God Is An Astronaut - progressrock.cz
     
  

Zpět
Irská čtyřčlenná skupina GOD IS AN ASTRONAUT, která kraluje jako jedna z nejznámějších experimentálních instrumentálních skupin s respektovaným hudebním dědictvím trvajícím téměř 20 let, dosáhla po vydání svého 10. studiového alba "Ghost Tapes #10" kariérního měřítka. Kapela pochází z Glen of the Downs, Wicklow, Irsko, a založili ji dvojčata Niels a Torsten Kinsellovi v lednu 2002 a za název jim posloužil citát z filmu Nightbreed natočený podle novely Clive Barkera. Je to kultovní film béčkových hororů. Původně jsme se chtěli nazvat podle celé citace jednoho z mutantů, která zní: "God is an astronaut and Oz lies over the rainbow", ale nakonec to raději zkrátili. Je nutno podotknout, že společně dělají muziku už od roku 1996, ale již v roce 1992 jsme hráli v regulérní garážové rockové kapele. Kolem roku 1996 dělali elektronický projekt, což bylo v podstatě něco jako Chemical Brothers nebo Aphex Twin. V této elektronické éře měli několik hostujících zpěváků, na nahrávce znělo všechno skvěle, ale nikdy se jim nepodařilo toho daného zpěváka domluvit na vystoupení.

Je 25. června 1990. Čtrnáctiletá dvojčata Niels a Torsten Kinsella sedí na podlaze v přední místnosti svého domu v Glen of the Downs ve Wicklow, přilepení k televizi. Živě z Janova je vysíláno čtvrtfinále mistrovství světa. Irsko hraje s Rumunskem. Se zatajeným dechem sledují samotní chlapci Kinsella penaltový rozstřel, který se navždy zapíše do DNA jejich národa.

Když dvojčata vyrostla, hrála školní fotbal. Torsten nerad hrál proti drsným dětem, ale jeho otec Tommy jej povzbudil, aby se držel svého. Ve třídě jej škádlili, někdy i šikanovali. Školu nikdy neměl rád. Z nudy začal psát texty, nápady a příběhy. A po únavném formálním vzdělávání pokračoval ve stejném duchu. "Ve svých 20 letech jsem vůbec nechodil ven," říká Torsten. "Prostě jsem se zamkl, psal jsem a učil se své řemeslo."

Tvrdá práce nakonec přinesla své ovoce. Bratři získali vydavatelskou smlouvu s Peer Music a byli pozváni, aby dělali taneční remixy pro EMI. Ale nebyli spokojeni. "To jsou všechno kecy," stěžoval si Niels. "Měli bychom udělat něco, co se nám skutečně líbí, a pak můžeme říct‚ to jsme my."

God Is An Astronaut byl původně takový experiment udělat zajímavou desku tak, jak jsme si ji představovali. Chtěli udělat desku plnou hudby, která je bavila a ani od toho nečekali žádné reakce nebo něco navíc. Ovšem každá nahrávka, které kapela od té doby vdechla život, nabízí intenzivní zvukovou kulisu, která posluchače vede éterickým a emocionálním post rockovým ponorem do nekonečných sfér, přišla se zvukem, který kombinuje epické melodie post-rocku, preciznost elektronického Krautrocku a la Tangerine Dream, a prvky space rocku. Postupem času se na jejich alba začlenila aranžmá lesních rohů a nenápadné vokály, ale jejich hudba zůstala silně atmosférická, melodická a naléhavá.

Dobrodružství začalo v prosinci 2001 pouze s Torstenem (kytary, syntezátory, vox) a Nielsem (baskytara). V současné době se Niels také stará o obchodní a tour management na konci operace. Torsten stojí za kreativnějšími věcmi - a zajišťuje, aby počítače fungovaly. Na cestách otec dvojčat Tommy, dříve z psychedelické dublinské kapely Orange Machine, řídí jejich merchandising. Derval Freeman, vizuální umělec, když není na cestách, nyní osvětluje jejich pódia. "Měl jsem tušení, že by Derval mohl udělat něco dobrého s osvětlením," říká Torsten. "Přichází na to z jiné perspektivy. Nakonec to bylo úžasné."

V roce 2002 vydali své debutové album "The End Of The Beginning" pod vlastním labelem Revive Records. Deska, která obsahovala i singl "Fragile", způsobila zázrak, když v brutální žánrové konkurenci si mladá irská krev dokázala vydobýt silné postavení a získat bezpočet oddaných fanoušků. Bylo to všechno nenápadné, ale dostali dobré recenze. "To první album mělo být naším rozloučením s hudbou, ale byli jsme trochu povzbuzeni, tak jsme se rozhodli udělat ještě jedno," vzpomíná Niels. Dvě hudební videa, pro "The End Of The Beginning" a "From Dust To The Beyond", obě produkovaná skupinou, byla vysílána na MTV UK a dalších sítích MTV Europe. God Is An Astronaut považují každé ze svých alb za zvukovou "fotografii nebo momentku toho, kým jsme v určitém okamžiku".

Možná právě kvůli tomuto úspěchu s další deskou God Is An Astronaut nikam nespěchali. Přístup bratrů k jejich druhému albu byl ambicióznější. Od roku 2003 dvojčata Nielsen a Torsten Kinsellovi vystupují doplněni o bubeníka Lloyda Hanneye. Druhá řadová deska nesoucí název "All Is Violent, All Is Bright" vyšla až po třech letech v roce 2005. "Já a Torsten jsme poslali CD poštou do všech webzinů a rozhlasových stanic na planetě," říká Niels. "Čas ubíhal. Nedostali jsme moc zpětné vazby. Pak o tom najednou hodně lidí mluvilo. Na stránkách Last.fm jsme měli téměř milion přehrání. Nedávalo to žádný smysl. Stalo se to, že producenti rozhlasových stanic to dali dětem, takže v pozadí lidé sdíleli naši desku a budovalo to podzemní rozruch. Nebylo to kvůli rozhlasovému vysílání, bylo to proto, že rozhlasové stanice předaly těmto dětem CD zdarma a vytvořily si vlastní názor. Správné místo, správný čas, správná hudba".

