Progress rock - XYZ
               

XYZ (Ex Yes/Zeppelin) byla anglická krátce existující rocková superskupina, která byla založena koncem roku 1980. Název XYZ vznikl z eX-Yes- & -Zeppelin, t.j. skupina skládající se z dřívějších členů skupin Yes a Led Zeppelin. Rok 1980 i tak nebyl pro rock skvělým rokem, když se "dočasně" rozešli Yes i Led Zeppelin, první kvůli rozpadu během neúspěšného následovníka alba "Tormato", druhý po smrtí Johna Bonhama. V té době tak právě naskočily na mrtvu kolej dvě oblíbené kapely a přání některých konečně vidět živé Led Zeppelin v létě 1980 bylo zmařeno Bonhamovou předčasnou smrtí. Hudební podnebí bylo těžké, problémy se závislostmi byly na denním pořádku a hudba se vlivem nástupu punku měnila. Jimmy Page byl citově zničený, a to jak smrtí svého přítele a spoluhráče, tak i koncem své kapely. Led Zeppelin se oficiálně rozpustili 4. prosince 1980.

Yes byli rozladěni z reakcí na album "Tormato", které vyšlo v září 1978. Jejich zvukař Eddie Orford již tehdy působil u Mars a nebyl k zastižení, takže každý hudebník měl svého zvukaře, což ve výsledné produkci podle členů kapely dopadlo katastrofálně. Třeba skladba "Arriving UFO" se mohla na oncertech stát jednou z nejlepších skladeb, ovšem na desce dopadla strašně. Album se tentokrát nenatáčelo ve Švýcarsku, ale v domovině ve studiu u Mickyho Mosta v St. John's Wood. Soudržnost mezi jednotlivými členy kapely byla rozpolcena. Ovšem i doba tehy Yes nepřála, neboť všude kolem již zamořil hudební ovzduší všudypřítomný punk.

Zpočátku to všechno s kapelou vypadalo normálně. Jejich živá vystoupení z tehdejší doby podle některých patřila k těm nejlepším vůbec, využívala při turné otočné jeviště Michaela Taita. Fanoušci se na koncerty je hrnuli a jedna skladba, "Don't Kill The Whale" se v britském žebříčku v září 1979 dostala na pozici #36. Pak se ale kolem kapely rozhostilo ticho. Během roku 1979 Rick Wakeman nahrál své sólové album "Rhapsodies", vyšlo v červnu. V listopadu realizoval Steve Howe svůj druhý sólový pokus "The Steve Howe Album". Poté se kapela rozhodla, že odjede do Paříže natáčet další desku Yes. Paříž se však stala osudovou destinací pro kapelu.

Původně měli natáčet na jihu Francie na Riviéře, ale členové se přemístili do Paříže, kterou považovali za důležitější. Dostali nového producenta Roye Thomase Bakera, který slavil čerstvé úspěchy s Queen, ale nebylo to ono. S kapelou si nesedl, doprava do studia během dopravních špiček byla problematická, a navíc producent nahrávka často prerušoval. To mělo za následek, že se někteří členové s neradostí vydávali do studia. Vše nakonec vyvrcholilo, když si Alan White vyšel projet na kolečkových bruslích a zlomil si kotník. Rick s Johnem se začali občerstvovat v baru a zkoušení dali vale. White si zlomil kotník o Vánocích 1979 a to vlastně znamenalo konec tohoto nahrávacího projektu.

Po Vánocích se štáb kapely sešel v Redan Studios za Queensway v londýnské čtvrti Bayswater a všichni čekali, až se dozví, kdo ještě ve skupině zůsává. Rick a Jon prohlásili, že už nejsou v kapele. Kapela se ještě nerozpadla a začly se podnikat kroky k záchraně kapely. V květnu 1980 přišla ohromující zpráva, že dva začínající hudebníci, v popovém světě známí jako The Buggles (jejich jediným hitem byla píseň "Video Killed The Radio Star"), se připojují k Yes. Reakce byla bleskurychlá, ale zpráva nebyla přijakta nijak příznivě. Nahráli a vydali desku "Drama", ale problémy týkající se managementu a financí, které měly podíl na odchodu Ricka a Jona, neskončily. Po turné k "Drama" si v lednu 1981 čerství nováčci už plánovali odchod.

