SYSTEM OF A DOWN
Zpět


1. Prvotní kroky...
2. První album a hned úspěch...
3. Na vrcholu a přesto v krizi...
4. A nastala blíže neohraničená pauza...
5. Tak alespoň koncerty...
6. Na reunion to stále nevypadá...
System Of A Down je arménsko-americká alternativně heavy metalová kapela pocházející z Glendale v Kalifornii, která byla založena v roce 1994. Její název bývá uváděn i zkraceně na SOAD a členy jsou čtyři hudebníci arménského původu Daron Malakian (vokály, kytara), Serj Tankian (hlavní vokály, občasné klávesy a kytara), Shavo Odadjian (baskytara, vokály) a John Dolmayan (bicí). Sami členové skupiny říkají, že nepatří do žádné hudební kategorie. Hudba SOAD vás nakazí, svoji živelností, svoji živostí, syrovostí a oddaným muzikantstvím. Jejich živá vystoupení překypují energií, která si vás podmani. Vytvořili si svůj vlastní hudební styl, který má mezinárodní kořeny a je ovlivněn mnoha styly, mezi které bývají uváděny arménský folklor, kmenové rytmy, hip hop, ale také punk, thrash metal (jejich vzor Slayer) nebo alternativní rock. Neexistuje název hudebního stylu, který by je jednoznačně a bez výhrad definoval, sami sebe řadí pod pojem crossover a ne nu-metal, kam je někteří recenzenti zpočátku přiřazovali. To pouze z nedostatku fantazie byli považováni za představitele nu-metalu, ale to jen proto, že se jedná o služebně mladou kapelu, která se do popředí zájmu vyhoupla právě s nástupem tohoto stylu a také, že stejně jako většina nu-metalových kapel ve své hudbě spojují několik hudebních stylů. Ještě tak nejvýstižnější označení jejich hudby je spíše crossover. Sám Malakian uvedl, že se prozatím nesžil s nu-metalovým zvukem 7-strunné kytary a sami členové prohlašují, že hrají prostě svůj styl - styl System Of A Down.

Biografie 1. Prvotní kroky...

Ačkoli kapela byla založena v Kalifornii v USA ve městě Los Angeles, všichni členové jsou původem Arméni. Zpěvák Serj Tankian a bubeník John Dolmayan se narodili v Libanonu, kytarista Daron Malakian pochází z Hollywoodu v Kalifornii a baskytarista Shavo Odadjian se narodil přímo v Arménii. Všichni členové mají arménské předky a ve svých textech se zabývají, mimo jiné, i arménskou genocidou z let 1915-1918 a válkou proti terorismu.

"Skutečnost, že skupina sdílí stejné kořeny, stejné arménské dědictví, je neobyčejné pouto," vysvětluje zpěvák Serj Tankian. "Tímto způsobem jsme všichni outsidři a vidíme věci z postavení outsiderů. Díváme se na věci z vnější perspektivy a tato perspektiva je často jasnější".

Serj Tankian a Daron Malakian chodili jako děti na stejnou školu Rose and Alex Pilibos Armenian School, i když vzhledem k jejich osmiletému věkovému rozdílu se příliš nesetkávali. SOAD tak možná vznikli vlastně úplnou náhodou, neboť Serj a Daron se setkali se až v roce 1992 při práci na samostatných projektech ve stejném nahrávacím studiu, kde Daron Malakian natáčel se svou tehdejší kapelou. Oba dva velmi brzy zjistili, že mají podobné, ne-li stejné hudební vize, a že spolu výborně vycházejí i lidsky. Netrvalo proto dlouho a založili společně kapelu SOIL (neplést se stejnojmennou chicagskou kapelou), v níž se Serj Tankian ujal zpěvu a kláves, Malakian zpěvu a kytary, Dave Hakopyan (později hrál v The Apex Theory/Mt. Helium) na basu a Domingo "Dingo" Laranio na bicí sestavu. Kapely se ujal jako manažer, tehdy 19 letý, amatérský DJ Shavo Odadjian (další absolvent Rose and Alex Pilibos Armenian School), kterého také znali ze školy a který trávil také mnoho času pařbami a podobnými radovánkami. Nakonec se Shavo připojil ke kapele jako doprovodný kytarista a plnohodnotný člen kapely. V roce 1994 po jediném živém vystoupení a jedné nahrávací jam session, Hakopyan a Laranio kapelu opustili, když cítili, že to nikam nevede. Kapela se tak rozpadla.

Tankian, Odadjian a Malakian ještě v témže roce změnili název skupiny na System Of A Down (podle básně Victim Of A Down), když jako důvod bývá uváděn, že název Soil tak úplně nevyhovoval typu hudby, kterou hráli. Slovo "Victim" (oběť) bylo změněno na "systém", protože Odadjian věřil, že tak osloví mnohem širší publikum, a také proto, že skupina měla přání, aby jejich nahrávky byly abecedně seřazeny mnohem blížeji k jejich hudebním hrdinům - Slayer. Shavo jim dělal zpočátku manažera, později se sám zařadil na post basisty, jeho manažerské povinností přavzali Velvet Hammer Music and Management Group a její zakladatel David "Beno" Benveniste. Na bubenickou stoličku si kapela sehnala bubeníka Ontronik "Andy" Khachaturiana, dřívějšího přítele z Daronovy školy, když spolu a s Odadjianem hráli v kapele Snowblind během jejich dospívání.

Počátkem roku 1995 SOAD hráli pod názvem "Soil" v Cafe Club Fais Do-Do, což je noční klub v Los Angeles. Krátce po tomto vystoupení SOAD zaznamenali demo nahrávku označovanou jako "Untitled 1995 Demo Tape", která nikdy oficiálně nevyšla, ale objevila se na sítích jako sdílené soubory později v době kolem vydání úspěšné nahrávky "Toxicity" asi šest let později. "Demo Tape 2" vyšlo v roce 1996. Na počátku roku 1997 kapela SOAD nahrála své konečně zveřejněné demo "Demo Tape 3". V polovině roku 1997 ale bubeník Khachaturian opustil kapelu kvůli zranění ruky (později spoluzakládal The Apex Theory, v níž se setkal s bývalým basistou Soil Dave Hakopyanem). Dalším důvodem bylo, že Andy se chtěl rovněž stát frontmanem a nejspíš také nebyl spokojený s hudebním stylem skupiny. Andyho na místě bubeníka nahradil tehdy 22-ti letý John Dolmayan. To se psal rok 1995 a skupina tak získala své definitivní složení.


Poté se zhruba po dva roky kapela věnovala především nahrávání demo pásek a na hráli živá vystoupení. První oficiální vydání kapely s profesionálně nahrané byla píseň v kolekci nazvané Hye Enk ("Jsme Arméni" v angličtině), jako kompilace za uznání arménské genocidy, která vyšla v roce 1997. Brzy poté SOAD hráli ve známých hollywoodských klubech jako Whisky-A-Go-Go a Viper Room, kde kapelu viděl Guy Oseary z Maverick Records a zaujala v té době již slavného hudebního producenta Ricka Rubina (Slayer, Red Hot Chilli Peppers, Danzig, Beastie Boys, Slipknot, Audioslave, Weezer, Faith No More, Nine Inch Nails, Limp Bizkit), který je požádal, aby s ním zůstali v kontaktu. Díky zvýšenému zájmu skupina zaznamenala ke konci roku 1997 "Demo Tape 4". Na rozdíl od předchozích demo nahrávek byla ale "Demo Tape 4" zaslána nahrávacím společnostem (i když později utekla i na internet). Nicméně Rick Rubin byl jejich výkonem tak nadšen, že jim rovnou zajistil podepsání smlouvy u svého labelu American/Columbia Records a ujal se produkce prvního alba. SOAD začali dokonce nahrávat v Rubinově studiu se zvukařem Sylviem Massy skladby, které se nakonec objevily na jejich debutovém albu. V roce 1997 také skupina získala své první ocenění Best Signed Band Award od Rock City Awards.

Biografie 2. První album a hned úspěch...

Jejich první album vyšlo v červnu 1998 a jmenovalo se jednoduše jako kapela - "System Of A Down" a na obálce se objevila pouze otevřená dlaň bez uvedení názvu kapely. Úspěch se dostavil ihned zásluhou originálního a progresivního mixu hardcore a jejich svérazného ethna. První singl se jmenoval "Sugar" (1999) a je dodnes jedním z nejtvrdších a textově nejbláznivějších skladeb kapely. Navíc k němu vznikl i skvělý protiválečný videoklip. Druhý singl "Spiders" (2000) je melodická, temná, a hlavně díky Serjově zpěvu citově nabitá balada, která se objevila i na soundtracku k filmu Vřískot 3. Oba singly zaznamenaly velký úspěch v amerických rádiích, kde se staly horkými favority a také na MTV byly obě písničky byly často vysílány podobě videoklipů. Celkově se album v americkém žebříčku umístilo na 124. místě a bylo oceněno platinovou deskou. Album je, ostatně jako všechny následující, politicko-kritické, což dokazují například písně "War?" nebo "P.L.U.C.K." (Politically, Lying, Unholy, Cowardly, Killers).

Po vydání alba skupina hodně koncertovala, otevírala koncerty kapel Slayer a Metallica před jejich uvedením na druhé stage Ozzfestu. Po absolvování Ozzfestu v létě 1998 také koncertovali s kapelami Fear Factory a Incubus, před hlavními hvězdami Sno-Core Tour, kde společně s Puya, Mr. Bungle, The Cat a Incubus dělali doprovod. Dostali se i na koncerty v Japonsku.

V listopadu 1998 se SOAD objevili na albu "Chef Aid South Park", na něž poskytli hudbu k písni "Will They Die 4 You?". Ke konci této skladby lze zaslechnout Tankianova slova "Proč musíme zabíjet náš vlastní druh?", verš, který byl později byly použit v písni "Boom!". Bývalý bubeník SOAD Ontronik Khachaturian se krátce připojil ke kapele na vystoupení v The Troubadour v roce 1999, když nahradil jako zpěvák nemocného Tankiana. V roce 2000 kapela přispěla jejich cover verzi písně Black Sabbath "Snowblind" na Black Sabbath tribute albu "Nativity in Black 2".

Dne 3. září 2001 měli SOAD v plánu uvést své druhé album na otevřeném koncertu v Hollywoodu jako "poděkování" fanouškům. Koncert, který se měl konat na parkovišti byl připraven pro 3500 návštěvníků, ale objevilo se odhadem 7000 až 10 000 fanoušků. Vzhledem k velkému zvýšení počtu fanoušků bylo představení zrušeno policisty těsně předtím, než skupina vystoupila na jeviště. Nebylo vydáno žádné prohlášení o tom, že koncert byl zrušen. Fanoušci čekali déle než hodinu až se skupina objeví, ale když byl nápis visící v zadní části jeviště "System Of A Down" odstraněn ochrankou, publikum vtrhlo na jeviště a začalo ničit zařízení všech hostujících kapel (škody přibližně za 30 000$) a začaly nepokoje doprovázené házením kamenů na policii, rozbíjením oken a převržením mobilních toalet. Nepokoje trvaly asi šest hodin, během kterých bylo šest účastníků zatčeno. Manažer kapely David "Beno" Benveniste později řekl, že nepokojům se dalo předejít, pokud by povolili skupině vystoupit nebo kdyby bylo umožněno, aby zrušení koncertu bylo řádně oznámeno. Vystoupení SOAD plánované v prodejně na druhý den bylo také zrušeno, aby se zabránilo podobným nepokojům.

Mezitím na počátku roku 2001 SOAD vydávají singl "Johnny", který se však na nadcházejícím albu nenachází. Druhé album kapely vyšlo 4. září 2001 a dostalo název "Toxicity". Při přípravě alba Toxicity skupina složila a nahrála celkem 30 tracků a na finální desku se jich vešlo jen 14. V Americe se vyhouplo na 1. místo žebříčku a v Británii se umístilo na 13. pozici, a to navzdory tragickým událostem 11. září 2001 v New Yorku. Navíc bylo oceněno čtyřmi platinovými deskami a od té doby se jej prodalo přes 12 milionů kopií po celém světě. Album ještě během vrcholu událostí v Americe v týdnu po útocích 11. září 2001 vlivem proměněného politického prostředí, které útoky způsobily, vyvolalo diskusi k albovému hitu "Chop Suey!". Píseň byla vyřazena z rádií, protože v té době obsahoval politicky citlivé texty podle memoranda 2001 Clear Channel, a to verš "(I don't think you) trust in my self-righteous suicide." (Nemyslím na tvoji) důvěru ve svoji ospravedlotelnou sebevraždu). Bez ohledu na to, video bylo stále uváděno na MTV stejně jako druhý singl alba "Toxicity". I přes diskusi týkající se skladby "Chop Suey!" (která navíc získala nominaci na cenu Grammy), se SOAD objevovali ve vysílání v rádiích ve Spojených Státech během konce roku 2001 a v roce 2002 s písněmi "Toxicity" a "Aerials". Deska vzbudila mezi rockovými fanoušky obrovskou vlnu zájmu po celém světě napříč všemi hudebními žánry a celosvětově se ho prodalo přes 6 milionů kusů. V květnu 2006 VH1 zahrnuli skladbu "Toxicity" na pozici číslo 14 mezi 40 největších metalových písní. Album povýšilo SOAD na jednu z nejoriginálnějších a nejprogresivnějších metalových kapel současnosti.


V roce 2001 se kapela rozjela na turné se Slipknot po celých Spojených státech a Mexiku. Po vystoupení v The Grand Rapids, Michigan, byl Odadjian údajně obtěžován, etnicky zastrašován a dokonce fyzicky napaden bezpečnostní službou v zákulisí, která jej odvlekla z pódia. Odadjian musel být lékařsky ošetřen od policie a později podal žalobu na bezpečnostní službu. I přes tento incident bylo turné úspěšné a SOAD a Slipknot se vydali na Pledge Of Allegiance Tour společně s kapelou Rammstein v roce 2001.

Ke konci roku 2001 se nevydané skladby ze studia při natáčení "Toxicity" dostaly veřejně na internet. Tato kolekce skladeb byla fanoušky nazvána "Toxicity II". Skupina o tom vydala prohlášení, že tyto skladby jsou nedokončený materiál a následně se uprostřed koncertování v listopadu 2002 rozhodla vydat všech 16 skladeb jako finální verze písní na na jejich třetím albu, které příznačně nazvali "Steal This Album!" jako reakci na odcizení demo nahrávek (v překladu "Ukradni tohle album!") bez řádného bookletu a bylo označeno pouze fixem podobně jako vypálené CD. Bylo také vydáno celkem 50.000 speciálních kopií alba s různými vzory CD, které navrhoval pokaždé jiný člen kapely. Název alba rovněž odkazuje na rozporuplnou knihu Abbie Hoffmana "Steal This Book" (Ukradni tuto knihu), stejně jako sdělení těm, kteří dovolili uniknout skladbám na internet. Píseň "Innervision" byla vydána jako promo singl a získala si stálou přízeň v alternativních rádiích. Video ke skladbě "Boom!" natočil režisér Michael Moore jako extrémě protiválečný videoklip protestující proti válce v Iráku, který obsahuje i záběry z demonstrací a animovaný konec s Bushem, Blairem, Bin Ladinem a Husainem v hlavních rolích. Později, v roce 2004, se tato píseň stala součástí soundtracku k filmu Fahrenheit 9/11. Album ale na rozdíl od předcházející desky "Toxicity" částečně propadlo, což bylo částečně způsobeno tím, že většina písní alba unikla na veřejnost v demo verzích. Deska se umístila v Americe až 15. a v Británii dokonce na 56. pozici, přesto je mnohými fanoušky hodnocena jako nejlepší deska. Písně na vydaném albu se od uniklých verzí podstatně liší, byly přepracovány texty a mnohdy dokonce i samotné melodie. Uniklé demo obsahuje navíc ještě dvě písně, které se na "Steal This Album" nedostaly, naopak samotné alum obsahuje některé písně, které se naopak nenacházely na uniklém demu.

V roce 2002 byl natočen dokument o kapele nazvaný "Psycho Messiahs" a SOAD, jak už to u nich bývá obvyklé, pilně koncertují, a to nejenom v USA, ale i v Evropě a ve zbytku světa.

Po dvou letech živého hraní se členové skupiny na čas rozešli, aby se, kromě Johna, mohli věnovat vedlejším projektům, což však podle samotných členů nemělo negativní vliv na vlastní aktivity SOAD. Serj v té době založil vlastní vydavatelství Serjical Records, pod kterým jsou v současné době působí tři kapely Bad Acid Trip, Slow Motion Reign a Kittens For Christian. V roce 2003 pod tímto labelem vyšlo i album projektu Serart, což je spolupráce mezi Serjem a multi-instrumentalistou Artem Tunc Boyaciyanem, který se již podílel na více než dvou stovkách newyorských jazzových desek a také na "Toxicity".

Projekt "Serart" představuje experimentální hudbu, takzvanou world music, a se SOAD má společný pouze sociální podtext a samozřejmě i Serjovy vokály. CD vyšlo spolu s DVD, na kterém se objevil i 12-ti minutový film "Sun Angle Calculator", který obsahuje koláže záběrů z dokumentárních filmů doplněných hudbou ze "Serart". Serj také vydal sbírku svých básní "Cool Gardens" a podílel se na projektu Bird Up, což je nahrávka cover-verzí skladeb jazzmana Charlieho Parkera. Zatím posledním Serjovým vedlejším projektem je nezisková politická organizace Axis Of Justice, kterou založil Serj spolu s Tomem Morellem, kytaristou bývalé anti-politické kapely Rage Against The Machine a nyní členem Audioslave, se kterým vystupoval v Los Angeles. Mezi hosty se objevil Flea (RHCHP), Wayne Kramer (MC5), Boots Riley (The Coup), Apex Theory a také SOAD. Hráli se nějaké cover verze od Boba Marleye a Woody Guthrieho a nakonec SOAD odehráli krátký set 6 písní. Kompilace projektu vyšla ke konci roku 2004, i s bonusovým DVD diskem, a účinkoval na ní mimo jiné třeba basák RHCP, Flea, nebo hip-hopová skupina Jurassic 5.

Počátkem roku 2003 rozjíždí Daron Malankian svůj vlastní label EatUr Music, jehož členy jsou punk-metalová skupina Amen (což byl v té době vlastně jenom jejich frontman Casey Chaos) a známá norská black-metalová skupina Satyricon. No a Shavo se stal členem KCUF, kapely složené z členů jiných skupin, například Slipknot či Korn. Daron a Casey si tak padli do oka, že společně s bubeníkem Zach Hillem (Team Sleep) vytvořili později projekt Scars On Broadway.


Od konce roku 2003 a po celý rok 2004 SOAD opět s Rickem Rubinem připravovali své čtvrté album. Mezitím v dubnu 2004 stihli vystoupit na benefičním koncertě Souls věnovanému památce obětem arménské genocidy. V letech 2004 a 2005 skupina nahrávala následovníka alba "Steal This Album!". Album se mělo nejprve jmenovat "Hypnotize" a mělo vyjít jako jeden disk na konci roku 2004. Nakonec se ale rozhodli kvůli nadměrnému počtu nových skladeb vydat dvojalbum "Hypnotize / Mezmerize", které ale vydali jako dvě samostatné CD, které od sebe dělilo jen šest měsíců. Odstup šestii měsíců prý byl nutný k lepšímu vstřebání hudby na jednotlivých discích. SOAD ale podle všeho měli všech 30 tracků nahraných už na počátku roku 2005. V lednu vypustila kapela volně ke stažení zcela nový track "Cigaro" z disku Mezmerize, skladbu v extrémě punkovém až teatrálním stylu.

Biografie 3. Na vrcholu a přesto v krizi...

Ještě před vydáním CD "Mezmerize" skupina na přelomu ledna a února 2005 účastnila, stejně jako v roce 2002, australského festivalu Big Day Out, kde zahrála i čtyři nové skladby "Cigaro", "Tentative", "Kill Rock 'n' Roll" a "Holy Mountain". Poté byl na 1. března ohlášen první singl "B.Y.O.B." (Bring Your Own Bombs), který se však až na konci března dostal na internet a do rádií. Videoklip k této skladbě byl natočen přibližně ve stejnou dobu a vyšel ke konci dubna. B.Y.O.B. však nevyšlo jako singl i v obchodech údajně proto, že SOAD nechtěli jako právoplatný singl politicky zaměřenou skladbu. Dne 4. května 2005 se nové album "Mezmerize" dostalo na internet, samozřejmě ilegálně. Okamžitě se stalo nejstahovanějším albem na internetu, což na jednu stranu svědčí o popularitě, ale na druhou stranu na tom SOAD ztratí nezanedbatelnou část příjmů z prodeje nové desky.