"Ano, druhé album rezonovalo," říká Torsten, "vyšlo v ideální čas. Rok 2004, post-rock... druhá nebo třetí vlna ještě pořádně nezasáhla a my jsme byli přímo na jejím začátku". Na druhé desce se kapela lehce odpoutala od elektroniky a dala více prostoru elektrickým kytarám a živým bicím.

Poté, co bratři odehráli svou první show před pěti lidmi v The Isaac Butt, na Store Street, byli připraveni to vzdát. Pak jim nečekaně Derek Nally - booker Whelan’s v té době, od té doby, co zemřel - poskytl místo v legendárním Dublinu. Ještě neočekávanější bylo, že když vstoupili na pódium, bylo z 80% plné. Co se dělo? Najednou to lidi zajímalo. Torsten příběh doplnil: "Niels měl nějaké záběry Peta, jak izraelskí vědci experimentují na opicích. Ukázali jsme to během konkrétní písně - a další věc, celý dav se prostě vyprázdnil. Všichni odešli. Areál byl sakra prázdný. Video bylo tak špatné. Opice byla rozpůlena a krvácela. Byl tam jeden chlap, který zůstal a díval se".

"Dívám se na Nielse a říkám si "Ježíši". Ještě teď se z toho cítím nesvůj, pokaždé, když se ohlédnu, pomyslím si: "Ježíši, co jsi to udělal?" Náš tehdejší bubeník Noel Healy - to bylo pro něj všechno". "Píseň skončila a stala se ta nejpodivnější věc, dav se vrátil dovnitř. Nešli domů, jen čekali, až píseň skončí." Poté Pat O’Donnell, který jim dělal zvuk, řekl: "Ježíši, zkroť ty vizuály! Do prdele!" V tu chvíli se chlap, který tam zůstal, otočil, aby nesouhlasil: "Ne, to bylo zatraceně skvělé". Tim chlapem byl Fearghal McKee z Whipping Boy. Miloval to sakra. "Tak to je síla," řekl Fearghal, "odešli a vrátili se." A tak to začalo. Zmírnili vizuální stránku. A Torsten také vzal na radu svého otce, aby se na fotbalovém hřišti držel sám za sebe, a vnesl to do byznysu s živou hudbou. "Pokud budu mít pocit, že někdo trochu popohnal své štěstí, dám mu vědět," přemítá.

V polovině roku 2006 byla na základě licenční smlouvy s britským labelem Rocket Girl znovu vydáno EP s názvem "A Moment Of Stillness".

Třetí album kapely "Far From Refuge" vyšlo v dubnu 2007 na Revive Records a ke stažení přes jejich webové stránky. Skladba "Beyond The Dying Light" z desky je o Torstenově babičce, která byla velmi nábožensky založena. Když ležela na smrtelné posteli, ztratila veškerou víru v Boha. "Já věřící nejsem, ale když jsem si uvědomil, že už ani ona v sobě nemá žádnou víru, bylo to velmi smutné a musel jsem o tom něco napsat", dodává Torsten. Zvuk kapely na tomto albu byl zde dosud nejsyrovější za celou dobu kariéry. Ostatně se syrovějším zvukem pracovala kapela i na dalších deskách, které následně vycházely prakticky každý rok. "Far From Refuge" bylo propagováno vyprodaným evropským turné, které zasáhlo až do Moskvy a Istanbulu, kde zahráli pro festivalový dav čítající 25 000 lidí.

Jejich čtvrtá stejnojmenná deska "God Is An Astronaut" vyšla 7. listopadu 2008. Toto album při vydávání postihly finanční problémy, jelikož členové kapely byli ještě před vydáním okradeni o nástroje a veškerou výbavu v celkové hodnotě 20 000 dolarů. Na začátku roku 2008 se totiž God Is an Astronaut vydali na své první turné po Spojených státech. V den, kdy se měli vrátit domů, bylo z jejich dodávky v New Jersey ukradeno vybavení v hodnotě 20 000 dolarů. Jejich vybavení nebylo pojištěno a náklady na turné, které je údajně již stálo 20 000 dolarů, se náhle zdvojnásobily. Stalo se tak na konci turné skupiny, kdy kapela již měla namířeno domů do Evropy. Na této novince se kapela snažila ze svého osvědčeného zvuku vydolovat další kladné body a spíše než na nějakou velikou revoluci v jejich směřování se soustředili na zdokonalení stylu, se kterým se jasně vyprofilovali na předchozím albu.

Od roku 2007 se kapele God Is An Astronaut podařilo získávat publikum. "Je těžké to říci. Od roku 2007 jsme začali pořádně koncertovat. Lidé nás mohli slyšet prostřednictvím Last.fm, která byla v té době populární. Nebo možná místa, jako je Itálie, mají pro náš druh hudby spíše undergroundový ústní projev". Torsten v rozhovoru doplnil: Fanoušci jsou prostě všude. Do Bukurešti bychom mohli přitáhnout 500 lidí," říká. "Rusko je zvláštní anomálie. Nikdy jsme tam nic neprodali, ale na našich vystoupeních je 2000 lidí. V místech jako Čína a Kanada se nám daří velmi dobře. Ve skutečnosti se nám daří všude od Běloruska po Turecko a od Brazílie po Jižní Afriku. A pokaždé, když se dostaneme do USA, show se ještě zvětší. Irsko se skutečně začíná budovat," dodává. "Doma je velmi loajální publikum. Je to však legrační: Spojené království je pro nás těžší než většina zemí. Je možné, že je velmi tiskem a rádii ovlivňované".

