Pain of Salvation



   

       
  
  
  


Zpět

1. První roky
2. Kolem prvního alba
3. Ke konci století
4. Směrem k úspěchu
5. BE
6. Part 2 nebo ne??
7. Nové nakročení...


Pain of Salvation je švédská progresivní kapela, kterou vede Danielem Gildenlöw jako její skladatel, textař, kytarista a zpěvák. Tento skladatelský génius a multiinstrumentalista je právem duší celé kapely a jeho jméno je tak zárukou neutuchající invence a kreativity celé kapely. Někdo o něm jednou napsal, že je jako malíř s mnohobarevnou rock/metalovou paletou, kterou používá k tvorbě těch zdánlivě nejbizardnějších obrazů, které ve finále šokují a zároveň udivují svoji originalitou. Jako textař se často zamýšlí nad otázkami lidské existence, snaží se o filosofické pohledy na samotnou podstatu člověka a má tendenci řešit současné problémy společnosti jako je sexualita, války, problémy životní prostředí, hledání povahy Boha, otázkami lidstva a jeho přežití. To vše pak bezostyšně zaobalí do hudebních aranží s přesahy do vážné hudby, folku nebo disco hudby.

Kapela staví hudbu na prog-metalových základech, ale zároveň se nebojí překračovat hranice k nejrůznějším hudebním žánrům. Pro zvuk Pain of Salvation jsou typické časté přechody mezi těžkými a klidnými pasážemi, široký hlasový rozsah, emoce, polorytmy, kytarové riffy. Jejich vydaná alba je možno označovat za koncepční.

1. První roky (1984-1996)

V roce 1984 založil Daniel Gildenlöw, to mu bylo pouhých 11 let, skupinu "Reality" v městě Eskilstuna ve Švédsku. V této první sestavě se objevili Daniel Gildenlöw (v podstatě hlavní člověk skupiny), Mikael Pettersson, Daniel Magdic a Joakim Strandberg. V následujících několika letech zaznamenala pár slušných úspěchů. Již v roce 1987 byla kapela Reality přizvána k účasti ve švédské výroční Hudební soutěži "Rock-SM" (ve stejné soutěži vyhráli také Europe v roce 1982 a získali pak i mezinárodní pozornost počátkem 80. let). Patřili mezi nejmladší soutěžící vůbec a Daniel Gildenlöw také získal ocenění jako "nejlepší zpěvák".

K velkému zemětřesení v sestavě kapely došlo v roce 1990, kdy Joakima vystřídal na postu basisty Magnus Johansson a bubeníkem se místo Mikaela stal tehdy teprve čtrnáctiletý velmi talentovaný Johan Langell (ten věk vlastně není nic divného, Daniel Gildenlöw sám měl teprve šestnáct). Dva hlavní skladatelé Gildenlöw a Magdic zjistili, že je obtížné plně realizovat své hudební nápady se současnými členy. Později odešel také basista Magnus a jeho místo přijal Gustaf Hielm.

Někdy v této době, v roce 1991, přišel Daniel Gildenlöw na nový název skupiny, Pain of Salvation ("Bolest spasení"). Daniel hlavně nechtěl, aby název jeho kapely nic neznamenal, nechtěl, aby byl složen z prázdných symbolů, jak se v progresivním žánru děje tak často. Jeho záměrem bylo začlenit do názvu pojem rovnováhy, protože věřil, že má zásadní význam, např. dobro a zlo, světlo a tma, život a smrt, bolest a spása. Daniel říkal: "Chtěl jsem zvolit název, který něco znamená, název, který by byl více než jenom chladný výrazu. Pro mě název "Pain of Salvation" má povahu takové rovnováhy. Vezmeme-li se dobré a špatné. Je to také dobrý výraz při každodenním používání, když se něco nedaří tak, jak jste chtěli. No, je to jen "bolest spásy", což znamená, že to je jen nepatrná překážka pro jinak bezbolestnou cestu ke svému cíli. Nápad s názvem je, že všechno má dvě strany, vše je v rovnováze. Představte si, že jste vyčerpaný uprostřed pouště... Posadit se a šetřit energii bude jednodušší, bude to také mnohem méně bolestivé, ale v dlouhodobém horizontu vás to zabije. Zvednoust se a hledat vodu bude bolet a stojí více energie, ale může to být věc, která zachrání život." Jméno Pain of Salvation nutí lidi přemýšlet.

Daniel Gildenlöw Mezi lety 1991 a 1994 zaznamenali velké úspěchy na národní scéně - v několika soutěžích se dostali nejméně do finále a většinu jich vyhráli. Hlavně byli odměňováni za hudební schopnosti, originalitu a různost materiálu a vokální aranžmá. Některé skladby z této doby se objevily také na albu "Entropia" (Nightmist, Oblivion Ocean) a jako japonské bonusové skladby na "One Hour by the Concrete Lake".

V prosinci 1994 ze skupiny odešel Gustaf Hielm (který se později připojil ke švédské metalové kapele Meshuggah) a jeho pozici zaujal šestnáctiletý bratr Daniela G., Kristoffer, a skupina se mohla dát do hledání nového klávesisty, aby byla jejich sestava úplná. Sestava kapely se stabilizovala ve složení bratři Gildenlöwové, Daniel Magdic a Johan Langell. Kapela vstoupila do místního studia brzy poté, aby nahrála své s kombinací starého a nového materiálu. I když zaznamenali už několik nahrávek předtím, toto nové demo bylo jako první skutečně posláno nahrávacím společnostem v naději, že se jim podaří podepsat nahrávací smlouvu. Demo však bylo nahráno bez klávesisty. Aby mohli doplnit sestavu (a své vlastní nároky na zvuk kapely), začali pátrat po vhodném klávestistovi. Bohužel se zdálo, že žádný z uchazečů nedokáže splnit jejich nároky. Přesto se díky demo nahrávce začal o kapelu zajímat Fredrik Hermansson a po seznámení s kapelou přes jednoho spolužáka dostal na podzim 1996 pozvání na konkurs. A tak se od podzimu 1996 Fredrik Hermansson stal pátým členem kapely, bylo mu v té době 20 let. Konečně se Pain of Salvation mohli zavřít ve studiu a začít pracovat na demo nahrávkách s využitím starých i nových materiálů. Tentokrát, teprve až s nimi byli opravdu spokojeni a výsledky své práce zaslali nahrávacím společnostem.

2. Kolem prvního alba (1996-1997)

Dvě z prvních společností, kterým kapela zaslala své demonahrávky, byly Marquee/Belle Antique (nahrávací společnost v Japonsku/Asii) a Roasting House (profesionální nahrávací studio v Malmö, Švédsko). Zájem projevily obě dvě společnosti - japonská Marquee/Belle Antique i švédská Roasting House. Začátkem roku 1997 vstoupili do Roasting House Studio v Malmö, aby nahráli své debutové studiové album "Entropia", které vyšlo v Asii na labelu Marquee’s Avalon v srpnu 1997 a získalo si celkem pozitivní místní hodnocení. Výsledkem bylo rozhodnutí labelu Marquee, aby Daniel odletěl do Tokia v Japonsku v říjnu na týdenní propagační vystoupení a rozhovory pro metalové magazíny. Bylo to již v období, kdy zakoupení alba prostřednictvím on-line hudebních obchodů bylo již samozřejmostí a fanoušci z celého světa začali takto objednávat album "Entropia". Výsledkem bylo, že zájem o Pain of Salvation rostl po celém světě nejen v progressivní metalové scéně, což vedlo k další licenční dohodě - tentokrát s rumunským vydavatelstvím SC Rocris Discs na konci roku 1997.

V Japonsku "Entropia" vyšla už v roce 1997, ale Evropa si musela počkat až do roku 1999, kdy už si fanoušci téměř rok užívali druhé album skupiny "One Hour by the Concrete Lake" poté, co Pain of Salvation podepsali smlouvu s hlavním vydavatelstvím progresivní hudební hudby InsideOut Music právě po úspěchu jejich druhého alba. Debutové album bylo také vydáno v Jižní Americe u Hellion Records v roce 1999.

3. Ke konci století (1998-1999)

V lednu 1998 skupinu měsíc před začátkem nahrávání "...Concrete Lake" opustil kytarista Daniel Magdic, čímž byly přípravy na druhé album skupiny poněkud narušeny. Odchod byl víceméně vynucen kvůli pokračujícím neshodám Magdica s ostatními členy přes rostoucí požadavky a nároky kapely v důsledku jejich počátečního úspěchu. Stále ale zůstává přítelem kapely až do dnešní doby. Po krátkém konkurzu jim vypomohl s nahráváním Johan Hallgren, který hrával nějakou dobu společně s Danielem v kapele Crypt of Kerberos. Když se Johan okamžitě zapojil do procesu nahrávání, čelil skličujícímu úkolu naučit se všechny nové písně během extrémně krátké doby. Ve skutečnosti z důvodu složitosti kytarových partů v novém materiálu byl Daniel Gildenlöw připraven odehrát všechny kytarové party sám. Hallgren ale překvapil všechny a naučil se celé album za pouhé tři týdny a přesto byl schopen hrát na albu jako plnoprávný člen kapely. To dopadlo nad očekávání tak dobře, že byl označen jako oficiální náhrada Magdica v dubnu 1998.

Album "One Hour by the Concrete Lake" vyšlo na konci roku 1998 v Asii, začátkem 1999 v Evropě a na konci roku 1999 i v Americe. Album se dočkalo velké chvály ze všech stran, bylo okamžitě ohodnoceno jako klasické mistrovské dílo a získalo si zaslouženou pozornost od fanoušků a hudebních magazínů po celém světě. Tento úspěch byl také hlavním důvodem pro podepsání smlouvy se společností InsideOut a jejím americkým ekvivalentem InsideOut America. Album bylo hudebně popisováno jako těžší a temnější než předchozí "Entropia" a je považováno za mnohem zralejší úsilí, přičemž každá existující pozitiva o kapele je samotné ještě více nasměřovala správným směrem. Když deska vyšla v Jižní Americe (opět u Hellion) v květnu 1999, skupina se vydala na evropské turné společně s kolegy z progresivní metalové kapely Threshold (Velká Británie) a Eldritch (Itálie). Poprvé také odehráli své první vystoupení dne 14. listopadu 1999 na ProgPower festivalu v Tilburgu, Nizozemsko.

4. Směrem k úspěchu (2000-2003)

Po krátké přestávce a změnách v sestavě v únoru 2000 začali Pain of Salvation nahrávat třetí album, ve studiu byli od března do července 2000. Album je samozřejmě koncepční jako vždy, přičemž za všechno skládání hudby i texty je zodpovědný pouze Daniel Gildenlöw. Album bylo dokončeno ještě v létě a vyšlo 31. října 2000 pod názvem "The Perfect Element Part 1". Album je dílo zkoumající události, které utvářejí jednotlivce během dospívání až k dospělosti. Získalo obrovskou odezvu médií i fanoušků po celém světě. Na podporu alba kapela vyrazila opět na turné v září a říjnu 2000, tentokrát společně s kapelou Arena (UK). V Barceloně Daniel bohužel zažil i nepěkný pád a zlomil si při něm dva prsty. Přesto Pains turné dokončili a odehráli dokonce více koncertů, než se plánovalo. Album "Scarsick" vydané až později v roce 2007 je vlastně "Perfect Element, Part II", i když to nemá přímo v názvu, ale jen v podtitulcích.

