John Wetton


Zpět


(celým jménem John Kenneth Wetton)
(Narozen 12. června 1949, Willington, Derby, Derbyshire, Anglie
zemřel 31. ledna 2017)


John Wetton je anglický zpěvák, baskytarista a kytarista.


John Wetton je profesionálním zpěvákem, hudebníkem a písničkářem již od konce 60. let 20. století. Postupně vystupoval se skupinami jako Mogul Thrash, Family, King Crimson (spolupracoval s přítelem z dětství Robertem Frippem), Roxy Music/Bryan Ferry band, Uriah Heep, UK a Wishbone Ash. Wetton získal světovou popularitu v roce 1982 s nástupem nové skupiny Asia, když skupina prodala miliony prvního debutového alba, které se podle časopisu Billboard stalo albem #1 pro rok 1982. Toto album zůstává dodnes jedním ze čtyř alb, která v žebříčku zůstala na 1. místě po dobu devíti za sebou jdoucích týdnů.

John Wetton se narodil v anglickém Willingtonu, což je vesnička náležející k městu Derby, ale vyrůstal ve stošedesátitisícovém Bournemouthu. První hudební krůčky podnikal již jako malé dítě, když se snažil hrát na domácím klavír církevní písničky a skladby. Jeho první kontakt s hudbou totiž představovala chrámová hudba, neboťjeho starší bratr hrával v kostele na varhany a doma cvičil skladby pro chrámový orchestr, ve kterém hrál. Johnovi se tak poštěstilo hrát basové party, když jej při zkoušení doprovázel. Wetton o tom říká: "Od toho okamžiku jsem byl fascinován vztahem mezi melodií a basovým partem a do jisté míry se to stalo mým úkolem v hudbě." Později, když mu bylo asi deset let, Wettonovu touhu hrát rockovou hudbu ovlivnilo velkou měrou i rádio.

V teenagerském věku se zaměřil již jednoznačně na basovou kytaru a svoje dovednosti začal uplatňovat v místních kapelách, které byly hudebně zaměřené většinou na jazz a jazz-rock. Do této doby také spadá počátek osobního a později i hudebního přátelství s Richardem Palmer-Jamesem, které trvá již celých pět dekád, a se kterým napsali spoustu skladeb jak pro King Crimson a Wettonovy sólové desky, tak třeba pro desky kapely Asia. Jednou z takových byla i kapela Splinter, která pouze krátkodobě fungovala v Londýně, kde hrál na basu a také zpíval. Na začátku roku 1970 však z této tápající skupiny odchází do progresivního rockového bandu Mogul Thrash. Zde se setkává s opravdu skvělými muzikanty, kteří později doprovázeli ve studiích nejednu světovou hudební veličinu.


Britská jazz-rocková kapela Mogul Thrash vznikla přeměnou kapely James Litherland's Brotherhood, ve které kromě kytaristy Jamese Litherlanda (mihl se v kapele Colosseum, která vznikla v roce 1968), také vystupoval kytarista a hráč na foukací nástroje Michael Rosen (dříve Eclection), bubeník Bill Harrison a pod přezdívkou "Dundee Horns" pak saxofonista Roger Ball, později doprovázel Bryana Ferryho (Roxy Music), v jehož doprovodném bandu se taky John Wetton mnohem později mihl, a saxofonista Malcolm "Molly" Duncan, pozdější zakladatel Average White Band. K nim se připojil zpěvák a baskytarista John Wetton z již zmíněných Splinter. Kapela si zvolila název Mogul Thrash a debutovala v roce 1970 se singlem "Sleeping In The Kitchen". Jejich bezejmené album "Mogul Trash" vydané pod hlavičkou RCA se objevilo v roce 1971, ale bez valného zájmu v Anglii, zato se setkalo s větší přízni z kontinentální Evropy. Zajímavostí je, že je produkoval Brian Auger, který také hrál klavír v jedné ze skladeb. Nicméně kvůli právním problémům s jejich řízením, byli Mogul Thrash nuceni rozpustit se krátce po vydání nahrávky.


John Wetton však dlouho nezahálí a nastupuje na post baskytaristy do populárního bandu Family, kde zpíval uznávaný Roger Chapman. Kapela Family se zformovala již koncem roku 1966 v Leicesteru, Anglie. Family vydali koncem roku 1970 album "Anyway", jehož první polovina se skládala z nového materiálu naživo zaznamenaném v Fairfield Hall v Croydon, Anglie, druhou poloviou pak sada nových skladeb nahraných ve studiu. V březnu 1971 pak ještě vyšlo kompilační album "Old Songs New Songs" s remixy a raritními nahrávkami, ale v červnu skupinu opustil John Weider a připojil se ke skupině Stud. Právě jej nahradil bývalý basista Mogul Thrash John Wetton, který právě odmítl nabídku od Roberta Frippa na připojení ke kapele King Crimson, nicméně zůstal s Robertem Frippem v kontaktu. Stejně jako Ric Grech v původní sestavě Family, i Wetton se dělil o vokální povinnosti s Rogerem Chapmanem. V této sestavě brzy Family vydali jejich nejlépe úmístěný žebříčkový singl "In My Own Time/Seasons", jenž dosáhl pozice 4, a v říjnu 1971 pak album "Fearless", které bodovalo jak ve Velké Británii i v USA. V roce 1972 vyšlo další album Family vydali jejich nejlépe úmístěný žebříčkový singl "In My Own Time/Seasons", jenž dosáhl pozice 4, a v říjnu 1971 pak album "Bandstand", které se stylově více klonilo k hard rocku, než k art rocku, kde se Wetton skladatelsky podílel i na skladbě Coronation. V té době natáčel ale i s dalšími umělci - se zpěvákem Gordonem Haskellem (ex-King Crimson) nebo s kytaristou Peterem Banksem (zakládající člen Yes). Jako zpěvák se ale projevil více až v další kapele.


V polovině roku 1972 ale John Wetton skupinu Family opustil, aby si již připojil k nově tvořené sestavě King Crimson. Na konci roku 1971 byl z King Crimson vyloučen Peter Sinfield kvůli zhoršeným osobním vztahům s Frippem a odlišným hudebním preferencím. Sinfield pak pokračoval vydáním sólového alba "Still", na kterém se sešli všichni z aktuálních a předchozích členů King Crimson kromě Frippa. Pak se sešel s Gregem Lakem, aby se posléze stal hlavním textařem skupiny Emerson, Lake & Palmer. O mnoho let později pak dosáhl velkého úspěchu, psaním popových písniček Bucks Fizz. Zbytek kapely se na zkouškách krátce nato rozhádal rozhořčeně kvůli Frippovu odmítnutí zařadit skladby jiných členů do repertoáru skupiny. Sám Fripp to později citoval jako "kontrolu kvality" a pokus, aby bylo zajištěno, že King Crimson odehrají "správný druh hudby". Kapela se nakonec nechala přesvědčit, aby se zreformovala kvůli splnění svých koncertních závazků roku 1972, se záměrem rozpustit se později. Na jednom z koncertů, 27. března 1972, vystupovali společně na jednom podiu s kapelou YES. Byl to poslední koncert, který s YES odehrál bubeník Bill Bruford, který se propříště stal důležitým milníkem v historii King Crimson. Nahrávky z tohoto turné byly později vydané ještě téhož roku jako živé album "Earthbound", kritizované pro svoji velmi špatnou kvalitu zvuku na úrovni bootlegů a styl, který se občas stočil směrem k funku se scatovaným zpěvem na improvizovaných skladbách... To bylo zjevné znamení hudebního rozporu mezi Frippem a všemi třemi ostatními členy, kteří se pokoušeli směrovat kapelu k rootsier rytmus-and-blues stylu v otevřeném vzdoru vůči Frippovi. Společnost Atlantic album ani nevydala ve Spojených státech a britská verze byla dokonce brzy stažena z prodeje. Přes tyto problémy, se vztahy v celé skupině postupně zlepšovala během turné k obratu, kdy Collins, Burrell a Wallace nabídli pokračování s kapelou. Nicméně, Fripp už se před časem rozhodl zcela restrukturalizovat King Crimson s novým hudebním směrem, který pociťoval a který byl zcela nevhodný pro současné členy kapely a už zahájil výběr nových členů. V polovině roku 1972 tedy Collins, Burrell a Wallace odešli a společně s bluesovým kytaristou Alexisem Kornerem vytvořili skupinu "Snape". Později se Buz Burrell stal zakládajícím členem kapely Bad Company.

Nová sestava King Crimson byla radikálně odlišná od předchozích dvou a z období "bezvládí" a je vůbec první bez saxofonu nebo dechových nástrojů, a také první, která přijala aktivní improvizaci jako hlavní hudební prvek. Jako první přišel do skupiny, v níž zůstal pouze samotný Robert Fripp, perkusionista Jamie Muir známý svými improvizacemi a spolupráci se Sunship a Derekem Baileyem. Fripp popisuje, Kimg Crimson 1974že tehdy zavolal Muirovi, aby si s ním promluvil o jeho vstupu do King Crimson, a Muir se tvářil, jako by jej to vůbec nepřekvapilo a léta to očekával. Klasickým bubeníkem King Crimson se stal Bill Bruford, který se rozhodl opustit komerčně úspěšné YES na vrcholu jejich rané kariéry, ještě před turné k albu "Close to the Edge" ve prospěch poměrně nestabilní a nepředvídatelné kariéry u King Crimson. Poprvé se Fripp setkal s Billem Brufordem již v roce 1970, ale tehdy nebylo jisté, že by King Crimson mohli pokračovat. Z YES právě v té době odešel Peter Banks a Frippovi bylo nabídnuto místo hlavního kytaristy (stal se jím pak Steve Howe), které Fripp odmítl a Bruford dál pokračoval jako bubeník Yes, ale půda pro jejich vzájemnou spolupráci již byla připravena. Na post baskytaristy a zpěváka získal Fripp již dříve osloveného Johna Wettona. Stejně jako Fripp pocházel i John Wetton z oblasti Bournemouth a seznámili se na studiích. Jako poslední přišel houslista David Cross, hrající i na klávesy, relativně neznámý houslista, hrávající se zpěvákem P.J. Probym a folk-rockovou skupinou s názvem Ring, kterého Fripp poznal prostřednictvím práce pro hudební školy. Po Sinfieldově odchodu se novým textařem stal Wettonův kamarád Richard Palmer-James (bývalý kytarista Supertramp), který s kapelou nikdy na jevišti nevystoupil a své texty posílal poštou Wettonovi ze svého domu v Hamburku.

Skupina začala ve druhé polovině roku 1972 zkoušet a na podzim se vydala koncertovat s větším sklonem k improvizaci (a díky udivujícímu divokému muži na jevišti Jamie Muirovi) a ihned získává pro King Crimson i nějakou vzrušenější tiskovou odezvu. Počátkem následujícího roku nahrála a v březnu 1973 vydala album "Larks' Tongues in Aspic", zcela odlišné od předchozích desek. Album s revolučním zvukem a údernou dynamikou bylo ovlivněnou např. Bélou Bartókem, Ralphem Vaughanem Williamsem či zárodky rodícího se heavy metalu, s dynamikou od šepotu až výkřikům. K zaznamenání je i neformální přístup Muira k percusím a "nalezené" instrumentace, využívající všechno od připravených bicích po houkačky na kolo, hračky, býčí zvonky, údery řetězem na gong a chechtací pytlíky. Úvodní kompozici "Larks Tongues In Aspic, Part I" je těžké přirovnat k čemukoli, co bylo kdy do té doby do vinylu vylisováno. Je to rock? Avantgarda? Jazz? Copak na tom záleží? Skladby "Exiles" a "Easy Money" byly právě opačné povahy. První byla náladovou baladou, zatímco druhá je cynickým vyjádřením materialismu 20. století. Instrumentálka uzavírající album, "Lark's Tongues In Aspic, Part II", je na koncertech hrána dodnes. Mezi fanoušky Crimson patří mezi nejoblíbenější, neboť se skladba může pochlubit drsným kytarovým riffem, který je nádherný ve své jednoduchosti. Crossovy housle přidávají důležitý kontrast a melodie odeznívá v hlavě ještě hodiny po jejím skončení. Jednalo se také o první King Crimson nahrávku prokazatelně s Frippovým dominantním kompozičním Brian Eno viděním, bez šablonovitého psaní a aranžování Iana McDonalda a bez vlivu komplikovaných Sinfieldových koncepčních textů a odkazů. Jako takové to bylo první album King Crimson, které uniklo ze stínu debutového alba. Je to také jedno z mála jejich alb, které zní stále aktuálně. Frippův vliv je na něm již zřetelně patrný pro dominantní kytarový zvuk, nezvykle syrový a neučesaný, přesto ale nijak barbarský. Způsob jeho hry a i některé hudební motivy, jsou zde již ovlivněny setkáním s elektronickým vizionářem a zvukovým performátorem Brianem Enem, který jej zasvětil do tehdy nových a inovačních hudebních postupů, především pak do tajemství cyklických kytarových smyček. Tím byly položeny základy nové Frippovy hráčské techniky, označované později jako Frippertronics, která se v pozdějších letech stala jeho uměleckou značkou. Wetton se spoluautorsky podepsal pod více než polovinou songů na této desce. Již v titulní "Larks' Tongues In Aspic" je možno rozpoznat Wettonův rukopis. Podobně je to i v další skladbě Easy Money, kde dostává Wetton i větší prostor pro zpěv.

Začátkem roku 1973 ale skupinu opustil Muir. Oficiálním důvodem bylo zranění, které utrpěl na pódiu při jednom z koncertů v londýnském klubu Marquee, kdy mu na nohu spadl gong. Ve skutečnosti se Jamie Muir rozhodl pro život podle přísných zásad buddhismu a proto chtěl vstoupit do skotského kláštera. King Crimson nicméně koncertovali průběžně během celého roku 1973 a zbývající členové začali v srpnu nacvičovat nové skladby a vytvářet materiál pro další album, které vyšlo v lednu 1974 pod názvem "Starless and Bible Black". Stylově navazuje na předchozí "Larks' Tongues in Aspic" s velkou mírou improvizace a metalovými riffy. Album připomíná experimenty Bílého alba Beatles a aspekty elektrického jazzu v podání Mahavishnu Orchestra a Milese Davise. Dvě třetiny alba byly instrumentální, úvodní skladba "The Great Deceiver" je hořkým útokem na komercializaci Vatikánu, "Lament" je satirou na hudební průmysl a jeho manažery. Obě tyto sklaby se podobají "21.st Schizoid Man" a mají blízko k hard rocku, zatímco "Fracture" představuje chvíle klidu a kytarová sóla, která dodnes působí na začínající kytaristy. Kromě tvrdých skladeb ale obsahuje také jemnou instrumentálku "Trio", kde hrají pouze housle, baskytara a mellotron. Zajímavostí tohoto alba je skutečnost, že většina skladeb byla nahrána živě na koncertech na podzim 1973 a menšími studiovými úpravami (vymazání potlesků, apod.) byla přepracováno na klasickou studiovou desku. Wetton se na tomto albu skladatelsky podílel již na 7 skladbách z 8. Vinyl obsahuje mimo jiné takové skvosty jako "The Night Wash" nebo "Lament". Koncerty z tohoto období byly jako klasická živá alba vydány v letech 1992 (The Great Deceiver) a 1997 (The Night Watch).

