Steven Wilson - progressrock.cz





Zpět

    (rodným jménem Steven John Wilson
(narozen 3. listopadu 1967, Hemel Hempstead,
Hertfordshire, London, England)


         Steven je znám jako frontman, kytarista, zpěvák a skladatel skupiny
        Porcupine Tree, také textař, producent, příležitostně hraje na klávesy.

        Svůj vztah k hudbě objevil, když mu bylo 8 let poté, co svého otce
       pozoroval při poslechu Pink Floyd "Dark Side of the Moon"
      a svoji matku při "Love to Love You Baby" od Donny Summer.
     To byla dvě alba, která jej nasměřovala do hudební oblasti.

     Jeho otec, elektrotechnik, mu sestavil vícestopé nahrávací
    zařízení a Steven začal experimentovat s overdubbingem
   a rozvíjet své vlastní produkční techniky.

  Jako dítěti mu jeho rodiče platili hodiny kytary, které ho zrovna moc
 neoslovovaly, ale když mu bylo 11 let, našel na půdě klasickou kytaru
s nylonovými strunami a začal "experimentovat".

Wilson se narodil v Kingston upon Thames, v Londýně a od šesti let vyrůstal v Hemel Hempstead v Hertfordshire, kde kolem osmi let objevil svůj zájem o hudbu. Podle Wilsona se jeho život změnil o těchto Vánocích, když si jeho rodiče navzájem koupili dárky v podobě LP desek. Jeho otec a matka obdrželi "The Dark Side Of The Moon" od Pink Floyd a "Love To Love You Baby" od Donny Summer. Byla to Wilsonova náklonnost k těmto albům, která mu pomohla vytvořit jeho kytarové a skladatelské schopnosti. Jak sám zmínil: "Zpětně vidím, jak jsou téměř zcela zodpovědní za směr, kterým se moje hudba od té doby ubírala." Zájem o Pink Floyd jej přivedl k experimentálnímu/psychedelickému konceptuálnímu progresivnímu rocku (jak dokládá Porcupine Tree and Blackfield) a trance inspirované groovy Donny Summer inspirovaly počáteční hudební přístup No-Man (Wilsonova dlouhodobá spolupráce s hudebníkem a zpěvákem Timem Bownessem).

Jako dítě byl Wilson nucen učit se na kytaru, ale moc jej to nebavilo, až mu jeho rodiče nakonec přestali platit za lekce. Když mu bylo jedenáct, objevil ve svém podkroví klasickou kytaru s nylonovými strunami a začal s ní experimentovat, jeho vlastními slovy, "škrábání mikrofonů přes struny, krmení výsledného zvuku do přetížených kotoučových magnetofonů a vytváření primitivní formy vícestopého záznamu poskakováním mezi dvěma kazetovými automaty". O rok později mu jeho otec, který byl elektronickým inženýrem, postavil jeho první vícestopý magnetofon a vokodér, aby mohl začít experimentovat s možnostmi studiového nahrávání.

Jeho prvotní demo pásky se začaly objevovat již v polovině 80. let, ještě když Steven chodil do školy, až nakonec jako desetiletý vytvořil dva projekty, které mu získaly později vstup do profesionálního hudebního světa: Porcupine Tree a No-Man.

Wilsonův hudební vkus se podle něj v 80. letech lišil od jeho vrstevníků: "Vyrůstal jsem v 80. letech a pro hudbu to bylo dost špatné desetiletí. Vyvíjelo se pár zajímavých věcí, ale každý, koho jsem znal, chtěl být v Level 42, Simple Minds nebo U2. Nic z toho mě nezajímalo, a tak jsem našel útěchu v hudbě 60. a 70. let, kterou poslouchali moji rodiče. A začal jsem objevovat tuto úžasnou éru, kterou byste nazvali érou skvělých alb, od roku 1967 do roku 1977, od Sgt Peppera až po punk."

Jedním z prvních Wilsonových hudebních projektů bylo psychedelické duo Altamont, tehdy 15-letého Wilsona spolupracujícího s hráčem na syntetizér a elektroniku Simonem Vockingsem. Jejich jediné kazetové album "Prayer For The Soul" obsahovalo texty anglického psychedelického scénáristy Alana Duffyho, jehož dílo Wilson později použil na prvních dvou albech Porcupine Tree. Zhruba ve stejnou dobu, kdy byl Wilson součástí Altamont, byl také v progresivní rockové kapele Karma, která hrála živě po Hertfordshire a nahrála dvě kazetová alba "The Joke's On You" (1983) a "The Last Man To Laugh" (1985). Ty obsahovaly rané verze skladeb "Small Fish", "Nine Cats" a "The Joke's On You", které byly následně vzkříšeny jako písně kapely Porcupine Tree.

Wilson se připojil ke skupině Pride of Passion z New Wave/AOR jako hráč na klávesové nástroje, kde nahradil bývalého hráče na klávesové nástroje Marillion Briana Jellimana (další bývalý člen Marillion, Diz Minnitt, také hrál ve skupině). Pride of Passion později změnili své jméno na Blazing Apostles a změnili svou sestavu a přístup, až nakonec v roce 1987 skončili.

V roce 1987 Wilson zahájil dva projekty, které mu udělaly jméno. První z nich se zpočátku jmenoval "No Man Is An Island (Except The Isle of Man)", později byl název zkrácen na "No-Man" a spojoval dva hudební styly: progresivní rock a synthetický pop. Projekt začal jako Wilsonův instrumentální sólový projekt míchající progresivní rock se synth popem, který se následně přesunul ke stylu art-pop, když se k projektu v následujícím roce připojil zpěvák a textař Tim Bowness.

Jejich rané singly a alba, ovlivněné styly od ambientní hudby po hip-hop, byly směsí tanečních beatů a okázalých orchestrací. Po několika letech začalo duo vytvářet více texturní a experimentální hudbu. Počínaje albem "Flowermouth" z roku 1994 pracovali s velmi širokou paletou zvuků a mnoha hostujícími hudebníky, kteří mísili baladu s akustickými i elektronickými zvuky. No-Man byl prvním Wilsonovým projektem, který dosáhl jakéhokoli stupně úspěchu, a podepsal smlouvu s britským nezávislým labelem One Little Indian (kromě jiných label Björk, the Shamen a Skunk Anansie).

V roce 1990 se No Man Is An Island (Except The Isle of Man) plně vyvinul v No-Man a bylo to trio zpěv - housle - multi-nástroj, které do svého art-popového zvuku začlenilo taneční rytmy. Druhý singl No-Man, namluvený cover Donovanovy písně "Colours" zaranžovaný ve stylu dub-loop předvídajícího trip hop, vyhrál cenu za singl týdne v Melody Maker a získal kapele nahrávací smlouvu s vysoce postavenou kapelou nezávislého labelu One Little Indian (v té době známý pro Shamen a Björk). Jejich debut "One Little Indian" single, "Days In The Trees", vyhrál stejnou cenu za singl týdne v následujícím roce. Singl byl také krátce v žebříčku, a přestože prodeje nebyly výjimečné, Wilson nyní získal důvěryhodnost v nahrávacím průmyslu stejně jako dostatek financí, aby vybavil své domácí studio vybavením, které by potřeboval k rozvoji své hudby.

Druhým projektem byla kapela Porcupine Tree, která byla původně zamýšlena jako plnohodnotný pastiš psychedelického rocku inspirovaný podobným projektem Dukes of Stratosphear od XTC a realizovaný pro vzájemnou zábavu Wilsona a jeho kamaráda z dětství Malcolma Stockse. TEnto druhý projekt se pro něj stal později hlavní kapelou.

