Dim Gray - progressrock.cz


Zpět
Art rockeři z Osla Dim Gray vytvářejí melodie řízené písně v post-progresivním duchu a začleňují prvky z lidové hudby do progresivní estetiky, která vede k strašidelně sugestivnímu zvuku. Trio, Håkon Høiberg, Oskar Holldorff a Tom Ian Klungland, které Prog Magazine popsal jako "elegický a krásně hutný post-prog z Norska", mísí kontrastní hudební pozadí v tak rozmanitých žánrech, jako je black metal, progresivní rock, blues, folk a filmová hudba.

Trio, které tvoří Dim Gray, pochází z různých míst, hudebně i geograficky, přičemž všichni tři, Håkon Høiberg, Oskar Holldorff a Tom Ian Klungland se v roce 2012 přestěhovali z různých částí Norska do jeho hlavního města, aby pokračovali ve studiu. Když se našli, brzy si spolu začali hrát. Tito tři členové mají kontrastní hudební zázemí v tak rozmanitých žánrech, jako je black metal, progresivní rock, blues, folk a filmová hudba, ale jejich spojením začali vyvíjet svůj vlastní osobitý a jedinečný zvuk.

V roce 2020 na začátku pandemie kapela vydala několik singlů s písněmi "Ráth", "Again", "Light Anew" a "Ouroboros" před vydáním pouze digitálního debutového alba s názvem "Flown" v létě 2020. Koncepční nahrávka s propletenými písněmi strukturovanými jako jeden souvislý příběh, album vypráví živý příběh ztráty a osamělosti, který se neustále kroutí a obrací, s intimními a prostorovými momenty kompenzovanými masivními a barevnými zvukovými plochami. Album "Flow" vyšlo na dvojitém vinylu a CD v roce 2021.

"Flown" je koncepční nahrávka s prolínajícími se písněmi strukturovanými jako jeden souvislý příběh, album vypráví živý příběh o ztrátě a osamělosti, který se neustále kroutí a obrací, s intimními a prostorovými momenty kompenzovanými masivními a barevnými zvukovými plochami. Hudba na debutovém albu "Flown" kombinuje smyčcový komorní pop, temný indie folk a grandiózní art rock. Ambiciózní hudební prohlášení v duchu umělců jako Radiohead, Fleet Foxes, Steven Wilson, Sigur Rós a Susanne Sundfør.

"Spíše než abychom vyprávěli lineární příběh, pokusili jsme se jej strukturovat jako kruhový narativ, s hlavním hrdinou uvězněným v sestupné spirále, začarovaném kruhu bez jasného začátku nebo konce," vysvětluje kapela. "Příběh lze interpretovat různými způsoby, ale lyrická témata zůstávají soustředěna kolem ztráty, touhy a osamělosti a psychologická daň, kterou si tyto pocity mohou na člověka vyžádat".

Norské artrockové trio Dim Gray streamovalo svoji skaldbu "Ouroboros", která je převzata z debutového alba kapely "Flown", které se po digitálním vydání v roce 2020 dostává do fyzického vydání. "Flow" vyjde na CD do Grim Day a na dvojvinylu přes Grim Day/Plane Groovy 11. června 2021.

Norské artrockové trio Dim Gray sdílí nové lyrické video ke svému nejnovějšímu singlu "Ashes", který je převzat z druhého alba kapely "Firmament", které vyjde 2. září 2022. "Chtěli jsme trochu posunout hranice a zjistit, jak daleko bychom mohli posunout věci určitým směrem, ale stále být rozpoznatelní", vysvětluje zpěvák a hráč na klávesové nástroje Oskar Holldorff. "Nápad na "Ashes" se vrátil v roce 2016, když jsme slyšeli "Drone Bomb Me" od Anohni a našli inspiraci z jeho úspěchu při vytváření protiválečného prohlášení hluboce osobního. Snaha přijmout podobný koncept podnítila refrén a zbytek písně byl napsán o několik let později".

"Skladba také obsahuje nádherné housle, na které hraje Hanna Nicoline Krohn Moland, a skvělý hi-hat výkon našeho bubeníka, který mi připomíná "Red Rain" od Petera Gabriela, další píseň, která nás inspirovala při "Ashes".

