Tears For Fears







Zpět
Tears For Fears je anglická pop-rocková skupina, kterou poskládali dohromady v roce 1981 ve městě Bath Roland Orzabal a Curt Smith po rozpadu jejich první skupiny s módními vlivy Graduate. Zpočátku byli spojováni s new wave syntezátorovými kapelami z počátku 80. let, ale později se zařadili do hlavního proudu rock a popu, což je přivedlo k mezinárodním úspěchům v hudebních žebříčcích. Stali se součástí druhé britské invaze do Spojených států, podpořené na MTV. Jejich melodické skladby jako "Shout", "Everybody Wants To Rule The World“ a "Sowing The Seeds Of Love" se v 80. letech dostaly až na vrchol hudebních žebříčků.

Orzabal a Smith se seznámili ještě jako teenagery v Bath, Somerset, Anglie. Duo nejdříve podporovalo jako studioví hudebníci kapelu Neon, kde se poprvé setkali s bubeníkem Manny Eliasem, který se pak objevil v budoucích Tears For Fears. V Neon také působili Pete Byrne a Rob Fisher, kteří pak přešli do Naked Eyes. Profesionální debut Smithe a Orzabala přišel až s jejich další power popovou kapelou Graduate produkující mod revival / new wave sound. V roce 1980 Graduate vydali album "Acting My Age" a singl "Elvis Should Play Ska" (s odkazem na Elvise Costello, a ne Presleyho). Singl se ale nedostal do Top 100 ve Velké Británii, ačkoli se dobře hrál ve Španělsku a ve Švýcarsku.

V roce 1981 byli Orzabal a Smith více ovlivňováni umělci jako Talking Heads, Peter Gabriel a Brian Eno. Odešli z Graduate a založili skupinu nazvanou History Of Headaches, jejíž název ale brzy změnili na Tears For Fears. Jméno kapely bylo inspirováno primární terapií vyvinutou americkým psychologem Arthurem Janovem, který získal obrovskou publicitu poté, když se John Lennon se stal v roce 1970 jeho pacientem. V rozhovoru s VH1 UK v roce 2004 uvedli Orzabal a Smith, že když se konečně setkali s Janovem v polovině 80. let, byli zcela rozčarováni, když zjistili, že úplně podlehl "Hollywoodu" a chtěl, aby kapela pro něj napsala muzikál.

Jako Tears For Fears Orzabal a Smith zamýšleli, že se stanou jádrem skupiny a přivedou si další hudebníky, kteří by jim pomohli dokončit kompletní sestavu. V té době se seznámili s místním hudebníkem Ianem Stanleym, který jim nabídl volné využití svého domácího 8-stopového studia. Stanley začal pracovat s duem jako jejich klávesista a po nahrání dvou demosnímků Tears For Fears podepsali smlouvu s Phonogram Records, UK, v roce 1981 díky A & R manažerovi Dave Batesovi. Jejich první singl "Suffer The Children", kterýá jim produkoval David Lord, vyšel u tohoto vydavatelství v listopadu 1981, následoval jej další singl "Pale Shelter", tentokrát v produkci Mike Howletta, v březnu 1982, bohužel žádná z těchto nahrávek nebyla úspěšná.

Kapela si vychutnala svůj první úspěch se svým třetím singlem "Mad World", který dosáhl na pozici #3 ve Spojeném království v listopadu 1982. Jejich první album "The Hurting" pak bylo vydáno v březnu 1983. Na tomto albu a jeho následovníkovi byli klávesista a skladatel Ian Stanley a bubeník Manny Elias považováni za plnohodnotné členy kapely, ačkoli Smith a Orzabal byli stále v podstatě frontmany a tváři skupiny pro veřejnost. Album, které produkovali Chris Hughes a Ross Cullum, uvedlo skladby jejichž základ vytvořila kytara a syntezátory s texty odrážejícími hořké dětství Orzabala. "The Hurting" může být považováno za opravdové koncepční album Tears For Fears, protože odkazy na emoční utrpení a primární křikovou terapii se nacházejí téměř v každé skladbě. Samotné album bylo velkým úspěchem a drželo se velmi dlouho, až 65 týdnům, v žebříčku ve Velké Británii, kde dosáhlo pozice #1 a platinového ocenění. Také dosáhlo do Top 20 v několika dalších zemích. Skladba "Mad World" se stala mezinárodním hitem (Top 5 hit na Filipínách a Jižní Africe), skladba "Change" byla v Top 40 Hits v Austrálii a bodovala v Kanadě, Irsku, Izraeli, Nizozemsku, na Filipínách, v Polsku a Jihoafrické republice, a stala se také jejich prvním singlem, který se dostal do amerického Billboard Hot 100, a nově nahraná verze "Pale Shelter" se dostala do Top 10 Hits na Filipínách. Všechny tři písně se přirozeně dostaly i do Top 5 ve Velké Británii.

Ke konci roku 1983 kapela vydala nový, trochu experimentálnější singl "The Way You Are", který byl zamýšlen jako nouzové východisko, zatímco pracovali na svém druhém albu. Singl byl ve Spojeném království nejlepším hitem, ale nedosáhl úspěchu svých tří předchozích hitů, a to navzdory celoevropskému koncertnímu turné v prosinci téhož roku - je mimochodem zachycené na živém videu ve filmu My Mind's Eye. Sungl, který se silně vyznačoval samplováním a programovanými rytmy, byl odklonem od předchozího hudebního přístupu Tears for Fears. V doprovodných poznámkách k jejich albu "Saturnine Martial & Lunatic" v roce 1996 napsali, že "tehdy to byl ten zlom, kdy si uvědomili, že musí změnit směr", ačkoli poněkud experimentální styl singlů se i nadále projevoval na jejich budoucích B stranách singlů.

Začátkem roku 1984 začali spolupracovat s novým producentem Jeremy Greenem na novém singlu "Mothers Talk". Kapela však nakonec byla nešťastná z výsledku, takže producent Chris Hughes byl oivolán zpátky do akce a singl "Mothers Talk" byl znovu připraven k vydání v srpnu 1984. Odklonem od svých dřívějších děl se singl dostal jenom do 20 Hits ve Velké Británii, ale vše jim vynahradil následující singl "Shout" vydaný ve Velké Británii v listopadu 1984, který byl skutečným počátkem mezinárodní slávy kapely.

Píseň "Shout", Top 5 britský hit, jim vydláždila cestu pro druhé album "Songs From The Big Chair" z února 1985, které vstoupilo do britského albového grafu jako č. #2 a zůstalo v horní části žebříčku po celých dalších 12 měsíců. Odpoutali se od převážně synthpopového vyznění z prvního alba, místo toho se vydali směrem k sofistikovanějšího zvuku, který by se stal charakteristickou pečetí skupiny. Ukotvením kolem kreativní osy Orzabala, Stanleyho a producenta Hughese, nové zvuky Tears for Fears přispěly k tomu, aby se ze "Songs From The Big Chair" stalo jedno z nejvíce prodávaných alb na světě, nakonec bylo ve Velké Británii certifikováno jako trojnásobně platinové a pětinásobně platinové v USA, kde zůstalo albem č. 1 po dobu pěti týdnů během léta 1985.

Titul alba byl inspirován knihou a televizní minisérií Sybil, kronikou ženy s vícenásobnou poruchou osobnosti, která hledala útočiště ve "velkém křesle" svého analytika. Orzabal a Smith uvedli pozdějí, že v každé písni alba cítili svoji vlastní výraznou osobnost. Kapela také nahrála skladbu s názvem "The Big Chair", která vyšla jako B-strana na singlu "Shout", ale nebyla zařazena na album.

Úspěch alba přinel i množství hitových singlů, kterými se stali "Mothers Talk", ten byl znovu nahrán pro americké vydání v roce 1986, "Shout" (číslo #4 v UK, číslo #1 v USA, Austrálii , Kanadě, Německu, Nizozemsku, Švýcarsku a obrovský hit i v dalších zemích, byla to doopravdz jedna z největších hitových písní z 80. let, dále pak "Everybody Wants To Rule The World", jejich největší hit v Británii a číslo #2 v Irsku a další hit č. #1 v USA a v Kanadě, "Head Over Heels" č. #12 UK, #3 v US, #6 v Irsku č. 5, #8 v Kanadě a skladba "I Believe (Soulful Re -Recording)" v UK č. #23 a #10 v Irsku. Některá teritoria dokonce viděla nahrávky v limitních edicích 10" singlů s těmito hity a řadu dvojvydání a obrázkových disků kromě běžných formátů také ve formátech 7" a 12".

Po vydání alba se kapela vydala na světové turné, které trvalo po valnou většinu roku 1985, pozoruhodné vystoupení měli na festivalu Montreux Golden Rose Rock and Pop Festival v květnu 1985. V září 1985 skupina představila skladbu "Shout" v 1985 MTV Video Music Awards v Radio City Music Hall v New Yorku. Během turné Orzabal a Smith také objevili americkou zpěvačku a klavíristku Oletu Adams, která hrála v hotelovém baru v Kansas City a pozvali ji ke spolupráci na svém dalším albu. Ke konci roku vydala skupina video dokument s názvem "Scenes From The Big Chair".

V únoru 1986, po ukončení zdlouhavého a vyčerpávajícího světového turné Big Chair, byli Tears For Fears oceněni v roce 1986 na Brit Awards v Londýně, kde získali ocenění Best British Single za "Everybody Wants To Rule The World". Kapela byla také nominována na nejlepší britskou skupinu a nejlepší britské album, Chris Hughes byl nominován za nejlepšího producenta. Kapela odehrála skladbu na ceremoniálu, které se stalo posledním veřejným představením jejich bubeníka Manny Eliase, který krátce nato opustil skupinu.

Ve stejném roce Orzabal a Stanley spolupracovali na bočním projektu Mancrab a vydali singl "Fish For Life", který byl napsán pro soundtrack filmu The Karate Kid, Part II. Skladba napsali a produkovali Orzabal a Stanley a představil se na něm americký zpěvák a tanečník Eddie Thomas, který byl jedním z tanečníků ve videu "Everybody Wants To Rule The World".

Tears For Fears a Oleta Adams Na 13. červenec 1985 Tears for Fears plánovali vystoupit na JFK Stadium ve Philadelphii pro charitativní akci Live Aid. Nicméně nad ránem před touto historickou události bylo oznámeno, že skupina, i když byla skutečně přizvána i s jejich souhlasem dávno před touto akcí, odstoupila z přehlídky. Byli nahrazeni blues rockovou skupinou George Thorogood and the Destroyers, kteří májí silnou silnou základnu v oblasti Philadelphie. Oficiálním důvodem pro jejich neučast bylo to, že dva z jejich hostujících hudebníků, kytarista Andrew Saunders a saxofonista Will Gregory, skončili kvůli vypršení smlouvy a nahradili je Alan Griffiths na kytaru a Josephine Wells na saxofon pro zbývající část světového turné 1985. Místo toho se skupina zavázala darovat výtěžek z koncertů konajících se v Tokiu, Sydney, Londýně a New Yorku. Jako další dar kapela také nahrála mírně přepracovanou verzi jednoho z největších hitů a vydala ji pro britskou fundraisingovou iniciativu Sport Aid, sesterský projekt pro Band Aid, ve kterém se lidé účastnili běžeckých závodů s různou délkou s cílem vydělat více peněz na projekty proti africkému hladomoru. Sloganem Sport Aid bylo heslo "I Ran the World/Běžím světem", pro který Tears For Fears vydali "Everybody Wants To Run the World" (číslo 5 ve Velké Británii a číslo 4 v Irsku). Nepřímo se kapela podílela i na dřívějším singlu Band Aid "Do They Know It's Christmas?" z roku 1984, který představoval zpomalený sampl jejich písně "The Hurting" v úvodu.

Bylo to v roce 1989 předtím, než skupina vydala své třetí album "The Seeds Of Love", na kterém se naposledy objevil Ian Stanley jako člen skupiny Tears for Fears, s údaji o výrobních nákladech přes milión liber. Album bylo napsáno převážně Orzabalem spolu s kytaristou Nicky Hollandem, který v roce 1985 koncertoval s kapelou na jejich "Big Chair" světovém turné. Po přesunech mezi různými studii a používání různě využívaných producentů po mnoho měsíců se skupina nakonec rozhodla zrušit nahrávky a znovu přizvat na výpomoc inženýra Dave Bascombeho. Většina materiálu byla zaznamenána během jamování ve studiu a později upravena. Délka produkce byla ovlivněna manažerskou společností kapely, která se finančně extrémně rozšoupla v jiných obchodních záležitostech a doufala, že dřívějšímu vydání desky jim pomůže splatit jejich dluhy.

