WHEEL - progressrock.cz


Zpět
Finská progressive metal skupina Wheel vznikla v roce 2015 v Helsinkách, když se zpěvák James Lascelles přestěhoval do Finska a díky náhodnému vystoupení ve finské talentové TV show ke konci roku 2014 se seznámil s folk-popovou kapelou Flute Of Shame, jádrem toho, co se stalo ranou fází kapely. Zvláště se spřátelil s kytaristou Saku Mattilou z finské kapely. Lascelles a Mattila navázali konverzaci po vystoupení u vychlazeného piva a se vzájemné lásky k progu a metalu vzniklo jejich přátelství. Mattila, veterán a jazzový hráč ve studiu, navrhl, aby se spojili a vytvořili kapelu s basistou Mikkem Määttä a bubeníkem Santerim Saksalou. Jejich první EP následovalo v dubnu 2015, bylo nahráno a produkováno s malým rozpočtem a za pouhé dva dny, a to byl začátek kapely, řekl později Lascelles. Písně byly vyřazeny z materiálu, který zpěvák napsal téměř před deseti lety, ale byl to začátek, který potřebovali. Láska členů k polyrytmům, různým riffům, abstraktním časovým rytmům a kapelám, které vidí věci jinak, vytvořil jedinečný zvuk, který se objevil na jejich prvním EP v dubnu 2015.

Pokud ale Wheel byly a jsou o něčem, pak je to jejich touha se stále vyvíjet. "Je to jako název kapely: pohyb vpřed, kontinuum věcí, cyklus, propojení, což je vlastně způsob, jakým píšeme hudbu." Spojení ke spolupráci přineslo své ovoce, když se v roce 2017 od kapely objevily dvě EP, jedno na jaře, druhé na podzim.

James měl několik domácích demo nahrávek, na kterých pracoval, a které se po měsících vylepšení a nových úpravách kapelou staly základem EP "The Path" z roku 2017. EP bylo původně plánováno jako demo a bylo nahráno za pouhé dva dny, ale nahrávání skladeb proběhlo tak dobře, že se rozhodli nechat si skladby profesionálně namíchat od jednoho z nejtalentovanějších finských producentů, Jesse Vainia. EP ukázalo další stmelení členů jako skupiny, na kterou je třeba upřít pozornost. První EP "The Path" přineslo komplexní, hudebně hutný a melodický zvuk, všechny tři skladby jsou opojnou, někdy závratnou jízdou, ale bez ohledu na linii, zůstává srdce písní neporušené. Fanoušci kapely by u nich mohli nalézt inspiraci od Tool, Karnivool a Radiohead.

"Píseň "The Path" je vlastně o procesu psaní písní." Lascelles dodává: "Kapela jako Tool byla pro mě určitou inspirací, ale byla to kapela A Perfect Circle, která mě jako první kapela obrátila k myšlence, že pokud jde o tvorbu písně, můžete si ponechat popové prvky a přitom stále něco dělat originální a úplně jiným způsobem. Také by tam měl být vždy prostor pro tu píseň... Největší výzvou je, že psaní trvá velmi dlouho, když jsem psal popové věci ve Velké Británii, ráno jsem mohl začít od začátku a do konce roku do dne, kdy budu mít plně vyprodukovanou skladbu s harmoniemi a texty, s těmito věcmi může to trvat tři až pět měsíců, než skladba získá konečnou podobu. Je to skutečná bitva, v tomto procesu se trháte na kusy, ale velmi nás trápí kontrola kvality a zajištění toho, abychom byli nejlepší, jak jen můžeme být".

Začátkem roku 2018 opustil skupinu Saku Määttilä, aby se mohl věnovat dalším projektům, nahradil jej Roni Seppänen. Wheel jsou známí svou pečlivou pozorností věnovanou detailům, zálibou v neobvyklých metrech a polyrytmech a jejich výbušnými živými vystoupeními. Absolvovali turné po Německu a Velké Británii a na rok 2018 si naplánovali další koncerty na podporu jejich nedávno vydaného dalšího EP "The Divide", které vyšlo 1. června 2018.

V návaznosti na drtivý úspěch jejich dvou EP "The Path" a "The Divide" vydalo kvarteto 22. února 2019 své debutové album "Moving Backwards". Jedná se o expanzivní a mysl tající směsici progresivního rocku, grunge a filmové hudby, která víří a mění se způsobem, které žádná kapela nikdy předtím neudělala...

Skladba "Vultures" nastavuje emocionální tón alba od počátku vykreslením obrazu temné a ponuré atmosféry, kterou má dnešní společnost, než se rozběhne poněkud napjatá a přesto umírněná píseň "Wheel". Všechny skladby mají stejnou intenzitu a atmosféru, kapele se daří udržovat tuto hybnost po celé album s vyvrcholením u skladby "Up The Chain", což je píseň inspirovaná nespočetnými politiky, generálními řediteli a veřejnými činiteli, kteří se na chudé dívají pohrdavě a zajímají se pouze o jednání s těmi, kdo jim mohou prosazovat jejich vlastní zájmy. Kapela také ukazuje těžší zvuk ve skladbě "Where The Pieces Lie". Jedná se o album, které je třeba poslouchat. Není to ten druh alba, který slyšíte jednou nebo dvakrát, a poté získáte celkový obraz. Každou minutu, když posloucháte toto album, zkoumáte nové podrobnosti ve vrstvených písních, což trvá nějakou dobu, ale písně se vás budou držet.

"Nejsme si úplně jistí, kam se vrtneme," pokrčil rameny zpěvák a kytarista James. "Nebo ať už je to metal nebo rock, protože je to obojí... nebo ani jedno ha ha! Je to obojí, jedno nebo druhé, podle toho, do kterého bodu na trati se chystáte. Karnivool jsou jednou z mých nejoblíbenějších kapel všech dob, stejně jako Radiohead a dokonce i Alice In Chains pro některé riffy. Fanoušci těchto druhů skupin určitě pochopí, o co se snažíme. Myslím, že s námi namísto nekonečného čekání na další album Tool jsme si mysleli, že uděláme jen to, co chceme slyšet!"

Dne 10. září 2019 kapela oznámila, že jejich basista Mikko Määttä se z osobních důvodů musel vrátit do Finska a nebude s nimi hrát zbývající koncerty na jejich turné se Soen a The Price Official. Dobrou zprávou je, že vystoupení budou pokračovat se superstar náhradníkem, basistou Aki Virtou, který má rád Mikka, naprosto ví, jak to udržet Wheel. Na poslední chvíli s nimi zahrál zkoušku ve Štýrském Hradci, aby byli hned připraveni vyjít na pódium. Ještě v říjnu kapela oznámila, že úžasný Aki Virta bude novým stálým basistou skupiny Wheel.

Roni Seppänen, který hraje na sólovou kytaru s Wheel od doby, kdy jsme začali psát "Moving Backwards", se rozhodl kapelu opustit, aby se soustředil na svou učitelskou kariéru a rodinu. Oznámení se objevilo 17. ledna 2020 a pro kapelu bylo těžké vidět jej odcházet, zejména s ohledem na to, jak dobře si všichni vedli, a na jeho neustále fantastické umělecké příspěvky pro kapelu. Hovořili o tom dlouho a plně respektovali jeho volbu. Roni se podílel na vývoji kapely a dokonce si vzal za úkol vycvičit svého náhradníka.

Ani ne za týden už kapela vítala příchod nového hráče na sólovou kytaru JC Halttunena. Po pečlivém zkoušení byli unešeni hrou JC, osobností a nadšením pro jejich hudbu. Nový kytarista usilovně pracoval na přípravě svých partů pro nadcházející turné, na které se kapela chystala vyrazit s novou sestavou v únoru.