Během následujících tří let by se projekty vyvíjely paralelně. Z jeho dvou počinů No Man Is An Island (Except The Isle of Man) jako první vydal komerční singl "The Girl From Missouri" )1989) u Plastic Head Records, zatímco Porcupine Tree si vybudoval rostoucí undergroundovou reputaci prostřednictvím vydání série pouze kazetových vydání přes The Freak Emporium, co že bylo zásilkové křídlo britského psychedelického labelu Delerium Records.

V letech 1996 - 2001 nastartoval Steven Wilson další tři projekty. I.E.M., Bass Communion, a třetí projekt nazvaný Blackfield spustil společně s izraelským zpěvákem Avivem Geffenem, se kterým nahrál dvě alba. Wilson spolupracoval i s dalšími kapelami, jako je například Marillion, Opeth, Dream Theater, OSI, a další.

V roce 1996 vyšlo první ze série alb I.E.M. (The Incredible Expanding Mindfuck, zkratka názvu, který byl také zvažován pro Porcupine Tree v jeho počátcích) a bylo věnováno zkoumání Wilsonovy lásky ke krautrocku a experimentální rockové hudbě. Zpočátku Wilson plánoval, že projekt bude anonymní, ale poté vydavatelství Delerium Records zveřejnilo píseň na své kompilaci "Pick N Mix" se skladbou připisanou Stevenu Wilsonovi, takže pokusy vydávat projekt tímto způsobem byly opuštěny. Projekt vydal další dvě alba "Arcadia Son" a "IEM Have Come For Your Children" v roce 2001. Set box 4CD, sestávající ze všeho, co Wilson nahrál pod tímto jménem označené jako "pocta a poslední rozloučení s I.E.M." vyšlo v červnu 2010.

V roce 1998 Wilson spustil projekt Bass Communion věnovaný nahrávkám v industriálním, ambientním, dronovém a/nebo elektronickém duchu. Dosud bylo vydáno několik plnohodnotných CD Bass Communion, vinylových LP a singlů, mnoho z nich bylo vydáno ve vlastní režii nebo v limitovaných edicích.

Do této doby Wilson také vydal oficiální debutové album Porcupine Tree "On the Sunday of Life...", které zkompilovalo nejlepší materiál z undergroundových pásek. V roce 1992 následovalo debutové celovečerní vydání No-Man, kompilace EP skladeb s názvem "Lovesighs – An Entertainment", stejně jako nechvalně známý maxisingl "Voyage 34" na téma LSD od Porcupine Tree, který se na šest týdnů dostal do žebříčku indie NME. No-Man také absolvovali turné po Anglii se šestičlennou kapelou, ve které byli tři bývalí členové art-popové kapely Japan, Mick Karn, Steve Jansen a nejvýznamnější člen klávesista Richard Barbieri. V roce 1993 Wilson upevnil svůj počáteční úspěch s alby od Porcupine Tree "Up The Downstair" a od No-Man "Lovebloows And Lovecries - A Confession".

Porcupine Tree mezitím často koncertovali a prošli různými zjevnými fázemi různých hudebních stylů (včetně psychedelie, progresivního rocku, moderního kytarového rocku a heavy metalu), přičemž si zachovali jádro Wilsonovy zvukové představivosti a psaní písní. V polovině roku 2000 se Porcupine Tree stala známou rockovou kapelou s alby na velkých labelech jako Atlantic a Roadrunner.

Během pozdních 90. let vedla Wilsonova láska k experimentální, drone a ambientní hudbě k řadě nových projektů, zejména Bass Communion a Incredible Expanding Mindfuck (také známé jako IEM). Začal také vydávat řadu CD singlů pod svým vlastním jménem.

V roce 2001 se Wilson setkal a začal spolupracovat s izraelským rockovým hudebníkem Avivem Geffenem, se kterým vytvořil kapelu Blackfield. Od té doby duo vydalo tři uznávaná alba toho, čemu říkají "melodický a melancholický rock". Živé DVD z koncertu v New Yorku bylo vydáno v roce 2007. Třetí album "Welcome To My DNA" vyšlo v březnu 2011. Později téhož roku se Wilson rozhodl vzít v kapele vedlejší roli, protože měl pocit, že s množstvím času a pozornosti věnované jeho sólové kariéře, nezbylo dost prostoru na to, aby náležitě zastal i roli co-leadera Blackfield. Na čtvrtém albu kapely se ještě v roce 2013 podílel jako zpěvák a producent. Wilson kapelu opustil po krátkém evropském turné v únoru 2014 a posledním vystoupení v New Yorku 1. května 2014 kvůli jeho stále napjatějšímu rozvrhu s jeho sólovou kariérou a nadcházejícími projekty. V červnu 2015 a červnu 2016 byl Wilson viděn při nahrávání s Geffenem a Alanem Parsonsem. V srpnu 2016 Blackfield oznámili, že jejich nové album, "Blackfield V", bude znamenat návrat Wilsona do kapely v "plném partnerství". Dne 13. května 2019 Geffen nahrál na svůj oficiální instagramový účet obrázek, který odhaluje, že oba hudebníci v současné době pracují na své šesté nahrávce.

Poté, co se Wilson etabloval jako producent, byl pozván, aby produkoval další umělce, zejména norskou umělkyni Anju Garbarek a švédskou progresivní metalovou skupinu Opeth. I když tvrdí, že si produkci užívá víc než cokoli jiného, s požadavky svých vlastních projektů se v posledních letech většinou omezil na mixování pro jiné umělce.

Wilson psal recenze pro mexické vydání časopisu Rolling Stone. Všechny jsou přeloženy do španělštiny. Dosud byly publikovány dvě recenze: jedna na "In Rainbows" od Radiohead a další na Murcofovo dílo "Cosmos" z roku 2007. Přispíval také do amerického časopisu Electronic Musician. Wilson napsal předmluvu ke knize "Mean Deviation" z roku 2010.

Wilson produkoval a přispěl doprovodnými vokály, kytarou a klávesami pro Opeth na albech "Blackwater Park", "Deliverance" a "Damnation", také přispěl textem pro jednu píseň "Death Whispered A Lullaby" na "Damnation". Kromě toho spolupracoval na mnoha projektech s belgickým experimentálním hudebníkem Dirkem Serriesem z Vidna Obmana a Fear Falls Burning, zejména na jejich společném projektu Continuum, který zatím vydal dvě alba. Wilson je také uveden na Fovea Hex EP "Allure" (část 3 trilogie EP "Neither Speak Nor Remain Silent") na basovou kytaru. Toto EP vyšlo v dubnu 2007 prostřednictvím Die-Stadt Musik.

Wilson také spolupracoval s řadou dalších umělců, včetně OSI, JBK, Orphaned Land, Paatos, Theo Travis, Yoko Ono, Fish, Cipher a Anja Garbarek, a to jak při psaní písní, tak i hudebním vystupováním. Wilson je uveden na albu Pendulum "Immersion" s jeho vokály v písni "The Fountain". Hostoval na albu Dream Theater z roku 2007 "Systematic Chaos" v písni "Repentance", jako jeden z několika hudebních hostů, kteří zaznamenali omluvu důležitým lidem v jejich životech za špatné činy v minulosti.

Wilson udělal rozhovor s německým hudebníkem a skladatelem Klausem Schulzem. Schulze byl důležitou postavou hnutí Krautrock. Tento rozhovor je uveden jako bonusový materiál na Schulzeho Live DVD, Rheingold.

