PROGRESSIVE ROCK - NEWS - progressrock.cz North Sea Echoes - progressrock.cz
BIOGRAFIE CLENOVE DISKOGRAFIE FOTOGALERIE ODKAZY

Zpět BIOGRAFIE
Ray Alder a Jim Matheos z Fates Warning zahájili zcela nový projekt s názvem North Sea Echoes. Oba již zaznamenali debutové album, které bylo nazváno "Really Good Terrible Things" a vyjde 23. února 2024 na labelu Metal Blade Records. Práce na disku začaly po dokončení alba "Long Day Good Night", zatím posledního alba Fates Warning vydaného v listopadu 2020.

Zpěvák Fates Warning Ray Alder poté řekl pro portál Prog, že kapela "již nebude vydávat materiál...", což asi bude pro fanoušky nepochybně šok. Alder mluvil ve zbrusu novém čísle Prog Magazine a diskutoval o svém nedávném druhém sólovém albu "II", které vyšlo v červnu 2023 prostřednictvím InsideOut Music. Když se Aldera zeptali, jaké to bylo konečně vydat svůj sólový debut "What The Water Wants" v roce 2019, vypustil bombu. "Pokud Fates Warning již nebudou vydávat materiál, pak potřebuji odbyt. Nechci se připojit k jiné kapele, takže sólová kariéra se zdá nejlogičtější."

Když to Alder oznámil, pokračoval: "Jim [Matheos, kytarista] říká, že už nechce pro kapelu psát žádnou novou hudbu. To by se mohlo změnit, nevím, museli byste si s ním promluvit... Neříkám, že už nebudou žádná živá vystoupení. Kapela se nerozpadla. Jen už nebude žádná nová hudba. A já potřebuji odbyt; hudba je můj život už přes třicet let."

V rozhovoru z května 2023 pro řecký rock Hard Magazine, zpěvák Ray Alder Spake hovořil o tom, jak jej Matheosovo rozhodnutí zaskočilo. "Poté, co jsme udělali poslední album a Jim [řekl], že nechce psát žádné další osudové varovné hudby, musel jsem něco udělat," a vysvětlil: "Jsem zpěvák. Nemohu jen tak získat normální práci. Myslím, že hudba je můj život; byl to můj život už od 16 let. Byl jsem v kapelách - hovno, už od svých 14 let let jsem byl v kapelách".

Jen proto, že v budoucnu (s největší pravděpodobností) nebude od Fates Warning přicházet žádná nová hudba, neznamená to, že kapela už nikdy nebude na turné. Alder řekl, že on i Matheos diskutovali o turné a oba jsou otevřeni možnosti, ale je to jen otázka spojování všech členů kapely.

Alder se rozhodl pokračovat v psaní sólové hudby a jeho sophomore úsilí "II" bude připraveno dorazit 9. června 2023 prostřednictvím Insideout Music.

Nicméně Alder a Matheos se spojili a spolu již zaznamenali debutové album nového projektu, které se jmenuje "Really Good Terrible Things" a vyjde 23. února 2024 pod labelem Metal Blade Records. Práce na disku začaly po dokončení "Long Day Good Night", poslení studiové desky Fates Warning z listopadu 2020.

Album "Really Good Terrible Things" napsal sám Jim Matheos, zatímco Simon Ward (Kings of Mercia, Marillion) se zabýval uměleckým přebalem. V nedávném rozhovoru s časopisem Sonic Perspectives Jim Matheos odhalil, jak se projekt zrodil.

Matheos a Alder začali hovořit o opětovné spolupráci, jakmile dokončili album Fates Warning "Long Day Good Night". "Po dokončení práce na "Long Day Good Night" jsem původně začal pracovat na dalším albu TUESDAY THE SKY, což je takový můj ambientní, převážně instrumentální projekt pro radost," přibližuje genezi NORTH SEA ECHOES Jim Matheos. "Ale první písně, které jsem napsal, mi připadaly, jako by byly více nastavené pro vokály. S Rayem jsme něco podobného udělali i na posledním albu FATES WARNING ve skladbě "When Snow Falls" a výsledek se nám oběma opravdu líbil. Tak jsem se jej zeptal, jestli by v podobném stylu nechtěl udělat celé album."

"Na "Really Good Terrible Things" Matheos a Alder servírují druh svůdné melancholie, kterou fanoušci Fates Warning poznají," říká Jeff Wagner, autor knihy Fates Warning Destination Onward. "Přesto je zde zcela odlišný přístup: vokály jsou podávány s jistým nostalgickým smutkem a kytarová práce je vrstvená tak, aby působila jako snová. Jsou to bohaté zvukové krajiny, navštěvující místa strašidelná, krásná, spektrální a tajná. Partnerství Matheos/Alder se zde dostává na nová a nádherná místa," uzavírá Wagner.

