Waken Eyes


Zpět...
Kapelu Waken Eyes zformoval v roce 2013 kanadský sólový kytarista Tom Frelek. V té době Tom hrál v jiné progresivní metalové kapele a také nahrál své vlastní sólové instrumentální album "Moment Of Certainty", které vyšlo v roce 2010. Když si jeho původní kapela dala pauzu, rozhodl se pokračovat v psaní hudby pro tento nový projekt, který se mu zrodil v hlavě. "Stále miluji instrumentální hudbu, ale doopravdy se mi líbí také vokály. Bylo to vědomé rozhodnutí, protože jsem se cítil nějak zaseklý a ve hudební scéně opravdu "nevyšel". Takže jsem začal psát všechny tyto riffy, melodie, aranže smyčců pro to, z čeho se později stalo album "Exodus". Chtěl jsem získat špičkové hráče, aby mě doprovázeli na filmovém melodickém progresivním albu. Po angažování skvělých hráčů, jako jsou Marco, Mike a Henrik, album nemohlo být lepší. Byla to dlouhá cesta k dokončení nahrávky, ale to bylo všechno nejlepší!"

Hlavní část psaní a aranžování písní proběhla v roce 2014. Většinu hudby a textu napsal Tom sám, jenom bratranec mu vypomohl s několika klávesovými party na několika písních a jeden dlouhodobý přítel, který přispěl k některým lyrickým nápadům. Sestava projektu brzy dostala tvar díky zapojení zpěváka Darkwater Henrika Batha, basisty Symphony X Mike LePonda a fenomenálního bubeníka Marco Minnemanna. Tom znal mnoho hudebníků a zpěváku, kteří by připadali v úvahu. Marco Minnemann byl jedním z těch, které chtěl přizvat poté, co jej slyšel, jak hraje na DVD Paula Gilberta. Takže bylo jen otázkou koho oslovit. Kontaktoval tedy Marca Minnemanna a Mike Leponda a když dali souhlas ke spolupráci, poslal jim demo nahrávku základních skladeb a každý ze zůčastněných nahrál své party ve svých studiích. Marco a Mike dokončili ty své za méně než týden poté, co pro ně připravil základní průvodce. Marco zaznamenal všechny bubny za 3-4 dny!. Pak poslal upgradované ukázky Mike Lepondovi z Symphony X, protože je rovněž úžasný hudebník. Ten také zaznamenal své části poměrně rychle. Henrik je klenot, prostě zpěvák který může opravdu zpívat jako zvíře! Tom jej poprvé slyšel, když mu dobrý kamarád ukázal kapelu Darkwater, která jej dostala. Kontaktoval Henrika později a rovněž mu poslal demo, ale již s Marcovými a Mikeho party. Pak spolu vše probírali, dokud se neshodli na výsledku. Vznku alba tak nevadily ani vzdálenosti mezi hudebníky téměř po celém světě, Tom je v Kanadě, Lepond v USA, Minnemann v Německu a Bath ve Švédsku. Album bylo nahráváno v San Diegu, Torontu, Švédsku a v New Jersey.

Tématem alba se stala neohroženost, nebojácnost, neboť strachu ve světě okolo nás ja až příliš. Takže "Exodus" je o zbavení se strachu, odchýlení se od toho, co je normální, a to je strach. Hlavním témaem v textech po celém albu je "strach" a to, co znamená být "neohrožený". Každá skladba na albu má něco společného se strachem a nebojácností, ať už jde o média, vlády, lásku, spiritualitu, válku nebo depresi. Je to o překonání těchto obav, které jsou na nás kladeny na nás, abychom mohli žít lepší život, který si zasloužíme, a stali se silnějšími lidmi. Například píseň "Exodus" je o pohledu někoho, kdo byl ve druhé světové válce, a jak to pociťuje ve svých očích. "Still Life" je zase o tom, že někdo uvízl v životě, pro něž se vůbec nehodí.

Jako další hudebníci se na albu objevili Piotr Sopa, což je Tomův bratranec a velmi dobrý klávesista a autor písní. Když Tom dopsal "Cognition", nahrál klavírní pasáže. tehdy Tom využil jeho um, aby zaranžoval takový hezký kus. Kristine zase přišla do studia, když Tom chtěl, aby dvě písně měly ženské vokály. Nakonec jsme se rozhodli jen pro jednu, ale je to stále skvělá melodie. Tom potkal Kristinu před několika lety, když ji slyšel zpívat v hospodě v jeho rodném městě. Měla skvělý tón, zejména dolní rejstřík.

Mixáž alba provedli John Ornberg a Andre Alvinzi ve Fascination Street Studio s velkou pečlivostí, masteringu se pak ujal Jens Bogren. Hudbu této nové kapely lze definovat volně jako melodický progresivní metal, který čerpá vlivy napříč rockovými a metalovými žánry, stejně jako ze všech koutů hudebního světa. Tyto dalekosáhlé vlivy se nacházejí po celém albu, které je rozhodně bohaté a na poslech mnohovrstevné, se spoustou nečekaných zvratů. Je to ambiciózní album, u kterého má každý z muzikantů dostatek prostoru předvést svůj um, a že to ani zbytečně nepřehánějí je zřejmé i z toho, že oba instrumentální kousky mají kratší stopáž, než kterákoliv jiná skladba na desce, na kterém jsou k nalezení pohlcující melodie a kterému vévodí silná atmosféra. Kompozice se nedrží nějakých zaběhlých schémat a jsou natolik variabilní, aby byly schopné nabídnout stále nové zážitky a těch pár myšlenek, že Waken Eyes mohli být občas střídmější se rychle zásluhou přitažlivého dění z paměti vytratí. Vstřebání tohoto alba sice bude vyžadovat slušných pár hodin z vašeho času, ale výsledek bude stát za to.

Hudební inspirace autora pocházejí hlavně z klasických skladatelů, jako jsou Chopin, Mozart, Stravinsky a skladatelé soundtracků jako Hans Zimmer, James Newton Howard, Danny Elfman a další. Tomovou inspirací, pokud jde o kytaristy, jsou Joe Satriani, Paul Gilbert, Jimi Hendrix, Stevie Ray Vaughan, Al Di Meola, Michael Romeo, John Petrucci a B.B. King.

Zpět...
Členové:
Tom Frelek - Guitars, Keyboards, Orchestration (ex-Third Dynasty)
Henrik Båth - Vocals (Darkwater)
Mike LePond - Bass (Symphony X)
Marco Minnemann - Drums (The Aristocrats, Steven Wilson, Joe Satriani, Ephel Duathi...)
Hosté:
Kristine Bishop - Vocals

Členové

(Narozen ***, Polsko, žije v Torontu, Ontario, Kanada)
Guitars, Keyboards, Orchestration (ex-Third Dynasty)


Tom je kytarista a skladatel kapely Waken Eyes.

Je také skladatel, producent a zvukový inženýr ve firmě T-Fret Productions. Vydal také sólové album "Moment Of Certainty", které vyšlo v roce 2010.

Tom Frelek se narodil v Polsku, ale žije v Kanadě. Na kytaru začínal Tom ve věku 10 let. Docházel na klasické lekce po dobu asi 3 měsíců. Od té doby si umanul, že se musí naučit hrát na ten nástroj. Na střední škole si vzal každý kurz kytarové hudby, který by mu pomohl naučit se teorii a trénovat poslechem. Uprostřed toho všeho cvičil hodně sám. Možná 7 hodin denně, že někdy až zapomínal jíst. Brzy objevil metalovou hudbu a pak již hudební dráha kráčela spirálou hraním v různých kapelách a stylech. Dodnes si myslí, že brzká výuka klasické hudby je stále ještě s něm, protože slyší nějaké riffy a melodie ve své hudbě, takže s ním určitě zůstala po celou jeho hudební kariéru.

Jeho první kapelou byli Reverie, ve které hrál s některými vysokoškolskými přáteli. Ve skutečnosti jeho bratranec Piotr zpíval tenkrát v kapele. Byl to opravdu těžký typ hudby, jako když se In Flames smíchá s Killswitch a Jorn. Další skupinou byli Third Dynasty, kteří vdrželi několik let. Byl to první prog metalový projekt, který založil se svým přítelem Davidem Kolem, který hrálna bicí. Napsali všechny skladby a rekrutovali jejich přítelkyni ze střední školy Bryan Campbell na basu, Michelle Connolyho na klávesy a Mike Monteiro jako vokalistu. Byl to progresivní metal s dlouhými písněmi a tematickými a koncepčními písněmi. Odehráli pár hezkých koncertů, jeden dokonce s Queensryche, který se jim opravdu povedl.
Členové

(Narozen 25.dubna 1977, Borås, Sweden)
Vocals (Darkwater)


Je znám jako člen švédské kapely Darkwater, ale působil i v dalších projektech:
Universal Mind Project - Vocals
2016 The Jaguar Priest" - Vocals

Waken Eyes - Vocals
2015 "Exodus" - Vocals

Darkwater - Vocals, Guitars
2010 "Where Stories End" - Vocals, Guitars
2007 "Calling The Earth To Witness" - Vocals, Guitars

Harmony - Vocals
2003 "Dreaming Awake" - Vocals

Night Watch (Bobby Ferrara) - Vocals
Shadrane - Vocals

Narodil v Borås ve Švédsku. Vyrůstal v hudebním prostředí, neboť jeho otec a oba bratři byli zainteresování v hudbě nějakým způsobem. Sám začínal hraním na violoncello v 7 letech, ale po téměř čtyřech letech to vzdal. Dnes si myslí, že v tomto věku nebylo nijak skvělé hrát violoncello, ale dnes toho občas silně lituje, že se toho vzdal.

Jeho pěvecká kariéra se začala ve 13 letech, kdy jeho starší bratr a přátelé jej donutili stát se zpěvákem v jejich skupině Daze Of Twilight. Dodnes jem jim za to věčný. Vystupoval s nimi asi čtyři roky a během tohoto období také začal hrát na kytaru. Během studií na střední škole našel nové hudební přátele a založil Jam Factory společně s Magnusem Holmbergem (Darkwater, Harmony). Byla to první skupina, kde napsal většinu písní a našel si i cestu do experimentálnějšího / progresivnějšího stylu. Později spolu s Magnusem Holmbergem chodili na vyšší lidovou školu s hudebním zaměřením. To byl velmi důležitý rok, neboť tam objevili dalšího budoucího člena kapely (Markus Sigfridsson) a mnoho dobrých přátel.

Po tomto neuvěřitelném zážitku se na dva roky přestěhoval do Linköpingu. Tam se stal sólovým zpěvákem v funk/soul cover kapele nazvané Superbad. Bylo to poprvé, kdy poslouchal funk a soul, a být na pódiu s patnácti člennou kapelou bylo úžasné! Ještě když žil v Linköpingu, Markus Sigfridsson a Tobias Enbert se s ním spojili při nahrávání demo pro jejich skupinu Harmony. To fungovalo velmi dobře, neboť v té době plánoval znovu se vrátit domů do rodného města Borås. Když Harmony podepsali smlouvu s labelem, nahráli debutové album "Dreaming Awake" (2003) a začali hrát na metalových festivalech po Scandinivii. V tomto roce jsme také založili progresivnější metalovou skupinu Darkwater (debutovala v květnu 2007). Od té doby pracuje, skládá, hraje a nahrává s Harmony, Darkwater a dalšími projekty. Je vždy otevřený novým zajímavým projektům, bez ohledu na hudební styl. Věří, že všestrannost jej učiní lepším hudebníkem a tím i lepší lidskou bytostí...
Členové

(Celým jménem Michael Anthony LePond III)
(Narozen 17. února 1966, Newark, New Jersey)
Bass Guitar, Backing Vocals (1998-present)


Na baskytaru se začal učit hrát ve 13 letech poté, co spatřil Jimi Simmons z Kiss poprvé v televizi. Od té chvíle se chtěl stát baskytaristou v hard rockové kapele.

Celý rok se chodil učit na lekce a pak se začal učit hrát společně s jeho oblíbenými skupinami. Jeho oblíbení hráči na baskytaru byli Joey DeMaio (Manowar), Steve Harris (Iron Maiden), Geezer Butler (Black Sabbath) a Geddy Lee (Rush). V 16 letech začal hrát v lokálních kapelách a rozvíjet svůj styl hraní.

V roce 1999 se prostřednictvím svého přítele Steve Ivetsa v Trax-East setkal s Michaelem Romeo. Hledali tehdy basistu a uspořádali konkurs. Na naše první setkání jsme hráli "Of Sins And Shadows", "The Accolade", a "The Eyes of Medusa". Brzy poté byl přijat jako oficiální člen kapely a začali nahrávat nové CD "V". Symphony X se tak stala skupinou, kde mohl uplatnit své dovednosti hrát s prvotřídními hudebníky a věnovat se 100% každé minutě strávené ve skupině.
Členové

(Narozen 24. prosince 1970, Hanover, Německo)
Drums, Percussion


Žije v San Diego, California.

Marco je německý bubeník a kytarista. V roce 2010 odehrál turné s kapelou Adrian Belew Power Trio a vydal společné album s Treyem Gunnem nazvané "Modulator". V následujících letech hrál na turné Stevena Wilsona k albu "Grace For Drowning" (na albu samotném nehrál) a v roce 2013 hrál na jeho albu "The Raven That Refused To Sing (And Other Stories)". Od roku 2011 je spolu s kytaristou Guthrie Govanem a baskytaristou Bryanem Bellerem členem skupiny The Aristocrats. Během své kariéry spolupracoval s řadou dalších hudebníků, mezi které patří Tony MacAlpine, Eddie Jobson, The Kelly Family, Tony Levin, Joe Satriani, Ephel Duathi nebo Jordan Rudess. Marco za svoji kariéru vydal již 14 sólových alb, to zatím poslední s názvem "Borrego" vyšlo v roce 2017.

Biografie na stránce  Marco Minnemann
Členové

Vocals

Pochází z Mississauga, žije v Toronto, Kanada.

Absolvovala střední školu Cawthra Park Secondary School, pak studovala obor Hudba škole Humber College.

Je zpěvačkou cover kapely Pat Benatar The Invincible - The Music & Power of Pat Benatar.

Zpět...
2015 Exodus


Skupina:
Henrik Båth (Darkwater) - Vocals
Mike Lepond (Symphony X) - Bass
Tom Frelek - Guitars, Keyboards, Orchestration
Marco Minnemann (The Aristocrats, Steven Wilson, Joe Satriani) - Drums
Hosté:
Piotr Sopa - Keyboards (additional) (01)
Kristine Bishop - Vocals (additional) (06)
Exodus
Vyšlo 30. října 2015, Ulterium Records, ULTCD030

Seznam skladeb:
01. Cognition (4:18)
02. Aberration (8:07)
03. Deafening Thoughts (6:36)
04. Back to Life (5:56)
05. Palisades (7:09)
06. Cornerstone Away (6:54)
07. Still Life (4:33) (instrumental)
08. Arise (7:43)
09. Across The Horizon (7:50)
10. Exodus (18:54)
Total Time (78:00)

Producer: Tom Frelek
Mixing: Johan Örnborg, André Alvinzi
Mastering: Jens Bogren
Executive producer: Emil Westerdahl
Cover art (front): Nick Chou
Layout: Jan Yrlund (Delain, Korpiklaani, Apocalyptica)
Logo (design): Markus Sigfridsson
Lyrics (additional), Melodies (04,05): Michael Monteiro

Mixed and mastered at Fascination Street Studios (Opeth, Symphony X, Kreator) in Sweden

Zpět...


Kristine Bishop a Tom Frelek

Zpět...
Oficiální stránky:
http://wakeneyes.com


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  2.9.2017 
Menu Poslední aktualizace: 19.6.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!