SBB




Zpět
SBB je polská rocková skupina, kterou v roce 1971 založil Józef Skrzek, multiinstrumentalista a vokalista skupiny. Skupina SBB v období své činnosti rozvíjela několik hudebních stylů: blues-rock, jazz-rock nebo progresivní rock. Kapelu založil v Siemianowicach Śląskich, v Horním Slezsku, Polsko, mladý pianista, baskytarista, hráč na foukací harmoniku, ale především zpěvák a skladatel Józef Skrzek s tehdy sedmnáctiletým kytaristou Apostolisem Anthimosem (kytara, perkussion, klávesy), synem řeckých emigrantů, a "beskydským horalem", Jerzy "Keta" Piotrowskim (bicí a perussion). Po několika kotrmelcích v sestavě kapela od roku 2014 znovu vystupuje v původním originálním složení. Józef Skrzek tehdy při zakládání snad vůbec netušil, jak silně zasáhne do hudebního vývoje v následujicím desetiletí. Z kapely se stala nefalšovaná legenda progresivní hudby nejen v Polsku, ale patří mezi absolutní špičku žánru.

Józef Skrzek začal hrát na hudební nástroje už jako 4 letý. V roce 1967 začal navštěvovaťt nejpredstížnější hudební školu v Polsku, v Katovicích, chtěl se tehdy stát koncertním klavíristou. Po zlomení ruky během hraní etudy, nemohol cvičit asi půl roku a v roce 1969 sa vzdal plánů státe se koncertním klavíristou. Začal hrát v různých rockových a jazzových kapelách.

V roce 1970 nastoupil do slavné polské blues-rockové skupiny Breakout jako baskytarista. Důvod, preč z ní nakonec odešel, neměl nic společného s hudbou. Jednou v noci, když se kapela sledovala v TV fotbalové utkání, po padnutí gólu si jejich bubeník Jozef Hajdasz začal dělqat legraci z týmu, kterému právě fandil Skrzek. Pustili se řádně do sebe, až na závěr Skrzek popadl basovou kytaru, odešel a už se více u nich neukázal.

Apostolis působil v kapelách po různých domech kultury, např. Piekarnia Gigant. Poprvé uviděl Józefa Skrzeka ještě v kapele Breakout. Byl konec roku 1970 a viděl jej na jejich koncertu ve Świnoujście a byl jim zcela fascinován. Pak se ukázalo, že chtěl založit kapelu, a protože Aposlolis znal toho muže, který je zvučil, získal od něj kontakt na Skrzeka. Pak za ním zašel, tam se rovněž setkal s Jerzy Piotrowskim a pozvali jej na jam session v kulturním centru někde v Dąbrówka Krtečkem poblíž Katovic. A pak to začalo. Přijali jej na tříměsíční zkušební dobu, během které vystupovali a posluchačům se to líbilo. Tehdy 17 letý syn řeckých emigrantů Apostolis Antymos rezignoval na školu a na vše ostatní, neboť chtěl hrát, a stal tak trvalou součástí rodící se legendy...

Když začínali, byli na tom finančně hodně špatně. Pod jménem Silesian Blues Band vystupovali po různých místech v Polsku, nahráli dokonce pro rádio několik skladeb, ale bylo pro ně velmi obtížné prosadit se na polském hudebním "rynku". V roce 1971 ale měli velké štěstí, když je oslovil Czeslaw Niemen, tehdejší polský rockový idol číslo 1, aby se stali součástí jeho doprovodné skupiny, což s basistou Helmutem Nadolskim dostalo podobu kvintetu jako Grupa Niemen. Spolu tvorili skutečně progresívní a originální hudbu, Skrzek se stal autorem i spoluautorem některých skladeb. Pro polský trh nahráli první Niemenovy desky "Niemen Vol.1" a "Niemen Vol.2" (1972), "Requiem Dla Van Gogha" a "Marionetky" a pro CBS v německých studiích pak anglicky zpívané desky "Strange Is The World" (1972) a "Ode To Venus" (1973).


Časem ale zjistili, že se jim těžko dýchá pouze v úloze doprovodné kapely, původní trojice měla vyšší ambice. Hladká spolupráce silných osobností Niemena a Skrzeka byla dále nemyslitelná pro neustálé tvůrčí třenice a dlouho nevydržela kvůli silným uměleckým osobnostem Skrzeka a Niemena. Od roku 1974 se umělecké cesty Niemena a Józefa Skrzeka rozdělily, což vyústilo v ukončení spolupráce s Czeslawem a návrat k vlastní tvorbě SBB. I když se cesty obou umělců rozešly, zůstali přáteli až do Niemenovy smrti. Kapela začala nahrávat pod zkráceným názvem SBB, jako Szukaj, Burz, Buduj (Search, Break, Build neboli Hledej, boř, buduj). Bylo to také jejich hudební krédo - hledali nové možnosti hudby, bořili bariéry a tvořili novou hudbu.

Bohužel v roce 1973 ještě nebyla odhalena "tajný úkol" agenta plukovníka Romualda Skopowskiego alias "Juliana Mateja" z polské tajné služby (pseudonym podle agenta GeStaPo Julia Mathea nebo Mateja, zodpovědného za veřejnou popravu Józefa Skrzeka, strýce Józefa Skrzeka v roce 1941), který začal v utajení spolupracovat a manipulovat s kapelou - Skopowski (Matej) se stal autorem textů většiny písní SBB (jakkoliv byly kvalitní), později také zpěvačky Haliny Frąckowiak. Józef Skrzek i Julian Matej se poznali někdy na konci 60. let, ještě před založením kapely.

První album s názvem "SBB" bylo nahráno živě na koncertech v klubě Stodola ve Varšave ve dnech 18. a 19. dubna 1974 po pouhých 2 měsících veřejného vystupování. Album bylo vydáno v roce 1974 a bleskurychle se rozprodalo. Je výborným dokumetem raných SBB. Na původním LP se objevily pouze dvě skladby "Odlot" a "Wizje", které obsahovaly hektické kytarové sóla , zkreslené basové linky, pár lyrických klavírních částí. Další měsíce se ukázaly jako přelomové pro množství koncertů v Polsku a tehdejších zemích východního bloku. Jejich první a zároveň živé album se stalo skutečnou událostí a zároveň i nejprodávanějším albem v Polsku. Náhle se mluvilo o "Supertriu", které boří všechny hudební hranice. Stali se velmi populární hlavně z důvodu, že jejich koncerty neměly žádnou obdobu v polském rocku 70. let. Suity v blues-jazzrockovém stylu s množstvím improvizací se svoji strukturou podobaly spíše tvrdším jazz-rockovým skladbám Mahavishnu Orchestra nebo rocku v pojetí Cream se silným důrazem na fortepiano a basovou kytaru, či Jimiho Hendrixe, podobně jako se jemnější klavírní části Jósefa Skrzeka podobaly ELP, a mistrovské Piotrowskiego bicí porovnávali s Billy Cobhamem. Obklopení kultem fanoušků se stali symbolem odporu mladé generace. Apostolis v té době měl pravděpodobně najdelší vlasy v Polsku...

Přesto stihli během koncertování nahrávat v studiích ve Varšavě (Polské rádio 3) a v Opole. Další deska "Nowy Horyzont" z roku 1975 již přináší znění progresivního rocku, který charakterizuje kapelu dodnes. Druhé album je vlastně druhem hudebního manifestu, který kombinuje časti moderních harmónií a Ravela (francúzsky impresionista) s ráznou rytmickou kytarou, syntezátorovými improvizacemi, naturalistickými dizonancemi, společně s mistrovskými kadencemi klavíru. Příkladem je rocková suita "Wolność z nami", v níž slyšíme partie fortepiana a lehké znění minimoogu, jenž se stal vizitkou skupiny.

"Hudba je všude", vyjadřil se Skrzek, "v Bachově fúze, v rockových písních nebo jenom v pískaní. Rádi hrajeme hudbu a to je všechno. Nestaráme se o překážky či hranice, ty bývají umělé. Chceme, aby naše hudba byla svobodná, volná a z tohoto důvodu nikdy nehrajeme podle nějakého programu."

Jejich třetí album "Pamięć" (1976) je mnohem více stylově čistější než předchozí dvě nahrávky. Dá se říciť, že logika a konstrukce spojené s hudební svobodou zde vyústily do jedné z nejlepší desky SBB. Skrzekovy zasněné vokály jsou zastoupeny v té nejlepší formě. Texty na albu pocházející od básníka Juliana Mateja jsou plné metafor a tajomství.

Čtvrtá deska "Ze słowem biegnę do ciebie" (1977) je znovu celkem odlišná od předešlé desky. Má mnohem blíže k symfonic a space rocku s množstvím kláves a výborné Apostolisovy kytary. Na albu jsou dvě skladby dlouhé cca po 20 minut a jsou dobrým příkladem tehdejšího směřování hudby SBB. Obě alba, třetí i čtvrté, jsou postupnými přechody ve směru promyšlených progresivních kompozic, ve kterých slyšíme Hammondovy varhany, Moogův syntezátor - zejména minimoog, jejž Józef Skrzek dokonale ovládl. Během koncertů tvorili druh "kontinuální formy", hudbu bez začátku a bez konce, hudbu plnou útržkovitých dojmů, různého frázování a zvratů ve zvuku. Každé album se více a více lišilo od free-rocku z první desky.

Skupina se ale neuzavírala jen sama pro sebe, ale současně spolupracovala i s jinými hudebníky během společných projektů nebo koncertu a jednotlivých vystoupení, jako byla například spolupráce s hudebníky Tomasz Stanko a Tomasz Szukalski, dvěma popředními polskými jazzmeny, s populární zpevačkou pop-rocku Halinou Frackowiak dokonce nahráli společně album "Geira" z roku 1978.

Rok 1978 byl pro SBB vystupující v triu hodně vyčerpávající. Korunoval jej koncert den před Vánocemi v západoněmeckém městečku Buchholz, po kterém se skupina nakonec rozhodla dopřát si delší pauzu. Odpočinek potřebovali všichni hudebníci, nejvíce pak Apostolis Anthimos, který se stále potýkal s následky o dva roky dříve prožitého nervového zhroucení. Takže když se po několika měsících pauzy hudebníci vrátili na pódium, během vystoupení v Dánsku Apostolis přemýšlel, že by mohli přibrat do sestavy druhého kytaristu. Jeho volbou byl nadaný Sławomir Piwowar, který se stal známý jako člen jazzové kapely Paradoks ("Drifting Feather", 1971) a z experimentální skupiny Czeslawa Wydrzyckiego Niemen Aerolit (alba "41 potencjometrów pana Jana” - 1974, "Niemen Aerolit” - 1975, "Idee Fixe" - 1978). Pivowar s nadšením odpověděl na telefonickou nabídku Lakiho a na jaře roku 1979 let přišel do Bytomi, kde se skupina připravovala několik týdnů na již nasmlouvané turné po tehdejším Československu.

SBB v roce 1974

V létě roku 1979 po návratu ze spřáteleného státu se SBB poprvé představila polskému publiku jako kvarteto, když odehrála sérii koncertů v letoviskách na pobřeží Baltského moře. Až po mnoha letech byly vydány na deskách "Pop Session 79" (2006) a "1979 Międzyzdroje" (2014). Uvedli se jako velmi odlišná kapela, neboť pár dní před tím hráli v západním Pomořansku, kde to byla v podstatě jedna velká improvizace, naproti tomu v Sopotech byl koncert založen především na materiálu složeném při práci na albech "Follow My Dream" (1977) a "Welcome" (1978 ). Na konci léta však tentokrát opět bez Piwovara, který nedostal svůj pas včas, SBB opět odjeli do západního Německa na koncerty. Jsou zdokumentovány na albu "Live In Köln 1979". Album "In The Shadow Of The Dom” (2009) je opět založeno na týmové improvizaci. Toto velké zalíbení pro volné otevřené formy bylo natolik zaráží, když již tehdy se v myslích hudebníků rodily velmi kondenzované písně, které nakonec skončily na více či méně, jak se o rok později ukázalo, na posledním studiovém albu s názvem "Memento z banalnym tryptykiem", které nahráli před rozpadem kapely.


V letech 1976-1979 se SBB pokoušeli získat i západní publikum. Kromě Československa, východního Německa a Maďarska vystupovali také v Rakousku, Západním Berlíně, Dánsku, Finsku a západním Německu. Dokonce kvůli tomu nahráli i 4 v zahraničí pořízená alba, 2 v západním Německu, 1 v tehdejší NDR a 1 v Československu. Desky nahrané v západním Německu s jmenují "Follow My Dream" (1978) a "Welcome" (1978). To z NDR nese pouze název "SBB" a bývá označováno jako "SBB Amiga" (1978). Album, které bylo nahráno pod hlavičkou Supraphon neslo také označení "SBB" (1978), ale název byl doplňován názvem první skladby jako "Wołanie O Brzęk Szkła", v pozdějších vydáních se uváděl dokonce název "Slovenian Girls". Hudba přítomná na těchto nahrávkách byla kompaktnější a jasnejší, SBB se prostě snažili skládat mnohem více přístupnější skladby pro poslucheče. Přinášeli kratší písně, hudba je více komerčnější a o něco blíže k popu. Naproti tomu ale hudba zůstává velmi osobitá a je stále plná nových nápadů a inovácí.


70. léta znamenala velké úspěchy, pro kapelu SBB, která ohromila fantastickými schopnostmi hudebníků, vzbudila potěšení brilantními alby, kompozicemi a úžasnými koncerty a to nejen v Polsku, ale rovněž v zahraničí. Koncertovali zejména v tehdejším Československu, v Německu, ve Švýcarsku, Holandsku, Rakousku, Finsku, Švédsku, Dánsku nebo v Maďarsku. SBB představovali v dobách tuhé komunistické normalizace světlo na konci nekonečného bolševického kulturního tunelu. Během této doby skupina sdílela scénu s takovými giganty jako Bob Marley (Roskilde Festival '78), Elton John, Soft Machine, Mahavishnu Orchestra, Jack Bruce, Thin Lizzy, Canned Heat, maďarská spřátelená Omega a genius elektroniky Klaus Schulze. Objevily se také skvělé alba jako například "Nový horizont", "Ze słowem biegnę do ciebie", "Memento z banalnym tryptykiem" nebo "Welcome" vydané v Německu.

Nahrávání dalšího alba probíhalo v Opole polském rozhlasovém studiu v únoru 1980, takže když kapela koncertovala na jaře po Polsku, diváci ještě neznali tyto nahrávky, přesto je kapela (i když nakonec jenom Moja ziemio wyśniona") uváděla na koncertech. Fyzicky ještě nebyly k dispozici na žádném médiu. SBB tedy především prezentovali jejích předchozí nahrávku vydanou v Německu na etiketě Spiegelei a v Polsku u Wifon LP "Welcome". Turné zahajovaly koncerty ve Varšavě, které se konaly do posledního místa ve vyprodaném Kongresového sále Paláce kultury a vědy. Není se čemu divit po tom všem, neboť kvarteto ze Slezska bylo v té době nejvýznamnějším rockovým artiklem, kterým se mohlo pyšnit lidové Polsko. Diváci byli žízniví po kapele a je to dokonale slyšet na nahrávkách Józefa Skrzeka. Dvojalbum vydané GAD Records, už druhým po desce "Live Jazz na Odře 1975", je nejen mimořádným dokumentem doby, ale především fascinujícím portrétem SBB se dvěma kytaristy v sestavě doplněné hutnou baskytarou leadera kapely, což na konci 70. let nebylo příliš typické pro Józefa Skrzeka.

Nazdory veškeré námaze ale SBB neuspěli v dobývání západních posluchčů, neboť vypukla éra disco, a co hůře, objevila se zhouba pro mnohé avantgardní kapely, punk. Jejich další deska "Memento z banalnym tryptykiem" (1980) už proto netoužila cílit na západní posluchače. Básník Julian Matej je nazpět s tajemnými texty a Skrzek se vrátil k idejím až někday před album "Pamięć". Nahrávka stylem právě navazuje na tuto desku, přesto jsou zde i nové prvky i další kytarista Slawomir Piwowar, který předtím hrál v jazzové kapele Paradox, nebo s Czeslawem Niemenem. Album se mohlo stát dobrým začátkem nové éry v historii SBB, ale stalo se na dlouhý čas jejich poslední nahrávkou, neboť kapela v roce 1980 přerušila svoji aktivituť necelý rok před vyhlášením výjimečného stavu v Polsku a pouhých 10 dní po masakru v polském "duševním zařízení", využívaným spíše jako koncentrační tábor, v Górna Grupa dne 31. října 1980, kde během jedné noci uhořelo více než 50 lidí zaživa. Lidé tam byli používáni jako pracovní otroci a po jejich likvidaci byli pohřbeni v hromadném hrobě. Jména obětí nebyla až dosud zveřejněna. V roce 1980 v době vyhlášení výjimečného stavu v Polsku si SBB po sérii úspešných alb a ještě úspešnějších koncertních turné v Polsku i po celé Evropě dala na dvě desetiletí pauzu. Příčinou této neaktivity byla vyčerpanost z neustálé 10-leté aktivity na scéně.

Po rozpuštění kapely Józef Skrzek pokračoval v sólové kariéře. Je nemožné si nepřipomenout jeho album "Ojciec Chrzestny Dominika", jeho absolutní "opus magnum", kde mu texty opět napsal Julian Matej a Skrzek zde zpívá a hraje samotný na více než 30 nástrojů. Mezi jeho další díla patří hudba pro film Piotra Szulkina "Wojna Swiatow", nejtvrdší album, které nahral, "Jozefina" z roku 1980 s anglickými texty (a s komplet SBB hráči) a "Pamietnik Karoliny". Skrzek nikdy nepřestal vystupovat. I další hudebníci z SBB byli velmi aktivní. Apostolis Anthimos odjel do Řecka, kde pracoval jako muzikant. Později se se orientoval na jazz a v polovici 80. let se přestěhoval do New Yorku, kde pracoval a nahrával s mnohými jazzovými a rockovými skupinami, včetně kytaristy Pata Methenyho. Do Polska se vracel pouze na vystoupení a nahrávání s Tomaszem Stańko. Jerzy Piotrowski spolupracoval s různými interprety a stal se najžádanějším bubeníkem na polském hudebním trhu. Hrál také v některých skupinách, mimo jiné s polskou kapelou Kombi.

Skupina se v devadesátých letech třikrát vrátila - postupně v letech 1991, 1993, 1998. Jednou z příležitostí k návratu byl mimo jiné koncert, který organizoval Franciszek Walicki v červenci 1991 v Sopotech s názvem "Trzy dekady rocka w Polsce", ale jednalo se jen o jednorázovou akci. Objevilo se však několik živých nahrávek. Zdalo sa málo pravděpodobné, že ještě někdy budou společně vystupovat. Oznámení o charitativním koncertě SBB v roce 1993 v Katovicích se tak stalo velkým překvapením. Bylo to velkolepé show, zaznamenané na albu "Live 1993", po kterém se rozhodli, že se pokusí reaktivovat SBB. "Hovořili jsme o tom, že musíme hrát, protože je stále uvnitř nás potenciál. A kromě toho, máme se stále rádi", odpovídal Skrzek v interview. V nové sestavě SBB kromě Skrzeka, Piotrowskeho a Apostolise byli Hryniewicz (zpěv a akustická kytara) a Rusek (basskytara). Hryniewicz se stával novým frontmanem a Skrzek zpíval méně, aby se mohl dostatečně koncentrovat na své klávesy. Uskutočnili několik koncertů v Polsku ve starém dobrém SBB stylu, když hráli hlavně starý materiál a pár nových věcí s předlouhými improvizacemi. Odjeli i turné v USA, kde nahráli album "Live In America" (1994). Piotrowski se však rozhodl zůstat v Americe, což opět deaktivovalo kapelu.