Album zachovalo epický zvuk kapely a zároveň se na něm projevily rostoucí vlivy, od jazzu a blues až po Beatles, což je patrné na hitovém singlu "Sowing The Seeds Of Love", jejíž první nahrávka někdy hrála na irském dlouhovlném rozhlasovém vysílači Atlantic 252. Druhý singl alba byl "Woman In Chains", která bodoval v Top 40 Hits ve Velké Británii, Kanadě, Francii, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Švédsku a USA a hráli v něm na bicí Phil Collins a Oleta Adamsová v pozdnějších letech doprovázející úspěšnou sólovou kariéru Orzabala jako doprovodná zpěvačka.

Album opět dosáhlo na celosvětový úspěch, když vstoupilo do UK Albums Chart na pozici #1, vytáhlo se do první desítky v USA a v mnoha dalších zemích. Album nakonec zaznamenalo mezinárodně miliony prodaných kopií. Kapela se vydala na rozsáhlé světové turné "Seeds of Love", kterou sponzorovala společnost Philips, aby mohla začít umořovat dluh. Představení kapely v Santa Barbara v Kalifornii v květnu 1990 bylo zachyceno na živém videu "Going To California" se singly "Advice For The Young At Heart" a "Famous Last Words". Doprovodnou knihu o 64 stranách jednoduše nazvanou "Tears For Fears - The Seeds Of Love" vydalo nakladatelství Virgin Books v roce 1990 a nabídla v ní rozsáhlý pohled od Orzabal, Hollanda a Adamse do skladatelského a produkčního procesu při vzniku alba, stejně jako hudební výsledek každé skladby a vzácné propagační fotografie z té doby.

Po vydání alba "The Seeds Of Love" měli Orzabal a Smith v roce 1991 obrovský rozpor, který přinesl rozpad kapely a autorského dua. Jako důvod rozkolu byl uváděn složitý a frustrující přístup Orzabala k produkci a Smithova touha zpomalit tempo jejich práce. Krátce před vydáním "The Seeds Of Love" se totiž rozpadlo i Smithovo manželství. Dalším faktorem rozpadu byl manažer kapely Paul King, který vyhlásil v roce 1990 bankrot a byl později odsouzen za podvod. Duo v roce 1982 podepsalo smlouvu s King's Outlaw Management Agency a zůstalo jeho klienty po zbytek desetiletí. Agentura také provozovala v letech 1983 a 1986 klub fanoušků kapely Tears For Fears World Service. Koncem 80. let se agentura dostala do vážného zadlužení a po zjištění dalších nesrovnalostí v Kingově finančním řízení se Orzabal stále více obával, že Smith není ochoten odejít od Kinga jako svého manažera. V roce 1990 vyrovnal mimosoudně dluh ve výši téměř 1 milionu liber, protože King vyhlásil bankrot. V roce 2004 po podvodných aktivitách s ostatními podniky byl King stíhán pro podvody a uvězněn na dobu tří a půl let, stejně jako byl zbaven práva pracovat ve funkci ředitele společnosti na deset let.

Po odchodu Smithe Orzabal udržel v roce 1992 jméno kapely živou nahrávkou hitového singlu "Laid So Low (Tears Roll Down)". Singl byl vydán, aby podpořil největší hudební kompilaci kapely "Tears Roll Down (Greatest Hits 82-92)", která představovala každý singl, který se dostal do Top 20, ať už ve Velké Británii nebo v mezinárodním měřítku, kromě nahrávek pro nadaci Sport Aid. Album se dostalo na pozici #2 ve Velké Británii, kde bylo certifikována jako dvojitě platinové, a také vystoupalo do Top 10 ve Francii a Itálii.

Smith se přestěhoval do New Yorku a v roce 1993 vydal své první sólové album "Soul On Board". Album bylo obchodní neúspěšné a sám Smith několikrát uvedl, že jím opovrhoval, když tvrdil, že pouze musel splnit scoji nahrávací smlouvu. V roce 1995 se setkal s místním skladatelem a producentem Charltonem Pettusem. Tito dva vytvořili samostané "organické" partnerství, psali jednoduché skladby založené na melodii a nahrávali je doma na prastarém analogovém zařízení. Výsledek pak vyšel v roce 1997 pod názvem "Mayfield" a následovalo krátké americké turné.

V roce 1993 Orzabal ještě pod názvem Tears for Fears vydal album "Elemental" společně s dlouholetým spolupracovníkem Alanem Griffithsem. Zároveň spolupracoval i s Timem Palmerem a vydali mezinárodní hit "Break It Down Again" (Top 20 ve Velké Británii, Kanadě, Francii a Itálii). Album doprovázelo další úspěšné světové turné, včetně turné po vysokých školách v USA, kde skladba "Break It Down Down" dosáhla pozice #25. Album se dostalo do Top 10 Hits ve Velké Británii, Francii a Itálii a Top 30 v několika dalších zemích. Přestože zaznamenal v USA podstatně men39 úspěch než předchozí dvě studiová alba - pouze #45, získalo zlaté ocenění za prodeje přes půl milionu kopií. Singly "Cold", "Elemental" a "Goodnight Song" se setkali s menším úspěchem v některých teritoriích. Texty na "Cold" obsahovaly kousavý i odkaz na bývalého manažera kapely Paula Kinga, ve kterém Orzabal zpívá "Král byl polapen s prsty v pokladně. Kde je tvoje kalkulačka - nechal jsi to jenom tak?"

Orzabal, který stále spolupracoval s Griffithsem a Palmerem, vydal v roce 1995 další album Tears For Fears s názvem "Raoul And The Kings Of Spain". Bylo to více rozjímavé dílo, které se ponořilo do svébytného španělského dědictví a představilo nový latinský hudební vliv. Jméno Raoul bylo původní jméno Orzabalových rodičů, které mu chtěli dát, a je to také jméno jeho prvního syna. Orzabal uvedl, že to nebylo koncepční album, ale existuje téma, které skladby spojuje, a to rodinné vztahy. Na albu se také představila Oleta Adams, která s Orzabalem nazpívala duet ve skladbě "Me And My Big Ideas". Album neoplývalo žádným zvláštním komerčním úspěchem podle standardů Tears For Fears, třebaže menší úspěch v žebříčcích přišel se singlovým vydáním titulní skladby v Top 40 ve Velké Británii a ještě menším úspěchem singlu "God's Mistake". Vydání alba bylo opožděno téměř rok kvůli přechodu na poslední chvíli od labelu Merkur k Epic (součást Sony Music) a následným zmatkům, když Merkur už začal album propagovat, což ale šance na lepší výsledek nepřineslo. Ačkoli záznam nahrávky pro album byl změněn na žádost nahrávací společnosti, Sony neprodloužil smlouvu s Tears For Fears po vydání alba. Po celosvětovém turné, včetně zastávek v Latinské Americe, neboť Orzabal odmítl tentoktat koncertovat ve své rodné Velké Británii s výjimkou jediné show v Londýně.

V roce 1996 vydala Mercury kompilací "Saturnine Martial & Lunatic", která obsahovala B-strany singlů a některé vzácné skladby z úspěšného období v letech 1982-1993. Doprovodný text k písničkám, který napsali Orzabal a Chris Hughes, poskytlo fanouškům naáhled do procesu psaní písní, stejně jako vzácný záblesk sebevražedného humoru, pokud jde o skladby, na které by nejraději zapoměli.

V roce 1999 vydával Mercury Records přepracované vydání prvních tří alb Tears For Fears, včetně B-sides, remixů a rozšířených verzí. Pod dohledem producenta Chrise Hughese, remastery obsahovaly také nové poznámky pro každé album, které poskytly další detaily a nové pohledy na hudbu kapely. Díky fúzím a akvizicím nahrávacích společností koncem 90. let minulého století byl katalog Tears For Fears zpětně přiřazen pod Universal Music.

Po spolupráci jako producent a skladatel pro islandskou zpěvačku a skladatelku Emilíanu Torrini na jejím albu z roku 1999 "Love In The Time Of Science", se Orzabal znovu spojil s Alanem Griffithsem a vydali album "Tomcats Screaming Outside", vydaném u Eagle Records jako sólový projekt pod jeho vlastním jménem. Zatímco zvuk Tears For Fears byl založen na kytaře, skladby na "Tomcats Screaming Outside" se uvedly převážně elektronickým stylem.


V roce 2000 rutinní povinnosti v oblasti papírování přivedly původní duo k obnovení jejich vzájemného kontaktu poté, co Orzabal podepsal obchodní dokument ve prospěch Smithe. Smith přiletěl zpátky do Anglie, kde Orzabal stále žil, a při jednom společně stráveném večeru se rozhodli spolupracovat na novém albu. Skladatelský tým ještě doplnil Charlton Pettus, spolupracovník Smitha od poloviny 90. let, a během méně než šesti měsíců měli napsáno a nahráno čtrnáct písní. Album pod názvem "Everybody Loves Happy Ending" bylo naplánováno k vydání v roce 2003 u Arista Records, ale změna ve vedení společnosti Arista přiměla skupinu, aby odstoupila od smlouvy a přešla k labelu New Door (nová společnost patřící Universal Music) a vydání se tak zpozdilo až na září 2004. Následovaly dvě americké turné, turné v roce 2004 zahrnovalo i neohlášené hostující vystoupení Olety Adamsové na Kansas City show při předvedení skladby "Woman in Chains". Píseň "Who Killed Tangerine?" se objevila i ve filmu Fever Pitch.

"Everybody Loves Happy Ending" vyšlo ve Velké Británii a Evropě až v březnu 2005 u Gut Records, krátce po singlovém comebacku písně "Closest Thing To Heaven", který se stal prvním hitm Tears For Fears v UK Top 40 po deseti letech. Propagační video singlu bylo pestrobarevnou fantazií, která představovala hollywoodskou herečku Brittany Murphyovou na horkovzdušném balónu. Evropská vydání tohoto alba obsahovala všech 14 skladeb zaznamenaných během zkoušení ve studiu ELAHE, na rozdíl od americké verze pouze se dvanácti skladbami, a v dubnu následovalo krátší turné po větších britských sálech.

V roce 2005 skupina začala projednávat s Universal Music o vydání nové obsáhlé antologie jejich nahrávek k dnešnímu dni, včetně nové skladby s názvem "Floating Down The River". Nicméně následující edice (alespoň tomu tak bylo v USA) bylo kompilací vydávanou jako součást generické řady "Gold" společnosti Hip-O Records, dceřiné společnosti Universal, která se specializuje na kompilace dříve vydaných nahrávek. Živé vystoupení ze stadionu Parc des Princes v Paříži zaznamenané v červnu 2005 bylo vydáno na CD a DVD ve Francii a Beneluxu. S titulem "Secret World - Live In Paris" vyšlo na labelu XIII Bis počátkem roku 2006 a stalo se bestsellerem a více než 70 000 prodanými fyzickými kopiemi navíc ke stažení. CD obsahovalo výše zmíněnou novou studiovou píseň "Floating Down The River" a remasterovanou skladbu Curta Smithe/Mayfield "What Are We Fighting For?". Vztah s XIII. Bis se ukázal jako úspěšný, takže Smith si vybral poměrně malý francouzský label, aby vydal v roce 2007 své sólové album "Halfway, Pleased".

V roce 2006 byly znovu vydány písně "Songs From The Big Chair" u Universal Music, tentokrát jako 2CD Deluxe Edition s přidanými B-sides a raritními doplňky, které album dále rozšířily oproti remasterované verzi z roku 1999. Tato edice neobsahovala texty, které kapela zamýšlela při původním vydání, ale přinesla 24 stránkovou brožuru obsahující vzácné fotografie a nově napsané poznámky. Sada 28 nahrávek obsahovala čtyři sekce, přičemž první¨disk přinesl originální album a různé B-sides, které byly převzaty z předešlé edice z roku 1999. Zahrnuje také vzácnou klavírní verzi "The Working Hour", která byla dříve k dispozici v limitovaném vydání. Druhý disk obsahoval různé 7" verze singlů, včetně výše zmíněného "The Way You Are", předělané nahrávky "I Believe" a remix z roku 1986 "Mothers Talk", doplněné různými 12" remixy z té doby.


