Twelfth Night
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

Zpět
(= Večer tříkrálový) je anglická neo-progresivní rocková kapela z roku 1978, která se zreformovala v letech 2007 a 2012, znovu pak v roce 2014. BBC ji označila jako "Největší kapelu z Readingu"(Reading's biggest band) 80. let. V roce 2012 vystupovala také pod názvem The Cryptic Clues. Tahle kapela je trestuhodně a nepochopitelně podceněná a málem se na ni zapomělo a přitom hrála (a hraje) progrock 1A kategorie. V jejich nejlepších hudebních opusech dokáží překonat mnohdy i nejlepší momenty Genesis s Gabrielem nebo Marillion s Fishem. V jejich hudbě je drama, příběh, všechno spojuje neopakovatelná atmosféra poctivého tvůrčího muzikantství a především originalita. Nejedná se vůbec o žádnou kopii věhlasnějších současníků či předchůdců, je to absolutní klenot a z uměleckého hlediska zcela svébytný.

Budoucí bubeník Brian Devoil vyrostl v londýnském East Endu, ale když mu bylo 7 let, odstěhovali se do Norfolku. V Readingu se Brian Devoil objevil v říjnu 1972, když šel studovat na bakaláře - chemii a matematiku, které absolvoval těsně před svými 21. narozeninami v červenci 1975. Pak zůstal v Readingu jako studijní úředník na plný úvazek jako člen Studentské unie mající status studenta během jeho času v kanceláři. Brian řídil výbor unie Social Committee v letech 1973 až 1976. Předchozí hudební zkušenosti Devoil nabyl v různých místních kapelách v Readingu, včetně Trash, s nimiž natočil singl "Priorities" vydaný společností Polydor v říjnu roku 1977.

Brian se později připojil k power-punkové kapele s názvem Trash, kterou založili na konci roku 1976 studenti z National College of Food Technology v St. George’s Hill, Weybridge, což byla jedna vzdálenější fakulta Reading Univerzity. Po sérii koncertů doprovázených 999 a The Lurkery, Trash podepsali smlouvu s Polydor Records v srpnu 1977. Písně "Look" a "Priorities" byly nahrány v Old Smithy ve Worcestere a vyšly jako singl v listopadu 1977. Brzy nato ale Brian opustil Trash. Během tohoto období se Brian stal známou osobností na Reading University a našel společný zájem o hudbu s Andy Revellem a jeho přáteli Rick Battersbym a Geoff Mannem.

Geoffrey Mann se narodil se v Altrincham Hospital v Cheshire a do Readingu přesídlil v září 1974, kde pak studoval výtvarné umění na akademii Fine Arts, kterou absolvoval v roce 1978. Na škole se seznámil s kolegou Andy Revellem. Blíže se poznali, když Geoff jednou zaklepal u Andyho a chtěl nahrát to, co se ozývalo z jeho pokoje, ale tam byl pouze Andy hrající na kytaru. Geoff se dvěma dalšími studenty v roce 1975 vytvořil skupinu "živé malování" s názvem "Canvas", ale jejich činnsot nakonec vyústila v jedinou výstavu v Reading High Street a výstavě v nedalekém Basingstoke.

Předešlé kapely, v nichž působil Andy Revell v Bournemouthu byly Joe Soap and The Bubbles a Abraxas. V roce 1978 se však v Readingu ustavila kapela Andy Revell Band, v níž figurovali již zmíněný Andy na kytaru a Brian Devoil na bicí. Základy pozdější kapely byly ale položeny tehdy, když kytarista Andy Revell a bubeník Brian Devoil spojili své síly dne 23. února 1978 a vyhráli talentovou soutěž kapel, "battle of the bands", na Reading University. Koncertní počin tehdy ještě doplňovali Geoff Mann, jako grafik a autor jevištního pozadí kapely, a Rick Battersby jako obsluha přístroje na výrobu suchého ledu a bedňák.

Později v roce 1978 přišel jednou Clive Mitten na zkoušku a požádal, zda by jej nepřijali. Devoil řekl o Mittenovi, že tenkrát skvěle využil velmi dobrou příležitost, když je přesvědčil, když řekl, že "budou potřebovat basáka". Mitten předtím hrál s místními kapelami v Brightonu, včetně kapely Luna Hare.

V březnu 1979 kapela dokončila svoji první nahrávku, která vyústila v 'legendární' "Skan". Nahráli ji v sestavě Devoil, Mitten a Revell. V červnu 1979 během léta se Geoff se rozhodl ukázat i své hudební schopnosti, které předvedl jako hostující zpěvák kapely na Midsummer Rock Concert na Reading University s přáteli Andym a Brianem i basistou Clive Mittenem. Tehdy si kapela Andy Revell Band změnila jméno na Twelfth Night. Po několika odehraných koncertech pod širým nebem se kapela přemístila do domu Geoffových rodičů v Manchesteru, aby mohli zkoušet, a vzali s sebou i Ricka Battersbyho, který jak se se ukázalo, býl vyškoleným pianistou. Když Battersby a Mann připojili ke kapele, bylo to jejich první hudební angažmá, i když Battersby předtím chodil na lekce piána. Během doby strávené v Manchesteru kapela pětičlenná kapela odehrála nezapomenutelný koncert v Salfordu pro 10-ti leté publikum.

Geoff se pak ale rozhodl zůstat v Carringtonu, Manchester, malovat a pokračovat v jeho pracovním vztahu s blízkým přítelem Pete Lawrence jako dvoučlenná skupina "Off the Wall" nazvaná "God Stars". Takže Twelfth Night se rozhodli vystupovat jako instrumentální kapela a začali vážněji koncertovat začátkem roku 1980. Tyto první koncerty se odehrávaly především v hospodách a klubech po okolí. S novou kapelou byl ale Geoff stále v kontaktu a dokonce dělal v březnu 1980 recenzi na jeden z jejich koncertů konaném v The Target Club v Readingu.

První veřejně dostupný materiál byl vydán v lednu 1980 a bylo to album, na kterém se představila živé verze "Für Helene" a Encore" spolu se studiovými skladbami "Freddie Hepburn" a "Sequences". Nahrávka byla k dispozici pouze jako kazeta a byla nazvána "The First Tape Album". Jejich první velký průlom ale přišel, když časopis "Musicians Only" vyhlásil tuhle tuhle jeho "Demo týdne" ("Demo of the Week). Po něm následovala extatická recenze koncertu a celostránkový článek - první o kapele v celostátním tisku.

Aby nalezli zpěváka, dala si skupina inzerát do magazínu Melody Maker a v průběhu tohoto léta byla přijata americká zpěvačka Electra MacLeod.

Electra napsala texty na řadu již dříve naopsaných instrumentálních skladeb, zejména pak "The Cunning Man", "Abacus", "Keep The Aspidistra Flying" a "Sequences". Živé nahrávky této sestavy ale nebyly realizovány.

Kapela s Electrou nahrála své druhé kazetové album označované různě jako "Twelfth Night", "The Electra Tapes" a "Early Material", které bylo vydáno u příležitosti jejich podzimního turné. Nicméně nahrávka nevyšla a Electra opustila kapelu v listopadu 1980. Navzdory tomu vydali singl žertovně pojmenovaný "The First 7" Album" (TN001), který vyšel v prosinci téhož roku, na němž se objevil vokální příspěvek Electry na "The Cunning Man" a nově zaznamenaná krátká verze "Für Helene".

Po odchodu Electry skupina rychle nahrála živé album "Live At The Target" (TN002) v nyní již zavřené hospodě The Target nacházející se u Butts Centre v jejich rodném městě Reading. Vystoupení se odehrálo 15. a 16. ledna 1981 a album pak vedlo k vydavatelské dohodě s Neptunem, která byla podepsána v březnu 1981. Album vyšlo v únoru 1981 a bylo podporováno rozsáhlým živým hraním, přičemž několik vystoupení podporovala výtvarná skupina "God Stars" s Geoffem Mannem. Mezi tato vystoupení patřil i první koncert kapely v Marquee Club v Londýně.

Počáteční úspěch alba přiměl pak label Pinnacle Records, aby kapele nabídli distribuční smlouvu, což znamenalo, že skupina poprvé mohla nabízet nahrávku poprvé na celonárodní úrovni, která se tak mohla objevit v obou žebříčcích Heavy Metal a Hippy charts v Melody Maker či Sounds.

Geoff Mann Během léta bylo možno zaregistrovat, že opět hledají zpěváka. Jednu skladbu přitom nahráli se zpěvákem Ianem Lloyd-Jonesem z Readingu v květnu 1981. Měla vyjít jako singl, ale nikdy k tomu nedošlo.

Nakonec znovu angažovali Geoffa Manna a zahajovali pak Reading festival v srpnu 1981, kde byli teprve druhou místní kapelou, která se na této akci představila. Tou první byli AFT v roce 1976, kteří vydali jednu LP na Charisma Label v témže roce. Mannova vlastní verze skladby "Sequences" měla premiéru v Readingu a brzy se z ní stal základ živých vystoupení a nakonec možná i nejoblíbenější píseň kapely Twelfth Night.

Poté se ukryli ve studiu, aby nahráli dema nějakých nových písní. Některé skladby z těchto ukázek pak vyšly na LP v délce kazety počátkem prosince 1981. Nahrávka dostala název "Smiling At Grief" (TN003) objevily se na ní také píseň "Für Helene Part II", jedna z prvních skladeb napsaných v roce 1978, a dříve nevydaná. Během tohoto období klávestista Battersby opustil kapelu, aby mohl pokračovat ve svých několika sólových projektech. V této době se album "Live At The Target" sklízelo prodejní úspěchy v Americe, Skandinávii a Evropě.

Kapela strávila většinu roku 1982 psaním a nahráváním alba "Fact and Fiction" (TN006). I když na albu začali dělat v květnu, nebyli schopni je dokončit dříve než v prosinci. Mitten zaskakoval u kláves v době Battersbyho nepřítomnosti a několik koncertů odehráli na podzim jako čtyřčlenná kapela.

Twelfth Night v David Essex Show Během léta dostali jako "blesk z čistého nebe" nabídku ukázat se v televizi a tak se kapela předvedla se skladbou "East of Eden" mezi vůbec prvními v David Essex Showcase, která byla odvysílána na BBC1 dne 26. června 1982.

Dvě skladby "Eleanor Rigby" a "East of Eden", které se nevešly na album "Fact and Fiction", vyšly jako singl (REV009) v říjnu 1982. Battersby pak znovu připojil ke kapele v prosinci 1982 a zkompletoval tak sestavu pro Fact and Fiction Tour, která začala v lednu 1983 a její součásti bylo i první vystoupení jako headliner v Marquee. Distribuce nového alba se ujala firma Bullet & Pinnacle Records.

Nová epická skladba "Collector" byla představena a nahrána na demo v průběhu první poloviny roku 1983. V srpnu 1983 se kapela opět uvedla na festivalu v Readingu. CBS Records byla připravena jim nabídnout dohodu na 4 demo nahrávky, které zaznamenali u CBS předtím v květnu.

V listopadu 1983 z kapely odešel Mann po dvou vyprodaných koncertech v Marquee, které byly nahrány a vyšly jako živé album pod názvem "Live and Let Live". Geoff Mann zahájil sólovou kariéru, v kapele jej v prosinci nahradil zpěvák a skladatel Andy Sears (ex Canis Major, Isis, Rapid Apple a Silva).

V lednu 1984 pro kapelu začalo období rozsáhlého turné s Andy Searsem, které probíhalo souběžně s vydáním LP "Live And let Live" u labelu Music For Nations (Kat. No MFN18). Nejdůležitější součástí turné byl koncert, kterým předskakovali kapele Pallas v Hammersmith Odeon v Londýně v březnu, a několik dalších koncertů v jejich již skoro druhém domově v Marquee Club - včetně jednoho, který byl nafilmován. Tento koncert pak vyšel jako "live" nahrávka v několika evropských zemích a byl zaznamenán pro následné vysílání ve Velké Británii jako součást série: "Live From London". Nakonec vystoupení Twelfth Night nebylo nikdy odvysílané, ale později vyšlo na videu s názvem "The Creep Show" a na DVD pod názvem "Live From London".

Ihned po turné kapela podepsala manažerskou a vydavatelskou smlouvu s Hit and Run Music, kteří jsou především známí ze spojení s Genesis a Peterem Gabrielem kromě jiných smluvně vázaných k této společnosti.

Zatímco většina léta roku 1984 vynaložili na připravu nového materiálu, včetně významné nové skladby "Take A Look", skupina opustila svůj úkryt v červenci, aby odehráli jejich první důležité londýnské sólové vystoupení v Dominion Theatre, kde zaznamenali velký úspěch pro asi 1500 posluchačů. V srpnu kapela odcestovala do Liverpoolu, aby nahrála album "Art And Illusion" za pomocí producenta Gila Nortona (ze slavných "Echo & the Bunnymen"). Brzy po jeho vydání v říjnu album dosáhlo na pozici 83 v národním albovém žebříčku. Vystoupení kapely bylo pak možno vidět na mnohem větších místech, než hráli dříve, a znovu se ukázali v Dominion Theatre, ale také, jak se později ukázalo, odehráli i svůj jediný koncert mimo Velkou Británii, a to v německém Marburgu.

Rok 1985 začala kapela několika speciálními narozeninovými koncerty v Marquee pod pseudonymem Jan Six and The Crypt Clues, které prodávaly v předprodeji prostřednictvím jejich fanklubu. Po zbytek první poloviny roku se věnovali psaní nového materiálu, z nichž některé skladby si vyzkoušelizahrát na turné Corner of the World v květnu.

Zdálo se, že kapela konečně získá velkou nahrávací smlouvu, když je oslovil label Charisma Records. V červenci však tato společnost zkrachovala. Nesklíčená kapela kapela odehrála charitativní koncert Wycombe Live Aid, po kterém následovaly tři po sobě jdoucí večery v Marquee Club, což byly jejich 14., 15. a 16. po sobě vyprodané koncerty v této lokalitě.

