Zzebra

            

Zpět
Zzebra byla špičková britská prog rocková, také fusion a afro prog hudební skupina z Londýna, jež byla aktivní od počátku až do poloviny 70. let. Skupinu založili bývalí členové skupiny IF Terry Smith a Dave Quincy a nigerijský flétnista a saxofonista Lasisi "Loughty" Amao (ex-Osibisa), když se setkali v Ronnie Scott's Club. Trojici doplnili studioví hudebníci Liam Genockey a John McCoy. Díky inzerátu v Melody Maker se připojil Gus Yeadon (ex-The Love Affair) a kapela začala fungovat v prosinci 1973. První singl byl interpretací Beethovenovy skladby "Opus 92" a stal se soundtrackem filmu "Zardoz" v hlavní roli se Seanem Connerym. Stranu B produkoval Roger Chapman.

Zzebra vyšla z popela britské jazz-rockové kapely IF a bývalého člena OSIBISA spojující síly se zpívajícím klávesistou Gusem Yeadonem. Hlavní skladatel a dechový hráč Dave Quincy a kytarista Terry Smith opustili If po jejich čtvrtém albu a seznámili se s Loghty Amaioou aby založili skupinu ZZebra, která byla nastavena tak, aby zahrnovala i spoustu afrických hudebních prvků. Sestavu doplnili irský bubeník Liam Geniocky a Scott John McCoy na basu. Gus Yeadon ale nebyl v kapele šťastný a tak klávesový a dechový hráč (a také skladatel písní) Gus Yeadon odešel ještě během nahrávání prvního alba. Když se Kenův starý přítel a partner, Tommy Eyre, vrátil z natáčení v USA s Markem Almondem, byl přizván, aby je viděl hrát v londýnském klubu Marquee s cílem připojit se. Hodně zcestovalý Tommyho Eyre (ex-Ainsley Dunbar a Mark Almond) tak doplnil sestavu, čímž se stali sextetem.

Eyre si vzpomíná: "Kapela byla absolutně elektrická. Kombinace jazzu, těžkého heavy rocku a nigerijské lidové hudby byla neuvěřitelná. Vrcholem večera však byla sekce bez doprovodu kytar, když uprostřed "Hungry Horse" se Terry Smith pokusil o úžasnou rychlou stoupající linii, která končila úplným rozladěním. Zavrčel a zkusil to znovu. Stále scházelo posledních pár not. I když bylo v klub Marquee teplo, měl Terry na sobě silný vlněný kabát. Tak jej pomalu sundal, položil na zem a pak hrál svoji linii dokonale a dvojnásobnou rychlostí! Tehdy jsem pochopil, že s touto kapelou chci hrát!"

Své první album "Zzebra" skupina vydala v roce 1974. Nahrávalo se v Escape Studios, Egerton, Kent, a mixovalo v Advision Studios, London. Hudba byla speciálním stylem funky jazz-rock, která se dala snadno srovnávat s MANDRILL, CYMANDE, OSIBISA a DEMON FUZZ nebo dokonce WAR (s Eric Burdonem nebo bez něj).

Zzebra byla pilně vystupující koncertní skupina a její improvizační povaha spojená s čirou silou rytmického úseku jí umožňovala neustále experimentovat bez ztráty publika. Mnoho nových písní bylo složeno tímto způsobem... Vyvolali celkem velký rozruch, když koncertovali na turné po Velké Británii s kapelou Chicka Corey Return to Forever.

Nové album začali nahrávat brzy poté, co se připojil Tommy, který s sebou přivedl i svého přítele zpěváka Alana Marshalla. Alan Marshall hrál předtím na některých albech Pete Bardense. Během nahrávání "Panic" ale odešel kytarista Terry Smith, kterého nahradil v listopadu 1974 teprve 17-letý Steve Byrd, aby se konečně sestava ustálila. Album bylo nahráno během léta 1975 a obsahuje mimo jiné vysoce důvtipnou instrumentální interpretaci "You Lost That Loving Feeling", atmosférickou "Liamo", groovy "Put A Light On Me" s hostujícím kytaristou Jeffem Beckem a je zakončeno zabijáckými skladbami "Return To Forever" a "La Si Si-La So So".

Kapela pokračovala v turné ve Velké Británii, např. na Reading Festival, a v USA. Pak začala nahrávat své třetí album, ale z nějakých důvodů je skupina nikdy nevydala a v roce 1978 se rozešla. Až vydavatelství Disconforme znovu objevilo a vydalo dvě historická alba, a totéž udělala i pro "Take It Or Leave It" v roce 1999.

Je zajímavé, že tento jazz-rockový outfit později použil Ian Gillan jako základ k dokončení své hard-rockové kapely Gillan (McCoy, Byrd a Genockey se stali členy kapely). Tommy Eyre pak hrál s Ian Gillanem z Deep Purple na začátku 90. let.

V roce 2001 se objevilo další album z archivů Johna McCoye. Bylo nazváno "Lost World" a objevily se na něm nevydané skladby a některé živé nahrávky. V roce 2010 byly vydány společně první dvě desky kapely na jednom nosiči.

Zpět
Členové:
Terry Smith - Guitars (1974-1976)
Dave Quincy - Saxophone
Loughty Amao - Flute, Tenor Saxophone, Percussion, Vocals (ex-Osibisa)
Gus Yeadon - Piano, Guitars, Vocals (také August/Gus Eadon)
Liam Genockey - Drums, Vocals
John McCoy - Bass
Tommy Eyre - Keyboards, Flute, Vocals
Alan Marshall - Vocals
Steve Byrd - Guitars (1976-)

Členové Terry Smith
(celým jménem Terence "Terry" Smith)
(narozen 20. května 1943, West Norwood, South-East London, UK)
Guitars


Terry je britský jazzový kytarista a dvojnásobný vítěz hudební ankety magazínu Melody Maker.