Tváří v tvář klesajícím prodejům a klesající fanouškovské základně se Yes rozpadli a Downes se připojil ke kytaristovi Stevu Howeovi v nové superskupině s názvem Asia s bubeníkem ELP Carlem Palmerem a bývalým basistou a zpěvákem King Crimson Johnem Wettonem. Takže Squire a White zůstali bez projektu. Basista Chris Squire a Alan White chtěli pokračovat ve spolupráci, a žili docela blízko Jimmyho Page v Surrey v Anglii. Kapela XYZ se dala dohromady poté, co se Squire náhodně setkal s Pageem na večírku krátce před Vánocemi 1980. "Setkal jsem se s ním na vánočním večírku," vzpomínal Squire v roce 2010. "Řekl mi, že by rád začal znovu hrát, aby se po Johnově smrti dostal z deprese." Všichni tři se sešli a začali v únoru jammovat, od dubna 1981i i s klávesistou Dave Lawsonem, bývalým hráčem na klávesy a zpěvákem Greenslade.

Squire byl hlavním skladatelem skupiny. Page věřil, že skupina potřebuje silného zpěváka, a vyhledal bývalého frontmana skupiny Led Zeppelin Roberta Planta. Plant se zúčastnil jedné zkoušky XYZ dne 25. února 1981, ale rozhodl se nepřipojit ke skupině s odvoláním na jeho nechuť ke komplexnosti hudby a kvůli stále hlubokému zármutku z nedávné smrti svého dlouholetého přítele z Led Zeppelin, bubeníka Johna Bonhama. Jiné zdroje tvrdí, že napsané písně zabloudily na neznámé území, protože Squire a White vtáhli Page do mnohem složitějšího nezmapovaného území - proměnlivé rytmy, breaky a nástupy a měnící se klávesové obraty - charakteristické znaky progrocku a Yes. Plant považoval tento materiál mimo svou komfortní zónu a trochu příliš "záludnou" na jeho vkus. A tak byl Plant najednou mimo.

Steve Howe si vzpomíná, že po turné "Drama" si kapela prošla tříměsíčním obdobím prázdnoty a nejistoty. "Začali jsme si lámat hlavy jestli vydržíme pohromadě, jestli pro nás bude Trevorn Horn produkovat nebo odejde a kam do toho zapadne Jimmy Page! A zvěsti začaly kolovat."

"Měl jsem velkou úctu k hudbě Yes, jak přesná byla," řekl Page pro Rolling Stone v roce 2012. "Dali jsme se dohromady, měli nějaké zajímavé věci. Bylo to pro mě náročné, ale dostal jsem se tam. Měl jsem nějaký materiál, který jsem jim přinesl. Byla to dobrá synchronicita... Chris pro to měl toto nádherné jméno: XYZ, protože to bylo ex-Yes a ex-Zeppelin. Pak bylo jasné, že jsem byl prostředníkem, který se spojil s Robertem [Plantem], zda by se nechtěl stavit a poslouchat. Samozřejmě jej to vůbec nezajímalo".

Někteří měli zasvěcené informace a zaslechli tak něco o XYZ - Robert Plant, Jimmy Page, Chris Squire a Alan White. Mnozí nervózně očekávali další zprávy. Mezitím se připravovaly velké koncerty, které prosazovali: The Rolling Stones, Springsteen, AC/DC... nejžhavější turné těch největších kapel. Ale nějak v tom zanikly informace o XYZ, nikde nic ve zprávách.

"Složili jsme spoustu písní, Chris a já, a ukázali jsme je Jimmymu," řekl White pro Hit Channel v roce 2012. "Šli jsme večer do Jimmyho domu a zkoušeli nějaké věci a znělo to opravdu dobře." Různé zdroje uvádějí data od února do dubna 1981, že zkoušeůi jako trio, poté jako kvartet v domácím studiu Squire na sérii demonahrávek včetně "Mind Drive", "Can You See" a "Telephone Secrets." Nepřipojením Planta se ze Squireho a Davida Lawsona stali také zpěváci, ale počáteční elán a nadšení začaly s postupujícími zkouškami slábnout. Spory o vedení mezi Brianem Laneem z tábora Yes a Peterem Grantem z tábora Zeppelin tomu nepomohly. nakonec si obě strany uvědomily, že se to vyvíjelo špatným směrem, aniž by to Plant mohl spojit, a vydaly se každá svoji cestou. Bez Planta a vyřešení smluvních otázek o tom, kdo by měl skupinu řídit, zda Peter Grant nebo Brian Lane, byl celý projekt krátce poté odložen.

Nahrané zkoušky z té doby vyprodukovaly některé provokativně vzácné relikvie, které se konečně vynořily v ilegálním undergroundu a jsou snadno dostupné pro zkušeného internetového surfaře. Pásky z tehdejších nahrávek nějak pronikly mezi bootlegy už dávno. Po celá léta kolovaly mezi tvrdým jádrem fanoušků Yes a Zeppelin, ale kvůli kouzlu YouTube je mohou streamovat i ostatní. Třebas písně "Mind Drive" a "Fortune Hunter". První byla později přepracována na albu Yes z roku 1997 "Keys to Ascension 2" a druhá byla použita na desce The Firm z roku 1986 nazvané "Mean Business".

S budoucností projektu XYZ ve stadiu spánku, Squire a White nahráli v říjnu 1981 ve Squireově domě, New Pipers, některý z více dokončených materiálů, které pak skončily na vzácném vánočním singlu dvojice Squire/White s názvem "Run With The Fox", ještě před založením Cinema (noví Yes), s kytaristou Trevorem Rabinem a klávesistou Tonym Kayem. Rabin se nejprve pokusil přepracovat materiál XYZ spolu se svými sólovými písněmi pro novou skupinu. Cinema se pak stalo reformací Yes s připojením zpěváka Jona Andersona a nahrávkou alba "90125" v roce 1983.

Není jasné, co z materiálu XYZ se dostalo na reunionové album Yes "90125", ale White v rozhovoru z roku 2008 uvedl, že "to byly začátky některých písní, které stejně skončily na dalším albu Yes". White také potvrdil v rozhovoru z roku 2012, že materiál XYZ byl použit na albu "90125". V roce 1984 se Jimmy Page připojil k Yes, včetně Squireho a Whitea na pódiu a během koncertu při jejich turné 90125Live ve Westfalenhalle v německém Dortmundu si za hrál skladbu "I'm Down".

Skladba "Fortune Hunter" skončila na albu Page/Rodgersovy kapely The Firm. Jeden z "nejsložitějších" kousků se konečně vynořil až o 15 let později jako "Mind Drive" na albu 1997 "Keys To Ascension2" od Yes. Pro mnoho fanoušků Yes to byla jejich poslední slušná originální píseň, kterou kdy vydali. Málokdo ví, že ji v úvodu osvěžil Jimmy Page. Ale to nebyl jediný přerušený Yes projekt této éry... Skladba "Can You See" byla přejmenována a upravena na "Can You Imagine" a objevila se na albu Yes z roku 2001 "Magnification". Z další demonahrávky se vyvinula skladba Yes "Song No. 4 (Satellite)", nezveřejněná nahrávka z Drama na nahrávce vydané na reedici alba z roku 2004.

"Hudba byla opravdu dobrá," řekl Page v rozhovoru pro Radio.com. "Je to první věc, kterou jsem udělal poté, co jsme ztratili Johna Bonhama." Squire je i nadále hrdý na hudbu z přerušených relací s Pagem. "Byli to jen demonahrávky. Nic nikdy nebylo dokončeno, ale nějak se dostaly ze studia některým zvukařem nebo někým v určitém okamžiku," vzpomínal. "Nejsou to hotová díla, pokud je vysledujete. Jsou docela vzrušující. Pokud máte zájem, stojí za to se po nich ohlédnout." Page souhlasí, dokonce říká, že stále doufá, že se hudba v určitém okamžiku dočká oficiálního komerčního vydání. "Řeknu vám, že materiál byl dobrý," řekl v rozhovoru pro Rolling Stone. "Mám vícestopé pásky. Doufám, že spatří denní světlo." Page nezavrhl možnost vydání materiálu XYZ. Squire tuto myšlenku sice podpořil, ale řekl, že Page s ním tuto záležitost nediskutoval. A zdá se, že po úmrtí Chrise Squireho, je tato možnost definitivně pohřbena.