V srpnu 2009 bylo také vydáno album "Raoul and Kings Of Spain" u Cherry Red Records, které obsahovalo sedm bonusových B skladeb od počátku svého vydání. V dubnu 2010 se Tears For Fears připojili k další reformované kapely z 80. let Spandau Ballet účastnilo na turné po Austrálii a na Novém Zélandu, ještě před jejich vlastním čtyř zastávkovém turné po jihovýchodní Asii, kdy navštívili Filipíny, Singapur, Hongkong a Tchaj-wan, a 17-denním turné po Spojených státech. V letech 2011 a 2012 pak vystupovali v USA, Japonsku, Jižní Koreji, Manile a Jižní Americe.

V květnu 2013 Smith potvrdil, že píše a nahrává nový materiál Tears For Fears s Orzabalem a Charltonem Pettusem. Několik písní bylo ve Spojeném království zpracováno v domácím studiu Orzabal v Neptune's Kitchen v dubnu 2013, což pokračovalo v Los Angeles v červenci 2013. Podle Orzabala přinesou více temnějších a dramatických skladeb. "Existuje jedna skladba, která je kombinací Portishead a Queen, je to prostě bláznivé," uvedl Orzabal. V srpnu 2013 vydali Tears For Fears svůj první nově nahraný materiál po téměř deseti letech, s coverem od Arcade Fire "Ready To Start" dostupným na SoundCloud. V roce 2014 byla skladba zařazena na 3-skladbové 10palcové vinylové EP z repertoáru Ready Boy & Girls, který byl vydán výhradně pro Record Store Day a obsahoval také covery od Hot Chip "Boy From School" a od Animal Collective "My Girls". Všechny tři písně byly nahrány jako "rozehřívací" projekty, když skupina zahájila práci na svém sedmém studiovém albu. V rozhovoru pro BBC Radio Devon v říjnu 2014 Orzabal uvedl, že kapela nyní podepsala smlouvu s Warner Music Group a asi pět nebo šest písní bylo doposud dokončeno pro nové album.

Při příležitosti 30. výročí debutového alba "The Hurting" vydala Universal Music v říjnu 2013 ve dvou Deluxe vydáních, jedna sada 2CD a druhá 4CD s DVD koncertu z roku 1983 "In My Mind's Eye". Druhé Deluxe album "Songs From The Big Chair" vyšlo 10. listopadu 2014 včetně 6CD, které obsahují různé rarity a dvě DVD, jeden audio a druhý video. Dne 12. listopadu 2014 předvedli Tears For Fears skladbu "Everybody Wants To Rule The World" v televizním programu ABC Jimmy Kimmel Live!. V polovině roku 2015 skupina začala sérií živých vystoupení v USA a Kanadě.

V červenci 2016 skupina odehrála své první živé koncerty ve Velké Británii po více než deseti letech, na festivalu Newmarket Nights v Newmarket Racecourse dne 29. července 2016 a závěrečné noční vystoupení na Camp Bestival na Lulworth Castle v Dorsetu dne 31. července 2016. Koncerty tak představovaly první vystoupení od britského festivalu v Knebwortha v roce 1990. Kapela pak v září a říjnu 2016 znovu navštívila USA a Kanadu.

V roce 2017 skupina navštívila Severní Ameriku společně s dalšími hvězdami, dvojicí Hall & Oates, a hráli také v Izraeli, na britském Summer Time Festival v londýnském Hyde Parku dne 8. července 2017 a na festivalu Rock in Rio v Brazílii 22. září 2017. V rozhovoru v červenci 2017 uvedl Orzabal, že skupina spolupracovala na svém novém albu i se skladatelem a producentem Sachou Skarbekovou s dočasným názvem "The Tipping Point" a odhalila z něj názvy několika skladeb včetně "My Demons", "I Love You But I'm Lost", "End Of Night" a "Up Above The World". V rozhovoru pro SiriusXM Canada v témže měsíci Orzabal prozradil, že ačkoli se skupina upsala Warner Music, při vydání nového alba naplánovaného na říjen 2017, se Universal Music obrátila na Warner Music o koupi práv na album, aby je mohli vydat. Universal je totiž držitelem práv převážnou většiny jejich dřívějšího repertoáru.

Dne 26. října 2017 skupina vystoupila se 65 minutovým setem v BBC Radio Theatre v Londýně pro pořad Radio 2 In Concert, který byl vysílán jak v rádiu, tak v televizi prostřednictvím služby BBC Red Button. Následující večer pak skupina zahrála svůj první celovečerní koncert ve Velké Británii od roku 2005 ve slavné londýnské Royal Albert Hall. Před tím dne 12. října 2017 byla vydána skladba "I Love You But I'm Lost" jako singl z nového 16 skladbového kompilačního alba Tears For Fears s názvem "Rule The World - The Greatest Hits" a jedná se po dlouhých třinácti letech o úplně novou skladbu. Kompilaci vydala společnost Universal Music dne 10. listopadu 2017 a obsahuje čtrnáct Top 40 hitů ze všech šesti předchozích alb Tears For Fears spolu se dvěma novými skladbami. V říjnu roku 2017 skupina oznámila 11 denní turné po Velké Británii v měsících duben až květen 2018, s hostující zpěvačkou Alison Moyet. Vystoupení však byla odložena na počátek roku 2019 kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům.

Britská skupina Tears For Fears oznámila premiéru svého prvního alba po 17 letech! Připomeňme, že poslední album "Everybody Loves A Happy Ending" vyšlo v roce 2004. Album ponese název "The Tipping Point" a vyjde 25. února 2022 pod hlavičkou Concord Records. Album bude obsahovat deset skladeb a k jeho propagaci bylo vypuštěno video s titulní skladbou "The Tipping Point", která byla inspirována velmi osobním zlomem v životě Rolanda Orzabala a ukazuje smutek poté, co někdo, koho milujete, prohraje dlouhý boj s nemocí. Pro Orzabala byl tento bod ovlivněn smrtí jeho manželky Caroline v roce 2017. "Přišlo to v době, kdy byla moje (pozdní) manželka velmi nemocná. Sledoval jsem, jak se stává duchem jejího bývalého já. Vypravěč písně je tedy v nemocničním oddělení a dívá se na lidi, kteří se chystají překročit práh, kterému říkáme smrt", řekl Orzabal pro magazín Rolling Stone.

"Verš v písni říká: "Poznáš někdy, kdy je to bod zvratu?" Znamená to, že někdy budete vědět, kdy člověk překročil tuto hranici od života k smrti, když nemůžete ani vnímat tu "vágní a vzdálenou prázdnotu" jak je popsáno v textu. Musím přiznat, že i v březnu 2016, kdy mě lékaři důrazně připomínali, že Caroline možná nevydrží víkend, jsem to stále odmítal. Myslím, že když jsi někomu blízký po celá desetiletí, žije to uvnitř tebe i bez něj. A vědomě jsem nevěřil, že zemře, i když v podvědomí jsem se bezpochyby připravoval na nevyhnutelné a vyzbrojoval se proti budoucímu šoku".

Píseň samotná byla postavena na "strašidelném nápadu na doprovodnou skladbu", který vytvořil koproducent kapely a dlouholetý člen turné Charlton Pettus. "Smíchal několik vzorů ochranných známek, zkroutil rytmus a nechal mě, abych vyřešil zbytek," říká Orzabal. Tears for Fears neměli v úmyslu udělat si tak dlouhou přestávku mezi alby: "Řekl bych, že život a geografie nám překážely," říká Smith pro Rolling Stone a dodává, že zatímco skupina stále často cestovala, nechtěli být "rodiči helikoptéry" pro své tehdejší malé děti. Když před několika lety konečně přišel čas udělat nové album, jak duo poznamenává, předchozí vedení je povzbudilo ke spolupráci s armádou "současných hitmakerů", z nichž se každý pokusil "znovu vytvořit klasiku Tears for Fears". Skupina přiznává, že zkoušky byly epickou katastrofou a dalším bodem zlomu. "Procházeli jsme to spolu postupně a nashromáždili jsme spoustu pokusů o tempo v singli." Líbila se mi spousta z nich, ale když byly nakonfigurovány do alba, bylo únavné je poslouchat. Na albu nebylo žádné umění, dynamika ani osobnost", říká Orzabal.


Místo toho Smith a Orzabel udělali něco, co by neudělali, protože tam byli mladiství: Seděli v místnosti, v ruce akustické kytary a začali dělat hudbu. Výsledkem je, že úvodní skladba "No Small Thing" je kapelou citována jako katalyzátor, který vyvolal přípravu "The Pointping Point". Některé písně z neúspěšných společných relací však našly druhý život v "The Tipping Point". "My Demons" napsali se Sachou Skarbekem a Flo Reutterem. "Musím přiznat, že jsem velmi hrdý na text, trochu jako‚ "Boy In The Bubble" na krystalový pervitin", říká Orzabal, a také "Please Be Happy", mučivá prosba o osobu, kterou milujete, když bojuje s depresí. Ale ta píseň dlouho ležela ladem. Je to pomalá, upřímná balada, kterou se snažím příliš často neposlouchat", řekl Orzabel. Na albu se objeví také "Stay", což byla jedna ze dvou nových písní, které skupina nahrála pro best kompilaci "Rule The World" z roku 2017.

"Byla zremixována, aby byla více v souladu s nahráváním a tokem alba, přičemž tok alba byl důvodem, proč byla vybrána," říká Smith o zařazení "Stay". "Máme starý školní přístup k albům v tom smyslu, že potřebuje vyprávět příběh, stejně jako mít první a druhou stranu. Cítili jsme, že "Stay" má podobný účinek jako "Listen" na "Songs From The Big Chair", byl to dlouhý klidný výdech na konci alba, čistič patra. Také závěrečné texty zní: "Zůstaň, nezůstaň. Jdi, nechoď, to bylo ještě palčivější".

Připomeňme, že toto legendární duo Roland Orzabal a Curt Smith bylo založeno v roce 1981 a má takové hity jako "Mad World", "Everybody Wants To Rule The World", proslulá "Shout", "The Seeds Of Love", "Sowing The Seeds Of Love" a "Woman In Chains". Na novém albu se k hudebníkům přidal jejich dlouholetý spolupracovník Charlton Pettus a také producenti a skladatelé Sacha Skarbek a Florian Reutter.

Britské popové prog duo Tears For Fears oznámilo na září 2023 tři speciální britské živé koncerty. Roland Orzabal a Curt Smith budou hlavními představiteli akce Radio 2 In The Park v Leicesteru ve Victoria Park 16. září, dva dny po dvou intimních vystoupeních v Pryzm v Kingstonu 14. září. Obě tyto dvě show byly z loňského roku odloženy kvůli smrt královny Alžběty. Duo zároveň vydalo "Rivers Of Mercy" jako poslední skladbu z loňského alba "The Tipping Point". "Měli jsme neuvěřitelný kus hudby, který evokoval mír a také obrazy moře nebo řeky," říká Orzabal o skladbě. "A bylo to zvláštní, protože během Lockdown #1 jsem byl v západní Anglii a bylo krásně. Pak zapnete televizi nebo počítač a je tu naprostý chaos. Vypravěč v "Rivers Of Mercy" je člověk, který se téměř zoufale snaží vrátit do doby, kdy se tento chaos neděje. Tato píseň má myšlenku vykoupení přes řeku, jako v "Take Me To The River" - ten pojem vykoupení nebo křtu. To je pravděpodobně moje nejoblíbenější píseň na celém albu."

"Někdy lidé zpochybňují průběžné pořadí na albu. Mít "Rivers Of Mercy", tento krásný závan klidu, který přichází hned po intenzitě skladby "My Demons", je o to silnější," dodává Curt Smith.


"Od našeho rozkvětu z 80. let jsme se výrazně zlepšili!" napsali Tears For Fears, když 12. září 2024 oznámili své první živé album, které uvedou v říjnu 2024 i do kin pod názvem "Tears For Fears Live (A Tipping Point Film)". Své vůbec první živé album pod názvem "Songs For A Nervous Planet" britské pop prog duo Tears For Fears vydává 25. října 2024 prostřednictvím Concord Music.