Irští post-rockoví instrumentalisté God Is an Astronaut si naplánovali v průběhu léta 2010 vydat své již páté řadové album. To ponese příznačný název "Age Of The Fifth Sun". Dne 12. února 2010 byl na webových stránkách kapely vydán singl s názvem "In The Distance Fading", druhá píseň z jejich pátého alba. Skladba má typický průběh pro kapelu - úvodní lehké melancholické tóny brzy prostoupí výrazné bicí, píseň časem plynule graduje, až nakonec vyústí v rychlý a hutně znějící závěr. Zajímavostí je, že elektrická kytara, nosný pilíř drtivé většiny skladeb God Is an Astronaut je zde odsunuta do pozadí na úkor klávesových nástrojů. Album nazvané "Age Of The Fifth Sun" vyšlo 17. května 2010. Tohoto roku se kapela stala kvartetem, ke kterému se přidal klávesista/kytarista Jamie Dean.

God Is an Astronaut vystoupili na Eurosonic Festivalu v roce 2012, kdy bylo Irsko "Spotlight Country". Pro živá vystoupení kapely často využívají promítané, vlastnoručně upravené záběry spolu se světelnými aranžemi, aby vytvořily to, co nazývají "plnohodnotnou audiovizuální show". Každá skladba je doplněna vlastním videem.

Teprve šesté řadové album God Is an Astronaut "Origins" bylo vydáno v roce 2013 po tříleté pauze, kterou kapela využila k přeskupení sil, načerpání nových nápadů a především rozšíření sestavy o kytaristu a klávesistu Jamieho Deana. Poté vyrazili na turné a vystupovali na místech jako je Čína, Rusko, Brazílie a Evropa.

V červnu 2015 vyšlo sedmé řadové album kapely "Helios | Erebus", které chytře balancuje mezi živelnými kytarami a klidnými ambientními plochami. Robert Murphy začal během roku 2017 hrát na klávesy a kytary během koncertů skupiny. Přebal alba je založen na aztéckém umění navrženém baskytaristou Nielsem Kinsellou. Torsten Kinsella řekl, že řecká slova a snímky nemusí nutně souviset s žádným ústředním tématem, spíše se jedná o "jména, která se hodí ke skladbám". Popsal, že album obsahuje "momenty temnoty... momenty jasu", prostě "temnější desku" vytvořenou z myšlenky "apokalyptické kultury". Album je pojmenováno po řeckém mytologickém bohu Héliovi, zosobnění Slunce, a Erebovi, ztělesněním temnoty. V souladu s obecným starověkým a mytologickým tématem některé skladby nacházející se na albu bsahují latinská slova a fráze. Úvodní skladba "Agneya" je pojmenována po dceři boha ohně v hinduistické mytologii, a to ve svém odkazu na starověkou mytologii. Navzdory tomu, že v žádné konkrétní kultuře neexistuje ústřední téma. Kinsella tvrdí, že "tajemné starověké civilizace jako Řekové, Vikingové, Mayové, Aztékové [a] Egypťané" jsou stálým zdrojem inspirace.

Irská senzace God Is An Astronaut se po delší době vrací na místo činu. Jedno z nejvýraznějších jmen světové post-rock/shoegaze scény se v rámci svého podzimního turné zastaví 21. října 2010 v bratislavském Randalu a 22. října 2010 v pražském klubu Futurum. Instrumentální kvartet s sebou přivezl písně právě z čerstvé desky "Helios | Erebus". God Is An Astronaut v pražském Futurum Music Baru odehrála průřez svojí bohatou diskografií, včetně čerstvé desky "Helios/Erebus", a potvrdila pověst špiček post-rockové scény. Klíčovou úlohu sehrály energie a emoce.

V roce 2018 God Is an Astronaut vydali "Epitaph", jejich osmé plnohodnotné studiové album, které je silně ovlivněno životní tragédií, která se dotkla blízké rodiny kapely. "Inspirací pro toto album byl náš sedmiletý bratranec, který zemřel za tragických okolností. Pro rodinu to bylo velmi traumatické a zanechalo to v nás pocit bezmocnosti, zoufalství a strachu nad touto obrovskou ztrátou. Hudba se stala způsobem, jak to zvládnout," vysvětlila dvojčata Kinsellovi pro server Brooklyn Vegan. Nils dodal: "Věděli jsme, že toto album bude o smrti a když Robert nahrál svoji část na piáno, nebylo to ono. Museli jsme to udělat tak, aby piano znělo velmi intimně a potemněle. Kontext "Epitaph" je o cestě, jak se vyrovnat se smrtí a zármutkem, což nejde vyjádřit slovy. Mám radost z toho, jak deska ve finále zní. Závažných témat jsme se dotkli už v minulosti, ale určitě jiná alba nezní tak temně a vážně, jako "Epitaph". Celá deska "Epitaph" je inspirována synovcovým pohřbem a celkově tou zkušeností. Když jsem vešel do té místnosti a v rakvi byl sedmiletý chlapec, úplně mi to vzalo dech. "Epitaph" je o té hrůze, kterou takový pohřeb způsobí a naše hudba je o zachycení takových momentů dokud jsou čerstvé". Jedná se proto podle nich o jejich nejosobnější album. Na desce se s nimi podílel i bývalý klávesista Jamie Dean.

Irská formace God Is An Astronaut, která se již zařadila mezi nejvýznamnější interprety současné post-rockové scény, dorazila dne 2. května 2018 i do České republiky. Fanoušci v pražském Meetfactory se tak mohli těšit nejen na známé singly, ale rovněž písně ze zbrusu nového alba Epitaph. K vystoupením v České republice je třeba dodat, že God Is An Astronaut již dvakrát na festivalu Brutal Assault a jednou i v klubu Matrix. V roce 2019 dělali live show i na německé televizi v Rockpalast. Dne 5. září 2019 kapela vystoupila i v poslední den 25. ročníku festivalu Rock for People u Hradce Králové.

Zpočátku, když začal lockdown, všechno se zastavilo, nakonec jim bylo dovoleno znovu zkoušet a vláda zavedla opatření, kde se umělecká a kulturní představení mohla odehrávat za zavřenými dveřmi. Kapela zažila určitý stupeň "kabinové horečky", což jim přidávalo na napětí při psaní písní a vystoupeních. Pozitivní je, že pandemic jim poskytl čas navíc na přetvoření jejich zvuku, experimentovali se zesilovači a pedály, byli velmi spokojeni se zvukem a prodali képe digitální modeláře zesilovačů. Nový zvuk je syrovější a výraznější.

V únoru 2021 kapela vydala "Ghost Tapes #10" na Napalm Records. Pro vydání desátého alba zvolili radikálně odlišný hudební přístup než u svého předchůdce "Epitaph" z roku 2018 se zaměřením na hudební nastavení pohybu a intenzity. K dosažení toho na albu přispěli dva úžasní hosté, které zprostředkoval kytarista i pianista skupiny Jamie Dean. Jsou jimi Jo Quail na violoncello a Jimmy Scanlan na kytaru. Na albu "Ghost Tapes #10" znovu oživují klasickou sestavu kapely s Jamiem Deanem, pokud jde o klavír a kytaru, a místo aby navázali tam, kde kvarteto skončilo v roce 2018, zkoumají radikálně odlišný přístup se zaměřením na pohyb a intenzitu. I když je album určitě tím nejzuřivějším studiovým albem God is an Astronaut k dnešnímu dni, stále si zachovává všechny bohaté hudební a emotivní prvky, kterými je kapela známá tím, že manévruje kolem luminiscence a zároveň nabízí drsné, hluboké odrazy. Umělecká díla jako "Burial", "In Flux" nebo "Barren Trees", s dalšími kytarami mimo jiné od Jimmyho Scanlana, jsou důkazem těchto zvukových ilustrací. Album bližší, atmosférické "Luminous Waves", přenese posluchače do tranzového myšlení - uchvátí je meditativním, hlubokým spojením s jejich vnitřním já, a když se nechá unášet strhujícími melodiemi hostující virtuózky na violoncello Jo Quail. Detailní grafiku alba vytvořil David Rooney (www.davidrooney.com), uznávaný za svou práci s kapelou v minulosti, a nahrává pocitu předtuchy a nejistých časů, ve kterých žijeme.

"Ghost Tapes #10" nebylo napsáno o konkrétní události, ale je spíše reflexí posledních 2 let, které pro ně byly bezprecedentní. Jejich poslední živé vystoupení bylo v Bostonu před téměř 16 měsíci. Turné k 15-letému výročí All is Violent v roce 2020 ztroskotalo kvůli pandemii a to bylo obzvláště frustrující, protože nebyli příliš zaneprázdněni turné v roce 2019, skandinávské turné skončilo už v dubnu a americké turné na podzim je stálo hodně peněz. Když se vrátili domů, napsali něco s napětím a intenzitou, bylo to přirozené. "Burial" byla první píseň, kterou napsali pro "Ghost Tapes #10", která se dotýká následků "Epitaph", které bylo napsáno na památku jejich 7-letého bratrance "Oisína", "Burial" je přechodem mezi oběma alby.

V rámci výročního turné k desce "All Is Violent, All Is Bright" z roku 2005 se do Prahy vrací irská legenda postrocku God Is An Astronaut, když 28. května 2022 vystoupí v Paláci Akropolis.

Irské hudební seskupení God Is An Astronaut kombinuje rock s elektronikou a jejich harmonické postupy navozují ten správný mix melancholie a štastných konců pro život pod šedou zimní oblohou. Jejich poznávacím znamením je převážně mix piana, vybrnkávané kytary, ambientních klávesových ploch a šikovné rytmiky. Kapela je čistě instumentální, náznaky vokálů obsahují jen některé klávesové party, jejich fúze rockové instrumentace s éterickým a emocionálním zvukem, úchvatnou dynamikou a ohromující melodií, to je to, co dělá ze skupiny God Is An Astronaut jednu z předním instrumentálních skupin současnosti. Během živých vystoupení hraje podstatnou roli také vizuální složka. Kapela proslula světelnou show a originálními videoprojekcemi ke každé písni ze setlistu.

"Je to elektronický instrumentální rock se zaměřením na melodii a emoce. Musí ve vás něco vyvolat. To je moje jediné pravidlo pro tuto skupinu," říká Torsten. "Nikdo nezná skutečný příběh toho, jak jsme se dostali k tomuto (post-rockovému) žánru. A kdyby si někdo udělal domácí úkol, dokázal by rozeznat rozdíl mezi napodobiteli a lidmi, kteří oprávněně mají svůj vlastní zvuk. V post-rockové hudbě existuje elitářství. A mimo post-rock máte lidi, kteří to vidí jako naprosto necool". Torsten vysvětluje: "Naše hudba nemá nic společného s vlnou kapel z konce 90. let, nikdy ji neovlivnili. Vyšli jsme z prostředí elektronického rocku - primárně těžké rockové hudby z počátku 90. let a kombinovali jsme to s taneční hudbou jako stylem. Ale nejdůležitější věc, kterou jsme se naučili, bylo nenapodobovat. Jsem rád, že tato hudba je originální a že je v ní naše osobnost".

