Konom - progressrock.cz
         
    

Zpět
Konom je progresivní metalová kapela se sídlem v Manchesteru ve Velké Británii. Jejich debutové album vyšlo v únoru 2021 a zní podobně jako kapely Frost*, Haken nebo sólista Plini. Konom přebírají některé z klasických zvuků progresivního metalu a rocku a přináší je do moderní éry. Jejich cílem je psát hudbu, která má dobrou rovnováhu mezi působivým psaním písní a tradičnějšími technickými/těžkými příchutěmi. Baví je mít příležitost natáhnout se a hrát náročnou hudbu, ale přitom primárním cílem je vždy psát písně, které udrží posluchače v pozornosti.

Konom začali svoji historii jako kapela ASCENT, založená v Manchesteru v roce 2011. Dalo by se říci, že kapela vznikla náhodou. Tom Rice a Danny White se ve stejném roce přestěhovali do Manchesteru na univerzitu a oba chtěli založit prog kapelu. Dan uveřejnil inzerát na "JoinMyBand.co.uk" a Tom jej úplnou náhodou našel druhý den a odpověděl. Kapela Tom Rice a Danny White začali jamovat v roce 2011 s klávesistou Andym Jamesem a několika dalšími kluky, které znali. S basistou Chrisem Gaduzo vytvořili solidní čtyřčlennou instrumentální prog kapelu. Kapela začínala jako instrumentální kapela a první singl "Halcyon" byl vydán 18. dubna 2012 v sestavě ještě bez zpěváka, Danny White (Guitar, Production), Andy James (Keyboards), Chris Gaduzo (Bass) a Tom Rice (Drums). Bezejmenné EP "Ascent" se třemi písněmi vydala kapela předtím, než se k nim v roce 2013 připojil zpěvák Arya Bobaie. Brzy začali koncertovat na místním manchesterském okruhu.

S pomocí Arya kapela vydala v roce 2015 album EP "Prelusion", které obsahuje dvě skladby, ale jejich délka je téměř 25 minut. První skladba "The Return Movement" trvající 15 minut se skládá ze tří části "What Once Remained", "Transitions" a "Satori". Kapela poté vystupovala lokálně na Manchesterské hudební scéně, když podporovala akty jako SITHU AYE, DISPERSE, THE DAVE MACKAY GROUP a THE VON HERTZEN BROTHERS. Album bylo později remixováno, remasterováno a znovu vyšlo jako "Prelusion: Remixed & Remastered" v roce 2020. Křest alba se odehrál v Manchesteru se společným vystoupením pro "A Parting Gift" od Spires. To bylo v roce 2018 a kytarista Dan White byl v té době členem Ascent i Spires, takže se tu noc objevil na pódiu s oběma kapelami.

Ještě během psaní pro "Prelusion" klávesista Andy James a baskytarista Chris Gaduzo opustili kapelu kvůli jiným závazkům, takže kytarista Dan White, bubeník Tom Rice a zpěvák Arya Bobaie zůstali v psaní a zároveň hledali náhradu. Andy byl zapojen do Ascent od samého počátku, pomáhal vytvářet zvuk kapely posledních 5 let a přispíval ke každému aspektu hudby. Naštěstí po důkladném hledání se jim podařilo najít basistu Benjamina Edwardse a od 28. listopadu 2018 klávesistu Jonathana Worsleyho. Tato nová sestava oživila proces psaní a album bylo dokončeno a nahráno koncem roku 2020. Aby skupina odrážela tuto změnu sestavy, zvolila si i nové jméno KONOM podle planety z jednoho ze čtyř království, na kterou odkazuje Isaac ASIMOV v sérii Foundation (Nadace). Od roku 2019 tak kapela působí v sestavě Arya Bobaie (vocals), Tom Rice (drums), Dan White (guitar, backing vocals), Benjamin Edwards (bass) a Jonathan Worsley (keyboards). Benjamin se poprvé objevil na pódiu v Atmaa před několika měsíci a rozpaloval s nimi noční olej ve studiu/zkušební místnosti při práci na novém materiálu.

Nová sestava oživila proces psaní. Následně bylo toto stejnojmenné album dokončeno a nahráno do konce roku 2020. Produkováno bylo výhradně vlastními silami, přičemž každý hudebník nahrál své party ve svém vlastním domácím studiu. O mixování se postarali Tom Rice a Dan White, o mastering se postaral Dan. Kapela měla to štěstí, že se na tomto albu objevilo mnoho hostujících hudebníků. Když už mluvíme o hostujících spotech, Tom se nedávno ujal bubnování na sólovém albu Paula Sadlera "Soon To Be Absorbed".

Členové kapely se mezitím oddělili mezi Manchester a Edinburgh. Naštěstí bylo psaní písní dokončeno, než se Dany White přestěhoval do Edinburghu. Mixování a mastering ještě nebyly dokončeny, což byla výzva sama o sobě. To, co by mělo být 10-minutovým rozhovorem, když byli oba u mixážního pultu, se proměnilo v hodiny a někdy i dny. Byla to dobrá příprava na to, co očekávat od psaní písní v budoucnu. Bylo to rozhodně složité dělat věci takhle, ale pandemie je obecně donutila ke způsobu práce na dálku, který je docela dobře připravil na práci do budoucna. Mastering byl trochu ošemetný, protože jsme chtěli zachovat dynamiku hudby, aniž by zněla plochě ve srovnání s jinými nahrávkami. Například bicí pro nové album byly nahrány v Tomově obýváku, a přesto to není znát.

Debutové album britské progresivní metalové kapely Konom pod jménem kapely "Konom" bylo vydáno 26. února 2021. Toto album bylo realizováno zcela ve vlastní produkci a vyšlo nezávisle, přičemž nástroje byly nahrány v domácích studiích příslušných hudebníků. Na albu se objevilo i několik hostů, podařilo se jim oslovit i Jema Godfreyho (Frost*) ve skaldbě "Birotunda". Tom Roce a Dany White jsou velcí fanoušci Frost* a vedli diskuse o hostujících sólistech na albu. Myslím, že Dan navrhl Jema a pak se snažil dostat zprávu k Jemovi přes různé online kanály do kapely. Když jsme si mysleli, že se k němu nedostala žádná ze zpráv, dostali jsme e-mail od Jema, že by si tu píseň rád poslechl. Poslali mu e-mail s písní, očekávali vyjednávání a on rovnou poslal e-mail se sólem! Byli s tím nesmírně spokojeni a jsou mu velmi vděční, že si udělal čas a pomohl kapele.

Zatímco Bobaieho zpěv je na albu jasnou dominantou, stejně jako vynikající kytarové riffy, které tvoří páteř rytmického pohonu, přičemž basa a bicí jsou ve skutečnosti o něco méně dynamické. Prog metal samozřejmě neznamená nic bez silných kompozic a KONOM vynikají tím, že vás udrží v záběru. S osmi skladbami na palubě, pět je věnováno výhradně suitě "The Great Harvest", která obsahuje pět odlišných částí, a pojďme, aby kapela předvedla své mnohé vlivy, které jsou ve skutečnosti poměrně široké, od Porcupine Tree po Haken a Tool po Dream Theater a celé banda prog metalových kapel, což je pravděpodobně důvod, proč se KONOM tak dobře poslouchají. Jinými slovy, vlivy jsou dostatečně promíchány a důkladně integrovány, aby byl tento zvuk skutečně jedinečný, ne-li revoluční.

Zatímco celé album je silné, včetně delších skladeb, jako je úvodní "A Welcome Change", která se rozprostírá přes hranici 10 a půl minuty, vrcholem je jednoznačně vicedílná "The Great Havest", což je suita o délce 20 minut a s více styly a náladami, vše zabalené do progresivní metalové linky. Jako každý opravdu dobrý prog metal se KONOM vypořádávají s mnoha nesourodými náladami a motivy, ale udržují je namotané do zastřešujícího stylistického přístupu. Celkově KONOM vydali velmi příjemné a kompetentní debutové vydání a je určitě jedním z těch, na které je třeba se v budoucnu těšit. I když tuto kapelu nelze označit ani v nejmenším dalšími Dream Theater nebo prolomením nějaké nové země, dá se říci, že KONOM zvládli umění technického prog metalu, aniž by obětoval emocionální spojení, které má skvělá kapela přinést na stůl především díky Bobaleho vynikajícímu hlasovému ovládání.Obálka alba byla ovlivněna asimovským úhlem jako cokoli jiného. V knihách jsou některé vysoce technologicky vyspělé planety, které trpí civilizačním kolapsem, a tak končí s feudálními farmářskými společnostmi v troskách mrakodrapů. Kapele se nám kontrast mezi středověkou společností a starověkou vysoce vyspělou společností, takže Jimmymu Trippierovi navrhli nápad na tomto základě a on se vrátil s několika brilantními náčrty, na kterých založili přebal.

Nepodařilo se jim uspořádat křest alba, takže jakmile budou moci znovu koncertovat, určitě to zorganizují. Bylo by skvělé zapojit se do některého z evropských prog festivalů nebo vyrazit na turné.

Dne 12. července 2022 kapela s lítostí oznámila odchod Jonathana Worsleyho z Konom. Jonathan byl zapojen do Konom od roku 2018, pomáhal s psaním klávesových a orchestrálních sekcí pro debutové album, než se oficiálně připojil jako člen v roce 2020. Přestože jeho funkční období bylo krátké, jeho příspěvky a vliv na zvuk Konom byly výjimečné.

Zpět
Členové:
Arya Bobaie - Lead Vocals
Benjamin Edwards - Bass Guitar
Tom Rice - Drums, Percussion
Dan White - Guitars & Backing Vocals
Bývalí členové:
Jonathan Worsley - Keyboards & Orchestration
Andy James - Keyboards


Členové Arya Bobaie
(Narozen ***)
Lead Vocals


Arya Bobaie je britský hudebník a zpěvák. Je nejznámější jako člen kapely Konom, dříve Ascent.


Členové Benjamin Edwards
(Narozen ***)
Bass Guitar


Benjamin Edwards je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je nejznámější jako člen kapely Konom, dříve Ascent.

Dříve působil v kapele Betraeus (progressive death metal) z Manchesteru, s níž v roce 2011 vydal EP "Towards The Sun".
Členové Tom Rice
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Tom Rice je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámější jako člen kapely Konom, dříve Ascent.

Členové Dan White
(Narozen ***)
Guitars & Backing Vocals


Dan White je britský hudebník a hráč na kytaru. Je nejznámější jako člen kapely Konom, dříve Ascent.


Členové Jonathan Worsley
(Narozen 1955, Bolton, Lancashire, Greater Manchester, United Kingdom)
Keyboards & Orchestration


Jonathan je hudebník původem z Boltonu, UK. Nyní žije na venkově ve středním Walesu. Poté, co dokončil v roce 2016 magisterský titul v oboru kompozice na Bangor University, nyní žije ve středním Walesu a poskytoval klávesy manchesterské progresivní rockové kapele Konom.

V roce 2016 vydal progresivně-rockové koncepční album "Automata" založené na novém originálním příběhu inspirovaném Georgem Orwellem "1984" a životem Oskara Specka. Dne 31. října 2020 vydal další album "The Course Of Empire", tentokrát inspirované malbami Thomase Cola z 19. století se stejnými názvy.

Jonathan již získal řadu ocenění:
The Parry Williams Prize for Outstanding Overall Achievement in Year 3 (2016)
School of Music Prize for Edition (2016)
Silver Award for Outstanding Contribution to BU Jazz Band (2016)
The School of Music Prize for Outstanding Overall Achievement in Year 2 (2015)
The Catherine Evans Memorial Prize (2014)

Na univerzitě také řídil University Jazz Band a byl členem mnoha dalších společností a hudebních skupin. Jeho osobní specializací jsou jazz/blues, populární hudba, orchestrace a filmová hudba. V roce 2020 jsem promoval na Bangor University s vyznamenáním v MMus Composition a Sonic Art. Navíc působil jako klávesista manchesterské prog-rock/metalové kapely Konom, jejíž debutové eponymní album vyšlo 26. února 2021.

Jonathan vyučuje hudbu profesionálně od roku 2016 na školách i mimo ně. Mezi jeho zaměření patří populární a jazzový klavír, populární kytara a kompozice. Jonathanovo rozsáhlé portfolio s magisterským titulem v oboru "Composition and Sonic Art" na Bangor University pokrývá více žánrů včetně koncertních sálů, filmu a populární hudby.

V roce 2022 měl jeho opus "Upper Structures" premiéru s BBC National Orchestra of Wales. Premiéra proběhla 10. května 2022, BBC NOW, v Hoddinott Hall, Wales Millennium Centre.
Členové Andy James
(Narozen ***)
Keyboards


Andy James je britský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je nejznámější jako člen kapely Konom, dříve Ascent.


Zpět
Studiové desky:
2021 Konom - The Instrumental Mix
2021 Konom
2020 Prelusion: Remixed & Remastered (EP)
2015 Ascent: Prelusion (EP)
2012 Ascent (EP)
Ostatní nahrávky:

Jonathan Worsley
2020 The Course of Empire
2016 Automata


Skupina:
Dan White - Guitars
Jonathan Worsley - Keyboards, Orchestrations
Benjamin Edwards - Bass
Tom Rice - Drums
Hosté:
Jem Godfrey - Synth solo (02)
Jacqueline Savickas - Cello
Jessica Thompson - Flute
Luis D. Márquez - Oboe
Charlotte Danford - French Horn
Xavier Lo - Trumpet
Nick Montopoli - Violin
Diskografie Konom - The Instrumental Mix
Vyšlo 6. srpna 2021,

Seznam skladeb:
01. A Welcome Change (10:34)
02. Birotunda (7:19)
03. As the Waters Rise (9:33)
04. The Great Harvest - i. Epiphany (3:53)
05. The Great Harvest - ii. Dilate My World (5:40)
06. The Great Harvest - iii. Mutating Light (2:39)
07. The Great Harvest - iv. Reflections (6:49)
08. The Great Harvest - v. Heedless Breath (5:23)
Total Time: (51:50)

Mixed: Tom Rice & Dan White
Mastered: Dan White
Artwork: Jimmy Trippier


Skupina:
Arya Bobaie - Lead Vocals
Benjamin Edwards - Bass Guitar
Tom Rice - Drums
Dan White - Guitars & backing vocals
Jonathan Worsley - Keyboards & Orchestration
Hosté:
Diskografie Konom
Vyšlo 26. února 2021,

Seznam skladeb:
01. A Welcome Change (10:34)
02. Birotunda (7:19)
03. As The Waters Rise (9:33)
04. The Great Harvest - I. Epiphany (3:53)
05. The Great Harvest - II. Dilate My World (5:40)
06. The Great Harvest - III. Mutating Light (2:39)
07. The Great Harvest - IV. Reflections (6:49)
08. The Great Harvest - V. Heedless Breath (5:23)
Total Time: (51:50)

Mixed: Tom Rice & Dan White
Mastered: Dan White
Artwork: Jimmy Trippier

Skupina:
Andy James - Keyboards, Vocals
Arya Bobaie - Lead Vocals
Chris Gaduzo - Bass
Dan White - Guitar, Vocals
Tom Rice - Drums
Hosté:
Diskografie Prelusion: Remixed & Remastered
EP, vyšlo 10. března 2020,

Seznam skladeb:
01. The Return Movement (15:25)
02. A Place Unbound (9:49)
Total Time: (25:14)

Recorded, Mixed and Mastered: Tom Rice and Dan White
Front Art: Leslie Gaduzo
This is a remixed and remastered version of the Ascent EP "Prelusion" to mark the 5 year anniversary of its release.

Skupina:
Arya Bobaie - Lead Vocals
Dan White - Guitar, Vocals
Tom Rice - Drums
Andy James - Keyboards, Vocals
Chris Gaduzo - Bass
Hosté:
Diskografie Ascent: Prelusion
EP, vyšlo 6. března 2015,
10. března 2020, digital album, remixed and remastered

Seznam skladeb:
01. The Return Movement (15:00)
      i. What Once Remained
     ii. Transitions
    iii. Satori
02. A Place Unbound (9:52)
Total Time: (24:52)

Recorded and Mixed: Tom Rice and Dan White
Mastered: John Mitchell (www.outhousestudios.co.uk)
Front Art: Leslie Gaduzo (on.fb.me/1yOgH0d)
Inside Art: Scott D'Arcy (scottdarcy.squarespace.com)
Originally recorded under the band name Ascent.

7Skupina:
Dan White - Guitars
Andy James - Keyboards
Chris Gaduzo - Bass
Tom Rice - Drums
Hosté:
Diskografie Ascent
Vyšlo 13. června 2012,

Seznam skladeb:
01. Halcyon (8:59)
02. Lambda (10:49)
03. Icon (10:33)
Total Time: (30:21)

The first official release of Manchester based Progressive Metal band Ascent.


Nahráli:
Jonathan Worsley - Guitars, Bass, Piano
Hosté:
Matthew Bicknell (UK) - Flute and Alto Sax
Angela Schleihauf (Canada) - Oboe
Sashko Temelkoski (Macedonia) - Clarinet
Nick Montopoli (United States) - Violin
Carolina Teruel (Venezuela) - Cello
Daniel White (UK) - Guitar solo (04)
Diskografie The Course Of Empire
Vyšlo 31. října 2020,

Seznam skladeb:
01. The Savage State (3:21)
02. The Arcadian Or Pastoral State (6:53)
03. The Consummation Of Empire (6:15)
04. Destruction (4:54)
05. Desolation (5:57)
Total Time: (27:20)

Dne 31. října 2020 vydal další album "The Course Of Empire", tentokrát inspirované malbami Thomase Cola z 19. století se stejnými názvy.

Skupina:
Jonathan Worsley - All instruments
Hosté:
Xavier Lo - Additional Handclaps
Diskografie Automata
Vyšlo 22. dubna 2016,

Seznam skladeb:
01. Riverture (3:35)
02. Automation (4:46)
03. Self-Operating Machine (4:20)
04. Reflection (0:39)
05. Open Waters (2:34)
06. New World (5:12)
07. Old World (5:37)
Total Time: (26:43)

Arranged, Recorded, Produced, Mixed: Jonathan Worsley
V roce 2016 vydal Jonathan Worsley progresivně-rockové koncepční album "Automata" založené na novém originálním příběhu inspirovaném Georgem Orwellem "1984" a životem Oskara Specka.

Zpět
Ascent 2012

Ascent 2012

Konom 2014

Konom 2015Zpět
Oficiální stránky:
http://wheelband.net/
https://ascentband.bandcamp.com/
https://konom.bandcamp.com/album/konom
https://www.jonathanworsley.co.uk/


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  7.1.2023 
Poslední aktualizace: 7.1.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!