Wilson se stal známým pro své mixy prostorového zvuku 5.1 na albu Porcupine Tree z roku 2007 "Fear Of A Blank Planet", které bylo nominováno na cenu Grammy v kategorii "Best Mix For Surround Sound". To bylo také zvoleno #3 albem roku od Sound And Vision. Wilson pracoval na několika dalších projektech s prostorovým zvukem, které zahrnovaly remixování starších nahrávek katalogů Jethro Tull a King Crimson a také na albu Marillion z roku 1985 "Misplaced Childhood". Album Anathema " We're Here Because We're Here" bylo smícháno Wilsonem a je mu poděkováno v poznámkách k albu, míchal také dvě písně na jejich následném albu "Distant Satellites". Steven dělal také remix pro album "In The Land Of Gray And Pink" kapely z canterburské scény Caravan. První tři nová vydání byla vydána v říjnu 2009 a další se objevily v dávkách v následujících letech. Wilson je zodpovědný za 5.1 a nové stereo mixy na albu XTC "Nonsuch" z roku 1992 v roce 2013 a také za alba Gentle Giant "The Power A The Glory" a "Octopus" v letech 2014 a 2015. V roce 2018 vydal "Yes: The Steven Wilson Remixes" sestávající se z alb "The Yes Album" (1971), "Fragile" (1971), "Close To The Edge" (1972), dvojalbum "Tales From Topographic Oceans" (1973) a "Relayer" (1974).

Mezi další Wilsonovy remixy patří od The Who "Who's Next", od Tears for Fears "Songs From The Big Chair" a "The Seeds Of Love", Van Morrisonovo "Moondance", "We Are Family" od Sister Sledge, prvních pět studiových alb od Nile Rodgers & Chic, "Vienna" od Ultravox, stejnojmenné debutové album Suede a stejnojmenné debutové album Roxy Music.

V letech 2003 až 2010 vydal Wilson sérii Cover Versions šesti dvouskladbových CD singlů pod svým vlastním jménem. Každý singl obsahoval cover verzi a originální píseň, nebo v jednom případě Wilsonovu úpravu tradiční písně. Zazněly písně kanadské zpěvačky Alanis Morissette, švédské popové skupiny ABBA, anglické rockové skupiny The Cure, skotského skladatele Momuse, amerického hudebníka Prince a skotského písničkáře Donovana.

Mimo sérii Cover Versions Wilson také přispěl cover verzí písně Cardiacs "Stoneage Dinosaurs". Píseň byla uvedena na albu "Leader Of The Starry Skies: A Tribute To Tim Smith, Songbook 1", což je sbírkové kompilační album vydané v prosinci 2010 ve prospěch hospitalizovaného leadera Cardiacs Tima Smithe, kterého Wilson citoval jako hlavní duchovní inspiraci, pokud ne nutně stylově. Kompletní kolekce skladeb coververzí byla vydána jako album s názvem Cover Version v roce 2014.

V listopadu 2008 vydal Wilson své první oficiální sólové album "Insurgentes", které bylo nahrané mezi lednem a srpnem 2008. Album bylo poprvé vydáno jako dvě limitované edice, obě s vázanou knihou obsahující snímky dlouholetého spolupracovníka dánského fotografa Lasse Hoileho. Standardní maloobchodní verze byla vydána 9. března 2009. Celovečerní hraná verze filmu Lasse Hoile vycházející z nahrávky alba měla premiéru na mezinárodním filmovém festivalu CPH:DOX v Kodani v listopadu 2009. Film byl promítán také na filmových festivalech v Kanadě, Německu, Mexiku, Švédsku a Spojených státech. Film je popisován jako částečně dokumentární, částečně surrealistický road movie. Hoile také režíroval videoklip k písni "Harmony Korine" na albu. Video bylo poctou evropským filmům uměleckého domu a bylo nominováno na ocenění "Best Cinematography Award" a "Best Music Video Award" na filmovém festivalu Camerimage. Remixové mini album vyšlo v červnu 2009 a obsahuje remixy materiálu z Insurgentes od Davida A. Siteka, Dälka, Engineers, Pata Mastelotta a Fear Falls Burning.

V březnu 2010 se Wilson a frontman Opeth Mikael Akerfeldt rozhodli spolupracovat na novém projektu pod názvem Storm Corrosion. Jejich stejnojmenné album vyšlo v květnu 2012 na Roadrunner Records. Bylo popsáno jako "poslední část v liché trilogii nahrávek, kterou dokončili, a to "Heritage" od Opeth a druhé sólové album Stevena Wilsona "Grace For Drowning". Nevystoupili na turné, ani neodehráli žádné živé vystoupení na podporu alba, přestože oba vyjádřili zájem znovu spolupracovat, nic dalšího z toho nevyplynulo.

Druhé Wilsonovo sólové album "Grace For Drowning", vyšlo v září 2011 ve formátech CD, vinyl a Blu-ray. Jedná se o dvojalbum s jednotlivými částmi nazvanými "Deform To Form A Star" a "Like Dust I Have Cleared from My Eye". Wilson také oznámil své první sólové turné v Evropě a Severní Americe na propagaci svých sólových alb. Turné se konalo v říjnu a listopadu 2011 a obsahovalo písně od Insurgentes a Grace for Drowning. Živé video vystoupení nahrané v Mexiku s názvem Get All You Deserve bylo vydáno 25. září 2012.

Dne 16. prosince 2011 Wilson oznámil nová data evropského turné pro druhou část svého turné "Grace for Drowning", které proběhlo v dubnu a květnu 2012. Později byla přidána data pro Jižní Ameriku oznámena 21. února 2012. Získal také titul "Guiding Light" na progresivních hudebních cenách v roce 2012.

Wilsonovo třetí sólové studiové album s předlouhým názvem "The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)", vyšlo 25. února 2013 a bylo nahráno většinou členů koncertní kapely pro Grace for Drowning. Alan Parsons připravil session v Los Angeles. Album dosáhlo Top 30 ve Velké Británii a číslo #3 v německé hitparádě alb. V říjnu 2012 Wilson oznámil první část doprovodného turné, které se skládalo z 18 vystoupení po Evropě a 17 vystoupení po celé Severní Americe v období od března do května 2013. V těchto vystoupeních nahradil Marca Minnemann na bicí Chad Wackerman (nejznámější svou prací s Frankem Zappou) kvůli kolidujícím termínům turné. Druhá část turné od října do listopadu 2013 zahrnovala Austrálii a Evropu a zahrnovala vyprodanou show v Royal Albert Hall v Londýně. Píseň "The Raven That Refused To Sing" byla uvedena v traileru k filmu "Pompeje" z roku 2014. Album skončilo na prvním místě několika kritiků a čtenářských anket, včetně britského časopisu Prog a německého časopisu Eclipsed. Album bylo zvoleno albem roku na 2013 portálem Progressive Music Awards. Dne 13. července 2015 The Prog Report zařadil album jako #2 na jejich nejlepších prog albech za posledních 25 let.

Wilsonovo čtvrté sólové album "Hand. Cannot. Erase." bylo vydáno 27. února 2015. Inspirací našlo v dokumentu o Joyce Carol Vincent, mladé Britce, která ležela mrtvá ve svém bytě téměř tři roky, než byla objevena. "Hand. Cannot. Erase" získalo uznání od hudebních kritiků. The Guardian ohodnotil album pěti hvězdičkami a označil je za "chytré, oduševnělé a pohlcující umělecké dílo". Časopis Eclipsed album popsal jako "další zářivý klenot v diskografii Stevena Wilsona" a Metal Hammer ocenil "Hand. Cannot. Erase." 6/7 a nazval je jako "další mistrovské dílo". Americká webová stránka FDRMX ohodnotila album 4,8/5 a uvedla: "Hand. Cannot. Erase." upoutá vaši plnou pozornost od začátku do poslední noty, a to je známka skvělého alba". Doprovodné turné trvalo od března do června 2015 a sestávalo z 31 vystoupení v Evropě a celkem 34 vystoupení v Severní a Jižní Americe. V září se v Royal Albert Hall v Londýně konaly dvě speciální show. Kvůli turné The Aristocrats byli pro americké show Guthrie Govan a Marco Minnemann nahrazeni Davem Kilminsterem a Craigem Blundellem.

