Spock's Beard

   

Zpět


Spock's Beard založili v roce 1992 v Los Angeles bratři Morseovi - Neal (zpěv, klávesy) a Alan (kytara), kteří si k sobě přizvali basistu Johna Ballarda a bubeníka Nicka D'Virgilio. S Nickem se setkali na jednom večerním klubovém vystoupení. Byl neuvěřitelně skvělý. Proto se Neal rozhodl poslat mu kazetu s demonahrávkami, no a Nick ji odeslal zpět už i s nahranými bicími, což oba dva bratry docela dost šokovalo. Vůbec nečekali, že tak rychle objeví nekomerčního hráče na bicí, který bude úplně vyhovovat jejich projektu. Podobná situace se zopakovala i s ostatními členy. Původne byl v kapele basista Ballard, kterého po necelém roce nahradil Dave Meros. Alan a Neal znali Davea už mnoho let, navíc byl ochoten se plně zůčastnit projektu. Nejúžasnější byl japonský klávesista Ryo Okumoto, který se ke skupině připojil o čtyři roky později. Hned poprvé přišel do zkušebny s nacvičenými skladbami a odehrál téměř dokonale celý materiál z připravovného debutového alba.

A odkud přišel název kapely Spock´s Beard? V úplných začátcích zkoušeli v malé garážové zkušebně pod názvem "One", ale stále hledali jiné, solidní a dobré jméno. Existuje více verzí - jedna tvrdí, že Nick měl zvláštního psa Spocka s hodně velkým ochlupením na tlamě, druhá verze tvrdí, že název pochází ze seriálu Star Trek, konkrétně z epizody Mirror, Mirror. Správnější asi bude druhá varianta. Alan Morse jednou přišel s názvem po obzvláště divoké party v baru v Mammoth Mountain v Kalifornii, kde poznamenal ke svému bratrovi Nealovi "Je to skoro, jako bychom byli v alternativním vesmíru, jako v té jedné epizodě Star Treku, kde Spock měl vousy. Nebyl by to pohodový název pro kapelu? Spock's Beard." A když nadešel čas, kdy si volili název pro kapelu, Alan dělal seznam více než 100 jmen a jméno Spock's Beard uvedl na konci jako vtip, a kapela si jej vybrala. Termín pochází s epizody "Mirror, Mirror" ze Star Trek původní série, kde jsou si čtyři důstojníci lodi vyměnili role se svými protějšky v alternativním vesmíru, tam právě v alternativní verzi Spock měl bradku.

Spock's Beard dostali nabídku od celkem malého progresívního vydavatelství, ale po několikaměsíčním vyjednávání se hudebníci rozhodli, že si album vydají sami na vlastní náklady. V roce 1994 se zavřeli ve studiu, aby nahráli svůj první opus. Debutové album vyšlo pod názvem "The Light" v roce 1995 a mnozí kritici je označovali jako nejlepší progresivní album desetiletí.

V roce 1996 kapela přišla se svojí druhou nahrávkou "Beware Of Darkness" a došlo také k podepsání smlouvy s japonskou firmou JVC/Victor, evropskou GEP a Warner Chappell Music Publishing. Potom založili vlastní nahrávací společnost Radiant Records, aby měli pod kontrolou všechny desky, pokud se týče domácí půdy. "The Official Live Bootleg" byl jejich prvním počinem, pak následovalo již zmíněné druhé album "Beware Of Darkness".

V květnu 1997 se Spock´s Beard již podruhé zúčastnili festivalu Progfest v Los Angeles, kde představili v premiéře skladby "In The Mouth Of Madness" a "June" z připravované desky "The Kindness Of Strangers". Obě dvě publikum přijalo velmi dobře, zvláště při skladbě "June", došlo i na "standing ovation".

"Spock's Beard byli od svého počátku progresivní rockovou kapelou. Ale mezi všemi těmi 'šílenostmi', co jsme hráli, naše hudba nikdy nepostrádala opravdu silné melodie, které lidem utkví v paměti a díky kterým jsme tak trochu vkročili i do mainstreamových vod. Je to vtipné, občas si nějaký kluk vezme na náš koncert svoji holku, která progresivní rock nesnáší už z podstaty, ale když pak slyší, co hrajeme, názor změní," říká s úsměvem Nick D'Virgilio.

V říjnu 1998 kapela vydala album raritních nahrávek "From The Vault", hned nato v listopadu vyšla v Evropě živá nahrávka "The Beard Is Out There" se stejným obsahem jako "The Official Live Bootleg", doplněný pouze bonusem "Fire/Waste Away".

Čtvrtá studiová deska "Day For Night" byla k vidění 23. března 1999 a po jejim vydání se kapela vydala na krátké turné po východoamerickém pobřeží, jehož součástí bylo i vystoupení na festivalu NEARfest (North East Art Rock Festival) 27. června. V září pak vycestovali na evropská pódia. Dalšího koncertního alba "Don't Try This At Home" se fanouškové dočkali 25. dubna 2000. V srpnu Spock's Beard dělali předskokany slavnějším kolegům, kapele Dream Theater, během druhé časti jejich Metropolis 2000 US Tour.


Pátá studiová nahrávka s jednoduchým názvem "V" vyšla 22. srpna 2000, premiéru měla ještě před Progfestem na koncertě v klubu Troubadour dne 31. srpna 2000. Toto vystoupení se považuje za doposud jejich nejvydařenější v historii kapely. Na listopad si v edičním plánu uvedli dvě koncertní CD, "Nick'n'Neal - Two Separate Gorillas" (akustická show Nicka D'Virgilia a Neala Morse) a "Don't Try This At Home Either!" V květnu 2001 kapela vydala CD singl "All On A Sunday" s přepracovanými verzemi některých skladeb, které byly určeny pro evropská rádia.

Za dosavadní vrchol diskografie lze považovat fenomenální koncepční dvoualbum "Snow" z roku 2002, které pro kapelu znamenalo podstatný zvrat v jejich historii. Po jeho natočení se v úvodu nového milénia totiž Neal Morse rozhodl skupinu opustit, aby se mohl věnovat své sólové kariéře. Osud kapely a její další existence se zdála být prakticky nemožná. Patová situace se nakonec překvapivě nevyřešila angažováním nového instrumentalisty či vokalisty, ale veškeré klávesové party vzal na svá bedra fenomenální Ryo Okumoto a sólového zpěvu za mikrofónem se ujal dosavadní bubeník Nick D'Virgilio, jehož hlas lze zaslechnout v doprovodných partech i na starších deskách. Rocková historie už podobnou eskapádu zažila, že by to byla reminiscence na skupinu Genesis a Gabrielův odchod??? Na uvolněný post za bicími usedl Jimmy Keegan, který až do roku 2011, kdy se stal plnohodnotným členem kapely, pouze jen hostoval. Jejich první album "Feel Euphoria" po Nealově odchodu je více rockovější a s více experimentálnějším zvukem než alba, když Neal Morse vedl kapelu, a spoléhají se ve větší míře na kytaru Alana Morse.

Na začátku roku 2005 po dlouhém psaní a nahrávání Spock's Beard vzdali další album "Octane", jejich druhé po odchodu Neal Morse. Většina fanoušků je přivítala jako návrat k více jemnějšímu a epickém zvuku po předchozím díle "Feel Euphoria".

Jejich deváté studiové album pak vyšlo 21. listopadu 2006 a bylo jednoduše pojmenované "Spock's Beard". Zatímco první dva vydané řadové počiny v tomto složení působily mírně rozpačitým dojmem, následující eponymní album a především jubilejní "X" už přední pozici kapely na scéně s přehledem obhájily. Kapela se totiž rozhodla, že své v pořadí již desáté album "X" bude propagovat jenom prostřednictvím několika koncertů, protože nejbližšího půl roku nebudou fungovat v kompletní sestavě. "Náš bubeník Nick má ješte jeden projekt a vypadá to tak, že najbližších šest měsíců nebude k dispozici," vysvětlil v exkluzívním telefonickém rozhovoru pre agentúru SITA baskytarista Dave Meros. Hudebníci si už zvykli na to, že spolu jako kapela už netráví tolik času. I samotné album vznikalo víceméně na dálku. "Všichni jsme byli roztroušeni po světě, takže jsme spolupracovali prostřednictvím internetu, posílali si maily a komunikovali přes telefon. Během nahrávání jsme se všichni najednou v jedné místnosti ani jednou nesešli," prozradil ostřílený muzikant, který to však ale považuje za plus. "Možno to připadá, že to hralo proti nám, ale opak je pravdou, velmi nám to při skládání pomohlo," dodal Dave Meros. Vznik dobré skladby se podle Merose pohybuje od jednoho týdne, ale může to trvat více než rok. Shromažďování materiálu pro album "X" trvalo hudebníkům téměř tři roky, samotné nahrávání i s přestávkami pak šest měsíců.

Další, snad i očekávaná, personální změna přišla na sklonku roku 2011, když skupinu opustil Nick D'Virgilio. V létě roku 2011 Spock's Beard měli naplánováno odehrát koncerty na Sweden Rock Festival a High Voltage Festival v Evropě. Úřadující zpěvák Nick D'Virgilio ale nemohl hrát v obou termínech, takže skupina rekrutovala zpěváka kapely Enchant Teda Leonarda, aby jej nahradil za mikrofonem

na obou vystoupeních. Ted Leonard byl celkem jasnou volbou, neboť v minulosti hostoval na turné Spock's Beard se svojí domovskou formací Enchant a v té době kapela dlela další čas v odmlce. Dne 19. listopadu 2011 pak Nick oficiálně oznámil, že opouští kapelu, aby pokračoval na dalších projektech, když dostal nabídku hrát v proslulém Cirque du Soleil. Kapela se tak dostala do takřka stejné situace jako po odchodu Neala Morse. Tentokrát už bylo angažování nových členů nezbytností a vyřešilo se kupodivu opět velmi brzy. Ani ne za týden pak skupina oznámila, že Leonard a koncertní hostující bubeník Jimmy Keegan se přidali ke kapele na plný úvazek jako náhrada za Nicka.

"Cirque du Soleil jsou neustále na turné, Nickovo působení tam i v naší kapele tak absolutně nebylo časově skloubitelné. Ale je to skvělé a moc mu to přejeme. Myslím, že na jeho místě bychom udělali to samé, kdybychom dostali takhle dobrou nabídku," vysvětlují odchod D'Virgilia zbylí členové kapely, kteří nezpřetrhali vazby ani s Nealem Morsem.

V této nové sestavě nakonec vzniklo i album "Brief Nocturnes And Dreamless Sleep", při kterém kapela navázala po letech spolupráci i s bývalým zakladatelem Nealem Morsem. Dne 13. května 2012 skupina oznámila, že zahájila práce na jejich 11. studiovém albu, které by předběžně mohlo vyjít na podzim následujícího roku. Dne 1. prosince 2012 byl odhalen i název alba "Brief Nocturnes and Dreamless Sleep" a možné objevení alba v dubnu 2013. Stejně jako u předchozích alb, předprodejní kampaň byla zahájena, tentokrát na crowdfundingové Indiegogo, ze kterého financovali nahrávání alba. Přispěvatelé do kampaně měli pak právo na předprodej limitované edice alba, která by obsahovalo i bonusové Skladby, které by nebyly k dispozici na žádném jiném vydání desky. Seznam skladeb pak byl vyhlášen kapelou na Facebooku dne 18. ledna 2013. Nádherný poetický titul si vypůjčili z knihy "The Story of Civilization" od Willa a Ariela Durantových, který Morse četl v době nahrávání. Zatímco po rozchodu s Nealem Morsem se kapela vzpamatovávala delší čas a chvíli trvalo, než definovala svůj nový hudební projev, z druhého odloučení si už naštěstí žádné viditelné šrámy neodnesli. Naopak se kapela zdá být plná sil, energie a skladatelské invence. Chvályhodný byl především výběr nového vokalisty, který byl doslova trefou do černého. Emotivní a charismatický projev Teda Leonarda totiž svého předchůdce v lecčems překoná a s tvorbou spolku úžasně ladí. Ted se navíc chopil i role doprovodného kytaristy a spoluskladatele celého materiálu a jeho tvůrčí invence je zde poměrně patrná. Jako host a spoluautor se zde objevil i Neal Morse a jeho vklad je patrný zejména ve dvanáctiminutovém eposu "Waiting for Me". Spock's Beard pak část roku 2014 strávili na turné propagujícím jejich jedenácté album "Brief Nocturnes And Dreamless Sleep". Z Ameriky jej přijeli představit i do Evropy, bohužel zatím jen do Anglie.

Neal Morse se mezitím zapojil i do projektu progresivní superskupiny Transatlantic, kterou tvoří Mike Portnoy (ex-Dream Theater), Pete Trewavas (Marillion) a Roine Stolt (The Flower Kings).

Nové dvanácté album kapela vydává 21. srpna 2015 pod názvem "The Oblivion Particle". Je na něm obsaženo celkem devět skladeb délka alba je cca 65 minut. Druhou skladbu "Minion" je možné si již poslechnout v lyrickém videu například zde.... Vedle Ted Leonardova dominantního vokálu a Dave Merosovy charakteristické basy zde Alan Morse přidává autoharp, banjolele, elektrický sitar a mandolínu do svého nástrojového rejstříku, bubeník Jimmy Keegan se ujímá vokálu ve skladbě "Bennett Built A Time Machine" a Ryo rozšířil svůj arzenál klávesových zvuků v celém albu. Kromě toho zde pohostinsky vystupuje i virtuózní houslista kapely Kansas David Ragsdale a propůjčuje svůj dílek na albu v majestátní závěrečné skladbě "Disappear". Album "The Oblivion Particle" se nahrávalo v The Mouse House a produkovali je Rich Mouser, Alan Morse a John Boegehold, dva nečlenové jsou dlouholetí spolupracovníci kapely.

Kapela také nedávno oznámila evropské turné na podporu alba, když se k ní připojí mladá britská kapela Synaesthesia a maďarská, českému publiku již ne neznámá, progresivní kapela Special Providence. Dne 20. září 2015 mají i zastávku v Metro Club v Brně.

