SOEN - progressrock.cz

         
    
    
    

Zpět
Soen je experimentální progresivní metalová kapela ze severní Evropy, konkrétně ze Švédská, jejíž hudba byla právem charakterizována jako "melancholická blaženost". Jejich zvuk je ozdoben bujnou produkcí, melancholickou atmosférou (i v té nejagresivnější) a instrumentální melodikou a čisté vokály Joela Ekelöfa poskytují psychologicky komplexní, duchovně sondující a sofistikované texty. S názvem kapely přišel Martin a v podstatě to jméno neznamená nic jiného, než že reprezentuje hudbu, jakou dělají. Určitý význam tohoto slova lze dohledat v některých jazycích, ale je to shoda čistě náhodná. Možná je odvozen z japonského pro "myšlenky" nebo "nápady".

Kapela původně vznikla ve Švédsku již v roce 2004 spojením bubeníka Martina Lopeze (ex-Opeth) a kytaristy Kima Platbarzdise. Ještě roky předtím hrával s Martinem Mendezem. Neměli sice jméno, ale nějak přemýšleli o tom, co dělat. Pak potkali Kima a on se k nim přidal a začal s nimi hrát. Bohužel, praktické úvahy a dlouhodobé závazky stály v cestě velkému pokroku. Později, když Martin opustil Opeth, chvíli nehráli, několik let. Martin se přestěhoval do Jižní Ameriky, on se přestěhoval do Spojeného království. Když se Martin vrátil do Švédska, prostě dostal nutkání znovu dělat hudbu vážně. Až v květnu 2010 byl vznik formace Soen oficiálně oznámen, když původní dva členy bubeníka Martina Lopeza a kytaristu Joakima Platbarzdise doplnili v roce 2010 baskytarista Steve DiGiorgio (ex-Testament, ex-Death) a zpěvák Ekelöf (ex-Willowtree). Než se Martin a Joel potkali, napsal Martin několik demo písní a chtěl zkusit nějaké vokály. Byla to náhoda, že začali. Martin viděl Joela zpívat s jeho starou kapelou a z nějakých důvodů si myslel, že by to mohlo fungovat. A stalo se. Bylo to něco, co fungovalo docela dobře... Joelův zpěv a struktura Martinových písně. Když potřebovali sehnat basistu, zaměřilo se na Steva [DiGiorgio, baskytara], který pro něj byl možná nejlepší metalový baskytarista svého druhu, s velmi zvláštním druhem měkkého způsobu hry s bezpražci a tím vším. Tak mu zavolal a mluvili o tom, poslechl si nějaké věci a potom přiletěl do Švédska a všechno zafungovalo opravdu dobře. První píseň skupiny "Fraccions" byla vydána na oficiálních stránkách skupiny v říjnu 2010 nadšenému internetovému publiku. Jejich první video k písni "Savia" bylo zveřejněno na jejich facebookové stránce 2. února 2012. Jejich druhé video je náladová akustická verze písně "Ideate". Třetí video kapely je k písni "Delenda". Zakládající člen bubeník Martin Lopez popisuje hudbu Soen jako "melodickou, těžkou a složitou a velmi odlišnou od všeho ostatního".

Po odehrání koncertů, napsání dalšího materiálu a vypilování svého zvuku kapela podepsala smlouvu se Spinefarm a začala natáčet svoji první dlouhohrající desku. Jejich debutové album "Cognitive" vyšlo 15. února 2012 u Spinefarm Records a získalo pozitivní kritické přijetí. Album mixoval kanadský producent oceněný cenou Grammy David Bottrill, který v minulosti spolupracoval s Peterem Gabrielem, Tool, Smashing Pumpkins, Coheed and Cambria, Silverchair a Muse. Masteroval je Joao Carvalho, což ukazuje na zřetelnou podobnost s Tool. Nejvíce byla oceněna technická zdatnost členů, ačkoli mnoho recenzentů zaznamenalo extrémní stylistické podobnosti s hudbou Tool. Martin Lopez k podobnosti Tool poznamenal: "Jsme inspirováni Tool, ale považuji je nejen za kapelu, ale za žánr. Kromě toho si opravdu nemyslím, že je o čem polemizovat, děláme dobrou hudbu, ať vám to připomene kohokoliv." Někteří lidé mají tendenci spíše neradi než mít rádi a hledají chyby místo toho, aby viděli hudbu takovou, jaká je, dobrá nebo špatná.“

Na japonském vydání alba se objevila také bonusová skladba s názvem "Writhen". Na svém dlouhohrajícím debutu z roku 2012 "Cognitive" předvedli komplexní hudební osobnost oslňující kritiky třemi odlišnými styly hraní v tolika skladbách, od téměř gotického post-punku "Fraktal", prog metalu ve "Fraccions" a úderném, chug-and-chur riffage v "Delenda". Jejich intenzivní, divadelní živá vystoupení přitáhla okamžitou fanouškovskou základnu.

Kritici soubor přijali za jeho originální přístup k post-metalu a prog. Soen byli schopni zajistit koncertní vystoupení po celé léto a podzim v celé Evropě a šířit své temné evangelium na jevištích od Německa a Skandinávie po Anglii a Estonsko.

Po krátké pauze Soen znovu vstoupili do studia se dvěma střídajícími se baskytaristy ve složení Stefan Stenberg a Christian Andolf, kteří nahradili DiGiorgia poté, co opustil kapelu. Druhé album SOEN "Tellurian" vyšlo 4. listopadu 2014. Album produkoval Platbarzdis, mixoval jej opět David Bottrill a masteroval Adam Ayan v Bob Ludwig's Gateway v USA. Bylo uvítáno nadšeným přijetím ze strany tisku i fanoušků za jeho přijetí prog. S "Tellurian" se přesunuli své zaměření k rušnějšímu, rytmicky komplexnímu a synkopovanému prog ataku, přičemž zdvojnásobili esteticky atraktivní melodičnost. "Tellurian" ukazuje rovněž na širší škálu vlivů, experimentování a výrazně se rozvíjí na alternativním rock/metalovém stylu debutu s pozoruhodnými vlivy z Opeth. Kapela se během několika příštích let stala cestujícím strojem a několikrát v roce 2015 cestovala po Evropě. Na albu "Tellurian" je píseň "Tabula Rasa", jejíž text totálně rezonuje s dnešním světem: Budu bojovat proti systému, zbořím ho a předělám jej/Nechci nic tak, jak bylo stvořeno/Kde mám právo si vybrat, když všechny možnosti jsou jejich".