Twelfth Night 1984 V září kapela vybrala skladby pro další album a zahájila předprodukci s producentem Johnem L. Waltersem. Nahrávání alba začalo listopadu a v prosinci kapela podepsala velkou nahrávací smlouvu s Virgin Records, kteří už převzali společnost charisma Records. Album mělo premiéru ve speciálním "předváděcím" koncertu v Marquee v dubnu 1986.

V květnu odehráli další speciální koncert, tentokrát v London Town a Country Club, který natáčela BBC, spolu s Blue Powder Monkey se objevili na představení "Old Grey Whistle Test" (také označována jenom Whistle Test nebo OGWT), což byl britský hudební televizní pořad na BBC2 vysílaný v létech 1971-1988). Koncert byl zaznamenán také na Radiu 1, ale nebyl nakonec odvysílán. V červnu label Virgin vydal singl "Shame" jako společný b/w s s Blue Powder Monkey. V červenci album nazvané jen jednoduše "Twelfth Night" vyšlo následované brzy druhým b/w singlem "Take a Look" opět s Blue Powder Monkey. Přestože album bylo kritiky vcelku přijato, celkové prodeje alba byly ale zklamáním, i když dostalo rovnou na pozici #1 v místním žebříčku v Readingu. Před koncem roku kapela opět hrála v Hammersmith Odeon v Londýně.

Andy Sears opustil skupinu koncem roku 1986, když byl hrozně zklamaný naprosto laxním přístupem v řízení a v propagační strategii labelu Virgin. Searse nahradil Martyn Watson z kapely Pookah Makes Three. Po počátečních zkouškách opět pětičlenné sestavy ale Clive Mitten také odešel počátkem roku 1987, když dal do provozu nahrávací studio. Smlouva s Virgin byla ukončena krátce po jeho odchodu. Skupina pokračovala nakrátko jako čtyřčlenná, když Martyn Watson se ujal také role basisty. Poslední sadu písní napsali společně Revell, Devoil, Battersby a Watson dostal jedinkrát možnost hrát naživo, když kapela podpořila jejich bývalého zpěváka Geoffa Mann na jednom z jeho vystoupení v Marquee. Následkem tohoto vystoupení bylo, že se kapela Twelfth Night poklidně rozštěpila.

Meziobdobí.

V roce 1988, během jednoho z četných rozhovorů mezi členy kapely byl projednán i problém ohledně dosud nenahrané písně "The Collector". Mitten nabídl svoji účast ve studiu a tak se v květnu "originální" sestava (Revell, Devoil, Mitten, Mann a Battersby), aby nahrála tuto píseň spolu s novou verzí skladby "Love Song". Po pečlivém uvážení kapela z nich nabídla nahranou kompilaci s dalšími písněmi M.F.N v podobě alba s názvem "Collector's Item", které byla nakonec vydáno až počátkem roku 1991.

Geoff Mann zemřel na rakovinu v únoru 1993.

V roce 1996 se Andy Sears přestěhoval do Španělska, kde se aktivně zapojil do různých projektů, včetně vystoupení na festivalu Tiana v Barceloně, který byl původně plánovan jako reunion kapely Twelfth Night. V roce 2006 byl Sears pozván, aby dohrál veškeré doprovodné vokály pro nové album "Galadriel" u Calibrated Collision Course, které vyšlo v prosinci 2008.

V období po zániku kapely byla zpřístupněna řada archivních živých nahrávek dostupných z archivů Briana Devoila a tak se objevilo nové kompilační album "Voices in the Night" v roce 2007.

Reunion

Zcela nečekaně v červnu 2007 dva protagonisté Clive Mitten a Andy Sears oznámili jednorázový koncert, na kterém by byl představen hudební materiál kapely Twelfth Night. Konat se měl v listopadu 2007. V červenci pak bylo potvrzeno, že by se mělo jednat o koncert Twelfth Night, během září byl oznámen i druhý koncert a do sestavy se vrátili i Andy Revell a Brian Devoil spolu s Markem Spencerem, který v 80. letech působil jako zpěvák v prog kapele LaHost, jednu dobu byl spolubydlícím Andyho Searse, a byl dávným přítelem členů kapely. Mark Spencer tak nahradil Ricka Battersbyho. Kapela byla pozvána jako headliner na 10. ročník Tiana Festival v Barceloně v květnu 2008 - jejich druhý koncert konaný mimo Spojené království, ten předchozí byl v Německu v roce 1984. Další koncerty byly pak přidány ve Velké Británii a na jednom z nich Andy Sears pozval na jeviště syna Geoffa Manna Jamese, aby jej doprovodil při písni "The Love Song".

"Play On" - oficiální historie kapely od Andrewa Wilda se objevila v obchodech v prosinci 2009, stejně jako skupina oznámila své další vystoupení: jako headlineři na Progeny Festival v květnu 2010. Pět dalších termínů následně oznámili spolu s pozměněnou sestavou, v níž se objevil Roy Keyworth (kytara) a Dean Baker (klávesy) z Velké Británie z kapely Galahad místo nedostupného Andy Revella.

V roce 2010 byli Twelfth Night pozváni na Friday night of the V Night of The Prog festival v Loreley, Německo, kde Marillion byli hlavní hvězdou v sobotu večer. Přes strašné technické problémy byla skupina velmi dobře přijata.

Nové živé 2DVD a CD "MMX" vyšlo v listopadu 2010 a byl na něm představen první "nový" materiál kapely od roku 1986. Sears v průběhu roku 2011 koncertoval hodně jako sólový umělec.

Dne 14. ledna 2012 odehráli Twelfth Night koncert na The Peel v sestavě Andy Revell, Clive Mitten, Brian Devoil, Dean baker a mark Spencer. Od roku 2012 se ale kapela v podstatě rozdělila do dvou sestav: zakládající členové Devoil, Mitten a Revell spolu se Spencerem a Bakerem odehráli několik představení pod názvem The Cryptic Clues. Spencer se také připojil k Bakerovi a Keyworthovi jako basista v kapele Galahad. Mezitím Twelfth Night, nyní v sestavě Devoil, Sears, Keyworth, Baker a nováček Andy Faulkner odehráli zatím poslední koncert na North East Art Rock Festival v červnu 2012. To bylo poslední představení s Andy Searsem, který potvrdil svůj konečný odchod v listopadu 2012, aby mohl konečně skládat nový materiál a realizovat své jiné hudební projekty. The Cryptic Clues odehráli "rozlučkový" koncert v Londýně v prosinci 2012. Pak byla odnož The Cryptic Clues oficiálně označena jako Twelfth Night na jednorázovém vystoupení v Londýně v květnu 2014.


Skvělí byli také na koncertech a dvě jejich alba jsou live. Rozsáhlé hudební plochy jsou zde ještě epičtější a dramatičtější, přitom působí uceleně. V první polovině 80. let byli hodně aktivní a populární, hráli pravidelně v Marquee Club, kariéra byla nastartovaná stejně jako u Marillion. Pak změna nahrávací společnosti, přechod k Virgin, kteří je pohřbili. Jejich reunion je jen připomínkou jejich nikdy nerealizované slávy a kariéry. Možná dnes byli popipárnější než samotní Marillion.

Prog rockeři Twelfth Night 25. prosince 2022 nadělili fanouškům vánoční dárek vydáním nového 15-ti skladbového kompilačního alba s názvem "The Food Of Love", dostupné v obchodě kapely Bandcamp, obsahuje zcela novou verzi písně "Fact And Fiction" z roku 1982, kterou během posledního měsíce nahráli Andy Revell, Mark Spencer a Brian Devoil. Jakýkoli výtěžek z prodeje půjde na charitu, remix Stevena Wilsona na "East Of Eden" ze "Smiling At Grief - Revisited" a další. "S pomocí věčně trpělivého Marka Hughese a Cliva Mittena jsme dali dohromady album na oslavu většiny nahrávek, která jsme vydali za poslední dva roky - jak vidíte, bylo to velmi rušné období," říká kapela. "Hlavní výjimkou je úvodní skladba, nová verze "Fact And Fiction", která byla nahrána začátkem tohoto měsíce speciálně pro toto album. Obrovské díky Andymu Revellovi a Marku Spencerovi za to, že se to povedlo. Velké díky také patří Spenceru Rowbothamovi za umělecké dílo a letošní vánoční přání".

Všechna dostupná alba jsou mistrovské kousky, kterékoli doporučuji. Sehnat jdou však jen některá a to obtížně. Více na: www.twelfthnight.info.

Zpět
   Současní členové:
   Andy Revell - Guitars
   Brian Devoil - Drums, Percussion
   Clive Mitten - Bass
   Mark Spencer - Guitars, Bass, Keyboards
   Dean Baker - Keyboards
Bývalí členové:
Rick Battersby - Keyboards
Geoff Mann - Vocals, Guitars
Electra McLeod - Vocals
Andy Sears - Vocals
Martyn Watson - Vocals
Roy Keyworth - Guitars
Andy Faulkner - Bass

1978-1979 1979 1979-1980
Andy Revell - Guitars
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Geoff Mann - Vocals
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
1980 1980-1981 1981
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Electra McLeod - Vocals
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Geoff Mann - Vocals
1981-1982 1982-1983 1983-1986
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Geoff Mann - Vocals
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Geoff Mann - Vocals
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Andy Sears - Vocals, Keyboards, Guitars
1986-1987 1987 1987-1988
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Martyn Watson - Vocals
Brian Devoil - Drums
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Martyn Watson - Vocals, Bass
Disbanded
1988 1988-1994 1994
Brian Devoil - Drums
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Geoff Mann - Vocals
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Disbanded
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Andy Sears - Vocals, Keyboards, Guitars
1994-2007 2007-2010 2010-2011
Disbanded
Brian Devoil - Drums
Andy Revell - Guitars
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Sears - Vocals, Keyboards, Guitars
Mark Spencer - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Inactive
2012 (The Cryptic Clues) 2012 (Twelfth Night) 2012-2014
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Mark Spencer - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Andy Revell - Guitars
Dean Baker - Keyboards
Brian Devoil - Drums
Dean Baker - Keyboards
Andy Faulkner - Bass
Roy Keyworth - Guitars
Andy Sears - Vocals, Keyboards, Guitars
Inactive
2014      
Brian Devoil - Drums
Dean Baker - Keyboards
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Guitars
Andy Revell - Guitars
Mark Spencer - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals

Členové
(Narozen 21. února 1958)
(Celým jménem Andrew David Revell)
Guitars


Andy vyrostl v Bournemouth a na kytaru začal hrát po tom, co popisuje jako "okamžik cesty do Damašku".

"Jako dítě jsem byl naštvaný na sport," říká Rev dneska, "lavíroval jsem pořád se zraněním kolena díky přílišnému hraní footie, když jsem ještě vyrůstal. Musel jsem se vzdát sportu úplně a byl jsem docela v depresi v té době. Hledal jsem tedy, co jiného bych mohl dělat, co by mě zaujalo. Začal jsem navštěvovat koncerty ve velmi raném věku, částečně díky vlivu svého bratra, který byl o pět roků starší a velmi se zajímal o hudbu. Když se vrátil se z Bath Jazz and Blues Festival v roce 1970 a neustále hovořil o kapele, kterou viděl, jmenovala se Led Zeppelin. Dostal jsem šanci je vidět je hrát v prosinci 1971, když mi bylo 13 let. Hráli v Royal Ballrooms v mém rodném městě Bournemouth. Bylo to hudebním centru Edwardian, kde se vešlo asi kolem 1000 lidí, řekl bych. Led Zeppelin hráli přes tři a půl hodiny. Byl jsem naprosto ohromen v každém okamžiku od jejich zahájení s Immigrant Song až po tři přídavky. Vrcholem pro mě bylo, když Jimmy Page natáhl své kytarové sólo uprostřed Dazed and Confused. Koncert byl jako náboženský zážitek pro mě teprve 13 letého. Přál jsem si být jako Robert Plant, ale rychle jsem si uvědomil, jsem neumím zpívat; pouze sólová kytara bylo jediné možné řešení! Přesvědčil jsem své rodiče, aby mi koupili černou Shaftesbury Les Paul kopii a malý zesilovač..."

Andyho první kapelou byli Joe Soap and the Bubbles, která vznikla v Bournemouth v roce 1973. V roce 1974 se kapela přejmenovala na Abraxas.

"Hráli jsme covery, rockové standardy", vzpomíná Rev, "Stouny, Free, ale ne Zeppeliny - byl jsem jim příliš oddán a považoval jsem to za svatokrádež, kdybych se je pokusil zkopírovat! Udělali jsme pár koncertů v oblasti kolem Bournemouth. Pak jsme si změnili naše jméno na Abraxas, když jsme začali hraní brát trochu vážněji. Hráli jsme stejný styl hudby a přibylo několik dalších koncertů. Vzpomínám si, že jsme hráli "Born to be Wild", "Brown Sugar", některé Uriah Heep..."

Rev začal studovat na Reading University v roce 1976.

Andy Revell a Geoff Mann "Když jsem přišel do Readingu, cítil jsem se původně naprosto nespoutaný," vzpomíná dnes. "Kvůli nějakým důvodům, známým jen jim, jsem byl univerzitou umístěn do části zcela obsazené třetím ročníkem studenty práv. Noví studenti neboli "zobáci (freshers)", jak se jim říkalo, přijeli o týden dříve, než starší studenti, takže jsem byl osamocen celý jeden týden v části určené pro devět studentů. Zjistil jsem, že je pak velmi obtížné setkat se s dalšími "zobáky" - právě jsem se vrátil z léta stráveného v Kalifornii: Byl jsem hodně opálený, vlasy jsem měl do poloviny zad a navíc knír a vousy. Vypadala jsem na 30 a většina lidí si myslela, že jsem postgraduál a pochopitelně se mi vyhýbali velmi širokým obloukem. Až druhý rok mě oslovil Patrick Candler jednoho večera, když jsem seděl sám při večeři a pozval mě, abych se přidal k němu a jeho přátelům. Rick Battersby a Geoff Mann byli ve stejné části a byli to dva z prvních lidí, kteří mě byli představeni. O něco později jsem se brzy setkal s Brianem Devoilem. A pak to šlo již snadno jako z kopce!"