Začátek 60. let strávil hraním s Tony Lee Trio, než se stal hudebním ředitelem Scotta Walkera a doprovázel The Walker Brothers na jejich turné v Japonsku v roce 1968. Po návratu do Velké Británie nahrál sólové album "Fall Out" (1968), které produkoval Scott Walker, hostovali na něm britští jazzoví hudebnící té doby jako jsou Kenny Wheeler, Les Condon, Ronnie Ross, Ronnie Stephenson, Gordon Beck, Ron Mathewson, Chris Karan a Ray Warleigh. Smith se připojil k americkému zpěvákovi J.J. Jacksonovi a jeho Greatest Little Soul Band in the Land, se kterými nahrál dvě alba "The Greatest Little Soul Band in the Land" (1969) a album J.J. Jacksona "Dilemma" (1970).

V roce 1969 se spojil se saxofonisty Dickem Morrisseym a Daveem Quincym, také členy Jacksonovy kapely, aby vytvořili průkopnickou britskou jazz-rockovou skupinu IF. V té době Terry vystupoval také s Morrisseyem a dalšími špičkovými britskými jazzovými hudebníky u Blue Note při nahrávání desky bratra Jacka McDuffa "To Seek a New Home" (1970). S IF Smith pokračoval v nahrávání pěti alb s původním sestavením a také se účastnil rozsáhlého turné po USA a Evropě.

Po rozpadu první sestavy IF spoluzakládal další britskou skupinu ZZebra, rovněž s Davem Quincym z IF.

S Dickem Morrisseym se znovu setkal a objevil spolu s předními švédskými jazzovými hudebníky a popovým zpěvákem Tommym Körbergem pro živou nahrávku "Don’t Get Around Much Anymore - Live at Bullerbyn" (1975).

V roce 1981 Smith založil vlastní Blues Band v roce 1982 s Jo Ann Kelly (vokály), Tony Ashton (varhany) a Micky Waller (bubny). Od října 2006 je stále aktivní na britském jazzovém okruhu.
Členové Dave Quincy
(znám jako Dave Quincy, někdy i Dave Quincey)
(narozen 13. září 1939, Battle Sussex, England)
Saxophones


Dave je britský saxofonista a skladatel, který je znám jako zakládající člen britských jazz-rockových kapel IF a Zzebra.

Než se připojil k IF, Quincy hrál na začátku 60. let s Jet Harrisem a Chrisem Farlowem a Thunderbirds od srpna 1965 do února 1967, kde byl spoluhráčem Dave Greenslade, který by se později také krátce k IF připojil před jejich prvním rozdělení, než si zformoval vlastní skupinu.

Quincy nahrál dvě alba s Manfred Mann's Chapter Three ještě před nahráváním pro J.J. Jacksona, kde se seznámil s Dickem Morrisseym a Terry Smithem, s nimiž později vytvořil IF. V roce konečně 1969 se spojil se saxofonistou Dickem Morrisseym a kytaristou Terry Smithem, také členy Jacksonovy kapely, aby vytvořili průkopnickou britskou jazz-rockovou skupinu IF. S IF Smith pokračoval v nahrávání pěti alb s původním sestavením a také se účastnil rozsáhlého turné po USA a Evropě.

Po rozpadu první sestavy IF spoluzakládal další britskou skupinu ZZebra, rovněž s Terrym Smithem z IF.

Label Repertoire Records [UK] LTD nyní vydávají všechny nahrávky IF ve svém katalogu a v roce 2014 vydal desku "Groovicity", poslední nahrávku kvarteta pod vedením Quincyho.

V roce 2016 vydala Repertoire Records [UK] LTD desku "IF5" (REPUK 1289) pod licenci If Recordings.
Členové Loughty Amao
(celým jménem Abdul Loughty Lasisi Amao)
(Narozen ***, Nigeria)
Flute, Tenor Saxophone, Percussion, Vocals (ex-Osibisa)


Lasisi Amao původem z Nigérie je hudebník a zakládající člen kapely Osibisa v Londýně v roce 1969, kde hrál na perkuse a tenor saxofon. Kapela byla předchůdkyni afro-popu, někdy také happy-feeling music. Jádro souboru tvořilo trio ghanských hudebníků Osei, Amarfio a Tontoh, v původní sestavě doplněné o Nigerijce Loughty Amaa a tři černochy pocházející z karibské oblasti.

Abdul Lasisi Amao pomohl přivést na mezinárodní scénu vzrušující styl afro-pop a funk fusion této londýnské kapely. Jeho nejinovativnější prací však bylo album "Aiye - Keta", nahrané v roce 1973 s Remi Kabakou na klavír, bicí, conga, rytmická kytara, Moog bicí a zpěv; a se Stevie Winwoodem na kytaru a vokály. Stevie Winwood se tehdy zotavoval z nemoci, což vyústilo v prodlouženou pauzu na klávesnici. Loughty hostoval ještě na albu Stevie Winwooda "Keep on Running" v roce 1996.