V první polovině roku 1974 začala vzrůstat frustrace Davida Crosse, jehož akustické housle byly většinou přehlušeny rytmickou sekcí Wetton - Bruford, což jej nutilo se více soustředit na klávesy. Po evropském a americkém turné proto ze skupiny odešel, poslední koncert odehrál 1. července 1974 v newyorském Central Parku, což bylo shodou okolností také poslední živé vystoupení King Crimson na následujících sedm let.

I přesto zbylá trojice (Fripp, Wetton, Bruford) během června nahrála další album "Red" opět stylově navazující na předchozí dvě. Jako hosté zde byli přizvaní bývalí členové King Crimson, saxofonisté Ian McDonald a Mel Collins, a také hobojista Robin Miller a kornetista Mark Charig, kteří se podíleli na albech "Lizard" a "Islands". Posledním hostujícím hudebníkem se stal samotný David Cross, který skupinu nedlouho předtím opustil. Album bylo postaveno na úspěchu svého předchůdce, nejistý balancující improvizovaný materiál s uhánějícími metalovými riffy a písněmi. Na albu "Red" se projevila velká síla kapely, zejména v titulní skladbě, kytarové instrumentálce. Druhá strana obsahovala dvě delší skladby. První "Providence" je živá instrumentálka se zlověstnou náladou a efektivním využitím Crossových houslí v úvodu. Album pak končí sklabou "Starless", což je více než typický závěr, který byl reminiscencí dřívějších skladeb a končil mellotronovým crescendem. Ian McDonald a Mel Collins hráli oba na saxofon. Album "Red" je významné svým spojením elementů starých Crimson a nových. Album "Red" se ukázalo jako jedno z nejsilnějších a nejvíce konzistentních alb King Crimson. Po nahrání desky začaly probíhat rozhovory mezi kapelou a Ianem McDonaldem o jeho návratu do King Crimson.

V té době byl Robert Fripp rozčarován z hudebního průmyslu, uzavřel se do sebe a zaměřil se na mystické spisy Georgije Gurdžijeva. Odmítl koncertovat, neboť pocítil, že „se blíží konec světa“, a tato jeho duševní krize začala postupně rozbíjet přátelské i pracovní vztahy uvnitř skupiny. Nakonec v září 1974 prohlásil, že King Crimson zanikají; oficiálně byla kapela rozpuštěna 25. září 1974. Později vyšlo najevo, že se Fripp ptal manažerů, zda mají zájem o King Crimson (Wetton, Bruford a McDonald) bez něj, což ale bylo odmítnuto. Wetton se tak ocitá bez angažmá. Ne však na dlouho.


Ke kapele Uriah Heep se John Wetton připojil v někdy v půlce roku 1975 a již s ním nahrané album "Return to Fantasy" představilo revitalizované Uriah Heep, když se vyšvihlo až na pozici 7 ve Velké Británii a je dodnes jednou z nejuznávanějších a nejprodávanějších desek Uriah Heep. Zkoušky a demo nahrávky k této desce byly pořízeny již na začátku roku v lednu až březnu roku 1975 ještě s Wettonovým předchůdcem Garym Thainem, kterého vyhodili z kapely kvůli alkoholu a který nakonec umírá 5. prosince 1975, když se předávkoval heroinem ve svém domě v Norwood Green. Člen kapely Mick Box později vzpomínal: "Toto album uvedlo Johna Wetton na basu a ve vokálech a ačkoli chemie nebyla stejná jako u Gary Thaina, stále jsme produkovali typické album Uriah Heep." "Byla to úleva, mít někoho, pevného a spolehlivého, a taky se spoustou nápadů.". Následující "Year-long World Tour" bylo ale pokaženo díky nehodě, když Mick Box spadl z pódia v Louisville, Kentucky, polámal si radiální kost v pravé paži ale díky injekcím vytrval v dokončení turné. Album dosáhne např. v Německu nejvyšší pozici na albovém žebříčku. Na pódiu je možno vidět Wettona s kapelou ve skladbách "Sweet Lorraine", "Return To Fantasy", "Midnight" nebo "July Morning" (v této ukázce jsou sestříhané záběry z koncertů, kde vystupoval i Wettonův předchůdce Thain).

Následující album "High and Mighty", které se nahrávalo od prosince 1975 až do března1976, vyšlo v červnu 1976. Jako autor se Wetton podepsal pod skladbou "Weep In Silence" společně s Hensleyem. Následující živé koncerty ale byly stále více chaotické kvůli Byronově nekonzistentnosti na jevišti, který propadl alkoholismu. "Vždycky se opil po přehlídce, ale nikdy se nedostal do bodu, kdy by to ohrozilo vystoupení. Výkon byl vždy na prvním místě u Davida. Ken Hensley vzpomínal: "Vzdálenost mezi Davidem a zbytkem narostla do nefunkčních rozměrů." "Je to tragédie, že to říkám, ale David byl jedním z těch klasických lidí, kteří neuměli čelit tomu, že věci šly špatně a hledal útěchu v láhvi," komentoval Brown. V červenci 1976 po skonečném vystoupení španělského turné, byl Byron vyhozen. Brzy nato i baskytarista John Wetton oznámil, že z kapely odchází. Zřejmě ani on se necítil pohodově v kapele, ani jeho kolegové s ním. Hensley později vysvětlil, "Když Wetton nastoupil, mysleli jsme, že bychom mohli nahradit velkého basistu (Thaina) jiným velkým baskytaristou, ale ignorovali jsme osobnostní faktor, který měl zásadní význam. Bylo to jako roubování nového kousku kůže, ale to prostě nefunguje, tělo jej zamítlo." V Uriah Heep nebyl Wetton spokojen. Nedostával tolik prostoru, kolik by si představoval, a tak na konci roku 1976 po oboustranné domluvě z kapely odchází.

Brzy po vydáná alba "For Your Pleasure" v březnu 1973, Brian Eno opustil Roxy Music uprostřed rostoucích rozdílů s Brianem Ferry o vedení skupiny. Další členové kapely také sdíleli některé Enovy obavy z Ferryho dominance, ale rozhodli se zůstat. Také Johnny Gustafson, ačkoliv se stal trvalým baskytaristou kapely na příští tři studiová alba, ne vždy jej bylo možno vidět na živých vystoupeních; i přesto, že cestoval s Roxy v některých termínech v roce 1973 a 1975. Koncertními basisty v tomto období (1973-1976) se střídavě stali Sal Maida, John Wetton a Rick Wills. Wettonovo působení u Roxy Music je možno objevit na živémm záznamu "Viva! Roxy Music", které se stalo vůbec první živou nahrávkou této kapely. Vyšlo sice v srpnu 1976, ale nahrávky byla pořizovány na vystoupeních z let 1973-1975, jako vystoupení v Apollo, Glasgow, listopad 1973, City Hall v Newcastle, říjen 1974 a Wembley Arena, říjen 1975. Na tomto live záznamu se objevil např. ve skladbě "Out Of The Blue". Na stejném koncertě si dal Wetton s Roxy Music i skladbu "The Thrill Of It All", která se však na živé album již nevešla. I když se v tomto songu jako baskytarista moc nepředvedl (nudná linka, ve které Ferry nechtěl baskytaru příliš vyzdvihovat), jeho vokály zajímavě podkreslují celou skladbu. A s Bryanem Ferrym spolupracuje John Wetton i v následujících létech. Jako studiový hráč se Wetton podílel na 4 jeho albech. Jeho basu je možno slyšet i v největším Ferryho šlágru "Let's Stick Together" původně napsaném jako bluesový standard v roce 1962 Wilbertem Harrisonem, který vyšel i na stejnojmenném vinylu. Skladba tehdy dosáhla 32. pozice na hitparádovém žebříčků. Díky této hudební epizodě se ale Wetton spřátelil se členy kapely a byl později přizyván na nahrávání sólových alb některých členů - již uvedený Bryan Ferry, a dále Phil Manzanera či Duncan Mackay.


Wetton se ale nemíní spokojit s pozicí vyhledávaného studiového hráče nebo náhradníka v rozjetém bandu. Má své vlastní představy o hudbě a ty chtěl také realizovat i pod svým jménem. V září 1976 se pracovalo na vytvoření kapely s klávesistou Rick Wakemanem, který předtím pracoval s Brufordem v YES. Vzhledem k tomu, že ELP moc nekoncertovali, byla nutná superskupina vedená klávesami. Tou skupinou se měli stát Wakeman Wetton a Bruford, WWB. John Wetton a Bill Bruford naposledy spolu hráli společně ve finální verzi King Crimson ze 70. let a byli při hraní téměř telepatičtí. Wakeman? Jak sám poznamenal, byl neoficiálním členem britského Olympic Drinking Team. Zdálo se to od začátku odsouzeno k zániku, ale v květnu až červnu 1977 spolu pobývali šest týdnů, pořizovali promo fotky na filmovou scénu Jamese Bonda, vydávali tiskové zprávy a nahrávací společnosti se stavěly do fronty. Bohužel manažeři napumpovali Wakemanovo již tak nafouknuté ego s přísliby mega událostí ve stylu ELP v čele s ním. Navrhli také rozdělení financí na 50–25–25, což Wetton a Bruford nedokázali spolknout. Pom vyúčtování již uzavřených smluv se skupina rozpadla. Neúspěšný byl pokus o založení projektu (objevil se i název British Bulldog) stopla Wakemanova smluvní nahrávací společnost. Podle Bruforda "A & M Records nebyly příliš nadšeny nechat odejít svou "hvězdu" Wakemana do "pozměněných" King Crimson s jinou rytmickou sekci a nápad se tak nezdařil." Bombastická WWB nikdy neuzřela denní světlo. Dvě písně jejich práce přežily, "Beelzebub" se vynořila na sólovém albu Bruforda a "Thirty Years" na prvním albu UK.

Wakeman se vrátil k Yes, zatímco Bruford a Wetton znovu požádali kytaristu Roberta Frippa, zda by nereformoval King Crimson. Když Fripp odmítl, Bruford a Wetton se rozhodli, že každý přivede jednoho hudebníka, aby mohli vytvořit novou kapelu. Wetton přinesl klávesistu a houslista Eddie Jobsona, kterého Wetton znal ze své práce s Roxy Music v roce 1976 - "vypůjčil" si jej od Franka Zappy. Bruford rekrutoval kytaristu Allana Holdswortha (dříve Soft Machine, Gong), který hrál na kytaru na sólovém debutu Bruforda z roku 1977 "Feels Good To Me".

V tomto složení kapela začala nahrávat své první album. Všichni muzikanti si přinesli do společné superformace bohaté zkušenosti a také jasné názory na hudbu. To všechno spojili a poprvé prezentovali na eponymním albu "U.K.", které spatřilo světlo světa v březnu 1978. Album bylo experimentální a neortodoxní, ozývá se v něm vliv jazzu, ale především jejich vlastní styl skupiny, založený na progresivním rocku s vlivy symfonického rocku (hlavně díky klávesám Eddie Jobsona). Ale i tak se dostalo velmi vysoko na žebříčcích jak v Británii (43. místo), tak ve Spojených státech (65. místo). Jistě tomu napomohla hvězdná sestava, ale nejen to. Přestože album nabídlo originální a pestrou směs progresivní hudby, bylo zároveň i poslouchatelné a přístupné širší vrstvě posluchačů. Je nutno uznat, že repertoár který uvedla skupina, byl zcela originální, bez stigmatu mateřské skupiny hudebníků. Snad s výjimkou nějaké té inspirace u King Crimson, nelze napsat, že by se jednalo u hudbu druhořadou. Album otvírá velice chytlavá skladba "In the Dead of Night", jejíž úspěch zaznamenala skupina hlavně v Japonsku a v Evropě. Skladba "Aljaška" propojená s "Time To Kill" je pravděpodobně nejvíce podobná stylu King Crimson. Časté změny rytmu, neobvyklé takty, mnoho krkolomných instrumentálních výkonů (mimo jiné šílené sólo na housle v "Time To Kill") odkazují na hudební vliv Frippovy skupiny. Role kytary a bicích se dostaly do těch oblastí, které dříve oživovala skupina Mahavishnu (Alaska). Pouze Wettonův zpěv se snaží celé album posunout blíže k melodice pop music. V závěrečné části skladby "By The Light Of Day", se nelze zbavit pocitu, že slyšíme motiv z "In The Court Of The Crimson King".

Brzy ale bylo jasné, že hlavním problémem skupiny jsou zcela odlišná očekávání ve vztahu k formě hudby. Vskutku, Wetton a Jobson směřovali úsilí směrem více ke komerci, zatímco Bruford a Holdsworth raději obhajovali hudební linii skupiny v oblasti jazz-rocku. Po vydání debutu absolvovali UK dosti úspěšné turné, v dubnu 1978 U.K. kobcertovali i po Spojených státech. K překvapení hudebníků to byl úspěch. Wetton připomíná koncert ve Philadelphii v místě zvaném Penn's Landing: "Mysleli jsme, že se tam uskuteční nějaký zápas footbalový, baseballový nebo podobného, protože pod okny našeho hotelu prošly stovky lidí. Jak jsme se ale zakrátko dozvěděli, všichni šli na koncert U.K.. Opravdu jsme nečekali tak vřelé přijetí." Ale ani tohle turné nepomohlo zvrátit rozkol v kapele. Každý z jednotlivých členů bandu měl své představy, z kterých nemínil ani o píď slevit. V kapele se vytvořila dvě křídla - jedno (John Wetton s Eddie Jobsonem) chtělo hrát více pro lidi a směřovalo spíše k popovému proudu, zatímco druhé (Bill Bruford s Allanem Holdsworthem) se chtělo přiklonit víc k jazzové hudbě. Vše vyvrcholilo v roce 1978, na jehož konci byl v listopadu 1978 Allan Holdsworth z kapely vyhozen pro názorové rozdíly. Krátce po něm se rozhodl z vlastní vůle odejít i Bill Bruford. Nebylo již pochyb, že dny U.K. v tomto složení jsou již sečteny. Jobson a Wetton od začátku chtěli změnit i název skupiny, ale společnost, která zřejmě kvůli nahrávkám a smlouvám nesouhlasila, rovněž z jejich prezentace na trhu. Zbylí dva členové U.K. byli rozhodnuti dál pokračovat bez kytaristy a přijmout do skupiny pouze bubeníka s jistotou, že housle budou schopny zaplnit mezeru po kytaře. A tak do U.K. přišel Terry Bozzio, kterého Eddie Jobson znal ještě z působení u Franka Zappy. (Zajímavosti je, že Bozzio nabubnoval 8. studiové album nu-metalových Korn v roce 2007).