Irská kapela God Is An Astronaut vydala v červenci 2022 "new-old" release, tedy novou verzi jejich skvělého debutového alba, kterým to všechno začalo. Irové v posledních časech pandemie hýřili nejrůznějšími přehrávkami, přeregistracemi a koncerty, které se stejně nikdy nekonaly. A tak se ještě před nahrávkou z roku 2021, zatím posledního studiového alba "Ghost Tapes #10", rozhodli o rok dříve oslavit 15. výročí od vydání klasiky "All Is Violent, All Is Bright". Vyšla jeho remasterovaná edice s novým obalem a hudebníci plánovali této skutečnosti dodat na lesku koncertním turné, které se z důvodu celosvětové uzamčení neuskutečnilo. Neohroženi umělci v květnu 2021 vydali album "All Is Violent, All Is Bright Live" s ještě jedním premiérovým obalem, který obsahoval nové verze skladeb z tohoto alba nahrané živě v lednu 2021 ve Windmill Lane Recording Studios v Dublinu. Jako by toho nebylo málo, letos v září 2021 zveřejnili čerstvý koncert "Live @ Opium Dublin", natočený o měsíc dříve, samozřejmě v klubu Opium v Dublinu, kde zazněly všechny skladby z "Ghost Tapes #10".

Tím však jejich retrospektivní výlety neskončily, protože letos 15. července 2022 u příležitosti 20. výročí vydání debutového alba "The End Of The Beginning" vydali Irové novou verzi tohoto alba ve fyzickém formátu. A tady je kuriozita - nejen že kompletně změnili jeho grafickou podobu, úplně jinou než na debutu, ale dokonce úhledně a důmyslně přetvořili i jeho název. Jedním slovem to byl "Konec začátku" a nyní je to "Začátek konce", tedy "The Beginning Of The End". Nové album obsahuje úplně stejné písně jako na debutovém albu, ale ve zcela změněné podobě! Byly nahrány ve Windmill Lane Recording Studios v Dublinu 3. října 2021, což ukazuje, jak se jejich hudba během těchto dvou desetiletí vyvíjela. Muzikanti při zachování původních melodií představili spoustu aranžérských chutí a variací, které už při hraní těchto skladeb používali na koncertech. Udělali také technický pokrok, zejména v elektronice, která se na "The End Of The Beginning" omezila na klávesový sekvencer a sampler Akai S3000. Vzhledem k tomu, že vše bylo nahráno živě, je z toho cítit více výrazu, rockového žáru a emocí.

Příkladů je zde mnoho, například začátek alba "The End Of The Beginning", jehož název odkazuje na slavný projev Winstona Churchilla o bitvě u El Alameinu: "Tohle není konec, není to ani začátek konce. Může to být konec začátku.", který je nejen delší, ale také psychedeličtější a temnější. Ostatně album se zdá být dokonalým komentářem doby, ve které žijeme - od přebalu, na kterém je válkou zničená koncertní síň a klavír, až po obecné poselství, že síla hudby přesahuje válku a čas. A další skladba "From Dust To The Beyond", prodloužená o 2 minuty, je téměř nový kousek, který se vymyká jemnosti a jemnosti originálu, používá jiný rytmus a čerpá více z improvizace. Obecně jde o velmi dobré album ukazující sílu nastupujícího stylu, jehož pilíři byly a jsou jakýsi trans, hybnost a hypnotismus zasazený do krásných melodických témat.

Zpět
Členové:
Torsten Kinsella - Guitars, Piano, Synths (2002-present)
Niels Kinsella - Bass (2002-present)
Lloyd Hanney - Drums (2003-present)
Jamie Dean - Piano/Synths, Guitars (2010-2017, 2020-present)
Bývalí členové:
Gazz Carr - Keyboards, Synthesizer, Guitars (2012-2013, 2019)
Robert Murphy - Keyboards, Synthesizer, Guitars (touring, 2017-2019)

Členové Torsten Kinsella
(Narozen ***)
Guitars, Piano, Synths


Torsten Kinsella je irský hudebník a sólový zpěvák a kytarista irské post rockové kapely God is an Astronaut. Torsten a Niels jsou dvojčata a původem jsou napůl Němci a Irové, jména pocházejí z matčiny strany, která je původem z německého Hamburku.

Když dvojčata vyrůstala, hrála školní fotbal. Torsten nerad hrál proti drsným dětem, ale jeho otec Tommy jej povzbuzoval, aby se držel svého. Ve třídě jej škádlili, někdy i šikanovali. Školu neměl nikdy rád. Z nudy proto začal psát texty, nápady a příběhy. A po únavném formálním vzdělávání pokračoval ve stejném duchu. "Ve svých 20 letech jsem vůbec nechodil ven," říká Torsten. "Prostě jsem se zamkl, psal jsem a učil se své řemeslo."

Bratři společně dělají muziku už od roku 1996, ale již v roce 1992 hráli v regulérní garážové rockové kapele. Kolem roku 1996 dělali elektronický projekt, což bylo v podstatě něco jako Chemical Brothers nebo Aphex Twin. V této elektronické éře měli několik hostujících zpěváků, na nahrávce znělo všechno skvěle, ale nikdy se jim nepodařilo toho daného zpěváka domluvit na vystoupení.

Dobrodružství začalo v prosinci 2001 pouze s Torstenem (kytary, syntezátory, vox) a Nielsem (baskytara). Tvrdá práce nakonec přinesla své ovoce. Bratři získali vydavatelskou smlouvu s Peer Music a byli pozváni, aby dělali taneční remixy pro EMI. Ale nebyli spokojeni. "To jsou všechno kecy," stěžoval si Niels. "Měli bychom udělat něco, co se nám skutečně líbí, a pak můžeme říct‚ to jsme my."

God is an Astronaut byl původně takový experiment udělat zajímavou desku tak, jak jsme si ji představovali. Chtěli udělat desku plnou hudby, která je bavila a ani od toho nečekali žádné reakce nebo něco navíc. V roce 2002 vydali své debutové album "The End Of The Beginning" pod vlastním labelem Revive Records. Deska způsobila zázrak, když v brutální žánrové konkurenci si mladá irská krev dokázala vydobýt silné postavení a získat bezpočet oddaných fanoušků. Což trvá dodnes.