V říjnu 2016 kapela Spock’s Beard oznámili, že z kapely odchází bubeník Jimmy Keegan, který byl jejich členem od roku 2003. Kapela vyzdvihla jeho přínos pro skupinu, talent a také hudební vyzrálost a do další cesty mu přeje jen to nejlepší. Kapela po oznámení jeho odchodu byla zaplavena nabídkami zahrát si na zkoušku s kapelou, až musela na stránkách vydat prohlášení, že "...kapela měla štěstí, že s ní mohli hrát dva z nejlepších bubeníků na světě, takže jejich standardy jsou poměrně vysoké...". Takže uvidíme, který nový bubeník nastoupí na jeho místo.

Američtí klasici progressive rocku Spock’s Beard informovali o jejich posledním nejnovějším třináctém albu. Jmenuje se "Noise Floor" a vyjde u Inside Out Music 25. května 2018. Album bude obsahovat osm kompozic. Jak uvedl Ted Leonard, zpěvák formace, většina materálu byla složena jednotlivými členy skupiny ve svých domácích studiích a poskytli je dalším hudebníkům ve formě vysoce kvalitních demonahrávek. Jak zdůraznil frontman, skupina se jako vždy více zajímala o hudební vývoj než o revoluci. Podle jeho názoru jsou písně na "Noise Floor" ještě více melodičtější. Na tomto albu se znovu spojili Ted Leonard, Alan Morse, Dave Meros a Ryo Okumoto s bubeníkem a původním členem skupiny Nickem D'Virgilio, který opustil skupinu v roce 2011. Za produkci alba je zodpovědný Rich Mouser. CD bude vydáno jako 2CD digipack, když na druhém disku bude EP se čtyřmi kompozicemi ze stejné studiové relace, a ve vinylové verzi (gatefold 2LP) a také digitálně.

"No, jsme velmi rádi, že se k nám Nick vrátil na tohle album," říká Leonard. "Ale dále do budoucna to už nepůjde." "Byli bychom moc rádi, kdyby Nick mohl znovu s námi hrát," dodává Okumoto. "Problém je ale v tom, že má tolik dalších závazků spojených s jeho časem, že pochybuji, že nám padne do plánu, pokud jde o turné. Ale doufáme, že Nick bude s námi v budoucnu moci jít alespoň do studia."

Legendární američtí progresivní rockeři Spock's Beard s potěšením oznámili v říjnu 2023 speciální edici jejich alba "Feel Euphoria" k jeho 20. výročí, které poprvé dorazí na vinylu 24. listopadu 2023. Dave Meros komentuje toto vydání: "Je to první ze série reedic alb Spock's Beard z "doby Nicka". Toto album jsem neposlouchal mnoho let a bylo skvělé slyšet, jak tvrdě jsme některé z těch písní rozhoupali, jak jedinečné bylo ve srovnání s typickým progrockovým albem té doby a jak se lišilo od obou, co jsme dělali v minulosti a co jsme měli dělat v budoucnu." "Feel Euphoria", původně vydané v roce 2003, bylo pro kapelu mezníkem, neboť to bylo to jejich první album bez Neala Morse a s Nickem D'Virgiliem jako hlavním zpěvákem. To také demonstrovalo více kapelový přístup k psaní písní.

Američtí progrockeři Spock's Beard oznámili, že v lednu 2024 vyrazí na turné po Spojeném království, ještě před jejich hlavním slotem na úvodním festivalu Tivoli Midwinter Prog Festival, který se koná 3. února v Utrechtu, Nizozemsko. "Spock's Beard jsou velmi nadšení, že mohou oznámit naše nadcházející turné po Británii a show v NL!", říká kapela. "Už je to strašně dlouho, nemůžeme se dočkat, až zase uvidíme naše přátele z Velké Británie a NL! Tyto termíny jsou pevné, BUDEME tam. Doufám, že vy budete také, musíme ROCK!" Na Midwinter Prog Festival - Tivoli v Utrechtu dne 3. února 2023, se Spock's Beard připojí ke spoluheadlinerům Pain of Salvation a také k francouzským proggerům Lazuli, nové moderní prog metalové superskupině Temic a norským art rockerům Meer.

Zpět
Členové:
Alan Morse - Guitar, Vocals (1992-present)
Dave Meros - Bass, Bass Pedals, Keyboards, Vocals (1993-present)
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals (1995-present)
Ted Leonard - Lead Vocals, Guitar (live member 2011, 2011-present)
Nick D'Virgilio - Vocals, Drums, Percussion (1992-2011, 2018-) (Cirque Du Soleil, Big Big Train)

Bývalí členové:
Jimmy Keegan - Drums, Vocals (live member 2002-2011, 2011-10/2016)
Neal Morse - Lead Vocals, Keyboards, Synths, Acoustic Guitar (1992-2002), (song co-writer 2010-present) (Transatlantic, Flying Colors)
John Ballard - Bass (1992-1993) (není ani na jednom albu)

Spolupracující:
Stan Ausmus - Spoluautor (2003-present)
John Boegehold - Spoluautor (2003-present)

Členové Alan Morse
Guitar, Vocals

Alan Morse je kytarista progresivní rockové kapely Spock's Beard. Je bratrem Neala Morse, který opustil kapelu v roce 2002. Morse je ženatý s Kathryn Morse a má dvě děti, Julia a John.

Nahrával s mnoha umělci, včetně Chad & Jeremy, Spencer Davis, Neal Morse a Ryo Okumoto. Spolu s kytarou, zpívá a hraje na theremin, violoncello, hudební pily, klávesy, bicí, basa a bouzouki. Neobvykle pro rockového kytaristu, Alan Morse nepoužívá trsátko.

Morse má vysokoškolské vzdělání v oboru elektrotechniky a elektroniky, vlastní dokonce výrobní společnost DynaMetric, Inc.

Alan dokončil své první a zatím jediné sólové album "Four O'Clock & Hysteria", který vyšlo 24. dubna 2007 u InsideOut Music.
Členové Dave Meros
(Narozen 8. února 1956, Salinas, Kalifornie)
Bass, Bass Pedals, Keyboards, Vocals


Dave Meros je americký baskytarista, nejznámější jako člen progressive rockové skupiny Spock's Beard. Dave Meros má obchodní vzdělání z U.C. Berkeley s vedlejším studiem v oboru Hudba.

Hrál také s dalšími hudebníky jako Gary Myrick, Bobby Kimball z Toto, Simon Phillips, Steve Lukather, Michael Landau, Glenn Hughes nebo Mark Lindsay z Paul Revere & the Raiders. Skoro 16 let hrál také s Eric Burdon and The Animals. Tako byl zaměstnáván jako manažer turné během těch let a pracoval jako manažer turné i pro další umělce.

Meros začal studovat klasický klavír, když mu bylo 9 let a věnoval se tomu pět let. Vystudoval také hru na lesní roh, trubku, pozoun, tubu ve věku 13 až 18 let. V roce 1974 obdržel ocenění Bank of America za své hudební úspěchy. Ve stejném roce obdržel také cenu John Phillip Souza Band Award. V roce 1974 hrál i na Reno Jazz Festival All Star Band, jako člen University of California Jazz Ensembles.

V letech 1974-1977 hrál basový pozoun a tubu v University of California Jazz Ensembles pod vedením Dr. Davida W. Tuckera. V roce 1976 začal hrát na elektrickou basu po nějakou dobu na University of California, Berkeley. Od roku 1978 hrál profesionálně. Do Los Angeles přesídlil na počátku roku 1985. V té době hrával na basu a byl manažerem turné Rock and Roll Hall of Fame kapely Eric Burdon and The Animals od ledna 1990 až do listopadu 2005 a cestoval velmi intenzivně po celém světě s různými kapelami od konce 80. let. Jeho hlavní tvůrčí podnik od roku 1994 bylo nahrávání a turné s úspěšném progresivní rockové kapely Spock's Beard, že k dnešnímu dni vydala jedenáct celovečerních studiových CD plus velké množství živých CD a EPS, videí, DVD, a rarity sbírky.

Jejich 11. studio CD s názvem "Brief Nocturnes and Dreamless Sleep" byla vydána v dubnu 2013.

Meros v současné době hraje v Sacramento prostoru založeného kapela Rolling hlav představovat Spocks Beard bandmate Ted Leonard. On je také v současné době členem Iron Butterfly, který dříve hrál s nimi jako náhrada za pozdní Lee Dorman během kapely 2006 turné.
Členové
(Narozen 24.května 1959 v Higashiosaka-shi, Osaka, Japonsko)
Keyboards, Moog, Vocals (Spock's Beard, Natalie Cole)


Ryo Okumoto je japonský rockový klávesista, nejznámější z jeho členství v progresivní rockové skupině Spock's Beard. Ke kapele se připojil v roce 1994 a od té doby jej jejím stálým členem. Když zpěvák a klávesista Neal Morse byl v kapele, Ryo hrál na varhany Hammond a Mellotron na albech. Nyní převzal plnohodnotné klávesové povinnosti a proto hraje i syntezátor, zejména Minimoog. Bydlí v Los Angeles. Oženil se 8. září 2012 s Keiko Okumoto.

Začal hrát na klasický klavír ve tří letech a pokračovaltak až do do 13. Pak se stal profesionálním hudebníkem ve věku 15 let vystupoval rok na Live House v Ósace. Protože měl velkou touhou dozvědět se více o různých stylech hudby a získat tak silnou nezávislost, přestěhoval se do Tokia v 16 letech. Tam Ryo vystupoval v nočních klubech a diskotékách dalších pět let.

Jeho první skutečný zlom začal v roce 1978, když mu bylo 19. Koncertoval s dobře známou skupinou s názvem "Creation" a nahrál s nimi i album "Best of Creation". Další rok nato Ryo koncertoval s legendárním Kitaro a objevil se na jeho albu "Live in Parco".

V únoru roku 1980 Ryo vydal své první sólové album "Solid Gold" u Canyon Records. Nahrával je v Air Studio v Londýně s dobře známými hudebníky: Richard Baily (bubeník u Jeffa Becka), Kuma Takeda (basa), Katsutoshi Morizono (kytara) a Delandro Winstone (kytarista u Eltona Johna). O dva měsíce později v dubnu Ryo vydal hned své druhé sólové album "Makin 'Rock" opět u Canyon Records. Toto album nahrával v Sound Labs Studios v Hollywoodu. Znovu měl ve studiu ty nejlepší muzikanty: David Foster (klávesy), Jay Graydon (kytara), Steve Lukather (kytara), Jeff Porcaro (bicí) a Neil Stubenhaus (basa). Ryovo třetí album vyšlo v červnu téhož roku u Canyon Records. Jmenovalo se "Synthesizer" a zaznamenal jej v Sound Design Studio v Tokiu.

Následující rok se Ryo rozhodl udělat další velký krok a přestěhoval se v březnu do Los Angeles do Spojených Států. Zdálo se mu, že Tokyo hudebně stagnovalo a on se stále toužil dozvědět více o různých stylech hudby, které LA nabízelo. Ryo studoval na Dick Grove School of Music celá příští čtyři roky. Po dokončení studia a pro jeho jedinečný styl a techniku jej přivítala americká hudební scéna, když se zapojil do četných projektů po celém světě od té doby. Někteří z umělců, se kterými vystupoval byli Phil Collins, Eric Clapton, Aretha Franklin, Barry White, Eric Burdon, Peabo Bryson a Roberta Flacka. Ryo se také účástnil bezpočtu světových turné.

Bylo to roku 1994, když se Ryo stal součástí skupiny progresivního rocku Spock's Beard. Kapela se rychle propracovala mezi špičku prog scény s mnoha úspěšnými evropskými a americkými turné. Jejich desáté studiové album "X" vyšlo v roce 2010 a kapela se v současné době nahrává nové album, vydává live CD/DVD z jejich úspěšného turné z roku 2010.

Vystupoval a nahrával s mnoha dalšími umělci, včetně skupiny GPS a vydal i řadu sólových alb, hrál na klávesy v hard rock/heavy metalové kapele Eric Burdon & The New Animals v roce 1998, před Martinem Gerschwitzem (nyní Iron Butterfly), který se k nim připojil, koncertoval také s uskupením ASIA Featuring John Payne. V roce 2003 se připojil k nové rodící se kapele K2.
"The Myth Of The Mostrophus" je Okumotovo první sólové album po 20 letech, jeho posledním bylo "Coming Through" v roce 2002. V listopadu 2021 oslovil Okumoto zpěváka a baskytaristu I Am The Manic Whale Michaela Whitemana po vystoupení této kapely na živém přenosu, kterého se Okumoto účastnil. Výměna demoverzí vyústila v napsání prvních skladeb pro toto album. Šestiskladbové album bylo navrženo a smícháno Richem Mouserem. Může se pochlubit sestavou, která se čte jako "kdo je kdo" z progresivního rocku, včetně Okumotových kolegů z kapely Spock's Beard, Nick D'Virgilio, Alan Morse, Dave Meros, Ted Leonard a Jimmy Keegan, řady hostujících hvězd včetně Steva Hacketta, Marc Bonila, Doug Wimbish, Randy McStine a Lyle Workman, stejně jako členové Okumotovy nové skupiny ProgJect včetně Michaela Sadlera, Jonathana Movera a Mikea Keneallyho.
Členové Ted Leonard
(Celým jménem: Theodore Michael "Ted" Leonard)
(Narozen 22. září 1971, Arcadia, Kalifornie)
Lead Vocals, Guitar


Hraje na nástoje: kytara a baskytara
Vzdělání: Specialista AA v účetnictví - Heald Business College

Zpěvák Ted Leonard začínal jako mnoho jiných zpěváků v kostelním sboru. Jeho dědeček, dirigent a výborný hudebník, infikoval hudbou celou rodinu. Ted se rozhodl brát hudbu vážně asi někdy kolem 16. let. V té době zpíval ve skupině Revelation, značne ovlivněné kapelou Iron Maiden. Později si prošel obdobím funky s kapelou Spoons, ve které působilo hlavní jádro předešlé kapely. Spoons však provázely problémy a zřejmě ten největší byl ten, že Ted začal náhodně chodit s bubeníkovou přítelkyní. Do Enchant vstoupil v roce 1992. Byla to pro něj fantastická osobní i profesionální zkušenost. Přinutilo jej to zvýšit si svoji úroveň muzikantské disciplíny a zároveň mu poskytlo možnost spolupracovat se zajímavými osobnostmi ostatních členů. Debut vznikl krátce po jeho příchodu do sestavy, když vokální linky už byly určené, proto se ještě nemohl plně realizovat. Avšak na dalším albu "Wounded" (1996) už zní jeho vokál jakoby od jiného zpěváka.