V únoru 2001 kapela odehrála svůj první koncert v USA, když vystoupili jako headlineři na slavném festivalu ProgPower USA, kde si zahráli s kapelami jako Symphony X a Evergrey. O měsíc později také navštívili Island. Na konci roku 2001 Pain of Salvation nahráli své čtvrté album "Remedy Lane". Je pozoruhodné tím, že bylo téměř celé napsáno v průběhu dvou měsíců od srpna do září 2001, dvorním skladatelem byl opět Danielem Gildenlöw. Nahrávalo se v Roasting House Studio ve Švédsku a vyšlo v lednu 2002. Album se opět se setkalo s rozsáhlou chválou od komunity progresivního metalu, bylo mnohdy vyzdvihováno jako jejich nejlepší dosavadní nahrávka. "Remedy Lane" je částečně autobiografický, částečně smyšlený příběh z období života Daniela Gildenlöwa, kdy se zabýval otázkami lásky, chtíče a života. Na přelomu ledna a února 2002 byli POS pozvání jako speciální host otevírající koncerty Dream Theater.

Obě alba (oproti dřívějším deskám kapely), jsou nyní mnohem přístupnější pro posluchače hudby od doby, kdy patří pod významné vydavatelství. Byli vyzdvihováni, že přinášejí originalitu a rozšiřují rozmanitost žánru, na který podle mnoha následovníků byl hodnocen jako stagnující. Oni jsou často chváleni pro svou vynikající koncepční soudržnost.

5. BE (2004-2006)

Dne 12. května 2003 se Pain of Salvation předvedli na akustickém koncertě v jejich rodném městě Eskilstuna před publikem tvořeným 80 speciálními hosty. Koncert byl zaznamenán a vyšel pod názvem "12:5" v únoru 2004. Na albu byly představeny výrazně upravené verze minulých nahrávek kapely, které vznikly z docela jednoduché touhy Daniela Gildenlöwa vytvořit "Pain of Salvation: Unplugged" nahrávku. S ohledem na tuto skutečnost kapela i fanoušci považují nahrávku jako samostatnou práci, a ne jen "živé album" kapely. Album bylo velmi oceněno za jeho troufalost v re-interpretaci dřívějšího materiálu takovým způsobem, který i přesto, že se na něm objevily oblíbené skladby, což nebylo pro některé posluchače příliš příjemné.

V průběhu let 2003 a 2004 skupina pracovala na svém nejzávažnějším díle až doposud: koncepční album o podstatě existence Boha a lidstva. Byl to Daniel Gildenlöw, který na tématu pracoval s pauzami už od roku 1996. Nahrávání alba předcházela celá řada živých vystoupení v Eskilstuna, kde předváděli album v plném rozsahu. Vystoupení byly plné produkce; s kostýmy, rekvizitami a projekcí na obrazovky. Uvedli také devětičlenný orchestr The Orchestra of Eternity, který si Gildenlöw vysnil už při psaní hudby. Protože orchestr představoval důležitou součást materiálu, bylo nezbytné, aby měl perfektní zvuk. Po skončení přehlídek byl materiál vylepšen a očištěn Gildenlöwem ještě předtím, než začalo nahrávání v únoru 2004. Dlouho plánovaný studiový projekt "BE" oficiálně spatřil světlo světa 27. září 2004. Jednalo se o první album, které rozdělilo základnu fanoušků v názoru na nahrávku, když se jim nezdál jeho hudebně experimentální a filozofický charakter; a snad i nedostatek soudržných progresivních metalových části. Nahrávání se účastnil také The Orchestra of Eternity a deska obsahovala i památnou píseň, kdy se kapela zřídila telefonní linku pro fanoušky z celého světa ke volání a zanechání své zprávy na "God’s answering machine/božím záznamníku". Mělo to ohromující odezvu od fanoušků, kteří se smáli, plakal a vylili duši do svých zpráv. Tyto zprávy byly shromážděny a předloženy s tichým pomocným doprovodem, jehož výsledkem byla skladba, kterou skupina považuje za jednu z jejich nejdojemnějších skladeb, co kdy nahráli. V březnu 2005 pak vyšlo DVD "BE" jako koncertní nahrávka a v dubnu se skupina vydala na první turné, kde figurovala jako hlavní kapela.


Pain of Salvation nehráli ve Spojených státech od roku 2004, když se Daniel Gildenlöw vyjádřil odmítavě podílet se na politice USA při snímání otisků prstů u všech návštěvníků země, stejně jako své pohrdání Bushovou administrativou. Považoval to za porušování svých demokratických práv a osobní integrity. Dne 22. ledna 2009 oznámil ale svoji podporu pro nově zvoleného prezidenta Barack Obamu a řekl, že kapela zruší své embargo na zemi, ale potvrdila svou pozici ohledně snímání otisků prstů.

Dne 21. února 2006 byl baskytarista Pain Of Salvation Kristoffer Gildenlöw vyzván, aby opustil skupinu. Skupina jej o odchod sama požádala ve chvíli, kdy se stala neúnosnou situace s jeho holandským bydlištěm a působištěm kapely ve Švédsku. Pain of Salvation si zakládají na tom, že fungují jako opravdová kapela, která se pravidelně schází a společně hraje, na rozdíl od mnoha skupin, které se poprvé setkávají teprve na turné a jejichž členové se osobně téměř neznají. Vzdálenost dělící Kristoffera od zbytku kapely tak způsobovala stále větší problémy, a protože se na této situaci v blízké budoucnosti nemělo nic změnit, neexistovalo jiné východisko. Kristoffer pak vydal sólové album, stejně jako založil boční projekt s názvem Dial, s kterým vydal v roce 2007 nahrávku nazvanou "Synchronized".

6. Part 2 nebo ne? (2007-2011)

Dne 22. ledna 2007 vyšla Pain of Salvation šestá studiová deska, nazvaná "Scarsick" navzdory tomu, že se na veřejnost dostaly informace o jeho vydání v prosinci 2006. Album se setkalo s protichůdnými recenzemi, které kritizovaly jeho odlišný přístup k hudbě kapely, a že je výrazně více skupinově orientované než předchozí album "BE". Ve skutečnosti v rozhovorech Daniel poukázal, že "Scarsick" je vlastně pokračováním "The Perfect Element, Part I", za použití podobných témat, kterých se dotkl na tomto albu. Jde tak v podstatě o dlouho očekávanou druhou část konceptu "The Perfect Element", přestože Danielovy plány, jak je oznamoval v předchozích letech, byly poněkud odlišné. Především vše naznačuje tomu, že nezůstane u původně plánované dvojdílnosti tohoto konceptu "Perfect Element P. 2" se měl zabývat osudy ženské hrdinky prvního alba, "Scarsick" ale nadále sleduje mužskou postavu. Podtitulem alba "Scarsick" je proto motto "The Perfect Element P. 2 - He". Do budoucna tedy můžeme očekávat album "The Perfect Element P. 2 - She" nebo "The Perfect Element P. 3". Pokud ovšem Daniel opět nezmění plány... Vzhledem k Kristofferově odchodu, Daniel ve studiu hrál na basu.

Johan Hallgren Na turné nazvaném Sickening the World, které Pain of Salvation podnikli v únoru a březnu 2007 po Evropě, a několik vystoupení mimo Evropu, včetně jednoho v Egyptě, hostoval baskytarista Simon Andersson. Po skončení první části šňůry byl oficiálně přijat 10. března 2007 jako definitivní náhrada za Kristoffera a je tak uveden i na druhém live DVD zaznamu. Koncert na jejich druhém live DVD "Ending Themes (On the Two Deaths of Pain of Salvation)" byl zaznamenám v Amsterdamu a objevil se na něm i cover oblíbené skladby Leonarda Cohena "Hallelujah". V návaznosti na četné problémy se záznamem DVD vyšlo až 24. března 2009.

Na konci dubna, konkrétně 29. dubna 2007, pak opustil řady kapely Pain of Salvation Johan Langell, když oznámil na stránkách kapely, že odchází, aby se mohl věnovat rodině, dětem a manželce. Zůstal však s kapelou, aby dokončili zbytek turné před jeho definitivním odchodem. Dále uvedl, že by mohl zůstat až do nalezení jeho náhrady, aby mu pomohl naučit se bicí party. Dne 6. října 2007 v průběhu show v "Motstoy" festivalu v Notodden, bylo oznámeno, že Johana Langella nahradí francouzský bubeník Léo Margarit. Oba bubeníci se zúčastnili představení a Leo se uvedl do kapely tím, že předvedl tříminutové sólo na bicí na konci písně "Nightmist". Oficiálně byla Léova totožnost odhalena 6. října 2007 během vystoupení kapely na Motstoy festivalu v norském Notoddenu, nicméně na základě skrytých nápověd a Simonově prořeknutí na myspace se fanouškům už cca o týden dříve podařilo tajemství odhalit. Podobně ke konci roku 2008 kapelu opustil Simon Andersson a byl přeřazen do části pohřebiště na oficiálních stránkách. Oficiální prohlášení týkající se tohoto incidentu, bylo zdůvodněno uvedením Simonova rozhodnutí odejít, aby se mu dostalo více času na jeho vlastní boční projekty, stejně jako zotavení z předchozího turné na podporu alba "Scarsick".


Na Myspace se 13. února 2009 objevila zpráva, že Pain of Salvation se zúčastní turné Dream Theater "Progressive Nation 2009", které začíná v letním období. Bylo by to jejich první turné po Americe po více než 5 letech. Nicméně bankrot SPV donutil jak Pain of Salvation i Beardfish vycouvat z turné z důvodu nedostatečné finanční podpory. V jednom rozhovoru pro Inside the Pain Daniel Gildenlöw uvedl, že nové album bylo plánováno k vydání někdy v polovině srpna 2009, během jejich nyní zrušeného turné Progressive Nation, nicméně toto datum vydání nebylo pravděpodobné. Dne 1. listopadu 2008 kapela uvedla novou píseň "Mortar Grind" z jejich připravovaného studiového alba a EP. Podle stejného rozhovoru pro Inside the Pain bylo odhaleno, že nové album budou představovat 2 CD, 22 skladeb v koncepci podobné stylu alba "Remedy Lane". Hudba, kterou napsali, je "odlišná od čehokoliv, co skupina kdy udělala předtím" a představila více experimentální a psychedelický styl.

Na oficiálních stránkách kapely objevilo oznámení, že poslední kroky k dokončení nového alba byly pozastaveny z důvodu úpadku společnosti SPV (=SPV GmbH (také známá jako Schallplatten Produktion und Vertrieb GmbH, což byla nezávislá němeská nahrávací společnost, pod kterou patřila právě InsideOut). Pak ale bylo oznámeno, že InsideOut Music pohltila Century Media, což umožňuje dále pokračovat na albu. Dne 5. října 2009 Mike Portnoy z Dream Theater oznámil, že Pain of Salvation budou jejich doprovodnou kapelou na turné v Austrálii.