Amao a Kabaka předtím spolupracovali jako členové krátkodobé afro-anglické kapely Air Force s Ginger Bakerem. Ačkoli album, které bylo připisováno třetímu světu, zahrnovalo nyní klasickou melodii "Happy Vibe", trio však zaniklo brzy poté, co bylo nahráno. Zatímco Winwood pokračoval v hvězdné kariéře s Traffic a jako sólový umělec, Amao a Kabaka zmizeli v temnotě.
Členové Gus Yeadon
(celým jménem August "Gus" Eadon, také Ted/Gus Yeadon)
(Narozen ***, zemřel 2010)
Piano, Guitars, Vocals


Gus je welšský hudebník, zpěvák a multi-instrumentalista. Působil ve skupinách The Elastic Band, The Love Affair (1970) a Zzebra.

Nejdříve byl August byl zpěvákem u welšské kapely The Elastic Band, kterou založil v roce 1967 spolu s kytaristou Andym Scottem. Skupina měla pro Decca nahrávat mod pop/blue-eyed soulové singly. Ale během ročního undergroundového koncertování, kdy podporovali hráče jako Jimi Hendrix a Pink Floyd, výrazně změnili hudební směr kapely. Když se v létě 1969 vrátili do studia, nahráli "Expansions On Life", oslnivou 50-minutovou kolekci pozdních psychedelických, raně progresivních rockových skladeb, které naznačovaly, že nově znějící Elastic Band může být skutečným objevem. Decca ale nevysvětlitelně zpozdila její vydání až do března 1970, to se už ale skupina rozpadla. V roce 1969 byl August "Gus" Eadon požádán, zda by se nepřipojil ke kapele The Love Affair. Sólový zpěvák Ted Yeadon opustil kapelu v prosinci 1969, aby nahradil Steva Ellise v The Love Affair a bubeník Sean Jenkins zformoval Mayfield's Mule. V důsledku toho Decca stěží mohla propagovat album, které tak zapadlo beze stopy. Dalšími členy byli bratři Andy (kytara) a Mike Scottovi (basa). Andy Scott nakonec vytvořil glam rockovou kapelu Sweet.

Ted Yeadon nahrál album s Elastic Band pro Decca v létě 1969, ale opustil kapelu ještě před vydáním alba a současně změnil své jméno na August Eadon. Do kapely nastoupil v prosinci 1969 a nová sestava The Love Affair nahrála jejich debut v únoru 1970 pod názvem "Lincoln County". Skupina rozhodla konečně upustit od svého obrazu teeny-bopperu ve prospěch více undergroundového přístupu, když si uvědomila, že hudební příliv se otáčí a otevírá se nová velká scéna. V souladu s novým směřováním si Love Affair zkrátili své jméno na psychedeličtěji znějící L.A.

Po několika měsících se v létě 1971 Gus Eadon a John Watchman také rozhodli dát dohromady kapelu se Seanem Jenkinsem na bubny (ex-Elastic Band) a Paulem Martinezem na basu. Nová skupina se měla jmenovat COLT. Když však nahrávací společnost uslyšela nový materiál, považovala za nevhodné pracovat s novým názvem, takže ze smluvních důvodů COLT vyšel jako LOVE AFFAIR. Když se Love Affair v létě 1972 rozpadli, vyrazil ještě Gus Eadon na turné po Švédsku, které bylo propagováno jako Gus Eadon's Love Affair, ale i tato inkarnace se brzy rozpadla. V roce 1973 pak Eadon vystřihl jeden sólový singl pro Dawn, který byl připsán skupině Gus Eadon Band.

V roce 1974 se Gus připojil ke kapele Zzebra při nahrávání jejich bezejmenného alba pro Polydor. Během 80. a 90. let se o něco stáhl ze scény a vystupoval pouze v kabaretním prostředí se svoji ženou jako duo Knight & Day. V roce 2007 ve svém studiu údajně pracoval na nových písních.

Bohužel v roce 2010 zemřel, protože byl již nějakou dobu nemocný.
Členové Liam Genockey
(Narozen 12. srpna 1948, Dublin, Ireland)
Drums, Vocals


Liam je irský hudebník, který znám hlavně jako bubeník britské folk-rockové skupiny Steeleye Span.

Genockey se narodil v irském Dublinu, ale během 60. let žil v Plymouthu, Devon, U.K. Hrával tam v místních poloprofesionálních skupinách a na počátku 70. let hrál s rockovou kapelou Adolphus Rebirth pocházející z Torbay. Byl jedním ze zakládajících členů jazz-fusion a afro-prog kapely Zzebra v roce 1973, později se spolu s kolegou Johnem McCoyem připojil ke Gillan.

Pak se stal členem Amalgam, který v roce 1976 založil Trevor Watts. Wattsova tvorba pokrývá spektrum free jazzu, elektroniky, jazz-rocku, kosmického jazzu a folku. Watts později založil 10 členný hudební soubor Moiré Music Ensemble, v němž opět působil Genockey, spolu s Peterem Knightem, raným členem Steeleye Span.

Genockey se připojil ke Steeleye Span v roce 1989 a nahrál s nimi dvě studiová alba "Tempted And Tried" a "Time", stejně jako dvě živá alba "Tonight's the Night... Live" a "The Collection In Concert". V letech 1997 a 2001 však nebyl v kapele. Vrátil se k ní až v roce 2001, aby nahrál "Present - The Best Of Steeleye Span", a od té doby už u kapely zůstal, ačkoli byl vedle toho i bubeníkem Paula Bradyho pro živé i studiové vystupování.