Teda ovlivnily kapely Kansas, Dream Theater, King's X, Jellyfish a všechny jejich deriváty jako Queensryche a Tears For Fears. Jeho vokální projev obohatili také Paul Rogers, Joe Lynn Turner, Matthew Ward, Steve Perry a 2-Pac.

První zakoupené album: Kansas - Drastic Measures
5 nejoblíbenějších alb všech dob: Masque (Kansas), King's X (King's X), Elemental (Tears for Fears), Rage for Order (Queensryche), Spilt Milk (Jellyfish)
Úplná diskografie:
Enchant: A Blueprint of the World, Wounded, Time Lost, Break, Juggling 9 or Dropping 10, Blink of an Eye, Tug of War
Xen: 10,000 Dharma Doors
Kim Krenik: The Mighty and the Iris
Yes tribute: Tales from Yesterday
Genesis tribute: Supper's Ready
Pink Floyd tribute: The Moon Revisited
Cornerstone Fellowship: Believe
Thought Chamber: Psykerion, Angular Perceptions
Affector: Harmagedon
Zajímavá fakta: má 2 děti (Elyse a Kyle), hrál v mnoha revivalových kapelách a provádí zvláštní triky s obočím
Záliby: hudba a tenis
Členové

(Narozen 12. listopadu 1968, Whittier, California)
Vocals, Drums, Percussion (Cirque Du Soleil, Big Big Train)


Je americký bubeník, zpěvák a multiinstrumentalista. V letech 1992-2011 byl členem progresivní rockové skupiny Spock's Beard, nejprve jako bubeník a později i jako zpěvák. Jeho jméno nezapře italský původ jeho rodičů, matčina rodina pochází ze Sicílie a otec pocházel z Bari.

Sám Nick prozrazuje o svých raných letech: "Začal jsem hrát na bicí, když mi byly tři roky, a od té doby jsem už nedělal nic jiného kromě hudby s výjimkou baseballu a golfu mezitím." Když mu bylo 5 let, jeho otci se dělalo špatně od jeho hraní na hrnce a pánve a přinesl domů sadu bicích z roku 1965, modře jiskřivou sestavu Ludwig, a od té doby už nebylo návratu. Hudba jej zcela pohltila a nehodlal se jí vzdát. "Můj bratr mě naučil hrát na kytaru, když mi bylo sedm let. Naučil jsem se stahovat si věci z nahrávek a to stejné jsem pak dělal i s bubnováním. Chtěl jsem být jako Donny Osmond. Moji rodiče mě vzali do Las Vegas, abych uviděl The Osmonds tenkrát na koncertě v klubu Tropicana, když mi byly čtyři roky. Jako šestiletý nebo sedmiletý jsem si poprvé koupil desku Kiss, pak mě můj bratr zase seznámil s kapelami Led Zeppelin a Genesis a pak se všechno u mě změnilo." V 15 letech se připojil ke své první kapele a začal rozvíjet svůj vlastní osobní styl založený na pocitu a groovu vedle pokročilé techniky.

Do svých sedemnácti let byl Nick hudebním samoukem. Jako 17 letý se zapsal do Dick Grove School of Music, kde studoval hru na bicí, psaní písní a zpěv. V průběhu let také zdokonalil svůj styl a schopnosti prostřednictvím tréninků a zkoušek s učiteli a bubeníky jako Dave Garabaldi, Chad Wakerman, Richard Wilson, Chuck Silverman a Roy Burns. Po hudební škole se stal pracujícím hudebníkem, bral každý koncert, který mohl dostat, a navštěvoval jam sessiony po celém městě.

Nickova osudová kapela, pochvalně oslavovaní Spock's Beard, vznikla v roce 1991, když se při nějakém bluesovém jamování v LA setkal s budoucími spoluhráči Nealem a Alanem Morse. "Náhodou jsme si navzájem padli do oka, když jsme hráli nějakou bluesovou věc. Poté jsme se dali do řeči a od té doby jsme už zůstali spolu. Skočil jsem za Nealem a dostal pásku některých písní, na kterých pracoval, jak se později ukázalo, že se jednalo o celou desku "The Light". Neal a Al mluvili o vzniku kapely. Tak se mě zeptali a bylo to".

Koncem roku 1994 se Nick setkal s Kevinem Gilbertem (Toy Matinee, Giraffe), aby s nim zahrál "The Lamb Lies Down On Broadway" na festivalu zvaném Progfest. V roce 1994 tak hrál v kapele Giraffe na Progfest, která měla ve svém repertoáru i skladby Genesis, konkrétně z alba "The Lamb Lies Down On Broadway". Od této šance, kterou nabídlo setkání v lyžařském středisku v nočním klubu nedaleko Los Angeles, jeho kariéra povýšila na další úroveň. Následně se Nick připojil ke Kevinově kapele THUD. Když Nick nebyl na turné s THUD, trávil spoustu času v Kevinově studiu, učil se inženýrskému umění a jamoval s jinými hudebníky. S Kevinem pak vydržel až do Kevinova úmrtí 17. května 1996. Nick D'Virgilio byl dost blízkým spolupracovníkem Gilberta, a tak na sebe vzal úkol dokončit dokončit poslední album, na kterém Gilbert začal pracovat, než zemřel. Vyšlo až v roce 2000 pod názvem "The Shaming Of The True".

Jedním z hudebníků, s nimiž jamoval ve studiu, byl bubeník Brian MacLeod, který Nicka doporučil Rolandu Orzabalovi z Tears pro světové turné Fears for the Raoul and the Kings of Spain. Nick odletěl do Velké Británie a zkoušel s Tears for Fears v Real World Studios. Tyto zkoušky zahájily dlouhou spolupráci s Tears for Fears, která trvala od roku 1995 do roku 2010. Vedle spolupráce s Kevinem Gilbertem, Tears For Fears a Genesis založil Nick v roce 1992 skupinu Spock's Beard. Jejich první album vyšlo v roce 1995 a během následujících sedmi let Spock's Beard nahráli dalších pět alb a absolvovali rozsáhlé turné. Poté, co v roce 2002 kapelu opustil zpěvák Neal Morse, stal se Nick hlavním zpěvákem. S kapelou zůstal až do roku 2011, kde nahrál další čtyři alba pro Spock’s Beard jako zpěvák a bubeník. Od té doby se do kapely čas od času vracel jako hostující bubeník.

V roce 1997 se Nick vrátil do Anglie, aby hrál na bicí na posledním studiovém albu Genesis "Calling All Stations". Byl jedním ze dvou bubeníků, kteří ve skupině Genesis nahradili Phila Collinse; rovněž se s druhým bubeníkem (Nir Zidkyahu) střídal na jejich albu "Calling All Stations". Jeho stále rostoucí talent a dovednosti jej přivedly k řadě významných koncertů, včetně Genesis, Petera Gabriela, Sheryl Crow, Kevina Gilberta, Erica Burdona, odjel i druhé reunionové turné s Tears For Fears. Stihl se mihnout i v projektu Rewiring Genesis, což byl projekt, který hrál cover verze skladeb Genesis.

V roce 2001 vychází jeho první sólové album "Karma", na kterém Nick spolupracoval s Mike Keneallym a Bryanem Bellerem z kapely The Mike Keneally Band. V letech 2001 až 2004 vystupoval také s Mike Keneally Band ve složení Nick D'Virgilio (drums, vocals), Mike Keneally (lead vocals, lead guitar, keyboards), Bryan Beller (bass, vocals) a Rick Musallam (guitar, vocals). Nick také nahradil Marka Zondera v kapele Fates Warning při jejich letním turné s Dream Theater a Queensryche v roce 2003. Následně Mark Zonder nahrál studiové album Fates Warning s názvem FWX, ale vzhledem k jeho odporu k cestování s nimi nemohl vyjet na turné. D'Virgilio pak odehrál s kapelou několik koncertů na podporu jejich alba FWX z roku 2005 a objevil se na jejich živém DVD z roku 2006 "Live in Athens."

Od roku 2003 byl D'Virgilio také bubeníkem v power pop kapele The Rubinoos. Nick se poprvé setkal s Gregem Spawtonem z Big Big Train v roce 2006 ve studiích Aubitt v Southamptonu. Nick hrál na bicí ve dvou písních na albu Big Big Train z roku 2007 "The Difference Machine", a po nahrání všech bicích na "The Underfall Yard" se v roce 2010 připojil k Big Big Train jako řádný člen. Vystupoval rovněž s britskou progresivní rockovou kapelou Frost* a objevil se na jejich živé nahrávce z roku 2009 "The Philadelphia Experiment".

V roce 2007 se Nick také podílel na nahrávce člena Dream Theater, klávesisty Jordana Rudesse - album "The Road Home". Dne 18. listopadu 2011 Nick ohlásil svůj odchod ze skupiny Spock's Beard a od roku 2010 do roku 2014 byl Nick bubeníkem, zpěvákem a asistentem kapelníka při show TOTEM od Cirque du Soleil a odehrál show více než 1400-krát včetně dvou dlouhých vystoupení v Royal Albert Hall.

Další sólový počin vyšel Nickovi až v červenci 2011 jako EP pod názvem "Pieces". Vydal také album s power triem The Fringe. V roce 2014 se Nick připojil k prodejci hudebních nástrojů Sweetwater Sound, kde vytváří ukázková videa a slouží jako bubeník prvního zavolání Sweetwater Studios. Hrál také na bicí pro Steva Hacketta na dvou albech "The Night Siren" (2017) a "At The Edge Of Light" (2019). V současnosti Nick působí kromě Big Big Train také ve skupině The Haircuts spolu s Mike Keneallym a Rickem Musallamom.

Nick vydal své druhé studiové album "Invisible" 26. června 2020, na kterém spolupracovali Tony Levin, Paul Gilbert, Randy McStine, Jonas Reingold, Don Carr a mnoho dalších.
Vlastní stránky: http://www.ndvmusic.com
Členové

(Narozen 03. listopadu 1969, Van Nuys, California)
Drums, Vocals


Jimmy Keegan je bubeník a je nejmladší z 8 dětí. Hrál s umělci jako Carlos Santana, když bubnoval v písni "Primavera" úspěšném albu Supernatural, John Waite, Tevin Campbell, Peter Matuchniak a další. V současné době je bubeníkem progresivní rockové kapely Spock's Beard, kde nahradil původního bubeníka Nick D'Virgilio v listopadu 2011 po D'Virgiliově odchodu.

Jimmy začal hrát na bicí již v 10 letech. Několik měsíců poté, co získal první sadu bicí, objevil se v televizní show vedle Peter Billingsley (kluk z A Christmas Story), později člen River Phoenix, a dlouholetým kamarádem Karissou Noelem. O dalších pár měsíců hrál v divadle v Los Angeles jako člen obsazení a hudebník. Do 14 let založil svou první kapelu Polo, která mívala pravidelná vystoupení v Disneylandu, stejně jako v pořadu Starsearch a vystupování v četných televizních maratónech. Od 18 let byl zván a využíván i jako studiový hudebník. "Měl jsem štěstí, že jsem vyrůstal v obrovské rodině se všemi druhy poslouchané hudby za všech okolností. když jsem se zlepšoval jako hudebník, jen jsem pokračoval v tomto trendu z poslechu všeho. Proto jsem hovořil tak často s umělci R&B, rocku, popu a dalšími."
Členové
(Narozen 2. srpna 1960, Nashville, Tennessee)

Neal Morse je americký zpěvák a multiinstrumentalista. Hudbě se začal věnovat už ve svých pěti letech, později se jí snažil i živit coby klubový hudebník. K obratu v jeho kariéře došlo v roce 1992, kdy společně s bratrem Alanem založil kapelu Spock's Beard, která se brzy zařadila mezi špičková neoprogová seskupení devadesátých let.

Už během svého působení ve Spock's Beard vydal Morse dvě sólová alba, společně s Mikem Portnoyem (Dream Theater), Roine Stoltem (Flower Kings) a Petem Trewavasem (Marillion) se pak podílel na vzniku superskupiny Transatlantic, se kterou rovněž nahrál čtyři studiová cédéčka.

K dalšímu zlomu v Morseově životě došlo v roce 2002, kdy se stal znovuzrozeným křesťanem a své víře podřídil i další své hudební směřování. To, co jej k tomuto kroku vedlo, popisuje na dvojalbu Testimony z roku 2003.

Z dalších Morseových sólových desek stojí rozhodně za zmínku koncepční album Sola Scriptura (2007), věnované životu náboženského reformátora Martina Luthera či album Testimony 2, které vyšlo v květnu loňského roku. Prakticky na všech svých sólových projektech spolupracuje Morse s bubeníkem Mikem Portnoyem a baskytaristou skupiny Ajalon Randy Georgem.