Andy Revell odehrál 315 koncertů s Twelfth Night mezi únorem 1978 a říjnem 1987 (chyběl jen na jednom, v důsledku nemoci v dubnu 1981). Rev udělal několik studiových nahrávek, ale kytaru odložil vážně až v roce 1988.

"Udělal jsem asi 6-8 studiových nahrávek během 6 měsíců," říká Rev dnes, "a jediné, které si pamatuji bylo pro Annabella Lwin, předtím Bow Wow Wow, jen odložiné některé písňové dema."

Po zápisu na doktorát se z něj stal Dr. Andrew Revell a začal pracovat v oblasti AIDS pro Wellcome Foundation. Působil ve správních orgánech pro dvě zdravotnické komunikační skupiny a založil RDI - neziskovou organizaci vyvíjející umělou inteligenci pro rozhodování při optimalizaci léčby v HIV/AIDS - v roce 2002. Je také zakladatelem a ředitelem Household Design. Andy získal titul MSc v pracovní psychologii na Birkbeck College, University of London v roce 2006.
Členové

(Narozen 20. července 1954, celým jménem Brian Ronald Devoil)
Drums, Percussion


Bubeník Brian Devoil vyrostl v londýnském East Endu, ale když mu bylo 7 let, odstěhovali se do Norfolku.

"Můj zájem nejdříve upooutaly bicí," říká dnes Brian, "když jsem byl ještě dítě, když jsem nedokázal vyhrát Burnsovu kytaru v soutěži. Moje první bicí jsem měl (tenkrát ještě dortová forma) v deseti letech, když jsem hrával s pár přáteli ze školy. Nazávali jsme se The Lightnings. V roce 1970 jsem si koupil svoji první bicí soupravu za 43 liber v Drum City v Shaftesbury Avenue, hned za rohem od Marquee. Bylo mi 16 a hrál jsem podle svých oblíbených kapel / bubeníků v té době: Cream/Ginger Baker, Jimi Hendrix Experience/Mitch Mitchell, Jethro Tull/Clive Bunker, Genesis/Phil Collins a Pink Floyd/Nick Mason. Později se stal oblíbeným také Billy Cobham i když jsem se nikdy nepokoušel hrát jako on! Když jsem žil u Sandringham v Norfolku, moji inspirací byl Milly Mussett, místní hudebník, jehož styl jsem hodně obdivoval - spousta dvojitých basových bubnů, vykulené oči a vlající kadeře. Cestoval jsem s jeho kapelou Bone Orchard několikrát, včetně pomoci při vystoupení v Patto, celkem uznávané kapely v té době."

Brian odešel do Readingu v říjnu 1972 studovat na bakaláře. Chemie a matematika, které absolvoval těsně před svými 21. narozeninami v červenci 1975. Pak zůstal v Reading jako studijní úředník na plný úvazek jako člen Studentské unie mající status studenta během jeho času v kanceláři. Brian řídil výbor unie Social Committee v letech 1973 až 1976.

"Setkal jsem se s Brianem na Reading University v roce 1972," vzpomíná přítel a fotograf Nick Powell. "Byli jsme na různých kurzech, ale přáteli jsme se stali, když jsme se sešli v Social Committee. Brian a já jsme pořádali diskotéky každý pátek večer v hlavním sále na Unii. Nazývali jsme se "Mad John". Bylo to velmi populární. Udělali jsme další koncerty v okolí Readingu. Brian mě přemluvil poté, co jsem dostal diplom, a změnili jsme si jméno na "Crunchy Tiger"! Brian Devoil doplňuje: "Nick a já jsme organizovali desítky koncertů v období od roku 1972 do roku 1976. Jedním z nejzajímavějších byl koncert Wishbone Ash v červnu 1973, ze kterého se některé jejich skladby objevily na živém albu Live Dates. To bylo poprvé, co jsem viděl vnitřek mobilního nahrávacího studia."

Po ukončení studia Brian odmítl několik nabídek, aby se stal pojišťovacím agentem, ale nechtěl působir po boku Paula Loasbyho ve výboru Entertainment Committee u National Union of Students poté, co byl zvolen svými vrstevníky na Národní konferenci. Paul odešel v polovině roku a připojil se k Harvey Goldsmithovi, později se stal úspěšným promotérem. Jejich cesty se opět setkaly asi o osm let později při spolupráci v Marquee, když Loasby organizoval turné kapely Twelfth Night nazvané Art and Illusion. Stále dělá promotéra a organizátora až dodnes, spoluprodukuje Pink Floyd s Tony Smithem. Během tohoto období Brian také vedl divadelní punkovou kapelu Clayson & the Argonauts, kteří měli svůj londýnský debut v klubu "100 Club" podporováni The Jam v lednu 1977.

Brian později se připojil k power-punkové kapele s názvem Trash, kterou založili na konci roku 1976 studenti z National College of Food Technology v St. George’s Hill, Weybridge, což byla jedna vzdálenější fakulta Reading Univerzity. Po sérii koncertů doprovázených 999 a The Lurkery, Trash podepsali smlouvu s Polydor Records v srpnu 1977. Písně "Look" a "Priorities" byly nahrány v Old Smithy ve Worcestere a vyšly jako singl v listopadu 1977. Brzy nato ale Brian opustil Trash. Jejich druhý singl produkoval legendární Shel Talmy, zatímco kytarista Mick Brophy pokračoval ve formování pub-rockové kapely The Cheaters, kteří se mihli v žebříčcích s jejich cover skladbou od Normana Greenbauma "Spirit In The Sky".

Během tohoto období Brian byl známou osobností na Reading University a našli společný zájem o hudbu s Andy Revellem a jeho přáteli Rick Battersbym a Geoff Mannem. To je přivedlo k vítězství Andy & Brian na výroční studentské soutěži "battle of the bands" v únoru 1978, a to je začátek historie kapely Twelfth Night.

Brian Devoil odehrál 316 koncertů s Twelfth Night mezi únorem 1978 a říjnem 1987 a jako jediný člen kapely vystoupil na každém koncertě, než odešel z hudebního průmyslu ve věku 33 let a stal se účetním.

O pár let později díky ironickém osudu se Brian seznámil s Karen Meekings, jednatelkou nahrávací společnosti, jeho nynější ženou. "Toho večera, kdy jsme Andy a já vyhráli soutěž kapel, moje budoucí manželka Karen byla v publiku. Následující rok jsem pořádal diskotéku na oslavu jejich 21 narozenin, ale trvalo to až do roku 1989, skoro o deset let později, kdy jsme se vlastně seznámili správně. V té době pracovala na PolyGram TV a na můj podnět objevila kopii "PolyGram dokumentace" ve své kanceláři! I když jsem občas navrhoval televizi její kompilaci, podařilo se to až v GTV, kdy jsme konečně našli způsob, jak jednu nahrávku, kritiky oceňovanou, Classic Rock uvedl progressive rockové album vydané v roce 2005, na němž se objevila píseň "Love Song".

Brian a Karen se vzali v roce 1995 a mají dvě děti Mariella (1997) a Jamese (1999). Kariéra Karen v hudebním byznysu se přesunula na práci u EMI, CBS (dnes Sony), ale také v PolyGramu a GTV. Ona dodala na trh doslova stovky alb, které dosáhla celkových prodejů v řádu desítek milionů. Karen nyní pracuje pro jednu z největších nezávislých značek ve Velké Británii Union Square Music.

"Rodinný dům Devoilů je plný zlatých desek," směje se Brian, "ale bohužel žádná z nich není od Twelfth Night!"
Členové
(Narozen 24. února 1959)
(celým jménem Clive Richard Mitten)
Bass


Clive začínal na Reading University v září 1978 studiem filozofie, politiky a ekonomiky.

Clive Mitten vyrůstal v Brightonu, kde se jeho hudební kariéra mohla docela snadno vydat jinou cestou.

"Původně jsem absolvoval hodiny klavíru od své babičky, která byla koncertní pianistkou," říká Clive v roce 2009. "Později, když jsem šel na gymnázium v Brightonu, jsem se začal učit hrát na klasickou kytaru a za pár let po tom jsem založil svoji první kapelu. Hrál jsem sólovou kytaru. K basové kytaře jsem se přemístil, když jsem ve škole založil kapelu s názvem Luna Hare. To by bylo asi v roce 1974, bylo mi tak 15 nebo 16. Luna Hare byla jen legrační školní kapela, která zahrála dva nebo tři koncerty, hrála obvyklé rockové covery, a ty především. Mezi naše vzory v té době patřili Curved Air, Deep Purple, David Bowie, Yes, Can, Pink Floyd, Manfred Man a ELP."

I v tomto období měl Clive jasné představy o zvuku, který chtěl od svého nástroje: "Vždycky jsem byl velký fanoušek Chrise Squire; jsem totiž velký příznivec kapely Yes. Až terpve nedávno jsem si uvědomil, když jsem se zaposlouchal do alba ELP "Welcome Back My Friends to the Show That Never Ends", že zvuk jsem chtěl od své baskytary byl velmi nakřáplý, trojnásobný zvuk, kterého dosáhl Greg Lake již v té době. Vždycky jsem chtěl baskytaru říznou a aby byla výrazná."

Od roku 1987 byl Clive byl studiovým manažérem, studentem/akademikem, charitativním pracovníkem, ředitelem charity, pronajímal rekreační dům, který řídil pro vlastníka na Great Ocean Road v Austrálii, náměstekem ředitele v jedné přední nezávislé firmě autorizovaných účetních znalců a obchodních poradců a konzultantem managementu.
Členové
(Narozen 29.října 1966, Hillingdon, Middlesex)
(celým jménem Mark Robert Patrick Spencer)
Guitars, Bass, Keyboards


Mark Spencer se narodil v Hillingdon Hospital v Middlesexu a je nejznámější pro neo-prog fanoušky jako zpěvák kapely LaHost. "V šestnácti jsem pracoval jako bedňák pro bicí u Norfolkské cover kapely Axia. Začal jsem poslouchat některé zajímavé nové kapely v té době a moje sestra mě upozornila na inzerát v Sounds. Airbridge - kteří podporovali Marillion v Norwichi - se poohlíželipo novém zpěvákovi a bubeníkovi. Podařilo se mi přesvědčit bubeníka z Axie Fudge, aby mě dovezl až do Norwiche, abych se setkal s tou kapelou. Nikdy jsem s nikým předtím nezpíval, ale neviděl jsem to až příliš špatně. Basissta Sean Godfrey a klávesista Stephen Bennett mi poslal nabídku s kopií skladby "Words and Pictures", od Airbridge, abych se ji naučil. Patřičně jsem se připravil na konkurs, odezpíval (nebo možná "odeřval") od srdce a dostal jsem angažmá. Naštěstí stejně tak i Fudge. Sean a Steve se rozhodli, že název Airbridge skončí, a tak se kapela přejmenovala na LaHost."

Mark se účastnil v různých kapelách a hudebních podnicích po celé roky, nahrávala a vystupoval s celou řadou hudebníků. Jako jeden ze spoluzakladatelů s Clive Mitten nahrávacího studia Animal House na konci 80. let, Mark byl inženýrem a programátorem na poslední nahrávce Twelfth Night, na které se představil Geoff Mann, které vyústilo ve skladby "Collector" a "Love Song" pro album "Collector’s Item". Mark v hudebním byznysu je zaměstnán jako zvukař, programátor, studiový hudebník a aranžér. Zpívá, hraje na kytaru, baskytaru, klávesy a bicí a v současné době se pokouší naučit hrát na violoncello (což, jak Mark prohlašuje, postupuje velmi pomalu).

Mark byl také spolubydlící Andy Searse po nějakou dobu, takže bylo přirozenou volbou, aby nahradil Ricka Battersbyho, když se objevila možnost na reunion Twelfth Night.

Mark V současné době žije v Hertfordshire, provozuje skromnou multimediální společnost a tráví svůj volný čas hraním a snaží se zvládnout mistrovsky výrobu kytar.
Členové

(Narozen 1967, ***)
Keyboards


Dean se narodil v roce 1967 a vyrostl poslechem Davida Bowie, The Beatles, The Police, Madness, Duran Duran a Howarda Jonese. Jeho rané vysedávání u klavíru jeho babičky se pro něj stalo vášni a na počátku 80. let, když se objevil syntezátor a udělal obrovský třesk na hudební scéně, Dean si koupil svůj první syntezátor (Korg Poly 800). Zakládání a spojování místních kapel byl další krok, a když se "synth popová scéna 80. let začala vytrácet, vrátil se k učení hry na klavír a varhany Hammond - zejména pak jazz. Po většinu z jeho raného hudebního života, který si prožil, docela zapomínal na to, že tam byla scéna s názvem progresivní rock, a neobjevil ji, pokud by nehrál v mnoha kapelách v místní oblasti Bournemouth a Poole, kde se dozvěděl o kapele Galahad. Udělali si jméno v rámci progresivní rockové scény a v roce 1996 hledali nového hráče na klávesy. Po úspěšném pohovoru s kapelou šli rovnou do studia a pracovali na albu "Following Ghosts".

Dostaneme se až do května 2008, kdy Galahad hráli na Tiana Festival v Barceloně, Španělsko. Headlinery toho večera byla kapela, o které Dean opravdu hodně slyšel - Twelfth Night. Kluci se všichni dobře poznali a noční párty s Andy Searsem vedla k jeho velkému přátelství s ním. Oba dva Dean i Andy byli pak neustále v kontaktu, a jednou Andy telefonoval na konci roku 2009 s dotazem na Deana, jestli by neměl zájem o hraní na klávesy pro nadcházející turné Twelfth Night, a na druhém konci dratu se ozvalo horlivé "ano". Dean od té doby vystupoval ve všech představeních Twelfth Night / Cryptic Clues od roku 2010.