Liam také nahrával s mnoha dalšími hudebníky jako Mike Heron, Gerry Rafferty, Kevin Ayers, Bonnie Tyler, Alain Bashung, Cornelius Cardew, Linda Thompson, Lol Coxhill, Maddy Prior, Paul Brady, Annie Whitehead, kapela Moke, Pete Kirtley a Paul McCartney, Elton Dean, Tom McRae a Mandyleigh Storm. V roce 2002 se objevil na tributním albu Robertu Wyattovi "Soupsongs Live", v roce 2004 se podílel rovněž na science fiction anthologii "Space 1999".

V lednu 2003 se zapojil do BBC Four vysílání Free Will and Testament, což by program představující záběry vystoupení Roberta Wyatta. Liama je snadno rozpoznatelný pro svůj dlouhý a spletitý plnovous. V současnosti žije v Hastings ve východním Sussexu.
Členové John McCoy
(celým jménem John Matthew McCoy)
(Narozen 1950, in Huddersfield, Yorkshire, England)
Bass


John McCoy je britský baskytarista a kytarista, který je nejznámější pro svoji práci s Ianem Gillanem a Mammoth, ale spolupracoval od konce 60. let s mnoha skupinami a hudebníky, mezi které patřili Ian Gillan, Atomic Rooster, UK Subs nebo Curved Air.

V současné době hraje v britském rockovém triu Guy McCoy Tormé s bývalým kytaristou Gillan/Ozzym Berniem Tormé a bubeníkem Brucem Dickinsonem / Sackem Trickem Robinem Guyem. Je také vynikajícím hráčem na kytaru, buben, trumpetu, violoncello a kontrabas. Téměř stejně známý jako jeho hudba je i jeho vzhled - vždy je viděn se slunečními brýlemi, s výrazným kontrastem holé hlavy a robustní plnovous. Spolu s kytaristou Vicem Elmesem a kolegou ze ZZebra Liamem Genockeyem na bicí můžete McCoye slyšet také hrát v úvodním a závěrečném tématu kultovního britsko-italského sci-fi TV seriálu z let 1975-1977 "Space: 1999".

V 60. letech, když mu bylo 13 let, ještě během školní docházky McCoy začal hrát jako sólový kytarista s beatovou skupinou The Drovers. V roce 1966 reagoval na inzerát v novinách Yorkshire Post, po kterém se jako kytarista připojil ke skupině s názvem Mamas Little Children, která se chystala na turné po Německu. McCoy šel na konkurz, aby zjistil, že právě dali flek někomu jinému, ale přesto potřebovali basistu. Šel na konkurz na náhradního basisti a dostal tu práci. V roce 1968 byl však nucen odejít z kapely, protože nelegálně pracoval jako nedospělý. Po návratu do Británie odešel do Londýna, kde našel práci jako studiový hudebník s bývalým členem Drifters Clyde McPhatterem na turné po Velké Británii.

V roce 1974 McCoy hrál s londýnskou kapelou Scrapyard, když přijali irského kytaristu Bernieho Tormé. Ačkoli Tormé nakonec odešel vytvořit svoji vlastní punk rockovou skupinu, oba dva se později sešli ve skupině ex-zpěváka Deep Purple Iana Gillana.

V červenci 1978 jazz-rocková fusion Ian Gillan Band změnila směr pod vlivem hráče na klávesové nástroje Colinem Townsem v návrat k hard rockovým kořenům Iana Gillana. Towns začal skládat nový materiál a Gillan mu dal za úkol najmout i novou sestavu. Towns rekrutoval bubeníka Liama Genockeye, McCoye a kytaristu Richarda Bramptona, kterého téměř okamžitě nahradil Steve Byrd, bývalý kolega McCoye ze ZZebra. Během měsíce jejich nová sestava nahrála své první album "Gillan", a první živé vystoupení si zahráli na Reading Festival dne 16. srpna 1978. Byli sice původně uvedení jako Ian Gillan Band, ale vzhledem k útěku od jazz-rockové stylizace si zkrátili název na Gillan.

Gillan pak prošla dalšími třemi změnami sestavy, ale McCoy zůstával jako hráč na basu, dokud se kapela nakonec definitivně nerozešla v roce 1982.

Po působení u Gillan McCoy oslovil studiového bubeníka Vinnie "Tubby" Reeda, kytaristu "Big" Mac Bakera a zpěváka Nicky Mooreho, aby vytvořili skupinu původně nazvanou Dinosaur. Jméno už ale bylo používáno kalifornskou kapelou, takže McCoy přejmenoval svůj nový outfit na Mammoth. Jméno se tak stalo údajně i odkazem na velkou hmotnost členů kapely - McCoy vážil 120 kg, Reed 140 kg, Baker 152 kg a Moore 127 kg. Kapela cestovala s Whitesnake a Marillion a byli fanoušky dobře přijati. Vydali jeden singl "Fatman" a dvě alba "Mammoth" a "Larger And Live". V roce 1988 celá skupina se objevila ve filmu Just Ask For Diamond jako přisluhovači. Hudebně jim však komerční úspěch unikl a kapela se nakonec v roce 1989 rozpadla, tehdy se McCoy stal nezávislým producentem.