V roce 1998 přišel další comeback SBB. Nevzniklo sice žádné nové studiové album, nicméně kapela vydala několik koncertních desek. Místo na bubenické stoličce obsadil mladý bubeník Miroslaw Muzykant, který účinkoval již v různých sólo projektech J. Skrzeka. Nová sestava nahrála pouze tři live CD s předělávkou starých skladeb a jedinou novou "Quite Calm Tiredness". Nejvíce se odlišovala alba "SBB w filharmonii akt. 1" a "SBB w filharmonii akt. 2", obě z roku 1999, které Józef Skrzek naplánoval již dávno. Projekt Paul Wertico se symfonickým orchestrem měl vzniknout již při příležitosti alba "Ze słowem biegnę do ciebie", ale tehdejší vydavatel (Polskie Nagrania) nezískal patřičné prostředky. Po mnohých výmenách názorů na hudbu medzi Apostolisem a Muzykantem začalo byť jasné, že bubeník se u SBB dlouho neohřeje.

Trio SBB ohlásilo svůj návrat na rockovou scénu scénu na prahu nového tisíciletí, když se k ústřední dvojici Skrzek a Anthimos připojil v roce 2000 americký bubeník Paul Wertico, člen skupiny Pata Methenyho (Pat Metheny Group), který se na sedm let stal členem SBB (2000-2007). Typ na výměnu jim dal Marek Komar, přítel a fanoušek SBB, současně také ředitel evropského fan-klubu Pat Metheny Group. A tak kapela vstoupila do nového milénia s čerstvou sestavou. Od roku 2000 tak SBB opět nepřetržitě působí na polských i světových pódiích a pravidelně nahrává nové desky. V roce 2004 podnik Metal Mind Productions vydal reedice všech desek, obohacené o bonusy. Jarní koncertování roku 2001 probíhalo v Německu, České republiced, Polsku a bylo skutečně zdařilé i díky účinkování Paula Wertico. Během krátké přestávky mezi koncerty nahráli i několik nových skladeb, které se později objevily na EP "The Golden Harp" (Studio Propast pri Prahe).

V roce 2001 nahráli album "Nastroje", první novou studiovou desku od roku 1980. Během dalších 2 let vyšlo velké množství archívního materálu (který byl podle zdrojů zcizen technikům kapely Mariuszovi Zychovi a Zbigniewu Wiatru při jejich dehonestaci) jako např. "Sopot 1978", "Karlstadt 1975", "Gottingen 1977" a další. V květnu 2004 SBB opět vystoupili na 5 koncertech v Polsku, které byli velmi úspešné a z kapely na pódiu vyzařovala řádná dávka energie. V roce 2004 vyšly znovu všechny předchozí alba s množstvím bonusů a některé archivní nahrávky ze 70. let - 9CD box "Lost Tapes" u Metal Mind Productions. V roce 2005 se vydali na další turné po Polsku, předtím ale stihli nahrát i nové album "New Century", ještě s bubeníkem Paulem Wertico, které produkoval legendární Reinhold Mack, známý pro svou spolupráci s kapelou Queen. V roce 2006 si SBB zahráli i na vzdáleném Baja Prog Festival v Mexiku a jako speciální host se účastnili koncertů Deep Purple v Polsku.

    Gábor Nemeth

V roce 2007 nahrazuje Paula Wertica maďarský bubeník Gábor Neméth, známý z maďarských kapel Skorpió, Locomotiv GT a P.Mobil. Hudba SBB se více přiklání k rockovému zvuku, což potvrzují alba "The Rock" (2007) a "Iron Curtain" (2009). Široká hudební náruč však stále vychází z původního záměru se nenechat sešněrovat žádnými stylovými ani žánrovými škatulkami. Dnešní SBB - Józef Skrzek, Apostolis Anthimos a Gábor Neméth si jdou stále za svým - "hledat, bořit a budovat". Stejně jako v úvodu na prvním albu "SBB" v roce 1974, tak i dnes Józef Skrzek říká: "...chtěli bychom vám představit HUDBU...". Tentokrát kapela změnila hudební formu suity na rockové skladby. Nadále využívali minimoog, ale zvuk se stal ostřejší, o čemž svědčí skladba "Skała" z alba "The Rock". Na důkaz přátelství Józefa Skrzeka s Czesławem Niemenem navazovala skladba "Pielgrzym" na základě básně Cypriana Kamila Norwida. Na albu "New Century" pak kapela vzpomíná na Boba Mooga, a to kompozicí "Duch Pokoleń", která je holdem jak Bobu Moogovi, tak jeho nástrojům. Ve skladbě "Zug a zene mindenhol" z alba "The Rock" vystoupil i vokalista maďarské kapely Locomotiv GT Tamás Somló.


Skutečně vynikající album natočila kapela v roce 2012 a nese lakonický název "SBB". Album nahráli Jozef Skrzek a Apostlis Antymos, který obstaral veškeré kytarové i bicí party. Ve studiu si kapela vystačila jako duo, na koncertech kapelu při turné v roce 2013 doplnil bubeník Ireneusz Glyk. Od dubna 2014 se ke kapele znovu připojil Jerzy Piotrowski a tak v posledních létech kapely vystupuje ve svém původním originálním složení. Koncert kapely SBB zakončil i jubilejní 50. Festiwal Jazz nad Odrą v roce 2014. Kapela SBB vystoupila po mnoha letech opět v originálním složení - Józef Skrzek, Apostolis "Lakis" Anthimos, Jerzy "Keta" Piotrowski. Ve druhé části jejich koncertu se ke kapele připojili Sławomir Piwowar (guitar), Marcin Pospieszalski (bass), Miłosz Wośko a hudebníci Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic. První část koncertu byla souběžně vysílána naživo i na vlnách Programu 3 Polského Radia.

SBB pravidelně nahrává a koncertuje. Posledním studiovým počinem v rozsáhlé diskografii skupiny je album "Behind The Horizon Line" z roku 2016, vydané hudební agenturou Polský rozhlas. Album bylo nahráno v původním složení z doby desky "Memento z banalnym tryptykiem" a producentem byl Reinhold Mack (Led Zeppelin, Queen…). Za zmínku stojí připomenout, že SBB má mnoho fanoušků mimo Polsko - v České republice, Maďarsku, Německu, Švýcarsku, Nizozemsku, Belgii, Rakousku, Finsku, Švédsku a Dánsku. Svým talentem formaci podpořila řada známých hudebníků jako Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak, Don Cherry, Tadeusz Nalepa, Jan Błędowski, Jan Skrzek, Andrzej Urny a Michał Giercuszkiewicz.

A co je více než potěšitelné, SBB jsou v roce 2018 opět ve studiu a nahrávají novou desku.
A nyní pro připomenutá poreunionových zastávek kapely SBB v naší republice.

Dne 22. prosince 2006 Boris Urbánek vystoupil v ostravském Parníku na jedinečném "Vánočním koncertě“ v duu s legendou polské hudební scény - zakladatelem SBB, skladatelem, zpěvákem a pianistou Józefem Skrzekem.


Po koncertě v ostravském klubu Parník v roce 2005 na zahrádce. Ostraváci milují SBB... a Boris Urbánek taky... (Skrzek, Urbánek, Wertico, ..., Anthimos)
V Karlových Varech kapela SBB vystoupila 3. května 2011 v klubu Paderewski a podle šedin jistě pamětníků, když se nořili do klávesových ploch Józefa Skrzeka, rozskřípaných kytar Apostolise Anthimose a nechali do sebe bušit bicí Ireka Glyka. Tu kapelu milovali všichni českoslovenští fanoušci progresivní rockové hudby a co na tom, že Józef už s sebou nevozí mohutný klávesový park, co na tom, že Apostoli už nemá nejdelší vlasy v Polsku…

Historicky prvním společným koncertem dvou hudebních legend - české kapely Buty a polských SBB vyvrcholil unikátní komponovaný večer 25 let svobody, který se konal 4. června 2014 v pražském centru současného umění MeetFactory. Skupiny SBB a Buty, v podstatě "sousedé“ z Katovic a Ostravy, začaly hrát ještě za komunismu a od té doby si vychovaly několik generací věrných fanoušků po obou stranách hranice. Výjimečná hudební událost začínala ve 20 hodin a vstup na celý byl zdarma! "Nechceme jen vzpomínat na výročí pádu komunismu ve střední Evropě, ale chceme tuto událost oslavit ve společnosti umělců spojených s MeetFactory a skvělých kapel SBB a Buty. Tyhle dvě kapely, jež si přes polsko-českou hranici doslova koukají do oken, se spolu na jednom pódiu sejdou na naší akci úplně poprvé,” uvedl ředitel Polského institutu v Praze Piotr Drobniak.

Další koncert polské rockové kapely SBB se uskutečnil 28. července 2012 v 19.00 hod v sále Hostince u Pitašů, Šonov u Broumova.

Polská legendární kapela SBB se po dlouhé době vrátila do Brna. Představila se 21. února 2013 v KC Semilasso, Brno, opět v plné síle s novou muzikou i se starými hity, aby potěšila své nové příznivce i pamětníky. Jako speciální host vystoupil Roman Dragoun. Divadlo Pod čarou ve středu 27. února 2013 hostilo jednu z nejlepších a nejprogresivnějších polských kapel, kultovní skupinu SBB.

V úterý 25. listopadu 2014 se krátce po devatenácté hodině v S-cube v Olomouci rozezněly první tóny známých skladeb polské rockové legendy SBB. Skupina vystoupila v původním složení, ve kterém hrála v 70. letech. Za bicí se posadil opět Jerzy Piotrowski, na basovou kytaru a klávesy hrál Josef Skrzek a na kytaru Apostolis Anthimos. Akce se konala v rámci oslav Českého rozhlasu Olomouc k jeho výročí 65 let od založení a 20 let od obnovení jeho vysílání.

Koncert Bigbeat de Luxe byla lahůdka rockového podzimu 2014. Během jednoho večera 20. listopadu 2014 jste mohli spatřit takové legendy, jakými jsou Radim Hladík, Vladimír Mišík, Marián Varga, Pavol Hammel a Józef Skrzek. Tento koncert byl opravdu lahůdkovou záležitostí a pořadatelé vybrali i velmi vhodný prostor pro jeho konání - Velký sál pražské Lucerny. Návštěvníky potěšily nestárnoucí nadčasové skladby z repertoáru skupin Blue Effect (CZ), Collegium Musicum (SK) a SBB (PL), které patřily k nejvýznamnějším zástupcům bigbítové hudební scény tehdejšího Československa a sousedního Polska. Na závěr koncertu se spojili vedoucí jednotlivých skupin (Radim Hladík, Marián Varga a Józef Skrzek) se zpěváky Vladimírem Mišíkem a Pavolem Hammelem, aby v této neopakovatelné sestavě odehráli hodinový set.

Do brněnského Sono Centra zavítala v sobotu 11. 2. 2017 polská legenda kombinující jazz a progresivní rock. Kapela vystoupila v původní sestavě Józef Skrzek, Apostolis "Lakis" Anthimos a bubeník Jerzy "Keta" Piotrowski, který se do kapely vrátil po 20 letech.

Husarský kousek v podobě zorganizování jediného letošního koncertu legendární polské rockové kapely SBB v České republice se podařil pořadatelům v Městském domě v Přerově. Secesním sálem „měšťáku“ se 16. března 2018 v 19.30 hodin rozezněl pro SBB charakteristický mix žánrů, pohybující se na pomezí progresivního rocku, blues-rocku a jazz-rocku. Koncert polské hudební legendy v Přerově dojednali pořadatelé díky krátkodobému pobytu bubeníka z původní sestavy Jerzy Piotrowskieho v Evropě. "Po osobní komunikaci s manažerem kapely Tomaszem Koperwasem a zakladatelem bandu Józefem Skrzekem jsme domluvili zdánlivě nemožné," uvedl vedoucí programového oddělení Městského domu v Přerově Pavel Ondrůj. Kapela se kvůli přerovskému koncertu uvolnila na jeden den z nahrávacího studia v nedaleké Opoli, kde pracovali na nové desce.

V Ostravě se konal neobvyklý koncert skupin Jazz Q a SBB. Akce se konala v neděli 28. října 2018 pod hlavičkou Polskie Radio Katowice a Radio Ostrava v rámci oslav 100. výročí získání nezávislosti jak české tak i polské nezávislosti. Koncerty byly vysílány na třech stanicích. Během první části koncertu představil Jazz Q směs jazzu, jazzu a blues. Skupina oslavuje 50. výročí vzniku v tomto roce. V sedmdesátých letech, podobně jako SBB, to byla "brána svobody". Legendární skupina SBB přišla na scénu v druhé části koncertu. Vystupovala ve svém klasickém složení Józef Skrzek, Apostolis "Lakis" Anthimos a Jerzy "Keta" Piotrowski na bicí.

Dne 26. března 2021 vydali SBB a NOSPR živé CD "Z miłości jestem - live", nahrané v listopadu loňského roku během pandemického koncertu bez publika. Album vydává Polský národní rozhlasový symfonický orchestr a distribuuje je společnost GAD Records. Vinylová verze vyjde na přelomu jara a léta. V roce 2014 vstoupila SBB po dvacetileté přestávce na scénu v původní, nejsilnější sestavě. Zvláštní příležitost vyžadovala stejně zvláštní prostředí, takže s triem si zahráli také Sławomir Piwowar, Marcin Pospieszalski a především hudebníci Symfonického orchestru Polského národního rozhlasu pod taktovkou Miłosze Wośka. Program připravený v té době překvapil největší fanoušky kapely - nejen to, že nejklasičtější písně SBB jako "Walkin 'Around The Stormy Bay" nebo "Going Away" získaly nové prostředí, ale rozšířenou verzi "Memento s banálním triptychem" nebo skladbu "Ze słowem biegnę do ciebie" předvedeno naposledy v prosinci 1979.

K této reaktivaci původní sestavy SBB došlo v rámci 50. jubilejního ročníku festivalu Jazz nad Odrą. V roce 2020 začala skupina oslavovat své půlstoletí sama. Návrat k tomuto jedinečnému orchestrálnímu projektu vypadal jako něco zcela přirozeného. Kvůli neobvyklým pandemickým podmínkám musel koncert v sídle Symfonického orchestru Polského národního rozhlasu, který upřednostňuje kombinaci různých forem umění, probíhat bez účasti publika. Chyběl také Jerzy Piotrowski, kterého pandemie zastavila ve Spojených státech - byl řádně nahrazen Pawlem Dobrowolskim, kterého na basovou kytaru podporoval Max Mucha. Nakonec se objevil Stanisław Sojka, který mimořádně expresivně a lyricky zazpíval "Freedom With Us". Bylo to jiné, ale bezpochyby stejně magické. Rozšířené, revidované skladby a hrané s nezvyklou vervou přinesly fascinující procházku - nejen "Zatoką Burz", ale vedením celou historií skupiny, od psychedelického "Odlot" až po rozsáhlé progresivní suity, které začlenily SBB jako součást historie světového rocku. Je dokonalým shrnutím těchto 50 let tria a zajímavou zkušeností z bohaté historie Polského národního rozhlasového symfonického orchestru, který trvá již osm let. Svědectví, že rock a klasická hudba nejsou vždy jako olej a voda - zde se mísí do jednoho souvislého celku.

SBB, zvolení nejlepší polskou rockovou kapelou posledních 50. let, vystoupí 16. listopadu 2024 na pódiu klubu Kuźnia v Bydhošti. Formace zahraje ve své nejslavnější sestavě - Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski a Anthimos Apostolis. Tento koncert bude jedinečnou příležitostí slyšet naživo legendární písně kapely, jako jsou "Memento z banalnym tryptykiem" a "Wolność". Fanoušci se mohou těšit jak na klasické hity, tak na nové aranžmá, které budou reinterpretovat známé skladby. Večer slibuje nezapomenutelný hudební zážitek spojující generace milovníků progresivního rocku.


Hudba SBB je známá svou bohatostí zvuků a jedinečnou kombinací různých hudebních žánrů. V jejich písních se prolínají prvky progresivního rocku, jazzu, blues a dokonce i folku a vytvářejí složité a emotivní kompozice. Kapela experimentuje se zvuky, vytváří hypnotické aranže, které mohou být na jedné straně dynamické a energické, na druhé melancholické a introspektivní. SBB si během své kariéry získala uznání nejen v Polsku, ale i v zahraničí, vystupuje na prestižních hudebních festivalech a koncertuje po celém světě. Jejich koncerty jsou proslulé svou intenzitou a mimořádným pódiovým projevem, což z nich dělá jednoho z nejvýznamnějších představitelů progresivní hudby ve střední Evropě. Dlouhá kariéra SBB vyústila ve vydání mnoha studiových alb, z nichž mnohá, jako "Memory" (1976), "Welcome" (1979) nebo "Memento z banalnym tryptykiem" (1981), jsou považována za klasiku progresivního rocku. Klasická díla zůstávají trvale v kánonu polské rockové hudby. SBB není jen hudební skupina, ale skutečná instituce v polské rockové historii. Jejich vliv na hudební scénu zůstává nepopiratelný a jejich tvorba nadále inspiruje nové generace umělců a fanoušků.

Zpět
Členové:
Józef Skrzek - Bass Guitar, Lead Vocals, Piano, Keyboards, Synthesizers, Harmonica, Percussion
Apostolis "Lakis" Anthimos - Guitars, Bouzouki, Drums, Percussion, Bass, Keyboards
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion (1971-1994, 2014-present)
Bývalí členové a spolupracovníci:
Ireneusz Głyk - Drums (2003-2013)
Gabor Nemeth - Drums (2007-2011) (ex-Skorpio, Locomotiv GT)
Paul Wertico - Drums (2000-2007) (ex-Pat Metheny Group)
Zbigniew Wiatr - Sound, Percussion, Polymoog (1972-2004)
Mirosław Muzykant - Drums, Percussion (1998-1999)
Andrzej Rusek - Bass Guitar (1993-1994)
Sławomir Piwowar - Guitars, Fender Piano, Clavinet (1979-1980, 2006, 2014)
Andrzej Urny - Guitars
Tomasz Szukalski - Saxophone
Marcin Pospieszalski - Bass

Zpět
(Narozen 2. července 1948, Siemianowice, Silesia, Poland)
Bass Guitar, Lead Vocals, Piano, Keyboards, Harmonica, Percussion, Synths


Józef Skrzek je polský multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel a významná postava na polské rockové scéně. Ve své rané kariéře byl Skrzek spojen se skupinami Ślężanie, Ametysty a Breakout. V roce 1971 vytvořil progresivní rockovou skupinu Silesian Blues Band s Jerzym Piotrowskim a Apostolisem Anthimosem a také nahrával i s kapelou s Czesławem Niemenem.

Vystupoval s řadou umělců a ad hoc vytvořených kapel, ale většinou se věnoval divadelní a kostelní hudbě, stejně jako skládání filmových soundtracků. Je dobře znám pro jeho živé vystupování nejen na konvenčních koncertech, ale také na různých jiných místech (např. Jeho improvizace na letním slunovratu večer ve Slezském Planetáriu). V současné době je přítelem základní školy v jeho rodném městě (základní škola číslo 13 v Michalkowicích), kde často hraje nebo zpívá. V roce 2012 spolu s Jarosławem Pijarowskim a jeho divadlem Teatr Tworzenia vytvořili první polské avantgardní oratorium "Terárium" (Terárium - Živé v Bydgoszci). Jeho mladší bratr Jan Skrzek je také významným slezským hudebníkem.