Od té doby, co skupinu založili Lopez a Joel Ekelöf, se Soen nikdy nevyhýbali zkoumání a analýze sebe sama nebo společnosti, a to jak jako hudebníci, tak expresionisté. "Cognitive" z roku 2012 razilo pevně těžkou, progresivní metalovou cestu, než v roce 2014 "Tellurian" ukázalo Soen, jak se začali svobodně vydávat za svou vlastní silou a jedinečnými vizemi. Jejich třetí nabídka "Lykaia" byla následně koncepční cestou za poznáním pozemštějších míst.

Po větším rozkmotření na pódiu a ve studiu kapela ztratila Platbarzdise, kterého nahradil Marcus Jidell na novém albu. Dne 3. února 2017 SOEN vydali své třetí album "Lykaia", na kterém se kapela vrací k alternativnějšímu metalovému nádechu, který kombinoval prvky jejich předchozích nahrávek. Celé album bylo nahráno pomocí analogového zařízení a bylo oslavováno pro své hudební kvality. Zatímco hudba byla přivítána více poctami než jejich předchozí vystoupení, zejména virální video singly pro "Opal" a "Lucidity", vydání bylo napadáno kritiky a fanoušky pro příliš hlasitý mastering. Soen remasterovali a znovu vydali set jako "Lykaia Revisited" později v roce a přidal spoustu živých bonusových skladeb. evropské turné bylo plánováno na březen a duben 2017.

Turné, které následovalo, zavedlo kapelu poprvé do Španělska a nakonec do Latinské Ameriky s novým klávesistou Larsem Åhlundem. Tam hráli pro vnímavé, vstřícné publikum. Kapela skládala na cestách i při zkouškách.

Poté, co Jidella nahradili kytaristou Cody Fordem, znovu vstoupili do studia a dokončili své další provokativní album. "Lotus" je čtvrté album vydané Soen dne 1. února 2019 prostřednictvím Silver Lining Music. Čtvrté album Soen je další cestou využívající jinou sadu perspektiv. "Lotus" produkované Davidem Castillo a Iñaki Marconi v Ghostward Studios a Studio 6 mezi červencem a říjnem 2018 obsahuje dizertační práce o moderní společnosti, jako jsou "Rival", "Covenant" a "Martyrs", které jsou plné poetického, definitivně navrženého zmatku a chaosu. Konkrétní významy však zároveň zůstávají hluboce osobní a zcela univerzální.

Jejich znepokojivé, ale hluboké video ke "Covenant" zvedlo obočí a video k jeho druhé předstihové skladbě "Martyrs" navnadilo fanoušky ještě více tím, že přijalo často represivní genderové normy vyskytující se mezi fanoušky heavy metalu, což je sice stálo nějaké konzervativnější obdivovatelé, ale zároveň zaujalo zcela novou skupinu posluchačů. Jak popsal Ekelöf, název alba naznačoval, že "stále existuje síla, krása a čistota, které lze získat z toho, co se občas zdá jako nekonečný cyklus lidské regrese". "Lotus" se rychle stalo nejprodávanějším a nejlépe přijatým albem kapely se svou směsí intimity a agrese, melodické invence a hypnotické progresivní dynamiky, to vše slouží k posunu na okraj heavy metalu.

O dva roky později se vrátili s dalším úderným a vášnivým albem, který zkoumalo témata boje a překonávání útlaku. Švédští progresivní metalisté Soen zveřejnili 23. října 2020 zbrusu novou píseň "Antagonist" z jejich připravovaného alba. Představil se na ní už jejich nový baskytarista Oleskii "Zlatoyar" Kobel, jehož příchod byl nečekaný. Zlatoyar se snaží být dost aktivní na svém Instagramu a YouTube kanálu, kde zveřejňoval různé druhy videí - své vlastní instrumentální, stejně jako práce ze session a covery. Takže Martin López, bubeník kapely, nějak narazil na jeho videa. Soen po Stefanově odchodu nějakou dobu hledali nové kandidáty a našli právě jej. Jako dlouholetý fanoušek Opeth od dob, kdy chodil do školy a následně fanoušek Soen, Oleksii moc dobře věděl, kdo je Martin López. Obdržet od něj zprávu s pozváním bylo velmi nečekané. Musel si přečíst zprávu od Martina několikrát, protože byl touto náhodou příliš ohromen. Napsal, že se mu líbí jeho způsob myšlení, způsob, jakým staví své party, jeho technika, a pozval jej, aby to zkusil jako baskytarista SOEN. Do Švédska přijel v polovině února hrát s kapelou Soen v Jižní Americe. Mezitím byla jeho vlast Ukrajina napadena, a proto se nemůže vrátit domů. Díky tomu byl Stockholm obohacen o skutečného basového virtuosa.

Jejich páté album "Imperial" vyšlo 29. ledna 2021. Album produkoval Iñnaki Marconi s kapelou, mixoval a masteroval je Kane Churko, který spolupracoval například s Ozzym Osbournem nebo Bobem Dylanem. Osm svěžích, ostrých a skvěle vystavěných písní zahrnuje frustraci, reflexi i naději. "Imperial" je nejprudší a nejdynamičtější nahrávkou Soen v historii kapely, která posluchače okamžitě zaujme a udrží ještě dlouho poté, co tato chaotická doba pomine. Její bohaté detaily ji předurčují k tomu, aby se stala klasickým metalovým albem této éry. Poselství písní jsou hluboce osobní, ale zároveň univerzální a srozumitelné každému posluchači.

Progmetalisté SOEN předělali klasický song kapely Slipknot "Snuff", a navíc docela netradičně. Skladba je součástí koncertního záznamu "Atlantis", který vyšel 18. listopadu 2022, na němž kapela zpracovala třináct svých kompozic v komornějším provedení za doprovodu osmi symfoniků. A píseň "Snuff" k tomu. Kapela k tomuto výběru uvedla: "Chtěli jsme připravit něco speciálního. Nabízelo se vybrat nějakou velkolepou skladbu od kapel typu Genesis nebo Pink Floyd. Rozhodli jsme se ale pro něco zcela odlišného, pro skladbu od Slipknot, kterou všichni milujeme pro její brutální upřímnost". Název si živá nahrávka vysloužila po studiu, v němž byla loni v prosinci pořízena, a to v proslulém Atlantis Grammofon Studio ve Stockholmu, jehož historie se datuje až do 40. let minulého století, a kde nahrávali například i Green Day nebo Lenny Kravitz.