Dne 18. července 2009 vystoupil John McCoy ve Furnace ve Swindon Wiltshire v Anglii, kde vystoupil se skupinou G.M.T. s Bernie Tormém, bubeníkem Robinem Guyem (ex-Bruce Dickinson, Faith No More). V poslední době si John zahrál s Tyler Gang, když se objevil na živém albu zaznamenaném ve Švédsku. John McCoy později pokračoval nahrávkou "Trash Basket and Tip-Toe Titters" ve slavném pokusu proniknout do experimentálního basového žánru.
Členové Tommy Eyre
(celým jménem Thomas Frederick Eyre)
(Narozen 5. července 1949, Sheffield, South Yorkshire, UK,
zemřel 23. května 2001, Los Angeles, California, United States)
Keyboards, Flute, Vocals


Tommy byl studiový klávesista z Sheffieldu, Anglii, který se objevil na nahrávkách Joe Cockera, Johna Martyna, Alexe Harveye, Grega Lake, Michaela Schenkera, Garyho Moore, BB Kinga, Johna Mayalla, Gerryho Raffertyho, Tracy Chapman nebo Wham!. Je ale nejslavnější pro účast na nahrávce britského hitu Joe Cockera "With A Little Help From My Friends", na kterém aranžoval výrazný varhaní úvod, a hitech "Baker Street" a "Right Down The Line" od Gerryho Raffertyho.

Tommy Eyre se narodil v Sheffieldu, ve škole byl nayýván Fred svými kamarády a většinu svého života žil v Anglii. Eyre začal hrát na klavír ve věku 4 let a na kytaru ve svých dospívajících letech. Jeho první kapelou byla Babylon. V dubnu 1968 vstoupil do skupiny Joe Cocker's Grease Band, kde hrál na varhany i ve skladbě "With A Little Help From My Friends". Ale brzy ji v lednu 1969 opustil, když se Eyre přestěhoval do Londýna. V dubnu 1969 se připojil k The Aynsley Dunbar Retaliation, kde nahradil klávesistu Micka Weavera. V lednu 1970 ale Aynsley Dunbar a Eyre založili další rockovou kapelu Dunbar Blue Whale, se kterou nahrál album "Blue Whale" (1970). Ale kapela nepřežila o moc déle po odchodu Aynsleye v únoru 1970. Po krátkých epizodách u Jaklin a Juicy Lucy se znovu Tommy sešel s Rogerem Suttonem a v roce 1972 obnovili svůj vlastní projekt Strabismus, který začali již v roce 1969 (původně Crikey). Ale ani ten dlouho nevydržel, když jim zavolalo duo Mark-Almond, ke kterým se připojili a hrál na dvou jejich albech "Mark-Almond" a "Mark-Almond II". Poté v roce 1973 Eyre a basista Roger Sutton obnovili svůj vlastní projekt Strabismus, ale již pod pod názvem Riff Raff. S Riff Raff Eyre nahrál tři alba, jedno z nich však nebylo vydáno až do roku 2001.

Spolu se zpěvákem Alanem Marshallem z Riff Raff, se Eyre připojil ke kapele ZZebra v roce 1974 na jejich první album a nahradil klávesistu a zpěváka Guse Yeadona. Eyre nahrál sice některé skladby, ale na albu není uveden. V roce 1975 natočila Zzebra druhé album. V roce 1975 se mihl na bezejmenném albu Dana McCaffertyho, zpěváka kapely Nazareth. V srpnu 1977 se Eyre stal členem Sensational Alex Harvey Band, se kterou zůstal až do roku 1979, i když v roce 1978 se objevil na turné v koncertní sestavě kapely Gerry Raffertyho. Poté Eyre nahrál album s Johnem Martynem a odehrál s ním propagační turné v 1980, ve stejném roce zaskakoval také v kapele Barriemore Barlow Band. V roce 1981 odjel ještě jedno turné s Johnem Martynem. V červnu 1981 se připojil ke Gregu Lake pro jeho sólový projekt a v roce 1982 se stal členem skupiny kytaristy Garyho Moorea.

Jedna z nejdelších a nejúspěšnějších Eyreho spolupráci byla s duem Wham!, pro které se stal hudebním režisérem. Mezi jeho práce s Wham! patří album "Fantastic" a úspěšné druhé album "Make It Big" v roce 1984 se singly "Wake Me Up Before You Go-Go", "Freedom", "Everything She Wants" a sólová nahrávka George Michaela "Careless Whisper". Masivní světové turné se dostalo i do Číny v dubnu 1985, která vyvolala masivní mediální zájem, protože to byla první návštěva Číny západním populárním hudebním umělcem.

Eyre, který předtím pracoval pro řadu umělců, začal pracovat převážně jako studiový hudebník od konce 80. let. Mezi jeho studiové nahrávky patří desky s Ianem Gillanem, BBM a několik nahrávek s Gary Mooreem v roce 1982 a v 90. letech. Další hudebník, ke kterému Eyre přispěl byl Gerry Rafferty. Jeho album z roku 1978 "City To City" obsahovalo i Raffertyho hit "Baker Street", na kterém Eyre nahrál syntezátor a klávesy. Skladba "Whatever's Written In Your Heart" byla nahrána s Tommym, který hrál na klavír a Gerry zpíval společně s ním.

V letech 1983 až 1985 bratři Tommy a Simon Eyreovi cestovali a vystupovali v rámci projektu Womack & Womack. V letech 1984 až 1986 vystupoval s velkou koncertní kapelou zpěváka Elainea Paige. Počátkem roku 1986 zformoval znovu jazz-rockovou kapelu MR GONE, která vyvíjela činnost pouze do roku 1988, ale nezůstaly po ní žádné nahrávky. Tommy hrál také se skupinami Andy Summers Band (1987), Ray Russell Band (1988) a v roce 1990 se stal členem Ian Gillan Band.

Během 90. let Eyre spolu s manželkou americkou houslistkou Scarlet Riverou nahrál několik alb, z nichž řada byla ovlivněna tradiční irskou nebo skotskou hudbou. Později v 90. letech také produkoval některá sólová alba s instrumentální klavírní hudbou. Eyre žil většinu svého života v Anglii až do poloviny 80. let se svou první manželkou Lorraine Eyreovou. Rozvedli se v roce 1988, ale zůstali si blízcí až do jeho smrti. Od konce 80. let žil v USA se svou americkou manželkou, houslistkou Scarlet Riverou. Jeho mladší bratr je studiový kytarista Simon Eyre, který spolupracoval s umělci jako Paul Weller, Lighthouse Family, Robert Palmer, Sister Sledge nebo Randy Crawford.

Bohužel kolem roku 2000 mu byla diagnostikována rakovina jícnu. Po silném boji s touto nemocí Tommy zemřel v Los Angeles dne 23. května 2001 ve věku 51 let.
Členové Alan Marshall
(Narozen ***, India)
Vocals


Alan je anglický hudebník a zpěvák, původem z Indie. Působil v kapelách Gonzalez, The Happy Magazine, Loose Ends, One, Riff Raff, Strabismus, The Subjects a nejznámější je ze svého působení v kapele Zzebra.

Kapelu The Loose Ends založil na konci roku 1963 v Kentu v Bexley Heath, zpěvák Llanore Alan Marshall a jeho bratranec Rick Marshall hrající na basu. Sólový kytarista Ron Bryer tam byl od samého počátku vedle bubeníka Petera Hetheringtona a rytmického kytaristy jménem Jeremy, který brzy udělal místo pro klávesového hráče Roy Daviese. Koncem září 1966 odešel Alan Whitehead, zpočátku se připojil ke Cops 'N' Robbers. Asi měsíc strávil hraním s The Epitaph Soul Band, než se připojil k The Attack spolu se zpěvákem Richardem Shirmanem a kytaristou Davidem O'Listem. Odchod Alana Whiteheada ale vyvolal rozsáhlejší dělení. V říjnu 1966 přijal Peter Kirtley nabídku připojit se k The Alan Price Set. Po odchodu dvou integrálních členů kapely se zdalo, že se kapela rozdělila do dvou verzí, první se zpěvákem Alanem Marshallem, který spojil síly se skupinou ze Surrey nazvanou Croydon, a druhou The Subjekty. Na začátku prosince 1966 Bryan Mason rozšířil formaci Alana Marshalla připojením dalšího člena Bob 'N' All, zpěváka Boba Sakera a skupina získala angažmá v Playboy Clubu. Když tam Loose Ends působili, slavil tam i tým Anglie vítězství ve světovém poháru s jejich roztleskávačkami.

Alan Marshall se znovu setkal v roce 1967 s bývalým kytaristou Peterem Kirtleym v Happy Magazine. Soul/R & B outfit vedl a produkoval Alan Price. Po jediném neúspěšném singlu v žebříčcích odešel Alan Marshall a vytvořil experimentální jazz/funk/bluesovou kapelu One, která později téhož roku vystřihla brilantní, bohužel jediné, album pro Fontanu (Peter Kirtley údajně hrál na sólovou kytaru). Pak se Alan Marshall objevil jako sólový umělec u Fontana v roce 1970. Ve Francii mu vydal label vzácný singl, který spojil vynikající cover od Richie Havense se sólovou nahrávkou. Když ten singl nedokázal bodovat, Marshall ukončil sólovou dráhu připojením ke kapele Strabismus, která se následně změnila na Riff Raff, když se připojil bývalý zpěvák z The Loose Ends/Happy Magazine, Peter Kirtley. Marshall však před nahráváním debutového alba Riff Raff skončil a před nahráváním se Zzebrou pokračoval v sólové kariéře.

V roce 1974 se ke kapele ZZebra připojil klávesista Tomy Eyre a nahradil jejich původního klávesistu a zpěváka Guse Yeadona. Eyre nahrál sice některé skladby, ale na albu není uveden. Brzy poté, co se připojil Tommy, přivedl s sebou i svého přítele zpěváka a spoluhráče z Riff Raff Alana Marshalla. Alan Marshall hrál předtím na některých albech Pete Bardense.

Koncem 70. let se připojil ke Gonzalez pro jejich nahrávku z roku 1979 "Move It To The Music". Marshall pak byl zaměstnán jako přípravář ve Stratfordu ve východním Londýně.
Členové Steve Byrd
(celým jménem Stephen John "Steve" Byrd)
(Narozen 25. září 1955, Sheffield, England,
zemřel 2. října 2016)
Vocals


Stephen Byrd byl britský kytarista a studiový hudebník, který spolupracoval s mnoha umělci včetně Kim Wilde (1982–1995), Ian Gillan, ZZebra a mnoha dalšími.

Byrd původem z anglického Sheffieldu se původně učil hrát na kytaru. Připojil se ke skupině Zzebra na jejich druhé album "Panic" poté, co jej jeho dlouhodobý přítel Tommy Eyre doporučil pro tuto práci. V roce 1975 se Zzebrou hrál na Reading Festivalu a nahrával s nimi i třetí album "Take It Or Leave It".

V roce 1978 nahradil Paula Simona v kapele Neo, v kapele new-wave stylu vytvořené v roce 1977. Neo nahráli album ve studiu Iana Gillana a poté, co je Gillan slyšel, najal Byrda a basistu Johna McCoye pro svou vlastní skupinu, kterou pojmenoval Gillan. Kapela nahrála své první bezejmenné album "Gillan" v září 1978. Nevyšlo ve Velké Británii, ale prodáváno z dovozu.

V roce 1982 se Byrd účastnil konkurzu u popové zpěvačky Kim Wilde a stal se dlouhodobým členem Kiminy doprovodné kapely. S Kimi byl spoluautorem písní "Another Step (Closer to You)", "Hey Mister Heartache“ a mnoha dalších, hrál také na některých jejích albech. Až do poloviny 90. let pak koncertoval s Kim Wilde. Kim Wilde se na chvíli stáhla z hudebního průmyslu a Steve se vydal svoji vlastní cestou. Začal skládat a nahrávat filmovou a televizní hudbu pro Zomba, hrál s kapelou The Mods a v 90. letech se také stal členem skupiny 4 Bills And A Ben s flexibilní sestavou, kterou zformoval Johnny Warman a působili v ní také Jeff Rich a John Edwards z kapely Status Quo.

Steve také založil Heartbeat UK spolu s Jonem Mossem z Culture Club, zpěvákem Steve Lambertem a basistou Markem Heywoodem Chaplinem. Upoutali jedním menším hitem "Jump To It", ale žádná další nahrávka už nenásledovala.

V roce 2001 hrál na tributním albu "The Mods" za Steve Marriotta. V roce 2011 založil vydavatelství Byrdsongs, které mimo jiné vydalo singl "Sweetest Of All Darlings" od Stereoblonde, které zformoval a hrál v nich na kytaru.

Z dalších hudebníků a kapel, se kterými koncertoval, lze uvést The Buggles, Martha and the Muffins, Billy Ocean, Ruby Turner, Samantha Fox, A Flock of Seagulls, Pet Shop Boys, Erasure, Bonnie Tyler, Alec Mansion, Shakin' Stevens, Heartbeat UK a Kim Appleby. Byl také zakladatelem a manažerem nahrávací společnosti Byrdsongs. V roce 2014 založil Steve Byrds Ethnic Soup spolu s bubeníkem Dave Laytonem a zpěvačkou Rosannou J Eastman.

O víkendu Steve v Německu navštívil a užíval si Oktoberfest v Mnichově. Ale v neděli dne 2. října 2016 utrpěl srdeční infarkt a zemřel ve věku 61 let. Zůstaly po něm jeho bývalé partnerky Kim a Kathryn a jeho děti Mel, Adam a Georgina.

Oba zbývající členové Steve Byrds Ethnic Soup, Dave Layton a Rosanna J Eastman pokračovali s kapelou na jeho počest ale se zkráceným názvem na Ethnic Soup (název pocházel z instrumentálky stejného jména, která je doprovodnou hudbou hry Far Cry 4.) Dvojice také pojmenovala první album kapely "Byrdsongs Jukebox" jako poctu Stevovi. Na dvou skladbách "Legacy" a "Broken" z alba se objevují zaznamenané Stevovy nástroje a doprovodné vokály.

Zpět
Studiové desky:
2001 Lost World
1999 Take It Or Leave It
1975 Panic
1974 Zzebra
Ostatní nahrávky:
2010 Zzebra / Panic


Skupina:
Alan Marshall - Lead Vocals, Percussion
Steve Byrd - Guitars
Tommy Eyre - Keyboards, Bells, Vocals
Dave Quincy - Alto, Tenor & Soprano Saxes, Piano
John McCoy - Bass, Percussion, Backing vocals
Liam Genockey - Drums, Vocals
Loughty Amao - Percussion, Tenor & Baritone Saxes, Flute, Vocals
Hosté:
Diskografie Lost World
Vyšlo 2001, Angel Air Records, SJPCD089 (UK)

Seznam skladeb:
01. Procession Of The Zzebra (2:03)
02. No Point (3:45)46
03. Society (5:40)
04. Evacuate (5:45)
05. Living (5:11)
06. It's Take It/Leave It (3:46)47
07. Baila It (6:38)58
08. Word Trips (4:59)5 00
09. Panic (Live *) (5:27)
10. Mr J (Live *) (4:56)
11. You've Lost That Lovin' Feeling (Live *) (6:03)04
12. Hungry Horse (Live *) (15:03)
Total Time: (69:16)

* Tracks 09 to 12 recorded live in Europe during 1975
Recorded in 1975, planned to be the band's fourth album
Produced: Ken Burgess
Engineered: Tony Taverner
Artwork: Richard Hernandez

Skupina:
Alan Marshall - Vocals
Steve Byrd - Guitars
Tommy Eyre - Keyboards
Dave Quincy - Alto, Tenor & soprano Saxes
John McCoy - Bass
Liam Genockey - Drums, Vocals
Loughty Amao - Percussion, Tenor & Baritone Saxes, Flute, Vocals
Hosté:
Diskografie Take It Or Leave It
Vyšlo 1999, Disconforme, SL DISC 1956 CD (Andorra)

Seznam skladeb:
01. No Point (5:28)
02. Living (5:08)
03. 2. Overty Song (3:48)
04. Bai La Jo (6:59)
05. Word Trips (5:39)
06. Take It Or Leave It (3:47)
07. Evacuate My Sack (5:30)
08. Society (6:07)
Total Time: (42:27)50

Recorded in 1975, planned to be the band's third album
Recorded at Escape Studios, Egerton, Kent, England
Mixed at Advision Studios, London, England
Produced: Jordi Soley
Art Direction: Bill Levy
Album Design: Paula Bisacca
Cover Illustration: Richard Hernandez
Logo Design: Marianne Landau

Skupina:
Alan Marshall - Vocals
Steve Byrd - guitar
Liam Genockey - Drums, Percussion, Vocals
Tommy Eyre - Keyboards, Flute, Vocals
Dave Quincy - Alto, Tenor & Soprano Saxophones
John McCoy - Bass
Loughty Amao - Congas, African Percussion, Tenor & Baritone Saxes, Flute, Vocals
Hosté:
Jo Newman - Vocals
Kim Moore - Vocals
Lesley Duncan - Vocals
Diskografie Panic
Vyšlo 1975, Polydor, 2383 326 (UK)
CD 1999, Disconforme, SL DISC 1955 CD (Spain)
LP 2018 Klimt Records, MJJ394LP (France), New cover

Seznam skladeb:
01. Panic (4:34)
02. You've Lost That Lovin' Feeling (6:10)
03. Karrola (3:59)
04. Liamo (5:54)
05. Death By Drowning (2:58)
06. Tree (6:01)
07. Put A Light On Me (4:59)
08. La Si Si - La So So (5:12)
Total Time (39:47)

Producer: Ken Burgess
Engineer: Paul Hardiman, Martin Rushent, Tony Tavemer
Artwork: Richard Fletcher

Skupina:
Terry Smith - Guitars
Ted Yeadon - Piano, Clavinet, Guitars, Flute, Lead Vocals
Dave Quincy - Alto, Tenor & Soprano Saxes, Piano, Clavinet
Liam Genockey - Drums, Percussion, Vocals
John McCoy - Bass
Loughty Amao - Congas, African Percussion, Tenor & Baritone Saxes, Flute, Vocals
Hosté:

Tommy Eyre - Piano, Keyboards
Diskografie Zzebra
Vyšlo 1974, Polydor, 2383 296 (UK)
CD 1999, Disconforme, SL DISC 1954 CD (1999, Europe)
LP 2012, Sireena Records, SIR4017 (2012, Germany)

Seznam skladeb:
01. Plumade (3:14)
02. Prelucid (4:42)
03. Procession Of Moons (8:09)
04. Queen Of Cydonia (7:05)
05. Numismatic (3:37)
06. Drifting Cities (5:26)
07. Tong War (5:22)
08. Sweet Earth Flying (6:29)
09. Damask, Then (5:20)
Total Time: (49:24)

Recorded at Escape Studios, Egerton, Kent, England
Mixed at Advision Studios, London, England
Producer: Ken Burgess
Engineer: Paul Hardiman, Martin Rushent, Tony Tavemer
Art Direction: Paul Welch
Illustration: Richard Fletcher
Logo Design: Marianne Landau
Artwork: Wade Wood Associates


Skupina:
ZZEBRA
Loughty Amao - Percussion, Sax, Flute, Vocals
Liam Genockey - Drums, Vocals
Dave Quincey - Sax
Terry Smith - Guitars
Gus Yeadon - Piano, Guitars, Vocals
John McCoy - Bass
Tommy Eyre - Keyboards, Flute, Vocals

PANIC
Loughty Amao - Percussion, Sax, Flute, Vocals
Liam Genockey - Drums, Vocals
Dave Quincey - Sax
Terry Smith - Guitars
Steve Byrd - Guitars
Tommy Eyre - Keyboards, Flute, Vocals
Alan Marshall - Vocals
John McCoy - Bass
Hosté:
Diskografie Zzebra / Panic
Vyšlo 2010, Angel Air Records, Remastered

Seznam skladeb:
CD1 Zzebra
01. Cobra Woman (6:16)
02. Mr J (4:20)
03. Mah Song (5:13)
04. Ife (6:23)
05. Spanish Fly (4:21)
06. Amuso Fi (5:19)
07. Rainbow Train (5:08)
08. Hungry Horse (4:46)
BONUS TRACKS
09. Mr J (single mix) ()
10.Amuso Fi (single mix) ()
11.Zardoz (Beethoven Opus 92) ()
Total Time: (43:43)

CD2 Panic
01. Panic (4:38)
02. You've Lost That Lovin' Feeling (6:21)
03. Karrola (4:05)
04. Limao (6:16)
05. Death By Drowning (3:00)
06. Tree (6:08)
07. Put a Light On Me (5:06)
08. La Si Si-La So So (5:20)
BONUS TRACKS
09. Karrola (unreleased alternative - mix) ()
10.Put A Light On Me (unreleased alternative mix-with Jeff Beck) ()
11.Liamo (live) ()
Total Time: (39:47)

Photography: Picturepoint, Keith Silva
Design: Wade Wood Associates

Zpět

John McCoy, Alan Marshall, Tommy Eyre (dole), Steve Byrd, Dave Quincey (střed), Liam Genockey, Loughty Amao


Zzebra - zleva doprava: Alan Marshall, Steve Byrd, Loughty Amao (dole), John McCoy (dole), Tommy Eyre, Liam Genockey, Dave Quincey


Alan Marshall, Loughty Amao, John McCoy, Dave Quincey, Steve Byrd, Tommy Eyre, Liam GenockeyZpět
Oficiální stránky:
(nejsou)

Další zdroje:
http://alexgitlin.com/npp/zzebra.htm    ProgressRock Nahoru
Made by 
©  26.10.2019 
Menu Poslední aktualizace: 26.10.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©