Affector - progressrock.cz
Zpět
Affector je progresivní rock/metalová skupina založená v roce 2011 německým kytaristou Danielem Friesem a holandským bubeníkem Collinem Leijenaarem (Neal Morse, Dilemma, Kayak). Afffector je v podstatě duchovním dítětem německého kytaristy Daniela Friese a jeho zrod lze datovat k počátkům skladeb z roku 2005, které dával Fries dohromady po jeho odchodu z progresivní rockové skupiny Divinity.

Affector je progresivní metalová kapela s tendencí jít do dlouhých jamů jako jamová kapela. S jejich uvolněnými přístupy často působí trochu jazzově. Pro tyto uši má kapela metalový zvuk 70. a 80. let částečně díky použití varhanních zvuků a kytarových technik. Nenechte se tím odradit od toho, abyste si je vyzkoušeli, protože obsahují dostatek novějších prvků, aby mohli přinést kvalitní hudbu, která může oslovit širokou skupinu posluchačů.

Fries je původně zamýšlel jako instrumentální album pro label Inside Out na jaře roku 2012, ale cítil se inspirován k tomu, aby z něj udělal vokální vydání na základě rady vydavatelství, které projevilo zájem o jednu z jeho demo nahrávky. Baskytarista Mike LePond (Symphony X) a zpěvák Ted Leonard (Spock's Beard, Enchant, Thought Chamber), oba dva ze Spojených Států, se k nim přidali, když začali pracovat na debutovém albu "Harmagedon".

O rok později vydala skupina debutové album "Harmagedon" na labelu Inside Out. Na tomto CD se k nim připojili čtyři speciální hosté na klávesy: Alex Argento, Neal Morse (Transatlantic/Flying Colours), Jordan Rudess (Dream Theater), Derek Sherinian (PlanetX, Black Country communion). Na albu také hostuje polský orchestr Sinfonietta Consonus.

"Harmagedon" je koncepční album, které spojuje "temnou apokalyptickou scenérii s tématy naděje a světla". Tím pádem obsahuje jak těžké riffy a rychlá sóla, ale má také lehčí a křehčí momenty, kde oduševnělý zpěv Teda Leonarda otevírá široké spektrum vokálních harmonií. Lyrický koncept je o biblické apokalypse neboli "End Times". Album vyšlo v roce 2012, v roce, o kterém mnoho lidí věřilo, že svět spěje ke svému konci (podly mayského kalendáře). Mnozí mohou očekávat paniku, chaos a anarchii, ale co se stane? Harmagedon se skládá hlavně z částí biblického textu zhudebněného bez osobní barvy, jen prostý text. Je to jeden z mnoha pohledů na to, jak věci skončí. Zároveň je panoramatickým pohledem na předmět, který se zabývá tématy od Izaiáše 53, druhého příchodu, Antikrista, bitvy u Armagedonu a Nového Jeruzaléma.

Hlas Teda Leonarda je hladký a dokonale zapadá do hudebního žánru progresivního stylu. Mnohokrát, když lidé myslí na metalovou hudbu, myslí si, že zpěvák bude jako Rob Rock nebo Rey Parra (Sacred Warrior), ale to není stylový zpěvák, který nejlépe funguje se všemi metalovými žánry, zejména s progresivním metalem. Normálně najdeme zpěváka v žánru progresivního metalu, který zpívá spíše ve středním rozsahu. Kytarová práce Daniela Friese je skvělá, od téměř power metalových po bluesové kytarové momenty až po přímé riffy ve stylu 80. let, ale sráží je o stupeň níže, když se Ted objeví s vokály. Kytarová práce je velmi melodická se spoustou momentů, které zazáří, protože na tomto albu je mnoho instrumentálních skladeb.

"Harmagedon" přináší také několik eposů. Až na titulní skladbu alba, "The Rapture" přesahují každá deset minut svými labyrintovými zvraty a obraty a sklonem založeným na instrumentálním jamu. Vzhledem k tomu, že projekt byl původně navržen jako instrumentální vydání, to by samozřejmě nemělo překvapit. Affector mi v této funkci vlastně připomíná debut Darkwater Calling The Earth To Witness kvůli způsobu, jakým skupina využívá každou příležitost k prozkoumání jeho instrumentálního zvuku: když se sečte zhruba polovina doby hraní na Harmagedon, je instrumentální. Zájemci o melodii nemusí hledat nic jiného než "New Jerusalem", strašidelná balada, která svými přístupnými doteky připomíná Shadow Gallery a akustickou šněrovanou "Cry Song", nejjemnější a nejpohodovější. Právě na těchto dvou vyniká zpěvák Ted Leonard, jehož křesťanské hardrockové sólové album Way Home bylo recenzováno Angelic Warlord v roce 2007, vyniká svým oduševnělým a dokonce i středně širokým vystupováním. Leonard, co se výkonu týče, je docela působivý tím, že odpovídá náladě hudby, ať už jde o emoce, které propůjčuje refrénu "Salvation", nebo jemnější a majestátní doteky, které naplňuje "Falling Away & Rise Of The Beast".

Affector zveřejnili 4. února 2018 dříve nevydanou skladbu "Maranatha" a zároveň oznámili, že Collin Leijenaar a Daniel Fries pomalu píšou a plánují nové album Affector. Přejí si nahrát nové album s novým nádechem zvuku Affector. Na vytvoření tohoto alba chtějí opět spolupracovat s partou skvělých muzikantů. Už nejsou vázáni s nahrávací společnost, která by vydala jejich novou hudbu, takže si všechno udělají sami.

Zpět
Členové:
Daniel Fries - Guitars
Collin Leijenaar - Drums, Producer
Mike LePond - Bass Guitars
Ted Leonard - Vocals
Bývalí členové:


Členové Daniel Fries
(celým jménem Daniel J. Fries)
(narozen ***, Germany)
Guitars


Daniel je německý hudebník a hráč na kytaru. Je znám z působení v kapelách Divinity (2002-2004), Reach Out Gospel Rock Choir (2001-2003) nebo Voice an' Act (1999-2003).

V roce 2011 se stal spoluzakladatelem progresivní rock/metalové skupiny Affector.

Kytaru vzal do ruky poprvé v roce 1994. Daniel v podstatě nikdy nechodil na žádné formální lekce na kytaru, ale někdo z jeho sboru jej seznámil se základními akordy a vybrnkáváním. Asi ve 12 objevil kytaristy jako B.B. King, Jimi Hendrix, Survivor, Stevie Raye Vaughn a jeho styl odtédoby více tíhnul do blues rockové oblasti. Poté, co vstoupil na metalovou scénu ovlůivněn kapelami jako Metallica, Savatage, Blind Guardian aj., konečně uslyšel kapely jako Dream Theater a Symphony X prostřednictvím rockových časopisů a jeho hudební život se změnil! Nikdy předtím nepoznal pojem "progresivní rock", takže byl dost zvědavý, o čem to všechno je. Rychle byl vtažen do kategorií jako technika, struktura akordů, harmonie a psaní písní. Téměř se stal "posedlý" rozvíjením své techniky podle hráčů jako John Petrucci, Steve Morse, Michael Romeo, Joe Satriani, Steve Vai, Al DiMeola, Yngwie Malmsteen, kteří mají opravdu jedinečný styl. V tomto procesu bylo těžké najít vlastní jedinečný emocionální styl, ale každopádně je to celoživotní proces.

Uvědomil si, že důležitým způsobem, jak objevit svůj nástroj, je "teoretický aspekt", a tak šel do hudební školy na asi 4 roky, aby pracoval na teorii klasické hudby, která mu pomohla skloubit techniku, teorii, emoce a nakonec vyjádřit své myšlenky na pomocí svého nástroje.

Mezi jeho hudební projekty v pozdějších letech byly jeho prog kapela Divinity (2002-2004), spoluúčast v Reach Out Gospel Rock Choir (2001-2003), bohoslužebný projekt křesťanského rocku Voice an' Act (1999-2003), účast na kytarové clinic show v říjnu 2005 na Musician's Day v Siegen, koncertování se Serveral, kytarová clinic na Musician's Day 1. listopadu 2006, dne 21. dubna 2007 vystoupení na WorshipNight Siegen, Bismarkhalle, kytarová clinic na Musicstage 24 v Ulmu dne 19. dubna 2007, kytarová clinic Musician's Day 1. listopadu 2007.

Poté začal pracovat na svém prvním sólovém albu s několika skvělými muzikanty. Nakonec z to byla progresivní rock/metalová skupina Affector je založená v roce 2011 spolu s holandským bubeníkem Collinem Leijenaarem (Neal Morse, Dilemma, Kayak). Afffector je v podstatě duchovním dítětem německého kytaristy Daniela Friese a jeho zrod lze datovat k počátkům skladeb z roku 2005, které dával Fries dohromady po jeho odchodu z progresivní rockové skupiny Divinity. O rok později v roce 2012 vydala skupina debutové album "Harmagedon" na labelu Inside Out.

Nyní se podílí na některých workshopových projektech a pracuje na instruktážním DVD a instruktážní knize.

Členové Collin Leijenaar
(narozen 26. ledna 1974, Ede, Netherlands)
Drums


Collin Leijenaar je holandský bubeník a producent mezinárodně uznávané progresivní rockové kapely Dilemma a také zakládající člen progresivní rock/metalové superskupiny Affector. V letech 2005 až 2012 byl bubeníkem, kapelníkem, tour managerem a rezervačním agentem evropské živé kapely amerického progresivního rockového umělce Neala Morse.

Jeho hlavní společností je Novae Popschool, moderní hudební škola, která působí od roku 1999 v nizozemském Ede a vede ji spolu se svoji ženou Jessicou Koomen. Poté, co začala s pouhými 35 studenty, se škola během několika let rozrostla na školu s přibližně 500 studenty a týmem 35 učitelů, zaměstnanců a dobrovolníků a má několik poboček po městech v Nizozemsku. Nemálo jeho studentů je nyní v oceněných kapelách nebo studovali na hudebních konzervatořích. V lednu 2006 to přerostlo v Novae Pop School Ede, hudební školu, zaměřenou především na pop music ve všech jejích formách a stylech. Vlastní také své vlastní studio a dělá spoustu nahrávek pro různé kapely a umělce po celém světě. Patří k nim také B-Band a Kayak.

The B-Band (1995-1998) byla rocková kapela tvořená skupinou studentů hudby. Toto byla první zkušenost s kapelou Leijenaara, který s touto skupinou vydal 5 CD a koncertoval po celé Evropě. Mnohokrát hráli v Polsku, Česku a Německu.

Dilemma (1996-2015) je progresivní rocková kapela z Nizozemska. Jejich debutové CD "Imbroccata" vyšlo prostřednictvím SI Music/Roadrunner. Po odchodu bubeníka Franka Van Essena, který šel hrát s Ionou (skupina), byl Collin Leijenaar požádán, aby hrál na bicí. Po téměř 10 letech pauzy v roce 2015 Dilemma byli zpět ve studiu, kde nahráli své nové album.

V letech 2005 až 2012 Collin působil jako bubeník, kapelník a manažer turné v koncertní kapele progresivního rockového umělce Neala Morse (USA), známého z jeho kapel Spock's Beard a Transatlantic. V kapele Neala Morse Collin "nahrazuje" Mikea Portnoye (ex-Dream Theater), který hraje na studiových albech. Z turné "Question Mark" vyšlo živé 2CD "Neal Morse - Live" celosvětově prostřednictvím Radiant Records, Metal Blade a Inside Out Records. Limitovaná edice živého DVD: "Neal Morse – Question Mark and Beyond" byla vydána začátkem roku 2007. V květnu 2007 podnikli evropské turné na podporu Nealova alba "Sola Scriptura". Na kytaru měli úžasného Paula Bielatowicze z kapely Carl Palmer. Z tohoto turné byl 24. června 2008 vydán 2DVD set "Sola Scriptura & Beyond" prostřednictvím Radiant Records, Sony Music, Metal Blade a Inside Out Records. Další CD Neala Morse "Lifeline" vyšlo 20. října 2008. Collin Leijenaar je na tomto CD spolu s hudebníky jako Paul Bielatowicz, Paul Gilbert, Mike Portnoy, Randy George a dalšími. Z tohoto turné (také v roce 2008) bylo vydáno živé 3CD s názvem "So Many Roads". Po Nealově albu "Testimony 2" podnikli rovněž velké evropské turné.

Affector je progresivní rock/metalová skupina založená německým kytaristou Danielem Friesem a Collinem Leijenaarem. Jsou vázání u Inside Out Music/Century Media a jejich debutové album "Harmagedon" vyšlo v roce 2012.

Se svoji perkusní skupinou Rhythm Of The Soul hrál Collin na velkém festivalu na stadionu Gelredome v Arnhemu v Nizozemsku před publikem čítajícím více než 35 000 lidí. Vystoupení bylo vysíláno živě na národní televizi, s několika opakováními. Tato skupina bicích nástrojů vydala singl (Tribal Worship), který je k dispozici po celém světě prostřednictvím online hudebních obchodů jako iTunes, Rhapsody a Napster.

Spolupracoval také s popovou skupinou Kaja, tvořenou kolem vokálního dua Karlijn Surminski a Janine Schell. Kaja podepsala smlouvu se Sony Music a měla dva singly, které byly uvedeny v Top 100 v Nizozemsku. Collin hrál s kapelou tři roky. Měli spoustu koncertů na festivalech v Nizozemsku a dělali spoustu rozhlasových a TV pořadů a vystoupení.

V letech 2007/2008 byl Collin producentem debutového alba Green November "Broken Strings and Poetry". Collin byl se svými progresivními rockovými kořeny možná tím nejlepším, kdo produkoval toto nu-prog album. Album mělo skvělé recenze v předních hudebních časopisech v Nizozemsku (Backline Popmagazine, Fret Popmagazine, Music Maker a IO Pages).

Členové Mike LePond
(celým jménem Michael Anthony LePond III)
(narozen 17. února 1966, Newark, New Jersey)
Bass Guitar, Backing Vocals


Mike LePond je americký hudebník, který je nejznámější jako baskytarista progresivní metalové skupiny Symphony X. Je také basovým kytaristou newyorského metalu kapely Dead on Arrival. Skupina vydala album Alive and Kickin pro nezávislou značku Polo v roce 1996. Mike je znám z působení nebo spolupráce s kapelami Affector, Ashenveil, Brute Force, Dead On Arrival, Deadrisen, Distant Thunder, Eternity's End, Heathens Rage, Holy Force, Lalu, Mike Lepond's Silent Assassins, Operatika, Ross The Boss, Seven Witches, Sleepy Hollow, Tomorrow's Eve a Waken Eyes.

LePond se narodil v Newarku, New Jersey. Když mu bylo 13 let, navštívil koncert skupiny Kiss a jejich vystoupení jej inspirovalo, zejména baskytarista kapely Gene Simmonse, aby začal hrát hudbu. Od té chvíle se chtěl stát baskytaristou v hard rockové kapele. Pořídil si základní vybavení, jmenovitě baskytaru Univox a 150-wattový zesilovač, a celý rok chodil učit na lekce a pak se začal učit hrát společně s jeho oblíbenými skupinami. Začal poslouchat další baskytaristy jako Geddy Lee z Rush, který také ovlivnil jeho styl. Jeho dalšími oblíbenými hráči na baskytaru byli Joey DeMaio (Manowar), Steve Harris (Iron Maiden), Geezer Butler (Black Sabbath). V 16 letech začal hrát v lokálních kapelách a rozvíjet svůj styl hraní.

V roce 1991 se stal členem nové sestavy kapely Dead on Arrival (=D.O.A.) spolu s se zpěvákem a klávesistou Tommym Dee, kytaristou Adamem Fryem, se kterými v roce 1995 vydal album "Alive and Kickin". V roce 1999 se prostřednictvím svého přítele Steve Ivetsa v Trax-East setkal s Michaelem Romeo. Hledali tehdy basistu, aby nahradili Thomase Millera, který nedávno kapelu opustil, a uspořádali konkurs. Na jejich prvním setkání hráli "Of Sins And Shadows", "The Accolade" a "The Eyes of Medusa". Brzy poté byl přijat jako oficiální člen kapely a začali nahrávat nové CD "V". Symphony X se tak stala skupinou, kde mohl uplatnit své dovednosti hrát s prvotřídními hudebníky a věnovat se 100% každé minutě strávené ve skupině.

V roce 2006 se u LePonda rozvinula Crohnova choroba, což donutilo Symphony X zrušit všechna jejich evropská turné. Mike podstoupil operaci ke kontrole účinků nemoci a 31. května 2006 oznámil své uzdravení na webových stránkách Symphony X.

V roce 2006 se u LePonda rozvinula Crohnova choroba, což donutilo Symphony X zrušit všechna jejich evropská turné. Mike podstoupil operaci ke kontrole účinků nemoci a 31. května 2006 oznámil své uzdravení na webových stránkách Symphony X.

V roce 2012 Lepond vytvořil progresivní metalovou superskupinu s názvem Affector s bubeníkem Collinem Leijenaarem, zpěvákem Tedem Leonardem a kytaristou Danielem Friesem. První album kapely "Harmagedon" vyšlo 21. května 2012. Na albu jsou hostující klávesisté Jordan Rudess, Derek Sherinian, Neal Morse a Alex Argento.

Dne 21. srpna 2014 bylo oznámeno, že LePond vydá své první sólové album "Silent Assassins". Album vyšlo 26. září 2014 a zahrnovalo hosty, jako je kytarista Mike Chlasciak (Halford, Testament), jeho spoluhráč ze Symphony X Michael Romeo a zpěvák Alan Tecchio (Hades, Watchtower). Sám LePond na albu hraje na basovou a rytmickou kytaru.

V roce 2020 byl zapojen do projektu Ross The Boss, zakládajícího člena kapely Manowar Rosse "The Boss" Friedmana (ex-Manowar 1980–1988, ex- The Dictator). Dne 6. března 2020 jim vyšlo čtvrté album "Born of Fire".

Členové Ted Leonard
(Celým jménem: Theodore Michael "Ted" Leonard)
(narozen 22. září 1971, Arcadia, Kalifornie)
Lead Vocals, Guitar


Hraje na nástoje: kytara a baskytara
Vzdělání: Specialista AA v účetnictví - Heald Business College

Zpěvák Ted Leonard začínal jako mnoho jiných zpěváků v kostelním sboru. Jeho dědeček, dirigent a výborný hudebník, infikoval hudbou celou rodinu. Ted se rozhodl brát hudbu vážně asi někdy kolem 16. let. V té době zpíval ve skupině Revelation, značne ovlivněné kapelou Iron Maiden. Později si prošel obdobím funky s kapelou Spoons, ve které působilo hlavní jádro předešlé kapely. Spoons však provázely problémy a zřejmě ten největší byl ten, že Ted začal náhodně chodit s bubeníkovou přítelkyní. Do Enchant vstoupil v roce 1992. Byla to pro něj fantastická osobní i profesionální zkušenost. Přinutilo jej to zvýšit si svoji úroveň muzikantské disciplíny a zároveň mu poskytlo možnost spolupracovat se zajímavými osobnostmi ostatních členů. Debut vznikl krátce po jeho příchodu do sestavy, když vokální linky už byly určené, proto se ještě nemohl plně realizovat. Avšak na dalším albu "Wounded" (1996) už zní jeho vokál jakoby od jiného zpěváka.

Teda ovlivnily kapely Kansas, Dream Theater, King's X, Jellyfish a všechny jejich deriváty jako Queensryche a Tears For Fears. Jeho vokální projev obohatili také Paul Rogers, Joe Lynn Turner, Matthew Ward, Steve Perry a 2-Pac.

První zakoupené album: Kansas - Drastic Measures
5 nejoblíbenějších alb všech dob: Masque (Kansas), King's X (King's X), Elemental (Tears for Fears), Rage for Order (Queensryche), Spilt Milk (Jellyfish)
Úplná diskografie:
Enchant: A Blueprint of the World, Wounded, Time Lost, Break, Juggling 9 or Dropping 10, Blink of an Eye, Tug of War
Xen: 10,000 Dharma Doors
Kim Krenik: The Mighty and the Iris
Yes tribute: Tales from Yesterday
Genesis tribute: Supper's Ready
Pink Floyd tribute: The Moon Revisited
Cornerstone Fellowship: Believe
Thought Chamber: Psykerion, Angular Perceptions
Affector: Harmagedon
Zajímavá fakta: má 2 děti (Elyse a Kyle), hrál v mnoha revivalových kapelách a provádí zvláštní triky s obočím
Záliby: hudba a tenis

Zpět
Studiové desky:
2018 Maranatha (SP)
2012 Harmagedon
Ostatní nahrávky:Skupina:
Mike LePond - Bass
Collin Leijenaar - Drums
Daniel Fries - Guitars
Ted Leonard - Vocals
Hosté:
Diskografie Maranatha
SP, vyšlo 4. února 2018, Novae Music

Seznam skladeb:
01. Maranatha (6:21)
Total Time: (6:21)


Skupina:
Daniel Fries - Guitars
Collin Leijenaar - Drums
Mike LePond - Bass Guitars
Ted Leonard - Vocals
Hosté:
Jordan Rudess - Keyboards
Derek Sherinian - Keyboards
Neal Morse - Keyboards
Alex Argento - Keyboards
Polish orchestra 'Sinfonietta Consonus' - orchestra
Ariel Ludwiczak - Conductor
Michał Mierzejewski - Conductor, Orchestral Arrangements
Diskografie Harmagedon
Vyšlo 18. května 2012, Inside Out Music, 0564-2

Seznam skladeb:
01. Overture pt.1: Introduction (1:49)
02. Overture pt.2: Prologue (5:35)
03. Salvation (8:48)
04. The Rapture (14:05)
05. Cry Song (5:35)
06. Falling Away & The Rise Of The Beast (8:01)
07. Harmagedon (13:00)
08. New Jerusalem (7:35)
Total Time: (64:28)

Producer: Collin Leijenaar
Mixed (at The Mouse House), Mastered, Programmed [Strings Programming]: Rich Mouser
Recorded at DrumStudio, Ede
Recorded [Bass]: C.J. Scioscia
Recorded [Keyboards: Jordan Rudess]: Gianluca Trombetta at Le Chateau Bow Wow
Recorded [Orchestra]: Marcin Plewiński at Akademia Muzyczna W Gdańsku
Technician [Studio Assistant]: Jeff Fox
Lacquer Cut: HL at Optimal Media GmbH
Logo, Artwork: Daniel Latsch
Photography: Kaylene Peoples

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
https://affectormusic.com/
https://christianmoltenmetalbands.weebly.com/affector.html
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  14.1.2023 
Menu Poslední aktualizace: 14.1.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©