Během turné v roce 2022 odehráli také tři koncerty v Polsku, a to v Gdaňsku, Varšavě a Wrocławi. Na festivalu Prog In Park si zahráli vedle legendárních Dream Theater.

Skupina Soen oznámila vydání nového alba s názvem "Memorial", které vyjde 1. září 2023. Kapela už zveřejnila titulní skladbu, ke které vznikl i klip. Singl "Memorial" je kombinací melodičnosti s těžkými kytarami a napínavou rytmikou, má divoký groove, zatímco texty se zabývají těžkým tématem války. "Samotná skladba je připomínkou obětí her mocných, které rozehrávají naši pseudolídři," uvádí skladbu s válečnou tématikou zakladatel kapely, bubeník Martin Lopez. Zpěvák Joel Ekelöf doplňuje: "Pojednává o posttraumatické stresové poruše a o tom, jak válka ovlivňuje lidi jako jste vy a já, kteří jsou posíláni zabíjet a umírat, za což pak platí po zbytek svých životů." Album "Memorial" představuje inspirativní moderní hardrockovou klasiku.

Soen se hned po vydání alba vydají na turné propagující "Memorial", během kterého zahrají 24. září 2023 ve varšavském klubu "Progresja". NAplánované turné SOEN na podporu "Memorial" je 26. září 2023 přivede rovněž do Prahy, do Paláce Akropolis. Po neuvěřitelném setu na festivalu Download Soen 2023, Martin López doplněný Larsem Enokem Ahlundem (klávesy a kytara), Oleksii "Zlatoyar" Kobelem (baskytara) a Codym Fordem (sólová kytara), přidali další datum ke svému nadcházejícímu Memorial evropskému turné, které odstartuje v září 2023. Zatím jediné datum ve Spojeném království, které bylo zatím oznámeno, je v londýnském ikonickém O2 Shepherd’s Bush Empire v pátek 13. října 2023.


Příznivci progresivního metalu by měli zpozornět. V úterý 26. září 2023 zahraje v pražském Paláci Akropolis švédská progresivní metalová parta Soen. Do metropole ji zavede turné k novému albu "Imperial". Soen byli v roce 2020 nominováni na cenu Progressive Music Awards v kategorii nejlepší kapela. V současné době vystupují ve složení Martin Lopez (bicí), Joel Ekelöf (zpěv), Kim Plathén (kytara), Lars Ahlander (baskytara) a Markus Nordberg (klávesy).

Zpět
Současní členové:
Martín López - Drums, Percussion (2010-present)
Joel Ekelöf - Vocals (2010-present)
Lars Åhlund - Keyboards, Guitars, Backing Vocals (2014-present)
Cody Lee Ford - Guitars, Backing Vocals (2018-present)
Oleksii 'Zlatoyar' Kobel - Bass (září 2019-present)

Bývalí členové:
Stefan Stenberg - Bass (2014-2020)
Marcus Jidell - Guitars (2015-2018)
Joakim Platbarzdis - Guitars (2004-2015)
Steve Di Giorgio - Bass (2010-2013)

Hostující hráči:
Christian Andolf - Bass
Inti Oyarzún - Bass

2004-2010
2010-2013
2014
Martín López - Drums
Joakim Platbarzdis - Guitars
Martin Lopez - Drums
Joakim Platbarzdis - Guitars
Joel Ekelöf - Vocals
Steve Di Giorgio - Bass
Martin Lopez - Drums
Joel Ekelöf - Vocals
Joakim Platbarzdis - Guitars
Stefan Stenberg - Bass
Lars Åhlund - Guitars, Keyboards
2015-2017
2018-2019
2020-dosud
Martin Lopez - Drums
Joel Ekelöf - Vocals
Lars Åhlund - Guitars, Keyboards
Stefan Stenberg - Bass
Marcus Jidell - Guitars
Martin Lopez - Drums
Joel Ekelöf - Vocals
Lars Åhlund - Guitars, Keyboards
Stefan Stenberg - Bass
Cody Lee Ford - Guitars
Martin Lopez - Drums
Joel Ekelöf - Vocals
Lars Åhlund - Guitars, Keyboards
Cody Lee Ford - Guitars
Oleksii 'Zlatoyar' Kobel - Bass

Členové
(celým jménem Martín Walter López Cardozo)
(také znám pod přezdívkou Nocturno)
(Narozen 20. května 1979, Stockholm)
Drums, Percussion


López se narodil ve Švédsku, přesídleným uruguayským rodičům, později přešel do Uruguaye, ale pak se vrátil znovu do Švédska. Žije ve Stockholmu, Švédsko, se svoji přítelkyni. Martin je nejznámější ze svého působení v kapelách Amon Amarth (1996-1998) a Opeth (1997-2006), působil ale i v dalších kapelách Fifth To Infinity (1997-2001, 2008-present), Requiem Aeternam (1995) a Anuryzm. V poslední době je to od roku 2010 hlavně kapela Soen.

Martinovi rodiče jsou uprchlíci z uruguayské diktatury. Poprvé se přesunuli, když diktátor převzal Uruguay, to uprchli do Chile. Pak diktátor ovládl i Chile a oni odešli do Švédska, a tehdy se Martin narodil. Jakmile diktatura v roce 1986 skončila, přestěhovali se zpátky do Uruguaye. Martin tam žil a začal hrát v 7 letech na africké perkuse, které jej velmi zajímaly z hudby, kterou si otroci vzali do Uruguaye, a na latinské perkuse. Své první koncerty a turné zažil jako perkusionista.

Ve 12 letech začal hrát na bicí hlavně se zaměřením na rock a metal. V roce 1995 si zahrál ve dvou kapelách z Montevidea, Uruguay, první byla Eternal a druhou Requiem Aeternam, v níž se setkal s dalším budoucím členem Opeth, basistou Martinem Méndezem. V roce 1996 jsem žil v Tibetu, ale přestěhoval se do Švédska, abych zkusil najít kapelu, aby měl příležitost živit se hudbou, což bylo v Uruguayi opravdu těžké. V roce 1996 se připojil ke švédské kapele Amon Amarth a už ve Švédsku zůstal. Nahrál s nimi jejich debutové album "Once Sent From The Golden Hall", ale po několika turné Amon Amarth opustil a přidal se k Opeth.