Narodil se ve Slezsku v Michałkowicích v hornické rodině. Od dětství hrál a zpíval, byl vychovávan v duchu umění, hudby, tance, ale také sportu. Po maturitě na klavírní škole v proslulé škole Mieczysława Karłowicze v Katowicích chvíli studoval na Akademii múzických umění v Katowicích. Osud, či spíše otcova smrt, mu pak cestu na jeviště otevřela. Již v roce 1970 podnikl první kroky jako baskytarista a klavírista skupiny Breakout. Po roce spolupráce se však vrátil do Slezska a založil svou oblíbenou skupinu SBB. Je velkým štěstím, že tento projekt vznikl, protože SBB vytvořili zcela nový trend v polské a možná i světové hudbě. Multiinstrumentalista a skladatel Josef Skrzek přinesl světu novou formu universální hudby, slovanskou romantiku a revoltující rockové dynamiky a ke spolupráci si přizval Apostolis Anthimose a Jerzy Piotrowskiego. V prvních devíti letech činnosti překonali všechny tržní konvence, nahráli více než tucet záznamů v mnoha zemích, prodali několik milionů desek. Přišli zpoza "železné opony" rozdělené Evropy a mohli přinést svobodu lidem této země díky hudbě. V jednu chvíli s SBB vystupoval a nahrával s slavný bubeník Paul Wertico z Chicaga. Józef Skrzek sám skládá a hraje v různých zajímavých sólových projektech.

Od počátku 80. let se pravidelně objevuje v kostelech a prezentuje výhradně vyrhaní recitály a koncerty, na kterých kombinuje akustické zvuky se syntezátory. Za zmínku vystoupení ve varšavském kostele św. Krzyża v únoru 1983, mnoho představení v katowické Archikatedrze Chrystusa Króla, koncert v rámci Vratislavia Cantans (1985) s Olgou Szwajgier a Michałem Banasikem, účast na oratorálním festivalu v Kamieniu Pomorskim nebo Szczecinie a představení v Bazylice Kołobrzeskiej.

Vystupuje také na kultovních místech, kromě jiných na Górze Św. Anny, Jasnej Górze nebo v Piekarach Śląskich během poutí (poprvé v roce 1983). Je také autorem "Kantaty Maryjnej" na slova Romana Brandstaettera, hrané úspěšně od 80. let až po současnost. Vytvářel elektronickou hudbu a vystupoval s ní na festivalech elektrinické hudby jako Electric Music Island '84 Wroclaw, na festivalech ZEF w Piszu - v letech 1996, 1997, 2000 a 2003, Ricochet Gathering v letech 2004, 2005, 2006, Komarno, Gomera, Florencja, a v jeho stálém ateliéru - Planetarium Śląskim w Chorzowie. Více než 20 let pravidelně vystupuje samostatně nebo s pozvanými hosty. Na přelomu let 80/90 tam předvedl duet s Michałem Banasikiem, v druhé polovině 90. let uvedl představení "Epitafium dusz". Odehrála se tam také premiéra filmu Lecha Majewskiego "Pokój saren". Nové století přineslo také řadu zajímavých koncertů - včetně skvělého vystoupení SBB na Noc Świętojańską 2001 - "Od zachodu do wschodu słońca", "Powitanie jesieni 2001" s řadou pozvaných hostů, "Uwertura nocy świętojańskiej” se Zbigniewem Zamachowskim v červnu 2003, a koncert s Colinem Bass v dubnu 2004.

Úspěšně také skládal filmovou hudbu. Od konce 70. let spolupracoval mimo jiné s Piotrem Szulkinem na filmech "Golem" a "Wojna Światów - Następne Stulecie", s Jerzym Skolimowskim u filmu "Ręce do góry", s Mieczyslawem Waśkowskim na filmu "Czas dojrzewaniaí", a konečně s Lechem Majewskim na filmu a opeře "Pokój saren", filmů "Angelus" a "Ogród rozkoszy ziemskichí". Skládal také pro divadlo - "Othello" pro TV divadlo (1981), "Caligula" pro warsawský Teatr Powszechnego (1982), "Noc w operze", "Terroryści" a "Opowieści lasku wiedeńskiego” pro Teatr Dramatyczny v Częstochowie, "Medea” pro warszawský Teatr Powszechnego (1989), „Wieczór trzech króli” pro sosnowiecki Teatr Zagłębia (2000) nebo "Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu” pro Teatr Polski v Bielsku-Białej - to jsou jen ty nejdůležitější úspěchy v této oblasti. Také se podílel na představení "Karłowicz - Interpretacje", která se uskutečnila společně s Adamem Hanuszkiewiczem a Ewou Wycichowskou. Od roku 1983 byl spojen s klubem Leśniczówka - jako iniciátor všech druhů uměleckých aktivit se zaměřením na slezské hudebníky, malíře, básníky, tanečníky, doktory a přátele umění. Spolupracoval s mnoha hudebníky ze Slezska při spoluvytváří pojmu "slezský sound". Mezi spolupracovníky patřili Ryszard Riedel, jeho bratr Jan "Kyks" Skrzek, Andrzej Urny, Leszek Winder, Andrzej Ryszka, Michał Gier, Jerzy Kawalec, Mirek Rzepa nebo Rafał Rękosiewicz.

Na konci 80. let působil v Hamburku, kde založil Video Art Production a psal hodně filmové a reklamní hudby. Po roce 1990 zahájil stálou spolupráci s umělci shromážděnými kolem ateliéru Pink Noise v Aachenu - z těchto známostí se později zrodila mezinárodní skupina Welcome Project. V 90. letech představil řadu velkých, otevřených hudebních představení. Výstupoval na takových mimořádných místech, jako jsou rokle v Reptachu u Tarnowskie Góry, historický důl v Tarnowskie Góry (podzemní koncert), palácový park v Świerklańcu, Stecówka v Istebné, zámek v Będzinie nebo maják v Kołobrzegu, kam přilákal stovky posluchačů a zapsal se do jejich paměti neobvyklou hudbou, kterou složil Józef, a pozvanými hosty včetně vynikajících zpěvaček jako Aleksandra Poniszowska a Roxana Vikaliuk, perkusionisté Mirek Muzykant a Michał Gier, saxofonista Tomasz Szukalski, kytarisé Andrzej Urny a Leszek Winder nebo hráč na trubku Piotr Wojtasik.

Společně s Lechem Majewskim uvedl současnou operu "Pokój saren", která vyšla také jako 3CD a byla upravena pro potřeby filmu. Témata z této opery v klavírním podání byly také uvedeny na albu "Pokój Saren Piano". V roce 1998 založil formu In Corpore, která spojovala slova, hudbu a tanec. Součástí skupiny byli Violetta a Mirosław Muzykant, Agata Zeliszek, Aleksandra Poniszowska, Roxana Vikaluk a Piotr Wojtasik. Od roku 1999 spolupracuje s profedorem Wiesławem Komasą, když spojují intuitivně mluvené slovo s hudbou (představení "Jesteś, który jesteś").

V novém 21. století Józef pokračuje v aktivitách, které byly začal jiř dříve, ale také v hledání nových forem projevu. Od roku 2001 skupina také skupina SBB vystupuje stále častěji. Józef však nezapomíná ani na sólovou činnost. V roce 2001 napsal hudbu pro divadelní představení "L'Improbable Rencontre" divadla Romaina Rollanda ve Villejuif nedaleko Paříže a ilustroval film "vzdal hold obětem laviny v Tatrách koncertem "Epitafium Dusz" v kostele Marii Magdaleny v Tychách a setboxem, který dokumentoval tuto událost. V dubnu 2003 vyjel do St. Petrohradu na prestižní festival SKIF, kde se od té doby pravidelně objevuje. Rok 2004 byl rokem SBB, kdy vydali 2DVD, 22 CD boxů a uskutečnili koncertní turné po celém Polsku, ale Józef si také našel čas na společný koncert s Colinem Bassem (ze skupiny Camel) v Planetáriu Chorzów, účastnil se na Ricochet Gathering 2004, představil se při uvedení "Tryptyku Petersburskiego" s hudebníky ze St. Petrohrad - Michail Ogorodovem a Alexandrem Ragazanovem, ale také s Roxanou Vikaliuk a Michałem Gierem. V Morągu zaznamenal materiál "Viator - Znak Pokoju” za účasti tří zpěváků - Aleksandry Poniszowskiej, Roxany Vikaluk a Beaty Mańkowskiej.


27. 6. 2005 - Józef Skrzek a SBB - "Na hranach stylu"

Další rok 2005 začal Józef sérií vánočních koled, včetně té v Pszczewie, kde se znovu objevil v roce 2006, při projekt nahrávání varhanní hudby pod pracovním názvem "Magdalena". Na jaře pak zahrál velmi vřele přijatou sérii klavírních recitálů v Berlíně a mnoho koncertů věnovaných památce Jana Pavla II. včetně těch v Berlíně a Poznani. Vystoupil také na velkém turné s kapelou SBB, se kterou nahrál i nové album "New Century", které produkoval Mack, legendární producent The Rolling Stones, Queen a ELO. Album bylo velmi příjemně přijato fanoušky po celém světě a doprovodilo je i propagační podzimní turné, z nichž jeden byl hanrán a vydán na DVD "Live In Theatre 2005”. Koncem listopadu navštívil Toronto, kde byl nadšeně přijat nejen Poláky. Rok 2006 je dalším krokem v kariéře SBB, kdy zahajovali vystoupení v hale Spodek před Deep Purple a vystoupili jako hlavní hvězda na známém mexickém festivalu BajaProg. Jósef zaznamela i sólové úspěchy, především to byla série představení v německých kostelech, kde Józefova hudba harmonizovala s obrazy Stanisława Świątkowského, ilustrující život Johna Pavla II. V dubnu se opět objevil na festivalu SKIF, ke vystupoval opět s "Tryptykiem Petersburskim” s litevskými jazzmany a také v krátkém sólovém klavírním recitálu v Twierdzy Pietropawłowskiej v rámci mezinárodní konference Projekt Music Of Time. V květnu odehrál tři ceněné koncerty v Londýně.

Budoucnost plná nových, vzrušujících koncertů a rekordních plánů je velmi zajímavá a je jisté, že ne pouze jedna píseň a mnoho setkání s Józefovou hudbou bude poskytovat mnoho nezapomenutelných dojmů a zážitků.

Zpět
(Apostolis "Lakis" Anthimos)
(narozen 25. září 1954, Siemianowice Śląskie, Poland)
Guitars, Drums, Keyboards


Apostolis Anthimos je jedna z největších legend evropské hudby, kterého Pat Metheny nazval "evropským Jimmy Hendrixem”, řecký kytarista, skladatel, ale také bubeník, člen legendárních SBB.

Apostolis se narodil se v Polsku řeckým rodičům a stal se jedním z nejzajímavějších instrumentalistů Polska. I když začal svou kariéru v hudbě jako kytarista, "Lakis" je stejně báječný bubeník a klávesista. Začínal hrát hudbu na základní škole během školních představení, kde poprvé začal hrát ve skupinách dalších hudebníků. Později sestavil své první kapely, včetně Fatum. Od roku 1971, kdy s pianistou, baskytaristou a skladatelem Józefem Skrzekem a bubeníkem Jerzym Piotrowským založili jedinečný Silesian Blues Band - SBB, později “updatovaný” na “Szukaj, Burz i Buduj”, září na tehdy východoevropských, dnes už evropských pódiích. Tehdy ještě jako 17letý člen projektu Niemen Group vystupoval v roce 1972 na festivalu Jazz and Rock Now zahajujícím olympijské hry v Mnichově, kde hrál vedle osobností jako jsou Charles Mingus, John McLaughlin a Mahavishnu Orchestra. Během tohoto období také doprovázel skupinu Niemen na koncertním turné Jaka Bruce. Jako člen kapely Czeslawa Niemena nahrával i jeho dvě alba "Strange Is This World" (1972) a "Ode To Venus" (1973). Po dvouletém intermezzu v kapele slavného Czeslawa Niemena v letech 1972-1974 se SBB stali na dlouhou dobu symbolem relativní svobody v hudbě v dobách těžkého komunistického temna. Od roku 1979 hráli SBB i s druhým kytaristou Sławomirem Piwowarem. V této rozšířené sestavě zaznamenali i poslední studiové album skupiny "Memento z banalnym tryptykiem", na kterém Anthimos přinesl jedno z nejvýznamnějších sól v historii polské rockové hudby. Pak výjimečný stav v Polsku v roce 1980 přetrhl jedinečnou éru SBB, zdokumentovanou na deseti skvělých albech.

Poté hrál "Lakis", což je řecká zdrobnělina jeho jména Apostolakis, s kapelou Krzak, ale jakmile mu to bylo umožněno, vrátil se v roce 1989 zpátky do své vlasti, do Řecka, kde se rovněž zabýval hudbou. Spolupracoval s dobře známými řeckými hudebníky jako Vangelis Katsoulis, Jorgos Dalaras, Papadopoulos Thimios. Podílel se na nahrávkách i na koncertních turné, během kterých cestoval téměř po celém světě. Do Polska se dostával pouze sporadicky, hlavně na pozvání jazzového hudebníka Tomasze Staňka, který si jej pamatoval z jednoho vystoupení kapely Krzak, takže v 80. letech s ním začal spolupracovat na pódiu i ve studiu - desky "C.O.CX", "Lady Go", "Peyotl - Witkacy" a "Chameleon", a spolupracoval jako kytarista s mnoha hudebními skupinami (Dżem, Osjan, Krzak).

Když se tým SBB aktivoval v devadesátých letech, podílel se na něm také Apostolis Anthimos.

Po varšavském jamsessionu s Pat Methenym a jeho kapelou dostal nabídku natočit v New Yorku s tehdejšími spoluhráči Pat Methenyho sólové CD. Vzniklo tak skvělé album "Days We Cant Forget”, na kterém jej doprovází špičkoví američtí hudebníci - pianisté Gil Goldstein a Jim Beard, basista Matthew Garrison (také Herbie Hancock group), bubeník Paul Wertico, který se později v roce 2001 stal také členem SBB, a Jim Beard a Sugar Blue.

Zatím vydal čtyři sólová alba "Days We Can’t Forget" ( 1994), "Theatro" (1999), "Back To The North" (2006) a "Miniatures" (2008). V roce 2018 vydal své páté sólové album s názvem "Parallel Worlds", což je nový projekt, ve kterém spojuje rockový a bluesový zvuk své kytary s rock-jazzovým doprovodem svých bicích.

Anthimos byl také leaderem skupiny Theatro, ale pak více než deset let vystupoval se svým vlastním triem společně s Gary Husbandem a Etiennem Mbappe. Stále se zabývá pravidelným nahráváním a zůstává jako vystupující umělec.

V 90. letech se SBB několikrát příležitostně sešli, absolvovali dokonce turné po Spojených Státech, avšak až s příchodem Paula Wertica dostala kapela novou dynamiku a začíná vydávat další studiová alba "Nastroje" a “New Century".

Před časem se Lakis opět vrátil do Polska, kde vedle SBB založil s baskytaristou Robertem Szewczugem a bubeníkem Krzysztofem Dziedzicem vlastní Apostolis Anthimos Trio. V 21. století začal v Polsku spolupracovat s Marcinem Pospieszalskim, stejně jako Tomášem Staňkem. Založil vlastní kapelu Theatro s řeckými hudebníky, s nimiž natočil a vydal v roce 1999 live CD "The Atro". Další projektem je Apostolis Anthimos Quartet, ve kterém hraje Arild Andersen (norský kontrabasista), Tomasz Szukalski a Krzysztof Dziedzic. Zformoval také Anthimos Skowron United s Januszem Skowronem a vystupuje také se skupinami EMPE3 a Drum Freaks.

V roce 2006 vydal se svým triem CD se symbolickým názvem "Back To The North". Toto jedinečné kvarteto z nahrávky je dokonalé, velmi přívětivé a rafinované zároveň, nicméně s pulzující linkou a energií. Je to hudba pro skutečné znalce i nováčky, kteří začínají poslouchat jazz.

Zpět Jerzy "Keta" Piotrowski
(Narozen 9. února 1950, Poland)
Drums (1971-1994, 2014-present)


Jerzy je vícenásobný vítěz plebiscitu časopisu Jazz Forum pro nejlepšího bubeníka. Podílel se na nahrávání asi 70 alb polských umělců - Czesława Niemena (4 LP), SBB (včetně reedicí a živých nahrávek ze 70. let - 44 LP), Combi (4 LP), Young Power (LP 3), Pick Up (1LP), Christopher Ścierańskiego (LP 1), Ireneusza Dudek (2 LP), Džem (3), Martyna Layzell (2 LP), Stanislaw Sojki (1).

Špatně vyvážené paličky? Špatná nastavené péro ve šlapce? Nepohodlná stolička? Příliš nízké činely? Náš hrdina ani nevěděl, že by to mohlo být jiné, nehledal výmluvy a stal se jedním z nejlepších bubeníků v Evropě a nebýt tehdy "železné opony", kdo ví jak by se jeho osud ubíral.

Osud Kety byl velmi bouřlivý, plný různých vzestupů a pádů, ale i pochybení a pochybnosti. Spolupráce v týmu velkého Czesława Niemena utvrdila SBB v další samostatné historii. Celých 10 let společné činnosti na nejvyšší obrátky bylo vyčerpávající období. Po rozpuštění SBB se Keta o bicí moc nezajímal. Kapela Combi nakráčela pomalu v obchodním formátu, který přinesl obrovský úspěch třem hudebníkům (Łosowski, Skawiński, Tkaczyk). Jerzy Piotrowski na tom měl také svůj podíl, jeho hra na elektronické bicí Simmons byla zcela odlišná od všeho kolem, a sólový part bicích ve skladbě "Słodkiego Miłego Życia" se zapsalo do análu historie polských bicích alespoň podobně jako globální metalové dvojšlapky Larse Ulricha z Metallica v "One". Elektronický pop na jedné straně a na druhé straně projekty s Krzysztofem Ścierańskim v jazzovém klimatu.


V letech (1974-1980) hrál v kapele SBB (9 LP), byl také spoluzakladatelem několika skladeb kapely. V 80. letech přispěl k úspěchu druhé, popové inkarnace skupiny Kombi, ve které hrál na elektronické bubny Simmons; byl také autorkou písně "Looking For The Way" z alba "Kombi 4". Koncertoval a natáčel s baskytaristou Krzysztofem Ścieranii a jazzovou kapelou Pick Up. Na přelomu 80. a 90. let hrál v jazzovém-rock big bandu Young Power Trio, John Porter, a několika inkarnací kapely Ireneusz Dudek, kde se jeho expresivní hra setkala s velkým ohlasem u mladého publika. V roce 1990 se zúčastnil nahrávání CD "Acoustic" Stanisława Sojky, které dodnes zůstává jednou z nejlepších nahrávek tohoto umělce. Na počátku 90. let nahrával a koncertoval s blues-rockovou kapelou Dżem a Martynou Jakubowicz. S Džem, kde vedle nahrávek ve studiu, nahrál i brilantní koncertní album, pokud jde o bicí. Nikdy předtím nebo později Džem nedosáhli v sekci bicích takové úrovně.

V roce 1991 hrál v Sopotech s jednorázově reuniovaným SBB na koncertě "Trzy dekady rocka" a na koncertě k 15. výročí kapely Kombi, se kterou předtím ukončil spolupráci. V letech 1993-1994 odehrál několik koncertů s opětovně aktivovanými SBB. Během cesty po Spojených státech se tam rozhodl zůstat trvale. Zpočátku hrával v dánských klubech jam-session.

V roce 1993 založena Szkoła Na Perkusję, první plně profesionální vydavatelství pro bubeníky, kteří hráli populární hudbu. Jerzy Piotrowski je autorem učebnice "School For Percussion". Kniha s kazetovou páskou se stala základním vybavením pro všechny mladé bubeníky. V letech 1990-1994 vedl perkusní dílny v Puławách. V roce 1994 emigroval do Spojených států. Keta stále hrál, ale v jednom okamžiku se rozhodl udělat pevný krok v podobě přesunu do Spojených států, kde nakonec odhodil své hůlky do kouta. Jerzy Piotrowski, jeden z nejvýznamnějších polských bubeníků, přestal hrát a v hudebním průmyslu se o něm začalo pomalu mluvit v čase minulém. Čas plynul a internet se stal nepostradatelnou součástí života každého bubeníka, objevili se noví mistři jeden po druhém. Další generace nových bubeníků si Jerzy Piotrowskiego pamatovali jen z příběhů starších kolegů a samozřejmě ze záznamů. Byly to příběhy ve stylu "Stále si pamatuji, že jsem hrál Piotrowského ...", což způsobilo, že legenda rostla a paměť byla stále naživu. Důkazem toho je náš plebiscit v roce 2010 pro nejvíce inspirujícího polského bubeníka všech dob, ve kterém hudebník Jerzy získal třetí místo. Navzdory všemu chyběla přítomnost Kety.

Velká skupina fanoušků neustále počítala, kdy se bubeník posadí opět za sadu bicích. Věřili až do konce roku 2014, když přišla úžasná informace, Jerzy se vrátil k aktivní hudbě - SBB hraje znovu s Jerzym Piotrowskim! v původní sestavě.

Zpět Ireneusz Głyk
(Narozen 5. června 1971, Myslowice, Poland)
Drums (2003-2013)


Irek je ceněný polský vibrafonista a perkusista, skladatel a aranžér.

Ireneusz se již od dětství se zajímal o hudbu, vystudoval vysokou hudební školu Karol Szymanowskiego v Katovicích s vyznamenáním. Studoval na katedře jazzu a současné hudby na Katowické akademii. Získal stipendium na slavné Bostonské Berklee College of Music. Je také vítězem mnoha cen na soutěžích a festivalech - od vítězství na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej v Katovicích (1990). V roce 1994 založil Ireneusz Głyk Kwartet ve složení Adam Kowalewski (baskytara), Krzysztof Dziedzic (bicí), Mark Podkova (saxofon, leader - vibrafon). Kapele uspěla na jazzové scéně a vyhrála mimo jiné Druhé místo na XIX. mezinárodní soutěži pro mladé kapely v Krakově. V průzkumu Jazz Forum je Irek Głyk označován za naději polského vibrafonu, když získal třetí místo v kategorii tohoto nástroje. O několik let později začal vystupupovat v duetu s Bernardem Maseli (duety vibrafon - marimba). Koncerty měly velký úspěch, a tak není divu, že se umělci znovu vrátili k tomuto projektu.

Kromě toho je Irek Głyk cenným hudebníkem, který spolupracoval s předními polskými jazzovými a rockovými kapelami a hudebníky jako jsou Stanisław Sojka, Justyna Steczkowska, Paweł Kukiz, Reni Jusis, Natálie Niemen, Ireneusz Dudek, Mieczysław Szczesniak, Jorgos Skoliás, Katarzyna Gertnerová, Ewa Uryga, Apostolis Anthimos, SBB, Krzak, Tomász Stańko, Tomász Szukalski, Paweł Tomaszewski, Maciek Sikała, Piotr Wojtasik, Grzegorz Kapołka, Bronisław Duży, Gražyna Łobaszewska, Marek Bałata, Wojtek a Jacek Niedziela, Etienne Mbpee, Ruth Lynch a Junior Robinson - to jsou jen některé z jmen, s nimiž měl možnost
společně koncertovat a nahrávat. Objevoval se na scénách v Polsku i v zahraničí (USA, Německo, Francie, Dánsko, Itálie, Česká republika, Slovensko, Ukrajina, Rakousko).

Na svém kontě má dvě originální alba "Long Time" (2005) a "Step Ahead" (září 2008). V roce 2016 se účastnil nahrávky alba "Czarny Pies", na kterém se podíleli Jan Gałach, Irek Głyk, Michał Kielak, Mirek Rzepa, Krzysztof Ścierański a Leszek Winder.

Bubeník a vibrafonista Irek Glyk vede také rodinnou jazzovou kapelu Glyk P.I.K. Trio. Na baskytaru v něm hraje jeho dcera Kinga.

Zpět
(Narozen 29. srpna 1955, Budapešť, Maďarsko)
Drums (2007-2011) (ex-Skorpio, Apostol)


Gábor Németh je maďarský bubeník a skladatel, starší bratr baskytaristy kapely Bikini Alajose Németha. V roce 1976 získal diplom za studium na Hudební Univerzitě Ferenca Liszta v Budapešti v oboru Jazz. V současné době vede Gábor Németh Project, který založil v roce 2003 a vydal s ním dvě desky "Könnyű Lépések" (2003) a "Fehér Színek" (2005). Je také členem maďarské skupiny Dinamit (1980-1981,2010-).

V letech 2007-2011 byl bubeníkem polské kapely SBB, účastní se pravidelných koncertů kapel Skorpió (1977-1978) a Ős-Bikini. On také hrál ve skupinách Theatrum, Apostol, v kapele Bikini v době působení Lajose D. Nagy (1983-1985), Beatrice a P. Mobil (1995-2009), Art Reaktor, Crack Orchestra, Deák Big Band, The Greg Leon Invasion, Kormoran či Papp Gyula és a Prédikátor, Locomotiv GT (1976). Gábor Németh používá bubny Premier a činely Paiste.

Pro svoji přesnou práci získal pseudonym "Őrnagy Úr" (pan Major). Později v P. Mobilu byl povýšen na podplukovníka (Alezredes).

Zpět
(Narozen 5. ledna 1953, Chicago, Illinois, USA)
Drums (2000-2007)


Paul Wertico je americký bubeník, který si získal uznání jako člen Pat Metheny Group v letech 1983 až 2001, kdy opustil skupinu, aby mohl trávit více času se svoji rodinou a věnoval se dalším hudebním zájmům.

Poté, co Pat Metheny uslyšel skupinu Simon a Bard s Werticem a baskytaristou Steve Rodby, pozval obě skupiny, aby se připojili k jeho skupině. Během svého času stráveného s Pat Methenym, Wertico nahrál deset alb a čtyři videa, objevil se v televizi a cestoval s nimi po celém světě. Vyhrál sedm ocenění Grammy (za "Nejlepší Jazz Fusion Performance "," Nejlepší současný jazzový výkon "a" Best Rock Instrumental Performance "), vyhrával ankety v časopisech a obdržel několik zlatých desek.

Zformoval Paul Wertico Trio a spolupracoval s Larrym Coryelem, Kurtem Ellingem a Jeffem Berlinsem. Od roku 2000 do roku 2007 byl členem polské kapely SBB, se kterou nahrál platinovou nahrávku této polské progresivní rockové kapely. Wertico byl členem tria Larry Coryell Power Trio až do smrti Coryella v roce 2017. V roce 2009 se Wertico se spojil se členy jazz-rockové skupiny Marbin s izraelskými hudebníky Dannym Markovitchem a Dani Rabinem a tento projekt byl uváděn jako Paul Wertico's Mid-East/Mid-West Alliance a natočil s nimi album pro label Chicago Sessions, který získalo ocenění u Chicago Tribune, DRUM! a Modern Drummer.

Wertico také vytvořil Wertico Cain & Gray s multiinstrumentalisty Davidem Cainem a Larrym Grayem. Jejich debutové album "Sound Portraits" z roku 2013 získalo ocenění Best Live Performance Album ve 13. Annual Independent Music Awards a jejich čtvrté album "Realizace" (2015) bylo nominováno na Best Live Performance Album and Best Long Form Video v 15. Annual Independent Music Awards. Paul Wertico také spolupracoval s takovými hudebníky jako Frank Catalano, Eddie Harris, Lee Konitz, Dave Liebman, Sam Rivers, Bob Mintzer, Terry Gibbs, Buddy DeFranco, Roscoe Mitchell, Evan Parker, Jay McShann, Herbie Mann, Randy Brecker, Jerry Goodman, and Ramsey Lewis.

Paul hrál bicí na Grammy-nominovaném albu Paula Wintera v roce 1990 "Earth: Voices Of A Planet". Nahrával také album vokalisty Kurta Ellinga v roce 1995, také na Grammy-nominované album "Close Your Eyes", stejně jako Ellingovo album z roku 1997 "The Messenger", které bylo na Grammy nominované v roce 1998, na albu "This Time It's Love" a v roce 2003 Grammy nominovaném albu "Man In The Air".

V letech 2010 až 2012 vystupoval ve vlastní rozhlasové show Paul Wertico's Wild World of Jazz. Jako hudební ředitel pro televizní seriál "Inventing the Future" byl Wertico byl nominován na cenu Emmy za roky 2012-2013 v kategorii "Outstanding Achievement In Interactivity" od The National Academy of Television Arts & Sciences, Midwest Chapter.

Paul je také autorem TUBZ, vyvinuté pro Pro-Mark, které nese označení "Paul Wertico Signature Drum Stick".

Zpět Zbigniew "Wicher" Wiatr
(Narozen 1952, zemřel 2004)
Sound, Percussion, Polymoog (1972-2004)


Zbigniew byl umělec, zvukový inženýr, elektronik, zvukař a spolupracovník mnoha nejen polských hudebníků jako SBB, Krzak, Pat Metheny Group, Soyka, Józef Skrzek, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Donovan. Pracoval jako inženýr a návrhář audio společnosti RESTEK.

Zbigniew Wiatr, technik kapely a zvukový inženýr zemřel v roc 2004 jako bezdomovec poté, co byl terorizován a ponižován polskými úřady, spesiálně státní tajnou službou. Nejprve mu odebrali jeho děti, pak přišel o všechny své malé příjmy, nakonec (proti platnému zákonu) mu bylo zabaveno profesionální vybavení a vyhodili jeho z jeho domova.

Andrzej "Diesel" Kozioł a Zbigniew "Wicher" Wiatr, spolu s Mariuszem "Turystą" Zychem tvořili stálý technický tým kapely v letech 1977-1980. Ve skutečnosti tito lidé byli rozhodně někdo jiný, než vyjadřuje pojem "technický tým" příliš úzce a nespravedlivě. Byli to odborníci ve všech oblastech, přátelé kapely a specialisté na těžké časy...

Skoro 20-ti minutová titulní skladba alba SBB "Welcome" nazvaná "The Wind In The Fields Blows/Wicher w polu dmie" byla zaznamenaná přes Polskie Radio Warszawa v prosinci 1973 a byla věnována "Wichrowovi". Józef Skrzek k tomu uvedl: "Wicher w polu dmie" je věnována malému Zbyszkovi, našemu nejoblíbenějšímu akustikovi, neustále rozběhaného, který se až do konce oddával kapele..."


Zpět Mirosław Muzykant
(narozen 14. července 1968, Zabrze, Poland)
Drums (1998-1999)


Jeho neobvyklého talentu si všiml bubenický instruktor Steve Faggiano. Díky němu hudebník hrál s jazzovými skupinami Rander Crieg Quartet a Dave Cook Quintet. Fascinovaný jazzem založil kapelu "Keep Smiling", které byla udělena na krakowském festivalu Jazz Juniors. Poté začal spolupracovat s Józefem Skrzekem, podílel se na nahrávání pro polské rozhlasové skladby "Sabat Czarownic" a na společných vystoupeních ve Slezském planetáriu v Chorzowě. Výsledkem spolupráce byla skupina "Impressions, Inspirations In corpore" ve složení Józef Skrzek (klávesy), Piotr Wojtasik (trumpet), Mirosław Muzykant (perkussion), Aleksandra Karmańska (zpěv), Roksana Wikaliuk (zpěv), Wioletta Muzykant a Agata Zieliszek (scénický doprovod). Byly to jeho první kontakty s formou hudebních představení, včetně filmových ilustrací a moderního tance.

Současně se vrátil k jazzu a spolu s Jacekem Konopkou (kytara) a Adamem Glosnickim (baskytara) vytvořil skupinu "Activ Action Jazz Trio". Výsledkem této spolupráce bylo album "Four Hours", které vyšlo v roce 1998 a které bylo natočeno ve studiu Warsaw Studio M1. Nahrávky byly natočeny v rekordním čase čtyř hodin a byl k nim přizván americký saxofonista Eric Marienthal, který kromě jiného spolupracoval s s Chick Coreou. Miroslaw Muzykant dohlížel na celek ve spolupráci s Paulem Griffithem.

V polovině roku 1998 byla znovu aktivována skupina SBB, v němž Mirosław Muzykant převzal místo za bubeníka Jerzy Piotrowskiego. S tímto souborem vystupoval v Giżycku, Sali Kongresowej, Filharmonii Warszawskiej, Filharmonii Pomorskiej, Sali Koncertowej Programu 3 Polskiego Radia, katowickém Spodku a v zahraničí - v Budapešti a Dortmundu. Získal velmi dobré recenze a komentáře v nejdůležitějších hudebních časopisech. Známá polská firma vyrábějící paličky vyrobila řadu paliček s jeho jménem. Po tolika úspěších s SBB se rozhodl vrátit ke kořenům a uspořádal koncert "Współczesne rytmy, Dawna Muzyka, Obraz" jako součást festivali III Dni Muzyki Dawnej v roce 1999 v Zabrze. Koncert byl kombinací rané hudby se současnými rytmy a africkou hudbou. Na koncertě se zúčastnila rovněž skupina dávné hudby "Allegro". Tento koncert byl uznán za největší uměleckou událost roku 1999 v Zabrze a hudebník byl označen za největší osobnost kulturního života Zabrze v roce 1999. Dne 16. února 2000 se pod jeho vedením objevil v rámci festivalu Krakow 2000 v Teatrze Buckleina soubor Zespoł Reprezentacyjny Instrumentów Różnych. Tento koncert byl nejdůležitější událostí v téměř desetileté historii kapely. Na prknech Buckleina byl představen materiál, který kombinoval časnou hudbu s perkusními variacemi na její témata, které dopsal Muzykanta.

Dne 18. května 2000 se Muzykant zúčastnil koncertu oslavujícího 80. narozeniny pápeže Jana Pavla II. Ve Wadowicích, kde společně s Józefem Skrzemem uvedli dílo nazvané "Cantatę Maryjną". Kromě toho ve stejném roce vystupoval na Jazz Blues Fusion 2000 v Zabrze spolu s mimo jiné s Zespołem Reprezentacyjnym Instrumentów Różnych, sborem "Resonans ConTutti" a Józefem Skrzekem, dále na Festiwalu Muzyki Elektronicznej "ZEF'2000" v Piszu společně se Skrzekemm a Wiolettą Muzykant a během EXPO 2000 v Hannoveru, kde vystupoval pod názvem "Ensemble Mirosław Muzykant" se skladbami Johanna Sebastiana Bacha.

V roce 2001 na narozeniny papeže Jana Pavla II účinkoval na koncertě u příležitosti otevření baziliky v Lichen, během níž sbor "Resonance Con Tutti" přednesl hymnu "Exuaudiat vitam vicisse vesmíru!" speciálně složenou pro tuto příležitost na hudbu Muzykanta a text kněze Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego. Ve stejném roce se Miroslaw Muzykant Ensemble také zúčastnil charitativního koncertu na podporu rodiny Ludgardy a Jerzego Buzków, která provedla hru "Tryptyk Istnienia" na hudbu Muzykanta a v choreografii Wioletty Muzykant. Výsledkem tohoto koncertu bylo pozvání na koncert u příležitosti 100. výročí narození kardinála Stefana Wyszynskiego, který se konal 3. srpna 2001 na Placu Zamkowym ve Varšavě. Ve dnech 19. a 20. ledna 2002 se zúčastnil slavnostního zahajovacího koncertu a závěrečného koncertu i doprovodných akcí Světového poháru ve skocích na lyžích v Zakopané 2001, kde se po dlouhé přestávce objevil i s Józefem Skrzekem.


Ke konci roku 2001 Muzykant podepsal smlouvu s tureckou společností "Istanbul Mehmet", výrobcem ručně vyráběných perkussních nástrojů. Zároveň začal pracovat na 12 preludiích pro fortepiano, jejichž premiéra (online!!!) se konala 2. února 2002 ve 2:02:02 hodin. Dne 26. dubna 2002 se v tyšském klubu "Tęcza" uskutečnil uzavřený koncert kvartetu jazzového muzikanta, během kterého byl nahrán materiál pro album "Four Hours". V následujících měsících se Mirosław Muzykant věnoval kompoziční práci - napsal hudbu na představení tanečního divadla "ATRUM" "Maski" a "Oczami nieba". Podepsal také smlouvy s firmami AXIS Percussion ze Spojených Států (výrobce perkusních zařízení s využitím inovativních konstrukčních řešení) a se švédskou společností Clavia DMI (výrobce bubnového systému DDrum4 SE).

V dubnu 2005 Mirosław Muzykant zahájil řadu propagačních sólových koncertů. První z nich se uskutečnil 22. dubna v Młodzieżowym Domu Kultury v Rudzie Śląskiej. Předcházely mu bubebické workshopy, na kterých byly diskutovány otázky polyrytmů a polymetrie, stejně jako prezentace elektronických a akustických bicích nástrojů. Na koncertě také působil pětičlenný Zespół Reprezentacyjny Instrumentów Perkusyjnych pod vedením Muzykanta.

V současné době hraje Mirosław Muzykant na bubnové soupravě speciálně navržené pro něj a hraje 7dílné akordy, které se odehrávaly na mnoha workshopech a koncertech.

Zpět Andrzej Rusek
Bass Guitar (1993-1994)

Andrzej Rusek je polský hudebník a samouk ve hře na basovou kytaru . Jeho otec byl skladatel a hudební aranžér. První profesionální kroky vedly do free-jazzové kapely Pick Up Formation a paralelně hrál s Blues Band Ireka Dudka. Pak se zúčastnil dalších jejich inkarnací Ireka Dudka The Dudis a Shakin Dudi. Po rozpadu skupiny Pick Up Formation vystupoval s mnoha kapel a interpretů jako jsou Jazz Fusion, Tomasz Stańko, Anthymos Apostolis, Tomasz Szukalski, Janusz Skowron, Krzysztof Popek, Young Power, Pick Up, Artur Dutkiewicz Electric Band, Mirek Kaczmarczyk-Loud Jazz Band, Adam Kawończyk Group, Grzegorz Kapołka, Krzysztof Puma Piasecki, Bronek Duży, Henryk Gembalski, Irek Głyk, Darek Janus, Benek Maseli, SBB, Carl Palmer (Asia, Emerson Lake a Palmer), Alan White (Yes), Jorgos Skolias, Martyna Jakubowicz, Roman Pazur Wojciechowski, Andrzej Urny, Jerzy Piotrowski, Mirosław Muzykant, Rafał Rękosiewicz, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Andrzej Zaucha, Halina Frąckowiak, Zbigniew Wodecki, Ewa Uryga, Yoka - Jolanta Literska, Katarzyna Gertner, Roksana Vikaluk, Jose Torres y Salsa Tropical, Orkiestra Kameralna Aukso pod vedením Marka Mosia, Hilliard Ensemble a Terje Rypdal.

Andrzej byl členem SBB v době jejich reaktivace v letech 1993-1994, když kapelu doplnil spolu s druhým kytaristou Januszem Hryniewiczem, ale odehrál s SBB jen pár koncertů v letech 1993-1994. Hryniewicz se stal v té době novým frontmanem, Skrzek zpíval méně, aby se mohl dostatečně koncentrovat na své klávesy. Uskutočnili několik koncertů v Polsku ve starém dobrém SBB stylu, zvláště velkolepé bylo show z klubu Spodek, Katowice, z 19. června 1993 e zaznamenané na albu "Live 1993", když hráli hlavně starý materiál a pár nových věcí s předlouhými improvizacemi. Poté v rozšířené sestavě odjeli na turné do USA, kde nahráli živé album "Live In America" (1994). Piotrowski se však rozhodl zůstat v Americe, což opět deaktivovalo kapelu.

V poslední době je členem kapely Fryna, která vznikla v roce 2009.

Zpět
(Narozen 15. května 1953, zemřel 17. března 2015)
Guitars, Fender Piano, Clavinet (1979-1980)


Sławomir Piwowar byl především kytaristou polské kapely SBB, v posledních letech byl stálým členem kapely Urszuli.

Sławomir pocházel z hudební rodiny. Jeho dědeček hrál na mandolínu. Ve věku šesti let již absolvoval hodiny klavíru a ve čtrnácti se stal velkým fanouškem Beatles. Na konci 60. let již zformoval vlastní kytarové trio, které se dostalo až do finále soutěže Piękny Brzeg 1969 ve Varšavě. Počátky hudební kariéry Sławomira Piwowara představují koncertování s klasickou kytarou, pak začal koketovat s jazzem s kapelami Paradox i Bemibek.

