OAK - progressrock.cz
     
  

Zpět
Oak je norská progresivní pop/rocková kapela, která původně vzešla z folk-rockového dua. Kvarteto bylo založeno v Oslu v Norsku v roce 2013. Simen a basista Øystein (Sootholtet) založili kapelu hned po střední škole, během Simenových studií. Pak se kolem roku 2009 připojil bubeník Sigbjorn (Reiakvam). Bylo tu pár kytaristů, kteří se zastavili na kratší i delší dobu, než se připojil Ole Michael Bjorndal na delší dobu. Skupina Oak tak byla v počátcích kvarteto z Osla, které tvořili Simen Valldal Johannessen (zpěv, klávesy), Oystein Sootholtet (baskytara), Ole Michael Bjorndal (kytary) a Sigbjorn Reiakvam (bicí, perkuse, programování). Stephan Hvinden je v týmu něco málo přes dva roky, takže nebyl na první desce. Tak trochu si jej "vypůjčili" od Pylica.

Čtyři členové mají různorodé zázemí od klasického piana po elektroniku, prog- a hard-rock, s odkazy na alternativní scénu i progresivní rock – kombinace, která vytvořila charakteristický a jedinečný zvuk. Kapela má široký zdroj inspirace – vše od klasické hudby a impresionismu po filmové soundtracky a prog-rock. Není divu, že Oak opravdu nezní jako nic jiného. Všichni členové kapely na konci 20. nebo 30. věku většinou vyrůstali v oblasti Osla. Mají obrovskou variabilitu ve svých hudebních inspiracích – vše od klasických skladatelů a zpěváků/skladatelů po elektroniku, progresivní rock a metal. V podstatě se snaží vytvářet hudbu, která je inteligentní, chytlavá a podmanivá zároveň.

Debutové album skupiny "Lighthouse" vyšlo jako digitální v září 2013 na jejich vlastním labelu. Album bylo nahráno kapelou jako trio Simen, Øystein a Sigbjørn Reiakvam s několika hostujícími hudebníky. Kromě toho byl vyroben limitovaný počet CD pro propagační účely a pro prodej na koncertech. Album bylo smícháno a masterováno ve Fascination Street Studios v Örebro známým producentem Jensem Bogrenem (Opeth, Katatonia, Symphony X, Paradise Lost). Později bylo znovu vydáno u Apollon Records v roce 2016. "Lighthouse" je svého druhu koncepční album bez jasného příběhu nebo směru, je ale spíše zamyšlením nad určitými aspekty života – dětskou nevinností, oslavou minulosti a starých vztahů. Hudebně to sahá od tiché melancholie k intenzivní a těžké.

Všechny skladby začaly na skicovacím základě a byly přivedeny k životu relativně dlouhým procesem. Většinu nahrávek udělali ve třech různých kostelech, kde Simen pracoval jako varhaník, a v několika studiích - včetně toho vlastního. Míchání a mastering provedl Jens Bogren ve Fascination Street Studios ve švédském Örebro, zatímco Sigbjörn tam byl, přehlížel proces a poskytoval vstupy. "Jens je známější tím, že pracuje v jiných žánrech, než jsou naše vlastní, ale myslíme si, že jeho zvuk se k naší hudbě dobře hodí". Samotný koncept "Lighthouse" trval asi dva roky, než se nápad začal formovat.

Od ledna 2015 skupina pracovala na novém materiálu pro své druhé album a rovněž usilovala o získání mezinárodní distribuce pro toto připravované album a také na tom, aby se stala aktivnější kapelou v živém okruhu. V roce 2018 vyšlo jejich druhé album "False Memory Archive" na Karisma Records, k velké chvále od prog i alternativní rockové komunity. Oak od té doby koncertoval ve Velké Británii, Nizozemsku, Kanadě, Švédsku a Německu. O jejich vystoupení na prestižním festivalu Night Of The Prog v Německu v červenci 2019 přední norská publikace Blezt poznamenala: "Oak hráli s nadšením, silou a přesvědčením a vypadalo to, že nikdy nedělali nic jiného, než že hráli pro tisíce lidí".