Zpět

Studiové desky:
2018 Noise Floor
2015 The Oblivion Particle
2013 Brief Nocturnes And Dreamless Sleep
2010 X
2006 Spock's Beard
2005 Octane
2003 Feel Euphoria
2002 Snow
2000 V
1999 Day For Night
1997 The Kindness Of Strangers
1996 Beware Of Darkness
1995 The Light

Singly:
2001 All On A Sunday (SP)
1999 Skin (SP)

DVD:
2017 Snow Live
2014 Live At Sea
2008 Spock's Beard Live
2004 The Making Of Snow
2002 Don't Try This at Home
2001 The Making Of V
1999 Live At The Whisky 1999
1998 Spock's Beard Home Movie
Živé nahrávky:
2017 Spock's Beard Jam - Morsefest 2016 (Inner Circle)
2014 Live At Sea
2012 The X Tour - Live
2011 Live At High Voltage Festival
2010 Europe '98
2008 Spock's Beard Live
2005 Gluttons For Punishment - Live In '05
2001 There And Here - Live
2001 There & Here - "From The Vaults" Series Volume 4
2000 Don't Try This @ Home Either - Live, From The Vaults, Series 3
2000 Nick 'n Neal live in Europe, Two Separate Gorillas, From The Vaults, Series 2
2000 Don't Try This At Home
1999 Live At The Whisky And Nearfest
1998 The Beard Is Out There
1997 From The Vault - Rarities
1996 Official Live Bootleg

Rarity:
2014 Inner Circle Jan 2014 - The Early Snow Demos

Kompilace:
2006 Two In One
2015 The First Twenty Years

Ryo Okumoto:
2022 The Myth Of The Mostrophus
2002 Coming Through
1999 Rules Of Love And Marriage (soundtrack)
1980 Synthesizer
1980 Makin' Rock
1980 Solid Gold

Alan Morse:
2007 Four O' Clock And HysteriaSkupina:
Ted Leonard - Lead vocals, Guitars
Alan Morse - Electric Guitars, Acoustic Guitars, Pedal Steel Guitar, Lap Steel Guitars, Mandolin, Autoharp, Backing Vocals
Dave Meros - Bass, Backing Vocals
Ryo Okumoto - Organ, Mellotron, Piano, Synths, Clavinet, Vocoder
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Diskografie Noise Floor
Vyšlo 25. května 2018, InsideOut Music, 0IO01797

Seznam skladeb:
CD 1 - Noise Floor
01. To Breathe Another Day (5:38)
02. What Becomes of Me (6:11)
03. Somebody's Home (6:32)
04. Have We All Gone Crazy Yet (8:07)
05. So This Is Life (5:36)
06. One So Wise (6:58)
07. Box of Spiders (5:29)
08. Beginnings (7:25)
CD 2 - Cutting Room Floor
01. Days We'll Remember (4:15)
02. Bulletproof (4:41)
03. Vault (4:49)
04. Armageddon Nervous (3:32)
Total Time: (69:13)

Produced: Rich Mouser

Skupina:
Ted Leonard - Lead vocals, Guitars
Alan Morse - Electric Guitars, Acoustic Guitars, Pedal Steel Guitar, Lap Steel Guitars, Mandolin, Autoharp, Backing Vocals
Dave Meros - Bass, Backing Vocals
Ryo Okumoto - Organ, Mellotron, Piano, Synths, Clavinet, Vocoder
Jimmy Keegan - Drums, Percussion, Timpani, Backing Vocals, Lead Vocals (04)
Hosté:
David Ragsdale (Kansas) - Violin (09)
Stan Ausmus
Sonya Kukcinovich
Hill IIich Hill
Diskografie The Oblivion Particle
Vyšlo 21. srpna 2015, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Tides Of Time (7:45)
02. Minion (6:53)
03. Hell's Not Enough (6:23)
04. Bennett Built A Time Machine (6:52)
05. Get Out While You Can (4:55)
06. A Better Way To Fly (8:57)
07. The Center Line (7:05)
08. To Be Free Again (10:24)
09. Disappear (6:36)
Total Time: (65:50)

Special edition bonus track:
10. Iron Man

Recorded at The Mouse House, Altadena, CA
Produced: Rich Mouser, Alan Morse and John Boegehold
Engineered, mixed and mastered: Rich Mouser at The Mouse House, Altadena, CA
Nové 12. studiové album Spock's Beard.

Skupina:
Alan Morse - Guitars, Pedal & Lap Steel, Mandolin, Autoharp, Vocals
Dave Meros - Bass, Vocals
Jimmy Keegan - Drums & Percussion, Timpani, Vocals
Ryo Okumoto - Organ, Mellotron, Piano, Synths, Clavinet, Vocoder
Ted Leonard - Vocals, Guitars
Hosté:
Craig Eastman - Violin, Viola, Hurdy Gurdy (07, D2 02)
John Boegehold - Vocoder (06)
Neal Morse - Additional Guitars (07)
Stan Ausmus - Additional Guitars (D2 01)
Diskografie Brief Nocturnes and Dreamless Sleep
Vyšlo březen 2013, InsideOut/Century Media

Seznam skladeb:
Disc one:
01. Hiding Out (7:13)
02. I Know Your Secret (7:40)
03. A Treasure Abandoned (8:53)
04. Submerged (4:57)
05. Afterthoughts (6:08)
06. Something Very Strange (8:23)
07. Waiting For Me (12:36)
Total Time: (55:50)

Disc two (special edition):
01. The Man You're Afraid You Are (7:11)
02. Down A Burning Road (6:51)
03. Wish I Were Here (6:33)
04. Something Very Strange/Sanctified (Remix) (5:09)
Total Time: (25:44)
Limited edition bonus track:
05. Postcards From Perdition (4:27)

Produced: Rich Mouser, Alan Morse and John Boegehold
Engineered, mixed and mastered: Rich Mouser at The Mouse House, Altadena, CA
V létě roku 2011 Spock's Beard měli naplánováno odehrát koncerty na Sweden Rock Festival a High Voltage Festival v Evropě. Úřadující zpěvák Nick D'Virgilio ale nemohl hrát v obou termínech, takže skupina rekrutovala zpěváka Enchant Teda Leonarda, aby jej nahradil za mikrofonem na obou vystoupeních. Dne 19. listopadu 2011 pak Nick oficiálně oznámil, že opouští kapelu, aby pokračoval na dalších projektech, včetně vystupování s Cirque de Soleil. Ani ne za týden pak skupina oznámila, že Leonard a koncertní hostující bubeník Jimmy Keegan se přidali ke kapele na plný úvazek jako náhrada za Nicka. Dne 13. května 2012 skupina oznámila, že začali pracovat na jejich 11. studiovém albu. Dne 1. prosince 2012 odhalili název alba a datum vydání v dubnu 2013, ale nakonec je stihli vydat ještě v březnu.

Skupina:
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals, Additional Guitar
Alan Morse - Guitars, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards
Dave Meros - Bass, Vocals, Additional Keyboards
Hosté:
John Boegehold - Additional Keyboards, Jimmy Keegan - Backing Vocals
Danielle Ondarza - French Horn (02,06,07,08)
Dennis Jiron - Trombone (02,06,07,08)
Strings performed by The Section Quartet: (01,02,06,08)
Eric Gorfain - Violin
Daphne Chen - Violin
Lauren Chapman - Viola
Richard Dodd - Cello
Diskografie X
Vyšlo květen/červen 2010,
Music Theories Recordings, MTR 7324 2

Seznam skladeb:
01. Edge Of The In-Between (10:32)
02. Kamikaze (4:14)
03. The Emperor's Clothes (6:02)
04. From The Darkness (17:10)
      i. The Darkness
     ii. Chance Meeting
    iii. On My Own
     iv. Start Over Again
05. The Quiet House (9:15)
06. The Man Behind The Curtain (7:46)
07. Their Names Escape Me (8:51)
08. Jaws of Heaven (16:22)
      i. Homesick For The Ashes
     ii. Words Of War
    iii. Deep In The Wondering
     iv. Whole Again
Total Time: (79:49)

Seznam skladeb je přavzat ze speciální edice. Ve standardní verzi existuje několik změn:
* skladby "The Emperor's Clothes" a "Kamikaze" jsou přehozeny
* skladba "From the Darkness" má délku (17:09)
* schází skladba "Their Names Escape Me"

Recorded 2009-2010 at The Mouse House in Altadena, California and Clear Lake Audio in North Hollywood, California
Producer: Spock's Beard
Recording, mixing, mastering: Rich Mouser
String and horn arrangements: John Boegehold (01,06,08) and Alan Morse (02,07)
Copyist: Kaylene Peoples (02,07)
Podobně jako to udělali Marillion u alba "Anoraknophobia", i tohle album bylo financováno z předobjednávek z limitované edice alba ještě před nahráváním alba. Ti, kteří si objednali "Ultra Package" album objevili svá jména uvedena v bookletu CD a byli zahrnuti jako součást skladby "Their Names Escape Me", která je exkluzivně na limitované edici. Album vyšlo v květnu 2010 nezávisle. Maloobchodní a digitální vydání u Mascot Records bylo k dostání v srpnu 2010. Toto album je poslední studiové album, které nahrával bývalý bubeník a zpěvák Nick D'Virgilio, který následně opustil kapelu 18. listopadu 2011, aby se mohl zaměřit na jiné hudební závazky.

Skupina:
Nick D'Virgilio - Lead & Backing Vocals, Drums, Timpani, Percussion, Electric and Acoustic Guitars
Alan Morse - Guitars, Backing Vocals and Lead Vocal (06)
Dave Meros - Bass, Bass Synth, Sitar and Backing Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards and Backing Vocals
Hosté:
The Section Quartet: (01,07,10,13)
Eric Gorfain - Violin
Daphne Chen - Violin
Leah Katz - Viola
Richard Dodd - Cello (The Section Quartet appears courtesy of Decca Records.)
Stephanie O'Keefe - French Horn (01,07,12,13)
Jon Titmus - French Horn (01,07,12,13)
Jon Papenbrook - Trumpet & Flugelhorn (12,13)
Eric Jorgensen - Trombone (12,13)
Ray Yslas - Percussion (04,05,11,14)
Kaylene Peoples - Flute (01)
Kiko Izumi - Erhu (09)
John Boegehold - Voices (05,07,11,12), Additional Guitars (02,13) and Synths (01,02,10,13)
Stan Ausmus - Voices (12) and Additional Guitars (01)
Rich Mouser - Voices (12)
"They Know We Know" kids voices - The Barnhart Chorus, Judith Stevens, Director
Diskografie Spock's Beard
Vyšlo 21/17. listopadu 2006,
Inside Out Music, IOMCD 260
CD SPV 087-79222 (2006)

Seznam skladeb:
01. On A Perfect Day (7:47)
02. Skeletons At The Feast (6:33)
03. Is This Love (2:51)
04. All That's Left (4:45)
05. With Your Kiss (11:46)
06. Sometimes They Stay, Sometimes They Go (4:31)
07. The Slow Crash Landing Man (5:47)
08. Wherever You Stand (5:09)
09. Hereafter (5:01)
As Far As The Mind Can See
10. Part 1 - Dreaming In The Age Of Answers (4:49)
11. Part 2 - Here's A Man (3:28)
12. Part 3 - They Know We Know (3:18)
13. Part 4 - Stream Of Unconsciousness (5:23)
14. Rearranged (6:07)
Total Time (77:15)

String & Horn arrangements: Dave Meros and John Boegehold, pouze "On A Perfect Day" John Boegehold


Dne 21. září 2006 Dave Meros oznámil předběžný tracklist na internetových stránkách skupiny a řekl, že následující sdělení ohledně názvu alba: "Jak už asi víte, nazveme naše 9. studiové album prostě "Spock's Beard. Není k tomu žádný velký důvod. Pouze se mi doopravdy zdálo, že je to super tak nazvat. (Samozřejmě uvítáme, pokud naám pomůžete vymyslet nějaký těžký filozofický nebo skrytý význam, takže budeme muset něco zajímavého říci v rozhovorech...)

"Existuje několik skvělých názvů skladeb, které by mohly být i názvem alba, ale udělali jsme je o hodně dříve. Pak je tu zřejmý název SB9 a jeho variace nebo chytrá hra se slovy jako je "nein" nebo "asinine", nebo něco takového."

Podobně jako jeho předchůdci "A Guy Named Sid" (na Feel Euphoria) a "A Flash Before My Eyes" (na Octane), jednotlivé úseky skladby "As Far As The Mind Can See" jsou rozděleny do samostatných skladeb na albu.

Skupina:
Nick D'Virgilio - Lead & Backing Vocals, Drums, Percussion, Loops, some Electric and Acoustic Guitars
Alan Morse - Six and Twelve-string Electric & Acoustic Guitars, Theremin, Saw, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards
Dave Meros - Bass
Hosté:

The Section Quartet: (02,07,11)
Eric Gorfain - Violin
Daphne Chen - Violin
Leah Katz - Viola
Richard Dodd - Cello

Horns and Vocals: (01,07)
Gina Ballina - French Horn
Johnnie Corno - French Horn
Ramon Flores - Trumpet
with: Molly Pasutti - Voices
John Boegehold - Ambience, Sounds, Voices
Diskografie Octane
Vyšlo 1. února 2005, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. A Flash Before My Eyes
  a. The Ballet Of The Impact (5:34)
        i. Prelude To The Past
       ii. The Ultimate Quiet
      iii. A Blizzard Of My Memories
  b. I Wouldn't Let It Go (4:53)
  c. Surfing Down The Avalanche (3:43)
  d. She Is Everything (6:46)
        i. Strange What You Remember
       ii. Words Of Forever
  e. Climbing Up That Hill (3:31)
  f. Letting Go (1:52)
  g. Of The Beauty Of It All (4:53)
        i. If I Could Paint A Picture
       ii. Into The Great Unknowable
02. NWC (4:16)
03. There Was A Time (4:58)
04. The Planet's Hum (4:42)
05. Watching The Tide (5:07)
06. As Long As We Ride (5:35)
Total time: (55:50)

Special Edition Bonus Disc
01. When She's Gone (5:41)
02. Follow Me To Sleep (5:39)
03. Game Face (4:10)
04. Broken Promise Land (4:45)
05. Listening To The Sky (3:08)
Extras from "A Flash Before My Eyes":
06. Someday I'll Be Found (1:04)
07. I Was Never Lost (1:09)
08. Paint Me A Picture (1:29)
Video
The Formulation Of Octane

Produced: Spock's Beard
Recorded and mixed: Rich Mouser at The Mouse House, Alta Dena, CA
Mastered: Jay Frigoletto at MasterSuite, Hollywood, CA
Assistant engineering: Jenkin Tudor at The Mouse House
String and horn arrangements: John Boegehold
Artwork: Thomas Ewerhard
Photos: Alex Solca
Albu dominuje sedmidílná skladba "A Flash Before My Eyes", která je recenzí života jeho protagonisty, kterému stejně jako řidiči kamionu ubíhá život před očima. Bonusový disk obsahuje vlastní produkci videa, stejně jako pět albových skladeb a něco "záběrů" ze studia.

