Eider Stellaire - progressrock.cz


Zpět
Eider Stellaire byla francouzská jazz/rocková kapela z 80. let. Byl to především projekt bubeníka a skladatele Michele Le Bars, hrající temperamentní styl "Zeuhl" silně ovlivněný kapelou Magma. Navzdory tomu, že Eider Stellaire nemají žádné osobní vazby na skupinu Christiana Vandera, lze říci, že je jednou z kapel, které se podařilo nejvíce přiblížit stylu Magma.

Eider Stellaire byla založena v září 1980 v Ablon-sur-Seine, Île-de-France, Francie, bubeníkem Michelem Le Barsem, který byl také v živé sestavě kapel Magma a Offering. Skupina měla předchozí inkarnaci pod názvem Astarte, ve které byli tři členové Eiderovy sestavy - Michel Le Bars (bicí), Patrick Sinergy (baskytara) a Jean-Claude Delachat (kytara). Jejich hudba kolísala směrem k NEFFESH MUSIK, dokud nebylo změněno složení kapely. Tato sestava existovala pouhé tři roky do doby, než se připojil charismatický pianista Pierre-Gerard Hirne. Rozpadli se na začátku roku 1980 a na konci toho roku se reformovali jako Eider Stellaire s několika novými členy.

Až v květnu 1981 se kapela zavřela do studia a i přes krátkou dobu produkce (4 dny!) natočili své debutové studiové album. S hostujícími Pierrem Gerardem-Hirnem (klavír, varhany), Véronique Perrault (zpěv), Marie-Anne Boda (flétna, zpěv) a Michelem Moindrem (saxofon) natočili své bezejmenné debutové album "Eider Stellaire", které si sami vydali v roce 1981 v počtu 300 kusů. Tato nahrávka, vysoce hodnocená odbornou kritikou z pohledu minulých let, má obrovskou výrazovou nálož a navzdory příbuznosti s Magma i mimořádnou originalitu. Témata byla zpracována podobným způsobem, rytmus pulzující sekce, monotónní, kaskádovité instrumentální souboje, např. "Nihil", ovšem s jedinečnou nástrojovou virtuozitou a dravostí. Bylo to určite jedno z najlepších alb žánru, stala se klasikou Zeuhl a byla dlouho vyhledávanou raritou, dokud nebyla v roce 2011 znovu vydána Soleil Zeuhl. Pierre-Gerard Hirne byl schopen předvést na klavír nové hudební nápady, které chtěli rozvinout.

Po vydání tohoto důležitého alba a pozdějších personálních změnách, Frank Couland (perkuze), Pierre Minvielle (synthezátory), Marie-Anne Le Bars (flétna), Ann Stewart (zpěv) dočasně spolupracovala. Pierre-Gerard Hirne odešel. Oba dva se později sešli v SHUB NIGGURATH. Bohužel kapela uvízla v letargii od konce roku 1982 a Le Bars v té době hrál v kapele Offering Christiana Vandera.

První album mělo zvuk, který si přáli, ale došlo k několika dalším změnám v sestavě. Pierre Minvielle se ukázal jako hráč na klávesy, Ann Stewart (Shub Niggurath) se stala vokalistkou, Frank Coulaud spojil své síly s Le Barsem jako perkusionista a nakonec Marie-Anne Le Bars hrála na flétnu. Teprve po dvou letech pauzy nová sestava nahrála druhé album "Eider Stellaire" (proto je označováno jako Eider II), které vyšlo v roce 1986. Tato dnes již vzácná a žádaná nahrávka představila skupinu z trochu jiné perspektivy, plné melancholických kompozičních chutí a jemné atmosféry. Ačkoli jsou tato dvě alba vnímána jako přístupnější než první, tato dvě alba definují jedinečný zvuk Elder Stellaire: The Zeuhl vlivy od Magma (výrazné basové a bicí party) okořeněné dravostí, jen ne tak teatrální a poněkud podobný přístupu Eskaton, a se štědrou dávkou jazz-rocku.