Když se přestěhoval do Švédska, žil vlastně v ghettu, kde byly stovky národností. Jelikož mě hudba zajímá, měl tam možnost hrát s jakoukoli arabskou nebo kurdskou hudbou, s lidmi ze Senegalu, lidmi z Arménie a opravdu se naučit spoustu různých přístupů k hudbě a perkusím. Připouští, že jej to jako hudebníka velmi obohatilo.

López se připojil k Opeth v roce 1997, poté, co opustil švédskou melodic death metalovou skupinu Amon Amarth. S Opeth nahrál alba "My Arms, Your Hearse", "Still Life", "Blackwater Park", "Deliverance", "Damnation". Po několika měsících mimo své bubenické povinnosti v OPETH se Martin Lopez natrvalo rozhodl skupinu opustit poté, co byl sužován nemocí a záchvaty úzkosti. Připojil se k Opeth velmi mladý a byl po těch letech unaven celým životem na turné. Dne 12. května 2006 oznámil, že musí odejít ze zdravotních důvodů, byl nahrazen Martinem Axenrotem. Kromě toho měl potřebu psát a tvořit svou vlastní hudbu, spíše než jen hrát materiál, který napsal někdo jiný. V Opeth strávil celkem 9 let v letech 1997 až 2007. Zůstal však aktivním členem kapely a v létě 2005 jim pomohl nahrát "Ghost Reveries". Jeho rafinovaná práce s paličkami a schopnost snadno přecházet ze světla do temnoty zanechaly na skupinu zřetelný dopad. Byl pak považován za lepšího bubeníka než jeho předchůdci.

Lopez se později rozhodl, že se chce plně soustředit na své vlastní projekty. Soustředil se plně na svoji starou kapelu Fifth To Infinity. Dne 28. května 2010 bylo oznámeno, že že Martín López, basista Steve DiGiorgio, zpěvák Joel Ekelöf a kytarista Kim Platbarzdis spojili své síly ve skupině SOEN. Jejich debutové album "Cognitive" bylo vydáno 15. února 2012. Dalšími alby jsou "Tellurian" (2014), "Lykaia" (2017), "Lotus" (2019) a "Imperial" (2021). V současné době je Martin bubeníkem a hlavním skladatelem skupiny Soen.

Členové Joel Ekelöf
(celým jménem Joel Gustav Ekelöf)
(Narozen 1. srpna 1980, Stockholm, Sweden)


Joel Ekelöf je známý jako původní člen a hlavní zpěvák ve Willowtree (1997-2010). Jako host nahrával i se skupinou Katatonia (2023).

V mládí všichni poslouchali kapely jako Pink Floyd, Genesis, Jethro Tull, King Crimson a Joel s jejich hudbou vyrostl. K této hudbě jej přivedl otec. Vždy žil jen s tátou. Měl jedno pravidlo a to, že byl králem vinylových přehrávačů. Rozhodoval, jakou hudbu musíme poslouchat. Prostě se s tím museli vyrovnat. Ale bylo to dobré, protože teď jsou to sice alba, která už nemusí poslouchat, ale jsou prostě součástí jeho DNA.

Bylo mu čtrnáct, když mi učitelka řekla, že vlastně umí zpívat. Jen si hrál na hodinách hudby. Nebyla to jen skvělá věc. Měl hrát více fotbal a být fajn kluk. Nebylo to takové klima, kdy bylo skvělé být hudebníkem. Někdy jej nutili zpívat sólo, když byli ve třídě, což Joel nenáviděl. Až po nějaké době začal chápat, že má pěvecký hlas. Začal hrát v nějakých kapelách a to bylo období, kdy hudba začala být vším a on začal chtít zpívat. Během toho období to tak nějak explodovalo. Nezačalo to prog rockem, ale spíše The Who a podobnými věcmi. Bylo to hlavně proto, že když měl hrát s lidmi ve škole, museli najít jakýsi společný jmenovatel: "Co máš rád? Co se mi líbí? Můžeme se na tom shodnout?"

Členové
(celým jménem Lars Enok Åhlund)
(Narozen 1981, Stockholm, Sweden)
Keyboards, Guitars, Organ, Saxophone, Backing Vocals


Lars je švédský multiinstrumentalista, který hraje na saxofon, kytary a klávesy. Jeho hudební apetit sahá od free flying jazzu až po metal. Působil v kapelách Soen (od 2014) a The Jolly-Boat Pirates.

Lars vyrůstal na GNR a pak na grungeové scéně s nádechem metalu jako Sepultura a Pantera. Pak v pozdním dospívání objevil jazz a tak dále. Je velmi otevřený a zvědavý, pokud jde o žánry a původ hudby. V letech 2002 až 2003 docházel na Bollnäs Folkhögskola, v letech 2003 - 2006 pak docházel na Kungliga musikhögskolan (Královská hudební akademie), kde studoval jazz a hru na saxofon.

S umělkyní Miss Li 2009 nahrál dvě alba, "Dancing the Whole Way Home" (2009) a "Beats & Bruises" (2011). Byl to Stefan, kdo navrhl, aby se v roce 2014 přidal ke kapele Soen, se kterými od té doby už nahrál čtyři studiová alba a odehrál nesčetně koncertů. Před příchodem k Soen měl desetileté zkušenosti s prací na volné noze jako hudebník, aranžér a skladatel. Jeho příspěvek k Soen lze popsat tak, že kapela zní lépe přidáním aranží, těžkých riffů a vrstev k základu, který vytvořil zbytek skupiny.

Od srpna 2021 působí i jako učitel hudby na akademii Rytmus ve Stockholmu. Stále však působí jako hudebník, skladatel a producent na volné noze.

Členové Cody Lee Ford
(Narozen 17. března 1991, Ottawa, Canada)
Guitars, Backing Vocals


Cody Lee Ford je kanadský hudebník a hráč na kytaru, součástí kapely Soen je od roku 2018. Dříve působil v kapelách Sonburst (2008-2015), s níž nahrál v roce 2013 EP "Weeping Willows", a No Mistakes in Space, kterou tvoří jeho přátelé.