Takže první album "Mezmerize" vyšlo 17. května 2005 s příznivými recenzemi kritiky. Dlouhé čekání na nové album se pravděpodobně kapele vyplatilo, neboťť debutovalo jako No. 1 ve Spojených Státech, Kanadě, Austrálii a na celém světě, což je SOAD druhé jedničkové album, umístěním v žebříčcích prodejnosti porazilo i album "Toxicity". Navíc napodobilo alba "System Of A Down" a "Toxicity" a získalo ocenění jako platinová deska. Prodeje během prvního týdne prudce rostly až na více než 800.000 kopií po celém světě. Prvním singlem se stala Grammy Award oceněná píseň "B.Y.O.B.", jejíž text se zabývá nesmyslností a absurditou války. Video k němu se natáčelo v Los Angeles za hluboké noci v jednom starém klubu a také na mostě Fourth Street Bridge. Ostatně veškeré texty na "Mezmerize" se zabývají neveselými stránkami naší současné globální společnosti, jako je manipulace s veřejným míněním pomocí televize, sílícím vlivem nadnárodních korporací, zneužívání náboženství a nebo zahraniční politika USA. "Víme, že nemůžeme očekávat, že všichni budou sdílet naše názory. Důležité ale je, aby si lidé udělali vždy své vlastní závěry. Tím, že máme neamerické předky, jsme všichni jaksi "na okraji." Outsideři, nezasvěcenci, kteří mohou ze své pozice vidět hodně věcí, které zůstávají ostatním skryty. Díváme se na věci z vnější perspektivy a ta je většinou daleko jasnější." Singl "B.Y.O.B." se propracoval až na Billboard Modern Rock, kde se držel dva týdny na první pozici. Další singl "Question!" byl vydán spolu s hudebním videem, které koprodukoval Shavo Odadjian a ve starém Los Angeleském divadle zrealizoval svůj vlastní sen. Kritiky nové album hodnotily obecně lépe než všechna předešlá, i když mezi fanoušky už tak jednoznačně přijato nebylo. SOAD totiž poměrně radikálně změnili svůj styl, což souvisí především s Daronovým hlavním podílem na tvorbě hudby i textů, no a také jeho zpěvem, který je na Mezmerize skoro stejně často jako Serjův. Ihned po vydání desky kapela od počátku srpna až do poloviny října intenzivně koncertovala po celých Spojených Státech a Kanadě za doprovodu kapel Mars Volta a Bad Acid Trip. Koncert, který SOAD odehráli 24. dubna v Universal Amphitheatre blízko Los Angeles byl přitom vyprodán za šokující 2 minuty.

Druhá část dvojitého alba "Hypnotize" vyšla 22. listopadu 2005 a podobně jako první CD debutovalo jako No. 1 v USA, což SOAD příbedlo do společnosti s The Beatles, Guns N 'Roses, a rappery 2Pac a DMX, což byli jediní umělci, kteří měli vždy dvě studiová alba debutující na No. 1 ve stejném roce. V únoru 2006 kapela SOAD získala Grammy za nejlepší Hard Rock Performance pro "B.Y.O.B." a předstihla tak další zavedené umělce jako jsou Nine Inch Nails nebo Robert Plant. Post prvního singlu si získala stejnojmenná skladba "Hypnotize". Jejich druhý singl z alba skladba "Lonely Day" byla vydán v březnu ve Spojených státech. Jako další promo singly vyšly skladby "Kill Rock 'N Roll" a "Vicinity of Obscenity". Ve srovnání s předchozími alby nejvíce textů napsal a odezpíval Serj Tankian a hudba společně skládali Tankian a Malakian, někdy také Odadjian. S množstvím hudby a textů na "Mezmerize/Hypnotize", které napsal Malakian, si rovněž vzal na mnohem dominantnější roli jako zpěvák na obou albech, častěji také odcházel od kláves a doprovodných vokálů.

Alba se natáčela ve studiu producenta Ricka Rubina v Laurel Canyon od června do listopadu 2004 a jeho závěrečný mix dostal jako vždy na starosti Andy Wallace. První z alb nese název "Mezmerize" a tvoří podle basisty Shavo Odadjiana "mužskou" stranu, druhá se jmenuje "Hypnotize" a tvoří k té první (logicky) jakýsi "ženský" protějšek. "My jsme nad něčím takovým na začátku vůbec neuvažovali," říká Daron Malankian. "Ta idea si nás našla sama. My jsme se jen soustředili na komponování nových písní a na konci tohoto procesu jsme zjistili, že vybrat z nich jen 14 nejlepších je vlastně nemožné a že budeme muset vydat desky dvě." Obrázek na obalech obou desek namaloval Daronův otec Vartan a celý obal je koncipován tak, aby si fanoušci mohli pomocí malého "kusu lepenky" obě desky spojit k sobě.

Píseň "Lonely Day" byla nominována za nejlepší Hard Rock Performance ve 49. Grammy Awards v roce 2007, ale prohrála se skladbou "Woman" od kapely Wolfmother. Kapela se stala headlinerem Ozzfest 2006 ve městech, kde se zakladatel turné Ozzy Osbourne rozhodl nevystupovat nebo nehrát na hlavním pódiu s jedinou výjimkou show v Randall's Island, kde Ozzy Osbourne, vystoupil na druhé stage před SOAD.

V květnu 2006 byla publikována britská biografie kapely s názvem "System Of A Down: Right Here In Hollywood" od autora Bena Myerse. V USA vyšla v roce 2007 prostřednictvím The Disinformation Company.

V roce 2006 vyšel záznam koncertu a rozhovory s kapelou o důležité pomoci vytvořit povědomí a uznání arménské genocidy. Tento dokumentární film "Screamers" režírovala Carla Garapedianová. Součásti filmu byl i rozhovor s Tankianovým dědečkem, který přežil genocidu, stejně jako setkání Tankiana a Dolmayana s mluvčím Sněmovny Dennisem Hastertem, během něhož oba dva hudebníci propagoval oficiální uznání genocidy vládou Spojených Států. V dokumentu byly rovněž použity záběry, jak Tankian a Dolmayan pochodují s demonstranty okolo tureckého velvyslanectví ve Washingtonu D.C. Film se snaží poukázat na hrůzy, kterými si prošly některé národy v dávných dobách, ale i v současnosti. Pozornost je upírána především na první genocidu ve 20. století - na genocidu Arménů, ale také na genocidy ve Rwandě a Darfuru. Film byl v roce 2006 oceněn cenou AFI Audience Award za nejlepší dokument.

Biografie 4. A nastala blíže neohraničená pauza...

V květnu 2006 skupina ohlásila přestávku, o které Malakian tvrdil, že potrvá pravděpodobně trvat několik let, nicméně trvá na tom, že to není rozpad kapely. Odadjian ji specifikoval minimálně na tři roky v rozhovoru pro časopisem Guitar. Pro MTV řekl: "Nerozpadáme se. Pokud by tomu tak bylo, nevystoupili bychom na Ozzfest. Chceme si udělat velmi dlouhou pauzu po Ozzfest a dělat své vlastní věci. Pracovali jsme se SOAD více než deset let, a myslím, že je zdravé, abychom si trochu odpočinuli." Závěrečné vystoupení před ohlášenou pauzou se konalo dne 13. srpna 2006 na Ozzfestu ve West Palm Beach na Floridě. "Dnes večer to bude poslední show na dlouhou dobu, kdy hrajeme spolu," řekl Malakian davu při posledním nedělním představení. "Vrátíme se. Jenom prostě nevíme kdy."

A členové kapely se opravdu vrhli na své vlastní projekty. Daron založil kapelu pojmenovanou Scars On Broadway, v níž působil i Dolmayan. Po jednom bezejmenném vydaném albu z července 2008 byl projekt uspán a Dolmayan opustil kapelu.

Dolmayan zpočátku spolupracoval se Scars on Broadway, ale poté coji opustil, založil svou vlastní kapelu Indicator, stejně jako si otevřel online obchod s komiksy Torpedo Comics.

Shavo Odadjian založil svůj projekt s RZA z Wu-Tang Clan, hip-hopové skupiny s názvem AcHoZeN, pracoval na své urSESSION webové stránce / nahrávací společnosti a vystupoval rovněž jako člen doprovodné kapely funkové legendy George Clintona.

Tankian se rozhodl pro sólovou dráhu. Rozjel své vydavatelství Serjical Strike a 23. října 2007 vydal svoje první čistě sólové album "Elect The Dead", ze kterého už v hitparádách bodovalo několik songů a hudebních klipů. jedná se o tvrdé rockové album, které si Tankian i otextoval, složil, nahrál a dokonce i produkoval. Dokázal se oprostit od mateřské kapely SOAD a nahrál podle mnohých výtečné album, které nám ukazuje skutečnou podstatu věci. Album je plné tvrdých rockových kytar, neotřelých aranží a skvělých textů. Ve vydávání sólových alb pokračoval, když je nahrával sám i po obnovení SOAD.

Ohledně návratu SOAD se zatím hovoří pouze stylem: "Dveře jsou otevřené..." Dne 31. října členové kapely 2009 uspořádali párty s názvem "HALLOW9EEN A Night Of SurpriZes" ve věhlasném klubu Roxy, v němž se mimochodem odehrála také vůbec první show SOAD. Na této párty byyi 3/4 členů SOAD. John, Daron a Shavo zahráli společně píseň "Suite-pee". Další akce 3/4 členů se konala 20. listopadu 2009, což byl benefiční koncert pro basáka Deftones, Chi Chenga a zahráli na něm písně "Aerials" a "Toxicity".

Biografie 5. Tak alespoň koncerty...

Dne 29. listopadu 2010 po několika týdnech kolujících zvěstí po internetu SOAD oficiálně oznámili comeback pro řetězec velkých amerických a evropských festivalů v roce 2011, které mělo mít více než 20 zastávek. Reunion turné bylo zahájeno dne 10. května 2011 v Edmonton, Alberta ve Spojených Státech. Během amerického turné je doprovázela kapela Gogol Bordello jako předskokané. Mezi vyhlášených zastávkami evropské části turné v červnu byly vystoupení na britském Download Festival, švýcarském Greenfield Festival, německém Rock am Ring / Rock im Park, švédském Metaltown, rakouském Nova Rock Festival a finském Provinssirock. První turné SOAD po Mexiku a Jižní Americe bylo zahájeno 28. září 2011 v Mexico City a končilo v Santiagu, Chile, dne 7. října 2011. Od konce února až do začátku března 2012 byli hlavní hvězdou na pěti dennímfestivalu Soundwave v Austrálii, což byla jejich první návštěva tohoto kontinentu od roku 2005. Kapela i nadále hrála po celém světě. Ve dnech 11. a 12. srpna 2012 hráli na Heavy MTL a Heavy T.O., hudebních festivalech v Montrealu a resp. v Torontu. V srpnu 2013 SOAD hráli na britských festivalech v Readingu a Leedsu, kromě mnoha dalších festivalů v tomto roce.

Tankianovo album "Imperfect Harmonies" z roku 2010 bylo jeho druhým sólovým albem a setkalo se s velice příznivým posluchačským i kritickým ohlasem. Po pompézním debutu si Serj ukousl zase ještě trochu více a do hudebního mixéru nakrájel SOAD, orchestrální hudbu a navíc přidal jazz v kabaretní náladě. A vzniklo z toho jedenáct rozmanitých songů, nichž se nálada

chvíli pohybuje v zakouřeném jazzovém klubu, kde klavírista usrkává whisky a přehrává standardy, aby veškeré návštěvníky občas vyděsil výstřelem rockové kapely. Najdeme zde i ostrý pohled do tváře americké společnosti v songu "Yes, It’s Genocide", který se ostře opírá do genocidy Arménců. A přitom to zvládá úžasně melancholickou formou, která pochmurnou náladu dokáže vyvolat u kohokoliv. V songu "Electron" zase poměrně důrazně připomíná své rockové kořeny. Zpěvák Serj Tankian v souvislosti s vydáním svého třetího alba "Harakiri" absolvoval Harakiri World Tour, v jehož rámci se představil i pražskému publiku dne 24. října 2012 ve velkém sále pražské Lucerny. Album "Harakiri" vyšlo 9. července 2012 na labelu Reprise Records/Serjical Strike. Tankian dlouho před vydáním avizoval po experimentálním počinu "Imperfect Harmonies" návrat k tvrdšímu a organičtějšímu kytarovému zvuku a na albu se vrací k tradičnímu rockovému zvuku.

Jak v létě 2013 potvrdil během rozhovoru zpěvák Serj Tankian, na úplný návrat alternativně metalové kapely SOAD to zatím nevypadá. Přesto, že po čtyřleté pauze, věnované sólovým projektům, už třetí rok společně koncertují po světě a v srpnu 2013 budou hrát na evropských festivalech, nové společné album právě zpěvák nemá v plánu a stále upřednostňuje své vlastní sólové aktivity - čtvrté a páté album "Orca", "Jazz-Iz-Christ" vydal v červnu a červenci 2013. Daron Malakian chystal vydání druhé desky projektu Scars On Broadway na jaro 2013.

Nicméně v rámci evropského turné se SOAD objevili i v Praze v rámci Aerodrome festivalu, který se uskutečnil ve středu 14. srpna 2013 na holešovickém Výstavišti - Incheba Open Air od 16.00 hodin. Spolu s nimi na festivalu Aerodrome vystoupí kalifornští punkrockoví veteráni NOFX, irsko-americká formace Flogging Molly, která ve své osobité hudbě misí punk a irskou lidovou hudbu, a další americký soubor Killswitch Engage, hrající průnik stylů hard core a metal. Tři zmíněné kapely odehrály přibližně hodinové sety, SOAD nastoupil až cca ve 20.30 hodin.

Svůj jediný koncert na Hollywood Bowl odehráli SOAD dne 29. července 2013, když vstupenky se vyprodaly hodinu po zahájení prodeje od 22. března 2013. Dne 23. listopadu 2014 SOAD oznámili, že jejich Wake Up Soul Tour bude připomínat 100. výročí arménské genocidy. Vystoupení zahrnovala i otevřený koncert na náměstí Republiky v Jerevanu, Arménie, který se odehrál 23. dubna 2015, bylo to jejich první vystoupení v jejich rodné zemi.

Další budoucnost SOAD tedy nebyla konkrétně specifikována. Poslední zprávy jsme o kapele SOAD mohli zaznamenat v dubnu 2015, kdy Serj Tankian uvedl, že nemají žádné plány ohledně nahrávání nové desky. A to navzdory pověstem, které před tím kolovaly, že skupina by mohla začít nahrávat.

Poprvé v květnu 2016, což se zdá jako věčnost, Serj Tankian říkl pro Rolling Stone, že nový materiál se ve skutečnosti vznáší všude kolem a skupina opět spolu opět navzájem komunikuje. "Napsal jsem spoustu rockových písní, takže uvidíme, kde skončí. Nechávám tomu volný průběh schválně, protože já nevím, co se s nimi bude dít. Ať už se dostanou k SOAD nebo jako sólové nebo cokoliv, uvidíme. Čas ukáže. A já čekám na pár svých přátel, kteří dělají filmy, na které právě dostali finanční prostředky, takže čekám až natočí své filmy, abych mohl začít pracovat na soundtracích.

K SOAD Serj řekl: "Budeme komunikovat a snažit se zjistit, zda můžeme poskládat náš materiál dohromady. Probíhá tam určitě hodně komunikace, hodně kupředu a zpět. Nemohu učinit prohlášení v tom smyslu, zda budeme mít nahrávku nebo ne, protože jsme pouze vešli do studia. Ale určitě se odehrává komunikace, písně se hrají pokaždé jinak a všechny ty věci, takže je to dobré. Uvidíme, co se stane. Myslím, že by bylo skvělé vytvořit něco zcela zbrusu nového z tohoto pohledu. Bylo by to velmi vzrušující, ale každý z nás je na palubě, na stejné stránce, a musí to být provedeno tak, aby všichni byli šťastní. Pokud se nám to podaří, tak to uděláme."

V listopadu 2016 v rozhovoru pro Kerrang! bubeník John Dolmayan odhalil, že SOAD pracují na více než tuctu písní pro jejich následovníka alb "Mezmerize / Hypnotize". Doslova prohlásil: "Pracujeme na novém albu během posledních šesti měsíců, je tam asi 15 písní, o kterých si myslím, že jsou pro album vhodné." Ačkoli Dolmayan uvedl, že skupina neví, kdy album vyjde, dodal: "Chci, aby všichni na palubě z toho měli dobrý pocit. To je to, čeho se snažíme nyní dosáhnout. Třebaže je tu obrovský tlak na nás, protože je tomu již 11 až 12 let do doby, než vyjde."

SOAD v roce 2016 oznámili evropské turné pro rok 2017, které zahrnovalo i Českou republiku. Vystoupení se odehrálo 12. června 2017 ve vysočanské O2 Aréně, Praha. Do České Republiky se kapela vrátila po čtyřech letech a bylo to již jejich třetí živé vystoupení tady. Poprvé v ČR SOAD vystoupili v roce 1998, kdy tento kvartet v čele se Serjem Tankianem nebyl ještě příliš známý a hráli jako předkapela americké metalové skupiny Slayer. Naposledy kapela koncertovala na pražském Aerodrome festivalu v roce 2013. Zatím je z celého turné oznámeno pouze 7 koncertních zastávek, z čehož Praha je zatím jako jediná, kde SOAD vystoupí v rámci sólového vystoupení. Ostatní zastávky jsou hudební festivaly ve Francii, Polsku a Španělsku nebo také vystoupili na švédském Gateway Rock Festivalu a francouzském Rock En Seine Festivalu.


Frontman SOAD Serj Tankian řekl v jednom rozhovoru, že "... nemá zájem psát v současné době vokální party." Už dříve podle informací webu Blabbermouth Tankian prohlásil, že novinka System of a Down pro něj není na pořadu dne. Serj pracoval na několika projektech mimo kapelu v posledních letech, včetně psaní scénářů pro filmy The Last Inhabitant, 1915 a Furious. Podílel se také na soundtracích k filmům a dokumentům jako jsou Intent To Destroy, Furious: The Legend Of Kolovrat, The Inhabitant, The Promise a dalším. A v novém rozhovoru přiznává, že se nyní více zajímá o hudební nástroje. Pro časopis Expert řekl (prostřednictvím PRP): "Příliš jsem šrouboval vokály. Jsem unaven. Během rozhovoru s přítelem jsem včera přišel s nápadem: než jsme začali hrát hudbu, byl jsem hlavně známý jako básník a zpěvák".

"Psal jsem poezii každý den. Bylo to něco, co jsem neustále dělal, což mě vyšlo na na dvě knihy poezie. Ve skutečnosti jsem skládal hudbu podle slov. Napsal jsem tolik textů, až přestaly být zajímavé. Ne proto, že bych neměl nic, o čem bych chtěl mluvit nebo zpívat. Jistě, jsou témata, o nimiž nechci psát texty, ale přinejmenším z nich můžu vytáhnout nové emoce. Poezie je vždy něco, co se otevírá a podporuje sebepoznání. Jen jsem to dělal příliš dlouho. Nyní mě více zajímá skládání instrumentálních skladeb. "

Fanoušci SOAD čekají na pokračování od pátého alba "Hypnotize" již 12 let s basistou Shavo Odadjianem, který v létě přiznal, že nemá tušení, kdy by přišla nová deska. Jeho komentáře přišly poté, co bubeník John Dolmayan řekl, že je zklamán, že se práce na jejich šestém albu zastavily, a to i přesto, že předtím oznámil, že skupina měla rozpracováno "asi 15 písní".

Takže, kdo ví, jak to vlastně s novou deskou je.....