Multiinstrumentalista a zpěvák Steven Wilson se uvedl i v České republice, když přivezl v neděli 5. dubna 2015 do pražského Divadla Hybernia koncertní verzi svého nového alba "Hand. Cannot. Erase", které bylo dva měsíce dopředu beznadějně vyprodáno. Příběh koncepční kolekce byl inspirován osudem Joyce Vincentové, která zmizela v roce 2003, její tělo našli až po dvou letech, přitom do té doby nikomu nechyběla. Wilsona podpořili jeho stálí spolupracovníci, všestranný baskytarista Nick Beggs, který suverénně k precizní hře přidával i doprovodné vokály, bubenické vysmáté bouře Marco Minnemanna, decentní klávesy Adama Holzmana a virtuózní kytarista Guthrie Govan.

Steven Wilson potvrdil svůj koncertní návrat do České republiky, když 19. dubna 2016 uavítá prostornější Forum Karlín. "An Evening with Steven Wilson" opět nabídl výpravu do světa geniálně propracované hudby a podmanivých obrazů. Po vzoru rockových velikánů poskytl posluchačům maximální prožitek, když byly v sále naistalovány zadní reproduktory vtahující přítomné více do děje. Překvapením mohlo být zařazení skladby "Drag Ropes" od Storm Corrosion, která je do repertoáru vložena nově. Ani v Praze nechyběl zařazovaný cover "Space Oddity" od Davida Bowieho. Tato skladba se navíc zařadila vedle "Home Invasion" a "The Raven That Refused To Sing" k nejdojemnějším a zároveň nejbolestivějším momentům večera. Rytmiku tentoktát vedl ve stínu absentujícího Marca Minnemanna Craig Blundell, basou a doprovodnými vokály zdobil výrazný Nick Beggs a nejvíce v sólech improvizoval jediný Američan v týmu klávesista Adam Holzman. Element stadionového rocku vnesl do naplněného sálu Watersův šestistrunný bourač stěn Dave Kilminster.

Dne 12. prosince 2016 začal Wilson nahrávat své páté sólové studiové album s inženýrem Paulem Staceym v Londýně. S odchodem většiny členů jeho sólové kapely z předchozích dvou alb se Wilson postaral o většinu kytary na albu, přičemž Craig Blundell a Jeremy Stacey přispěli bicími. Ninet Tayeb se objevila v dalších vokálech a měla větší roli než na "Hand. Cannot. Erase." Andy Partridge z XTC prozradil, že je spoluautorem dvou písní pro album. Dne 5. ledna 2017 Wilson zveřejnil upoutávku sebe a Ninet Tayeb, jak nahrávají novou píseň s názvem "Pariah". V dubnu 2017 Wilson oznámil, že kvůli vydání změnil nahrávací společnost, přičemž album má být vydáno na Caroline International. Wilson také zmínil, že hráč na foukací harmoniku Mark Feltham bude hrát na další nahrávce a vydal klip, jak přispívá k písni s názvem "To The Bone". Slovenský hudebník David Kollár se podílel na třech písních nové desky.

Dne 9. května 2017 bylo album oficiálně odhaleno s názvem "To The Bone" a vyšlo 18. srpna 2017. Wilson se v letech 2018 a 2019 vydal na velká turné po Velké Británii, Evropě a Severní Americe, aby album propagoval. Na turné byl představen Alex Hutchings, který nahradil Davea Kilminstera jako kytaristu živé kapely, protože ten pokračoval v práci v kapele Rogera Waterse.

Dne 12. září 2018 bylo prostřednictvím jeho oficiálního účtu na Instagramu oznámeno živé album pod názvem "Home Invasion: In Concert v Royal Albert Hall", které vyšlo 2. listopadu 2018.

Znovu pokračoval projekt No-Man, dlouhodobá spolupráce Wilsona se zpěvákem a skladatelem Timem Bownessem. Dne 22. listopadu 2019 skupina vydala své sedmé album "Love You To Bits", jejich první originální nahrávku po 11 letech.

Dne 26. května 2019 Wilson na svém instagramovém účtu potvrdil, že probíhá proces psaní a nahrávání jeho šestého studiového alba. Očekávalo se, že vyjde v roce 2020. Album produkoval David Kosten, který je také známý jako Faultline, díky čemuž je nadcházející album Wilsonovým druhým, které sám neprodukoval. Dne 21. října 2019 Wilson oznámil "The Future Bites Tour", svoji dosud největší a nejambicióznější představení. Future Bites Tour bylo plánováno, že se uskuteční ve velkých arénách ve Velké Británii, Francii, Německu, Nizozemsku a Polsku v září 2020. Dne 24. prosince 2019 Wilson oznámil, že jeho dosud nepojmenované šesté studiové album je blízko dokončení a slíbil další novinky na začátku roku 2020.

Dne 5. března 2020 zahájil Wilson na svých online kanálech upoutávkovou kampaň zaměřenou na moderní témata konzumu, branding produktů a manipulativních sociálních médií. O několik dní později byl představen artwork pro "Personal Shopper" s datem vydání 12. března 2020 v 9:00 GMT. Dne 12. března 2020 Wilson oznámil, že jeho šesté sólové album "The Future Bites" vyjde 12. června 2020. První singl "Personal Shopper" převzatý z alba s mluveným slovem Eltona Johna byl vydán téhož dne.

Dne 22. dubna 2020 Wilson oznámil, že datum vydání "The Future Bites" bude posunuto zpět na 29. ledna 2021 kvůli logistickým/kreativním výzvám, kterým hudební průmysl čelí během pandemie COVID-19. V květnu 2020 Wilson spustil "The Album Years", pouze zvukový podcast se svým partnerem v No-Man, Timem Bownessem. Po vydání byla velmi úspěšná a na Apple Podcastech se stala velmi populární po celém světě. Počínaje březnem 2024 byly nahrány a vydány nové video epizody podcastu.

Již šesté studiové album se popu opravdu nebojí. Dvanáct skladeb nese prvky Pet Shop Boys, Eltona Johna, ale nakonec i Porcupine Tree. Hranice mezi epickým ztvárněním popu a progresivního rocku se v rukách Stevena dá jen stěží rozelišit. Vybroušené taneční party v sobě ukrývají pozoruhodné prog výpovědi, funkově se zakusují do ucha posluchače, vysmívají se okolí svou promyšleností i detailní zpovědí.

Texty vypovídají o spotřební společnosti a konzumu, v nichž nakupování po internetu a všude přítomný marketing určují náš algoritmus, jdou ruku v ruce s naleštěným popem, když v sobě ukrývají nadhled, vtip a humor. To umocňuje až vokální robotická přítomnost a satirický retro přednes zdůrazňující vlastní Wilsonovo charisma. V důsledku toho je "The Future Bites" pop dílem úctyhodně vzdorujícím současným trendům. Citlivě ma sebe vrství funkové rytmy, melancholicky promlouvá do duše jemnou kytarovou technikou, třpytivě a výbušně září v rádoby refrénech, které nikdy nezazní. Diskotékový sound tu funguje jen jako nutný doprovod, který má ale stále přítomný říz a spád.

Dne 22. září 2020 Wilson znovu spustil "The Future Bites" s upraveným tracklistem alba a vydáním nového singlu "Eminent Sleaze" spolu s vydáním videa produkovaného Crystal Spotlight. Dne 29. října 2020 vydal Wilson video pro "King Ghost", třetí singl, který byl vytažen z "The Future Bites", který režíroval Wilsonův dlouholetý spolupracovník Jess Cope.