Jimmy Page prohlásil 30. října 2020, že „všechno jsou to spekulace", zda se kazety XYZ, série demonahrávek z roku 1981, které nahrál se dvěma tehdejšími členy Yes, dočkají oficiálního vydání. "Bohužel jsme nyní ztratili [basistu Yes] Chrise [Squire]," uvedl kytarista pro Rolling Stone. "Bylo to něco, v co jsem vždy doufal, že se udělá jako nějaký projekt, který realizuji s ním a [Yes bubeníkem] Alanem Whitem. Neestojí za to o tom ani mluvit, protože jsou to jen spekulace. Neměl jsem šanci opravdu poslechnout si ty věci a vidět přesně to, co máme a co nemáme. Nemám jejich žádnou namixovanou verzi. Pokud ano, nejsem si úplně jistý, kde jsou nyní."

Page jinak nadchlo jeho krátké působení v superskupině, nayývané XYZ, aby odráželo jejich bývalé (X) členství v Yes (Y) a Led Zeppelin (Z). Trio hrálo společně během přechodného období pro všechny zúčastněné, Yes se tehdy rozpadli po jejich turné Drama a Zeppelin se rozpadli po smrti Johna Bonhama v roce 1980. Page pak dodal, že jej zaujala vyhlídka na hraní se dvěma prog-rockovými legendami, byla to jeho první skutečná hudební spolupráce po rozpadu jeho kapely.

   Některé ukázky jsou k poslechu na stránce:
   https://forums.ledzeppelin.com/topic/10971-chris-squire-on-xyz-with-jimmy-page-and-alan-white/


Členové:
Jimmy Page - Guitars (ex-Led Zeppelin)
Chris Squire - Bass Guitar, Keyboards, Vocals (Yes)
Alan White - Drums, Percussion (Yes)
Dave Lawson - Keyboards (ex-Greenslade)
Bývalí členové:

Členové

(narozen 9. ledna 1944, Heston, Middlesex, England)
Guitars (ex-Led Zeppelin)


James Patrick "Jimmy" Page je anglický hudebník a skladatel a je považován za jednoho z nejlepších rockových kytaristů všech dob. V roce 1968 byl zakládajícím členem kapely Led Zeppelin. Předtím v letech 1966 až 1968 působil v The Yardbirds a už dávno předtím byl jedním z nejvyhledávanějších studiových hudebníků ve Velké Británii. V roce 2005 mu byl udělen Řád britského impéria.

Je také považován za praotce stylu "heavy metal“, v rockové muzice nejen zvýšením, v té době akceptované hladiny zvuku elektrické kytary, ale hlavně osobitými kytarovými riffy, novou metodou nahrávaní rytmických základů a precizní technikou při zpracovaní studiové produkce. V roce 2012 magazín Rolling Stone vyhlásil tohoto kytaristu za nejlepšího na světě v žebříčku 100 Greatest Guitarists of All Time. Ve starší verzi žebříčku obsadil až deváté místo.

Jimmy Page byl dvakrát uveden do Rokenrollové síně slávy, a to jako člen skupiny The Yardbirds a také jako člen skupiny Led Zeppelin.

     Více na adrese: The Firm - Jimmy Page

Členové

(Celým jménem Christopher Russell Edward Squire)
(Narozen 4. března 1948 London, England,
Zemřel 27. června 2015, Phoenix, Arizona, USA)


Chris Squire byl anglický hudebník a baskytarista progressive rockové skupiny Yes. Do své smrti byl jediným členem skupiny, který se objevil na všech albech skupiny.

Dne 19. května 2015 byla Chrisu Squireovi diagnostikována rakovina krve - leukémie. Ve věku 67 let zemřel v sobotu 27. června 2015 ve svém domě ve státě Illinois, USA, Chris Squire, baskytarista, skladatel a jeden ze zakládajících členů britské kapely Yes. Rodák z Londýna naposledy vydechl ve Phoenixu v americké Arizoně, když prohrál svůj boj s akutní leukémií, kterou mu diagnostikovali v květnu tohoto roku. Členové skupiny Yes v oficiálním prohlášení uvedli, že byl tmelem, který kapelu držel pohromadě v celé její historii.

     Více na adrese: Chris Squire

Členové
(Narozen 14. června 1949, Pelton, County Durham, UK)
Drums, Percussion


Je anglický rockový bubeník známý nejznámější jako člen progresivní rockové skupiny Yes.

Alan White se objevil na více než padesáti albech, když spolupracoval s umělci jako John Lennon, George Harrison, Joe Cocker, Ginger Baker a The Ventures a mnoha dalšími. Hrával ve skupinách The Alan Price Set, The Plastic Ono Band Johna Lennona, Yes, Circa, The Syn a v projektu s Tony Levinem a Davidem Tornem. Nahrával rovněž sólové desky.

V roce 2005 Alan založil novou kapelu příhodně nazvanou White, která vydala své debutové album v lednu 2006. White pravidelně vystupuje v oblasti Seattlu, když mu to dovolí čas. V posledních letech Alan vystupoval s řadou umělců jako Spencer Davis, The Ventures, Charlie Daniels a Eddie Money, z těch nejdůležitějších. V roce 2007 Alan hrál po boku Keith Emersona, Simona Kirka a Yes basisty Chrise Squirea na Ahmet Ertegün vzpomínkové show, jako součást zahajovacího vystoupení před Led Zeppelin. Také realizoval řadu bicích klinik po celé zemi a po celém světě, aby povzbudil a učil ostatní bubeníky.

     Více na adrese: Alan White

Členové
(celým jménem David C. Lawson)
(Narozen 25. dubna 1945, Alton, Hampshire, England)
Keyboards, Vocals


Dave je anglický klávesista a současný skladatel, který se proslavil zejména v 70. letech jako člen britské progresivní rockové skupiny Greenslade.

Vyzáblý Dave Lawson s dlouhými vlasy a charakteristickou ofinou nebyl v době vzniku Greenslade jen velmi zručným hráčem, ale skládal nápadité melodie a stejně jako Greenslade byl schopen psát i texty. Zpíval spíš nadšeně než dokonale, ale zajímavým pronikavým, někdy trochu skřípavým, skřehotavým hlasem. Nelíbil se sice každému, rozhodně však nezněl jako někdo jiný.

Lawson také složil a spolukomponoval hudbu s Ronnie Bondem a Davidem Dundasem pro mnoho filmových a televizních reklam, včetně reklam pro British Gas, Coco Pops, Philips, Le Coq, Bird's Custard, Braun, Blueband, Britannia, Philip Morris, Accurist, Atari, Dixel, Dulux, Roxy, Mintguard, Bonjour, Ellermans, Wilkinson Sword, Foster Grant, Alpine, Wash'n Dye, Arctic Lite nebo Yves St. Laurent Kouros a další.

Lawson má v současné době rozsáhlé studio zvukového designu s jedním z největších soukromě vlastněných systémů Synclavier a syntezátory v Evropě.

     Více na adrese: Greenslade - Dave Lawson


Dochované nahrávky:
1999 XYZ - Cinema 90XYZ
1997 After The Crash
0000 XYZ (bootleg)
0000 XYZ Demos (bootleg)


XYZ:
Jimmy Page - Guitars
Chris Squire - Bass Guitar
Alan White - Drums, Percussion

YES:
Chris Squire - Bass Guitar
Alan White - Drums, Percussion
Tony Kaye - Keyboerds
Jon Anderson - Vocals
Trevor Rabin - Guitars

CINEMA:
Chris Squire - Bass Guitar
Alan White - Drums, Percussion
Tony Kaye - Keyboerds
Trevor Rabin - Guitars

Diskografie XYZ - Cinema 90XYZ
Vyšlo 1999, Highland, HL294/295 (Japan)

Seznam skladeb:
Disc 1 (73:16):
01. Believe It (4:32)
02. Telephone Secrets (7:34)
03. Instrumental (Mind Drive) (4:45)
04. Fortune Hunter (instr.) (4:09)
05. Telephone Secrets (instr.) (7:33)
06. Make It Easy (instr.) (6:14)
07. I’m With You (6:15)
08. Moving In (5:30)
09. Moving With The Times (4:03)
10. Changes (3:46)
11. Girl It Ain’t Easy (4:01)
12. Hold On (4:27)
13. Fools (5:36)
14. Who Were You With Last Night? (4:51)

