Fantasy - progressrock.cz
   
Zpět
Fantasy byla anglická progresivní rocková skupina z Gravesendu v hrabství Kent. Příběh této kapely začal v roce 1970 pod pracovním označením Chapel Farm, statku poblíž Gravesendu v Kentu, kde kapela měla své první zkoušky. Bylo to v podstatě rodinné sídlo prvního zpěváka Paula Petleyho. Dalšími původními členy pre-Fantasy byli Geoff Whitehorn (elektrická kytara), sólový kytarista Bob Vann, oslnivý mladý hráč.

Jádro kapely posléze tvořili Dave Metcalfe (klávesy), Paul Lawrence (kytara/zpěv) a Dave Read (baskytara), spolu s bubeníkem Brianem Chathamem a kytaristou Bobem Vannem. Začínali hraním coververzí, než se soustředili na vlastní materiál. Vzhledem k tomu, že za pouhé tři týdny dělala kapela doprovod pro Argent, zasáhla kapelu tragédie, když Bob Vann, který se přihlásil do soutěže rockových kapel "Melody Maker" konané v hotelu v Cliftonville, Kent, přepadl s autem přes okraj útesů. Paul Lawrence vzpomínal: "My ostatní jsme se vrátili do hotelu, ale začali jsme se bát, protože Bob měl 18. narozeniny a hodně pil." Bob ležel dole na pláži a zemřel v sanitce během převozu do nemocnice.

Byla to krutá rána, ale skupina se nakonec rozhodla zůstat pohromadě, alespoň pro Boba, když už nic jiného. Zpěvák Paul Petley odešel v roce 1971, nahradil jej Paul Lawrence. Vzhledem k tomu, že Brian Chatham také opustil sestavu, Chapel Farm rekrutovali kytaristu Peta Jamese, který vystřídal Geoffa Whitehorna, a bubeníka Jona Webstera z místní kapely Joy. Geoff Whitehorn hrál v Chapel Farm, ale poté, co Chapel Farm nahráli svá dema v Chipping Norton Studios v roce 1970, už odešel, aby se věnoval sólové kariéře. Brzy poté si změnili jméno na Firequeen. Pětice mezitím téměř dva roky pilovala v ústraní svůj hudební projev, první veřejná vystoupení, v Chapel Farm a následně v Gravesendu, byla prý velkou místní událostí. Brzy začali podporovat progresivní těžké váhy jako Edgar Broughton Band a Pink Fairies. A když při jednom z vystoupení vypadla elektrika, stačilo pár automobilů, jejichž reflektory nasvítily pódium a koncert pokračoval "unplugged".

Debutové londýnské vystoupení Fantasy se odehrálo v proslulém klubu Marquee, společně s Robinem Trowerem. Kapela pak hodně cestovala a předskakovala celé řadě slavných kolegů, stačí uvést jména jako Uriah Heep, Argent, Free, Supertramp, Genesis, Greenslade a The Kinks. Na speciálním nočním koncertu v Marquee pak dvě začínající skupiny představily svá první alba. Jedna z nich se jmenovala Fantasy, ta druhá Queen...

Čtyři skladby, s dominujícími klávesami, nahrané v tomto raném období "Fire-Fire", "Vacuum", "Alone" a "Afterthought" a původně vydané pouze na privátním, 10-ti palcovém acetátu, byly zařazeny na CD "Vivariatum", které vyšlo v roce 1994.

Nová sestava Fantasy rozeslala v roce 1972 dema svého domácího materiálu společnostem jako Decca, byl to ale Polydor, kdo se chopil návnady, pod podmínkou, že skupina změní svůj název. "Nelíbil se jim Firequeen," vzpomíná Dave Metcalfe, "protože to bylo příliš blízko ke Queen, a říkali, že Chapel Farm působí jako, že jsme country kapela." Byl navržen název Fantasy, jméno, které více odpovídalo stylu a chuti hudby.. "Neměli jsme v této věci na výběr," vzpomíná Paul Lawrence, "... a celou naši kariéru jsme to nenáviděli. Ale svým způsobem měli pravdu, protože ten název je docela reprezentativní pro tento zvuk hudby."