S jejich prvním headlinerským turné plánovaným na únor 2020 a příslibem amerického turné, které na ně čeká v dubnu, se v té době dávaly dohromady instrumentální party mového materiálu pro nadcházející desku "Resident Human". Zpočátku byly vtěsnány do 10-týdenního nahrávacího období, jejich plány se však změnily, jakmile COVID-19 tvrdě zasáhl svět a skupina musela neustále překonávat měnící se údery.

Využili svůj přidělený čas ve studiu jako trio ve složení zpěvák a kytarista James Lascelles, baskytarista Aki Virta a bubeník Santeri Saksala poté, co kytarista JC na jaře přátelsky odešel. Ale už 1. prosince 2020 kapela představila nového sólového kytaristu skupiny Wheel, kterým se stal Jussi Turunen. Už od první chvíle ve studiu to u nich Jussi vyhrál, přesto s nim chtěli strávit ještě nějaký čas společně, než jsme se rozhodli. S Jussim pak Wheel dávali do kupy společně zárodky nového alba.

Na otázku, jak se Jussi cítil ke skupině, odpověděl: "Byl jsem poctěn, nadšen a zároveň vyděšen! I když jsem hrál mnoho různých hudebních stylů v různých kapelách, hudba Wheel byla mnohem těžší a komplikovanější než cokoli, co jsem kdy dělal. Okamžitě mi ale připadalo velmi přirozené hrát s těmito kluky, takže jsem se samozřejmě rozhodl tuto výzvu přijmout".

"Začátkem roku (2020) jsme žertovali, že to bude rok koncepčních alb progresivní hudby o COVIDu," směje se James. "A my jsme to nějak udělali... ale jde spíše o čas, který nám COVID umožnil najít sami sebe, než prozkoumat samotnou pandemii". Kapela pak dodává: "Zvukově jsme chtěli vytvořit album, které by bylo o něco drsnější než předcházející "Moving Backwards"; žijeme v době, kdy je možné upravovat a manipulovat téměř se vším a tentokrát jsme se rozhodli ne upravovat mnohem víc, než jsme se rozhodli ponechat tak; zdálo se nám, že tato mentalita dobře souvisí s tématem alba. Věříme, že to, co dává naší kapele jedinečnou chemii, je místo, kde leží groove mezi hráči a chtěli jsme, aby to posluchači mohli díky těmto nahrávkám skutečně cítili".

A tak je album "Resident Human" s tématy od zoufalého sbírání obsahu kultury kopírováním a využíváním v "Ascend" až po polarizovanou rétoriku obklopující hnutí Black Lives Matter v Americe v "Movement" deskou Wheel, která se prohrabuje výtržky událostí, které byly svědky úpadku v průběhu roku 2020, a něco vypovídá o naší omylné povaze. Téma alba je obrazovou dekonstrukcí lidstva, která se zhoršuje optikou roku 2020 a několik písní je inspirováno skladbou "Hyperion Cantos" od Dana Simmonse. Neustálým vláknem ve všech písních je to, že považují úzký aspekt toho, co to má být lidské, a to ve všech našich přednostech a celé naší ošklivosti.

Album "Resident Human" je plánováno k vydání 26. března 2021. Finskou skupinu podílející se na novém albu dnes tvoří James Lascelles (zpěv, kytara), Santeri Saksala (bicí), Aki ‘Conan‘ Virta (basa) a Jussi Turunen (sólová kytara). Dne 15. ledna 2021 vypustila kapela první singl s písní "Hyperion", druhý singl se skladbou "Fugue" se objevil 20. února 2021. Oba dva stojí za poslech. Skupina zakončila rok 2021 podporou skupiny Leprous po celé Evropě na svém výročním turné s rozsáhlými živými plány na celý zbytek roku 2022 a do roku 2023, kdy vydají své třetí studiové album.
Nové EP s názvem "Rumination" kapela ohlásila na čtvrtek 10. listopadu 2022 pod hlavičkou InsideOut Music! Nyní Wheel vydali první singl "Blood Drinker" z tohoto nového EP. James Lascelles vysvětluje: "Tato píseň je o tom, jak překvapivě často vrazi získávají obrovské množství pozornosti, novinářského pokrytí a slávy, zatímco jméno jejich oběti se v nejlepším případě stane poznámkou pod čarou."

Spolu s touto nahrávkou Wheel šťastně oznámili svoji celosvětovou smlouvu s InsideOutMusic. K tomuto podpisu kapela poznamenala: "InsideOut se zdá jako ideální pro Wheel, díky působivému seznamu kapel, které zastupují, a jejich milému personálu, který plně rozumí a podporuje druh hudby, kterou chceme produkovat. Vždy nám šlo o budování trvalých vztahů a v nadcházejících letech očekáváme skvělou budoucnost v úzké spolupráci s touto značkou." Šéf labelu InsideOut Music Thomas Waber k tomu dodává: "Jsme nadšeni z podpisu s Wheel a z budování úspěšné společné budoucnosti. Sledujeme je už nějakou dobu a zdá se, že je ten správný okamžik posunout je na další úroveň!" Na oslavu nového vydání a nastavení se Wheel vydávají na své úplně první rozsáhlé turné po Severní Americe společně s kapelami Apocalyptica a Leprous v průběhu září až října. Poté budou následovat další vystoupení s Apocalyptica ve Finsku v listopadu, než se k nim znovu připojí na masivní turné po Evropě na začátku roku 2023.
Kapela s potěšením odhalila další skladbu převzatou z jejich chystaného EP 'Rumination'. jedná se tentokrát o skladbu "Synchronise". Kapela ke skladbě uvedla: "Na této písni se pracuje posledních pět let, což je i na naše poměry opravdu dlouhé období těhotenství - nápad na C část a na závěr jsem měl už v roce 2017 a nakonec jsem přišel s tematicky vhodnými částmi k dokončení struktury na konci loňského roku".

James Lascelles o písni řekl: "Texty jsou o smíření - to je něco, co bych mohl velmi snadno přehnaně vysvětlit, ale nechci to všechno říkat o mně. Myslím, že toto téma je něco, s čím mnozí z nás zápasí, a přestože si nemyslím, že odpuštění je svévolné – existují případy, kdy je naprosto v pořádku neodpouštět; častěji než ne, je lepší nechat to běžet a uzdravit se, než viset na destruktivním hněvu, vině a bolesti. Nikdy mi nepřipadalo snadné psát pozitivní texty, ale pro tuhle skladbu to cítili naprosto správně".

Anglo-finští progresivní metalisté Wheel s potěšením oznámili 1. března 2024 vydání svého velmi očekávaného třetího studiového alba "Charismatic Leaders" 3. května 2024. K tomuto oznámení kapela uvedla na trh první singl "Empire" převzatý z alba. "Charismatic Leaders" bylo pečlivě vytvořeno tak, aby splňovalo stále se zvyšující měřítka Wheel, proto se nahrávání s inženýry/koproducenty Danielem Bergstrandem a Fredrikem Thordendalem (Meshuggah) protáhlo od srpna do prosince 2023. Konečný výsledek smíchaný Forresterem Savellem sjednotil všechny výdobytky toho, co přišlo dříve. Zpěvák a kytarista James Lascelles, hlavní kytarista Jussi Turunen a třetí album bubeníka Santeriho Saksaly představuje jejich dosud nejtěžší a nejuvědomělejší hudbu.

Zpěvák a kytarista James Lascelles komentuje skladbu: "Toto je pravděpodobně ta nejmetalovější skladba, jakou jsem kdy napsal - je pekelně intenzivní, když se nakopne, a stále nachází nové způsoby, jak vás praštit do tváře. Santeri v tomhle odvedl neuvěřitelnou práci s bicí stopou a hrát ji naživo dá ve zkušebně opravdu hodně práce. Textově jde o mediální impéria a jejich vliv na širší společnost - všichni jsme do určité míry ovlivněni, i když si to raději nepřipouštíme. Záležitosti, které vyžadují nuance, jsou prezentovány jako binární soubory a protichůdné pohledy jsou přetvářeny do karikatur - cíl, na který se musíme příliš často zlobit, ani neexistuje. V žádném případě nejde o nový fenomén, ale zdá se, že byl katalyzován moderním prostředím médií, internetu a populistické politiky. Jak můžete z nálady té písně vyčíst, tohle mě nesmírně štve a bylo pro mě katarzní to vybít."

"Charismatic Leaders" zabere necelých 50 minut a bude k dispozici jako limitované CD Digipak (také jako bonus obsahující skladbu Rumination EP) a 180g LP, obě obsahují na přebalu umělecká díla od Lucase Mayera (Long Distance Calling, Blackout Problems).

Zpět
Členové:
James Lascelles - Vocals, Guitars
Santeri Saksala - Drums
Aki 'Conan' Virta - Bass
Jussi Turunen - Lead Guitar (2020-dosud)
Bývalí členové:
JC Halttunen - Lead Guitar (2019)
Roni Seppänen - Lead Guitar (2018-2019)
Mikko Määttä - Bass (2015-09/2018)
Saku Mattila - Guitarts (2015-2018)


Členové James Lascelles
(celým jménem James Stephen Daniel Lascelles)
(Narozen 13. listopadu 1983, South London, England)
Vocals, Guitar


James Lascelles je Angličan žijící v zahraničí a je to mimořádně talentovaný a vysoce všestranný hudebník. Je znám jako zpěvák a jediný Brit v helsinské kapele Wheel založené v roce 2015. James za posledních deset let spolupracoval s úspěšnými finskými kapelami Wheel, předtím Flute of Shame nebo pěveckým projektem Shark Finns (mj. na deskách Stratovarius). Vystupuje ve výše zmíněných kapelách a pracuje jako sólový umělec, v duu nebo se svou kapelou Mudfish. Kromě toho James skládal a produkoval hudbu pro další umělce v různých stylech.

V roce 2013 a později, když létal mezi svým domovem ve Velké Británii a Helsinkami, aby hrál koncerty na akusticko-folkovém okruhu se starým studentským přítelem po Finsku, se Lascelles rozhodl přesunout se a zkusit štěstí v jiné zemi. Přesídlil přes tisíc kilometrů z Anglie do Finska, aby se věnoval hudbě jako kariéře. Po setkání s několika podobně smýšlejícími hudebníky v Helsinkách, jmenovitě s basistou Mikkem Määttäem, bubeníkem Santerim Saksalou a kytaristou Saku Mattila, kterého nakonec nahradil Roni Seppänen, se zrodili Wheel.

"Miluji to tady," říká, "miluji kulturu, stále čtete tolik úžasných věcí o Finsku a myslím, že mnoho zemí by se z toho místa mohlo hodně naučit."

Jeho první přiblížení k popové slávě přišlo ve formě zvědavě pojmenovaného tria Flute Of Shame, což je mučicí zařízení, středověký mechanismus. Pojmenování přišlo jako varování pro lidi, kterým se hudba nelíbila, byla to jejich snaha dostat z vězení kartu zdarma, pokud si lidi neužili to, co jsme dělali. Kapela se ocitla v populární finské TV show Tartu Mikkiina, což se zhruba překládá jako "Popadni ten mikrofon", ve kterém dva týmy soutěží o uhádnutí karaoke verze populární melodie.

