Geometry of Chaos - progressrock.cz
     
  

Zpět
Geometry of Chaos je progresivní metalový projekt Fabia La Manny, který hraje nejen na kytaru, ale také na baskytaru a klávesy. Fabio také píše všechny texty a hudbu. Projekt je fúzí jeho sólové tvorby a toho, co zbylo z kapely Alchemy Room, ve které v jejich posledním období Davide Cardella chvíli hrál na bicí. Projekt přináší nový metalový progresivní zvuk se spoustou vlivů klasického rocku a filmové hudby. Geometry of Chaos přináší nový metalový progresivní zvuk se spoustou vlivů klasického rocku a filmové hudby.

Po působení v kapelách Alchemy Room (05/2007 - 05/2014) a gothic rockové kapele My Craving se Fabio rozhodl věnovat své sólové kariéře. Své první sólové album "Res Parallela", Fabio složil a nahrál v letech 2012-2013. "Res Parallela" je zcela instrumentální sólové dílo, hrál na něm na všechny nástroje, kromě hostujícího Andyho Monge na bicí, zatímco mastering disku provedlo studio 4sounds v Brightonu.

Nejedná se o paroxysmální ukázku techniky věnovanou výhradně jiným hudebníkům či domnělým, ale spíše o produkt, který může ocenit i "obecnější" veřejnost, pokud nepohrdne projektem prog metal. Jako věrohodné vlivy bychom mohli uvést Dream Theater, Riverside a možná i trochu Metallicy, ale pravdou je, že La Manna je dosti mnohostranný a svérázný umělec, kterého není snadné zařadit do určitého stylu, aby se popsal hudební obor, ve kterém působí. Řekněme tedy, že "Res Parallela" je středně "použitelné" a poutavé album, nepříliš jednoduché, přesto plné zajímavých výrazových nápadů, kterému k bezvýhradnému podmanění si posluchače často chybí "málo", snad lepší stručnost. Písně "Call Of The Snake", "High Road", éterická "Skywatch", magnetická titulní skladba a pak znovu znepokojivá "Festum Diaboli" se tak jeví jako ty "nejohnivější" chvályhodná díla, které svého autora zařadily mezi "žhavá" jména národní undergroundové scény a čekají od něj nové, stále vyváženější a vzrušující ochutnávky.

Italský progresivní metalista FABIO LA MANNA vydal 28. dubna své druhé album s názvem "EBE". Je to fascinující cesta za hranice představivosti, za hvězdy a za hranice metalu. Se skvělými kytarovými riffy a tím zvláštním kouskem si toto album určitě zapamatujete. Andy Monge zůstává jediným hostem na CD a nyní projekt vyráží na turné v roce 2016 spolu s Faustem Podou, který se ke kapele připojil na baskytaru. Od té chvíle se projekt soustředil na živý zvukový a vizuální dopad a produkci videí.

Hudebníkovi se nejlépe daří budovat klidné hudební krajiny se zaměřením na určitý minimalismus. Vznešený, tajemný ambientní úvod v "Beings Of Light" nás pak plynule zavede do krajiny kytar a kláves. Píseň "In Love and Silence" nebo "The Little People" v podobném, minimalistickém tónu příjemně pohupuje. Velmi se vám mohou líbit i jednoduché, ale zvučné kytarové motivy ve "Starchild" a "Luna 2", které dílo korunují. Podobně jako akustická kytara v "The Vanishing Of Enoch" a progresivní charakter celé skladby, která se příjemně rozvíjí (nicméně je těžko vysvětlit úplně zbytečnou část "upgradovaných" bicích na konci, jako by byly z "jiné pohádky").

Tato hudba funguje lépe, když Fabio bloudí se svou kytarou v zemích něžnosti. Je pravda, že "Elohim Song", který je silnější a syrový a trochu připomíná Tool, dokazuje, že kytarista si poradí i s těžšími zvuky, ale zde jde o výjimku. Riff objevující se v titulní skladbě "EBE" v kombinaci se silnými bicími zní jako praxe nějaké začínající garážové kapely. Podobně v "Closer" je slyšet zkreslení a silnější zvuky, avšak efekt působí nepřesvědčivě, na rozdíl od klidných "uplakaných" kytarových partů, které přitahují pozornost. Přes tyto slabiny celý materiál obstojí. Fabio La Manna bude zajímat milovníky "gilmourských" zvuků, kteří hledají trochu jemné, hudební odlehčení od metalového mlácení.