U SOAD se zatím nic neděje, a tak kytarista Daron Malakian opět rozjel svůj projekt Scars On Broadway. Celou dřívější sestavu vyházel a jede si sólově, nově pod hlavičkou DARON MALAKIAN AND SCARS ON BROADWAY.
I na prvním singlu "Lives“ v sobě Daron kapelu SOAD prostě nezapře. Na Instagramu pak oznámil, že nové album ponese název "Dictator“ a to vyjde 20. června 2018. O změně spoluhráčů se vyjádřil, že nebyla provedena ze zášti či frustrace. "Když jsem zakládal SCARS, věděl jsem, že se line-up bude střídat album co album. Záleží na směru, ve kterém se chci ubírat.“

Ale přesto.... Video "Chop Suey!" zaznamenalo téměř půl miliardy zhlédnutí na YouTube, i když bylo vydáno ještě předtím, než služba YouTube vůbec existovala. Stejná skladba také dostala více než dvojnásobek streamů na Spotify než nějaká píseň od Slipknot. Mezitím, bez nového alba, které by propagovali, pokračovali ve výprodeji arén a nadcházejících festivalů vždycky, když se znovu setkali, a když byli odhaleni jako Download Headliners pro příští rok, prakticky nikdo nepozvedl obočí. Navzdory tomu, že od roku 2005 nevydali žádnou novou hudbu, SOAD jsou stále opravdu velkým středem zájmu a přesto jsou také jedním z nejvíce excentrických, idiosynkratických a naprosto nepravděpodobných kapel, které kdy dosáhly tohoto postavení.

Biografie 6. Na reunion to stále nevypadá...

Jak to tak vypadá, desky se už asi nedočkáme, neboť vztahy v kapele jsou rozklíženy, jak o tom nasvědčuje nedávné nařčení Darona Malakiana, který viní zpěváka za nedostatek nové hudby v táboře SOAD... Serj Tankian na to odepsal rozsáhlou odpovědí, kterou pak zvěřejnil.
Odpověď Serje Tankiana
"Jsme nesmírně šťastní mofos, aby naši fanoušci chtěli po všech těch letech, kdy to někdy vyžadovali, chtěli vyjít z naší špinavé ztrátové posádky. To samozřejmě vedlo k četným pověrám o kapelu a naší neschopnosti provést rekord společně s tím, co řekl, "řekl výňatky z každého z našich rozhovorů v minulosti a přítomných občas senzacionismem, který hledal média, kteří v žádném případě nejsou, řekněme, změnit svět k lepšímu sebe samému.

Takže se budu snažit objasnit věci pro všechny, naše důvody jednou provždy a bez jakéhokoliv očerňování, které by někdo v tomto procesu zneužíval. Je pravdou, že já a já jsem byl zodpovědný za pauzu System Of A Down v roce 2006. Každý další chtěl pokračovat stejným tempem na turné a v natáčení. Neudělal jsem to. Proč? Z mnoha důvodů:

1. Umělecké: Vždycky jsem cítil, že stále dělám totéž, což pro stejné lidi v průběhu času je umělecky nadbytečné, a to i pro tak dynamický outfit jako ten náš. Tehdy jsem cítil, že potřebuju trochu času na to, abych dělal vlastní práci. Neodmítal jsem pozdější restartový proces s kapelou.

2. Egalitarismus (rovnostářství): Když jsme poprvé začínali, rozdíly v počátečních tvůrčích a finančních příjmech se v rámci kapely téměř vyrovnaly. V době, kdy se objevily "Mezmerize" a "Hypnotize", jsme byli na diametrálně opačném konci obou stran, přičemž Daron ovládal jak tvůrčí proces, tak i lví podíl na publikování - nemluvě o tom, že chtěl být jediným, kdo by promlouval k tisku...

3. Chtěl jsem opustit skupinu před "Mezmerize / Hypnotize" z výše uvedených příčin. To je také důvod, proč se osobně necítím tak blízko k hudbě na obou těchto nahrávkách. Byly písně, které jsem chtěl přinést, ale bylo to narušeno nečekanými sliby spojenými s moji vlastní pasivitou v té době.
Čas uběhl, všichni jsme udělali své vlastní věci. Moje sólová kariéra mi dala důvěru jako skladateli a budoucí skladatelské revitalizaci v SOAD zpočátku z pozice síly jenom na turné a vychutnat si navzájem společnost, kterou jsme sdíleli a ještě sdílíme.
Věděl jsem, že chtějí nahrát desku, ale vzhledem k minulosti jsem váhal. Někdy se objevily emocionálně vybledlé výbuchy jednoho nebo několika členů kapely, které mě většinou obviňovaly z nečinnosti kapely.

Po dlouhém přemýšlení a zpracování jsem se asi před dvěma lety sešel s klukama s návrhem na cestu vpřed jako kapela. Chtěl jsem napravit chyby minulosti a vytvořit způsob, pomocí kterého můžeme být všichni šťastní, že směřujeme dále, a proto jsem doporučoval:
1. Stejný kreativní vstup: Od té doby jsem vydal 5 svých vlastních nahrávek a byl jsem hudebně lepším skladatelem, Daron se zlepšoval jako textař, takže jsem řekl, že každý přineseme 6 písní, které všichni členové kapely plně schválí a zapracují společně nad písněmi nebo nad riffy od Shava.

2. Stejné rozdělení publikování: Osobně si myslím, že skupina je rovnocenné partnerství a finanční prostředky by to měly odrážet.

3. Direktivní tozhodnutí: Ten, kdo napsal píseň, udělá konečné rozhodnutí poté, co se vyčerpají všechny typy nápadů od kohokoliv v rámci skupiny. Udělal jsem to proto, neboť v minulosti jsem přinesl skladbu, která byla převedena do nežádoucí verze, kterou bych já sám odložil.

4. Vytvořte nový koncept nebo téma tak, aby to nebyl jen záznam, ale úplný zážitek.

(Samozřejmě vynechávám mnoho dalších detailů, jako například souhlas se "zvukem" nové nahrávky, který jsme nemohli dělat ani když jsme chodili sem a tam s písněmi Darona a mými. Vzpomínám si, že poslal spoustu poznámek k Daronovým skladbám, většině z jeho současných Scars On Broadway, většinu z nich jsem nepovažoval za vhodné pro SOAD, hráli je i s některými mými písněmi - spíše by se hodilo říci, že se pokoušeli).

Nakonec jsem musel udělat tlustou čáru do písku, protože jsem věděl, že nikdy nemůžu být šťastný, když bych se vrátil k tomu, jak to bylo předtím ve skupině. A protože jsme se nedokázali podívat na všechny tyto body, rozhodli jsme se prozatím odložit myšlenku na desku.

Mohu jen litovat, že jsme společně nebyli schopni vám dát jiný záznam o SOAD. Za to se omlouvám.
Díky za přečtení
Mír s Vámi
Serj
Ve videu Q&A s fanoušky 2. července 2017 byl Shavo Odadjian požádán o stav dalšího alba a on odpověděl: "Čekám také na nové album. To se nyní neděje. Nevím, kdy to bude. Teď ne." V rozhovoru s Rolling Stoneem z prosince 2017 Serj Tankian řekl, že System Of A Down napsali nějaký nový materiál, ale nevěděl, co s ním dělat. Pak ale řekl, že on se nechce zavázat k novému albu kvůli nedostatku vůle na dlouhodobé koncertování. V rozhovoru z dubna 2018 uvedl pro změnu Daron Malakian, že kapela neopustila myšlenku na nahrání nového materiálu, a krátce se zmínila, že SOAD v tuto chvíli neprodukují žádnou hudbu. Dolmayan řekl, že je připraven zahájit práci na dalším albu, ale že "někteří členové kapely nebyli schopni zajistit sami za sebe, aby to fungovalo", vyjadřující tak nejistotu ohledně toho, zda by se to někdy stalo. Kytarista SOAD Daron Malakian veřejně obvinil zpěváka Serje Tankiana, že nechce nahrávat, přičemž Tankian odpověděl, že kreativní a finanční problémy s Malakianem vedly k patové situaci. Ve zprávě na Facebooku Tankian napsal, že Malakian chtěl řídit tvůrčí proces SOAD, vzít si více peněz z vydavatelství a být jediným členem kapely, který bude mluvit s tiskem.

Odadjian řekl, že skupina má materiál napsaný během posledních 10, 12 let, ale není jisté, zda by se zformoval do alba System of a Down. Také prohlásil, že Malakian a Tankian mají vizuální rozdíly na to, jak by album mělo znít, a že vnitřní napětí skupiny se budovalo mnohem déle, než si fanoušci uvědomovali, přestože přesto k sobě navzájem mají lásku a úctu. Později by řekl, že mezi členy není konflikt, vyjadřil důvěru, že System of a Down by nakonec nahráli nové album, a prohlásil, že mají napsaný materiál, který by byl jejich doposud nejlepší. Nicméně, Tankian řekl, že tam nebylo řeči o nahrávání nového alba.

Dne 26. listopadu 2018 Danny Wimmer Presents oznámili obsazení festivalu Sonic Temple Art & Music Festival, který se bude konat v Columbusu v Ohiu ve dnech 17. až 19. května 2019, včetně reunionovaných System Of A Down, spolu s dalšími aktéry jako Foo Fighters, Ghost, Halestorm a Tom Morello. System Of A Down vystoupili 19. května a odehráli setlist skládající se z 27 skladeb včetně jejich největších hitů!!! Opětovné spojení se Serjem na pódiu přineslo jejich zařazení na hvězdy večera, kde s naprosto úchvatným a zároveň minimalistickým osvětlením ovládali jeviště.

Kapela rovněž oznámila, že výtěžek z evropského turné 2020 světově proslulé americko-arménské rockové skupiny System of Down půjde do Arménie do fondu My Step Foundation, což je nezisková charita, která prosazuje iniciativy v oblasti zdraví, vzdělávání, sociálního zabezpečení, ochrany životního prostředí a dalších oblastí nouze po celé Arménii.

Dne 6.prosince 2017 v rozhovoru uvedl Serj Tankian: "Nové album System of a Down? Ne, teď chci dělat instrumentální hudbu." Skoro bez přestávky se řeší nástupce desky "Hypnotize", poslední dobou to dokonce vypadalo, že se něčeho z dílny System Of A Down skutečně dočkáme. Bohužel. Serj by rád skládal instrumentální skladby, se kterými má zpěvák SOAD velké zkušenosti. V uplynulých letech se podílel na soundtracích k filmům a dokumentům jako jsou Intent To Destroy, Furious: The Legend Of Kolovrat, The Inhabitant, The Promise a dalším. A co vlastně Serj řekl? "Jsem z toho unavený. Než jsme začali dělat hudbu, byl jsem hlavně známý jako básník a zpěvák. Skládal jsem poezii každý den. Napsal jsem hromadu textů, které postupně přestaly být zajímavé. Není to kvůli tomu, že bych neměl o čem psát nebo zpívat. Dělal jsem to prostě všechno moc dlouho. Teď se chci věnovat instrumentální hudbě." Už dříve podle informací webu Blabbermouth Tankian prohlásil, že novinka System of a Down pro něj není na pořadu dne.

Basák System of a Down Shavo oznámil 23. ledna 2020, že startuje nový projekt. Ochutnávky se dočkáme už brzy. Třebaže od Systems nevyšla studiovka víc než patnáct let, jednotliví členové se činí. Serj Tankian tvoří sólově, Daron Malakian má své Scars on Broadway a teď se s novým projektem ozývá i basista Shavo Odadjian. Nová parta okolo arménsko-amerického basáka se jmenuje NORTH KINGSLEY a skládá se ze tří členů, včetně jeho maličkosti. Doprovázet jej na pomyslné hudební cestě budou hudebníci Ray Hawthorne a Saro Paparian. Žádné hudby jsme se od nich zatím nedočkali, ale měla by přijít už brzy.

System of a Down měli od roku 2006 pauzu a v tomto čase se většina členů věnovala svým sólovým projektům. Od roku 2011 kapela zase brázdí podia, nový materiál nahrávat ale neplánuje. Důvod, proč kapela nic netvoří, se řeší často. Naposledy se basák Shavo Odadjian o celé situaci rozmluvil v březnu 2020 podcastu Ya Neva Know.

"Dva členové se mezi sebou hádali, ale pořád jsem se snažili držet kapelu pohromadě. Nejsou to žádné osobní problémy. Když spolu trávíme čas, tak jsme úplně v pohodě. Je to ta nejdivnější věc na světě. Pokud bych v kapele byl čtyřikrát já, jezdili bychom pořád turné a vydávali alba. Ale je to v pohodě, myslím, že všechno se děje z nějakého důvodu. Proto máme takovou podporu od fanoušků. Sice bychom se mohli dát dohromady, udělat nějákej polotovar a vydělat miliony dolarů, ale to nechceme. Musí to být přirozený."

Samotní System of a Down u nás vystoupí po třech letech, a to v pražské O2 Areně 16 června 2020. Přijedou společně s brazilskými Ego Kill Talent. Člověk míní ale události mění. Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru SARS-CoV-2 byl koncert kapely SYSTEM OF A DOWN zrušen a náhradní termín nebyl dosud vyhlášen.

Také máte rádi komiksy? Bubeník System of a Down John Dolmayan je přímo miluje a otevřel si s nimi obchod nazvaný Torpedo Comisc a nyní se rozhodl, že vydá i svůj vlastní komiks. Své úmysly oznámil 7. března 2020 a komiks se má objevit už za měsíc a bude plný velkých rozhodnutí. Filozofické sci-fi přinese honosný název "Ascencia" a měl by vycházet ve formě měsíčníku. Podle samotného autora, je hlavní myšlenkou konfrontace člověka s možností nesmrtelnosti. Ale se samotnou schopností věčného života vychází najevo i potenciální cesta zrady. "Je to o volbách, jaké by člověk mohl mít, kdyby dostal příležitost žít na místě, které ho udržuje nesmrtelným. Koho bys tak zradil a podrazil? Účelem mého díla bude otestovat vaši morální stránku, vaši osobnost a donutit vás se ptát sami sebe, co jste vlastně za člověka. Vlastně je to sci-fi epos a já jsem velmi hrdý, že to vydávám na vlastní pěst." komentuje člen System of a Down.

Shavo Odadjian říká, že je stále "optimistický" v tom, že SYSTEM OF A DOWN jednoho dne nahrají pokračování svých desek "Mezmerize" a "Hypnotize", které vyšly v roce 2005. Outfit s frontmanem Serj Tankianem cestuje přerušovaně od ukončení své pauzy v roce 2011, ale dosud nezaznamenali žádnou novou hudbu. Odadjian, který nedávno představil svou novou kapelu NORTH KINGSLEY, diskutoval o neschopnosti SYSTEMs vytvořit nové album během vystoupení na podcastu Ernie Ball "Striking A Chord". Basista řekl: "Miluji SYSTEMS. Miluji ty lidi. Jsou to moji přátelé, přes cokoli. I když je nevidím nebo s nimi nemluvím měsíce, když jsme jen na telefonu, jsme nejlepší přátelé. Tak jsem s nimi. Nic nedopadlo tak strašně, že už nikdy nemůžeme znovu spolu dělat hudbu. Proto jsem vždy optimistický a kdykoli to řeknu, stane se z toho novinový titul". Shavo pak pokračoval: "No, jo, kámo, v mnoha věcech jsem optimista. Neznamená to, že se to stane. Ale důvod, proč jsem optimistický, je ten, že nebylo učiněno nic, co by nebylo možné vrátit zpět. Někdo řekl nebo udělal něco, co je "koncem všeho". Není to jako, k čertu, že by kdokoli zemřel. Jsme stále všichni tady, stále dokážeme mluvit, stále můžeme hrát, jsme stále naživu".

Jak se zdá, fanoušci System Of A Down se nové desky kapely snad už nedočkají. Nicméně v červnu 2020 její bubeník prozradil, že se možná něco chystá, a počátkem listopadu 2020 formace vypustila do světa hned dva nové songy "Protect The Land", k níž dokonce natočili videoklip, a "Genocidal Humanoidz". Zatímco svět pohltila koronavirová pandemie, v Arménii zuří válka. Jindy by možná plnila média, v současné době ji však mnohá z nich opomenula. Sporu o Náhorní Karabach, který vyústil až v genocidu, si všimli členové System Of A Down a rozhodli se této oblasti pomoci. Písně mají upozornit na konflikt v Arménii a výtěžek z nich poputuje organizaci Armenia Fund, která v postižené oblasti poskytuje humanitární pomoc.

System Of A Down koncertovali s přestávkami od ukončení své pauzy v roce 2011, ale za posledních 17 let se jim podařilo nahrát pouze dvě písně "Protect The Land" a "Genocidal Humanoidz". Skladby, které byly vydány v listopadu 2020, byly motivovány konfliktem mezi Artsachem a Ázerbájdžánem, přičemž veškerý výtěžek podporuje humanitární úsilí v rodné domovině SYSTEM OF A DOWN v Arménii. Spolu s dalšími dary od fanoušků na jejich sociálních stránkách vybrali přes 600 000$.


"Písně hovoří o strašlivé válce probíhající v Artsakhu a Arménii. Zkorumpované režimy Aliyeva v Ázerbájdžánu a Erdogana v Turecku si nechtějí Artsakh a Arménii pouze přivlastnit, ale páchají v nich genocidu. Chovají se k lidem jako k divoké zvěři, aby dosáhli svého. Svět je příliš zaujatý koronavirem, volbami a občanskými nepokoji, než aby se zajímal o tato zvěrstva. Na těchto místech se šíří dezinformace, lidé jsou umlčováni. Svoboda projevu se tam nepoužívá tak, jako tady, a tak je naší zodpovědností bojovat za pravdu," uvedla kapela na svém instagramovém profilu s tím, že není čas zavírat oči nad tím, co se děje.

"Hudba a texty mluví samy za sebe. Potřebujeme, abyste se stali hlasem Artsakhu", dodala skupina, jejíž nové písně si mohou fanoušci zakoupit na stránce Bandcamp. Vedle nich uvedli System Of A Down novou kolekci oblečení, kterou si na uvedené webové stránce mohou její příznivci rovněž pořídit.


Serj Tankian, zpěvák System Of A Down, představil počátkem února 2021 fanouškům novou skladbu. Píseň s názvem "Elasticity" ohlašuje EP se stejným názvem "Elasticity", které vyjde 19. března 2021, k dispozici je také klip k této písni. Hudebník o vzniku nových písní řekl: "Když jsme před několika uvažovali o tom, že nahrajeme nové věci pod hlavičkou System Of A Down, připravil jsem několik rockových písní. Protože jsme je nemohli jako SOAD dokončit, rozhodl jsem se vydat skladby pod svým vlastním jménem". Na "Elasticity" bude pět skladeb, CD a digitální verze vyjdou 19. března, LP vyjde 30. března 2021.

Serj Tankian vydal další 5-písňové EP nazvané "Perplex Cities" dne 21. října 2022 pod jeho vlastní hlavičkou Serjical Strike Records. "Perplex Cities" je jeho druhé EP za posledních pár let, po vydání tvrdého EP "Elasticity" v roce 2021. Vyjádřil se o něm slovy: "Celá tato sbírka písní na "Perplex Cities" má úplně jiný zvuk než to, co jsem dělal předtím. Elektroničtější, jemnější a hudebně hlubší, pokud jde o vrstvy prezentace. "Perplex Cities" vyzařuje auru, která je jedinečná a na rozdíl od mých předchozích vydání". Než se EP dostalo na platformy pro streamování hudby, byla každá skladba z EP zpřístupněna prostřednictvím bezplatného zážitku v rozšířené realitě, kde Tankian sám představil pět skladeb intimním způsobem. Prostřednictvím aplikace se objeví ve stejném prostoru jako posluchač-divák, aby vysvětlil hudbu a poslouchal.

Baskytarista System Of A Down Shavo Odadjian se sice mimo svou domovskou kapelu věnoval hned několika projektů, fanouškům rockové hudby však žánrově vesměs cizím. Dne 7. března 2023 potvrdil, že dokončuje své debutové sólové album, na němž se dle svých slov vrací ke kořenům. "Vyjde už brzo. Není to přitom hip-hop, je to tvrdé album," upozornil s odkazem na to, že jeho předchozí aktivity spadaly do kategorie hip-hopu či elektronické hudby. "Po letech experimentování s různými žánry jsem se rozhodl vrátit ke kořenům a nahrát tvrdou sólovou desku. Muziku, kterou mám ve své DNA". Tento arménsko-americký hudebník, narozený jako Shavarsh Odadjian, pracuje desce s kytaristou WINDS OF PLAGUE Michaelem Montoyou (aka MorgothBeatz), producentem a skladatelem, který již dříve spolupracoval s Travisem Barkerem, JuiceWrld, Lil Xanem, Jonathanem Davisem z KORN, ISSUES a mnoha dalšími.