V roce 2009 Pain Of Salvation vydali EP "Linoleum" s pěti novými skladbami a jednou coververzí. Křest EP se konal dne 14. listopadu v The Cave Rock Club v Sundbybergu, Stockholm, kde kapela hrála a prodávala podepsané kopie nahrávky. Plnohodnotné album by mělo následovat v příštím roce.

V prosinci 2009 bylo potvrzeno, že titulní skladba nového dvojitého alba "Road Salt" by se mohla objevit ve vydání Melodifestivalen 2010 Švédského národního finále Eurovision Song Contest 2010. Kapela vystoupila v průběhu prvního semifinále a kvalifikovala se vysílání 6. března na švédské veřejnoprávní televizi. Nicméně nebylo jim přáno postoupit do finále, když tak tak prohráli s Pernilla Wahlgren.

Dne 19. února 2010 Daniel Gildenlöw odhalil na své stránce na Facebooku, že název prvního dvojalba bude "Road Salt 1: Ivory". Také zveřejnil krátký lyrický úryvek z písně na albu s názvem "Curiosity". Deska "Road Salt One" vyšla nakonec až 17. května 2010 ve většině Evropy a dne 8. června 2010 v Severní Americe, zatímco "Road Salt Two" vyšlo v září 2011. Tato verze vyšla jako standardní verze a limitované vydání s bonusovou skladbou a prodlouženými verzemi "No Way" a "Road Salt". Současně se objevilo i hudební video "Where It Hurts". Alba "The Road Salt" představovala koncept, který byl v ostrém kontrastu s předchozími opusy.

Pain of Salvation udělali své první turné po Indii v lednu s vystoupením na Manfest, který organizoval Indian Institute of Management (IIM) v Lucknow 22. ledna a na Saarang, ten pořádal Indian Institute of Technology (IIT) v Madrasu 29. ledna 2010. Dne 9. března 2011 Daniel Gildenlöw oznámil na své stránce na Facebooku, že "Road Salt Two", že se již mixuje a zvládne se to do poloviny května 2011, aby mohlo vyít v září 2011. Řekl také, že má temnější zvuk než "The Road Salt One". Odhalil také tituly několika písní, které se objeví na albu: nové, remixované verze "Mortar Grind", "Conditioned", "Healing Now", "1979", "To The Shoreline", "Through The Distance", "Softly She Cries", "In The Physics of Grindlock" a "The Deeper Cut". Navíc také oznámil, že video "Where It Hurts" se objeví celosvětově v polovině března.

7. Nové nakročení... (2011-současnost)

Rok 2011 se ale stal přelomovým v historii kapely, když musela přetrpět odchod dlouhodobých členů Fredrika Hermanssona a Johana Hallgrena ke konci roku. Dne 21. října 2011 skupina oznámila, že Johan Hallgren opustí kapelu ke konci roku, když akceptovali jeho potřebu zůstat ve Švédsku se svou rozrůstající se rodinou. Dne 8. listopadu 2011 oznámil fanouškům Danial Gildenlöw, že Fredrik Hermansson také opustí kapelu na závěr aktuálního turné. A tak v jednu chvíli tvořili kapelu pouze Daniel Gildenlöw jako poslední zakládající člen a bubeník Léo Margarit. Gustaf Hielm (Meshuggah) byl ale dalším členem (staronovým), který se připojí na evropské turné v únoru a březnu, aby doplnil koncertní sestavu této druhé části Road Salt Two Tower turné. Dne 23. prosince 2011 Daniel pak oznámil, že Daniel Karlsson je novou náhradou za Fredrika a 5. ledna 2012 pak Pain of Salvation oznámili, že islandský kytarista Ragnar Zolberg nahradí jejich bývalého kytaristu Johana Hallgrena. Pain of Salvation představili novou sestavu na jaře 2012 na turné po Evropě a zahráli i velmi speciální akustický koncert v Lipsku dne 8. června 2012.

V roce 2014 skupina vydala akustické album "Falling Home", které obsahovalo přemixované verze jejich písní, dvě převzaté písně a zbrusu novou píseň, titulní skladbu "Falling Home".

Skupina v současné době (2016) pracuje na novém studiovém albu s uznávaným producentem Danielem Bergstrandom (In Flames, Meshuggah, Strapping Young Lad). Album s názvem "In The Passing Light Of Day" vyjde ke konci roku 2016. Kapela se rovněž během léta uvede na dvou festivalech, dne 27. července zahraje na německém Burg Herzberg Festival (kde nahradí kapelu Riverside) a 30. července na rumunském ARTmania Festival.

Nové studiové album se objeví na trhu 13. ledna 2017 a vyjde opět pod hlavičkou InsideOut Music. Leader Gildenlow uvedl, že jejich 10. studiové album představuje návrat k "tvrdší a těžší formě." Album je tématicky inspirováno téměř smrtelnou nemoci z roku 2014, která potkala leadera Daniela Gildenlöwa. Daniel Bergstrand k tomu uvedl: "To, co začalo jako nepříjemná infekce, za pouhých pár hodin se náhle zvrátilo do velmi reálné hrozby možného umrtí. Také toto album také ukazuje krásu přechodu, který se zdá nevyhnutelný. Ukazuje naději na zítřek, naději na změnu, bez ohledu na to, jak křehká a naivní tahle naděje může být."

Dne 1. dubna 2017 se kapela představila také v České Republice, když koncert se odehrál v Rock Café v Praze. Jako doprovod s nimi hrála kapela Port Noir. Zájem o lístky byl obrovský, což se koneckonců tak trochu dalo čekat, neboť Švédové naši rebubliku poctili svoji návštěvou naposledy před čtyřmi lety, a to se jednalo navíc pouze o akustický set, což znamená, že s klasickou tváří skupiny se člověk mohl setkat už opravdu hodně dávno.

Slibný návrat kapely poněkud zatemnilo oznámení z 1. května 2017, že Ragnar Zolberg opouští kapelu. Je to překvapivé, zvláště poté, co vydali tak znamenitou desku a zdálo se vše v pohodě. Daniel se však s Ragnarem rozešel. Zklamaný spoluhráč si postěžoval na kapelníkovo vůdcovství. Při práci na albu ještě pracovali jako kapela, následně se prý ale Daniel začal chovat jakoby album nebylo jejich, ale "jeho". Údajně za tím vězí opět peníze, když Ragnar se cítil málo ohodnocen. Jakmile na to poukázal, byl mu doporučen odchod. Krátce poté byl ohlášen návrat bývalého člena Johana Hallgrena. Je to škoda, protože skladba "Meaningless", kterou právě Ragnar složil, patří na albu k těm nejlepším a jeho osobitý zpěv bude scházet.

Dne 28. srpna 2020 vydala švédská skupina Pain of Salvation pod labelem Inside Out Music nové album. Album ponese název "Panther" a obsahuje devět skladeb. Album se tvořilo více než dva roky a bylo nahráno, mícháno a produkováno Danielem Gildenlöwem a Danielem Bergstrandem (In Flames, Meshuggah, Devin Townsend). Jeho přebal připravil André Meister. První singl propagující album bude zveřejněn 3. července 2020. "Panther" navazuje na album "In The Passing Light Of Day" z roku 2017, bylo nahráno, smícháno a produkováno Danielem Gildenlöwem s Danielem Bergstrandem (In Flames, Meshuggah, Devin Townsend) a přichází s komplexním tématem uměleckého přebalu s ilustracemi André Meistera.

Daniel Gildenlöwe k albu uvedl: "Tvorba "PANTHER" trvala přes 2 roky. Cítil jsem potřebu posouvat hranice, hudebně i zvukově. Přistupovat k hudbě z rozmanitějších úhlů, ale bez ztráty základní identity kapely. Lyricky to shodou okolností sedí víc než kdy jindy v současné době Když se podívám na skvělé kresby, které byly součástí tohoto konceptu, mohu jen říct, že jsem nesmírně šťastný, jak vše dopadlo, nemohu se dočkat, až se o toto album podělím se všemi."

Pain of Salvation je v současné době v roce 2024 na turné a koncertuje ve 3 zemích a má 3 nadcházející koncerty. Jejich nejbližší koncerty se odehrají 27. červnaq 2024 na Hellfest v Clissonu, Francie, poté budou 27. července 2024 na Ostrów Rock Festival v Ostrów Wielkopolski, Polsko. Dne 21. září 2024 zahraje Pain Of Salvation ve starověkém divadle v Plovdivu v Bulharsku, kde vystoupí společně s kapelami KLONE & Me a My Devil.

Pain of Salvation již tři desetiletí sedí pevně v popředí progresivní rockové a metalové scény a je jedním z nejuznávanějších živých vystoupení moderního rocku.

Zpět
Členové:
Daniel Gildenlöw - Vocals, Guitars (1984-present)
Léo Margarit - Drums, Backing Vocals (2007-present), Zubrowska
Daniel D2 Karlsson - Keyboards (2011-present), Bass (2011)
Gustaf Hielm - Bass, Backing Vocals (1992-1994 official, 2011-present)
Johan Hallgren - Guitars, Backing Vocals (1998-2011,2017-dosud)

Bývalí členové:
Ragnar Zolberg - Guitars, Backing Vocals (2012-05/2017), Sign
Fredrik Hermansson - Keyboards, Synthesizers (1996-2011)
Simon Andersson - Bass, Backing Vocals (2007-2008)
Johan Langell - Drums, Percussion, Backing Vocals (1989-2007)
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Cello, Backing Vocals (1994-2006)
Daniel Magdic - GuitarS, Backing Vocals (1986-1997)
Magnus Johansson - Bass (1990-1992)
Joakim Strandberg - Bass (1984-1990)
Mikael Pettersson - Drums (1984-1989)

Koncertní hosté:
Per Schelander - Bass, Backing Vocals (2008-2010 - touring)
Roger Öjersson - Guitars, Backing Vocals (2013)
Clay Withrow - Guitars, Backing Vocals (2014)

Členové Daniel Gildenlöw
(Narozen 5. června 1973 Eskilstuna, Sweden)
Vocals, Guitars (1984-present)


Je švédský hudebník a skladatel. Nejznámější je jako multi-instrumentalista, zpěvák, kytarista a hlavní postava progresivní metalové kapely Pain of Salvation. Také byl oficiálním členem kapely The Flower Kings.

Již ve svých 11 letech založil kapelu Reality, kterou v roce 1991 přejmenoval na Pain of Salvation. V kapele do roku 2006 působil i jeho bratr Kristoffer Gildenlöw. Daniel je známý svým obrovským hlasovým rozsahem. Sám o sobě říká, že má rozsah téměř 5 oktáv. Jako zpěvák hostoval na albech spousty známých interpretů jako jsou Dream Theater, Transatlantic, Ayeron, atd.