Cody hraje na kytaru od 16 let, už 10 let vyučuje hru na kytaru a má titul BA/Music Major z Carleton University. Hraji na sólovou kytaru v progresivní metalové kapele Soen a moje hra je slyšet na našich deskách "Lotus", "Imperial" a "Memorial". Ke kapele se dostal tak, že Martinovi se líbilo, co uviděl na jeho Instagramu. Přišlo mu na mysl, že způsob, kterým Cody hraje a jeho smysl pro hudbu, bude dobře odpovídat tomu, co hráli se Soen. Nebyl jediným kandidátem, takže dnes je Cody o to vděčnější, že si jej nakonec vybrali.

Na přelomu restrikcí a blokád kvůli covidu-19 museli Soen odložit dvě turné a následně zpomalit propagaci nejnovějšího studiového alba "Imperial". Více než rok po vydání "Imperial" se Soen konečně podařilo ponořit do rozsáhlého evropského turné a následně bohaté série koncertů rozdělených mezi USA a Kanadu.

Codyho styl mísí moderní technické schopnosti s hudebním cítěním hráčů jako Gilmour, Beck a Blackmore. Jeho eklektické vlivy přinášejí všestranný styl, který dokáže vkusně doplnit jakoukoli skladbu, jak je ukázáno v tvrdých, groovy riffech a melodických sólech "Antagonist" a naopak v dynamických kytarových partech a hymnických sólech písní jako "Lotus" a "Iluze".

Členové Oleksii "Zlatoyar" Kobel
(narozen 1. června 1993, Kyiv, Ukraine)
Bass


Oleksii je ukrajinský hudebník a multižánrový baskytarista. V současné době je od září 2019 členem švédské prog kapely Soen. Předtím působil také v kapelách Joncofy (leden - duben 2017), Mysterya (jako Alexey Zlatoyar, únor 2013 - duben 2014), Blame (duben 2014 - leden 2016), Endocranial (2017), Joira (2017), Tana (2017) a od roku 2021 je také součástí kapely Infiltrated Mankind. Je také smluvním propagátorem značek Bartolini, MTD (Michael Tobias Design, USA), Gallien-Krueger a Elixir.

Jeho hudební cesta začala poslechem klasického rocku a blues, což jej inspirovalo k hudebnímu vzdělání. Od roku 2007 i během studia se věnoval studiové práci a koncertním aktivitám, hrál v různých stylech jako jsou pop, jazz, funk, metalová hudba. Oleksii docházel v letech 2010-2012 na Kyiv State Institute of Theatrical Art 'I.K. Karpenko-Kary', kde studovat obor zvukové inženýrství, úpravu a mix zvuku a audio design. Poté pokračoval ve svém rodném městě v letech 2010 až 2015 na R.Glier Kyiv Institute of Music ve studiu hry na basovou kytaru, včetně výuky dějin hudby, hudební teorie, jazzové a klasické harmonie, hry na basu v různých žánrech. Strávil značné množství času rozšiřováním svého vzdělání o progresivní baskytaru, kterou se naučil na YouTube a basových videoškolách od hudebníků jako jako John Myung, Victor Wooten, John Patitucci a dalších.

Poté se Zlatoyar stal živým a studiovým hudebníkem, hrál pop music, fusion\jazz, hip-hop, rock\metal a další styly. Jeho současné hlavní kapelami se v roce 2017 staly Joira (pop, pop-rock), Julia Voice (pop) a Endocranial (death metal). Měl také vlastní sólový basový projekt v žánru fusion\jazz\progressive a etnicko\black metal ukrajinské kolaborační kapele, kde byl jedním ze skladatelů. Ve volném čase od svých hudebních projektů Zlatoyar vyučuje, vede workshopy nebo pracuje ve studiu v mnoha nahrávacích sezeních. Jeho studenti a klienti jsou z celého světa, včetně Polska, Ruska, Kanady, Itálie a Velké Británie.

V dubnu 2017 podepsal spolupráci s Bartolini, Inc a od té doby propaguje jejich hudební nástroje. Spolupracoval s hudebníky jako Aida Nikolaychuk, Julia Voice, kapelami Joncofy, MegaMass, Inner Missing (Rusko), Mysterya (Irina Vasilenko), JOIRA, Nesrposta, TANA, Endocranial, BLAME, Poemisia (Itálie), NOVI, Raduka a mnoha dalšími.

Zlatoyar je součástí azylového pobytu iniciovaného a udržovaného Musikcentrem Öst za podpory Stim a Postkodlotteriet, v úzké spolupráci se SWAN (Swedish Artist Residencies Network), Musikcentrum Väst a Artists at Risk.


Jeho nástup ke kapele Soen byl příliš nečekaný a za vše může poděkovat sociálním sítím a internetu, kde se Zlatoyar snažím být dost aktivní na svém Instagramu a YouTube kanálu, kde zveřejňuji různé druhy videí - své vlastní instrumentální, stejně jako práce ze session a covery. Takže Martin López, bubeník kapely, nějak narazil na jeho videa. SOEN po Stefanově odchodu nějakou dobu hledali nové kandidáty a našli právě jej. Jako dlouholetý fanoušek Opeth od dob, kdy chodil do školy a následně fanoušek Soen, jsem moc dobře věděl, kdo je Martin López. Obdržet od něj zprávu s pozváním bylo velmi nečekané. Musel si přečíst následující zprávu od Martina několikrát, protože byl touto náhodou příliš ohromen. Napsal, že se mu líbí jeho způsob myšlení, způsob, jakým staví své party, jeho technika, a pozval jej, aby to zkusil jako baskytarista SOEN. Do Švédska přijel v polovině února hrát s kapelou Soen v Jižní Americe. Mezitím byla jeho vlast Ukrajina napadena, a proto se nemůže vrátit domů. Díky tomu byl Stockholm obohacen o skutečného basového virtuosa.

Členové Stefan Stenberg
(Narozen ***)
Bass, Double Bass


Stefan je švédský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je nejznámější ze svého působení v prog kapele Soen (2014-2020). Působil také v kapelách BangBang a Dear Euphoria.

Stefan Stenberg byl součástí Soen od roku 2013 do roku 2020, převzal roli baskytaristy od Steva DiGiorgia (Death, Testament, Sebastian Bach, Iced Earth atd.) a podílel se na nahrávání tří alb "Tellurian" (2014), "Lykaia" (2017) a "Lotus" (2019).

Stefan opustil sestavu Soen v listopadu 2020 a byl nahrazen ukrajinským basistou Oleksii "Zlatoyar" Kobelem. Stefan došel do bodu, kdy se v jeho životě dělo tolik věcí, že potřeboval upřednostnit svou rodinu před kapelou. Bylo to pro něj opravdu těžké a bylo to opravdu těžké i pro kapelu. Stefan zůstal jejich dobrým přítelem a jeho volbu plně respektovali.

Rok a půl po odchodu z kapely se Stefan Stenberg postavil na pódium ve Fryshuset Klubben ve Stockholmu spolu se Soen, aby zahráli píseň "Sectarian".

Členové
(celým jménem Rolf Marcus Einar Jidell)
(Narozen 11. září 1973, Stockholm, Stockholms län, Sweden)
Guitars, Backing Vocals


Marcus je švédský hudebník a hráč na kytaru, cello, producent, studiový inženýr a multiinstrumentalista. Marcus je také americkým nominantem na Grammy a švédským vítězem Grammis jako producent a hudebník. Je znám z působení v kapelách The Ring (2004), The Royal Hunt (2004-2011), Pain (od 2007), Evergrey (2010-2013), Avatarium (2013-present), Impulsia, Soen (2015-2018) a The Doomsday Kingdom (2016-present). Naživo jako koncertní host vystupoval s kapelami Pain (2007), Krux (2008), Candlemass (2012), Jekyll & Hyde, Astrakhan, Bernie Marsden, Kreegah, PunchlineLee, Kerslake, Micky Moody, Bruce Kulik, E-type a Grand Jam. Je ženatý s Jennie-Ann Smith.

Byl vychovávan ve velké rodině, kde každý hrál na hudbu. On sám začal hrát na violoncello ve věku 8 let a krátce nato se připojil k dětskému sboru Stockholmské opery. Na elektrickou kytaru začal hrát ve 13 letech.

Vlastní nahrávací studio DeepWell ve Stockholmu. V roce 2013 vydala u Lion Music převážně instrumentální sólové album "Pictures From A Time Traveller". Hrají na něm mimo jiné jeho manželka Jennie-Ann Smith, Hannes Van Dahl, Johan Niemann a André Andersen.

Doplnil Larse Johanssona s Candlemass pro 70000 Tons of Metal v roce 2012. Marcus Jidell je v poslední době členem kapely Avatarium a pracuje také ve svém studiu DeepWell Stockholm.

Členové Joakim Platbarzdis
(také Joakim "Kim" Platbarzdis)
(Narozen ***)
Guitars


Kim Platbarzdis je švédský hudebník a hráč na kytaru. je nejznámější jako řčlen kapely Soen.

Kim nejdříve začínal jako bubeník, nicméně odjakživa jej zajímalo hraní a tak bylo v podstatě přirozené, že se učil hrát i na další nástroje, které jsem měl k dispozici. Klíčová pro něj byla ale rytmika a pro jeho uši je "groove" tou nejdůležitější ingrediencí v hudbě.

Před založením Soen byl Joakim členem kapely Serenity, což byl hard-rockový počin ze Säter, Švédsko. Před jeho rozpadem v roce 1999 natočili několik dem. Někteří členové později založili kapelu At Strife.

Joakima se připojil jako spoluzakladatel k progresivní kapele Soen, v níž působil v letech 2004 až 2010. S kapelou nahrál její první dvě alba "Cognitive" (2012) a "Tellurian" (2014).

S Martinem byl v kontaktu od roku 2004, kdy hledal náhradu za bubeníka ve své vlastní kapele. Dal si tehdy inzerát v nejlepším obchodě pro bubeníky ve Stockholmu, Slagverket. Zavolal mu Martin a zeptal se jej, jestli by místo toho nechtěl Kim zkusit hrát v jeho projektu a jelikož znal jeho předchozí práci, samozřejmě jej to zajímalo a setkali se.

Základní obrys kapely tvořili nejprve sami dva s Martinem a všechno se to přerodilo v Soen po roce 2009, kdy se k nim přidal Joel a kdy jsme dokončili několik demo skladeb. Joela jsem znal víc jak deset let zpátky, několikrát náhodou se svými kapelami hráli na stejných akcích a už v té době se respektovali jako muzikanti on tehdy hrál s Willowtree a Kim jako baskytarista v jedné kapele hrající mix švédského a amerického death metalu.

Steve se potkal s Martinem kdesi na cestách a my hned věděli, že pro Soen by byl skvělý. Martin jej kontaktoval a Steve se k nim přidal, ihned se stal stálým členem kapely.

Členové Steve Di Giorgio
(Narozen 7. listopadu 1967, Waukegan, Illinois, United States)
Bass


Steve DiGiorgio je americký hudebník a hráč na basovou kytaru. Je jedním z nejznamějších a nejžádanějších basistů v extrémní hudbě, když dosah jeho stylů je od heavy-gtrash-death metalu, pokračujw k více technickým stylům fusion a fluid a funky jazzu. Je široce znám pro své technické dovednosti a je jedním z mála baskytaristů na metalové scéně, kteří hrají na bezpražcovou basu. Tato cesta začala koncem 80. let s jeho blízkými přáteli, kteří založili kapely, které byly na vrcholu nového stylu, který byl rychlý n těžký, odvážný až brutální, hrával fyzicky náročnou, technickou a složitou hudbu, určoval pravidla, které se musí dodržovat. V rámci kapel jako Sadus a Autopsy nejen předcházející svou dobu pro nově vytvářené styly, ale přiřazující do pravidelné praxe neobvyklé prvky, které se staly vizitkou tohoto mladého průkopníka low koncového metalu, např. bezpražcová baskytara.