Shavo hovořil o svých plánech na sólový materiál, když se účastnil série "My 3 Questions To" Jonathana Montenegro. Řekl tehdy: "Velmi brzy mi vyjde sólová deska. Je těžká a je velká. Není to hip-hop. Je to prostě šílené. Všechny mé vedlejší projekty byly trochu hip-hoppy nebo elektro... Chtěl jsem něco, co mi připadalo správné od prvního dne. To je moje DNA. Takže se zamněřte na sólovou desku." Odadjian také prostřednictvím svých sociálních sítí sdílel úryvek ze sólové hudby, na které pracuje, a v doprovodné zprávě napsal: "Po letech experimentování s různými styly a žánry pro své vedlejší projekty jsem se rozhodl vrátit ke svým kořenům a vytvořit těžkou sólovou nahrávku. Už několik měsíců tvrdě pracuji na psaní a nahrávání s mým bráchou Morgothbeatz. Tady je malý úryvek z toho, co přijde. Kdo o tom chce slyšet víc?"

V dubnu 2023 absolvent Cal State University Northridge (CSUN) Serj Tankian předvedl svou novou sbírku skladeb "Invocations" v The Soraya Theatre na kampusu své alma mater CSUN v Los Angeles. Na pódiu se k němu připojil CSUN Symphony Orchestra, etničtí instrumentalisté a další vokalisté včetně celého sboru. Při této zvláštní příležitosti doprovázeli frontmana System Of A Down renomovaný tenorista Brian Thorsett, světový zpěvák Azam Ali, metalový zpěvák Charles Elliott (Abysmal Dawn) a altová zpěvačka Francesca Genco. "Invocations" je operní suita, kterou lze nejlépe popsat jako hudbu, která vyzývá duchy, aby se spolu inspirovali nebo vzájemně inspirovali. Za více než deset let Serjovy kariéry z různých zdrojů a prostředí je to hudba, která hraje na nejhlubší struny srdce posluchače v tempu, které uvede srdce k odpočinku a ducha k putování. Po zvukové stránce 15 skladeb obsahujících Tankianovo "Invocations" splétá symfonické a filmové hudební styly se spoustou emocionálních vln.

V pátek 21. července 2023 Odadjian zveřejnil na Instagramu krátké video z nahrávacího studia a zahrnul následující zprávu: "Zde je další úryvek z mé sólové nahrávky. Pracuje se na ní. Už se to blíží... na tomhle je spoluprodukce mého syna Lil Hayka s Michaelem Montoyou!! Letos v dubnu Odadjian mluvil s programem 96,7 KCAL-FM "Wired In The Empire" o svém sólovém LP a řekl: "Tento sólový projekt jsem začal s MorgothBeatzem; je to můj producent a je také kytaristou skupiny. A jmenuje se SHAVO, ale je to těžké. Jdu zpět ke svým kořenům - žádný hip-hop. Myslím, že je to nejtěžší, co jsem kdy dělal, a jen to ze mě vyvěrá. Máme skladbu s - řeknu to - Jonathanem Davisem [KORN]," prozradil Shavo. "Právě na tom pracuji. Máme refrény a první sloku a udělám malý rozbor a myslím, že to dáme. To je 12 - číslo 12. Takže máme 12 písní na sólové desce. Jsem z toho velmi nadšený." K procesu psaní a nahrávání pro své sólové album Shavo řekl: "Nahrávám basu a kytaru. A pak mám momentálně naprogramované bicí, ale na nahrávce budu mít živého bubeníka... A zní to šíleně. Přísahám, že bych o tom ani nemluvil, kdybych tomu tolik nevěřil". Pokud jde o možné datum vydání jeho sólového LP, Shavo řekl: "Přemýšlím koncem tohoto roku, začátkem příštího roku". Na otázku, zda plánuje turné se svým sólovým projektem, Odadjian odpověděl: "Určitě. Vezmu si to na cesty... Projekt SHAVO je něco, s čím chci koncertovat tak dlouho, jak jen budu moci, a vybouchnout, protože mám pocit, že je to něco, co může. A jak jsem řekl, je to moje DNA - a to byste ode mě očekávali."

V listopadu 2023 se frontman SOAD Serj Tankian vyjádřil o svých zdravotních problémech, které mu roky bránily v živém hraní: "Moje bolesti v zádech už jsou mnohem mírnější, což je skvělé. Řeším ale bohužel ještě další zdravotní komplikace, které mohou, ale nemusí být ovlivněny cestováním či životem na turné."

System Of A Down oznámili v dubnu 2024, že budou další hlavní hvězdou Golden Gate Park v San Franciscu v Kalifornii 17. srpna 2024. Podporovat je na této show budou kapely Deftones, The Mars Volta, VOWWS a Viagra Boys.

Frontman SYSTEM OF A DOWN Serj Tankian řekl 29. dubna 2024 magazínu Metal Hammer, že v září 2024 vydá nové sólové EP s názvem "Foundations". Tento 56-letý arménsko-americký hudebník a skladatel narozený v Libanonu, který v současné době propaguje svou připravovanou autobiografii "Down With The System", o EP řekl: "Je to pět skladeb. Minulý týden jsme k němu natočili pět videí s členy FCC, moje doprovodné kapely, což byla opravdu zábava, a v září to vydáme. Ve skutečnosti začneme vydávat nějaký materiál už příští měsíc." A dodává k tomu: "Důvod, proč to vydávám, je ten, že archivní povaha psaní knihy mě přiměla nahlédnout do písní z různých časových období. Takže jedna z písní je například z raných dnů SYSTEM, kterou jsem nikdy nevydal, na které jsem nikdy se SYSTEM nepracoval. Pár písní je z období mého sólového nahrávání v letech 2007-2008, ale nehodilo se na desku "Elect The Dead", vydanou v říjnu 2007".

"Je to zajímavá retrospektiva rockové hudby, kterou jsem nikdy nevydal z různých dob, a jmenuje se "Foundations" v podstatě proto, že je to základ mého hudebního života," doplnil Serj. "Jsou to velmi zajímavé písně, velmi odlišné od sebe: jedna je opravdu těžká, jedna je taková, opravdu progresivní, v každé z nich jsou prostě jiné prvky. Ale myslím, že fungují v tandemu".

Serjova nová sólová píseň "A.F. Day", první singl z EP "Foundations", vychází 17. května 2024 digitálně prostřednictvím Gibson Records. Oproti obvyklé sólové tvorbě původem arménského umělce jde o ostrý rockový kus se značně nervózní náladou. Podobně syrový přístup pojal k natočení klipu režisér Ara Soudjian, který vytvořil divokou sekvenci obrazů v černobílém provedení. Celý počin je hudebně i vizuálně nesmírně silný a strhující a v mnoha ohledech skutečně připomene díla zmíněných System Of A Down. Když je řeč o nové skladbě, Serj prozrazuje: "Toto je píseň, kterou jsem napsal v prvních dnech SYSTEM OF A DOWN, kterou jsem nikdy nevydal. Většina instrumentace a zpěvu jsou nahrávky z té doby. Dystopická nálada, je to odraz o úzkosti a protiautoritářském postoji, který jsem musel přizpůsobit."

Autobiografie "Down With The System" vyjde 14. května 2024 prostřednictvím Hachette Books. Skladba, která se také objeví na Serjově nadcházejícím EP "Foundations", přesně zapadá do kánonu zpěváka a skladatele a jeho schopnosti ponořit se přímo do dlouhodobých kulturních problémů a myšlenek, které doutnaly na vrchol naší každodenní reality vyžadující uznání.

Samotní SYSTEM OF A DOWN odehráli svou první živou show po 11 měsících, když se stali v sobotu 27. dubna 2024 jedním z headlinerů již druhého pokračování festivalu Sick New World v Las Vegas. Své poslední vystoupení SYSTEM OF A DOWN předtím odehráli bezmála před rokem. Svůj festivalový set zahrnující 27 skladeb zahájili skladbou "X", částečnou verzí "Suite-Pee" a "Prison Song" před provedením hitu "B.Y.O.B.". Také přehráli skladbu "Innervision" poprvé od roku 2019, a později také i "Bubbles" a "CUBErt", které nehráli dobrých deset let. Kvarteto vystoupí 17. srpna 2024 jako headliner na jednorázovém koncertu s DEFTONES v Golden Gate Parku v San Franciscu v Kalifornii.


Zpěvák SYSTEM OF A DOWN Serj Tankian propagující své nedávno vydané memoáry "Down With The System", byl v novém rozhovoru pro The Jesea Lee Show dotázán, co by jej a jeho spoluhráče přimělo k vydání nového studiového alba po dvou desetiletích od vydání desek "Mezmerize" a "Hypnotize", které vyšly v roce 2005. Serj odpověděl: "Egalitářský přístup ke všemu v kapele. [Jinými slovy] druh větší rovnosti pokud jde o zdroje hudby, pokud jde o rozdělení všeho, včetně publikování, pokud jde o nápady, pokud jde o sdílení vize - takový druh věcí." A pokračoval: "Je to v knize. Žertem tomu říkáme manifest, protože jsem si to zapsal před lety, když jsem měl nějaké nové písně, o kterých jsem si myslel, že by byly úžasné se SYSTEM, a tak jsem to klukům zahrál a řekl jsem: "Kluci, mám představu o vizi, jiné cestě vpřed, která by podle mě byla pro kapelu velmi přínosná. A představil jsem to - v knize tomu říkáme manifest téměř z poloviny žertem, ale přinést manifest rockovým hudebníkům je... [smích] Myslím, že to nefunguje, nefunguje to, ale snažil jsem se tam vštípit stejný typ rovnostářských principů, jaké miluji jako aktivista v rámci čehokoliv, co dělám, a v té době to nefungovalo, ale možná jednou bude".

Paměti "Down With The System" byly vydány 14. května 2024 prostřednictvím Hachette Books. V těchto memoárech Serj prozradil, že jeho spoluhráči ze skupiny SYSTEM OF A DOWN vyzkoušeli nového zpěváka poté, co byl v roce 2017 vykázán ze skupiny. Serj řekl, že jeho pohrdání na turné vedlo k jeho rozhodnutí říct svým spoluhráčům, aby pokračovali bez něj, aby mohli dál žít svůj sen. Tankian se později dozvěděl, že se skupina začala poohlížet po nových zpěvákech, a také se podělil o to, že v "nedávných letech" si jako potenciální náhradu vybrali blízkého přítele, ale nemyslel si, že by kapela někdy tuto nabídku vážně zvažovala.

V květnu 2024 Tankian vysvětlil Patricku Ritterovi z rozhlasové stanice WSOU 89,5 FM, proč měl od počátků SYSTEM OF A DOWN pocit, že složitá dynamika uvnitř kapely a výsledný střet ega a tvůrčího napětí nakonec vedly k zániku skupiny... Zpěvák částečně řekl: "John [Dolmayan], můj bubeník, který je také mým švagrem, nedávno - má neuvěřitelnou paměť. Moje paměť není tak dobrá, ale v podstatě řekl: "Jo, už od roku 99 se dívali a říkali si: "Takhle to nemůže pokračovat'" A myslím, že to hodně souviselo s rozporem mezi naším postojem a Daronovým [Malakijan, kytarista SYSTEM OF A DOWN] postojem ke kapele a vůči všemu, co se dělo. Myslím, že pokud jde o Darona, vyrostl a tohle se stalo jeho vším. Například v Johnově případě, i když hrál na bicí od svých osmi let - myslím, že to bylo osm - dokázal v životě mnoho, mnoho věcí. Měl třeba komiksovou společnost. Shavo [Basista Odadjian, SYSTEM OF A DOWN] dělal i jiné věci, i když hudba byla velkou součástí jeho života. Ale pro Darona to byla jediná věc. A v životě jsem udělal mnoho věcí - pracoval v různých odvětvích, získal vysokoškolský titul a šel do hudby téměř pozdě, rozhodně později než všichni ostatní. Takže si myslím, že tam bylo nedostatečné ocenění toho, co se stalo nebo co to bylo. Nepamatuji si přesně okolnosti, ale měl jsem pocit, že s touto hádankou není něco v pořádku, a nemyslím si, že bychom to dokázali vyřešit od velmi rané doby. A hudba se v té době stala pro mě vším. Křičel jsem k bohům, že chci dělat hudbu. A věděl jsem, že to byla moje vize. Věděl jsem, že budu dělat hudbu po zbytek svého života, bez ohledu na to jestli s nebo bez SYSTEM OF A DOWN, protože to bylo mé poslání. Ale brzy jsem viděl, jak se to schizma, ten rozkol vyvíjí."

Tankian se již dříve minulý měsíc zmínil o tom, jak se jeho vztah s Malakianem vyvíjel v průběhu let, zejména pokud jde o jejich společné partnerství, v rozhovoru s Tomem Powerem, hostitelem "Q" na kanadském CBC Radio One. Řekl: "No, změna dynamiky je v podstatě roky času a progrese kapely, úspěch kapely, všechno, co se stalo mezi dnem, kdy jsme se potkali, a nyní, v podstatě, tak 25, 30 lety. Hodně změn v té době a tak si myslím, že to k tomu patří".

"Daron byl odsouzen na doživotí a se svou hudbou to myslí neuvěřitelně vážně a svou hudbu neuvěřitelně chrání a je kvůli své hudbě zranitelný," vysvětlil Serj. "Všechny ty věci spolu souvisí. Takže si myslím, že právě tyhle věci vytvořily některé z kreativních rozdílů, které jsme začali nacházet. A je to také náš pokrok. Poslouchej, když jsme s Daronem začali spolupracovat, já opravdu psal hodně instrumentální hudby - většinou jsem psal texty, já jsem byl zpěvák a on prostě psal hudbu, ale já jsem hrál na další hudební nástroje Když jsem se stal textařem/skladatelem a začal psát více textů, začali jsme si vzájemně pokrývat území a byl jsem s tím v pořádku, když psal texty, snažil jsem se ho povzbudit, aby psal víc, protože věřím v umělecký růst. Věřím v progresi, nevěřím v to, aby věci zůstaly stejné, kvůli hudbě, jinak se hudba stává stále stejnou věcí to je velmi povzbudivé a přeji si, abych něco z toho dostal zpět. A tak to nebylo a bylo to zklamání. A postupem času se to stalo kreativním rozdílem v cestě kapely, v průběhu času".

Na otázku, proč o tom chce psát ve své knize, Serj odpověděl: "Mnoho z toho bylo propagováno ve velmi senzacechtivém formátu médii, většinou hudebními médii, a tak trochu jsem to chtěl uvést do správné perspektivy a základní perspektivy, ale s láskou, s rozvahou a pochopením, že se tyto věci dějí, a je to normální. A tyto věci se dějí, a tak jsem chtěl ten aspekt vyjmout, chtěl jsem z celé věci vyjmout senzační aspekt a být, jako, že se to nejen stalo, ale takhle věci vidím."

Tankian se také zabýval skutečností, že SYSTEM OF A DOWN koncertovali s přestávkami od ukončení své pauzy v roce 2011, ale za posledních 19 let stihli nahrát pouze dvě písně "Protect The Land" a "Genocidal Humanoidz". Skladby, které byly vydány v listopadu 2020, byly motivovány konfliktem mezi Artsachhem a Ázerbájdžánem, přičemž veškerý výtěžek podporoval humanitární úsilí v rodné domovině členů SYSTEM OF A DOWN, v Arménii. Spolu s dalšími dary od fanoušků na jejich sociálních stránkách vybrali přes 600 000 dolarů. "Nedělali jsme novou hudbu," řekl Serj. "Vydali jsme pouze dvě písně, když v roce 2020 došlo k invazi Ázerbájdžánu do Artsakhu, Náhorního Karabachu, protože jsme měli pocit, že ázerbájdžánští trollové, vládou sponzorovaní trollové ovládli sociální média a zpravodajské sítě a oběti těchto útoků nedostaly slovo, takže jsme byli tak nějak posedlí tím, že jsme dostali slovo, protože jsme viděli, jak naši lidé trpí, takže jsme kvůli tomu vydali ty dvě písně a věnovali jsme na to spoustu výtěžku příčina také."

Na otázku, jak vyvažuje lásku a závazek, který může pociťovat vůči svým fanouškům, těm, kteří milují SYSTEM OF A DOWN, a vnitřním bojům uvnitř kapely, Tankian odpověděl: "To je neuvěřitelně chytrá otázka. Je to opravdu těžké zajistit - když jste umělec, je to opravdu těžké zajistit. Pokud jste bavič, zajištění je [to, co děláte], ale pokud jste umělec, pak jen vytváříte to, co k vám přichází. Téměř si neuvědomujete, co lidé chtějí. Ano, pokud je to něco těžšího, víte, že se to lidem bude líbit víc. Ale pokud jste dobrý skladatel, můžete dělat obojí. Dělám orchestrální hudbu, dělám filmovou hudbu, dělám rockovou hudbu – dělám to všechno. Takže mě baví všechno, ale vím, že když dělám rock, bude ho poslouchat víc lidí než klavír, instrumentální orchestrální skladbu nebo soundtrack. Ale to neznamená, že jako umělec neděláte obojí. Je tedy těžké skutečně vyhovět pocitům lidí. Co miluji je, a vím, že mohu mluvit za ostatní kluky v kapele, že bez ohledu na to, co se děje s naším tvůrčím rozdílem nebo že kapela nedělá novou hudbu nebo nevystupuje naplno nebo cokoli jiného, všichni neuvěřitelně oceňují to, co máme, pokud jde o lásku, kterou dostáváme od našich fanoušků a způsob, jakým lidé reagují na naši hudbu a způsob, jakým dostáváme všechny tyto e-maily o tom, jak to změnilo životy lidí a všechny tyto věci, a to je ohromující. Je to ta největší pocta. A když potkávám lidi na ulici, je mi pořád neskutečně ctí, že si mě někdo vybere a podívá se na mě v pozitivním světle, aniž by věděl, kdo jsem já osobně, ale zná mě přes mou hudbu, přes naši hudbu, řekněme. A myslím, že je to velká zasraná čest. Cítím se za to požehnán. Ale to neznamená, že by to mělo pokračovat navždy."

Daron Malakian vzkřísil svůj projekt SCARS ON BROADWAY pro jeho první živá vystoupení po pěti letech, a to 5. října 2024 na BMO Stadium v Los Angeles jako doprovodný akt KORN a 11. října 2024 na festivalu Aftershock v Sacramentu v Kalifornii.

SEVEN HOURS AFTER VIOLET je nový projekt s basistou SYSTEM OF A DOWN Shavo Odadjianem, zpěvákem Taylorem Barberem (LEFT TO SUFFER), kytaristou WINDS OF PLAGUE Michaelem Montoyou (také znám jako Morgoth Beatz, producent a skladatel, který dříve spolupracoval s Travisem Barkerem, JuiceW, Lil Xan, Jonathan Davis, ISSUES a mnoha dalšími), kytarista/doprovodný zpěvák Alejandro Aranda (také znám jako Scarypoolparty, "American Idol") a Josh Johnson (WINDS OF PLAGUE), který vydal 13. června 2024 svůj debutový singl "Paradise". Vydání také znamená spuštění nového společného labelu Shavo 1336 Records ve spolupráci se Sumerian Music Group.

Když mluvíme o "Paradise", Shavo říká: "Píseň otevírá album a představuje různé dynamiky, které v něm prozkoumáváme, což z ní dělá perfektní úvod k SEVEN HOURS AFTER FIAL. Tvořím hudbu přes 30 let. Chtěl jsem udělat něco super těžkého, ale melodického a vrátit se ke svým kořenům. Až do této kapely byl každý vedlejší projekt, který jsem udělal, mimo zdi těžké hudby. I Řídil jsem se pryč od všeho těžkého, protože SYSTEM OF A DOWN je těžký. Jakmile jsem začal se SEVEN HOURS AFTER VIOLET, musel jsem toho nechat, řekl jsem: "Nech mě jít s mým vnitřkem a dělat to, v čem jsem nejlepší." Vůbec poprvé ve své kariéře jsem řekl: "Dokud to miluji, je mi fuk, co si myslí někdo jiný," a to byl výsledek SEVEN HOURS AFTER VIOLET oblíbená věc, kterou jsem od SYSTEMU udělal, a nemůžu se dočkat, až to svět uslyší."

Doprovodné hudební video k "Paradise" je společným úsilím s kreativní režií, na kterou dohlížejí Shavo a Adam Mason, kteří také natočili video. O střih se postarali Arben a Kuj Durollari z BOND, kteří také spolupracují s kapelou na návrhu jejich kreativních aktiv. Shavo popisuje tvůrčí proces: "Video k 'Paradise' je trochu trippy, je to trochu psychedelické, je to trochu temné a krásné najednou. Natočili jsme ho pouze dvěma záběry na člena kapely, ale i přes tato omezení jsem Myslím, že jsme natočili opravdu skvělé video."

SEVEN HOURS AFTER VIOLET bude mít svůj živý debut na letošním festivalu Mayhem, který se bude konat 12. října 2024 v amfiteátru Glen Helen v San Bernardinu.

Zpět

Členové:
Serj Tankian - Lead Vocals, Keyboards, Rhythm Guitars (1994-present)
Daron Malakian - Lead Guitars, Vocals (1994-present)
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals (1994-present)
John Dolmayan - Drums (1997-present)
Bývalí členové:
Andy Khachaturian - Drums (1994-1997)

Hostující hudebníci:
Arto Tunçboyaciyan - Percussion

Členové
(narodil 21. srpna 1967, Bejrút, Libanon)
Lead Vocals, Keyboards, Rhythm Guitars (1994-present)


Serj Tankian je arménsko-americký zpěvák, skladatel, básník, aktivista a multiinstrumentalista. Je znám hlavně jako zakladatel a zpěvák metalové skupiny System Of A Down (SOAD). V současné době žije v Calabase v Kalifornii. Svůj "druhý domov" má na Novém Zélandu, kde v roce 2007 získal povolení k trvalému pobytu. Dne 9. června 2012 se Tankian oženil se svou dlouholetou přítelkyní Angelou Madatyan v soukromé ceremonii v Simi Valley v Kalifornii. Tankian žije se svou ženou a synem a dělí svůj čas mezi Los Angeles a Nový Zéland. Madatyan se narodila ve Vanadzor, Arménie. Dne 24. října 2014 Tankian oznámil, že se jim narodil první syn jménem Rumi. Nyní bydlí ve Warkworth, polo-venkovském městečku na sever od Aucklandu na Novém Zélandu. Často se účastní demonstrací. Je vegetarián, nesleduje televizi a neposlouchá ani rádio.

Od svého vstupu na rockovou scénu v roce 1993 vystoupil pro miliony fanoušků a prodal více než 42 milionů alb po celém světě. Serj složil hudbu k mnoha filmům a TV seriálům, své obrazy nechal vystavovat v galeriích v USA a na Novém Zélandu a vydal dvě knihy své vlastní poezie. Byl také výkonným producentem několika dokumentů, včetně „I Am Not Alone“, který vypráví příběh arménské revoluce v roce 2018 a který získal ceny na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, DOC NYC, Festivalu American Film Institute a Palm Springs. Mezinárodní filmový festival, mimo jiné.

Je také hrdým arménským Američanem a oddaným aktivistou. V roce 2002 společně s Tomem Morellem spoluzaložili neziskovou sociálně-politickou organizaci Axis Of Justice (česky Osa spravedlnosti), která se snažila spojit hudebníky, hudební fanoušky a základní politické organizace v boji za sociální spravedlnost. Během své kariéry vydal pět alb se SOAD, jedno v rámci projektu Serart s Arto Tunçboyaciyanem a 23. října 2007 vydal své první sólové album "Elect The Dead". Ke každé písni z alba byl natočen videoklip a turné k albu absolvoval se skupinou, kterou nazval "FCC" (Flying Cunts Of Chaos - parodie na Federal Communications Commission). Na podzim roku 2010 vydal druhé sólové album "Imperfect Harmonies". V létě 2012 vydal třetí sólové album "Harakiri". V červenci 2013 vydal se skupinou Jazz-Iz-Christ stejnojmenné album.

Narodil se v libanonském Bejrútu. V Bejrútu Tankian začínal jako malé dítě lekcemi hraní na flétnu. V jeho sedmi letech se svými rodiči v roce 1975 přestěhoval do Los Angeles v Kalifornii. V mládí navštěvoval dvojjazyčnou školu Rose a Alex Pilibos Armenian School, na které které se seznámil i s budoucími členy SOAD Daronem Malakianem a Shavo Odadjianem. Později vystudoval marketing a obchod (Marketing and Business) na Stanfordově univerzitě a před začátkem hudební kariéry založil softwarovou firmu, ale musel toho zanechat kvůli právnímu problému. Tak se nakonec začal věnovat zpěvu, absolvoval nějaké lekce zpěvu, které mu sloužily zahřát jeho hlas, a ne s "poškozují příliš rychle, a to ten, který píše text od začátku tvorby skupiny. Tankian byl přijat do California State University, Northridge. To je místo, kde Tankian poprvé začal hrát na nástroje a psát písně.

V roce 1993 založil svoji první rockovou hudební skupinu, její název byl Soil (nemá nic společného se skupinou SOiL). Jejími členy byli Daron Malakian, Domingo Laranio, Dave Hakopyan a později i Shavo Odadjian. O dva roky později, v roce 1995, po nahrávání a koncertu odešli Dave a Domingo. Shavo kontaktoval bubeníka Andyho Khachaturiana, tito čtyři lidé se stali základem skupiny, která byla přejmenována na System of a Down.

Během svého členství v SOAD nazpíval několik písní i s jinými skupinami jako např. píseň "Mushroom Cult" od Dog Fashion Disco a zpíval i vokály v písni "Mein" od skupiny Deftones. Produkoval album "Enter The Chicken" od umělce, který si říká Buckethead. Zpívá vokály v písních od We Are One, Coma a Waiting Here. S vlastním vydavatelstvím Serjical Strike Records nabízí skupinám mimo mainstream možnost vydávání jejich skladeb. První vydaným albem tohoto vydavatelství bylo album "Serart", společného projektu Serje Tankiana a Arto Tunçboyaciyana. Pod hlavičkou kapely SOAD jej zastupuje Velvet Hammer Music and Management Group.

Později zpíval s Les Rita Mitsouko ve skladbě "Terminal Beauty", zpíval také se skupinou Fair To Midland během živého hraní improvizované verze jejich písně "Walls Of Jericho" z alba "Fables from A Mayfly: What I Tell You Three Times Is True". Na několika projektech spolupracoval se svým dobrým přítelem, režisérem Diranem Noubarem. Jejich spoluprací vznikl i filmový dokument "Armenia", a "Country Under Blockade", dokument byl opatřen jím namluveným komentářem. Doprovází se v něm na kytaru během zpěvu písně "Saving Us" ze svého alba "Elect The Dead", režíroval rovněž videoklip s písní "Baby".

Mimo skupinu aktivně bojuje také proti nespravedlnosti, v roce 2003 mu CEER s Tomem Morello, bývalý kytarista Rage Against the Machine a současný kytarista AUDIOSLAVE sdružení s názvem Axis of Justice bojuje proti nespravedlnosti tím, že příklad jídlo děti bez domova v organisan charitativní koncert. Každý měsíc vysílá jejich rozhlasová stanice program, kde si zvou hosty jako Mumia Abu-Jamal (politický vězeň), Noam Chomsky (jazykovědec a anarchista) apod. Dne 12. srpna 2011 Tankian získal od arménského premiéra medaili za jeho příspěvky k uznání arménské genocidy a za rozvoj hudby. Serj Tankian se zařazen do žebříčku Top 100 Heavy Metal Vocalists od Hit Parader, kde mu náleží pozice #26.

V roce 2009 Tankian spolupracoval s kapelou Viza (dříve jako Visa) na jejich skladbě "Viktor". Viza je smluvně vázána k Tankianově labelu Serjical Strike. Píseň nazvaná "Sounds Of War", kterou hrál na koncertech po vydání prvního sólového alba, ukazuje hru ve stylu jazz fusion. Písně z prvního alba "Elect The Dead" zahrál speciálně v orchestrálním provedení na jedinečném koncertu v Aucklandu. Záznam vyšel 9. března 2010 na DVD. Jednou z hraných písní byla tehdy zcela nová skladba, která nese označení "Gate 21". Té se později dostalo rockového aranžmá a videoklipu. Dne 15. února 2010 Serj Tankian vydal nový singl "The Charade". Dne 9. dubna 2013 spolupracoval s metalovou kapelou Device.

Serj Tankian také napsal hudbu pro videohru "Midnight Star", což je střílečka z pohledu první osoby vyvinutá společností Industrial Toys a debutovým produktem společnosti. Byla vydána 5. února 2015 pro zařízení iOS.


Z hudby poslouchá hodně jazz - Milese Davise, dále pak: Fair To Midland, Tom Waits, Cesaria Evora, Ravi Shankar, Thelonious Monk. Podílel se na vzniku dokumentárního filmu "Screamers", kde mimo jiné poskytl rozhovor se svým dědečkem. Složil hudbu pro muzikál "Prometheus Bound" amerického scenáristy Stevena Satera. Muzikál je založen na antické tragédii o Prométheovi (Spoutaný Prométheus - Aischylos). Premiéra tohoto díla proběhla 25. února 2011.

Ze Serje vyzařuje brutální síla arménských předků, kterou vkládá do svého zpěvu, jež se zdá být výsledkem velkého vnitřního boje. "Věnujeme tolik pozornosti naší mysli, že ztrácíme kontakt s našimi instinkty. Stali jsme se příliš jednostranně zaměřenými, příliš "logickými." Něco jsme ztratili."

Serj byl překvapivým hostujícím umělcem koncertu Game of Thrones Live Concert Experience v Los Angeles 25. března 2017 a zpíval "The Rains of Castamere". Jeho ztvárnění písně se dostalo také na soundtrack k osmé řadě Game of Thrones v roce 2019. V červnu a červenci 2017 byl hostem několika představení Prophets of Rage během evropského turné System of a Down a zazpíval "Like A Stone" na památku svého přítele z Audioslave Chrise Cornella. V listopadu 2017 švédská nezávislá značka Woah Dad! získala alba, která Tankian nahrál pro Reprise Records. Tankian složil hudbu pro dokument I Am Not Alone, dokumentární film o arménské revoluci z roku 2018. Byl také výkonným producentem filmu.

"Fuktronic" je jeho spolupráce na poli elektronické hudby s Jimmy Urinem z Mindless Self Indulgence. Vyšla v květnu 2020 poté, co duo zveřejnilo ukázku na SoundCloud. "Fuktronic" je popsáno jako "tým Serje Tankiana a Jimmyho Urina z Mindless Self Indulgence, který vytváří soundtrack k vrcholnému britskému gangsterskému filmu". Je to elektronické album s 12 skladbami, 4 instrumentální a 8 skladeb, které originální scénářový dialog a zobrazují pokusy a soužení čerstvě propuštěného britského gangstera z vězení, který se nepoučil.

Dne 24. října 2023 Hachette Books oznámila chystanou publikaci "Down With The System" od Serje Tankiana, zpěváka rockové skupiny SYSTEM OF A DOWN. Kniha vyjde 14. května 2024, k dispozici jsou také e-knihy a zvukové edice. V "Down With The System" Serj prozkoumává nesčetné vlivy, které formovaly jak jeho tvůrčí cestu, tak jeho aktivismus, a zároveň sdílí svůj jedinečný pohled na nepravděpodobný vzestup kapely ke slávě. Jedná se o kapelu, která nově definovala hranice hudby se zvukem charakterizovaným divoce agresivními metalovými riffy, nekonvenčními rytmy kroutícími se v tempu a arménskými lidovými melodiemi. Serj střídavě vrčel, křičel a broukal texty, které sahaly od avantgardní hlouposti až po zuřivé společensko-politické žvásty v rámci jediné řádky.

Členové Daron Malakian
(narozen 18. července 1975, Hollywood, California)
(celým jménem Daron Vartan Malakian)
Lead Guitars, Vocals (1994-present)


Daron je kytarista arménsko-americké skupiny SOAD. Malakian pro skupinu napsal většinu hudby a na posledních albech se také hodně angažoval v psaní textů a zpěvu. Na koncertech je známý svým výstředním chováním, oblékáním, makeupy a tancem. Dříve působil v kapele Snowblind (199?-1994, kytara a zpěv).

Daron se narodil v Hollywoodu v Kalifornii rodíčům Vartanu a Zepur Malakianovým, imigranttům pocházejících z Iráku. Vartan je malíř, tanečník a choreograf a Zepur je sochařka. Už ve velmi útlém věku začal poslouchat heavy metal. Jeho vzdálený bratranec mu ve 4 letech jednou pustil skupinu KISS a Daron byl z toho okamžitě unešen. Místo aby jako malé dítě chodil do obchodů s cukrovinkami, nutil své rodiče, aby ho brali do obchodů s deskami. Začal poslouchat kapely jako Van Halen, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Black Sabbath, Led Zeppelin, Ozzy Osbourne, ale také elektronických Kraftwerk a celé řady dalších. Vždycky chtěl hrát na bicí, ale rodiče mu koupili kytaru, protože "bicí nejdou vypnout". Na svoji kytaru zpočátku trénoval prý až 8 hodin denně. Jako teenager začal poslouchat extrémní metalové skupiny jako Slayer, Venom, Napalm Death a Cannibal Corpse. Kolem 17 let začal také poslouchat The Beatles. John Lennon jej velmi ovlivnil při psaní textů. Daron chodil do školy Rose & Alex Pilibos Armenian School v Los Feliz, kterou navštěvovali i jeho spoluhráči Ontronik "Andy" Khachaturian a Shavo Odadjian. Serj Tankian navštěvoval školu také ale byl o 8 let starší. Jako teenager prošel několika studentskými formacemi, ovšem žádná z nich neměla dlouhého trvání. Významným mezníkem v polovině devadesátých let bylo jeho setkání se Serjem Tankianem. Tehdy to Daron v jedné ze svých formací zkoušel i jako zpěvák, zatímco Tankian v další kapele hrál klávesy. Protože obě skupiny používaly jednu zkušebnu, netrvalo dlouho a oba zjistili, že se ve svých dosavadních působištích nudí. Navíc navštěvovali stejnou školu a měli na hudbu stejný názor, takže vzájemná dohoda založit zcela novou kapelu přišla velmi rychle.

Píseň "Old School Hollywood" je o znechucení a zklamání z jeho snu zahrát si baseball s hollywoodskými hvězdami. Skladba "Lost In Hollywood" popisuje jeho zkušenost z dětství a městem Hollywood - město plné prostitutek a "červů" (all you maggots smoking fags on Santa Monica Boulevard - Všichni vy červi kouřící cigára na...). Jeho život nebyl lehký a Hollywood ho zradil. Daron je velký workoholik a kouří marihuanu. Jeho otec Vartan Malakian se podílel na artdesignu alb "Mezmerize" a "Hypnotize" skupiny SOAD a na designu debutu skupiny Scars on Broadway.

Malakian dnes žije v Glendale v Kalifornii, má také rodinu v Iráku. Sbírá svíčky, perské koberce, kouřící pomůcky ze středního východu, hudební nástroje a lebky. Daron byl zvolen jako čtvrtý nejlepší kytarista roku magazínem Metal Edge Magazine. Daron prohlásil, že nesnáší nálepku nu metal více, než cokoli jiného. Řekl: "Mnoho kapel kopíruje KoRn. Nejsme jedni z nich, ale respektuji KoRn pro jejich originalitu. Jenom si myslím, že je hanba, že tak mnoho lidí je chce napodobovat.". Malakian produkoval alba SOAD spolu s Rickem Rubinem, stejně jako alba The Ambulance a Bad Acid Trip. Počátkem roku 2003 rozjíždí Daron Malankian svůj vlastní label a produkční studio EatUr Music. První kapelou labelu byla skupina Amen, ale činnost labelu byla již dávno ukončena.

V živém vystoupení po vydání alba "Hypnotize" Daron prohlásil: "Ani všechny peníze v Izraeli nemohou koupit naši kapelu“. Tento výrok odkryl kousek z odporu Darona a dalších členů kapely vůči chování Izraele k Palestincům. Kvůli tomuto výroku několik skupin pro ochranu lidských práv hrozilo bojkotovat kapelu.

Při pauze SOAD Malakian oznámil svůj projekt Scars on Broadway, v níž hrál i Shavo Odadjian. Pak ale Odadjian nebyl zapojen s kapelou a nastoupil další člen SOAD bubeník John Dolmayan. Malakian a Dolmayan experimentovali s různými hudebníky (během devíti měsíců v letech 2007 - 2008) a skupina tak zformovala a upevnila svůj zvuk při intenzivních zkouškách a nahrávacích sekvencích (pod vedením Malakiana v jeho domácím studiu a Sunset Sound) s hudebníky Danny Shamoun na klávesy, Dominicem Cifarelli na basu a Franky Perezem na kytaru a doprovodný zpěv při koncertech. Ve studiu Malakian nahrál téměř všechny nástroje s výjimkou bicích, které nahrál Dolmayan a některé overdubs, které doplnili ostatní členové. Skupina vydala eponymní album v roce 2008, na níž se ukázal i hit "They Say". Nicméně, krátce před tím, než se vydali na turné na podporu alba, Malakian zrušil všechny naplánované koncertní a televizní vystoupení, údajně z nedostatku nadšení a proto, že jeho "srdce není pro cestování." Toto náhlé zrušení vyvolalo spekulace a pověsti, že skupina se rozpadla.

V srpnu 2009 ale Scars on Broadway, bez Malakiana, vycestovali do Iráku na USO turné po vojenských základnách USA. Kytarista a zpěvák Franky Perez uvedl na svém Twitteru, že "melodie Scars zněly úžasně, ale nejsou stejné bez D...". Dále uvedl, že před odchodem jim Malakian dal své požehnání. V roce 2009 se Franky Perez zmínil na svém Twitteru, že on a D-Man (Malakian) skočili do studia a jamovali spllu. Toto byla první zpráva, kterou po roce lidé uslyšelo o Malakianovi.

Dne 2. května 2010 se Malakian vrátil ke Scars on Broadway při Troubadour v západním Hollywoodu. Bylo to poprvé, kdy hrál s kapelou od října 2008. Skupina zahrála skladby ze svého alba, stejně jako nové písně. Odadjian hrál s kapelou ve dvou písněch na kytaru. Dne 29. července 2010 Scars on Broadway vydali svoji první novou studiovou nahrávku přesně po dvou letech, píseň s názvem "Fucking". Dne 24. února 2012 SOAD oznámili, že webové stránky Scars on Broadway website jsou opět online a představuje se na nich nová skladba s názvem "Guns Are Loaded".

Daron Malakian překvapil v srpnu 2008 svým vystoupením s kapelou MILLENNIALS v Los Angeles, když speciální čtyřicetiminutový koncert sám odezpíval. Více než polovinu vystoupení tvořily písně právě nefungujících Scars On Broadway, došlo ale i na "She’s Like Heroin" od SOAD.

Má v sobě neklid, intenzitu a posedlost mága. Nikdy se nezastaví - neustále kouzlí kytarové riffy a rytmy. Přiznává, že pokud jde o kritiku jeho práce, je "velice osobní." Mezi své kulturní ikony řadí Madonnu, Gandiho, Karem Abdul-Jabara a Charlese Mansona. "Když jsem byl teenager, usínal jsem při CANNIBAL CORPSE".

Členové Shavo Odadjian
(celým jménem Shavarsh "Shavo" Odadjian)
(Narozen 22. dubna 1974, Yerevan, Armenia)
Bass, Backing Vocals (1994-present)


Narozen a vychován v Americe, identifikuje se s takovými osobnostmi, jako např. Elvis Presley, Magic Johnson, Picasso, Hugh Hefner a Mozart. V září 2011 se mu narodil syn Shavo Odadjian junior. Prozradil to Daron, když mu během koncertu 28.září 2011 věnoval píseň. Odadjian upoutá pozornost už svým vzhledem díky jeho spleteným vousům uprostřed a dověma špičatými výběžky. Odadjianovy vousy se rychle staly součástí jeho charakteristického vzhledu.