Členové Niels Kinsella
(Narozen ***)
Bass


Nils Kinsella je irský hudebník a basista irské post rockové kapely God is an Astronaut. Torsten a Niels jsou dvojčata a původem jsou napůl Němci a Irové, jména pocházejí z matčiny strany, která je původem z německého Hamburku.

Když dvojčata vyrůstala, hrála školní fotbal. Bratři společně dělají muziku už od roku 1996, ale již v roce 1992 hráli v regulérní garážové rockové kapele. Kolem roku 1996 dělali elektronický projekt, což bylo v podstatě něco jako Chemical Brothers nebo Aphex Twin. V této elektronické éře měli několik hostujících zpěváků, na nahrávce znělo všechno skvěle, ale nikdy se jim nepodařilo toho daného zpěváka domluvit na vystoupení.

Dobrodružství začalo v prosinci 2001 pouze s Torstenem (kytary, syntezátory, vox) a Nielsem (baskytara). Tvrdá práce nakonec přinesla své ovoce. Bratři získali vydavatelskou smlouvu s Peer Music a byli pozváni, aby dělali taneční remixy pro EMI. Ale nebyli spokojeni. "To jsou všechno kecy," stěžoval si Niels. "Měli bychom udělat něco, co se nám skutečně líbí, a pak můžeme říct‚ to jsme my."

God is an Astronaut byl původně takový experiment udělat zajímavou desku tak, jak jsme si ji představovali. Chtěli udělat desku plnou hudby, která je bavila a ani od toho nečekali žádné reakce nebo něco navíc. V roce 2002 vydali své debutové album "The End Of The Beginning" pod vlastním labelem Revive Records. Deska způsobila zázrak, když v brutální žánrové konkurenci si mladá irská krev dokázala vydobýt silné postavení a získat bezpočet oddaných fanoušků. Což trvá dodnes.

Členové Jamie Dean
(Narozen ***)
Piano/Synths, Guitars


Jamie Dean je irský hudebník a hráč na piano, klávesy a kytaru. Je znám jako člen kapely God is an Astronaut.

Členové Lloyd Hanney
(Narozen ***, Bray Co. Wicklow, Ireland)
Drums, Percussion


Lloyd Hanney je irský bubeník a člen postrockové kapely God is an Astronaut. Připojil se k nim na konci roku 2003 a dodnes s nimi natočil 7 alb. Působí také v kapele Tuesday The Sky.

Lloyd začal hrát na bicí v devíti letech, vyrůstal v hudební rodině, ovlivnil ho jeho táta Chris, který hrál na kytaru s irskou rockovou kapelou Time Machine, a bratranec jeho mámy, Robbie Brennan, který hrál na bicí s Philem Lynottem a Paulem Bradym.

Lloyd studoval šest let u skvělého irského jazzového bubeníka Johnnyho Wadhama a učil se styly bubnování od Steva Gadda, Buddyho Riche, Harveyho Masona a také od samotného Johna. První Lloydovou kapelou byla irská metalová kapela z 80. let Skyline, která vyhrála národní bitvu kapel.

Poté, co hrál s různými kapelami v letech na střední škole, se Lloyd v roce 1990 připojil k irské bluesové skupině Jenkins Ear. Vydali singl nazvaný "Too Late", který měl spoustu vysálání v národních rádiích a zajistil jim podporu turné s legendární britskou bluesovou kapelou Doctor Feel Good.

Během 90. a počátkem nového století Lloyd nahrával s různými umělci, jako je irské elektronické duo Ufeari, také pro frontmana Whipping Boy Ferghala McKee na jeho sólovém projektu a singlu "What You Wanna Start".

K postrockové kapele God is an Astronaut se připojil na konci roku 2003 a od té doby s nimi natočil již všechna alba.

Lloyd je původem z Bray Co. Wicklow Ireland a nyní žije v Dublinu se svou partnerkou Maeve a jejich 3 chlapci.

Členové Gazz Carr
(Narozen ***)
Keyboards, Synthesizer, Guitars


Gazz Carr je irský hudebník a hráč na klávesy, syntezátor a kytaru, a velký nadšenec do pedálů. V roce 2019 se po pětileté přestávce vrátil do skupiny God is an Astronaut. Je také členem Butterfly Explosion a obratně vyvažuje turné se svou každodenní prací v IT.

Členové Robert Murphy
(Narozen ***)
Keyboards, Synthesizer, Guitars


Robert Murphy je irský hudebník a hráč na klávesy, syntezátor a kytaru. Hraje také s irskou elektronickou skupinou Xenon Field po boku scénického manažera God is an Astronaut Conora Drinana. Vzhledem k emotivní povaze nejnovějšího alba "Epitaph" se Torsten obrátil o pomoc na Roba a Conora. "Nejtěžší je snažit se zůstat relevantní," poznamenává. "Rob a Conor měli velmi konkrétní názory na to, co jsme dělali." S věcmi, které kluci přinesli na stůl, je "Epitaph" pravděpodobně nejoceňovanějším albem, které kapela měla od "All Is Violent..." v roce 2005.

