Kings of Mercia - progressrock.cz


Zpět
Uznávaný rock-metalový kytarista Jim Matheos (Fates Warning, Arch/Matheos) se spojil s výkonným rockovým zpěvákem Stevem Overlandem (FM), aby vytvořili novou skupinu Kings of Mercia. Duo na nadcházejícím debutovém albu doprovází spoluhráč z Matheos' Fates Warning Joey Vera na baskytaru a legendární bubeník Simon Philips.

Kombinace velkých riffů, hnaných rytmů, hutných, ale pružných basových linek a bohatých vokálních melodií vytvořila jednu z největších hudebních všech dob a v rukou Kings Of Mercia je tento recept opojný. Nejlépe známý jako zakládající kytarista Fates Warning, ale s bezpočtem dalších projektů, které má pod sebou - včetně Arch / Matheos a naposledy Tuesday The Sky - není Jim Matheos schopen udusit svou kreativitu.

Začátkem roku 2021 začal pracovat na písních, které se staly stejnojmenným debutovým albem Kings Of Mercia, které přineslo jeho osobitý styl, ale udělalo něco trochu jiného. "Začal jsem psát, aniž bych měl nějakou skutečnou představu o tom, jakým směrem se chci ubírat nebo co s materiálem udělám. Prvních pár písní se sešlo rychle a byly o něco přímočařejší, než jsem zvyklý, a opravdu jsem ten nápad se mi líbil, trochu se vracím ke svým raným kořenům heavy/hard rocku." Nemít žádné předem vytvořené představy o tom, jak by deska měla nebo měla nakonec znít, alespoň na začátku, určitě pomohlo, "stejně jako skutečnost, že je to naše první deska, takže nebylo nic, s čím by se dalo měřit, ani očekávání, že by měla žít." až, i když jen ve vlastní hlavě".

Když Matheos chrlil písně, další starostí bylo najít hudebníky, kteří by mu pomohli realizovat materiál, a jeho první prioritou byl zpěvák. Když dal dohromady seznam 30-40 uchazečů, kontaktoval hrstku z nich, ale u žádného to z růzličných důvodů nevyšlo. Byl to jeho přítel Jeff Wagner, kdo navrhl Steva Overlanda z FM a dalšího přítele, rockového novináře Davea Linga, kdo jim dal kontakt jeden druhému. "Jim se zeptal Davea na mé kontaktní údaje, mluvili jsme o jeho nápadu smíchat dva styly, jeho těžší pozadí s mým melodickým bluesovějším směrem," říká Overland. "Rozhodli jsme se zkusit spolupráci na jedné písni a podívat se, jak to funguje, přišli jsme se skladbou "Humankind" a oběma se nám to líbilo." Kombinace Matheosových riffů a Overlandových vokálů vytváří perfektní spolubydlící a evidentní chemie popírá fakt, že se nikdy nepotkali. "Oba jsme psali sami, já jsem dokončil písně instrumentálně a pak je poslal Steveovi, který si sám napsal texty a nahrál vokály. Ale nikdy nebyl okamžik, kdy by řekl: "Tuhle část nemám moc rád anebu tuhle píseň" a stejně tak nikdy nebylo nic, co mi poslal, kde jsem si myslel: "Hmm, tím si nejsem jistý..." Na všem, co jsem mu poslal, pracoval tak, jak je, a na všem, co mi poslal zpět, skončilo jako poslední vokály, poprvé. Takže tam nebylo žádné obvyklé 'co kdybys místo toho zkusil tohle?' že jsem si tak zvykl. To bylo opravdu osvěžující".

Jakmile se Matheos usadil v tomto hard-rockovém směru, teprve poté, co Matheos dostal prvních pár písní zpátky od Overlanda, bylo zcela jasné, jakou podobu nahrávka nabere, a zpěvák posílal své party každých pár týdnů, všechno se postupně skládalo dohromady. "Myslím, že "Humankind" vytvořilo precedens pro to, jak se album bude ubírat," říká Overland. "Je to těžká hymnická skladba, ale je svižná a má melodii. Přestože všechny písně mají svou vlastní identitu, myslím si, že jsou všechny velmi silné. Textově je to velmi rozmanité a v každé písni je jiné téma a příběh, takže celým albem neprobíhá žádný koncept nebo spojující vlákno."

Za bicí sestavou pro desku stojí legendární Simon Phillips (ex-Toto, Derek Sherinian), jeden z Matheosových oblíbených bubeníků. "Rozhodl jsem se jej kontaktovat z rozmaru, ve skutečnosti jsem nečekal, že bude k dispozici nebo se o tento projekt bude zajímat. Ale k mému překvapení se mu hudba líbila a dokázal zařadit nějakou nahrávku do svého plánu. Je mi ctí, že sdílím s ním zásluhy a nemohl jsem být šťastnější s tím, co k záznamu přidal." Skupinu doplnil baskytarista Joey Vera, kolega z Fates Warning, který přináší svůj typický styl a profesionalitu. "Můj starý přítel a spolupracovník Joey Vera byl přirozenou volbou pro baskytaru. Nejenže jsem věděl, že bude podá skvělý výkon, ale bylo příjemné mít mezi novými osobnostmi i známou tvář."

S těmito zapojenými hráči to byl již celkem snadný, bezstresový proces, dělat hudbu pro lásku a přijít s něčím, co zní povědomě a zároveň nově, rozšiřující repertoár všech zúčastněných. To znamená písně jako napůl akustická balada, napůl vychvalovaná "Too Far Gone" nebo krásná "Everyday Angels" a vzletná "Wrecking Ball", která desku otevírá na vysoké úrovni, vše oživené v dynamickém stylu.

Nejtěžší na celém procesu bylo vymyslet název kapely. "Nechtěli jsme přijít s Matheos/Overland, nebo Overland/Matheos, aj., Steve a já jsme pravděpodobně odpálili asi 50 nápadů, než jsme se rozhodli pro Kings Of Mercia. Je to skoro jediný, který se nám oběma líbil. Neexistuje žádný konkrétní význam nebo zpráva za tím." Dávalo smysl pojmenovat tak i desku, protože se jednalo o debut kapely, a vzhledem k tomu, kolik života je v písních, nebylo by překvapivé, kdyby se nestala první z mnoha spojení zúčastněných, kteří vytvořili něco zvláštního, a s Matheosovým permanentním tvůrčím hladem můžete od Kings Of Mercia slyšet mnohem více.

Sampler k novému albu byl zveřejněn digitálně 27. července 2022. První singl alba "Wrecking Ball" byl uvolněn 3. srpna 2022, druhý pod názvem "Liberate Me" pak 26. srpnq 2022. Bezejmenné album skupiny "Kings Of Mercia" vychází 23. září 2022 prostřednictvím Metal Blade Records.

Zpět
Členové kapely:
Jim Matheos - Guitars
Steve Overland - Vocals
Simon Phillips - Drums
Joey Vera - Bass
Bývalí členové a hosté:


Členové
(Narozen 22. listopadu 1962, Westfield, Massachusetts, USA)
Guitars


Jim Matheos je americký kytarista, je členom od roku 1983 a hlavním skladatelem progresivní metalové kapely Fates Warning. Protože zakládající baskytarista Joe DiBiase v roce 1996 skupinu opustil, stal se jejím stálým členem. Vydal také dvě sólová instrumentální alba u Metal Blade Records.

Kromě toho hraje ve vlastním projektu OSI (popsal jej jako "projekt se skupinovými aspiracemi") spolu s Kevinem Moore (Chroma Key, ex-Dream Theater) na klávesy, programování a zpěv. OSI také spolupracovali se Steven Wilsonem (No-Man/Porcupine Tree), Gavinem Harrisonem (King Crimson/Porcupine Tree), Mikaelem Akerfeldt (Opeth), Mike Portnoyem (ex-Dream Theater), Sean Malonem (Cynik) a Tim Bownessem (No-Man), a produkoval jejich tři alba (Office of Strategic Influence, Free a Blood) pro label InsideOut.

Také se podílel na projektu s názvem Gordian Knot, který je fúzí progresivního rocku a jazzu spolu s hudebníky jako Jason Gobel, Sean Reinert a duchovním otcem Gordian Knot Sean Malonem. V roce 2003 spolupracoval s původním zpěvákem Fates Warning Johnem Archem na jeho projektu "A Twist of Fate", což byla zpěvákova první profesionální nahrávka, když opustil skupinu poté, co nahráli a vydali v roce 1986 nahrávku "Awaken The Guardian". S Fates Warning natočil již deset alb. V současné době pracuje na jejich jedenáctém albu, které by mělo vyjít v roce 2012.

Členové
(narozen 16. července 1960, King's Lynn, Norfolk, United Kingdom)
Vocals


Steve Overland je jedním z nejnadanějších britských hudebníků, byl hlavním zpěvákem a skladatelem kapel Wildlife (1980-1983), FM (1986-1995, 2010-2022), The Ladder (2004-2007), Shadowman (2004-2017), Max and The Broadway Metal Choir a jeho vlastní skupiny Overland. Působil také v kapelách Groundbreaker, Lonerider (2019-2022), Ozone (2015) a So! (2000).

Overlandova téměř 30-letá kariéra začala v jeho rodném regionu Východní Anglie, kde v roce 1980 založil se svým bratrem Chrisem kapelu Wildlife. Skupinu vyhledal Adam Faith a brzy podepsala smlouvu s Chrysalis Records, která vydala debut této skupiny, album "Burning" v roce 1980. Kapela se přesunula k labelu Swan Song Records vlastněných Led Zeppelin pro jejich stejnojmenné následné album z roku 1983, na kterém hrál na bicí Simon Kirke. Kapelu také na krátkou dobu řídil Peter Grant. Zánik Swan Song v roce 1983 znamenal, že album Wildlife bylo nedostatečně propagováno a americké vydání alba bylo zrušeno. V této době skupina také nahrála píseň s názvem "Shot In The Dark", která nebyla nikdy uvedena na albu. Tato melodie však později posloužila jako prototyp stejnojmenné písně Ozzyho Osbourna. Verze Wildlife nebyla nikdy oficiálně vydána a kapela se brzy poté rozpadla.

Následně Overland vytvořil skupinu FM v AOR stylu s bývalými členy Wildlife Petem Juppem a Chrisem Overlandem. První album FM, vydané v roce 1986 na Portrait Records, se jmenovalo "Indiscreet". Další album skupiny "Tough It Out" vyšlo v roce 1989 s vážnou finanční podporou Epic Records, což byla mateřská společnost Portrait. Pro toto album skupina přizvala skladatele Desmonda Childa, který je znám svou prací na albu Bon Jovi "Slippery When Wet". Toto období v letech 1986 až 1989 vidělo skupinu na jejich komerčním vrcholu, když zaznamenala menší hityv UK Chart s "Frozen Heart", "Bad Luck" a nevydáném albu "Let Love Be The Leader". Kapela byla na turné jako hlavní vystupující, stejně jako podnikali podpůrné sloty s Bon Jovi, Tinou Turner a Meat Loaf.

Skupina poté odešla od Epic Records a podepsala smlouvu s Music for Nations na jejich třetí album "Takin' It To The Streets". Album vykazovalo posun k přímočařejšímu rockovému přístupu a také obsahovalo cover verzi "I Heard It Through The Grapevine", která vyšla jako singl. Toto bylo první album, které obsahovalo bývalého kytaristu Visage a ASAP Andyho Barnetta. Chris Overland opustil kapelu po turné Tough It Out. Čtvrté album FM "Aphrodisiac" následovalo v roce 1992 a je často považováno za nejlepší album kapely. Skupina poté podepsala smlouvu s labelem Raw Power, aby nahrála "Dead Man's Shoes", na kterém se objevil nový klávesista Jem Davis. Brzy poté v březnu 1996 se Steve Overland a Pete Jupp rozhodli rozpustit FM a založili skupinu So! s baskytaristou Wishbone Ash, Bobem Skeatem. Debutové album So! nazvané "Brass Monkey" (2000) mělo dvě velmi omezené verze, přičemž kopie obou z nich bylo obtížné sehnat.

Overland hojně nahrával v průběhu první dekády nového tisíciletí s kapelami The Ladder, Shadowman a v poslední době se svými sólovými alby "Break Away" (2008), "Diamond Dealer" (2009), "Epic" (2014) a "Contagious" (2016).

V roce 2007 se FM reformovali pro jednorázový koncert v Nottingham's Rock City, kde se stali hlavním představitelem Firefest IV. Toto 'jednorázové' shledání vedlo k trvalejší inkarnaci s Jimem Kirkpatrickem, který nahradil Andyho Barnetta na sólové kytaře. Overland a Kirkpatrick tvořili tým skladatelů nezávisle na kapele, než se Jim připojil k FM. FM od té doby koncertovali ve Velké Británii a po celé Evropě, a to jak jako headlineři, tak i na turné s Thin Lizzy, Journey, Foreigner a Europe. Bylo vydáno dalších pět alb "Metropolis" (2010), "Rockville" (2013), "Rockville II" (2013), "Heroes And Villains" (2015) a "Atomic Generation" (2018).

Overland se také objevil v broadwayské show Dreamtime, která měla úspěšný průběh v divadle Eda Sullivana.

Angličan Steve Overland má působivou profesionální dráhu. Historie, která sahá až do konce 70. let, kde byla jeho první velká nahrávka s kapelou Wildlife v roce 1980. Po jejím skončení Steve založil melodickou rockovou kapelu "FM", zodpovědnou za vynikající alba v průběhu let. let starý. Steve se původně připojil k Escape Music, aby poskytl hlavní vokály pro album Boston Tribute, kde zpíval "Amanda", jeden z vrcholů nahrávky. Také spojil své síly se Stevem Morrisem z „Heartland“ a nahráli čtyři alba jako „Shadowman“, z nichž všechna jsou rockovou komunitou vysoce respektována. V průběhu let napsal, nahrál a hrál vynikající písně.

"Scandalous" je Steveovo páté sólové album z roku 2020 a on sám je považuje za nejlepší. Tato nahrávka vyšla také na vinylu (limitovaná edice 300 kusů) s trochu jiným seznamem skladeb než na CD. Steve Overland ukazuje více a více evoluce a doufáme, že nám bude i nadále poskytovat impaktní materiál. Projekt Overland tvoří Steve Overland (zpěv), Tommy Denander (kytary a klávesy), Brian Tichy (bicí, s pasážemi Billy Idol, Foreigner, Ozzy Osbourne, Dead Daisies a Whitesnake) a Brian Anthony (baskytara, varhany Hammond).

Steve je dokonalý kytarista, skladatel a majitel mocného, bluesového hlasu, který dokáže přenést na míle daleko! Hudební tisk i fanoušci velkoryse chválí tohoto skromného chlapíka z Norfolku na východním pobřeží Anglie.

Členové
(Narozen 6. února 1957, London, Great Britain)
Drums, Percussion


Simon Phillips je britský jazzový a rockový bubeník (nominován na Grammy) a perkusionista, skladatel a hudební producent. Je znám jako člen skupiny Toto (1992-2014) a také svou spoluprací s mnoha dalšími hudebníky jako jsou např. The Who, Jeff Beck, 10cc, Judas Priest (1977), Mike Oldfield, Gary Moore, Michael Schenker, Bernie Marsden, Jon Lord, Nik Kershaw, Brian Eno, Toyah, Jon Anderson, Mike Rutherford, Tears for Fears, Mick Jagger, Asia, Phil Manzanera, John Wetton a mnozí další. Byl bubeníkem skupiny The Who během amerického reunionového turné kapely v roce 1989. Bubeníkem skupiny Toto se stal v roce 1992 po smrti Jeffa Porcara, kde působil do roku 2014.

Phillips začal hrát profesionálně ve 12 letech v dixielandové kapele, kterou vedl jeho otec Sid Phillips po dobu čtyř let. Po smrti svého otce začal hrát pop a rock a našel si práci v produkci muzikálu Jesus Christ Superstar. Pracoval jako hudebník pro členy obsazení, což vedlo k další studiové práci. Od 70. let 20. století spolupracoval s Jeffem Beckem, Gilem Evansem, Stanley Clarkem, Peterem Gabrielem, Petem Townshendem a Frankem Zappou.

Phillips byl bubeníkem v superskupině Phila Manzanery a Briana Ena 801 na jejich albu "801 Live" z roku 1976. Nahradil bubeníka Judas Priest Alana Moorea, aby hrál na albu kapely "Sin After Sin" (1977), a na tomto albu Phillips představil kombinaci kontrabasového bubnování, které v pozdějších letech definovalo heavy metal, zejména thrash metal jako žánr, který se objevil v 80. letech 20. století. Skladba "Dissident Aggressor" byla raným příkladem tempa a agrese, které se brzy stalo synonymem pro novou vlnu britského heavy metalu. Autor Andrew L. Cope popsal "Sin After Sin" jako klíčové album ve vývoji techniky heavy metalu, zvláště pro jeho použití dvojitého kopáku u bicích. Téhož roku Phillips hrál i v muzikálu Evita. Kolem roku 1978 udělal britský kytarista Gary Boyle album s názvem "The Dancer" se Simonem Phillipsem.

Phillips si zahrál na debutovém albu Michaela Schenkera z roku 1980 "The Michael Schenker Group", stejně jako na albu "Smallcreep's Day" Mikea Rutherforda. Na začátku 80. let Phillips tvořil část RMS s hudebníky Mo Foster a Ray Russellem. Phillips hrál a je spoluautorem písní na jazz-rockovém fusion albu Jeffa Becka "There & Back" z roku 1980, kde se vyznačoval jeho dvojitým talentem v písni "Space Boogie", kterou také napsal. Další skladba "The Pump" byla spoluautortvím Phillipse a objevila se na soundtracku k filmu "Risky Business" z roku 1983.

V roce 1981 založil Ph.D. s Jimem Diamondem a Tonym Hymasem. Tato skupina new wave vydala dvě alba a pět singlů, včetně "Little Suzi's On The Up" a "I Won't Let You Down", než se v roce 1983 rozpadla.

Byl bubeníkem skupiny The Who na jejich americkém reunion turné v roce 1989 a objevil se rovněž na sólových nahrávkách členů kapely Rogera Daltreyho a Peta Townshenda. V roce 1989 rovněž nahrál své debutové album s kapelou Protocol. Phillips, který chtěl ve své hudební kariéře udělat větší změny, se v 90. letech rozhodl přestěhovat do Los Angeles.

V roce 1992 Phillips dokončil nahrávání alba v Anglii, když jej Toto pozvalo, aby zastoupil Jeffa Porcara poté, co zemřel po dokončení nahrávky "Kingdom Of Desire". Stal se jedinou volbou kapely nahradit Jeffa ze dvou důvodů - Jeff sám viděl Phillipse jako jednoho ze svých nejoblíbenějších bubeníků (dalšími byli Gregg Bissonnette a Vinnie Colaiuta), a cestoval se Stevem Lukatherem a Carlosem Santanou na jejich sólových turné. Phillips se v této věci rozhodl trvale usadit v Los Angeles a začal s kapelou zkoušet. Po turné "Kingdom Of Desire" se Phillips oficiálně připojil k Toto.

Když skupina zahájila své turné Tambu v roce 1995, Phillips trpěl problémy se zády a nebyl schopen hrát na první etapě uvedeného turné. Skupina se obrátila na Gregga Bissonetta, aby jej nahradil. Když Phillips onemocněl před koncertem Night Of The Proms v roce 2004, Bissonette nebyl k dispozici, aby převzal jeho bubenické povinnosti, což způsobilo, že skupina místo toho pozvala Rickyho Lawsona. Phillipsova poslední show s Toto byla v roce 2013. Následující rok odešel, aby se mohl soustředit na svoji sólovou kariéru, a byl nahrazen Keithem Carlockem.

O pět let později vedl kapelu, která vystoupila na North Sea Jazz Festivalu. V roce 2000 nahrál jazzové album "Vantage Point" s trumpetistou Waltem Fowlerem, saxofonistou Brandonem Fieldsem a pianistou Jeffem Babkem. Spoluprodukoval a připravil alba Mika Oldfielda, Dereka Sheriniana a Toto. Po odchodu z Toto se stal členem tria s Hiromi Ueharou a basistou Anthonym Jacksonem. Phillips také spolupracoval s Big Country, Jackem Brucem, Davidem Gilmourem, Big Jimem Sullivanem a Whitesnake.

V roce 2009 se Phillips spojil s klávesistou Philippem Saissem a basistou Pino Palladinem a vytvořili instrumentální jazz/funk rockové trio: Phillips Saisse Palladino, PSP, které koncertovalo po Evropě v letech 2009 a 2010. Phillips také vystupoval na albu Joe Satrianiho "Super Colossal", kde se objevil ve více skladbách. Phillips se objevil na vzdělávacím videu Alana Parsonse Art & Science of Sound Recording a také na singlu programu "All Our Yesterdays". Hrál na albu Michael Schenker Group "In The Midst Of Beauty" a zúčastnil se světového turné k 30. výročí v roce 2010. Phillips je uveden na albu Hiromi Uehara z roku 2011 "Voice". Také cestoval s Hiromi a basistou Anthony Jacksonem v rámci projektu Hiromi Trio.

V roce 2019 se Phillips objevil na albu "Origin Of Species". Kromě hraní na bicí a klávesy aranžoval, mixoval a pomáhal produkovat. Jako své hlavní hudební vlivy Phillips uvádí bubeníky Buddy Riche, Tony Williamse, Billy Cobhama, Steve Gadda, Iana Paice, Tommy Aldridge a Bernarda Purdie.

Členové
(Narozen 24. dubna 1963, Los Angeles, California)
Bass


Hudební kariéru začal v roce 1982 se svou první kapelou Armored Saint, se kterou to táhl až do roku 1992, kdy jejich zpěvák se přidal ke skupině Anthrax. V roce 1994 vydal své první sólové CD nazvané prostě Joey Vera - "A Thousand Faces" u labelu Metal Blade. Pak koncertoval s malou kapelou a dělal předskokany Fates Warning nebo Korn. V roce 1995 byl zcela rozladěn a aby mohl směřovat dále, připojil se postupně ke různým cover kapelám hrajícím Classic Rock, R&B a Funk, Top 40 Pop apod.

Připojil se také k 11 členné africké skupině, která hrála původní pop music ze západní Afriky. Tehdy poprvé začal i studovat teorii a naučil se toho docela dost i ze svých zkušeností. V roce 1996 byl osloven skupinou Fates Warning, aby nahradil odcházejícího baskytaristu Joe DiBiase. Postupně s nima nahrál 4 desky a několik živých videí. Během tohoto období začínal i hudební inženýrství. Od té doby spolupracoval s The Plain White T’s, Ridel High, Anthrax, Mother Superior, Fates Warning, Armored Saint, Steel Prophet, DC4, Seven Witches, Engine atd...

S OSI nahrál jejich album "Free". Svoji druhou sólovou nahrávku pod hlavičkou projektu A Chinese Firedrill "Circles" napsal a nahrával od května 2005 do června 2006. Nahrával si všechny nástroje a vokály s výjimkou bicích. Hudba byla koncipována s touhou vytáhnout vlivy z minulosti a doplněná experimenty a prvotními vlivy jako Pink Floyd, Peter Gabriel, Rush, a nedávnými vlivy jako jsou Tool, Porcupine Tree, Kings X a OSI.

Zpět
Studiové desky:
2022 Kings Of Mercia
Ostatní nahrávky:Skupina:
Jim Matheos - Guitars
Steve Overland - Vocals
Simon Phillips - Drums
Joey Vera - Bass
Hosté:
Diskografie Kings Of Mercia
Vyšlo 23. září 2022, Metal Blade Records,

Seznam skladeb:
01. Wrecking Ball (3:54)
02. Humankind (4:13)
03. Sweet Revenge (4:38)
04. Set the World On Fire (4:16)
05. Too Far Gone (6:07)
06. Liberate Me (4:18)
07. Nowhere Man (4:20)
08. Everyday Angels (3:59)
09. Is It Right? (4:03)
10. Your Life (6:07)
Total Time: (00:00)


Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
https://kingsofmercia.com/
https://kingsofmercia.bandcamp.com/
https://www.metalblade.com/kingsofmercia/
https://www.facebook.com/KingsofMercia/?ref=page_internal
https://www.drumcenter.cz/novinka-426.html


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  17.9.2022 
Menu Poslední aktualizace: 17.9.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !