Big Wreck - progressrock.cz
Zpět
Big Wreck 2001 Kanadský zpěvák a kytarista z Toronta Ian Thornley založil přibližně v roce 1994 v Bostonu, Massachusetts, USA, skupinu Big Wreck spolu s kytaristou Brianem Dohertym a baskytaristou Davem Henningem, když spolu na začátku 90. let navštěvovali Berklee College of Music v Bostonu. K nim se připojil ještě bubeník Forrest Williams. Thornley s láskou vzpomínal na prodloužené večery na jejich koleji, když hovořívali o hudbě a "věcích, o kterých sníte, když zakládáte kapelu".

Henning a Doherty byli dříve součástí kapely Divine Right se zpěvákem Jimem McDermottem a bubeníkem Davem Tuohym. Budoucí sestava Big Wreck začala jamovat a hrát společně pod jménem Still Waters v roce 1992 a formálně skupinu založili v roce 1994. Nespokojeni se svým jménem se ale rozhodli vybrat si nový oficiální název kapely. Podle Thornleyho se dohodli na názvu Big Wreck poté, co se něco pokazilo během zkoušení ve studiu a Doherty prohlásil, že to relace byla "velká havárka". Při jejich vzniku nebyl Thornley původním zpěvákem kapely, ale stal se jím poté, co se kapele nepodařilo žádného najít.

Po několika letech koncertování v Bostonu a Cambridge kvarteto založené v Kanadě a sídlící v Bostonu podepsalo smlouvu s Atlantic Records, aby vydalo svůj studiový debut. Své debutové album "In Loving Memory Of" vydali v říjnu 1997. Ačkoli se album stěží dostalo do Billboard's Heatseekers Top 40 Chart, první singl "The Oaf (My Luck Is Wasted)" se stal velkým hitem na The Mainstream Rock Tracks na začátku roku 1998 a dostal se na #9 pozici, píseň také dosáhla čísla #24 na The Modern Rock chart a vrcholu #3 v Kanadě. O čtyři měsíce později se jejich druhý singl "This Song" se vyšplhal až na #32 místo v americkém Mainstream Rock Chart. Ještě větší komerční úspěch skupina zaznamenala v Kanadě, kde dosáhla #4 v Top 40 hitů v Canadian Singles Chart, a byla dalším hitem kapely Top 10 v kanadském rockovém rádiu. Skupina se poté vydala na 17-denní turné, aby propagovala své album.

Kvůli Thornleyho kanadské národnosti byly největší komerční úspěchy skupiny ve skutečnosti spíše v Kanadě než ve Spojených státech. Následující singly alba "Blown Wide Open" a "That Song" nebyly v amerických hitparádách tak úspěšné jako "The Oaf", ale v Kanadě byly oba hity Top Ten. V říjnu 2001 odehráli Big Wreck speciální show v torontské Roy Thompson Hall za doprovodu Toronto Symphony Orchestra a bubeníků Uzume Taiko Ensemble, a Paulem Langloisem a Robby Bakerem z The Tragically Hip.

Jejich druhé album "The Pleasure & The Greed", vydané v červnu 2001 se dostalo na #10 místo v kanadském žebříčku alb Billboard. Byly z něj vydány tři singly, a všechny se v USA. Druhé album kapely bylo poznamenáno špatným marketingem a nebylo tak velkým hitem jako jejich debutové album, zejména ve Spojených státech. Kapela se následně o rok později v roce 2002 rozpadla. Členové kapely se v roce 2002 vydali svou vlastní cestou.

Thornley se vrátil zpět do Toronta a založil vlastní kapelu Thornley, s níž o dva roky později vydal album "Come Again". Brian Doherty se přestěhoval do Camlachie, malé komunity poblíž Sarnia v Ontariu, kde vyučoval kytaru a připravoval studenty na vstup na univerzitu nebo konzervatoř. Doherty také založil nezávislou kapelu Death of 8. Ostatní členové kapely se nikdy neobjevili s novými projekty.

Ian a Brian obnovili své přátelství, které vedlo k opětovnému shledání v roce 2010. V roce 2010 se Doherty stal kytaristou na Thornley show, což vedlo k tomu, že se Doherty připojil ke kapele jako stálý člen. Následovalo turné propagované jako "An Evening with Thornley and Big Wreck" a jako výsledek úspěchu turné skupina přijala opět název Big Wreck, včetně stávajících členů Thornley v novém Big Wreck. V tajnosti poté Big Wreck pracovali na reunionovém albu. Začali nahrávat své comebackové album ve studiích Vespa v Torontu s kytaristou Paulo Neta, Dave McMillanem na basu a bubeníkem Christopherem Henrym. Po nahrání alba, podpisu smlouvy s Anthem a odchodu od 604 Records v červenci 2011 bubeník Christopher Henry opustil skupinu a byl nahrazen koncertním bubeníkem Bradem Parkem.

V listopadu 2011 vydali Big Wreck hlavní singl a titulní skladbu z jejich nadcházejícího alba, byl to jejich první singl po více než deseti letech. Píseň získala pochvalné recenze a úspěch v žebříčcích jak v USA, tak v Kanadě, nakonec si vysloužila první hit skupiny #1. Album "Albatross" bylo nakonec vydáno v Kanadě 6. března 2012, kde se dostalo na #5 místo v kanadském žebříčku alb a na #9 místo v mainstreamovém rockovém žebříčku, vyneslo kapele další nominaci na Juno Award v Kanadě jako Rockové album roku. První singl a titulní skladba desky obsadily první místo v rádiové hitparádě Active Rock. Následně bylo oznámeno i kanadské turné 2012, zahráli si také na Bayfestu 2012 v Sarnia. To bylo naposledy, co byla kapela v Sarnii a Doherty řekl, že si znovu vychutná hraní na kytaru před domácím publikem.

Zpěvák Ian Thornley v roce 2012 řekl: "Můj osobní vztah s Brianem upadl tak nějak stranou poté, co jsme se poprvé rozešli, a to bylo něco, co pro mě bylo tak trochu kyselé místo. Jen mi chyběli kluci a my byli spolubydlící na vysoké škole a byli opravdu blízcí před a po celou tu věc s Big Wreck. Tak jsem jen zavolal a začali jsme se scházet." Thornley pak ještě doplnil opětovné shledání s Dohertym: "Když jsme se znovu začali stýkat, nenastalo něco jako: "Dobře, tak tohle mě rozrušilo..." Nic jsme nehašovali, ani jeden z nás nechoval žádnou zášť, jen mi tak nějak chyběl můj kámoš a osobně jsme byli na podobných místech a oba jsme hodně dozráli v řešení věcí, se kterými se v tomto odvětví musíte vypořádat".