Počátkem 70. let spolupracoval s jazzovou kapelou Paradox, kde pod vedením Andrzeje Brzeski zdokonaloval své hráčské umění, což bylo doceněno mnoha úspěchy a oceněními, včetně vítězství na jazzovém festivalu v San Sebastian ve Španělsku). Další jazzovou kapelou byli Bemibek.

V 70. letech se kytarista objevil ve skupině Aerolit doprovázející Czesława Niemena, se kterou nahrál album "Niemen Aerolit" (1975). Zúčastnil se také nahrávky dalšího alba "Idée fixe", které vyšlo v roce 1978 pod hlavičkou Polskie Nagrania.

Na konci desetiletí (1979-1980) nastoupil do SBB jako druhý kytarista, s nimiž v roce 1981 natočil album "Memento Z Banalnym Tryptykiem", na které složil píseň "Trójkąt radości". V sestavě této skupiny se objevil také při jejich reunionu v letech 2006 a 2014. Během pauzy SBB Sławomir spolupracoval s Jósefem Skrzekem, např. na jeho albu "Józefina" z roku 1983.

Pivovar v 80. letech působil jako klávesista, když spolupracoval s Grzegorem Ciechowským pod názvem Obywatel G.C., se kterým v roce 1989 dokončil hudbu pro film "Stan strachui"). Později spolupracoval v Norsku působící kapelou Spitfire. V následujících letech se mimo jiné objevil po boku Kasi Kowalskiej (1994-1998), Eweliny Flinty a Urszuli (desky od roku 1992 do 2013). V roce 1995 nahrál jako klávesista desku skupiny Ira "Ogrody".

Důvod jeho smrti nebyl uveden. Piwowar měl v úmyslu nahrát sólovou autorskou CD a vytvořit skupinu s hostujícím Adamem Bałdychem. Na albu se měly objevit kytarové skladby (které nebyly nikdy zapsány) a "Komedowa kołysanka" z filmu Rosemary’s Baby v úpravě pro klasickou kytaru.

Zpět Andrzej Urny
(Narozen 30. listopadu 1957, Kochłowice,
Ruda Śląska, Polsko)
Guitars


Andrzej je polský rockový kytarista, skladatel, aranžér a hudební producent. Svoji hudební kariéru začínal hraním v klubu Kwadraty v katowické Ligotě (1978-1979). Na konci 70. let hrál s Janem Janowskim v bluesové skupině Irjan.

Na počátku 80. let se stal kytaristou skupiny Dżem (1980-1981). S touto kapelou natočil i její hity "Paw" a "Whiskey", kterých je také jejich spoluautorem. Poté spolupracoval s týmem Krzak (1981-1982). V 80. a 90. letech hrál a nahrával i s kapelou Perfect (1982-1983, 1987, 1993-1994). Poté hrál a produkoval hudbu v kapelách Svora (1984), Woo Boo Doo (1984-1985), Young Power (1986-1987), Chuligani (1987-1989), Czarne Komety z Południa (1992-1993), Kyks-Urny-Kawa-Skolik (2001) i Okitoki (2002). Spolupracoval s mnoha polskými umělci jako např. Urszula Sipińska, Martyna Jakubowicz, Włodzimierz Kiniorski nebo Józef Skrzek.

Andrzej na koncertech SBB nahrazoval obvykle nepřítomného Apostolise Anthimose, ať už z důvodu nemoci nebo jeho pobytu v zahraničí. ke konci roku 2003 Andrzej Urny vydal desku "Katowice Spodek LIVE '94" společn s kapelou Perfect. Hudebník je rovněž iniciátorem Festiwalu Blues Skałka.

V poslední době také vystupuje v sestavě Sygitowicz - Urny Electric Band nebo s kapelou Blues Super Trio v sestavě Sławek Wierzcholski, Andrzej Urny a Jarek Tioskow, což je akustická bluesově zaměřená koncertní kapela.

Zpět

(Narozen 25. prosince 1947, Warsaw, Polsko,
zemřel 2. srpna 2012, Piaseczno, Polsko)
Saxophone


Tomasz Szukalski byl polský jazzový saxofonista, skladatel a improvizátor s nešťastným osudem. Byl jedním z největších hudebníků v historii polského jazzu a současně s fascinující a složitou povahou, když byl hluboce citlivý na realitu. Jeho charakteristický, s velmi silným výrazem, zvuk saxofonu vytvářel jeho vlastní individuální styl, zazněl na více než 100 polských a evropských nahrávkách. Jeho tón charakterizovala sila, expresivita a dravost, ale zároveň i jemnost a cit. Tomasz je známý pro své výkony jako doprovázející Tomasze Stańka, Edwarda Vesalu a Zbigniewa Namysłowského. Je držitelem titulu Master of Arts na Fryderyk Chopin University of Music ve Varšavě.

Tomasz vystudoval hru na klarinet, ale preferoval vystupování na tenor saxofon, soprán saxofon a při zvláštních příležitostech i na basový klarinet. Být nakloněn i experimentování, jednou se pokoušel hrát i na řetězovou pilu. Tomáš začínal svoji kariéru v jazzových orchestrech Zbigniewa Namysłowského a Jana Ptaszyn Wróblewskiego, kde často podával lepší výkony než samotní kapelníci. Mezi další členy kapel patřili Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Adam Makowicz, Włodzimierz Nahorny, Janusz Muniak, Michał Urbaniak a Tomaszův celoživotní kamarád Wojciech Karolak.

V 70. letech se Tomaszovy představení stávaly více avantgardní a neohranočené. Jeho spoluhráči byli Tomasz Stańko, Peter Warren a Edward Vesala, ale Tomasz si hrál také s Arildem Andersenem, Dave Hollandem, Pallem Danielssonem, Palle Mikkelborgem, Terje Rypdalem, Juhani Aaltonenem a Antti Hyttim. Během tohoto období natáčel Tomasz jako sideman pro prestižní jazzovou značku ECM Records. Souběžně s turné po Skandinávii a západní Evropě s jazzovými hudebníky vystuppval Tomasz v Polsku i s progresivní slezskou rockovou kapelou SBB.

V roce 1977 Tomasz zformoval vlastní kapelu Quartet, která se brzy stala známou. Jeho spoluhráči byli Sławomir Kulpowicz, Paweł Jarzębski a Janusz Stefański. V letech 1980-1981 a Thomas pokračoval jak ve spolupráci s SBB, tak i samostaně s leaderem Josephem Skrzekem, když naplánovali na podzim roku 1981 společné téměř kultovní vystoupení s SBB a jeho vlastním proslulým Quartet na Jazz Jamboree festival. Kvůli napjaté politické situaci v Polsku ale k tomu nedošlo. V roce 1981 Tomasz také účinkoval s Józefem Skrzemem ve filmu "The War of the Worlds: Next Century". Jen několik týdnů před nástupem stanného práva v Polsku Tomasz vystupoval s Josephem Skrzekem, Andrzejem Ryszkou, Andrzej Urne, Deanem Brownem a Gilem Goldsteinem ve Varšavě a na workshopu na památku Johna Coltranea, pořádané Joachim-Ernst Berendtem na Südwestfunk v Baden Badenu se svými přáteli, Tomaszem Stańkem, Albertem Mangelsdorffem a posledním bubeníkem Johna Coltranye Rashiedem Ali. Během Thomasova pobytu ve Vídni 1981 následovalo prosincové turné po Československu pod názvem Ambitus Extendedspolečně s Josephem Skrzekem. Po nástupu stanného práva se Thomas se vrátil do vlasti.

Tomasz se pak znovu připojil k orchestru Jana Ptaszyna Wróblewskiego. V roce 1984 Tomasz mobilizoval svou energii, aby zaznamenal se svými starými kamarády Wojciechem Karolakem a Czesławem Bartkowským moderní album "Time Killers", které se okamžitě stalo hitem. V roce 1985 Tomasz aktivoval své nové kvarteto s Piotrem Biskupskim, Andrzejem Cudzichem a Andrzejem Jagodzińskim, ale kvarteto nemělo dlouhé trvání. Po roce 1990 hrál Tomasz v různých seskupeních, hrál jako doprovod nebo zvláštní host, který poskytoval nezapomenutelné saxofonová sóla a zahájil dlouhodobou spolupráci s mladým klavíristou Arturem Dutkiewiczem. V posledních letech Tomasz hrál s Arturem Dutkiewiczem, Wojciechem Karolak, Alainem Brunetem, Tadeuszem Nalepou, Piotrem Wojtasikem, Wojciechem Majewskim, Tomaszem Staňko, Apostolisem Anthimosem s SBB, Arildem Andersenem, Janusz Skowronem, Karin Krog a Anttim Hytti.

Tomasz byl ale perzekuován a poté, co byl od roku 2004 masivně atakován zbytky sovětské tajné policie. Rovněž i jeho nejlepší nástroje vyrobené na zakázku (Henri Selmer Paris, Julius Keilwerth) byly zcizeny. Kvarteto se v letech 2006 a 2007 znovu obnovilo a koncertovalo po celé Evropě, ale brzy zemřel Sławomir Kulpowicz. V důsledku obrovského obtěžování a provokací Tomasz utrpěl mrtvici. Jeho slezští přátelé byli vyhnáni, mučeni a vražděni jeden po druhém. Okolo roku 2009 byl opuštěn a bez domova, Tomasz Dutkiewicz uspořádal "The Day of the Jackal" promoční koncerty v několika významných polských městech. Poslední a největší byl pořádan ve Varšavě 21. listopadu 2010 a stal se největším jazzovým koncertem tohoto roku v Polsku. Pak někteří hudebníci pomohli Tomaszovi najít azyl ve Skolims mimo Varšavu.

Po několika měsících (2011-2012) vynaložených na umělcův azyl Tomasz Szukalski zemřel 2. srpna 2012 v nemocnici v Piaseczno, Polsko. Tomaszův pohřeb se konal 8. srpna 2012 na hřbitově v Bródně, pouhý kilometr od jeho ukradeného a obsazeného domova.

Zpět Marcin Pospieszalski
(Narozen 19. září 1963)
Bass


Marcin Marian Pospieszalski je polský skladatel, aranžér, hudební producent, basista, multiinstrumentalista. Je rovněž členem fonografické akademie ZPAV. Pochází z velké hudební rodiny. Jeho manželkou je zpěvačka Lidia a mají dva syny. Kromě hry na baskytaru a kontrabas hraje také na nástroje jako jsou housle, viola, rzeszowský cimbál a klávesy.

První hudební kapelu Niedzielna Szkółka Ojca Stanisława založil společně se svými bratry. Je absolventem Státní střední hudební školy druhého stupně Karola Szymanowskiego v Katowicích a jazzového oddělení hudební akademie K. Szymanowskiego v Katovicích. Je spoluzakladatelem souboru New Life. Jinak spolupracoval se soubory jako Armia, Tie Break, Young Power, Soyka Yanina & Kompania, 2Tm2,3, Deus Meus, Arka Noego, Lidią Pospieszalską, Anną Marią Jopek a samozřejmě v posledních letech také SBB.

Je také autorem filmové hudby, mimo jiné filmy "Demony wojny według Goi", "Prawo ojca" a "Historia Kowalskich", ale i animovaného filmu "O największej kłótni" (1999) z cyklu "Czternaście bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego" a podílel se i na dvou částech animovaného seriálu Mordziaki. Byl hudebním ředitelem velkých koncertů a televizních přenosů, např. narozeninový koncert pro papeže Jana Pavla II 2004, "Victoria Czestochowa" k 350. výročí obrany Jasné Góry proti Švédům, "Gorzkie Żale" v roce 2006, koncert "Debiuty“ vycházející z písní s texty Wojciecha Młynarskiego během festivalu v Opole v roce 2008, představení "Jasna Góra - Polska Kana" k 300. výročí svatořečení obrazu Panny Marie v Jasné Góře, byl i jedním z producentů a aranžérů hymny Světového dne mládeže v roce 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Zpět
Studiové desky:
2019 Sekunda
2019 FOS
2016 Za linią horyzontu
2012 SBB
2010 Blue Trance
2009 Iron Curtain
2007 The Rock
2005 New Century
2002 Nastroje
2001 The Golden Harp (EP)
1981 Memento z banalnym tryptykiem
1979 Welcome
1978 Follow My Dream
1978 SBB (Amiga)
1978 SBB (Supraphon)
1977 Jerzyk
1977 Ze słowem biegnę do ciebie
1976 Pamięć
1975 Nowy horyzont
1974 SBB (live)

Ostatní nahrávky a kompilace:
2012 Skrzek SBB Preisner (komp.)
2009 Malczewski (komp.) (archives of Mariusz Zych)
2008 Wizje (komp.)
2006 Lost Tapes Vol. 2 (Studio & Live Recordings 1971-1979) (archives of Mariusz Zych)
2005 Lost Tapes Vol. 1 (Studio & Live Recordings 1974-1978) (archives of Mariusz Zych and Zbigniew Wiatr)
2004 Wicher W Polu Dmie (komp.)
2004 Sikorki (komp.)
2004 Anthology 1974-2004 (komp.)
1998 Gold (komp.)
1997 S.B.B. 2 & 3 (komp.)
1978 Halina Frąckowiak - Geira

Apostolis Anthimos:
2018 Parallel Worlds
2008 Miniatures
2006 Back To The North
1999 Theatro Live
1997 Days We Can't Forget
Koncertní nahrávky:
2024 Live Cuts Bytom 1979
2023 Live Cuts Elmshorn 1980
2023 Live Cuts Katowice 2012
2023 Live Cuts Ryslinge 1979
2023 Live Cuts Czestochowa 1980
2023 Live Cuts - Sopot 1979
2022 Live Cuts Enger 1977
2022 Live Cuts Ostrava 2002
2022 Live Cuts Köln 1978
2022 Live Cuts Esbjerg 1979
2021 Z miłości jestem - live
2018 Welcome 40th Anniversary 1978-2018
2018 Karlstad 1975 Plus
2017 Live In Kuźnia - Tryptyk Bydgoski Część 3
2016 Hofors 1975
2015 SBB & Michał Urbaniak
2014 Warsawa 1980 (archives of Mariusz Zych)
2014 1978 Buchholz / 1979 Międzyzdroje / 1994 Chicago (archives of Mariusz Zych)
2013 Live Jazz Nad Odrą 1975
2010 Live In Opole 1976. A Late Night Recital
2009 Live In Czechoslovakia 1980. Three Quarters (archives of Zbigniew Wiatr)
2009 Live In Theatre 2005 (DVD)
2009 Behind the Iron Curtain (DVD)
2009 Live In Sopot 1978. Extended Freedom (archives of Mariusz Zych and Zbigniew Wiatr)
2009 Live In Frankfurt 1977. Follow My Music (archives of Mariusz Zych)
2009 Live In Opole 1974. Rock Przez CaŁy Rok
2009 Live In Köln 1979. In The Shadow Of The Dom (archives of Mariusz Zych)
2008 Live In Neckargemünd 1978. From A Town Called N (archives of Mariusz Zych)
2008 Roskilde 1978
2007 Four Decades (DVD)
2007 Live In Marburg 1980. The Final Concert (archives of Mariusz Zych)
2007 Complete Tapes 1974
2006 Pop Session 79
2006 Live In 1979
2006 Live In Spodek 2006
2005 Live In Theatre 2005 (CD/DVD)
2005 Odlot - Live 2004
2004 Szczesliwi z miasta N. (DVD)
2004 Follow My Dream (DVD)
2004 22.10.1977 Göttigen, Alte Ziegelei (archives of Mariusz Zych)
2002 Freedom - Live Sopot 1978 (archives of Mariusz Zych and Zbigniew Wiatr)
2002 Trio - Live Tournée 2001
2001 Budai Ifjusagi Park 1977
2001 Karlstad - Live 1975
2000 Good Bye! SBB - Live In Concert
1999 SBB W Filharmonii: akt 2
1999 SBB W Filharmonii: akt 1
1999 Absolutely Live '98
1994 Live In America '94
1994 Live 1993


Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Davolisint, Keyboards (Piano, Organ, Micro Moog, Mini Moog)
Apostolis Anthymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Sekunda
Vyšlo 2019, GAD Records, GAD LP 022 (Poland)
(Sub-titled "Radio Sessions Vol. 4)

Seznam skladeb:
01. Motyw szkarłatny (5:50)
02. Sekunda (3:55)
03. Podejście (3:05)
04. Zapadnia (5:55)
05. Septet elektronowy (3:20)
06. EGAH (5:00)
07. Wiosenna preria (5:50)
08. Ogniste koło (12:35)
Total Time: (45:25)

Recorded at Polskie Radio, Opole, 1977
Producer: Michał Wilczyński
Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Photo]: Wojciech Zamecznik
Photography [Band's]: Zygmunt Drużbicki

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Davolisint, Keyboards (Piano, Organ, Micro Moog, Mini Moog)
Apostolis Anthymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie FOS
(Sub-titled "Radio Sessions Vol. 3)
Vyšlo 2019, GAD Records, GAD LP 021 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Dyskoteka (6:55)
02. FOS (16:00)
03. Xeni (6:40)
04. Penia (16:00)
Total Time: (45:35)

Bonus Tracks:
05. Toczy się koło historii ()
06. Atoa ()

Recorded in Polskie Radio Gdańsk, August 1975
Producer: Michał Wilczyński
Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Photo]: Wojciech Zamecznik
Photography [Band's]: Zygmunt Drużbicki
Album představuje studiovou nahrávku polské progresivní skupiny SBB ze srpna roku 1975. Deska s časem kolem 70 minut přináší dosud nevydané nahrávky z prvního, nejrazantnějšího období kapely, které byly kdysi pořízeny pro polský rozhlas. SBB ve složení Jozef Skrzek - bass, davolisint, Apostolis Antymos - guitar a Jerzy Piotrowski - drums, tedy ona nejvýživnější sestava, kterou v té době měli možnost vidět i fanoušci v Československu. Skrzek používá na nahrávce dnes raritní syntetizér davolisint, který měl rozsah pouhých dvou oktáv a byl monofonní, principielně šlo vlastně o elektrofonické varhany. Skrzek z tohoto nástroje vytěžil maximum, v rachotu kapely se neztrácí. Nahrávka se stylově pohybuje v rozmezí první a druhé oficiální LP SBB, skupina pracuje s delšími celky a gradací skladeb, zvukově je perfektní. Dvanáctistránkový booklet v průvodním slovem v polštině a angličtině, dokumentace, fotografie. Původní deska FOS vyšla před několika lety na LP, CD nyní obsahuje dvě další skladby o délce 28 minut, celkem má CD 71 minut.