Dne 24. listopadu 2020 vydal Wilson "12 Things I Forgot", čtvrtý singl z "The Future Bites". Jeho vydání bylo doprovázeno oznámením, že zcela unikátní, jedna z limitovaných edic "The Future Bites" se bude prodávat 27. listopadu 2020 za 10 000 GBP, přičemž veškerý výtěžek půjde na Music Venue Trust, aby pomohl zachránit britská hudební pódia zasažená pandemií COVID-19. Toto vydání alba se prodalo ihned po uvedení do prodeje.

Dne 22. března 2021 Wilson oznámil, že kvůli nejistotě kolem živých vystoupení uprostřed pandemie COVID-19 bude turné The Future Bites Tour, jehož začátek byl naplánován na září 2021, zrušeno. Wilson uvedl, že se nyní soustředí na nadcházející hudební projekty, včetně svého sedmého studiového alba, koncepčního díla s názvem "The Harmony Codex", jehož vydání je plánováno na polovinu roku 2023.

Wilson dal k dispozici hypnotický singl "Economies Of Scale" i s videoklipem a jedná se o první ukázku z nového alba "The Harmony Codex", které poté vyšlo 29. září 2023 u Virgin Records. Album je ochuceno i vokálem izraelské zpěvačly Ninet Tayeb a celá deska je hodně náladová záležitost. Mimo standardní formáty 10-skladbová nahrávka vyjde také v třídiskové deluxe edici, která bude tradičně pochoutkou pro audio fajnšmekry. Druhý z disků nabídne remixy skladeb v podobě umělců jako jsou Interpol, Manic Street Preachers nebo Wilsonův dobrý kamarád Mikael Åkerfeldt z proslulých Opeth. Třetí disk pak bude Blu-ray, na němž bude album k dispozici v dalších šesti verzích, respektive ve formátech High-res Stereo, 5.1 Mix a Atmos Mix a to jak v kompletních podobě, tak v té instrumentální.

Wilson také odhalil autobiografii "Limited Edition of One", kterou vydalo nakladatelství Little, Brown and Company dne 7. dubna 2022. Ve svém novoročním poselství pro rok 2023 Wilson uvedl, že "The Harmony Codex" vyjde na labelu Virgin Music a bude mít 65 minut. Album vyšlo 29. září 2023. Brzy poté Wilson začal pracovat na svém nadcházejícím osmém studiovém albu.

Dne 24. června 2024 Wilson oznámil The Overview Tour s termíny naplánovanými na květen až červen 2025 ve Velké Británii a Evropě. Je to jeho první samostatné turné od To the Bone Tour v letech 2018-2019.

Dne 20. prosince 2024 Wilson oznámil, že jeho osmé sólové album "The Overview" vyjde 14. března 2025 prostřednictvím Fiction Records a znamená jeho dlouho očekávaný návrat na prog území. Vrátil jsem se k progresivnějšímu stylu", prozradil Steven Wilson. Následovník alba "The Harmony Codex" z roku 2023 je 42-minutové koncepční album obsahující pouze dvě epické písně, první 23-minutová "Objects Outlive Us" a druhá 18,5-minutová titulová skladba. Závisí to na myšlence toho, co Wilson nazývá "perspektivou", jak vyplývá to z rozhovoru hudebníka s Alexandrem Milasem, zakladatelem organizace Space Rocks, který hudebníka seznámil s něčím, co se nazývá "The Overview Effect".

"Je to uznávaný fenomén, který astronauti zaznamenají, když se podívají do vesmíru," říká Wilson v prosincovém vydání Prog magazínu, které bude v prodeji 31. prosince. "Kognitivní posun údajně nastává v jejich mentální perspektivě - ve zlomku vteřiny pochopení toho, jak bezvýznamní jsme. Celé album vychází z této myšlenky perspektivy, což je něco, co bychom všichni mohli udělat s injekcí."

"Myšlenka, kterou jsem měl, bylo okamžitě navrhnout něco dlouhodobějšího a konceptuálnějšího a troufám si říct, progresivnějšího," říká Wilson, který jednou řekl, že po albu "The Raven That Refused To Sing" z roku 2013 neplánuje udělat další prog album. "Abych předešel otázkám, proč jsem se vrátil k progresivnějšímu stylu, je to proto, že to samo téma nanabízelo."


Zatímco dvě skladby, které tvoří "The Overview", působí odlišně, přičemž "Objects Outlive" Us se opírá o prog a "The Overview" samotná je více elektronická a tvoří zastřešující hudební a lyrický příběh. "Objects Outlive Us" je spíše lidský příběh," vysvětluje Wilson. "V podstatě jsou tyto malé telenovely a příběhy o tom, co děláme planetě, v porovnání s tím, co se děje na druhé straně vesmíru. Přehled je spíše příběhem vesmíru - o ztrátě ve vesmíru, o bytí na druhé straně vesmíru, o samotné velikosti toho všeho".

Album obsahuje příspěvky pravidelných Wilsonových spolupracovníků Craiga Blundella (bicí), Adama Holzmana (klávesy) a Randyho McStinea (kytara). Zpěvákova manželka, Rotem, přispívá mluveným slovem vokály do titulní skladby, intonuje jména stále vzdálenějších a větších mezihvězdných objektů ("Superkupa Panny… Eridanus supervoid… Komplex superklastrů"). Objects Outlive Us obsahuje také sekci nazvanou Objects: Meanwhile, která obsahuje texty napsané bývalým frontmanem XTC a dlouholetým hrdinou Wilsona Andym Partridgem.

"Andy je skvělý v pozorování maloměstské Anglie – je nejlepší, spolu s Ray Daviesem [The Kinks]," řekl Wilson. "A na začátku jsem chtěl sekvenci, kde by vedle sebe byly tyto malé každodenní telenovely s černými dírami a mlhovinami explodujícími na druhé straně vesmíru – triviálnost každodenního života postavená vedle těchto událostí stěží chápeme. A hned jsem myslel na Andyho. Tak jsem mu zavolal a řekl: "Mám pro tebe výzvu…" A on odvedl úžasnou práci."

Wilson zahájí své první sólové turné po osmi letech ve Stockholmu ve Švédsku 1. května 2025, přičemž britská část začne 9. května v Birminghamu a pokračuje čtyřmi večery v londýnském Palladiu. Plánuje odehrát oba díly "The Overview" v plném znění a také debutové písně z The Harmony Codex.

Zpět
Studiové desky:
2025 The Overview
2023 The Harmony Codex
2021 The Future Bites
2017 To The Bone
2015 Hand. Cannot. Erase.
2013 The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)
2011 Grace For Drowning
2008 Insurgentes
Živé nahrávky:
2018 Home Invasion: In Concert at the Royal Albert Hall
2012 Get All You Deserve
2012 Catalogue / Preserve / Amass

EPs:
2020 The B-Sides Collection
2016 4 1/2
2013 Drive Home
2009 NSRGNTS RMXS


Skupina:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Craig Blundell - Drums
Adam Holzman - Keyboards
Randy McStine - Guitars
Rotem - Vocals, Spoken Word
Hosté:
Diskografie The Overview
Vyšlo 14. března 2025, Fiction Records

Seznam skladeb:
01. Objects Outlive Us ()
02. The Overview ()
Total Time: (00:00)


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals
Elton John - Narrator
Diskografie The Harmony Codex
Vyšlo 29. září 2023, Virgin Records