Jeho italsky znějící příjmení naznačuje jeho původ, neboť prarodiče z otcovy strany se po druhé světové válce přestěhovali do Spojených států, původně do malého městečka v New Jersey nedaleko New Yorku. Di Giorgio hrál na basovou kytaru v heavy metalových a death metalových kapelách jako Autopsy (1990), Death (1991-1993), Testament (1998-2005,2014), Control Denied (1999-2001), Iced Earth (2000-2001), Dragonlord (2000-2001), Vintersorg (2002-2006), Artension (2004-2005), Painmuseum (2004-2007), Freak Neil Inc. (2005), Sebastian Bach (2005-2007), Scariot (2007), Faust (2008-2011), Anatomy Of I (2009-2014), Obscura (2010), Soen (2010-2013), Ephel Duath (2011-2012), Artlantica (2013), Memorain (2011-2012), Terra Odium (2016), Itself (2020-2022), Megadeth (2021-2022), Suicide Shift, Funeral, Roadrunner United, Spirits Of Fire a Nekrolog. Po světovém turné s Death zformoval jazz/fusion kapelu Dark Hall. Po této kreativní změně, a potřebné, obnově metalové scény koncem 90. let přinesl se Sadus prvky hněvu.

Obnovující byla také poptávka po seznační práci jako matalový basista nahráváním druhého sólového alba Jamese Murphyho "Feeding The Machine", jej přivedlo ke členství v legendární kapely Testament. Nahrávky s Testament a následná turné přinesly roky zkuŠenosti a vystoupení přinesly mnoho nových příležitostí, které přišly v podobě kapel jako Dragonlord, Iced Earth a Vintersorg, jedněmi z nejmelodičnějších a nejdobrodružnějších basových linek byly obsaženy na dvou albech s folk-metalovou kapelou ze Švédska. V následujících letech se jeho studiová práce rozšířila o nahrávky s Arttension, Takayoshi Ohmura (2004), Lunaris (2003), Painmuseum (2004-2007) a Quo Vadis (2004). Další návrat do studia se Sadus s albem "For Out For Blood", které ještě více rozšířil o multiinstrumentalistické experimentování na syntezátorz a elektrický sitar. Po krátkém období na turné se Sebastianem Bachem pomohl napsat první sólové album této ikonické rockové hvězdy. Konec první dekády nového tisíciletí byly záskoky se Scariot (2007), Faust (2008-2011) a Futures End (2007). Z různých alb vydaných Chuckem Schuldinerem Di Giorgio hrál, vytvořil, propracoval a dal průchod své vynalézavosti v mistrovských dílech "Human", "Individual Thought Patterns" a "The Fragile Art Of Existence".

Na začátku nového desetiletí začal nový projekt s přítelem Richardem Christy v tom, z nichž se stali Charred Walls of the Damned (2009). Bylo dokončeno mnoho dalších alb, zvýrazněných prvním albem od Soen po boku dlouholetého bubeníka Opeth Martina Lópeze. Také se připojil na sólové album kytaristy Christiana Meünzner a sólového umělce a skladatele Johnnyho Newmana, Ephel Duath, Artlantica a The Mystic Mythodea s dobrým přítelem a velmi talentovaným Christosem Nikolaou z Řecka. Studiové nahrávky jsou hlavní, ale ne jedinou formou práce s kapelami, které potřebují na pódiu podporu. Zahrál si na basu pro technické mistry Obscura (2010) a giganty z Tampy, Nekrolog, koncerty se odehrály v Japonsku a po celé Evropě.

Hostování s mnoha talentovanými hudebníky pokračovalo vydáním jedné ze Steveových oblíbených kapel Counter-World Experience (2016), plus Beltfed Weapon, Gone in April (2015) a Vivaldi Metal Project (2016). Později se znovu sešel s mocnými Testament (2014) a dovršil vysoké umístění v žebříčku alba "Brotherhood Of The Snake" a rozsáhlé turné. Turné do Norska a spolupráce s přáteli přispěla k vytvoření velmi složitého a silného prvního alba od "Terra Odium". V poslení době byl baskytaristou kapel Futures End, Synesis Absorption, Mythodea, Charred Walls of the Damned, Anatomy of I (2009-2014) a Testament. Kromě baskytarových povinností v Sadus také hraje na klávesy.

Vystupoval na více než 50 albech jako host, studiový nebo hudebník na plný úvazek. V říjnu 2019 založil fusion-world-metalovou skupinu Quadvium s kolegou a bezpražcovým baskytaristou Jeroenem Paulem Thesselingem. Ve stejném roce hostoval na druhém albu dvojice Arch/Matheos. O rok později založil death metalovou superskupinu Act of Denial.

Di Giorgio je již léta ženatý a je otcem dcery, která se narodila v dubnu 1994. Rodina v současné době žije v Oaklandu v Kalifornii. V dubnu 2020 byl Di Giorgio diagnostikován COVID-19. Byl druhým členem Testament, po zpěvákovi Chuck Billy, který měl pozitivní test na tento stav.

Zpět
Studiové desky:
2023 Memorial
2021 Imperial
2019 Lotus
2017 Lykaia
2014 Tellurian
2012 Cognitive
Ostatní nahrávky:
2022 Atlantis (live)Skupina:
Joel Ekelöf - Vocals
Martin Lopez - Drums, Percussion
Oleksii "Zlatoyar" Kobel - Bass
Lars Åhlund - Keyboards, Guitars
Cody Ford - Lead Guitar
Hosté:
Elisa - Cello (05)
Diskografie Memorial
Vyšlo 1. září 2023, Silver Lining Music

Seznam skladeb:
01. Sincere (4:35)
02. Unbreakable (4:12)
03. Violence (3:35)
04. Fortress (4:03)
05. Hollowed (4:08)
06. Memorial (4:38)
07. Incendiary (4:33)
08. Tragedian (3:40)
09. Icon (4:10)
10. Vitals (5:02)
Total Time: (42:56)


Skupina:
Joel Ekelöf - Vocals
Martin Lopez - Drums, Percussion
Oleksii "Zlatoyar" Kobel - Bass
Lars Åhlund - Keyboards, Guitars
Cody Ford - Lead Guitar
Hosté:
David Castillo - Vocals
Lina Soderholtz Floren - Violin
Karin Hellqvist - Violin
Emeli Jeremias - Cello
Diskografie Imperial
Vyšlo 29. ledna 2021, Silver Lining Music

Seznam skladeb:
01. Lumerian (5:31)
02. Deceiver (4:34)
03. Monarch (4:52)
04. Illusion (5:11)
05. Antagonist (6:02)
06. Modesty (4:34)
07. Dissident (5:38)
08. Fortune (5:43)
Total Time: (42:01)