Skupina:
Alan Morse - Electric and Acoustic Guitars and Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards
Nick D'Virgilio - Lead Vocals, Drums, Acoustic and some Electric Guitars, Percussion and Loops
Dave Meros - Bass
Hosté:
Gina Ballina - French Horn
Claire Pasquale - Trumpet & Piccolo Trumpet
Steve Velez - Cello
J'Anna Jacoby - Violin (13)
John Boegehold - Synths, Effects and Backwards Stuff (05)
Stan Ausmus - Songwriting
Diskografie Feel Euphoria
Vyšlo 8. července 2003, InsideOut Music America, IOMA 2059

Seznam skladeb:
01. Onomatopoeia (5:16)
02. The Bottom Line (7:33)
03. Feel Euphoria (7:20)
04. Shining Star (4:06)
05. East Of Eden, West Of Memphis (7:05)
06. Ghosts Of Autumn (6:53)
A Guy Named Sid:
07. Pt. I - Intro (3:02)
08. Pt. II - Same Old Story (4:25)
09. Pt. III - You Don't Know (3:11)
10. Pt. IV - Judge (3:20)
11. Pt. V - Sid's Boys Choir (1:09)
12. Pt. VI - Change (5:16)
13. Carry On (5:20)
Total Time: (63:56)

Special edition bonus tracks:
14. Moth Of Many Flames (2:49)
15. From The Messenger (7:27)
Total Time: (74:12)

Arranged & Produced: Spock's Beard
Recorded, Engineered & Mixed: Richard Mouser
Mastered: Jay Frigoletto
Jedná se o první album kapely po odchodu zpěváka a skladatele Neala Morse. Je počátkem celokapelového podílu na skládání písní, neboť předtím Neal Morse napsal většinu materiálu kapely sám, nyní se všichni zbývající členové věnovali skládání, včetně baskytaristy Dave Merose, který napsal svůj první song v historii kapely, píseň "Ghosts Of Autumn". Skladby 7 až 12 tvoří větší kompozici "A Guy Named Sid" (Chlápek jménem Sid).

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, All Synth, Acoustic Guitars
Ryo Okumoto - Hammond and Mellotron
Dave Meros - Bass, Vocals, French Horn
Alan Morse - Electric Guitars, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Chris Carmichael - Violin, Viola and Cello
Jim Hoke - Sax, Clarinet and Autoharp
Neil Rosengarden - Flugelhorn, Trumpet
Molly Pasutti - Backing Vocals (09)


Diskografie Snow
Vyšlo srpen 2002, InsideOutMusic, SPV 085-65152 CD
Metal Blade Records, 3984-14406-2

Seznam skladeb:
DISC 1
01. Made Alive/Overture I (5:32)
02. Stranger In A Strange Land (4:29)
03. Long Time Suffering (6:03)
04. Welcome To NYC (3:32)
05. Love Beyond Words (3:24)
06. The 39th Street Blues (I'm Sick) (4:05)
07. Devil's Got My Throat (7:17)
08. Open Wide The Flood Gates (6:14)
09. Open The Gates Part 2 (3:02)
10. Solitary Soul (7:33)
11. Wind At My Back (5:12)
DISC 2
01. Second Overture (3:47)
02. 4th Of July (3:11)
03. I'm The Guy (4:48)
04. Reflection (2:49)
05. Carie (3:06)
06. Looking For Answers (5:17) (Nick D'Virgilio)
07. Freak Boy (2:12)
08. All Is Vanity (4:35)
09. I'm Dying (5:09)
10. Freak Boy Part 2 (3:01)
11. Devil's Got My Throat Reprise (1:55)
12. Snow's Night Out (2:04)
13. Ladies and Gentlemen, Mister Ryo Okumoto On The Keyboards (2:40)
14. I Will Go (5:08)
15. Made Alive / Wind At My Back (8:27)
Total Time: (114:32)
DISC 3 - Special Limited Edition:
01. South Side Of The Sky (9:11)
02. Good Don't Last/Open Wide The/Flood Gates (live acoustic) (11:26)
03. Working on Devil/Fiddly/Disco (4:41)
04. Looking For Answers (live acoustic) (4:59)
05. Stranger (demo) (2:34)
06. 4 O'Clock (0:24)
07. Working On Ryo's Solo (7:42)
08. Lost Bass Solo (2:01)
09. The Light (live acoustic) (6:08)
10. Working on I Will Go (2:10)
Total time: (1:43:41)

Recorded At Lawnmower And Garden Supply, Pasadena, CA
Producer: Neal Morse and Spock's Beard
Jedná se o velkolepé koncepční dílo, které připomíná legendární "Lamb Lies Down On Broadway" od Genesis a to nejen hudební formou, ale i místem děje příběhu, kterým je také New York. Zároveň je "Snow" labutí písní Neala Morse jako člena kapely Spock's Beard, kterou následně opustil, aby se věnoval již jenom sólové kariéře. Dvojalbum je plné napětí, dramatičnosti, strhujícího dšje, náročných instrumentálních pasáží, ale také jemných symfonických ploch a harmonií. Je to melodický progrock/neoprog s neppřeslechnutelnými odkazy na hudbu Genesis, ale nejen na ně, ale napríklad i na Queen, klavírní pasáž v "Love Beyond Words" silně připomíná legendární song "Love Of My Life". Celkem velký vliv lze nalézt na Genesis z období alba "Wind And Wuthering" například v refrénu skladby "Open Wide The Food Gates". V "Devil's Got My Throat", která vypráví o alkoholové závislosti si Neal Morse sympaticky zachraptí... a závěr prvního disku má podobu neoposlouchatelné hitovky "Wind At My Back", která je právem řazena mezi nejlepší skladby alba. Strastiplná cesta mladíka jménem Snow labyrintem velkoměsta oplývajícím sposty neřestí pokračuje i na druhém disku. Po úvodní "Second Overture" a rockovější "4th Of July" zaujme hlavně křehká skladba "Carie", ktetou Neal Morse složil 11. září 2001 během cesty autem, když se z rádia dozvěděl o útocích na new yorská dvojčata obchodního centra. "All Is Vanity" (Všechno je marnost) je pak jasné poselství a dvojice skladeb "Freak Boy 1" a "2" mají účinek právě stžené laviny. Finále alba určují nespoutané klávesové orgie Rya Okumota, po kterých následuje skoro sakrální "I will Go" a zhrnutí celeho dvojalba obstarává "Made Alive / Wind At My Back". Album patří ke klenotám tvorby Spock's Beard.

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, All Synths, Acoustic Guitars
Alan Morse - Electric Guitars, Vocals, Cello and Sampler
Dave Meros - Bass, Stand-up Bass, Vocals, French Horn
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Ryo Okumoto - Hammond Organ, Mellotron
Hosté:
Katie Hagen - French Horn
Chris Carmichael - Violin, Viola, Cello
Kathy Ann Lord - English Horn
Joey Pippin - Trumpet
Diskografie V
Vyšlo 22. srpna 2000, InsideOut Music, SPV 085-41232
Metal Blade Records, Radiant Records 3984-14335-2

Seznam skladeb:
01. At The End Of The Day (16:28)
02. Revelation (6:05)
03. Thoughts - Part 2 (4:39)
04. All On A Sunday (4:04)
05. Goodbye To Yesterday (4:39)
06. The Great Nothing (27:01)
      i. From Nowhere
     ii. One Note
    iii. Come Up Breathing
     iv. Submerged
      v. Missed Your Calling
     vi. The Great Nothing
Total time: (62:56)

Recorded Lawnmower and Garden Supply, Pasadena, California
Producer: Spock's Beard, Neal Morse

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, All Synths, Acoustic and some Electric Guitars
Alan Morse - Electric Guitars, Mellotron, Vocals
Dave Meros - Bass, Vocals
Ryo Okumoto - Hammond Organ, Mellotron
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
John Garr - Saxophone (05)
Joy Worland - French Horn (07,08)
Eric Brenton, Tom Tally, John Krovoza - Strings section (08)
Byron House - String Bass and Cello (02,07)
Diskografie Day For Night
Vyšlo 23. března 1999, Metal Blade, 3984-14244-2
InsideOut Music, IOMCD 034

Seznam skladeb:
01. Day For Night (7:34)
02. Gibberish (4:18)
03. Skin (3:58)
04. The Distance To The Sun (5:11)
05. Crack The Big Sky (9:59)
06. The Gypsy (7:28)
07. Can't Get It Wrong (4:12)
08. The Healing Colors of Sound (21:44)
      i. The Healing Colors Of Sound Part 1 (2:22)
     ii. My Shoes (4:16)
    iii. Mommy Comes Back (4:50)
     iv. Lay It Down (3:18)
      v. The Healing Colors Of Sound Part 2 (3:17)
     vi. My Shoes (Revisited) (3:54)
    vii. Urban Noise (0:40)
European bonus track:
09. Hurt (3:09)
Total Time: (61:21)
Bonus tracks on remaster
15. Day For Night (Home Demo) (7:31)
16. Gibberish (Home Demo) (4:04)
Total Time: (76:52)

Producer: Neal Morse and Spock's Beard
Cover and Layout: Thomas Ewerhard
Evropské vydání obsahuje bonusovou skladbu "Hurt", což je cover verze písně od Code Blue.

Skupina:
Neal Mors - Lead Vocals, Piano, All Synths, Acoustic Guitars and Occasional Electric Guitars
Alan Morse - Main Electric Guitars, Cello, Mellotron, Vocals
Dave Meros - Fuzz Bass, Wash Bass, Fretless Bass
Ryo Okumoto - Hammond Organ, Mellotron
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Diskografie The Kindness Of Strangers
Vyšlo květen 1997, Metal Blade Records, 3984-14165-2,
Radiant Records, RA-003
InsideOut Music, SPV 085028600

Seznam skladeb:
01. The Good Don't Last (10:04)6
      i. Introduction
     ii. The Good Don't Last
    iii. The Radiant Is
02. In The Mouth Of Madness (4:46)45
03. Cakewalk On Easy Street (5:01)
04. June (5:30)
05. Strange World (4:20)21
06. Harm's Way (11:06)
07. Flow (15:48)49
      i. True Believer
     ii. A Constant Flow Of Sound
    iii. Into The Source
(bonus track on the Japanese release from "From The Vaults")
08. Into Fire
Total time: (56:35)

Bonus tracks on remaster:
08. The Good Don't Last (Radio Edit) (3:24)
09. In the Mouth of Madness (Radio Edit) (3:57)
10. Cakewalk on Easy Street (Radio Edit) (4:01)
11. June (Home Demo) (5:31)
12. Strange World (Home Demo) (4:35)
Total Time: (78:38)
Všechny skladby složil Neal Morse kromě "Flow", kde je spoluautorem Tony Ray. Morse vysvětluje: "Když mi bylo 16, nemyslel jsem si, že bych mohl napsat texty. Takže můj přítel (kterého jsem neviděl od 17 let), mi dal nějaké verše, z nichž některé jsou stále ve "Flow". Použil jsem asi polovina originálu. Konkrétně začátek "True Believer" a "Into The Source".

Skupina:
Neal Mors - Lead Vocals, Piano, All Synths, Acoustic Guitars, Bouzouki and Boring Electric Guitars parts
Alan Morse - Really Fun Electric Guitars parts, Cello, Vocals
Dave Meros - Fuzz Bass, Wash Bass, Fretless Bass
Ryo Okumoto - Hammond Organ, Mellotron
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Wanda Houston - Background Vocals
Molly Pasutti - Background Vocals
Kevin Gilbert - Animal Noises
Diskografie Beware Of Darkness
Vyšlo 1996, Giant Electric Pea, GEPCD 1018,
Radiant Records, RA-001
InsideOut Music, SPV 085-28320 CD

Seznam skladeb:
01. Beware Of Darkness (5:41)
02. Thoughts (7:10)
03. The Doorway (11:27)
04. Chatauqua (2:49)
05. Walking On The Wind (9:06)
06. Waste Away (5:26)
07. Time Has Come (16:33)
Total Time: (58:12)
Bonus tracks on album reissue:
08. The Doorway (home demo) (10:26)
09. Beware of Darkness (home demo) (5:12)
Total Time: (73:50)

Producer: Neal Morse and Spock's Beard
Mixed: Kevin Gilbert
Album bylo první nahrávkou skupiny s novým klávesistou Ryo Okumoto. Skladbu "Beware of Darkness" složil George Harrison (ex-Beatle). Je to první skladba na jeho desce "All Things Must Pass".

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Mellotron, Hammond Organ, Keyboards, Ac. & El. Guitars
Alan Morse - Lead Electric Guitars, Cello, Mellotron & Vocals
Dave Meros - Bass, French Horn
Nick D'Virgilio - Drums, Percussions, Vocals
Hosté:
Molly Pasutti and Wanda Houston - Background Vocals (03)
Diskografie The Light
Vyšlo 1995, Radiant/Metal Blade 3984-14181-2
CD Giant Electric Pea GEPCD1017 (1996)
CD Inside Out IOMCD160 SPV 085-28200 (2004)

Seznam skladeb:
01. The Light (15:33)
      i. The Dream
     ii. One Man
    iii. Garden People
     iv. Looking Straight Into The Light
      v. The Man In The Mountain
     vi. Senor Valasco's Mystic Voodoo Love Dance
    vii. The Return Of The Horrible Catfish Man
   viii. The Dream
02. Go The Way You Go (12:03)
03. The Water (23:14)
      i. Introduction / The Water
     ii. When It All Goes To Hell
    iii. A Thief In The Night
     iv. FU / I'm Sorry
      v. The Water (revisited)
     vi. Runnin' The Race
    vii. Reach For The Sky
04. On The Edge (6:11)
Total Time: (56:54 original)
Bonus track on album reissue
05. The Light (Home Demo) (15:18)
Total length: (72:21)

Producer: Spock's Beard and Neal MorseSkupina:
Hosté:
Diskografie Spock's Beard Jam - Morsefest 2016 (Inner Circle)
Vyšlo 2017, Radiant Records

Seznam skladeb:
01. Crossroads (6:11)
02. Led Boots (6:27)
03. Sweet Caroline (2:47)
04. Superstition 5:11)
05. Ryo Karaoke (2:02)
06. One Way Out (8:53)
07. Black Magic Woman (4:51)
08. Separate Ways (5:28)
09. Stratus (8:59)
Total Time: (53:34)


Skupina:
Ted Leonard - Lead Vocals, Guitars, Keyboards
Alan Morse - Guitar, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Vocals
Dave Meros - Bass, Bass Pedals, Vocals
Hosté:
Neal Morse - Lead Vocals, Acoustic Guitars and Keyboards (05,06)
Diskografie Live At Sea
Vyšlo 30. srpna 2014, Spock's Beard Self-Released

Seznam skladeb:
01. Something Very Strange (9:07)
02. Hiding Out (7:45)
03. Walking On The Wind (9:55)
04. Waiting For Me (14:37)
05. June (7:09)
06. The Light (19:19)
Total Time: (53:34)

Concert Date: Friday, February 21, 2014
Audio recorded: Ron Cote (Pristine Productions) and Rich Mouser (The Mouse House Studio)
Audio mixed: Rich Mouser at The Mouse House Studio, Altadena, CA
Cover photo: Lia Soscia
"The Progressive Nation At Sea", plavba na krásném Norwegian Pearl byla událost, která bude považována mnoha hudebníky a fanoušky, kteří se jí zúčastnili jako jeden z jejich vrcholných celoživotních hudebních zážitků. Album představuje u Spock's Beard jejich druhé a zároveň i závěrečné vystoupení na plavbě, kde se k nim připojil na jevišti na poslední dvě epické písně i zakládající člen Neal Morse.

Skupina:
Alan Morse - Guitars, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Guitars, Keyboards, Vocals
Dave Meros - Bass, Keyboards, Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Vocals
Hosté:
Stan Ausmus - Guitar


Diskografie The X Tour - Live
Vyšlo 13. února February 2012, Music Theories Recordings, MTR 7358 2 (Nizozemí)

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Edge Of The In-Between (10:51)
02. The Emperor's Clothes (6:16)
03. From The Darkness (17:06)
04. The Quiet House (9:05)
05. The Man Behind The Curtain (8:13)
06. Kamikaze (6:49)
07. Jaws Of Heaven (17:13)
Disc 2
08. Nick And Jimmy's Dueling Drums (Nick D'Virgilio/Jimmy Keegan) (4:25)
09. On A Perfect Day (7:39)
10. Thoughts (7:32)
11. Ryo's Solo (5:21)
12. The Doorway (10:50)
13. June (6:41)
Total time: (01:15:31)

Special Features:
* The L.A. Live Show
* Time Lapse Video
* Desktop Wallpaper
Special Features - Bonustrack
14. Their Names Escape Me (Nameless)

Recording Date: September 12, 2010
Mastering, Mixing: Rob Aubrey
Production Assistant: Pamela George
Bruce Gaetke Camera Operator, Post Production, Video, Video Editor
Mike Gaetke Camera Operator
Camera Operator: Grant Hillemeyer, Jonathan Launer, Wendell Logan, Camera Operator, Video Editor: Ralph Otteson
Additional Footage, Photography: Christopher A. Petro
Artwork: Roy Koch

Skupina:
Dave Meros - Bass Guitar, Backing Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Vocals
Alan Morse - Guitar, Backing Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards, Backing Vocals
Ted Leonard - Lead Vocals, Guitar, Keyboards
Hosté:
Neal Morse - Guitar, Lead Vocals (04,05)
Diskografie Live At High Voltage Festival
Vyšlo 2011, none

Seznam skladeb:
01. On A Perfect Day
02. The Doorway
03. The Emperor's Clothes
04. The Light
05. June
Total time: (00:00)
Album "Live At High Voltage" je 2CD set progresivní rockové kapely Spock Beard, na které je zaznamenán živý koncert představující kompletní vystoupení kapely z 24. července 2011 na High Voltage Festival ve Velké Británii na jednom CD, druhé CD pak obsahuje rozhovor a fotogalerii. Za povšimnutí stojí, že se ke kapele jako host připojil i Neal Morse k provedení skladeb "The Light" a "June".

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Keyboards, Guitars
Dave Meros - Bass [Bass Pedals], Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Alan Morse - Guitar, Vocals (tracks: Except Disc 2 Tracks 06,07,08)
David Levita (tracks: Disc 2 Tracks 06,07,08)
Ryo Okumoto - Keyboards
Hosté:
Diskografie Europe '98
Vyšlo 2010, Spock's Beard Self-Released

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Beware Of Darkness (6:31)
02. Thoughts (7:25)
03. In The Mouth Of Madness (5:07)
04. Cakewalk On Easy Street (5:22)
05. Go The Way You Go (12:23)
06. June (5:49)
07. Flow (15:18)
CD 2:
01. The Doorway (13:17)
02. Walking On The Wind (9:54)
03. The Light (16:49)
04. Fire (2:28)
05. Waste Away (5:37)
06. Skin (4:26)
07. Gibberish (4:49)
08. The Gypsy (9:06)
Total Time: (124:21)

Recorded: Rob Aubrey at MTW Offenbach and Rockhouse Salzburg
Produced, Edited, Mixed and Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios, Southampton, UK
CD Graphics: Dave Meros
Front Cover Photo: Heikie Mueller
Back Cover Photo: (unknown)
Inside Photo: Heikie Mueller
Většina nahrávek tohoto 2CD byla zaznamenána na prvním evropském turné v roce 1998. Tři poslední skladby na 2. disku byly nahrány na 16 kanálovém zařízení v Rockhouse, Salzburg, Rakousko na turné Day For Night v září.
Disc 1: všechny skladby požízeny na MTW, Offenbach, Německo, 19. ledna 1998
Disc 2: skladby 1-5 nahrány jako skladby z disku 1
Skladby 6-8 pak byly nahrány v Rockhouse, Salzburg, Rakousko, 21. září 1999
Všechny skladby napsal Neal Morse - Big Hatter Music, ASCAP kromě: Disc 2/Track 4: autor Jimi Hendrix

Skupina:
Nick D'Virgilio - Lead and Backing Vocals, Drums, Guitars and Keyboards
Dave Meros - Bass, Bass Synth and Backing Vocals
Alan Morse - Guitars and Backing Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards and Backing Vocals
Hosté:
Jimmy Keegan - Drums
Diskografie Spock's Beard - Live
2CD/DVD, vyšlo červen 2008, Inside Out Music, IOMCD 295
June 13, 2008 - Austria, Germany, Switzerland
June 16, 2008 - Europe
June 24, 2008 - North America

Seznam skladeb:
01. Intro (1:32)
02. On A Perfect Day (8:01)
03. In The Mouth Of Madness (4:59)
04. Crack The Big Sky (10:36)
05. The Slow Crash Landing Man (7:05)
06. Return To Whatever (6:37)
07. Surfing Down The Avalanche (4:27)
08. Thoughts (Part 2) (4:59)
09. Drum Duel (4:49)
10. Skeletons At The Feast (7:15)
11. Walking On The Wind (10:04)
12. Hereafter (Ryo Solo) (3:36)
As Far As The Mind Can See
01. Part One: Dreaming In The Age Of Answers (5:07)
02. Part Two: Here's A Man (3:36)
03. Part Three: They Know We Know (3:15)
04. Part Four: Stream Of Unconsciousness (5:49)
05. Rearranged 6:57)
Medley
06. The Water (6:13)
07. Go The Way You Go (7:49)
Total time: (111:14)
"Live" je DVD a 2CD set americké progresivní rockové kapely Spock Beard. Obě verze jsou k dispozici pouze samostatně. Jedná se o živý záznam kapely v Zoetermeer, Holandsko, 25. května 2007. Je to také druhé koncertní album po odchodu Neal Morse, a první nahrávka na DVD bez přítomnosti bývalého frontmana kapely. Morse nahrál své vlastní živé album "Sola Scriptura" na stejném místě následující večer po nahrávce alba Spock's Beard.

Skupina:
Nick D'Virgilio - Lead Vocals, Guitars, Drums, Percussion
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals
Alan Morse - Guitars, Vocals
Dave Meros - Bass, Vocals
Hosté:
Jimmy Keegan - Drums, Percussion, Vocals
Diskografie Gluttons For Punishment - Live In '05
Vyšlo 27. září 2005, Inside Out Music, IOMCD 221,
SPV48452 CD, SPV 48452 DCD

Seznam skladeb:
Disc One
01. Intro (1:20)
02. A Flash Before My Eyes (Parts 1-7)
       i. The Ballet Of The Impact (5:50)
      ii. I Wouldn't Let It Go (4:47)
    iii. Surfing Down the Avalanche (3:53)
     iv. She Is Everything (7:06)
      v. Climbing Up That Hill (3:34)
     vi. Letting Go (1:20)
    vii. Of The Beauty Of It All (4:56)
03. Harm's Way (11:17)
04. NWC (9:58)
Disc Two
01. At The End Of The Day (16:33)
02. The Bottom Line (7:40)
03. Ryo's Solo (5:57)
04. Ghosts Of Autumn (6:49)
05. As Long As We Ride (8:26)
06. The Light (19:07)

Total Time: (01:58:33)
Album nahráno živě na "Octane" tour v Evropě na jaře 2005. "Gluttons For Punishment" vyšlo v roce 2005 jako 2CD live album. Nahrávka byla pořízena 18. března 2005 v Colos-Saal v Aschaffenburg, Německo, 20. března v Z7 v Prattelnu, Švýcarsko, a 21. března v Substage v Karlsruhe, Německo. Je to první živé album Spock's Beard po odchodu Neala Morse, kde vystupuje Nick D'Virgilio poprvé jako frontman skupiny na živé nahrávce.

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, Synths & Acoustic Guitars
Alan Morse - Electric & Acoustic Guitars, Vocals
Dave Meros - Bass & vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion & Vocals
Ryo Okumoto - Hammond Organ & Mellotron
Hosté:
Diskografie There & Here - "From The Vaults" Series Volume 4
Vyšlo červenec 2001, Radiant Records, RA-010

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Beware Of Darkness (George Harrison) (6:53)
02. Gibberish (Neal Morse) (5:11)
03. At The End Of The Day (16:57)
04. Revelation (Nick D'Virgilio/Alan Morse/Neal Morse/Ryo Okumoto) (6:48)
05. All On A Sunday (3:55)
06. Thoughts, Pt. 2 (5:22)
07. Harm's Way (Neal Morse) (12:35)
08. Ryo's Solo (10:03)
Disc 2
01. The Great Nothing (26:41)
02. Medley: The Doorway/Mood for a Day/The Light/June (19:52)
03. Space Truckin'/Soul Sacrifice (4:58)
04. Whole Lotta Love/Waste Away (12:03)
Total time: (02:11:18)

Recording Date: August 31, 2000 - June 14, 2001
Engineer: Rob Aubrey
Photography: Janet Balmer
Nahráno na několika představeních "V" tours v Evropě, a také během srpna 2001 při Troubador Show v Los Angeles.

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, Synths & Acoustic Guitars
Alan Morse - Electric & Acoustic Guitars, Vocals
Dave Meros - Bass & vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion & Vocals
Ryo Okumoto - Hammond Organ & Mellotron
Hosté:
Diskografie Don't Try This @ Home Either - Live, From The Vaults, Series 3
Vyšlo říjen 2000, Radiant Records, RA-008

Seznam skladeb:
01. Go The Way You Go (13:17)
02. Ryo's Solo (11:53)
03. The Doorway (15:51)
04. The Light (22:59)
05. Squonk / Waste Away / Fire (9:01)
Total time: (00:34)

Recorded 28. 9. 1999 at 013, Tilburg, Holland
Mastered: Mike Johnson, Nick D'Virgilio
Mixed: Nick D'Virgilio
Photography: Michael Schmitz
Páté živé album obsahující dříve nevydané skladby nahrané v Tilburgu, Holandsko, dne 28. září 1999.

Skupina:
Neal Morse - Guitar, Keyboards, Vocals
Nick D'Virgilio - Percussion, Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Nick 'n Neal live in Europe Two Separate Gorillas - From The Vaults, Series 2
Vyšlo říjen 2000, Radiant Records

Seznam skladeb:
DISC 1
01. Ghost Train (4:26)
02. In Your Eyes (5:55)
03. Skin (4:00)
04. Distance To The Sun (5:40)
05. The Water/Go The Way You Go (14:00)
06. Waste Away (4:50)
07. We Can Work It Out (2:55)
08. The Good Don't Last (4:00)
09. Irish Folk Song (3:40)
10. The Doorway (10:31)
11. U2 Medley (7:00)
DISC 2
01. Mein Kleine Gruner Kaktus (2:00)
02. Strange World (4:30)
03. June (5:30)
04. Papa Was A Rolling Stone (12:50) (with Dream Theater)
05. Strawberry Fields (3:30) (with Mike Portnoy on vocals)
06. Baba O'Riley (5:40) (with Dream Theater)
07. We All Need Some Light (4:30)
08. Carpet Crawlers (4:30)
09. Can't get it Wrong (4:30)
10. Lay It Down/Healing Colors (7:40)
Total time: (53:34)
Všechny skladby nahrány živě v Slattery v Oldenburg, červen 1999, kromě skladeb 1 a 3 na 2. disku, které byly zaznamenány v Irland's Own v Pforzheim, 13. června 2000, skladby 4,5,6 a 7 z 2. disku v Thomas Reid, Hamburg, Německo, 11. června 2000.