V této obměněné sestavě se odebrali U.K. do studia AIR Studios v Londýně, UK, kde v období od listopadu 1978 do ledna 1979 nahráli nové album "Danger Money", které vyšlo v březnu 1979 a ve Spojených státech vyšplhalo na 45. příčku žebříčku Billboard. Tentokrát hudebníci měli ale mnohem lepší studio ve srovnání s tím, ve kterém byl zaznamenán debut. Většina z materiálu byla vytvořena během turné s Brufordem a Holdsworthem, tak hlavním problémrm bylo jen uspořádat hudby tak, aby bylo kompenzováno, že jsou již bez kytary a jak ji nahradit. Na nosiči se objevily např. skladby "Caesar's Palace Blues" a "Nothing To Lose". Paradoxem bylo, že směr, kterým se vydali pánové Wetton a Jobson, vytvořilo dílo mnohem zajímavější, než to předchozí. Druhá deska U.K. "Danger Money" místo postrádání kytary zaujala bohatostí zvuku houslí. Bylo tam také mnohem zajímavější rytmické uspořádání. Hity se staly trháky (Rendezvous 6:02, Nothing To Lose) a náročnější skladby pestřejší a dynamičtější. Poslední skladba na albu, "Carrying No Cross", tato práce se podobá přímo skladbě "Starless" od King Crimson.


Ihned následovalo světové turné, na kterém stihli ještě na jeho japonské misi natočit živé album "Night After Night" (vychází v září 1979). To už ale nezabránilo rozpadu superbandu UK. Po ukončení evropského turné v prosinci 1979, a to i přes plány nahrát nové studiové album v Americe v březnu 1980, se U.K. rozešli. Jobson a Wetton měli různé představy o tom, jak by skupina měla pracovat. Jobson chtěl v UK pokračovat s více delšími instrumentálními skladbami, zatímco Wetton si myslel, že provedení kratších skladeb je lepší nápad. Jobson uvedl, že jedna píseň měla zvláště důvod, proč kapelu rozpustit: "When Will You Realize?", na desce nevydaný song B-strana singlu (dodnes nevydaném na CD) doprovázející "Night After Night", kterou Wetton později znovu nahrál s mírně odlišnými texty v roce 1980 na svém sólovém albu "Caught In The Crossfire". "Posmrtně" pak vydali U.K. album "Concert Classics, Vol.4", které bylo ještě v původní sestavě nahrané v roce 1978 v Bostonu. Vydané bylo o 21 let později až v roce 1999.

Po rozpadu UK se John Wetton objevuje opět jako studiový hráč na několika albech význačných světových muzikantů jako jsou např. Roger Chapman nebo starý známý Phil Manzanera, s kterým hrál Wetton již ve skupině Roxy Music.

V roce 1980 se Wetton pouští do nahrávání svého prvního solového alba "Caught In The Crossfire". Na pomoc si zde pozval ostříleného bubeníka Simona Kirkeho z Bad Company. Deska obsahuje mimo jiné skladbu "Baby Come Back". Jako hosté se na ní objevili kytarista Martin Barre z Jethro Tull, kytarista Phil Manzanera z Roxy Music a Simon Kirke z Bad Company na bicí. Deska v podstatě přináší čistý pop rock s mírným vlivem Blues Rock a Rock 'n' Roll bez známek Wettonovy hudební minulosti s kapelami jako King Crimson, Uriah Heep, U.K. a budoucího projektu Asie.Rok nato naskočil John Wetton do dalšího rozjetého rychlíku - tentokrát má jméno Wishbone Ash. Ve skupině nahradil vyhozeného baskytaristu Martina Turnera. John se poprvé dozvěděl o Wishbone Ash kolem roku 1970, když byl členem jiné kapely, která patřila pod stejné vydavatelsví. Skoro po deseti letech měl John telefonát od svého agenta Johna Sherryho s nabídkou, zda by neměl zájem o práci s kapelou. A tak 16. října 1980 začal John zkoušet ve studiu s kapelou, jak John prohlásil "docela vzrušující". Jeho působení však trvá pouze necelý rok, když s Wishbone Ash stačil natočit jediné album "Number The Brave", které vyšlo v dubnu 1981. Deska obsahuje i jednu Wettonovu kompozici "That's That".

Johnovi nebyla nabídnuta pozice Martina jako sólového zpěváka a hlavního skladatele - Wishbone Ash měli zájem pouze o baskytaristu. To časem způsobilo i nějaké konflikty, když John chtěl volněji využít svůj talent a cítil se jakoby vyloučen z kamarádství dřívějších členů kapely. John nikdy nestal plnohodnotným členem kapely, což je jeden z důvodů, že se jeho jméno objevilo pouze u jedné z písní jako autor. Ironií je, že přinejmenším dvě písně, které John nabídl Wishbone Ash během natáčení alba, které Andy, Laurie a Steve zamítli, mimo jiné i skladbu "Comes The Feeling". Skladby byly později nahrány jinou skupinou a prodalo se jich asi osm milionů kopií. Takže po ukončení práce ve studiu už Wetton s kapelou na koncertech nespolupracoval a nahradil jej basista Uriah Heep Trevor Bolder.


Ještě v témže roce byl plánován vznik nové superskupiny, která dostává název MI5 (což je britská tajná služba). A u zrodu tohoto superprojektu byl John Kalodner, manažér Atlantic Records, který dával dohromady Johna Wettona se Stevem Howem (ex-Yes). Za bicí usedl ostřílený perfekcionista Carl Palmer (ex-Emerson, Lake and Palmer) a kláves se chopil další ex-člen Yes Geoff Downes, který ještě před Yes tvořil spolu s Trevorem Hornem diskotékové duo The Buggles. Pátým do party měl být kytarista, klávesista a zpěvák Trevor Rabin (pozdější člen Yes). Taky se uvažovalo o účasti Ricka Wakemana na tomto projektu, ale Wakeman si to rozmyslel dříve než mohlo vůbec k něčemu dojít. I když se počítalo s Trevorem Rabinem a dokonce s ním už byly natočeny i demo snímky, s Rabinem v souboru nesouhlasili Howe ani Wetton. Nechtěli se totiž s tímto jihoafričanem dělit o své párty. Rabin se tak rozhodl přijmout nabídku baskytaristy skupiny Yes Chris Squire a bubeníka Alana Whitea vstoupit do nových Yes (kde pomáhal nahrát jejich fenomenální album "90125"), a tak se ostatní členové skupiny Asia rozhodli zůstat jako kvartet, který si dal do vínku jméno ASIA. Mezitím se Kalodner přemístil do nově založené společnosti Geffen Records a ASIA byli jejich snad první počin.

John Wetton v jednom rozhovoru o vzniku kapely vzpomíná: "Všechno to tehdy zpunktoval Stevie Howe a já jsem mu vděčný. Osobně jsem byl tehdy dost vyčichlý, bez inspirace a neměl jsem ani stálou domovskou kapelou. Ne že bych chtěl muziku přímo pověsit na hřebík, ale necítil jsem dostatečnou inspiraci. A pak jsem


dostal od Stevieho nabídku, která se prostě neodmítá a zase mě začalo hraní a komponování pořádně bavit. Ono označení supergroup se tak nějak ujalo – když se ti v jedné kapele sejdou muzikanti z takových kapel jako Yes, Roxy Music nebo ELP, tak se trochu nabízí. Snad jsme si ten přídomek léty zasloužili i jinak, než jenom na papíře...


Svůj stejnojmenný debut "Asia" vydává nová kapela v březnu 1982. Eponymní album vyskočilo ihned na 1. místo ve Spojených Státech, kde se jej prodalo více než 4 miliony výlisků. Celosvětově je to pak neskutečných 10 milionů prodaných alb. Skladba "Heat Of The Moment" se stala snad nejhranější rádiovou skladbou roku 1982. Neskonalý úspěch ještě podtrhují další hitovky z debutu jako "Only Time Will Tell" nebo "Sole Survivor". Toto album zůstává dodnes jedním ze čtyř alb, která v žebříčku zůstala na 1. místě po dobu devíti za sebou jdoucích týdnů. Na komerční úspěch první desky navazovalo mimořádně úspěšné turné, v rámci kterého Asia vyprodala všechna svá vystoupení. Vystoupení ze 6. prosince 1983, kdyz soubor vystoupil v Tokiu, byl úplně první koncert přenášený živě satelitem na MTV... Brzy se taky její koncerty přesunuly z divadelních prostorů do velkých arén. Na Britských ostrovech se však k této superskupině stavěli spíše chladně, neboť fanoušci Yes nebo ELP je víceméně ignorovali. K úspěchu alba přispěla nemálo i velice slavná dračí obálka z dílny yesovského Rogera Deana.

Managmentu kolem kapely Asia začaly cinkat v uších zlaté dolače, proto na kapelu tlačili s natočením pokračovatele velice úspěšného debutu. Situace uvnitř skupiny se ale začínala hrotit. Kalodner prosazoval, aby všechny skladby pro druhé album složilo úspěšné skladatelské duo Wetton/Downes. Howe tak byl odsouván na vedlejší kolej. Druhá deska vyšla 26. července 1983 pod názvem "Alpha". A třebaže obsahuje takové silné skladby jako "Don´t Cry" nebo "Never In A Million Years", úspěch prvotiny se už nezopakoval. Paradoxně se ale tato deska prodávala mnohem lépe než debut na Britských ostrovech. Bohužel o následné turné nebyl ze strany fanoušků zájem, proto byla poslední část americké trasy úplně zrušena.

A tak se stalo, co se předvídalo, ze skupiny odchází frustrovaný Steve Howe, kterého nahrazuje Švýcar Mandy Mayer (pozdější člen Gotthard, Krokus a Unisonic). Krize kapely vrcholí v říjnu roku 1983 odchodem Johna Wettona. Dočasně jej nahradil další veterán progresivního rocku Greg Lake, bylo to však jen po dobu velkého koncertního turné po Asii. Počátkem roku 1984 se Wetton vrací, aby začal společně s ostatními pracovat na dalším albu. A v této obměněné sestavě vydává Asia v listopadu 1985 album "Astra". Prodejnost tohoto počinu však ani zdaleka nedosahuje úspěchu předešlých alb. Deska sice vyprodukuje hity jako "Go", "Wishing" nebo "Too Late", které ale nijak extra nebodují a v rádiích je nebylo skoro vůbec slyšet. Na začátku roku 1986 skupina Asia končí.

V roce 1986 Wetton také nahrál společné album s Philem Manzanerou. V roce 1986 odehrál dva koncerty pod hlavičkou "John Wetton & Friends" v sestavě Robin George, John Wetton, Don Airey, Carl Palmer se speciálním hostem Philem Manzanerou. Koncerty se konaly v The Marquee Club, London, a jednalo se o charitativní koncerty pro Nordoff-Robbins Music Therapy Center Ltd. Záznamy vyšly o mnoho let později jen jako bootleg - naposledy v roce 2004 pod názvem "Marquee 1986 Second Night" a objevily se na něm skladby Asia nebo kapel dalších zůčastněných hudebníků. Někteří fanoušci to viděli jako pokus o oživení Asie, ale ani jeden ze zůčastněných o tom ani nepřemýšlel.

Během následujících let Asia občas vystupuje se sestavou, která je totálně odlišná a často se měnící. V polovině roku 1989 obnovuje Asia činnost v pozměněné sestavě. K původním členům Wettonovi a Palmerovi se přidává John Young (ex-Uli Jon Roth) a Alan Darby. Nastává však období dalších personálních změn. V Asii se vystřídají takoví muzikanti jako Steve Lukather (Toto), Al Pitrelli (ex-Savatage, Megadeth) nebo Aziz Ibrahim (ex-Simly Red) a desítka dalších. Do studia se vrací až v roce 1990, kdy vydává "BestOf" album "Then & Now", na kterém jsou i čtyři nové skladby a na kytaru hostují mimo jiné Steve Lukather a Scott Gorham. Po turné k propagaci alba, dříve než stačí Asia vydat novou řadovku, John Wetton tento superband opouští na začátku roku 1991 neboť necítí ze sestavy patřičnou stimulaci sílu a tak se pro něj na dlouhý čas projekt jménem Asia uzavírá.


Mezitím se John Wetton vrací ke studiové práci. V roce 1987 vydal společné album pod hlavičkou "Wetton / Manzanera". Dalším projektem s Wettonem, který byl registrován pod hlavičkou Asia, byl soundtrack k filmu Sylvestera Stalloneho "Over the Top", kde skladatel a producent Giorgio Moroder najal Wettona k nazpívání skladeb "Gypsy Soul" a "Winner Takes It All", které pak byly v titulcích označeny pod hlavičkou Asia. V roce 1987 se objevil rovněž v projektu Phenomena nazvaném "Dream Runner". Tato superskupina je však jen studiový obraz věhlasných muzikantů. Vedle Wettona jsou zde např. Glenn Hughes (ex-Deep Purple), Scott Gorham (Thin Lizzy), Ray Gillen (ex-Badlands), Neil Murray (ex-Whitesnake, Black Sabbath) a jiní. Největším hitem Phenomeny se stane skladba "Did It All For Love", kterou také Wetton nazpíval. Na této desce se představili Michael Sturgis (Drums), Neil Murray (Bass), Mel Galley (Guitars), Scot Gorham (Guitars), John Wetton (Vocals, Bass), a Leif Johansen (Keyboards). Soubor Phenomena však nikdy nevystupoval živě.

S nově obnovenou energií se John přestěhoval do Kalifornie a začal pracovat na jeho druhém sólovém albu "Voice Mail", prvním albu, kde opravdu předvedl svůj talent pro emocionální, autobiografický materiál. Pod tímto titulem vyjde nejprve v Japonsku a v Evropě se dostane na pulty prodejen až o 3 roky později pod názvem "Battle Lines". Dvě skladby z alba "Hold Me Now" a "Battle Lines" se staly klasikou pro Wettonovy fanoušky. Při znovuvydání desky později název skladby "Battle Lines" nahradil i původní název alba, když britský producent Bob Carruthers vybral toto téma pro jeho film "Chasing the Deer". Na podporu alba se John vydal na své první sólové turné, které bylo zachyceno a později vydáno na CD s názvem "Akustika". V té době však John Wetton bojuje s těžkým alkoholismem, který jej doslova zabíjel.

V roce 1997 vydává Wetton další sólové album "Arkangel", které bylo emocionálně bohatší a přineeslo mu další vyžadované skladby jeho živých vystoupení - "Arkangel" a "Emma". Dalším albem "Sinister" z roku 2001, které bylo vydáno i pod názvem "Welcome To Heaven", Wetton završil vydání tří sólových alb. Alba podpořil rozsáhlými turné po Evropě, Japonsku a Jižní Americe. Současně se objevuje jako nájemný muzikant na dvou studiových počinech Steva Hacketta (ex-Genesis). V roce 1996 a 1997 spolupracuje s kytaristou Stevem Hackettem na projektu Genesis Revisited. Z tohoto projektu vzniká výborné album "Genesis Revisited" a následně i skvělé živé dvojalbum "The Tokyo Tapes". S Hackettem a Ianem McDonaldem (ex-King Crimson, Foreigner) si zahrál na jednom pódiu i letitou pecku "The Court of the Crimson King" z repertoáru King Crimson.

