RSM - progressrock.cz
               

Zpět
RSM je osobní projekt neuvěřitelně talentovaného hudebníka a producenta Rafała Szewczyka, který svou profesionální kariéru zahájil již v 90. letech. "Awakening" je teprve jeho debutový singl od doby, kdy založil RSM, tentokrát s působivým zpěvákem a textařem Kjetilem Landsgårdem.

Jméno RSM nikomu neřekne, pokud však tuto zkratku rozvineme a ukáže se, že RS je Rafał Szewczyk a M je jeho Hudba, situace se mnohem vyjasní. Od vydání sólového alba "Soundscapes" v roce 2016 už uběhla nějaká doba. Mezitím nasbíral Rafał spoustu zkušeností, jak s pořizováním dobře znějících nahrávek, tak obecně s náležitým zvládnutím produkčních a postprodukčních záležitostí. Situace se tedy vyhrotila natolik, že na podzim 2021 byl nachystán vydat další album. Práce se pomalu chýlí ke konci - bude tam nějaká instrumentální hudba, nějaké písničky s vokály a tím pádem i pár pozvaných hostů.

Album "No!" je debutové album pod hlavičkou RSM a vyšlo zcela nečekaně 22. listopadu 2021. V podstatě jde o sólové album tohoto kytaristy kapely Smash The Crash, kapely známé nejen v Lodži. Bez větší podpory, prakticky z vlastních prostředků, v souladu se „zlatým a skromným“ principem. Na otázku na sociálních sítích, jak se taková hudba dělá, odpověděl Rafał odzbrojujícím způsobem: "Normálně se vrátíš naštvaný z práce, vezmeš si kytaru, klávesy a začneš!" Samozřejmě, hudba obsažená na "No!" není až tak spontánní. Je příliš mnoho kytaristů, kteří nahrávají sóla v ložnici a své úspěchy dávají na internet, a většina z nich zní stejně. Byla by škoda, kdyby takhle dopadl Rafał Szewczyk, ale naštěstí on je ambicióznější a vyzrálejší muzikant. Album obsahuje osm skladeb a hudbu podporuje kromě zmíněného Kjetila Landsgårda (zpívá ve třech písních) také vokalista Leo Barbato a saxofonista Rainer Willeke v závěrečné skladbě "Defiance". Autorem veškeré hudby je samozřejmě Rafał Szewczyk, zodpovídá za aranže a další nástroje.

V první řadě musím přiznat, že je zcela nemožné nerespektovat Rafała Szewczyka a jeho strůjce jak po technické, tak po hudební stránce jeho velkolepé singlové skladby "Awakening". Tato píseň je jako lekce, kterou bychom si my, mladí umělci, kteří jdou na dráhu, měli nastudovat a poučit se z jeho pohybů. Při prvním poslechu "Awakening" s plnou pozorností vás zaujme především jedna věc - zkušenost. Rafał Szewczyk je nejen talentovaný hudebník, ale také inteligentní a odhodlaný zároveň. Existuje několik výjimečných lidí, kteří jsou jak nadaní, tak neustále touží se učit, ale není jich mnoho.

"Awakening" je jedna z nejikoničtějších skladeb progresivního rocku, kterou bylo možno v poslední době slzaslechnout. Píseň má co nabídnout, s krásnou nostalgií 90. let. Skladba je perfektně strukturovaná, nikdy nenudí ani se přehnaně neopakuje. Instrumentace má ohromující standardy, které obvykle slýcháme od zavedených kapel, jako je třeba Dream Theater. O něco později umělec vydal novou nahrávku s názvem "This Way?".

Hlavní vlivy projektu RSM jsou v této písni počínaje rockovými baladickými písněmi z 90. let, dokonale prolnutými s progresivním rockem staré školy, hlavně od kapel jako, abychom jmenovali alespoň některé, Tool, Porcupine Tree (Steven Wilson), Mikael Akerfeldt (Opeth) a Rush. V podstatě se jedná o nadčasovou progresivní rockovou píseň, nikoho by snad nepřekvapilo, kdyby místo toho "Awakening" patřilo Porcupine Tree.

Ve své sólové tvorbě se Rafał zcela neodstřihl od zvuku vyvinutého se Smash The Crash, ale "No!" je vážnější album. Nenajdeme zde žádné vtipy, ať už zvukové, nebo z hlediska názvů skladeb. Szewczykova sólová tvorba je jeho osobní vyzrálou uměleckou výpovědí, v níž hudebník usilovně hledá, experimentuje a čerpá z různých inspirací. Svým způsobem se dá album rozdělit na dvě části. Většině instrumentálních skladeb dominuje těžká, elektrická fusion smíchaná s rockem a progresivním metalem. Ve vokálních skladbách je to méně jazzové a více trance, hypnotické, aby bylo snazší sladit vokální stopy. Mnohé skladby zdobí kytarová sóla, která se však nevnucují do uší posluchače, což je prokletí kytarových metačů. Rafał rozhodně váží zvuky a upravuje si party podle sebe, dělá to záměrně. Složitost a rozmanitost jednotlivých skladeb je skutečně působivá. Úvod alba "The Beginning Of The End" může být srovnávána s díly Satrianiho nebo Vaie. "This Way?" je lehce kosmická, ale ne syntetická, najdeme zde i spoustu kytarových příchutí. "Complex Solution" je nejjazzovější skladbou na albu, zatímco v "In What We Trust?" je těžká fusion narušena skvělým riffem, který je i leitmotivem.

Kjetil Landsgård podpořil Rafała hlasově ve třech skladbách, včetně nejdelší a nejrozsáhlejší "Defiance", která album uzavírá. Skladba se zpočátku pomalu otevírá, pulzující basy ve slokách a chladné prostory navozují atmosféru známou z alba "Signify" od Porcupine Tree. V pozadí vybuchne saxofon (hostující Rainer Willeke) a pak se rozzuří. Závěr skladby je opět klidný, až utichne, což je jakási svorka. Celé je to hodně promyšlené, ale ne matematické, je v tom trochu spontánnosti a řízeného šílenství. Druhým zpěvákem na albu je Leo Barbato, který zpívá v nejmetalovějším progu na "No!", dynamickém a silně rytmicky rozbitém "King".

"No!" je album, které se na trhu objevilo trochu překvapením, ale jeho vysoká kvalita až tak nepřekvapí. Rafał Szewczyk je hudebník, od kterého se očekává dosažení určité úrovně, a on nezklamal. Jeho sólový debut je skutečně pozoruhodný, bohatý, eklektický a poutavý. Hostující zpěvák a textař "Awakening", Kjetil Landsgård si zaslouží uznání za tento fantastický výsledek. Tato hudba potřebovala silný charakter a Kjetil byl bez váhání tím správným mužem pro tuto práci. Kjetil má především charisma skutečného frontmana. Na hudebním videu vypadá vražedně, ale svým něžným hlasem dělá obrovský rozdíl. Rocková postava ze staré školy je v jeho zpěvu a dodává této skladbě nový pohled, protože už není jen pro fanoušky progresivního rocku, ale pro všechny, kteří mají slabost pro rockové balady 90. let.

Zpět
Členové:
Rafał Szewczyk - Guitars, Keyboards
Kjetil Landsgard - Vocals
Bývalí členové:


Členové Rafał Szewczyk
(také RafalS)
(Narozen ***, Bełchatów, Łódzkie, Poland)
Guitars, Keyboards


Rafał je polský hudebník a hráč na kytaru. Je znám z působení v kapelách Skyanger (2015-, EP "Veronica"), a Unlumination (2014-). Od roku 2017 je také leaderem jazz-prog-rockoévé kapely SMASH THE CRASH.

Skupina Smash The Crash vznikla kolem března 2017, ale inspirace pro skupinu začala už dříve v lednu, když kytarista SZEWCZYK pracoval na své sólové desce "Soundscapes". Tato polská jazz-rocková skupina z Lodže ve složení Rafal SZEWCZYK, Łukasz MOSZCZYNSKI, Michał KARKUSINSKI a Marcin BLASIAK brzy začala pracovat na materiálu, který se řídí jejich heslem vytvářet komplexní instrumentální hudbu s vášní a bez kompromisů.

Svůj sólový materiál nahrává pod hlavičkou dalšího projektu RSM (Rafał Szewczyk - Music).

Členové Kjetil Landsgård
(Narozen ***, Norway)
Vocals, Instrumentalist, Producer, Mixing Engineer


Kjetil je multitalentovaný hudebník a zpěvák žijící v Dawson Creek, Vancouver, British Columbia, v Kanadě. Na svém kontě má dvě vlastní produkovaná alba "Song For Bayview" a "Second Soothing". Take skládá, nahrává, mixuje a produkuje alba. Jeho největší silou je jeho hlas se silným hlasovým rozsahem a zvládá takové styly jako prog rock, hard rock, doom metal či hip hop. Má tři hlavní barvy hlasu, které může nabídnout. Chraplavý rockový hlas, hlas Davida Bowieho a hluboký folkový hlas. Má také rozsah falzetu, který také zvládá. Je také session kytarista, kde jeho síla ve hře na kytaru je atmosféře 70. let.

Kjetil se narodil v Norsku, o hudbu se zajímal již v raném věku. Mezi hudební vlivy, které pomohly formovat hudebníka, jakým je dnes, byli Ugly Kid Joe, Roxette, Bruce Springsteen a COC. Naneštěstí pro matčiny uši se Kjetil zamiloval do zkreslené elektrické kytary a tato síla je od té doby přítomna ve většině jeho hudební produkce. První písničkové pokusy začal psát, když mu bylo třináct let. Po návratu do Kanady Kjetil jamoval s hudebníky na střední škole a začal doopravdy psát písně, když mu bylo patnáct. Svou první opravdovou kapelu založil, když mu bylo třiadvacet. "No Ones Alone" byla pětičlenná hardrocková kapela, která začínala s katalogem Kjetilových písní a poté se vyvinula ve spolupráci s kapelou. Po dvou letech působení v této kapele Kjetil vytvořil sólový projekt s názvem Landsgard, do kterého nadále dodává nový materiál od hard rocku po folk. V letech 1997 – 2000 studoval na University of Alberta obor Mechanical Engineering. Nakonec vystupoval a nahrával/a alba s kapelami, stále však hledal a směřoval k hlasu, který se snaží najít v textech.

V poslední době pracoval na svém třetím sólovém studiovém albu, které vyšlo pod názvem "First Event". Zkouší a hraje se svoji kapelou s názvem "Light Ends". Také hodně spolupracuje s producentem Ericem Dubois lokalizovaným ve Francii v elektronickém projektu EDP-Beats.

V roce 2020 zformoval kytarista Daniel Stunges heavy rock/occult rock projekt Midnight Guest a přidal se k němu vokalista Kjetil Landsgård z Kanady a hudebníci Tadeu Correa na bicí a Eduardo Oliveira (z Neisseria) na baskytaru. Geneze Midnight Guest pochází z touhy tvořit v rámci okultního rockového žánru s punkovým přístupem od rockových kapel jako Motörhead a Misfits. Jako most mezi současností a minulostí spojuje kapela "Midnight Guest" na svém debutovém EP heavy rock a okultní rock ze 70. let s moderním přístupem. Dne 30. dubna vydali bezejmenné EP "Midnight Guest" spolu s oficiálním videem ke skladbě "Hellfire (Do What Thou Wilt)". Dne 30. listopadu 2021 vydali druhé EP "Satanic Panic Attack".

Zpět
Studiové desky:
2021 No!
2016 Soundscapes

Ostatní nahrávky:
2022 Walk Through This Hell (SP)
2021 This Way? (SP)
2021 Awakening (SP)


Skupina:
Rafał Szewczyk - Music, Arrangement and All Other Instruments
Hosté:
Kjetil Landsgård - Vocal and Words (03,05,08)
Leo Barbato - Vocal and Words (04)
Rainer Willeke - Saxophone (08)
Diskografie No!
Vyšlo 22. listopadu 2021,

Seznam skladeb:
01. The Beginning Of The End (5:49)
02. This Way? (5:00)
03. Awakening (6:44)
04. King (2:26)
05. The Nefarious (4:50)
06. Complex Solution (6:16)
07. In What We Trust? (5:54)
08. Defiance (10:10)
Total Time: (47:09)

Production: Rafał Szewczyk
Mixed & Mastering: Grzegorz Mukanowski

Skupina:
Rafał Szewczyk - Arrangements, Guitars, Keyboards, Programming and Many Other Things
Hosté:
Diskografie Soundscapes
Vyšlo 2. listopadu 2016,

Seznam skladeb:
01. Soundscapes - Ahhs Song (6:42)
02. Do Not Make A Village :) (2:45)
03. TaDiDa (5:20)
04. Tex (4:50)
05. Inspirations (9:24)
06. Blues In 3 (4:42)
07. Unwanted Refugee (4:16)
08. Don't Kid Yourself (5:49)
Total Time (43:48)

Recorded at home studio
Production: Rafał Szewczyk
Production: Rafał Szewczyk
Mixed & Mastered: Grzegorz Mukanowski
Recorded and mixed at home: Rafał Szewczyk
Mastered: Javier González at Sapphire Mastering Studio
Cover Art: Robert Kudera


Skupina:
Rafał Szewczyk - Guitars, Bass, Keyboards and All The Other Instruments
Hosté:
Kjetil Landsgård - Vocal and lyrics
Diskografie Walk Through This Hell
SP, vyšlo 8. července2022,

Seznam skladeb:
01. Walk Through This Hell (4:56)
Total Time: (4:56)

Composition & Arrangement: Rafał Szewczyk
Recorded at home studios in Poland & Canada
Mixed & Mastering: Grzegorz Mukanowski

Skupina:
Rafał Szewczyk - Music, Arrangement and All Instruments
Hosté:
Diskografie This Way?
SP, vyšlo 11. října 2021,

Seznam skladeb:
01. This Way? (5:00)
Total Time: (5:00)

Recorded at home studio
Production: Rafał Szewczyk
Mixed & Mastered: Grzegorz Mukanowski

Skupina:
Rafał Szewczyk - Music, Arrangement and All Instruments
Hosté:
Diskografie Awakening
SP, vyšlo 17. září 2021,

Seznam skladeb:
01. Awakening (6:45)
Total Time: (6:45)

Recorded at home studio in Poland & Canada
Production: Rafał Szewczyk
Mixed & Mastered: Grzegorz Mukanowski

Zpět




Smash The Crash

Zpět
Oficiální stránky:
https://rs-music.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/rsm.prog.on





ProgressRock Nahoru
Made by 
©  3.8.2022 
Menu Poslední aktualizace: 3.8.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©