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Keyboards
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Apostolis Anthimos - Guitars
Hosté:
Diskografie Za linią horyzontu
Vyšlo 23. září 2016, Polskie Radio, PRCD 1950

01. Odwieczni Wojownicy (Lyrics: Krzysztof Niewrzęda/Music: Józef Skrzek) (3:55)
02. Najwyższy Czas (L: Krzysztof Niewrzęda/M: Józef Skrzek) (5:26)
03. 360 Do Tyłu (M: Apostolis Anthimos) (7:04)
04. Goris (M: Apostolis Anthimos) (5:24)
05. Za Linią Horyzontu (L: Krzysztof Niewrzęda/M: Józef Skrzek) (4:06)
06. Pacific (L: Józef Skrzek/M: Apostolis Anthimos) (5:27)
07. Zielony, Niebieski, Żółty (M: Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski, Józef Skrzek) (3:23)
08. Suita Nr 9 (L: [Parts 2 & 3]: Alina Skrzek/M: [Part 1] - Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski, Józef Skrzek, M: [Parts 2 & 3]: Józef Skrzek) (15:29)
Total Time: (50:14)

Management: Tomasz Koperwas
Mastered: Mack
Artwork: Olga Pasamonik

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Hammond, Synths (MicroMoog, MiniMoog, Fatar, Nord Lead, Kurzweil)
Apostolis Anthimos - Guitars, Drums, Nord Lead Synth
Hosté:
Diskografie SBB
Vyšlo 2012, Metal Mind Productions, MMP CD 0703 DG (Poland)

Seznam skladeb:
01. Piwnica (7:00)
02. Niemen (4:36)
03. 74 (5:24)
04. Bunkry Wiedenskie (3:05)
05. Zw1tpienie Lakisa (4:02)
06. Aries (2:31)
07. Urodziny w Roskilde (6:55)
08. Rozstanie (2:22)
09. Ameryka (4:59)
10. Nowy Wiek (6:01)
11. Lot Nad Chicago (2:37)
12. Seged (3:55)
13. Memento (3:50)
14. Muzy (6:46)
15. Zaufani (3:19)
16. Requiem (11:03)
Total Time: (78:25)


Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Keyboards (Piano, Organ, Micro Moog, Mini Moog)
Apostolis Anthymos - Guitars, Keyboards, Percussion
Gabor Nemeth - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Blue Trance
Vyšlo 2010, Metal Mind Productions, MMP CD 0680
2010, Metal Mind Productions, MMP CD 0681 DG, Digipack edition + 2 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Etiuda Trance (3:18)
02. Los Człowieka (4:47)
03. Red Joe (6:28)
04. Święto Dioni (2:51)
05. Szczęście Jak Na Dłoni (5:04)
06. Pentatonica (3:52) *
07. Doliny Strumieni (5:01)
08. Karida Beach (4:16)
09. Going Away (7:38) *
10. Blue Trance (3:44)
11. Muśnięcie Kalimby (3:45)
12. Pamieci Czas (4:39)
13. Coda Trance (4:57)
Total Time: (60:20)

* Bonus tracks on 2010 Metal Mind digipack edition

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Yamaha Piano, Hammond Organ, Synths (MicroMoog, MiniMoog, Nord Lead), Gem, Fatar
Apostolis Anthymos - Guitars, Nord Lead Synth
Gabor Nemeth - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Iron Curtain
Vyšlo 2009, Metal Mind Productions, MMP CD 0656 DG
2009, Metal Mind, MMP CD 0656 DG, Digipack edition + 2 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Iron Curtain (5:07)
02. Defilada (6:07)
03. Camelele (4:50)
04. Aleatoryka (5:49) *
05. Rozmowa Z Mistrzem (5:13)
06. Opowieść (4:33)
07. Błogosławione Dni (4:59)
08. Nieśmiertelność (3:15) *
09. Sunrise (3:01)
10. Góry Tańczące (4:40)
11. Dopóki Żyje Matka Jesteś Dzieckiem (4:18)
Total Time: (51:52)

* Bonus tracks on 2009 Digipack edition
Recorded at Preisner Studio in Niepolomice, Poland
Produced: SBB and Sebatian Witkowski
Recorded: Sebatian Witkowski and Mateusz Adamczyk
Mixed: Sebatian Witkowski
Mastering: Jacek Gawlowski, JG Master Lab
Photos: Marta Tluszcz
Artwork: AG (AGREE@GO2.PL)

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Piano, Organ, Harmonica, MiniMoog, Clavia
Apostolis Anthymos - Guitars
Gabor Nemeth - Drums, Percussion
Hosté:
Tamás Somló - Vocals (09)
Diskografie The Rock
Vyšlo 2007, Metal Mind Productions MMP CD 0557
2007, Metal Mind Productions, MMP CD 0558 DG, Digipack edition + 2 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Skała (4:54)
02. Płonące Myśli (7:42)
03. In Heaven And Hell (7:02)
04. Silence (6:46)
05. Sunny Day (7:03)
06. My Paradise (5:17)
07. Pielgrzym (8:16)
08. Akri (7:27)
09. Zug A Zene Mindenhol (7:06)
Total Time: (61:37)

Bonus tracks on 2007 Metal Mind Digipack edition:
10. Opiewanie O Imionach (5:13)
11. Gazela (4:33)


Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass Guitars, Keyboards (Piano, Hammond, MiniMoog), Harmonica
Apostolis Anthimos - Guitars
Paul Wertico - Drums, Percussion
Hosté:
Julian Mack - Guitar & Backing Vocals (02,11)
Reinhold Mack - Guitar & Backing Vocals
Diskografie New Century
vyšlo 2005, Metal Mind Productions, MMP CD 0362
2005, Metal Mind Productions, MMP CD DG 0363, with 2 bonus tracks
2005, DVD, Metal Mind Productions, MMP DVD 0364, HiRes 96/24 Stereo & Surround 5.1 mixes of full album including 2 bonus tracks plus 3 video extras

Seznam skladeb:
01. Golden Harp (5:50)
02. Music is My Life (4:54)
03. New Century (6:06)
04. Stary Człowiek W Milczącym Ogrodzie (4:51)
05. Duch Pokoleń (5:35)
06. Wojownicy Itaki (5:28)
07. When Was The Last Time? (4:01)
08. Carry Me Away (15:52)
09. Pajo (3:22)
10 Rock For Mack (1:47)
Total time: (57:46)

Bonus tracks on 2005 Metal Mind Digipack & DVD editions:
11. Positive Polarity (2:31)
12. Viator Blues (5:22)

Video Extras on 2005 Metal Mind DVD-Audio edition:
Video 1. "Music Is My Life" Video
Video 2. "New Century" Studio Report
Video 3. Lyrics

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Kurzweil 2600, MiniMoog, Hammond, Bass, Harmonica
Antymos Apostolis - Guitars, Bass, Keyboards, Percussions, Vocals (01)
Paul Wertico - Drums, Vocals (05)
Hosté:
Diskografie Nastroje
Vyšlo 2002, Pomaton EMI, Jazz'n'Java Records, 7243 5 42648 2, JNJ011
2006, Metal Mind Productions, MMP CD DG 0338, 24-bit remaster + 1 bonus track plus a video clip

Seznam skladeb:
01. Muzyka, Która Jest W Nas, Jest Ponad Nami (1:54)
02. Za Nami Wieki Wojowników (Pamięci Silesian Blues Band) (4:05)
03. W Ogrodzie Snu (6:35)
04. Pieśń Stojącego W Bramie (4:41)
05. Knowing Where You Belong (5:08)
06. Pisze To Życie Scenariusze (4:29)
07. ...Or Whatever (Drum Solo) (5:13)
08. Całkiem Spokojne Zmęczenie (2:37)
09. W Oceanie Się Zanurza Liverpool (5:39)
10. Star Of Hope (Pamięci Ryśka Riedla) (6:37)
11. Don't Look Back (9:20)
Total Time: (55:57)

Bonus tracks on 2006 Metal Mind ENH CD:
12. Całkiem spokojne zmęczenie (first mix) (5:41)
Video: Całkiem spokojne zmęczenie (4:22)

Remaster (2006): Marcin Mikulski
Artwork: Maciej Liesinski

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Keyboards, Harp
Paul Wertico - Drums
Apostolis Antymos - Guitar, Percussion
Hosté:
Diskografie The Golden Harp
Vyšlo 5. dubna 2001, (Česká republika)

Seznam skladeb:
01. The Golden Harp (5:51)
02. Bar Wah Wah (4:21)
03. Lest It`s Sunny (4:44)
04. Strawbury Jam (2:56)
05. The Golden Harp (Instrumental) (5:55)
Total Time: (23:47)

Track 05 není uveden v doprovodném textu. Skladby na CD jsou shodné se skladbami vydanými na disc 2 "SBB - Good Bye!".

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass, Synths (Mini-Moog, Micro-Moog, PolyMoog, SonicsixMoog, Davolisint, Concert Spectrum), Hohner clavinet D6 (01), Fender & Mellotron (01,04), Hammond & Grand Piano & Church Organ (04), Harmonica (03), Marimba & Japanese Banjo (04), Percussion (01,04)
Apostolis Antymos - Electric & Acoustic (04) Guitars
Sławomir Piwowar - Acoustic (02,04) & Electric Guitars, Bass (04), Hohner Clavinet D6 & Fender Piano (03)
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Jan Skrzek - Harmonica & Handclapping (04)
Alicja Piwowar - Handclapping (04)
Renata Szybka - Handclapping (04)
Diskografie Memento z banalnym tryptykiem
Vyšlo 1981, LP Polskie Nagrania Muza, SX 1966 (Poland)
1998, CD Polskie Nagrania Muza, PNCD 407, Re-entitled "SBB 5" with different cover art
2005, CD Metal Mind Productions, MMP CD 0329, with 1 bonus track

Seznam skladeb:
01. Moja Ziemio Wyśniona (My Land Of Dreams) (8:39)
02. Trójkąt Radości (The Triangle Of Joy) (7:48)
03. Strategia Pulsu (Strategy Of Pulse) (3:29)
04. Memento Z Banalnym Tryptykiem (Memento With A Banal Tryptych) (20:56)
Total Time: (40:52)

Bonus track on 2005 Metal Mind CD:
05. Z Których Krwi Krew Moja (10:40)

ArtWork: Tomasz Sikora and Marian Mroszczak

Recorded at Studio Polkiego Radia v Opole, July 1980

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Grand Piano, Fender Electric Piano, Clavinet D6, Synths (PolyMoog, MiniMoog, MicroMoog, Sonic Six Moog, Davolisint), Mellotron (03,04), Church Organ (06), Hammond Organ (07), Harmonica (05), Timpani (02,06), Marimba (06), Tubular Bells (03)
Antymos Apostolis - Guitars, Bouzouki (06), Drums (01), Percussion (03)
Jerzy Piotrowski - Drums, Timpani (02)
Hosté:
Zbigniew "Wicher" Wiatr - Gogofon
Diskografie Welcome
vyšlo 1979, LP Spiegelei, INT 145.600 (Germany)
1979, LP Wifon, LP 004 (Poland)
2005, CD Metal Mind Productions, MMP CD 0328 (Poland), with 7 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Walkin' Around The Stormy Bay (6:30)
02. Loneliness (5:25)
03. Why No Peace (6:04)
04. Welcome Warm Nights And Days (3:02)
05. Rainbow Man (3:38)
06. How I Can Begin (7:00)
07. Last Man At The Station (9'29)
Total time: (41:08)
Bonus tracks on 2005 Metal Mind CD:
08. Rainbow Man (full version) (5:05)
09. Last Man At The Station (short version) (6:26)
10. Deszcz Kroplisty, Deszcz Ulewny (4:02)
11. Tuż Nad Kanałem Ulgi (4:41)
12. 30 Stopni W Cieniu (5:26)
13. Przy Okazji (6:39)
14. Mechaniczna Skakanka (5:04)
Total time: (78:31)

Artwork: Marek Komza with Charles Hoellering (design)
SBB album "Welcome" je druhá nahrávka po "Follow My Dream" zaměřená na fanoušky v západním Německu. Nahrávky byly zaznamenány ve studiu Polskiego Radia v Opole v září 1978 a materiál byl smíchán v německém studiu Conny Planka.

Skupina:
Józef Skrzek - Fender Electric Piano, Hohner Clavinet D5, MiniMoog, MicroMoog, Sonic Six Moog, Concert Spectrum, Harmonica, Vocals
Antymos Apostolis - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Follow My Dream
vyšlo 1978, Spiegelei, 160.611 (Germany)
1991, CD Stuff, 005 (Poland), different cover art from LP
1997, CD KOCH International, 33719-2 (Austria)
2005, CD Metal Mind, MMP CD 0326 (Poland), remastered with 3 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Going Away (24:01)
     a. Freedom With Us 8:10)
     b. 3rd Reanimation (6:11)
     c. Going Away (6:47)
     d. (Żywiec) Mountain Melody (2:53)
02. Follow My Dream (22:05)
     a. Wake Up (4:59)
     b. In The Cradle Of Your Hands (Song For Father) (2:45)
     c. Growin' (6:16)
     d. Follow My Dream (8:05)
Total Time: (46:25)

Bonus tracks on 2005 Metal Mind CD:
9. Królewskie Marzenie (6:41)
10. Wiosenne Chimery (15:54)
11. Dla Przyjaciół (7:09)
Total Time: (76:09)

Remastered (2005): Marcin Mikulski
Artwork: Klaus Wiener

Skupina:
Józef Skrzek - Fender Electric Piano, MiniMoog, MicroMoog, Sonic Six Moog, Mellotron, Clavinet, Percussion, Vocals
Antymos Apostolis - Guitar, Percussion, Vocals
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Diskografie SBB
Vyšlo 1978, LP Amiga, 8 55 631 (German Democratic Republic)
2005, CD Metal Mind Productions, MMP CD 0327 DG (Poland), Re-entitled "Amiga" + 9 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Tanzbär (3:09)
02. Magische Blaue Stunde (3:07)
03. Hektik (3:08)
04. 2:10 (2:08)
05. Ouzo (4:58)
06. Unterbrochene Erotik (2:54)
07. Kala (3:33)
08. Tumba (3:49)
09. Mutraczka (4:26)
10. Nr. 7 (5:05)
11. I Wonder Why (4:40)
Total Time: (40:21)

Bonus tracks on 2005 Metal Mind CD:
12. Nervoser Nikolaus (5:15)
13. Tom Cat (3:07)
14. Gonitwa (2:33)
15. Beci (3:33)
16. Profesor Moog (3:18)
17. Balon guma (5:38)
18. Maskarada (4:11)
19. Podróż (6:40)
20. Trema (3:19)
Total Time: (77:55)

Artwork: Manfred Kempter

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Moog, Concert Spectrum, Clavinet D6, Electric Piano, Harmonica
Apostolis Antymos - Guitars, Bouzouki
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Tomasz Szukalski - Sax (05,06)
Diskografie SBB (Wołanie o brzęk szkła / Touha po zvonění střepů / Slovenian Girls)
(Also known as "The Orange Album")
vyšlo 1978, Supraphon, 1 13 2218 (Czechoslovakia)
1979, as "Slovenian Girls", Omnibus, BUS 1002 (Germany)
1997, CD Koch International, 33721-2 (Poland), as "Slovenian Girls" with different cover art and new track titles
2003, CD Supraphon, SU 5388-2 311 (Czech Republic), 24-bit remaster with 2 bonus tracks
2005, CD Metal Mind, MMP CD 0324 DG, (Poland), remastered with 4 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Wołanie O Brzęk Szkła (Touha Po Zvonění Střepů) (19:05)
02. Odejście (Odchod) (19:40)
Total Time: (38:45)

Bonus tracks on 2003 Supraphon CD:
03. Bitwy Na Obrazach (3:48)
04. Uścisk W Dołku (3:38)
Extra bonus tracks on 2005 Metal Mind CD:
05. Muzykowanie Latem (16:50)
06. Fikołek (14:53)

Recorded 12-22. 4. 1977 at Mozarteum Studio, Prague
Artwork: Martin Wielgus

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Piano, Moog, Concert Spectrum, Fender Electric Piano, Hohner Clavinet D6
Apostolis Antymos - Guitars, Percussion
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Jerzyk
vyšlo 1977, MC Wifon-Poltel, (Poland) (extremely rare music cassette)
2005, CD Metal Mind Productions, MMP CD 0325 (Poland), remastered with 8 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Jerzyk (3:21)
02. Kijek (3:32)
03. Oddech (5:54)
04. Taniec Bulibara (4:27)
05. Garbusek (2:37)
06. Palamakia (6:55)
07. Wołanie o podkład (4:05)
08. Janek (3:51)
09. Władkowa kołysanka (4:52)
Total Time: (39:34)

Bonus tracks on 2005 Metal Mind CD:
10. Debiut Kety (4:01)
11. 11 traktów (4:06)
12. Renia (3:11)
13. Mutraczka (1st version) (4:55)
14. Jak było tak było ale było (6:31)
15. Cierpiarz (3:49)
16. Ouzo (1st version) (4:38)
17. Uścisk w dołku (1st version) (6:51)
Total Time: (38:02)

Artwork: Wifon / Poltel

Skupina:
Józef Skrzek - Moog, Clavinet, Mellotron, Forte Piano, Vocals
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percusion
Hosté:
Diskografie Ze słowem biegnę do ciebie
vyšlo 1977, Polskie Nagrania Muza, SX 1434

Seznam skladeb:
01. Ze Słowem Biegnę Do Ciebie (19:20)
02. Przed Premierą (19:40)
Total Time: (39:00)


Skupina:
Józef Skrzek - Bass Guitar, Fender Electric Piano, Hammond Organ, Moog Synthesozers, Vocals
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percusion
Hosté:
Diskografie Pamięć
vyšlo 1976, Polskie Nagrania Muza, SX 1345

Seznam skladeb:
01. W kołysce dłoni twych (Ojcu) (In The Cradle Of Your Hands (To My Father)) (9:09)
02. Z których krwi krew moja (From Whose Blood, My Blood) (10:14)
03. Pamięć w kamień wrasta (Memory Grows Into Stone) (19:50)
Total Time: (39:13)

Bonus Tracks on 2005 MetalMind CD:
04. Poranek nadziei (4:30)
05. Barwy drzewa (2:01)
06. Osiem rąk (4:40)
07. Waldie (9:13)
08. Niedokończona progresja (6:24)
09. Reko-reko (4:31)
10. Serenada Gia Sena (4:54)

Artwork: Kazimierz Hałajkiewicz

Skupina:
Józef Skrzek - Bass Guitar, Piano, Moog, Vocals
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percusion
Hosté:
Diskografie Nowy horyzont
vyšlo 1975, Polskie Nagrania Muza, SX 1206/SXL 1206

Seznam skladeb:
01. Na Pierwszy Ogień (Curtain Raiser) (3:15)
02. Błysk (A Flash) (2:45)
03. Nowy Horyzont (The New Horizon) (7:47)
04. Ballada O Pięciu Głodnych (A Ballad About The Five Hungry Ones) (3:55)
05. Wolność Z Nami (Freedom With Us) (20:00)
Total Time: (00:00)


Skupina:
Józef Skrzek - Bass Guitar, Piano, Moog, Vocals
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percusion
Hosté:
Diskografie SBB
vyšlo 1974, Polskie Nagrania Muza, SXL 1142

Seznam skladeb:
01. Odlot (19:20)
     a. Odlot (9:05)
     b. Odlecieć Z Wami (10:15)
02. Wizje (19:00)
     a. Wizje (8:30)
     b. Erotyk (10:30)
Total Time: (00:00)

Debutové LP od SBB, označované jako "Gruppa SBB" je dokument o jednom z jejich úplně prvních živých vystoupení ještě za spolupráce s Czeslawem Niemenem.


Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Synthesizer
Sławomir Piwowar - Guitars
Apostolis Antymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Diskografie Live Cuts Bytom 1979
Vyšlo 23. února 2024, GAD Records, GAD CD 250 (2024)

Seznam skladeb:
CD 1 (75:24):
01. Moja ziemio wyśniona (Wish) (11:18)
02. Ze słowem biegnę do ciebie (22:15)
03. Szczęśliwi z miasta N. (8:56)
04. Freedom With Us (7:30)
05. 3rd Reanimation (7:01)
06. Going Away (10:35)
07. (Żywiec) Mountain Melody (3:49)
08. Loneliness - theme (4:00)
CD 2 (78:51):
01. Deszcz kroplisty, deszcz ulewny (10:45)
02. Drums (4:58)
03. Follow My Dream (20:52)
04. Why No Peace (8:52)
Bonus Tracks:
05. Szczęśliwi z miasta N. (soundcheck) (6:57)
06. Follow My Dream (24.10.1979) (26:27)
Total Time: (154:15)

Recorded live on October 25, 1979 at Miejski Dom Kultury, Bytom, Poland
In memory of Andrzej Hojn (1969 - 2024)
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer [Co-produced]: Łukasz Hernik
Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: The Detroit Publishing Company
Editor: Emilia Zięba
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography [Photos]: Archiwum Damiana Sobika
Na začátku léta 1979 se SBB změnilo z tria na kvarteto, když se ke skupině připojil Sławomir Piwowar, který kapelu podporoval jako druhý kytarista. Společně vyrazili na krátké turné po polském pobřeží a na podzim si, opět jako trio, mohli splnit staré koncertní povinnosti. V říjnu 1979 se SBB oficiálně představilo s novou sestavou a novým starým programem, sestávajícím z fragmentů alb "Follow My Dream" a "Ze Słowem Biegnę Do Ciebie". Při této příležitosti byla v Bytomi (Polsko) uspořádána celá řada propagačních vystoupení spojená s tiskovou konferencí, výměnou desek a výstavou fotografií. Přední strana obálky: Modrá jeskyně, ostrov Capri (cca 1890), Libary of Congress (Title from the Detroit Publishing Co., Catalogue J--foreign section, Detroit, Mich.: Detroit Publishing Company, 1905). Print no. "1871".

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Harmonica, Bass Guitar
Apostolis Antymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Live Cuts Elmshorn 1980
Vyšlo 2023, GAD Records, GAD CD 251 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Improv: Watch Out (4:40)
02. Improv: Funky Monster (19:22)
03. Improv: Silesian Breeze (15:20)
04. Improv: If You Like to Play (7:05)
05. Born to Die (9:21)
06. Improv: Swingus (6:04)
07. Improv: Who Knows Jimi? (5:34)
08. Drums (2:22)
09. Improv: Frenzy (9:15)
Total Time: (79:03)

Recorded live on March 14, 1980 at J. B. Club, Elmshorn, Germany
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer, Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: Ryszard Grach
Editor: Emilia Zięba
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography [Photos]: Tomasz Sikora, Zygmunt Drużbicki
Album obsahuje kompletní záznam vystoupení v "J.B. Club" v Elmshornu (Německo) ze 14. března 1980. Jednalo se o jednorázový návrat k hudebním zdrojům z dob Silesian Blues Band. Dlouhé, především instrumentální formy odvozené z blues. Kytara, basa, bicí, občas harmonika. Obálku publikace zdobila grafika Ryszarda Gracha, jednoho z předních polských knižních ilustrátorů 70. let.

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Synthesizer, Keyboards
Apostolis Anthimos - Guitars, Synthesizer, Drums
Irek Głyk - Drums
Hosté:
Diskografie Live Cuts Katowice 2012
Vyšlo 2023, GAD Records, GAD CD 249 (Poland)

Seznam skladeb:
CD 1 (52:21):
01. (Józef) (1:25)
02. Ameryka (5:41)
03. Zaufanie (4:18)
04. Lot nad Chicago (Goris) (6:17)
05. Seged (5:33)
06. Aries (3:50)
07. Memento (9:58)
08. Requiem (7:44)
09. Red Joe (7:35)
CD 2 (78:40):
01. Odlot (18:58)
02. Memento z banalnym tryptykiem (8:44)
03. Freedom With Us (6:40)
04. Pieśń stojącego w branie (4:13)
05. Camelele (5:15)
06. Moogs (6:24)
07. Drums-battle (14:13)
08. Walkin' Around the Stormy Bay (7:13)
09. Za darmo nie ma nic (7:00)
Total Time: (131:01)

Recorded live on March 29, 2012 at the "Rialto" cinema theater, Katowice, Poland
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer, Artwork: Łukasz Hernik
Editor: Emilia Zięba
Cover Decorated with Graphics by Ryszard Grach
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography [Photos]: Przemysław Pomarański
Dvojalbum obsahuje kompletní záznam vystoupení v Kinoteatr Rialto (kino-divadlo) v polských Katovicích 29. března 2012. Jde o materiál z turné propagujícího tzv. černé album SBB - SBB. Překvapivý setlist plný nahrávek, ke kterým se kapela už nikdy nevrátila – s Apostolis Antymos nejen jako kytarista a bubeník, ale i jako klávesista. Obálku publikace zdobila grafika Ryszarda Gracha, jednoho z předních polských knižních ilustrátorů 70. let. Booklet vedle nové poznámky o trase obsahuje fotografie a memorabilie.

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Fortepiano, Minimoog, Roland RD-700, Keyboards
Apostolis Anthimos - Guitars
Hosté:
Max Mucha - Bass Guitar
Paweł Dobrowolski – Drums, Percussion
Stanisław Sojka - Vocals (08)
Miłosz Wośko - Arranged, Conductor
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Diskografie Live Cuts Ryslinge 1979
Vyšlo 2023, GAD Records, GAD CD 248 (Poland)

Seznam skladeb:
CD 1
01. Improv: Danish Intro ()
02. Freedom with Us ()
03. 3rd Reanimation ()
04. Going Away ()
05. (Żywiec) Mountain Melody ()
06. Loneliness - Theme ()
07. Improv: A Kind of Rain ()
08. Drums ()
09. Improv: Brick Cellar ()
CD 2
01. Born to Die ()
02. Follow My Dream ()
03. Improv: Happy ()
Bonus tracks:
04. Soundcheck I ()
05. Soundcheck II (Lakis Tune Pt. 1) ()
06. Soundcheck III ()
07. Soundcheck IV (Lakis Tune Pt. 2) ()
08. Soundcheck V ()
Total Time: (00:00)

Recorded live on 1979 in Ryslinge, Denmark
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer, Artwork: Łukasz Hernik
Proofreader [Proofread]: Emilia Zięba
Cover [Front Cover Art]: Zdzisław Byczek
Photography: Zygmunt Drużbicki
Photography [Photoeditor]: Przemysław Pomarański

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Keyboards, Synthesizer
Sławomir Piwowar - Guitars
Apostolis Antymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Live Cuts Czestochowa 1980
Vyšlo 26. května 2023, GAD Records, GAD CD 247 (Poland)

Seznam skladeb:
CD 1 (41:11):
01. Moja ziemio wyśniona (9:31)
02. Hung-Under (31:40)
CD 2 (77:52):
01. Freedom with Us (6:47)
02. 3rd Reanimation (6:31)
03. Going Away (10:18)
04. (Żywiec) Mountain Melody (5:31)
05. Loneliness - Theme (2:47)
06. Improv: Silesian Speed Run (14:04)
07. Drums (2:00)
08. Improv: Early Groove (10:08)
Bonus Tracks:
09. Born to Die (8:21)
10. Improv: Late Groove (11:25)
Total Time: (119:03)

Recorded live on April 18, 1980 at "Politechnik" Club, Częstochowa, Poland
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer [Co-produced]: Łukasz Hernik
Proofreader [Proofread]: Emilia Zięba
Artwork: Łukasz Hernik
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Cover [Front Cover Art]: Zdzisław Byczek
Photography [Photos]: Archiwum Janusza Hryniewicza

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Synthesizer
Sławomir Piwowar - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Apostolis Antymos - Guitars, Drums
Hosté:
Andrzej Przybielski - Trumpet
Diskografie Live Cuts - Sopot 1979
Vyšlo 24. února 2023, GAD Records, GAD CD 192 (Poland)

Seznam skladeb:
CD 1 - Set I (43:36)
01. Improv: Moja ziemio wyśniona (5:00)
02. Freedom with Us (8:25)
03. 3rd Reanimation (6:04)
04. Going Away (10:08)
05. (Żywiec) Mountain Melody (3:56)
06. Loneliness - Theme (3:27)
07. Deszcz kroplisty, deszcz ulewny (6:36)
CD 2 (75:30)
01. Improv: Blue Blues (10:38)
02. Improv: Blue Visions (incl. Wizje) (14:55)
03. Improv: Clouds I (2:52)
04. Improv: Landscape (8:46)
05. Improv: Clouds II (3:59)
06. Improv: Climax (7:41)
Soundcheck:
07. Soundcheck I (9:09)
08. Soundcheck II (4:47)
09. Soundcheck III (12:43)
Total Time: (119:06)

Recorded live on July 16, 1979 in Opera Leśna, Sopot, Poland
Producer: Michał Wilczyński
Proofreader [Proofread]: Emilia Zięba
Co-producer [Co-produced]: Łukasz Hernik
Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: Marek Goebel
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography [Photos]: Zygmunt Drużbicki


Skupina:
Józef Skrzek - Vocal, Synthesizer
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Live Cuts Enger 1977
Vyšlo 2022, GAD Records, GAD CD 193 (Poland)

Seznam skladeb:
01. (Józef) (2:01)
02. Wolność z Nami - Temat (4:27)
03. Światłowód (Wake Up) (4:25)
04. W Kołysce Dłoni Twych (Ojcu) (10:40)
05. Odejście (18:15)
06. Drums (5:01)
07. Wołanie O Brzęk Szkła – Born To Die (23:55)
08. Świetlik (5:12)
09. I Want Somebody (5:22)
Total Time: (79:18)

Recorded live on June 18, 1977 in Enger, Germany
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer [Co-produced]: Łukasz Hernik
Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: Marek Goebel
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography By [Photos]: Leszek Biernacki

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Synthesizer, Bass, Harmonica
Andrzej Urny - Guitars
Paul Wertico - Drums
Hosté:
Diskografie Live Cuts Ostrava 2002
Vyšlo 2022, GAD Records, GAD CD 191 (Poland)

Seznam skladeb:
CD1
01. Freedom With Us (6:13)
02. Odlot (12:33)
03. Całkiem Spokojne Zmęczenie (8:16)
04. Remember Jimi (6:23)
05. Red Joe (7:35)
06. Improv: Moogs (10:13)
CD2
01. Third Stone from The Sun / Give the Drummer’s Sum (14:38)
02. Za Darmo Nie Ma Nic (9:42)
03. Rainbow Man (14:21)
04. Improv: Moogs’n’roll (16:00)
05. Improv: Going Home (8:00)
Total Time: (113:54)

Recorded Live in "Parnik" club in Ostrava, Czech Republic 29.11.2002
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer [Co-produced]: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: Marek Goebel
Artwork: Łukasz Hernik
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography [Photos]: Andrzej Hojn

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Synthesizer
Apostolis Antymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:

Diskografie Live Cuts Köln 1978
Vyšlo 2022, GAD Records, GAD CD 190 (Poland)

Seznam skladeb:
CD 1 (48:58):
01. Freedom with Us (7:51)
02. 3rd Reanimation (4:42)
03. Going Away (7:32)
04. (Żywiec) Mountain Melody (2:53)
05. Loneliness - Theme (2:16)
06. Wiosenne Chimery I (10:32)
07. Follow My Dream (13:12)
CD 2 (40:07):
01. Drums Battle (5:08)
02. Wiosenne Chimery II (6:01)
03. Ze słowem Biegnę Do Ciebie (14:13)
04. Improv: Przy Okazji (3:59)
05. Improv: Snow and Rhine (7:30)
06. Cicha Noc (3:16)
Total Time: (89:05)

Recorded live on December 18, 1978 in Köln, Germany
Arranged: SBB (02-06)
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer [CO-produced]: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: Marek Goebel
Artwork: Łukasz Hernik
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography: Tomasz Sikora
Dvojalbum obsahuje kompletní záznam koncertu odehraného 18. prosince 1978 v Kolíně nad Rýnem (tehdy západní Německo), rekonstruovaný a remasterovaný z původních pásek z archivu kapely. Na obalu je použit nepublikovaný materiál Marka Goebela, který s kapelou také spolupracoval na LP SBB "Ze Słowem Biegnę Do Ciebie". V bookletu jsou vedle nových poznámek k prohlídce fotky a memorabilie.

Koncert SBB v Kolíně nad Rýnem v prosinci 1978 je nesmírně energickým shrnutím dvanácti měsíců propagace alba SBB "Follow My Dream". Kromě materiálu z alba zazněly i šťavnaté improvizace a nejenergičtější bicí souboje v celé historii SBB.

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Synthesizer
Apostolis Antymos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Zbigniew Wiatr - Synthesizer (2-01)
Diskografie Live Cuts Esbjerg 1979
Vyšlo 2022, GAD Records, GAD CD 189

Seznam skladeb:
CD 1 (65:39):
01. Walkin' Around the Stormy Bay (6:13)
02. [Józef] (1:34)
03. Freedom with Us (7:14)
04. 3rd Reanimation (6:13)
05. Going Away (7:22)
06. [Żywiec] Mountain Melody (3:30)
07. Loneliness - Theme (2:24)
08. Deszcz kroplisty, deszcz ulewny (5:49)
09. Drums I (4:05)
10. Follow My Dream (13:49)
11. Improv: Esbjerg Run (7:26)
CD 2 (31:50):
01. Improv: Wicher (3:40)
02. Improv: Pretty Face (11:33)
03. Improv: Havn (2:23)
04. Improv: Polyfunk (4:10)
05. Drums II (1:14)
06. Improv: Two Tones (5:23)
07. Improv: Ro (3:27)
Total Time: (97:29)

Recorded live on May 1, 1979 in Esbjerg, Denmark
Producer: Michał Wilczyński
Co-producer: Łukasz Hernik
Proofreader: Anna Piontek
Artwork: Łukasz Hernik
Cover [Front Cover Art]: Marek Goebel
Image Editor [Photoeditor]: Przemysław Pomarański
Photography [Photos]: Tomasz Sikora, Zygmunt Drużbicki
První z dánských koncertů SBB z roku 1979 je nyní konečně vydán na CD, aby otevřel sérii "Live Cuts", která představí koncertní dobrodružství kapely. V květnu 1979 uspořádali SBB pět koncertů, které dodnes vzbuzují velké emoce mezi fanoušky kapely. Krátké dánské turné, jehož části později odvysílalo Polské rádio, otevřelo SBB novou kapitolu a pomohlo kapele chytit vítr do plachet po několika měsících relativní nečinnosti. Muzikanti se vrátili k osvědčeným řešením a spolu se svými vrcholy (včetně suity "Going Away" nebo "Follow My Dream") opět pokračovali v hraní dlouhých a dlouhých improvizací. V té době byla některá témata složena s možností stát se stěžejním materiálem pro nové studiové nahrávky kapely. Nebylo to zamýšleno a dánské turné bylo jediným okamžikem, kdy skutečně ožili.

Dvoudiskové album obsahuje záznam celého koncertu, který se konal 1. května 1979 v Esbjergu (Dánsko), rekonstruovaný a remasterovaný na základě originálních pásek z archivu kapely. Předloha obalu je dosud nepublikovaná grafika Marka Goebela, známého z LP projektu „Ze słowem biegnę do ciebie“. Booklet obsahuje nové poznámky, fotografie a memorabilie.

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Fortepiano, Minimoog, Roland RD-700, Keyboards
Apostolis Anthimos - Guitars
Hosté:
Max Mucha - Bass Guitar
Paweł Dobrowolski – Drums, Percussion
Stanisław Sojka - Vocals (08)
Miłosz Wośko - Arranged, Conductor
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Diskografie Z miłości jestem - live
Vyšlo 26. března 2021, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Seznam skladeb:
01. Memento z banalnym tryptykiem
02. Walkin’ Around the Stormy Bay
03. Odlot
04. Ze słowem biegnę do ciebie
05. Pieśń stojącego w bramie
06. Going Away – Toczy się koło historii
07. Z których krwi krew moja
08. Freedom With Us
09. Cięcie
Total Time: (00:00)

Management: Tomasz Koperwas
Mastered: Mack
Artwork: Olga Pasamonik

Skupina:
Józef Skrzek - Vocal, Keyboards, Bass Guitar
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Welcome 40th Anniversary 1978-2018
DVD, vyšlo 30. října 2018, Polskie Radio Opole S.A./Septyma Performing Arts, PRODVD012018

Seznam skladeb:
01. Intro Groove (8:49)
02. Walkin' Around The Stormy Bay (6:42)
03. Odlot (12:26)
04. Wizje - Temat (10:07)
05. Za Linią Horyzontu (8:07)
06. Loneliness (5:25)
07. Rainbow Man (6:24)
08. Memento Z Banalnym Tryptykiem (8:30)
09. Drum Battle / Improv (16:44)
10. Welcome Warm Nights And Days (3:39)
11. Coda Groove (9:20)
12. Freedom With Us (11:15)
13. Z Których Krwi Krew Moja (7:05)
14. Za Darmo Nie Ma Nic (10:04)
15. Closing Credits (00:51)
Total Time: (125:36)

Nahráno 13. března 2018 ve Filharmonii Opolskiej u příležitosti 40. výročí vydání desky "Welcome"

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Hammond Organ, Piano, Synthesizer
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Hofors 1975
Vyšlo 20. května 2016, GAD Records, GAD CD 042 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Works in Iron I (21:23
02. Works in Iron II (19:57
Total Time: (42:00)

Recorded live in Hofors, Sweden, May 1975
V květnu 1975 vyjeli SBB do Švédska. Legendární turné skončilo tím, že nabídlo světu v nadcházejících letech slavný, dechberoucí koncert v Karlstadu - přes čtyřicet minut improvizovaného progresivního rocku světového standardu. Nyní, po letech, se ukazuje, že Karlstad nebyl jediným, kdo na turné otevřel oči… Nejvýznamnější polská rocková kapela 70. let byla během švédského turné v roce 1975 ve své vrcholné formě. Mohli hrát doslova na cokoli a... oni to dokázali. Právě objevená kazeta se záznamem vystoupení v malém průmyslovém městečku Hofors je potvrzením, že SBB by bez problémů dokázalo vytvořit 40-minutovou rockovou suitu plnou změn nálad a senzačních sólových partů Hammondových varhan Józefa Skrzeka a kytary Apostolise Anthimose. Myšlenka raných agresivně-progresivních SBB je zde zvládnuta k dokonalosti: kapela zní jako jeden, soudržný organismus poháněný nervózními rytmy Jerzyho Piotrowského, jehož dokonalost hry by mohla zmást nejeden metronom. Kompletní záznam koncertu v Hofors byl nalezen po letech ve Švédsku a remasterován z původní pásky původním inženýrem FOH z tohoto turné, Andersem Oredsonem.

Skupina:
Józef Skrzek - Vocal, Keyboards, Bass Guitar
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Michał Urbaniak - Electric Violin (03,04,05,06)
Diskografie SBB & Michał Urbaniak
Vyšlo 2. října 2015, Polskie Radio

Seznam skladeb:
01. Zapowiedź (1:31)
02. Odlot (11:55)
03. Na pierwszy ogień (6:01)
04. Wizje (11:19)
05. Walkin' Around The Stormy Bay (7:22)
06. 360 do tyłu (8:40)
07. Dla Janka (6:49)
08. Improv (7:04)
09. Z miłości jestem (5:35)
10. Memento z banalnym tryptykiem (9:21)
Total Time: (75:37)

Nahráno 1. března 2005, Trójka, Studio PR im. Agnieszki Osieckiej

Skupina:
Józef Skrzek - Bass Guitar, Keyboards, Synthesizers
Apostolis Antymos - Guitars
Sławomir Piwowar - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Warsawa 1980
Vyšlo 15. prosince 2014, GAD Records, GADCD022

Seznam skladeb:
CD 1
01. Moja ziemio wyśniona (8:31)
02. Hung-Under (16:36)
03. Movements I: Gait (7:52)
04. Movements II: Crossing (10:41)
05. Movements III: Getaway (7:47)
06. Movements IV: Rocking (8:02)
07. Spectrum (20:37)
CD 2
01. Freedom With Us (6:06)
02. 3rd Reanimation (6:19)
03. Going Away (9:34)
04. (Żywiec) Mountain Melody (4:09)
05. Loneliness (theme) (2:40)
06. Away, Away (18:57)
07. Heavy Equipment (8:46)
08. Wizje (finał) (4:32)
09. First Green Leaves (6:56)
Total Time: (147:54)

Recorded 11th April 1980, Warsaw, Sala Kongresowa
Source - private archives of Mariusz Zych
V Polsku, Německu a České republice nahráli několik tuctů hodin skvělého studiového materiálu, z něhož se jen malá část objevila na albech v 70.letech. Ale pódium bylo to, kde se cítili jako doma. Cítili se naprosto pohodlně na velkých festivalech typu Roskilde, v malých klubech v Německu stejně jako v prestižním Kongresovém sále ve Varšavě - a teď si sami můžete udělat svůj úsudek. Po fanoušky i novináři dobře přijatém CD "Jazz nad Odrą 1975", čas dospěl k dokumentaci posledních měsíců fungování původní sestavy SBB. V dubnu 1980 hudebníci odehráli řadu koncertů v Polsku, kde dominovaly svěží, improvizované formy, posílené vynikajícími dialogy a kytarovými duely mezi Apostolisem Antymem a Sławomirem Piwowarem. Na jednu stranu SBB stále ještě pěstovali své progresivní fascinace prezentované v suitě "Going Away" nebo první skladbě "Moja ziemio wyśniona", na druhou stranu zněli jako opravdový jam band, schopný hrát si se svou vlastní hudbou tvůrčím, překvapivým a neúnavným stylem po dobu delší než dvě a půl hodiny! Materiál byl remasterován z původních pásů z archivu Józefa Skrzeka a doplněn bookletem obsahujícím mezi jinými neznámé fotografie Tomasze Sikory a Zygmunta Drużbického.