Dean také pracuje jako fotograf a provozuje fotografování pro rozvíjející firmy.
Členové
(Narozen 10. prosince 1956)
(celým jménem Richard William Wright Battersby)
Keyboards


Narodil se v St.Thomas'Hospital, v Londýně, naproti Houses of Parliament - jako náhodou tam Brian byl asi 2,5 let dříve. "Vyrůstal jsem v severním Londýně," říká Rick dnes, "pak jsme se přestěhovali do Salisbury, když mi bylo asi deset. Pak jsem navštěvoval Merchant Taylor’s [Public] School v Northwoodu, Middlesex, než jsem se dostal na Reading University studovat geologii."

Rick navštěvoval hodiny klavíru, zatímco studoval: "Můj raný hudební vliv tvořila klasická hudba. Vzpomínám si, že jsem byl úplně odrovnán, když mě soused pozval k sobě domů poslechnout si jeho nové hi-fi a on mi přehrál Saint-Saëns 3. symfonii. Klasická hudba je stále moji obrovskou láskou až dodnes. V únoru 1971, když mi bylo čtrnáct, jsem šel na svůj první pořádný koncert, abych spatřil "rockovou" kapelu. Byli to staří Rainbow, kapela kterou jsem nikdy neviděl a neslyšel předtím. Ještě jednou jsem byl naprosto unešen, nikdy jsem si nepředstavoval, že by taková úžasná hudba mohla existovat. Tou Kapelou samozřejmě byli Genesis."

Richard Battersby odehrál s Twelfth Night 278 koncertů ve dvou obdobích, od srpna 1979 do listopadu 1981 a od listopadu 1982 do října 1987.

V současné době Richard pracuje pro hypoteční společnost a je nadšeným horolezecem.
Členové
(Narozen 11. dubna 1956)
(Celým jménem Edmund Geoffrey Mann)
Vocals, Guitars


Narodil se v Altrincham Hospital v Cheshire. Do Readingu přesídlil v září 1974, kde pak absolvoval akademii Fine Arts v roce 1978.

Spolužačka (a pozdější žena) Jane Mann (rozená Day) vzpomíná: "Oni všichni chodili do různých ročníků v různých letech. Já jsem chodila do Angličtiny, rok pozadu za Geoffem, ale jsme stejně staří (a pak nemoderní) a tak jsem rok odložila. Jednalo se o čtyřletý kurz, který jsme pak absolvovali společně. Poprvé jsem narazil na Reva, když začal chodit s mojí nejlepší kamarádkou Sue, pak se zjistilo, že je kytarista."

Geoff a Jane se vzali v září 1978, v roce, ve kterém Andy & Brian vyhráli RUSU soutěž kapel, která jim zcela změnila jejich život. Toho roku na podzim měl Geoff první z mnoha sólových výstav maleb a kreseb v Blackburn, Lancashire. Následují rok se Geoff a Jane se objevili jako soutěžící v britské televizní show TV Game Show Gambit.

Po několika neúspěšných pokusech se Geoff konečně připojil ke kapele Twelfth Night v srpnu 1981, když debutopval na festivalu v Readingu o několik dní později. Napsal a nahrál s kapelou tři alba "Smiling At Grief", "Fact And Fiction" a "Live And Let Live" – druhá živá nahrávka z Marquee Club v Londýně z listopadu 1983, což bylo jeho rozlučkové představení. Před tím vystupoval s kapelou na festivalu v Readingu, rok předtím, než se s nimi objevil v televizním programu BBC "David Essex Showcase", kde zpíval píseň "East of Eden".

Geoff Mann odehrál 94 koncertů s Twelfth Night v období mezi červnem a srpnem 1979, a poté v období mezi srpnem 1981 a listopadem 1983. Vydal své první sólové album (na kazetě) "Chants Would Be a Fine Thing" v březnu 1984, po něm následovalo LP "I May Sing Grace" v září 1984.

"I May Sing Grace" bylo první ze dvou alb vydaných na "Food for Thought", sub-labelu Music for Nations. Během tohoto období byl Mann zapojen po několik měsíců v kapele The Earthlings, jejíž trvání přineslo asi pět neformálních koncertů. V červenci 1985 Geoff přispěl na kazetu s gospely "The Dawn" a zahrál si i hlavní postavu v jevištním provedení. Během srpna 1985 byla Geoffova hra "A Convenient Day" předvedena v Londýně a na Edinburgh Fringe. Geoffovo třetí sólové album "Psalm Enchanted Evening" vyšlo v únoru 1986 a Geoff zformoval kapelu Geoff Mann Band, v níž hráli Dave Mortimer a Steve Ridley. Kapela se ale rychle přeměnila na The Bond, které vyšly dvě alba "Won By One" (1987) a "Peace Offering" (1988). Mann se začal připravovat pro zasvěcení do Anglikánské Církve v květnu 1987 a roku 1989 byl vysvěcen na jáhna v katedrále v Manchesteru.

Koncem 80. let Geoff stále skládal hudbu a spolupracoval s hudebníky jako jsou Marc Catley, se kterým vydal dvě alba. Poslední koncert kapely The Bond se odehrál v novém klubu Marquee v Charing Cross Road v lednu 1989 a za bicími seděl Brian Devoil, bývalý kolega z Twelfth Night.

V roce 1990 byl Geoff vysvěcen na kněze v Bolton Parish Church a zároveň začal formovat novou kapelu, již se účastnili Paul Keeble a Gary Mitchell spolu s Johnem Maycraftem. Pro nedostatek lepšího jména ji nazvali Eh! Geoff Mann Band. Vydali dvě alba "Loud Symbols" (1990), jehož zisk šel do nově vytvořeného církevního fondu Church Urban Fund a "Ministry of the Interior" (1991). V roce 1992 Geoff nahrál výborné album s Clive Nolanem z Pendragon, Arena a Shadowland, kolegy z Twelfth Night včetně hostujícího bubeníka Briana Devoila. projekt dostal název Casino.

SI nabídli také Geoff prostor pro sólové album, které pod názvem "Second Chants" vyšlo na počátku roku 1992 a představilo příspěvky vokalisty IQ Petera Nichollse. Oba zpěváci také plánovali nahrát společné album.

V září 1992 musely být ale plány návazující na projekt Casino odvolány poté, co byla u Geoffa diagnostikována Crohnova choroba. Po třítýdennním odkladu z důvodu hospitalizace byl Geoff 22. září 1992 uveden jako vikář v chrámu St. Luke, Deepish, Rochdale. Brzy poté ale nálezy z histologie ukázaly, že ve skutečnosti trpí rakovinou dolní části tenkého střeva, která vypadala, že půjde úspěšně vyléčit. Geoff byl schopen odsloužit vánoční mše v jeho novém kostele, ale na konci ledna zjistili, že jeho rakovina je už v poslední fázi. Zemřel 5. února 1993 ve věku 36, ale ne dříve, než prodal dvě ze svých CD svému ošetřujícímu lékaři jen několik hodin před svou smrtí! Geoff zanechal vdovu Jane a jejich děti Thomase, Jamese a Bethany. Jeho pohřeb navštěvily stovky smutečních hostů, včetně členů kapely Twelfth Night.
Členové
(Narozena ***, Manhattan, New York, USA)
Vocals


Electra se narodila na Manhattanu, bývalé modelce Vogue jménem Russo s polskými kořeny a otci chirurgovi a byla poslední z pěti dětí. Brzy poté, co přiletěla z New Yorku do Londýna, zjistila, že nazpívá demo ve stejném studiu, kde nahrávali Beatles, a v červnu 1980 si dala inzerát do Melody Maker "zpěvačka hledá Rockovou kapelu". Její inzerát se objevil hned vedle jednoho od kapely hledající "zpěváka/sólistu" - a tak po několika telefonátech, se zúčastnila konkurzu a Electra se připojila k Twelfth Night. Ona připojila vokály k některým ze stávajících instrumentálních skladeb (Cunning Man, Abacus and Keep The Aspidistra Flying), které byly následně nahrány v Bournemouth v srpnu 1980 a vyšly spolu s instrumentálkou Afghan Red na nahrávce, která se později začala označovat jako "Early Material Tape" nebo "Electra Tape" v říjnu 1980.


Electra odehrála kolem 22 koncertů s Twelfth Night v období mezi srpnem a listopadem 1980. Po odchodu z kapely zůstala v hudebním byznysu a nyní vystupuje pod jménem Electra Cliffton Smith a rozděluje svůj čas mezi San Franciscem a Edinburghem.


V roce 2002 byla finalistkou britské soutěře The UK Songwriting Contest a s písní "Crawl" vystoupila i na New York Festival v Madison Square Garden, kde získala Outstanding Achievement Award.
Je členkou kapely Dead Easy (Electra Cliffton Smith, Ian Jones a Pete Riley) a v roce 2006 jim vyšlo album "Rest In Pieces". V roce 2009 vydala album nazvané "Whatever".
Členové
(Narozen ***)
(celým jménem Andreas Costas Paskis Christophus Sears)
Vocals


I když je nejznámější jako charismatický zpěvák kapely Twelfth Night od roku 1984, má za sebou dlouhou a přepestrou hudební kariéru.

Svoji eklektickou hudební kariéru začínal v roce 1975 ve věku 15 let, kdy hrával v řadě kapel od metalu a jazz-rocku až po progresivní rock.

Do sestavy Twelfth Night naskočil v listopadu roku 1983, když zareagoval na inzerát v sekci "Hudebníci hledají" v časopisu Melody Maker a pak hojně procestoval celé Spojené království s kapelou v první polovině roku 1984. Andyho první album s kapelou "Art and Illusion", které produkoval Gil Norton (ze slavných Echo & The Bunnymen a Pixies), vyšlo na nezávislém labelu Music for Nations v říjnu 1984 a dosáhl pozice #84 v britském albovém žebříčku.

Po podepsání smlouvy s významným labelem Virgin Records v roce 1985 skupina vstoupila do studia, aby začala nahrávat kontroverzní album "Twelfth Night", které vyšlo v roce 1986. Byly z něj převzaty dva songly "Shame" a "Take A Look". Andy pak odešel z kapely koncem roku 1986, když byl zklamán nedostatečným přístupem ze strany labelu ke kapele, a přihlásil se na London School of Economics (LSE), kde získal titul BSc v sociální psychologii.

Když se odstěhoval do Španělska v roce 1996, kde pracoval jako učitel angličtiny v Madridu, odehrál sólová vystoupení na Tiana Festival v Barceloně v letech 2004 a 2007. Byl také nejhlavnějším činitelem v reunion kapely Twelfth Night v roce 2007.

Andy Sears odehrál s kapelou Twelfth Night 90 koncertů mezi prosincem 1983 a listopadem 1986.

Jeho mimoškolní zkušenosti se pohybuji od hudebního ředitele festivalů v 60 letech v Aténách (na kterých vystupovali Neil Sedaka, Neil Diamond a Bill Haley’s Comets), studiový zpěvák/aranžér na projektech progresivního rocku, např. na albu "Calibrated Collision Course" (Musea) od Galadriel, na kterém nejen skládal a aranžoval, ale i nazpíval všechny vokály, včetně některých epizodních sólových linek. V poslední době působil jako vokální trenér a textař pro jazz/swingovou kapelu No Reply od Universal Records.

Andyho sólové turné, při kterém doprovázel kapelu Pendragon v roce 2011, bylo jeho první po Evropě a Velké Británii, na kterém předvedl nějaký nový sólový materiál a také vybrané klasické skladby Twelfth Night. Jeho album "Souvenir", dává spíše nahlédnout o jeho budoucím hudebním směřování než první sólové album, bylo celkem příznivě přijato kritiky a jeho vydání se shodovalo s tímto turné.

Někdy od léta 2013 Andy pracuje na svém prvním řádném sólové album. Nedávno vystupoval (s velkým ohlasem kritiky) s projektem Clive Nolana Caamora Theatre Company v novém muzikálu "Alchemy". Jeho postava viktoriánského darebáka sira Henryho Jagmana posbírala jednomyslně nadšené kritiky. Čeká jej nová kariéra v muzikálech?
Členové
(Narozen ***)
Vocals


Odehrál jeden koncert v říjnu 1987 s nejmenovanou kapelou, která následovala po Twelfth Night. Pokračuje v práci jako studiový hráč s A&R a dalšími kapelami. Nyní přednáší hudební technologie samozřejmě v Buxton Campus na Universitě v Derby, stejně jako je členem skupiny International Peoples Gang.
Členové
(narozen 22. březen 1962)
Guitars


Roy založil kapelu s názvem Sequences, která existovala v letech 1983-1985 a byla skoro přímou předchůdkyní Galahad. Skladbu "Ghost of Durtal" doopravdy nahrála a hrávala kapela jako kompletní instrumentálku ještě před Galahad.

"Moje hudební vášeň naplno propukla, když mi bylo asi 10, když jsem uslyšel WALTERA Carlose."

To jej pak dovedlo k Ricku Wakemanovi, pak nevyhnutelně k Yes a GENESIS.

"Prog mi pak koloval v žilách. Chtěl jsem se naučit hrát na klávesy, ale nemohl jsem si je dovolit, tak jsem si koupil kytaru. O mnoho, mnoho let později, poté, když jsem sledoval Andy Revella a Twelfth Night, vytvořil jsem kapelu Galahad. Tak bizarní (a jaká pocta) pak byla hrát hrát s Twelfth Night po všech těch letech. GALAHAD jsou stále silní."

Roy také pracuje ještě jako pošťák.

Koníčky:
Motocyklový sport (vlastní KTM ADVENTURE), modelářství, airbrushing, modelové železnice, abstraktní umění, v poslední době se vrhl i do RC vrtulníků.

Další záliby:
Vodní lyžování, wakeboard, kneeboard, kite-surf, windsurf a nafukovací člun s plachtami.