Shavo Odadjian je baskytarista metalové skupiny SOAD z Los Angeles a zakladatel hiphopové skupiny Achozen. Narodil se sice v Arménském Jerevanu, tehdy ještě součásti SSSR, ale brzy emigroval s rodinou do Itálie, odkud se později přesunul do L.A. v Kalifornii. V době dospívání jezdil na skateboardu a poslouchal punk rock, heavy metal a hip-hop, a jak sám uvádí také kapely Kiss, Black Sabbath, Punk Angels a Slayer.

Chodil na stejnou školu Rose & Alex Pilibos Armenian School v Los Feliz, LA, jako Daron Malakian a Serj Tankian, v té době se ovšem neznali, byl mezi nimi věkový rozdíl (Serj je ročník 1967, Shavo 1974 a Daron 1975). V době, kdy navštěvoval vysokou školu (obor Psychologie a vedlejší obor Umění) a pracoval jako úředník v bance, Shavo začal pracovat jako manažer kapely Soil, v níž od roku 1993 působili Daron Malakian a Serj Tankian. Předtím hrával také s kapelou Polaris (199?-1995). Odadjian se s nimi seznámil v nahrávacím studiu, kde nahrával se svou vlastní kapelou. Serh a Daron jej požádali o pomoc a on se stal manažerem kapely. V roce 1995 se stal natrvalo baskytaristou SOAD.

Shavo je také velmi známým a populárním DJem v oblasti LA pod jmény DJ Tactic (1998–dosud) nebo DJ DecompozeR (2009 –dosud). Po začátku pauzy SOAD se pustil v květnu 2006 do projektu AcHoZeN, v němž se sešli Shavo, zakladatel RZA Wu-Tang Clan, Kinetic-9 (také Beretta 9 z Killarmy) a poslední příchozí Reverend William Burke z Chicaga. Debut AcHoZeN nabízí eklektickou řadu hostujících umělců, mezi nimiž byli funk-master George Clinton, kytarista John Frusciante z Red Hot Chili Peppers, Wu-Tangův partner Killah Priest, Wu-Tang, zakládající člen GZA, konferenciér Sick Jacken z Psycho Realm a angolský rapper Leggezin Fin.

Počátkem roku 2008 také zahájil projekt "urSession", což je web, který slouží pro prezentaci a vyhledávání různých hudebníků; např. hledá-li kapela nového bubeníka stačí kouknout na urSession a prohlédnout prezentace registrovaných bubeníků.

Shavo režíroval také velkou část videoklipů k singlům SOAD (např. "Aerials", "Toxicity", "Question!" nebo "Hypnotize"); používá přitom inovativní metody a vytváří tak zajímavou a surrealistickou atmosféru. Říká se, že video k singlu "Question!" bylo natočeno podle snu, který se přímo Shavovi zdál. Na koncertech má asi nejvíc energické vystupování a udržuje nejbližší kontakt s publikem. Někdy se dokonce natírá fosforem, aby byl opravdu k nepřehlédnutí.

V roce 1993 si zahrál po boku Arnolda Schwarzeneggera v klipu AC/DC na singl "Big Gun". Ví se také, že bude koproducentem hororového filmu, nechce však prozradit jméno režiséra ani název filmu. Hraje na basy značek Gibson a Ibanez. Odadjian je také zanícený a vášnivý malíř. Jeho díla byla uvedena v mnoha hudebních klipech SOAD a živých vystoupení včetně jejich použití i v některých videích (např. "Hypnotize"). Odadjianova je malba je abstraktní s nápadnými, křiklavými barvami, které se slévají do sebe. Během Ozzfest 2006 Odadjian vytvořil 27 dílnou abstraktní mozaiku obrazů, které byly využity jako jevištní pozadí pro headlining výstoupení SOAD na Ozzfestu.

Členové John Dolmayan
(celým jménem John William Dolmayan)
(Narozen 15. července 1972, Beirut, Libanon)
Drums (1997-present)


John Dolmayan je bubeník arménsko-americké metalové kapely SOAD. John momentálně žije v Las Vegas v Nevadě. Má přítelkyni, kterou zmiňuje např. v poděkování na albech "Mezmerize/Hypnotize".

John se poprvé začal zajímat o bicí ve dvou letech. Když byl malý, malého jej málem zabila kulka ze samopalu, která prolétla jeho postelí. Naštěstí jej zrovna tu noc vzali rodiče k sobě, protože plakal. Jeho otec byl saxofonista a když jej jeho matka vzala, aby sledoval svého otce při hraní, začal mimicky napodobovat na bicí otce. Naučil se hrát na bicí během nahrávání a na zkouškách, když cvičil hraní 4 až 6 hodin denně, v závislosti na konkrétní den. "Dělal jsem to roky a roky. Vyvinul jsem svůj vlastní styl v podstatě výběrem z mnoha různých stylů. Hrával jsem podle toho, co se mi dostalo do rukou, což zahrnovalo i sbírku tátových jazzových a sbírku rockových alb, kterou jsme já nebo moji přáteléi." Na bicí hraje od 15-ti let, i když jej jeho otec od hudební kariéry víceméně odrazoval, neboť chtěl, aby John měl pořádnou práci, protože hudbou se prý neuživí. Vystřídal asi 30 zaměstnaní, mezi nimi m.j. pracoval v Pepsi a UPS.

Předtím působil v kapele Middle Earth (1995-1997). John je od roku 1997 bubeníkem kapely SOAD, když na této pozici vystřídal svého předchůdce Andyho Khachaturiana, který opustil kapelu po zranění ruky. Dolmayan poté nahrál všech pět alb kapely.

John má na hlavě 18 stehů od Darona, který jej sejmul mikroofonovým stojanem, za což může bitka při nahrávání "Toxicity". John pak sejmul Darona rukou, který má dodnes jizvu. Když John přišel s nápadem hrát v "Revenga" na "Mezmerize" v refrénu rytmus, který tam teď hraje, spoluhráči to zamítli. Teprve až když s tím přišel po čase znovu, návrh prošel.

Dolmayan je fanoušek kapely The Who a říká, že bubeník Keith Moon měl na něj největší vliv. Z ostatních bubeníků jako své vzory uvádí Johna Bonhama z Led Zeppelin, Stewarta Copeland z Police a Neila Pearta z Rush. Naopak jeho styl hry na bicí ovlivnil novou generaci bubeníků a přilákal velkou část fanoušků kapely. John je známý pro své výrazy v obličeji, díky nimž vypadá neustále naštvaně. Hlavní zpěvák Serj Tankian řekl pro magazín Kerrang, že se vždycky snažil přinutit Johna, aby se na pódiu usmíval. Na to mu ale John odpověděl, že na toto nemá dostatek energie, kterou musí vynaložit na udržení se v rytmu.

Dne 1. listopadu 2007 John otevřel svůj internetový obchod s komiksy Torpedo Comics. John je totiž od svých 12 let nadšeným sběratelem Marvelových komiksů. Řekl, že komiksy a hudba byly jeho oblíbenými věcmi jeho dětství. Vlastní také bicí pomalované komiksovými motivy od známých komiksových malířů. Sklad obchodu Torpedocomics se nachází v Las Vegas a disponuje množstvím kusů zboží s komiksovou tematikou (knihy, hračky, obrázkové příběhy, figurky akčních hrdinů, …). Po ekonomické krizi v roce 2010 byl obchod uzavřen. Je také obrovským fanouškem ságy Pána prstenů. Dokonce svoje bicí má od roku 2006 pomalované od nejuznávanějších grafiků různými komiksovými motivy. Bubeník System of a Down John Dolmayan se rozhodl, že vydá i svůj vlastní komiks. Své úmysly oznámil 7. března 2020 a komiks se má objevit už za měsíc a bude plný velkých rozhodnutí. Filozofické sci-fi přinese honosný název "Ascencia" a měl by vycházet ve formě měsíčníku.

Během pauzy SOAD v roce 2006 spolupracoval na projektu Scars On Broadway, která nahrála své stejnojmenné debutové album v roce 2007. Album vyšlo v létě roku 2008 a nahráli je Dolmayan, Malakian, kytarista Franky Perez, basista Dominic Cifarelli a klávesista Danny Shamoun zkoušeli koncerty a byli připraveni se vydat na turné na podporu alba, než jej Malakian náhle zrušil v říjnu 2008. Pomohl také nahrát několik písní na album "Elect The Dead" od Serje Tankiana. Hrál také na bubny na Axis Of Justice turné s různými umělci a připojil se k Tool na jevišti při několika jejich vystoupeních.

V srpnu 2009, Dolmayan, Franky Perez, Danny Shamoun a Dominic Cifarelli jako Scars on Broadway odcestoval do Iráku USO na turné po vojenských základnách USA. Jejich setlist se skládal z coverů, jakož i několika písní Scars On Broadway písní. Se Scars On Broadway se sešel Malakian znovu dne 2. května 2010.


V červnu 2009 Dolmayan začal tvořit novou rockovou kapelu s názvem Indicator spolu se třemi kamarády z jižní Kalifornie, kteří byli původně v punkové rockové kapele, Tom Capossela, Ryan Huber, a Ryan Murphy. Kapela odehrála jejich první koncert na The Bitter End dne 22. července 2009, kde se připojil k Dolmayanovi jeho kolega ze Scars On Broadway Franky Perez na několik písní. Kapela plánovala vydat album s názvem "Have We Gone Too Far". Dolmayan hrál se členy SOAD Malakianem a basistou Shavo Odadjianem a kytaristou Franky Perezem ze Scars on Broadway na Odadjianově je Holloween show. Dolmayan, Malakian a Odadjian spolu znovu vystoupili v listopadu 2009 během charitativní show pro Deftones basistu Chi Chenga.

Dolmayan nahrál bycí pro Killing Joke v roce 2003 na jejich bezejmenné album. Hrál také na se Scum of the Earth's na jejich debutové album "Blah...Blah...Blah...Love Songs for the New Millennium". V roce 2006 byl John Dolmayan zvolen magazínem DRUM! nejlepším bubeníkem roku 2006 a také nejlepším alternativním rockovým bubeníkem roku.

Bubeník John Dolmayan se nemíní nudit a tak v pauze SOAD rozjel nový projekt. Odstartoval jej crowdfundingovou kampaní na Kickstarteru a pojmenoval jej These Grey Men. V plánu má nahrát album rozmanitých cover verzí se skladbami od Davida Bowieho, Radiohead nebo Outkast. Dolmayan chce pro projekt získat také několik spolupracujících muzikantů. Jejich jména bude prozrazovat postupně, na promo fotografiích se zatím zvěčnil s jistým Jamesem Hazleym, bubeníkem z formace Cockeyed Ghost…

"Ve hře na bicí musíš mít disciplínu. Přesný rytmus je důležitý, ale nechci, aby se ze mě stal robot. Proto musím být někdy trošku mimo rytmus…"

Členové Ontronik "Andy" Khachaturian
(Narozen 4. května 1975, Los Angeles, California, USA)
Drums (1994-1997)


Andy je známý jako původní spoluzakladatel / bubeník skupiny System Of A Down (duben 1993 - březen 1997) a zakladatel a zpěvák (1999-2002) alt-progresivní rockové kapely The Apex Theory (září 1998 - říjen 2002).

Andy Khachaturian se narodil arménským rodičům v Los Angeles, USA. S Daronem a Shavemo se seznámil na střední škole. Khachaturian se poté rovněž seznámil se Serjem, když se rozhodli v roce 1994 zformovat kapelu System of a Down. Dohromady nahráli demo s názvem "Untitled 1995 Demo" a "Demo Tape 1". V roce 1996 pak nahráli "Demo Tape 2", v roce 1997 zaznamenal "Demo Tape 3" a "Demo Tape 4". V roce 1997 po čtyřech letech strávených u System of a Down, Andy musel opustit kapelu z důvodu chirurgického zákroku na levé ruce, v důsledku úrazu způsobeného Jeet Kunem Do. Nahradil jej John Dolmayan, současný bubeník kapely.

V roce 1998 se Ontronik s dalšími hudebníky Art Karamianem, Davidem Hakopyanam a Sammy J. Watsonem rozhodl založit kapelu The Apex Theory, která od té doby vydala 2 hudební alba a jedno EP. Pak se rozhodli přejmenovat kapelu Mt. Hélium. Pod The Apex Theory vyšla alba "Extendemo" (2000), "The Apex Theory" (EP, 2001) a "Topsy-Turvy" (2002). V roce 2002 Ontronik opustil kapelu kvůli hudebním rozdílům.

Poté, co rozpustil Teorie Apex, Ontronik založil v roce 2004 rockovou kapelu se skupinou přátel, kterou nazvali VoKee. V současné době Ontronik pracuje v Los Angeles, Kalifornie na svém vlastním sólovém projektu "OnTronik", kde působí jako DJ.

Členové Arto Tunçboyaciyan
(Narozen 4. srpna 1957, Istanbul, Turecko)
Percussion


Arto je Grammy oceněný americký hudebník arménského původu. Arto Tunçboyaciyan se narodil v Istanbulu jako syn chudého ševce arménského původu. Od dětství se hudba stala Artovým základním prvkem života, pomocí které se snažil předávat své největší hodnoty: "láska, úcta a pravda". Největší hudební vliv na jeho život měl jeho bratr, také velmi známý hudebník a skladatel Onno Tunç. Onno nebyl jen jeho bratr, ale í jeho rádce, přítel, příznivec a ten, kdo povzbudil Arta rozvíjet svůj charakter. V 11 letech začal svoji kariéru hraním a nahráváním tradiční Anatolianské hudby s velkými legendárními hudebníky a jeho bratrem, a tak se etablovat jako profesionální hudebník v celém Turecku a Evropě. Od té doby je znám jako avantgardní lidový umělec (zpěvák, multiinstrumentalista), který se objevil na více než 200 nahrávkách v Evropě před příjezdem do Spojených Států.

V roce 1981 se Arto přestěhoval do Spojených Států a usadil se v New Yorku, kde začal pracovat s řadou jazzových legend jako Chet Baker, Marc Johnson, Al Di Meola, Joe Zawinul, Paul Motian, Arthur Blythe, Wayne Shorter, Dino Saluzzi, Jim Pepper, Bob Berg, Gerardo Nunez, Mike Stern, stejně jako nepravidelné záskoky s Paulem Winterem a kapelou Earth Band nebo SOAD. Se Serjem Tankianem spolupracoval na projektu Serart. Arto založil svoji vlastní skupinu s názvem Armenian Navy Band (1999-2009), s níž vydal již 5 desek. Spolupracoval také s tureckým zpěvákem Sezen Aksu a řeckou zpěvačkou Eleftheria Arvanitaki. Je také členem kapely Night Ark (1986-2000), s níž vydal rovněž 5 desek. V roce 2011 získal cenu Grammy.

U SOAD se podílel na skladbách "Science" a "ATWA" z alba "Toxicity" a "Bubbles", album "Steal This Album!" a vystupoval s nimi na koncertech v roce 2005.

Zpět
Studiové desky
2005 Hypnotize
2005 Mezmerize
2002 Steal This Album
2001 Toxicity
1998 System Of A Down

Živé nahrávky:
2016 Live In Armenia

Ostatní nahrávky:
2001 Chop Suey bootleg live
Serj Tankian
2024 Foundations (EP)
2023 Invocations
2022 Perplex Cities (EP)
2021 Elasticity (EP)
2016 1915 (Original Motion Picture Soundtrack)
2016 The Last Inhabitant
2013 Orca Symphony No. 1
2012 Harakiri
2011 Imperfect Remixes (EP)
2010 Imperfect Harmonies
2010 Elect The Dead Symphony
2008 Lie Lie Lie (EP)
2007 Elect The Dead

Jazz-Iz-Christ
2013 Jazz-Iz-Christ

Serart
2003 Serart

Scars On Broadway
2018 Dictator
2008 Scars On Broadway


Skupina:
Serj Tankian - Vocals, Keyboards, Theremin
Daron Malakian - Vocals, Guitars
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals
John Dolmayan - Drums, Percussion
Hosté:


Diskografie Hypnotize
Vyšlo November 22, 2005, Columbia Records

Seznam skladeb:
01. Attack (Malakian, Tankian/Malakian) (3:06)
02. Dreaming (Mal, Tank/Mal, Odad) (3:59)
03. Kill Rock 'n Roll (Mal/Mal) (2:27)
04. Hypnotize (Mal, Tank/Mal) (3:09)
05. Stealing Society (Mal, Tank/Mal) (2:58)
06. Tentative (Mal, Tank/Mal) (3:36)
07. U-Fig (Mal, Tank/Mal, Odad) (2:55)
08. Holy Mountains (Mal, Tank/Mal) (5:28)
09. Vicinity of Obscenity (Tank/Tank, Mal) (2:51)
10. She's Like Heroin (Mal/Mal) (2:44)
11. Lonely Day (Mal/Mal) (2:47)
12. Soldier Side (Mal/Mal) (3:40)
Total Time (39:40)

Recorded 2004-2005 at The Mansion in Laurel Canyon, Los Angeles, California & Akademie Mathematique of Philosophical Sound Research, Los Angeles, California
Producer: Rick Rubin, Daron Malakian
Mixed at Soundtrack Studios, New York, NY And Enterprise Studios, Los Angeles, CA
Mixed: Andy Wallace
Mastered: Vlado Meller at Sony Music Studios, New York, NY
Engineered: David Schiffman
Editing: Jason Lader, Dana Neilsen
Assistant engineer: Phillip Broussard
All artwork: Vartan Malakian
Design: System of a Down and Brandy Flower
String arrangement: Serj Tankian and Marc Mann
Mix ProTools engineer: John O'Mahony
Mix assistant engineers: Steve Sisco (Soundtrack) & Joe Peluso (Enterprise)
Worldwide representation: Velvet Hammer Music and Management Group
Album production coordinator: Lindsay Chase / Braden Asher
Obě alba "Mezmerize" a "Hypnotize" debutovaly na pozici #1 na Billboard 200 Albums, což je bylo minimum toho, co obě alba dosáhla ve stejném roce. "Hypnotize" otevíralo na #1 na Billboard 200s 320.000 prodanými výlisky v prvním týdnu. Album debutovalo jako #1 na kanadském žebříčku alb s prodejem 47.000 kopií v prvním týdnu. Album bylo kvalifikované jako zlaté a posléze i platinové RIAA dne 13. prosince 2005. Od jeho vydání se "Hypnotize" prodalo přes 8 milionů kopií po celém světě.

Skupina:
Serj Tankian - Vocals, Keyboards, Guitars, String arrangement
Daron Malakian - Vocals, Guitars
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals
John Dolmayan - Drums, Percussion
Hosté:

Diskografie Mezmerize
Vyšlo May 17, 2005 , Columbia Records

Seznam skladeb:
01. Soldier Side - Intro (Mal/Mal) (1:03)
02. B.Y.O.B. ("Bring Your Own Bombs") (Mal, Tank/Mal) (4:15)
03. Revenga (Mal, Tank/Mal) (3:48)
04. Cigaro (Mal, Tank/Mal) (2:11)
05. Radio/Video (Mal/Mal) (4:09)
06. This Cocaine Makes Me Feel Like I'm On This Song (Mal, Tank/Mal) (2:08)
07. Violent Pornography (Mal/Mal) (3:31)
08. Question! (Tank/Tank, Mal) (3:20)
09. Sad Statue (Mal, Tank/ Mal) (3:25)
10. Old School Hollywood (Mal/Mal) (2:56)
11. Lost In Hollywood (Mal, Tank/Mal) (5:20)
Total Time (36:06)

Recorded June - November 2004 at at The Mansion in Laurel Canyon, Los Angeles, California & Akademie Mathematique of Philosophical Sound Research, Los Angeles, California
Production: Rick Rubin
Mixing: Andy Wallace
Mixing assistance: Steve Sisco, Joe Peluso
Engineering: David Schiffman
Engineering assistance: Phillip Broussard
Pro Tools engineering: John O'Mahony
Editing: Jason Lader, Dana Neilsen
String arrangements: Marc Mann
Artwork: Vartan Malakian
Graphic Design: Brandy Flower & SOAD
Album debutovalo jako #1 nejmén2 ve 12 zemích, včetně USA Billboard 200 se 453,000 prodanými kopiemi a od té doby bylo certifikováno RIAA jako platinové album. Bylo zvoleno redakcí společností Amazon.com Top 100 Picks redakce jako album roku 2005. Hit "B.Y.O.B." získal Grammy ocenění v roce 2006 v kategorii nejlepší Hard Rock Performance.