Seznam skladeb:
01. Inclination ()
02. What Life Brings ()
03. Economies Of Scale ()
04. Impossible Tightrope ()
05. Rock Bottom ()
06. Beautiful Scarecrow ()
07. The Harmony Codex ()
08. Time Is Running Out ()
09. Actual Brutal Facts ()
10. Staircase ()
Disc 2 - Harmonic Distortion
01. Codex Theme #7 ()
02. Economies of Scale - Manic Street Preachers remix ()
03. Codex Theme #9 ()
04. Inclination - Faultline remix ()
05. Impossible Tightrope - alternate version ()
06. Codex Theme #6 4 ()
07. Beautiful Scarecrow - Meat Beat Manifesto Excursion 1 ()
08. Codex Theme #8 ()
09. Time is Running Out - Mikael Akerfeldt version ()
10. Staircase - Interpol Remix ()
11. Codex Theme #3 ()
12. What Life Brings - Aug 22 mix by Roland Orzabal ()
13. The Harmony Codex - long take ()
14. Staircase - Radiophonic Workshop remix ()
Disc 3 – The Harmony Codex BluRay
01. 5.1 Instrumentals (96/24) ()
02. 5.1 Mix (96/24) ()
03. Atmos Instrumentals (48/24) ()
04. Atmox Mix (48/24) ()
05. High Resolution Stereo (96/24) ()
06. Stereo Instrumentals (96/24) ()
Total Time: (00:00)

Producer: Steven Wilson, Faultline
Co-producer: David Kosten, Steven Wilson


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals
Elton John - Narrator
Diskografie The Future Bites
Vyšlo 18. srpna 2017, Arts & Crafts Productions/Caroline International

Seznam skladeb:
01. Unself (1:05)
02. Self (2:56)
03. King Ghost (4:06)
04. 12 Things I Forgot (4:43)
05. Eminent Sleaze (3:53)
06. Personal Shopper (9:49)
07. Man Of The People (4:42)
08. Follower (4:40)
09. Anyone But Me (3:54)
Total Time: (39:48)

Producer: Steven Wilson, Faultline
Co-producer: David Kosten, Steven Wilson



Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals (02)
Diskografie To The Bone
Vyšlo 18. srpna 2017, Caroline International

Seznam skladeb:
01. To The Bone (6:41)
02. Nowhere Now (4:04)
03. Pariah (4:44)
04. The Same Asylum As Before (5:14)
05. Refuge (6:42)
06. Permanating (3:35)
07. Blank Tapes (2:09)
08. People Who Eat Darkness (6:03)
09. Song of I (5:22)
10. Detonation (9:20)
11. Song of Unborn (5:56)
Total Time: (59:50)

Producer: Steven Wilson


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Guthrie Govan - Lead Guitars
Nick Beggs - Bass, Chapman Stick
Adam Holzman - Keyboards, Piano
Marco Minnemann - Drums, Percusssions
Ninet Tayeb - Vocals
Theo Travis - Flute, Sax
Diskografie Steven Wilson - Hand. Cannot. Erase.
Vyšlo 27.února 2015 (Něm.), 2. března GB, Kscope

Seznam skladeb:
01. First Regret (2:01)
02. 3 Years Older (10:18)
03. Hand Cannot Erase (4:13)
04. Perfect Life (4:43)
05. Routine (8:58)
06. Home Invasion (6:24)
07. Regret #9 (5:00)
08. Transience (2:43)
09. Ancestral (13:30)
10. Happy Returns (6:00)
11. Ascendant Here On... (1:54)
Total Time: (65:44)

Producer: Steven Wilson
Cover Art: Lasse Hoile

Čtvrtá sólová deska Steve Wilsona "Hand. Cannot. Erase." vyšla 27. února 2015. Je to deska otevřená, ale přesto zakořeněná v jádru progresivního rocku, jak jej tento britský sympaťák na svých vlastních albech představuje. Album "Hand. Cannot. Erase." je obsahově v textech napsáno z ženské perspektivy. Koncept desky byl inspirován skutečnou událostí, ve které hrál hlavní roli život jisté Joyce Carol Vincent, osmatřicetileté, společensky aktivní a oblíbené ženy, která po své náhlé smrti ve svém bytě nikomu až tak moc nechyběla, že její tělo bylo nalezeno po dvou letech od tragické události. Wilsonův příběh má podobný základ, je však přepracován do jiných časových a prostorových kulis, stejně jako je zde hlavní postavou zcela jiná fiktivní žena, umělkyně, malířka, z jejíž perspektivy je vlastně děj odvyprávěn. A protože šlo o bytost, které byla odvážným muzikantem vdechnuta duše, životní příběh i osobnostní charakteristika, bylo třeba postavu opatřit vzpomínkami, minulostí a pro její život zásadními osobami a událostmi. Onen koncept není hudebně příliš uchopitelný, extově samozřejmě je a popisuje životní události ženy, která oproti předloze neumírá, čemuž brání třeba jen přílišná odlišnost několika poloh, jež deskou provázejí, protože onen skok od progrockových not ke kontrastním popovým náladám a zase zpět k art rocku je natolik proměnlivý, že ačkoli se na první pocit tváří jako album křehčí, intimnější a prostší na košaté aranže, tak se toho na něm i tak děje dost. Téma osamění a úmyslného separace uvnitř velkoměstského prostředí ostatně bude vždy magnetizovat, stejně jako zde bude přítomný údiv nad tím, jak se vůbec něco podobného může přihodit.

Sestava:
Steven Wilson - Lead Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass Guitar (03)
Guthrie Govan - Lead Guitar
Nick Beggs - Bass Guitar, Chapman Stick (03), Backing Vocals
Adam Holzman - Keyboards, Hammond Organ, Piano, Minimoog
Marco Minnemann - Drums, Percussion
Theo Travis - Flute, Saxophone, Clarinet
Hosté:
Jakko Jakszyk - Additional Vocals (01,05)
Alan Parsons - Guitar Solo (03)
Diskografie The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)
Vyšlo 25. February 2013, Kscope

Seznam skladeb:
01. Luminol (12:10)
02. Drive Home (7:37)
03. The Holy Drinker (10:14)
04. The Pin Drop (5:03)
05. The Watchmaker (11:42)
06. The Raven That Refused to Sing (7:57)
Total Time: (54:03)

Recorded at East West Studios, Los Angeles 15th-21st September 2012
Producer, Mixing: Steven Wilson
Associate Producer, Recording Engineer: Alan Parsons
Assistant Engineer: Brendan Dekora

Strings arranged: Dave Stewart
Performed: The London Session Orchestra and recorded at Angel Studio 17th October 2012 (Soloist - Perry Montague-Mason)
Deska se rodila v roce 2012, Wilson ji skládal prvních sedm měsíců a v produkci a ve zvukové režii pod slovutným Alanem Parsonsem ji v září nahrál s muzikanty, se kterými Wilson koncertoval na turné po jeho druhé sólovce "Grace For Drowning" ze září 2011.

Jsou to celkem známá muzikantská jména, kytarista Guthrie Govan byl součástí jedné z pozdějších sestav skupiny ASIA, baskytarista a hráč na stick Nick Beggs se sice proslavil v popových Kajagoogoo, bubeník Marco Minnemann je členem Jobsonových UKZ nebo byl na konkurzu u Dream Theater a hrává koncertně i s Jordanem Rudessem, jazzový sideman Adam Holzman hrál například s Milesem Davisem. Saxofon a flétnu natočil další respektovaný jazzman, tentokrát pro změnu Brit Theo Travis.

Každá skladba na albu je založena na nějakém nadpřirozeném příběhu. K dispozici je luxusní 4 diskové vydání alba, které obsahuje i 128 stránkovou vázanou knihu obsahující texty a strašidelné příběhy, ilustrovanou Hajo Muellerem. Nebyl by to ale Wilson, aby nepřidal také vícekanálovou verzi pro labužníky, takže na zvukovém Blue-ray vydávaném současně pod stejným názvem čeká vedle různých zvukových mixů alba ještě instrumentální podoba celého alba, jiná verze skladby Drive Home, instrumentální podoba skladeb a též něco obrazu, 23 minutový dokument o vzniku alba.

Nástroje:
Vocals - Steven Wilson
Piano - Steven Wilson, Jordan Rudess
Electric Guitar - Steven Wilson, Steve Hackett, Mike Outram
Acoustic guitar - Sand Snowman
Bass Guitar - Steven Wilson, Tony Levin, Nick Beggs, Trey Gunn
U8 Touch Guitar - Markus Reuter
Drums - Nic France, Pat Mastelotto
Warr Guitar - Trey Gunn
Soprano Saxophone, Saxophone - Theo Travis
Clarinet - Theo Travis, Ben Castle
Stick - Nick Beggs, Tony Levin
Strings - London Session Orchestra, Dave Stewart
Flute - Theo Travis
Keys, Autoharp, Harmonium, Percussion - Steven Wilson
Diskografie Steven Wilson - Grace For Drowning
Vyšlo 26. September 2011, Kscope

Seznam skladeb:
Disc 1: Deform To Form A Star
01. Grace For Drowning (2:06)
02. Sectarian (7:41)
03. Deform To Form A Star (7:51)
04. No Part Of Me (5:45)
05. Postcard (4:29)
06. Raider Prelude (2:23)
07. Remainder The Black Dog (9:27)
Disc 2: Like Dust I Have Cleared From My Eye
01. Belle De Jour (2:59)
02. Index (4:49)
03. Track One (4:16)
04. Raider II (23:21)
05. Like Dust I Have Cleared From My Eye (8:01)
Total Time:
Disc 1: (39:38)
Disc 2: (43:23)


Recorded January 2010 - June 2011
Production, Mixing: Steven Wilson
Additional Production: Pat Mastelotto
Arrangements, Conduction: Dave Stewart
Engineering: Mat Collis
Mastering: Paschal Byrne


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Acoustic & Electric Guitars, Acoustic & Electric Pianos, Keyboards, Synthesizers, Harmonium, Mellotron, Bass Guitar, Percussion, Drums & Keyboard Programming, ambient noise, loops
Hosté:
Gavin Harrison - Drums (01,02,03,05,06,07,09,11,12,13), Cymbals (04)
Tony Levin - Bass (05,06,13)
Mike Outram - Electric Guitars (05,08)
Dirk Serries - Guitar Drones (03,09)
Jordan Rudess - Piano (04,05,08)
Clodagh Simonds - Vocals (06)
Sand Snowman - Acoustic & Processed Acoustic Guitars (02,08), Recorders (04)
Theo Travis - Wah-flute (02), Clarinet (04,11), Saxophone (11)
Michiyo Yagi - 17-string Bass Koto (10), 21-string Koto (13)
Diskografie Insurgentes
Vyšlo 26. listopadu 2008,
Deluxe: Headphone Dust, Vinyl: Tonefloat, Retail: Kscope

Seznam skladeb:
01. Harmony Korine (5:08)
02. Abandoner (4:48)
03. Salvaging (8:17)
04. Veneno Para Las Hadas (5:57)
05. No Twilight within the Courts of the Sun (8:37)
06. Significant Other (4:31)
07. Only Child (4:24)
08. Twilight Coda (3:25)
09. Get All You Deserve (6:17)
10. Insurgentes (3:55)
BONUSY:
11. Port Rubicon (4:24)
12. Puncture Wound (4:18)
13. Collecting Space (5:10)
14. Insurgentes (Mexico) (5:45)
15. The 78 (4:47)
Total Time: (55:22)

Recorded All over the world, December 2007 - August 2008
Produced & Mixed: Steven Wilson
Engineers: Steve Price, Maki Sasaki
Guitars Engineered: Mark Prator & John Wesley
Piano Engineered: Bert Baldwin
Mastering: Andy VanDette (stereo mix); Steven Wilson (5.1 mix)



Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Adam Holzman - Keyboards
Nick Beggs - Bass Guitar, Chapman Stick, Backing
Alex Hutchings - Guitar, Backing Vocals
Craig Blundell - Drums
Nick Beggs - Bass
Ninet Tayeb - Vocals
Hosté:
The Bollywood Co. - Performer [Dancers]

Diskografie Home Invasion: In Concert at the Royal Albert Hall
2CD, vyšlo 2018, Eagle Vision, EAGDV099 5051300209926 (Europe)

Seznam skladeb:
01. "Truth" (Intro) (4:17)
02. Nowhere Now (4:11)
03. Pariah (5:20)
04. Home Invasion / Regret #9 (10:49)
05. The Creator Has A Mastertape (6:23)
06. Refuge (7:56)
07. People Who Eat Darkness (6:10)
08. Ancestral (13:55)
09. Arriving Somewhere But Not Here (15:06)
10. Permanating (4:16)
11. Song Of I (7:11)
12. 4Lazarus (4:11)
13. D1etonation (11:28)
14. T1he Same Asylum As Before (6:39)
15. S1ong Of Unborn (6:34)
16. V1ermillioncore (5:08)
17. S1leep Together (10:33)
18. E1ven Less (4:09)
19. Blank Tapes (3:05)
20. Sound Of Muzak (5:11)
21. The Raven That Refused To Sing (10:36)
Total Time: (153:08)

Bonus Features (Blu-ray Only) Rehearsal Tracks
22. Routine (9:03)
23. Hand Cannot Erase (4:13)
24. Heartattack In A Layby (4:23)
25. Interview (8:49)
26. "Truth" (Intro) (2:51)
27. Nowhere Now (4:12)
28. Pariah (5:07)
29. Home Invasion / Regret #9 (11:02)
30. The Creator Has A Mastertape (5:32)
31. Refuge (8:40)
32. People Who Eat Darkness (6:16)
33. Ancestral (13:53)
34. Arriving Somewhere But Not Here (13:51)
35. Permanating (5:34)
36. Song Of I (7:13)
37. Lazarus (4:09)
38. Detonation (11:21)
39. The Same Asylum As Before (6:00)
40. Song Of Unborn (6:33)
41. Vermillioncore (5:06)
42. Sleep Together (8:07)
43. Even Less (3:58)
44. Blank Tapes (3:11)
45. Sound Of Muzak (5:08)
46. The Raven That Refused To Sing (8:31)
Total Time: (172:43)

Management: Penny Morgan, Peter Rudge, Vector Management
Executive-Producer [For Eagle Rock Entertainment Ltd]: Geoff Kempin, Terry Shand
Production Manager: Melissa Morton Hicks
Executive-Producer [For Eagle Rock Entertainment Ltd]
Mixed By [Audio Mixed]: Steven Wilson
Sound Designer [Front Of House Audio Designer]: Ian Bond
Film Director [Directed]: Steven Wilson, James Russell, Jess Cope, Lasse Hoile
Film Director [Video Screen Film Content Directed]: Lasse Hoile
Film Editor [Edited]: Lasse Hoile, Tim Woolcott
Film Editor [Video Screen Film Content Edited]: Lasse Hoile
Film Producer [Produced: Andy Derbyshire
Film Technician [Colourist]: Tom Knowles
Graphic Design [For Aleph Studio]: Carl Glover
Photography: Christie Goodwin, Hajo Mueller, Lasse Hoile, Twobytwo


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Nick Beggs - Bass Guitar, Chapman Stick, Backing Vocals
Marco Minnemann - Drums
Theo Travis - Saxophone, Flute, Clarinet, Keyboards
Adam Holzman - Keyboards
Niko Tsonev - Guitars
Hosté:


Diskografie Get All You Deserve
2CD, vyšlo 25. září 2012, Kscope, Kscope512 (UK & Europe)

Seznam skladeb:
01. No Twilight Within The Courts Of The Sun (10:23)
02. Index (5:01)
03. Deform To Form A Star (8:40)
04. Sectarian (7:42)
05. Postcard (4:53)
06. Remainder The Black Dog (10:03)
07. Harmony Korine (5:07)
08. Abandoner (5:03)
09. Like Dust I Have Cleared From My Eye (6:32)
10. Luminol (12:19)
11. Veneno Para Las Hadas (7:01)
12. No Part Of Me (6:10)
13. Raider II (26:02)
14. Get All You Deserve (7:23)
Total Time: (120:19)

15. Intro ('Citadel')
16. No Twilight Within The Courts Of The Sun
17. Index
18. Deform To Form A Star
19. Sectarian
20. Postcard
21. Remainder The Black Dog
22. Harmony Korine
23. Abandoner
24. Like Dust I Have Cleared From My Eye
25. Luminol
26. Veneno Para Las Hadas
27. No Part Of Me
28. Raider II
29. Get All You Deserve
30. Outro ('Litany')

Extras
01. Gallery
02. Road Movie (By Adam Holzman)
03. Intro ('Citadel')
04. No Twilight Within The Courts Of The Sun
05. Index
06. Deform To Form A Star
07. Sectarian
08. Postcard
09. Remainder The Black Dog
10. Harmony Korine
11. Abandoner
12. Like Dust I Have Cleared From My Eye
13. Luminol
14. Veneno Para Las Hadas
15. No Part Of Me
16. Raider II
17. Get All You Deserve
18. Outro ('Litany')

Extras
* Gallery
* Road Movie (By Adam Holzman)
Total Time: (00:00)

Management: Andy Leff
Executive-Producer: Juan Carlos Equihua
Mixed [Sound Remixed]: Steven Wilson
Design: Carl Glover
Photography [Additional]: Jasmine Walkes, Nancy Akl, Susana Moyaho, Diana Nitschke
Photography [Concert]: Joe Del Tufo, Lasse Hoile


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars
Nick Beggs - Bass, Chapman Stick, Backing Vocals
Adam Holzman - Keyboards
Marco Minnemann - Drums
Theo Travis - Saxophone, Flute, Clarinet
Aziz Ibrahim - Guitars
Hosté:
Diskografie Catalogue / Preserve / Amass
Vyšlo 8. února 2012, Headphone Dust, HDSWCD22 (UK & Europe)

Seznam skladeb:
01.No Twilight Within The Courts Of The Sun (10:54)
02.Index (5:03)
03.Deform To Form A Star (8:29)
04.Sectarian (7:22)
05.No Part Of Me (6:04)
06.Veneno Para Las Hadas (7:28)
07.Raider II (24:47)
Total Time: (70:07)

Mixed [Remixed]: Steven Wilson
Design: Carl Glover
Photography [Front Cover]: Lasse Hoile
Photography [Live Photography]: Joe Del Tufo, Lasse Hoile, Nancy Akl



Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Ninet Tayeb - Vocals
Elton John - Narrator
Diskografie The B-Sides Collection
EP, vyšlo 7. prosince 2020, Caroline International

Seznam skladeb:
01. Eyewitness (5:19)
02. In Floral Green (5:33)
03. Move Like A Fever (6:14)
04. King Ghost (Tangerine Dream Mix) (9:23)
Total Time: (26:29)

Producer: Steven Wilson



Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Adam Holzman
Nick Beggs
Guthrie Govan (Official)
Dave Kilminster
Craig Blundell
Marco Minnemann - Drums
Chad Wackerman
Theo Travis
Diskografie Steven Wilson - 4 1/2
Vyšlo 22. ledna 2016, Kscope

Seznam skladeb:
01. My Book Of Regrets (9:23)
02. Year Of The Plague (4:15)
03. Happiness III (4:31)
04. Sunday Rain Sets In (3:50)
05. Vermillioncore (5:09)
06. Don’t Hate Me (9:34)
Total Time: (36:42)

Producer: Steven Wilson

Čtyři z písní vznikly během studiových nahrávek pro desku "Hand. Cannot. Erase.", jedna je z pozůstalosti z nahrávky před-předchozího alba "The Raven that Refused to Sing". Poslední skladba je pak jednou z verzí písně "Don’t Hate Me" původně zaznamenané kapelou Porcupine Tree v roce 1998 a je založena na živém záznamu z nedávného turné po Evropě s pozdějšími studiovými dodělávkami ve studiu. Vokály v této nové verzi jsou nazpívány jako duet Steve Wilsona a Ninet Tayeb. Album navíc přinese v limitované edici bonus, s to 5.1 mix nové verze skladby Lazarus.

Sestava:
Steven Wilson - Guitars, Bass Guitar, Keyboards, Vocals
Hosté:
Nick Beggs - Bass Guitar, Chapman Stick, Backing Vocals
Marco Minnemann - Drums
Theo Travis - Clarinet, Flute, Saxophone
Adam Holzman - Keyboards
Guthrie Govan - Lead Guitar
Perry Montague-Mason - Soloist
The London Session Orchestra - Strings
Dave Stewart - Arranged [Strings]
Diskografie Drive Home
CD/EP, vyšlo 21. října 2013, Kscope, KSCOPE520 (UK & Europe)

Seznam skladeb:
Video Content
01. Drive Home (Video) (8:23)
02. The Raven That Refused To Sing (Video) (7:48)
03. The Holy Drinker (Live In Frankfurt) (10:22)
04. Insurgentes (Live In Frankfurt) (4:27)
05. The Watchmaker (Live In Frankfurt) (11:51)
06. The Raven That Refused To Sing (Live In Frankfurt) (8:09)
Audio Content
The Birthday Party (3:47)
The Raven That Refused To Sing (Orchestral Version) (7:30)
Drive Home (Edit) (4:10)
The Birthday Party (3:49)
The Raven That Refused To Sing (Orchestral Version) (7:31)
The Holy Drinker (Live In Frankfurt) (10:27)
Insurgentes (Live In Frankfurt) (4:32)
The Watchmaker (Live In Frankfurt) (11:54)
The Raven That Refused To Sing (Live In Frankfurt) (8:17)
Total Time: (39:48)

Producer: Steven Wilson
Engineer [Assistant]: Brendan Dekora
Mixed: Steven Wilson
Design: Carl Glover
Illustration: Hajo Mueller
Video Editor: Topher Holland
Film Director: Jess Cope, Simon Cartwright
Film Producer [Video]: Tom Kaye


Sestava:
Steven Wilson - Vocals, Mellotron, Keyboards, Guitars, Bass
Hosté:
Diskografie NSRGNTS RMXS
Vyšlo 2009, 29. června 2009, Kscope, KSCOPE142 (UK)

Seznam skladeb:
01. Harmony Korine (David A. Sitek Magnetized Nebula Mix) (5:11)
02. Get All You Deserve (Dälek Mix) (7:44)
03. Abandoner (Engineers Mix) (4:46)
04. Salvaging (Pat Mastelotto Mix) (8:31)
05. Abandoner (Danse Macabre Mix) (5:34)
06. Get All You Deserve (Fear Falls Burning Mix) (6:20)
Total Time: (38:06)

Written [Original Versions], Producer [Original Versions]: Steven Wilson
Design: Carl Glover
Photography: Lasse Hoile


Zpět








  















Zpět
Oficiální stránky:
https://stevenwilsonhq.com/
https://www.facebook.com/StevenWilsonHQ




ProgressRock Nahoru
Made by 
©  7.1.2025 
Menu Poslední aktualizace: 7.1.2025
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©