O sobě říká: "Nemám televizi. Nejdůležitější věc pro mě...? Abych se setkával s milými lidmi...!"
Členové
(Narozen ***, )
Bass


Andy byl zpočátku inspirovan kapelami jako Rush, nebo přesněji Geddym Lee, když Andy začal hrát na basu během školní docházky, ale to bylo opojné dny z počátku osmdesátých let, které jej přivedly do světa prog a poslaly jej na dlouhou klikatou cestu až k vystoupení na NEARFest v roce 2012.

"Poprvé jsem uviděl Twelfth Night na slavném nedělním odpoledni na festivalu v Readingu, když mi přítel nakopíroval "Fact and Fiction", takže jsem věděl, že je chci vidět, ale nebyl jsem připraven, že z nich budu úplně unešen!"

Poté se stal pravidelným návštěvníkem v Marquee pravidelný, nikdy nescházel na představení Twelfth Night a stal se závislým na kapelách jako Marillion, IQ, Pendragon, apod. Andy hrál v několika kapelách ještě při studiu na univerzitě, včetně jednoho nezapomenutelného festivalu, kde se představil jak new wave/punkovém kvartetu a prog cover kapele na jednom pódiu!

Po odchodu z univerzity Andy zformoval Walking on Ice, kteří hodně koncertovali po jižní Anglie a nakonec se stali první kapelou, která podepsala smlouvu na začínajícím labelem Cyclops Records, u které jim vyšlo jedno album "No Margin For Error" v roce 1994.

Po sedmi letech s častými změnami sestavy, se Walking On Ice nakonec rozdělili a Andy byl požádán, aby se připojil ke kamarádům od Cyclops s názvem Jump. O deset let později a s pěti studiovými alby "Matthew", "On Impulse", "Home Songs", "A Man Was Made", "Faithful Faithless" a jednkou živou nahrávkou “Something of the Night” pod jednou kapelou usoudil, že je čas na změnu.

Seznámení s Clive Nolanem vedlo až k setkání s Andy Searsem a některých pracích na jeho sólových projektech, což vedlo až k nabídce na vystoupení na NEARfest.

"Kdyby mi někdo řekl téměř před třiceti lety v Marquee, že jednoho dne budu hrát s Twelfth Night na svém vůbec prvním vystoupení v Americe, asi bych se mu vysmál do tváře! Byla to pro mě obrovská čest a cítím se velmi poctěn, že jsem sehrál svou vlastní roli, i když jen malou, v dlouhé a uznávané historii kapely. NEARfest byl absolutní výbuch od okamžiku, kdy jsme se všichni sešli už na letišti Heathrow ve čtvrtek do okamžiku, kdy jsme se rozloučili příští úterý..."

Andy Faulkner odehrál dvě vystoupení s Twelfth Night - na NEARFest žhavém show v Peel, kdy kapela byla označena jako "XII" a NEARfest Apocalypse v červnu 2012.

Zpět

1986 Twelfth Night
1984 Art And Illusion
1982 Fact And Fiction
1982 Smiling At Grief
1980 Early Material (Second Tape)
1979 The First Tape Album
1979 SKAN

2012 A Night To Remember
2010 Reading Rock 1983
2010 MMX
2009 Play On Archive
2005 Live From London

2022 The Food Of Love
2013 SKAN Demos & The First Tape
2012 Live And Let Live The Definitive Edition
2009 Smiling At Grief Live The Definitive Edition
2007 Voices In The Night
2001 Collector's Item

2010 MMX
2005 Night Vision: Art & Illusion Tour 1984
2005 Flashbacks
2005 Entropy
2005 Live From London
2005 Corner Of The World
2005 A Midsummer’s Night Dream
2005 Smiling At Grief Live
1984 Live and Let Live
1981 Live At The Target

2018 Sequemnces
1986 Take A Look
1986 Shame
1982 Eleanor Rigby
1980 The First Tape Album

2011 SouvenirSkupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitar
Andy Sears - Vocals
Diskografie Twelfth Night
Vyšlo 1986
(1986) LP (gf) UK Virgin Records CASG 1174
(1986) LP Europe Virgin CAS 1174
(1986) MC UK Virgin CASMC 1174
(1986) LP Germany Virgin 207 812-630
(1986) LP Italy Virgin 207 812-630

Seznam skladeb:
01. Last Song (4:27)
02. Pressure (3:39)
03. Jungle (4:16)
04. The Craft (4:36)
05. Blue Powder Monkey (5:07)
06. Theatre (3:48)
07. Shame (4:13)
08. This Is War (3:45)
09. Take A Look (11:35)
Total Time: (45:26)
Producer: Twelfth Night

N.B.: Special limited edition
(2005) CD UK EMI/Virgin CASCDR 1174 with bonustracks:
10. Blondon Fair (6:03)
11. Shame (Full Mix) (5:50)
12. Take A Look (4:19)
13. Blue Powder Monkey (Rough Mix) (4:46)
14. This Is War (Rough Mix) (3:48)
15. The Craft (Rough Mix) (4:47)
Total Time: (29:33)
Total Time 2005: (74:59)
Ačkoli album je oficiálně bez názvu, je známé neformálně jako "XII" nebo "The Virgin Album". Číslo "XII" bylo vytištěno svisle na obalu alba, slova "Twelfth Night" byla vložena horizontálně mezi dvěma "I". Některé diskografie citují název alba jako "X", zřejmě bez interpretace dvou "I".

Toto album nevyšlo na CD po téměř dvacet let rozporuplnému smluvnímu vztahu, třebaže jedna skladba z alba se objevila na původní verzi CD "Collector's Item" a další byly přidány při znovuvydání. Kapela uvedla, že v případě, kdy by nebyli schopni znovu získat původní nahrávky, které by zreformovali, byli připraveni znovu nahrát celé album na CD. Naštěstí katalogový tým Virgin-EMI pozval Andy Revella, Andy Searsa a Briana Devoila, aby se setkali s Peterem Mew kvůli re-masteringu studiové nahrávky z Abbey Road Studios, taže nakonec mohly vyjít na CD v červenci 2005.


Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitar
Andy Sears - Vocals
Diskografie Art And Illusion
Vyšlo 1984
(1984) mini LP UK Music For Nations MFN 36
(1984) mini LP France Music For Nations MFN 36
(1984) mini LP Netherlands Roadrunner 9811

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Counterpoint (5:57)
02. Art And Illusion (3:51)
03. C.R.A.B. (4:34)
04. Kings And Queens (5:43)
05. First New Day (5:53)
Total Time: (25:58)
(2003) CD UK CYCLOPS CYCL132
with bonustracks:

06. Blue Powder Monkey (7:22)
07. Blondon Fair (5:34)
08. Take A Look (11:59)
09. Counterpoint (alternate) (5:59)
10. C.R.A.B. (alternate) (3:56)
11. Kings & Queens (alternate) (5:52)
12. Take A Look (alternate) (4:31)
CD 2:
01. The Ceiling Speaks (6:50)
02. Kings & Queens (5:38)
03. We Are Sane (11:02)
04. Blondon Fair (5:23)
05. Creepshow (11:36)
06. Fact And Fiction (3:44)
07. First New Day (5:47)
08. Take A Look (12:14)
09. Art & Illusion (3:42)
10. East Of Eden (3:03)
11. Sequences (Closing Section) (2:59)
12. Love Song (5:37)
Total Time: (77:35)
První album nahrané s novým zpěvákem Andy Searsem. Originální skladby 1-5 byly nahrány 14. - 30. srpna 1984 v Amazon Studios, Liverpool a produkoval je Gil Norton a vyšly pod Music for Nations MFN 36 jako LP v říjnu 1984. Skladby 6-8 byly nahrány v květnu 1984 v Granny’s Basement, Fulham aprodukovali je Twelfth Night. Poprvé vyšly na "Art & Illusion" (CD reissue) v 2003 u Cyclops CYCL 132. Skladby 9-12 byly nahrány v červenci/srpnu 1984 v Matinee Studios v Readingu a produkovali je Twelfth Night. poprvé vyšly rovněž na Cyclops CYCL 132.

Definition edice byla doplněna o bonusové skladby a kompletní druhý disk proti původnímu albu z roku 1984. Na druhém disku se nachází dvanáct živých skladeb nahraných během Art & Illusion live tour. Kapela s novým zpěvákem Andy Searse odehrála několik klasických Twelfth Night skladeb jako "The Ceiling Speaks", "We Are Sane", "Creepshow" a "Love Song". Tyto skladby znějí opět velmi temperamentně a mají skvělou atmosféru. Uspokojí vás i nové skladby původně určené pro nové album a několik skladeb nahraných naživo na druhém CD.

Na CD 2 skladby 1 a 7 byly nahrány na University of Marburg, West Germany dne 10. listopadu 1984 pro místní rozhlasovou show. Skladby 2, 4 a 8 byla nahrány v Dominion Theatre, London, 6. listopadu 1984. Skladby 3 a 12 byly nahrány v Sheffield University 29. října 1984. Skladby 5 a 6 byly nahrány v Royal Court Theatre, Liverpool, 25. října 1984. Skladba 9 byla nahrána v Pavilion, Hemel Hempstead, 23. října 1984. Skladby 10 a 11 byly nahrány v City Hall, Newcastle-upon-Tyne, 31. října 1984. Skladby 6, 9 a 12 byly převzaty z CD "Night Vision: Art & Illusion Tour" vydaném v roce 2006. Všechn ostatní nikdy předtím nevyšly.

Jen nekvalitní mixáž zabránila kapele vydat záznam celého koncertu na University of Marburg, West Germany, neboť klávesy a kytary byly namíchany jinak, než ve skutečnosti zněly na jevišti.

Některý z materiálu byl již vydán na CD "Night Vision: Art & Illusion Tour" v roce 2006.

Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Geoff Mann - Vocals, Tape Effects
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Classical Guitar
Andy Revell - Electric & Acoustic Guitar
Hosté:
Jane Mann - Additional Vocals (04,05)
Diskografie Fact And Fiction
Vyšlo prosinec 1982
TN005 (Cassette)/TN006 (LP)

Seznam skladeb:
01. We Are Sane (10:27)
02. Human Being (7:50)
03. This City (4:01)
04. World Without End (1:55)
05. Fact And Fiction (3:59)
06. The Poet Sniffs A Flower (3:51)
07. Creepshow (11:57)
08. Love Song (5:39)
Total Time: (49:37)

Vydání na CD z roku 2002
UK CYCLOPS CYCL113
s bonusovými skladbami:

09. East Of Eden (3:27)
10. Eleanor Rigby (3:22)
11. Constant (Fact & Fiction) (2:27)
12. Fistful Of Bubbles (3:18)
13. Leader (2:40)
14. Dancing In The Dream (2:58)
15. Human Being (alternate version) (3:56)
Total Time: (71:47)

Recorded Summer 1982, Revolution Studios, Cheadle Hulme, Cheshire, England
Produced: Twelfth Night
Raná verze "Human Being" byla nahrána 16. března 1982 během stejné studiové sekce jako "Constant (Fact and Fiction)", "Fistful of Bubbles", "Leader" a "Dancing in the Dream", je dostupná "Voices In The Night". Tři skladby nahrála kapela v červenci 1983 jako demo pro CBS, které měly vyjít - dvě na "Collector's Item" ("The Ceiling Speaks" a "Deep In The Heartland") a jedna pak na "Voices In The Night" (odlišná verzeod než na "Fact And Fiction").

(1982) MC UK Twelfth Night Records TN-005 (49:37)
(1982) LP (gf) UK Twelfth Night Records TN-006 (49:37)
(1991) CD France Ugum Productions / MSI UGU 00691 (49:37)
(1992) MC Poland Prog Rock Music PRM 004 (49:37)
(1993) MC Poland Elbo 1466 (49:37)

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards (04,07,08,10,12,13)
Brian Devoil - Drums, Percussion
Geoff Mann - Vocals
Clive Mitten - Keyboards (01,02,03,05,06), Accoustic Guitar (14), Bass
Andy Revell - Lead Guitar
Diskografie Smiling At Grief
Vyšlo leden 1982, MC UK Twelfth Night Records, TN-003
(1997) CD France MSI Distributions CDMS 1177 (63:42)

Seznam skladeb:
MC: Twelfth Night Records - CD 1:
01. East Of Eden (3:29)
02. This City (3:13)
03. The Honeymoon Is Over (2:35)
04. Creepshow (10:13)
05. Puppets (Intro) (1:25)
06. Puppets (2:50)
07. Three Dancers (2:54)
08. Makes No Sense (4:02)
09. Für Helene Part II (10:48)
10. Kindergarten (3:05)
Total Time: (44:34)

CD: 1997 MSI Distribution - Bonus Tracks
11. Midnight (poem) (0:51)
12. Keep The Aspidistra Flying (9:40)
13. Convenient Blindness (3:27)
14. Makes No Sense (instrumental) (5:10)
Total Time: (63:42)

Additional Bonus Tracks on 2009 remaster:
15. Eleanor Rigby (Original Demo) (3:03)*
16. This City (Alternative Version) (3:19)*
Total Time: (70:04)

Bonus Live Disc from 2009 remastered edition:
01. Kindergarden (3:05)
02. The Honeymoon Is Over (2:50)
03. Eleanor Rigby (3:38)
04. Makes No Sense (5:20)
05. East To West (9:39)
06. Three Dancers (3:44)
07. Puppets (3:50)
08. This City (4:16)
09. Creepshow (10:13)
10. East Of Eden (3:29)
11. Sequences (20:15)
12. Convenient Blindness (3:27)*
Total Time: (73:46)

* Previously unreleased
Recorded At Woodcray Manor Farm Studios, Berkshire, November 1981

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums
Electra McLeod - Vocals
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Diskografie Early Material
(Twelfth Night/The Electra Tape)

Vyšlo 1980

Seznam skladeb:
01. The Cunning Man (5:43)
02. Afghan Red (11:23)
03. Abacus (7:20)
04. Keep The Aspidistra Flying (7:35)
Total Time: (32:01)Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass, Bass Pedals, Keyboards, Classical Guitars
Andy Revell - Electric & Acoustic Guitars
Rick Battersby - Keyboardss
Diskografie The First Tape Album
Vyšlo leden 1980

Seznam skladeb:
01. (Hats Off To) Freddie Hepburn (8:54)
02. Encore Une Fois (6:28)
03. Sequences (17:40)
04. Für Helene Part I (5:14)
Total Time: (38:18)

"The First Tape Album Plus" vydané na kazetě z 1983:
01. Für Helene Part I (5:14) dtto
02. Encore Une Fois (6:28) dtto
03. (Hats Off To) Freddie Hepburn (8:54) dtto
04. Für Helene Part II (3:46) - The Bridge House, Bracknell, 12 April 1980
05. Encore Une Fois / World Without End (6:55) - The Target, Reading, 21 November 1980
06. The Cunning Man (6:13) - Reading University, 27 June 1980
07. Sequences (17:40) dtto
Total Time: (00:00)

"The First Tape Album Plus" znovu vydané v 1993:
01. (Hats Off To) Freddie Hepburn (8:54) dtto
02. Encore Une Fois (6:28) dtto
03. Sequences (17:40) dtto
04. Für Helene Part I (5:14) dtto
05. Four And Three (5:30) - Reading University, Reading, March 1979
06. Für Helene Part I (14:00) - Reading University, Reading, March 1979
Total Time: (00:00)

Recorded December 1979-April 1980
Album "The First Tape" bylo první nahrávkou s klasicky vyškoleným klávesistou Rickem Battersbym, který byl dlouholetým přítelem kapely (pomáhal jim se suchým ledem při jejich prvním soutěžním vystoupení). Twelfth Night byla první kapela, ve které byl členem. Jeho zařazení udělalo hudbu plnější a odvážnější. "The First Tape Album" bylo nahráno, aby je mohli souběžně nabízet při jejich prvním propagačním turné v lednu 1980.

Kazetové album, které kapela prodávala při koncertech, obsahovala i dvě studiové skladby "Freddie Hepburn" a "Sequences" a dvě skladby nahrané z představení v Reading University v listopadu 1979 "Für Helene 1" a "Encore". 3-skladbová demo verze (bez "Sequences") mělo velkou recenzi v celonárodním hudebním magazínu "Musicians Only" v jejich rubrice "Demo of the Week".

Studiové skladby "Freddie Hepburn" a "Sequences" byly nahrány v Multium Studios, Wokingham, Anglie, v prosinci 1979, "Für Helene Part 1" byla zaznamenána při živém koncertu na Reading University dne 13. listopadu 1979 a "Encore Une Fois" v The Bridge House, Bracknell, dne 12. dubna 1980.

Album bylo znovu vydáno ještě dvakrát, v roce 1980 se třemi přídavnými (a exkluzivními) skladbami, znovu pak v roce 1990 se dvěma skladbami z dema "Skan".

Label Cyclops znovuvydání "Live At The Target" obsahuje "Encore Une fois" a "Freddie Hepburn" z tohoto alba.

Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Classical Guitars
Andy Revell - Electric & Acoustic Guitars
Diskografie SKAN
Vyšlo březen 1979

Seznam skladeb:
01. Scales / Für Helene I (14:00)
02. Sequences (10:08)
03. Four And Three (5:30)
04. Encore (6:08)
05. Für Helene Part II (12:19)
Total Time: (48:28)

SKAN Demos – recorded live in March 1979.
"Skan demos" obsahuje první studiové nahrávky kapely Twelfth Night v jeho první sestavě, kterou dokončil vstup Clive Mittena koncem roku 1978. Natáčení se uskutečnilo v březnu 1979 na univerzitě v Readingu, kde kapela odehrála i koncert v létě téhož roku. S výjimkou písně "Für Helene Part I" všechny skladby, které kapela napsala, byly zaznamenány jako živé vystoupení v prázdném sále. Album dostalo název podle názvu společnosti SKAN PA Hire, od které si kapela pronajala jejich aparaturu.

Pět skladeb nahraných v ten den včetně verze "Für Helene I", která je delší než "Sekvences" a "Sekvences" samotné, který nabízí více over-dubované kytarové sólo, kdy poprvé použili tuto jednoduchou nahrávací techniku. Skladba "Four And Three" byla později přejmenována na "Encore Une Fois".


Skupina:
Diskografie A Night To Remember
DVD, vyšlo 2014

Seznam skladeb:

Zatím nejsou známy podrobnosti o vydání.

Total Time: (00:00)
DVD a CD vydání z Barbican show v roce 2012 dostalo název "A Night to Remember".

Skupina:
Clive Mitten - Bass, Guitar, Keyboards
Brian Devoil - Drums
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Geoff Mann - Vocals
Diskografie Reading Rock 1983
DVD, vyšlo 2010, Twelfth Night Self-Release, TNDVD01

Seznam skladeb:
01. The Ceiling Speaks (:)
02. Creepshow (:)
03. The Poet Sniffs A Flower (:)
04. Sequences (:)
Bonusy:
05. Reading University Jan. 1983 (:)
06. Interview (:)
07. Slideshows (:)
Total Time: (00:00)
Historické představení Twelfth Night je z Reading Festival ze srpna 1983, na kterém se představují klasické skladby "The Ceiling Speaks", "Creepshow", "The Poet Sniffs A Flower" a "Sequences". Koncert zaznamenali BBC 28. srpna 1983 a první vysílání bylo v pátečním Rock Show 7. října 1983. Bonusy obsahují 4 skladby natočené na Reading University v lednu 1983, prezentace, a nový rozhovor.

Skupina:
Dean Baker - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Roy Keyworth - Guitars, Backing Vocals
Clive Mitten - Guitars, Bass, Bass pedals, Keyboards, Vocals
Andy Sears - Vocals, Percussion, Piano
Mark Spencer - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Diskografie MMX
2CD/DVD, vyšlo 2010, Twelfth Night Self-Released, TNDVD02 (UK)

Seznam skladeb:
DVD 1:
01. The Ceiling Speaks / Kings & Queens (11:44)
02. We Are Sane (10:50)
03. Last Song (4:00)
04. Fur Helene I (4:29)
05. First New Day (9:14)
06. The Craft (5:08)
07. Take A Look (10:46)
DVD 2:
08. Creepshow (12:09)
09. This City / World Without End (5:24)
10. Blondon Fair (5:41)
11. Fact & Fiction / CRAB / This Poet Sniffs a Flower (9:37)
12. The Collector (18:22)
13. Love Song (6:29)
14. Theatre (3:41)
Total time (concert) 1.57:33

Bonusy:
* Extra's include
* Animated Slideshows
* Backstage Footage
* Radio Interviews
Album MMX zaznamenané živě během "Play On" turné květnu 2010 bylo první nově nahrané album kapely od roku 1986. Představení v Wath-upon-Dearne uváděli Classic Rock Society a neobvykle pro Twelfth Night v 6 členné sestavě.


Skupina:


Diskografie Play On Archive
DVD, vyšlo 2009

Seznam skladeb:
Audio Content - full-length audio tracks many previously unreleased
01. Für Helene (20:55)
02. Scales / Depressing Chords (5:05)
03. Three Dancers (5:26)
04. After Office Hours (9:07)
05. Afghan Red (12:12)
06. Keep The Aspidistra Flying (7:55)
07. After The Eclipse (4:54)
08. Sequences (3:47)
09. Makes No Sense (4:31)
10. Art and Illusion (4:00)
12. The Collector (20:41)
13. Love Song (4:46)
14. CRAB (4:10)
15. Counterpoint (5:43)
16. Instrumental Medley (9:44)
17. Last Song (5:30)
18. White Glass (3:24)
19. War - Rev’s Demo (3:19)
20. Jungle - Sequencer #1 (3:15)
21. Phantoms - Rick’s Idea 1 (4:43)
22. Blondon Fair (4:40)
23. Zootime (4:10)
24. Kings And Queens (5:42)
25. The Ceiling Speaks (6:36)
26. First New Day (6:37)
27. Creepshow (13:34)
Total Time: (00:00)

Video Content - 15 previously unseen videos
01. Abacus ()
02. Blues Mellotron ()
03. East to West ()
04. East of Eden ()
05. Fact and Fiction ()
06. The Collector [excerpt] ()
07. The Ceiling Speaks ()
08. Human Being ()
09. Jacobs Sessions ()
10. Blue Powder Monkey ()
11. Love Song ()
12. This City ()
13. Love Song ()
14. Blondon Fair ()
15. We Are Sane ()
Total Time: (00:00)
DVD "Play On Archive" vyšlo s oficiálním životopisem Twelfth Night "Play On", který byl publikován v roce 2009. Obsahuje více než 40 dříve nevydávaných/neviděných audio a video skladeb a stovky archivních dokumentů, jako jsou zpravodaje, recenze, fanziny a fotky. Kromě toho jsou zde exkluzivní rozhovory, prezentace, ilustrované texty, memorabilia, skladby a mnoho dalšího!

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass, Keyboards
Andy Revell - Guitars
Andy Sears - Vocals
Diskografie Live From London
DVD, vyšlo 31. prosince 2005, The Iguana Project, IPDVD011 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Ceiling Speaks (6:00)
02. Human Being (8:25)
03. We Are Sane (11:20)
04. Fact And Fiction/The Poet Sniffs A Flower (8:47)
05. Creepshow (12:35)
06. Art And Illusion (5:00)
07. Love Song (5:10)
Total Time: (57:17)

Recorded at The Marquee Club, London 1984-03-09
Live From London byla série televizních koncertů/shows vysílaných v 80. letech minulého století. Na tomto představení z 9. března 1984 v Marquee se představil nový zpěvák Andy Sears.


Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Andy Revell - Guitars
Clive Mitten - Bass, Bass pedals, Keyboards
Geoff Mann - Vocals, Keyboards
Diskografie The Food Of Love
vyšlo 4. prosince 2022

Seznam skladeb:
01. Fact & Fiction (new 2022 recording) (4:31)
02. East Of Eden (Steven Wilson remix) (3:36)
03. Kings And Queens (live) (5:51)
04. Abacus (live) (6:51)
05. Clive Mitten - Supper's Ready (closing section) (6:36)
06. Deep In The Heartland (live) (4:14)
07. Geoff Mann & Marc Catley - Terrence The Termite Stares Down His Underpants In Growing Amazement (edit) (4:31)
08. Clive Mitten - Afghan Red (11:50)
09. Encore Une Fois (live) (6:02)
10. Shame (4:37)
11. Keep The Aspidistra Flying (live) (7:57)
12. The Ceiling Speaks (live) (6:40)
13. Clive Mitten - Prokofiev Symphony No.1 in D major Classical Op.25 (14:22)
14. Afghan Red (live in rehearsal - previously unreleased) (9:16)
15. Clive Mitten - The Great Gate Of Kyiv (13:28)
Total Time: (00:00)

Compiled: Mark Hughes and Brian Devoil

Skupina:
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Bass Pedals
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboardss (06,07)
Diskografie SKAN Demos & The First Tape
2CD, vyšlo 2013

Seznam skladeb:
SKAN Demos
01. Scales / Für Helene I (14:02)
02. Encore Une Fois (5:57)
03. Für Helene II (11:49)
04. Sequences (short version) (9:51)
05. Four And Three (5:32)
The First Tape
06. (Hats Off To) Freddie Hepburn (8:27)
07. Sequences (17:44)
Total Time: (00:00)

Tracks 1-5 are the SKAN Demos – recorded live in March 1979 at Reading University
Tracks 6 & 7 are from the First Tape Album – recorded at Multium Studios, Wokingham in December 1979.
Na prvním spolčném CD jsou spárovany "legendární" SKAN demo, první "živá" nahrávka Twelfth Night vůbec, přičemž první skladby skupina nahrála v řádném nahrávacím studiu. Tento "poprvé na CD" vydané nahrávky obsahují podrobné speciálně napsané poznámky a některé zbrusu novou grafiku z dílny designového kouzelníka David Reada (jehož předchozí Twelfth Night práce jsou obsaženy v Play On a DVD Reading Rock.

SKAN demo bylo poprvé nahráno již v březnu 1979, když kapela byla ještě třičlenná - Andy (REV), Clive a Brian: (Guitar, Bass, a bicí). Nahrávání se uskutečnilo v prázdné hale na University Reading pomocí dodávaných zařízení naší oblíbené místní firmy PA, celým názvem SKAN PA Hire. Pět skladeb nahraných toho jsou verze "Für Helene I", která je delší než "Sekvences" a "Sequences" samotné obsahují více stopé kytarové sólo, u kterého poprvé použili tento jednoduchou nahrávací techniku over-dubbing.

Pozdnějí ve stejném roce a už s klávesovým hráčem Rickem nahráli živý koncert a odešli do nahrávacího studia poprvé. Výsledné 4-skladbové album, nápaditě nazvané "The First Tape" album, vyšlo souběžně s jejich prvním oficiálním turné v lednu 1980 a 3-skladbovou demo verzi (nez "Sequences"), bylo představeno v národní hudebním magazínu "Musicians Only", kde bylo zvoleno za "Demo týdne"!

Kazetové album, které prodávali na koncertech, obsahovalo i dvě studiové skladby "Freddie Hepburn" a "Sequences" a dvě skladby z koncertu na University Reading v listopadu 1979 "Für Helene 1" a "Encore". Naproti oběma studiovým skladbám jsou zde zahrnuty živé skladby kvůli místa v tomto archivu vydání CD podle jejich dřívějších verzí bez "kláves".