Oak byli na pár zahraničních cestách, mimo jiné do Holandska a v roce 2019 si naplánovali Německo, Kanadu a Švédsko. V roce 2019 si zahráli spolu s Airbag na Cruise To The Edge, kde jim Simen vypomáhal. Již dříve měli u kláves jiné hudebníky a jejich situace je v tomto bodě pravděpodobně trochu nejasná, takže nelze ani do budoucna vyloučit několik dalších vystoupení. V květnu 2019 kapela Oak vyrazila do Kanady, jak s Bjornem Riisem, tak Airbag, takže si na tomto turné moc neodpočinuli. Byli pozváni na artrockový festival do Švédska a v červnu zase na Close To The Rain v Bergenu. V červenci si zahráli i na známém Night Of The Prog v Německu.

Karisma Records oznámila, že 11. listopad 2022 bude datem vydání třetího dlouhohrajícího alba norských Progressive Pop/Rockers OAK. Jde o třetí album s názvem "The Quiet Rebellion Of Compromise", na kterém se kapela rozhodla psát o důležitém a citlivém tématu, ale kontroverzním tématu sebevraždy a duševního zdraví obecně. Hudba jako umělecká forma může být velmi otevřená interpretaci, takže aby se ujistili, že se zpráva objeví, požádali o radu zkušené vědce na toto téma. Písmo použité na obalu alba je částečně vytvořeno rukopisem ze dvou skutečných sebevražedných poznámek, aby byl podtržen koncept. Úsilí OAK s "The Quiet Rebellion of Compromise" se dokonce odráží v designu obalu, který vytvořil Remi Juliebo pro Deformat. Fotografie Anne-Marie Forkerové, založená na posmrtné masce neznámé utonulé oběti z Paříže z 80. let 19. století, známé jako "L'Inconnue de la Seine", je dojemným odkazem na téma alba, zatímco samotné písmo je částečně založeno na rukopisu ze dvou skutečných sebevražedných poznámek. Vydáním singlu "Dreamless Sleep" Karisma Records poskytla první ochutnávku z nového alba.

Hudebně je toto album jejich dosud nejdynamičtějším albem, které se projevuje širokou škálou vlivů. Stále jsme ve velmi známém teritoriu Oak, ale s ostřejšími hranami a překvapivými zvraty. Po předchozím albu False "Memory Archive" se kapela rozhodla pro změnu napsat několik kratších písní – a skončila u svých zatím nejdelších skladeb. "The Quiet Rebellion Of Compromise" bylo nahráno v Ljugekroken a smícháno ve studiu Ghostward od Davida Castilla (KATATONIA, LEPROUS OPETH atd.). Mastering zajistil Tony Lindgren ve Fascination Street Studio. Stejně jako na jejich ostatních albech, i zde jsou jemné náznaky minulých i budoucích písní ve vesmíru Oak.


Zpět
Členové:
Simen Valldal Johannessen - Vocals, Keyboards
Øystein Sootholtet - Bass
Stephan Hvinden - Guitars
Sigbjørn Reiakvam - Drums, Percussion, Programming
Bývalí členové:
Ole Michael Bjorndal - Guitars

Členové Simen Valldal Johannessen
(Narozen ***, Sølvguttene, Norway)
Vocals, Keyboards


Simen je norský hudebník, zpěvák a hráč na klávesy.

Hudebně zaačal žít hned po olympiádě v Lillehammeru. Zpívalo se tam a on zjistil, že si umí představit zpívat ve sboru. Na klavír začal hrát asi v 5-6 letech. Oba jeho rodiče hráli, i když ne profesionálně, ale hráli dost dlouho na to, aby hráli na poměrně pokročilé úrovni. Takže doma byla hudba pořád, i když ani jeden z nich nebyl profesionální muzikant.

Rodné Sølvguttene bylo zvláštní místo pro strávení velké části jeho pozdního dětství a raného dospívání. Byl tam pod Torsteinem Grythem, který byl zakladatelem sboru a prvním dirigentem. Byly na ně kladeny velmi vysoké nároky, byla tam velká disciplína, ale zároveň velmi normální klukovské prostředí. Mnozí si mysleli, že nosí námořnické obleky 24 hodin denně a že jde pouze o zpívání v kostele, ale bylo to také skvělé a přátelské společenství. Hodně toho zažili, jezdili na turné po Německu, Polsku a Anglii. Zpíval pak ve sboru, dokud se mu ve 13 letech nezměnil hlas, takže to bylo asi 4-5 let. Asi mi to pomohlo hudebně formovat, nevědomky jsem se naučil hodně o vokální harmonizaci a skladbě. Ačkoli to mohlo být později upřesněno vzděláváním, pomohlo to vytvořit základ.

Simen máé hudební vzdělání jako klasický pianista a kantor. To jej jeho zázemí, ale na střední škole se začal více zajímat o trochu jiný druh hudby. Nebylo to tak, až do jeho 16 let se zajímal jen o klasické nástroje. Vždycky poslouchal všechno, ale teprve tehdy se objevil jeho zájem být výkonným hudebníkem v jiných žánrech. V té době jej inspiroval semi-prog a metal kapel jako Porcupine Tree, Opeth, Extol, Pantera a Dimmu Borgir. Měl tehdy asi trochu tvrdší playlist než dnes.

Před Oak začal hrát v melodické death metalové kapele, ještě když chodil na lidovou střední školu v Trondertun. Předtím byly na střední škole jen nějaké cover kapely. Ale tu a tam si zahrál v několika projektech, také hraji s Bjornem Riisem (Airbag) v jeho sólovém projektu. Napsal pro něj také nějaké klavírní party.

Mimo svoji hudební činnost se věnuje i práci generálního ředitele dobrovolnického centra Church's City Mission v St. Hanshaugen.

Členové Øystein Sootholtet
(Narozen ***, Norway)
Bass


Øystein je norský hudebník a hráč na basovou kytaru. V současné době je nejznámější jako člen kapely Oak. Dříve hostoval na albech kapely Pymlico, spolupracuje také na sólových albech Bjørnem Riise z kapely Airbag.

Pymlico je instrumentální kapela z Osla z Norska, kterou vede skladatel a bubeník Arild Brøter. Kapela hraje hlavně to, co lze popsat jako mix mezi progresivním rockem a fusion. Jejich hudba však nabízí i chytlavé a zpěvné melodie spojené s pop music, vedle grandiózních témat spíše v duchu filmových soundtracků. Tato kombinace žánrů a vysoké hudební úrovně dává kapele osobitý zvuk. Øystein se objevil na jejich albech "Inspirations" (2011) a "Directions" (2012).

Členové Sigbjørn Reiakvam
(Narozen ***, Norway)
Drums, Percussion, Programming


Sigbjørn je norský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je neznámější jako člen kypely Oak. Jeho další hudební a jiné aktivity nejsou známy.

Členové Stephan Hvinden
(Narozen ***, Norway)
Lead, Rhythm and Slide Guitars


Stephan je norský hudebník a hráč na kytaru. Je znám jako člen kypely Pymlico. V poslední době je i členem kapely Oak.

Podílel se i na albu "Magnified As Giants" projektu Caligonaut Ole Michaela Bjorndala z roku 2021.

Členové Ole Michael Bjorndal
(také Caligonaut)
(Narozen ***, Oslo, Norway)
Guitars


Ole je je norský hudebník, hráč na kytaru, je znám jako koncertní člen kapely Airbag. Rovněž je členem kapely Oak. Působí jako specialista na obchodní politiku ve společnosti NHO Reiseliv. Předtím pracoval jako poradce pro Hoyres Hoyres Bystyregruppe.

Ole Michael Bjorndal je všem fanouškům Airbag dobře známý. Byl nezbytnou součástí jejich turné po téměř deset let a jak jeho hraní, tak přítomnost na pódiu měla bezpochyby velký dopad na to, aby se z Airbag stala sebevědomější a vyzrálejší kapela.

Oleův jedinečný tón skvěle doplňuje zvuk kapely. Při práci na aranžmá pro "Sunsets" pro Airbag vymyslel a nahrál ambientní melodii, která tvoří velkou část refrénu.

Kromě své práce s Airbag Ole hraje živě a nahrává s Bjørnem Riisem na několika jeho sólových albech. Je také členem norského prog aktu Oak a má svůj vlastní projekt Caligonaut, se kterým vydal dne 26. února 2021 desku "Magnified As Giants". Na jeho sólovém projektu se představili někteří členové kapel Wobbler, Pymlico a Airbag.

Ole v současné době pracuje na svém debutovém sólovém albu.

Zpět
Studiové desky:
2022 The Quiet Rebellion Of Compromise
2018 False Memory Archive
2013 Lighthouse
Ostatní nahrávky:Skupina:
Simen Valldal Johannessen - Vocals, Keyboards
Stephan Hvinden - Guitars
Øystein Sootholtet - Bass
Sigbjørn Reiakvam - Drums
Hosté:
Diskografie The Quiet Rebellion Of Compromise
vyšlo 11. listopadu 2022, Karisma Records

Seznam skladeb:
01. Highest Tower, Deepest Well (5:58)
02. Quiet Rebellion (4:51)
03. Dreamless Sleep (5:37)
04. Sunday 8 AM (5:55)
05. Demagogue Communion (6:16)
06. Paperwings (13:52)
07. Guest Of Honour (7:03)
Total Time: (49:32)

Producer: Oak
Engineer [Engineered]: Sigbjørn Reiakvam, Øystein Sootholtet
Mixed: David Castillo
Mastered: Tony Lindgren
Design: Deformat, Remi Juliebø
Photography [Pictures]: Anne-Marie Forker

Skupina:
Simen Valldal Johannessen - Vocals, Piano, Keyboards
Øystein Sootholtet - Bass, Acoustic & Electric Guitars, Banjo, Keyboards, Programming
Sigbjørn Reiakvam - Drums & Percussion, Keyboards, Programming
Hosté:
Stephan Hvinden - Guitars
Ole Michael Bjorndal - Guitars (01,06)
Bjorn Riis - Lead Guitar (04)
Steinar Refsdal - Saxophone
Diskografie False Memory Archive
CD/LP, vyšlo 2018, CD Karisma Records, KAR154CD (Norway)

Seznam skladeb:
01. We, The Drowned (5:24)
02. Claire De Lune (7:16)
03. False Memory Archive (4:47)
04. Lost Causes (8:30)
05. Intermezzo (1:42)
06. The Lights (10:34)
07. These Are The Stars We're Aiming For (4:19)
08. Transparent Eyes (4:59)
09. Psalm 51 (7:25)
Total Time: (54:56)

Mixed, Mastered: Jens Bogren, Oak
Engineer: Sigbjorn Reiakvam, Oystein Sootholtet
Artwork: Deformat with Lisa Love (photo)
Photography [Front Cover Picture]: Lisa Love
Photography [Pictures]: Anne-Marie Forker

Skupina:
Simen Valldal Johannessen - Vocals, Keyboards
Øystein Sootholtet - Bass, Keyboards, Programming, Guitar (02-04,06,07,10,12)
Sigbjørn Reiakvam - Drums & Percussion, Programming, Keyboards, Guitar (02)
Ole Michael Bjorndal - Guitars
Hosté:
Henrik Skjervum - Guitars (04,11)
Bjorn Riis - Lead Guitar (08) (Airbag)
Steinar Refsdal - Saxophone (11)
Diskografie Lighthouse
Vyšlo 27. září 2013, Oak Records, Oak Records 2013 (Norway)
CD 2016, Apollon Records,ARP002CD (2016) new cover
LP/CD2016, Apollon Records, ARP002LP (Norway) full album on both media

Seznam skladeb:
01. Prelude (1:17)
02. Home (5:16)
03. Perceiving Red (6:24)
04. Munich (4:32)
05. Stars Under Water (5:27)
06. Interlude I (0:59)
07. The Sea (8:45)
08. Fire, Walk with Me! (6:21)
09. Interlude II (1:20)
10. Where Did the Summer Go (3:12)
11. Lighthouse (4:48)
12. Postludium - Walk of Atonement (3:59)
Total Time: (52:20)

Recorded at Front Row Studios, Mortensrud Church, Gjerdrum Church, Solbakkeveien Studio & Ljugekroken Studio
Engineered: Oystein Sootholtet, Sigbjørn Reiakvam
Mixed & Mastered: Jens Bogren with Sigbjørn Reiakvam at Fascination Street Studios
Pictures: Michaela Klouda
Design: Deformat

Zpět

OAK: Øystein Sootholtet (bass), Simen Valldal Johannessen (vocal, piano), Sigbjørn Reiakvam (drums)


Oak 2022 - Sigbjørn Reiakvam, Simen Valldal Johannessen, Øystein Sootholtet, Stephan Hvinden

Zpět
Oficiální stránky:
https://oakinoslo.com/
https://www.facebook.com/oakinoslo/
https://www.karismarecords.no/artists/oak/


Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  3.1.2023 
Menu Poslední aktualizace: 3.1.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!