Je ženatý s Johannou Gildenlöw (Iggsten), se kterou má tři syny - Sandrian Silver Isidor Khan (2006), Jonathan Lennon Tintiro Nimh (2009) a Morris (2011).

Členové Léo Margarit
(Narozen 1. listopadu 1981, Toulouse, Francie)
Drums, Backing Vocals (2007-present), Zubrowska


Byl členem Wardanz, Sign (Iceland), Pain of Salvation (2009-dosud), Epysode (2013).

Narodil se v jižní Francii v roce 1981 v rodině hudebníků. Na bicí začal hrát v raném věku 3 let. Po mnoha letech praxe, získal mnoho stupňů vzdělání na různých francouzských konzervatořích, stejně jako klasické lekce na bicí, poslechem, z hudební komory, z jazzu... Toto vzdělání mu umožnilo experimentovat a zkoušet všechny druhy hudby od klasiky až po extrémní metal, přes jazz a afro kubánskou hudbu. Stihl také odehrát hodně koncertů po celé Evropě.

Na konci roku 2007 díky internetu byl Léo vybrán jako nový bubeník švédských progresivních rock/metal obrů Pain of Salvation, když proti očekáváním se POS nakonec nechali přesvědčit jeho schopnostmi a angažovali bubeníka, který není ze Švédska. A mezi výběrem z 250 uchazečů z celého světa... Koncert 6. 10. byl výjimečný také tím, že šlo o poslední příležitost vidět POS s Johanem Langellem, na pódiu se tak objevili oba bubeníci a pomyslně si tak "předali paličky".

Od ledna 2008 konečně přesídlil do Švédska a s Pain of Salvation nahrává EP (vyšlo v prosinci 2009) a dvě plnohodnotná alba (vyšla v roce 2010 a 2011). Zároveň se účastnil různých projektů, jako EPYSODE od Samuela Arkana (Virus 4) nebo sólové album Ruuda Jolie "For All We Know" (Within Temptation) obě vyšla v roce 2011.

Byl také několikrát na turné po Evropě jako headlineři a v Austrálii jako doprovod Dream Theater, jelikož Mike Portnoy je velkým fanouškem Pain of Salvation. V únoru a březnu 2010 se Pain of Salvation zúčastnili soutěže "Melodifestivalen" s jejich písně "Road Salt" a odehráli dva koncerty na švédské veřejnoprávní televizi, která umožnila kapele vstoupit do švédských žebříčků.

Členové Daniel "D2" Karlsson
(Narozen ***, Eskilstuna)
Keyboards (2011-present), Bass (2011)


Daniel nebyl před vstupem do POS žádnou neznámou osobou pro pozorného fanouška. Je to docela renesanční člověk (jako každý v této kapele), který působil všude možně. Hrával jako klávesista v Indii, na baskytaru v Jižní Americe a na evropském turné.

Členové Gustaf Hielm
(Narozen 26. února 1973, Kungsör, Sweden)
Bass, Backing Vocals (1992-1994 official)(2011-present)


Gustaf Hielm je basista, někdy i doprovodný kytara, hráč na housle a theremin, skladatel a milovník ptactva ze Stockholmu, Švédsko. Byl členem Susanna Risberg Trio, Charta 77 (1994-1995), Meshuggah (1995-2001), Pain of Salvation (1992-1994, 2013-dosud), Non-Human Level (2004-dosud)

Dále spolupracoval s hudebníky či kapelami jako Mats/Morgan Band, Devin Townsend, Trey Gunn, Napoleon Murphy Brock, Denny Walley, Ike Willis a Bobby Martin, Dan Reed, Dark Funeral, Anneke van Giersbergen, Badge, Tina Ahlin, Stefan Sundström, Tomas DiLeva, Wille Crafoord, Bas & Bas (duo s basistou a hráčem na stick Benganem Jonassonem), Enter The Hunt, Katzen Kapell, Coste Apetrea & Lars Hollmer ze Samla Mammas Manna, Mattias "IA" Eklundh, Tatsuya Yoshida, Ardis the Spoonman, Svante Thuresson a mnoha dalšíma.

Hraje také psychobilly v Badge s Fredrikem Haake a Matti Norlinem.

Členové Johan Hallgren
(celým jménem Carl Johan Christer Hallgren)
(Narozen 13. dubna 1976, Švédsku)
Guitars, Backing Vocals (1998-2011), ex-Crypt Of Kerberos


Johan byl kytaristou kapely v letech 1998 až 2011. Vrátil se v roce 2017, když kapelu upustil Ragnar Zolberg.

Po evropském turné s Opeth v prosinci 2011 opustil kapelu. Dne 21. října 2011 skupina oznámila, že Johan Hallgren opustí kapelu ke konci roku, když akceptovali jeho potřebu zůstat ve Švédsku se svou rozrůstající se rodinou - manželkou a dcerou.

Členové Ragnar Zolberg
(Narozen 2. prosince 1986, Reykjavik, Iceland)
Guitars, Backing Vocals (2012-05/2017), Sign


Už v 11 letech vydal své debutové sólové album "Upplifun" se zvukovým inženýrem Ken Thomasem, který na Islandu v té době pracoval se Sigur Rós. Jeho další sólová alba byla "The Circle", "Darker Side" a "The Hanged Man", a k tomu ještě 5 alb s jeho hlavní kapelou Sign.

Pak se přestěhoval do Švédska v roce 2009, do Německa pak v roce 2012.

Se Sign nahrál cover od Iron Maiden "Run To The Hills", který byl zahrnut na Iron Maiden tribute album magazínu Kerrang! s názvem "Maiden Heaven". Objevil se také na coveru od Skid Row "Youth Gone Wild" pro CD "Higher Voltage" CD téhož časopisu.

Členové Johan Fredrik Hermansson
(Narozen 18. července 1976, Švédsko)
Keyboards, Synthesizers (1996-2011), Programming Defaced, Tango Corazon


Od roku 1996 do roku 2011 hrál v kapele POS jako klávesista (klavír, cembalo, syntetizátor), obstarával samply a doprovodný vokál.

Absolvoval vzdělání v oborech "klasické a jazzové piano" na College of Music Birka Folkhögskola, která leží v Östersund (Švédsko), také získal titul Master of Chamber Music (komorní hudba) v Västeras (Švédsko).

Dne 8. listopadu 2011 oznámil fanouškům Daniel Gildenlöw, že Fredrik Hermansson opustí kapelu na konci jejich současného turné. Působí také jako klavírista na volné noze a skladatel. V roce 2009 vydal své sóloví album "Piano", kde nahrál skladby klasických autorů.

Členové Jan Simon Andersson
(Narouzen 18. prosince 1980)
Bass, Backing Vocals (2007-2008)


Je švédský baskytarista, kytarista, zpěvák, hudební programátor, skladatel a hudební producent, nejznámější je jako bývalý člen a baskytarista v progresivní metalové kapele Pain of Salvation. Poprvé se s kapelou představil jako hostující baskytarista na Sickening the World turné v únoru a březnu 2007. Za plného člena byl přijat po skončení první části turné 10.března 2007. Spolupracoval s kapelou jako baskytarista na turné na podporu alba "Scarsick" v letech 2006 až 2007. Zúčastnil se také nahrávání DVD "Ending Themes: On The Two Deaths Of Pain Of Salvation". Žije ve Västeras a je zasnouben se Sofii Löfgren.

Působil také v kapelách Time Machine (2011-2012), Shallow Sense (2009-2010) a Outshine (2005-2006) nebo sppolupracoval také ve studiu nebo na koncertech s hudebníky jako Johan Randén, Mats/Morgan, Bosson, Britney Spears, Jan Johansen, Sara Löfgren, Mikael Rickfors a mnoho dalšími. Je producentem a multi-instrumentalistou v projektu AudioPlastik, což je metalová kapela se zpěvákem Dec Burkem (Frost*) a klávesistou Richardem Westem (Threshold).

Simon byl zapojený do několika významných hudebních projektů, nyní hraje na basu v progresivní metalové kapele Darkwater.

Členové Johan Langell
(Narozen 16. května 1975)
Drums, Percussion, Backing Vocals (1990-2007)


Je švédský hudebník. Je nejznámější jako dlouholetý člen švédské progresivní rockové kapely Pain of Salvation, kde působil od roku 1990 až do jeho odchodu v roce 2007.

Na konci dubna, konkrétně 29. dubna 2007, pak opustil řady kapely Pain of Salvation Johan Langell, když oznámil na stránkách kapely, že odchází, aby se mohl věnovat rodině, dětem a manželce. Zůstal však s kapelou, aby dokončili zbytek turné před jeho definitivním odchodem.

Členové Kristoffer Gildenlöw
(Narozen 27. července 1978, Eskilstuna, Sweden)
Bass, Cello, Backing Vocals (1994-2006)


Je švédský hudebník a skladatel, multi instrumentalista, který studoval a zvládl hru na klavír, bicí, kontrabas, kytaru, klasický zpěv a hudební design na Karlskoga Folkhögskola KM-Studios v Karlskoga, Švédsko. Gildenlöwovy dovednosti jako baskytaristy mu garantovaly spojení se značkou Mayones již více než deset let. Uměleckou kariéru v hudbě začal jako baskytarista ve švédské progresivní metalové kapele Pain of Salvation. Kristoffer nyní žije v Nizozemí se svoji manželkou Liselotte Hegt (členka kapely Cirrha Niva - Bass, Vocals,1995-2003).

Jako dítě studoval hru na klavír. Ve věku 13 let pak přešel na bicí a basovou kytaru. Pokračoval pak ve studiu elektrické basy, klasického zpěvu, kontrabasu a hudebního designu. V roce 1994 v jeho 16 letech Kristoffer Gildenlöw nahradil původního POS basistu a stal se členem kapely. Tato sestava složená z bratrů Kristoffera a Daniela, Johan Langell a Daniel Magdic nahrála demo s názvem "Hereafter", které skupina rozeslala do nahrávacích společností. Smlouvu podepsali s InsideOut Music v roce 1998. Kristoffer pak vy studiu u nahrávání alb Entropia (1997), One Hour by the Concrete Lake (1998), "The Perfect Element, Part I" (2000), "Remedy Lane" (2002) a "BE" (2004). Kromě studiových alb Kristoffer hrál i na koncertních albech "12:5" (2003) a "BE Live" (2004), podobně jako na singlu "Ashes" (2000). Nahrál i několik demonahrávek a neoficiálních záznamů POS, "Hereafter" demo (1996), "The Painful Chronicles" (časopisové kompilační album), "Live in Barcelona" (CD fanklubu). Kromě dem a alb hrál i na DVD s názvem "BE" (2004).

V roce 2003 se přestěhoval do Holandska, kde dodnes žije. V důsledku toho pak následně v roce 2006 oputil POS.