Skupina:
Geoff Mann - Tambourine, Timbales, Vocals, Artwork
Rick Battersby - Keyboards, Moog Synthesizer
Brian Devoil - Chimes, Cymbals, Drums, Toms
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Vocals, Classical Guitar, Bass Pedals
Andy Revell - Synthesizer, Guitar, Vocals
Diskografie Live And Let Live
The Definitive Edition
2CD, vyšlo 2012, Twelfth Night Self-Released, TNCDR10

Seznam skladeb:
CD 1:
01. The Ceiling Speaks (8:17)
02. Human Being (7:54)
03. The End Of The Endless Majority (3:18)
04. We Are Sane (12:01)
05. Deep In The Heartland (4:28)
06. Fact And Fiction (5:26)
07. The Poet Sniffs A Flower (4:09)
08. The Collector (19:42)
Disc 2:
01. Afghan Red (11:00)
02. Sequences (17:16)
03. Creepshow (12:27)
04. Art and Illusion (4:03)
05. East of Eden (5:21)
06. Aspidentropy (9:51)
07. Love Song (8:37)
Total Time: (133:50)

Liner Notes, Cover Design: Brian Devoil
"Live And Let Live" bylo zaznamenáno během dvou památných večerů ve světoznámém klubu Marquee v Londýně dne 4. a 5. listopadu 1983, které byly poslední se zpěvákem Geoffem Mannem. V důsledku toho oba večery byly emocionálně nabité a vystoupení všech členů kapely patří k nejlepším, jaké v kapele odehráli. Toto 2CD obsahuje řadu nevydaných, remixovaných a předělaných představení. Všechny skladby hráli po oba večery ve stekném pořadí. Je to pocta a hold drahému příteli Geoffovi.

K dispozici je také 24-stránkový plnobarevný booklet s texty ze všech písní a ilustrované s mnoha dosud neuveřejněnými fotografiemi, novými dodatky od Briana Devoil a Andrewa Wilda, vše upravil hlavní designér Paul Tippett. Je to nejbohatší booklet kapely.

Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Andy Revell - Guitars
Clive Mitten - Bass, Bass pedals, Keyboards
Geoff Mann - Vocals, Keyboards
Diskografie Smiling At Grief Live
The Definitive Edition
vyšlo 2009

Seznam skladeb:
CD 1:
01. East Of Eden (:)
02. This City (:)
03. The Honeymoon Is Over (:)
04. Creepshow (:)
05. Puppets (intro) (:)
06. Puppets (:)
07. Three Dancers (:)
08. Makes No Sense (:)
09. Fur Helene Part II (:)
10. Kindergarden (:)
11. Midnight (poem) (:)
12. Keep The Aspidistra Flying (:)
13. Convenient Blindness (:)
14. Makes No Sense (instrumental) (:)
15. Eleanor Rigby (previously unreleased) (:)
16. This City (alternative version) (:)
CD 2: Smiling At Grief - Live at the Target Club, Reading 10/12/1981 01. Kindergarden (:)
02. The Honeynoon Is Over (:)
03. Eleanor Rigby (:)
04. Makes No Sense (:)
05. East To West (:)
06. Three Dancers (:)
07. Puppets (:)
08. This City (:)
09. Creepshow (:)
10. East Of Eden (:)
11. Sequences (:)
12. Convenient Blindness (previously unreleased) (:)
Total Time: (00:00)

Skupina:
Geoff Mann - Vocals (05-07 CD1,01-03,12 CD2)
Brian Devoil - Drums
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboards
Andy Sears - Vocals (09-12 CD1,04-06,12 CD2)
Martyn Watson - Vocals (13-16 CD1,07-11 CD2)
Clive Mitten - Guitars, Keyboards (05 CD1)
Martyn Watson - Bass Guitars (13-16 CD1,07-11 CD2)
Electra - Vocals (01-03 CD1)
Ian Lloyd Jones - Vocals (04 CD1)
Axe - Vocals (08 CD1)
Diskografie Voices In The Night
2CD, vyšlo 2007, Cyclops, CYCL154D

Seznam skladeb:
CD 1 (Studio):
01. Cunning Man (4:50) [Electra]
02. Abacus (7:25) [Electra]
03. Keep The Aspidistra Flying (7:47) [Electra]
04. Late Night TV (4:21) [Ian Lloyd Jones]
05. Human Being (3:43) [Geoff Mann]
06. Fact And Fiction (4:00) [Geoff Mann]
07. Art And Illusion (4:20) [Geoff Mann]
08. Don't Make Me Laugh (3:46) [Axe]
09. I Am (5:33) [Andy Sears]
10. South Of The Wind (3:13) [Andy Sears]
11. White Glass (4:04) [Andy Sears]
12. Piccadilly Square (6:28) [Andy Sears]
13. Turning (3:25) [Martyn Watson]
14. Happening (3:24) [Martyn Watson]
15. A Tiny Everything (4:04) [Martyn Watson]
16. Zootime (4:26) [Martyn Watson]
Total Time: (00:00)

CD 2 (Live)
01. Art And Illusion (3:59) [Geoff Mann]
02. Aspidentropy (8:48) [Geoff Mann]
03. Not On The Map (4:58) [Geoff Mann]
04. Last Song (4:21) [Andy Sears]
05. Blue Powder Monkey (4:58) [Andy Sears]
06. Take A Look (11:12) [Andy Sears]
07. Phantoms (On The Telephone) (4:54) [Martyn Watson]
08. Happening (3:23) [Martyn Watson]
09. A Tiny Everything (3:57) [Martyn Watson]
10. Turning (3:22) [Martyn Watson]
11. Zootime (4:21) [Martyn Watson]
12. Love Song (7:42) [Geoff & Andy]
Total Time: (00:00)

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards (03-08)
Andy Sears - Vocals (03-06,08)
Brian Devoil - Drums, Percussion, Typewriter
Geoff Mann - Vocals (01-02-07)
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Classical Guitars
Andy Revell - Guitars
Diskografie Collector's Item
Vyšlo 1991, Food For Thought Records, CD GRUB 18

Seznam skladeb:
01. We Are Sane (10:20) (from Fact and Fiction)
02. Sequences (16:21) (from Live And Let Live)
03. Art And Illusion (3:44) (from Art And Illusion)
04. First New Day (5:51) (from Art And Illusion)
05. Take A Look (11:29) (from Twelfth Night XII)
06. Blondon Fair (6:02) (B side single)
07. The Collector (19:01) (new 1988 recording)
08. Love Song (5:30) (new 1988 recording)
Total Time: (66:46)

2001, Cyclops CYCL 102 UK
01. The Ceiling Speaks (6:41)
02. Deep in the Heartland (5:19)
03. We Are Sane (11:06)
04. Art and Illusion (4:25)
05. First New Day (5:59)
06. Take a Look (4:19)
07. Last Song (4:27)
08. Blondon Fair (6:03)
09. The Collector (18:22)
10. Love Song (6:41)
Total Time: (66:46)

Producer: Gil Norton
Mastering: Andy Le Vein
Engineer: Adam Moseley, Russell Raisey
Composer, Cover Painting, Noise, Tape Effects: Geoff Mann


Skupina:
Dean Baker - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Roy Keyworth - Guitars, Backing Vocals
Clive Mitten - Guitars, Bass, Bass pedals, Keyboards, Vocals
Andy Sears - Vocals, Percussion, Piano
Mark Spencer - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals
Diskografie MMX
2CD, vyšlo 2010, Twelfth Night Self-released, TN-008 (UK)

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. The Ceiling Speaks (6:31)
02. Kings & Queens (5:13)
03. We Are Sane (10:50)
04. Last Song (4:00)
05. Für Helene I (4:30)
06. First New Day (9:14)
07. The Craft (5:08)
08. Take a Look (10:46)
Disc 2:
01. Creepshow (12:10)
02. This City (4:00)
03. World Without End (1:26)
04. Blondon Fair (5:42)
05. Fact and Fiction (3:41)
06. CRAB (4:22)
07. The Poet Sniffs a Flower (1:35)
08. The Collector (18:23)
09. Love Song (6:30)
10. Theatre (3:41)
Total Time: (117:42)

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Andy Sears - Vocals
Diskografie Night Vision: Art & Illusion Tour 1984
2CD, vyšlo 2005, Twelfth Night Self-Released, TNCDR-007

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. The Ceiling Speaks (5:59)
02. Kings And Queens (5:54)
03. We Are Sane (11:06)
04. Blondon Fair (6:06)
05. Creepshow (12:27)
06. Fact & Fiction (4:39)
07. First New Day (5:59)
08. C.R.A.B. (5:16)
09. Counterpoint (6:09)
10. Take A Look (13:13)
Disc 2:
01. Art & Illusion (4:26)
02. Sequences (Closing Section) (2:49)
03. Love Song (6:42)
04. Kings And Queens (6:21)
05. C.R.A.B. (4:33)
06. Creepshow (12:50)
07. Take A Look (12:31)
Total Time: (127:00)

Recorded at the Kerrang! Wooargh! Weekender, Caister, 12 October 1984
Pavilion, Hemel Hempstead, 23 October
Royal Court Theatre, Liverpool, 25 October
Glasgow Polytechnic, 27 October
Sheffield University, 29 October
The Gaumont, Southampton, 5 November
2CD kompilace nahrávek z Art and Illusion tour z října a listopadu 1984 včetně 4 bonusových skladeb nahraných na Kerrang! Festival v Caister v říjnu 1984.

Den 12. října 1984 byl důležitým datem v kalendáři Twelfth Night, protože to byl vůbec první den, kdy mini album "Art And Illusion", první nahrávka s novým zpěvákem Andy Searsem, bylo představeno publiku, ale kapela také byla headliner večera na víkendovém festivalu Kerrang! Wooargh!. Toto festivalové představení byl jejich první koncert od triumfálního Dominion koncertu předtím v červenci, které odstartovalo 17 zastávkové turné, které uvedlo kapelu do hlavních velkých divadel po celé Velké Británii, a také odehráli svůj první koncert mimo Británii, a to v Německu.

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Geoff Mann - Vocals
Diskografie Flashbacks
Live 2CD, vyšlo 2005,

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. Intro Tape (1:00)
02. The Ceiling Speaks (6:50)
03. Saatchi & Saatchi Intro (4:43)
04. We Are Sane (11:02)
05. Deep In The Heartland (5:20)
06. The Collector (16:58)
07. Love Song (5:32)
08. The Poet Sniffs A Flower (4:30)
09. Sequences (17:14)
Disc 2:
01. Art & Illusion (4:51)
02. East Of Eden (5:16)
03. Aspidentropy (9:29)
04. The Collector (20:17)*
05. Fact & Fiction (4:24)*
06. The Poet Sniffs A Flower (3:49)*
Total Time: (121:15)

Recorded 16 July 1983, The Marquee, London
except * recorded at Crosskeys Institute, Gwent, 23 July 1983.
2CD živá nahrávka z července 1983 představuje Geoffa. Většinou se nahrávalo v Marquee v Londýně - a představilo první živou nahrávku "The Collector".

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Diskografie Entropy
Vyšlo 2005, Twelfth Night Self-Released, TNCDR05

Seznam skladeb:
01. Keep The Aspidistra Flying (8:01)
02. East To West (11:15)
03. Für Helene part I (6:37)
04. Entropy (14:23)
05. After The Eclipse (6:24)
06. Afghan Red (12:55)
07. Sequences (20:25)
Total Time: (80:00)

Recorded at the Old Five Bells, Northampton, 29 March 1981

Written, Performer: Twelfth Night
Executive-Producer: Brian Devoil
Coordinator [Album Co-ordinator]: Mark Hughes
Design, Artwork [CD Artwork]: Marc Laming
Photography: Mark Hughes
Sleeve Notes: Mark Hughes
Instrumentální živá nahrávka z března 1981, kde najdete nejlepší živou verzi "Entropy" a alternativní verze všech skladeb z "Live at the Target". Březen 1981 byl slibný čas pro Twelfth Night. Na podporu alba "Live At The Target" kapela vyrazila na intenzivní 11-týdenní turné po jižní Anglii. Na 35 koncertů včetně skupiny, první vystoupení v Marquee (označované jako sedavé, kdy Andy trpěl pneumonií z předchozího dne), zahajovali vystoupení před zavedenými kapelami jako Saga a Atomic Rooster.

Nahrávky z Northampton’s Old Five Bells reprezentují typické koncerty z té doby - instrumentální materiál čerpány z LP "Target" LP a "The Second Tape" album a nový materiál, který byl téměř neustále upravován a upravován. Jeden takový kousek "Entropy" se objevoval v různých formách již od prvních dnů kapely, Některé části mohou být známé, která byly použity ze starších skladeb nebo znovu použity v těch budoucích, ale verze zde představuje poprvé na CD konečné ztělesnění celé skladby. Jedním z ukazatelů jeho poněkud neobvyklého stavu je i to, že byla hrána alespoň s 5 jinými jmény v různých dobách vč. "Four & Three", "Possibly a Paradox", "The Battle Of Budapest" a "Selina".

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Andy Sears - Vocals
Diskografie Live From London
Vyšlo 2005, Twelfth Night Self-Released, TNCDR04

Seznam skladeb:
01. The Ceiling Speaks (6:00)
02. Human Being (8:25)
03. We Are Sane (11:20)
04. Fact and Fiction (5:03)
05. The Poet Sniffs A Flower (4:00)
06. Creepshow (12:35)
07. Art & Illusion (5:00)
08. Love Song (5:10)
Total Time: (57:33)

Recorded at the Marquee, London, 9 March 1984

Soundtrack z DVD se stejným názvem, nahraný živě v The Marquee v březnu 1984. Vzhledem k tomu, že 24-track master pásky byly následně remixovány kapelou, má vynikající kvalitu: jedna z nejlepších živých nahrávek kapely všech dob!

