Yesternight


Zpět
Kapela Yesternight vznikla v roce 2009, kdy se na místní scéně v polské Bydgoszczi spojilo několik hudebníků. Jádrem skupiny se stali Bartek Woźniak (kytara), Mariusz Wawrzyniak (klávesy), Bartosz Styś (baskytara) a Kamil Kluczyński (bicí). Ačkoli hudebníci už nějakou dobu spolu hráli, vytvářeli i další hudební projekty, pak datem oficiálního vzniku je příchod zpěváka Marcina Boddemana, který sestavu kapely dokončil. V roce 2009 začala skupina již na plný úvazek pracovat na vlastních skladbách, což vyústilo v nahrávání demo materiálu. Ještě před vstupem do studia se také narodil nápad na jméno - Yesternight. V únoru 2011 opustil kapelu opustil Mariusz Wawrzyniak a místo něj přišel klávesista Paweł Balcer.

A název kapely? Yesternight je podle nich způsob, jak přemýšlet a chvilka oddechu, podivná krajina a pokus ukázat ji v barvách noci, především v melodii a prostoru...

Složení skupiny se ustálilo v sestavě Marcin Boddeman (zpěv), Bartek Woźniak (kytara), Kamil Kluczyński (bicí), Bartosz Styś (baskytara) a Paweł Balcer (klávesy). Časem ale kapelu opustil i Bartosz Styś a skupina formálně funguje jako trio, které na prvním albu byl podporován basista Tomasz Znyk.

Formace Yesternight se ke konci roku 2015 chystala vydat debutové album. Album propagovala již 18. listopadu 2015 singlem "Who You Are", což způsobilo, že první album od Yesternight bylo jedním z nejočekávanějších debutů na polské scéně progresivního rocku v roce 2016. Kapela již nahrála demo nahrávky, ale singl "Who You Are" je novým vstupem pro Yesternight, který oznamuje silný vstup do národní scény progresivního rocku. Píseň podporuje album plánované na jaro 2016, které v té době bylo ve fázi mixování. Video ke skladbě má profesionální, atmosférickou, ale ne triviální banalitu hudebních videí, vytvořil je režisér Andrzej Kaczmarek, ve kterém hlavní role hráli Dawid Hemke a Izabella Wasiniewska. Několik let pracovala kapela na materiálu alba, ale jen řada životních zvratů jim stále nedovolila jeho dokončení.

Nakonec bylo oznámeno, že album Yesternight s názvem "The False Awakening" bude vydáno 9. července 2017 pod hlavičkou labelu 12 Sounds Production, a to v den jejich návratu na koncertní pódium po několika letech ticha. Kapela Yesternight se u příležitosti XI Progressive Rock Festivalu v Toruně 2017 pochlubila novým albem "The False Awakening" a novým oficiálně vydaným singlem k písni "Solitude". Hudbu zdobí video, jehož autory jsou Pavel Sokolov a Kristina Sokolova. Trio kapely v Amfiteátru Etnografického muzea v Toruně dne 9. července 2017 při živém vystoupení podporovali další muzikanti. Byla to zároveň premiéra jejich alba s názvem "The False Awakening". Byla to dobrá příležitost vidět kapelu naživo, protože moc často nevystupuje.

Album přináší téměř hodinu hudby plné emocí a každý příjemce atmosférického roku si doopravdy najde něco pro sebe. Stejně jako existují vzestupy a pády života jak u sinusové vlny, tak i skladby na tomto albu mají velmi odlišné klima. Jsou tam i dvě balady a kompozice poněkud silnější. Tam jsou také některé velké "úlety", které se konají přesně tehdy, když to posluchač potřebuje. Mají však takovou vlastnost, že k nim každý den přistupujeme jinak, v různých bodech života. Obálua alba "The False Awakening" realizoval výtvarník Andrzej Kaczmarek. Hudba je prací celého týmu Marcin Boddeman, Bartek Woźniak a Kamil Kluczyński.

Kapela pak v roce 2018 vystoupila na 4. ročníku ProgRockFest v Legionowě, Polsko, který se konal ve dnech 16. a 17. března 2018. Zahráli si tam společně s kapelami Galahad, Lizard, The Ryszard Kramarski Project, Metus a proAge.

Album získalo ocenění jako nejlepší progresivní album roku 2017. Členové kapely neskrývali svou radost a emoce a při předávání se zmínili, že již vytvářejí nové zvuky pro to, co přijde příště. Cenu obdrželi na slavnostním předávání cen na 12. ročníku festivalu Rock Progressive Tomasze Beksińskiego v Toruni.

Kapela Yesternight se přiřadila k neo-prog skupinám, které se objevily v Polsku (zvláště Collage, Believe, Satellite, After, Amarok, Quidam a Millenium), které převzaly britskou šablonu neo-progu a proměnili ji v něco, co má své vlastní charakteristické rysy. Zvuk kapely Yesternight lze snad označit pojmy prog-metal lite, crossover prog, heavy prog nebo moderní neo-progresivní rock. Kolekce osmi písní prvního alba se pohybuje mezi všemi výše uvedenými polskými kapelami, ale také zrcadlí těžší, moderní polsko-prog zvuky, kterými v poslední době přispěly například kapely Votum, Retrospective, Osada Vida a Acute Mind.

Zpět
Členové:
Marcin Boddeman - Vocals
Bartek Woźniak - Guitars, Keyboards
Kamil Kluczyñski - Drums
Hostující členové:
Andrzej Neumann - Bass
Tomek Znyk - Keyboards

Bývalí členové:
Paweł Balcer - Keyboards
Bartosz Styś - Bass

Členové Marcin Boddeman
(Narozen ***)
Vocals


Marcin je polský zpěvák a člen kapely Yesternight. Jeho dobrodružství s hudbou a zpěvem začalo velmi pozdě až ve věku 15 let. První hudební žánr, který jej okouzlil a se kterým udělal první zpěvácké pokusy, bylo blues. První člověk, který jej přivedl směrem ke zpěvu, byl velký skladatel, kytarista a přítel Jacek Piotrowski. Naučil jej, co má poslouchat a co zpívat, aby se rozezpíval. Jako každý zpěvák má i své vokální idoly, které jej neustále inspirují. Patří k nimn Stevie Wonder, Paul Rodgers, Kazimierz Lux, Sting... a jeho učitelka, se kterou se celou dobu učil zpívat, velká zpěvačka Joanna Zolkik - Zagdańska.
Členové Bartek Woźniak
(celým jménem Bartłomiej Woźniak)
(Narozen ***)
Guitars, Kayboards


Bartek je polský hudebník, hrající na kytaru a klávesy. Kromě členství v kapele Yesternight také od roku 2012 působí v intergalactické psychedelické rockové kapele The White Kites z Warsawy, která produkuje tradiční britský rock z 60. a 70. let (Pink Floyd, Robert Wyatt, The Zombies, Genesis). The White Kites vydali první album "Missing" v roce 2014.
Členové Kamil Kluczyñski
(Narozen ***)
Drums


Kamil je polský hudebník a hráč na bicí a perkusion. Je členem kapely Yesternight od jejího vzniku. Dříve nahrával s kapelou KTO TO z Legnicy (od roku 1993). V současné době je i členem další progresivní polské formace Art of Illusion, opět z města Bydgoszcz. Hostoval také na desce "Devotion" z roku 2012 polského hudebníka Adama Płotnickiego.Spolupracoval také s kapelami Plotnicky a Infernalia.

Na bicí začal hrát již na základní škole, pravděpodobně v šesté třídě. Od dětství se zajímala o hudbu a založení kapely bylo pro něj něco přirozeného. Už ani neví, proč se rozhodl zvolit bicí místo kytary. Možná proto, že kytarista už v kapele byl... První dva roky cvičil sám a snažil se napodobovat další bubeníky, opravdu seriózní hraní začalo však pod vedením učitele, který mu ukázal, kolik věcí tehdy dělal špatně.

Vyrůstal hlavně na hudbě kapel jako Led Zeppelin, Deep Purple, Jethro Tull, Black Sabbath, Queen, Pink Floyd či Nazareth. jako svého koníčka uvádí zájem o mapy, atlasy, globusy... a rád cestuje. V každém volném okamžiku utíká ze země a objevuje nová místa.
Členové Andrzej Neumann
Bass

Andrzej je polský hudebník a hráč ny basovou kytaru. Kromě hostování na koncertech Yesternight také spolupracuje s hudebníkem nazývaným "Buskin’ Jack", což je přezdívka Jaceka Herzberga, bluesmana z Bydgoszcz, zakladatele a leadera něolika kapel. Jejich společný projekt má název "Buskin’ Jack & Green Company”.
Členové Tomek Znyk
(rodným jménem Tomasz Znyk)
Keyboards


Tomek je polský hudebník a hráč na klávesové nástroje.

Zpět
Studiové desky:
2017 The False AwakeningSkupina:
Marcin Boddeman - Vocal
Bartek Woźniak - Guitars, Keyboards
Kamil Kluczyński - Drums
Hosté:
Tomasz Znyk - Bass
Karol Tomas - Vocals (01,03,07,08)
Dorota Tomas - Vocals (05)
Filip Wisniewski - Vocals (07)
The False Awakening
Vyšlo 8. července 2017, 12 Sounds Production/Progressive Promotion Records, TSP CD001 (Poland)

Seznam skladeb:
01. The False Awakening (Bartek Woźniak) (2:47)
02. My Mind (Kamil Kluczyński/Bartek Woźniak/Marcin Boddeman) (4:30)
03. Who You Are (Bartek Woźniak/Kamil Kluczyński/Marcin Boddeman) (6:07)
04. Solitude (Marcin Boddeman/Bartek Woźniak) (4:56)
05. About You (Bartek Woźniak) (6:32)
06. To Be Free (Marcin Boddeman/Bartek Woźniak) (5:04)
07. Yesternight (Bartek Woźniak/Marcin Boddeman) (7:03)
08. Lost (Bartek Woźniak) (5:26)
09. Just Try! (Bartek Woźniak/Kamil Kluczyński/Marcin Boddeman) (11:31)
Total Time: (54:00)

Artwork: Andrzej Kaczmarek

Zpět

Kamil Kluczyński, Marcin Boddeman a Bartek Woźniak
Kamil Kluczyński, Marcin Boddeman, Andrzej Neumann, Bartek Woźniak a Tomek Znyk v Legionowo


Yesternight pozdravuje z Amsterdamu!


Kamil Kluczyński, Marcin Boddeman, Andrzej Neumann, Bartek Woźniak a Tomek Znyk

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.yesternight.com.pl/

http://www.facebook.com/yesternightband
http://www.myspace.com/yesternight
http://12sounds.com/yesternight


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  7.4.2019 
Menu Poslední aktualizace: 21.5.2020
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!