Toomas Vanem - progressrock.cz


zpět
Toomas Vanem je skladatel, producent a studiový kytarista s prokázanými zkušenostmi v hudebním průmyslu, narodil se a vyrůstal v malé zemi Estonsko. Jako hudebník působí již řadu let a hrál a nahrával s mnoha kapelami a umělci.

Toomas začal studovat hudbu ve věku 10 let, i když jeho volba nebyla kytara, ale klarinet, trochu saxofon. Asi proto, že na něj hrál jeho otec. Zájem o kytaru projevil, když mu bylo asi 15 let. A hlavním důvodem asi bylo, že shlédl zkoušku místní školní kapely. Byla to neskutečná pohoda. Kluci s jejich elektrickou kytarou a zesilovači, kteří tam stáli jako hrdinové, což jej uchvátilo. V 16 letech se začal s hlubokým zájmem učit na kytaru. Proto odešel z malého města, kde jsem se narodil, do hlavního města Tallinnu (Tallinna, Harjumaa, Estonia) a tam jsem nastoupil do hudební školy G. Otsa nimeline Muusikakool.

Pozdějí hrál v řadě estonských kapel. V letech 1987-1991 Vanem hrál na kytaru pro ruskou rockovou skupinu Dialog. Vystoupil také na prvním festivalu Rockové léto v roce 1988, tehdy s touto ruskou skupinou Dialog. A možná bych si s nimi hrál dodnes. Až na to, že poté, co Estonsko znovu získalo svou nezávislost, už cestování do Ruska nebylo tak jednoduché.

Je znám z působení z mnoha kapel jako Easy Living, Karavan, Kollane Allveelaev G, Kontakt, Kuller, Kuues Meel, The Limited Edition, Linnu Tee, Mickeys, Airi Ojamets & Night Star, One for All, Opalny Prinz, Presidendi Ball, Puntra, Radar, Rodeo, S.V.A.M a Shower (trash metal).

Projekt The Limited Edition vznikl v roce 2008 jako sólový projekt kytaristy Toomase Vanema a je kombinací nejlepších estonských rockových hudebníků. Hudba kapely je směsí silných kytar, chytlavých harmonií, zlomyslných rytmických textur - směs jazzu, funky a rocku... nebo čehokoli, pro tyto talentované hudebníky je limitem pouze nebe. V roce 2010 kapela vystupovala společně s jedním ze špičkových baskytaristů Stuartem Hammem z USA, který byl na návštěvě Estonska. Momentálně nahrávají nový materiál a pokud jde o Rock Summer 25, objevili se na pódiu s více muzikanty než jen s kvartetem. The Limited Edition XXL na Rock Summer 25 byla tvořena hudebníky: Toomas Vanem - sólová kytara, Henno Kelp - baskytara, Runno Tamra - klávesy, Andrus Lillepea - bicí, Meelis Sütt - perkuse a Ain Varts - rytmická kytara.

V roce 2014 vyšlo Toomasovo debutové sólové album "Toomas Vanem I". Na tomto albu s příznačným názvem "I" hraje rychlým a jemným způsobem podobným kytarovým hrdinům osmdesátých let, ať už v rockové/metalové hudbě jako Jason Becker nebo v jazzu jako Mike Stern. Skladby alba jsou složeny velmi podobně jako písně, se silnou linkou, která je velmi dobře slyšitelně zapamatovatelná, až do té míry, že chcete zpívat kytarový part, jako by to byl refrén písně. Skládání instrumentální hudby tímto způsobem udržuje materiál velmi komunikativní a přístupný, a proto je velmi snadné jej zaujmout.

I když je jeho diskografie již docela působivá, "I" je jeho debutovým počinem jako sólového umělce. Tato progresivní instrumentální rocková hudba vytvořená mistrovským kytaristou a skladatelem Toomasem Vanemem je koláží několika příběhů o útržcích světa a života, mluvených jazykem hudby. To je způsob, jakým Toomas prostřednictvím své hudby interpretuje své životní zkušenosti. Zvuk je tvrdý, ale zároveň rozmanitý a citlivě barevný. Hudba zprostředkovává silné a hluboké emoce a nabízí možnosti vytvořit živé a velkolepé představy příběhů vyprávěných zkušeným kytaristou a hudebním vypravěčem.

Koncertní vystupování Toomase Vanemy je pro hudebního fanouška o něco tvrdší - totiž smíchal heavy metal rock a elektrickou jazz-rockovou fúzi, které tvoří drsný, ale odlišný celek. Taková hudba zprostředkovává hluboké emoce, mezi nimiž jsou slyšet orientální vlivy a samozřejmě jazz. Kytarista spolupracoval se známými hudebníky jako Ritchie Kotzen, Nicko McBrain, Mattias Ia Eklundh nebo Stuart Hamm. Na koncertě můžete slyšet, jak se hudebník otevírá a vypráví svůj příběh prostřednictvím vlastního kytarového přístupu a zvukového jazyka. Toomase na pódiu doplní staří známí parťáci Philly Joe Henno Kelp na baskytaru, Andrus Lillepea na bicí a Runno Tamra na klávesy.