Skupina:
Serj Tankian - lead and backing vocals, keyboards, theremin
Daron Malakian - guitars, backing and lead vocals, oud
Shavo Odadjian - bass, backing vocals
John Dolmayan - drums
Hosté:
Diskografie Steal This Album
Vyšlo November 26, 2002, Columbia Record

Seznam skladeb:
01. Chic 'N' Stu (Tank/Mal) (2:23)
02. Innervision (Tank/Mal, Tank) (2:33)
03. Bubbles (feat. Arto Tunçboyaciyan) (Tank/Mal) (1:56)
04. Boom! (Tank/Mal, Odad) (2:14)
05. Nüguns (Tank, Mal/Mal) (2:30)
06. A.D.D. ("American Dream Denial") (Tank/Mal) (3:17)
07. Mr. Jack (Tank, Mal/Mal) (4:09)
08. I-E-A-I-A-I-O (Tank/Tank, Mal, Odad, Dolm) (3:08)
09. 36 (Tank/Tank) (0:46)
10. Pictures (Tank, Mal/Mal) (2:06)
11. Highway Song (Tank, Mal/Mal) (3:13)
12. Fuck the System (Tank/Mal, Tank) (2:12)
13. Ego Brain (Tank, Mal/Mal, Tank) (3:21)
14. Thetawaves (Tank, Mal/Mal) (2:36)
15. Roulette (Tank/Mal, Tank) (3:21)
16. Streamline (Tank, Mal/Mal) (3:37)
Total Time (43:22)

Recorded 2002
Produced: Rick Rubin and Daron Malakian
Engineered: Greg Collins, Darren Mora, Dave Shiffman
Mixed: Andy Wallace
Worldwide Representation: Velvet Hammer Music and Management Group
Additional Vocals: Arto Tunçboyaciyan on "Bubbles"
"Steal This Album" tvoří dosud nevydané nahrávky z let 1995-2001 a skladby jako "Innervision", "Fuck The System", "Pictures", "Boom" a nebo "American Dream" se měly objevit původně na "Toxicity", ale nakonec byly vyřazeny. Akustickou věc "Roulette" začal zase Malakian psát už zhruba před 7 nebo 8 lety. Přestože se tedy jedná o jakési hudební popelky, odložené, rozpracované a nebo nedokončené věci, nečekejte žádné oschlé drobky od stolu. Od prvních vteřin se do vás zakousne divoká a hyperdynamická mašina, sršící energií a entusiasmem. Rozpoutaná smršť tvrdých kytarových riffů, zuřivých rytmických breaků a krkolomných rytmických i harmonických změn vás připlácne na zeď a omlátí s vámi omítku až na cihlu. Nechybí moment překvapení, hudba je plná neobvyklých harmonií a zvukových detailů. Zběsilý rej prudkých výpadů, nečekaných vývrtek a vybuchující gejzíry hudební kreativity vás donutí mlátit hlavou o podlahu a přitom si šťastně pobrukovat melodii, valící se vaším obývákem. Ďábelsky precizní a přesto živočišné, k prasknutí nabité emocemi a spalující vášní. Pěvecký rejstřík Serj Tankiana je až obludně široký. Pohybuje se od extravagantního kokrhání, přes naléhavý a emocemi přetékající vokál, až po divoký ryk avarských nájezdníků, pomazaných krví svých nepřátel. Nemá skutečně význam zabývat se jednotlivými písněmi, protože VŠECHNY do jedné jsou prostě skvělé a stojí za pozornost. Vypadá to, že studnice jejich hudební inspirace a kreativity je bezedná a že SOAD mohou s klidem vydávat jedno album za druhým a my budeme mít stále nad čím žasnout a nevěřícně kroutit hlavami. SOAD jsou jedněmi z mála, kteří stanovují vlastní pravidla a vytyčují nové hranice, pokud v jejich případě vůbec nějaké existují.

Skupina:
Serj Tankian - Lead and Backing Vocals, Keyboards, Guitars
Daron Malakian - Guitars, Backing and Lead Vocals, Oud
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals
John Dolmayan - Drums
Hosté:
Kirk Hammett - Additional Guitar (14)


Diskografie Toxicity
Vyšlo September 4, 2001, Columbia Record

Seznam skladeb:
01. Prison Song (Tank, Mal/Mal) (3:21)
02. Needles (Tank, Mal/Tank, Mal) (3:13)
03. Deer Dance (Tank, Mal/Mal) (2:55)
04. Jet Pilot (Tank/Odad, Mal) (2:06)
05. X (Tank/Mal) (1:58)
06. Chop Suey! (Tank, Mal/Mal) (3:30)
07. Bounce (Tank/Mal, Odad) (1:54)
08. Forest (Tank/Mal) (4:00)
09. ATWA (Air, Trees, Water, Animals) (Tank, Mal/Mal) (2:56)
10. Science (feat. Arto Tunçboyaciyan) Tank/Mal) (2:43)
11. Shimmy (Tank/Tank) (1:51)
12. Toxicity (Tank/Mal, Odad) (3:39)
13. Psycho (Tank, Mal/Mal) (3:45)
14. Aerials[I] (Tank, Mal/Mal) (6:11)
Total Time (44:01)

Recorded February - July 2001 at Studio Cello Studios, Hollywood, Los Angeles, California, U.S.
Produced: Rick Rubin and Daron Malakian
Co-Produced: Serj Tankian
Mixed: Andy Wallace at Enterprise Studios, Burbank, CA
Mastered: Eddy Schreyer at Oasis Mastering, Studio City, CA
Engineered: David Schiffman
Additional Engineering: Greg Collins, Darren Mora
Assistant Engineers: Darrn Mora, Al Sanderson, Ryan McCormick, Jim Champagne
Assistant Mixdown Engineer: Rich Balmer
Additional Vocals/Music: Arto Tunçboyaciyan
Additional Piano: Rick Rubin
Strings Written: Serj Tankian
Additional Strings Written: Marc Mann
Strings Arranged and Conducted: Marc Mann
Photography: Martyn Atkins (Studio), Glen E. Friedman (Back Cover, Water), John Dolmayan, Hallie Sirota
Cover Art: Mark Wakefield
Art Direction: Shavo Odadjian, Brandy Flower
Album Art Concepts: Shavo Odadjian & System of a Down
Inside Collage Art: John Dolmayan, Brandy Flower
Co Label Art: Shavo Odadjian
A&R direction: Dino Paredes
Production Coordinator: Lindsay Chase
Worldwide Representation: David Benveniste, Velvet Hammer Music and Management Group
Sparks přežraní stereoidy, No Means No s dynamitem v trenýrkách, sbor bulharských balalajek po elektrošocích. Tak nějak by se snad dalo charakterizovat album "Toxicity", které je ještě extrémnější, než bychom čekali. Sklad munice, který někdo omylem odpálil a jenž srovnal se zemí nejbližší velkoměsto. Zcela nepředvídatelná nukleární střela, jejíž dráhu letu by nevypočítal ani starý brach Albert (Einstein). Vysoce organizovaný chaos, který způsobí poplach ve vašem imunitním systému. Vše je v permanentním pohybu, v jiskřivém a vířícím víru barev, rytmů, tónů a náhlých melodických výpadů, jenž se točí kolem vaší lebky s děsivou rychlostí. Jednou jste dole, pak zase nahoře, jako párek pářících se klokanů. Neustávající bubnová palba ze všech hlavní, při které nábojnice ani nestačí dopadnout na zem. SOAD jsou chirurgicky přesní, ďábelsky obratní, prudce kreativní a pekelně nasraní. Znáte nějakou lepší kombinaci? Ze SPARKS si vzali tu jejich groteskní vizi operetních árií, od NO MEANS NO precizní punkovou řežbu a od svých arménských předků touhu po boji a živočišnou touhu užívat života plnými doušky. Zpěvák Serj Tankian se pohybuje s lehkostí primabaleríny od kabaretní fistule, přes emocionální hřmění až po death metalové chroptění a kapela za ním pálí jednu vysoce strukturovanou vypalovačku za druhou. Buďte si jisti, že tímto albem z vás SOAD vymlátí každou pochybnost.

Skupina:
Serj Tankian - Lead and Backing Vocals, Keyboards, Samples
Daron Malakian - Guitars, Backing and Lead Vocals
Shavo Odadjian - Bass, Vacking Vocals
John Dolmayan - Drums
Hosté:


Diskografie System Of A Down
Vyšlo June 30, 1998 , Columbia Record

Seznam skladeb:
01. Suite-Pee (Tank/Mal) (2:31)
02. Know (Tank/Odad, Mal, Tank) (2:56)
03. Sugar (Tank/Odad, Mal) (2:33)
04. Suggestions (Tank/Mal) (2:44)
05. Spiders (Tank/Mal) (3:35)
06. DDevil (Tank/Odad, Mal) (1:43)
07. Soil (Tank/Mal) (3:25)
08. War? (Tank/Mal) (2:40)
09. Mind (Tank/Odad, Mal, Tank) (6:16)
10. Peephole (Tank/Mal) (4:04)
11. CUBErt (Tank, Mal/Mal) (1:49)
12. Darts (Tank/Mal) (2:42)
13. P.L.U.C.K. (Politically Lying, Unholy, Cowardly Killers) (Tank/Mal) (3:38)
Total Time (40:36)

Recorded November 1997 - February 1998 at Sound City Studios, Van Nuys, California and Akademie Mathematique of Philosophical Sound Research Studios, Hollywood, California
Vocals and Additional Recordings at Akademie Mathematique of Philosophical Sound Research, Hollywood, CA
Produced: Rick Rubin with System of a Down
Mixed: D. Sardy at Record Plant Studios, Hollywood, CA & Hollywood Sound, CA
Mastered: Vlado Meller at Sony Studios, New York, NY
Engineered: Sylvia Massy
Engineer/Assistant Engineer: Greg Fidelman
Additional Recording/Finishing Touches: D. Sardy
Assistant Engineers: Sam Storey, Nick Raskulinecz
Assistant Mixdown Engineers: James Saez, Greg Gordon, Andy Haller
Second Assistant Mixdown Engineer: Bryan Davis
Extra Piano: Rick Rubin
Photography: Anthony Artiaga
Cover Art: John Heartfield
Art Direction: Frank Harkins & System of a Down
A&R Direction: Dino Paredes, Sam Wick
Management: Velvet Hammer Management, David Benveniste
Úžasný debut, na kterém se SOAD představili už jako hotová kapela s jasným názorem, osobitým zvukem, originálním skladatelským potenciálem, nadstandardními hráčskými schopnostmi a s fenomenálním zpěvákem. Punkové breaky, thrash metalové riffy, alternativní rockové postupy, arménská lidovka, hardcoreová intenzita, kabaretní teatrálnost, to vše ve zcela uvěřitelném a smysluplném tvaru, neustále bláznivě vířícím přímo před vašima očima. Serj Tankianův vokál má sílu vytrhnout vám srdce z těla a už jej nikdy nevrátit zpět. Tolik spalující vášně a rozbouřených emocí v jedné osobě jsem už hodně dlouho neviděl. SOAD zdobí až nelidsky dokonalá souhra, živočišná dravost a předimenzovaná výbušnost. Jsou vypjatí až na samou hranici zhroucení a mnohdy i za ni. Jsou vždy o krok před vámi a vy ani nestačíte sledovat všechny ty jejich klamné výpady, úhybné manévry a stínové útoky. Album přineslo kapele několik hitů, jako např. skladby "Suite-Pee, Know, Sugar, Spiders, War" a řadu dalších. Závěr desky už přece jen trochu ztrácí dech, ale i tak je to ohromující debut, jaký se hned tak nevidí.


Skupina:
Serj Tankian - Vocals, Keyboards, Theremin
Daron Malakian - Vocals, Guitars
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals
John Dolmayan - Drums, Percussion
Hosté:


Diskografie Live In Armenia
Vyšlo 2016,

Seznam skladeb:
01. Wake Up the Souls - Part 1 (1:16)
02. Holy Mountains (5:26)
03. Jet Pilot (2:25)
04. Suite-Pee (1:07)
05. Prison Song (3:34)
06. U-Fig (2:45)
07. Aerials (3:48)
08. Soldier Side - Intro (0:54)
09. B.Y.O.B. (4:21)
10. I-E-A-I-A-I-O (4:14)
11. Wake Up the Souls - Part 2 (3:50)
12. Bubbles (1:55)
13. CUBErt (2:19)
14. Hypnotize (3:02)
15. Dreaming (2:11)
16. Needles (3:06)
17. Deer Dance (5:42)
18. P.L.U.C.K. (3:24)
19. Sardarabad (folk song cover) (1:56)
20. Psycho (4:40)
21. Chop Suey! (3:02)
22. Lonely Day (2:57)
23. Question! (4:10)
24. Bounce (1:37)
25. Kill Rock ‘n Roll (2:18)
26. Marmalade (3:38)
27. Lost in Hollywood (5:08)
28. Spiders (3:14)
29. Mr. Jack (6:41)
30. Wake Up the Souls - Part 3 (4:32)
31. Science (2:29)
32. Chic ‘N’ Stu (2:32)
33. ATWA (2:47)
34. War? (3:49)
35. Arto (3:31)
36. Cigaro (1:33)
37. Roulette (3:43)
38. Toxicity (3:00)
39. Ghapama & Aman Telo (folk songs) (1:22)
40. 121:08 Sugar ()
Total Time: (146:49)
"The Wake Up the Souls Tour" je koncertní turné arménsko-americké rockové kapely System of a Down, které proběhlo v roce 2015, koncert se konal 23. dubna na Náměstí Republiky. Turné bylo věnováno připomenutí 100. výročí arménské genocidy a mělo zvýšit povědomí o událostech, které měly za následek zabití zhruba 1,5 milionu Arménů vládou Osmanské říše v roce 1915.

Skupina:
Serj Tankian - Lead and Backing Vocals, Keyboards, Guitars
Daron Malakian - Guitars, Backing and Lead Vocals, Oud
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals
John Dolmayan - Drums
Hosté:
Diskografie Chop Suey
Bootleg, vyšel 2001,

Seznam skladeb:
01. Drugs Intro (0:57)
02. Suite Pee (3:02)
03. Jet Pilot (2:31)
04. Prison Song (4:11)
05. Know (2:49)
06. Needles (3:12)
07. Suggestions (3:38)
08. Technical Problems (0:55)
09. Improvisation (2:45)
10. Psycho (4:00)
11. Chop Suey (3:17)
12. Science (2:33)
13. Aerials (3:27)
14. Goodbye Blue Sky (1:31)
15. War? (3:29)
16. Sugar (4:17)
17. Soil (3:21)
18. Bounce (2:32)
Total Time (99:27)

Nahráno živě na festivalu Lowlands v Holandsku, v 25. srpna 2001
Zvuková kvalita tohoto záznamu není nijak závratná a má spíše informativní charakter a pro někoho snad i sběratelskou hodnotu. Playlist tvoří skladby z prvních dvou studiových alb s důrazem na tehdy aktuální "Toxicity" a jedna poněkud nedbalá cover verze písně "Goodbye Blue Sky" od PINK FLOYD. Kapela se nezdá být tak perfektně zaostřená a precizní jako na studiových deskách, ale to při zmiňované kvalitě záznamu nelze objektivně posoudit. Není to však ani podstatné. Důležitě je zjištění, že dokáží bez větších problémů zahrát své skladby přesvědčivě i na živo a že Serj Tankian je za každých okolností vokálně suverénní, intonačně bezchybný a že jeho zásoba energie je zdá se bezedná.


Nahráli:
Hosté:
Diskografie Foundations
EP, vyšlo září 2024,

Seznam skladeb:
01. A.F. Day ()


Total Time (00:00)

Producer: Serj Tankian


Nahráli:
CSUN Symphony Orchestra
Brian Thorsett - Tenor
Azam Ali - Vocals
Charles Elliott - Metal Vocalist (Abysmal Dawn)
Francesca Genco - Alto Vocalist
Hosté:
Diskografie Invocations
Vyšlo 27. října 2023, Serjical Strike Inc.

Seznam skladeb:
01. Green Mountain (4:45)
02. Free the Piano (3:49)
03. Der Voghormia (4:08)
04. Aurora's Dream (6:54)
05. Fragile (3:00)
06. Rembetica (3:24)
07. Gaia (3:05)
08. Ghost In The Machine (4:59)
09. Five Heads (4:20)
10. Desara (3:06)
11. Moment (2:19)
12. Kul Ena (4:19)
13. Stringopolous (4:18)
14. Sad Romance (4:10)
15. Flying Phone Medley (6:22)
Total Time (62:58)

Producer: Serj Tankian


Nahráli:
Written-By, Performer: Serj Tankian
Hosté:
Diskografie Perplex Cities
EP, vyšlo 21. října 2022, Serjical Strike Records, 538653711 (US) Unofficial Release

Seznam skladeb:
01. Pop Imperialism (3:45)
02. The Race (4:31)
03. I Spoke Up (3:19)
04. Rumi Loves His Cars (2:54)
05. Forgive Me Father (2:58)
Total Time (17:27)

Producer: Serj Tankian


Nahráli:
Written-By, Performer: Serj Tankian
Dan Monti - Guitar [Additional], Drum Programming, Bass
Andrew Kzirian - Oud
Hosté:
Diskografie Elasticity
EP, vyšlo 19. března 2021, BMG, 538653692 (US)
Alchemy Recordings, 538653692 (US)
Serjical Strike Records, 538653692 (US)

Seznam skladeb:
01. Elasticity (4:02)
02. Your Mom (4:17)
03. Rumi (3:47)
04. How Many Times? (3:19)
05. Electric Yerevan (5:28)
Total Time (20:53)

Producer: Serj Tankian
Engineering: Vlado Meller and Dan Monti
Mixed: Dan Monti, Serj Tankian
Mastered: Vlado Meller
Artwork, Design, Layout: George Tonkian
Photography [Artwork Photography]: Serj Tankian


Skupina:
Serj Tankian - Vocals (01,21)
Larisa Ryan - Vocals (01,11,13,21)
Andreas Pappas, Vagelis Karypis, Petros Kourtis - Davul (23)
Vardan Grigoryan - Duduk (23)
Jeffrey Mallow - Guitar (23)
Sofia Labropoulou - Kanun (23)
Sokratis Sinopoulos - Lyre (23)
Kostas Theodorakos - Vibraphone, Chimes, Finger Cymbals (23)
David Alpay - Violin (05,23)
Hosté:
Diskografie 1915 (Original Motion Picture Soundtrack)
Vyšlo 21. dubna 2016, Serjical Strike Records, SS020

Seznam skladeb:
01. Ari Im Sokhag With Guitar (Bonus) (Composed: Barsegh Kanachyan/Lyrics: Raphael Patkanian) (1:33)
02. Tonight On This Stage / Opening Theme (Extended) (4:50)
03. Everything Ends Tonight (1:11)
04. Angela In Character Plus Fable (1:39)
05. We Finally Go Back To 1915 (Extended) (3:07)
06. Ghosts In Simon's Head (0:34)
07. The Play Is Coming To Life (1:27)
08. Falling In Love With The Enemy's Wife (0:29)
09. Angela's Dreams (Alternative) (2:50)
10. Who Are You Erica's Reveal (4:41)
11. Angela's Dreams (1:36)
12. James Leaves / Death Threat (1:46)
13. In The Wall With Angela (Bonus) (0:41)
14. Are You Ready? / Flashback (1:32)
15. The Theatre Opens (1:29)
16. Angela's Decision / Gabriel Confronts James (1:53)
17. James Discovers Simon's Secret (2:27)
18. Angela Is Already In 1915 (3:43)
19. James Becomes The Turk (2:52)
20. Descendants Of Those Who Survived 1915 (4:53)
21. Ari Im Sokhag (Composed: Barsegh Kanachyan/Lyrics: Raphael Patkanian) (2:49)
22. 1915 Theme End Credits (Extended) (4:17)
23. 100 Years (Bonus) (10:42)
Total Time (34:00)

Arranged: Serj Tankian (01,21)
Mixed At Serjical Strike Studios
Mastered At Serjical Strike Studios
Music, Composed, Producer, Performer, Mixed, Mastered: Serj Tankian
Composed, Orchestrated, Producer, Performer: John Psathas (23)
Composed, Orchestrated, Producer, Performer, Mixed, Mastered: Serj Tankian (23)
Design Concept: Art Babayan
Design, Layout: George Tonikian
Original Motion Picture Soundtrack of 1915 a film by Garin Hovannisian & Alec Mouhibian. Limited to 100 handwritten numbered and signed copies.

