Andreas Vollenweider - progressrock.cz


Zpět

(narozen 4. října 1953,
Thalwil, Zürich, Switzerland)

Andreas Vollenweider je švýcarský hudebník, který je znám především svoji specializací, a tou je hra na harfu. Jeho hudba se žánrově obyčejně zařazuje k world music, jazzu, New Age nebo také ke klasické hudbě. Jeho hlavním nástrojem je elektronická harfa, zhotovená podle vlastního návrhu. Dále hraje na mnoha dalších hudebních nástrojích z celého světa, včetně čínského guženg. V roce 1971 se oženil s Beatou, se kterou má dva syny Jonathana a Sebastiana a dceru Noëmi.

Jeho skladby jsou velmi rozmanité, většinou je to instrumentální hudba, počínaje jednoduchými sóly a konče suitami pro orchestr a sólové hudebníky. Vollenweiderův styl popsal The New York Times jako "vířící atmosférickou hudbu, která evokuje přírodu, magii a pohádky". Na jeho albech se již vystřídalo mnoho hudebníků. Někdy také úspěšně zasahuje do tvorby vokální hudby. Za své čtvrté dlouhohrající album "Down To The Moon" (1986) získal cenu Grammy Award. Mezi jeho spolupracovníky v poslední době patří například Bobby McFerrin, Carly Simon, Djivan Gasparyan, Eliza Gilkyson, sbor Ladysmith Black Mambazo, Carlos Núnez, Ray Anderson nebo Milton Nascimento. Spolupracoval s ním také slavný italský tenorista Luciano Pavarotti. Dvě jeho alba se současně držela více než 11 týdnů v žebříčcích časopisu Billboard v kategoriích klasické hudby, jazzu, pop music a crossoveru. Umělec je otevřeným pacifistou a stoupencem nenásilného řešení konfliktů podle učení Mahátmy Gándhího. Na svých webových stránkách uvádí (kromě jiných) Gándhího citáty. Také zveřejňoval aktuální počítadlo obětí obou stran konfliktu ve válce v Iráku.

Vollenweider se narodil v roce 1953 a je synem Hanse Vollenweidera (1918-1993), varhaníka a skladatele, zatímco jeho matka byla malířkou. Andreas vyrůstal v kreativně rozmanitém a inspirativním prostředí. Již velmi brzy v Andreasově životě byla hudba velmi důležitá jako jeho osobní strategie přežití. Stala se tajnými dveřmi do jeho vlastního světa, kde většinu času trávil improvizací u klavíru a na jiné nástroje a zotavoval se z toho, co pro něj bylo skutečnou mučírnou, škola. Umění improvizace bylo posláním, které jeho otec Hans Vollenweider vášnivě prosazoval, a společné hraní hudby se stalo pro otce a syna určitým způsobem komunikace.

Ve velmi mladém věku se Andreas vydal na dobrodružné hudební cesty v různých projektech v oblasti jazzu, rocku, popu, freejazzu a avantgardní klasiky i hudby pro film a divadlo. Dlouho zůstával neklidným hledačem, hledajícím vlastní výtvarnou řeč. Dokonce i výběr jeho nástrojů jej neuspokojoval, a to navzdory jeho lásce ke klavíru nebo dechovým a smyčcovým nástrojům v jeho sbírce, vždy mu něco chybělo. I když to nebylo jeho záměrem, stal se během let skutečným multiinstrumentalistou.

Multiinstrumentalista samouk hledal "svůj" nástroj. V roce 1975 Vollenweider objevil harfu, a protože zjistil, že její tradiční verze jsou pro jeho vlastní hudební nápady příliš omezené, vyvinul vlastní techniku hry a nástroj si upravil podle svých potřeb. Vytvořil elektro-akustickou harfu, ale nepředbíhejme.

Již na počátku 70. let se některé jeho hudební projekty staly velmi úspěšnými. V roce 1975 založil spolu s René Bardetem (zpěv, kytara) a Orlandem Valentinim (kytary, basa a perkuse) trio "Poesie und Musik", které nahrálo interpretace poezie Françoise Villona a Heinricha Heineho. Skutečnost, že jejich texty nebyly zpívané, ale mluvené nad hudbou, z něj učinily ranou formu rapu, i když z větší části rytmicky svobodnou. V duchu doby bylo trio "Poesie und Musik" vysoce politicky motivované a bylo velmi úspěšné v německy mluvících zemích Evropy, kde hrálo vlastní hudbu s texty Heinricha Heineho (1797), Francoise Villona (1431), Pabla Neruda (1904) a Jacquese Préverta (1904). Trio produkovalo a vydalo tři alba. Až do roku 1976 bylo trio na velkém turné, Andreas hrál na širokou škálu nástrojů, jako jsou kytary, cembalo, saxofon, flétny, housle nebo stage piano Fender Rhodes. Zároveň začal experimentovat s různými strunnými nástroji, sledoval vnitřní hlas, hledal zvuk, nástroj, s nímž by mohl rozvíjet svůj vlastní osobní hudební jazyk. Když se jeho matka vrátila z cesty do Anglie s nahrávkou "La Renaissance de la Harpe Celtique" bretonského a keltského hudebníka Alana Stivela, Andreas si uvědomil, že zvuk harfy byl velmi blízký tomu, co jej tak dlouho pronásledovalo.

Bylo to jen o několik dní později, když v obchodě ve svém rodném Curychu objevil malou keltskou harfu. Půjčil si peníze od matky, koupil nástroj a odešel k rodině, kde začal hned hrát a improvizovat. Ta lehkost jej téměř šokovala, jako by na tento nástroj hrál už celý život. Okamžitě začal rozvíjet svou vlastní techniku hry, která byla směsí mezi klavírem a kytarou. Levá ruka hrála převážně na basu a doprovodné akordy, velmi podobně jako na klavír, zatímco pravá ruka drnkala na struny podobně jako u klasické kytary. Téhož večera zahrál Andreas na svou harfu na koncertě svého tria "Poesie und Musik" v Riehen, vesnici nedaleko Basileje ve Švýcarsku. Píseň s textem Heinricha Heineho dostala název "The Little Harpist". Po tomto klíčovém momentu se soustředil na další rozvoj nástroje i vlastní herní techniky, která mu umožňovala hrát rytmicky, groovy, v některých momentech až funky. Jen o měsíce později si koupil klasickou pedálovou harfu a našel technické způsoby, jak nástroj zesílit a zároveň být schopen akusticky udržet zvuk v kontextu popové nebo rockové kapely. Trio opustil v roce 1978. V tomto období také Vollenweider psal hudbu k filmům, hlavně k dokumentům o přírodě.


Sound-engineer Eric Merz at the Sinus Studio in Bern, Switzerland, 1969
Krátce poté, co objevil zvuk svých snů, pozval skupinu přátel hudebníků na nahrávky do Sinus Studios ve švýcarském Bernu, bubeníka Waltera Keizera a jeho bratra-dvojče a baskytaristu Petera Keisera, kytaristu Maxe Laessera a pianistu Philippe Kienholze.

Dalším velmi důležitým a inovativním přítelem a spolupracovníkem se stal zvukový inženýr Eric Merz, se kterým Andreas produkoval a nahrával hodiny hudby pro film a divadlo, než vytvořil "Eine Art Suite", které se později stalo prvním albem s prvky "Vollenweider-Sound". Eric Merz nahrál všechny Andreasovy pozdější produkce až do roku 1993.

V roce 1979 vydal svůj sólový debut "Eine Art Suite in XIII Teilen" ve Švýcarsku. Následně začal dávat dohromady svůj soubor "Andreas Vollenweider and Friends", v němž se objevili Walter Keizer (bicí), Pedro Haldemann (perkuse), Bobby Reveron (perkuse) a Jon Otis (perkuse). Tato pětice debutovala 11. července 1981 na jazzovém festivalu v Montreux. Krátce poté, co byl Andreas představen Hanspeteru Ehrsamovi, zvukovému inženýrovi a elektronickému whizzovi, jejich intenzivní spolupráce vyústila v revoluční nový snímací systém pro harfu. Právě tento technologický průlom vytvořil charakteristický zvuk, který je dodnes Andreasovou hudební identitou. Po roce 1989 se k týmu připojil elektronický technik Phillip Scheidegger. Do dnešního dne Ehrsam i Scheidegger pokračují ve vývoji harfy a jejího nadpozemského zvuku. S demo kazetou v kapse se Hugo Faas vydal hledat nahrávací společnost, která by se kvalifikovala pro tuto speciální hudbu, ale neměl nijak velký úspěch. "Tohle se nikdy neprodá…" byl standardní komentář lidí z A&R zastupujících nahrávací společnosti. Mnohé labely se ani nezajímaly o poslech demo kazety. První, kdo slyšel a také viděl potenciál této inovativní hudby, byla německá hudební producentka Vera Brandes. Byla velmi nadšená a povzbudila Andrease, aby se vrátil do studia a nahrál další skladby s touto konfigurací. Mezitím pokračoval v experimentech a na začátku léta 1981 bylo s pomocí rodiny a přátel hotové celé album, které mělo být vydáno na malém nezávislém vydavatelství Very Brandes VERABRA Records.

Vollenweidera tak objevila tato německá hudební producentka a manažerka, která pak sama dohlížela na vydání nahrávky "Behind The Gardens - Behind The Wall - Under The Tree" prostřednictvím svého labelu VeraBra Records. Album bylo distribuováno prostřednictvím CBS Records International a v březnu 1982 dosáhlo na #32 místo v německém žebříčku alb. O několik týdnů později Andreas následoval spontánní pozvání Clauda Nobse, zakladatele jazzového festivalu v Montreux, kde vystoupil společně se čtyřmi bubeníky a perkusionisty a jednou harfou. Na kapelu Andreas Vollenweider and Friends veřejnost reagovala přímo šíleně. Tam poprvé byla tato hudba představena mezinárodnímu publiku. Výsledkem bylo pozvání na Montreux-Detroit Jazz Festival v USA. Byl to začátek nádherné a bouřlivé doby. Přes noc se alba "Behind The Gardens" prodalo v Německu v pěticiferných číslech, média a tisk již nemohly ignorovat "projekt Vollenweider" a postavily se jako "objevitelé" jedinečného nového zvuku.

Následné album "Caverna Magica" bylo nahráno v období květen až listopad 1982, zatímco Vollenweider a jeho kapela vystupovali po celé Evropě. Album vyšlo v lednu 1983 a dokázalo se dostat na #11 místo v německé albové hitparádě. V roce 1983 zdůraznil svůj závazek k otázkám životního prostředí na EP "Pace Verde" ("Peace Green") na podporu organizace Greenpeace, které bylo doprovázeno videem, které režíroval a produkoval samotný Vollenweider. V říjnu téhož roku byl získal cenu Dutch Edison v instrumentální kategorii za "Caverna Magica".

"Po "Behind The Gardens" bylo album "Caverna Magica" skutečně jako výprava do hluboké říše této hudby. Srovnání s jeskynními průzkumníky dokonale vystihuje naši zkušenost - za každým rohem, v každé nové chodbě jsme nacházeli neznámá místa. Pro nás to bylo, jako by před námi nikdo ještě nikdy nevkročil na toto území - nepopsatelný pocit!"

V roce 1984 vstoupilo album "White Winds" do amerického Billboard žebříčku. Bylo vydáno prostřednictvím CBS Masterworks v Severní Americe a jeho nahrávky zůstaly v katalogu a dosáhly až šesticiferných prodejů. Vollenweider se vydal na své první americké turné v listopadu téhož roku, když debutoval v Beacon Theatre v New Yorku. Uvedla jej Carly Simon, která jeho hudbu objevila již o rok dříve. Vysvětlila, že "...věděla jsem, že jsem objevila něco, co mě úžasným způsobem změní, stala jsem se jeho hudbou tak posedlá, že každý, kdo přišel do mého domu, s ní byl seznámen během prvních 10 nebo 15 minut". Prostřednictvím CBS umělce kontaktovala a zajistila jeho americký debut. Vzhledem k tomu, že jeho instrumentální skladby byly obecně považovány za nevhodné pro rádio, spoléhal se při získávání příznivců hlavně na ústní sdílení.

V roce 1987 získala nahrávka "Down To The Moon", která byla původně nahrána a vydána v roce 1984, cenu Grammy. Následovaly zájezdy do Kanady, Spojených států, po třinácti evropských zemích, v Japonsku a Austrálii. Když v letech 1988 a 1989 složil hudbu a nahrál dynamické album "Dancing With The Lion", otevřel Vollenweider svůj projekt, poprvé ve své kariéře, četným hostům z nejrůznějších hudebních žánrů. Režíroval a produkoval dvě oceněná videa, z nichž jedno bylo pro výběr titulu; u obou videí se podílel na ději, choreografii a výpravách/kostýmech.

Andreas se k albu vyjádřil: "Narodilo se první z mých tří dětí - klíčová zkušenost pro snílka, jako jsem já! Bylo to jako něžné uzemnění, které zplodilo téma alba "Dancing With The Lion". Lev představuje konkrétní, racionální a fyzickou realitu. V tomto smyslu je životně důležité tančit se lvem, aniž byste mu šlapali na nohy, protože byste byli jistě zdrceni. Zároveň byste také neměli nechat si lva šlápnout na nohy, protože to by určitě také bolelo. Poprvé jsem otevřel náš projekt mnoha hostům z různých hudebních světů; obohacující zkušenost, která vyústila v mnoho nových osobních a hudebních perspektiv."

Vollenweiderovo dvojalbum "The Trilogy" z roku 1990 se skládalo z výběru prvních tří alb "Behind The Gardens", "Caverna Magica" a "White Winds" a dříve nevydaného materiálu. V roce 1991 navázal deskou "Book Of Roses", která poprvé obsahovala prvky symfonického orchestru. V roce 1992 se zúčastnil benefiční show pro černobylské děti na moskevském Rudém náměstí. Ve stejném roce vyhrál World Music Award v Monaku. V letech 1993-1994 produkoval své první album včetně zpěvu. Album "Eolian Minstrel" z let 1993-1994 obsahovalo příspěvky amerických zpěvaček Carly Simon a Elizy Gilkyson. Po jeho vydání následovala celosvětová turné.

V roce 1994 vystoupil na akci "Pavarotti and Friends" v italské Modeně, kde si zahrál duety s operním lyrickým tenoristou Lucianem Pavarottim (rodákem z Modeny) a kanadským rockovým zpěvákem Bryanem Adamsem. Po turné a koncertech pod širým nebem v Evropě a Spojených státech hrál v roce 1995 poprvé i v Latinské Americe. V letech 1995-1997 odehrál Vollenweider sérii koncertů na pozoruhodných místech - turné po polských zámcích, vystoupení s italským zpěvákem a skladatelem Zuccherem na horském místě Brunico (2500 m vysoko, to při nízkých teplotách -8 stupňů Celsia!) v jižních Alpách a v obří sopečné jeskyni na Lanzarote Festival Musica Visual.

V roce 1998 začal Vollenweider nahrávat "Kryptos", dílo pro symfonický orchestr a hostující virtuosy z celého světa. Inicioval symfonický živý projekt, který nazval "Wolkenstein". Na podzim 1998 proběhlo "The Naked Tour", velmi úspěšné první sólové turné po Spojených státech, při němž vystupoval v místech jako je Lincoln Center v New Yorku. Bylo to poprvé, co Vollenweider představil jedinečnou kombinaci obou svých vášní - hudby a vyprávění. V roce 1999 se vrátil k volné improvizaci a intimním hudebním dialogům s albem "COSMOPOLY". Pozval si přátele z celého světa, aby vytvořili "world music", včetně amerického vokálního akrobata Bobbyho McFerrina, brazilského kultovního básníka a zpěváka Miltona Nascimenta, jihoafrického etno-jazzového pianisty Abdullaha Ibrahima, 74-letého arménského duduka Djivana Gasparyana, galicijského virtuose na dudy a píšťalky Carlose Nuneze, americké zpěvačky a skladatelky Carly Simon a amerického blues-trombonového mistra Ray Andersona.

Po celý rok 2000, když cestoval se svým projektem COSMOPOLY po Evropě, jeho téměř denně se měnící sestava hudebníků umožnila Vollenweiderovi následovat otevřený koncept alba. V New Yorku odehrál se svými přáteli dva koncerty k vydání "COSMOPOLY" ve Spojených státech. Ke skupině se připojila Carly Simon, stejně jako Mind Jostyn, Carlos Nunez, Djivan Gasparian, XiaoJing Wang a Walter Keiser. Následovaly koncerty v Brazílii s Miltonem Nascimentem a skladatelem a pianistou Wagnerem Tisem. V roce 2001 vystupoval Vollenweider na Bali (Indonésie) na mezinárodní konferenci "Song of Convergence" s balijskými hudebníky. Začal psát symfonický román "Tales of Kira Kutan", který měl premiéru na Festivalu filmové hudby ve Varšavě v roce 2001, s orchestrem Sinfonia Varsowia (Yehudi Menuhin), který řídil spoludirigent André Bellmont. Po návratu do rodného Švýcarska měl Vollenweider premiéru „Carte blanche“ na festivalu AVO v Basileji, kde mezi jeho hosty kromě mini orchestru patřili Abdullah Ibrahim a David Lindley.

V roce 2002 vystoupil na Budapest Spring Festival v Maďarsku. Předvedl symfonie "Tales of Kira Kutan" a "Wolkenstein" na festivalu Live at Sunset v Curychu společně se Sinfonia Varsovia. Následovalo evropské letní turné s nově vytvořeným AVAF-mini orchestrem, které zahrnovalo vystoupení na Big Chill Festival v Anglii, které poté pokračovalo i na podzim. Zhruba v téže době spolupracoval v Los Angeles s německým filmovým skladatelem Hansem Zimmerem, a to na hudbě k filmu "Tears of the Sun", kde si zahráli Bruce Willis a Monica Bellucci. V roce 2003 pokračoval ve své spolupráci s Hansem Zimmerem. Následovalo vystoupení s jeho mini orchestrem v Johannesburgu a na "North Sea Festival" v Kapském Městě.

V letech 2004 a 2005 AVAF pokračoval ve zvyšování turistických aktivit v Evropě. V této době byl celý katalog Vollenweidera remasterován a znovu vydán u nových nahrávacích společností po celém světě (USA/Kanada: www.kinkoumusic.com; mezinárodně: www.edel.com). Kompilace The Best of "Magic Harp" byla vydána ve Spojených státech a Kanadě a "The Storyteller" pak v Evropě. Bylo také vyprodukováno čtyřhodinové DVD. Hrál pro dalajlámu, který v tomto roce navštívil Curych. V roce 2005 vydal další album "VOX". Na tomto albu vystupuje jako instrumentalista i jako zpěvák svých osobních písňových textů. Název alba "VOX" odkazuje k hlasu jako nástroji, ale také k mnoha dalším způsobům, jakými lze hlas využít, například při mluvení a vyjádření toho, co cítíme v našem osobním prostředí i daleko za ním. Vollenweider k tomu podotkl: "Myslím, že my lidé jsme byli příliš dlouho potichu! Je vhodná doba zvýšit hlas...!"

V prvních třech měsících roku 2006, po rozsáhlém turné po Evropě, uskutečnil Vollenweider své první turné po USA po více než deseti letech, kdy koncertoval od pobřeží k pobřeží. V té době také vydal své první DVD "The Magical Journeys of Andreas Vollenweider", které obsahovalo téměř čtyři hodiny živých koncertů, dokumentů a rozhovorů.

Během léta 2006 nahrál nové album s názvem "Midnight Clear", na kterém opět spolupracoval s Carly Simon. Poslední tři měsíce roku 2006 viděly Vollenweiderovo turné po Evropě, kromě jeho celosvětově vydaného "Midnight Clear" a DVD "The Magical Journeys of Andreas Vollenweider" ve zbytku světa. V roce 2007 Vollenweider obdržel svou třetí nominaci na cenu Grammy za soundtrackové album k aktuálnímu vydání DVD "The Magical Journeys of Andreas Vollenweider". Koncerty v Evropě a Spojených státech následovaly, stejně jako v září téhož roku, po vydání 2CD dvojalba "Andreas Vollenweider & Friends - 25 Years Live", které zahrnovalo období od roku 1982 do roku 2007.

V roce 2008, během období skládání a nahrávání hudby k albu "A I R" byl Vollenweider hostem na oslavném koncertu k 80. narozeninám legendy arménského duduku Jivana Gasparyana. Ke vzniku alba Andreas prohlásil: "Vlastně jsem se chystal uvolnit místo pro svou vášeň k vyprávění příběhů a už jsem byl uprostřed intenzivního procesu psaní, když jsem najednou pocítil nezkrotnou touhu hrát hudbu. Tak jsem skončil s psaním během dne - a v noci jsem šel do svého studia, abych se úplně ztratil hraním na celé hodiny, v podstatě stejným způsobem jako na samém začátku, žádná strategie, žádný konkrétní účel, žádný plán. Po nějaké době to bylo velmi zřejmé, něco chtělo přijít ven a já bych měl následovat toto "volání". Miluju větu "člověk dělá plány pro zábavu bohů...", jak je to mnohokrát pravda ;-)."

V roce 2010 Vollenweider koncertoval po východní a západní Evropě. V červnu se ujal speciálního koncertního projektu, který nazval "The Watercourse Way", který byl proveden v Shanghai Center v čínské Šanghaji v rámci EXPO 2010. V srpnu následoval "Dream Concert" rozšířeného AVAF souboru, stejně jako koncert "Dancing With The Lion Orchestra" v obrovském stanu na břehu Curyšského jezera, které představovalo působivé "rodinné setkání" přátel Vollenweiderovy hudby ze všech koutů světa. V roce 2011, tři desetiletí po úplně prvním koncertu AVAF na stejném místě, přijal pozvání zakladatele jazzového festivalu v Montreux Clauda Nobse, aby 7. července 2011 provedl exkluzivní jubilejní koncert na 45. ročníku festivalu v Montreux s názvem "30 Years Andreas Vollenweider & Friends". Speciálními hosty byli baskytarista a zpěvák Richard Bona a kytarista azpěvák Raul Midon. V roce 2012 AVAF hráli na koncertě na rozloučenou v Montreux pro Clauda Nobse, který zemřel v lednu téhož roku.

V roce 2012 SWISS MUSIC AWARD udělili Andreasi Vollenweiderovi "Cenu za mimořádný úspěch" za jeho celoživotní dílo. Švýcarská televize v hlavním vysílacím čase na Štědrý den odvysílala první velký dokument věnovaný Vollenweiderovi, ve kterém filmařka Cristina Karrer ukázala působivé a dojemné sekvence natočené v říjnu 2010 v Jižní Africe. V květnu 2012 Andreas Vollenweider propůjčil své jméno kampani ROKPA, charitativní organizaci, se kterou spolupracuje již desítky let. Děti, které kdysi žily na ulici v Káthmándú v Nepálu, navštívilo osm švýcarských měst, aby vyprávěly své dojemné příběhy pomocí divadla, tance a hudby, s měnícím se seznamem švýcarských hudebních hostů a stejně oslavovanou sestavou moderátorů.

Předčasně narozené děti jsou mnohem více ohroženy než děti narozené v termínu rozvoje poškození mozku, které má za následek opoždění neurovývoje, které může přetrvávat po celý jejich život (potíže v kognitivním a emočním vývoji). Tato miminka, některá z nich již narozená po pouhých 24 týdnech těhotenství, jsou konfrontována s enormně invazivním a dominantním stresem. Tým specialistů na zobrazování mozku kojenců z University of Geneva (UNIGE) a University Hospital of Geneva (HUG) oslovil v roce 2005 Vollenweidera, aby vyvinul specifickou hudbu, která by těmto dětem poskytla uklidňující akustické prostředí (pozitivní emocionální zážitky), ale zároveň by stimulovala mozkovou aktivitu (vývoj mozku). Od začátku studie již mnoho dětí a rodičů zažilo pozitivní efekt, který tato hudba zřejmě má. Od počátku projektu již z této studie těžilo mnoho dětí a rodičů. Pomocí metody dvojitého zaslepení bylo možné prokázat, že Vollenweiderův "Soundtrack" zjevně ukazuje očekávaný efekt a umožňuje výrazné zlepšení vývoje mozku. To může působit proti jinak rozšířeným kognitivním, emocionálním a sociálním deficitům.

Studii zveřejnila National Academy of Science of the United States a vědecký vydavatel Elsevier. National Geographic Magazine prohlásil projekt za jednu z "12 inovací, které změní budoucnost medicíny".

V letech 2013 - 2019 Andreas pracoval na nové hudbě. Také rozšířil pole své tvůrčí práce. Když nemohl během covidového lockdownu vystupovat živě, natáčel ve studiu sérii několika živých vystoupení i s hostujícími hráči pod názvem LIVE@HOME. V říjnu 2020 vyšlo jeho zatím poslední album "Quiet Places", které nahrál ve triu s mladou cellistkou Isabel Gehweiler a hráčem na bicí a perkuze Walterem Keiserem, a přináší 10 hudebních tematických improvizací. Hudba vznikala v době covidového lockdownu jako hudba pro vzácné a klidné chvíle. Hudba, inspirovaná tématem románu je na albu podmanivá, přesto klidná, kontemplativní, subtilní, dojemná, přesto silná a dynamická. Andreas samozřejmě hraje na harfu a tu a tam na klavír, mladá hráčka na violoncello Isabel Gehweiler nám vklouzne "pod kůži" svou strašidelnou, oduševnělou a pulzující hrou a tu a tam se přidá Walter Keizer s filigránsky řezanými bubny.

Po "Quiet Places" z roku 2020 Andreas Vollenweider důsledně skládal hudbu na své nové album podle jeho atmosféry a účinku - "SlowFlow« je hrstka písní s uvolněným, plynoucím charakterem, zatímco "Dancer" je plné pohybu a rytmu. Všech 11 skladeb na "SlowFlow & Dancer" bylo vytvořeno mezi koncem roku 2010 a 2021 ve spolupráci s britským producentem Andym Wrightem (Eurythmics, Simply Red, Jeff Beck, Simple Minds a mnoho dalších). Album vyšlo 28. října 2022 Při realizaci jejich nápadů je podporoval špičkový okruh přátel Vollenweidera, kteří položili základ písním - Walter Keizer (bicí), Andi Pupato (perkuse), Daniel Kueffer (basklarinet), Oliver Keller (kytary) a mladý švýcarský rapper a beatboxer Steff La Cheffe, vlastním jménem Stefanie Peter.

Taneční hudba také odráží Vollenweiderovo spojení s Afrikou, když jihoafrická vokální harmonie kapela Africapella a zpěvačka Ayanda Nhlangothi toto spojení plně ztělesňují. O zvláštní zvukové doplnění se postaral také "London Session Orchestra" složený z hudebníků Royal Symphonic Orchestra pod vedením Jamese McWilliama. Renomovaný britský producent a aranžér Peter Vettese je zodpovědný za většinu orchestrací. Nahrávání probíhalo v Andreasově Lakeside Studios ve Švýcarsku, v SABC Studios v Johannesburgu v Jižní Africe a nakonec v legendárních Abbey Road Studios v Londýně. Dlouholetý zvukový inženýr Andyho Wrighta Gavin Goldberg svým dílem nastavil nové zvukové standardy v hudbě Vollenweidera a dokáže nadchnout i ty nejnáročnější audiofily výkonným, ale transparentním, dynamickým zvukovým obrazem.

Andreasova hudba, velmi dynamická a barevná, byla zařazována do kategorií World Music, Jazz, New Age nebo dokonce Classical; dvě jeho alba byla na prvním místě žebříčku Billboard současně v kategoriích Classical, Jazz, Pop a Crossover for mnoho týdnů. Na jeho albech se s ním ve skladbách objevuje mnoho hudebníků, od jednoduchých sól až po suity pro orchestr a sólisty. Jeho hudba je převážně instrumentální ale občas se pustil i do vokální hudby. Vollenweider nahrává hudbu od roku 1979 a za svou kariéru vydal celkem 24 alb.

Zpět
Spolupracovníci:
Walter Keiser - Drums, Percussion
Pedro Haldemann - Percussion
Bobby Reveron - Percussion
Jon Otis - Percussion
Max Lässer - Guitars
Koncertní hosté:


Zpět
Studiové desky:
2022 SlowFlow & Dancer
2020 Quiet Places
2009 AIR
2006 Midnight Clear
2004 VOX
1999 Cosmopoly
1997 Kryptos
1993 Eolian Minstrel
1991 Book Of Roses
1990 Traumgarten
1988 Dancing With The Lion
1986 Down To The Moon
1984 White Winds
1982 Caverna Magica
1981 Behind The Gardens
1979 Eine Art Suite In XIII Teilen
Některé ostatní nahrávky:
2006 The Magical Journeys Of Andreas Vollenweider (komp.)
2006 The Storyteller (komp.)
2005 Magic Harp (komp.)
1994 Andreas Vollenweider & Friends - live 1982-94 (live)
Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Piano, Wind, Vocals, Keyboards, Percussion
Isabel Gehweiler - Cello
Walter Keiser - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie SlowFlow & Dancer
Vyšlo 28. října 2022, AVAF Music (Germany)

Seznam skladeb:
Disk 1 - SlowFlow
01. As We Sail On By (4:13)
02. Deep Green Waltz (2:39)
03. Slow Flow (3:49)
04. Forevernow (3:29)
05. In The Heart Of Your Mind (3:12)
06. Find Me In My Dream (3:54)
Disk 2 - Dancer
01. Woa Woa (5:43)
02. Scarabaeus (3:51)
03. The Golden Bird (2:37)
04. Uthando (3:48)
05. Up & Out (5:10)
Total Time: (42:25)

Mixed, Mastered, Artwork: Andreas Vollenweider
Management: Hanswalter Huggler
Mastered: Gavin Goldberg
Photography: René Ruis

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Piano, Wind, Vocals, Keyboards, Percussion
Isabel Gehweiler - Cello
Walter Keiser - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Quiet Places
Vyšlo 10. října 2020, MIG, MIG02261 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Pygmalion (4:04)
02. Polyhymnia (5:13)
03. The Pyramidians (4:47)
04. Entangled (4:06)
05. Come To The Quiet Place (4:03)
06. Venus In The Mirror (4:07)
07. Bella Smiling (4:00)
08. Wanderungen (4:48)
09. Sculpture (3:39)
10. Fields Of Blue (4:12)
Total Time: (41:59)

Mixed, Mastered, Artwork: Andreas Vollenweider
Management: Hanswalter Huggler
Mastered: Gavin Goldberg
Photography: René Ruis

Skupina:
Andreas Vollenweider - Avoharp, Greek Flute (01), Bass Flute (04), Gu-cheng (03,10), Hammond (07), Ocarina (08), Vocals (02,04,12)
Hosté:
Kaspar Rast - Drums (02,04,07-09,11,12)
Max Lässer - Lapsteel (07,09), Electric & Baritone (11) Guitars
Prem Joshua - Sitar (06,12)
Daniel Schenker - Trumpet (01,11), Flugelhorn (04)
Daniel Küffer - Baritone Sax (07), Bass Clarinet (08)
Steve Gorn - Bansoori (03)
Sandro Friedrich - Fujara (04)
Daniel Pezzotti - Cello (02,13)
Fredrik Gille - Frame Drum (12)
Xavier Naidoo - Vocals & Beatbox (12)
Andi Pupato - Percussion
Raul Sengupta - Tabla (06,12)
Diskografie AIR
Vyšlo 20. února 2009, Content Records, 0192632CTT (Germany)

Seznam skladeb:
01.Airdance (4:25)
02.Precious Smile (3:18)
03.Oxygenia & Icarus (1:31)
04.Windseeds (4:03)
05.Milonga Magica (Thematic Improvisation) (4:05)
06.World Inside A Grain Of Sand (5:13)
07.Tumbleweed Dreams (5:24)
08.One Breath (4:18)
09.Keep On Dancing (For Heavens Sake!) (4:34)
10.Liebeslied (2:11)
11.Siesta (3:25)
12.The Golden Dancing Shoes (5:26)
13.Air - Epilogue (4:37)
14.All The Shakin' (Andreas Vollenweider & Xavier Naidoo) (3:27)
15.Airdance (Instrumentale Urfassung Von All The Shakin') (4:25)
Total Time: (60:22)

Composed, Arranged: Andreas Vollenweider

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, 12-string (01,04), Whistle, electric (03,10) & Spanish (07) Guitars, Keyboards, Bass (01,02), Accordion (01), Soprano Sax (05,12), Flutes (02,05,07), Jew's Harp (02), Ocarina (03), Vocals (09,11)
Hosté:
Carly Simon - Vocals (03,06,10,13)
Walter Keiser - Drums
Max Lässer - Electric (02,11), Lapsteel (04,07,09) & Spanish (12) Guitars, Mandolin, Laud (01)
Daniel Küffer - Clarinets (01,11), Tenor Sax (04)
Philippe Kuhn - Keyboards (05), Organ (07,09,11)
Andi Pupato - Percussion, Frame Drum (04), Talking Drum (09), Chimes (11)
Peter Keiser - Bass (04,07)
Matthias Gohl - Electric (03) & Acoustic (13) Pianos, Keyboards (06,10,13)
Regula Küffer - Indian Bamboo Flute (04)
Martin Tillmann - Cello (02,04,06)
Diskografie Midnight Clear
Vyšlo 1. liwstopadu 2006, Kinkou Music, KIN 17616 (US)
2006, Content Records, 0176602CTT (Germany)

Seznam skladeb:
01. The Holly And The Ivy (4:13)
02. O'er The Hill And O'er The Vale (4:13)
03. Midnight Clear (3:41)
04. The Coventry Carol (3:14)
05. The Wexford Carol (5:26)
06. Suspended Note (3:00)
07. The Yorkshire Wassail (3:50)
08. What Child Is This? (3:37)
09. Carol Of The Drum (5:02)
10. Forgive (2:14)
11. Jesu, Joy Of Man's Desiring (4:04)
12. Child In A Manger (4:19)
13. Hymn To The Secret Heart (3:04)
14. Home (2:30)
Total Time: (52:27)

Producer, Engineer, Mixed, Mastered: Andreas Vollenweider
Engineer: Hanspeter Ehrsam, Jim Parr

Skupina:
Andreas Vollenweider - Electro-acoustic Harp, Vocals, Acoustic (01,09,10,13) & Electric (01,05,07,10,11,14) Guitars, Acoustic Bass (01,07,11), Keyboards (01,04,05,11,13,14), Alphorn (01), Bowed Psaltery (02), Electric Piano (02,12), Organ (03,05,07,13), Melodica (08), Cheng (03), Kalimba (14), Bass Flute (01,04)
Hosté:
Khanyo Maphumulo - Vocals (02)
Silver Men's Choir - Chorus Vocals (05,11,13,14)
Noëmi Vollenweider & the Beewis School Choir - Chorus Vocals (02)
Khululiwe Sithole - Vocals (02)
Susan Hendriks - Chanting (02)
Hedreich Nichols - Vocals (05,07)
Zoé Mikuleczky - Vocals (10)
Daniel Küffer - Tenor (02,05,07,11), Baritone (07,08,14) & Soprano (13) Saxes, Organ (03), Vocals (05), Bass Clarinet (06,09,11)
Martin Tillmann - Acoustic & Electric Cello (07,09,11,13,14)
Erdal Kizilcay - Oud (01), Keyboard (01,06), Bass (02,10), Vocals (02,05), Acoustic Bass (3,14), Fretless & Cornet (04), Electric Guitar (06)
Sebastian Vollenweider - Didgeridoo (02)
XiaoJing Wang - Erhu (02)
Sujay Bobade - Indian Bansuri Flute (02)
Pops Mohamed - Mbira (02)
Jonathan Vollenweider - Beat Box (05)
Walter Keiser - Drums (all), Vocals & Timpani (05)
Andi Pupato - Percussion, Frame Drum & Tabla (01), Bata Drums (08), Vocals (05)
Silver Symphony - Orchestra (06,11,13,14)
Wajmi Sagjaram - Father Bam Drum (02)
Diskografie VOX
Vyšlo 1. března 2004, Universal Music International, 0028947626442 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Hey You, Yes... You! (At The Gate Of Sound) (4:56)
02. Wake Up And Dance! (All The Good Reasons...) (4:16)
03. Pilgrim (... And I Shall Not Be Sad) (3:46)
04. Seven Doors (2:58)
05. Enchanted Rocks (3:47)
06. These Hearts Of Gold (4:01)
07. The King & The Fool (2:18)
08. The Sons Of Sysiphos (4:04)
09. Paper Walls (3:57)
10. Innocent (4:10)
11. Ripples In The Lake Of Time (4:24)
12. Silver Moment (Come Down To The Moon) (2:51)
13. Kira's Waltz (3:47)
14. What If It Wasn't A Dream? (4:17)
Total Time: (53:32)

Composer, Arranger & Producer: Andreas Vollenweider
Artwork: Düde Dürst

Skupina:
Andreas Vollenweider - Celtic Harp (01,02,04,05), Cheng (03,07,09), Koto (10), Ocarina (13), Bavarian Folk Harp (12), Flute (17), 12-string Guitar (11), Vocals (02,07)
Hosté:
Bobby McFerrin - Vocals (03,14,17)
Djivan Gasparyan - Vocals & Duduk (05)
Mindy Jostyn - Vocals & Fiddle (07,11)
Max Lässer - Slide (07) & Lap Steel (11) Guitars
Chunliang Al Huang - Vocals (10)
Milton Nascimento - Vocals (16)
Abdullah Ibrahim - Piano (08)
Carly Simon - Vocals (12)
Christoph Stiefel - Keyboards (02,15)
Solis String Quartet (02,04,13)
Kepa Junkera - Basque Accordion (06,07,11)
Carlos Núnez - Whistle (01,07,11), Flutes & Pipes (11)
Xiaojing Wang - Erhu (09)
Pingxing Xu / Chinese Hammered Dulcimer (09)
Pingxing Xu orchestra (09)
Walter Keiser - Drums (02,07,11,15), Frame Drum (16), Percussion (09,16)
Ray Anderson - Trombone (15)
Michel Poffet - Acoustic bass (07)
Banz Oëster - Acoustic Bass (10)
Diskografie Cosmopoly
Vyšlo 10. října 1999, Sony Classical, SK 89096 (Germany, Europe)

Seznam skladeb:
01. Morning Poem (1:12)
02. Stella (5:18)
03. Elle Chelle (3:13)
04. Vals Del Sur (3:32)
05. Hush, My Heart, Be Still... (5:42)
06. Petit Smile (1:54)
07. Under One Moon (4:55)
08. Ancient Pulse (4:01)
09. Peachtree Valley (3:35)
10. Bright Moon, Still Shining... (1:06)
11. At The Forest Fountain (6:08)
12. Your Silver Key (1:55)
13. Long Road To You (2:40)
14. Capriccio (2:00)
15. Will-O'-The-Wisp (Ignus Fatuus) (3:56)
16. Cor Do Amor (2:35)
17. The Fishbirdtree (1:28)
18. -- (silence) (0:57)
19. Little Snap (1:38)
Total Time: (42:09)

Producer [Production Team]: Andreas Vollenweider, Düde Dürst, Hugo Faas
Text [16: Lyrics Translated From Portuguese]: Mark Ginsburg
Consultant [Project Consulting]: Carly Simon, Darryl Pitt
Coordinator [Food & Shelter At Powerplay Studios]: Claudia Boggio
Management, Coordinator [Project Coordination]: Carmen Roshard, Hanswalter Huggler, Sylvie Rossi, Impact Music Inc.
Technician [Assistant At Powerplay Studios]: Christian Müller
Mixed, Mastered: Andreas Vollenweider, Düde Dürst, Helge van Dyk
Design [Cover Design], Photography By [Photographs]: Düde Dürst
Artwork [Front Cover Logo]: Andreas Vollenweider

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Cheng, Ocarina (01), Soprano Sax (03), Keyboards (04,10), Flutes (06,08,10), Aeolian Bamboo (07), Classical Guitar & Erhu (08), Accordion (08), Organ (08,10,11), Balinese (01,03,12) & Chinese (03) Percussion, Vocals
Hosté:
Christoph Cajöri - Conductor
La Cantapella Helvetica - Chorus Vocals (01,12)
Symphonic Orchestra Zurich (01,03,06,12)
Daniel Schweizer - Conductor
Saynho Namtchilak - Vocals (02)
Carlo Milan - Vocals (02)
Claudia Boggio - Vocals (03)
The Kroandalien Ballet - Body Percussion
Peter Kaiser - Bass (08)
Walter Keiser - Snare (02), Percussion (03,04,06-08,12), Drums (04,08,10), Frame Drums (11)
Jürg Zurmühle - Shakuhachi (02)
Leonard Eto - Daiko Drums & Chappa Cymbal (02)
Mindy Jostyn - Violin (04,11), Harmonica (04), Mandolin (11), Vvocals (04,08,11)
Eberhard Hahn - Penny Whistle (04), Bamboo Flute & Vocals (11)
Daniel Binelli - Bandoneon (05)
Ivan Conti - Berimbau & Congas (10)
Thomas Fessler - Acoustic & Electric Guitars (10)
Daniel Pezzotti - Cello (04,06,08,10)
Kroandalien Symphony & Choir (4,8)
Matthias Ziegler - Flute (06)
Roman Schmid - English Horn (06), Oboe (06,08)
Michael Brecker - Tenor Saxophone (10)
The Monks of the San Quixote Monastery (10)
Joseph Shabalala - Lead Vocals (07)
Ladysmith Black Mambazo - Chorus Vocals (07)
Helmut Lipsky - Violin (09)
Diskografie Kryptos
Vyšlo 8. října 1997, Columbia, COL 486878 2 (Germany)
CD 1999, Columbia, 496311 9 (Europe)
2CD 1999, Colomba, CD 899-01 (Switzerland) + bonus disc
2CD 2005, Kinkou Music, KIN 17527 (US) + bonus CD including 4 tracks plus 4 videos

Seznam skladeb:
01. Domus Cordis: Fathers Tree, The Painted Gate (4:12)
02. Morgana Palace (3:52)
03. Hermes' Wedding (3:02)
04. Under The Trees Of Hope (4:08)
05. Passionata (5:53)
06. Wanja The Wanderer (Concerto For Harp & Orchestra) (6:35)
07. Bhambororo! (1:43)
08. Forest Folks (5:07)
09. Quendel And Rhomas (4:16)
10. Trigon: East Of Time, Missa Obscurra, South Of Time (6:59)
11. May Green Be The Grass... (6:15)
12. Circulus Finalis: Return Of The Heroes, The Heroes' Telling (3:11)
Total Time: (55:13)

Bonus Tracks on 2005 remaster:
13. Light Dance (2:39)
14. Hey You! Yes, You... (3:12)
Bonus Videos on 2005 remaster:
15. Introducing Kryptos
16. Introducing Vox

Composed, Producer, Arranged: Andreas Vollenweider
Artwork: Düde Dürst

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Vocals, Woodwind, Ghuzeng
Hosté:
Eliza Gilkyson - Vocals, Acoustic Guitar
Walter Keiser - Drums
Marc Portman - Electric Guitar
Eberhard Hahn - Flute, Clarinet, Didgeridoo
Ernst Ströer - Percussion
Matthieu Michel - Trumpet
Cristoph Stiefel - Keyboards
Richard Greene - Violin
Hanspeter Brüggemann - Accordion
Pedro Haldemann - Percussion
Carly Simon - Vocals
Sandro Friedrich - Bagpipes
Max Lässer - Lute
Thomas Fessler - Pipa
Diskografie Eolian Minstrel
Vyšlo 11. dubna 1993, Colomba, COL 474784 2 (Switzerland)
CD 19963, Colomba, CD 893-01 (Switzerland)
CD 1993, SBK Records, K2 7243 8 27897 2 7 (US, Canada)
CD 2007, Edel, Content Records 0166722CTT (Germany) enhanced CD + bonus video tracks

Seznam skladeb:
01. Song Of Isolde (1:41)
02. Across The Iron River (The Return) (2:44)
03. Reason Enough (All The King's Men) (4:26)
04. Eolian Minstrel (5:02)
05. Jaden Maiden (4:05)
06. The Secret Shrine Of Icarus (0:56)
07. Harvest (5:22)
08. The Years In The Forest (3:45)
09. Desert Of Rain (4:27)
10. Private Fires (4:08)
11. The Five Sisters (4:48)
12. Painter's Waltz (4:09)
13. Leaves Of The Great Tree (3:40)
14. Lake Of Time (1:26)
Total Time: (50:35)

Bonus Video - Live In Montreux 1984 (on 2007 Edel enhanced CD) (24:16):
01. Eolian Minstrel (7:03)
02. Harvest (5:43)
03. The Years In The Forest (4:37)
04. Painter?s Waltz (6:53)

Composed, Arranged, Producer: Andreas Vollenweider
Composed: Carly Simon
Recorded, Mixed: Eric Merz
Cover, Design: Düde Dürst
Photography: Pier Luigi Macor

Skupina:
Andreas Vollenweider - Chinese Bamboo Flute (01,06), Greek Hammer Dulcimer (02), Erhu (02), Indian Bamboo Flute (02), Orchestral Percussion (02,05,15), Harp (03,04,07,09,13,15), Greek flutes (03), Voice (03,06,13,14,16), Keyboards (03,05,06,11,14), Acoustic & Electric Guitars (05), Hooter (05), Fx (05,12,15), Piano (06,10,11), Cheng (06), Classical Guitar (08,14), Crumhorn & Bassoon (11), 12-string Guitar (13), Kora (16)
Hosté:
Saynho Namtchilak - Vocals (01,12,15,16)
Corin Curschellas - Vocals (11,14)
Dodo Hug - Voice (02,03,06)
Regina Günthard - Voice (02,03,06)
Sue Mathys - Voice (02,03,06)
Christian M. Siegmann - Bassoon (02,05)
Daniel Pezzotti - Cello (02,10)
Guadiana - Handclaps (09)
Max Lässer - Acoustic Slide Guitar (03,13)
Santino Famulari - Piano (03,16), Accordion (16)
Thomas Fessler - Charango (03), Electric Guitar (03,06,11,13), Sitar (11), Chinese Flute (14), Percussion (16)
Walter Keiser - Drums (03,06,11,13), Percussion (05,07,13,16)
Peter Kaiser - Acoustic Bass (05), Bass (06,11)
Pedro Haldemann - Frame Drum (03), Percussion (03,05,15,16), Voice (16)
Roman Schmid - English Horn (05)
Hans-Peter Hass - Bass Trombone (05)
Hugo Helfenstein - Trombone (05)
Roland Van Straaten - Harmonica (06)
Sandro Friedrich - Fujara (08)
Gerardo Nunez - Spanish Guitar (09)
Carmen Cortes - Handclaps (09)
Matthias Ziegler - Flute (10,12)
Cristoph Stiefel - Keyboards (13)
Marilyn Mazur - Percussion (13)
Hans Hassler - Accordion (14)
Vali Mayer -Aacoustic Bass (14)
Heiri Känzig - Acoustic Bass (16)
Basel Sinfonietta - Orchestra (01,08)
Anders Joho - Conductor
Silver Symphony Orchestra & Choir (12)
Ladysmith Black Mambazo - Chorus Vocals (07)
The Silver Brass Ensemble (13)
Bulgarian Men's Choir (14): Andrzej Poraszka, Angel Petkov, Assen Toschef, Gerassim Gerassimov, György Antalffy, Jvaylo Jvanov, Sacho Jelev, Tadeusz Tomaszczuk
Diskografie Book Of Roses
Vyšlo 21. března 1991, Columbia, LP COL 468827 1 (Europe) / Colomba, CD 891-01 (Switzerland)
CD 2006, Content Records, 0166712CTT (Germany) remastered + 3 bonus tracks plus 3 videos

Seznam skladeb:
Chapter One (18:28)01. La Strega (Her Journey To The Grand Ball) (1:01)
02. The Grand Ball Of The Duljas (1:46)
03. Morning At The Boma Park (3:17)
04. The Five Curtains (1:48)
05. Book Of Roses (3:21)
06. In Doga Gamee (4:45)
07. Passage To Promise (2:28)
Chapter Two (6:37
08. In The Woods Of Kroandal (3:13)
09. Jugglers In Obsidian (3:24)
Chapter Three (12:12
10. Chanson De L'Heure Bleue (1:34)
11. Czippa And The Ursanian Girl (3:11)
12. The Birds Of Tilmun (2:14)
13. Hirzel (5:11)
Chapter Four (11:41
14. Jours D'Amour (3:57)
15. Manto's Arrow And The Sphinx (2:26)
16. Letters To A Young Rose (5:17)
Total Time: (58:40)

Written, Arranged, Producer: Andreas Vollenweider
Engineer [Casino Basel]: Jürg Jecklin
Engineer [Mixing], Recorded: Eric Merz
Engineer [Powerplay Studio]: Jürg Peterhans
Other [Assisting All Around]: Dominik Zaugg, Walter Keiser
Other [Production Coordination]: Hanswalter Huggler, Sylvie Rossi
Other [Set Construction]: Nick Koudis
Design [Back Cover]: Düde Dürst
Art Direction [Front Cover]: Carol Chen
Artwork [Bookwork]: Timothy C. Ely
Photography: Predrag
Photography [Portrait]: Pier Luigi Macor

Skupina:
Andreas Vollenweider - Afghan Sheppherds Shawn (01), Indian Bamboo Flute (02,08), Pedal Harp (03,06,07,15), Gu-Cheng (04,09), Ocarina (10,11,17), Guitar (11), Piano (13), Steam Orgtan (14)
Hans Vollenweider (1918-1993) - Church Organ (Grosmünster Church Zürich in Zurich)
Hosté:
Max Lasser - Slide Guitar (11)
Philippe Kienholz - Piano (11)
Peter Keiser - Bass (11)
Walter Keiser - Drums (11)
Diskografie Traumgarten
Title translates as "Garden of Dreams";
Subtitled "Vater Und Sohn Improvisieren" (Father & Son improvising)
Vyšlo 1. ledna 1990, Colomba, CD 890-01 (Switzerland)
CD 2007, Content Records, 0185512CTT (Germany)

Seznam skladeb:
01. Jacobs Traum (2:10)
02. Der Mond Und Die Wolkenreiter (2:08)
03. Die Vogelpredigt (1:51)
04. Der Fischer Und Seine Frau Auf Dem Gelben Fluss (2:27)
05. Elegie (2:25)
06. Phoenix (1:37)
07. The Metaphors (8:53)
08. Tanz Der Wesen Auf Den Gläsernen Lichtbergen (2:33)
09. Farbenspiele (3:34)
10. Ein Liebeslied (2:47)
11. Das Geheimnis Und Die Lampe (2:43)
12. Abschied Am Grossen Tor (3:24)
Total Time: (48:58)

Producer [Produktion]: Andreas Vollenweider
Recorded [Assistent (Grossmünster)]: Rolf Jauch
Recorded [Aufnahmen]: Hanspeter Ehrsam, Robert Lattmann
Coordinator [Koordination]: Hanswalter Huggler, Sylvie Rossi, Impact Music Inc.
Mixed [Mischung], Edited By [Bearbeitung]: Andreas Vollenweider, Eric Merz, Hanspeter Ehrsam
Design [Hüllengestaltung]: Düde Dürst
Artwork: painting by Hans Vollenweider senior (1888-1954)
Photography [Foto]: Darryl Pitt, Ruth Henss

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Vocals
Fernando Fantini - Accordion
Max Lässer - Acoustic Guitar
Steve Gorn - Bansuri
Peter Keiser - Bass
Beat Briner - Bassoon
Daniel Pezzotti - Cello
Walter Keiser - Drums, Percussion
Christoph Stiefel - Piano, Keyboards
David Lindley - Lap Steel Guitar, Baglama [Saz]
Luis Perez - Percussion
Marilyn Mazur - Percussion
Pedro Haldemann - Percussion
Christian Ostermeier - Saxophone
Badal Roy - Tabla
Hanspeter Haas - Trombone
Mark O'Connor - Violin, Mandolin
Roman Schmid - English Horn, Oboe
Matthias Ziegler - Flute
Charly Fässler - French Horn
Hans Bergström - French Horn
Burhan Öçal - Goblet Drum [Darabuka]
Janne Schaffer - Guitar, Sitar
Hosté:
Diskografie Dancing With The Lion
Vyšlo 7. března 1988, CBS, CBS 463331 1 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Unto The Burning Circle (3:48)
02. Dancing With The Lion (4:00)
03. Hippolyte (1:11)
04. Dance Of The Masks (5:51)
05. Pearls & Tears (5:02)
06. Garden Of My Childhood (1:47)
07. Still Life (5:40)
08. And The Long Shadows (3:37)
09. See, My Love... (3:03)
10. Silver Dew, Golden Grass (0:59)
11. Ascent From The Circle (4:01)
Total Time: (38:59)

Bonus tracks on 2006 remaster:
12. Ouverture (live) (3:06)
13. First Piece (live) (4:09)
14. Hey You! Yes, You ... (3:12)

Bonus videos on 2006 remaster:
15. Pearls & Tears (3:48)
16. Dancing With The Lion (3:56)
17. The Lion Live (6:55)
18. Introducting VOX

Composed, Producer: Andreas Vollenweider
Co-producer, Recorded, Mixed: Eric Merz
Co-producer: Darryl Pitt
Engineer: Hanspeter Ehrsam
Engineer [Assistant]: Jean-Bernard Hofer

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp [Moon Harps]
Pedro Haldemann - Bells [Moon Bells]
Walter Keiser - Drums [Moon Drums]
Jon Otis - Percussion [Moon Beats]
Matthias Ziegler - Flute [Moon Winds]
Max Lässer - Guitar [Moon Strings]
Christoph Stiefel - Keyboards [Moon Keys]
The Silver Symphony And Choir - Orchestra, Choir
Edwin - Other [Moonmanofathousandfingers]
Hosté:
Diskografie Down To The Moon
Vyšlo 2. září 1986, CBS, FM 42255 (US)

Seznam skladeb:
The Near Side 01. Down To The Moon (2:27)
02. Moon Dance (4:10)
03. Steam Forest (4:57)
04. Water Moon (2:14)
05. Night Fire Dance (4:57)
The Far Side
06. Quiet Observer (2:44)
07. Silver Wheel (3:57)
08. Drown In Pale Light (2:13)
09. The Secret, The Candle, And Love (3:43)
10. Hush - Patience At Bamboo Forest (0:16)
11. Three Silver Ladies Dance (2:38)
12. La Lune Et L'Enfant (2:03)
Total Time: (53:34)

Composed, Arranged, Producer: Andreas Vollenweider
Management [The Blue Planet Connectors]: Darryl Pitt, Hanswalter Huggler, Hugo Faas, Sylvie Rossi
Engineer [Moon Sound Catcher's Assistant]: Dennis Roshard
Engineer [Moon Sound Catcher]: Eric Merz
Technician [Moonharp's Doctor]: Hanspeter Ehrsam
Design [Moonographical Design (Back Cover)]: Düde Dürst
Painting [Moon Painter]: Peter Ritzer
Photography [ (Back Cover)]: Basil Hangarter

Skupina:
Andreas Vollenweider - Electracoustic, Taebrat, Dajang, Drone Tubes, Drone Boards, Tajiah, So-na, Makamas, Tadji-ben, Serpent, Naii, P’ai-kou, Ta-kou], Lute [Moon], Strings [Cheng, San-h'sien, Ehr-hu], Harp [Modified Pedal, Gothic, Wind], Flute [Fish, Moon, Snare, Pan], Timbales [Timbal], Surdo, Gong [Glass], Bells [Glass, Water, Carillon], Percussion [Metal Anklong, Bamboo Anklong], Drums [Water], Wind Chimes
Pedro Haldemann - Rhythmanatomic Acousticolours, Taebrat, Dajang, Drone Tubes, Drone Boards, Tajiah, So-na, Makamas, Tadji-ben, Serpent, Naii, P’ai-kou, Ta-kou], Lute [Moon], Strings [San-h'sien, Ehr-hu], Harp [Gothic, Wind], Flute [Fish, Moon, Snare, Pan], Timbales [Timbal], Surdo, Gong [Glass], Bells [Glass, Water, Carillon], Percussion [Metal Anklong, Bamboo Anklong], Drums [Water], Wind Chimes
Patrick Demenga - Cello [Embracing The Violoncello]
The Stars Of Faith - Choir
Joerg-Peter-Buedi Siebert - Performer [Wind In Instruments]
Walter Keiser - Drums [Drumming Out The Axis Of Time]
Elena Ledda - Voice [Of The Isle Of The Voice]
Hosté:
Diskografie White Winds
Vyšlo 11. srpna 1984, CBS, CBS 39963 (US)

Seznam skladeb:
01. The White Winds
     The White Boat (First View) (1:49)
02. Hall Of The Stairs
     Hall The Mosaics (Meeting You) (5:06)
03. The Glass Hall (Choose The Crystal)
     The Play Of The Five Balls
     The Five Planets
     Canopy Choir (7:38)
04. The Woman & The Stone (4:25)
05. The Stone (Close Up) (3:01)
06. Phases Of The Three Moons (2:46)
07. Flight Feet & Root Hands (3:39)
08. Brothership(3:22)
09. Sisterseed (1:33)
10. Trilogy (At The White Magic Gardens)
     The White Winds (3:24)
Total Time: (36:43)

Bonus tracks on 2006 remaster:
11. Pace Verde (Maxi Single Track) (5:18)
12. Flight Feet & Root Hands (Live At The Piazza Grande, Locarno, Switzerland, 1989) (5:47)
13. Hey You! Yes, You...(Edit. From The Album Vox, 2005) (3:12)

Bonus videos on 2006 remaster:
14. White Winds (Excerpts From Historic Concerts In Switzerland (Montreux Jazz Festival, Piazza Grande, Locarno) (6:51)
15. Introducing Vox (Interviews, Studio Work, Live, Background Information) (6:00)

Producer, Composed, Arranged, Recorded [Natural Sounds], Artwork [Front Cover]: Andreas Vollenweider
Recorded [Natural Sounds]: Beata Vollenweider
Engineer [Of The Sound Buldings]: Eric Merz
Lacquer Cut: Rico Sonderegger
Artwork [Front Cover Special Effects Assistant]: Thomas Müller
Artwork [Front Cover Special Effects]: Cornelius De Fries
Design [Graphical Design]: Düde Dürst
Photography [Back Cover]: Ernst Wirz
Photography [Front Cover]: Michael Müller

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp [Electracoustic, Modified Pedal], Performer [Cheng & Ufo], Other [The Digger]
Walter Keiser - Drums, Performer [Ufo: Unidentified Finedrawn Overcast]
Pedro Haldemann - Percussion [Rhythmanatomic Acousticolors], Performer [Ufo]
Jon Otis - Percussion [Bata Drums]
Corina Curschellas - Voice [Moonvoice, Snakevoice]
Beata Vollenweider, Margareth Vollenweider - Other [Expedition Staff]
Hosté:
Diskografie Caverna Magica
Vyšlo 11. září 1982, Colomba, LP 8201, LP 82-01 (Switzerland)
1983, CBS, CDCBS 25265 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Caverna Magica (3:54)
02. Mandragora (3:03)
03. Lunar Pond (2:18)
04. Schajah Saretosh (3:17)
05. Sena Stanjena? (2:28)
06. Belladonna (5:21)
07. Angóh! (2:45)
08. Huiziopochtli (5:08)
09. Con Chiglia / Geastrum Coronatum / La Paix Verde (5:16)
Total Time: (32:57)

Bonus tracks on 2005 remaster:
10. Pace Verde (Green Peace, Single 1983) (5:23)
11. Rilaex (Live At The Carré, Amsterdam 1982) (3:14)
12. Hey You! Yes, You... (Special Edit From The New Album Vox, 2004) (3:12)

Bonus videos on 2005 remaster:
13. Pace Verde (Music Video, 1982)
14. Andreas Vollenweider & Friends "Live" (Excerpts From Live Performances 1982-83)
15. Introducing "Vox" (Interviews, Studio Work, Live, Background Information)

Composed, Producer, Arranged: Andreas Vollenweider
Recorded and mixed at the Sinus Studio, Bern (Switzerland) with the help of Lexicon Digital Reverberation Systems, May-November 1982
Engineer [Natural Sound Adventurer]: Roger Bonnot
Mixed [Architect Of The Sound Building]: Eric Merz
Art Direction [Graphical Direction Indicator]: Düde Dürst
Photography [Assistentone]: Thomas Müller
Photography [Back Cover]: Fred Schuler, Thomas Maier
Photography [Fotografo Della Spedizion]: Michael Müller

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Soprano Saxophone, Woodwind, Vocals, Electric Guitar, Acoustic Guitar, Accordion, Synthesizer [Prophet 5, Oberheim OBXa]
Jon Otis - Percussion
Pedro Haldemann - Percussion
Walter Keiser - Drums
Hosté:
Diskografie Behind The Gardens
Vyšlo 30. září 1981, CBS - CBS 85545, CBS - CBS 85 545, CBS - 85 545 (Germany)
1981, Pitman Pressing, CBS – FM 37793, CBS – CBS 37793 (US)

Seznam skladeb:
01. Behind The Gardens - Behind The Wall - Under The Tree (Including: Res - Dark Blue - Yellow) (7:15)
02. Pyramid - In The Wood - In The Bright Light (8:46)
03. Micro - Macro (3:47)
04. Skin And Skin (3:25)
05. Moonlight, Wrapped Around Us (1:03)
06. Lion And Sheep (3:56)
07. Sunday (2:00)
08. Afternoon (0:43)
09. Hands And Clouds (2:19)
Total Time: (30:49)

Bonus tracks on 2005 remaster:
10. Vergetto (Live 1982) (3:59)
11. XIII Thirteen (From "Suite", 1979) (2:08)
12. The Letter (From "Suite", 1979) (1:41)
13. Little Boy And The Mirror (From "Suite", 1979) (3:11)
14. Hey You! Yes, You...(From The Album Vox, 2005) (3:12)

Bonus Videos on 2005 remaster:
Video-1 Andreas Vollenweider & Friends 1982 Live At The Loreley Amphitheatre, Germany - And...Twenty Years Later, Live At Sunset, Zurich, Switzerland
Video-2 Introducing Vox 2005 (Interviews, Studio Work, Live, Background Info)

Composed, Arranged: Andreas Vollenweider
Producer, Coordinator: Hugo Faas, Vera Brandes
Recorded, Mixed: Eric Merz
Mastered: Rico Sonderegger
Design: Hans Inauen
Art Direction, Photography: Ernst Wirz

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Other [Okarina], Flute [Wooden], Flute [Alto- And Soprano], Saxophone [Soprano], Acoustic Guitar, Synthesizer
Max Lässer - Acoustic Guitar, Electric Guitar, Guitar [Pedal Steel]
Walter Keiser - Drums, Percussion
Peter Keiser - Bass
Philippe Kienholz - Keyboards [Grand Piano]
Hosté:
Diskografie Eine Art Suite In XIII Teilen
Vyšlo 1979, Tages-Anzeiger, TLP 8001 (Switzerland)

Seznam skladeb:
01. I (3:59)
02. II (3:42)
03. III (2:53)
04. IV (2:36)
05. V (1:59)
06. VI (3:01)
07. VII (4:04)
08. VIII (6:44)
09. IX (2:14)
10. X (1:01)
11. XI (2:36)
12. XII (1:28)
13. XIII (2:22)
Total Time: (38:39)

Composed By, Arranged: Andreas Vollenweider
Coordinator [Coordination]: Andreas Vollenweider, Hugo Faas
Producer: Andreas Vollenweider, Tages Anzeiger
Mixed: Andreas Vollenweider, Eric Merz
Mastered: Rico Sonderegger
Photography: Ernst Wirz, Hanna Hepp, Steff Wyss
Artwork [Cover Design]: Düde Dürst
Artwork [Picture Frontcover]: Art Ringger


Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Piano, Wind, Vocals, Keyboards, Percussion
Isabel Gehweiler - Cello
Walter Keiser - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie The Magical Journeys Of Andreas Vollenweider
Vyšlo 2006, Kinkou Music, KIN 17597

Seznam skladeb:
01. Stella 5:17)
02. Down To The Moon (2:44)
03. Moonday (4:21)
04. Pace Verde (1:46)
05. The Woman & The Stone (1:43)
06. Passionata (2:11)
07. Under One Moon 1 (2:00)
08. Hush, My Heart Be Still (2:03)
09. Night Fire Dance (4:57)
10. Die Vogelpredigt (1:50)
11. Micro Macro (2:29)
12. Under One Moon 2 (3:05)
13. Pearls & Tears (4:00)
14. Princess Kira (3:57)
15. The Play Of The Five Balls (5:36)
16. Seven Doors (3:17)
17. Hey You! Yes You... (2:21)
18. Pyramid (5:33)
Total Time: (59:10)

Mixed, Mastered, Artwork: Andreas Vollenweider

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Keyboards, Vocals, Guitar, Concertmaster, Chorus Master
Walter Keiser - Drums, Percussion
Matthias Ziegler - Flute
Christoph Stiefel - Piano, Keyboards
Sandro Friedrich - Flute
Max Lässer - Guitars
Thomas Fessler - Guitars
Marilyn Mazur - Percussion
Pedro Haldemann - Percussion
Corin Curschellas - Vocals
Elena Ledda - Vocals
The Silver Brass Ensemble - Brass
Basle Sinfonietta Orchestra - Orchestra
Stars Of Faith - Choir
Silver Symphony & Choir - Orchestra, Choir
Solis String Quartet - Strings
Hosté:
Diskografie The Storyteller
CD/DVD, vyšlo listopad 2005, Content Records, 0167572CTT / Edel Records, 0167572CTT (Germany)

Seznam skladeb:
01. Hall Of The Stairs - The White Boat (4:15)
02. Sunday (1:59)
03. Li'l Limba (2:06)
04. Whitespread Wings (1:15)
05. Stella (3:59)
06. In The Woods Of Kroandal (3:03)
07. Jugglers In Obsidian (3:25)
08. Flight Feet & Root Hands (3:32)
09. Cor Do Amor (2:33)
10. Micro-Macro (2:35)
11. The Play Of The Five Balls (6:03)
12. Dance Of The Masks (5:47)
13. Jacobs Dream (2:09)
14. Hirzel (4:49)
15. Little Snap, Blues With Ray (1:37)
16. Angoh! (2:50)
17. The Secret, The Candle And Love (3:57)
18. Three Silver Ladie's Dance - La Lune Et L'Enfant (4:58)
Total Time: (60:45)

Content of bonus DVD:
19. Intro (1:00)
20. At The Rockpalast Festival, Germany, 1981 (2:18)
21. Tokyo, NHK, 1987 (0:58)
22. Locarno, Piazza Grande, 1989 (3:48)
23. Pearls And Tears Video Clip, 1989 (2:53)
24. Montreux Jazz Festival, 1994 (1:42)
25. Cosmopoly Project Basle, Switzerland, 2002 (3:04)
26. Cosmopoly Project NYC, 2000 (0:42)
27. Andreas Vollenweider And Friends 2005 (1:10)
28. Live At Sunset, Zurich, Switzerland, 2003 (4:03)

Mixed, Mastered, Artwork: Andreas Vollenweider

Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp, Piano, Wind, Vocals, Keyboards, Percussion
Hosté:
Diskografie Magic Harp
Vyšlo 2005, Kinkou Music, Kin 17511 (USA/Canada)

Seznam skladeb:
01. Moon Dance (3:41)
02. See My Love (2:46)
03. Dancing With The Lion (3:55)
04. Behind The Gardens (7:16)
05. Belladonna (5:23)
06. Angoh (2:45)
07. Night Fire Dance (4:52)
08. Pyramid (7:20)
09. Flight Feet (3:33)
10. Pearls & Tears (3:17)
11. Cor Do Amor (2:34)
12. Stella (5:17)
13. Hey You! Yes You (Edit Excerpt) (3:13)
14. Moonday (Live In Tokyo 1987) (7:06)
Total Time: (62:58)


Skupina:
Andreas Vollenweider - Harp [Electracoustic Pedal Harp], Harp [Cheng], Voice, Guitar, Kora
Marc Portmann - Guitar, Voice (2.06-2.15)
Christoph Stiefel - Keyboards (1.03-1.09)
Walter Keiser - Drums, Percussion
Matthias Ziegler - Flute, Wind (1.03-1.09)
Thomas Fessler - Guitars, Balalaika, Mandolin, Pipa, Voice (1.10-2.05)
Santino Famulari - Keyboards, Piano (1.10-2.05)
Jon Otis - Percussion, Voice (1.03-1.09)
Pedro Haldemann - Percussion, Keyboards (1.03-1.09)
Chris Wiesendanger - Piano, Organ, Keyboards, Accordion (2.06-2.15)
Büdi Siebert - Saxophone [Soprano], Percussion, Keyboards (1.01, 1.02)
Eliza Gilkyson - Voice, Guitar, Keyboards, Percussion (2.06-2.15)
Eberhard Hahn - Wind, Accordion, Percussion, Didgeridoo (2.06-2.15)
Markus Kühne - Wind, Percussion, Keyboards (1.10-2.05)
Hosté:
Diskografie Andreas Vollenweider & Friends - Live 1982-1994
Vyšlo 1994, Columbia, COL 478042 2

Seznam skladeb:
CD 1
01. Riläx (3:15)
02. Vergeletto (4:08)
03. Down To The Moon (2:28)
04. Moonday (7:07)
05. Cheng Lunar (3:32)
06. Steam Forest (5:50)
07. Water Moon (2:35)
08. Micro-Macro (3:47)
09. Night Fire Dance (4:44)
10. Ouvertuere (3:22)
11. First Piece (4:06)
12. And The Long Shadows (3:04)
13. Book Of Roses (3:16)
14. Pearl & Tears (4:35)
15. The Red Scarf (Harp Solo Improvisation) (1:45)
16. Angóh! (5:01)
Total Time: (62:35)

CD 2
01. Letters To A Young Rose (3:42)
02. Dancing With The Lion (5:30)
03. Movimenti (Harp Solo Improvisation) (3:28)
04. See, My Love... (2:57)
05. Flight Feet & Root Hands (6:23)
06. Song Of Isolde (2:39)
07. Sailor (Instrumental Version Of "Eolian Minstrel") (4:49)
08. The Years In The Forest (3:58)
09. The Woman And The Stone (3:54)
10. Jours D'amour (3:23)
11. Pace Verde (6:59)
12. Arion (Harp Solo Improvisation) (4:36)
13. Desert Of Rain (5:38)
14. The Five Sisters (4:27)
15. Pyramid (8:39)
Total Time: (71:02)

Composed, Arranged, Producer: Andreas Vollenweider: Andreas Vollenweider

Zpět


Otec Hans a syn Andreas při improvzaci


"Poesie Und Musik" z roku 1976

  


Daniel Kueffer and Andreas Vollenweider on guitar

  


Isabel Gehweiler, Andreas Vollenweider, Walter Keiser


Walter Keiser, Isabel Gehweiler, Andreas Vollenweider

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.vollenweider.com/
https://www.facebook.com/andreasvollenweiderandfriendsNahoru ProgressRock
Made by 
©  10.4.2022 
Menu Poslední aktualizace: 24.4.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!