Skupina:
Józef Skrzek - Keyboards, Bass Guitar, Harmonica, Vocals (01:01-09, 02:01-06)
Jerzy Piotrowski - Drums
Apostolis Anthimos - Guitars
Sławomir Piwowar - Guitars
Marcin Pospieszalski - Bass Guitar
Hosté:
Orchestra – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
Diskografie Live Jazz Nad Odrą 1975
2CD, vyšlo 22. června 2013, GAD Records, GAD CD 008

Seznam skladeb:
01. Pamięć W Kamień Wrasta (16:37)
02. Fos (3:21)
03. Szalony Grześ (4:18)
04. Bass (3:46)
05. Ku Pamięci (0:56)
06. Drums (2:50)
07. Wolność Z Nami (I) (6:20)
08. Z Których Krwi Krew Moja (11:10)
09. Piano (5:29)
10. Toczy Się Koło Historii (5:16)
11. Wolność Z Nami (II) (12:38)
Total Time: (72:41)

Recorded live 1975.03.23, Wrocław, Hala Ludowa

Skupina:
Sławomir Piwowar - Fender Rhodes Piano 73 Mark I, Hohner Clavinet D6, Minimoog, Polymoog, Guitars
Apostolis Anthimos - Guitars, Drums
Jerzy Piotrowski - Drums
Hosté:
Diskografie Live In Czechoslovakia 1980. Three Quarters
Vyšlo 2009, e-silesia.info, ESCD 018

Seznam skladeb:
01. Keep it cool (8:56)
02. Friendship (12:33)
03. Crash (drums solo) (2:03)
04. Sleeping partner (11:41)
05. Almost Spain (9:56)
06. Edge (drums-space-battle) (3:15)
07. Amoureux (13:39)
08. Six fountains (13:07)
Total Time: (75:10)
Recorded live somewhere in Czechoslovakia, June 1980. The unique performance the band did as a trio without Józef Skrzek who couldn't get to Czechoslovakia for that gig.

Skupina:
Józef Skrzek - Fender Electric Piano, MiniMoog, MicroMoog, Sonic Six Moog, Mellotron, Clavinet, Percussion, Vocals
Antymos Apostolis - Guitar, Percussion, Vocals
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Diskografie Live In Sopot 1978. Extended Freedom
Vyšlo 2009, e-silesia.info, ESCD 015-16 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Walkin' Around The Stormy Bay (6:56)
02. Freedom With Us (8:46)
03. 3rd Reanimation (5:42)
04. Going Away (7:41)
05. (Żywiec) Moutain Melody (4:31)
06. Loneliness - Temat 2:16)
07. Wiosenne Chimery (I) (8:10)
08. Ze Słowem Biegnę Do Ciebie - Finał (5:55)
09. Królewskie Marzenie (4:28)
10. Follow My Dream (12:38)
11. Wiosenne Chimery (II) (4:59)
12. Gwóźdź Sezonu (Materna/Skrzek) (3:28)
13. Carry Me Away (demo) (0:45)
14. Ze Słowem Biegnę Do Ciebie (Live) (15:02)
15. Moogs (Live) (5:15)
16. Fire On Love (Live) (6:15)
17. First Man At The Station (Demo) (2:04)
18. Loneliness Jam (Live) (19:24)
19. Why Not Peace (Demo) (3:48)
20. Polny Mak (Live) (6:56)
Total Time: (134:59)

Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums
Józef Skrzek - Bass Guitar, Harmonica, Keyboards, Piano
Hosté:
Diskografie Live In Frankfurt 1977. Follow My Music
2CD, vyšlo 2009, e-silesia.info, ESCD 013-14

Seznam skladeb:
CD 1:
01. (Józef) (1:29)
02. Ze Słowem Biegnę Do Ciebie (Intro) (4:46)
03. Toczy Się Koło Historii (5:49)
04. Funkin' (5:07)
05. Born To Die (10:11)
06. Wizje - Finał (2:23)
Total Time: (29:45)
CD 2:
07. (Józef) (1:12)
08. Freedom With Us (10:07)
19. Wolność Z Nami - Temat (4:10)
10. W Kołysce Dłoni Twych (Pretty Face) (11:26)
11. Follow My Music (8:33)
12. Bass (3:34)
13. Odejście - Finał (2:06)
14. Drums (3:34)
15. Wołanie O Brzęk Szkła - Finał (7:10)
16. Coda (7:49)
Total Time: (59:41)

Recorded live in Frankfurt in 1977

Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitars
Irek Głyk - Drums
Sławomir Piwowar - Guitars
Józef Skrzek - Bass Guitar, Harmonica, Keyboards, Piano
Hosté:
Diskografie Live In Spodek 2006
Vyšlo 2006, Metal Mind Productions, MMP CD 0422 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Memento Z Banalnym Tryptykiem (8:39)
02. New Century Inc. Tajemniczy Swiat Mariana (8:23)
03. Odlot (9:47)
04. Rainbow Man (5:53)
05. Calkiem Spokojne Zmeczenie (5:26)
06. Improv: Drums Battle (1:51)
07. Walkin' Around The Stormy Bay (3:55)
Total Time: (43:57)

Recorded live at Spodek Hall, Katowice, 24 February 2006
Executive Producer: Tomasz Dziubiński for Metal Mind Productions
Recorded: Jacek Mastykarz
Mixed: Piotr Brzeziński
Artwork: Ag (agree@go2.pl)
Ptotography: Darek Kawka

Skupina:
Józef Skrzek - Vocals, Bass Guitar, Keyboards
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums

Hosté:
Diskografie Follow My Dream
DVD, vyšlo 2004, Metal Mind Productions, MMP DVD 0040 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Follow My Dream suite (37:03)
(Ballet spectacle, recorded live at TV Festival in Knokke, Belgium, 1978)
II. LIVE IN ZABRZE, 2/05/1994
02. Zostało we mnie (live at 12th edition of Polish Song Festival, Opole 1974) (3:35)
03. Moja ziemio wyśniona (live at Sala Kongresowa, Warsaw 1979) (8:26)
Live At Dom Muzyki I Tanca, Zabrze, 2/05/1994 (1:06:18)
04. a. Odlot
04. b. Hung-Under
04. c. Walkin' Around The Stormy Bay
04. d. Freedom With Us
04. e. 3rd Reanimation
04. f. Going Away
04. g. Żywiec Mountain Melody
04. h. Drzewko oliwne
04. i. Follow My Dream
04. j. Welcome Warm Nights And Days
Bonus video:
05. Zespół SBB (Movie By Piotr Szulkin)
06. Golem-molo (Fragment Of Golem, Movie By Piotr Szulkin)
07. Follow My Dream (Cartoon By Ryszard Kunicki)

Total Time: (approx. 220 minutes)

Executive Producer: Tomasz Dziubiński

Skupina:
Antymos Apostolis - Guitars
Miroslaw Muzykant - Drums, Percussion, Gong
Józef Skrzek - Keyboards, Vocals, Bass, Organ, Fortepiano, Kurzweil K2000, GEM WS2, Minimoog
Hosté:
Tomasz Szukalski - Saxophone
Tadeusz Nalepa - Guitars
Diskografie SBB W Filharmonii: akt 2
Vyšlo 1999, Yesterday, 83098806-2 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Going Away: (39:45)
     a) Freedom With Us (6:01)
     b) Third Reanimation (6:24)
     c) Going Away (7:04)
     d) Zywiec (Mountain Melody) (1:38)
02. Singer Oh Singer (5:42)
03. Bis: Calkiem spokojne zmeczenie (10:33)
Bonus Tracks:
08. Toczy się koło historii (6:21)
09. Figo-Fago (Skrzek) (10:24)
Total Time: (74:14)


Skupina:
Antymos Apostolis - Guitars
Miroslaw Muzykant - Drums
Józef Skrzek - Keyboards, Vocals, Bass, Organs, Piano, Minimoog
Hosté:
Roksana Wikariuk - Vocals
Tomasz Szukalski - Saxophone
Halina Frąckowiak - Vocals
Diskografie SBB W Filharmonii: akt 1
vyšlo 1999, Yesterday, 83098805-2 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Introduction/Introdukcja (6:44)
02. Intro/Odlot (11:34)
03. Erotyk (6:01)
04. Walkin' Around The Stormy Bay (6:12)
05. Rainbow Man (9:48)
06. Z Których Krwi Krew Moja (7:43)
Bonus Tracks:
07. Erotyk (6:00)
08. Szczęśliwi z miasta N. (5:18)
09. Narodziny (5:29)
Total Time: (64:51)


Skupina:
Józef Skrzek - Keyboards, Harmonica, Vocals
Antymos Apostolis - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Janusz Hryniewicz - Acoustic Guitars, Vocals
Andrzej Rusek - Bass
Kim -Vocals
Hosté:
Diskografie Live In America '94
Live, vyšlo 1994, Polskie Radio Katowice, PRK CA-022 (Poland)
Released as a cassette
Re-released with bonus tracks, 2004 in "Anthology 1974-2004" box set

Seznam skladeb:
Side One - SBB live - studio session
01. Follow My Dream (6:06)
02. Hung-Under (6:17)
03. Wish (6:39)
04. Singer (4:54)
Side Two - SBB live in concert
05. Basie (6:39)
06. Freedom (6:54)
07. Drzewko Oliwne (6:21)
Total Time: (43:50)

2004 bonus tracks:
08. Oak Theatre
09. Swinging Blues SBB
10. Erotyk
11. Figo-Fagg

Recorded at New Jersey, on Juny 1, 1994
Coverart: Jan Polakowski

Skupina:
Józef Skrzek - Keyboards, Harmonica, Vocals
Antymos Apostolis - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, Percussion
Hosté:
Janusz Hryniewicz - Acoustic Guitars, Backing Vocals
Andrzej Rusek - Bass
Diskografie Live 1993
2CD Live, vyšlo 1994, Stuff, STUFF 013-2 (Poland)

Seznam skladeb:
Disc 1: (44:10)
01. Odlot (13:49)
02. Z Miłości Jestem... (7:41)
03. Walk Around The Stormy Bay (6:00)
04. Freedom With Us (16:40)
Disc 2: (46:34)
05. Singer (6:09)
06. Follow My Dream (9:21)
07. Hung Under (6:52)
08. Figo-Fago (7:30)
09. Toczy Się Koło Historii (7:54)
10. Erotyk (I Tylko Ciebie Stworzyć Nie Mogę...) (5:58)
Total Time: (85:44)

Nahráno v červenci 1991 v Sopotech na festivalu "Trzy dekady rocka w Polsce"


Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitars
Robert Szewczuga - Bass
Piotr Matusik - Keyboards
Olaf Węgier - Saxophone
Hosté:
Diskografie Parallel Worlds
Vyšlo 16. února 2018, Metal Mind Productions, MMP CD 0786 DG (EUR), 6. dubna 2018 (US)

Seznam skladeb:
01. Story I (3:34)
02. Pinnochio's Dream (10:55)
03. Back To The North (6:52)
04. Goris (7:08)
05. Bar Wah Wah (8:55)
06. Manhattan Circus (4:27)
07. Parallel Worlds (4:24)
08. In The Big City (5:22)
09. Sunrise (5:31)
10. McCoi (4:36)
11. Tata (7:19)
12. 2/5/1 (1:05)
14. Mussaka In The Evening (3:31)
15. Story II (5:15)
Total Time: (78:54)

Recorded in September 2017 in MAQ Records studio

Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitar, Drums, Keyboards
Robert Szewczuga - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Miniatures
vyšlo 2008, Metal Mind Productions, MMP CD 0648

Seznam skladeb:
01. Sunrise (3:49)
02. Manhattan Circus (4:06)
03. Circles (3:48)
04. Pinnochio's Son (2:15)
05. Far Eastern Road (3:51)
06. Squares (1:47)
07. Midnight Walking (3:56)
08. Ta-Ta (4:43)
09. Triangles (2:19)
10. Oh, I Can't Stop (1:38)
11. Alpha (4:52)
12. Sunset (1:53)
13. Moussaka In Evening (4:55)
Total Time: (43:52)

Recorded on September 10-12, 2008 at Preisner Studio
Executive-Producer: Tomasz Dziubiński
Engineer: Piotr Brzeziński, Sławomir Biela
Photography [Front Cover]: Sandor Benko
Photography [Other]: Marta Tłuszcz

Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitar, Piano, Keyboards
Paul Wertico - Drums
Marcin Pospieszalski - Bass, Bass [Acoustic], Keyboards
Hosté:
Diskografie Back To The North
vyšlo 30. března 2006, Metal Mind Records, MMP CD 0396

Seznam skladeb:
01. Bar Wah Wah (5:00)
02. Bonnie's Eyes (4:08)
03. Pinoccho's Dreams (4:10)
04. Waltz For Barbaras (6:10)
05. Colours Impressions (14:54)
06. New Century (5:41)
07. Back To The North (5:05)
Total Time: (45:08)

Recorded at Preisner Studio in Niepolomice on 6. -7. 7. 2005
Producer: Tomasz Dziubinski
Lakis se opět vrátil do Polska, kde vedle SBB založil s baskytaristou Robertem Szewczugem a bubeníkem Krzysztofem Dziedzicem vlastní Apostolis Anthimos Trio a v roce 2006 s nim vydal CD se symbolickým názvem „Back To The North“.

Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitars
Jorgos Skolias - Vocals
Stefanos Dymitriou - Drums
Christos Takis Papadopoulos - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Theatro Live
Vyšlo 1999, Selles Enterprises, SELL0130 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Oh My Dear (8:52)
02. Six Caribe (6:11)
03. Bony (10:16)
04. Pontiac (8:24)
05. Foxy Lady / Third Stone From The Sun (7:01)
06. Living For The City (8:26)
Total Time: (49:10)

Recorded: gig at Studio S-5, Radio Kraków, 4. 6. 1999

Skupina:
Apostolis Anthimos - Guitar, Bass, Keyboards, Drums
Paul Wertico - Drums, Percussion
Gil Goldstein - Fender Rhodes, Piano, Accordion
Jim Beard - Fender Rhodes, Piano
Matthew Garrison - Electric Bass
Hosté:
Sugar Blue - Harmonica (08)
Diskografie Days We Can't Forget
vyšlo 1997, GOWI Records, CDG 17 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Milestones (6:46)
02. In The Big City (10:56)
03. Pinocchio (5:03) /*
04. Offramp (10:19)
05. With New Energy (Dedicated To Elvin Jones) (3:03)
06. Everybody Needs Barbaras (5:18)
07. The First Impression Evokes... (4:05)
08. Watermelon Man (6:21)
Total Time: (51:51)

Recorded at Skyline Studio, New York, February 6, 1994 except */
at Spectrum Recording Studio, Athena, May 1993
On (03) all instruments played by Apostolis Anthimos
Produced: Marek Komar & Apostolis Anthimos
Recording and Mixing Engineer: Paul Wickliffe except /* Vangelis Maktilis
Executive Producers: Zdislaw Gogulski & Marek Winiarski
Front Cover Art: Edward Górski
Back Cover Art: Krzyzstof Brandt
Photographs: Marek Komar


Skupina:
Hosté:
Diskografie Wizje
Compilations, vyšlo 2008, Śląska Witryna Muzyczna, CD 004

Seznam skladeb:
01. Erotyk (niepublikowana wersja radiowa, 1974)
02. Na pierwszy ogień (live Kolbäck [Szwecja], 14.5.1975)
03. Z których krwi krew moja (niepublikowana wersja radiowa, 1976)
04. Freedom With Us (live, Kopenhaga – Vanlose, "Hips", 6.5.1979)
05. Walkin' Around The Stormy Bay (live, Praga, marzec 1978)
06. Deszcz kroplisty, deszcz ulewny (niepublikowany utwór radiowy, 1979)
07. Wish (live, "Kuźnia", Bydgoszcz, 5.12.2002)
08. Całkiem spokojne zmęczenie (live, Sala Kongresowa, Warszawa, 4.2.1999)
09. The Golden Harp (live, Planetarium Śl., "Od zachodu do wschodu słońca", 23.6.2001)
10. Pieśń stojącego w bramie (live, "Filharmonia Opolska", Opole, 24.09.2002)
Total Time: (00:00)

Deska je doplněním knižní biografie skupiny SBB "Wizje: 1973 – 2003", která vyšla v roce 2003. Na doprovodném disku je obsažen do té dony nikdy nepublikovaný materiál kapely.

Skupina:
Józef Skrzek -Bass, Keyboards, Vocals, Harmonica
Apostolis Anthimos - Guitars
Jerzy Piotrowski -Drums
Hosté:
Jan Błędowski -Viola
Andrzej Przybielski -Tympany
Diskografie Wicher W Polu Dmie
Vyšlo 2006, Metal Mind Productions, MMP CD DG 0341

Seznam skladeb:
01. Wicher W Polu Dmie (19:21)
02. Dwie Pogody, Cz. II (6:01)
03. Obraz Po Bitwie (5:27)
04. Erotyk (5:48)
05. W Samym Środku Nocy (9:40)
06. Cięcie (6:06)
07. Z Których Krwi Krew Moja (11:42)
08. Figo-Fago (11:53)
Total Time: (00:00)

Compilation of previously unreleased material.

Skupina:
Halina Frąckowiak - Vocals
With SBB band:
Józef Skrzek - Piano, MiniMoog, Synthesizer, Bass
Antymos Apostolis - Guitars
Jerzy Piotrowski - Drums, percussion
Hosté:
Diskografie Halina Frąckowiak - Geira
Vyšlo 1978, LP Polskie Nagrania Muza, SX 1428 (Poland)
2005, CD Metal Mind Productions, MMP CD 0387 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Jesteś spóźnionym deszczem (4:04)
02. Myśli twoje śnić zaczynam (4:28)
03. Wzejdę polnym makiem (3:43)
04. Otwieram list - brązowy wrzesień (3:48)
05. W powszednie dni (3:42)
06. Śnij tylko szczęście (4:58)
07. Pieśń Geiry (4:02)
08. Chcę być dla ciebie (5:24)
09. Brzegi łagodne (5:12)
Total Time: (39:21)


Zpět








Jozef Skrzek (keyb,voc,bg), Slawomir Piwowar (g), Apostolis Anthimos (g) a Jerzy Piotrowski (dr) 1986



Józef Skrzek 2010

Antymos Apostolis

Paul Wertico

Jerzy Piotrowski



Ireniusz Glyk


Jozef Skrzek, Gábor Nemeth, Apostolis Anthimos


Jozef Skrzek, Jerzy Piotrowski, Apostolis Anthimos
Zpět
Oficiální stránka:

http://sbb-band.pl/bio/
http://sbb.w.interia.pl
http://www.last.fm/music/SBB
https://culture.pl/pl/tworca/miroslaw-muzykant
https://www.dropbox.com/s/h8heox7jo1zpxwz/Dyskografia%20%7C%20SBB.pdf?dl=0
https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Planeta_FM_(Katowice)&diff=56034192&oldid=51602354
http://web.archive.org/web/20160307061037/http://sbb.w.interiowo.pl/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  15.8.2018 
Menu Poslední aktualizace: 22.7.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©