Po vydání debutového alba "Flown" prostřednictvím jejich vlastního labelu Grim Day bude "Firmament" vydáno na labelu Big Big Train’s English Electric Recordings.

"Doposud bylo toto vydavatelství pouze prostředkem pro externí projekty členů Big Big Train a BBT," řekl Greg Spawton z Big Big Train. "Už nějakou dobu jsme se zajímali o rozšíření aktivit labelu, ale chtěli jsme takže když jsme narazili na skutečně vzrušující kapelu, která nám hudebně mohla nabídnout něco nového. Když jsme byli představeni Dim Gray, viděli jsme, že kapela má obrovský potenciál a velmi rádi je podepíšeme."

Po svém kritikou oceněném debutovém albu "Flown" (2020) se art rockeři z Osla Dim Gray vracejí 2. září 2022 se svým druhým albem "Firmament". S dvanácti přímými, živými a melodiemi řízenými skladbami album překypuje životem a barvami a vytváří poutavou a neustále překvapivou cestu, na níž se proplétá cestou od komorního popu plného smyčců přes evokující indie folk a svěží elektroniku až po grandiózní art rock.

První singl z desky je "Mare", který původně napsal kytarista Hakon Hoiberg v roce 2016. Zpěvák/klávesista Oskar Holldorff vysvětluje, že "se rozhodli nezařadit jej na "Flown", ale když se ho Hakon pokusil přeskupit ve styl Briana Wilsona něco jako "Pet Sounds", mysleli jsme si, že výsledek zní inspirativně. Text byl přepracován až do nahrávání a je o snaze vymanit se z neviditelných pout a touze po něčem víc. Snažili jsme se vyvážit seriózní vyjádření emocí s nejasnějšími obrazy, ale dosažení správného prolnutí si vyžádalo spoustu času a úsilí".

Firmament je ambiciózní hudební prohlášení, které osloví fanoušky umělců, jako jsou Radiohead, Fleet Foxes, Steven Wilson, Sigur Rós a Susanne Sundfør. Tematicky Dim Gray dále prozkoumává krajinu osamělosti a melancholie, která byla představena na Flown, ale tentokrát jsou tyto pocity zasazeny do kontextu depresí moderního světa a postaveny vedle romantizovaných představ o „jednodušších časech“ prostřednictvím vzpomínek z dětství prokládaných mýty a pověrami.

Dim Gray budou podporovat Big Big Train na jejich nadcházejících živých koncertech v září 2022, přičemž Holldorff bude také zastupovat klávesistku BBT Carly Bryant, která se na tato data nemůže z rodinných důvodů připojit ke kapele, ale vrátí se, jakmile to okolnosti dovolí.

Zpět
Členové:
Oskar Holldorff - Vocals, Keyboards, Electronic Percussion, Programming
Tom Ian Klungland - Drums, Acoustic & Electronic Percussion, Backing Vocals
Håkon Høiberg - Electric & Acoustic Guitars, Mandolins, Lead & Backing Vocals
Koncertní členové a hosté:Členové Oskar Holldorff
(Narozen ***, Norway)
Vocals, Keyboards, Electronic Percussion, Pprogramming


Oskar vyrůstal na Nesoddenu, poloostrově naproti norskému hlavnímu městu Oslo. Byl uveden do světa hudby přesně od toho dne, kdy zpíval harmonie lámanou angličtinou dlouho předtím, než věděl, co ta slova znamenají. Když vyrůstal, poslouchal svého otce, jak hraje na klavír a zpívá, což byl hlavní důvod, proč jsem dnes hudebníkem. První věc, kterou si pamatuje, je klávesnici Casio k Vánocům, která by mohla hrát sama o sobě s těmi blikajícími červenými světly na klávesách. V šesti letech začal chodit na hodiny klavíru.

První skupina se nazývala Sadomasochistic Pornstars From Outer Space, i když před jejich prvním vystoupením měli nešťastnou změnu názvu na mnohem nevýraznější Copyright. Cvičili v jejich sklepě v sestavě bicí, basa, klávesy, tři kytary a spousta zábavy.