V roce 1999 byl učiněn pokus o částečné obnovení progresivní supergroup Asia, ve kterém by se spojili hudebníci John Wetton, Carl Palmer a Geoff Downes s Davidem Kilminsterem na pozici kytaristy. Nicméně Downes vycouval z projektu, když se rozhodl držet působení ve stávající sestavě Asia s Johnem Paynem. Wetton a Palmer místo toho vytvořili projekt s názvem Qango s Kilminsterem a Johnem Youngem na klávesy, který nakrátko nahradil Downese právě v kapele Asia v roce 1989. Jak jsou ty osudy některých muzikantů svázany... Živý set kapely byl založen na písních z repertoáru Asia a Palmerové bývalé kapely Emerson, Lake & Palmer. Kapela však měla jen dvě oficiální vystoupení a kromě standardů z éry Asie hráli věci od Jimiho Hendrixe a ELP. Po roce účinkování soubor v tichosti zaniká. Kapela ale neupoutala stejnou pozornost jako možný reunion Asia. Dvě vystoupení byly naplánovány na listopad 1999, ale musely být zrušeny, neboť Wetton absolvoval operaci zápěstí. Místo toho kapela naplánovala pět vystoupení ve Velké Británii v únoru 2000, včetně toho v Londýně 4. února, kde se Keith Emerson mihl při vystoupení, a šest pak v dubnu 2000. Následující plánované turné a nápady k záznamu studiové alba ale vzaly za své a Wetton a Palmer se vrátili ke své sólové aktivitě. Přesto druhé vystoupení ze 3. února 2000 bylo zaznamenáno pro živou nahrávku "Live in the Hood", což byl jediný oficiální zaznamenaný výstup kapely.

Přestože to byla akce mimo plánovaná turné, američtí fanoušci měli příležitost oslavovat v roce 2002 vůbec první John Wetton Fan Convention na příměstí Allentown, PA. Stovky fanoušků zaplnily místo konání, aby strávilo víkend s Johnem, jeho kapelou a Geoffem Downesem, který se připojil k Johnovi při slavnostním sobotním nočním koncertu, což bylo jejich společné koncertní vystoupení po více než deseti letech.

Nicméně v roce 2002 se objevuje bezejmenné album, pojmenované jenom dvojicí autorů "Wetton Downes" (někdy označované jako Wetton-Downes nebo Wetton & Downes) a je v podstatě prvním albem vydaným bývalými členy Asia Johnem Wettonem a Geoffem Downesem. Album tak v podstatě představuje předchůdce jejich sérii alb pod hlavičkou Icon. Je to především sbírka dříve nevydávaných demonahrávek, která byla povětšinou zaznamenána během přestávek Asie koncem 80. let minulého století v době jejich krátké reformace v roce 1990. V září 2017 Downes oznámil (prostřednictvím svého Twitter účtu) opětovné vydání tohoto titulu s remasterovaným zvukem a dalšími skladbami, jako "Icon Zero" na Epicon Records.

Fanoušci pak byli potěšeni oživením skladatelského týmu Wetton/Downes, když John se vrátil do studia a začal pracovat na novém albu. V roce 2003 vydává Wetton další sólové album "Rock Faith", na kterém se objevují dvě písničky "I’ve Come To Take You Home" a "I Lay Down", které napsal společně s Downesem, a mezi fanoušky se začíná mluvit o reunionu Asie v její původní sestavě. Tento neklid byl na čas utišen až dalším projektem, kterého se Wetton účastnil.


Počátkem nového století začíná opět fungovat spolupráce mezi dvojici Wetton a Downes. Společně založí projekt ICON, pod kterým vydají tři alba "Icon" (2005), "Icon II: Rubicon" (2006) a třetí prostě nazvané "Icon 3" o něco později v roce 2009. Na těchto albech se objevili i skladby "In The End" s hostující Annie Haslam, "To Catch A Thief" s hostující Anneke van Giersbergen (ex-The Gathering) a "Twice The Man I Was". Dvojice pak realizovala i mnoho živých vystoupení a fanoušci přivítali skutečnost, že Wetton zní stejně dobře osobně, ne-li lépe, než když působil během rozkvětu kapely Asia.

S Wetton a jeho vrcholnou hrou si fanoušci představovali, jak by to asi znělo, kdyby se Downes, Howe a Palmer všichni připojili! A to se opravdu stalo počátkem roku 2006, když stejní čtyři muzikanti odpovědní za číslo #1 žebříčku Billboard z roku 1982 usedli v londýnském hotelu a položili základy pro celosvětové reunion turné. Na začátku roku 2006 pak obnovuje činnost skupina Asia ve své původní sestavě.

Downes a ostatní tři původní členové (Wetton, Palmer a Howe) svolali skupinu na setkání v Anglii na začátku roku 2006 a výsledkem bylo obnovení spolupráce ještě v témže roce. A poté, co utichl informační šum, oznámili, že původní line-up kapely Asia plánuje CD, DVD a světové turné k oslavě 25. výročí vzniku kapely. Po mediálním bombardování napříč USA turné odstartovalo v Rochesteru ve státě New York v srpnu 2006. Fanoušci rychle vykoupili všechny lístky a byly proto přidávány další a další termíny. Kapela se pak objevila v říjnu 2006 na kabelovém kanále US VH-1 Classic a začalo světové turné z velké části zaměřené na USA. A tak se splnilo zbožné přání nejednoho fanouška tohoto progres-rockového seskupení. Na repertoáru se objevila většinua skladeb z prvního alba i z druhého, spolu s jednou skladbou z původních kapel všech členů od Yes, ELP, King Crimson i Buggles. Světové turné obnovené kapely zastavila jen Wettonova operace, která odsunula zbytek naplánovaného koncertního turné skupiny Asia do doby, než se zotaví. Bohužel dlouhodobý alkoholismus se podepsal na zdraví Johna Wettona, takže dne 10. srpna 2007 se musel podrobit náročné operaci srdce. Je mu voperován trojitý bypass. Operace byla úspěšná i díky tomu, že od června 2005 je Wetton abstinentem. Ale jak sám Wetton po zotavení prohlásil: "Bůh mě nenechal na živu proto, abych se jen někde povaloval". Ale již 29.5. 2008 vystupoval s obnovenou skupinou ASIA rovněž v Praze. Proto je pro něj rekonvalescencí i práce na novém albu Asie, k jehož nahrávání se originální čtveřice odebrala v půli roku 2007 do studia v Liscombe Park. Nahrávka vychází pod názvem "Phoenix" 14. dubna 2008. Největšího úspěchu dosahuje album v Japonsku (jak jinak). Na tomto nosiči se objeví skladby "Never Again" nebo "An Extraordinary Life". První nahrávkou reunionu Asie se ale stala živá koncertní nahrávka "Fantasia Live In Tokyo", která vznikla při koncertu dne 8. března 2007 v Shinjuku Koseinenkin-Hall, Tokyo, Japonsko.

Rok 2008 Asia začínala měsíčním turné na jaře s řadou výstoupení ve východní Evropě s přestávkou, aby dvojice John a Geoff měla dost času na nahrávání jejich třetího alba projektu IKON. Phoenix turné vyústilo v nahrání živého CD/DVD s názvem "Spirit of the Night". Skladba z tohoto alba "An Extraordinary Life" byla také vybrána jako téma pro soutěž America’s Got Talent (Amerika má talent).

Úspěch kapely pokračoval nahráním druhého alba jejich reunionu "Omega" z 26. dubna 2010. Úspěch tohoto alba v Japonsku podpořila i vcelku slušná prodejnost v Holandsku. Na desce jsou mimo jiné skladby "Finger On The Trigger" a "I Believe". A z alba je cítit pohoda a uklidnění. A fanoušci této superskupiny jsou nadšeni, protože z alba Omega čiší energie, kterou oplývali na počátku své kariéry. Následné World Tour vedlo k vydání živé desky "Resonance", která zachycuje představení ze Švýcarska.


A neúnavný workholik John Wetton toho nemá nikdy dost. Vrátil se i ke své sólové kariéře, když 1. července 2011 vydal tento pracovitý muzikant své šesté sólové album pod názvem "Raised In Captivity". Album nových skladeb vznikalo společně s Billy Sherwoodem (opět ex Yes). A že nejde jen o nějakou obyčejnou řadovou sólovku, napovídá i seznam hostů, který se na albu objevuje. Namátkou lze uvést Robert Fripp (King Crimson), Steve Morse (Deep Purple), Steve Hackett (ex-Genesis), Mick Box (Uriah Heep), Geoff Downes nebo Anneke Van Giersbergen (The Gathering) a mnoho dalších. Všichni, se kterými se již někdy Wetton setkal během své kariéry. Kapela, která vznikla na turné po Velké Británii a Japonsku, hrála hudbu z nového alba a z předchozích alb Wettonova katalogu. Wetton se mezitím stihl účastnit i dalších projektů, mezi něž patřil i reunion kapely U.K. spolu s Eddie Jobsonem a hostování pro Cleopatra Records.

Album s názvem "XXX" je třinácté studiové album britské rockové superskupiny Asia. Album poprvé vyšlo pouze v Evropě 29. června 2012, následovalo vydání ve Spojeném království 2. července a v Severní Americe pak 3. července. Název označuje v římských číslicích třicáté výročí od vydání prvního alba skupiny. Autorem obalu alba je, jak jinak, opětRoger Dean. Název alba je v náznacích uveden třemi páry křižujících se párů rybiček a přebal alba ukazuje draka ASIA po 30 letech. Album bylo znovu podpořeno dalším World Tour, které začalo začalo 11. října 2012, a to jak v Americe, Evropě i Japonsku. V září 2012 odehráli 4 koncerty v Japonsku a Severní Americe. Turné po Spojeném království však muselo být zrušeno po několika vystoupeních v důsledku Palmerova onemocnění nákazou E.coli.

Během roku 2013 si odskočil i nahrát své party na desku holandského projektu Ayreon, který vyšel u InsideOut Music pod názvem "The Theory of Everything" v roce 2013. Album přináší koncepční 2CD, které je zajímavé hostováním spoustou známých osobností jako jsou právě John Wetton, Marco Hietala (Nightwish, Tarot), Cristina Scabbia (Lacuna Coil), Tommy Karevik (Kamelot, Seventh Wonder). Objevili se na něm i tři nejlepší světoví klávesisté Rick Wakeman (ex-Yes), Keith Emerson (ex-Emerson, Lake & Palmer) a Jordan Rudess (Dream Theater), kytarista Steve Hackett (ex-Genesis).

V lednu 2013 oznámil Steve Howe svůj odchod ze skupiny Asia, když se rozhodl nadále věnovat jen kapele Yes a dalším svým projektům. Jako náhradu členové skupiny zvolili Sama Coulsona. Jeho odchodem tak skončil reunion zakládající sestavy. Kapela dokončila studiové nahrávky pro nové album v prosinci 2013 a v lednu 2014 vypustili hudební video se skladbou "Valkyrie", která vyšla jako singl. Dne 30. ledna 2014 Wetton odhalil seznam skladeb prostřednictvím oficiálních internetových stránek Asie a zabýval se každou písně z alba. Zatím poslední album kapely "Gravitas", které se na pultech objevilo 24. března 2014, a dosáhlo čísla 1 v Progressive Rock Chart pro eMusic 27.března 2014. je to první studiové album nahrané s novým kytaristou Samem Coulsonem.

John Wetton v nedávné době prodělal závažnou operaci odstranění rakovinového nádoru. Podle oficiálních stránek Wetton se zákrok konal 16. května 2015. John následně děkoval chirurgickému týmu doktora Chana a dodává, že je "mimořádně vděčný za nádherná přání a modlitby", které dostával od fanoušků ve dnech jeho hospotalizace.

Dne 31. ledna 2017 zaskočila hudební svět smutná zpráva, že zemřel zpěvák, skladatel a baskytarista John Wetton, když v ranních hodinách prohrál svůj těžký souboj s rakovinou. Podle informace svých hudebních přátel skonal ve spánku. Podlehl rakovině tlustého střeva. Zemřel za neúnavného pracovního úsilí, tak tři týdny poté, co oznámil, že se stahuje z nadcházejícího turné po USA s kapelou Asia, neboť se musel podstoupit dalšímu kolu chemoterapie.

Spoluhráč z kapely ASIA bubeník Carl Palmer vydal k jeho úmrtí prohlášení. "Svět ztrácí dalšího hudebního giganta, John byl jemný člověk, který vytvořil jedny z nejtrvalejších melodií textů moderní populární hudby. Jako muzikant byl odvážný a inovativní a jeho hlas vystřelil ASIA na vrchol světových tabulek. Jeho vyhraný boj s alkoholem byl inspirací pro mnohé, stejně tak jako jeho statečný boj s rakovinou. Bude mi scházet jeho talent, humor a podmanivý úsměv. Jeď klidně, starý brachu."

Wettonova manželka Lisa a syn Dylan spolu s QEDG Management oznámili v červnu 2023, že vzpomínkový koncert na památku Wettona se bude konat v Trading Boundaries ve východním Sussexu 3. srpna 2023 pro jeho rodinu a přátele. Tato exkluzivní akce bude streamována pro širokou veřejnost. Vzpomínkovou akci bude moderovat editor časopisu Prog Jerry Ewing spolu s Geoffem Downesem, Stevem Hackettem a umělcem Rogerem Deanem. "Jsem velmi nadšený, že mohu být součástí nadcházejícího John Wetton Tribute," říká hráč na klávesy Yes Downes. "Jak všichni víte, měl jsem s Johnem velmi úzké a jedinečné autorské partnerství a po mnoho let jsme byli drazí přátelé, bratři a spoluhráči."

"Uctít Johnův odkaz tímto způsobem s tolika jeho bývalými hudebníky, kolegy a rodinou, kteří se sešli, ukazuje, jaké obrovské množství lásky, vděčnosti a respektu tolik z nás chová k Johnovi a jeho hudbě. nádherná oslava zahrnující celou Johnovu úžasnou kariéru. Moc se na to těším. Všichni se tam uvidíme."

K výše uvedeným se připojují Chris Braide (Downs Braide Association), Jim Cregan (Family), David Cross (King Crimson), Chris Difford (Squeeze), Dave Kilminster (Roger Waters), John Mitchell (Lonely Robot), Guy Pratt (Nick Mason's Saucerful Of Secrets), Jay Schellen (Yes), Billy Sherwood (Yes), Harry Whitely, Laurie Wisefield (Wishbone Ash) a The Paul Green Rock Academy. Událost bude večer živě přenášena a veškerý výtěžek ze vstupenek vynese peníze pro Macmillan Caring Locally. Bude také probíhat speciální online aukce, která bude probíhat spolu s večerním jednáním a bude se chlubit některými unikátními položkami, včetně kytary vlastněné samotným Wettonem, aby získal další finanční prostředky.

"Jsem potěšen a poctěn, že tolik legendárních umělců, kteří s mým tátou v průběhu let spolupracovali, souhlasilo, že se sejdou, aby jej uctili a získali důležité finanční prostředky pro charitu, která ho podporovala během jeho posledních dnů," říká Dylan Wetton. "Nedovedu si představit lepší způsob, jak oslavit tátův život a neuvěřitelný hudební odkaz, který po sobě zanechal. Bude to úžasná noc, jedinečná událost - což je přesně to, co si můj táta zaslouží."