Disc 2 (72:45):
01. Mussorgsky excerpt "Promenade" (1:58)
02. Marmony (3:38)
03. Tonight’s Our Night (4:29)
04. Owner Of A Lonely Heart (5:12)
05. Would You Feel (5:04)
06. Baby I’m Easy (5:20)
07. It’s Enough (3:34)
08. Lonely Girl (4:04)
09. Turn It On (5:09)
10. Heart Beat (1:49)
11. Slow Dancer (4:56)
12. Don’t You Know (8:37)
13. Make It Easy (7:38)
14. Open Your Door (4:50)
15. I’m Down (6:27)
Total Time: (146:19)
Disc 1, tracks 01-04: XYZ Demos '81
Disc 1, track 05: Yes Demo '80
Disc 1, tracks 06-14, Disc 2, tracks 01-11: Cinema Demos '82
Disc 2, tracks 12-14: Cinema studio session '82
Disc 2, track 15: Yes with Jimmy Page live in Dortmund 6/24/84
Track 2-02 is actually called "Marmony". Misspelling

První čtyři skladby na CD1 představují demo XYZ z roku 1981, na kterém se představili Jimmy Page, Chris Squire a Alan White z Yes. Byl to rok, kdy Zeppelin i Yes skončili, Zeppelin po Bonhamově smrti a Yes po katastrofálním britském turné Drama s jejich "Buggles" sestavou. Tyto čtyři písně, z celkem devíti hlášených, se vynořily v roce 1997 a byly vydány dříve na "After The Crash" u Midas Touch, která také obsahovala několik ukázek Roberta Planta. Tento titul z Highland má stejný zdroj, ale z bodu pohledu Yes.

Demo XYZ jsou velmi dobrý zvukový základ. Je to trochu syčivé, ale příjemné. Délka, kterou tyto písně mají, je vzhledem k tomu, že XYZ nikdy oficiálně neexistovali, pozoruhodná. První píseň "Believe It" napsal Chris Squire a byla oficiálně vydána pod novým názvem na albu Yes "Magnification" jako "Can You Imagine". Třetí demo bez názvu je píseň Alana Whitea, která byla použita pro píseň "Mind Drive" na albu "Keys To Ascension 2" z roku 1996 a v roce 2001 u Keystudio. Poslední skladba XYZ "Fortune Hunter" je opět píseň Chrise Squirea, kterou si Jimmy Page vypůjčil a přepracoval pro album skupiny The Firm.

Druhá skladba "Telephone Secrets" (také "Telephone Spies") byla instrumentální skladba, kterou napsal Chris Squire ještě před tím, než se zformovala sestava pro album "Drama". Původní nahrávka se objevila na reedici "Drama" z roku 2004 pod názvem "Song No. 4 Satellite". Vydání Highland má dvě samostatné verze. Jedna je z roku 1980 nahraná jako tři skladby s Whiteem a Howem hned po Andersonově a Wakemanově odchodu. Druhá verze je o rok později s příspěvky Jimmyho Page a nabízí se tak srovnání, jak dva mistrovští kytaristé řeší stejné číslo.

Zbytek tohoto vydání se skládá z ukázek Trevora Rabina, když Yes ještě fungovali pod názvem Cinema v roce 1982, ještě předtím, než se Anderson vrátil a nahráli album "90125". Kvalita zvuku je syčivé mono a jsou zajímavé pro extrémní Rabinovy fanoušky. Zajímavá je také závěrečná píseň na druhém disku "I’m Down", která představuje poslední přídavek koncertu Yes v červnu 1984 v německém Dortmundu. Page se připojil k Yes a energicky zacvičil s písní, když zahrál sólo velmi podobné písni "Immigrant Song". XYZ demo je velmi zajímavé slyšet, Pageovo hraní je velmi podobné jeho hře na "In Through The Outdoor" nebo na soudtracku k filmu "Death Wish II". Říká se, že kapela se rozpadla, když Robert Plant o projekt neprojevil žádný zájem.