Následujících šest let zaměřil na nahrání svého prvního sólového alba, ale také zůstal aktivní na hudební scéně, když nahrával basové linky pro různé umělce. Kromě studiových nahrávek byl Kristoffer také vysoce vyhledáván pro své basové dovednosti jako hudebník pro živá vystoupení a koncertování. Ačkoli všechna živá vystoupení a turné jsou pozoruhodné, mezi tři nejuznávanější turné řadí s kapelou Lana Lane, (2005), Neal Morsem (2009) a Damianem Wilsonem (2011), Epysode (BE) a Bertem Heerinkem (NL). Existuje příliš mnoho hostování, aby byly uvedeny všechny. Jedním z dalších pozoruhodných vedlejších projektů byla krátkodobá, ale velmi populární kapela Dial. Dial založili koncem roku 2003 Liselotte Hegt, Rommert van der Meer a Kristoffer Gildenlöw. V létě 2006 skupina odjela do Rakouska nahrát své debutové album "Synchronized" společně s producentem Devonem Gravesem (z Deadsoul Tribe a Psychotic Waltz). Toto album vyšlo v květnu 2007 prostřednictvím Prog Rock Records (USA). Snad nejvíce oblíbená skladba od Dial je "Seven Degrees Below Zero", jejíž video se stalo jakýmsi kultovním statusem v roce 2010. Jako studiový hudebník od roku 1995 stihl dodnes vystupovat na více než třiceti studiových nahrávkách s mnoha předními umělci a Kristoffer Gildenlöw je stále aktivním studiovým hráčem.

V roce 2012 konečně vydal své debutové sólové album "Rust" prostřednictvím Glassville Records, které získalo mnoho kladných recenzí a pozvedlo jeho sólovou kariéru jako písničkáře. Na nahrávání se podílela široká škála hudebních a hostujících hudebníků jako Ruud Jolie (Within Temptation), Fredrik Hermansson (ex-Pain Of Salvation), Ola Heden (ex-Flower Kings).

Kristoffer Gildenlöw je také známý pro jeho humanitární úsilí, např. singl "Pass the Torch", který napsal, produkoval, namixoval pro Davida Sheldrick Wildlife Trust Fund, organizace v Keni, která zachraňuje a pečuje o osiřelá sloní mláďata. V říjnu 2015 Kristoffer podpořil multi-projekt s labelem Melodic Revolution Records.

Mediální rozruch vyvolalo oznámení vydání jeho druhého sólového alba "The Rain", který je naplánováno na březen 2016. Na "The Rain" se představí Fredrik Hermansson (ex-Pain of Salvation), Lars Erik Asp (Gazpacho - bicí a perkuse), Paul Coenradie (Valentine - kytara), Anne Bakker (Blaze Bayley - housle a viola) a Maaike Peterse (Ayreon Theater Equation, Kingfisher Sky a Kovacs - cello). Gildenlöw také nedávno v rozhovoru pro magazín Headbangers uvedl: "Podobně jako na "RUST" jsem měl více témat o stárnutí a vyrovnáváním se s minulostí i budoucností, nové album ale nemá žádný k němu žádnou vazbu. Nové album je o bojích a životě člověka s demencí s Alzheimerovou chorobou. Každá píseň se bude zabývat různými vzpomínekami, emocemi a myšlenkami a to vytváří dobrou základní strukturu celého konceptu alba. Naštěstí nemám zkušenosti z první ruky od rodiny nebo přátel, kteří by trpěli demencí, ale četl jsem a viděl mnoho různých příběhů v průběhu let a nemám problém s empatií nebo uvedením sebe sama do situace jiných lidí. Jsem překvapen vcítěním se do ostatních lidí a tyto písně odrážejí, jak bycjh se asi cítil já sám, kdybych jednoho dne musel bojovat s demencí."

Členové Daniel Magdic
(narozen ***, Eskilstuna, Sweden)
Guitars, Backing Vocals (1986-1997)


Nyní žije ve Falunu, Švédsko. Daniel byl jedním z prvních členú kapely Reality, která se roce 1991 přejmenovala na Pain Of Salvation. A tak zůstal kytaristou až do ledna 1998, kdy se rozhodl jít jinou cestou a opustil kapelu.

Magdik se podílí na hudebním projektu Renaissance of Fools, kteří v roce 2011 vydali své debutové album, "Fear, Hope, and Frustration".

Členové Per Schelander
(narozen 1971, Stockholm, Sweden)
Bass, Backing Vocals (2008-2010 - touring)


Per Schelander uchopil basovou kytaru, když mu bylo patnáct let. Jedna místní skupina tehdy přišla o basistu, takže je oslovil a řekl, že by mohl hrát na basu. Říkli mu OK a Per šel domů cvičit. Název kapely je sice zapomenut, ale kytaristou byl Andreas Möller (později génius na Stinkfootské elektronice). V téměř stejným způsobem nastoupil do kapečly House of Shakira o šest let později. Ptali se ho, jestli byl zvyklý zpívat vícehlasy. Per řekl "ano" a šel domů opět cvičit jako šílenec, protože to nikdy předtím nedělal... Dnes Per zpívá vyšší nebo i nižší party v House of Shakira.

Kolem roku 1988 Per objevil Billy Sheehana a myslel si, že jeho hraní byla nejúžasnější věc, jakou kdy slyšel. Začal studovat hudbu vážně v 18 letech, začínal dva roky ve Švédsku předtím, než zamířil do Los Angeles, aby absolvoval Musicians Institute. Od té doby Per hrál s mnoha kapelami a umělci, mezi kterými byli House of Shakira, Royal Hunt, Pain of Salvation, Astrakhan, Spyke, The Furillos, The Fabulous Coverboys, Glam, Ingemar Olsson, Stefan Jämtbäck, Ingmar Johansson, Charlotte Perelli, Bromstens Kapell, Jade Ell, Mercury Fang, Daniel Flores.

Do řad Pain of Salvation musel nastoupit doslova ze dne na den. Z jakéhosi důvodu stockholmskému baskytaristovi přes jeho ochotu a pohotovost dosud nebyla udělena role řadového člena POS. Kvůli práci ve skupině, o které od prvního okamžiku, kdy ji spatřil, věděl, že je to jeho kapela, přitom už v roce 2009 odešel od jiných progresivistů - Royal Hunt, a moc času mu dnes již nezbývá ani na hardrockery House of Shakira. Ve volných chvílích je nakonec rád, když skládá hudbu aspoň se svým bratrem Jörgenem Schelanderem. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že si do toho všeho musí přivydělávat jako radní na půl úvazku ve stockholmském předměstí Sundbyberg, vlastní tvorba zatím leží ladem.

Zpět
Studiová alba:
2020 Panther
2016 In The Passing Light Of Day
2014 Falling Home
2011 Road Salt Two
2010 Road Salt One
2007 Scarsick
2004 BE
2002 Remedy Lane
2000 The Perfect Element, Part I
1998 One Hour By The Concrete Lake
1997 Entropia

Demo nahrávky:
1996 Hereafter
1993 Unknowing
1991-92 Repent
Live:
2016 Remedy Lane Re:visited
2009 The Second Death Of Pain Of Salvation
2004 12:5

DVD:
2009 Ending Themes: On The Two Deaths Of Pain Of Salvation
2005 Be - Original Stage Production

EP:
2009 Linoleum
2000 Ashes
1999 The Painful Chronicles


Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead vocals, Guitars, Lute, Add. Keyboards & Bass, Zither
Ragnar Zolberg - Guitars, Vocals, Add.Keyboards, Zither
Léo Magarit - Drums, Backing Vocals
Daniel D2 Karlsson - Keyboards, Rhodes, Organs, Vocals
Gustaf Heilm - Bass, Upright bass, Backing Vocals
Hosté:
Camilla Arvidsson - Violin
Anette Kumlin - Oboe and English Horn
David Ra-Champari - Violin
Peter Kvint - Bass, Mellotron and Backing Vocals (04)
Diskografie Panther
Vyšlo 28. srpna 2020, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Accelerator ()
02. Unfuture ()
03. Restless Boy ()
04. Wait ()
05. Keen To A Fault ()
06. Fur ()
07. Panther ()
08. Species ()
09. Icon ()
Total Time: (00:00)

Lyrics and concept by Daniel Gildenlöw
Recorded in 2018 - 2020
Recorded at Dugout Studio, Tuft Studio, Danuel's and Ragnar's homes, Balsta Musikslott and Studio Brun

Producer: Daniel Bergstrand (In Flames, Meshuggah, Strapping Young Lad) at Dug-Out Productions in Sweden
Mixed: Daniel Bergstrand at Dugout Studio
Mastered at Dugout Studio by George Nerantzis
Photograph: Lars Ardarve
Artwork: André Meister

Skupina:
Daniel Gildenlööw - Lead vocals, Guitars, Lute, Add. Keyboards & Bass, Zither
Ragnar Zolberg - Guitars, Vocals, Add.Keyboards, Zither
Léo Magarit - Drums, Backing Vocals
Daniel D2 Karlsson - Keyboards, Rhodes, Organs, Vocals
Gustaf Heilm - Bass, Upright bass, Backing Vocals
Hosté:
Camilla Arvidsson - Violin
Anette Kumlin - Oboe and English Horn
David Ra-Champari - Violin
Peter Kvint - Bass, Mellotron and Backing Vocals (04)
Diskografie In The Passing Light Of Day
Vyšlo 13. ledna 2017, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. On A Thuesday (10:22)
02. Tongue Of God (4:53)
03. Meaningless (4:47)
04. Silent Gold (3:23)
05. Full Throttle Tribe (9:05)
06. Reasons (4:45)
07. Angels Of Broken Things (6:24)
08. The Taming Of A Beast (6:33)
09. If This Is The End (6:03)
10. The Passing Light Of Day (15:31)
Total Time: (71:46)

Lyrics and concept by Daniel Gildenlöw
Recorded in 2015 and 2016
Recorded at Dugout Studio, Tuft Studio, Danuel's and Ragnar's homes, Balsta Musikslott and Studio Brun

Producer: Daniel Bergstrand (In Flames, Meshuggah, Strapping Young Lad) at Dug-Out Productions in Sweden
Mixed: Daniel Bergstrand at Dugout Studio
Mastered at Dugout Studio by George Nerantzis
Photograph: Lars Ardarve
Artwork: Daniel Gildenlöw
Album je tématicky inspirováno téměř smrtelnou nemoci z roku 2014, která potkala producenta Daniela Bergstranda. Daniel Bergstrand k tomu uvedl: "To, co začalo jako nepříjemná infekce, za pouhých pár hodin se náhle zvrátilo do velmi reálné hrozby možného umrtí. Také toto album také ukazuje krásu přechodu, který se zdá nevyhnutelný. Ukazuje naději na zítřek, naději na změnu, bez ohledu na to, jak křehká a naivní tahle naděje může být."

