Argos - progressrock.czzpět
Německý soubor Argos, založený v Mainz, Rheinland-Pfalz, Německo, původně začal jako sólový projekt multiinstrumentalisty a skladatele Thomase Klarmanna, zkušeného hudebníka, který začínal v prog a fusion kapelách v 70. letech. Postupem času stále více opouštěl progresivní část hudební scény a soustředil se na jazz, ale když v polovině 90. let objevil nové progresivní hnutí v čele s hudebníky jako Flower Kings a Spock's Beard, vášeň pro tvorbu a hraní vrátila se i progresivní hudba. Argos je možná nejbritštěji znějící progresivní rocková kapela, která pochází z Německa!

Kapelu založil v roce 2005 po spolupráci se zpěvákem a hráčem na klávesy Robertem Gozonem, kterého potkal na večírku, vznikla nejdříme Superdrama. Klarmann si přál prozkoumat širší styl hudby, než jaký by mohl dělat v této kapele, a začal skládat písně pro sólový projekt v roce 2005. Gozon se však brzy zapojil a založili stránku MySpace, kde mohli zájemci o projekt poslouchat materiál, který vytvořili. Jednoho dne na tuto stránku na Myspace narazil Ulf Jacobs, vášnivý milovník progresivní hudby a také zručný bubeník a skladatel. Shledal hudbu velmi přitažlivou a kontaktoval kapelu a nabídl své služby. Útočištěm Klarmana se stalo kvarteto Superdrama. V rámci zmíněného projektu však bylo pro Thomase obtížné provádět plnohodnotné ideologické manévry. Je nutno podotknout, že Superdrama ve čtyřčlenném složení je stále aktivní.

Thomas a Robert spolu s bubeníkem a skladatelem Ulfem Jacobsem začali brzy nato nahrávat ve trojici písně a v roce 2008 podepsali smlouvu s francouzským vydavatelstvím Musea Records. Jejich stejnojmenné debutové album "Argos" vyšlo v lednu 2009 a je od tohoto roku dostupné po celém světě. Album "Argos" se zpočátku setkalo s malou pozitivní kritikou, protože nezávislé prvky byly dostupné pouze v omezeném rozsahu, zejména zpěv byl často kritizován.

Argos hraje retro prog inspirovaný progresivním rockem počátku 70. let. Skupina jako své vlivy jmenuje Canterburský styl a velikány progresivního rocku jako Genesis, Yes, Caravan, Gentle Giant a Hatfield and the North, ale také indie a jazz-rockové kapely jako XTC a Esbjörn Svensson Trio.

Silný bezejmenný debut se stal pro německý tým Argos průchodem do světa velkého prog rocku. A zatímco kritici chválili disk z roku 2009, řemeslníci z města Mainz mezitím nezaháleli. Když vzali do týmu kytaristu Rica Florczaka, členové zintenzivnili proces skládání nových písní.

Dne 15. dubna 2010 vyšlo druhé studiové album s názvem "Circles". Sestava se vyvinula ve čtyřčlennou partu, když na desce je poprvé jako stálý člen kapely slyšet začínající hostující kytarista Rico Florczak. Kapela je také součástí Flower Kings Tribute, kterou vydává Musea ve spolupráci s časopisem Colossus. U alba "Circles" se podíl stylu Canterbury poněkud zmírnil a styl se vyvinul směrem k symfonickému retro progu, jako je hudba Van der Graaf Generator, který byla z velké části přijata pozitivně.