Skupina:
Nick D'Virgilio - Drums, Mastering, Percussion, Vocals
Dave Meros - Bass, Vocals
Alan Morse - Guitar (Acoustic), Guitar (Electric), Vocals
Neal Morse - Composer, Guitar (Acoustic), Guitar (Synthesizer), Piano, Vocals
Ryo Okumoto - Mellotron, Organ (Hammond)
Hosté:
Diskografie Don't Try This At Home
Vyšlo 25. dubna 2000,
Metal Blade Records, Radiant Records, 3984-14329-2
Inside Out Music, SPV GmbH IOMCD 060, SPV 085-41162 CD

Seznam skladeb:
01. Day For Night (8:03)
02. Mouth Of Madness (5:06)
03. Skin (3:54)
04. Gibberish (4:48)
05. June (7:11)
06. The Healing Colors Of Sound (20:00)
Total time: (49:02)

Recorded in Tilburg, Holland, September 28, 1999

Mastering: Mike Johnson
Photography: Barbara Stiller, Phillipe Aerout
Design: Thomas Layout

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, Synths & Acoustic Guitars
Alan Morse - Electric & Acoustic Guitars, Vocals
Dave Meros - Bass & vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Percussion & Vocals
Ryo Okumoto - Hammond Organ & Mellotron
Hosté:
Diskografie Live At The Whisky And Nearfest
Vyšlo 1999, Radiant Records, RA-006

Seznam skladeb:
CD 1: (43:31)
01. Introduction (1:01)
02. Mouth of Madness (5:00)
03. Gibberish (4:40)
04. Skin (4:14)
05. Go The Way You Go (13:27)
06. The Distance To The Sun (5:19)+
07. Crack The Big Sky (9:50)+
CD 2: (56:03)
08. The Doorway (14:04)+
09. The Light (20:13)+
10. June (3:48)+
11. Waste Away (5:04)+
12. Squonk (3:33)
13. Walking On The Wind (10:01)+
Total time: (98:54)
/+ Recorded at the Whisky A Go Go, Los Angeles, CA (May 11, 1999)
All others recorded at NEARfest (North East Art Rock Festival), at Moravian College, Bethlehem, PA (June 27, 1999)
Engineer [Sound Nearfest]: Rob (Sumo!) Aubrey (01-05, 12)
Engineer [Sound Whisky]: Rich (two echoplexes) Mouser (06,07,08-11,13)
Layout [Package]: Dave Snyder
Mastered: Chad Milfred
Photography: Robert W Fritsch
Recorded [Whisky]: George E. Orozco
Cover: George E. Orozco

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Guitars, Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Alan Morse - Guitars, Vocals, Cello, Mellotron
Dave Meros - Bass, Vocals, French Horn
Ryo Okumoto - Organ, Mellotron
Hosté:
Molly Pasutti - Backing Vocals
Dibra Lynn Rice - Backing Vocals
Diskografie The Beard Is Out There - Live
Vyšlo 1998, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. The Light (16:19)
02. Go the Way You Go (12:40)
03. Thoughts (7:05)
04. The Water (23:12)
05. On the Edge (7:01)
Bonus track:
06. Fire / Waste Away (Live) (6:01)
Total time: (72:18)

Evropská verze "The Official Live Bootleg" vydaná v listopadu 1998 a distribuovaná InsideOut Music. Oproti americkému vydání obsahuje navíc bonusovou skladbu "Fire/Waste Away".

Skupina:
Dave Meros - Bass, Vocals
Nick D'Vigilio - Drums, Vocals
Neal Morse - Piano, Guitars, Lead Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals
Alan Morse - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie From The Vault - Rarities
Vyšlo 1997, Metal Blade Records 3984-14244-2 US 1999,
Inside Out Music IOMCD 034 Europe 1999
Radiant Records, RA-005

Seznam skladeb:
01. Stratus (5:29)
02. Into Fire (3:42)
03. Fire / Waste Away (Live) (6:01)
04. The Light (Home demo) (15:26)
05. Excerpts from The Doorway (Live) (2:25)
06. The Doorway (Home demo) (10:20)
07. Waste Away (Alt. mix) (5:23)
08. Walking On The WInd (Home demo) (10:40)
09. Go The Way You Go (Home demo) (12:03)
Total time: (73:39)
Photography: John Boegehold
Instrumentálka "Stratus" (originál od Billy Cobhama) se objevila původně na LP Billy Cobhama "Spectrum". Byla zaznamenána ve studiu během nahrávání "Kindness Of Strangers" v dubnu 1997 ve studiu Kevina Gilberta. Měla to být bonusová skladba pro "Kindness Of Strangers", ale Ryo přinesl návrh skladby "Into Fire", což se "Stratus" nešlo srovnávat. Vzhledem k tomu, že tohle ale byl Nickův oblíbený způsob, jak začínat zkoušky, takže usoudili, že by bylo zábavné tuhle nahrávku pořídit.

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Synth, Piano, Acoustic Guitars
Alan Morse - Electric Guitars, Acoustic Guitars, Vocals
Dave Meros - Bass, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Ryo Okumoto - Mellotron, Hammond, ARP Odyssey
Hosté:
Molly Pasutti - Backing Vocals
Dibra Lynn Rice - Backing Vocals
Diskografie Official Live Bootleg
Vyšlo 1996, Metal Blade,
Radiant Records, RA-002
1998, Inside Out Music, IOMCD031, 076-31372 CD

Seznam skladeb:
01. The Light (16:19)
02. Go the Way You Go (12:40)
03. Thoughts (7:05)
04. The Water (23:12)
05. On the Edge (7:01)
Total time: (67:07)
Bonus track on the Japanese release from "The Official Live Bootleg":
06. On The Edge - Live
(66:17 US) (72:18 EUR)

Recorded at Progfest 1995 by Kevin Gilbert
"Official Live Bootleg" je třetí album a ptrvní živé album od Spock's Beard. Vyšlo v roce 1996, evropské vydání se objevilo pod novým názvem "The Beard Is Out There" v roce 1998. Originální severo americké vydání se skládalo ze čtyř skladeb z debutového alba "The Light", pátá píseň "Thoughts" pochází z jejich druhého alba "Beware Of Darkness". Evropské vydání navíc obsahovalo šestou skladby pocházející z kompilace "From the Vaults".Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Piano, Synths, Electric and Acoustic Guitars
Alan Morse - Electric Guitars, Vocals
Ted Leonard - Electric and Acoustic Guitars, Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Percussion, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, percussion, Vocals, Acoustic Guitars
Ryo Okumoto - Keyboards, Hammond Organ, Mellotron, Jupiter 8, Minimoog, Vocoder
Dave Meros - Bass, Vocals
Hosté:


Diskografie Snow Live
2CD/2DVD, vyšlo 10. listopadu 2017, Radiant Records, 3984-15536-2, Metal Blade Records, 3984-15536-2

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Made Alive/Overture ()
02. Stranger In A Strange Land ()
03. Long Time Suffering ()
04. Welcome To NYC ()
05. Love Beyond Words ()
06. The 39th Street Blues (I'm Sick) ()
07. Devil's Got My Throat ()
08. Open Wide The Flood Gates ()
09. Open The Gates Part 2 ()
10. Solitary Soul ()
11. Solitary Soul (continuation) ()
12. Wind At My Back ()
13. Second Overture ()
14. 4th Of July ()
CD 2:
01. I'm The Guy ()
02. Reflection ()
03. Carrie ()
04. Looking For Answers ()
05. Freak Boy ()
06. All Is Vanity ()
07. I'm Dying ()
08. Freak Boy Part 2 ()
09. Devil's Got My Throat Revisited ()
10. Snow's Night Out ()
11. Ladies And Gentlemen, Mister Ryo Okumoto On The Keyboards ()
12. I Will Go ()
13. Made Alive Again/Wind At My Back ()
14. Falling For Forever ()
DVD 1:
01. Made Alive/Overture ()
02. Stranger In A Strange Land ()
03. Long Time Suffering ()
04. Welcome To NYC ()
05. Love Beyond Words ()
06. The 39th Street Blues (I'm Sick) ()
07. Devil's Got My Throat ()
08. Open Wide The Flood Gates ()
09. Open The Gates Part 2 ()
10. Solitary Soul ()
11. Solitary Soul (continuation) ()
12. Wind At My Back ()
13. Second Overture ()
14. 4th Of July ()
DVD 2:
01. I'm The Guy ()
02. Reflection ()
03. Carrie ()
04. Looking For Answers ()
05. Freak Boy ()
06. All Is Vanity ()
07. I'm Dying ()
08. Freak Boy Part 2 ()
09. Devil's Got My Throat Revisited ()
10. Snow's Night Out ()
11. Ladies And Gentlemen, Mister Ryo Okumoto On The Keyboards ()
12. I Will Go ()
13. Made Alive Again/Wind At My Back ()
14. Falling For Forever ()
Total Time: (00:00)


Skupina:
Ted Leonard - Lead Vocals, Guitars, Keyboards
Alan Morse - Guitars, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Vocals
Dave Meros - Bass, Bass Pedals, Vocals
Hosté:
Neal Morse - Lead Vocals, Acoustic Guitars and Keyboards (05,06)
Diskografie Live At Sea
DVD, vyšlo 1. September 2014,

Seznam skladeb:
01. Something Very Strange (9:07)
02. Hiding Out (7:45)
03. Walking On The Wind (9:55)
04. Waiting For Me (14:37)
05. June (7:09)
06. The Light (19:19)
Total Time: (71:03)

Recorded live at the Norwegian Pearl/Stardust Theater, Friday Feb 21, 2014, as part of the Progressive Nation At Sea Cruise. Footage taken from their second and final show of the cruise.

Skupina:
Nick D'Virgilio - Lead and Backing Vocals, Drums, Guitars and Keyboards
Dave Meros - Bass, Bass Synth and Backing Vocals
Alan Morse - Guitars and Backing Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards and Backing Vocals
Hosté:
Jimmy Keegan - Drums
Diskografie Spock's Beard Live
2CD/DVD, vyšlo červen 2008, Inside Out Music, IOMCD 295

Seznam skladeb:
01. Intro (1:32)
02. On A Perfect Day (8:01)
03. In the Mouth Of madness (4:59)
04. Crack The Big Sky (10:36)
05. The Slow Crash Landing Man (7:05)
06. Return To Whatever (6:37)
07. Surfing Down The Avalanche (4:27)
08. Thoughts Pt. 2 (4:59)
09. Drum Duel (4:49)
10. Skeletons At The Feast (7:15)
11. Walking On The Wind (10:04)
12. Hereafter (Ryo Solo) (3:36)
As Far As The Mind Can See:
13. Pt. 1 - Dreaming In The Age Of Answers (5:07)
14. Pt. 2 - Here's A Man (3:36)
15. Pt. 3 - They Know We Know (3:15)
16. Pt. 4 - Stream Of Unconsciousness (5:49)
17. Rearranged (6:57)
Medley:
18. The Water (6:13)
19. Go The Way You Go (7:49)
Total time: (112:46)

Recorded live in Europe 2008

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Making of Snow
Vyšlo 2004,

Seznam skladeb:
A. The Making Of Snow
B. Acoustic Snow - songs featured in the acoustic sets:
01. The Good Don't Last
02. Thoughts II
03. Stranger in a Strange Land
04. Open Wide the Flood Gates
05. Pride (In the Name of Love)
06. Carie
07. June
08. Looking For Answers
09. Solitary Soul
10. Wind At My Back
11. The Doorway
Total Time: (240:00)

Filmed: Neal Morse and Jim Harrel
Produced & Edited: Philip J. Satterley
DVD "The Making Of Snow" je plně věnováno Neal poslední studiové práci se Spock's Beard. Divák je přítomen od okamžiku, když Neal sbíral své první nápady pro předehru alba, pak filmuje kapelu během jamování a nahrávání a nahlíží přes ramena hudebníkům během míchání a masteringu. Navíc toto DVD dokumentuje hlavní části historie kapely, když Neal vystupuje na posledních dvou akustických koncertech s kapelou. Tyto dvě představení byly pouze na podporu alba "Snow", protože krátce na to Neal oznámil svůj odchod od Spock's BEard. Už tentokrát Neal dospěl k tomuto rozhodnutí, takže v průběhu unplugged koncertů bojoval s potlačováním svých slz. Koncertní turné pro toto album se nakonec neuskutečnilo.

Skupina:
Hosté:

Diskografie Don't Try This at Home - Live In Holland
2DVD, vyšlo 19. listopadu 2002, Metal Blade

Seznam skladeb:
DVD 1
Recorded live in Europe In Tilburg during the "Day For Night" tour
01. Day For Night (8:04)
02. In The Mouth Of Madness (5:22)
03. Skin (3:51)
04. Gibberish (4:37)
05. Go The Way You Go (13:25)
06. June (7:26)
07. The Healing Colors Of Sound (21:35)
08. Ryo's Solo (11:38)
09. The Doorway (15:44)
10. The Light (22:46)
11. Squonk (3:54)
12. Waste Away / Fire (6:12)
Bonus Tracks
Gibberish (Day For Night Studio Sessions) (3:08)
The Gypsy (Day For Night Studio Sessions) (2:44)
Space Truckin' (Live In Lansing) (4:11)
The Legend Of The Morse Brothers (6:45)

DVD 2 - The Making Of V
01. The Making Of V (101:47)
A real look inside the recording process of Spock's classic V CD. Includes the band recording at Kevin Gilbert's studio, overdubs at Al, Ryo & Neal's houses, lyric writing sessions, kids dancing to Tarkus and Ryo recording the intro for The Great Nothing.
Deluxe Bonus Tracks
02. All On A Sunday (Promo Video) (3:18)
03. The Doorway (live acoustic in Border's In-Store Performance) (11:41)
04. June (Live In Chicago) (6:04)
05. Go The Way You Go (Live In L.A. At The Whisky) (13:30)
Space Truckin' - Live In Lansing
The legend of The Morse Brothers and more surprises
The U.S. edition also contains a bonus audio CD:
01. South Side Of The Sky
02. Live Acoustic Sessions
03. Snow studio out-takes
Total Time: (300:00)

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Making of V
Vyšlo 28. května 2001,

Seznam skladeb:
01. The Making Of V (101:47)

Total time: (101:47)
Video ukazuje náhled dovnitř studia při nahrávacím procesu alba "V", zaznamenaný (většinou) Neal Morsem a jeho digitální videokamerou. Jedná se o skutečný pohled dovnitř nahrávacího procesu klasické desky "V". Lze spatřit kapelu ve studiu Kevina Gilberta, Alanovo míchání, domovy od Rya a Neala, psaní textů ve studiu , tančící děti při "Tarkus" a Ryovo nahrávání intra pro "The Great Nothing". DVD bylo znovuvydáno v listopadu 2002 jako součást 2DVD setu "Don't Try This At Home".

Skupina:
Neal Morse - Lead Vocals, Keyboards, Acoustic Guitars
Ryo Okumoto - Keyboards
Dave Meros - Bass, Vocals
Alan Morse - Guitars, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Live At The Whisky 1999
DVD, vyšlo 1999,

Seznam skladeb:
01. In The Mouth Of Madness
02. Gibberish
03. Skin
04. Go The Way You Go
05. The Distance To The Sun
06. Crack The Big Sky
07. Ryo's Solo
08. The Doorway
09. The Light / Drum Solo
10. June / Waste Away
11. Squonk
12. Walking On The Wind
Total time: (1:52:46)
Nahráno 11. května 1999 v The Whisky a Go-Go klubu, Los Angeles, CA.