Sólovou kariéru zesnulého Johna Wettona oslavuje nový osmidiskový box s názvem "An Extraordinary Life", který vyjde u Spirit Of Unicorn Records 24. listopadu 2023. Nový box set obsahuje všech šest Wettonových sólových remasterovaných alb, která vydal v letech 1980-2011, "Caught In The Crossfire" (1980), "Battle Lines" (1994), "Arkangel" (1997), "Welcome To Heaven" (2000), "Rock Of Faith" (2003) a "Raised In Captivity" (2011) plus dva další disky obsahující výběr vzácných, živých nahrávek a nevydaného materiál z trezorů, který sestavil Wettonův archivář Rick Nelson. CD jsou uložena v boxu o rozměrech 12" x 12" a obsahují 64-stránkovou knihu s úvodem legendárního Rogera Deana a obsáhlé poznámky na přebalech od Nicka Shiltona, autora Wettonovy biografie "An Extraordinary Life", vydané začátkem roku 2023. Kniha také obsahuje řadu fotografií převzatých z Wettonova archivu a byla vybrána Johnovým dlouholetým přítelem Michaelem Innsem a je vydána s plným požehnáním Johnova syna Dylana a jeho ženy Lisy.


Zpět
Místo členů kapely je zde netradičně uveden časový přehled hudebních aktivit Johna Wettona...

Zpět
Sólové desky:
2011 Raised In Captivity
2003 Rock Of Faith
2001 Sinister
2000 Welcome To Heaven
1997 Arkangel
1994 Battle Lines
1992 Voice Mail
1980 Caught In The Crossfire

Soundtracks:
1998 Chasing The Deer

Kompilace:
2023 An Extraordinary Life
2015 The Studio Recordings Anthology
2001 Anthology
1987 King's Road, 1972–1980
Koncertní desky:
2015 Live Via Satellite
2015 New York Minute (with The Les Paul Trio)
2006 Agenda
2004 Amata
2003 Live In The Underworld
2003 Live In Osaka
2003 Live In Stockholm 1998
2003 Live In Argentina
2002 An Evening With John Wetton
2000 Live At The Sun Plaza Tokyo 1999
1999 Sub Rosa Live In Milan Italy
1999 Hazy Monet Live In New York City
1999 Nomansland Live In Poland
1998 Live In Tokyo 1997
1996 Akustika Live In Amerika
1995 Chasing The Dragon
Účast ve skupinách:
Wetton & Friends / Wetton, George, Palmer, Airey
2004 Marquee 1986 Second Night (bootleg)

Ken Hensley
2002 One Way Or Another

Icon (Wetton/Downes)
2017 Zero
2012 Icon: Heat Of The Rising Sun, The Store For Music
2009 Icon 3
2006 Icon Live: Never In A Million Years
2006 Icon: Acoustic TV Broadcast
2006 Icon II: Rubicon
2005 Icon
2005 Heat Of The Moment (EP)
2002 Wetton Downes

Asia
2014 Gravitas
2012 XXX
2010 Omega
2008 Phoenix
1990 Then & Now
1985 Astra
1983 Alpha
1982 Asia
Live albums
2014 High Voltage - Live
2012 Resonance - The Omega Tour 2010
2010 Spirit of the Night - Live In Cambridge 09
2007 Fantasia: Live In Tokyo
1991 Live in Moscow 1990

UK
2013 Reunion Live In Tokyo (live 2011)
1999 Concert Classics, Vol. 4 (live 1978)
1979 Night After Night (live)
1979 Danger Money
1978 UK

King Crimson
1974 Red
1974 Starless And Bible Black
1973 Larks' Tongues In Aspic
Live albums
1997 The Night Watch (live 23 November 1973)
1992 The Great Deceiver (live 1973-1974)
1975 USA (exp.edition 2002, live June 1974)

Phenomena
1987 Phenomena II: Dream Runner

Uriah Heep
1976 High And Mighty
1975 Return To Fantasy

Family
1972 Bandstand
1971 Fearless
Spolupráce:
District 97
2014 One More Red Night - Live In Chicago
Renaissance
2013 Grandine Il Vento
Ayreon
2013 The Theory Of Everything
Eddie Jobson
2010 Ultimate Zero - The Best Of the U-Z Project Live
Alan Simon
2011 Excalibur III: The Origins
2007 Excalibur II: The Celtic Ring
Martin Turner [Wishbone Ash]
2008 Argus Through The Looking Glass
Daniele Liverani
2002 Genius A Rock Opera - Episode 1
Qango
2000 Live In The Hood
Steve Hackett
2012 Genesis Revisited II
1998 The Tokyo Tapes
1997 Genesis Revisited (voc on 01,05, bass on 05)
David Cross
1997 Exiles (1997)
Wishbone Ash
1981 Number The Brave
Roger Chapman
1981 Hyenas Only Laugh For Fun
1980 Mail Order Magic
Jack-Knife [Richard Palmer-James]
1998 Monkey Business 1972-1997
1979 Jack-Knife
Atoll
1979 Rock Puzzle
Duncan Mackay
1977 Score
Phil Manzanera
1987 One World
1986 Guitarissimo 75-82
1982 Primitive Guitars
1978 K Scope
1975 Diamond Head
Roxy Music
1976 Viva!
Bryan Ferry
1978 The Bride Stripped Bare
1977 In Your Mind
1976 Let's Stick Together
1974 Another Time
Pete Sinfield
1973 Pete Sinfield
Brian Eno
1973 Here Come The Warm Jets
Peter Banks
1973 Two Sides Of Peter Banks
Malcolm and Alwyn
1973 Fool's Wisdom
Larry Norman
1972 Only Visiting This Planet
Gordon Haskell
1971 It Is And It Isn't
Mogul Thrash
1971 Mogul ThrashSkupina:
John Wetton - Vocals, Acoustic Guitars, Bass, Keyboards, Liner Notes
Billy Sherwood - Guitars, Drums, Percussion
Hosté:
Steve Morse - Guitars Solo (01)
Steve Hackett - Guitars Solo (03)
Geoff Downes - Keyboards Solo (03,07)
Alex Machacek - Guitars Solo (04)
Tony Kaye - Hammond Organ (06,10)
Eddie Jobson - Violin (08)
Mick Box - Guitars Solo (09)
Robert Fripp - Guitars (02)
Anneke Van Giersbergen - Vocals (11)
Diskografie Raised in Captivity
Vyšlo 1. července 2011, Frontiers Records, FR CD 522

Seznam skladeb:
01. Lost For Words (4:59)
02. Raised In Captivity (6:09)
03. Goodbye Elsinore (4:44)
04. The Last Night Of My Life (5:54)
05. We Stay Together (4:26) (bonus track)
06. The Human Condition (5:22)
07. Steffi's Ring (2:36)
08. The Devil And The Opera House (6.51)
09. New Star Rising (4:33)
10. Don't Misunderstand Me (3:43)
11. Mighty Rivers (5:20)
Total Time: (53:34)

Recorded At Circa:HQ Studios, Woodland Hills, California January 2011
Mastered by Dave at Channel Fuse Media Mastering Studios
Producer: Billy Sherwood
Artwork, Photography: Karen Gladwell, Michael Inns
Natočeno v Los Angeles během krátké přestávky mezi zastávkami turné a produkoval je a mixoval multi-instrumentalista Billy Sherwood (Ano, World Trade, Yoso).

Skupina:
John Wetton - Vocals, Acoustic Guitars, Bass, Keyboards
Clive Nolan - Keyboards, Monk
John Mitchell - Electric Guitars
Steve Christey - Drums
Geoffrey Downes - Virtual Grand, b4
Hosté:
Martin Orford - Flute
Hugh McDowell - Cello (04)
Peter Gee - Bass (02)
Tim Garland - Alto Saxophone (06)
Diskografie Rock of Faith
Vyšlo 2003, Giant Electric Pea, GEPCD 1033

Seznam skladeb:
01. Mondrago (2:13)
02. Rock Of Faith (3:57)
03. A New Day (5:17)
04. I've Come To Take You Home (4:39)
05. Who Will Light A Candle? (3:39)
06. Nothing's Gonna Stand In Our Way (5:37)
07. Altro Mondo (3:42)
08. I Believe In You (5:23)
09. Take Me To The Waterline (6:09)
10. I Lay Down (4:04)
11. When You Were Young (1:35)
Total Time (45:49)


Wetton složil většinu textů s výjimkou skladby "Who Will Light A Candle?" (Kdo zapálí svíčku?) (Richard Palmer-James), a "Nothing's Gonna Stand In Our Way" (Nic nestojí v naší cestě( (se Susan Shifrin, manželkou David Cassidyho). Hudbu napsal Wetton ve spolupráci s Nolanem, Johnem Youngem a Geoffem Downesem u některých skladeb.

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, 12-String Guitars, Keyboards
Jim Vallance - Keyboards, Vocals, Guitars (01,02,04)
John Mitchell - Guitars (01-04)
Jim Peterik - Guitars, Keyboards (03)
Martin Orford - Keyboards (03)
Tod Sucherman - Drums (03)
Robert Fripp - Soundscape Guitars (05)
Ian McDonald - Alto Flute (05)
Dick Wagner - Guitars (06)
Greg Bisonette - Drums (06)
Steve Christy - Drums (07)
Gary Chandler - Guitars (07)
John Young - Keyboards (08)
Guy Roche - Keyboards (10)
Sue Shiffrin - Harmony Vocals (10)
David Cassidy - Harmony Vocals (10)
Ron Komie - Guitars (09)
Steve Hackett - Harmonica (10)
Hosté:
Diskografie Sinister
Vyšlo 2001, Giant Electric Pea, GEPCD 1029

Seznam skladeb:
01. Heart Of Darkness (Jim Vallance, J.Wetton) (4:51)
02. Say It Ain't So (Jim Vallance, J.Wetton) (3:57)
03. No Ordinary Miracle (J.Wetton) (4:52)
04. Where Do We Go From Here? (Jim Vallance, J.Wetton) (3:21)
05. E-SCAPE (Robert Fripp, John Wetton) (4:08)
06. Another Twist Of The Knife (Richard Wagner, John Wetton) (4:30)
07. Silently (Kevin Savigar, John Wetton) (3:54)
08. Before Your Eyes (John Young, John Wetton) (2:56)
09. Second Best (David Cassidy, Sue Shifrin, John Wetton) (4:00)
10. Real World (Richard Starkey, John Wetton) (2:41)
Total Time (58:27)

Producer: John Wetton
Engineer: Rob Aubrey, Steve Smith


Nahráli:
John Wetton - Vocals, All Instruments (01,02,04), 12-string Guitar (03,10-12), Bass (03,07,09,11,12), Keyboards (03,05,11,12), Nylon-string Guitar (08)
Jim Vallance - All Instruments (01,02,04)
John Mitchell - Lead Guitar (01,02), Electric Guitar (03,04)
Jim Peterik - Guitar (03,11,12), Keyboards (03,11,12)
Martin Orford - Keyboards (03,07), Flute (08)
Todd Sucherman - Drums (03,11,12)
Ian McDonald - Alto Flute (05)
Robert Fripp - Guitar (05)
Gregg Bissonette - Drums (06)
Dick Wagner - Guitar (06)
Sue Shiffrin, David Cassidy - Harmony Vocals (09)
Guy Roche - Keyboards (09)
Steve Hackett - Harmonica (10)
Beate - Chorus (07)
Steve Christey - Drums (07)
Gary Chandler - Guitar (07)
John Young - Keyboards (08)
Ron Komie - Guitars
Diskografie Welcome To Heaven
Vyšlo 2000, Avalon Records, MICP-10207 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Heart Of Darkness (4:51)
02. Say It Ain't So (3:57)
03. No Ordinary Miracle (4:52)
04. Where Do We Go From Here? (3:21)
05. E-scape (4:08)
06. Another Twist Of The Knife (4:30)
07. Silently (3:54)
08. Before Your Eyes (2:56)
09. Second Best (4:00)
10. Real World (2:41)
Japanese Bonus Track:
11. Love Is (4:28)
12. Space And Time (4:20)
Total Time (39:10)

Producer: John Wetton, Jim Vallance (01,02,04), Jim Peterik (03,11,12), Martin Orford (07), Sue Shiffrin (09), David Cassidy (09), Rob Aubrey (07)
Artwork: Shock

"Welcome to Heaven" je studiové album zaznamenané Johnem Wettonem. Původně vyšlo v Japonsku v roce 2000. Nově bylo vydáno v roce 2001 pod titulem "Sinister" bez bonusových skladeb, ale s jiným přebalem.

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass
Billy Liesgang - Guitars
Steve Hackett - Guitars, Harmonica
Robert Fripp - Guitars
Tom Lang - Drums
Misha Calvin - Acoustic Guitars
Ramon Vega - Acoustic Guitars, Vocals
Thomas Radl - Bass, Vocals
Richard Plamer-James - Guitars, Keyboards, Programming
Hosté:

Diskografie Arkangel
Vyšlo 1997, Eagle Records, EAGCD020

Seznam skladeb:
01. The Circle Of St Giles (2:05)
02. The Last Thing On My Mind (3:51)
03. Desperate Times (5:02)
04. I Can't Lie Anymore (4:14)
05. Arkangel (4:18)
06. You Against The World (3:58)
07. Be Careful What You Wish For (5:29)
08. Emma (3:02)
09. Nothing Happens For Nothing (4:06)
10. All Grown Up (5:08)
11. After All (4:16)
12. The Celtic Cross (3:53)
13. Magazines (3:50)
14. Woman (4:16)
Total Time (57:28)Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Acoustic Guitars, Keyboards
Michael Landau - Guitarss
Bob Marlette - Keyboards, Grand Piano, Synthesizer, Programming
Michael Cartellone - Drums
Claude Gaudette - Keyboards, Programming
Robert Fripp - Guitars, Devices
Simon Phillips - Drums
Steve Lukather - Guitars
Dave Boruff - Alto Saxophone
Robbie Buchanan - Grand Piano
Jed Leiber - Keyboards, Programming
Hosté:
Diskografie Battle Lines
Vyšlo 1994, Eclipse, 084-46552

Seznam skladeb:
01. Right Where I Wanted To Be (4:54)
02. Battle Lines (5:24)
03. Jane (4:19)
04. Crime Of Passion (4:42)
05. Sand In My Hand (3:48)
06. Sea Of Mercy (4:40)
07. Hold Me Now (5:58)
08. Space And Time (4:06)
09. Walking On Air (3:09)
10. You're Not The Only One (4:59)
Bonus track on Blueprint Australia 1996 CD:
11. Battle Lines (Acoustic Version)
Total Time: (46:10)

Recorded in 1991-92

Skupina:
John Wetton - All Vocals, Bass, Acoustic Guitars, Keyboards
Bob Marlette - Keyboards, Grand Piano, Synthesizer
Michael Landau - Guitarss
Michael Cartellone - Drums
Claude Gaudette - Keyboards, Programming
Hosté:
Robert Fripp - Guitars
Simon Phillips - Drums
Steve Lukather - Guitars
Dave Boruff - Alto Saxophone
Robbie Buchanan - Grand Piano
Jed Leiber - Keyboards, Programming
Diskografie Voice Mail
Vyšlo 17. června 1994, Canyon International, PCCY-00573

Seznam skladeb:
01. Right Where I Wanted to Be (4:55)
02. Battle Lines (5:25)
03. Jane (4:19)
04. Crime of Passion (4:43)
05. Sand in My Hand (3:47)
06. Sea of Mercy (4:40)
07. Hold Me Now (5:58)
08. Space and Time (4:07)
09. Walking on Air (3:09)
10. You're Not the Only One (4:58)
Total Time: (46:01)

Recorded in 1991-92
"Voice Mail" je studiové album John Wettona. Původně vyšlo pouze v Japonsku v roce 1994. Nově bylo vydáno v Evropě pod názvem "Battle Lines" se stejným obsahem, ale jiným přebalem. Hudebně se styl alba podobá tomu, co Wetton dělá v kapele Asia.