Jestliže předchozí album zaujalo rozpoznatelnými stylistickými koncepčními hrami, pak album "Circles" zpočátku nepředpokládalo základní nosnou platformu. Spoluautoři postavili řadu melodických epizod krok za krokem. Obsah se však nakonec záhadně zformoval do společného dějotvorného schématu. Instrumentální prolog "Sammel Surium", předvedený Ulfem Jacobsem (bicí, perkuse, zpěv) a Thomasem Klarmanem (baskytara, flétna, klávesy, kytara, zpěv), demonstruje především modernistický přístup k soundu. Elektronické sekvencery upřímně "dopňují" rockový rytmus. Až teprve v polovině skladby, s připojenou kytarou, získává akce potřebnou zvukovou kapacitu. Podle Roberta Gotzona se text skladby "Closed Circle" zrodil naprosto spontánně. Již existoval zvukový záznam, které nahrál ve spolupráci s Thomasem a hostujícím kytaristou Michaelem Hahnem, ale texty ještě chyběly. Bezprostředně před nahráváním se Robovi něco sevřelo v hlavě, takže se objevily podivné verše, místy připomínající sloganové skandování. Hypnotická "Lines On The Horizon" s doprovodným saxofonem Guntermana, Floydovými sborovými harmoniemi, vintage fragmenty cembala a flétnovým přídavkem od Klarmana dokáže potěšit náročné ucho milovníka hudby. Poslední instrumentálka "Progology" obsahuje hypotetické odkazy na Wigwam, Genesis a The Flower Kings najednou, i když není příliš svěží, přesto je zábavná.

Na konci roku 2012 následovalo třetí album "Cruel Symmetry" ve stejné sestavě. K vytvoření třetí nahrávky "Cruel Symmetry" přistoupil Argos plně vyzbrojen. Materiál skládali členové kapely dva roky. Se skutečně německou korozívností si ověřovali mainzští řemeslníci své tahy a podtóny, aby dosáhli harmonického optima. Začátek desky je více než působivý - titulní epos o třinácti epizodách a celkové délce 21 minut. A hned vřelé vokální intonace Thomase Klarmana a Roberta Gotzona, spousta rozmanitých analogových zvuků, Hammondky, mellotronové a smyčcové syntezátory jsou neustále po ruce, dramatické "vsuvky" vypůjčené z arzenálu Genesis a VdGG, virtuózní fusion zlomy kytaristy Rica Florczaka ve střední části suity a k tomu skvěle udržovaná rovnováha mezi duhovou pohádkovostí a temnou nervozitou, charakteristická pro jednotlivé prog vzory 70. let. Jde o obecně mimořádně kuriózní, celistvé a mistrně realizované dílo.

Kompaktní číslo "Paper Ship Dreams" zaujme jemností instrumentální i pěvecké složky, skutečný art jazz v tradici canterbury s flétnovými monogramy, jemnou ozvěnou renesance a prostě nekonečně atraktivní atmosférou. Skladba "Chance Encounters" představuje útočné kytarové riffy a drsné rytmické mezihry bubeníka Ulfa Jacobse. Kupodivu ani zvukové postupy výrazně moderního typu nejsou nijak disonantní s mellotronovo-dechovými přísadami a nostalgickými slovními výlevy obou frontmanů. Skladba "Possessions" ve středním tempu může být nazývána vrcholem skladatelské elegance maestra Gotzona, umělecký takt a zdvořilost se zde projevují v té nejlepší kvalitě. Další barevný opus "The Story Of Flying Robert" vyniká přítomností saxofonisty Dietera Guntermana a navíc místy oživuje učebnicové zápletky legendárních britských Caravan.

V roce 2015 kapela vydala vysoce ceněné "A Seasonal Affair" s hostujícími talenty Andym Tillisonem a Markem Arnoldem. Spojení Argos a Superdrama vedlo k připojení Thila Brausse na přidaných klávesách. V "A Seasonal Affair" přidal Andy Tillison větší hloubku klaviatury a prog saxofonista Marek Arnold poskytl několik saxofonových linek, ale výsledek se vrací do dob "Circles", protože toto je v první řadě album velmi ovlivněné Genesis s některými rozšiřujícími se canterburskými souhrami tu a tam (flétna, saxofon, nějaké klávesové linky). Kytarová práce, varhaní vlny a zpěv dýchají principy Classic Prog ze 70. let. Z hlediska skladatelského přináší Argos atmosféricky rozmanité muzikantství s krásnými retro odkazy a chvílemi příjemným textem. Tato kapela roste s každým dílem.

Od roku 2013 kapela absolvovala několik koncertů v Německu, Anglii, včetně velmi vychvalovaného vystoupení na Summer's End Festival 2014, a Polsku.

Bad Elephant Music s potěšením oznámila v květnu 2018 podepsání smlouvy s kritikou uznávanou progresivní rockovou kapelou Argos pro vydání jejich netrpělivě očekávaného pátého alba s názvem "Unidentified Dying Objects" v létě 2018. Thomas Klarmann, baskytarista a zakládající člen kapely řekl: "Nadšeně jsme souhlasili s připojením k rodině Bad Elephant Music - pro tuto německou progresivní rockovou kapelu je podpis s britským labelem jako návrat domů!"

"Miluju hudbu Argos od té doby, co jsem slyšel jejich první album v roce 2009," říká David Elliott, manažer labelu BEM, "...a od té doby jsou oporou mého podcastu. Když mě Thomas oslovil, abych se přidal k The Elephant, okamžitě jsem řekl "ano". Jsou jednou z nejlepších prog kapel a "Unidentified Dying Objects" je jejich zatím nejlepší dílo."

Na "Unidentified Dying Objects" dokončili vývoj určitým směrem. Na jednu stranu je to režie vysoce napodobující Genesis, kterou jsme už slyšeli, ale na druhou stranu jsou v tom opravdu, opravdu dobří, ukazující talent pro konkrétní divadelní styl Genesis, který dokázalo jen málo napodobitelů. shromáždit. Kapela čerpá ze široké škály témat a bere nás na cestu, která považuje příspěvky Thomase Klarmanna na zpěv a flétnu a jeho hru na syntezátory spolu s kolegou klávesistou Thilo Braussem za obzvláště důležité.

V tomto pokračování vřele přijatého "A Seasonal Affair" z roku 2015 se kvintet z Mainzu spojil s hvězdným seznamem hostů včetně Andyho Tillisona (The Tangent), Linuse Kase (Änglagard, Brighteye Brison) a Marka Arnolda (Damanek, Toxic Smile, Seven Steps To The Green Door) a mnoha dalšími. "Unidentified Dying Objects" vidí, že kapela pokračuje v rozvíjení své směsi vlivů canterburské scény a současného progresivního rocku, a také představuje debutové studiové vystoupení jako řádný člen kapely klávesáka Thila Brausse. Nové album s úžasným uměleckým přebalem od dlouhodobého spolupracovníka Bernda Weblera bude vyšlo 20. července 2018.

Po krátkém turné na podzim 2019 odešel dlouholetý kytarista Rico Florczak.

Dne 20. srpna 2021 vyšlo šesté album "The Other Life", na kterém poprvé zazní nový kytarista a producent Bogáti-Bokor Ákos. Album je úžasným dobrodružstvím v klasických prog zvucích plných profesionálního muzikantství se zábavnými tématy a texty. Argos tvoří Thomas Klarmann, hraje na baskytaru, flétnu, klávesy, zvukové plochy a také hlavní a doprovodné vokály, Robert Gozon, hlavní zpěv a klávesy, Bogáti-Bokor Ákos na elektrické, akustické a basové kytary, klávesy a doprovodné vokály, Ulf Jacobs, na bicí, perkuse a doprovodné vokály. Na "The Other Life" Argos přivítal i hostující vystoupení Stephanie Semeniuc (Yesterdays, Funk You), na doprovodné vokály, Marek Arnold (Seven Steps to the Green Door, Toxic Smile) na saxofon a Thilo Brauss na klávesy a varhany.

Je to znovu nádherné klasické progresivní rockové album plné nových zvuků a nápadů. Hudba vrací vzpomínky na Jethro Tull s flétnou i aranžmá, stejně jako rané IQ s klasickými klávesami a dalšími skupinami, které si pamatujete z Britských ostrovů. Nádherný výlet zpátky do období 80. let, kdy se zdálo, že sny jsou ještě možné. Skladba "Johnny Head-in-Air" je dokonalým příkladem tohoto typu písně. Bezstarostné a plné plovoucích tónů flétny, hučících do větru. Dokonce i název skladby je něco, co si Ian Anderson mohl přát, aby na ni myslel jako první. Jednoduše jedna z nejlepších skladeb na albu. Album přináší skvělý nostalgický výlet zpět do doby, kterou všichni známe a máme rádi.

"Chameleon Sky" je zábavná písnička, kterou sníte, lyrická spletitá píseň, plná radosti a uvolňující inspirace. Sólový zpěvák občas připomíná Simone Rossetti z italské kapely The Watch. Ve skutečnosti se tato skladba hodí spíše k tradičnímu zvuku hudby, kterou The Watch tvoří. Třeba "Duchess" od Genesis připomínají bubny v "Broken Mirror", ale "Broken Mirror" je i plné klávesových poct Tonymu Banksovi. "The Twilight Mind" by se velmi dobře hodila na jednu z nejlepších nahrávek IQ z minulosti. Michael Holmes by byl skutečně hrdý na to, slyšet tento vliv, hned od začátku skladby. Varhany kolem textu "Kdyby bylo vše, co jsme udělali, odpuštěno, zamiloval bych se do tebe? Je jen jeden život, který nám byl dán, takže bys do mě stále padal?", jsou prostě perfektní výlet zpátky k IQ a dalším počinům z éry Neo-Prog.

"The Other Life" je nádherný návrat k životu, který si pamatujeme, ale doufejme, že není úplně pryč. Možná se po pandemii Covid-19 budeme moci vrátit k hudbě a době, kterou si pamatujeme jako laskavou.

zpět
Členové:
Thomas Klarmann - Bass, flute, guitars, keyboards, vocals
Ulf Jacobs - Drums, Percussion, Vocals
Robert Gozon - Keyboards, Guitars, Vocals
Bogáti-Bokor Ákos - Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Bass, Backing Vocals (2020-)
Bývalí členové:
Rico Florczak - Guitars, Vocals (2010-2019)
Thilo Brauss - Keyboards, Melodica, Violin (2016-2020)


Členové Thomas Klarmann
(Narozen ***, Mainz, Germany)
Vocals


Thomas Klarmann je německý multi-instrumentalista, hraje na baskytaru, flétnu, klávesy, kytaru, programuje také zpívá. Je členem kapely Argos a Eyesberg. V poslední době se podílel i na tvorbě kapely Superdrama.

Členové Ulf Jacobs
(Narozen ***, Mecklenburg-West Pomerania, Germany)
Drums, Percussion


Ulf je německý hudebník, hráč na bicí a perkuze pocházející z Mecklenburg-West Pomerania.

Ulf je nebo byl členem kapel jako Bad Penny, Mutabor, Timeless and Friends, Martingo, Lousy Lovers a Argos a podílel se na sólových albech umělců jako Samira, Rico Florczak a Axl Makana, vede také vlastní projekt Yacobs (yacobs.com), s nímž vydává svůj vlastní materiál. Od roku 2001 již vydal čtyři studiové desky. Nejnovější z nich je "Time Machine" z roku 2011 a materiál na tomto disku je důvodem jeho zařazení do databáze Progarchives. Další album "Clouds" vyšlo u Musea v říjnu 2012.

Členové Robert Gozon
(Narozen ***)
Keyboards, Guitars, Vocals


Robert je německý hudebník a multi-instrumentalista, který zvládá zpěv, klávesy a kytaru. Je znám z působení v kapelách Argos a Superdrama.

Členové Bogáti-Bokor Ákos
(Narozen ***, Nyírbátor, Hungary)
Electric & Acoustic Guitars, Keyboards, Bass, Backing Vocals


Ákos je maďarský hudebník, hráč na kytaru a baskytaru. Je znám z působení v kapelách Yesterdays, Funk You!, The Cosmic Remedy a Argos.

Ákos absolvoval hudební výchovu v roce 2017, ale jeho hudební minulost sahá mnohem dříve. Na kytaru vyučuje už patnáct let, hrál v několika kapelách a je autorem mnoha desek. Jeho hlavním hudebním profilem je extrémně komplexní svět progresivní rockové hudby. Je skladatelem a aranžérem pěti studiových alb, ale napsal také sólové kytarové skladby a sborová díla.

Kromě progresivního rocku má nejblíže ke světu renesanční hudby a jako amatérský loutnista se věnuje i staré hudbě. V současnosti působí jako učitel hry na kytaru a kulturní referent Kulturního centra Nagykárolyi.

Členové Rico Florczak
(celým jménem Enrico Florczak)
(Narozen ***, Greifswald, Germany)
Guitars, Vocals


Rico Florczak je kytarista německé cover kapely St. Retrograd (www.sanktretrograd.de), je také vyučujícím hry na kytaru.

V roce 2008 vydal svoji sólovou desku "Faces".

Členové Thilo Brauss
(také Thilo Brauß)
(Narozen ***)
Keyboards, Melodica, Violin


Thilo je německý hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám ze svého působení v kapele ARGOS, byl také členem skupiny Cirqles (Experimental, Art, Pop, Electro). Předtím spolupracoval jako hráč na orschel/piano/pass v kapele The Doors Tribute - Stoned Immaculate. Jako klávesový hráč působil rovněž v jednotázové kapele SUPERDRAMA (2014).

zpět
Studiové desky:
2021 The Other Life
2018 Unidentified Dying Objects
2015 A Seasonal Affair
2012 Cruel Symmetry
2010 Circles
2009 Argos
Ostatní nahrávky:Skupina:
Thomas Klarmann - Bass, Flute, Keyboards & Soundscapes, Lead & Backing Vocals
Ákos Bogáti-Bokor - Electric & Acoustic Guitars, Bass, Keyboards, Backing Vocals
Ulf Jacobs - Drums & Percussion, Backing Vocals
Robert Gozon - Lead Vocals & Keyboards
Hosté:
Stephanie Semeniuc - Backing Vocals
Thilo Brauss - Keyboards & Organs
Marek Arnold - Saxophone
Diskografie The Other Life
Vyšlo 20. srpna 2021, ARGOS CD06 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Chameleon Sky (6:31)
02. Broken Mirror (4:14)
03. The Twilight Mind (6:45)
04. Johnny Head-in-Air (5:26)
05. I Carry Light (5:47)
06. The Trial of the Pyx (7:59)
07. Weak End (3:10)
08. The Shall See Hotel (6:24)
09. The Library of the Future (3:26)
Total Time: (49:42)

Produced, Mixing: Bogáti-Bokor Ákos
Mastering: Nyíri Sándor
Artwork, Layout: Bernd Webler
Photography: Bodo Kubatzki

Skupina:
Thomas Klarmann - Bass, Flute, Acoustic Guitar, Mellotron, Synths, Backing & Lead (05) Vocals
Ulf Jacobs - Drums & Percussion
Thilo Brauss - Organ, Clavinet, Synths, Soundscapes, Melodica
Enrico Florczak - Acoustic & Electric Guitars, Backing Vocals, Soundscapes
Robert Gozon - Electric & Acoustic Pianos, Lead & Backing Vocals
Hosté:
Andy Tillison - Keyboards (01)
Marek Arnold - Clarinet, Soprano & Alto Saxophone (05,08)
Linus Kåse - Alto Saxophone (06)
Johannes Steinbronn - Trumpet (03,06)
Diskografie Unidentified Dying Objects
Vyšlo 20. července 2018, Bad Elephant, BEM060

Seznam skladeb:
01. The Hunters Last Stand (7:29)
02. Parade of Unpainted Dreams (4:12)
03. Beneath the Valley of Sleep (4:07)
04. The Days of Perky Pat (4:07)
05. Shockheaded Peter (4:06)
06. Still Fighting Gravity (5:22)
07. Elsewhere (4:32)
08. When the Tide Comes In (18:40)
      i. Of Rivers, of Stones
     ii. Sparks
    iii. Waking Dreams
     iv. The Tide Is Out
      v. Traveling Far (Encounters II)
     vi. The Door to the Sky
    vii. In Trance
Total Time: (52:35)

Producer, Mixed: Enrico Florczak
Mastered: Enrico Florczak
Artwork, Layout: Bernd Webler

Skupina:
homas Klarmann - Bass, Flute, Acoustic Guitar, Keyboards, Soundscapes, Vocals
Robert Gozon - Keyboards, Vocals
Ulf Jacobs - Drums, Percussion, Vocals
Rico Florczak - Electric Guitar, Sounds, Vocals
Hosté:
Andy Tillison - Keyboards
Thilo Brauss - Keyboards
Marek Arnold - Saxophone
Diskografie A Seasonal Affair
Vyšlo 13. března 2015, Progressive Promotion Records, PPRCD028 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Vanishing (3:39)
02. Divergence (4:04)
03. Silent Corner (6:32)
04. Silver And Gold (4:26)
05. Lifeboats (6:02)
06. Not In This Picture (12:33)
07. A Seasonal Affair (4:18)
08. Forbidden City (5:21)
09. Stormland (6:21)
Bonus Tracks:
10. Killer (2015 Version) (5:18)
11. Black Cat (2015 Version) (3:38)
Total Time: (62:12)

Premix (2014): Thomas Klarmann, Rico Florczak
Endmix, Mastering (2015): Rico Florczak
Artwork, Layout: Bernd Webler

Skupina:
Ulf Jacobs - Acoustic Drums, Percussion, Roland Drum Machine
Thomas Klarmann - Bass, Flute, Synthesizers, Mellotron, Hammond Organ, Acoustic Guitar, Lead & Harmony Vocals, Soundscapes
Robert Gozon - Acoustic & Electric Pianos, Hammond Organ, Strings, Acoustic Guitar, Lead & Harmony Vocals, Spoken Words
Enrico Florczak - Electric & Acoustic Guitars, Various Effects
Hosté:
Dieter Gunterman - Alto Saxophone (05)
Diskografie Cruel Symmetry
Vyšlo 15. prosince 2012, Progressive Promotion Records, PPRCD010 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Cruel Symmetry (20:43)
02. Paper Ship Dreams (4:30)
03. Chance Encounters (4:22)21
04. Possessions (6:05)
05. The Story Of Flying Robert (4:29)
06. Caught Within The Light (6:47)46
07. Open Book (7:43)
Total Time: (54:39)

Artwork, Layout: Thomas Klarmann
Artwork: Alina Koch
Photography: Birgit Ebel, Soraya Florczak

Skupina:
Thomas Klarmann - Bass, Flute, Keyboards, Guitars, Lead Vocals (04,08,09)
Robert Gozon - Lead Vocals, Keyboards, Guitars
Ulf Jacobs - Drums, Percussion, Roland DM, Vocals
Rico Florczak - Electric Guitar
Hosté:
Dieter Gunterman - Soprano Saxophone
Michael Hahn - Guitars
Diskografie Circles
Vyšlo 30. dubna 2010, Musea, FGBG 4850 (France)

Seznam skladeb:
01. Sammelsurium (2:49)48
02. Closed Circle (4:36)35
03. A Thousand Years (8:12)
04. Lines On The Horizon (5:48)
05. Sun And Moon (3:36)
06. Custody Of The Knave (6:04)
07. The Gatekeeper (7:51)
08. Willow Wind (3:13)
09. Total Mess Retail (3:47)
10. Lost On The Playground (8:17)
11. Progology (5:16)
Total Time (59:29)


Skupina:
Thomas Klarmann - Lead Vocals, Basses, Keyboards, Guitars, Flute
Robert Gozon - Lead Vocals, Keyboards, Guitars
Ulf Jacobs - Drums, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Enrico Florczak - Guitars
Diskografie Argos
Vyšlo 19. ledna 2009, Musea, FGBG 4773 (France)

Seznam skladeb:
01. Part 1: Nursed By Giants (23:01)
      1. Killer (4:39)
      2. The King Of Ghosts (5:11)
      3. Black Cat (3:38)
      4. A Name In The Sand (4:23)
      5. Core Images (5:10)
02. Part 2: Canterbury Souls (12:59)
      1. The Hat Goes North (2:45)
      2. Young Persons Guide To Argos (3:57)
      3. Ten Fingers Overboard (3:11)
      4. Norwegian Stone Shortage (3:06)
03. Part 3: From Liverpool To Outer Space (16:52)
      1. Further Apart (2:22)
      2. Time For Love (3:51)
      3. Meet The Humans (2:27)
      4. Elektro-Wagner (2:47)
      5. Passing Through (5:25)
Total Time: (52:51)


zpět

Enrico Florczak, Thilo Brauss, Thomas Klarmann, Ulf Jacobs, Robert Gozonzpět
Oficiální stránky:
https://argos.bandcamp.com/
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  21.7.2022 
Menu Poslední aktualizace: 21.7.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!