Skupina:
Neal Morse - Vocals, Keyboards, Acoustic Guitars
Ryo Okumoto - Keyboards
Dave Meros - Bass, Vocals
Alan Morse - Guitars, Vocals
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Spock's Beard Home Movie
Vyšlo 1998,

Původní cover Seznam skladeb:
01. Beware of Darkness
02. Thoughts
03. In the Mouth of Madness
04. Cakewalk on Easy Street
05. Al's Guitar Solo
06. Go the Way You Go
07. June
08. Flow
09. Ryo's Keyboard Solo
10. The Doorway
11. Walking on the Wind
12. The Light
13. Fire/Waste Away
Total time: (00:00)
Recorded live in January, 1998 at Club Zeche in Bochum, GermanySkupina:
Hosté:
Diskografie Inner Circle Jan 2014 - The Early Snow Demos
Vyšlo květen 2014,

Seznam skladeb:
01. Snow - Demo Track ONE
02. Snow - Demo Track TWO
03. Snow - Demo Track THREE
Total time: (00:00)
Jedná se o originální dema pro Spock's Beard album "Snow". To je přesně to CD, které Neal poslal Alovi, Davovi, Nickovi a Ryovi v roce 2001! Velmi cool momentka z doby vzniku jednoho z klasických new-progresivních alb.


Diskografie All On A Sunday
Vyšel květen 2001,

Seznam skladeb:
01. All On A Sunday (re-recorded, 3:22)
02. The Truth (new track, 3:50)
03. All On A Sunday
(containing the "All On A Sunday" video)
Total Time: (7:12)
Diskografie Skin
Vyšel 1999,

Seznam skladeb:
01. Skin (3:58)
02. The Healing Colors Of Sound (edit, 3:08)
03. Can't Get It Wrong (4:12)
04. Lost Cause (5:02) [from Neal Morse's self-titled album]
Total Time: (16:20)Skupina:
Neal Morse - Vocals, Guitars, Keyboards (CD 1)
Alan Morse - Guitars, Vocals
Dave Meros - Bass, Vocals
Nick d'Virgilio - Drums, Perscussion, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards
Hosté:
Diskografie Two In One
Vyšlo 2006, Inside Out Music, IOMBOX 004

Seznam skladeb:
Don't Try This At Home
01. Day For Night (8:03)
02. In The Mouth Of Madness (5:06)
03. Skin (3:54)
04. Gibberish (4:48)
05. June (7:11)
06. The Healing Colors Of Sound (20:00)
Feel Euphoria
07. Onomatopoeia (5:16)
08. The Bottom Line (7:33)
09. Feel Euphoria (7:20)
10. Shining Star (4:06)
11. East Of Eden, West Of Memphis (7:05)
12. Ghosts Of Autumn (6:53)
A Guy Named Sid:
13. Pt. I - Intro (3:02)
14. Pt. II - Same Old Story (4:25)
15. Pt. IIII - You Don't Know (3:11)
16. Pt. IV - Judge (3:20)
17. Pt. V - Sid's Boys Choir (1:09)
18. Pt. VI - Change (5:16)

19. Carry On (5:20)
Total Time: (113:00)

Skupina:
Ted Leonard - Lead Vocals, Guitars, Keyboards
Alan Morse - Guitars, Vocals
Ryo Okumoto - Keyboards, Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Vocals
Dave Meros - Bass, Bass Pedals, Vocals
Neal Morse - Lead Vocals, Acoustic Guitars and Keyboards
Nick D'Virgilio - Drums, Vocals
Diskografie The First Twenty Years
2CD/DVD, vyšlo 2015, Inside Out Music, IOMSECD 438, 0507428
Metal Blade Records/ Radiant Records, 3984-15434-2

Seznam skladeb:
CD 1
01. The Light (15:33)
02. Thoughts (7:10)
03. The Doorway (11:36)
04. June (5:30)
05. Day For Night (7:34)
06. At The End Of The Day (16:28)
07. Solitary Soul (7:34)
08. Wind At My Back (5:12)
CD2
01. The Bottom Line (7:33)
02. She Is Everything (6:46)
03. On A Perfect Day (7:46)
04. Jaws Of Heaven (16:22)
05. Waiting For Me (12:36)
06. Tides Of Time (7:46)
07. Falling For Forever (19:45)
DVD Spock's Beard In The 90s - A Retrospective (100:07)
Rare footage:
01. Start Movie
02. Beginnings
03. Walking On The Wind
04. Working With Kevin
05. The Doorway
06. Rehearsing Kindness
07. BosPop
08. The Light
09. Perpetual Changes
10. Encore
11. Back In The Day
Total Time: (76:07/79:13)
Label Inside Out vydal kompilaci "The first Twenty Years", na kterých lze hudební kariéru kapely rozdělit na dvě části - roky s Neal Morsem (1994-2002) a roky po Neal Morseovi (2003 až současnost). Spock's Beard vydali 12 studiových alb a na 6 z nich se představil Neal Morse. Když se Neal rozhodl opustit kapelu, bylo to považováno za konec kapely, ale ve skutečnosti Nealův odchod aktivoval situaci tak, že Neal Morse začal brilantní sólovou kariéru a Spock's Beard se nadále nahrávali velké progresivní rocková alba s Nickem D'Virgilio jako novým zpěvákem kapely. Bohužel Nick také opustil Spock's Beard v roce 2012 a nahradil jej nikdo menší než Ted Leonard, sólový zpěvák Enchant (a dalších kapel).

Kompilace obsahuje výběr těch nejlepších skladeb z celé jejich kariéry, stejně jako zbrusu novou 19 minutovou skladbu s názvem "Falling For Forever", na které se představí všichni členové Spock's Beard, minulí i současní, včetně Neala Morse (který také psal skladby), Nicka D'Virgilio a současného zpěváka Teda Leonarda. Všechny skladby byly také re-masterovány dlouholetým spolupracovníkem Rich Mouserem a DVD část obsahuje vzácné záběry kapely z 90. let, představuje výběrové živé vystoupení z Progfest '97, stejně jako zkoušky kapely a nahrávání alba "The Kindness of Strangers".


Nahráli:
Ryo Okumoto (Spock’s Beard, ProgJect) - Keyboards
Hosté:
Nick D’Virgilio (Big Big Train, Spock’s Beard) - Drums, Vocals
Alan Morse (Spock’s Beard) - Guitar
Dave Meros (Spock’s Beard) - Bass
Steve Billman - Bass
Ted Leonard (Spock’s Beard. Transatlantic) - Vocals
Jimmy Keegan (Spock’s Beard) - Vocals
Steve Hackett (Genesis) - Guitar
Michael Sadler (Saga, ProgJect) - Vocals
Mike Keneally (Steve Vai, Frank Zappa, ProgJect) - Guitar
Doug Wimbish (Living Colour) - Bass
Jonathan Mover (Joe Satriani, ProgJect) - Drums
Marc Bonilla (Keith Emerson/ Kevin Gilbert) - Guitar
Randy McStine (McStine & Minnemann, Porcupine Tree) - Guitars & Vocals
Lyle Workman (Todd Rundgren) - Guitar
Michael Whiteman (I Am the Manic Whale) - Guitars & Vocals
Mirko Demaio - Drums
Andy Suzuki - Saxophone
Keiko Okumoto - Vocals
Kevin Krohn - Vocals
Raphael Weinroth-Browne - Violoncello
Toshihiro Nakanishi - Violin
Diskografie The Myth Of The Mostrophus
Vyšlo 29. července 2022, InsideOut Records, SPV GmbH

Seznam skladeb:
01. Mirror Mirror (9:27)
02. Turning Point (6:53)
03. The Watchmaker (Time on His Side) (6:25)
04. Maximum Velocity (8:11)
05. Chrysalis (7:35)
06. The Myth Of The Mostrophus (22:14)
Total Time: (60:45)

Japanese edition bonus tracks:
07. Waiting to Be Born (4:49)
08. Sonny (3:55)

Engineer: Jerry Guidroz
Mixing: Richard Mouser
Design: Thomas Ewerhard
Photography: Frank Seifert, Keith Van Dusen, Patrick Schneider, Willem Klopper

Nahráli:
Ryo Okumoto (Spock’s Beard, ProgJect) - Keyboards
Hosté:
Dave Carpenter - Double Bass (01)
Nick D'Virgilio - Drums (02-03,05), Vocals (02)
Glenn Hughes - Vocals (04)
Bobby Kimball - Vocals (03,07)
Michael Landau - Guitar (06,07)
Steve Lukather - Guitar Solo (02), Guitar (04)
Alan Morse - Guitar (05,07), Backing Vocals (07)
Dave Meros - Bass (02-07)
Michael Mishaw - Backing Vocals (03)
Neal Morse - Vocals (06)
Linda Green Okumoto - Backing Vocals (07)
Sage Okumoto - Drums (04)
D. Jon Papenbrook - Trumpet (03)
Simon Phillips - Drums (01,06,07)
Jun Sumida - Rhythm Guitar (02), Guitar (03)
Andy Suzuki - Tenor Saxophone (03)
Diskografie Coming Through
Vyšlo 2002, InsideOut Records, IOMCD 110 (EU)

Seznam skladeb:
CD 1:
01. Godzilla vs. King Ghidarah (7:18)
02. The Farther He Goes, the Farther He Falls (5:43)
03. Slipping Down (5:58)
04. Highway Roller (4:04)
05. Free Fall (4:03)
06. Coming Through (5:21)
07. Close Enough (18:58)
08. The Imperial (5:20)
Total Time: (56:45)
CD 2:
Multimedia CD: The Making of 'Coming Through' (ca. 30:00)

Nahráli:
Ryo Okumoto (Spock’s Beard, ProgJect) - Keyboards
Diskografie Rules Of Love And Marriage
Vyšlo 1999, Victor Entertainment (Japan)

Seznam skladeb:
01. For My Life ()
02. Tonight We Dance ()
03. Brighter Days ()
04. Straight From The Heart ()
05. Sunshine ()
06. A Chance Encounter ()
07. Time To Decide ()
08. Indescribable Feelings ()
09. Wicked Mind ()
10. Whispers Of Love ()
11. Shine On Bright Star ()
12. When Happiness Blooms ()
13. It's Gonna Be Alright ()
14. Aye Carumba ()
15. An Innocent Mistake ()
16. Who's Got The GANJA ()
17. A Stumbling Fool ()
18. Love,Love,Love ()
19. Make Way For Clown ()
20. A Pillow For Your Soul ()
21. As Love Passes By ()
22. Will You Be Mine ()
23. Hopes Of Forever ()
24. Believe In Me ()
25. With This Ring ()
Total Time: (34:00)

Nahráli:
Ryo Okumoto (Spock’s Beard, ProgJect) - Keyboards
Diskografie Synthesizer
Vyšlo 1980, Pony Canyon, C20H0019 (Japan)

Seznam skladeb:
01. Sky Field (2:34)
02. Metallic Town (3:46)
03. Mystic Glass (3:50)
04. Reputation (3:28)
05. Long & Winding Road (2:32)
06. Atomic Bomb (6:17)
07. Space Galaxy (3:42)
08. Vionic Voice (4:21)
09. Electric Death (4:04)
Total Time: (34:34)

Nahráli:
Ryo Okumoto (Spock’s Beard, ProgJect) - Keyboards
David Foster - Keyboards
Jay Graydon - Guitars
Steve Lukather - Guitars
Jeff Porcaro - Drums
Neil Stubenhaus - Bass
Diskografie Makin' Rock
Vyšlo 1980, Canyon Records

Seznam skladeb:
01. Keep On Rockin' (4:09)
02. Crystal Highway (3:57)
03. Solid Gold (4:21)
04. L.A. Express (6:24)
05. Freedom (6:50)
06. Original View (6:29)
07. Mystery White (4:29)
08. Morning Joint (1:41)
Total Time: (38:20)

Nahráli:
Ryo Okumoto (Spock’s Beard, ProgJect) - Keyboards
Richard Baily - Drums
Kuma Takeda - Bass
Katsutoshi Morizono - Guitars
Delandro Winston - Guitars
Diskografie Solid Gold
Vyšlo 1980, See Saw, C25A0106 (Japan)
CD 2009, Vivid Sound, VSCD3375 - re-issue

Seznam skladeb:
01. Step In The Space (1:39)
02. Freedom (4:52)
03. Secret (5:29)
04. Eccentric Love (4:28)
05. Solid Gold (4:42)
06. Sensitive Dreamer (7:05)
07. Fly Away To The Sky (7:20)
08. Endless Trip (1:28)
Total Time: (37:03)


Nahráli:
Alan Morse - Guitar (Acoustic), Guitar (Electric)
Nick D'Virgilio - Drums
Eric Darken - Percussion
Jerry Goodman - Violin (Electric)
Gary Lunn - Bass
Dave Meros - Bass
Neal Morse - Guitar (Acoustic), Keyboards, Mandolin
Ryo Okumoto - Keyboards
Scott Williamson - Drums
Diskografie Four O' Clock And Hysteria
Vyšlo 20. dubna 2007, InsideOut Records, SPV GmbH, SPV 79242 CD

Seznam skladeb:
01. Cold Fusion (5:14)
02. Return To Whatever (5:53)
03. Drive In Shuffle (4:23)
04. R Bluz (6:58)
05. First Funk (5:35)
06. Dschungel Cruz (5:02)
07. The Rite Of Left (4:33)
08. Chroma (5:24)
09. Spanish Steppes (5:53)
10. Track 3 (5:15)
11. Major Buzz (6:13)
12. Home (4:57)
Total Time: (63:50)

Recorded at Alan's Studio and Neal's Studio
Producer: Alan Morse, Neal Morse
Tracks 01-04,09-11 written: Alan Morse and Neal Morse
Tracks 05-08,12 written: Alan Morse
Engineer: Jerry Guidroz
Mixing: Richard Mouser
Design: Thomas Ewerhard
Photography: Frank Seifert, Keith Van Dusen, Patrick Schneider, Willem Klopper

Zpět

Sestava ještě s Neal Morsem...


... a sestava už bez něj


Ryo Okumoto, Dacve Meros, Nick D'Virgilio, Jimmy Keegan a Alan Morse


Ryo Okumoto při vystoupení...

Alan Morse Dave MerosZpět

Oficiální stránky:
http://spocksbeard.com/index.html
www.facebook.com/spocksbeard
www.twitter.com/spocksb
www.youtube.com/Spocksbeard

http://www.farah.cl/SB/sbfaql.html#vid3
http://www.jimmykeegan.com
http://www.ndvmusic.com
http://www.ryookumoto.com/english/bio.html

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  28.7.2015 
Menu Poslední aktualizace: 19.11.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©