Dne 5. lednas 2022 Toomas oznámil, že album "Toomas Vanem II" je oficiálně vydáno právě toho dne. Bylo k dispozici na Spotify, Apple Music atd. Tentokrát nebude žádné CD, ale LP Vinyl bude k dispozici od května 2022. Bude vyrobeno pouze 300 kopií a lze si je předobjednat.

Estonský umělec Toomas Vanem přichází s albem "II" a progresivní metal je styl, který tato produkce zkoumá. Jedná se o dynamickou tvorbu s liberálním množstvím přílivu a toků téměř ve všech písních, kde tempo, intenzita a aranžmá plynule a logicky kolísají. Jsou prozkoumány křehké riffy s ostrými kytarovými sóly navrchu a velkým množstvím variací kytarových riffů, kláves a kombinací kytarových sól, od majestátních až po elegantní. V pravidelných intervalech se objevují hravé, klidnější úseky, kde se prozkoumávají krajiny spíše zasněného charakteru a součástí celku je i občasná levá odbočka v trochu více fusion orientovaná území. A zatímco kytara je hvězdou této show, zažijeme i několik sladkých okamžiků, kdy jsou také klávesy uvedeny do centra pozornosti. Zajímavé a dobře nahrané album pro ty, kteří mají rádi instrumentální progresivní metal, a zejména pro ty, kteří oceňují taková alba, která nabízejí variace a více se zaměřují na dynamické prvky.

zpět
Členové:
Toomas Vanem - Guitars, Keyboards
Bývalí členové:


Členové Toomas Vanem
(také jako Tommy)
(Narozen 8. června 1965, Rapla, Raplamaa, Estonia)
Guitars, Keyboards


Toomas Vanem je estonský kytarista a skladatel. Je znám z působení z mnoha kapel jako Easy Living, Karavan, Kollane Allveelaev G, Kontakt, Kuller, Kuues Meel, The Limited Edition, Linnu Tee, Mickeys, Airi Ojamets & Night Star, One for All, Opalny Prinz, Presidendi Ball, Puntra, Radar, Rodeo, S.V.A.M, Shower (trash metal) a ruské Dialog. Je to profesionální kytarista s prokázanými zkušenostmi v hudebním průmyslu. Jeho nahrávky jsou progresivní instrumentální rocková hudba a navíc v podání mistrovského kytaristy.

Toomas začal studovat hudbu ve věku 10 let, i když jeho volba nebyla kytara, ale klarinet, trochu saxofon. Asi proto, že na něj hrál jeho otec. Zájem o kytaru projevil, když mu bylo asi 15 let. A hlavním důvodem asi bylo, že shlédl zkoušku místní školní kapely. Byla to neskutečná pohoda. Kluci s jejich elektrickou kytarou a zesilovači, kteří tam stáli jako hrdinové, což jej uchvátilo. V 16 letech se začal s hlubokým zájmem učit na kytaru. Proto odešel z malého města, kde jsem se narodil, do hlavního města Tallinnu (Tallinna, Harjumaa, Estonia) a tam jsem nastoupil do hudební školy G. Otsa nimeline Muusikakool. Hudební školu Georga Otse vystudoval v roce 1985 pod vedením Andrese Poldroo a Riho Lilje. Svou první kapelu Puntra založil již pět let před tím.

Pozdějí hrál v řadě estonských kapel. V letech 1987-1991 Vanem hrál na kytaru pro ruskou rockovou skupinu Dialog. Vystoupil také na prvním festivalu Rockové léto v roce 1988, tehdy s touto ruskou skupinou Dialog. A možná bych si s nimi hrál dodnes. Až na to, že poté, co Estonsko znovu získalo svou nezávislost, už cestování do Ruska nebylo tak jednoduché.

Hrál pak v několika estonských rockových kapelách. Od poloviny 80. let je ceněným kytaristou v mnoha kapelách Kuller, Kuues Meel, Rodeo, Radar, Kontakt, Opalny Prinz, Milky Way, Shower, Easy Living a Caravan. Často spolupracoval s Anttim Kammisem, hrál v doprovodných kapelách Inese, Sahlene, Slobodan River, Ivo Linna, Anne Veski, 2 Quick Start a Birgit Oigemeele.

V roce 1995 Toomas Vanem spolu se svým bratrem Ivo Vanemem složili hudbu k filmu "Ma olen väsinud vihkamast" (Too Tired to Hate).