Nahráli:
Choir - Hover Chamber Choir Of Armenia
Conductor - Sona Hovhannisyan
Conductor, Creative Director [Artistic Director] - Eduard Topchjan
Orchestra - Armenian Philharmonic Orchestra
Hosté:
Diskografie The Last Inhabitant
Vyšlo Listopad 2016, Licensed To Fish Eye Art Cultural Foundation

Seznam skladeb:
01. Intro - The Mountains Speak (3:36)
02. Title Track Meets The Commandante (1:06)
03. Ibrahim's Household (0:43)
04. Rebecca's Pain To Apkar's (2:20)
05. The Commandante And The Artiste (2:11)
06. Apkar Going Home (0:42)
07. Apkar Finds Ibrahim At His Doorstep (1:06)
08. Post Office To Apkar's House Readying (3:22)
09. Artiste And The Russian Soldier (0:35)
10. Jurka Comes Home (1:07)
11. Jurka Wakes Up (0:28)
12. The Melancholy Of Apkar's Life (1:08)
13. Ibrahim And Apkar Discuss The Tombstone (1:56)
14. Apkar Working On The Tombstone (1:12)
15. Apkar's Home Vandalized (1:04)
16. Varsenig (2:16)
17. The Artiste Is Near (2:12)
18. Jurka Theme Precursor (0:22)
19. Apkar's Love For Jurka (1:09)
20. Death Or Tea? (1:18)
21. The Bathing Of Danger (1:28)
22. Jurka's Theme - The Lullaby (4:06)
23. Rebeka Gives Birth (0:50)
24. Helicopter (0:48)
25. Danger Approaches (1:26)
26. The Dangerous Artiste Is Here (1:18)
27. The Quiet Escape (3:20)
28. Fire Chat-Saying Goodbye (1:54)
29. Remembering Razmik (0:40)
30. The Battle (2:22)
31. Jurka's Final Theme - The Lullaby In Full (1:44)
32. Fragile (3:39)
33. Piano End Credits (1:26)
Total Time (34:00)

Producer: Serj Tankian
Promotional CD sent to Oscar voters for Best Original Score at the 89th Academy Awards.
Soundtrack z filmu 'The Last Inhabitant' od režiséra jménem Jivan Avetisyan.

Skupina:
Hosté:
Diskografie Orca Symphony No. 1
Vyšlo 25. června 2013, Reprise/Serjical Strike

Seznam skladeb:
01. Act I - Victorious Orcinus (8:45)
02. Act II - Oceanic Subterfuge (8:05)
03. Act III - Delphinus Capensis (7:58)
04. Act IV - Lamentation of the Beached (8:53)
Total Time (34:00)

Recorded October 27, 2012 at Brucknerhaus, Linz, Austria
Producer: Serj Tankian
Orca s podtitulem Symphony No. 1 je čtvrté studiové album zpěváka Serje Tankiana, vydané v červnu 2013 u vydavatelství Serjical Strike Records. Producentem alba byl sám Tankian a jde o jeho první symfonii. Nahrána byla již v říjnu 2012.

Skupina:
Serj Tankian - Vocals
Dan Monti - Guitars
Mario Pagliarulo - Bass
Troy Zeigler - Drums
Hosté:
Diskografie Harakiri
Vyšlo 10. července 2012, Reprise Records/Serjical Strike

Seznam skladeb:
01. Cornucopia (4:28)
02. Figure It Out (2:52)
03. Ching Chime (4:05)
04. Butterfly (4:10)
05. Harakiri (4:19)
06. Occupied Tears (4:22)
07. Deafening Silence (4:16)
08. Forget Me Knot (4:26)
09. Reality TV (4:09)
10. Uneducated Democracy (3:59)
11. Weave On (Tankian, Steven Sater) (4:07)
Bonusy na deluxe verzi
12. Revolver (2:31)
13. Tyrant's Gratitude (Tankian, Sater) (2:38)
Japonská verze
12. Revolver ( 2:31 )
Total Time (45:18)

Producer: Serj Tankian
Serj produkoval album "Harakiri" sám ve svém domácím studiu v Los Angeles. Pokusil se změnit tentokrát psaní trochu jinak. "Použil jsem Apple iPad jako nástroj pro napsání tří písní desce" vysvětluje Serj. "Musíme se přimět sami do psaní různými způsoby, jak se dostat k neočekávaným výsledkům." Album nahrál jeho koncertní soubor nazvaný The F.C.C., jehož řadách jsou Dan Monti na kytaru, Mario Pagliarulo na basu a Troy Ziegler na bicí. Dan Monti také vypomáhal s mixem a produkcí. Album následně masteroval Vlado Meller (Metallica, Red Hot Chili Peppers, Kanye West).

Nahráli:
Vincent Pedulla - Additional Orchestrations
Dan Monti - Additional Guitars (02,06,11), Drum and Bass engineering (01-06,09,11
Troy Zeigler - Live Drumming (01-06,09,11
David Alpay - Solo Violin (11)
Mario Pagliarulo - Live Bass (01-06,09,11)
Shana Halligan - Additional Vocals (04,11)
Ani Maldjian - Additional Operatic Vocals on various songs
Brain - Live Drumming (10)
Diskografie Imperfect Remixes
EP, vyšlo 1. března 2011, Serjical Strike

Seznam skladeb:
01. Goodbye - Gate 21 (Rock Remix, featuring Tom Morello) (3:41)
02. Reconstructive Demonstrations (Rock Remix) (4:06)
03. Invisible Love - Deserving? (Electro Remix) (4:22)
04. Goddamn Trigger (Non-Album Track) (3:20)
Total Time (15:29)

All songs written, performed, produced, engineered and orchestrated: Serj Tankian
EP "Imperfect Remixes" arménsko-amerického zpěváka Serje Tankiana vyšlo 1. března 2011 a představují se na něm upravené remixy skladeb z jeho předchozího alba "Imperfect Harmonies", které vyšlo v září 2010. jednu kompilaci má na svědomí Tom Morello, který se uvedl pod remixem "Goodbye - Gate 21". Album také obsahuje extra B-stranu ze studiových nahrávek alba "Imperfect Harmonies" nazvanou "Goddamn Trigger".

Nahráli:
Vincent Pedulla - Additional Orchestrations
Dan Monti - Additional Guitars (02,06,11), Drum and Bass engineering (01-06,09,11
Troy Zeigler - Live Drumming (01-06,09,11
David Alpay - Solo Violin (11)
Mario Pagliarulo - Live Bass (01-06,09,11)
Shana Halligan - Additional Vocals (04,11)
Ani Maldjian - Additional Operatic Vocals on various songs
Brain - Live Drumming (10)
Diskografie Imperfect Harmonies
Vyšlo 21. září 2010, Serjical Strike / Reprise

Seznam skladeb:
01. Disowned Inc. (4:07)
02. Borders Are... (4:38)
03. Deserving? (4:05)
04. Beatus (4:41)
05. Reconstructive Demonstrations (5:04)
06. Electron (3:46)
07. Gate 21 (2:43)
08. Yes, It's Genocide (3:15)
09. Peace Be Revenged (3:59)
10. Left Of Center (3:06)
11. Wings Of Summer (4:45)
Total Time (45:24)


Skupina:
Serj Tankian - Lead and Backing Vocals, Keyboards, Piano, Synthesizers, Guitars, Drum Programming, Melodica, Bells, Theremin
John Dolmayan - Drums
Daron Malakian - Guitars, Backing and Lead Vocals, Oud
Shavo Odadjian - Bass, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Elect The Dead Symphony
Vyšlo 9. března 2010, Warner Bros.

Seznam skladeb:
01. Feed Us [Live] (7:29)
02. Blue [Live] (3:15)
03. Sky Is Over [Live] (3:08)
04. Lie Lie Lie [Live] (3:58)
05. Money [Live] (3:28)
06. Baby [Live] (3:40)
07. Gate 21 [Live] (2:48)
08. The Charade [Live] (4:30)
09. Honking Antelope [Live] (3:49)
10. Saving Us [Live] (4:55)
11. Elect The Dead [Live] (3:08)
12. Falling Stars [Live] (3:23)
13. Beethoven's C**t [Live] (3:28)
14. Empty Walls [Live] [Explicit] (3:56)
Total Time (45:18)

All Songs Written & Performed: Serj Tankian
All songs recorded at Serjical Strike Studios
Produced: Serj Tankian
Engineered: Dan Monti & Serj Tankian
Mastered: Vlado Meller at Sony Music Studios in New York, NY

Skupina:
Hosté:
Diskografie Lie Lie Lie
EP, vyšlo 27. května 2008, Reprise/Serjical Strike

Seznam skladeb:
01. Lie Lie Lie (Live From MySpace's The List) (3:48)
02. The Unthinking Majority (Live From MySpace's The List) (3:53)
03. Empty Walls (Victorious Club Mix - mixed DJ LethalRush) (5:45)
04. Sky Is Over (Fawk Yeah Remix) (3:39)
05. Empty Walls (Dub Remix) (4:01)
Total Time: (21:07)

Produced: Serj Tankian
"Lie Lie Live" je digitální EP Serje Tankiana, které vychází z alba "Elect The Dead". Obsahuje směsici remixů a audio záznamů z koncertu. Všechny živé písně byly nahrány na koncertu v Las Vegas 25.10. 2007. Skladby 01 a 02 byly nahrány živě 25. října 2007 v House Of Blues, Las Vegas, NV pro Myspace's 'The List'.

Skupina:
Serj Tankian - Guitars, Bass, Piano, Vocals, Synthesizers, Drum Programming, Melodica, Bells
John Dolmayan - Drums (02,04)
B. Brain Mantia - Drums (01,03,05,07-09,11) (Primus, Guns N' Roses)
Dan Monti - Guitars (01-04,06,08,11), Bass (02,06-09,11), Drum Programming (06)
Diran Noubar - Solo Guitar (05)
Antonio Pontarelli - Violin Solo (02-04)
Ani Maldjian - Additional Vocals (05,09)
Cameron Stone - Additional Cello (01-04,06,08,11,12)
Antonio Pontarelli - Violin (01,03,04,06,08)
Dan Monti - Guitars (04), Synthesizers (06)
Fabrice Favre - Synthesizers (06)
Hosté:
Diskografie Elect The Dead
Vyšlo 23. října 2007, Warner Bros/Wea

Seznam skladeb:
01. Empty Walls [Explicit] (3:50)
02. The Unthinking Majority (3:46)
03. Money (3:53)
04. Feed Us (4:31)
05. Saving Us (4:41)
06. Sky Is Over (2:57)
07. Baby (3:30)
08. Honking Antelope (3:50)
09. Lie Lie Lie (3:33)
10. Praise The Lord And Pass The Ammunition (4:23)
11. Beethoven's C*** (3:13)
12. Elect The Dead (2:54)
Total Time (45:24)

All drums recorded at The Pass in Los Angeles, CA
Produced: Serj Tankian
Mixed: Neal Avron at Paramount Recording Studios in Los Angeles, CA
Mix Assistant: Nicholas Fournier
Engineered: Dan Monti and Serj Tankian
Mastered: Vlado Meller at Sony Music Studios in New York, NY
Artwork: Sako Shahinian
Photography: Greg Watermann
"Elect The Dead" je první čistě sólové album zpěváka skupiny SOAD. Celé album (autor hudby a textu, nahrání, mixování, produkce) realizoval Serj Tankian zcela sám a vydal je prostřednictvím svého vydavatelství Serjical Records. Pomocnou ruku poskytlo pouze pár umělců při nahrávání operních vokálů, bubnů… Ke každé písni na albu byl natočen videoklip. Turné k albu pořádá s několika více i méně známými hudebníky a říkají si "Serj Tankian and Flying Cunts of Chaos“ (The FCC - parodie na Federal Communications Commission). Album "Elect The DeadP" se původně mělo jmenovat právě "Flying Cunts Of Chaos", ale naštěstí to Serjovi přátelé rozmluvili.

Skupina:
Serj Tankian - lead and backing vocals, keyboards, theremin
Tigran Hamasyan - Piano (01,05,07,09,12,13)
Valeri Tolstov - flautist (01-07,10,11-15)
Tom Duprey - Trumpet (01-08,11-15)
Troy Zeigler - (01-06,11,14,15)
Hosté:
Vincent Pedulla - (07,08)
Robert Simring - (07)
Jeff Muzzerole - (07)
David Finch - (07)
Stewart Copeland - (07)
James Merenda - (08)
David Alpay - (08)
Stepan Haytayan - (11)
Mario Caspar - (13)
Jon Del Sesto - (14)
Mario Pagliarulo - (15)
Dan Monti - (15)
Larry LaLonde - (15)
Diskografie Jazz-Iz-Christ
Vyšlo 23. července 2013, Serjical Strike Records

Seznam skladeb:
01. Fish Don't Scream (3:37)
02. End of Time (3:55)
03. Honeycharmed (4:20)
04. Arpeggio Bust (4:02)
05. Yerevan to Paris (4:01)
06. Scotch in China (2:46)
07. Distant Thing (3:43)
08. Song of Sand (3:04)
09. Garuna (4:45)
10. Balcony Chats (4:07)
11. Jinn (2:52)
12. Waitomo Caves (2:56)
13. Through Nights and Hopes (5:29)
14. Papa Blue (3:24)
15. Miso Soup (3:31)
Total Time (56:32)
"Jazz-Iz-Christ" je debutové studiové album projektu Jazz-Iz Christ, skupiny založené Serjem Tankianem. Album vyšlo 23. července 2013 pod labelem Serjical Strike Records. Pro album je zásadní účast renomovaného pianisty Tigrana Hamasyana, flétnisty Valeri Tolstova a trumpetisty Toma Dupreye. Hostují zde i další hudebníci jako Stewart Copeland a herec a hudebník Davis Alpay a Vincent Pedulla. Jedná se o zvláštní album v Tankianově diskografii, protože pouze u čtyřech z 15 skladeb je k dispozici i Serjův vokál. Všechny ostatní skladby jsou instrumentální s výjimkou "End Of Time", na níž se uvedla zpěvačka. Podle Tankiana je Jazz-Iz-Christ kombinací. Je tu nějaký klasický jazz, taneční věci i progresivní věci.

Skupina:
Serj Tankian - lead and backing vocals, keyboards, theremin
Arto Tunc Boyaciyan - Percussion
Hosté:
Jenna Ross: Dances Vocally, Entranced (Vision of Her Soul at 03)
Vahe Marzbetuny: Objects to the Devil's Wedding Brandishing Unsheathed Sword
Sevag: Introduces the Hurricane (03)

Executive Producer and A&R: Serj Tankian
Co-Executive Producer: Peter Bahlawanian
Art Direction: Brandy Flower
Cover Images: Bob Sacha
Studio Collage & Shoe Image: Ari Michelson
All Other Photos: Serj Tankian
Diskografie Serart
Vyšlo 6. května 2003, Columbia/Serjical Strike

Seznam skladeb:
01. Intro (Tankian) (0:38)
02. Cinema (Tankian) 3:59)
03. Devil's Wedding (Arto Tunçboyaciyan 4:08)
04. The Walking Xperiment (Tankian) (3:33)
05. Black Melon (Tunçboyaciyan) (3:36)
06. Metal Shock (Tunçboyaciyan) (0:31)
07. Save the Blonde (Tankian) (3:14)
08. Love is the Peace (Tunçboyaciyan) ( 2:32)
09. Leave Melody Counting Fear (Tankian) (3:45)
10. Gee-Tar (Tankian) (1:11)
11. Claustrophobia (Tankian) (1:36)
12. Narina (Tunçboyaciyan, Jenna Ross) (5:31)
13. Zumba (Tunçboyaciyan) (0:53)
14. Facing the Plastic (Tankian) (3:46)
15. If You Can Catch Me (Tunçboyaciyan) (1:03)
16. I Don't Want to Go Back Empty-Handed (Tunçboyaciyan) (4:08)
Total Time (43:53)
Deluxe Edition Bonus Track
17. Facing the Plastic (Mindless Self Indulgence Remix) (Tankian, James Euringer) (3:56)
18. Narina (Bill Laswell Remix - Radio Edit) (Tunçboyaciyan, Ross) (3:50)
Total Time (51:39)
19. DVD - Sun Angle Calculator (14:00)

Produkce: Serj Tankian and Arto
Vedlejší projekt zpěváka SOAD Serj Tankiana, ve kterém spojil své síly s avantgardním multi instrumentalistou a folkovým zpěvákem Arto Tuncem Boyaciyanem. Výsledkem je pestrá hudební mozaika lidové hudby, folku, ethna, jungle, drum´n´bassu, trip hopu, jazzu a psychidelie. Převažuje bohatá rytmika složená převážně z různých perkusí, nad nimiž se klene cizokrajná látka, utkaná ze zvuků "živých" hudebních nástrojů, stejně jako elektroniky, rozličných samplů, konkrétních zvuků apod. Serj Tankian se ale tady drží až příliš při zemi a ani zdaleka nevyužívá svůj hlasový potenciál a spíše svým vokálem jednotlivé skladby jen tak zlehka koloruje. Výsledek nemá s původní tvorbou SOAD pranic společného a hudebně je to spíše něco mezi Ali Farka Tour, Fundamental nebo český Jablkoň. Celek zní sice místy celkem zajímavě, ale není nijak převratný ani originální a nepřináší do daného hudebního stylu žádný nový a nebo stylotvorný prvek. Potenciál tohoto jinak jistě velmi zajímavého hudebního spojení tedy zůstal bohužel ne zcela naplněn.

Skupina:
Daron Malakian - vocals, guitars, bass guitars, keyboards/organs/mellotrons
Hosté:
Diskografie Dictator
Vyšlo 20. července 2018, Scarred for Life

Seznam skladeb:
01. Lives (4:03)
02. Angry Guru (3:36)
03. Dictator (3:00)
04. Fuck and Kill (3:35)
05. Guns Are Loaded (4:16)
06. Never Forget (3:19)
07. Talkin' Shit (4:50)
08. Till the End (4:55)
09. We Won't Obey (3:39)
10. Sickening Wars (2:18)
11. Gie Mou "My Son" (instrumental, Stamatis Kokotas cover) (2:55)
12. Assimilate (Skinny Puppy cover) (3:38)
Total Time: (44:05)

All songs written: Daron Malakian
Producer: Daron Malakian
Artwork: Vartan Malakian
Na obalu druhého alba pracoval Daronův otec Vartan Malakian, který v minulosti pracoval i na albech skupiny System of a Down (Mezmerize a Hypnotize).

Skupina:
Daron Malakian - vocals, guitars, bass guitars, keyboards/organs/mellotrons
John Dolmayan - drums
Hosté:
Additional Performances: Franky Perez and Danny Shamoun
Diskografie Scars on Broadway
Vyšlo 29. července 2008, Interscope

Seznam skladeb:
01. Serious (2:08)
02. Funny (2:55)
03. Exploding/Reloading (2:15)
04. Stoner Hate (2:00)
05. Insane (3:07)
06. World Long Gone (3:16)
07. Kill Each Other/Live Forever (3:05)
08. Babylon (3:56)
09. Chemicals (3:13)
10. Enemy (3:03)
11. Universe (4:15)
12. 3005 (2:54)
13. Cute Machines (3:03)
14. Whoring Streets (3:01)
15. They Say (2:48)
Total Time: (45:04)

Recorded at Sunset Sound Studios: North Hollywood, California
Additional Recording at Steakhouse Studio: North Hollywood
All songs written: Daron Malakian
Producer: Daron Malakian
Engineered: Dave Schiffman
Additional Engineering and Editing: John Silas Cranfield
Assisted: Clifton Allen
Mixed: Ryan Williams, Pulse Recording: Los Angeles, California
Mastered: Eddy Schreyer, Oasis Mastering: Burbank, California
A&R for Interscope: Martin Kierszenbaum and Ben Gordon
Artwork: Vartan Malakian
Cover and Inlay Art: Sandra Cand
Package Design: Brandy Flower

Zpět

Zpět
Oficiální stránky:
www.systemofadown.com

Další zdroje:
www.americanrecordings.com
http://www.drummerworld.com/drummers/John_Dolmayan.html
http://musicminds.net/releases/system_of_a_down/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  5.12.2016 
Menu Poslední aktualizace: 14.6.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©