Vedle nejznámějších písní kapely obsahuje "Songs For A Nervous Planet" také čtyři zcela nové studiové skladby, "Say Goodbye To Mum And Dad", rozhodně přátelskou "Emily Said", "Astronaut" a nový singl "The Girl That I Call Home", ke kterému kapela právě sdílela i video. "Moje žena Emily se u mě už roky snaží, abych jí napsal milostnou píseň," vysvětluje kytarista a zpěvák Roland Orzabal nový singl. "Tak jsem to nakonec udělal. Byl jsem na Havaji, vzal jsem si s sebou telefon a každý den jsem zpíval přes doprovodnou stopu, mnohokrát, mnohokrát. Ale nemohl jsem ani za svůj život myslet na titul. Pak jsem jednou v noci šel spát a udělal jsem tu věc, kdy jsme vesmír požádali: "Prosím, podej mi ruku, dej mi, opravdu dobrý titul". Druhý den ráno jsem se probudil s "The Girl That I Call Home". A moje žena to miluje."

"Loni jsme se rozhodli natočit živou show," dodává baskytarista a zpěvák Curt Smith k prvnímu živému albu kapely. "Myslím, že spousta lidí vlastně neví, že jsme dobrá koncertní kapela! Uvidí duo a pomyslí si, že to budou dva lidé s pár klávesami a hromadou doprovodných pásek, a bude to. Za ta léta jsme se od našeho největšího rozkvětu v 80. letech výrazně zlepšili."

"Nikdy jsme nevydali oficiální živé album, takže by se dalo říct, že tohle je album, které vznikalo čtyřicet let," pokračuje Orzabal. Ve stejnou dobu kapela uvedou "Tears For Fears Live (A Tipping Point Film)", koncertní film nahraný anafilmovaný v malebném amfiteátru FirstBank v Graystone Quarry ve Franklinu, TN, během jejich vyprodaného celosvětového turné Tipping Point Tour Part 2. Film bude mít premiéru ve více než 1100 kinech po celém světě 24. října a 26. října 2024, přičemž prodej vstupenek bude ve čtvrtek 19. září 2024.

Britské popové prog duo Tears For Fears sdílelo nový živý klip k jejich hitu "Head Over Heels" z roku 1985, převzatý z nového koncertního filmu kapely "Tears For Fears Live (A Tipping Point Film)". Duo zároveň sdílelo videoklip k jejich novému singlu "Astronaut", převzatém z doprovodného živého alba "Songs For A Nervous Planet", vůbec prvního živého alba kapely, které vyjde prostřednictvím Concord Music 25. října 2024. Když je řeč o "Astronaut", jedné ze čtyř nových studiových skladeb na živém albu, Curt Smith říká: "Emocionálně je to o tomhle člověku, který necítí, že sem patří, a chce být astronautem plujícím do vesmíru, spousta lidí se s ním ztotožňuje emocemi této písně, tím pocitem odcizení".

"Astronaut začal během sesion pro "The Tipping Point". Jakmile jsme si uvědomili, že skončíme tím, že uděláme víc než jen jednu novou skladbu pro toto album, Roland mi poslal původní nahrávku "Astronaut" a já si uvědomil, jak dobrá písnička to byla, protože vám dává pocit uvolnění. Je to hrozné srovnání, ale je to sorbet mezi kurzy, kde se můžete trochu nadechnout a jen tak odplout, ale takový je ten pocit, který ta píseň má".

Zpět

Členové:
Roland Orzabal - Vocals, Guitars, Keyboards, Rhythm Programming
Curt Smith - Vocals, Bass Guitar, Keyboards

Bývalí členové:
Manny Elias - Drums, Percussion, Rhythm Programming
Ian Stanley - Keyboards, Keyboard Programming, Computer Programming
Současné koncertní složení kapely:
Roland Orzabal - Vocals, Guitars
Curt Smith - Vocals, Bass
Charlton Pettus - Llead Guitar
Doug Petty - Keyboards
Jamie Wollam - Drums
Michael Wainwright - Vocals

Členové
(celým jménem Roland Jaime Orzabal de la Quintana)
(Narozen 22. srpna 1961, Portsmouth, Hampshire, England)
Vocals, Guitars, Keyboards, Rhythm Programming


Roland Orzabal je anglický hudebník, zpěvák, skladatel a producent. Je nejznámější jako spoluzakladatel kapely Tears For Fears, kde je i hlavním skladatelem a podílí se i na vokálech, ale dosáhl také úspěchu jako producent dalších umělců. V roce 2014 vydal Orzabal svůj první román.

Orzabal se narodil v Portsmouthu v Hampshire a vyrůstal v Leigh Parku. Jeho rodina se později přestěhovala do Bath, kde navštěvoval Culverhay School a později se stala členem Zenith Youth Theatre Company. Orzabalova matka byla angličtinářka a otec George Orzabal de la Quintana pocházející z Paříže, Francie, je španělsko-baskického původu. Rolandův dědeček Arturo Orzabal de la Quintana pocházel z Buenos Aires, Argentina, a byl synem emigrantů z Baskicka. Orzabal byl jmenován Raoul v prvních dvou týdnech po jeho narození, ale bylo to změněno na Roland při poangličtění jména, když se rodina usadila v Anglii. Když byly Orzabal tři roky, jeho otec utrpěl nervovou poruchu, která jej zanechala upoutaného na lůžku po velkou část Orzabalova dětství. Jeho otec se rozhodl provozovat zábavy s maminkou, tanečnicí, což vedlo k tomu, že se v Orzabalově domě často konaly esrtády. Roland popisuje svoje dětství jako "neortodoxní", a to jej později inspirovalo různým písním Tears For Fears, obzvláště pak na albu "The Hurting".


Orzabal se seznámil s Curtem Smithem během raného dětství v Bath, Somerset. Koncem 70. let vytvořili modní hudební skupinu Graduate spolu se třemi dalšími členy. Po vydání jejich debutového alba "Acting My Age" se ale skupina rozpadla a Orzabal a Smith se proměnili do skupiny Tears For Fears, new wave/synthpopové kapely s názvem přímo inspirovaným dílem amerického psychologa Arthura Janova.

Po dekádě významného mezinárodního úspěchu se Orzabal a Smith v počátcích devadesátých let rozkmotřili. I po rozchodu Orzabal pokračoval v práci pod hlavičkou Tears For Fears, když se jeho cesta se Smithem rozešla, a vydal alba "Elemental" (1993) a "Raoul And The Kings Of Spain" (1995) jsou však plně jeho sólové práce. "Elemental" zaznamenalo úspěch, který bylo certifikováno jako zlaté v USA a stříbrné ve Velké Británii, zatímco "Raoul..." se více vydalo uměleckým směrem, ale dosáhlo za to menšího úspěchu. V dubnu 2001 vydal své vlastní vlastní sólové album "Tomcats Screaming Outside" pouze pod svým vlastním jménem. V roce 2000 během rutinní povinnosti v oblasti papírování přivedly původní duo k obnovení jejich vzájemného kontaktu poté, co Orzabal podepsal obchodní dokument ve prospěch Smithe. Oba dva pak spolupracovali na novém albumu Tears For Fears "Everybody Loves Happy Ending" z roku 2004.

Jako skladatel je Orzabal dvojnásobným vítězem ceny Ivora Novello. Jeho první ocenění bylo v roce 1986 jako "Skladatel roku" po vydání druhého alba Tears For Fears "Songs From The Big Chair", pro které Orzabal napsal nebo spolupracoval na všech písních. Kromě toho, že produkoval většinu nahrávek Tears For Fears, koprodukoval také album Olety Adams "Circle Of One" (1990), po kterém pokračovala spolupráce s Oletou Adams na albumu Tears For Fears z roku 1989 "The Seeds Of Love". Album dosáhlo č. #1 ve Velké Británii a č. #20 v USA a uvedl se na n2m transatlantický Top 10 hit "Get Here". Orzabal také společně napsal hlavní skladbu "Rhythm Of Life" pro album, která byla původně určena pro "The Seeds Of Love". Stejně tak hrál na kytaru a nazpíval vokály v této skladbě, objevil se také v doprovodném promočním videu písně.

V roce 1999 Orzabal společně produkoval album islandské zpěvačky Emiliany Torrini "Love In The Time Of Science" společně s Alanem Griffithsem z Tears For Fears. Oba dva také napsal dvě skladby na albu. Orzabalův talent jako skladatel byl znovu oceněn poté, když Michael Andrews a Gary Jules zaznamenali skladbu "Mad World" pro filmový soundtrack Donnie Darko v roce 2001. Jejich verze byla vydána jako singl v roce 2003 a stala se Vánočním singlem ve Velké Británii tohoto roku, nakonec se stala i největším prodejním singlem roku. Píseň byla původně složena Orzabalem a byl to Tears For Fears první hitový singl v roce 1982. V roce 2004 píseň získala Orzabalovi jeho druhou cenu Ivor Novello Award jako skladatel Best Selling UK Single z roku 2003.

Členové
(Narozen 24. června 1961, Bath, Somerset, England, United Kingdom)
Vocals, Bass Guitar, Keyboards


Curt Smith je anglický hudebník. Nejznámější je jako zakládající člen skupiny Tears For Fears spolu s kamarádem z dětství Rolandem Orzabalem. Jako sólový umělec vydal svá vlastní čtyři studiová alba.

Smith se seznámil s Rolandem Orzabalem ještě v dětství. Poprvé spolu vytvořili skupinu už v době dospívání, kvůli které se Smith naučil hrát basovou kytaru. Následně vytvořili stylůem ska ovlivněnou kapelu Graduate, která vydal jediné album v roce 1980 a dosáhla menšího úspěchu v Evropě. V té době se Smith a Orzabal také stali studiovými hudebníky podporující skupinu Neon. Jejími členy byli Pete Byrne a Rob Fisher, kteří později vytvořili duo Naked Eyes.

Poté, co se Graduate a Neon rozpadli, Smith a Orzabal založili Tears For Fears v roce 1981. Jejich debutové album "The Hurting" z roku 1983 dosáhlo pozice #1 ve Spojeném království a p5ineslo tři mezinárodní hity "Mad World", "Change" a "Pale Shelter", každý se sólovým zpěvem Smithe. Jejich album "Songs From The Big Chair" z roku 1985 bylo ještě úspěšnější a přineslo hity jako "Everybody Wants To Rule the World" (Smithem opět sólový zpěv), "Shout" a "Head Over Heels", který Smith složil. Duo strávilo příštích několik let natáčením svého dalšího alba "The Seeds Of Love" (1989), které se ukázalo být dalším mezinárodním bestsellerem. Smithův poslední singl jako sólový zpěvák se skupinou, a zárioveň jeho jedinou zpívanou skladbou na albu, byla skladba "Advice For The Young At Heart". Po dalším světovém turné se kvůli rozepřím mezi ním a Orzabalem se Smitha rozhodl opustit skupinu v roce 1991 a přestěhoval se do New Yorku.

V roce 2000 rutinní právní papírové povinnosti spojily Orzabala a Smithe k jejich prvnímu rozhovoru po téměř deseti letech. Oba dva si vyříkali své rozpory a společně se Smithovým společníkem Charltonem Pettusem začali psát skladby na nové album "Everybody Loves A Happy Ending", které vyšlo v roce 2004. Předtím byla píseň "Mad World" zařadili Michael Andrews a Gary Jules pro soundtrack k filmu Donnie Darko. Vyšel také jako singl a dosáhl číslo #1 ve Velké Británii v průběhu Vánoc 2003. Singlem znovu obnovený zájem o dřívější práci skupiny vedl k opětovnému vydání jejich výběru z roku 1992 "Greatest Hits" a znovu vstoupil do UK Top 10 na několik týdnů. Nakonec získali i své druhé britské platinové ocenění alba.

Poté, co opustil Tears for Fears, vydal Smith své první sólové album "Soul On Board" v roce 1993. Album ale nebylo ve Velké Británii úspěšné a vůbec nebylo vydáno v USA. Smith později tvrdil, že natočil album čistě kvůli toho, aby dodržel své smluvní závazky pro vydavatelství Mercury/Phonogram.

Po přestěhování do New Yorku Smith založil kapelu Mayfield s kytaristou Charltonem Pettusem, v níž také působili Russ Irwin a Doug Petty na klávesy, Curt na basu a zpěv a bubeník Shawn Pelton. Podle Smithe bylo jméno kapely vytvořeno hrou se slovy (Curt Is Mayfield) založená na jménu legendárního amerického soulového zpěváka Curtise Mayfielda. Kapela povětšinou koncertovala, ale v roce 1998 vydala album pod svým vlastním názvem, které se ale setkalo s malým úspěchem. Smith později vydal album "Airplane" už ale pod svým vlastním jménem. V USA to byl šestiskladbové EP, ale v Kanadě a jinde to bylo v podstatě dřívější album "Mayfield" kombinované s dalšími písněmi z amerického EP. Během této doby se Smith oženil s dávnou přítelkyní Frances Pennington a narodila se jim holčičkA Pennington Diva Smith.

V říjnu 2011 oznámil Smith na svých internetových stránkách, že znovu vydal album "Mayfield" dne 15. listopadu 2011. Nová verze, tentokrát na labelu KOOK Media, obsahovala i bonusovou verzi písně "Trees", na níž se představila Janice Whaley.

Během roku 2000 Smith začal pracovat na materiálu, ze kterého později stalo album "Halfway, Pleased", ale práce byly pozdrženy po znovunavázání kontaktu s Rolandem Orzabalem. Jejich rozhovory vyvrcholily zreformováním Tears For Fears, kteří v roce 2004 vydali nové album "Everybody Loves A Happy Ending", což vedlo znovu k celosvětovému turné, takže až do roku 2006 Smith stále pokračoval v práci na "Halfway, Pleased". Polobiobiografické album zkoumá vztahy Smithe se svými dětmi, rodiči a přáteli. V dubnu 2007 vydala francouzská nahrávací společnost XIII Bis Records "Halfway, Pleased" ve Francii. Jeho 14 skladeb obsahovalo i původní verzi "Who You Are", kterou nahráli Tears For Fears na "Everybody Loves a Happy Ending", živou verzi "Snow Hill" z turné Tears For Fears po UK v roce 2005, singlová verze "Seven Of Sundays", také nahraná jako duet s francouzským zpěvákem SO, cover skladba "On Ira Tous Au Paradis", která se také objevila na kompilaci "A Tribute To Polnareff". Objevila se i dvě hudební videa pro "Seven Of Sundays", jedno jako sólová píseň a druhé jako duet se SO. Všechny skladby kromě "Seven Of Sundays" napsali Smith a Charlton Pettus. Sólovou verzi "Seven Of Sundays" napsali Pettus a Chesney Hawkes, Smith a Sophie Saillet pomohli přizpůsobit skladbu pro duetovou verzi.

Smith nakonec vydal album v USA a ve zbytku světa v květnu 2008 prostřednictvím své vlastní značky KOOK Media. Vydání KOOK obsahuje mírně odlišný seznam skladeb, vypuštěním pocty Polnareffovi a přidáním dvou nových akustických skladeb "Coming Out" a "Seven Of Sundays". Byl vydán pod licencí Creative Commons, která umožňuje fanouškům distribuovat, provádět a používat skladby, pokud jsou nekomerční a uváděné jako od Smithe. Smith také uspořádal menší koncertní vystoupení v Los Angeles, aby podpořil "Halfway, Pleased". V lednu 2009 oznámil, že v únoru 2009 bude mít týdenní pobyt na The Standard Hollywood ve West Hollywood, CA. V polovině února pak oznámil, že Standard požadovali, aby prodloužil pobyt až do března 2009 a on souhlasil.

V lednu 2010 vydal Smith samostatný singl "All Is Love" s hostující Zoe Keating, první skladba projektu, kterým bude albová spolupráce s umělci, se kterými se setkával prostřednictvím sociálních médií. Smith se setkal s Keatingovou, avantgardní violoncellistou, přes Twitter. Druhá skladba projektu "Perfectly... Still (featuring Universal Hall Pass)" byla vydána v srpnu 2010. Fanoušci doporučili Smithovi spolupráci prostřednictvím Twitteru, Smith pak kontaktoval UHP (alias Melissa R. Kaplan) prostřednictvím služby MySpace. Od ledna roku 2012 neuvedl Smith na stránkach žádné další konkrétní detaily, ale tvrdí, že "další skladby se objeví v roce 2011!".

V červenci 2013 oznámil Smith, že vydává své čtvrté sólové album, jeho první od roku 2008. Album vyšlo 16. července 2013.

Členové
(Narozen 1953, Calcutta, India)
(přezdívka Bongo)
Drums, Percussion, Rhythm Programming


Manny Elias je britský bubeník pocházející z Kalkaty, Indie, který je znám jako originální bubeník Tears For Fears během 80. let. Bylo to v Indii, když poprvé od Beatles zaslechl nesmrtelnou hru Ringo Stara v písni "She Loves You" a okamžitě poprosil svou rodinu o dost rupií, aby mohl jít a koupit si drumkit. Přivezl je zpátky domů naložené na rikše s hodně zděšeným otcem. Bohužel pak byl poslán do internátní školy ve Velké Británii, ale sada nebyla přivezena s ním, takže jediný způsob, jak se dostat k bicím, byla, že hrál na sborové bubny v CCF ve škole.

Původně byl členem rockové kapely Interview z Bath, Somerset. Kapelu Interview původně v Bath vytvořili v roce 1977 Pete Allerhand, Alan Brain a Jeff Starrs, k nim se na bicí připojil Manny Elias a Phil Crowther na basu. V roce 1978 podepsali smlouvu s Virgin k pěti nahrávkám. Jejich debutové album "big oceans", které vyšlo v roce 1978, produkoval Colin Thurston. Kapela spolupracovala i s Peterem Gabrielem, který produkoval demo verze skladeb "You Didn't Have To Lie To Me", "That Kind Of Boy" a "Shipyards", které ale byly vydány později jako archivní materiál. Další album "Snakes And Lovers" uvedlo baskytaristu Alfie Aguise, který byl spojen s The Teardrop Explodes. Album mělo v následujících letech obrovský ohlas, avšak v té době to bylo špatně pochopeno společností Virgin, bylo ignorováno rozhlasem a hudebním tiskem, a s kapelou to šlo z kopce.

Elias začal spolupracovat s Tears For Fears v roce 1981 a bubnoval na albech "The Hurting" a "Songs From The Big Chair", zúčastnil se také jejich následných turné. Elias je připsán jako oficiální člen skupiny Tears for Fears na těchto dvou albech a objevuje se v šesti promočních videích kapely z té doby. Kromě toho spolupracoval na skladbách "The Way You Are" a "The Working Hour".


Po rozchodu Tears For Fears v roce 1986 nahrával Elias bicí a perkuse na alba umělců jako Peter Gabriel, Peter Hammill a Julian Lennon, Peter Hammill, Dolly Parton, Mike Oldfield, Joni Mitchell, Hugh Cornwell, Tony Mortimer nebo se skupinami Nazareth a The Purple Helmets, spolupracoval s producenty jako Daniel Lanois, Trevor Horn, Clive Langer a Alan Winstanley, Peter Walsh nebo C.J. Vanston.

Když Manny nevyrazí na turné, koncerty nebo do studia, žije v Cheshire se svou manželkou Deborah Bouchardovou, herečkou (Coronation Street, Cold Feet, Emmerdale) a ZappaSupaDawg.

V roce 2014 Debs konečně přesvědčila Mannyho, aby založili Bongo's Rock & Roll Pickles a začali vyrábět a prodávat své původní recepty na chilli koření, které si pamatoval dob svého dětství v Indii, široké veřejnosti. Bongo míchá Chillimanjaro již více než 20 let a vozí je s sebou na cesty. Však také jméno "Chillimanjaro" vzniklo na turné s Peterem Hammillem a Stuartem Gordonem někde v turistickém autobusu ve východní Evropě!

Členové
(celým jménem Ian Christopher Stanley)
(Narozen 28. února 1957, High Wycombe, England)


Ian Christopher Stanley je anglický hudebník, skladatel a producent nahrávání. Býval členem anglické skupiny Tears For Fears pro většinu z 80. lét, hrál klíčovou roli při tvorbě jejich multi-platiného druhého alba "Songs From The Big Chair".

S nabídkou na využití svého volného nahrávacího zařízení se Stanley stal členem skupiny Tears For Fears a nahrával klávesy na jejich prvních dvou albech, částečně také na třetím. Spolupracoval také s Rolandem Orzabalem na mnoha z jeho písní z období 1983-1985 a byl součástí produkčního týmu během této doby, když skupina spolupracovala s producentem Chrisem Hughesem v jejich studiu The Wool Hall v Bathu. Objevil se i v několika hudebních videích Tears For Fears, včetně "Change", ve kterém hraje jednoho ze dvou maskovaných hudebníků, "Mothers Talk", "Shout", "Everybody Wants To Rule The World", "Head Over Heels" a "I Believe". Vystupoval s kapelou v mnoha televizních představeních. V roce 1983 se objevil s Tears For Fears v živém videu "In My Mind's Eye" a v roce 1985 v dokumentárním filmu o Tears For Fears "Scenes From The Big Chair", stejně jako s nimi absolvoval dvě světová turné.

Po úspěchu skladeb z "Songs From The Big Chair" Stanley spolupracoval s Rolandem Orzabalem na jeho vedlejším projektu Mancrab z roku 1986 a vydali singl "Fish For Life", který byl vytvořen pro soundtrack filmu The Karate Kid Part II. Stanley také začal pracovat na třetím albu The Tears For Fears "The Seeds Of Love", ale, spolu s producentem Chrisem Hughesem opustil projekt kvůli kreativním rozdílům. Jeho významnější příspěvky k tomuto albu však lze slyšet na hitovém singlu "Seeding The Seeds Of Love" a B-sides skladbách "Always In The Past" a "My Life In The Suicide Ranks".

Od 80. let produkuje Stanley umělce jako Lloyd Cole a Commotions, A-ha, The Pretenders, Howard Jones, Ultra, Republica, Naimee Coleman, Stephanie Kirkham, Natalie Imbruglia, Propaganda, The Human League a Tori Amos. Podílel se také na předělávce skladby Sisters Of Mercy "Temple of Love". Stanley také pracoval jako A & R pro Warners East West Records, ale odešel v roce 1998.

Stanleyho nejnovější práci je produkování alba "The Beautiful South" (2006), zčásti v jeho studiu v Enniskerry v County Wicklow.


Zpět
Studiové desky:
2022 The Tipping Point
2004 Everybody Loves A Happy Ending
1995 Raoul And The Kings Of Spain (only Orzabal)
1993 Elemental (only Orzabal)
1989 The Seeds Of Love
1985 Songs From The Big Chair
1983 The Hurting

Živá alba:
2024 Songs For A Nervous Planet (live)
2006 Secret World (Live in Paris) (live)

Ostaní nahrávky:
2024 Tears For Fears Live (A Tipping Point Film)! (film)
2017 Rule The World
1996 Saturnine Martial & Lunatic
1992 Tears Roll Down (Greatest Hits 82-92)
Roland Orzabal:
2000 Tomcats Screaming Outside

Curt Smith:
2013 Deceptively Heavy
2007 Halfway, Pleased
1999 Aeroplane
1993 Soul on Board

Mayfield:
1998 Mayfield

Graduate:
1980 Acting My Age


Skupina:
Roland Orzabal
Curt Smith
Charlton Pettus
Hosté:
Diskografie The Tipping Point
Vyšlo 25. února 2022, Concord Records

Seznam skladeb:
01. No Small Thing ()
02. The Tipping Point ()
03. Long, Long, Long Time ()
04. Break The Man ()
05. My Demons ()
06. Rivers Of Mercy ()
07. Please Be Happy ()
08. Master Plan ()
09. End Of Night ()
10. Stay ()
Total Time: (00:00)

Deluxe CD Edition:
11. Let It All Evolve ()
12. Secret Location ()
13. Shame (Cry Heaven) ()

Produced: TFF & Charlton Pettus
Producer: Sacha Skarbek & Florian Reutter
Recorded: Charlton Pettus at Charlton's Garage, Sherman Oaks, CA


Skupina:
Roland Orzabal
Curt Smith
Charlton Pettus
Fred Eltringham - Drums (01-03,05-12)
Hosté:
Rick Baptist - Trumpet (01)
Brian Geltner - Drums (04)
Kenny Siegal - Additional Guitar (04)
Kenny Siegal - Background vocals (05)
Gwen Snyder - Background vocals (05)
Alexander Giglio - Background vocals (05)
Julian Orzabal - Crowd vocals (05)
Laura Gray - Crowd vocals (05)
Diskografie Everybody Loves A Happy Ending
Vyšlo 2004, New Door Records, B0003042-02 (US)

Seznam skladeb:
01. Everybody Loves A Happy Ending (4:21)
02. Closest Thing To Heaven (3:37)
03. Call Me Mellow (3:37)
04. Size Of Sorrow (Orzabal) (4:43)
05. Who Killed Tangerine? (5:32)
06. Quiet Ones (Orzabal) (4:22)
07. Who You Are (Pettus, Smith) (3:41)
08. The Devil (Orzabal) (3:30)
09. Secret World (Orzabal) (5:12)
10. Killing With Kindness (5:25)
11. Ladybird (4:49)
12. Last Days On Earth (5:41)
Total Time: (54:30)