Dne 5. února 2012 vystoupili Big Wreck v Sound Academy v Torontu na kanadské Official Super Bowl XLVI party. V témže roce také dokončili dvě turné, od dubna do července cestovali po Kanadě od Britské Kolumbie po Ontario, poté doprovázeli Theory of a Deadman na jejich rockovém turné Jingle Bell od listopadu do prosince, kdy Brada Parka nahradil Chuck Keeping na bicí. Dne 25. června 2013 skupina vydala své první EP "Bag Of Tricks", které bylo sestaveno z živých nahrávek z Albatross Tour a coveru "Good Times Roll" od The Cars. Vyšlo digitální jako exkluzivita.

Big Wreck vydali první singl a titulní skladbu z připravovaného nového alba kapely "Ghosts". Deska znamenající nahrávací debut nového bubeníka Chucka Keepinga, vyšlo 10. června 2014 v Kanadě, v USA v červenci. Album dosáhlo #5 místa v Canadian Albums Chart a během prvního týdne prodali 4000 kopií. Dosáhlo také #4 místa v americkém žebříčku Billboard Heatseekers Albums Chart, čímž předstihlo všechna předchozí alba kapely. Album bylo nominováno v Kanadě na "rockové album roku" v Juno Awards 2015. Zvuk kapely na "Ghosts" je přirovnáván k raným Police, Bonovi a U2, což líbilo zvláště Dohertymu. Brzy se vydali na cestu napříč Kanadou, aby zahráli živému publiku od Vancouveru po Toronto. "Jde to opravdu dobře," řekl Doherty. "Dostáváme skvělou odezvu. Myslím, že "Ghosts" nám nastavilo novou laťku a získáváme nové publikum".

V listopadu 2016 vydali Big Wreck nový singl "One Good Piece Of Me" z jejich připravovaného alba. Dne 5. ledna 2017, po nahrání alba "Grace Street", ale ještě před jeho vydáním, kytarista Paulo Neta odešel z Big Wreck. Ian Thornley na facebookové stránce Big Wreck napsal následující zprávu: Milovaní fanoušci Big Wreck, s těžkým srdcem oznamujeme Paulův odchod z kapely. Rozhodl se jít ve svém životě jinou cestou a my stojíme za jeho rozhodnutím a po celý život vedle něj. Je to náš bratr a bude nám moc chybět. Vždy pro něj bude místo na jakémkoli pódiu, na kterém hraji. Ian & BW"

Jejich další album s názvem "Grace Street" vyšlo v únoru 2017 a dostalo se na #5 místo kanadského žebříčku. V roce 2018 se Big Wreck vydali na 35-denní severoamerické turné k oslavě 20. výročí "In Loving Memory Of...", ve kterém na každém koncertu zahráli každou píseň z alba. Attica Riots byli doprovodným aktem turné. Album bylo také fyzicky znovu vydáno ve stejném roce s novou předlohou a dvěma dříve nevydanými opusy z nahrávacích sezení plus vůbec první lis na vinylu alba.

Dne 22. února 2019 vydali Big Wreck nový singl "Locomotive" z jejich připravovaného alba. V propagačním rozhovoru krátce poté Ian Thornley odhalil názvy několika dalších připravovaných písní z alba, včetně "Follow Me", "Give Us A Smile" a "Found My Place". Dne 10. května 2019 skupina vydala následný singl s názvem "Too Far Gone".

Spoluzakládající kytarista Big Wreck Brian Doherty zemřel 5. června 2019 ve věku 51 let na rakovinu plic, těsně předtím, než kapela vydala své album "...But For The Sun".

Je skoro tragické, že spoluzakládající kytarista Big Wreck Brian Doherty zemřel 5. června 2019 ve věku 51 let na rakovinu plic, těsně předtím, než kapela vydala své poslední album "...But For The Sun". Skupina vystupovala na svých dříve naplánovaných vystoupeních jako trio, přičemž Chris Caddell se ke kapele připojil později ke konci roku. Po Dohertyho zdravotním odchodu ze skupiny se Big Wreck pokusili prorazit vpřed jako tříčlenní, Thornley k tomu poznamenal, že McMillan se pokusil naplnit živý zvuk "ve stylu Douga Pinnicka" tím, že na své čtyři struny procházel basové i kytarové party. Nakonec si uvědomili, že potřebují dalšího hráče, a jediný, koho chtěli, byl právě Chris Cadell.

Dne 22. července 2019 kapela vydala třetí singl s názvem "One More Chance" spolu s datem vydání a seznamem skladeb nového alba. Album vyšlo 30. srpna 2019. Poté kapela vyrazila na 49-denní turné na podporu desky s Texas King jako předkapelou.

Na začátku roku 2021 Big Wreck oznámili, že pracují na nové hudbě pro následovníka "...But For the Sun". Nahráli 15 písní pro nové album, ale diskutovali o jejich vydávání po krocích, na rozdíl od konvenčního studiového formátu alba. Big Wreck, ve kterých působí také kytarista Chris Cadell, baskytarista Dave McMillan a bubeník Sekou Lumumba, uplatnili jiný druh zdrženlivosti s rozloženým plánem vydání ve formě tří EP, přičemž poslední dvě dorazí někdy v roce 2022. Původně měli 15 písně pro studiovou nahrávku, ale Thornley si myslel, že rozdělení písní bude pro skupinu jedinečným experimentem. Bylo to kvůli víře Iana Thornleyho v to, jak se hudba v dnešní době konzumuje jinak, a měl pocit, že fanoušci budou moci snáze přijmout velké množství nového materiálu tím, že budou vydávat hrstku písní najednou. V této době bylo také oznámeno, že dlouholetý bubeník Chuck Keeping přátelsky opustil skupinu, aby se mohl soustředit na rodinu, a bývalý bubeník Thornley Sekou Lumumba se znovu připojil ke skupině jako jejich nový bubeník. EP nahrávky byly také první, na kterých se objevil nový rytmický kytarista Chris Cadell.

V létě 2021 skupina vydala dva jednorázové singly s pomocí Chada Kroegera z Nickelback s názvy "Middle Of Nowhere" a "Ought To Be", z nichž první se stal jejich nejvyšším hitem v Kanadě od alba "Albatross", když vrcholil na pozici #4. Tyto písně byly považovány za mírný odklon stylu od hudby, kterou skupina obvykle vydává, kvůli povaze písní více ovlivněných popem, podobně jako u alb kapely Thornley z roku 2000. Byly by to také poslední písně, které kapela nahrála s Chuck Keepingem. Skupina také vydala své EP "Bag Of Tricks" na limitované edici barevného vinylu pro Record Store Day.

Dne 7. října 2021 Big Wreck oznámili nadcházející vydání "Big Wreck 7.1", prvního ze tří EP, další byla následně nazvaná "Big Wreck 7.2" a "Big Wreck 7.3", společně budou označovány jako sedmé studiové album. "Big Wreck 7.1" vyšlo vydán 19. listopadu 2021 a kapela oznámila 15-denní turné po Kanadě. První polovina turné byla odložena na jaro 2022 kvůli probíhající pandemii COVID-19. Kapely BRKN LOVE a Monster Truck byli doprovodnými akty turné. Skupina vydala 4. března 2022 na svých stránkách Bandcamp cover Stingovy "Russians" v reakci na probíhající rusko-ukrajinskou válku. Veškerý výtěžek z vydání byl věnován UNHRC.

Hlavní singl z projektu "Bombs Away" byl vydán ve stejný den. Je příznačné, že přítomnost zesnulého Briana Dohertyho se ukázala i na EP "7.1". Chromatický akustický motiv v intru na "7.1" nazvaném "Bombs Away" ve skutečnosti pochází z počátků kapely. Thornley na riff dávno zapomněl, dokud ho Doherty asi před pěti lety nepřinesl na zvukovou zkoušku. "Snažil jsem se to dokončit pro naše první album "In Loving Memory Of..." (1997) ,ale nikdy mi to nikam nevedlo, nikdy jsem nemohl najít ten správný refrén," vzpomínal Thornley a dodal k osudnému znovuuvedení: "[Brian] právě vytáhl ten riff ze zadní kapsy a podíval se na mě s vědoucím úsměvem, jako ‚Pamatuješ si to?‘"

Navzdory tomu, že se jeho paměť rozhýbala, riff ještě několik let visel v limbu. Nakonec Thornley uvařil metalové finále, které změnilo jízdní pruhy a trem, které bylo obráceno a vytvořeno skladatelem, aby vytvořilo ponurý glazovaný hlavní riff melodie. Píseň také naznačuje, jak Thornley propaluje svůj hmatník sérií trhavých běhů. Celkově to dělá z "Bombs Away" jeden z nejtěžších momentů Big Wreck k dnešnímu dni, i když Thornley naznačuje, že nadcházející EP opylují rozdrcené groovy s odhazováním bláta. "Vždycky jsem si chtěl vzít takovou těžkost se skluzavkou - bažinatý metal, tak jsem to chtěl nazvat", říká, "takové bouchnutí, [ale] se skluzavkou".

"Jakoukoliv z těch složitějších věcí, které na něj hodím, prostě na to má, má skvělé ruce a skvělé uši," říká Thornley o svém kolegovi z kapely. "Hraje s [kanadským kytaristou] Colinem Jamesem spoustu bluesovějších, kořenovějších věcí, [ale] na tento aspekt jsem nemyslel, protože to nebyl převládající zájem. Chtěl jsem jen někoho, kdo se bude hodit charakterově".

Druhý singl "Fields" s Danielem Greavesem z The Watchmen a Ianem D'Sa z Billy Talent na doprovodných vokálech byl vydán 12. listopadu 2021. Dne 6. května 2022 skupina vydala třetí singl projektu s názvem "Spit It Out" pro kanadské rozhlasové stanice. Dne 1. června 2022 kapela oznámila vydání "Big Wreck 7.2" spolu s kampaní, která lidem umožňuje předobjednat si EP v několika různých formátech, z nichž jeden obsahuje bonusovou skladbu. Každá předobjednávka umožní lidem vstoupit do slosování a vyhrát gramofon a jednorázovým stisknutím EP. EP "Big Wreck 7.2" bylo vydáno 17. června 2022.

I když jsou nahrávky Big Wreck rozděleny do malých porcí, přinášejí do své série EP spoustu pompéznosti. Přesto se Thornley vzpírá i svým vlastním očekáváním tím, že se učí, jak se držet zpátky. "Existuje jedna píseň, která je na "7.3" s názvem "Haunted", kde jsem vytvořil toto obrovské outro. Je to v 6/8 a je to harmonicky docela jednoduché, ale rpzpíná se a rozpíná, vy čekáte, až se stane ta epická věc Ian-does-David-Gilmour, a pak," říká se smíchem, "to prostě není."


Zpět
Současní členové:
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards (1993-2002, 2010-present)
Chris Cadell - Rhythm Guitars, Backing Vocals (2010-present)
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals (2010-present)
Sekou Lumumba - Drums (2021-present)

Bývalí členové:
Chuck Keeping - Drums (2014-2021)
Brian Doherty - Guitars, Mandolin, banjo, Backing Vocals (1993-2002, 2010-2019)
Paulo Neta - Lead & Rhythm Guitars, Backing Vocals (2010-2017)
Brad Park - Drums (2011-2014)
Christopher Henry - Drums (2010-2011)
Dave Henning - Bass, Backing Vocals (1993-2002)
Forrest Williams - Drums (1994-2002)

1993-2002
2010-2011
2011-2014
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Brian Doherty - Vocals, Guitars, Mandolin, Banjo
Dave Henning - Bass, Backing Vocals
Forrest Williams - Drums
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Brian Doherty - Vocals, Guitars, Mandolin, Banjo
Paulo Neta - Lead & Rhythm Guitars, Backing Vocals
Christopher Henry - Drums
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Brian Doherty - Vocals, Guitars, Mandolin, Banjo
Paulo Neta - Lead & Rhythm Guitars, Backing Vocals
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Brad Park - Drums
2014-2017
2017-2019
2019-2021
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Brian Doherty - Vocals, Guitars, Mandolin, Banjo
Paulo Neta - Lead & Rhythm Guitars, Backing Vocals
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Chuck Keeping - Drums
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Brian Doherty - Vocals, Guitars, Mandolin, Banjo
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Chuck Keeping - Drums
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Chuck Keeping - Drums
Chris Cadell - Rhythm Guitars, Backing Vocals
2021-present


Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Chris Cadell - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Sekou Lumumba - DrumsČlenové Ian Thornley
(celým jménem Ian Fletcher Thornley)
(Narozen 21. července 1972, Toronto, Ontario, Canada)
Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards


Ian Thornley je kanadský rockový kytarista, zpěvák a skladatel. Je nejznámější ze své kapely Big Wreck, stejně jako Thornley, jeho sólového projektu.

Thornley se narodil a vyrůstal v Torontu v Ontariu. V 90. letech studoval jazzovou hudbu na bostonské Berklee College of Music a v roce 1993 založil se spolužáky Davidem Henningem, Brianem Dohertym a Forrestem Williamsem kapelu Big Wreck. Brzy se přemístili z Bostonu do Toronta a nakonec podepsali americkou nahrávací smlouvu s Atlantic Records. Jejich debutové album z roku 1997 "In Loving Memory Of..." bylo toho roku významným hitem v rockových rádiích v Kanadě i ve Spojených státech. Big Wreck vydali v roce 2001 pokračování s názvem "The Pleasure And The Greed", ale v roce 2002 se rozpadli.

Thornley se následně vrátil do Toronta, kde hrál jako studiový hudebník na albech Nickelback, Sarah Harmer a Stephen Fearing, než založil novou kapelu Thornley, která vydala své první album "Come Again" v roce 2004. Následná nahrávka "Tiny Pictures" byla vydána v Kanadě 10. února 2009 prostřednictvím 604 Records. Album produkoval a mixoval Nick Raskulinecz.

Thornley také zkoušel s Velvet Revolver na pozici jejich hlavního zpěváka. To se však neuskutečnilo, protože se necítil dobře být hlavním zpěvákem bez hraní na kytaru. Skupina si nakonec jako sólistu vybrala Scotta Weilanda.

Ian a Brian obnovili své přátelství, které vedlo k opětovnému shledání na podzim 2010. V roce 2010 se Doherty stal hostujícím kytaristou na Thornley show, což vedlo k tomu, že se Doherty připojil ke kapele jako stálý člen. Následovalo turné propagované jako "An Evening with Thornley and Big Wreck" a jako výsledek úspěchu turné skupina přijala opět název Big Wreck, včetně stávajících členů Thornley v novém Big Wreck. Dne 26. listopadu 2010 byli na festivalu Edmonton Gray Cup ještě uvedeni jako Ian Thornley and Big Wreck. Ian Thornley opustil 604 Records v roce 2011 a podepsal smlouvu s Anthem/SRO. Během této doby se znovu sešel se svým bývalým spoluhráčem z Big Wreck Brianem Dohertym, aby skupinu vzkřísil.

Poté začali pracovat na novém albu s názvem "Albatros", které vyšlo 6. března 2012. Obnovená skupina cestovala po Kanadě jako Big Wreck od dubna do července 2012. Album "Albatross" debutovalo na #5 místě kanadského žebříčku alb. Je to vůbec nejvyšší vrchol pro Big Wreck nebo Iana Thornleyho v kanadském žebříčku alb.

Dne 5. února Big Wreck vystoupili na Sound Academy v Torontu na kanadské Official Super Bowl XLVI party. V roce 2012 absolvovali dvě turné po Kanadě z BC do Ontaria na jaře a v létě (duben až červenec), později se připojili k Theory of a Deadman na rockové turné Jingle Bell na podzim/zimu 2012 (listopad až prosinec 2012). Své čtvrté studiové album "Ghosts" vydali v Kanadě 10. června 2014 a v USA 15. července 2014. Album od té doby vyšlo také v Jižní Africe. Album debutovalo na #5. místě v kanadském žebříčku alb, během prvního týdne se jej prodalo 4000 kopií. Album také debutovalo na #4 místě v žebříčku Billboard Heatseekers, což je nejvyšší pozice kapely v tomto žebříčku v jejich historii.

Thornley vydal své sólové album "Secrets" v říjnu 2015. Přestože Thornley mnoho let uvažoval o sólovém akustickém projektu, "Secrets" se tiše vynořilo z jam sessions, které podnikl s bubeníkem Blue Rodeo Glennem Milchemem a baskytaristou Big Wreck Davem McMillanem. Hluboce osobní povaha alba pak byla plně vyzdvižena díky účasti producenta Marka Howarda, nejznámějšího jako dlouholetého zvukaře Daniela Lanoise, který nahrál trio živě na chatě v severním Ontariu.

Členové Chris Cadell
(Narozen ***)
Rhythm Guitars, Backing Vocals


Chris je široce známý jako jeden z nejlepších kanadských kytaristů a v současné době hraje na kytaru pro Colina Jamese a Sass Jordana. V posledních letech se jeho vlastní nahrávací kariéra rozrostla. S vydáním jeho alba "Tough Lung" (2014) se Chris stal uznávaným jako jeden z nejlepších kanadských zpěváků a skladatelů.

Caddell si dodnes pamatuje svůj první úvod k hudbě, neboť jeho otec byl ve vysokoškolské kapele. "Nikdy ve skutečnosti nevystupovali, ale při jakémkoliv svátku, jako byl 24. květen nebo víkend Díkůvzdání, jsme se prostě všichni sešli - rodinné kapely," vzpomíná Caddell. "Chodili do obývacího pokoje a pouštěli hudbu celou dobu a byli jen dětmi - hudba tam byla vždy," poznamenává Caddell. "Byly to jejich vlivy a pak jsem se dostal ke své vlastní oblibě," říká Caddell a dodává, že začínal s Green Day a punkem, až se dostal k Jimimu Hendrixovi a Ericu Claptonovi. "Také mě určitě ovlivnil Stevie Ray Vaughan," poznamenává Caddell, který pochází z Belleville.

Na kytaru Chris začal hrát ve 14 a chtěl se naučit hlavně sóla. Ve svých 20 letech odešel do Toronta. "Několik mých přátel chodilo na Humber College a přemýšlel jsem o tom, že bych tam šel na hudební program, ale neumím číst hudbu, ve skutečnosti na jazz tolik nejsem," přiznává Caddell. "Po prvním roce moji dva přátelé, kteří odešli do Humberu, hledali dalšího spolubydlícího. Prostě mi zavolali a řekli: 'Chceš se k nám přestěhovat? Máme pro tebe místo." Chris tehdy opravoval boty v Belleville a hrával o víkendech koncerty, kdykoli jen mohl. Tak mu to prostě přišlo jako dobrý nápad, vypadnout a jít.

Caddell začal docházet na všechny týdenní bluesové jamy. Healeyho nyní zaniklý živý bluesový koutek pojmenovaný po zesnulém bluesmanovi Jeffu Healeym, míval v úterý večer jam. Tony (Wild T) Springer je známý rock/bluesový kytarista, který hostoval na albu Davida Bowieho "Black Tie White Noise". "Tony byl na mě vždycky opravdu dobrý," vzpomíná Caddell. "Vyzval mě, abych šel hrát. Takže jsem se v té době seznámil se spoustou muzikantů".