Zpět
Studiové desky:
2022 The Beginning Of The End
2021 Ghost Tapes #10
2018 Epitaph
2015 Helios | Erebus
2013 Origins
2010 Age Of The Fifth Sun
2008 God Is An Astronaut
2007 Far From Refuge
2006 A Moment Of Stillness
2005 All Is Violent, All Is Bright
2002 The End Of The Beginning
Ostatní nahrávky:
2021 Live @ Opium Dublin
2021 All is Violent, All is Bright LiveSkupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Piano, Vocals
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Jamie Dean - Guitars, Keyboards, Piano
Hosté:
Diskografie The Beginning Of The End
Vyšlo 2022, Napalm Records, (Europe)

Seznam skladeb:
01. The End Of The Beginning (4:45)
02. From Dust To The Beyond (7:05)
03. Ascend To Oblivion (4:17)
04. Coda (4:33)
05. Remembrance (5:07)
06. Point Pleasant (5:58)
07. Fall From The Stars (4:19)
08. Twilight (4:33)
09. Coma (1:16)
10. Route 666 (5:06)
11. Lost Symphony (5:05)
Total Time: (52:04)

Artwork: David Rooney (www.davidrooney.com)

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Piano, Synthesizers
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Jamie Dean - Guitars, Piano
Hosté:
Jimmy Scanlan - Additional Guitars (02,03,06)
Jo Quail - Cello (07)
Diskografie Ghost Tapes #10
Vyšlo 12. února 2021, Napalm Records, NPR977DP (Europe)

Seznam skladeb:
01. Adrift (6:57)
02. Burial (6:04)
03. In Flux (6:08)
04. Spectres (4:29)
05. Fade (5:37)
06. Barren Trees (4:11)
07. Luminous Waves (3:48)
Total Time: (37:14)

Artwork: David Rooney (www.davidrooney.com)

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Piano, Synths, Vox
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Jamie Dean - Additional Piano/Keys (01,02,03)
Hosté:
Jimmy Scanlon - Additional Guitar (01,02,03,04,05,06)
Brian Harris - Additional Guitar (02)

Diskografie Epitaph
Vyšlo 27. dubna 2018, Napalm Records, NPR 778 DP (USA/Europe)

Seznam skladeb:
01. Epitaph (7:53)
02. Mortal Coil (5:32)
03. Winter Dusk/Awakening (6:42)
04. Seance Room (7:40)
05. Komorebi (5:31)
06. Medea (6:58)
07. Oisín (4:18)
Total Time (44:34)

Written and performed: God Is An Astronaut
Produced and mixed: God Is An Astronaut
Post Production and programming: Xenon Field - www.xenonfield.com
Mastered: Tim Young @ Metropolis Mastering
Artwork: Fursy Teyssier - www.lesdiscrets.com

Skupina:
Niels Kinsella - Bass
Jamie Dean - Keyboards, Guitar, Vocals
Lloyd Hanney - Drums
Torsten Kinsella - Keyboards, Vocals, Guitars, Programming
Hosté:
Jimmy Scanlan - Additional Guitar (07)
Diskografie Helios | Erebus
Vyšlo 21. června 2015, Revive Records, RVECD018 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. Agneya (4:58)
02. Pig Powder (5:40)
03. Vetus Memoria (5:20)
04. Finem Solis (5:03)
05. Helios Erebus (8:31)
06. Obscura Somnia (4:04)
07. Centralia (6:47)
08. Sea of Trees (4:49)
Total Time (45:12)

All songs written and produced: God Is An Astronaut
Produced, Recorded: Torsten Kinsella
Mastered: Tim Young @ Metropolis Mastering
Design, Artwork: Niels Kinsella

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Jamie Dean - Keyboards, Vocals
Hosté:
Pat O'Donnell - Guitars, Vocals, Keyboards
Thomas Kinsella - Bass (01)
Gazz Carr - Vocals (03)
Donal McGuinness - Trombone
Kevin Foran - Trumpet
Diskografie Origins
Vyšlo 4. září 2013, Rocket Girl, RGIRL98 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Last March (4:43)
02. Calistoga (4:30)
03. Reverse World (5:10)
04. Transmissions (4:03)
05. Weightless (4:12)
06. Exit Dream (3:31)
07. Signal Rays (4:07)
08. Autumn Song (3:47)
09. Spiral Code (4:13)
10. Strange Steps (4:55)
11. Red Moon Lagoon (4:45)
12. Light Years from Home (5:06)
Total Time (53:02)

Produced and recorded: Torsten Kinsella and Pat O'Donnell
Mixing: Zachary Dutton Hanney
Mastered: Tim Young @ Metropolis Mastering
Artwork: Derval Freeman - dervalfreeman.com
Sleeve Design: Niels Kinsella

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Hosté:
Diskografie Age Of The Fifth Sun
Vyšlo 1. dubna 2010, Revive Records, RVECD011 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. Worlds In Collision (7:39)
02. In The Distance Fading (4:31)
03. Lost Kingdom (5:23)
04. Golden Sky (6:33)
05. Dark Rift (5:07)
06. Parallel Highway (3:56)
07. Shining Through (5:08)
08. Age Of The Fifth Sun (6:28)
09. Paradise Remains (2:25)
Total Time: (47:10)

All songs written and produced: God Is An Astronaut
Mastered: Tim Young @ Metropolis Mastering in London
Artwork: Dave King

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Hosté:
Colm Hassett - Percussion
Dara O'Brien - Sitar
Chris Hanney - Guitar
Zachary Dutton Hanney - Guitar
Diskografie God Is An Astronaut
Vyšlo 1. listopadu 2008, Revive Records, RVECD009 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. Shadows (5:04)
02. Post Mortem (5:49)
03. Echoes (5:06)
04. Snowfall (6:37)
05. First Day Of Sun (3:35)
06. No Return (6:02)
07. Zodiac (5:22)
08. Remaining Light (5:28)
09. Shores Of Orion (5:12)
10. Loss (6:15)
Total Time (54:30)

All songs written and produced: God Is An Astronaut
Remastered: Tim Young @ Metropolis Mastering in London in 2011
Artwork by Dave King