Skupina:
Jimmy Page - Guitars
Chris Squire - Bass Guitar
Alan White - Drums, Percussion
Robert Plant- Vocals
Hosté:
Diskografie After The Crash
Vyšlo 1997, Midas Touch, MD 72911 (ITA)

Seznam skladeb:
London, United Kingdom. 27th February 1981:
01. Instrumental 1 (Studio Demo 81 XYZ) (4:51)
02. Instrumental 2 (Studio Demo 81 XYZ) (4:15)
03. Untitled 1 (Studio Demo 81 XYZ) (4:40)
04. Untitled 2 (Studio Demo 81 XYZ) (7:50)
London, United Kingdom. 1st October 1984:
05. Easily Lead (Shaken & Stirred 1985 Outtake Robert Plant) (2:38)
06. Pink And Black (Shaken & Stirred 1985 Outtake Robert Plant) (3:50)
07. Trouble Your Money (Shaken & Stirred 1985 Outtake Robert Plant) (3:49)
08. Hip To Hoo (Shaken & Stirred 1985 Outtake Robert Plant) (4:54)
09. Sixes And Sevens (Shaken & Stirred 1985 Outtake Robert Plant) (6:31)
10. Hip To Hoo/Doo Doo A Do Do/Trouble Your Money (Shaken & Stirred 1985 Outtake Robert Plant) (4:33)
London, United Kingdom. 1st March 1997:
11. Rude World (Rough Mix 1 Page/Plant) (3:43)
12. Rude World (Isolated Tracks Page/Plant) (6:38)
13. Rude World (Rough Mix 2 Page/Plant) (3:55)
Total Time (62:07)

XYZ recorded Live at New Pipers, Virginia Water, Surrey, UK, Unknown date, 1981
Když se Page a Plant chystali společně s Whitem a Squirem zkoušet novou kapelu, britský hudební tisk tuto zprávu ignoroval. Koneckonců, Zeppelin a Yes byli tehdy v době nové vlny na počátku 80. let považováni za dinosaury z minulé éry. Americký časopis Creem byl mnohem šťastnější a informoval o nové kapele XYZ (eX-Yes-Zeppelin). Zkoušky probíhaly asi týden. Asi po 15 letech tyto nahrávky poprvé spatřily denní světlo na romto CD a fanoušci rádi poukazovali na skvělý riff skladby "Mind Drive" - určitě jeden z geniálních riffů Page? Ano, ale zcela přesně. "Yes Keys To Ascention 2" vyšlo v roce 1997 a "Mind Drive" tam byla, aby dokázala, že se jedná o honosnou hudbu, kterou na XYZ přinesl Chris Squire.

Skupina:
Jimmy Page - Guitars
Chris Squire - Bass Guitar
Alan White - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie XYZ
Vyšlo 1981, bootleg

Seznam skladeb:
01. Mind Drive ()
02. Fortune Hunter ()
03. Can You See ()
04. Telephone Secrets ()

Yes with guest Jimmy Page, live in Dortmund, 6/29/1989
05. I'm Down ()
Total Time: (00:00)

Demo byly zaznamenané přerušeným projektem s názvem XYZ. XYZ byl zkratka pro ex-Yes a Zeppelin a hráli na nich Jimmy Page (kytara) z Led Zeppelin, Chris Squire (basa, zpěv) a Alan White (bicí) z Yes. Pocházejí z přehraných kazet 2. nebo 3. generace.

Skupina:
Jimmy Page - Guitars
Chris Squire - Bass & Vocals
Alan White - Drums
Hosté:
Diskografie XYZ Demos
Vyšlo

Seznam skladeb:
01. Mind Drive ()
02. Fortune Hunter ()
03. Can You See ()
04. Telephone Secrets ()
Total Time (00:00)

Studio demos 1981 after Led Zeppelin & Yes
Po rozpadu Yes Chris Squire a Alan White nahráli demo ukázky čtyř písní, když uvažovali o nové kapele s Jimmym Pagem z Led Zeppelin, rovněž po jejich rozpadu po Bonhamově úmrtí.  

  
Dave Lawson - KeyboardsOficiální stránky:    nejsou
https://en.citizendium.org/wiki/XYZ_(band)
https://ultimateclassicrock.com/yes-zeppelin-supergroup-xyz/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  28.11.2020 
Menu Poslední aktualizace: 25.11.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!