Skupina:
John Wetton - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Simon Kirke - Drums
Martin Barre - Guitarss
Malcolm duncan - Saxophone
Phil Manzanera - Guitars
Hosté:
Diskografie Caught In The Crossfire
Vyšlo 1980, E'G/Polydor Records, EGLP107

Seznam skladeb:
01. Turn On The Radio (3:47)
02. Baby Come Back (3:24)
03. When Will You Realise? (4:34)
04. Cold Is The Night (5:22)
05. Paper Talk (4:00)
06. Get Away (4:30)
07. Caught In The Crossfire (5:03)
08. Get What You Want (3:18)
09. I'll Be There (3:33)
10. Woman (4:33)
Total Time: (41:27)Skupina:
John Wetton - Vocals, Guitars

Diskografie Live Via Satellite
Vyšlo 9. října 2015, Primary Purpose/Cherry Red

Seznam skladeb:
DISC ONE (66:32)
01. The Circle Of St. Giles (1:30)
02. Heat Of The Moment (5:45)
03. Book Of Saturday (3:22)
04. Battle Lines (5:16)
05. Arkangel (4:50)
06. The Smile Has Left Your Eyes (4:50)
07. Easy Money (7:37)
08. Emma (3:52)
09. 30 Years (3:08)
10. Hold Me Now (5:59)
11. Rendezvous 6:02 (5:11)
12. The Night Watch (6:57)
13. You’re Not The Only One (3:40)
14. Starless (4:35)
DISC TWO (55:31)
01. Introduction (0:48)
02. The Circle Of St Giles (2:11)
03. Heat Of The Moment (4:25)
04. Mondrago / Book Of Saturday (5:00)
05. The Smile Has Left Your Eyes (3:16)
06. 30 Years (3:53)
07. Hold Me Now (5:22)
08. Arkangel (4:18)
09. Emma (3:11)
10. Sole Survivor (3:52)
11. Rendezvous 6:02 (4:20)
12. The Water Is Wide (3:00)
13. Starless (4:08)
14. Battle Lines (5:15)
15. The Celtic Cross (1:32)
Total Time: (122:03)
Tato sada 2CD obsahuje dva akustické sólové koncerty John Wettona pro rozhlasové vysílání. Rádia XM je dalo k dispozici pouze pro prodej prostřednictvím své webové stránky před více než 10 lety a nikdy nedošlo na komerční vydání. O švédském rozhlasovém vysílání se myslelo, že byly ztraceny při požáru, dokud nebyl nalezen duplicitní master pásek díky dlouhému a neúnavnému hledání fanoušky Johna Wettona.

O nahrávce John Wetton řekl: "Obě tyto vystoupení jsou ze stejné doby, ale pocházejí z velmi různých zdrojů. První se odehrálo v Cirkusovém stanu jako dějiště v lunaparku ve Stockholmu, druhé pak na state-of-the-art zařízení ve Washingtonu DC, takže repertoár je podobný, ale konání nemohlo být odlišnější. Zvuková produkce je vynikající na obou, je to dokument o střípku mého života."

Skupina:
John Wetton - Vocals, Guitars
The Les Paul Trio:
Lou Pallo - Guitars
Nicki Parrott - Acoustic and Electric Bass, Vocals
Carlton Holmes - Piano
Hosté:
Diskografie New York Minute (with The Les Paul Trio)
Vyšlo 2015, Primary Purpose, PP003CD

Seznam skladeb:
01. Do It Again (4:03)
02. What's Going On? (4:13)
03. God Only Knows (3:39)
04. Can't Find My Way Home (3:20)
05. All Along the Watchtower (4:04)
06. New York Minute (4:59)
07. Lady Madonna (2:26)
08. Heat of the Moment (4:47)
09. Battle Lines (5:52)
Total Time: (37:23)

Recorded at the Iridium Club, NY, 2013

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass, Acoustic Guitars
John Mitchell - Guitars, Harmony Vocals
Martin Orford - Keyboards, Flute, Harmony Vocals
Steve Christey - Drums
Hosté:
Diskografie Agenda
Vyšlo 10. října 2006, Metal Mind Productions, MASS CD 0948

Seznam skladeb:
01. Red (7:55)
02. Sole Survivor (6:33)
03. Nothing's Gonna Stand In Our Way (5:36)
04. Book Of Saturday (3:18)
05. Emma (3:15)
06. The Smile Has Left Your Eyes (2:51)
07. In The Dead Of Night (6:04)
08. Easy Money (7:30)
09. After All (4:20)
10. Rendezvous 6:02 (5:38)
11. Starless (9:31)
12. Battle Lines (4:58)
13. Heat Of The Moment (5:25)
Total Time: (72:54)
Recorded Live in April 2003, Poland

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Acoustic Guitars
John Mitchell - Guitars, Harmony Vocals
Martin Orford - Keyboards, Harmony Vocals
Hosté:
Diskografie Amata
Vyšlo 6. července 2004, Metal Mind Records, MASS CD 0904

Seznam skladeb:
01. The Circle of St. Giles (1:52)
02. Mondrago (1:36)
03. Heat of the Moment (4:15)
04. Book of Saturday (2:34)
05. The Smile Has Left Your Eyes (3:18)
06. Hold Me Now (5:27)
07. Emma (3:02)
08. Battle Lines (5:31)
09. Night Watch (3:12)
10. You're Not the Only One (3:46)
11. I Believe in You (2:28)
Total Time: (37:01)
Recorded Live in April 2003, Poland

Skupina:
John Wetton - Bass, Lead Vocals
Steve Christey - Drums
Martin Orford - Keyboards, Backing Vocals
John Mitchell - Lead Guitar, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live In The Underworld
CD, DVD, vyšlo 29. července 2003, Classic Rock Legends, CRL1502

Seznam skladeb:
01. Sole Survivor (6:50)
02. A New Day (4:56)
03. Crime Of Passion (4:08)
04. Nothing's Gonna Stand (5:18)
05. The Smile Has Left Your Eyes (3:04)
06. Walking On Air (2:42)
07. Rendez-vous 6:02 (5:40)
08. After All (4:23)
09. Waterline (5:46)
10. Ticket To Ride (3:17)
11. In The Dead Of Night (6:01)
12. Starless (9:46)
13. Battle Lines (5:21)
14. Heat Of The Moment (5:41)
15. Red ()
Extras:
01. Ticket to Ride
02. Battle Lines '95
Total Time: (72:53)
Warm-up gig for his 2003 tour
Recorded at the Underworld rock club, London, 16 March 2003
Engineer: Paul Nixon

Skupina:
John Wetton - Acoustic Guitar, Bass Guitar, Vocals
Thomas Lang - Drums
Billy Liesegang - Guitars
John Young - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Live In Osaka
2CD, vyšlo 22. července 2003, Trademark Of Official Quality, VPTMQ002CD

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Intro (John Wetton) (1:58)
02. The Last Thing on My Mind (John Wetton) (5:06)
03. Sole Survivor (Geoffrey Downes/John Wetton) (6:14)
04. I Can't Lie Any Moore (John Wetton) (4:51)
05. Battle Lines (Bob Marlette/Bob Mitchell/John Wetton) (5:16)
06. John Young's Solo (John Wetton) (4:00)
07. Arkangel (John Wetton/John Young) (3:53)
08. Emma (John Wetton) (3:04)
09. The Smile Has Left Your Eyes (John Wetton) (3:40)
10. The Night Watch (Robert Fripp/Richard Palmer-James/John Wetton) (3:32)
11. Hold Me Now (Bob Marlette/John Wetton) (8:23)
12. [Untitled Hidden Track] (John Wetton) (4:41)
CD 2:
01. Rendezvous 6:02 (Eddie Jobson/John Wetton) (5:59)
02. Thomas Lang's Drum Solo (5:51)
03. Easy Money (Roobert Fripp/Richard Palmer-James/John Wetton) (6:53)
04. In the Dead of Night (Eddie Jobson/John Wetton) (5:58)
05. After All (John Wetton) (5:14)
06. Heat of the Moment (Geoffrey Downes/John Wetton) (5:59)
07. Starless (Robert Fripp/Brian James/Carl Palmer/John Wetton) (10:01)
08. Don't Cry (Geoffrey Downes/John Wetton) (5:08)
Total Time: (105:41)

Live in Club Quattro, Osaka, Japan, 1997-10-02

Skupina:
Hosté:
Diskografie Live In Stockholm 1998
Vyšlo 13. května 2003, Blueprint, BP 333CD

Seznam skladeb:
01. Book Of Saturday ()
02. Battle Lines ()
03. Arkangel ()
04. The Smile Has Left Your Eyes ()
05. Easy Money ()
06. All Along The Watchtower ()
Total Time: (00:00)

Recorded at The Gronalund Theatre, Stockholm in 1998

Skupina:
John Wetton - Acoustic Guitar, Bass, Vocals
Thomas Lang - Drums
Billy Liesegang - Guitars
Martin Orford - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Live In Argentina
2CD, vyšlo 2003, Trade Mark Of Official Quality, VPTMQ001CD

Seznam skladeb:
CD 1
01. In The Dead Of Night (5:27)
02. Sole Survivor (5:47)
03. Only Time Will Tell (4:53)
04. Voice Of America (4:25)
05. Book Of Saturday (3:11)
06. The Smile Has Left Your Eyes (3:26)
07. Thirty Years (3:13)
08. Hold Me Now (5:53)
09. Quilmes (3:00)
10. Rendez-vous 6:02 (5:14)
CD 2
11. Thomas Lang's Drum Solo (5:57)
12. Caught In The Crossfire (4:08)
13. Easy Money (7:08)
14. Battle Lines (8:13)
15. Heat Of The Moment (5:45)
16. Starless (8:57)
17. Don't Cry (6:11)
Total Time: (41:27)

Recorded during the 1996 South American Tour, in October

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass
Geoff Downes - Keyboards, Backing Vocals
John Young - Keyboards, Backing Vocals
Steve Christey - Drums
John Mitchell - Guitars
Hosté:
Diskografie An Evening With John Wetton
Vyšlo 2002, Northern Line Publishers, NLP 00002

Seznam skladeb:
01. Voice of America (Wetton/Downes) (4:07)
02. God Only Knows (Wilson/Asher) (2:05)
03. Red (Fripp) (6:48)
04. In the Dead of Night (Jobson/Wetton) (6:14)
05. Sole Survivor (Wetton/Downes) (6:58)
06. Battle Lines (Wetton/Marlette/Mitchell) (5:27)
07. Book of Saturday (Fripp/Wetton/Palmer-James) (3:40)
08. Emma (Wetton) (3:35)
09. The Smile has Left Your Eyes (Wetton) (3:20)
10. Hold Me Now (Wetton/Marlette) (6:07)
11. Allentown (Joel) (1:47)
12. After All (Wetton/Young) (5:50)
13. Rendezvous 6:02 (Jobson/Wetton) (5:43)
14. Starless (Cross/Fripp/Wetton/Palmer-James) (9:45)
15. Heat of the Moment (Wetton/Downes) (5:56)
Total Time: (77:22)

Recorded Live at The John Wetton Fan Convention, at the Holiday Inn, Conference Center, Alentown, Pennsylvania, July 20th, 2002

Skupina:
John Wetton - Bass, Composer, Guitar, Liner Notes, Primary Artist, Vocals
Steve Christey - Drums, Percussion
Martin Orford - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Live At The Sun Plaza Tokyo 1999
Vyšlo 2000, Blueprint, BP335

Seznam skladeb:
CD 1
01. The Circle Of St. Giles (0:44)
02. The Last Thing On My Mind (5:17)
03. Sole Survivor (7:08)
04. Battle Lines (5:01)
05. Book Of Saturday (3:00)
06. Martin Orford's Solo (3:07)
07. Emma (3:08)
08. The Smile Has Left Your Eyes (3:30)
09. Hold Me Now (6:08)
10. The Night Watch (4:06)
11. Only Time Will Tell (4:48)
12. In The Dead Of The Night (6:11)
13. Easy Money (11:08)
14. After All (4:29)
15. Rendezvous 6:02 (5:32)
16. Time Again (5:16)
17. Starless (10:12)
18. Heat Of The Moment (6:50)
19. Don't Cry (5:38)
CD 2
20. Easy Money (11:08)
21. After All (4:29)
22. Rendezvous (5:32)
23. Time Again (5:16)
24. Starless (10:12)
25. Heat Of The Moment (6:50)
26. Don't Cry (5:38)
Total Time: (101:19)

Recorded on August 5, 1999

Skupina:
John Wetton - Vocals, Guitars
David Kilminster - Guitars, Vocals
Martin Orford - Keyboards, Flute, Vocals
Hosté:
Diskografie Sub Rosa Live in Milan Italy
Vyšlo 1999, Blueprint, BP-314-CD

Seznam skladeb:
01. Intro: Stabat Mater / Book Of Saturday (3:48)
02. Heat Of The Moment (4:22)
03. Sole Survivor (5:16)
04. Quilmes (3:10)
05. Battle Lines (4:58)
06. Arkangel (3:17)
07. The Smile Has Left Your Eyes (3:25)
08. Easy Money (7:00)
09. Emma (2:55)
10. 30 Years (3:05)
11. Hold Me Now (5:39)
12. Rendez-Vous 6:02 (6:13)
Total Time: (53:03)

Recorded live in Milan, Italy on July 5, 1998
Recorded at the medieval castle of Vigevano, in the outskirts of Milan
Mastered at Liscombe Park 1998-1999
Producer: Angelo Arko
Executive-Producer: Rob Ayling
Mastered: Paul Kennedy

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Acoustic Guitar
Ian McDonald - Flute, Harmony Vocals
Martin Orford - Keyboards, Harmony Vocals
Hosté:
Diskografie Hazy Monet Live In New York City
Vyšlo 1999, Blueprint, BP-296-CD

Seznam skladeb:
01. The Circle Of St. Giles
02. Heat Of The Moment
03. Book Of Saturday
04. Sole Survivor
05. The Smile Has Left Your Eyes
06. Thirty Years
07. Hold Me Now
08. Rendez-vous 6:02
09. Quilmes
10. The Night Watch
11. Arkangel
12. Battle Lines
13. Starless
14. Easy Money
Total Time: (61:38)

Recorded live in New York City, N.Y., USA, May 27, 1997 (2nd show)

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass, Guitars
David Kilminster - Guitars, Backing Vocals
Martin Orford - Keyboards, Flute, Backing Vocals
Steve Christy - Drums
Hosté:

Diskografie Nomansland Live in Poland
Vyšlo 1999, Giant Electric Pea, GEPCD 1025
CD GEP GEPCD 1025 (2003)
CD Avalon MICY-1149 (Japan)

Seznam skladeb:
01. The Last Thing On My Mind (4:59)
02. Sole Survivor (6:50)
03. Book Of Saturday (3:04)
04. Emma (3:20)
05. Tatras (5:00)
06. In The Dead Of Night (5:57)
07. Easy Money (10:28)
08. Rendez-Vous 6:02 (5:24)
09. The Birth Of Igor (3:10)
10. After All (4:34)
11. Starless (10:17)
12. The Night Watch (4:25)
Total Time (73:30)

Recorded live in Bydgoscz and Krakow, Poland in May 1998

Skupina:
John Wetton - Voice, Bass Guitar, Acoustic Guitar
Thomas Lang - Drums (3)
David Kilminster - Guitar, Harmony Vocals
John Young - Keyboards, Harmony Vocals
Hosté:
Diskografie Live in Tokyo 1997
Vyšlo 1998, Blueprint,BP-289-CD

Seznam skladeb:
01. Sole Survivor (Downes, Wetton) (6:33)
02. I Can't Lie Anymore (Marlette, Wetton) (4:54)
03. Battle Lines (Marlette*, Mitchell, Wetton) (5:40)
04. John Young Solo (Young) (4:06)
05. 30 Years (Jobson, Wetton) (8:19)
06. Rendez-vous 6:02 (Jobson, Wetton) (5:32)
07. Thomas Lang Solo (Lang) (6:46)
08. Easy Money (Wetton, Palmer-James, Fripp) (7:27)
09. In The Dead Of Night (Jobson, Wetton) (5:33)
10. Heat Of The Moment (Downes, Wetton) (6:08)
Bonus CD
11. The Smile Has Left Your Eyes (Downes, Wetton) (3:51)
12. The Night Watch (Wetton, Palmer-James, Fripp) (3:47)
13. Hold Me Now (Downes, Wetton) (2:18)
14. Only Time Will Tell (Downes, Wetton) (2:16)
Total Time: (78:24)

Release with limited edition bonus CD
Recorded live in Tokyo, Japan, 5th October 1997
Producer: John Wetton
Coordinator [Executive]: Rob Ayling
Cover [Design], Artwork: Mixed Images Ltd.
Mastered: Chris Thorpe

Skupina:
John Wetton - Vocals, Acoustic Guitar, Grand Piano
Hosté:
Diskografie Akustika Live In Amerika
Vyšlo 1996, Blueprint, BP226CD

Seznam skladeb:
01. Voice Of America (Wetton) (4:30)
02. Hold Me Now (Marlette, Wetton) (5:36)
03. Rendez-vous 6:02 (Jobson, Wetton) (4:08)
04. Christina (Wetton) (3:12)
05. 30 Years (Jobson, Wetton) (3:26)
06. Only Time Will Tell (Downes, Wetton) (3:48)
07. Book Of Saturday (Wetton, Palmer-James, Fripp) (2:26)
08. Don't Cry (Downes, Wetton) (4:16)
09. Battle Lines (Marlette, Mitchell, Wetton) (5:01)
10. The Smile Has Left Your Eyes (Wetton) (3:16)
11. Heat Of The Moment (Downes, Wetton) (4:39)
12. You're Not The Only One (Marlette, Wetton) (4:46)
Total Time: (48:58)

Sequenced and mixed at Gallery Studios, Surrey
Producer: John Wetton
Coordinator [CD]: Robin Ayling
Design: Nicholas deVille
Photography: Cat Gwynn, Milly Kusmic, Pattie Clapton

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Acoustic Guitars
Bob Dalton - Drums, Harmony Vocals
Andy Skelton - Guitar, Harmony Vocals
John Beck - Keyboards, Harmony Vocals, Acoustic Guitars
Hosté:
Diskografie Chasing the Dragon
Live, vyšlo 1995, Eclipse, 085-46562

Seznam skladeb:
01. Heat Of The Moment (Geoff Downes, John Wetton) (4:49)
02. Don't Cry (Geoff Downes, John Wetton) (4:40)
03. Rendez-Vous 6:02 (Eddie Jobson, John Wetton) (5:15)
04. Crime Of Passion (John Wetton, John Young) (4:15)
05. Caught In The Crossfire (John Wetton) (4:42)
06. Easy Money (John Wetton, Richard Palmer-James, Robert Fripp) (2:19)
07. In The Dead Of Night (Eddie Jobson, John Wetton) (5:27)
08. Thirty Years (Eddie Jobson, John Wetton) (3:29)
09. Only Time Will Tell (Geoff Downes, John Wetton) (5:03)
10. Hold Me Now (Bob Marlette, John Wetton) (6:29)
11. Starless (John Wetton, Richard Palmer-James, Robert Fripp) (3:19)
12. Book Of Saturday (John Wetton, Richard Palmer-James, Robert Fripp) (2:59)
13. Battle Lines (Bob Marlette, Bob Mitchell, John Wetton) (5:26)
14. Open Your Eyes (Geoff Downes, John Wetton) (7:21)
15. The Smile Has Left Your Eyes (John Wetton) (3:20)
Total Time: (78:53)
Recorded live in Osaka & Tokyo, Japan 1994
Sequenced at Gallery Studios, Surrey, England
Producer: John Wetton
Engineer: Kevin Lamb
Cover: Nick DeVilleSkupina:
Hosté:
Diskografie Chasing The Deer
Vyšlo 1998, Blueprint, BP282CD

Seznam skladeb:
01. Battle Lines (Movie Version) (5:30)
02. Chasing The Deer (3:51)
03. Drummossie Moor (3:42)
04. Prestonpans (3:32)
05. Mary's Theme (2:31)
06. Battle Lines (Acoustic Version) (5:28)
Total Time: (41:27)Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Acoustic Guitars, Keyboards
Hosté:

Diskografie An Extraordinary Life
8CD, vyšlo 24. listopadu 2023, Spirit Of Unicorn Records

Seznam skladeb:
Disc 1: Caught In The Crossfire
Bonus Tracks:
10. Woman
11. Every Inch Of The Way
12. Out Of The Blue
Disc 2: Battle Lines
Bonus Tracks:
10. You’re Not The Only One
11. Battle Lines (Acoustic version)
Disc 3: Arkangel
Bonus Tracks:
10. All Grown Up
11. After All
12. The Celtic Cross
13. Take These Tears
14. Magazines
15. Woman
Disc 4: Welcome To Heaven
Bonus Tracks:
10. Real World
11. Love Is
12. Space And Time
Disc 5: Rock Of Faith
Bonus Tracks:
10. I Lay Down
11. When You Were Young
12. Cold Comfort
13. God Only Knows
14. Rock Of Faith
Disc 6: Raised In Captivity
Disc 7 : Bonus Tracks 1
01. AD 2023
02. Raven
03. Walking On Air
04. Straight From The Heart
05. If I Was A Country
06. All Along The Watchtower
07. Deya 1986
08. Tears Of Rage
09. Maryanne
10. Healer Of Shattered
11. I’d Give It All For You
12. Ultimate Emotion Unfinished Idea
13. Wings Of Angels Intro
14. Wings Of An Angel
15. All For One
16. From A Distant Heart
17. Real World - Join and Ringo
18. The Greater Show On Earth - Single Edit
19. Adagietto
20. The Water Is Wide
Disc 8: Bonus Tracks 2
01. Raised In Captivity
02. The Other Guy Second Best
03. I Will
04. Bad Thing
05. Boys Of The Diamond City
06. Flesh And Blood
07. Burn Your Name In My Heart
08. Sex Power Money
09. Back In Your Lovin’ Arms
10. Every Inch Of The Way
11. I Can’t Tell You Why
12. Winner Takes It All
13. Mind Over Matter
14. Gypsy Soul
15. Wasted Time
16. You Still Got Me
17. Halfway To Heaven
18. I’ll Never Stop Loving You
19. Forever
Total Time: (00:00)

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Acoustic Guitars, Keyboards
Hosté:

Diskografie The Studio Recordings Anthology
2CD, vyšlo 2015, Primary Purpose

Seznam skladeb:
CD 1:
01. The Circle Of St. Giles (2:03)
02. The Last Thing On My Mind (3:48)
03. Hold Me Now (5:59)
04. Where Do We Go From Here? (3:20)
05. Another Twist Of The Knife (4:31)
06. I've Come To Take You Home (4:40)
07. I Can't Lie Anymore (4:13)
08. Lost For Words (4:57)
09. Battle Lines (5:25)
10. Caught In The Crossfire (4:56)
11. Arkangel (4:17)
12. Right Where I Wanted To Be (4:55)
13. Nothing's Gonna Stand In Our Way (5:36)
14. Second Best (4:00)
15. Woman (4:32)
16. Real World (2:40)
Total Time: (69:52)
CD 2:
01. Heart Of Darkness (4:51)
02. Say It Ain't So (3:57)
03. Cold Is The Night (5:19)
04. You're Not the Only One (5:05)
05. Raised In Captivity (6:05)
06. Steffi's Ring (2:34)
07. Walking On Air (3:10)
08. Take Me To The Waterline (6:08)
09. Silently (3:55)
10. Battle Lines (Acoustic Version) (5:26)
11. I Lay Down (4:04)
12. Rock Of Faith (3:57)
13. Who Will Light a Candle? (3:43)
14. You Against The World (4:00)
15. Emma (3:02)
16. After All (4:14)
Total Time: (69:30)

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Acoustic Guitars and Keyboards
Phil Manzanera - Guitars and Keyboards
Bob Marlette - Keyboards, Grand Piano and Synthesizer
Michael Landau - Guitars
Michael Cartellone - Drums
Simon Kirke - Drums
Martin Oxford - Keyboards
Claude Gaudette - Keyboards
Mike Stobbie - Keyboards
Billy Liesegang - Guitars
Malcolm Duncan - Saxophone
Vic Emerson - Keyboards
Robert Fripp - Guitars and Devices
Simon Phillips - Drums
Steve Lukather - Guitars
Dave Boruff - Alto Saxophone
Robbie Buchanan - Grand Piano
Jed Leiber - Keyboards
Hosté:
Diskografie Anthology
Vyšlo 2001, Burning Airlines, PILOT88

Seznam skladeb:
01. Caught in the Crossfire (5:02)
02. Have You Seen Her Tonight? (4:48)
03. Battle Lines (5:26)
04. Jane (4:17)
05. The Circle of St. Giles (2:08)
06. The Last Thing on My Mind (3:51)
07. Desperate Times Wetton (4:59)
08. Cold Is the Night Wetton (5:21)
09. Paper Talk (3:56)
10. Suzanne (3:26)
11. Round in Circles (4:31)
12. Crime of Passion (4:41)
13. Thirteen Wetton (0:04)
14. I'll Be There (3:31)
15. Emma (3:02)
16. Hold Me Know (6:00)
17. Space & Time (4:04)
18. After All Wetton (4:16)
Total Time: (73:23)


Skupina:
John Wetton - Lead & Backing Vocals, Bass, Keyboards, Guitars
Robert Fripp - Guitars, Keyboards
Allan Holdsworth - Guitars
Martin Barre - Guitars
Phil Manzanera - Guitars
Eddie Jobson - Keyboards, violins
David Cross - Keyboards
Mel Collins - Saxophones
Malcolm Duncan - Saxophones
Ian MacDonald - Saxophones
Bill Bruford - Drums
Simon Kirke - Drums
Terry Bozzio - Drums
Curt Cress - Drums
Hosté:
Diskografie King's Road, 1972–1980
Vyšlo 1987, E'G/Virgin Records, EGLP 70

Seznam skladeb:
01. Nothing To Lose (3:57)
02. In The Dead Of Night (5:17)
03. Baby Come Back (3:24)
04. Caught In The Crossfire (5:02)
05. Night After Night (5:10)
06. Eyesight To The Blind (3:38)
07. Turn On The Radio (3:41)
08. Rendezvous 6:02 (4:02)
09. Book Of Saturday (2:54)
10. Paper Talk (3:57)
11. As Long As You Want Me Here (4:59)
12. Cold Is The Night (5:23)
13. Starless (12:18)
Total Time: (64:45)

Skupina:
Hosté:
Diskografie
Vyšlo ,

Seznam skladeb:
Total Time: (64:45)
Skupina:
Tracks (01-06):
Ken Hensley - Keyboards, Slide Guitars, Organ, Lead Vocals
John Wetton - Bass, Electric and Acoustic Guitars, Lead Vocals
Dave Kilminster - Lead Guitars
Andy Pyle - Bass
John Young - Keyboards
Steve Christey - Drums
Tracks (07-10):
1989 ASIA line-up
Hosté:
Diskografie One Way Or Another
Vyšlo 2002, Classic Rock Legends, CRL0884

Seznam skladeb:
01. One Way Or Another (Hensley) (4:37)
02. Battle Lines (Wetton/Marlette/Mitchell) (5:25)
03. Emma (Wetton) (3:16)
04. Hold Me Now (Wetton/Marlette) (7:17)
05. After All (Wetton/Young) (5:11)
06. Heat Of The Moment (Wetton/Downes) (7:24)
Bonus Tracks (Asia Live 1989):
07. Voice Of America (Wetton/Downes) (4:26)
08. Prayin' 4 A Miracle (Wetton/Shiffrin/Cassidy) (4:05)
09. Days Like These (Jones) (3:40)
10. Go (Wetton/Downes) (4:16)
Total Time: (49:41)

Recorded live in 2001, Recorded December 8th 2002
Skladby 7 až 10 jsou dříve nevydané bonusové skladby. Jsou to skladby kapely Asia z alba "Asia - Live In Nottingham".

Skupina:
John Wetton - Bass Guitar, Vocals
Carl Palmer - Drums, Percussion
Robin George - Guitars, Vocals
Don Airey - Keyboards
Hosté:
Phil Manzanera - Guitars (04)
Diskografie Marquee 1986 Second Night
2CD, Bootleg, vyšel 2004, Virtuoso 199 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Intro ()
02. Sole Survivor ()
03. Only Time Will Tell ()
04. Go Down Fighting ()
05. Keep On Loving Yourself ()
06. Don't Cry ()
07. Heartline ()
08. The Smile Has Left Your Eyes ()
09. Honky Tonk Women ()
10. Don Airey Keyboard Solo ()
11. Dangerous Music ()
12. Carl Palmer Drums Solo ()
13. Dangerous Music (Reprise) ()
14. Time Again ()
15. Back In The USSR ()
16. Heat Of The Moment ()
Total Time: (64:45)
Recorded live at The Marquee Club in London, 5. June 1986
Sestava Robin George, John Wetton, Don Airey, Carl Palmer a speciální host Phil Manzanerem na záznamu z The Marquee Club, London, v jednom ze 3 charitativních koncertů v roce 1986 pro NORDOFF-ROBBINS MUSIC THERAPY CENTER LTD. Oproti dřívějším vydáním je toto nové vydání plně remasterováno s lepším zvukem. Dřívější záznam vyšel 11. října 2002 pod názvem "Wet Dreamz" u labelu Ayanami-177, ještě dříve pod názvem "Clubbing! 2" rovněž u Ayanami-021.