All songs written: SOEN
Produced and Recorded: Iñnaki Marconi
Vocal Editing: Ricardo Borges
Vocals on 01-05 and drums recorded and produced: David Castillo
Engineer, Producer: David Castillo, Iñnaki Marconi
Mastering, Mixing: Kane Churko
Cover Design: Enrique Zabala
Art Design: Wriliya
Cover Photo: Mark Laita
Editing, Photography: Ola Lewitschnik

Skupina:
Joel Ekelöf - Vocals
Cody Ford - Lead Guitar
Lars Åhlund - Keyboards, Guitars
Stefan Stenberg - Bass
Martin Lopez - Drums
Hosté:
Emeli Jeremias - Cello
Diskografie Lotus
Vyšlo 2019, Silver Lining Music, SLM041P01 (UK) +bonus track
LP 2019, Silver Lining Music, SLM041P48 (UK)

Seznam skladeb:
01. Opponent (5:43)
02. Lascivious (5:36)
03. Martyrs (6:08)
04. Lotus (5:23)
05. Covenant (5:41)
06. Penance (6:16)
07. River (5:20)
08. Rival (5:50)
09. Lunacy (8:04)
Total Time: (54:25)

Producing, Mixing: David Castillo
Producing, Band Photo: Iñnaki Marconi
Mastering: Jens Bogren
Cover Artwork: Wriliya
Album Design: Enrique Zabala
Booklet Images: Stephanie Pearl

Skupina:
Joel Ekelöf - Vocals
Marcus Jidell - Guitars
Lars Åhlund - Keyboards (organ, Rhodes), Guitars
Stefan Stenberg - Bass
Martin Lopez - Drums, Percussion
Hosté:
Andreas Tengberg - Violin, Cello
Emeli Jeremias - Cello
Diskografie Lykaia
Vyšlo 2017, UDR, UDR067PO01 (Europe) +bonus track
LP 2017, UDR, UDR067P42 (Europe)
CD 2018, Silver Lining Music, SLM067P02 (Europe) remastered +5 bonus tracks, new cover art and sub-titled "Revisited"

Seznam skladeb:
01. Sectarian (5:53)
02. Orison (7:05)
03. Lucidity (6:34)
04. Opal (6:44)
05. Jinn (5:39)
06. Sister (5:28)
07. Stray (5:36)
08. Paragon (6:23)
Total Time (00:00)

Producer: Marcus Jidell (Avatarium), Iñaki Marconi
Recording: David Castillo
Mixing: Stefan Boman
Guitar Technician: Ulf Schmidt
Drums Technician: Rickard Gustafsson
Mastering: Jens Bogren
Design: Enrique Zabala
¨ Images: Stephanie Pearl
Album Design: Martin Hummel-Gradén
Artwork: Alvaro Cubero
Soen Snake Logo: Carl Göthammar

Skupina:
Joel Ekelöf - Vocals
Joakim Platbarzdis - Guitars
Stefan Stenberg - Bass
Martin Lopez - Drums, Percussion
Hosté:
Christian Andolf - Bass (not confirmed)
Diskografie Tellurian
Vyšlo 4. listopadu 2014, Spinefarm Records, SPINE793329 (Europe)
2LP, 2014, Spinefarm Records, SPINE795854 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Komenco (0:37)
02. Tabula Rasa (5:24)
03. Kuraman (5:25)
04. The Words (6:17)
05. Pluton (7:27)
06. Koniskas (4:59)
07. Ennui (5:21)
08. Void (8:30)
09. The Other`s Fall (8:42)
Total Time: (52:42)

Producer: Joakim Platbarzdis
Co-producer: Martin Lopez
Assistant Engineer: Henry Francis, Dave Henriques
Process Engineering: Martin Lopez
Mixing: David Bottrill
Mastering: Adam Ayan
Artwork: José Luis López Galván
Layout: Janne Peltonen

Skupina:
Joel Ekelöf - Vocals
Joakim Platbarzdis - Guitars
Steve DiGiorgio - Bass
Martin Lopez - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Cognitive
Vyšlo 2012, Spinefarm Records, SPINE794674 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Fraktal (1:11)
02. Fraccions (4:56)
03. Delenda (4:31)
04. Last Light (4:31)
05. Oscillation(6:49)
06. Canvas (6:34)
07. Ideate (4:02)
08. Purpose (4:12)
09. Slithering (5:43)
10. Savia (5:56)
Bonus Track: 11. Writhen (5:59)
Total Time: (53:34)

Producer: Joakim Platbarzdis
Co-producer: Martin Lopez
Artwork: Ben Tolman


Skupina:
Joel Ekelof - Lead Vocals
Martin Lopez - Drums, Percussion
Oleksii "Zlatoyar" Kobel - Bass
Lars Åhlund - Keyboards, Guitars
Cody Lee Ford - Lead Guitar
Hosté:
Stefan Stenberg - Bass
Joakim Simonsson - Double Bass
Karin Liljenberg - Piano, Organ
Andreas Forsman - Violin 1
Erik Holm - Violin 2
Cecilia Linné - Viola
Johanna Börjesson - Cello
Therése Börjesson - Vocals
Diskografie Atlantis
Vyšlo 18. listopadu 2022, Silver Lining Music

Seznam skladeb:
CD:
01. Antagonist (6:48)
02. Lunacy (5:53)
03. Monarch (4:33)
04. Trials (5:16)
05. River (5:41)
06. Jinn (5:46)
07. Illusion (5:16)
08. Modesty (4:40)
09. Lucidity (7:01)
10. Savia (5:51)
11. Fortune (5:42)
12. Snuff (5:07)
13. Lascivious (5:40)
14. Lotus (5:32)
Total Time: (78:45)

DVD:
01. Antagonist (6:48)
02. Lubacy (5:53)
03. Monarch (4:33)
04. Trials (5:16)
05. River (5:41)
06. Jinn (5:46)
07. Illusion (5:16)
08. Modesty (4:40)
09. Lucidity (7:01)
10. Savia (5:51)
11. Fortune (5:42)
12. Snuff (5:07)
13. Lascivious (5:40)
14. Lotus (5:32)
Total Time: (00:00)

Recorded at Atlantis Grammofon Studio in Stockholm

Zpět


SOEN 2023

Zpět
Oficiální stránky:
https://soenmusic.com/
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  29.9.2023 
Menu Poslední aktualizace: 29.9.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©