Spolupracoval, koncertoval a nahrával písně s legendárním americkým basistou Stuartem Hammem. Před čtyřmi lety v roce 2007 založil Toomas Vanem ve Viimsi zájmový kroužek pro mládež "Band Room", kde se mladí kytaroví nadšenci učí hrát na kytaru.

Toomasův sólový projekt The Limited Edition vznikl počátkem roku 2008 jako sólový projekt kytaristy Toomase Vanema a je kombinací nejlepších estonských rockových hudebníků. The Limited Edition přinesl mix silných kytar, chytlavých harmonií, zlomyslných rytmických textur: těžký mix jazzu a rocku. V souladu se jménem kapely jsou schopnosti tohoto talentovaného kvarteta snadno patrné. Zakládající členové Toomas Vanem (kytarista, skladatel a producent), Andrus Lillepea (bubeník) a Henno Kelp (basák) spojili styly, což vedlo k nejlepšímu instrumentálnímu počinu, který v Estonsku vznikl od počátku 90. let. Najít správnou kombinaci členů kapely pro doplnění kapely byl přinejmenším skličující úkol. Nakonec, po měsících hledání se ke kapele připojil Runno Tamra na klávesy. Bubeník Andrus Lillepea přinesl 20 let zkušeností, jeho životopis hovoří sám za sebe a Andrus je jedním z nejtvrději pracujících hudebníků na pódiu i mimo něj. Baskytarista Henno Kelp je velmi doporučován více než jedním renomovaným místním hudebníkem. Jeho basový zvuk a pódiové dovednosti jsou na špičkové úrovni. Henno přinesl do živého vystoupení skvělý přístup a široký úsměv. The Limited Edition naživo vás určitě uchvátí. Na festivalu Rock Summer 25 působili v rozšířené sestavě: Toomas Vanem - sólová kytara, Henno Kelp - baskytara, Runno Tamra - klávesy, Andrus Lillepea - bicí, Meelis Sütt - perkuse a Ain Varts - rytmická kytara.

V listopadu 2011 byl Toomas Vanem vybrán mezi 100 nejlepších kytaristů světa s instrumentální písní "Lonely Proton" v celosvětové kytarové soutěži Guitar Idol III.

V roce 2014 Toomas Vanem vydal své první sólové album "I". V jedné skladbě se zde objevuje i americká basová legenda Stu Hamm. Nedávno si koupil malý kousek země na estonském venkově, Viimsi, Harju County, Estonia, kousek od moře, opravdu romantické místo, kde má v plánu postavit ateliér, dřevěný dům, saunu atd.

Po osmi letech v lednu 2022 navázal svoji druhou sólovou nahrávkou lakonicky nazvanou "II".

zpět
Studiové desky:
2022 Toomas Vanem II
2014 Toomas Vanem 1
Ostatní nahrávky:Skupina:
Toomas Vanem - Guitars
Hosté:
Andrus Lillepea - Drums (01,02,04,05,06)
Kyle Hughes - Drums (03,07)
Henno Kelp - Bass solo (06)
Diskografie Toomas Vanem II
Vyšlo 5. ledna 2022, digital, květen 2022, vinyl

Seznam skladeb:
01. Custom Feel (5:52)
02. Little Princess (6:20)
03. Pantuvaralic (6:53)
04. Snowflakes (5:11)
05. Djentelmansa (5:10)
06. Vingardium Leviossa (5:25)
07. Ai Ai Hii (5:21)
Total Time: (40:12)

Produced: Toomas Vanem
Mixed: Toomas Vanem
Mastered: Keijo Koppel at RoundSound Studios
Cover Art: Merliis Järve
Album Design: Maris Savik

Skupina:
Toomas Vanem - Guitars, Keyboards, Drum Programming
Hosté:
Henno Kelp - Bass
Andrus Lillepea - Drums
Jury Gagarin - Voice [Cosmonaut's …]
Diskografie Toomas Vanem 1
Vyšlo 1. května 2014, EE-MV1-14-00001

Seznam skladeb:
01. Tomorrow's Child (5:53)
02. Lonely Proton (4:27)
03. Ghost Story (4:45)
04. Operation S.S.E.S. (6:07)
05. Birthday Illusions (4:51)
06. Summer Samba (4:59)
07. Orbital Man (4:43)
08. Attack Of The Killer Honey Bees (3:36)
09. Gravity Of Eiffel Tower (7:01)
10. Flower Power (5:27)
11. Butterfly Effect (7:05)
Total Time: (53:24)

Music, Written, Arranged, Producer: Toomas Vanem
Mixed: [Additional Mixing]: Indrek Patte
Mastered: Svante Forsbäck
Artwork, Graphics: Taavi Torim
Photography [Cover Photos]: Kroot Tarkmeel

zpět


zpět
Oficiální stránky:
https://toomasvanem.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/toomas.vanem


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  16.1.2022 
Menu Poslední aktualizace: 16.1.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!