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Léo Magarit - Drums, Vocals
Ragnar Zolberg - Acoustic Guitars, Vocals
Daniel D2 Karlsson - Rhodes, Organs, Vocals
Gustaf Heilm - Acoustic Bass, Upright Bass, Vocals
Hosté:
Diskografie Falling Home
Vyšlo 10 November 2014, InsideOut

Seznam skladeb:
01. Stress (5:32)
02. Linoleum (4:57)
03. To The Shoreline (3:06)
04. Holy Diver (4:34)
05. 1979 (2:50)
06. Chain Sling (4:08)
07. Perfect Day (4:51)
08. Mrs. Modern Mother Mary (4:23)
09. Flame To The Moth (4:31)
10. Spitfall (6:42)
11. Falling Home (3:06)
Total Time: (48:40)

Bonus tracks on Limited Edition CD:
12. She Likes To Hide
13. King Of Loss

PAIN OF SALVATION se zde předvedli na svém akustickém albu.

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Backing Vocals, Electric and Acoustic and Fretless Guitars, Bass Guitar
Johan Hallgren - Electric Guitars, Backing Vocals
Léo Margarit - Drums, Backing Vocals
Fredrik Hermansson - Electric and Acoustic Pianos, Organs, Mellotron, Keyboards
Hosté:
Diskografie Road Salt Two
Vyšlo 26 September 2011, InsideOut

Seznam skladeb:
01. Road Salt Theme (0:45)
02. Softly She Cries (4:15)
03. Conditioned (4:15)
04. Healing Now (4:29)
05. To The Shoreline (3:03)
XX. Break Darling Break (bonus track) (2:22)
06. Eleven (6:55)
07. 1979 (2:53)
XX. 9.Of Salt (bonus track) (2:36)
08. The Deeper Cut (6:10)
09. Mortar Grind (5:46)
10. Through The Distance (2:56)
11. The Physics Of Gridlock (8:43)
12. End Credits (3:25)
Total Time: (53:35)


Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Backing Vocals, Electric/ Acoustic/ Fretless Guitars, Bass (02-11), Organs, Piano, Mandolin, Flute, Balalaika, Drums (02-06), Keyboards
Johan Hallgren - Electric Guitars (01,03,07-10,12), Backing Vocals
Fredrik Hermansson - Electric and Acoustic Pianos, Organs, Mellotron, other Keyboards
Léo Margarit - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Jonas Reingold - Bass (01)
Gustaf Hielm - Bass (12)
Mihai Anton Cucu - Violin (03,12)
Camilla Arvidsson - violin (03,12)
Kristina Ekman - viola (03,12)
Diskografie Road Salt One
Vyšlo Švédsko: May 12, 2010, EUR: May 17, 2010
North America: June 8, 2010

Seznam skladeb:
XX. What She Means to Me (0:50)(bonus track)
01. No Way (5:26/7:09)/*
02. She Likes to Hide (2:57)
03. Sisters (6:15)
04. Of Dust (2:32)
05. Tell Me You Don't Know (2:42)
06. Sleeping Under the Stars (3:37)
07. Darkness of Mine (4:15)
08. Linoleum (4:55)
09. Curiosity (3:33)
10. Where It Hurts (4:51)
11. Road Salt (3:02/4:40)/*
12. Innocence (7:13)
Total Time: (51:18 - normal)
(56:00 - with bonuses + /*)




Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars, Bass, Banjos and Samplers
Johan Hallgren - Guitars, vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards, Samplers
Johan Langell - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Scarsick
(The Perfect Element, Part II - "He")
Vyšlo 22. ledna 2007, Inside Out Music, SPV GmbH, IOMCD 264, SPV 79202 CD

Seznam skladeb:
Side A: His skin against this dirty floor
01. Scarsick (7:08)
02. Spitfall (7:17)
    1. Introducing Star
    2. Thus Quote The Craving
    3. Redefining Vomatorium
    4. Man Of The Masses
    5. YO
03. Cribcaged (5:56)
04. America (5:05)
05. Disco Queen (8:22)
    1. Tonight I'll Fall
    2. A Cheap Sellout Drug
    3. A Tighter Groove
    4. My Disco Queen
Side B: Why can't I close my eyes?
01. Kingdom of Loss (6:41)
02. Mrs. Modern Mother Mary (4:14)
03. Idiocracy (7:04)
04. Flame to the Moth (5:58)
05. Enter Rain (10:03)
    1. Running
    2. Standing
    3. Falling
Total Time: (67:52)

Recorded during 2006 at the Five Legged Monkey Studios by Daniel Gildenlow
Music by D. Gildenlow
Lyrics by Daniel Gildenlow
Concept by Daniel Gildenlow
Artwork by Daniel Gildenlow (Entropia Productions), based on photos by Lars Ardarve
Mixed by Daniel Gildenlow at the Five Legged Monkey Studio
Mastered at Fascination Street by Jens Bogren
Produced by Daniel Gildenlow
"The Perfect Element part II" v převleku. Podezření, že "Scarsick" opravdu představuje dlouho očekávanou druhou část konceptu "The Perfect Element", podnítily mezi fanoušky názvy písní, které se na albu měly objevit: Kingdom of Loss, Idiocracy... Potvrzením však byl teprve obal vydaného alba, ve kterém figuruje výše uvedený podtitul a kde najdeme i další reference k první části TPE. Sám Daniel posléze vše osvětlil v rozhovorech. Kapela si přála, aby album fungovalo také jako samostatné dílo a soběstačný koncept, a nechtěla, aby se posluchači o desku zajímali jenom proto, že jde o druhou část jiné úspěšné nahrávky. Proto přistoupili na trik s novým titulem. Faktem je, že "Scarsick" se velmi liší od toho, jak Daniel TPE II původně plánoval. První část konceptu se věnovala převážně mužské postavě, nazvané prostě "He" (On), a druhá část se podle Danielových slov měla orientovat na "She" (Ona) - ženskou hrdinku zneužívanou otcem, s níž jsme se seznámili například ve skladbách "In the Flesh" či "Ashes". Jenže "Scarsick" nadále sleduje osudy "He".

Je to album značně agresivní, naštvané, nevybíravé, co se týče výrazů (mapř. přemíra "fuck" v "Cribcaged") i obrazů v textech. Třeba ve skladbě "Disco Queen" popisuje metaforickou formou "špinavý" sexuální styk, kde hrdina přirovnává děvče, které zbalil na tanečním parketu, ke gramofonové desce, kterou "přehrává z obou stran", "jeho jehla projíždí její drážky" apod. Skladba "America" se zabývá politickou satirou. S hlavním hrdinou se poprvé setkáváme v okamžiku, kdy po psychickém zhroucení ve skladbě "The Perfect Element" přichází k sobě ve svém pokoji. Hraje zde televize přinášející obrazy dnešního světa a během prvních skladeb alba "Scarsick" sledujeme, jak se tyto obrazy odrážejí v hrdinově nitru. Vnitřním psychickým stavem "He", jeho prožitky a "bojem" se společností, do níž v žádném případě nezapadá a pro niž je deviantním jedincem, se zabývá druhá polovina alba, aby vše kulminovalo ve skladbě "Enter Rain", ve které "He" sedm let po událostech první části příběhu skáče z vysoké budovy a dobrovolně svět opouští.

"Scarsick" vyvolalo mezi fanoušky kontroverzní reakce, mnozí jej považují za zklamání, jiní uvítali opětovné přitvrzení a někteří nepřekousli osmiminutový pátý track, kombinující metal s disko rytmy. Do historie kapely se ale zapíše jako jedno z prodejně nejúspěšnějších alb.

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Vocals, Choirs, Voices, Harmony Vocals; Electric and Acoustic Guitar; mandola; Chinese archo; keyboards; Percussion on Toms, Rototoms, Mandola (body), Eggs, Floors, Broken Cymbals and what-have-you; Samplers and Programming
Kristoffer Gildenlöw - Bass and Fretless Bass; Double Bass; Harmony Vocals; Percussion on Congas
Fredrik Hermansson - Grand Piano, Harpsichord and Keyboards; Percussion on Large Toms;
Johan Hallgren - Electric and Acoustic Guitars; Harmony Vocals; Percussion on Congas.
Johan Langell - Drums; Backing Vocals; Percussion on Djembe and Cowbell.
Hosté:
Mats Stenlund - Church Organ
Cecilia Ringkvist - vocals
The Orchestra of Eternity
Diskografie BE
Vyšlo 27. září 2004, InsideOut Music, IOMCD 184, SPV 085-60992

Seznam skladeb:
(Prologue)
01. Animae Partus ("I Am") A God Is Born ("I Am") (1:48)
I. Animae Partus (All in the Image of)
02. Deus Nova (3:18)
03. Imago (5:11)
04. Pluvius Aestivus (5:00)
II. Machinassiah (Of Gods & Slaves)
05. Lilium Cruentus (5:28)
06. Nauticus (4:58)
07. Dea Pecuniae (10:09)
    I) Mr. Money
   II) Permanere
  III) I Raise My Glass
III. Machinageddon (Nemo Idoneus Aderat Qui Responderet)
08. Vocari Dei - Sordes Aestas - Mess Age (3:50)
09. Diffidentia (Breaching The Core) - Exitus - Drifting II (7:36)
10. Nihil Morari - (Homines Fabula Finis) (6:21)
IV. Machinauticus (Of the Ones With no Hope)
11. Latericius Valete (2:27)
12. Omni - Permanere? (2:37)
13. Iter Impius - Martius, Son Of Mars - Obitus Diotinus (6:21)
14. Martius/Nauticus II (6:41)
V. Deus Nova Mobile (…and a God is Born)
15. Animae Partus II (4:08)
Total Time: (75:53)

Recorded 2003 and 2004 at Lokomotivet (orchestra), Fascination Street (drums), Kloster Kyrka (church organ) and Five Legged Monkey Studios (everything else) by Lars "Ludde" Lundin (orchestra), Jens Bogren (drums) and Daniel Gildenlow (everything else)
Music: D. Gildenlow, except (13) by F. Hermansson
Lyrics: Daniel Gildenlow
Concept: Daniel Gildenlow
Artwork: Daniel Gildenlow (Entropia Productions)
Mixed: Daniel Gildenlow at the Five Legged Monkey Studio
Mastered at Cutting Room by Thomas
Produced: Daniel Gildenlow
Photography: Jim Howatt, Kim Howatt, Lars Ardarve, Per Hillblom
Kristoffer Gildenlöw - photography
Na začátku stojí Bůh, přemýšlí o tom, kde (a kdy) se vzal. A aby svou existenci pochopil, stvoří svět a hlavně lidi, do nichž se také jistým způsobem vtělí a jeho já se rozštěpí do mnoha úlomků. V podstatě se zde objevují tři hlavní složky božího já - Animae (duchovní část - "příroda nestvořená a tvořící"), Imago (lidská, světská a zřejmě fyzická část - "příroda stvořená a netvořící") a Nauticus (kapitán, nebo chcete-li boží vůle). Animae a Imago s sebou vedou jakýsi boj - když vítězí světskost, lidská bezohlednost a zneužívání světa ve svůj prospěch, Animae se vytrácí, ale jedno já bez druhého nemůže přežít, a tak tento zánik předznamenává zánik samotného Imaga (lidstvo se samo zničí).