Produced: TFF & Charlton Pettus
Recorded: Charlton Pettus at Charlton's Garage, Sherman Oaks, CA
Drums recorded: Neil Dorfsman at Sound City, Van Nuys, CA
Assisted: Miles Wilson
Mixed: Tim Palmer at Larrabee North, North Hollywood, CA
Assisted: Andy Gwyn & Pete Novak
Additional engineering: Mark O'Donoughue
Nuendo programming: Jayce Murphy
Mastered: Stephen marcussen at Stephen Marcussen mastering, Hollywood, CA
Orchestra arranged and conducted: Paul Buckmaster (09)
Illustration & Logo Design: Ryan Rogers, Office of Design
Photography: Zoren Gold
Množství fanoušků potěšilť v roce 2004 návrat Tears For Fears v "původní sestavě" (alespoň pokud se jedná o hlavní dva protagonisty) s Curtem Smithem. Smetli se stolu všechny neshody a začali psát novou kapitolu. Samotné album "Everybody Loves A Happy Ending" však mnohé překvapiloť, neboť se jedná o album, které si v podstatě vypůjčuje odkaz The Beatles. A to je od takové kapely jako je Tears For Fears trošku neočekávané, a zda-li vůbec přijatelné. V počátcích jejich historie totiž oni sami udávali směr v pop-rocku, ale pro tentokrát se spokojili pouze s představou, že jsou z nich v této chvíli McCartney a Lennon. Orzabal dal sice skladatelský prostor i Smithovi a dokonce skládali společně. Snad jen skladba "Quiet Ones" zní o něco přijatelněji a mimo výše naznačený rámec, a je škoda že v podobném duchu nepokračuje i zbytek alba. Ještě jedna věc si zaslouží pozornost, a to píseň "Secret World", která má o něco vyšší kvalitativní úroveň než napodobování Beatles.

Skupina:
Roland Orzabal - Lead Vocals, Guitars, Keyboards
Jebin Bruni - Hammond Organ
Gail Ann Dorsey - Bass Guitar
Alan Griffiths - Guitars, Keyboards
Brian MacLeod - Drums, Percussion
Jeffrey Trott - Guitars
Mark O'Donoughue - Backing Vocals
Hosté:
Oleta Adams - Guest Vocalist (11)
Diskografie Raoul And The Kings Of Spain
Vyšlo 6. října 1995, Epic, EPC 480982 2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Raoul And The Kings Of Spain (5:16)
02. Falling Down (Roland Orzabal) (4:56)
03. Secrets (4:42)
04. God's Mistake (3:47)
05. Sketches Of Pain (Roland Orzabal) (4:21)
06. Los Reyes Católicos (1:44)
07. Sorry (4:48)
08. Humdrum and Humble (4:10)
09. I Choose You (Roland Orzabal) (3:26)
10. Don't Drink The Water (4:51)
11. Me and My Big Ideas (4:33)
12. Los Reyes Católicos (Reprise) (3:43)
Total Time: (50:17)

Recorded at The Record Plant, Los Angeles and Neptune's Kitchen, England
Produced: Tim palmer, Roland Orzabal, Alan Griffiths
Engineered: Mark O'Donoghue
Mastered: Bob Ludwig at Gateway Mastering Inc.
Orzabal sice dementoval informaci, že "Raoul And The Kings Of Spain" je koncepční album, ale přesto v textech pojednává rodinné vzťahy a španělský původ samotného Orzabala. Raoul totiž bylo jeho původní jméno, než jej přejmenovali na Rolanda. I konkrétní skladby na sebe hudebně nadvazují a rozvíjejí se v podobném duchu. Album z roku 1995 je více rockově znějící album i přes dobu, ve kterém vzniklo, a docela nejblížeji k progresívnímu rocku ze všech dosud vydaných nahrávek Tears For Fears. Zároveň je i o něco těžším soustem na poslech. Ale to asi fanouškům Tears For Fears vadit nebude. Většina skladeb vznikla znovu ve spolupráci s Alanem Griffithsem, čož není špatné spojení. Hostující Oleta Adams je již známa z alba "The Seeds Of Love" a zde zpívá společně s Orzabalem skvělou píseň "Me And My Big Ideas".

Skupina:
Julian Orzabal - Background Vocals (02)
Guy Pratt - Additional Bass Guitar (04)
John Baker - Background Vocals (02), Additional Backing Vocals (03)
Mark O'Donoughue - Outro Wurlitzer Piano (10)
Hosté:
Diskografie Elemental
Vyšlo 1. června 1993, Mercury, 514875-1 (UK)

Seznam skladeb:
01. Elemental (5:30)
02. Cold (Orzabal) (5:04)
03. Break It Down Again (4:31)
04. Mr. Pessimist (6:16)
05. Dog's a Best Friend's Dog (3:38)
06. Fish out of Water (5:07)
07. Gas Giants (2:40)
08. Power (5:50)
09. Brian Wilson Said (4:22)
10. Goodnight Song (3:53)
Total Time: (46:51)

Producer, Instruments: Alan Griffiths, Tim Palmer
Mastering: Bob Ludwig
Engineer: Mark O'Donoughue
Design: David Austen
Po odchodu Curta Smithe zůstal Roland Orzabal sám a z Tears For Fears se stal vlastně sólový projekt. První nahrávkou jeho samostatného snažení je tak album "Elemental", který celkem překvapivě dobře obstál jak komerčně, tak i ve srovnání s předchozími díly. Orzabal si na výpomoc pozval producenta, skladatele a muzikanta Alana Griffithse, se kterým napsal většinu písní. "Elemental" vytváří trošku odlišnějí přístup, převládá zde smutnější nálada a objevují se zde už i prvky alternativního rocku. Orzabal ale potvrdil, že patří stále mezi prvotřídní skladatele schopné napsat skutečně výrazné skladby a první tři jsou jasně koncipované jako hitové písně. Najvýraznější skladbou je však "Break It Down Again", která je srovnatelná s tím nejlepším, co Orzabal dosud napsal. Ve skladbě "Fish Out Of Water" v textech Orzabal dokonce vylil svoji frustraci z odchodu Curta Smithe, ale po hudební stránce má celkem nápaditý koncept. Další skladba "Brian Wilson Said" je Orzabalovou pop-jazzovou poctou kapele Beach Boys. Rovněž baladický hit "Goodnight Song" je nepopsatelně nádherný a přirozený ve své kráse. "Elemental" zní celkově trochu odlišněji, protože Orzabal naváhal a zakomponoval na něm i určité zvukové inovace.

Skupina:
Roland Orzabal - Guitars, Keyboards, Fairlight Programming
Curt Smith - Bass
Ian Stanley - Keyboards
Hosté:
Manu Katché - Drums
Chris Hughes - Drums
Phil Collins - Drums
Simon Phillips - Drums
Pino Palladino - Bass
Simon Clark - Keyboards
Nicky Holland - Keyboards
Oleta Adams - Keyboards
Robbie McIntosh - Guitars
Neil Taylor - Guitars
Randy Jacobs - Guitars
Carole Steele - Percussion
Luis Jardim - Percussion
Tessa Niles - Backing vocals
Carol Kenyon - Backing vocals
Nicky Holland - Backing vocals
Dollette McDonald - Backing vocals
Andy Caine - Backing vocals
Maggie Ryder - Backing vocals
Jon Hassell - Trumpet
Peter Hope-Evans - Harmonica
Diskografie The Seeds Of Love
Vyšlo 1989, Fontana, 838 730-1 (UK)

Seznam skladeb:
01. Woman In Chains (Roland Orzabal) (6:30)
02. Badman's Song (Orzabal, Nicky Holland) (8:32)
03. Sowing The Seeds Of Love (Orzabal, Curt Smith) (6:16)
04. Advice For The Young At Heart (Orzabal, Holland) (4:52)
05. Standing On The Corner Of The Third World (Orzabal) (5:30)
06. Swords And Knives (Orzabal, Holland) (6:14)
07. Year Of The Knife (Orzabal, Holland) (7:06)
08. Famous Last Words (Orzabal, Holland) (4:23)
Total Time: (49:23)

Produced: TTF, David Bascombe
Engineered: David Bascombe
Mixed: Bob Clearmountain & David Bascombe in Superbascombevision

Tears For Fears jsou skvělým příkladem progresivního pop-rocku, pop-rocku s vyššími ambicemi, než byla tehdy běžná pop produkce. "The Seeds Of Love" patří mezi nejpestřejší a nejproměnlivější alba v jejich historii. Nemalou měrou k tomu přispělo i množství hostujících hudebníků. Roland Orzabal se zde stále více dostával do popředí jako zpěvák a autor skladeb. Curt Smith je naopak v pozadí a zazpíval si pouze sólově nádhernou píseň "Advice For The Young At Heart", ale dá se říci, že přímo geniálně. V hudbě se objevuje povícero jazzových prvků, což není vůbec na škodu, neboť je zde stále zachovan hudební sound Tears For Fears, který je spojen i s jejich absolutní hráčskou profesionalitou. Najznámeější skladbou je "Sowing The Seeds Of Love", která se znovu prosadila po celém světě. Jazzovější skladby jsou "Badman's Song" a "Standing On The Corner Of The Third World". Povedaná je i poslední skladba "Famous Last Words" s lyrickým klavírem, uprostřed s rockovým můstkem.

Skupina:
Roland Orzabal - Guitars, Keyboards, Vocals, Grand Piano (05), Vocal Styling (08)
Curt Smith - Bass Guitar, Vocals, Lead Vocals (03,08)
Ian Stanley - Keyboards, Vocal Arrangements (08)
Manny Elias - Drums
Hosté:
Sandy McLelland - Backing Vocals (01)
Chris Hughes - Drums (01)
Jerry Marotta - Percussion (02)
William Gregory - Saxophone Solos (02)
Mel Collins - Saxophone (02)
Andy Davis - Grand Piano (02)
Neil Taylor - 2nd Guitar Solo (03)
Stevie Lange - Backing Vocals (04)
William Gregory - Saxophone (05)
Neil Taylor - Guitar Solo (06)
Sandy McLelland - Backing Vocals (07)
Andy Davis - Grand Piano (07)
Annie McCaig - Backing Vocals (07)
Marilyn Davis - Backing Vocals (07)
Marilyn Davis - Operatic Vocal (08)
Diskografie Songs From The Big Chair
Vyšlo 25. února 1985, Mercury, MERH 58

Seznam skladeb:
01. Shout (Roland Orzabal, Ian Stanley) (6:33)
02. The Working Hour (Orzabal, Stanley, Manny Elias) (6:31)
03. Everybody Wants To Rule The World (Orzabal, Stanley, Chris Hughes) (4:11)
04. Mothers Talk (Orzabal, Stanley) (5:06)
05. I Believe (Orzabal) (4:54)
06. Broken (Orzabal) (2:38)
07. Head Over Heels/Broken (Live) (Orzabal, Curt Smith) (4:32)
08. Listen (Orzabal, Stanley) (6:54)
Total Time: (41:19)

Produced: Chris Hughes
Engineered: David Bascombe

Komerčnosť a prílišný dôraz na image sa stal tvrdým pravidlom. Odvádzalo to aj samotných hudobníkov od podstaty veci. Nechali sa neraz nahovoriť na veci, ktoré by dnes už pravdepodobne nespravili. Súvisí to samozrejme aj s produkciou albumov. Oproti debutovému "The Hurting" je na albu "Songs From The Big Chair" použito více důrazu na zvuk syntetizátorů a tvrději znějících bicích. Expresivita sehrává na tomto albu celkem důležitou úlohu a pro svoji specifickou příchuť patří mezi jedno ze zásadních alb 80. let v populární hudbě a potažmo i rocku. "Songs From The Big Chair" je postaveno hlavně na třech písních, které se staly největšími hity v celé kariéře Tears For Fears. "Shout" hned v úvodu je tím nejlepším příklademť. Svůj půvab album odhaluje postupne a "Everybody Wants To Rule The World" a "Head Over Heels" jsou nahrávky, na které se v pop-rocku nedá zapomenout. Pop-šansón s barovým nádechem "I Believe" s krásnym zpěvem Curta Smithe je věnovaná Robertu Wayttovi, zakladateli prog/jazz-rockové kapely Soft Machine. Původně byla určená pro něj, ale nakonec ji nahráli Tears For Fears a na B-straně singlu se pouze objevil Wayttův cover "Sea Song". Album nemá koncepční charakter jako předešlé "The Hurting".

Skupina:
Roland Orzabal - Vocals, Guitars, Keyboards, Rhythm Programming, Lead Vocals (01,04-07,10)
Curt Smith - Vocals, Bass Guitar, Keyboards, Lead Vocals (01,02,03,08,09)
Ian Stanley - Keyboard Programming, Computer Programming
Manny Elias - Drumming, Rhythm Programming
Hosté:
Chris Hughes - Rhythm Programming, Tuned Percussion, Conducting
Ross Cullum - Jazz High, Dynamic Toggle
Mel Collins - Saxophones
Phil Palmer - Palmer Picking
Caroline Orzabal - Child Vocal (06)
Diskografie The Hurting
Vyšlo 7. března 1983, Mercury, MERS 17

Seznam skladeb:
01. The Hurting (4:17)
02. Mad World (3:46)
03. Pale Shelter (4:24)
04. Ideas as Opiates (3:46)
05. Memories Fade (5:05)
06. Suffer the Children (3:52)
07. Watch Me Bleed (4:19)
08. Change (4:14)
09. The Prisoner (2:55)
10. Start of the Breakdown (5:01)
Total Time: (41:39)

Produced: Chris Hughes, Ross Cullum
Tears For Fears jsou charakterizováni jako zástupci pop-rocku a new wave, ale v podstatě čerpají i z progresívneho rocku, a to nejen pro občasný koncepční přístup k obsahu alb. Už jejich debut "The Hurting" je nesmírně propracovaný z hlediska melodických linek nebo aranže jednotlivých skladeb. Zde se jedná o nahrávu s koncepční myšlenkou, která se zabývá citovými útrapami v dětství. Roland Orzabal v textoch popsal sebe samého a dal tak prvnímu albu obrovskou hloubku. Hudba má temný náboj, ale silné melodické cítění ji dáva rozměr a hlavně nadhled. Hity jako "Mad World", "Pale Shelter" nebo "Change" si získaly oblibu doslova v celém světě, třeba "Change" kvůli krásným rytmickým kreacím.


Skupina:
Roland Orzabal - Lead Vocals, Rhythm Guitars, Additional Lead Guitars, Backing Vocals
Curt Smith - Lead Vocals, Bass Guitar, Backing Vocals
Charlton Pettus - Lead Guitars
Doug Petty - Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums
Hosté:
Diskografie Songs For A Nervous Planet
CD/DVD, vyšlo 25. října 2024, Concord Music (France)

Seznam skladeb:
2 CD & DIGITAL
01. Say Goodbye To Mum And Dad *
02. The Girl That I Call Home *
03. Emily Said *
04. Astronaut *
05. No Small Thing
06. Tipping Point
07. Everybody Wants To Rule The World
08. Secret World
09. Sowing The Seeds Of Love
10. Long, Long, Long Time
11. Break The Man
12. My Demons
13. Rivers of Mercy
14. Mad World
15. Suffer The Children
16. Woman In Chains
17. Badman’s Song
18. Pale Shelter
19. Break It Down Again
20. Head Over Heels
21. Change
22. Shout
*New Studio Tracks

2LP SET
Side A
01. Say Goodbye To Mum And Dad *
02. The Girl That I Call Home *
03. Emily Said *
04. Astronaut *
05. Tipping Point
Side B
06. Everybody Wants To Rule The World
07. Sowing The Seeds Of Love
08. Break The Man
09. Mad World
Side C
10. Woman In Chains
11. Badman’s Song
12. Pale Shelter
Side D
13. Break It Down Again
14. Head Over Heels
15. Change
16. Shout
*New Studio Tracks

DELUXE 3LP SET D2C ONLY
Side A
01. Say Goodbye To Mum And Dad *
02. The Girl That I Call Home *
03. Emily Said *
04. Astronaut *
Side B
05. No Small Thing
06. Tipping Point
07. Everybody Wants To Rule The World
08. Secret World
Side C
09. Sowing The Seeds Of Love
10. Long, Long, Long Time
11. Break The Man
12. My Demons
Side D
13. Rivers of Mercy
14. Mad World
15. Suffer The Children
16. Woman In Chains
Side E
17. Bad Man’s Song
18. Pale Shelter
19. Break It Down Again
Side F
20. Head Over Heels
21. Change
22. Shout
*New Studio Tracks
Total Time: (00:00)

Skupina:
Roland Orzabal - Lead Vocals (01,02,03,05,08,09), Rhythm Guitars, Additional Lead Guitars, Backing Vocals
Curt Smith - Lead Vocals (04,06,07), Bass Guitar, Backing Vocals
Charlton Pettus - Lead Guitars
Doug Petty - Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums
Hosté:
Diskografie Secret World (Live In Paris)
CD/DVD, vyšlo 27. února 2006, XIII BIS Records, 70022640621 (France)

Seznam skladeb:
01. Secret World (Orzabal) (4:54)
02. Call Me Mellow (Orzabal, Smith, Pettus) (3:45)
03. Sowing The Seeds Of Love (Orzabal, Smith) (6:51)
04. Pale Shelter (Orzabal) (4:43)
05. Closest Thing To Heaven (Orzabal, Smith, Pettus) (4:08)
06. Mad World (Orzabal) (5:14)
07. Everybody Wants To Rule The World (Orzabal, Stanley, Hughes) (4:27)
08. Head Over Heels (Orzabal, Smith) (4:12)
09. Shout (Orzabal, Stanley) (6:32)

Bonus Studio Track:
10. Secret World (radio edit) (Orzabal) (3:37)
11. Floating Down The River (previously unreleased) (Orzabal) (3:56)
12. What Are We Fighting For (previously released on Curt Smith's 1998 Mayfield album) (Smith, Pettus) (4:46)
Total Time: (57:05)

Bonus DVD
01. Secret World (4:54)
02. Call Me Mellow (3:40)
03. Sowing The Seeds Of Love (7:33)
04. Pale Shelter (4:47)
05. Closest Thing To Heaven (4:08)
06. Mad World (5:56)
07. Everybody Wants To Rule The World (4:28)
08. Head Over Heels (4:18)
09. Shout (7:12)
Total Time: (46:56)

Recorded on 18 June 2005
"Secret World - Live In Paris" je živé album britské kapely Tears For Fears, které vydalo 27. února 2006 francouzská nahrávací společnost XIII Bis Records. jedná se o první oficiální live album, které bylo natočeno na stadionu Parc des Princes v Paříži ve Francii během jejich světového turné v roce 2005. Edice přináší CD albu spolu s video DVD video. CD obsahuje také další tři studiové nahrávky, dosud nevydávanou "Floating Down The River", rozhlasovou úpravu "Secret World" vydanou jako promo singl ve Francii, a píseň "What Are We Fighting For?" napsanou a originálně vydanou v roce 1998 v Curt Smithově projektu Mayfield.


Skupina:
Hosté:
Diskografie Rule The World
Vyšlo 10. listopadu 2017, Virgin EMI Records, 00602567113782 (UK, Europe)

Seznam skladeb:
01. Everybody Wants Tto Rule The World (4:12) (from Songs from the Big Chair)
02. Shout (7" edit) (4:46) (from Songs from the Big Chair)
03. I Love You But I'm Lost (4:21) (previously unreleased)
04. Mad World (3:34) (from The Hurting)
05. Sowing The Seeds Of Love (6:17) (from The Seeds of Love)
06. Advice For The Young At Heart (4:51) (from The Seeds of Love)
07. Head Over Heels (4:16) (from Songs from the Big Chair)
08. Woman In Chains (with Oleta Adams) (6:30) (from The Seeds of Love)
09. Change (radio edit) (3:57) (from The Hurting)
10. Stay (4:29) (previously unreleased)
11. Pale Shelter (2nd Single Version) (4:35) (from The Hurting)
12. Mothers Talk (U.S. Remix) (4:12) (from Songs from the Big Chair)
13. Break It Down Again (4:32) (from Elemental)
14. I Believe (4:56) (from Songs from the Big Chair)
15. Raoul And The Kings Of Spain (5:17) (from Raoul and the Kings of Spain)
16. Closest Thing To Heaven (3:36) (from Everybody Loves a Happy Ending)
Total Time: (74:21)

"Rule the World - The Greatest Hits" je kompilační album britské pop-rockové kapely Tears for Fears, kterou vydala v roce 2017 Virgin EMI, součást Universal Music. Kompilace obsahuje čtrnáct největších Top 40 hitů, vybraných z prvních šesti studiových alb a dvě nové skladby "Stay" a "I Love You But I'm Lost", kterou společně kapela složila s Danem Smithem z Bastille. Ta druhá vyšla i jako digitální singl dne 13. října 2017. Album se umístilo na 12. místě ve Velké Británii, čímž se stalo šestým UK Top 20 albem a získalo certifikát Silver od britského fonografického průmyslu za prodej přesahující 60 000 kopií.

Skupina:
Hosté:
Diskografie Saturnine Martial & Lunatic
Vyšlo 3. června 1996, Fontana, 528 114-2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Johnny Panic And The Bible Of Dreams (6:22)
02. The Big Chair (3:20)
03. Schrödinger's Cat (5:03)
04. My Life in the Suicide Ranks (4:32)
05. When in Love With a Blind Man (2:24)
06. Pharaohs (3:41)
07. Déja-Vu and the Sins of Science (6:24)
08. The Marauders (4:08)
09. Tears Roll Down (3:16)
10. New Star (4:26)
11. The Body Wah (5:19)
12. Lord of Karma (4:41)
13. Bloodletting Go (4:11)
14. Always in the Past (4:38)
15. Sea Song (3:51)
16. Ashes to Ashes (4:31)
17. Empire Building (2:49)
18. The Way You Are (4:56)
Total Time: (78:32)

Recorded 1983-1993
"Saturnine Martial & Lunatic" je kompilační album britské pop-rockové kapely Tears for Fears, které vyšlo 3. června 1996. Jedná se o sbírku B-stran singlů a vzácné skladby, které zahrnují deset let nahrávání z období kapely pod vydavatelstvím Merkur/Phonogram. Album také zahrnuje jejich hitový singl z roku 1983 "The Way You Are", který se nedostal na jejich " greatest hits" album z roku 1992. Album obsahuje také poznámky psané samotnými členy kapely, které popisují jednotlivé skladby.

Skupina:
Hosté:




Diskografie Tears Roll Down (Greatest Hits 82-92)
Vyšlo 2. března 1992, Fontana, 510939-2 (UK & Europe)

Seznam skladeb:
Original CD 1992
01. Sowing the Seeds of Love (6:19)16 (from The Seeds of Love)
02. Everybody Wants to Rule the World (4:11) (from Songs from the Big Chair)
03. Woman in Chains (6:28)4:37 (from The Seeds of Love)
04. Shout (6:33) 34(from Songs from the Big Chair)
05. Head over Heels (4:14) 15(from Songs from the Big Chair)
06. Mad World (3:29) (from The Hurting)
07. Pale Shelter (4:39) (from The Hurting)
08. I Believe (4:50) (from Songs from the Big Chair)
09. Laid So Low (Tears Roll Down) (4:44) (Previously unreleased)
10. Mothers Talk (4:59) (from Songs from the Big Chair)
11. Change (3:54) (from The Hurting)
12. Advice for the Young at Heart (4:54) (from The Seeds of Love)
Total Time: (59:15)

2004 Bonus Disc
01. Memories Fade (5:08)
02. Start Of The Breakdown (4:58)
03. The Hurting (4:16)
04. The Marauders (4:10)
05. The Working Hour (6:33)
06. Shout (US Remix) (8:02)
07. Standing On The Corner Of The Third World (5:30)
08. Johnny Panic && The Bible Of Dreams (4:19)
09. Break It Down Again (4:32)
10. Elemental (5:31)
11. Bloodletting Go (4:13)
12. The Body Wah (5:17)
Total Time: (62:28)

2005 Bonus Remix Disc
01. Shout" (Skylark 12" Extended Club Mix) (9:07)
02. Change (Joey Negro Punkdisco Mix) (7:42)
03. Head Over Heels (Dave Bascombe 7" N. Mix) (4:17)
04. Pale Shelter (New Extended Version) (7:09)
05. Laid So Low (Tears Roll Down) (US Dance Mix) (3:18)
06. Mothers Talk (Beat of the Drum Mix) (8:57)
07. Sowing the Seeds of Love (Wen's Overnight Mix) (6:48)
08. Shout (Jakatta Thrilled-Out Mix) (5:36)
09. Woman in Chains (Jakatta Awakened Mix Radio Edit) (3:45)
10. Mad World (Afterlife Remix) (5:18)
11. Everybody Wants to Rule the World (The Chosen Few Remix) (6:34)
Total Time: (68:31)

DVD listing
01. Sowing the Seeds of Love (6:19)
02. Everybody Wants to Rule the World (4:11)
03. Woman in Chains (6:28)
04. Shout (6:33)
05. Head over Heels (4:14)
06. Mad World (3:29)
07. Pale Shelter (4:39)
08. I Believe (4:50)
09. Laid So Low (Tears Roll Down) (4:44)
10. Mothers Talk (4:59)
11. Change (3:54)
12. Advice for the Young at Heart (4:54)
Total Time: (59:14)

Track 03 is the "Remix" from the original 7" (1985)
Track 04 is the "Extended Version" from the re-released 12" (1983)
Track 05 is the original "Sowing the Seeds of Love" (1989) B-side "Tears Roll Down", the same version can be found on the "Saturnine Martial & Lunatic" compilation
Track 07 is the "Full Version" from the 12" and CD single (1989)

"Tears Roll Down (Greatest Hits 82-92)" je kompilační album britské pop-rockové kapely Tears for Fears, které vyšlo v roce 1992. Je na něm zařazen i hitový singl "Laid So Low (Tears Roll Down)", album obsahuje dvanáct UK Top 40 hitů kapely. Album bylo ve Velké Británii certifikováno jako dvojitě platinové, platinové v USA a zlaté v několika dalších zemích, včetně Kanady a Francie. Kompilační video pod stejným názvem bylo také vydáno v roce 1992 a později i na DVD. Album bylo vyšlo v roce 2004 jako 2CD/DVD set pod linkou "Sound + Vision Deluxe" a opět v roce 2005 s bonusovým diskem obsahujícím různé remixy.


Skupina:
Roland Orzabal - Computer Programming, Guitars, Keyboards, Vocals
Hosté:
Nick D'Virgilio - Drums
David Sutton - Bass Guitar
Alan Griffiths - Guitars, Keyboards, Computer Programming
Diskografie Tomcats Screaming Outside
Vyšlo 2000, Eagle Records, EAGCD159, GAS 0000159, EAG EDL EAG 295-2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Ticket To The World (5:48)
02. Low Life (4:37)
03. Hypnoculture (3:13)
04. Bullets For Brains (4:09)
05. For The Love Of Cain (4:06)
06. Under Ether (5:51)
07. Day By Day By Day By Day By Day (4:36)
08. Dandelion (3:03)
09. Hey Andy! (4:26)
10. Kill Love (5:41)
11. Snowdrop (4:24)
12. Maybe Our Days Are Numbered (4:48)
Total Time: (54:42)

Recorded and mixed at Neptune's Kitchen
Produced: Roland Orzabal and Alan Griffiths
Engineered and Mixed: Mark O'Donoughue
Mastered: Guy dave at The Exchange
Photography: Daragh McDonagh
Design: Curt Ewans

Skupina:
Curt Smith - Lead Vocals
Aaron Sterling - Drums
Charlton Pettus - Drums
Zoe Keating - Cellom, Cello Arrangement (05)
Carina Round - Lead Vocals (03), Backing Vocals (01)
Holly Palmer - Lead Vocals (06)
Doug Petty - Additional & Particularly Excellent Keyboards
Charlton Pettus, Georgica Pettus, Harry Pettus, Michael Wainwright - Assorted Backing Vocals Claire Acey - Backing Vocals (04,08)
Hosté:
Diskografie Deceptively Heavy
Vyšlo 15. července 2013, Kook Media, 887158498343 (US)

Seznam skladeb:
01. Beautiful Failure (3:24)
02. Suffer The Silence (3:58)
03. Hold It Together (4:23)
04. My Point Being (4:48)
05. All Is Love (4:05)
06. Porn Star (4:22)
07. Well Enough (4:31)
08. Heaven's Sake (4:53)
09. Wild (4:49)
10. Mannequin (4:13)
11. Some Secrets (4:18)
Total Time: (47:44)

Management: The Artists Organization
Legal: Stacy Fass
Agents: Carole Kinzel & Mike Greek at CAA
Music: Charlton Pettus & Curt Smith
Recorded at Shabby Road
Mixed: Charlton Pettus
Mastered: Ted Jensen for Sterling Sound
Art Direction and Design: Curt Smith & Gina Vivona
Photography: Alan Shaffer

Skupina:
Curt Smith - Vocals, All Instruments
Charlton Pettus - All Instruments, Backing Vocals (14)
Hosté:
Fred Elfringham - Drums (01-11)
Dough Petty - Keyboards (12)
Roland Orzabal - Keyboards (12)
Wendy Page - Backing Vocals (13)
Amy Keys - Backing Vocals (12)
Sophie Saillet (So) - Vocals (13)
Diskografie Halfway, Pleased
Vyšlo 20. května 2008, XIII BIS Records, 70022640643 (France)

Seznam skladeb:
01. Perfect Day (4:21)
02. Seven Of Sundays (4:01)
03. Halfway Pleased (4:08)
04. Greatest Divide (4:32)
05. Coming Out (4:35)
06. Aeroplane (5:37)
07. Two (3:55)
08. Addict (7:50)
09. Cover Us (2:24)
10. Who You Are (4:51)
11. Where Do I Go? (4:56)
12. Snow Hill (Live) (4:43)
13. Seven Of Sundays (Acoustic) (4:02)
14. Coming Out (Acoustic) (3:29)
13. Seven Of Sundays (duet with So) (3:52)
Total Time: (67:16)

Recorded at Shabby Road on 2001-2008
Produced: Curt Smith & the Reverend Charlton Pettus
Mixed: Tim Palmer at Paramount/Ameraycan Studios

Mastered: Scott Hull at Masterdisk, NY

Skupina:
Curt Smith - Vocals, Backing Vocals, Bass, Guitars
Jack Petruzzelli - Guitars, Keyboards
Charlton Pettus - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Dan Petty - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Rob Arthur - Guitars, Keyboards
Doug Petty - Keyboards, Backing Vocals
Richard Pagano : Drums, Percussions
Hosté:
Diskografie Aeroplane
Vyšlo červen 2000, Sour Music, XSMK 1293 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Aeroplane (5:29)
02. What Are We Fighting For (4:43)
03. Sorry Town (5:06)
04. Jasmine (5:34)
05. Reach Out (4:38)
06. Pale Shelter (4:45)
07. Trees (3:46)
08. Where Do I Go (4:26)
09. Mother England (5:48)
10. Snow Hill (4:17)
11. I Don't Want To Be Around (5:12)
12. Sun King (4:25)
13. Gone Again (3:52)
14. Everybody Wants To Rule The World (Acoustic) / Snow Hill (Jazzy Version) (9:31)
Total Time: (71:32)

Photography: Jeffrey Kane

Skupina:
Curt Smith - Lead Vocals, Guitars, Bass Guitar
Neil Taylor - Guitars
Colin Woore - Guitars
Jimmy Copley - Drums
Steve Ferrone - Drums
Martin Page - Bass Guitar, Keyboards
Alan Kamaii - Bass Guitar
Caroll Steele - Percussion
Paulhino Da Costa - Percussion
Billy Livsey - Keyboards
Kevin Deane - Keyboards
P.J Moore - Keyboards
Jeff Bova - Keyboards
Kim Bullard - Keyboards
Hosté:
Diskografie Soul On Board
Vyšlo 1993, Mercury/Vertigo, 518 019-2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Soul On Board (5:13)
02. Calling Out (6:06)
03. Beautiful To Me (6:20)
04. Wonder Child (4:08)
05. Words (4:22)
06. I Will Be There (4:45)
07. No One Knows Your Name (5:47)
08. Rain (4:07)
09. Come The Revolution (4:11)
10. Still In Love With You (6:47)
Total Time: (00:00)

Produced (01,06,09): Martin Page, Curt Smith
Produced (04,08,10): Chris Kumsey, Curt Smith
Produced (02,03,05): Kevin Deane, Curt Smith
Produced (07): Curt Smith
Mastered: Scott Hull at Masterdisk, NY
Mixed at Deonshire Studios, CA, Hit Factory, NY, Electric Lady Studios, NY
Engineered (01,06,09): Jeff Lorenzen, Martin Page and Ed Thacker
Engineered (02,03,05): Paul Logus
Engineered (04,08,10): Chris Kimsey, Richard McKernin, Mick Guzauski and Jeff Graham
Engineered (07): Paul Orofino, Richard McKernin, Mick Guzauski and Jeff Graham
Art Direction & Design: Michael Bays and Étsuko Iseki
Photography: Franck Ockenfels
This album is dedicated to Frances... "you rock my soul on board".

Skupina:
Curt Smith - Lead Vocals, Bass Guitar
Charlton Pettus - Guitars, Backing Vocals
Dough Petty - Keyboards
Russ Irwin - Keyboards, Backing Vocals
Shawn Pelton - Drums
Hosté:
Tim Beatty - Harmonica
Jimmy Coopley - Drums (06)
Steve Ferrone - Drums (07)
Brian Geltner - Drums (02,09)
Richard Pagano - Drums (04)
Caroll Steele - Percussion
Bob Muller - Percussion
Chris Rael - Backing Vocals (05)
Rebecca Martin - Backing Vocals (07)
Georg Brandl - Accordeon
Diskografie Mayfield
Vyšlo 1998, Soundjam, SOUND 0001 (UK)
2011, Happy Fish Music/Margerine Music, none (US)

Seznam skladeb:
01. What Are We Fighting For? (4:43)
02. Sorry Town (5:07)
03. Jasmine's Taste (5:34)
04. Reach Out (4:38)
05. Trees (3:47)
06. Mother England (5:47)
07. Snow Hill (4:15)
08. I Don't Want To Be Around (5:13)
09. Sun King (4:23)
10. Gone Again (3:52)
11. Trees (3:53)
Total Time: (51:12)

All songs written Curt Smith and Charlton Petton
Produced: Curt Smith and Charlton Petton
Mixed and mastered at The Hit Factory, NY
Mixed: Jay Healy
Mastered: Chris Gehringer
Design: Rick Patrick
Photography: Marc Joseph
Mayfield byla skupina, kterou vytvořil Curt Smith poté, co se přestěhoval do New Yorku, aby byl s Frances a unikl britské hudební publicitě. Bylo to pár let po jeho odchodu z Tears For Fears a předpokladem bylo, že nepoužije své jméno (proto Mayfield) a snažil se znovu objevit radost z hudby prostřednictvím hraní naživo. Pravidelně hrávali v New Yorku v klubech jako Brownie, Mercury Lounge a CBGB, ve skutečnosti jediným kritériem bylo, že klub musel být v pěší vzdálenosti od jeho bytu v Merceru a Houstonu.

Skupina:
Roland Orzabal - Guitars, Keyboards, Lead Vocals
Andy Marsden - Drums
Curt Smith - Bass, Synthesisers, Occasional Lead Vocals
John Baker - Guitars, Occasional Lead Vocals
Steve Buck - Keyboards and Flute
Hosté:
Diskografie Acting My Age
Vyšlo 1980, Pye Records / Precision, PART 001 (UK)

Seznam skladeb:
01. Acting My Age (3:48)
02. Sick And Tired (3:37) *
03. Ever Met A Day (3:28)
04. Dancing Nights (4:30)
05. Shut Up (2:47)
06. Elvis Should Play Ska (3:13)
07. Watching Your World (3:25)
08. Love That Is Bad (3:41)
09. Julie Julie (3:15)
10. Bad Dreams (4:32)
Total Time: (36:16)

All titles written by Roland Orzabal except * Curt Smith
Produced: Tony Hatch and Glen Tommey for M & M Music
Graduate měli úspěch pouze v některých evropských zemích jako je Španělsko, Německo nebo Řecko. "Bad Dreams" byl jejich první singl z alba.

Zpět






Tears For Fears 1975






Když Tears For Fears vládli světu: Ian Stanley, Nicky Holland, Roland Orzabal, Curt Smith, Will Gregory, Manny Elias a Andrew Saunders na turné Tears For Fears v roce 1985






Zpět
Oficiální stránky:
http://tearsforfears.com/

Ostatní zdroje:
https://www.facebook.com/TearsForFears/
https://rateyourmusic.com/artist/tears-for-fears

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2.9.2018 
Menu Poslední aktualizace: 8.10.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©