Skupina:
John Wetton - Lead Vocals, Bass, Guitars, Acoustic Guitars, Keyboards, Piano
Dave Kilminster - acoustic & electric guitars, backing Vocals
Carl Palmer - Drums, Percussion
John Young - Keyboards, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live In The Hood
Vyšlo 17. října 2000, Resurgent 4731,
Manticore, MANTVP-101CD

Seznam skladeb:
01. Time Again (5:34)
02. Sole Survivor (6:28)
03. Bitches Crystal (3:58)
04. DK Solo (2:09)
05. All Along The Watchtower (4:51)
06. Last One Home (8:57)
07. JY Solo (5:13)
08. Hoedown (4:01)
09. Fanfare For The Common Man (8:31)
10. Heat of the moment (5:48)
Total Time: (55:30)

Producer: John Wetton, Richard Palmer-James

Skupina:
John Wetton - Bass, Guitars, Keyboards, Piano
Richard Palmer-James - Guitars, Keyboards
Curt Cress - Drums
Bill Bruford - Drums
Bob Dalton - Cymbals
John Hutcheson - Hammond Organ
Ramon Vega - Guitars
Hosté:
Diskografie Monkey Business 1972-1997
Vyšlo 1998, Blueprint Records

Seznam skladeb:
01. (Flourish) (0:12)
02. Too Much Monkey Business (2:29)
03. Confessions (2:13)
04. Easy Money (1:01)
05. The Nightwatch (live) (4:08)
06. Woman (1:30)
07. (False start) (0:18)
08. Untitled (0:42)
09. Rich Man Lie (5:32)
10. Cologne 1977 (4:38)
11. The Laughing Lake 1 (2:19)
12. The Good Ship Enterprise (4:08)
13. Book of Saturday (demo) (1:46)
14. Book of Saturday (live) (2:56)
15. The Glory of Winning (4:26)
16. Starless 1 (0:33)
17. The Laughing Lake 2 (0:38)
18. The Laughing Lake 3 (0:14)
19. The Laughing Lake 1997 (1:19)
20. Magazines (2:58)
21. Starless 2 (0:33)
22. Cologne 1997 (4:19)
23. Doctor Diamond 1997 (4:45)
24. Starless 1997 (5:31)
Total Time: (60:48)

Producer: John Wetton, Richard Palmer-James
"Monkey Business" je kompilační demo, živá představení a další spolupráce mezi Johnem Wettonem a Richardem Palmerem-Jonesem.

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass, Keyboards
Richard Palmer-Jones - Guitars
John Hutcheson - Hammond Organ Piano, Backing Vocals
Curt Cress - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Jack-Knife
Vyšlo 1979,

Seznam skladeb:
01. Wish You Would (4:48)
02. Too Much Monkey Business (2:26)
03. You Can't Judge a Book by the Cover (3:29)
04. Confessions (4:54)
05. Eyesight to the Blind (3:39)
06. Walk on Heaven's Ground (5:52)
07. Dimples (2:53)
08. Mustang Momma (3:14)
09. Adoration (6:11)
Total Time: (37:26)

Jack-knife" was recorded in February 1978. Released on EG Records 1991
Jack-Knife byl project, ve kterém se sešli John Wetton a W.J. Hutcheson, bývalí spoluhráči z kapely Tetrad, když navštívili svého společného přítele Richarda Palmera-Jamese v jeho domově v Mnichově. Tam nahráli pod názvem Jack-Knife album s hostujícím německým bubeníkem Curtem Cressem během 10 dnů a nazvali je "I Wish You Would".

Skupina:
John Wetton - Bass, Vocals, Guitars, Keyboards
Phil Manzanera - Guitars, Keyboards
Alan White - Drums
Vic Emerson - Orchestral Keyboards
Kevin Godley - Backing Vocals
Hosté:
Diskografie One World
Vyšlo 1987, Geffen, CD Renaissance Records (1997), CD Blueprint (2001)

Seznam skladeb:
01. It's Just Love (3:38)
02. Keep On Loving Yourself (5:12)
03. You Don't Have To Leave My Life (4:24)
04. Suzanne (3:24)
05. Round In Circles (4:32)
06. Do It Again (4:49)
07. Every Trick In The Book (4:05)
08. One World (3:54)
09. I Can't Let You Go (3:22)
10. Have You See Her Tonight? (4:47)
Total Time: (41:33)

Skupina:
James Litherland - Guitars, Vocals
John Wetton - Bass, Vocals (05), Guitars
Malcolm Duncan - Tenor Saxophone
Michael Rosen - Trumpet, Mellophone, Guitars
Roger Ball - Soprano, Alto and Baritone Saxophones
Bill Harrison - Drums
Hosté:
Brian Auger - piano (05)
Diskografie Mogul Thrash
Vyšlo 1971,

Seznam skladeb:
Side One
01. Something Sad (7:36)32
02. Elegy (9:36)32
03. Dreams of Glass & Sand (5:09)07
Side Two
04. Going North, Going West (12:01)00
05. St. Peter (3:39)40
06. What's This I Hear (7:13)18
Total Time: (48:04)

Rerelease bonus tracks (2011):
07. Sleeping in the Kitchen (2:46)
08. St Peter (3:42)
09. Sleeping in the Kitchen (3:37)
10. St Peter (3:08)
11. I Can't Live Without You (7:35)
12. Fuzzbox (3:36)
13. Conscience (5:48)

Tracks 7-8 Uk mono single
Tracks 9-13 1971 BBC Sessions
Recorded June 1970, Advision Studios, London, England
Producer: Brian Auger
Engineer: Eddy Offord
"Mogul Thrash" je jediné vydané album anglickou progressivní rockovou kapelou Mogul Thrash, které vyšlo v roce 1971 u RCA Records. Skladba "Sleeping In The Kitchen" (2:45) nebyla na albu, ale vyšla jen jako singl.


Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards, Programming
John Wetton - Vocals, Lead Guitar, Bass Guitars
Hosté:
Scott Gorham - Guitar (09)
Francis Dunnery - Guitar solo (09)
Mike Sturgis - Drums (09)
Agnetha Fältskog - Vocals (13)
Diskografie Zero
2CD, vyšlo 2017, Frontiers Records/UMe Digital (US)

Seznam skladeb:
01. Walking on Air (4:31)
02. I Would Die for You (3:11)
03. Only You (More Than Words Can Say) (5:40)
04. Running Out Of Time (4:10)
05. Soul (4:15)
06. Just As Long (As I Need You) (4:12)
07. Don't Say It Again (3:27)
08. Kari-Anne (5:11)
09. Lost In America (4:41)
10. Please (4:49)
11. Summer (Can't Last Too Long) (4:04)
12. We Move As One (4:02)
13. Oh! Carolann (5:21)
14. Christina (3:27)
Bonus Tracks:
Total Time: (61:01)


14. She knows (demo)
15. I would die for you (alternate version)

Produced: Wetton/Downes

"Zero" je revidována nahrávka alba Wetton/Downes a jedná se o předchůdce alb projektu iCon. Většina skladeb byla nahrána ke konci 80. let v době před jejich reformací v roce 1990. Originální verze alba vyěla v roce 2002 a zdá se, že v rámci retrospektivy historií iCon je John a Geoff přisoudili do rodiny iCon. John přišel s nápadem na název "Zero" a oba dva se shodli i na novém obalu nahrávky. Album bylo v roce 2017 remasterováno a obsahuje i dva dříve nevydané bonusové kousky.

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass and Guitars
Geoff Downes - Keyboards
Dave Kilminster - Guitars
Hugh McDowell - Cello
Pete Riley - Drums
Hosté:
Annie-Marie Helder (Mostly Autum) - Vocals (04)
Andreas Wollenweider - Harp
Diskografie Icon 3
Vyšlo 2009, Frontiers Records, FR CD 406 (2009, Italy)
CD Irond IROND CD 09-DD716 (2009, Russia)
CD King Records KICP 91370 (2009, Japan)

Seznam skladeb:
01. Twice The Man I Was (4:42)
02. Destiny (5:22)
03. Green Lights And Blue Skies (4:25)
04. Raven (3:57)
05. My Life Is In You Hands (6:21)
06. Sex, Power And Money (4:28)
07. Anna's Kiss (4:30)
08. Under The Sky (4:54)
09. Don't Go Out Tonight (4:05)
10. Never Thought I'd See You (5:04)
11. Place In Our Time (5:39)
Total Time: (53:27)

Producer: Geoffrey Downes, John Wetton

Skupina:
John Wetton - Guitars (Acoustic), Harmonica, Vocals, Bass
Geoffrey Downes - Keyboards, Vocals (Background)
John D Mitchell - Guitars
Steve Christey - Drums
Hosté:
Diskografie Icon Live: Never in a Million Years
Vyšlo 2006, Frontiers Records FR CD 306 (Italy)
CD Renaissance (UK)
CD Renaissance RMED-0801 (US)

Seznam skladeb:
01. Pane Bruno (0:49)
02. Heat Goes On (5:02)
03. Only Time Will Tell (4:50)
04. Voice of America (4:15)
05. I Lay Down (4:01)
06. Days Like These (3:42)
07. Bolero (Instrumental) (2:05)
08. Meet Me at Midnight (2:28)
09. Never in a Million Years (4:07)
10. We Move as One (4:16)
11. Paradox (Instrumental) (0:56)
12. Let Me Go (5:35)
13. Don't Cry (5:14)
14. Open Your Eyes (9:05)
15. Smile Has Left Your Eyes (3:55)
Total Time: (60:18)

Skupina:
John Wetton - Vocals, Acoustic Guitar
Geoff Downes - Keyboards
Hosté:
Hugh McDowell - Cello
Diskografie Icon: Acoustic TV Broadcast
CD/DVD, vyšlo 14. července 2006, Frontiers Records

Seznam skladeb:
01. Heat Of The Moment (4:53)
02. Voice Of America (3:51)
03. Let Me Go (6:27)
04. God Walks With Us (4:39)
05. Sole Survivor (5:05)
06. Meet Me At Midnight (2:35)
07. The Smile Has Left Your Eyes (3:32)
08. I Lay Down (3:49)
09. Open Your Eyes (5:20)
10. Only Time Will Tell (5:07)
11. Don't Cry (4:01)
12. In The End (4:44)
Bonus Track
13. There In Your Bed (2:08)
Total Time (56:11)

Written: Wetton/Downes except
Written: Richard Palmer-James (03,12)
Producer: Wetton/Downes
Engineer, Recorded, Mixed, Mastered: Rob Aubrey
Recorded, Engineered, Mixed At Aubitt Studios

Skupina:
John Wetton - Bass, Vocals
Geoff Downes - Keyboards
John Mitchell - Guitars
Steve Cristey - Drums
Hosté:
Anneke Van Giersbergen - Vocals
Katie Jacoby - Violin
Diskografie Icon II: Rubicon Vyšlo 2006, Frontiers Records, FR CD 406
CD Avalon MICP-10616 (2006, Japan)
CD Seoul Records SRCD-2917 (2006, South Korea)
CD Renaissance Records RMED-0802 (2006, US)
CD Frontiers Records S.r.l. FR CD 309 (2006, Italy)

Seznam skladeb:
01. The Die Is Cast (6:17)
02. Finger On The Trigger (4:01)
03. Reflections (Of My Life) (5:02)
04. To Catch A Thief (5:37)
05. Tears Of Joy (4:49)
06. Shannon (4:24)
07. The Hanging Tree (4:17)
08. The Glory Of Winning (4:12)
09. Whirlpool (5:28)
10. Rubicon (6:25)
Bonus track on Korean and Japanese CD:
11. The Harbour Wall (4:17)
Total Time: (50:32)

Engineered, mixed and mastered at Aubitt Studios during summer 2006
Producer: Geoffrey Downes, John Wetton
Engineer, mixing, mastering: Rob Aubrey

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass Guitars, Classical and Acoustic Guitars
Geoffrey Downes - Keyboards, Vocoder
Steve Christey - Drums
John Mitchell - Guitars
Hugh McDowell - Cello
Hosté:
Ian McDonald - Flute
Annie Haslam - Vocal
Diskografie Icon
Vyšlo 2005, Frontiers Records, FR CD 242 / UMe Digital (US)

Seznam skladeb:
01. Ouverture: Paradox + Let Me Go (6:28)
02. God Walks With Us (4:40)
04. I Stand Alone (6:08)
05. Meet Me At Midnight (2:34)
06. Hey Josephine (4:52)
07. Far Away (4:04)
08. Please Change Your Mind (4:45)
09. Sleep Angel (4:12)
10. Spread Your Wings (3:46)
11. In The End (4:47)

Bonus tracks
01. There In Your Bed ( 2:24)
02. The Smile Has Left Your Eyes '05 (3:42)
03. Heat Of The Moment '05" (4:38)
Total Time: (57:05)

Recorded at Aubitt Studios, Southampton, UK
Producer: Geoffrey Downes, John Wetton
Engineer, mixing, mastering: Rob Aubrey

Skupina:
John Wetton - Vocals, Bass Guitars, Classical and Acoustic Guitars
Geoffrey Downes - Keyboards, Vocoder
Steve Christey - Drums
John Mitchell - Guitars
Hugh McDowell - Cello
Hosté:
Ian McDonald - Flute
Annie Haslam - Vocal
Diskografie Heat Of The Moment
EP, vyšlo 2005, Frontiers Records, FR CD 256 / UMe Digital (US)


Seznam skladeb:
01. Heat of the Moment '05 (4:38)
02. Overture/Paradox *
03. Let Me Go *
04. The Smile Has Left Your Eyes '05 (3:42)
05. In the End" (featuring Annie Haslam) (4:47) *
06. There in Your Bed (2:24)
Total Time: (00:00)

Recorded at Aubitt Studios, Southampton, UK
Remixes with orchestrations: * Mike Stobbie
Producer: Geoffrey Downes, John Wetton
Engineer, mixing, mastering: Rob Aubrey
EP vyšlotaké na labelu Frontiers Records a obsahuje některé skladby z alba "Icon", z nichž některé byly remixovány se změněnou instrumentací od Mike Stobbieho.

Skupina:
Geoffrey Downes - Keyboards, Programming
John Wetton - Vocals, Lead Guitar, Bass Guitars
Hosté:
Scott Gorham - Guitar (09)
Francis Dunnery - Guitar solo (09)
Mike Sturgis - Drums (09)
Agnetha Fältskog - Vocals (13)
Diskografie Wetton Downes
Vyšlo 3. září 2002, Stallion Records, STALL103CD

Seznam skladeb:
01. Walking on Air (4:31)
02. I Would Die for You (3:11)
03. Only You (More Than Words Can Say) (5:40)
04. Running Out of Time (4:10)
05. Soul (4:15)
06. Just as Long (As I Need You) (4:12)
07. Don't Say It Again (3:27)
08. Oh! Carolann (5:21)
09. Kari-Anne (5:11)
10. Lost in America (4:41)
11. Please (4:49)
12. Summer (Can't Last Too Long) (4:04)
13. We Move as One (4:02)
14. Christina (3:27)
Total Time: (61:01)

Produced: Wetton/Downes

Zpět
Mogul Thrash Band
Mogul Thrash, 1970 - L to R: Bill Harrison, Molly Duncan, Mike Rosen, Jim Litherland, Roger Ball, John Wetton

Zpět


Oficiální stránky:
www.johnwetton.com/
www.johnwetton.co.uk/
https://www.facebook.com/pages/John-Wetton/
http://www.relayer35.com/Yescography/
ASIA:
http://originalasia.com/
http://somethingelsereviews.com/2015/03/16/asia-geoff-downes-john-wetton-1982/

ProgressRock Nahoru
Made by 
© 18.6.2015 
Poslední aktualizace: 1.8.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©