V bluesovém baru Grossman's poměrně brzy míval pravidelný úterní večerní koncert, kde jamoval s Ericem Paulem, později bubeníkem Big Sugar. Jedním z jeho prvních velkých koncertů bylo hraní na baskytaru rockerovi Fefe Dobsonovi. Caddell říká, že mu to pomohlo získat jiný pohled na stejnou píseň. Spíše než se starat o akordy se mohl "zamknout" s bubeníkem. Caddell byl také ve studiu nebo sdílel pódia s Hawksley Workmanem, Gradym, The Trews, Amandou Marshall, zesnulým Jeffem Healeym, Kid Rockem a Bon Jovi.

Byl také členem dlouhotrvající cover kapely Stifler's Mom, která v neděli večer hrála v Torontské Orbit Room. Tato úctyhodná skupina se nyní proměnila v Horshack, rockový outfit více ze 70. let. Caddell stále hraje se Sass Jordan a je také kytaristou s Colinem Jamesem jako duo, když James hraje svou akustickou show na divadelním okruhu.

Caddellovo debutové album z roku 2008 "Chris Caddell & The Wreckage" produkoval Casey Marshall ve spolupráci s Ianem Thornleym z Big Wreck a Thornley. Druhé album "Tough Lung" (2014) obsahuje více Caddellovy mistrovské kytarové osobnosti a silné vokály jako od Stones v "My End" a jemné balady "Another Time" nasáklé Dire Straits až po odvážnou bluesovou pecku "Burn" z Austinu v Texasu. "My End", úvodní skladba z "Tough Lung", je součástí filmu When Elephants Were Young. Chris také hraje na slide kytaru v některých filmových partiturách. Jeho práce na filmu jej inspirovala k tomu, aby se zapojil do Acoustic for Elephants a věnoval kompilaci dvě sólová představení svého díla.

Jeho skupina The Wreckage zahrnuje bubeníka Cassiuse Pereiru (Johnny Reid), Derricka Bradyho (Serena Ryder, Skydiggers), Dana Noordermeera (Jeff Healey) a Dereka Gibersona z Oshawa na klávesy a varhany B3. The Wreckage také spolupracovali s Gibersonovou přítelkyní, zpěvačkou Trish Robb na singlu "Runnin". Spolupracuje také s Hamiltonem, hudebníkem a kamarádem z dua Jesse O'Brienem, který produkoval album pro bluesmana Harrisona Kennedyho, držitele ceny Hamilton's Juno Award. Od roku 2019 se stal také členem kapely Big Wreck.

V roce 2020 se Chris Caddell zůčastnil plavby po východním Karibiku v rythm and blues, kde hrál s bluesmanem a dlouholetým kamarádem Colinem Jamesem a Stevem Marrinerem z MonkeyJunk v rámci bluesového projektu, který zahrnoval i Buddyho Guye, Charlieho Musselwhitea a producenta kapely profesora Louie. "Výlet začal ve Fort Lauderdale a vedl dolů do Karibiku, Turks a Caicos, Portorika a pak zpět," poznamenal Caddell a dodal, že měl po celou cestu dobré mořské nohy. "Byla to tak masivní loď, že ji tak často necítíte, pokud se skutečně nepohybuje po vodě".

Členové Dave McMillan
(Narozen 4. ledna 1980, Ontario, Canada)
Bass, Backing Vocals


Dave McMillan je baskytarista kanadsko-americké rockové kapely Big Wreck (od 2010), jejíž singl "Middle Of Nowhere" (s Chadem Kroegerem z Nickelback) se na začátku června 2021 umístil na #6 místě hitparády Billboard's Canada Rock. Předtím spolupracoval s Ianem Thornleyem v jeho kapele Thornley (2010 - 2011). Dave, rodák z Ontaria, je absolventem Humber College v Torontu, kde se zaměřil na jazzová studia.

Baskytarista Dave McMillan vyrůstal v Midland, Ontario, Kanada. Právě tam Dave začal svou hudební kariéru profesionálním hraním v mnoha místních klubech a barech. S baskytarou začínal na střední škole. Byla to jedna z těch situací, kdy jeho přátelé chtěli založit kapelu. V době, kdy se jej zeptali, [bylo to] jako něco "všechno ostatní bylo zabrané". Tak skončil u baskytary. Tehdy ani nevěděl, co to je. Předtím měl akustickou kytaru, která mu pár let ležela v rohu ložnice. Nijak si s tím ale nelámal hlavu. Nikdo jiný z jeho rodiny také nehrál na žádný nástroj. Na střední škole to vypadalo jako zábavná věc.

Dave byl brzy ovlivněn hudbou Led Zeppelin, Milese Davise, The Beatles, Pearl Jam a mnoha dalších a rychle se stal jedním z nejvytíženějších pracujících basistů. Ke hře na baskytaru se dostával poslechem hudbu v rádiu, hlavně kvůli kapelám jako Nirvana a Pearl Jam a celé scény v Seattlu. Pak jej někdo přivedl k Jacovi a pustil se do toho, začal objevovat slapping, přes Flea a Les Claypool a všechny podobné věci. Když byl ještě na střední škole, hrál s kapelou v okolí, kde vyrůstal. Měli tehdy v setlistu hodně R&B. Objevil tenkrát Jamese Jamersona, objevil Pina (Palladino) a pak se dostat k hudebníkům jako Larry Graham a Marcus Miller.

V 19 letech se Dave přestěhoval do Toronta, aby studoval jazz na Humber College, kde promoval s vyznamenáním. Na vysokou školu s názvem Humber College chodil v Torontu. Dělal tam čtyřletý jazzový program a tehdy si uvědomil, že z něj ve skutečnosti jazzový hudebník nebude. Přiznal se: "Chci jen říct, miluji to. Je spousta jazzu, který miluji, ale prostě nebyl tam, kde jsem měl srdce". Po ukončení vysoké školy se dostal přes pár kluků, které tam potkal, k pop/rockovému koncertování, kterému se dařilo docela dobře, a absolvoval s tím spoustu turné. Začal na scéně v Ontariu a pak jsem se od toho začal protahovat. Spolupracoval se zpěvačkou jménem Angela Lee a díky tomu potkal další lidi a všechno se stalo jakýmsi networkingem v oblasti Toronta. Pak absolvoval spoustu turné s různými umělci, hodně popových věcí zpočátku, doprovázel různé zpěváky.

Od té doby se baskytarista stal známým pro svou práci s popovými a rockovými skupinami jako Justin Bieber, Carly Rae Jepsen, Nick Carter, The Philosopher Kings, Fefe Dobson, Ko, Crash Karma, Treble Charger a Shiloh.