V letech dospívání začal Oskar psát, produkovat a hrát originální materiál, a to jak sólově, tak jako součást různých kapel. Později se přestěhoval do Osla, kde získal magisterský titul v hudbě se zaměřením na klávesy a filmovou hudbu. Během té doby založil Dim Grey po boku Hakona Hoiberga, Toma Iana Klunglanda a bývalého člena Robina Kirknese. V Dim Grey se stará o vokály, klávesy a produkci a většinu materiálu píše. Skupina vydala své debutové album Flown v roce 2020 a jejich druhé album vyšlo v roce 2022.

Oskar vystupoval také v řadě kapel a produkcí během své relativně krátké hudební kariéry, od hraní experimentálních pořadů v téměř prázdných klubech nebo tradiční lidové hudby pro ospalé školní děti až po účinkování v hlavních TV pořadech s některými z největších norských popových umělců. Se svým otcem Perem Oysteinem Sorensenem z Fra Lippo Lippi vystoupil v televizní show a nahrál živé album s norským rozhlasovým orchestrem a také odehrál několik koncertů v aréně na Filipínách – z nichž nejdříve ve věku 19 let. Oskar je také hlasový herec a učitel klavíru.

Je obdivovatele Kevina Moore (ex-Dream Theater, Chroma Key, OSI) částečně proto, že nikdy nevystupuje naživo, a rád by jej viděl v akci. Ale je to také ten typ hudebníka, který zanechá velkou stopu v čemkoli, co dělá, a rád by jej proto slyšel, jak přetvoří některé jejich materiály do něčeho úplně jiného.

Holldorfovo stálé členství v BBT od ledna 2023 staví budoucnost Dima Gray do centra pozornosti, přičemž jeho vlastní kapela udělala vážný pokrok s jejich posledním albem "Firmament", ačkoli Holldorf zdůrazňuje, že bude pokračovat ve dvojí roli. "Užil jsem si každou minutu koncertů Big Big Train loni v září, když jsem zastupoval Carlyho Bryanta, a jsem potěšen, že mohu vstoupit do kapely trvale," říká. "Plány BBT na letošní a další rok jsou velmi vzrušující a je mi ctí následovat Carlyho v roli klávesisty a hrát po boku Rikarda Sjöbloma a zbytku této fantastické kapely. Budu také pokračovat v hraní s Dim Grey, takže se těším, že budu v dohledné době velmi zaneprázdněn."

Mezitím Bryant v současné době pracuje na sólovém albu, které vyjde prostřednictvím English Electric Recordings Big Big Train.

Členové Tom Ian Klungland
(celým jménem Tom Ian Rogne Klungland)
(Narozen ***, Oslo, Norway)
Drums, Acoustic and Electronic Percussion, Backing Vocals


Tom je norský hudebník, hráč na bicí, skladatel a učitel. Je znám také z působení v kapele Sworn (2005-present), nyní je členem Dim Gray.

S hudbou se seznámil brzy. Měl totiž dědečka, který hrál na bicí, a oba jeho rodiče byli hudebníci, kteří zpívali a již v raném věku jej seznámili s hudbou různých žánrů. Jeho první skupinou byli Trollhaugen, black metalová kapela, kterou založil s několika přáteli, když nám bylo 14 a teprve se učili hrát.

V současné době studuje pedagogiku na Norské hudební akademii. Tom již vlastní bakalářský titul v oboru populární hudba.

Členové Håkon Høiberg
(Narozen ***, Norway)
Electric and Acoustic Guitars, Mandolins, Lead and Backing Vocals


Håkon je norský hudebník, jako vystudovaný učitel hudby vyučuje a hraje na kytaru, mandolínu, banjo, ukulele, klavír a zpívá. Nyní je členem Dim Gray.

Hakon vyrůstal v hudební rodině a již řadu let je aktivním hudebníkem. Má bakalářský titul v oboru populární hudby na vysoké škole v Kristianii a absolvoval roční studium praktické pedagogiky. V posledních letech pracoval Håkon kromě své sólové kariéry a také jako učitel hudby. Jen tak mimochodem vyučuje v norštině, angličtině, dánštině a švédštině.