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Andy Sears - Vocals
Diskografie Corner Of The World
Vyšlo 2005, Twelfth Night Self-Released, TNCDR03

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. Requiem (4:59)
02. Kings And Queens (6:24)
03. White Glass (3:47)
04. We Are Sane (8:45)
05. The Craft (5:00)
06. Shame (5:10)
07. Blue Powder Monkey (6:40)
08. First New Day (4:57)
09. South Of The Wind (2:38)
10. C.R.A.B. (5:09)
11. Counterpoint (6:03)
12. Take A Look (12:46)
Disc 2:
01. Art & Illusion (5:16)
02. The Ceiling Speaks (7:15)
03. Love Song (6:48)
04. Requiem (6:22)
05. Love Song (8:03)
Total Time: (106:02)

Recorded at Leeds University, 14 May 1985
The Granary, Bristol, 16 May 1985
London University, 17 May 1985
Portsmouth Polytechnic, 18 May 1985
Kompilace nahrávek naživo z května 1985 z jejich posledního historického turné. Zahrnuje dříve nevydané skladby "Requiem", "White Glass" a "South of the Wind". Corner of the World turné se sedmi zastávkami kolem Spojeného království v květnu 1985. Ideou bylo dostat se ven a "otestovat si" některé nové skladby, které byly napsané od loňského Art & Illusion turné. Některé koncerty na tomto turné bylo nahráváno, takže bylo možno vydat celý setlist. Disc One představuje hlavní sadu, zatímco disk Two má tři přídavky, plus několik bonusových skladeb - neplánované encore verzi "Requiem" z Bristolu, "Love Song" z Portsmouth - verze, která se zde dostala je poslední píseň posledního turné...

Skupina:
Clive Mitten - Bass
Brian Devoil - Drums
Andy Revell - Guitar
Rick Battersby - Keyboards
Diskografie A Midsummer’s Night Dream
Vyšlo 2005, (Twelfth Night Self-Released) – TNCDR02

Seznam skladeb:
01. Keep The Aspidistra Flying (6:31)
02. Abacus (7:28)
03. Encore Une Fois (7:55)
04. After Office Hours (10:45)
05. Für Helene part I (6:54)
06. The Cunning Man (6:13)
07. Afghan Red (12:36)
08. Sequences (20:48)
Total Time: (79:10)

Recorded on June 27th, 1980, at Reading University, Reading, England
Inspirativní instrumentální živá nahrávka z 27. června 1980, ve které se představují Andy, Brian, Clive a Rick. Nahrávalo se jednoho žhavého letního večera v Reading University Students Union. Mark Hughes: "V červnu 1980 se již kapela stala stálou koncertující jednotkou, když odehrála více než 35 koncertů, protože Rick doplnil nástrojovou sestavu na konci roku 1979. Převážnou většinu dva měsíce před tímto koncertem si kapela budovala dobrou pověst po celém svém rodném městě Reading, kdy při místních koncertech přitahovala značné publikum a známky obdivu od jiných místních hudebníků."

Setlist tohoto svatojánského večera byla směs materiálu z první kazety kapely z ledna 1979; čtyři skladby, které byly nakonec nahrané (s doplněním ženského zpěvu) jako druhá kazeta; a "rozpracované" dočasně nazvané "After Office Hours", které většina poznala jako ranou verzi "East To West". Jako obvykle u takové nahrávky "MIX" není dokonalý, například nadšené publikum není tolik slyšet, ale celkově nahrávka dává dobrý pohled na to, co se dělo v onu horké letní noc"...

Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Geoff Mann - Vocals, Keyboards
Andy Revell - Guitars
Clive Mitten - Bass, Bass pedals, Keyboards
Rick Battersby - Keyboards
Diskografie Smiling At Grief Live
Vyšlo 2009, Twelfth Night Self-Released, TNCDR01

Seznam skladeb:
01. Kindergarden (3:05)
02. The Honeymoon Is Over (2:50)
03. Eleanor Rigby (3:38)
04. Makes No Sense (5:20)
05. East To West (9:39)
06. Three Dancers (3:44)
07. Puppets (3:50)
08. This City (4:16)
09. Creepshow (10:19)
10. East Of Eden (5:24)
11. Sequences (20:15)
Total Time: (72:20)

Recorded live at Target Club, Reading, 1981
Executive-Producer: Brian Devoil
Coordinator [Album Co-ordinator]: Mark Hughes
Photography: Mark Hughes
Živá nahrávka z prosince 1981 představuje sestavu Andy, Brian, Clive a Geoff a je první CD z roku 2005. Byl to jeden z mála koncertů v této 4 členné sestavě. Koncert byl nahrán v oblíbeném místě kapely v Target Club v Readingu. jedná se vlastně o rarotní nahrávku, protože v této sestavě odehráli jen čtyři koncerty, které jsme udělali, jako čtyřčlenní s Geoffem (bez Ricka) v období po nahrávání "Smiling At Grief" (listopad 1981), neboť pak odešli do studia nahrávat "Fact & Fiction" a stravili tím většinu roku 1982. Obsahuje i Cliva a Geoffa, jak hrají na klávesy ("dvěma prsty" v Geoffově případě) - s Clive zároveň na basu. Zatímco kvalita a "mix" není dokonalá, je zajímavé, že některé skladby jsou v konečné verzi, jako z vydání na albech v té době, některé mají jemné rozdíly a další jsou zcela odlišné. Celkově ukazuje kapelu v přechodu, zkoušení nových písně/stylů a přizpůsobení se utajovanému novému zpěvákovi, který se v pořadí učí svoji roli!

Skupina:
Geoff Mann - Tambourine, Timbales, Vocals, Artwork
Rick Battersby - Keyboards, Moog Synthesizer
Brian Devoil - Chimes, Cymbals, Drums, Liner Notes, Cover Design, Toms
Clive Mitten - Bass, Keyboards, Vocals, Classical Guitar, Bass Pedals
Andy Revell - Synthesizer, Guitar, Vocals
Diskografie Live and Let Live
Vyšlo 1984, Music For Nations, MFN 18 (UK)
Roadrunner Records, RR 9867 (Europe)

Seznam skladeb:
01. The Ceiling Speaks (8:26)
02. The End of the Endless Majority [instrumental] (3:18)
03. We Are Sane (12:04)
04. Fact and Fiction (5:27)
05. The Post Sniffs a Flower [instrumental] (4:03)
06. Sequences (17:14)
07. Creepshow (12:06)
08. East of Eden (5:14)
09. Love Song (8:29)
Total Time: (76:21)Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Rick Battersby - Keyboards
Andy Revell - Guitars
Diskografie Live At The Target
Live 2CD, vyšlo 1981, Twelfth Night Self-Released, TN-002
2CD vyšlo 6. ledna 2012, F2 Records

Seznam skladeb:
Disc 1:
01. Für Helene (6:56)
02. After The Eclipse (7:43)
03. East To West (10:55)
04. Sequences (20:10)
Disc 2:
01. Entropy (13:11)
02. Keep The Aspidistra Flying (6:54)
03. Encore Une Fois (6:05)
04. Freddie Hepburn (8:39)
05. Afghan Single (3:49)
06. Für Helene I (5:11)
07. The Cunning Man (5:26)
08. Afghan Red (11:44)
09. Für Helene II (12:34)
Total Time: (119:17)
Disc 1, tracks 1,2,4 recorded 4th November 1983. Tracks 3,5,6,7 recorded 5th November 1983. Track 8 recorded 27th October 1983
Disc 1, tracks 1,4,6,7 first released on the original Live and Let Live vinyl album in 1984
Disc 1, tracks 2,3,5,8 previously unreleased. (Track 3 is an previously unreleased remix)
Disc 2, track 1 recorded 4th November 1983. Tracks 2-7 recorded 5th November 1983
Disc 2, track 1 previously unreleased
Disc 2, track 2 first released on the original Live and Let Live vinyl album in 1984
Disc 2 tracks 3,5,7 first released on the CD reissue of Live and Let Live in 1996
Disc 2, tracks 4,6 first released on Geoff Mann’s Recorded Delivery CD in 2003.
Původní album, které kapela nahrála a vydala v roce 1981 byl skutečný průlom... bylo to jejich první LP a vydané na národní úrovni. Disc One obsahuje čtyři skladby z původního alba, které natočili na vlastní pěst, zatímco skladby na druhém CD jsou většinou z jiných hospodských koncertů, které odehráli zhruba ve stejné době, s několika velmi vzácnými studiovými nahrávkami. Celkem více než 73 minut bonusů!


Skupina:
Brian Devoil - Drums, Percussion
Dean Baker - Piano, Keyboards
Andy Revell - Lead & Classical Guitars, Background Vocals
Andy Faulkner - Bass
Mark Spencer - Vocals, Keyboards, Rhythm Guitar, Orchestration and other Bits
Hosté:
Dean Baker - Piano, Keyboards
Andy Faulkner - Bass
Anastasia Koburg - Additional Vocals
The 'TN Peace Choir': Lee Abraham, Tim Bowness, Darren Callow, Idris Evans, Simon Godfrey, Helen Johnson, Stuart Nicholson, Cliff Pearson, Ed Percival and Alan Reed
Geoff Mann - lyrics and Sergeant Major's Pep Talk (1983)
Diskografie Sequences
SP, vyšlo srpen 1986, Virgin/Charisma CB 425

Seznam skladeb:
01. Sequences - 2018 (23:24)
02. Sequences - Instrumental (23:23)
03. Sequences - Interpretations (9:55)
* Your Country Needs You
* I'm So Scared
* Homecoming
Total Time: (57:00)

Original song written: Richard Battersby, Brian Devoil, Geoff Mann, Clive Mitten and Andy Revell
Piano interpretations arranged, performed and recorded: Dean Baker
2018 arrangement and orchestration: Mark Spencer
2018 and instrumental versions recorded and engineered by Mark Spencer at Dysfunction Studios and Karl Groom at Thin Ice Studios
Design and Art Direction: Paul Tippett for Vitamin P.
New recording of one of their most beloved songs, "Sequences", to tie in with the 100th anniversary of the end of World War I. All profits from the release went to charity.

Skupina:
Diskografie Take A Look
SP, vyšlo srpen 1986, Virgin/Charisma CB 425

Seznam skladeb:
01. Take A Look (:)
02. Blondon Fair (:)
Total Time: (00:00)

Composed: Twelfth Night
Produced: John L. Walters
Engineered: Adam Moseley and Chris Broderick

Skupina:
Rick Battersby - Keyboards
Brian Devoil - Drums, Percussion
Clive Mitten - Bass
Andy Revell - Guitars
Andy Sears - Vocals
Diskografie Shame
SP, vyšlo červen 1986, Virgin/Charisma, CB 424-12

Seznam skladeb:
01. Shame (Ful Mix) (:)
02. Shame (7" Version) (:)
03. Blue Powder Monkey (:)
Total Time: (00:00)

Skupina:
Diskografie Eleanor Rigby
SP, vyšlo říjen 1982, Revo REV 009

Seznam skladeb:
01. Eleanor Rigby (:)
02. East Of Eden (:)
Total Time: (00:00)

Producer: A. MacPherson, Twelfth Night
The single was sold in a plain paper sleeve

Skupina:
Brian Devoil - Drums
Clive Mitten - Bass, Bass Pedals
Rick Battersby - Keyboards
Andy Revell - Guitars
Rick Battersby - Keyboardss
Electra McLeod - Vocals
Diskografie The First Tape Album
SP, vyšlo prosinec 1980, Twelfth Night Self-released, TN001

Seznam skladeb:
01. The Cunning Man (4:46)
02. Für Helene (5:20)
Total Time: (10:06)

Written, Arranged, Producer: Twelfth Night
Recorded at Arny's Shack
Lacquer Cut at Pye Studios
Printed: Ellie Jay Records
Engineer: Tony Arnold
Design [Sleeve Design]: Richard Ryall
Photography: Eric Knight, Neil HooperSkupina:
Andy Sears - All instruments and vocals
Dean Baker - Additional keyboard programming
Diskografie Souvenir
Vyšlo 2011, Not On Label, MAY001

Seznam skladeb:
01. Satellite (3:10)
02. The Dragon Inside (5:48)
03. Carapace (5:42)
04. Satellite – extended (6:32)
05. This City - revisited (6:28)
06. First New Day - live (9:18)
07. The Craft - instrumental (8:47)
Total Time: (00:00)

Bonus Videos:
01. First New Day (9:14)
02. Satellite – instrumental (6:22)
03. Interviews at Loreley (3:31)

Edited and produced by David Read www.id-8.co.uk
All tracks written and arranged by Andy Sears – except:
This City, First New Day & The Craft: re-written by Andy Sears based on original tracks by Twelfth Night
Andyho první sólové skladby vyšly v době, aby se shodovaly s jeho evropským turné 2011. Jedná se o limitované CD se 7 skladbami a 3 bonusovými videí, s detailním bookletem.

First New Day: Filmed at the Montgomery Hall, Wath-upon-Dearne, Yorkshire, May 2010
Images & Interviews: Filmed at the Night of the Prog, Loreley, Germany, Sep 2010
Live Loreley footage produced & directed by Antony Meadley (CASA Films) and David Read
First New Day is also available on the CD/DVD release – ‘MMX: Twelfth Night Live’

Zpět

23.9.1978 - Zleva Shelagh Day, Rick Battersby, Geoff Mann, Jane Mann,
Pete Lawrence, Andrew Revell, Caro Bacon a Pat CandlerRoy Keyworth, Andy Faulkner, Andy Sears, Brian Devoil a Dean Baker


NEARfest sestava - Brian Devoil Dean Baker Andy Sears Andy Faulkner a Roy Keyworth


The Cryptic Clues, 14. ledna 2012 - Mark Spencer, Dean Baker, Brian Devoil, Andy Revell a Clive Mitten

Andy Sears - AlchemyZpět
Oficiální stránky:
http://twelfthnight.info/

Další zdroje:
http://www.labrow.f9.co.uk/geoffmann/biog.htm
https://www.facebook.com/pages/Geoff-Mann/40445191761?sk=timeline
http://www.spokeo.com/Twelfth+Night+1

Vystoupení na NEARfest:
http://www.studiomlive.com/NEARfestApocalypse/04%20Twelfth%20Night/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  21.9.2014 
Menu Poslední aktualizace: 28.12.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©