La Manna vydal první album s Geometry of Chaos nazvané "Soldiers Of The New World Order" spolu s Davidem Cardellou na bicí jako součást kapely a dalšími hostujícími vokalisty, kterými byli Marcello Vieira, Ethan Cronin a Elena Lippe. Debutové album vydané 23. září 2020 obsahuje 8 skladeb o délce 6 až 8 minut. V jejich hudbě se střídají mohutné kytarové riffy, změny tempa a propracované pasáže a solidní a spletité rytmické sezení. Jedná se o kvalitní prog metal s atmosférickými pasážemi a tvrdšími částmi s náhlými zrychleními a hudebním prolínáním na vysoké úrovni. Kapela dnes dokáže transponovat pasáže inspirované 70. léty a zasadit je do svěžího a tvrdšího kontextu. Všichni tři zúčastnění zpěváci přinášejí na album něco jiného, Marcello Vieira, Ethan Cronin a Elena Lippe se dokonale spojili, aby pomohli dát kapele novou, svěží a jedinečnou identitu.

"Soldiers Of The New World Order" je poměrně otevřeně koncepční album líčící příběhu muže, chcete-li i každého člověka, uvězněného v dystopickém světě, ke kterému necítí žádnou věrnost a je velmi v souladu s konceptem, které přinesla díla jako "1984". V hudbě jsou náznaky Dream Theater, Threshold, Queensryche a Pain Of Salvation a je to prog metal, který se ponoří do temnější stránky rocku, aniž by se tak plně ponořil jako kapela jako Opeth. Skladby jsou dlouhé a technické s obvyklými časovými změnami a dech beroucími sóly, ale La Manna ukazuje, že je stejně zběhlý i s akustickou kytarou a využívá akustické momenty k tomu, aby dodal jednání kontrapunkt a jasnost. Písně jsou dobře napsané se skvělými texty a dojemnými pasážemi a navíc je tam spousta momentů pro úplné rozmachnutí. Kapela udržuje melodii po celou dobu, abyste byli uchváceni a plně se vžiti do kapely a jejich konceptu. Kapela se v mžiku přepne ze vzletného a krásného do temného a hrozivého, což dodává hudbě nečekanost, která vás hned zkraje usadí a zajistí, že se vaše pozornost udrží až do poslední noty.

Kontext je o popisu Nového světového řádu, jediné vlády, která není příliš temná, která manipuluje a kontroluje vše od ekonomiky a politiky až po životy lidí. To je úplně jiná situace než naše realita, protože na albu si lidé uvědomují, že slouží pouze v zájmu cizích lidí a že jejich svoboda je falešná. Povědomí je jiné, ale je tu pocit bezmoci a rezignace, který je nutí přijmout tuto podmínku "otroctví". Podle Fabia La Manny "v albu existuje významné spojení mezi člověkem, vojákem a robotem, postavy, které jsou téměř rozmazané, protože příkazy, které jim byly uloženy, je téměř zcela zbavují vlastní vůle".

Tři roky po předchozím albu je nyní na všech digitálních platformách k dispozici druhá studiová práce od Fabia La Manny. Davide neustále spolupracoval s Fabiem a k projektu přivedl Charlese Soulze na klávesy. Zpěváci Marcelo Vieira, Ethan Cronin a Elena Lippe, jsou všichni hosty na novém albu "Imaginary Friends" přidávají svůj značný talent. Na novém albu se nachází pět skladeb s více než 42 minutami hudby, která pokračuje v tom, co "Soldiers Of The New World Order" začalo, a zůstává na stejné náročné cestě - obtížnost uspět vlastní silou a s potřebou podpory ve chvílích sklíčenosti. Je to patrné zejména v titulní skladbě, ale také ve všech ostatních písních, texty lze číst jako dialogy. Mluvčím může být fyzická osoba, imaginární nebo z jiné reality, interpretace je už pouze na posluchači. Zaměření na pouhý hudební aspekt představuje "Imaginary Friends" progresivní v nejširším a akademickém významu tohoto termínu. Vlivy sahají od progrocku ze 70. let k death metalu, přes blues a hudbu podobnou soundtracku, abychom zmínili ty nejviditelnější. S "Imaginary Friends" dostáváme opravdu dobrý prog metal, od hromového úvodního riffu v "Tulpa" víte, že vás čeká pekelně intenzivní a silný poslechový zážitek. Fabiova kytara přináší zvuk vytesaný z čisté žuly a bicí Davida Cardella vám téměř vyrazí dech. Základem hudby je základ kvalitního hard rocku (jasný HARD!) a pak se navrch přidávají vrstvy a vrstvy živoucí a vášnivé intenzity. Výsledkem je zvuk, který je téměř jedinečný, ale má nějakou čistou třídu, než aby vás při každé příležitosti jen fackoval do obličeje. Ethan Cronin dodává hlavní vokály v této skladbě a odvádí hvězdnou práci, zprostředkovat téměř zlověstnou atmosféru a dát lahodně temný pocit. Jsou tam i growlingové vokály, které mají své místo na desce, stejně jako brilantní kytarová sóla.