Jeho nejstarší vzpomínkou na hudbu je, že slyší reproduktory svého otce v obývacím pokoji. Všichni doma rádi poslouchali hudbu a Håkona to hodně ovlivnilo. Jeho první kapelou byli Jawbreakers, s níž začínali na střední škole. Velmi brzy přišli na to, že by bylo skvělé hrát vlastní materiál, takže to byla velmi pěkná zkušenost s psaním písní, i když dnes by si netroufl nic z toho poslouchat...


Zpět
Studiové desky:
2022 Firmament
2019 Flown
Ostatní nahrávky:Skupina:
Tom Ian Klungland - Drums, Acoustic and Electronic Percussion, Backing Vocals
Oskar Holldorff - Vocals, Keyboards, Electronic Percussion, Pprogramming, Orchestration
Hosté:
Ellen-Martine Gismervik - Cello
Hanna Nicoline Krohn Moland - Violin
Halvor Rollag - Electric Bass
Grégoire Blanc - Saw, Theremin (10)
Guro Røvik Marstad - Flute (04)
Diskografie Firmament
Vyšlo 2. září 2022,

Seznam skladeb:
01. Mare? (3:58)
02. Ashes (3:13)
03. Undertow (2:48)
04. Avalon | The Tide (4:11)
05. 52~? (4:19)
06. Abalus | In Time? (3:54)
07. Long Ago (4:07)
08. My Barren Road (3:17)
09. Cannons (3:42)
10. Iron Henry (3:20)
11. Firmament (2:45)
12. Meridian (4:56)
Total Time: (44:30)

Recorded in and around Oslo in 2021
Violin, cello, drums, grand piano and electric guitars recorded at Stable Studios, engineered: Leif Johansen
Upright piano recorded at Vaterland Studio, engineered: Petter Stubberud Tysland
Produced and Arranged: Dim Gray
Edited: Oskar Holldorff and Håkon Høiberg
Mixed: Anders Bjelland
Mastered: Espen Hoydalsvik at Oslo:Fuzz
Artwork and Design: Linnea Vestre

Skupina:
Tom Ian Rogne Klungland - Drum Kit, Acoustic and Electronic Percussion, Backing Vocals
Håkon Høiberg - Electric and Acoustic Guitars, Mandolins, Lead Vocal (03) and Parts (04,07,10,11,12), Backing Vocals
Oskar Holldorff - Vocals, Grand Piano, Synths, Electric Pianos, Harmonium, Samples, Electric Bass (01,05)
Hosté:
Ellen-Martine Gismervik - Cello, Double Bass
Elisabeth Turmo - Violin, Hardanger Fiddle
Robin Kirknes Andreassen - Electric Bass, Synth Bass
Diskografie Flown
Vyšlo 12. června 2020, Plane Groovy, PLG094
2021, Dim Gray Records, GDR006 (Norway)

Seznam skladeb:
01. Again (3:23)
02. The Wave We Thought We’d Ride Forever (4:37)
03. Closer (5:57)
04. Ráth (3:32)
05. Wandering (4:00)
06. Flown (1:40)
07. Light Anew (5:25)
08. Yore (2:22)
09. Song For E (3:03)
10. Dreamer’s Disease (6:01)
11. Ouroboros (6:02)
12. Black Sun (6:04)
Total Time: (47:06)

Bonus Songs:
13. Again - Live* ()
14. Song For E - Live* ()
15. Paper Bird - Extended Version* ()
16. Ice And Sea* (CD ONLY) ()
16. Wakeless* (LP ONLY) ()

Produced and Arranged: Dim Gray
Edited: Oskar Holldorff
Mixed: Matt Dougherty
Mastered: Morgan Nicolaysen at Propeller Mastering
Cover Design: Linnea Vestre
Most of the drums, percussion, acoustic guitars, mandolins, grand piano, strings and vocals were recorded in Stable Studios with sound engineer Leif Johansen. The rest was recorded in various rehearsal spaces, living rooms and stairways. The tracking took place 2017-2019.

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
https://dimgray.no/
https://dimgraymusic.bandcamp.com/releases
https://www.facebook.com/DimGrayMusic
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  29.12.2022 
Menu Poslední aktualizace: 16.1.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©