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Hosté:
Chris Hanney - Guitars
Pat O'Donnell - Strings, Guitars
Diskografie Far From Refuge
Vyšlo 1. dubna 2007, Revive Records, RVECD008 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. Radau (5:52)
02. Far From Refuge (6:52)
03. Sunrise In Aries (4:21)
04. Grace Descending (5:31)
05. New Years End (4:17)
06. Darkfall (3:37)
07. Tempus Horizon (5:06)
08. Lateral Noise (1:51)
09. Beyond The Dying Light (5:37)
Total Time (43:04)

Recorded on September, 2006 - March, 2007 at Quill Lane Studios
All Songs Written and Produced: God Is An Astronaut
Remastered: Tim Young @ Metropolis Mastering in London in 2011
Artwork: Niels Kinsella

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Hosté:
Pat O'Donnell - Guitars, Strings
Thomas Kinsella - Bass Guitar
Diskografie A Moment Of Stillness
Vyšlo 1. ledna 2006, Revive Records, RVECD007 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. Frozen Twilight (6:17)
02. A Moment Of Stillness (4:41)
03. Forever Lost (Reprise) (5:27)
04. Elysian Fields (3:13)
05. Crystal Canyon (1:53)
06. Endless Dream (3:54)
07. Empyrean Glow (2:21)
08. Sweet Deliverance (4:36)
09. Dark Solstice (4:44)
Total Time (37:06)

All songs written and produced: God Is An Astronaut
Additional production: Pat O'Donnell
Remastered: Tim Young @ Metropolis Mastering in London in 2011
Artwork: Niels Kinsella

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Lloyd Hanney - Drums
Hosté:
Diskografie All Is Violent, All Is Bright
Vyšlo 1. ledna 2005, Revive Records, RVECD006 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. Fragile (4:33)
02. All Is Violent, All Is Bright (4:11)
03. Forever Lost (6:20)
04. Fireflies And Empty Skies (4:01)
05. A Deafening Distance (3:48)
06. Infinite Horizons (2:25)
07. Suicide By Star (4:32)
08. Remembrance Day (4:13)
09. Dust And Echoes (4:13)
10. When Everything Dies (6:06)
11. Halo Of Flies (2:52)
12. Disturbance (3:43)
Total Time: (30:57)

Recorded on 2004 at Quill Lane Studios
All songs written and produced: God Is An Astronaut
Remastered: Tim Young @ Metropolis Mastering in London in 2011
Artwork: David Rooney - www.davidrooney.com (2020)

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Keyboards, Vocals, Programming
Niels Kinsella - Bass
Noel Healy - Percussion
Hosté:
Diskografie The End Of The Beginning
Vyšlo 1. ledna 2002, Revive Records, RVECD003 (Ireland)

Seznam skladeb:
01. The End Of The Beginning (4:17)
02. From Dust To The Beyond (5:00)
03. Ascend To Oblivion (4:53)
04. Coda (4:27)
05. Remembrance (3:57)
06. Point Pleasant (5:02)
07. Fall From The Stars (4:17)
08. Twilight (4:38)
09. Coma (1:16)
10. Route 666 (4:17)
11. Lost Symphony (5:17)
Total Time (47:21)

Recorded on 2002 - 2004 at Oxegen, Quill Lane Studios
All songs written and produced: God Is An Astronaut
Additional production: Pat O'Donnell
Remastered: Tim Young @ Metropolis Mastering in London in 2011
Artwork: Niels Kinsella


Skupina:
Torsten Kinsella - Guitar, Vox
Niels Kinsella - Bass Guitar
Lloyd Hanney - Drums, Synthesizer
Jamie Dean - Guitar, Keyboards
Hosté:
Diskografie Live @ Opium Dublin
Vyšlo 3. září 2021, self-released

Seznam skladeb:
01. Spectres (Live) (4:46)
02. Adrift (Live) (7:08)
03. Barren Trees (Live) (4:24)
04. In Flux (Live) (7:55)
05. Luminous Waves (Live) (3:05)
06. Burial (Live) (9:44)
07. Fade (Live) (6:33)
08. Far From Refuge (Live) (5:43)
09. Tempus Horizon (Live) (4:39)
10. Radau (Live) (4:58)
11. Sunrise In Aries (Live) (4:00)
Total Time: (62:55)

All songs written and produced: God Is An Astronaut
Recorded at Opium in Dublin on Aug 14th 2021
Engineered: Zachary Dutton Hanney
Mixed/Mastered: Torsten Kinsella at Quill Lane Studios

Skupina:
Torsten Kinsella - Guitars, Vox
Niels Kinsella - Bass Guitar
Lloyd Hanney - Drums, Synthesizer
Jamie Dean - Guitar, Keyboards
Hosté:
Diskografie All is Violent, All is Bright Live
Vyšlo 7. května 2021, self-released

Seznam skladeb:
01. Fragile (Live) (5:06)
02. All Is Violent, All Is Bright (Live) (5:05)
03. Forever Lost (Live) (5:00)
04. Fireflies And Empty Skies (Live) (4:31)
05. A Deafening Distance (Live) (4:02)
06. Infinite Horizons (Live) (3:16)
07. Suicide By Star (Live) (4:49)
08. Remembrance Day (Live) (4:43)
09. Dust And Echoes (Live) (4:42)
10. When Everything Dies (Live) (5:03)
Total Time: (46:17)

All songs written and produced: God Is An Astronaut (2005)
Recorded at Windmill Lane Recording Studios in Dublin on Jan 23rd 2021
Engineers: Zachary Dutton Hanney, Fergal McKeown
Mixed/Mastered: David Rooney

Zpět

Niels Kinsella, Torsten Kinsella


Lloyd Hanney, Torsten and Niels Kinsella
Jamie Dean, Torsten and Niels Kinsella, Lloyd Hanney

Zpět
Oficiální stránky:
https://godisanastronaut.com/music
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  31.12.2021 
Menu Poslední aktualizace: 22.7.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!