"Open Book" uvádí desku a byla také první napsaná píseň. Matheos cítil, že "s Rayovými texty o konci a začátcích mi to na začátek připadalo jako dobrá nálada". Alder dodává: "Verš‚ "jsme mrak za měsícem" odkazuje na skutečnost, že všichni jsme v podstatě nemožní. A přesto jsme tady. A budeme pokračovat, dokud nebudeme moci. Hovořím si o nevyhnutelnosti." Zlověstně znějící "Empty" začíná Matheosovou atmosférickou kytarovou prací a představuje silný bicí výkon Gunnara Olsena (Puscifer). "Throwing Stones", také s Olsenem za bicími, vidí, jak dvojice využívá své obrovské vlivy, aby vytvořila jednu z nejbezprostřednějších skladeb na desce. Textově jde o něco, co se nazývá "cherofobie", jak vysvětluje Alder: "Někteří lidé mají strach ze štěstí. Mají pocit, že po potěšení vždy následuje něco bolestivého. Takže jsou tak nějak uzavřeni do tohoto světa, kde se snaží nic necítit, a to je to, co je Cherofobie a co inspirovalo text."

Jedna z Matheových oblíbených skladeb je "No Maps". Matheos měl koncept textů a Alder to odtamtud převzal: "Skladba byla hodně, ale hodně odlišná od toho, co skončilo na albu. Na demu byl po celou skladbu slyšet zvuk nákladního vlaku, který se tiše pohybuje po kolejích, spolu s akustickými kytarami. Jim řekl, že mu to připomíná tuláky. Tak jsem si řekl, že napíšu o poutníkovi, který je nejšťastnější, když je sám. Pro mě trochu romantický, zvláštním způsobem." Proces psaní písní byl pro znalce Fates Warning dobře známý: Nejdříve demo s hudbou Matheose, pak ji předá Alderovi. "Pokud se mu píseň líbí, začne vymýšlet texty a melodie. Poté bude mít skladba tendenci procházet dalšími změnami, někdy menšími, někdy většími, než se začne formovat konečná podoba," vysvětluje Matheos.

"Really Good Terrible Things" ukazuje šíři a všestrannost uznávané dvojice spolu se svěžestí, která popírá jejich dlouhé hudební partnerství. "Oba stále rádi tvoříme hudbu a opravdu si užíváme spolupráci. Myslím, že je tam velké množství chemie," uzavírá Matheos. "Oba víme, co od sebe očekávat."

První singl z desky "Open Book" věci odstartoval a byl také první písní napsanou pro "Really Good Terrible Things". Kapela se s potěšením podělila o druhou ochutnávku z připravované desky s jejich novým singlem „Unmoved“, který vyšel 1. února 2024. Když mluvíme o lyrických konceptech "Unmoved", Alder řekl: "Někteří lidé, kteří se potýkají s depresí, často projevují pozoruhodnou schopnost skrývat své vnitřní problémy tím, že světu předkládají fasádu štěstí." Alder dodal: "Verš "jsme mrak za měsícem" odkazuje na skutečnost, že jsme všichni v podstatě nemožní. Přesto jsme tady. A budeme pokračovat, dokud to nepůjde. Mluvím o nevyhnutelnosti." A Matheos dodal: "S Rayovými texty o konci a začátcích mi to na začátek připadalo jako dobré rozpoložení."

Zpět ČLENOVÉ
Členové:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Bývalí členové:


Členové
(původním jménem Ray Balderrama)
(Narozen 20. srpna 1967, San Antonio, Texas)
Vocals


Je zpěvákem progresivní metalové kapely Fates Warning od jejich desky z roku 1988 "No Exit". Předtím působil jako člen skupiny Syrus (San Antonio, Texas). Vydal také dvě alba "Engine" (1999) a "Superholic" (2002) s kapelou Engine. Ray Alder také vystoupil na představení s kapelou Dream Theater v Los Angeles, Kalifornie, dne 18. května 1998.

Zpívál také s Redemption na albech "The Origins of Ruin", "The Fullness of Time", "Snowfall On Judgment Day" a "This Mortal Coil", navíc produkoval i jejich bezejmenné debutové album vydané v roce 2002.

Nedávno spolupracoval s nezávislým promotérem a producentem Necro na jeho albu s názvem "Death Rap".

Příchod k Fates Warning v roce 1988 (už před 26 lety, to mu bylo 18 let!), kdy nahradil skvělého Johna Archa, Ray připoměl v jenom rozhovoru: "Vzpomínám si, že jsem byl vystrašen a bál jsem se. Byl jsem mladý kluk. Oni byli moje nejoblíbenější kapela na světě a já jsem nikdy neopustil Texas a jediný důvod, pro který jsem jej opustil a odešel do Connecticutu, byl konkurz s těmito kluky. Vzpomínám si na let letadla a na následující večeři... to byla ta nejpodivnější věc na světě, strašidelná. Překonal jsem to a odvedl dobrou práci, a přišel Brian Slagel [z Metal Blade] já jsem si řekl: "Bože, Brian Slagel!" Nyní jsou z nás skvělí přátele. Bylo to vzrušující a nové, neměl jsem ponětí, kam to dojde, ale bylo mi to tenkrát jedno. Je to zábavné, protože hudba nebyla můj sen - hrával jsem jen v místních kapelách, ale jakmile jsem začal, bylo to úžasné. Pamatuji si, že na konkurzu jsem zpíval "Quietus", část z "Beyond The Ivory Gates", nahráli jsme tenkrát čtyři skladby."

Dne 16. března 2010 Fates Warning vydali Deluxe Edition jejich alba z roku 1991 "Parallels". Toto vydání bylo plně remasterováno a obsahuje více než tři hodiny hudby a záběrů z živých vystoupení. "Parallels" se stala jednou z nejúspěšnějších nahrávek Fates Warning i díky obchodnímu úspěchu singlů "Eye To Eye", "Point Of View" a "We Only Say Goodbye". Podle záznamů Metal Blade (2010) se "Parallels" ukázalo jako jedno z nejvlivnějších alb v prog a metalovém žánru, a to i přes jeho velmi diskutované postavení mezi fanoušky jako "komerčně" znějící album. V komentáři k albu je Alder citován na webových stránkách Metal Blade Records takto: "Myslím, že je to jedno z nejlepších alb, co jsme kdy vydali a já jsem rád, že fanoušci mají šanci udělat si druhý pohled na tento důležitý záznam. Sestava kapely, písně a přebal, to všechno se sešlo ve velkém balíku, když originální nahrávky a bonusové DVD opravdu tvoří nový pohled na album."

Členové
(Narozen 22. listopadu 1962, Westfield, Massachusetts, USA)
Guitars


Jim Matheos je americký kytarista, je členom od roku 1983 a hlavním skladatelem progresivní metalové kapely Fates Warning. Protože zakládající baskytarista Joe DiBiase v roce 1996 skupinu opustil, stal se jejím stálým členem. Vydal také dvě sólová instrumentální alba u Metal Blade Records.

Kromě toho hraje ve vlastním projektu OSI (popsal jej jako "projekt se skupinovými aspiracemi") spolu s Kevinem Moore (Chroma Key, ex-Dream Theater) na klávesy, programování a zpěv. OSI také spolupracovali se Steven Wilsonem (No-Man/Porcupine Tree), Gavinem Harrisonem (King Crimson/Porcupine Tree), Mikaelem Akerfeldt (Opeth), Mike Portnoyem (ex-Dream Theater), Sean Malonem (Cynik) a Tim Bownessem (No-Man), a produkoval jejich tři alba (Office of Strategic Influence, Free a Blood) pro label InsideOut.

Také se podílel na projektu s názvem Gordian Knot, který je fúzí progresivního rocku a jazzu spolu s hudebníky jako Jason Gobel, Sean Reinert a duchovním otcem Gordian Knot Sean Malonem. V roce 2003 spolupracoval s původním zpěvákem Fates Warning Johnem Archem na jeho projektu "A Twist of Fate", což byla zpěvákova první profesionální nahrávka, když opustil skupinu poté, co nahráli a vydali v roce 1986 nahrávku "Awaken The Guardian". S Fates Warning natočil již deset alb. V současné době pracuje na jejich jedenáctém albu, které by mělo vyjít v roce 2012.

Zpět DISKOGRAFIE
Studiové desky:
2024 Really Good Terrible Things
Ostatní nahrávky:Skupina:
Ray Alder - Vocals
Jim Matheos - Guitars
Hosté:
Gunnar Olsen - Drums (Puscifer) (04,05)
Abel Boquera - Organ (08)
Diskografie Really Good Terrible Things
Vyšlo 24. února 2024, Metal Blade Records

Seznam skladeb:
01. Open Book ()
02. Flowers In Decay ()
03. Unmoved ()
04. Throwing Stones ()
05. Empty ()
06. Mission ()
07. Where I'm From ()
08. We Moved Around The Sun ()
09. Touch The Sky ()
10. No Maps ()
Total Time: (00:00)

Written, Performed, and Recorded: Jim Matheos and Ray Alder
Drum mixes 04,05: Simone Mularoni
Mixed and Produced: Jim Matheos
Mastered: Harry Hess at HBomb Mastering
Artwork, Design, Layout: Simon Ward

Zpět FOTOGALERIE
Zpět ODKAZY
Oficiální stránky:
https://northseaechoes.com/
https://www.facebook.com/profile.php?id=100091786204200    ProgressRock Nahoru
Made by 
©  10.1.2024 
Menu Poslední aktualizace: 2.2.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©