Eyesberg - progressrock.cz


    Zpět
Eyesberg je německo-britská progresivní rocková formace, která byla založena ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Po některých personálních změnách vznikla v roce 1978 ze školní kapely Union Pacific kapela Eyesberg. Eyesberg v té době tvořili Georg Alfter (kytara), Michael Buchner (bicí), Thomas Klarmann (baskytara, flétna) a Norbert Podien (klávesy). Rodák z Manchesteru, anglický cestovatel, Malcolm Shuttleworth (zpěv), který se po hraní hudby v Izraeli usadil v Německu, se přidal v roce 1980. Jejími významnými hudebními vlivy byly kapely jako Genesis, Camel, Jethro Tull a Any's Daughter, především melodické progressive/art rockové kapely 70. let. V letech 1980-1983 skupina koncertovala na rozsáhlém turné v jižním Německu, zejména v oblasti Rhein-Main. Po odchodu Thomase Klarmanna (dnes Argos and Superdrama) a Malcolma Shuttlewortha a po mnoha neúspěšných pokusech adekvátně nahradit oba členy kapely se Eyesberg v roce 1987 rozpadl. Tato raná formace zřejmě nebyla příliš úspěšná, protože z této hodně rané fáze nezůstaly žádné vydané nahrávky.

Od začátku nového tisíciletí Georg Alfter, Norbert Podien a Malcolm Shuttleworth opět pracují na nových písních, navíc se vrátili ke starému materiálu Eyesberg, který do té doby nebyl profesionálně nahrán a vydán. O více než 30 let později měl Klarmann úspěch jako člen Argos a Superdrama, takže se tím inspirovala nová formace a sešli se, aby dali Eyesberg další šanci.

V roce 2014 se zakládající členové Georg Alfter (kytara a baskytara) a Norbert Podien (klávesy a doplňkové programování bicích) rozhodli znovu spojit, spolu se staronovým členem Malcolmem Shuttleworthem na vokály. Klarmann však již nebyl mezi účastníky tohoto nového začátku. Byl ale přizván Klarmannův kolega z kapely Argos Ulf Jacobs, aby se přidal na bicí. Všechny skladby, které pocházejí z té doby, byly nyní po více než 30 letech znovu převzaty Alfterem a Podienem a za použití moderních technologií byly kompletně revidovány, aktualizovány a dále rozvíjeny. Výsledkem jsou podstatné změny v aranžmá původního písňového materiálu a přetvoření velké části hudby. Eyesberg kladl velký důraz na souvislou dramatickou kompozici skladeb, která každé z nich dala sama o sobě ucelený a harmonický celkový obraz. Staré skladby dostaly nový moderní háv a v roce 2014 Eyesberg uvedli pod labelem Progressive Promotion Records svůj dlouho očekávaný debut nazvaný "Blue".

Album obsahuje zjevné vlivy hudby kapel jako IQ, Pendragon a Marillion z éry zpěváka Fishe. Atmosféricky odlehčené, vcelku romantické části se střídají s těžkými, hymnickými prvky až po nonšalantní (pop)rockové písně. Ponurý Mello-tron a zvuky kláves, oduševnělé kytarové linky a dvouhlasé melodické linky, stejně jako silné riffy, to jsou charakteristiky zvuku kapely. Album "Blue" obsahuje pouze nové nahrávky a revize kusů z období 1980-1983. Tituly jako "Epitaph", "Closed Until The Resurrection", "Feed Yourself" patří do žánru progresivního rocku, zatímco písně jako "Inquisitive" nebo "Porcelain" mají více (pop)rockových prvků.

Určujícím prvkem hudby je hlas a texty zpěváka Malcolma Shuttlewortha, jeho je velmi příjemný a nacházející se někde mezi Fishem, Philem Collinsem a Peterem Nichollsem. Jeho texty vykazují typickou "angličtinu", jsou náročné, hluboké, náladové a obsahují mnoho slovních hříček a slovních obratů. Autentické anglické vokály dodávají písním Eyesberg konečnou tečku. Hráč na klávesy Norbert musel hodně naslouchat hráče jako Tony Banks a Mark Kelly, protože ze svých nástrojů dostává stejně bombastické zvuky a sóla jako oni, rovněž jeho flétna zní velmi realisticky. Kytarista a baskytarista Georg by mohl být považován za jakousi novou verzi Mikea Rutherforda, protože poskytuje silné party na basu a kytary podobně jako on. Hudbu Eyesberg, oscilujíví mezi retrem a neo-prog, není snadné definovat.

Druhé album "Masquerade" vyšlo v listopadu 2016. Obsahuje pouze nový materiál. S "Masquerade" kapela stylově navazuje na předchozí album, ale sleduje např. s instrumentální skladbou "Storm Flood" nebo 18-minutovou skladbou "Wait And See" konzistentně směr progresivního rocku. Pro "Masquerade" hlavní hudebníky George Alftera na kytary a baskytaru, Norberta Podiena na klávesy a Malcolma Shuttlewortha na vokály, byla sestava doplněna bubeníkem Jimmy Keeganem (ex-Spock's Beard) a Oliverem Wenzlerem hostujícím na kravském zvonu. O mohutný a zároveň transparentní zvuk alba se postaral bývalý bubeník Michael Buchner, který dlouhou dobu působil jako zvukař a producent.

Otevírací skladba "Joke On You" přinesla vzorec sekvenování syntezátorových/zvonivých kytar, který se poté objevuje na celém albu. Atmosféra Genesis je nejvýrazněji cítit v "Come And Take A Look At My Life", která v sobě zahrnuje chmurný, doomově nabitý vzduch, i když je zde několik zajímavých melodických zvratů a breaků. Dlouhá 18-minutová "Wait And See", která zabírá nejdelší dobu až do konce, obsahuje robustní basy a klávesy. Pevné bicí Jimmyho Keegana to pomáhají posouvat, takže v některých partech zní živěji a přesvědčivěji.

V roce 2020 Eyesberg pracovali na svém třetím albu s názvem "Claustrophobia". Nové album "Claustrophobia" je koncepčním dílem, hudební psychogram o slavném nizozemském malíři Vincentu Van Goghovi. Podle kapely "album mapuje život Van Gogha od narušeného, nemilovaného dětství a dospívání přes neklidnou dospělost sužovanou úzkostí až po jeho výsledné šílenství a konečnou sebevraždu". Bubny a perkuse nahrál opět Jimmy Keegan a Emma Edingloh vypomohla s doprovodnými vokály. Jimmy Keegan byl tentokrát také zodpovědný za mix a mastering.

Zahajovací "Claustrophobia" přináší plynulé proměnlivé nálady, od pomalého rytmu po zrychlování a bombastické erupce, zdobené varhanními úlety, úlety syntezátorů a mellotronovými sbory, zakončené silnými vokály, často evokujícími 80. léta Phila Collinse, a vyjící kytarou. Na závěr se přihlásí ohnivé kytarové sólo se silnou příchutí Hacketta, konečně smíchané s tím nádherným zvukem sboru Mellotron. Tato dlouhá první skladba je dobrým příkladem toho, jak Eyesberg vytvořil jemnou směs Neo-Prog a symfonického rocku, přístupnou a vkusně zaranžovanou.

    Zpět
Členové:
Georg Alfter - Guitars, Bass
Norbert Podien - Keyboards
Malcolm Shuttleworth - Vocals
Bývalí členové a hosté:
Jimmy Keegan - Drums, Percussion
Ulf Jacobs - Drums, Percussion
Thomas Klarmann - Bass, Flute, Keyboards, Guitars (1983-1987)
Michael Buchner - Drums (1986-1987)

Členové Georg Alfter
(Narozen ***)
Guitars, Bass


Georg Alfter je německý hudebník a hráč na kytaru a baskytaru. Je znám jako člen kapely Eyesberg.

Členové Norbert Podien
(Narozen ***)
Keyboards


Norbert Podien je německý hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám jako člen kapel Eyesberg a Superdrama.

Členové
(Narozen ***, Manchester, England)
Vocals


Malcolm Shuttleworth je anglický rodilý mluvčí a kvalifikovaný učitel angličtiny, narozený v Manchesteru. V Německu žije přes 20 let a mluví velmi dobře německy. Jako učitel angličtiny na volné noze nabízí svým klientům širokou škálu služeb. Vede také Conversation Clubs a také zpívá, skládá a je autorem několika učebnic angličtiny.

Malcolm je zpěvák a je znám jako člen kapely Eyesberg.

Členové
(Narozen 03. listopadu 1969, Van Nuys, California)
Drums, Percussion


Jimmy Keegan je bubeník a je nejmladší z 8 dětí. Hrál s umělci jako Carlos Santana, když bubnoval v písni "Primavera" úspěšném albu Supernatural, John Waite, Tevin Campbell, Peter Matuchniak a další. V současné době je bubeníkem progresivní rockové kapely Spock's Beard, kde nahradil původního bubeníka Nick D'Virgilio v listopadu 2011 po D'Virgiliově odchodu.

Jimmy začal hrát na bicí již v 10 letech. Několik měsíců poté, co získal první sadu bicí, objevil se v televizní show vedle Peter Billingsley (kluk z A Christmas Story), později člen River Phoenix, a dlouholetým kamarádem Karissou Noelem. O dalších pár měsíců hrál v divadle v Los Angeles jako člen obsazení a hudebník. Do 14 let založil svou první kapelu Polo, která mívala pravidelná vystoupení v Disneylandu, stejně jako v pořadu Starsearch a vystupování v četných televizních maratónech. Od 18 let byl zván a využíván i jako studiový hudebník. "Měl jsem štěstí, že jsem vyrůstal v obrovské rodině se všemi druhy poslouchané hudby za všech okolností. když jsem se zlepšoval jako hudebník, jen jsem pokračoval v tomto trendu z poslechu všeho. Proto jsem hovořil tak často s umělci R&B, rocku, popu a dalšími."

Členové Ulf Jacobs
(Narozen ***, Mecklenburg-West Pomerania, Germany)
Drums, Percussion


Ulf je německý hudebník, hráč na bicí a perkuze pocházející z Mecklenburg-West Pomerania.

Ulf je nebo byl členem kapel jako Bad Penny, Mutabor, Timeless and Friends, Martingo, Lousy Lovers a Argos a podílel se na sólových albech umělců jako Samira, Rico Florczak a Axl Makana, vede také vlastní projekt Yacobs (yacobs.com), s nímž vydává svůj vlastní materiál. Od roku 2001 již vydal čtyři studiové desky. Nejnovější z nich je "Time Machine" z roku 2011 a materiál na tomto disku je důvodem jeho zařazení do databáze Progarchives. Další album "Clouds" vyšlo u Musea v říjnu 2012.

Členové Thomas Klarmann
(Narozen ***, Mainz, Germany)
Vocals


Thomas Klarmann je německý multi-instrumentalista, hraje na baskytaru, flétnu, klávesy, kytaru, programuje také zpívá. Byl členem kapel Argos a Eyesberg. V poslední době je členem kapely Superdrama.

Členové Michael Buchner
(Narozen ***)
Drums    Zpět
Studiové desky:
2021 Claustrophobia
2016 Masquerade
2014 Blue
Ostatní nahrávky:
2008 Crown LandSkupina:
Georg Alfter - Guitars, Bass
Norbert Podien - Keyboards, Drum Programming
Malcolm Shuttleworth - Lead & Backing Vocals
Jimmy Keegan - Drums, Percussion
Hosté:
Erica Van Gilst - Narrator [Vincent's Mother]
Emma Edingloh - Backing Vocals
Členové Claustrophobia
Vyšlo 5. února 2021, Progressive Promotion Records, PPRCD093 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Claustrophobia (11:01)
02. Strange Boy (5:00)
03. Walking in Storms (9:35)
04. Salamander Tree (3:10)
05. Sacrifice (6:31)
06. We Want You Out! (3:43)
07. Into the Asylum (6:27)
08. Final Ride (3:21)
Total Time: (48:48)

Recorded at F2-Studios, Kelkheim, Germany
Recorded in Taunusstein, Germany
Recorded [Vocals]: Michael Buchner
Recorded [Drums], Mixed, Mastered: Jimmy Keegan
Artwork: Georg Alfter
Photography: Thomas Fromm
Text [Jimmy Keegan]: Greg Lastrapes

Skupina:
Malcolm Shuttleworth - Lead & Backing Vocals
Georg Alfter - Guitars, Bass
Norbert Podien - Keyboards
Hosté:
Oliver Wenzler - Percussion (03)
Jimmy Keegan - Drums
Členové Masquerade
Vyšlo 2016, Progressive Promotion Records, PPRCD043 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Joke On You (5:17)
02. Come And Take A Look At My Life (6:32)
03. Faceless (5:12)
04. Here And Now (4:38)
05. Storm Flood (6:05)
06. Steal Your Thunder (5:21)
07. Wait And See (18:01)
      i. Overture
     ii. The Beginning Of The End
    iii. Talking To Father Time
     iv. I Told You So
      v. The Last Demise
Total Time: (51:06)

Recorded on 2015/2016 in Wiesbaden, Germany
Recorded at Mousetrapp Studios, L.A., USA
Recorded [Drums Recorded]: Chad Wright
Mixed at F2-Studios, Kelkheim, Germany
Mastered at F2-Studios, Kelkheim, Germany
Artwork, Mixed: Georg Alfter
Mixed: Norbert Podien
Mastered, Mixed: Michael Buchner
Artwork: Georg Alfter
Photography: Thomas Fromm

Skupina:
Malcolm Shuttleworth - Lead & Backing Vocals
Georg Alfter - Guitars, Bass
Norbert Podien - Keyboards, Drum Programming
Hosté:
Ulf Jacobs - Drums
Členové Blue
Vyšlo 2014, Progressive Promotion Records, PPRCD026 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Child's Play (4:33)
02. Epitaph (5:19)
03. Closed Until The Resurrection (6:35)
04. Winter Gone (5:02)
05. Inquisitive (3:32)
06. Feed Yourself (8:18)
07. 4-2-F (1:24)
08. Faces On My Wall (5:19)
09. Porcelain (3:33)
10. If I Told You The Truth (5:46)
11. S II (3:03)
12. Detachment And Replacement (5:29)
Total Time: (57:53)

Recorded, Mixed: Norbert Podien
Recorded [Drums]: Enrico Florczak
Mixing: Norbert Podien
Mastered: Frank Motnik
Artwork, Layout: Georg Alfter, Thomas Klarmann
Photography: [Group Photographs And Portraits]: Thomas Fromm

Skupina:
Georg Alfter - Guitars, Bass Guitar
Norbert Podien - Keyboards,
Malcolm Shuttleworth - Lead & Backing Vocals
Hosté:
Členové Crown Land
Vyšlo 2008,

Seznam skladeb:
01. -10° (7:01)
02. -20° (8:38)
03. -30° (8:42)
04. -40° (6:26)
05. -50° (7:20)
Total Time (38:07)


    Zpět


Malcolm Shuttleworth, Norbert Podien, Georg Alfter

    Zpět
Oficiální stránky:
http://wheelband.net/
https://www.facebook.com/EYESBERG.PROG/?ref=page_internal


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  10.7.2022 
Menu Poslední aktualizace: 10.7.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©