Po tomto monstrózním zásahu do solar plexu album pokračuje titulní skladbou "Imaginary Friends" s počátečním riffem, který by mohl pocházet od kterékoli z velkých metalových kapel 70. a 80. let v podání snad Deep Purple nebo Black Sabbath. Vokál Marcela Vieiry, dovedně podpořený dynamickým vrčením doprovodných vokálů Ethana a Eleny Lippe, je také na místě. Toto není hudba pro slabé srdce, je to hudba, která chce ovládnout vaši duši a vy budete čelit boji, abyste tomu zabránili. Je to násilné, intenzivní a akutně živé a o to lepší! "Distant Voices" je polárním opakem toho, co bylo dříve, a do hry Charlese Soulze je radost se zaposlouchat, jak klavír krásně pokračuje, překrývá tichý voiceover a pak Fabiova vášnivá kytara jen přidává ten kousek odporu, prostě ohromující.

Snad očekáváte, že se hudba vrátí k tvrdým úderům prvních dvou skladeb, ale ne, při "Lies Of Vampire" nás tento inteligentní hudebník provede jinou cestou, která se zaměřuje na vyprávění, podobně jako některé z nejlepších progresivních rockových kousků. Ocitnete se ztraceni v hudbě naplněné blues a okouzlujícím zpěvu, je to všechno velmi chytré a téměř hypnotické ve způsobu, jakým vás to vtáhne dovnitř. Je tu rozšířená instrumentální sekce, která brní v páteři, kde se Fabiova kytara a Davidovy bicí stávají ohnivými, klikaté crescendo, ze kterého se vám ježí chlupy na zátylku, kytarový riff je v srdci téměř pravěký a Charlesovy klávesy se zlověstně vznášejí v pozadí, než propuknou v živoucím rozmachu, že i Derek Sherinian by se měl podívat na autorská práva... Napětí se trochu uvolňuje, když se vrací vokály, ale v hudbě je stále cítit onen frenetický pocit. A tu se nečekaně objeví saxofone, když Patricio Bottcher nádherně naplňuje vše jazzovým fusion dojmem, ale příliš rychle to skončí a zůstane v paměti, než doběhneme na konec skladby. "Creatura", poslední píseň na tomto působivém albu, nás zavede zpět k maniakálnímu prog-metalu prvních dvou skladeb a je nádherně přepálená a vášnivě vášnivá.

Uvidíme, čím nás překvapí toto uskupení na další nahrávce... Určitě to bude něco moc příjemného...

Zpět
Členové:
Fabio La Manna - Guitars, Bass, Keyboards
Davide Cardella - Drums, Percussion
Spolupracující:
Charles Soulz - Keyboards(narozen 8. května 1979, Turin, Metropolitan City of Turin, Italy)
Guitars, Bass, Keyboards


Fabio je italský hudebník, zkušený kytarista, baskytarista a skladatel. Specializuje se na rockovou a metalovou produkci, hrál ve spoustě kapel od prog rocku, metalu, až po gothic rock, ambient. Působil v kapelách Galileo's Spectacles, progresivní rockové Alchemy Room (05/2007 - 05/2014) a gothic rockové kapele My Craving. V současné době je leader progmetalové kapely Geometry of Chaos.