Hlavním hrdinou lidského příběhu za obecným dějem alba je Mr. Money, bohatý podnikatel, "zkažená duše" a nenapravitelný egocentrik, který investuje do vědy, aby se později mohl nechat zmrazit až do okamžiku, kdy bude nesmrtelný. Jenže když se Mr. Money ze svého spánku probudí, zjistí, že jeho rodná planeta je úplně zdevastovaná a kromě něj na ní nezbyla živá duše. A tak se Mr. Money stane vládcem opuštěného světa, stane se Nautikem a celá scéna nápadně připomíná začátek alba. Je tedy Mr. Money (nový) Bůh?

Tento náznak cyklu má napovědět, že existuje určitý vzor vývoje, který je hluboce vryt do všeho, co se děje, a do všeho, co existuje. Nevěříte? Daniel tvrdí, že se to pozná, když si přečtete třicet až padesát knih o různých tématech - a pak zjistíte, že někde hluboko uvnitř existuje společný prvek (něco, co se opakuje?).

Skupina:
Daniel Gildenlow - Vocals, Guitar
Johan Hallgren - Guitar, Vocals
Johan Langell - Drums
Fredrik Hermansson - Keyboards
Kristoffer Gildenlow - Bass, Vocals
Hosté:
Diskografie Remedy Lane
Vyšlo 15. ledna 2002, InsideOut Music, IOMCD 092

Seznam skladeb:
01. Of Two Beginnings (2:24)
Chapter I:
02. Ending Theme (4:59)
03. Fandango (5:51)
04. A Trace of Blood (8:17)
05. This Heart of Mine (I Pledge) (4:01)
(Bonus on the Japanese edition)
06. Thorn Clown (7:23)
Chapter II:
07. Undertow (4:47)
08. Rope Ends (7:02)
09. Chain Sling (3:58)
10. Dryad of the Woods (4:56)
Chapter III:
11. Remedy Lane (2:15)
12. Waking Every God (5:19)
13. Second Love (4:21)
14. Beyond the Pale (9:56)
Total Time: (68:12/75:35)

Recorded Roasting House Recording Studio; Malmö, Sweden, autumn 2001
Producer: Daniel Gildenlöw and Anders "Theo" Theander
Anders "Theo" Theander - producer, engineering
Pontus Lindmark - engineering
Jörgen Tannander - editing
Johanna Iggsten - photography
Dosud nejintimnější album Pain of Salvation. Tentokrát opět (stejně jako v případě The Pefect Elemtent p.1) nejde o vykreslení globálních problémů, ale o odhalení nejinternějších koutů lidské duše, často je "hlavním hrdinou" tohoto vyprávění sám Daniel Gildenlöw. Jaké jsou tedy zmíněné záležitosti? Láska, sex, nevěra, sebevražda, potrat, minulost, náboženství a spol. Hlavním externím dějištěm alba je Budapešť.

Skupina:
Daniel Gildenlow - Vocals, Guitar
Johan Hallgren - Guitar, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Kristoffer Gildenlow - Bass, Backing Vocals
Johan Langell - Drums
Hosté:
Diskografie The Perfect Element, Part I
Vyšlo October 31, 2000, InsideOut Music

Seznam skladeb:
Chapter I: "As these two desolate worlds collide"
01. Used (5:23)
02. In the Flesh (8:36)
03. Ashes (4:28)
04. Morning on Earth (4:34)
Chapter II: "It all catches up on you when you slow down"
05. Idioglossia (8:30)
06. Her Voices (7:57)
07. Dedication (4:00)
08. King of Loss (9:47)
Chapter III: "Far beyond the point of no return"
09. Reconciliation (4:24)
10. Song for the Innocent (3:03)
11. Falling (1:50)
12. The Perfect Element (10:10)
Total Time: (73:50/72:42)

Recorded at Roasting House Recording Studio; Malmö, Sweden, March-July 2000
Producer: Daniel Gildenlöw, Anders "Theo" Theander and Pain of Salvation
Concept, lyrics and artwork: Daniel Gildenlöw
Engineering: Pontus Lindmark
Artwork: Daniel Gildenlöw/Gildenlöw MultiMedia
photos: Elin Iggsten, Johanna Iggsten, Fredrik Hallgren
Dokonalý prvek se značně liší od předchozích dvou alb, jak hudebně, tak významově. Tentokrát už nejde o globální problémy, ale intimnější záležitosti lidské psychiky.

Příběh je postaven na setkání a vztahu dvou mladých lidí: on je drogově závislý násilník, ona byla dlouhou dobu sexuálně zneužívána. Od chvíle svého setkání jsou k sobě tito dva přitahováni jakousi nepochopitelnou vnitřní silou, která snad jen napovídá, že toho mají mnoho společného, a tedy patří k sobě. Z přitažlivosti se časem stane láska, ale láska ve své nejbolestnější podobě - on najednou procitne a uvědomí si celou tragédii své minulosti (setkání s ní ho přinutilo potkat sebe samotného) a celý příběh dospěje k chaotickému sebedestruktivnímu závěru, po němž nikomu není jasné, zda hlavní hrdina zemřel nebo nějakým zázrakem přežil.

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Johan Hallgren - Guitars, Vocals
Fredrik Hermansson - keyboards and samplers
Johan Langell - Drums and Percussion, Vocals
Hosté:
Katarina Ahlén - Cello
Diskografie One Hour by the Concrete Lake
Vyšlo July 21, 1998, Avalon (later InsideOutMusic)

Seznam skladeb:
01. Spirit of the Land (D. Gildenlöw) (0:43)
Part of the Machine:
02. Inside (D. Gildenlöw/Magdic/K. Gildenlöw/Hermansson) (6:12)
03. The Big Machine (D. Gildenlöw/Magdic) (4:21)
04. New Year’s Eve (D. Gildenlöw) (5:37)
Spirit of Man:
05. Handful of Nothing (D. Gildenlöw) (5:39)
06. Water (D. Gildenlöw/Magdic) (5:05)
07. Home (D. Gildenlöw) (5:44)
Karachay:
08. Black Hills (D. Gildenlöw) (6:32)
09. Pilgrim (D. Gildenlöw) (3:17)
10. Shore Serenity (D. Gildenlöw) (3:13)
11. Inside Out (D. Gildenlöw/Magdic/Hermansson) (6:37)
Total Time: (60:00)

Producer: Pain of Salvation and Anders "Theo" Theander
Producer, Engineering: Ander "Theo" Theander
Engineering: Jonas Reingold
Mastering: Mats Olsson
photos: Frasse Franzen
Production, Cover Art: Patrik Larsson/Peel
Podobně jako "Entropia" i "Concrete Lake" popisuje obecné problémy světa na příkladě osudu konkrétního člověka, tentokrát však jde skutečně jen o člověka jednoho.

Děj začíná v neznámé zemi, kde právě vypukla válka. Hlavní hrdina sice nebojuje na frontě, ale poznává, že i on, dělník v továrně na zbraně, je vlastně válečný zločinec, neboť napomáhá zabíjení tam venku. Když pro něj toto vědomí začne být nesnesitelné, rozhodne se uniknout a procestuje celý svět, kde se setkává s různými druhy jiných problémů - stává se z něj Poutník hledající svůj Grál.

V písni "Water" se Poutník ocitá na poušti a setkává se s člověkem, pro nějž je poušť domovem. Když vidí, jak málo vody se dostává pouštním lidem, poprvé si uvědomuje, jak jeho vlastní lidé vodou plýtvají.

Jinde poznává, jak civilizace ničí posvátnou půdu indiánů tím, že v ní ukrývá svůj jaderný odpad (skladby "Home" a "Black Hills"). V "Shore Serenity" Poutník stojí na břehu jezera Karachay, kam byl ukládán sovětský jaderný odpad tak dlouho, že zdejší radiace do pár týdnů způsobí smrt každému, kdo u jezera stráví pouhou hodinu. Jezero Karachay bylo později zalito betonem.

Poutníkovo pátrání po Grálu končí ve skladbě "Inside Out", kdy poznává, že Grál celou dobu sídlil v jeho nitru, jen ho tam neviděl. Teprve nyní také Poutník začíná doopravdy žít, ačkoli ví, že tento život velmi brzy skončí.

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Johan Langell - Drums, Vocals
Daniel Magdic - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Entropia
Vyšlo 21 August 1997, Avalon (later InsideOutMusic)

Seznam skladeb:
Prologue:
01. ! (Foreword) (6:11)
Chapter 1:
02. Welcome to Entropia (1:22)
03. Winning a War (6:33)
04. People Passing By (9:07)
   1. Awakening
      1. Daybreak
      2. Midday
   2. Memorials (Instrumental)
   3. "Nightfall
05. Oblivion Ocean (4:43)
Chapter 2:
06. Stress (5:01)
07. Revival (7:39)
08. Void of Her (1:46)
09. To the End (4:57)
Chapter 3:
10. Circles (0:55)
11. Nightmist (6:49)
12. Plains of Dawn (7:23)
Epilogue:
13. Leaving Entropia (Epilogue) (2:31)
Total Time: (70:42)

Recorded: Roasting House Recording Studio; Malmö, Sweden spring 1997
Producer: Anders "Theo" Theander
Producer, engineering: Ander "Theo" Theander
Engineering: Anders Hansson
Entropia zobrazuje příchod války, zmatek v duši chlapce, který potřebuje otce, ale z toho se stal voják, zachycuje lhostejnost lidí vůči těm, kteří se octli na ulici, šíří pláč zoufalého otce, co prosí Boha, aby zachránil jeho rodinu, nutí společnost, aby si uvědomila, jak nesnesitelnou se stala, snaží se vzbudit proroky, usiluje o záchranu života milované ženy a zároveň přihlíží smrti syna. Není však třeba zemřít, aby se člověk vymanil ze zajetí Entropie (Entropia je název složený ze slov "entropy", což by se dalo volně přeložit jako "chaos", a "utopia"). Stačí se snažit a změnit svět.

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Vocals, Guitar, Bass
Daniel Magdic - Guitars
Johan Langell - Drums, Vocals
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Hosté:
Diskografie Hereafter
Vyšlo 1996, tape, independent

Seznam skladeb:
A1. ! (Foreword) (6:38)
A2. Revival (8:01)
A3. Nightmist (6:28)
A4. Never Learn To Fly (5:04)
A5. To The End (6:00)
B1. Beyond The Mirror (8:42)
B2. People Passing By (9:10)
B3. Timeweaver's Tale (9:07)
B4. Plains Of Dawn (7:41)
Total Time: (66:51)

Produced: Rozen and Pain of Salvation



Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Ragnar Zolberg - Acoustic Guitars, Vocals
Léo Magarit - Drums, Vocals
Daniel D2 Karlsson - Rhodes, Organs, Vocals
Gustaf Heilm - Acoustic Bass, Upright Bass, Vocals
Hosté:
Diskografie Remedy Lane Re:visited
Vyšlo 1. července 2016, InsideOut Music

Seznam skladeb:
CD 1: Remedy Lane Re:mixed
01. Of Two Beginnings (Remix) (02:24)
02. Ending Theme (Remix) (04:59)
03. Fandango (Remix) (05:51)
04. A Trace Of Blood (Remix) (08:17)
05. This Heart Of Mine (I Pledge) (Remix) (04:00)
06. Undertow (Remix) (04:47)
07. Rope Ends (Remix) (07:02)
08. Chain Sling (Remix) (03:58)
09. Dryad Of The Woods (Remix) (04:55)
10. Remedy Lane (Remix) (02:16)
11. Waking Every God (Remix) (05:19)
12. Second Love (Remix) (04:21)
13. Beyond The Pale (Remix) (10:01)
Total Time: (68:00)

CD 2: Remedy Lane Re:lived
01. Remedy Lane (Live) (02:16)
02. Of Two Beginnings (Live) (02:36)
03. Ending Theme (Live) (05:33)
04. Fandango (Live) (06:18)
05. A Trace Of Blood (08:39)
06. This Heart Of Mine (I Pledge) (Live) (04:27)
07. Undertow (Live) (04:46)
08. Rope Ends (Live) (07:12)
09. Chain Sling (Live) (04:36)
10. Dryad Of The Woods (Live) (06:54)
11. Waking Every God (Live) (05:40)
12. Second Love (Live) (04:52)
13. Beyond The Pale (Live) (10:31)
Total Time: (74:00)
Jedná se o remix alba Pain Of Salvation "Remedy Lane" z 2002 roku. Nahrávka nazvaná "Remedy Lane Re:visited (Re:mixed & Re:lived)" obsahuje dvě CD, kde na prvním se objeví originální materiál zremixovaný Jensem Bogrenem (Opeth, Symphony X, Devin Townsend, Haken) z Fascination Street Studios (Remedy Lane Re:mixed), na druhém pak záznam koncertní verze alba z amerického festiwalu ProgPower z roku 2014 (Remedy Lane Re:lived).

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Johan Langell - Drums, Vocals
Daniel Magdic - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie The Second Death Of Pain Of Salvation
Vyšlo 2009, SPV GmbH /SPV 79982 DCD, Inside Out Music /IOMCD

Seznam skladeb:
Disc 1: Touching You Harder
01. Scarsick
02. America
03. Nightmist
04. ! (Foreword)
05. Handful Of Nothing
06. New Year's Eve
07. Ashes
08. Undertow
Disc 2: Touching You Even Harder
01. Brickworks 1 (Part II - IV)
02. Chain Sling
03. Diffidentia
04. Flame To The Moth
05. Disco Queen
06. Hallelujah
07. Cribcaged
08. Used
Total Time: (00:00)




Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Johan Langell - Drums, Vocals
Daniel Magdic - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie 12:5
Vyšlo 2004, Inside Out Music, IOMCD 152, IOMACD 2074, SPV 085-60552

Seznam skladeb:
Book I: Genesis
Brickwork, Part 1 (I-V)
     I. (Leaving Entropia T5 A) (5:44)
    II. (This Heart Of Mine T5) (2:36)
   III. (Song For The Innocent T5) (1:24)
   IV. (Brickwork Descend 1) (0:38)
    V. (Leaving Entropia T5 B) (0:48)
Book II: Genesister
   Winning A War T5 (7:52)
   Reconciliation T5 (4:22)
   Dryad Of The Woods (5:38)
   Oblivion Ocean T5 (5:19)
   Undertow T5 (5:47)
   Chainsling (4:25)
Book III: Genesinister
Brickwork, Part 2 (VI-X)
    VI. (Brickwork Ascend 1) (1:39)
   VII. (Brickwork Ascend 2) (1:20)
  VIII. (Second Love) (4:12)
    IX. (Ashes T5) (5:12)
     X. (Brickwork Descend 2) (3:52)
Total Time: (70:42)



Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Fredrik Hermansson - Keyboards, Backing Vocals
Johan Hallgren - Guitars, Harmony Vocals
Johan Langell - Drums, Backing Vocals
Simon Andersson – Bass, Backing Vocals [Season 2]

Hosté:
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals [Season 1] (2005 documentary)


Recorded at Paradiso, Amsterdam, Netherlands, March 2, 2007
Mixed and Mastered at Fascination Street
Mixed, Mastered: Jens Bogren, Johan Örnborg
Film Director [Season 2]: Oliver Mensing
Film Director [Sixworlds / Eightdays]: Per Hillblom
Diskografie Ending Themes: On The Two Deaths Of Pain Of Salvation
Vyšlo 26. ledna 2009, InsideOut, IOMLTDDVD 019
DVD 2. března 2009, SPV GmbH, SPV 79987

Seznam skladeb:
DVD1: First Season: Sixworlds/Eightdays
(80-minute documentary of 2005 world tour by Per Hillblom)
01. The Pilot: Foreword (2:55)
02. One: Final Rehearsal (6:10)
03. Two: Leaving Entropiav (4:46)
04. Three: Should We Say 'Hi' First? (19:13)
05. Four: Put A Lock On Your Mounth (9:40)
06. Five: Suspicious Minds (5:44)
07. Six: Stay Humble (3:56)
08. Seven: Busy With Metal (8:00)
09. Eight: Onehundredandsixteendecibel (13:25)
10. Epilogue: The First Death Of (4:13)
DVD2: More Death:
01. Somewhere In Europe (7:02)
Non Making Of
02. Nowhere In Europe (0:31)
03. Should We Say Fuck First? (9:35)
04. Dea Pecuniae 3D (9:27)
05. Sneak Preview (1:26)
06. Sticky Fingers (0:38)
Second Season: Touching You Harder
(Live In Amsterdam)

CD1
01. Introduction (1:11)
02. Scarsick (6:51)
03. America (6:19)
04. Nightmist (8:11)
05. ! (Foreword) (7:15)
06. Handful of Nothing (7:32)
07. New Year's Eve (5:45)
08. Ashes (5:32)
09. Undertow (5:21)
CD2
01. Brickworks 1 (Parts II-IV) (6:14)
02. Chain Sling (4:07)
03. Diffidentia (7:55)
04. Flame to the Moth (6:05)
05. Disco Queen (8:34)
06. Hallelujah (9:08)
07. Cribcaged (7:00)
08. Used (7:49)
More Death:
01. Deleted Scenes (1:07)
02. On The Set (0:31)
Sneak Previews
03. Episode: Milan (0:19)
04. Episode: Copenhagen (0:42)
05. Episode: Hellfest (0:11)
06. Episode: Moscow (0:35)
07. Episode: Session 2008 (0:10)
08. Episode: Sweden Rock (0:19)
Bootlegs
09. Fandango (6:06)
10. Undertow (4:46)
Casting Try Outs
11. Enter Rain (9:53)
12. Nine (5:04)
13. Scarsick (7:27)
14. Skatesucker (2:47)
Total Time: (105:56)

Producer: Daniel Gildenlöw, Per Hillblom
THE FIRST DEATH: Základ úvodních pohyblivých obrázků tvoří především dokument o prvním koncertním turné kapely v pozici hlavní hvězdy. THE SECOND DEATH: Nejdůležitější položkou kompletu tvoří koncert z Amsterodamu. Bez intra kapela nastoupí na jeviště, pár úvodních slov a začíná se skladbou "Scarsick". Je pochopitelné, že přednost mají aktuální písně. Třetí krabička v sobě skrývá dva CD disky, které mají v drážkách vylisovánu audio stopu koncertu, no a namísto čtvrté tu máme pěknou knížečku, která shrne všechny životy i smrti PAIN OF SALVATION pěkně v jeden celek, včetně vkusných fotek a vlastně celé grafiky v sépiovém odstínu.

Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Johan Langell - Drums, Vocals
Daniel Magdic - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Be - Original Stage Production
Vyšlo 2005, Inside Out Music, IOMDVD 010, SPV 563-40907

Seznam skladeb:
Prologue
01. Animae Partus ("I Am") (1:48)
02. I. Animae Partus - All In The Image Of
    Deus Nova (3:18)
    Imago (Homines Partus) (5:11)
    Pluvius Aestivus - Of Summer Rain (Homines Fabula Initium) (5:00)
03. II. Machinassiah - Of Gods & Slaves
    Lilium Cruentus (Deus Nova) - On The Loss Of Innocence (5:28)
    Nauticus (Drifting) (4:58)
    Dea Pecuniae (10:09)
      i. Mr. Money
     ii. Permanere
    iii. I Raise My Glass
04. III. Machinageddon Nemo Idoneus Aderat Qui Responderet
    Vocari Dei - Sordes Aestas - Mess Age (3:50)
    Diffidentia (Breaching The Core) - Exitus - Drifting II (7:36)
    Nihil Morari - (Homines Fabula Finis) (6:21)
05. IV. Machinauticus - Of The Ones With No Hope
    Latericus Valete (2:27)
    Omni - Permanere? (2:37)
    Iter Impius - Martius, Son Of Mars - Obitus Diotinus (6:21)
    Martius/Nauticus II (6:41)
    Deus Nova Mobile - ... And A God Is Born
    Animae Partus II (4:08)
Total Time: (70:42)



Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars, Bass
Johan Hallgren - Guitars, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Léo Margarit - Drums
Hosté:
Diskografie Linoleum
EP, vyšlo 16.listopadu 2009, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Linoleum (4:54)
02. Mortar Grind (5:51)
03. If You Wait (2:50)
04. Gone (7:55)
05. Bonus Track B (2:28)
06. Yellow Raven (5:39)
Total Time: (29:37)

Producer: Pain of Salvation


Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Johan Langell - Drums, Vocals
Johan Hallgren - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Ashes
Vyšlo 2000, Inside Out Music, IOMCD 070

Seznam skladeb:
01. Ashes (Radio-Edit) (3:58)
02. Used (Album Version) (5:23)
03. The Big Machine (4:21)
04. Ashes (Album Version) (4:25)
Total Time: (18:07)

Produced: Anders 'Theo' Theander & Daniel Gildenlöw


Skupina:
Daniel Gildenlöw - Lead Vocals, Guitars
Kristoffer Gildenlöw - Bass, Vocals
Fredrik Hermansson - Keyboards
Johan Langell - Drums, Vocals
Johan Hallgren - Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie The Painful Chronicles
Vyšlo 1999, Metal Hammer, MHIO 001

Seznam skladeb:
01. ! (6:11)
02. Oblivion Ocean (4:38)
03. Revival (7:36)
04. The Big Machine (4:23)
05. Inside Out (6:39)
06. Black Hills (6:33)
Total Time: (18:07)

Skladby 1-3 převzaty z alba "Entropia"
Skladby 4-6 převzaty z alba "One Hour by the Concrete Lake"

Zpět

Sestava 2002 zleva: Daniel Gildenlöw, Kristoffer Gildenlöw, Fredrik Hermansson, Johan Hallgren, Johan Langell















Zpět
Oficiální stránky:
www.painofsalvation.com
http://painofsalvation.bandcamp.com/album/entropia
Live photo:
http://www.laut.de/Pain-Of-Salvation/Fotogalerien/Berlin,-Columbia-Theater,-2017-6175/Gustaf-Hielm.-179488

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  7.5.2016 
Menu Poslední aktualizace: 15.5.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©