Své třetí a poslední album s názvem "Eider III" nahráli v roce 1987. Jejich alba dosud nevyšla na CD a vinylové desky jsou těžké a drahé. První dvě alba jsou vysoce doporučena pro fanoušky Zeuhl, zejména pro ty od Eskaton. Po vydání třetího alba, které nahráli Le Bars, Singery a Delachat s Franckem Coulaudem a Isabelle Nuffer (Altais) pod labelem Musea v roce 1987, se Eider Stellaire v roce 1988 rozpustili.

Další osudy členů kapely se dlouho nehýbaly. Až v roce 2007 se zrodila kapela VOX NOSTRA, aby spojila sborové vokály s progresivní rockovou hudbou. Pochází z Rambouillet a francouzský hráč na klávesové nástroje Pierre Minvielle je jejím hlavním mozkem. V kapele s ním působí také Jean-Claude Delachat, také bývalý člen kapely Eider Stellaire, hrající rovněž nějakou dobu v kapele Magma. Jeho nejnovější projekt je tvořen důrazem na výrazné mužské a ženské vokály, které jsou spojeny s diverzifikovanou texturou kláves a kytary.

Jsou jedním z mála projektů ve Francii zpívající latinské texty. První album kapely "Anima", což znamená šepot, hlas či duše, vyšlo v roce 2009. Je to ambiciózní dílo složené s liturgickým pozadím a vybavené jazzrock/fusion a symfonickými sklony. Zatím poslední a devatou desku tohoto projektu "Alta Mente" nahrál a vydal v roce 2020 již samotný Pierre Minvielle.

Zpět
Členové:
Michel Le Bars - Drums, Percussion
Pierre Minvielle-Sébastia - Synthesizer
Jean-Claude Delachat - Guitars
Patrick Singery - Bass
Pierre Gérard-Hirne - Piano, Organ
Bývalí členové a hosté:
Isabelle Nuffer - Piano (1986-1988)
Véronique Perrault - Vocals
Ann Stewart - Vocals
Marie-Anne Le Bars - Flute
Michel Moindron - Saxophone
Franck Coulaud - Percussion

Členové Michel Le Bars
(narozen ***, France)
Drums


Michel Le Bars je francouzský hudebník, hráč na bicí, který je znám především jako bubeník a hlavní skladatel francouzské zeul kapely Eider Stellaire.

Eider Stellaire byli založeni v roce 1980 bubeníkem Michelem Le Barsem, který se v polovině 80. let připojí k post-Magma kapele Offering Christiana Vandera. Skupina měla předchozí inkarnaci pod názvem Astarte, ve které byli 3 členové Eiderovy sestavy - Michel Le Bars (bicí), Patrick Sinergy (baskytara) a Jean-Claude Delachat (kytara). Tato sestava existovala 3 roky. Rozdělili se na začátku roku 1980 a na konci toho roku se reformovali jako Eider Stellaire s několika novými členy.

První album Eider Stellaire bylo nahráno a vydáno v roce 1981 ve vlastní režii. Eider Stellaire v roce 1982 často zahajovali koncerty Magma, protože obě kapely sdílely stejnou hudební vizi - evropské klasické kořeny 20. století (Bartok, Stravinskij, Orff) smíchané s čistou rockovou energií, obrovským významem rytmické sekce a ženský vokál beze slov. Ze 3 LP vydaných za dobu existence kapely je jejich první unikátní a představilo kapelu hrát si s ohnivě silnými kompozicemi.

Členové Pierre Minvielle-Sébastia
(Narozen ***, Rambouillet, France)
Synthesizer


Pierre je je francouzský hudebník a hráč na klávesové nástroje, který pochází z Rambouillet, Francie. Je znám jako člen kapely Eider Stellaire. Nyní je Pierre Minvielle je hlavním mozkem kapely VOX NOSTRA.

Od 6 let získal klasické klavírní vzdělání a je držitelem dvou mistrů v aranžmá a orchestraci. Pierre tak získal klasické vzdělání a znal také jazzové harmonie.

V období po rozpadu Eider Stellaire a založením Vox Nostra vedl jazzové trio.

S jeho projektem Vox Nostra se pokusil zkombinovat výrazné mužské a ženské vokály s rockovou instrumentací s s diverzifikovanou texturou kláves a kytary. Naverboval tří zpěváky (Roxane Terramorsi, Marie-Suzanne Lacroix a Laurent Levy) spolu s Jean Claude Delachatem na kytary a Sophie Le Coq-Cochard na flétny pak nahrál první album "Anima", vydané samostatně v roce 2009.

Je také autorem několika knih o klávesové pedagogice a působí i jako moderátor na místní rozhlasové stanici (RVE).

Členové Jean-Claude Delachat
(narozen ***, France)
Guitars


Jean-Claude Delachat je francouzský hudebník a hráč na kytaru. Je znám především z působení v kapele Eider Stellaire.

Členové Patrick Singery
(narozen ***, France)
Bass


Patrick Singery je francouzský hudebník a hráč na baskytaru. Je znám především z působení v kapele Eider Stellaire.

Členové Pierre Gérard-Hirne
(narozen ***, France)
Piano, Organ


Pierre Gérard-Hirne je francouzský hudebník a hráč na klávesové nástroje a klavír. Je znám především z působení v kapele Eider Stellaire.

Zpět
Studiové desky:
1987 Eider Stellaire III
1986 Eider Stellaire II
1981 Eider Stellaire
Ostatní nahrávky:Skupina:
Jean-Claude Delachat - Guitars
Patrick Singery - Bass
Michel Le Bars - Drums
Hosté:
Frank Coulaud - Electric Piano
Isabelle Nuffer - Keyboards
Diskografie Eider Stellaire III
Vyšlo 1987, Musea, FGBG 2009 (France)

Seznam skladeb:
01. Nihil (10:23)
02. L'encre Des Litanies (10:23)
03. Sans Repos (9:42)
Total Time: (30:28)

Recorded on 21st, 22nd and 23rd August 1987 at Studio du Val d'Orge at Epinay s/Orge
Engineer: Benoît Delacroze, Jean Taxis

Skupina:
Jean-Claude Delachat - Guitars
Patrick Singery - Bass
Michel Le Bars - Drums & Percussion, Piano, Vocals
Hosté:
Pierre Minvielle - Harp-synthesizer (01)
Frank Coulaud - Percussion (03)
Marie-Anne Le Bars - Flute (06)
Diskografie Eider Stellaire II
Vyšlo 1986, self-released, K002 (France)

Seznam skladeb:
01. Ring (7:14)
02. Aretis (5:08)
03. Kiowa riviere de lune (3:20)
04. Fferyllt (5:03)
05. Célébration de l'eau (6:04)
06. Retour des champs (0:37)
Total Time: (27:26)

Composed: [Compositions]: Michel Le Bars
Lacquer Cut: AM

Skupina:
Véronique Perrault - Vocals
Jean-Claude Delachat - Guitars
Pierre Gerard-Hirne - Piano, Organ
Marie-Anne Boda - Flute, Vocals
Patrick Singery - Bass
Michel Le Bars - Drums
Hosté:
Michel Moindron - Tenor Saxophone (04)
Diskografie Eider Stellaire
Vyšlo 1981, Self-released, K001 (France)
CD 2011, Soleil Zeuhl, 30 (France) + bonus track

Seznam skladeb:
01. Onde (8:35)
02. Arctis 6.eme Éphéméride (7:04)
03. Légende (5:37)
04. Tétra (6:32)
05. Nihil (7:26)
Total Time: (35:14)
Bonus track on 2011 CD reissue:
06. Nihil (long alternate version) (10:54)

Recorded on May 27-31, 1981
Written: Michel Le Bars, Pierre Gérard-Hirne

Zpět


Zleva: Jean-Claude Delachat (kytara), Pierre Gérard-Hirne (hlavní klávesy), Pierre Minvielle (náhradní klávesy), Véronique Perrault (zpěv), Michel Le Bars (bicí, budoucí Offering), Ann Stewart (zpěv, budoucí Shub Niggurath), která nechtěla být v obraze, a Patrick Singery (basa)


Jean-Claude Delachat, Pierre Minvielle, Mickaël Drouin
Zpět
Oficiální stránky:
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  8.10.2022 
Menu Poslední aktualizace: 8.10.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©