V posledních letech také pracoval na mixáži a produkci, masteringu a má certifikáty s Ableton kvalifikací. S kapelou Alchemy Room vydal album "Origin of Fears" (2009) a EP "A Matter of Time" (2010). Vydával rovněž sólové desky "Res Parallela" (2014) a "EBE" (2016). Absolvoval obor "Dams Music" s prací o hudbě v němých filmech. Je také učitelem hry na kytaru, odehrál stovky živých koncertů a má kontakt s významnými kapelami a partnery italské rockové a metalové scény.

Začal studovat hudební inženýrství v roce 2003 na profesionální škole Scuola e Lavoro ve velkých studiích La Suoneria v Settimo, kde pracoval s analogovým zařízením. Od roku 2004 zkoumal digitální stránku hudební produkce a nyní pracuji zcela ve studiiu. Spolupracoval také se zpěváky Marcellem a Ethanem Croninovými.

jeho nejnovější projekt Geometry of Chaos je fúzí jeho sólové tvorby a toho, co zbylo z kapely Alchemy Room, ve které v jejich posledním období Davide Cardella chvíli hrál na bicí. Projekt vznikl z jejich společného hraní a už ma jí na svém kontě dvě studiové desky.


(také Davide Dag Cardella)
(narozen 7. března 1983, Turin, Metropolitan City of Turin, Italy)
Drums, Percussion


Davide Cardella je italský hudebník a hráč na bicí a perkuze. V současné době je členem progmetalové kapely Geometry of Chaos.

Davide začal studovat a hrát hudbu jako samouk ve 14 letech, několik let hrál v nějaké garážové kapele jako baskytarista a kytarista a pak přešel na bicí. Musel začít pracovat v 16 letech a svých 20 musel přestat hrát kvůli finančním problémům, neboť bicí vyžadují ke hře více prostoru než mnoho jiných nástrojů. Od roku 1996 hrával jako studiový hudebník.

Poté dal Davide šanci elektronické hudbě, a to jako DJ v některých místních klubech a složil několik skladeb. Teprve koncem roku 2011 našel dost dobrou práci, která mu umožnila začít znovu hrát. V roce 2012 prošel konkurzem pro italskou progmetalovou kapelu Alchemy Room jako bubeník, se kterou hrál ale bohužel před jejím brzkým koncem v roce 2013. Ještě v červenci 2013 se stal bubeníkem DarkkraD, kteří v listopadu 2013 zahájili studiové zkoušky, jejich debutové album vyjde v únoru 2014. V červnu 2015 začal vyučovat na GM International Drum School v Turíně jako učitel teorie, rytmického solfeggia a hry na bicí. V říjnu 2015 se připojil ke kapele Galileo's Spectacles, kde s ním působili Fabio La Manna (kytary), Fausto Poda (basa) a Davide Dag (bicí). Od té doby začal více spolupracovat s kytaristou Davidem La Mannou a začali spolu vydávat desky pod hlavičkou Geometry of Chaos.

Je velmi otevřený na to, co se týká hudebních žánrů, je více orientovaný na metal. Jeho inspirátory jsou Frank Zappa, Terry Bozzio, Dream Theater, Chemical Brothers, King Crimson, Premiata Forneria Marconi, Dave Weckl, Gavin Harrison a mnoho dalších.


(narozen ***, Rio de Janeiro, State of Rio de Janeiro, Brazil)
Keyboards


Charles Soulz je brazilský hudebník a hráč na klávesové nástroje, multiinstrumentalista, skladatel, producent a zvukař. Je znám z působení z kapel Amigos de Alice, Imago Mortis (2013-present).

Jako hudebník již nahrával a vystupoval s různými kapelami ve více než 200 městech. Pracoval a psal písně pro několik umělců z Brazílie a dalších zemí. Má také svou vlastní sólovou kariéru, kde skládá, produkuje, mixuje, masteruje a obstarává všechny dovednosti, pracuje i pro další umělce, skládat nebo mixovat na vysoké úrovni.

Hraji jakékoliv hudební styly. Umím nahrávat, psát písničky, produkovat nebo mixovat jakoukoli práci, ale specializaci mám na rock a heavy metal. Nahrává a vystupuje se svým projektem CHALES SOULZ Project, který je ovlivněný jmény jako Neal Morse, Pain of Salvation, Ayreon, Haken a Steven Wilson.