Členové Santeri Saksala
(také jako Ministeri)
(Narozen ***, Helsinki, Finland)
Drums


Santeri je finský hudebník a hráč na bicí. V současné době je členem kapely Wheel. Působil také v hard-rockové kapele Jonna's Problem (2006) a v kapelách Ben Granfelt Band, Torpedo (spolu se zpěváke HIM Ville Valo) a Five Fifteen (2000-2002). Santeri pochází z Helsinek ve Finsku, navštěvoval školu Sibelius Lukio, později studoval na Pop&Jazz Konservatorio, Helsinki.

Santeri působí také jako člen kapely Alamaailman Vasarat (v překladu The Hammers of the Underworld/Kladiva podsvětí), což je avantgardní finská hudební skupina, která vznikla v roce 1997. Jejich hudba je ovlivněna evropským folkem, a rovněž tak styly klezmer, jazz a metal. Zakladatel kapely Jarno Sarkula zemřel 12. července 2020 v Portugalsku.

V roce 2013 hostoval na debutovém albu "Sing The Unspoken" finské skladatelky a zpěvačky jménem Irma Agiashvili. Jako host se rovněž zůčastnil dne 16. září 2016 tributního koncertu "Purple Night 2016 - Come Taste the Bands", který byl pořádán v Tavastia Club na oslavu kapel Deep Purpe, Rainbow a Tommy Bolina za účasti mnoha vystupujících.

Členové Aki 'Conan' Virta
(Narozen ***, Finland)
Bass


Aki je finský hudebník a hráč na basovou kytaru. V poslední době od roku 2019 je nejznámější jako člen kapely Wheel. Rovněž působí nebo působil v kapelách:

JonesAndYou - jako Aki "Conan" Virta - Bass
Roadog - Bass (2013-present)
Xenoverse - Bass
2018 "The Fall: Part I"

Dříve rovněž spolupracoval s kapelami:
Aurinkokettu - bass
2015 "Maisema"

Battle Beast - bass

Členové Jussi Turunen
(také Jussi "Hector" Turunen)
(Narozen ***, Sippo, Finland)
Lead Guitar


Jussi je finský hudebník a hráč na kytaru, působící jako nezávislý hudebník. Od 1. prosince 2020 se stal novým sólovým kytaristou finské skupiny Wheel.

Chodil do školy Valkealan lukio. Pak studoval na škole Stadia AMK, po níž následovala Metropolia University of Applied Sciences.

Jussi Turunen vydtupuje společně se zpěvačkou jménem Annika Eklund. Oba zpívají a hrají hudbu vhodnou pro každou příležitost od minulých desetiletí až po současnost. Annika je také připomínána pro svá vlastní alba, nejznámější je "Shanghai Lights". Společně žíjí v Sipoo od roku 2009.

Členové JC Halttunen
(celým jménem Janne-Christian Halttunen)
(Narozen ***)
Lead Guitar, Vocals


JC Halttunen je finský hudebník a kytarista, který krátce působil, v podstatě jen na koncertních vystoupeních na jaře 2020.

Od roku 2017 vystupuje v akustickém triu E.H.T., kde se sešli hudebníci Samy Elbanna (Guitar, Vocals), Janne "JC" Halttunen (Guitar, Vocals) a Mikko Tuliniemi (Vocals). Koncertuje také pod hlavičkou vlastní kapely JC Halttunen Band/Trio nebo doprovází m.j. také v duu zpěvačku Noora Louhimo & JC Halttunen, které vypomáhal na albu "Battle Beast" pod hlavičkou kapely Noora Louhimo Experience.

V roce 2015 hostoval jako doprovodný zpěvák na albu kapely Inkvisitor "Doctrine Of Damnation".

Členové
(Narozen 3. listopadu 1987, Helsinki, Finland)
Lead Guitar


Roni je finský hudebník a hráč na kytaru. Působil v kapele Wheel, ale pak dal přednost výuce hry na kytaru v Rock House, kde vyučuje od roku 2015. Působil v kapelách Devil I Know, Tracedawn, NorthWorld a zmínění Wheel.

Roni je z zkušený hudebník a učitel hry na kytaru s prokázanou historií práce v oboru managementu vzdělávání. Má diplom B.A. stupně v hudební pedagogice (Metropolia Ammattikorkeakoulu, 2008 – 2013), University of Applied Sciences, Helsinki, 2015-2019) a hudební vědě M.A. [Master of Arts] (University of Helsinki, 2019-2022). Roni má velké zkušenosti s koncertováním, práci ve studiu i s výukou. V roce 2012 působil jako vyučující v Rmo Tauko. Předtím od roku 2009 vyučoval v Siuntion Musiikkiyhdistys hru na kytaru a baskytaru, předtím působil jako hudební pedagog na Metropolia University of Applied Sciences.

V roce 2009 působil jako kytarista v kapele Tracedawn, s níž absolvoval dvě evropská turné a nahrál dvě alba "Lizard Dusk" (2012) a "Arabian Nights" (2012). V roce 2006 s kapelou Devil I Know jako kytarista nahrál jejich bezejmenné debutové album.

Působil v kapelách:
Wheel - Guitars (2018-2019)
2019 "Moving Backwards"
2018 "The Divide" (EP)
Tracedawn - Guitars (2009-2013)
2012 "Lizard Dusk" - Guitars
2009 "Ego Anthem" - Guitars
2009 "In Your Name" (Single) - Guitars

Trionfale - Guitars (2004-?)
2006 "Tomorrow" (Demo) - Guitars
2005 "The Fields Of Destiny" (Demo) - Guitars

NorthWorld - Guitars (2001-?)
2004 "Reign Of Thunder" (Demo) - Guitars
2004 "Covenant of Steel" (Demo)- Guitars
2003 "Rivers of Necrovore / Seven Pillars To Hell" (Demo) - Guitars

Členové Mikko Määttä
(Narozen ***)
Bass


Kromě Wheel působil v kapelách Five Fifteen a Huba, spolupracoval se zpěvačkami jménem Hanna Pakarinen, Syvä Sininen a Anna Hanski.

V roce 2014 se objevil jako basista na albu "Suojelusenke Suojelusenkeli - Joulun klassikot 2" labelu Warner Music Finland, které představilo několik vánočních koled a dalších mistrovských děl od klasické hudby až po popovou hudbu a jednu píseň od samotného Jarkko Aholy. Vše bylo v jednom stylovém balíčku za doprovodu Bratislavského symfonického orchestru pod taktovkou Davida Hernanda Rica.

Byl také členem projektu Huba vedeného zpěvákem Tuomasem Kailou, který probozoval styl funky se staršími doteky z Memphisu. Vydali alba "Huba" (2006) a "Arriving" (2008).

Členové Saku Mattila
(Narozen ***)
Lead Guitar


Saku je profesionální finský hudebník na volné noze, kytarista a učitel hry na kytaru z Helsinek. Je znám z působení v kapelách Resonance Band, Tölöläb a Wheel.

Vystudoval jazzové oddělení Sibelius Academy a Pop Jazz Conservatory a v průběhu let pracoval na mnoha projektech v divadle, ve studiu, televizi. Hrál v kapelách jako Leningrad Cowboys nebo Wheel.

Zpět
Studiové desky:
2024 Charismatic Leaders
2022 Rumination (EP)
2021 Resident Human
2019 Moving Backwards
2018 The Divide (EP)
2017 The Path (EP)
Ostatní nahrávky:Skupina:
James Lascelles - Vocals, Guitars
Jussi Turunen - Lead Guitar
Aki 'Conan' Virta - Bass
Santeri Saksala - Drums
Hosté:
Diskografie Charismatic Leaders
vyšlo 3. května 2024, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Empire (4:20)
02. Porcelain (7:12)
03. Submission (10:46)
04. Saboteur (9:01)
05. Disciple (4:12)
06. Caught In The Afterglow (1:12)
07. The Freeze (10:35)
Total Time: (47:18)

Engineers, Co-producers: Daniel Bergstrand and Fredrik Thordendal (Meshuggah)
Mixed: Forrester Savell
Artwork: Lucas Mayer (Long Distance Calling, Blackout Problems)

Skupina:
James Lascelles - Vocals, Guitars
Jussi Turunen - Lead Guitar
Aki 'Conan' Virta - Bass
Santeri Saksala - Drums
Hosté:
Diskografie Rumination
EP, vyšlo 11. listopadu 2022, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Blood Drinker ()
02. Synchronise ()Total Time: (00:00)Skupina:
James Lascelles - Vocals, Guitars
Jussi Turunen - Lead Guitar
Aki 'Conan' Virta - Bass
Santeri Saksala - Drums
Hosté:
Diskografie Resident Human
Vyšlo 26. března 2021,

Seznam skladeb:
01. Dissipating (11:52)
02. Movement (4:24)
03. Ascend (4:23)
04. Hyperion (12:09)
05. Fugue (4:32)
06. Resident Human (10:32)
07. Old Earth (2:17)
Total Time: (50:09)Skupina:
James Lascelles - Vocals, Guitar, Lyrics
Roni Seppänen - Guitars
Mikko Määttä - Bass
Santeri Saksala - Drums, Percussion
Hosté:
Yarin Gueye - Percussion, Djembe, Bongos
Diskografie Moving Backwards
CD/LP, vyšlo 22. února 2019, Odyssey Music Network, OMN19285/OMN19284 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Vultures (3:59)
02. Wheel (10:11)
03. Tyrant (10:00)
04. Up The Chain (6:52)
05. Skeletons (4:26)
06. Where The Pieces Lie (3:59)
07. Lacking (9:14)
Total Time: (48:41/40)

Recorded: Miikka Huttunen, Joel Pöllänen
Music, Producer: Wheel
Producer, Recorded: James Lascelles
Management: Odyssey Music Network
Mixed, Recorded: Jesse Vainio
Mastered: Svante Forsbäck
Artwork: Annukka Lascelles
Graphic Design: Marcel Richard

Skupina:
Santeri Saksala - drums
James Lascelles - vocals, guitars
Roni Seppänen - Guitars
Mikko Määttä - Bass
Hosté:
Diskografie The Divide
Vyšlo 1. června 2018, Umbrella Artist Productions, UAPCD18002,
Odyssey Music Network, UAPCD18002
7Hz Productions

Seznam skladeb:
01. Please (Radio Edit) (4:01)
02. Please (6:21)
03. Pyre (7:58)
04. It's Over Now (4:49)
Total Time (23:09)

Producer: Wheel
Recorded: Lauri Hämäläinen at Sonic Pump Studios
Management: Odyssey Music Network
Mixed: Jesse Vainio at Mofo Music
Mastered: Svante Forsbäck at Chartmakers
Artwork: Ansuart

Skupina:
James Lascelles - Vocals, Guitar, Lyrics
Santeri Saksala - Drums
Mikko Määttä - Bass
Saku Mattila - Lead Guitar
Hosté:
Diskografie The Path
Vyšlo 21. dubna 2017, Umbrella Artist Productions, Odyssey Music Network, UAPCD17001 (Europe)
7Hz Productions

Seznam skladeb:
01. Farewell (5:56)
02. The Change (8:07)
03. The Path (8:48)
Total Time: (22:51)

Management: Odyssey Music Network
Music, Producer: Wheel
Recorded: Matias Kupiainen at 5 Studios, Helsinki
Mixed: Jesse Vainio at Mofo Music, Finland
Mastered: Svante Forsbäck at Chartmakers West Espoo
Artwork, Layout, Logo and Design: Ansuart

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
http://wheelband.net/
https://www.facebook.com/wheelband/about

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  24.2.2021 
Menu Poslední aktualizace: 2.3.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©