Po podepsání tříletého kontraktu na jaře 1973 skupina v květnu vstoupila do Chipping Norton Studios s producentem Peterem Samesem (nedávno pracoval na masivním hitu Petera Skellerna "You're A Lady"), a vynořili se s deseti skladbovým albem, které by potěšilo fanoušky Genesis a Caravan, kdyby jej slyšeli. Debutové album se jmenovalo "Paint A Picture" a vyšlo v roce 1973 (později i na CD). Přední strana obalu "Paint A Picture" zobrazuje surrealistický obraz, který ukazuje jedno přírodní prostředí (kopce, řeky, údolí) přes kamenný most nad vodopádem, které vede do jiného prostředí (řeka, les). Na vnitřní straně jsou další akvarelové obrázky (mistr ceremonie na obřím psím hřbetu) s tištěnými texty. Oba namaloval Larry Learmonth, který později vytvořil obal pro druhé eponymní album "Illusion" z roku 1978 (reformovaný projekt Renaissance). Původně se album mělo nazývat "Virgin On The Ridiculous", ale nakonec byl zvolen "Paint A Picture", když se objevilo na podzim a obsahovalo velkou část pódiové sestavy skupiny, včetně "The Award", pocty jejich zesnulému kytaristovi Bobu Vannovi. Zahrnuta byla také komerčně nakloněná "Politely Insane", která byla napsána a nahrána ve stejný den. Později byly přidány dechové nástroje a skladba poskytla pro Polydor singl, který chtěli. Neposkytlo jim to však žádná lepší prodejní čísla, které očekávali. "Politely Insane" bylo podpořeno nealbovým dílkem "I Was Once Aware", který pomáhá vysvětlit jeho aktuální požadovanou cenu 20 BP.

Album je perfektní ukázkou raného symfonického art-prog rocku. Objevily se na něm rozkošatělé, lyrické i našlápnuté kompozice, sytá melodika, bohaté vokální harmonie, něžný básnivý zpěv, celé vrstvy Mellotronu a Hamondových varhan, neukvapená zteplá kytara... Všechny skladby složili sami členové Fantasy. Místní básník Trevor Webster pak napsal texty k "Icy River" a "Silent Mime". Hymnická titulní kompozice navozuje náladu starých dobrých Moody Blues, temperamentní dvojdílný "Circus" zaujme precizními "guitar & organ" sóly a duety. Skladba "The Award" byla věnována památce jejich tragicky zemřelému kolegovi, kytaristovi Bobovi Vannovi, při autonehodě ve věku jeho pouhých 18.let. Až pochodově úderná "Politely Insane" je ozvláštněna podporou dechů. Intimní "Widow" s hostujícím cellem uzavírá první stranu alba. Velebná "Icy River" ve svém stupňovaném finále doslova rezonuje zvučnou kytarovou hrou Petera Jamese. Chóry jakoby vypadlé od Uriah Heep zdobí baladickou píseň "Thank Christ", po níž následuje dramaticky proměnlivá "Youg Man's Fortune" a kontrastně poklidná, harmonicky laděná "Gnome Song". Album uzavírá snová "Silent Mine", podmalovaná hebkými tóny hammondů v pozadí.

Metcalfe vzpomíná: "Prostě jsme se nemohli dostat přes tu bariéru uznání. Nemyslím si, že Polydor naší hudbě rozuměl a zdálo se, že nás náš management nebere dostatečně vážně." Vydavatelství, které tehdy podporovalo Slade, možná také zjistilo mírný nedostatek odhodlání ve skutečnosti, že členové skupiny si stále udržovali svou každodenní práci.

Fantasy byli zklamáni, ale nebyli skličováni špatnou reakcí na "Paint A Picture". Věděli, že jejich hudba je druh, který potřebuje vyživovat, a že publikum bude chvíli trvat, než se zahřeje na jejich klasicky ovlivněný a bohatě strukturovaný materiál. Ale poté, co se podělili o pódium s Queen v klub u Marquee, nedokázali navázat pravidelnými koncerty a jakýkoli impuls, který by album uvedl do pohybu, rychle opadl.

Když se skupina v červenci 1974 vrátila do studia v Chippingu, aby nahrála pokračování, opět s producentem Peterem Samesem a Grinsteadem. Nálada byla docela optimistická. "Od chvíle, kdy jsme vešli do nahrávacího studia," vzpomíná Dave Metcalfe, "byli jsme si naprosto jistí, že máme album, které znamená velký krok vpřed. Bohužel atmosféra nebyla dobrá a věci nefungovaly, zvláště s producentem, který za tím nestál na 100%". Polydor odmítla kazety, Dave Metcalfe skončil a kapela se tiše rozpadla. Nahráli sedm skladeb plus další dvě "Worried Man" a "Winter Rose" pak realizovali v Polydor Studios v Londýně. Polydor však zrušil smlouvu s kapelou a hotové album zůstalo 18 let pod pokličkou.

Když poprvé prosákly zprávy, že druhé album Fantasy "Beyond The Beyond" se mělo dočkat opožděného vydání, mezi specialisty na progresivní hudbu zavládlo značné vzrušení. Málokdo si pamatuje Fantasy z té doby, ačkoli legendární status "Paint A Picture" dosáhl nových výšin, když německý label Second Battle v roce 1990 soubor znovu vydal, což přimělo Polydor v Japonsku k převedení alba na CD následující rok. "Beyond The Beyond", která nabízí výběr neogotických hudebních dobrodružství vedených klávesami, spolu se spoustou jemných akusticky založených písní, doplněných některými typickými texty z počátku sedmdesátých let!, naplňuje veškerý příslib jejich debutu. Mezi progresivním sběratelským bratrstvem se o něm již mluví s tichou úctou, i když jediným zklamáním je jeho neobjevení na vinylu. Pokud je poptávka dostatečně silná, musí existovat možnost vydání LP později.

Reformovaná sestava Fantasy v roce 1976 nahrála šest skladeb. Ty jsou - vedle rarit z raného období - ke slyšení na CD Vivariatum (opět firma Audio Archives) z roku 1994. Členem kapely byl tehdy i kytarista Geoff Whitehor, bývalý člen If a budoucí spoluhráč Rogera Chapmana, Paula Rodgerse, Maggie Bell, ... a mnohých dalších. Fantasy ale brzy patřili minulosti, pásky na další album zůstaly v trezoru času.

Naštěstí label Audio Archives vydal v roce 1992 tyto ztracené pásky jako CD s názvem "Beyond The Beyond". Tahle je naprostá nádhera a obsahuje devět velmi vytříbených skladeb s hřejivými vokály a 12-strunnými akustickými kytarami, plynulou a citlivou elektrickou kytaru a spoustu Hammondových varhan a Mellotronu. Rovněž "Beyond The Beyond" představuje nadprůměr. Metaforické, obrazotvorné texty Fantasy opět těží z bohatých pohádkových tradic, což u mnohých anglických kapel patří k zavedenému "folklóru". Úvodní instrumentální předehra navozuje díky majestátnímu soundu varhan takřka slavnostní chrámovou náladu, následuje lehounce cválavý titulní opus s mellotronem v pozadí a několika kytarovými party v popředí. Zasněná "Reality" evokuje svou decentní kytarovou zvukomalbou Wishbone Ash. Vrcholem alba je devítiminutový, skvěle, po vzoru klasické hudby vystavěný opus "Alanderie" s množstvím motivů a nálad s Mellotromem v celé jeho nádheře, majestátní erupce a nádherné vlny podél typických varhan znějících jak z 60. let. "Afterthought" je pozoruhodná gradujícím kytarovým sólem, následují čtyři kratší songy, "Worried Man" je jednoduchá střednětempá písnička, melancholická "Just A Dream" dává vzpomenout na rané Barclay James Harvest, krátká odpichovka "Winter Rose" a album završuje letně pohodová "Church Clock" s kostelními varhanami, klarinetem, akustickou kytarou a ptačím zpěvem. V jejím závěru je citována Bachova D Minor Two-part Invention. V roce 1999 byla nahrávka znovu vydána i s pěti bonusovými skladbami, které pocházejí z dob Whitehorna.

Po studiovém nahrávání v roce 1974 Fantasy v roce 1976 demonstrovalo šest nových písní. V roce 1994 je Audio Archives vydalo na disku nazvaném "Vivariatum", který také obsahuje demo materiál z doby před Polydorem.

V souvislosti se stylem a soundem Fantasy jsou uváděna přirovnání k celé řadě více, či méně hudebně spřízněných souborů z první poloviny 70', například - Spring, Gracious, Barclay James Harvest, Wishbone Ash, Moody Blues, King Crimson, atd. Již tento výčet napovídá jakému okruhu seventies progrock fans budou Fantasy vyhovovat.

Jiní, jako Fantasy z Gravesendu, měli větší štěstí. Byly vyzvednuty velkým vydavatelstvím Polydor a dostaly příznivý rozpočet na nahrávání a jméno producenta. Toto uspořádání bohužel nevyšlo, a když bylo jasné, že Fantasy se přes noc nepromění v Genesis nebo Van Der Graaf Generator, kapela byla okamžitě zrušena. Dnes se mnoho odborníků v rozvíjejícím se progresivním oboru vysmívá krátkozrakosti labelu. Již několik let je jediné album Fantasy, "Paint A Picture", vydané v roce 1973, mezi sběrateli proslulé tím, že ukazuje talent, který, pokud by byl náležitě pěstován, mohl dát skupině masivní profil v nadcházejících letech. Fenomenální cenovka BP300 za mincovní kopii jen neodráží vzácnost alba: Fantasy's "Paint A Picture" je dlouho oslavován jako mistrovské dílo klasicky ovlivněného, ??typicky anglického progresivního rocku, plného nádherných zvratů a instrumentální zdatnosti v kombinaci. s neuvěřitelným talentem na psaní písní. Nyní se zájem o kapelu zvýšil po vydání "Beyond The Beyond", fascinujícího nálezu z léta 1974, který podle mínění mnoha sběratelů jen potvrzuje raný příslib Fantasy.
Přebal LP z roku 1993 od labelu Colors...

Zpět
Zakládající sestava:
Paul Petley - Lead Vocals
Bob Vann - Guitars
Brian Chatham - Drums
Dave Metcalfe - Keyboards
Geoff Whitehorn - Lead Guitars
Dave Read - Bass Guitar

Sestava II:
Dave Metcalfe - Keyboards
Paul Lawrence - Guitars, Vocals
Dave Read - Bass Guitar
Brian Chatham - Drums
Bob Vann - Guitars

Sestava alba "Paint A Picture":
Paul Lawrence - 12-string Guitar and Vocals
Dave Read - Bass Guitar and Vocals
Dave Metcalfe - Keyboards and Vocals
Peter James - Lead Guitar and Vocals
Jon Webster - Percussion and Vocals

Sestava IV:
Paul Lawrence - Vocals, Guitars
David Read - Bass
Malcolm Page - Drums
Nick Page - Piano
Geoff Whitehorn - Guitars


Chapel Farm
1970-1971

Chapel Farm
1971-1972

Firequeen
1972-1973

Dave Read - Bass Guitar
Dave Metcalfe - Keyboards
Paul Petley - Lead Vocals
Brian Chatham - Drums
Geoff Whitehorn - Lead Guitars
Dave Read - Bass Guitar
Dave Metcalfe - Keyboards
Paul Lawrence - Vocals, Guitars
Jon Webster - Percussion and Vocals
Bob Vann - Guitars
Dave Read - Bass Guitar
Dave Metcalfe - Keyboards
Paul Lawrence - Vocals, Guitars
Bob Vann - Guitars
Jon Webster - Percussion and Vocals
Fantasy
1973-1974

Fantasy
1976-1977


Dave Read - Bass Guitar
Dave Metcalfe - Keyboards
Paul Lawrence - Vocals, Guitars
Jon Webster - Percussion and Vocals
Peter James - Lead Guitar and Vocals
Dave Read - Bass Guitar
Nick Page - Piano
Paul Lawrence - Vocals, Guitars
Malcolm Page - Drums
Jon Webster - Percussion and Vocals


Členové Dave Metcalfe
(celým jménem David Metcalfe)
(narozen ***)
Keyboards


Dave je britský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je nejznámější jako zakládající člen kapely Fantasy.
Členové Dave Read
(Narozen ***)
Bass Guitar


Dave je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je nejznámější jako člen kapely Fantasy.
Členové Paul Lawrence
(Narozen ***)
Guitars, Vocals


Paul je britský hudebník a hráč na kytaru. Je nejznámější jako zakládající člen kapely Fantasy.
Členové Peter James
(Narozen ***)
Lead Guitar and Vocals


Peter je britský hudebník a hráč na sólovou kytaru. Je nejznámější jako člen kapely Fantasy.
Členové Jon Webster
(narozen ***)
Percussion and Vocals


Jon je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámější jako člen kapely Fantasy.

Zpět
Studiové desky:
1994 Vivariatum
1974 Beyond The Beyond
1973 Paint A Picture
1973 Politely Insane / I Was Once Aware (SP)
Ostatní nahrávky:Skupina:
Paul Petley - Lead Vocals (01,02,10,11)
David Read Bass
Paul Lawrence - Lead Vocals and 12-string Guitar (03-09)
Jon Webster - Drums (06)
Geoff Whitehorn - Lead Guitar (01-05,07-11)
Peter James - Lead Guitar (06)
David Metcalfe - Keyboards (01,02,06,10,11)
Nick Page - Piano (03-05,07-09)
Brian Chattam - Drums (01,02,10,11)
Malcolm Page - Drums (03-05,07-09)
Hosté:
Diskografie Vivariatum
Vyšlo 1994, Audio Archives, AACD 004 (UK)

Seznam skladeb:
01. Fire-Fire (6:41)
02. Vacuum (4:03)
03. In My Life (3:56)
04. Low Love (4:26)
05. Stardrifting (4:32)
06. I Was Once Aware (3:30)
07. Could It Be Forever (3:55)
08. Fantasy Moods (4:11)
09. Angel (3:24)
10. Alone (4:31)
11. Afterthought (Original Version) (7:26)
Total Time (50:35)

Recorded in 1970, still as "Chapel Farm" - (01,02,10) and (11) - 1973 (06) and 1976 (03-05,07-09)
unreleased until 1994
Original recordings Re-mixed and Produced: Denis Blackham
Tracks 01,02,10 and 11 recorded in 1970 [from the GPM 4 track 10"]
Tracks 03,04,05,07,08 and 09 recorded in 1976 [unreleased]
Track 06 recorded in 1973 [from Politely Insane single B-side]
V roce 1994 vychází CD s názvem Vivariatum (Audio Archives AACD 004), obsahující 4 skladby z prehistorie kapely (rok 1970), plus šest skladeb nahraných reformovanou sestavou (B) z roku 1976.

Skupina:
David Metcalfe - Keyboards, Clarinet and Vocals
Jon Webster - Drums, Vocals
David Read - Bass Guitar, Double Bass, Vocals
Paul Lawrence - 12-string Guitar and Lead Vocals
Peter James - Lead Guitar and Vocals
Hosté:
Paul Petley - Lead Vocals (10-13)
Geoff Whitehorn - Lead Guitar (10-13)
Brian Chattam - Drums (10-13)
Diskografie Beyond The Beyond
Vyšlo 1974,
CD 1992, Audio Archives, AACD 001 (UK)
LP 1993, Colours, COSLP 014 (Norway)
CD 1999, Audio Archives, AACD 034 (UK) remastered: David J. Burrows +5 bonus tracks, new cover; sub-titled "...Plus"
CD 2015, Prog Temple, PTCD 8042 (UK)
LP 2016, Audio Archives, AALP 106 (UK)

Seznam skladeb:
01. Introduction (2:01)
02. Beyond The Beyond (5:36)
03. Reality (2:58)
04. Alanderie (8:59)
05. Afterhought (5:50)
06. Worried Man (2:56)
07. Just A Dream (3:32)
08. Winter Rose (3:27)
09. Church Clock (3:49)
Total Time: (39:08)

Bonus tracks on 1999 remaster:
10. Fire-Fire (6:45)
11. Vacuum (4:06)
12. Alone (4:35)
13. Afterthought (original version) (7:28)
14. Church Clock (original version) (3:36)

Recorded at The Chipping Norton Recording Studios, July 1974, except:
06 and 08 recorded at Polydor Studios, Stratford Place, London, unreleased until 1992
All songs composed by Read, Metcalfe, Whitehorn and Petley
Produced: Peter Sames
Engineered: Dave Grinstead
Album Beyond The Beyond bylo vydáno až v roce 1992 firmou Audio Archives v CD verzi (AACD 001), jako LP bylo vydáno v roce 1993 v Norsku (Colours COSLP 014/CTM 5).

Skupina:
Paul Lawrence - 12-string Guitar and Vocals
David Read - Bass Guitar and Vocals
David Metcalfe - Keyboards and Vocals
Peter James - Lead Guitar and Vocals
Jon Webster - Percussion and Vocals
Hosté:
Andrew Pryce Jackman - Brass Arragement (04)
Graham Preskett - Cello Arrangements (05)
Diskografie Paint A Picture
Vyšlo 1973, Polydor, 2383 246 (UK)
CD 1990, Polydor, ERC-29229 (Japan)
CD 2005, Lake Eerie Rec., LER 43007 (US) remaster +7 bonus tracks (from "Beyond The Beyond")

Seznam skladeb:
01. Paint A Picture (5:24)
02. Circus (6:18)
03. The Award (4:52)
04. Politely Insane (3:27)
05. Widow (2:12)
06. Icy River (5:53)
07. Thank Christ (4:06)
08. Young Man's Fortune (3:41)
09. Gnome Song (4:19)
10. Silent Mime (4:39)
Total Time: (44:51)

Bonus tracks on 2005 remaster:
11. Beyond The Beyond (5:37)
12. Reality (2:58)
13. Alanderie (9:01)
14. Afterthought (5:51)
15. Worried Man (2:56)
16. Just A Dream (3:32)
17. Winter Rose (3:27)

Produced: Peter Sames (Metro)
Engineer: Dave Grinstead (Ashkan, Galliard, Trapeze, Zakarrias)
Recorded at The Chipping Norton Recording Studios May - June 1973
All song composed: Lawrence, Metcalfe and Read
All musicial arrangements: Fantasy except:
Cello Arrangement on (05): Graham Preskett
Brass arrangements on (04): Andrew Pryce Jackman
Artwork: Larry Learmonth
Photography: Pete Lavery
Album "Paint A Picture" bylo znovu vydáno v LP verzi (Second Battle 843 263-1) v roce 1990 v Německu a CD verzi (Polydor/Edison ERC-29229) v roce 1990 v Japonsku.

Skupina:
Dave Read - Bass Guitar
Dave Metcalfe - Keyboards
Paul Lawrence - Vocals, Guitars
Jon Webster - Percussion and Vocals
Peter James - Lead Guitar and Vocals
Hosté:
Diskografie Politely Insane / I Was Once Aware
SP, vyšel 1973, Polydor 2058 405

Seznam skladeb:
01. Politely Insane ()
02. I Was Once Aware ()
Total Time: (00:00)

Written: Metcalfe, Read, Lawrence
Producer: Peter Sames

Zpět

Jon Webster, David Metcalfe, David Read, Paul Lawrence, Peter James

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.alexgitlin.com/fantasy.html
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  7.9.2022 
Menu Poslední aktualizace: 7.9.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©