Hudební cesta po trajektorii lidstva, jeho pokroků a pádů. Toto je premisa "Trilogy of Manking" od Charles Soulz Project. Se třemi písněmi bylo EP k dispozici na digitálních platformách od 24. listopadu 2023. Jedná se o třetí vydání progresivního rock/metalového projektu vedeného klávesistou, producentem a multiinstrumentalistou Charlesem Soulzem. Stejně jako v předchozích dílech vynikají skladby silnou přítomností kytarových, basových a bicích riffů, stejně jako vokálních linek, které září bok po boku s klávesami, Charlesovým hlavním nástrojem.

Zpět
Studiové desky:
2023 Imaginary Friends
2020 Soldiers of the New World Order
Ostatní nahrávky:
2017 EBE
2014 Res Parallela


Skupina:
Fabio La Manna - Guitars, Bass, Talking Voice (03)
Davide Cardella - Drums
Hosté:
Charles Soulz - Keyboards
Marcelo Vieira - Vocals (02,04)
Ethan Cronin - Vocals (01), Backing Vocals (02)
Diskografie Imaginary Friends
Vyšlo 21. listopadu 2023, (Italy)

Seznam skladeb:
01. Tulpa (8:15)
02. Imaginary Friends (12:23)
03. Distant Voices (3:52)
04. Lies of Vampire (11:39)
05. Creatura (7:30)
Total Time: (00:00)

Music and Lyrics: Fabio La Manna
except 04 Music and Lyrics: Fabio La Manna and Davide Cardella
Recorded and Produced: Fabio La Manna
Mixed and Mastering: Daniel Salcido (Command Space Audio - Chicago)

Skupina:
Fabio La Manna - Guitars, Bass, Keyboards
Davide Cardella - Drums
Hosté:
Marcello Vieira - Vocals (01,03,07)
Ethan Cronin - Vocals (02,06)
Elena Lippe - Vocals (05)
Diskografie Soldiers of the New World Order
Vyšlo 23. září 2020, independent/Wormholedeath (Italy)

Seznam skladeb:
01. Idolatry (6:57)
02. Joker's Dance (8:25)
03. Spiral Staircase (8:12)
04. Garage Evil (6:43)
05. Observer (7:09)
06. Saturated (7:26)
07. Premonition (7:54)
08. Soldiers of the New World Order (7:54)
Total Time: (60:42)

Produced: Fabio La Manna
Mixed and Mastered: Cristoffer Borg


Skupina:
Fabio La Manna - Guitars, Bass, Keyboards
Hosté:
Diskografie EBE
Vyšlo 28. dubna 2017, Via-Nocturna, NOX062 CD (Italy)
Released as limited edition of 500 CDs

Seznam skladeb:
01. Beings Of Light (5:16)
02. EBE (9:49)
03. Closer (5:53)
04. In Love And Silence (4:29)
05. Elohim Song (6:13)
06. The Little People (3:50)
07. The Vanishing Of Enoch (7:15)
08. Starchild (8:44)
09. Luna 2 (4:50)
Total Time: (51:03)

Recorded and Produced: Fabio La Manna

Skupina:
Fabio La Manna - Guitars, Bass, Keyboards
Hosté:
Andy Monge - Drums
Diskografie Res Parallela
Vyšlo 2. dubna 2014, self-realized

Seznam skladeb:
01. Call Of The Snake (7:32)
02. High Road (4:46)
03. Skywatch (5:44)
04. Res Parallela (8:27)
05. Against The Rabbits (7:41)
06. Morning Flavour (4:03)
07. Festum Diaboli (10:11)
08. Convivium (10:07)
09. Invocation Of Mir(1:34)
Total Time (60:05)

Recorded and Produced: Fabio La Manna

Zpět

Skupina Galileo's Spectacles - Fabio La Manna, Davide Dag Cardella, Fausto Poda


Galileo's Spectacles in concertDavide Dag Cardella, Fabio La MannaFabio La Manna

Davide Cardella

Charles Soulz

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.youtube.com/fabiolamannaofficial
https://geometryofchaos.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/geometryofchaosband
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  3.4.2024 
Menu Poslední aktualizace: 3.2.2024
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!