Daveova kariéra ve studiu mu poskytla příležitost pracovat s některými z nejlepších producentů v oboru včetně Nicka Raskulinecze (Foo Fighters, Rush, Alice in Chains), Erica Ratze (Billy Talent, Cancer Bats) Gavina Browna (Three Days Grace, Tragically Hip) a Jon Levine (Philosopher Kings, Kreesha Turner).

V současné době je Dave baskytaristou skupiny Big Wreck, momentálně koncertuje na podporu jejich alba "Albatross". Z alba byly vydány dva singly, které se umístily v Top 10 na rockových rádiích, včetně titulní skladby, která strávila celkem 7 týdnů na #1 v aktivních rockových hitparádách.

Členové Sekou Lumumba
(Narozen ***, Canada)
Drums


Sekou Lumumba je kanadský hudebník se sídlem v Torontu, který byl bubeníkem takových umělců a skupin jako Ben Kenney, The Illegal Jazz Poets, Thornley (2003), Edwin & The Pressure, Blaxäm Goodbye Glory, Ivana Santilli, Kardinal Offishall, Serena Ryder, 24-7 Spyz, Beduin Soundclash (od 2010) a Big Wreck (od 2021).

Lumumba se v roce 2021 znovu sešel s bývalým kolegou z kapely Thornleyem a frontmanem Ianem Thornleym jako nový bubeník v kapele Big Wreck.

Členové Chuck Keeping
(Narozen ***, Toronto, Canada)
Drums, Percussion


Chuck Keeping je zaneprázdněný kanadský rockový bubeník a instruktor na volné noze. Byl také nahrávajícím a koncertním členem platinové kapely Big Wreck, která se prodává v rádiových hitparádách. Nahrával mimo jiné hudebníky jako jsou Fathead, Marshall Dane, Lee Oskar, Suzie McNeil, Anjulie, Johnny Reid, Jeff Healey a Prince. Jako všestranný hudebník s více než 28 lety zkušeností absolvoval Chuck mezinárodní turné s dlouhou řadou nahrávacích umělců v různých hudebních žánrech. Jeho dnes již bývalá kapela Big Wreck jej nazývala "zabijáckým bubeníkem".

Mezi pozoruhodné koncerty patří hraní pro vojáky v Kuvajtu, otevírák pro Aerosmith a hraní s Princem z těch nejdůležitějších. Účinkoval také na mnoha albech jako session hudebník. Vystupoval také jako předskokan pro Aerosmith, Alana Jacksona, Maroon 5, Barenaked Ladies, BB King, Jenifer Hudson a America. Další hudebníci na jeho seznamu jsou Burton Cummings, The Zombies, Johnny Winter a Gavin Rossdale. Mezi jeho session díla patří Sony, BMG, Electro-Fi a 604 desek. Kromě toho měl bubeník několik vystoupení v TV jako jsou Much Music, CBC, City TV a CTV.

Také publikuje články v časopisech jako Drum! Časopis a kanadský hudebník.

Chuck Keeping může pochlubit i mnoha pozoruhodnými úspěchy. Patří mezi ně nominace Juno, cena za nezávislou hudbu, nominace na Javorové blues a také čestný diplom z Ontarijského institutu technologie záznamu zvuku.

Členové Brian Doherty
(Narozen 2. dubna 1968, New York, USA
zemřel 5. června 2019)
Guitars, Vocals


Doherty pochází z New Yorku a vystudoval klasickou hudbu na bostonské Berklee School of Music. Oženil se s Kanaďankou a v roce 2002 se přestěhoval do Camlachie a dodnes to nazývá svým domovem.

Dohertyho prvním nástrojem byla klasická trubka. Jeho dobrý přítel Scott Archer si pamatuje, když Doherty objevil kytaru. "Slyšel kytarové riffy Randyho Rhoadse na Ozzyho první desce a okamžitě se chtěl naučit hrát na kytaru." Doherty také hrál na klavír, mandolínu a lap steel kytaru. "Kdyby to mělo struny, Brian by na to přišel," říká Tony Zangolli, přítel a bubeník Death of 8. Doherty byl přemýšlivý a oddaný učitel, známý pro své hloubkové metody a vztahy, které si vybudoval se svými studenty. "Naučili se hrát na kytaru, nejen písničku. Přiměl děti, aby toho večera, kdy studovaly muzikoterapii, nosily brýle pro pitomce," vysvětluje se smíchem Zangolli.

Zpěvák a kytarista z Toronta Ian Thornley založil přibližně v roce 1994 v Bostonu, Massachusetts, USA, skupinu Big Wreck spolu s kytaristou Brianem Dohertym a baskytaristou Davem Henningem, když spolu na začátku 90. let navštěvovali Berklee College of Music v Bostonu. Stihli vydat dvě desky "In Loving Memory Of" (1997) a "The Pleasure And The Greed" (2001), než se jim to rozklížilo. Druhé album kapely bylo poznamenáno špatným marketingem a nebylo tak velkým hitem jako jejich debutové album, zejména ve Spojených státech. Kapela se následně o rok později v roce 2002 rozpadla. Členové kapely se v roce 2002 vydali svou vlastní cestou.

Během let, když si Big Wreck dávalu pauzu, Doherty v Camlachie založil nezávislou kapelu Death of 8, sídlící ale mimo Sarnii, začal rovněž učit hudbu a pomáhal studentům připravit se na vstup na univerzitu nebo konzervatoř.

Big Wreck se dali znovu dohromady v roce 2010 a vydali další tři alba. Na oslavu 20. výročí svého prvního alba se vydali na severoamerické turné a na každé show zahráli každou píseň.

Doherty považoval Sarnii za své adoptivní rodné město a byl součástí místní hudební scény a komunity. "Brian měl srdce pro ty, kteří bojují. Studoval muzikoterapii na McMaster University a pracoval na programu Therapeutic Music & Guidance prostřednictvím Ray of Hope, aby pomáhal lidem, kteří bojují se závislostí", vysvětluje Bil Eldridge, přítelm zpěvák a kytarista Death of 8. Doherty byl také několik let Big Brother pro mladé muže. "Brian nekonečně dával a vždy se staral o všechny ostatní".

Hudba nebyla Dohertyho jedinou vášní. Miloval uzení masa, cyklistiku, práci se dřevem a rybaření. "Všechno, co Brian dělal, dělal celým svým srdcem. Pokud by byl pro něco nadšený, provedl by svůj výzkum a dozvěděl se o tom všechno," dodává Eldridge. "Ve své udírně udělal spoustu hovězího masa a všude s ním nosil obrovské pytle na zip". Eldridge věří, že Doherty přinesl lidem to nejlepší. "Převedl mé dovednosti a hudbu na vyšší úroveň díky společnému psaní a jamování".

Spoluzakládající kytarista Big Wreck Brian Doherty zemřel 5. června 2019 ve věku 51 let na rakovinu plic, těsně předtím, než kapela vydala své album "...But For The Sun".

Členové Paulo Neta
(Narozen 5. srpna ***, Winnipeg, Canada)
Lead & Rhythm Guitars, Backing Vocals


Paulo Neta je kanadský hudebník a hráč na kytaru. Je znám z působení v kapelách Blush (2003), Manitoba’s Hurst (2005-), Thornley (2009-2011), Big Wreck (2010-2017) a My Darkest Days (2008-2009).

Byl také členem jedné z nejtvrději pracujících kanadských kapel z Winnipegu, Manitoba’s Hurst. Kapelu vedl bývalý lídr Econoline Crush Trevor Hurst a od té doby, co kapela vydala své debutové EP "Wanderlust", kapela koncertovala jako šílená a získávala si stále více fanoušků.

Členové Brad Park
(také "Dirty B")
(Narozen 8. února 1979, Toronto, Ontario, Canada)
Drums


Brad je kanadský hudebník a hráč na akustické a elektronické bicí, stejně jako na hybridní soupravy, již více než 20 let.

Jako bývalý bubeník na turné kanadské rockové skupiny Big Wreck (dříve Thornley) nominované na cenu CASBY a člen kreativního hudebního dua Dynamo and BadNutBeats stíhal Brad požadavky na časté turné po celých USA a Kanadě s aktivní prací jako studiový hráč, nahrávací umělec a soukromý učitel.

Jeho rozsáhlá profesionální hudební kariéra zahrnuje zkušenosti s vedením mnoha clinic elektronických bicích po celé Kanadě pro až 70 účastníků jako produktový expert řady DTX pro Yamaha. Brad nyní vystupuje na bubnových clinic pro Pearl Canada (od roku 2011) a byl pozván, aby vystoupil na akci 20th Anniversary Montreal Drum Fest v říjnu 2012.

Ať už Brad hraje ve studiu nebo před tisícovkami diváků, jeho styl mistrně spojuje technickou zdatnost s poutavou intenzitou a citem. Je uznáván jako kreativní a výbušný bubeník, který umí hrát obratně a s velkou lehkostí v různých tempech a v dynamických rozsazích. Jeho výplně, sóla a groovy jsou inovativní a jedinečné a jsou naplněny intenzivní vášní pro hudební umění.

Mezi jeho rané bubenické vlivy patřili Keith Moon, John Bonham a Neil Peart, z těch současných pak Todd Sucherman, Mike Mangini, Terry Bozzio, Flo Mounier, Horacio "El Negro" Hernandez, Dennis Chambers a Giovanni Hidalgo.

Členové Forrest Williams
(celým jménem Donald Forrest Williams)
(Narozen ***)
Drums


Forrest navštěvoval Berklee College of Music 1992. Poté spoluzakládal kapelu Big Wreck, kde v letech 1992-2003 pracoval po boku legendárních producentů M Beinhorn, D Jerden, M Dematteo a J J P.I. Nyní dělá pre-produkci, nahrávání a mixování pro plnou produkci a také nahrává bicí party pro jiné produkce. Používá Neve, Neumann a AKG.

Nabízí rovněž bicí stopy studiové kvality pro externí produkce. Spolupracuje také s novými a zavedenými umělci, kterým poskytne vše, co potřebují k tomu, aby se rozběhli nebo zůstali ve hře. Dělá pre-produkci, hraje (v případě potřeby), nahrává a mixuje nahrávky ve studiové kvalitě. Mastering jsem provedl někým kvalifikovanějším. Vytváří vysoce kvalitní jednoduchá nízkorozpočtová videa. Uvádí a vysvětluje obchodní stránku věci snadno srozumitelným způsobem, pomáhá činit správná rozhodnutí a v případě potřeby vše nastaví. Po dokončení vydává a propaguje dílo umělců prostřednictvím svého kanálu Youtube (PRODUCE MUSIC AT HOME) a mnoha kontaktů.

Zpět
Studiové desky:
2019 ...But For The Sun
2017 Grace Street
2014 Ghosts
2012 Albatross
2001 The Pleasure And The Greed
1997 In Loving Memory Of
EP:
2022 Big Wreck 7.2
2021 Big Wreck 7.1
2013 Bag Of TricksSkupina:
Ian Thornley - Vocals, All Guitars, Keyboards
Dave McMillan – Bass Guitar
Chuck Keeping - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie ...But For The Sun
Vyšlo 30. srpna 2019, Warner Music (Canada)

Seznam skladeb:
01. Voices (4:57)
02. Locomotive (5:00)
03. In My Head (4:10)
04. So Clear (4:11)
05. Follow Me (4:09)
06. Too Far Gone (5:16)
07. Give Us a Smile (6:33)
08. Alibi (5:00)
09. Help Is On The Way (7:07)
10. Found My Place (4:58)
11. One More Chance (5:14)
12. The Fly And The Bowl (4:37)
Total Time: (61:12)

Recorded on October 17, 2018 - December 29, 2018 at Noble Street Studios, Vespa Studios, The Vanilla Room
Producer: Ian Thornley, Eric Ratz

Skupina:
Ian Thornley - Vocals, Lead Guitar, Keyboards
Brian Doherty – Rhythm Guitar
Chuck Keeping - Drums, Percussion
Paulo Neta - Lead & Rhythm Guitar, Backing Vocals
David McMillan - Bass Guitar
Hosté:
Alain Johannes - Cigfiddle (09)
Casey Marshall - Background Vocals (08,13)
Tyler Tasson - Background Vocals (06)
Diskografie Grace Street
Vyšlo 3. února 2017, ole, Warner Music (Canada)

Seznam skladeb:
01. It Comes As No Surprise (4:19)
02. One Good Piece Of Me (3:55)
03. Tomorrow Down (4:38)
04. You Don’t Even Know (3:52)
05. Useless (5:18)
06. A Speedy Recovery (7:38)
07. Motionless (5:31)
08. Digging In (5:04)
09. The Receiving End (3:22)
10. Floodgates (5:33)
11. The Arborist (5:46)
12. Skybunk Marché (7:02)
13. All My Fears On You (6:15)
Total Time: (68:13)

Recorded on July 26 - November 29, 2016, at Studio The Orange Lounge, The Farm Studios, Noble Street Studios
Producer: Ian Thornley, Garth Richardson

Skupina:
Ian Thornley - Vocals, Lead Guitar, Keyboards
Brian Doherty - Rhythm Guitar
David McMillan - Bass Guitar
Paulo Neta – Lead & Rhythm Guitar, Backing Vocals
Chuck Keeping – Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Ghosts
Vyšlo 10. června 2014, Anthem, Warner Music (Canada)
15. července 2014 (USA)

Seznam skladeb:
01. A Place to Call Home (7:41)
02. I Digress (4:32)
03. Ghosts (6:10)
04. My Life (4:26)
05. Hey Mama (6:19)
06. Diamonds (5:09)
07. Friends (5:43)
08. Still Here (7:46)
09. Break (5:28)
10. Off And Running (5:08)
11. Come What May (3:13)
12. War Baby (7:03)
13. A Place To Call Home (Reprise) (1:07)
Total Time: (70:45)

Recorded at Revolution Studios, Vespa Studios, Toronto
Producer: Ian Thornley, Nick Raskulinecz, Eric Ratz

Skupina:
Ian Thornley – Vocals, Lead Guitar, Keyboards
Paulo Neta – Lead & Rhythm Guitar, Backing Vocals
Brian Doherty – Rhythm Guitar
David McMillan – Bass Guitar
Christopher Henry – Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Albatross
Vyšlo 6. března 2012, Anthem, Warner Music (Canada)
13. února 2013 (USA)

Seznam skladeb:
01. Head Together (3:54)
02. A Million Days (4:25)
03. Wolves (4:14)
04. Albatross (4:15)
05. Glass Room (4:57)
06. All Is Fair (5:08)
07. Control (6:36)
08. Rest Of The World (2:51)
09. You Caught My Eye (5:29)
10. Do What You Will (3:38)
11. Time (4:06)
Total Time: (49:33)

Producer: Ian Thornley, Nick Raskulinecz, Eric Ratz

Skupina:
Ian Thornley - Lead Guitar, Vocals, Keyboards
Brian Doherty - Rhythm Guitar
David Henning - Bass
Forrest Williams - Drums
Hosté:
Diskografie The Pleasure And The Greed
Vyšlo 5. června 2001, Atlantic Records

Seznam skladeb:
01. Inhale (3:15)
02. Undersold (4:57)
03. Knee Deep (3:36)
04. Everything Is Fine (3:55)
05. All By Design (3:47)
06. Mistake (5:06)
07. Ladylike (3:35)
08. The Pleasure And The Greed (3:08)
09. No Fault (3:40)
10. Breakthrough (4:16)
11. Ease My Mind (3:16)
12. Broken Hands (4:05)
13. Head In The Girl (3:49)
14. All Our Days Are Numbered (4:40)
15. West Virginia (4:42)
16. Defined By What We Steal (6:55)
Total Time: (66:42)

Recorded at El Dorado
Producer: Dave Jerden, John Whynot, Ian Thornley

Skupina:
Ian Thornley - Vocals, Lead Guitar, Mando Guitar, Keyboards, Drums (10)
Brian Doherty - Guitars
David Henning - Bass
Forrest Williams - Drums
Hosté:
Diskografie In Loving Memory Of
Vyšlo 7. října 1997, WEA, Atlantic

Seznam skladeb:
01. The Oaf (4:39)
02. That Song (5:04)
03. Look What I Found (4:55)
04. Blown Wide Open (5:55)
05. How Would You Know (4:36)
06. Oh My (3:23)
07. Under The Lighthouse (4:11)
08. Fall Through The Cracks (4:20)
09. Waste (4:00)
10. By The Way (5:10)
11. Between You And I (3:45)
12. Prayer (3:49)
13. Overemphasizing (6:43)
Total Time: (60:30)

Bonus tracks for the 20th anniversary edition
14. Ill Advice (4:03)
15. Still Holding (4:00)

Recorded at Presence Studios, Toronto, Ontario
Producer: Matt DeMatteo, Big Wreck, Chris Wardman


Skupina:
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Sekou Lumumba - Drums
Chris Cadell - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Big Wreck 7.2
EP, vyšlo 17. června 2022, Big Wreck Music, 720010022 (Canada)

Seznam skladeb:
01. Better Off (4:38)
02. Rye Bread (5:25)
03. Spit It Out (3:59)
04. Fear & Cowardice (5:10)
05. The House (5:16)
Total Time: (24:28)

Recorded at Nooble Street Studios
Written, Arranged: Ian Thornley
Producer: Eric Ratz, Ian Thornley
Mastered: Andy VanDette
Artwork: Roberta Landreth

Skupina:
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Sekou Lumumba - Drums
Chris Cadell - Rhythm Guitars, Backing Vocals
Hosté:
Daniel Greaves - Backing Vocals
Ian D'Sa - Backing Vocals
Diskografie Big Wreck 7.1
Vyšlo 19. listopadu 2021, Warner Music, 2 431258 (Canada)

Seznam skladeb:
01. If All Else Fails (5:29)
02. Fields (4:18)
03. High on the Hog (4:41)
04. Bombs Away (5:32)
05. Beano (6:01)
Total Time: (26:01)
Recorded at Nooble Street Studios
Written, Arranged: Ian Thornley
Producer: Eric Ratz, Ian Thornley
Mastered: Andy VanDette
Artwork: Roberta Landreth

Skupina:
Ian Thornley - Lead Vocals, Lead Guitars, Keyboards
Brian Doherty - Vocals, Guitars, Mandolin, Banjo
Brad Park - Drums
Paulo Neta - Lead & Rhythm Guitars, Backing Vocals
Dave McMillan - Bass, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Bag Of Tricks
Vyšlo 25. června 2013, Anthem (Canada)

Seznam skladeb:
01. The Oaf (Live) (6:53)
02. So Far So Good / Wolves (Live) (6:42)
03. Albatross (Live) (3:46)
04. Glass Room (Live) (4:56)
05. All Is Fair (Live) (6:05)
06. Control (Live) (9:21)
07. Good Times Roll (3:55)
Total Time (41:38)


ZpětFrom left, Big Wreck: Dave McMillan (bass), Ian Thornley (guitar, vocals) and Chuck D Keeping (drums)Brian Doherty


Big Wreg 2018 - Chuck D Keeping (drums), Dave McMillan (bass), Ian Thornley (guitar, vocals), Brian Doherty (guitar)


Big Wreck, from left: Ian Thornley, Paulo Neta, Brian Doherty, Chuck Keeping, Dave McMillanZpět
Oficiální stránky:
https://bigwreckmusic.com/
https://www.facebook.com/BigWreckNahoru ProgressRock
Made by 
© 25.8.2022 
Menu Poslední aktualizace 25.8.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !