The United States of America - progressrock.cz
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

Zpět
The United States of America byla americká experimentální rocková skupina založená v Los Angeles v roce 1967 skladatelem Josephem Byrdem a zpěvačkou Dorothy Moskowitzovou, s elektrickým houslistou Gordonem Marronem, basistou Randem Forbesem a bubeníkem Craigem Woodsonem. Jejich bezejmené album z roku 1968 je často uváděno jako raná ukázka použití elektronických zařízení v rockové hudbě, která se setkala s velkým ohlasem a malým úspěchem v hitparádách. Rozpadli se (asi bohužel) krátce po jejím vydání. Rockové skupiny se mají formovat v garážích a podkrovích měst, nikoli na vyšších patrech akademické obce. To nezabránilo Josephu Byrdovi, experimentálnímu skladateli a etnomuzikologovi z UCLA New Music Workshop, aby v roce 1967 vymyslel plán, jak se rock'n'rollu přiblížit z opačného směru.

Zvuk skupiny vycházel jak z psychedelie, tak z avantgardy. Neobvykle skupina neměla žádného kytaristu; místo toho použili struny, klávesnice a elektroniku, včetně primitivních syntetizátorů, a různé zvukové procesory, včetně kruhového modulátoru. Mnoho textů písní odráželo Byrdovy levicové politické názory. AllMusic je popsal jako "mezi nejrevolučnějšími kapelami konce 60. let".

The United States of America byla duchovním dítětem Josepha Byrda, který se na počátku 60. let, přitahovan avantgardou v New Yorku, stal součástí hnutí Fluxus a studoval u Johna Cagea. Skladatel Joseph Byrd a textařka a zpěvačka Dorothy Moskowitz se poprvé setkali v New Yorku počátkem roku 1963, kdy Byrd pracoval na nahrávce hudby z období občanské války (Civil War) pro Time-Life. Byrd, stoupenec skladatele Charlese Ivesa, se již stal respektovaným a inovativním skladatelem, který se podílel na experimentální hudbě v rámci hnutí Fluxus s Johnem Cageem, Mortonem Feldmanem, La Monte Youngem, Davidem Tudorem, Yoko Ono a dalšími. Moskowitz studovala hudbu na Barnard College, kde ji vyučoval Otto Luening, zpívala také ve vokální skupině s Artem Garfunkelem a spolupracovala s Davidem Rubinsonem na produkci hudebního divadla a rovněž na projektu Time-Life. Byrd a Moskowitz navázali vztah, který Byrd charakterizoval jako jejich "hluboký hudební a osobní vztah" a ona jej popsala jako svého "estetického guru". Byrd jí pomohl získat místo u Capitol Records, poté když odešla, vystřídal ji Rubinson.

Později v roce 1963 se Byrd a Moskowitz společně přestěhovali do Los Angeles, kde Byrd zahájil doktorát z etnomuzikologie na The University of California, Los Angeles (=UCLA). Podle Moskowitz: "Joe s sebou přinesl newyorský avantgardní kabát, zázemí v elektronické hudbě a skladatelských dovednostech. Přitáhl okamžitou pozornost. Vzrušující hudebníci, tanečníci a vizuální umělci s ním usilovali o spolupráci. Spolek talentů pro to, aby se nakonec vyvinul v The United States of America, pocházel právě z této skupiny."

Byrd spolu s jazzovým trumpetistou Donem Ellisem založil v Los Angeles New Music Workshop a poté, když Ellis odešel, začleňoval prvky performance do jeho činnosti. Moskowitz pomáhala inscenovat Byrdovy představení a v některých z nich i hrála. Byrd spolu s Moskowitz také přispěli na album indické raga hudby od dua Gayathri Rajapura a Harihar Rao, nahrané v roce 1965 a vydané u Folkways Records v roce 1968. Při jedné příležitosti v roce 1965, jako závěrečnou část série koncertů a akcí s názvem "Steamed Spring Vegetable Pie" (název byl zvolen náhodně z kuchařské knihy Alice B. Toklas), Byrd zformval bluesovou kapelu v čele s jeho přítelkyní Lindou Ronstadtovou, aby hrála během happeningu. Byrd uvedl, že "z toho koncertu vyplynulo, že rock je přístupem pro širší veřejnost, a myšlenka na založení kapely se začala formovat". V roce 1965 Byrd po uskutečnění série koncertů s finančními prostředky od UCLA, které kombinovaly avantgardu, performance, etno-hudbu a rock, nasměřovaly Byrda k založení kapely.

Byrda přitom stále více přitahovala i radikální politika a stal se členem komunistické strany s vysvětlením, že jde o "jedinou skupinu, která má disciplínu, agendu a je ochotna v rámci stávajících institucí vzdělávat a radikalizovat americkou společnost". Odešel z UCLA, ale pokračoval v divadelních uměleckých akcích, i když se sníženým rozpočtem. Poté, co se osobní vztah s Dorothy Moskowitz v roce 1966 rozpadl, se Moskowitz vrátila do New Yorku, ale ona a Byrd zůstali v kontaktu. Na začátku roku 1967 Byrd začal formovat rockovou kapelu s dalším politicky radikálním skladatelem Michaelem Agnellem, společně s Moskowitz, basistou Stuartem Brotmanem (ex-Canned Heat, Kaleidoscope) a africkým bubeníkem Craigem Woodsonem, který se také podílel na New Music Workshop. Nahrávky ze zkoušek této verze kapely ze září 1967 jsou zahrnuty na některých pozdějších reedicích CD. Agnello však opustil projekt z důvodu, když se zvažovala smlouva o komerčním nahrávání s Columbia Records, Brotman pak také odešel.

V roce 1967 byla první oficiální sestava kapely vytvořena mladým etnomuzikologem a středobodem uměleckého hnutí Fluxus Josephem Byrdem a jeho bývalou partnerkou a zpěvačkou Dorothy Moskowitz. Na pár měl stejný vliv i John Cage a The Beatles. Po složení sady materiálu s Byrdem na klávesy a Moskowitz na vokály duo rekrutovalo zbytek kapely z hudebníků, které znali a s nimiž vystupovali na umělecké, experimentální a vědecké hudební scéně v Los Angeles. Gordon Marron byl rekrutován, aby hrál na elektrifikované housle prostřednictvím kruhového modulátoru, student afrického bubnování Craig Woodson byl přijat jako hráč na bicí soupravu zesílenou řadou kontaktních mikrofonů, moderní klasický basista Rand Forbes hrál na bezpražcovou baskytaru, často pomocí fuzz pedálu. Ke kvintetu se přidal také Marronův přítel Ed Bogas, který dodal další klávesy a také skládal. Mladí studenti umění, kteří v zásadě chtěli vytvořit rockovou kapelu, přestože s médiem nebyli zcela obeznámeni, byli také velmi prodchnuti do revoluční politiky a kontrakultury v 60. letech a usilovali o rozvrácení založení ironickým pojmenováním kapely The United States of America.

Byrd zpočátku pověřil elektrotechnika Toma Oberheima, aby mu postavil kruhový modulátor, později nahrazený elektronickými oscilátory v monofonním syntezátoru postaveném leteckým inženýrem Richardem Durrettem. Mimo jiné Marron použil na elektrické housle dělič oktávy a Woodson připojil kontaktní mikrofony k bicí soupravě a zavěsil slinky ze svých činelů, aby dosáhl pevného hudebního efektu.


Herec James Coburn a skladatel Joseph Byrd v roce 1968
Jako zakladatel a vůdce skupiny Byrd uvedl, že jeho estetickým cílem pro skupinu a album bylo vytvořit "avantgardní politicko-hudební rockovou skupinu s myšlenkou kombinovat elektronický zvuk (ne elektronickou hudbu) ...hudební/politický radikalismus ... [a] performance art". Podle Moskowitz byla volba názvu skupiny The United States of America záměrně provokativní: "Použití celého názvu země pro něco tak běžného, jako je rocková skupina byl to způsob, jak vyjádřit pohrdání vládní politikou. Bylo to jako vyvěsit vlajku vzhůru nohama". Kromě připisování vlivu Dada skupiny The Red Crayola Byrd uvedl: "Velmi dobře jsme si byli vědomi toho, že se vrháme do rocku bez jakýchkoli skutečných znalostí nebo zkušeností s médii. Hráli jsme Johna Cage, Karlheinze Stockhausena, africkou a indickou hudbu a myslel jsem si, že to všechno dokážeme přenést na rock. O kořenech rokenrolu jsme ale nevěděli téměř nic. Všichni jsme samozřejmě improvizovali, ale ve stylu "soudobé hudby". Při zpětném pohledu bylo vytvoření rockové kapely bez rockových hudebníků z mé strany špatné rozhodnutí. I přesto, protože jsem se považoval za nejeklektičtějšího skladatele na planetě, jsem si věřil, že bez ohledu na to, co ostatní nemohou udělat, mohu skládat".

Po nahrání dema v září 1967 se dostavil úspěch nalezen poměrně rychle, když podnítilo zájem Cliva Davise ve vydavatelství Columbia. Prostřednictvím svého přítele Davida Rubinsona, který začal pracovat pro Columbii jako hudební producent, pro kapely a hudebníky včetně Moby Grape a Taj Mahal, se jim podařilo získat nahrávací smlouvu. Kapela podepsala smlouvu s Columbia ještě předtím, než vůbec uvedli svou první show!

Po turné s Richie Havens a The Troggs začala skupina v prosinci 1967 nahrávat svůj debut s producentem Moby Grape Davidem Rubinsonem. Jejich jediná bezejmenná nahrávka "The United States Of America" představovala kombinaci avantgardy, sborové hudby, elektronické hudby a psychedelického rocku v kombinaci s levicovými texty. Na rozdíl od většiny rockových kapel založených na kytarách v té době používali smyčcové nístroje, klávesy i rané syntezátory, elektroniku a různé zvukové procesory, jako byl ring modulátor. Ve skupině se již ale začaly vytvářet rozepře, protože se Rubinson údajně pokoušel povýšit Moskowitz na hvězdu představení, rovněž tvůrčí rozdíly mezi Byrdem a spojením Bogase, Marrona a Rubinsona způsobily tlak na nahrávání. Bez ohledu na to sextet a jeho producent vytvořili album, které nemá obdoby ve spojení rockové hudby, experimentální elektroniky, sociálního komentáře kontrakultury a žánrového skákání od popu po dixieland. Album vyšlo v březnu 1968. Podle kritika Kevina Holma-Hudsona "to, co odlišuje The United States of America od některých jejich současníků..., je serióznost a dovednost, se kterou do své hudby začlenili avantgardní a jiné vlivy".

Sestava, která se sešla při nahrávání alba, přinesla na stůl působivou reputaci. Elektrický houslista Gordon Marron rozšířil parametry nástroje o dělič, který jej mohl zvýšit nebo snížit o oktávu, stejně jako páskové echo jednotky a kruhové modulátory. Rand Forbes hrál na nefretovou elektrickou basu a bubeník Craig Woodson se svým zvukem přihlásil neobvyklým způsobem, když připojil kontaktní mikrofony k jeho sadě a pozastavoval slinky od činelů, aby získal hudebně konkrétní efekt. Ed Bogas připojil varhany, klavír a calliope.

Většinu materiálu napsali Byrd a Moskowitz, jejichž druhý alt vydal texty, které jsou střídavě evokativní a předvídající, s chladnou precizností připomínající ledovější Grace Slick. Byrd byl zodpovědný hlavně za elektronické textury, které by zajistily albu jeho nejvýraznější vlastnosti. Pamatujte, že to byl rok 1968, kdy syntezátory byly zřídka používány na rockových deskách. To, co Byrd vytvořil, nebyly simulace smyčců a rohů, ale vzrušující, děsivé údery a pípání, které rychlejším číslům propůjčily prudkou ráznost a baladám okouzlující vyrovnanost. Byrd měl zásadní pomoc v jeho úsilí od Richarda Durretta, který navrhl Durrettův elektronický hudební syntezátor používaný kapelou, a od Toma Oberheima, který propagoval použití kruhového modulátoru využíváného v kapele. Moskowitz připomínala Nico, která se neúspěšně pokusila připojit ke skupině poté, co opustila Velvet Underground.

K tomu se ještě musí připojit mix fascinace modálním hraním a indickou hudbou, neboť Byrd a Moskowitz byli řádnými studenty severní a jižní indické hudby a již poskytli málo známé příspěvky pro LP indické hudby "Folkways" od Gayathri Rajapury a Harihar Raoa, zaznamenané v roce 1965. Country Joe & The Fish, The Doors a další otevírali brány pro modální hraní v rock and rollu a The United States Of America byly jedny z prvních, u kterých se ujaly. Frank Zappa také pootevřel možnosti začlenění myšlenek ze současné kompozice do rockového formátu. A pak tu byla Byrdova aplikace konceptů od Charlese Ivese, která simulovala pochodové kapely pohybující se z opačných stran stereofonního spektra...

Po vydání desky v roce 1968 podnikla skupina další turné po USA s The Troggs a The Velvet Underground. Turné zastínily nešťastné okolnosti, včetně výtržníků z publika, náhodného útoku na Byrda ze strany místních obyvatel a doslovného zákulisního pěstního souboje mezi Marronem a Byrdem. Columbia records měli potíže s marketingem hudebních (a doslovných) revolucionářů a skupina uvažovala, jestli se "nezaprodávají do podanství“. Vnitřnío dynamika kapely začala dosahovat bodu zlomu, když se každý pokoušel získat sílu kapely od jejího zakladatele Byrda. Po dodatečném nahrávání v květnu 1968 pro následující singl "You Can Never Come Down", skupina to léto označila svůj konec a Byrd odešel od výtvoru, který stvořil. Není divu, že na konci července 1968 byly zaznamenány další demo zkoušky s Moskowitz a doprovodnou kapelou hudebníků, pod názvem The United States of America, což naznačuje touhu Columbia pokračovat s tímto pojmenováním s Dorothy Moskowitz jako ústředním bodem. Tyto nahrávky dvou originálů Moskowitz "Tailor Man" a "Perry Pier", stejně jako třetí skladba, kterou napsal Kenneth Edwards z kapely Stone Ponies od Lindy Ronstadt "Do You Follow Me", byly rozhodně komerčně znějící a přinesly standardní rock spíše než instrumentální než méně kytarový zvuk na hraně špičkový zvuk The United States of America. Z těchto nahrávek, které byly po rozpadu kapely odloženy, však nic nebylo. Přestože byla kapela na pokraji slávy, kvůli osobním problémům se ve stejném roce rozpadla.

Osamostatnělý Byrd se mezitím snažil najít nový směr. Záchrana přišla, když jej společnost Columbia Records, i přes neúspěch uvedení na trh a udržení jeho kapely naživu, uznala za geniálního, a nabídla mu šanci vytvořit druhé album, tentokrát sólové úsilí, v němž (údajně) měl úplnou tvůrčí kontrolu. Stejně jako Moskowitz nedávno, Byrd shromáždil několik hudebníků relace pojmenovaných The Field Hippies a nahrál písňový cyklus spěšně napsaného materiálu pod pracovním názvem "Gifts And Creatures" s použitím nové verze nevyužitého singlu United States of America "You Can Never Come Down" jako vrchol. Přestože nahrávání byly obtížné a Byrd musel využít řady zpěvaček ve zjevné náhradě své bývalé múzy Moskowitz, výsledné album "The American Metaphysical Circus" bylo do jisté míry pokračováním jediného alba Unites States of America. Opět přineslo mixování experimentálního rocku a popu s dixielandem a gospelem, album začalo sadou skladeb určených k replikaci výletu LSD, následovanou sadou ostrých písní věnovaných prezidentovi Lyndonovi B. Johnsonovi a na závěr další sadou parodující chátrající starší generace a jejich farmy předčasného odchodu do důchodu. Vyšlo v roce 1969 a album se zázračně stalo kultovním hitem, který zůstal v katalogu Columbia Masterworks více než 20 let, přestože bylo příliš rockové pro klasický dav a příliš umělecké pro popový dav. Obě desky "The United States Of America" a "The American Metaphysical Circus" se staly kultovní klasikou psychedelických 60. let a zůstaly skrytými skvosty éry a trpělivě čekaly na objevení hudebními nadšenci během příštích 50 let.

I přes implikaci názvu alba a zjevnou kontinuitu leadera kapely Byrda nebyla "The American Metaphysical Circus" takovým pokračováním, ve které fanoušci druhé inkarnace The United States of America doufali. The Field Hippies vypadali, že mají určité hudební podobnosti a pokračují v dotycích, které obklopují Byrdovu vlastní fascinaci tradiční americkou hudbou a jeho studiem etnomuzikologie. A samozřejmě zjevný nedostatek silného, ale chladného hlasu Dorothy Moskowitz, nahrazeného chatrnou náhradou od Christie Thompson, Susan de Lange a Victorie Bond, které prostě nedokázaly dosáhnout záměru.

Kapela The United States of America ve své hudbě kombinovala postupy experimentální hudby s psychedelickým rockem. Kytaru, typický rockový nástroj, nahradili elektrickými houslemi, prehistorickými syntezátory a kruhovými modulátory. Dorothy zpívala přes nějaký ranější vocodér, texty byly hodně levicové a zaměřené na kritiku spotřebního způsobu života, tak typického pro USA. Pozoruhodností rovněž bylo u Randa Forbese jedno z prvních využívání bezpražcové baskytary v rockové hudbě. Na to, že deska vyšla v roce 1968, bylo dílo hodně avantgardní a Joe Byrd jeho vydáním založil kult. Kapela se touto nahrávkou zařadila po bok takovým průkopníkům jako jsou Captain Beefheart, Mothers Of Invention nebo Velvet Underground.

Zpět
Členové:
Joseph Byrd - Electronic Music, Electric Harpsichord, Organ, Calliope, Piano, Vocals
Dorothy Moskowitz - Lead Vocals
Craig Woodson - Electric Drums, Percussion
Gordon Marron - Electric Violin, Ring Modulator, Vocals
Rand Forbes - Electric Bass

Bývalí a hostující členové:
Ed Bogas - Organ, Piano, Calliope
Richard Grayson - Keyboards
Carmie Simon - Bass, Guitars, Banjo
Michael Agnello - Organ
Stuart Brotman - Bass
Jeff Marinell - Guitars
Dennis Wood - Drums, Percussion

Zpět
(celým jménem Joseph Hunter Byrd Jr., také jako Joe Byrd)
(Narozen 19. prosince 1937, Louisville, Kentucky, United States)
Electronic Music, Electric Harpsichord, Organ, Calliope, Piano, Vocals


Joseph Byrd je americký skladatel, hudebník a akademik. Poté, co se na počátku a v polovině 60. let stal známým jako experimentální skladatel v New Yorku a Los Angeles, stal se leaderem kapely The United States of America, hodně inovativní, ale krátkodobě působící kapely, která integrovala elektronický zvuk a radikální politické myšlenky do rockové hudby. V roce 1968 nahrál album "The American Metaphysical Circus" pod hlavičou Joe Byrd And The Field Hippies. Poté, co pracoval jako hudební producent, aranžér a skladatel soundtracků, se stal vysokoškolským učitelem dějin hudby a hudební teorie.

Byrd se narodil v Louisville v Kentucky a byl vychovávan v Tucsonu v Arizoně poté, co jeho otec koupil důl poblíž mexických hranic. Jeho sestra Elizabeth se stala významnou spisovatelkou. Jako teenager Byrd hrál na akordeon a vibrafon v řadě popových a country kapel, začal psát své vlastní aranže a vystupoval v některých místních TV pořadech. První jazzové kvarteto založil ještě jako student na University of Arizona, kde studoval kompozici u Barneyho Childse (B.M., 1959). Postgraduální studium kompozice zahájil na Sollnit Fellowship na Stanford University, kde se poprvé setkal s La Monte Young, poté postgraduálním studentem na nedaleké University of California v Berkeley, podobně jako Terry Riley a Steve Reich.

Poté, co v roce 1960 získal titul M.A. ze Stanfordu, přestěhoval se do New Yorku, aby studoval u avantgardních skladatelů Mortona Feldmana a Johna Cage, podle Byrda se stal posledním Cageovým studentem. Byrd se stal součástí proto-Fluxus experimentů, které se v té době objevovaly ve spojení s Youngem, Charlotte Moorman (chvíli Byrdova přítelkyně), Yoko Ono, Jackson Mac Low (spolupodílel se na An Anthology of Chance Operations) a dalšími. Byrd zaujal ve svých skladbách eklektický přístup. Pokračoval ve spolupráci s La Monte Young, kteří uspořádali první koncert Byrdovy hudby v podkroví Yoko Ono v březnu 1961.

Během pobytu v New Yorku pracoval Byrd v letech 1961 až 1963 jako asistent skladatele a hudebního kritika Virgila Thomsona. Pokračoval ve skládání a získal mezinárodní zájem o použití vokálního a instrumentálního zvuku v raných minimalistických hudebních skladeb. Byrdův recitál v Carnegie Hall z roku 1962 byl recenzován v předních publikacích, včetně The New York Times, kde byl koncert popsán jako "náprstek drobných zvuků", které byly "obecně jen na této straně prahu neslyšitelnosti". Nedávné nahrávky Byrdovy práce napsané na počátku 60. let v podání American Contemporary Music Ensemble byly vydány nakladatelstvím New World Records v roce 2004. Zahrnují "Animals" (napsané) pro připravený klavír a další nástroje, "Loops & Sequences" napsané pro Charlotte Moorman a violoncello, "Four Sound * Poems", verše napsané Byrdem a věnované čtyřem experimentálním umělkyním, "Water Music", věnovánou perkusionistovi Maxi Neuhausovi a "Preludium" k filmu "The Mystery Cheese-Ball", dílo původně provedené Byrdem v roce 1961 s Youngem, Mac Lowem, Ono, Davidem Tudorem a Diane Wakoski.

Virgil Thomson doporučil Byrda Time-Life Records jako aranžéra projektu nahrávání hudby z Občanské války. Tam se seznámil s Dorothy Moskowitz, čerstvou absolventkou Barnard College, a navázali osobní vztah. Byrd začal pracovat jako aranžér a producent pro společnost Capitol Records, která pracovala na projektech pro Time-Life, a společně s Moskowitz spolupracovali na úpravách pro The Life Treasury of Christmas Music, která vyšla jako LP v roce 1963.

Ke konci roku 1963 se Byrd s Moskowitz vrátili na západní pobřeží. Zapsali se na doktorský program z muzikologie na UCLA a studoval hudební historii, akustiku, psychologii hudby a indickou hudbu. U Byrda se vyvinuly radikální politické názory a vstoupil do komunistické strany. Na UCLA založil New Music Workshop s jazzovým trumpetistou Donem Ellisem a dalšími, kde se vyvinuly první experimenty na západním pobřeží s tím, co bylo později nazváno "performance art" a "concept art". Při jedné příležitosti v roce 1965, jako závěrečná část série koncertů a akcí s názvem "Steamed Spring Vegetable Pie" (název převzatý náhodně z kuchařské knihy Alice B. Toklasové), Byrd uspořádal bluesovou kapelu v čele s jeho přítelkyní Lindou Ronstadtovou, aby ji doprovázeli. Byrd uvedl, že "z toho koncertu vyplynulo, že rock je přístupem pro širší veřejnost, a myšlenka založení kapely se začala formovat".

V polovině 60. let psal také pro Los Angeles Free Press, přednášel v Pasadena Art Museum i jinde a psal poznámky k nahrávce LP "Variace IV" Johna Cagea. S Barbarou Haskell spolupracoval na produkci prvního festivalu experimentálního umění na západním pobřeží, poté v létě 1966 opustil UCLA, aby vytvářel hudbu na plný úvazek a produkoval "happeningy".

Moskowitz se mezitím vrátila do New Yorku v roce 1966, ale ona a Byrd zůstali v kontaktu. Na začátku roku 1967 Byrd požádal Art Kunkina z LA Free Press o finanční pomoc, aby mohl založit rockovou skupinu. Byrd uvedl, že jeho estetickým cílem bylo vytvořit "avantgardní politicko-hudební rockovou skupinu s myšlenkou kombinovat elektronický zvuk (nikoli elektronickou hudbu) ... hudební a politický radikalismus ... [a] performanci". Když se Moskowitz vrátila do Kalifornie, založila s Byrdem The United States of America s dalším politicky radikálním skladatelem Michaelem Agnellem. Po Agnellově odchodu bylo pro Columbia Records nahráno LP s názvem skupiny, které produkoval David Rubinson, který předtím spolupracoval s Byrdem a Moskowitz v New Yorku.

Deska "The United States of America" vyšla počátkem roku 1968, ale ve svém původním vydání nepřineslo mnoho komerčních úspěchů. Kapela cestovala po východním pobřeží USA, následovala řada vystoupení na jihozápadě USA se smíšeným úspěchem, včetně koncertů s The Troggs, The Velvet Underground a s Fillmore East Billy Grahama.

Skupina se však rychle rozpadla kvůli kreativním a dalším rozdílům a také kvůli tomu, co Byrd viděl jako nedostatek podpory nahrávací společnosti. Byrd, Marron a Bogas se neshodli ohledně hudebního vedení, protože Marronova propagace lehčího materiálu byla v rozporu s Byrdovou vizí kapely. Bylo zde i napětí mezi Byrdem, Moskowitz a Rubinsonem, přičemž Byrd prohlašoval, že jej Rubinson vytlačil, aby propagoval Moskowitz jako sólovou umělkyni.

Byrd poté získal podporu Johna McClure, vedoucího divize klasické hudby Columbia Masterworks, aby nahrál druhé album. Nahrál "The American Metaphysical Circus" vydané pod hlavičkou Joe Byrd and The Field Hippies ke koncoi roku 1968. Album opět využilo syntezátory a vokodér, spolu s rozšířenou skupinou západoevropských studiových hudebníků včetně Toma Scotta, kytaristy Teda Greena a basisty Harvey Newmarka. Podle Byrda bylo celé album napsáno a nahráno během několika týdnů, kromě jedné písně "You Can't Ever Come Down" původně napsané pro The United States of America. Byrd se vyjídřil: "Byl to opravdu chaotický čas... šílený... Písně musely být chrleny a nakonec nebylo dost materiálu... Columbia se rozhodla, že žádnému rockovému hudebníkovi nelze říkat Joseph, a řekl mi, že to chtěli nazvat Joe Byrd and... Hudebníci si byli během traumatizujících setkání blízcí a Ted Greene, poukazující na to, že ve skutečnosti nejsme městští hippies, nás nazval The Field Hippies, takže jsem toto jméno používal. Byl jsem tímto bojem vyčerpán".

Toto album je nejznámější pro "The Sub-Sylvian Litanies", třídílnou sadu, která byla popsána jako "celá cesta kyselinou za 11 minut". Mezi další nejdůležitější písně alba patří stejně psychedelická "The Elephant At The Door" a politicky nabitá "Invisible Man", napsaná a zaměřená na prezidenta Lyndona B. Johnsona. Záznam, který byl vydán v roce 1969, dosáhl v USA kultovního pokračování a zůstal v katalogu Columbia Masterworks asi dvacet let.

Během spolupráce s The United States of America v roce 1967 poskytl Byrd aranžování a elektronickou hudbu pro album "Crucifixion" na albu Phila Ochsa "Pleasures Of The Harbor". Píseň byla přijata jako komentář k atentátu na prezidenta Kennedyho, ale verze na albu, podle Unterbergera, nastavila Ochsův hlas proti "děsivé módě smyček, elektrického cembala a záblesků elektronického zkreslení, uspořádaných Josephem Byrdem... Zaznělo to pro celý svět jako osamělý hlas topící se v avantgardní bouři, která v očích mnoha fanoušků zakrývala strašlivou krásu písně". Další kritik Mark Brend popisuje skladbu jako "jedno z velkých odvážných gest rocku 60. let". Byrd také aranžoval dvě skladby na albu z roku 1968 od folkové skupiny Limeliters "Time To Gather Seeds".

Na začátku 70. let Byrd VYUČOVAL na California State University ve Fullertonu, kde zavedl jeden z prvních kurzů americké hudby, nabízený jako součást osnov amerických studií. Rovněž zkoumal historii americké populární hudby a v roce 1974 založil s Clare Sparkovou společnost Yankee Doodle Society, aby zkoumal, propagoval a hrál populární hudbu americké střední třídy z poloviny 19. století. V roce 1975 byl Byrd osloven společností Takoma Records, aby vytvořil záznam syntetizovaných vánočních koled "A Christmas Yet To Come", a v roce 1976 "Yankee Transcendoodle", nahrávku syntetizované vlastenecké hudby ve spojení s dvoustým výročím Spojených států. Na albech Byrd pracoval s Donem Buchlou a se syntetizátory od Toma Oberheima. Po albech následovala třetí LP pro Takoma "Sentimental Songs of the Mid-19th Century" a 3LP set "Popular Music In Jacksonian America" (1982).

Byrd aranžoval a produkoval Ry Cooderovo kriticky uznávané album "Jazz" z roku 1978, na kterém Cooder „vzdává poctu některým z raných melodií a mistrů jazzu, od konce 18. století. Nahrával pro řadu filmů, včetně "Lions Love" (1969) Agnese Vardy, "The Ski Bum" (1971) od Bruce Clarka s Charlotte Rampling a Zalmanem Kingem, "The Ghost Dance" (1980) a "H.E.A.L.T.H" Roberta Altmana, který byl původně natočen v roce 1979, ale jeho americké vydání bylo odloženo až do roku 1982 kvůli otřesům ve vedení společnosti 20th Century Fox.


Byrd také psal komerčně pro reklamu a TV, včetně témat pro CBS Evening News, vyvinul zvuky používané v hračkách Mattel a vytvořil elektronické/upravené hlasové zvukové efekty pro drony v " Silent Running" Douglase Trumbulla, které se mohly stát inspirací pro hlas R2-D2 v prvním filmu Star Wars.

V roce 1986 se Byrd přestěhoval do severní Kalifornie, kde založil klezmer skupinu, židovskou svatební kapelu, později přejmenovanou na Catskills Revival. Zkoumal historii židovské hudby v Americe, vyhledával a předváděl zapomenuté skladby z divadelních představení a filmů. Skupina vydala dvě alba "Songs Of Love And Chutzpah" (1997) a "A Child's Hanukkah" (1998). V 90. letech spustil také LogoMusic, vyvíjející hudební samply a další zvukové materiály pro firemní webové stránky.

V roce 2006 Byrd spolupracoval s norskou improvizační skupinou Spunk a britskou zvukovou uměleckou jednotkou Dreams of Tall Buildings. Pro "White Elephant", spolupráci mezi těmito třemi účastníky, vytvořil grafické skóre jako "nějaký druh 'vesmírné opery' v podobě imaginární vesmírné mise mimo naši galaxii v roce 9050. Fotografie z Hubblova kosmického dalekohledu NASA tvořily základ pro záznam, skládající se ze směsi uvedených, vzorkovaných a improvizovaných zvuků paralelně s elektronickým soundtrackem vytvořeným Dreams of Tall Buildings. "White Elephant" měl premiéru na festivalu Sonic Arts Network Expo v anglickém Manchesteru dne 24. června 2006.

Byrd v současné době žije v severní Kalifornii, kde od roku 2000 vyučuje historii a teorii hudby na College of the Redwoods v Eurece. Byl pět let redaktorem sloupku pro časopis North Coast Journal v Humboldt County v Kalifornii.
Zpět
(celým jménem Dorothy Moskowitz-Falarski)
(narozena 1940, New York, USA)
Lead Vocals


Dorothy je americká zpěvačka (polského původu), skladatelka a instrumentalistka. Po svém nejvýraznějším vystoupení na debutovém a jediném albu "The United States of America" stejnojmenné kapely. Moskowitz a kapela, i když nebyli příliš komerčně úspěšní, vytvořili jedny z prvních příkladů elektronického rocku. Po zániku kapely pokračovala Moskowitz v hudební kariéře a byla členkou All-Star Band Country Joea McDonalda. Účinkovala mimo jiné s indickými hudebníky Gayathri Rajapurem a Harihar Rao a Steamin 'Freeman ze San Francisca.

Během dětství až do vysokoškolských let Moskowitz hrála na klavír a učila se správným hlasovým technikám prostřednictvím různých školení a prací. Na střední škole pracovala jako korepetitorka v dětském tanečním studiu. Během studií na Barnard College začala Moskowitz také psát své první skladby, včetně oficiální písně Alma Mater na vysoké škole. Moskowitz okomentovala zážitek slovy: "Kdybych šla na místo jako Oberlin, kde byli vážní hudebníci, možná bych nikdy neměl tu drzost dělat to, co jsem udělala. Jak se ukázalo, Barnard College mě naučila drzosti, pokud ničemu jinému. Jeho nedostatek hudební pověsti nebyl překážkou. Byla to ve skutečnosti příležitost v přestrojení". Moskowitz nakonec získala titul ve státní správě a krátce absolvovala stáž na Columbia University, kde ji neformálně proškolil Otto Luening.

Na jaře roku 1963 se seznámila s Josephem Byrdem v New Yorku a navázala s ním vztah. První album, na kterém pracovali, bylo vánoční album s názvem "The Life Treasury Of Christmas Music", které vyšlo v roce 1963. Společně také vyvinuli sérii záznamů s historií Spojených států, které Moskowitz produkovala, poskytovala výzkum a poznámky k nahrávce. Později v roce 1963 se oba přestěhovali do Kalifornie, aby se zapsali na UCLA. Právě zde se Moskowitz seznámila s vokálníi styly různých kultur a učila třídu nazvanou "Feminismus a já". Podílela se také na indicko-hudebním albu Gayathri Rajapura a Harihara Rao v roce 1965. V roce 1966 se Moskowitz a Byrd rozešli a ona se na rok vrátila do New Yorku. Byrd ji poté požádal, aby se připojila k jeho nové kapele The United States of America, což také udělala. Kapela navrhla své debutové album tak, aby mělo melodičtější charakter, ale konflikty s labelem způsobily problémy ohledně toho, kdo ovládal nahrávání ve studiu.

V létě roku 1967 dorazila Moskowitz, aby se stala zpěvačkou a skladatelkou kapely. Moskowitz spolupracovala s Byrdem při psaní velké části materiálu kapely. Dalšími členy kapely byli Gordon Marron (elektrické housle, kruhový modulátor), Rand Forbes (elektrický bas), Craig Woodson (bicí, perkuse) a Ed Bogas (varhany, klavír). Některé skladby kapely obsahovaly narážky na levicová politická témata. Kapela byla inovativní, protože používala první typy syntezátorů a další zvukové úpravy k vytvoření formy elektronického avantgardního rocku. Po jediném živém vystoupení skupina podepsala smlouvu s hlavní značkou Columbia a vydala jediné album skupiny v roce 1968. V době, kdy začalo nahrávání, se vliv Byrda a Moskowitz ukázal být ústředním bodem celkového experimentálního zvuku skupiny.

Nahrávání alba se ukázalo být pro skupinu a producenta Davida Rubinsona obtížným úkolem, neboť kapela potřebovala propojit komponenty dohromady a syntezátory smíchané na osmi stopách byly navrstveny na jeden oscilátor najednou. Zejména Moskowitz zpívala prostřednictvím kruhového modulátoru a elektrického filtrování, což vytvořilo jedinečný, děsivý efekt specifický pro tuto dobu. Každý nástroj, včetně hry na perkuse, byl elektronicky měněn prostřednictvím zesilovačů. Deska "The United States Of America" vyšla v roce 1968 a dostala se na číslo #181 na Billboard 200, což ale bylo pro kapelu zklamáním. Ve Velké Británii se stalo relativně dobře známým díky zařazení jedné skladby "I Won't Leave My Wooden Wife For You, Sugar" na oblíbené albový sampler "The Rock Machine Turns You On".

Po vydání alba skupiny odehrála kapela své jediné turné, na kterém se skupina ukázala jako schopná replikovat materiál alba. Kapela však trpěla různorodými osobnostmi a politickými názory, což způsobilo vnitřní nepokoje. Poslední faktor, který vyústil v rozpad skupiny, vycházel z koncertu v Orange County v Kalifornii, kde byli tři členové uvězněni za držení marihuany a na vystoupení zůstali pouze Moskowitz a Byrd. V komentáři ke svým elektricky ovlivněným vokálům Moskowitz prohlásila: "Nelituji elektronického přebytku, pod kterým byl můj hlas pohřben. Bylo to součástí estetiky a já jsem byla ta, kdo trval na zpěvu prostřednictvím kruhového modulátoru".

V roce 1972 se Moskowitz stala členkou All-Star Band Country Joea, na což si zavzpomínala: "Dny s Country Joe často označuji jako příklad druhu hudebního života, který jsem měla před založením rodiny a tvorbou dětské hudba". Skupina koncertovala a byla nahrána živě na Fete, píseň "Sweet Marie" se objevila na kompilačním albu z roku 1990 "The Best of Country Joe: The Vanguard Years". Moskowitz a kapela se také podíleli na albu McDonald's 1973 "Paris Sessions". Později téhož roku se skupina rozpadla a Moskowitz pokračovala ve vystupování s několika dalšími akty, jako je Steamin 'Freeman.

Jako doprovodná zpěvačka v San Francisku v polovině 70. let poskytla Moskowitz vokály pro "Cracks", krátkou karikaturu produkovanou pro Sesame Street. V 80. a 90. letech komponovala hudbu pro děti a nakrátko odešla z hudby. V roce 2003 se Moskowitz stala učitelem hudby pro základní školy v Piemontu v Kalifornii, kde seznamovala studenty se základy dechových nástrojů a hlasových technik.
V letech 2019-2020 složil a nahrál Peter Olof Fransson skladbu "Ants", která obsahuje vokální dílo legendární americké zpěvačky Dorothy Moskowitz.
Zpět
(Narozen 1943, ***, USA)
Electric Drums, Percussion


Dr. Craig Woodson je pedagog, hudebník a výrobce hudebních nástrojů s doktorátem z etnomuzikologie. Inspirován dětskými nápady po celém světě vytvořil více než 250 snadno vyrobitelných hudebních nástrojů z jednoduchých materiálů, které odrážejí kultury Afriky, Asie, Evropy a Ameriky. Ve svých zábavných vzdělávacích představeních zkoumá Dr. Woodson původ, vědu a techniky hraní dvanácti domácích hudebních nástrojů.

Jeho otec byl inženýr a matka hudebnice, takže tahle kombinace jej pak provázela po celý jeho život. Jako hráč na bicí soupravy začínal ve 13 letech, vyučovat a koncertovat v 17 letech, jeho vášni vždy byla bicí souprava, zejména studium studiových bubeníků v 60. letech jako byli Philly Joe nebo Max Roach a Baby Dodds. Jeho diplomová práce byla o bubnování velikána jazzu Tonyho Williamse. Tony předvedl mnoho stylů, měl fenomenální rytmy a byl v Craigově věku. Ve stejnou dobu v polovině 60. let začal vyučovat ghanské ruční hraní a bubnování s paličkami od mistrů Roberta Ayitee a Kwasi Badu na UCLA. Zlomem bylo, když jej Tonym pozval na soukromé představení ghanského bubnování na UCLA v roce 1969. V téže době nahrával pro Columbia s legendární elektronickou rockovou kapelou The United States of America, kde pro skupinu navrhl vlastní elektrické bicí.

Po založení mé společnosti Ethnomusic, Inc., vyrábějící africké bubny v polovině 70. let, byl pozván, aby vedl projekt v Ghaně, s její ghanskou profesorkou na UCLA Kwabenou Nketiou, která jej povzbudila, aby si dokončil doktorát jako součást své práce. Craigův zájem o výrobu bubnů se stal předmětem i jeho disertační práce o africkém bubnování v roce 1983. Chtěl se věnovat oboru muzikoterapie, ale na UCLA žádný takový program neexistoval. Místo toho se rozhodl stát se etnomuzikologem se zaměřením na bubnování v Africe, Indii a Karibiku a nástrojovou technologií.

Soukromě studoval u mnoha učitelů, včetně západních perkusí u Murraye Spivaka a Charlese Delancyho, jazzové bubnování u Stana Hollingswortha, Mel Lewise a Tonyho Williamse, africké bubny u Roberta Ayitee a Kwasi Badu, balijské bubny u Hardji Susilo, kubánské bubnování u Davida Garcii, bubny Středního východu s Philipem Harlandem a bubny z jihu Indie s Tanjore Ranganathan.

V 60. letech Woodson hrál na bubny ve filmech s Elvisem Presleym, Connie Francis a Debbie Reynolds, vystupoval v TV s Lindou Ronstadt a nahrával s Rayem Manzarekem, The Brothers Four nebo Davidem Acklesem. Když v 60. letech začal studovat světovou hudbu, lidé říkali: "Proč studuješ hudbu Afriky atd.? Kdo o tom bude chtít vědět v příštích 50 letech?" Craig pouze následoval svoji vášeň a historie mu dala za pravdu. Svět se zmenšoval prostřednictvím kolektivních technologií a komunikačních systémů a světová hudba se stala první kategorií v obchodech s nahrávkami a nyní na celém internetu. Lidé v USA byli fascinováni hudbou jiných kultur. Kurzy světové hudby jsou dnes na univerzitních kampusech běžné, z nichž mnohé zahrnují představení a návštěvu mistrů hudebníků.

V 70. letech zahájil výuku výroby nástrojů ve školních programech a v 80. letech jsem vytvořil "A World Orchestra You Can Build" a předvedl, jak vyrobit a hrát na 12 jednoduchých globálních nástrojů. Dr. Craig Woodson a už dávno spojil doktorát z hudby (UCLA) s důrazem na etnomuzikologii s hudební výchovou a technologií hudebních nástrojů, aby vytvořil nové vzdělávací přístupy, které ovlivnily stovky tisíc studentů. Dr. Woodson vystupoval jako hráč na bicí ve filmech, ve studiu, v televizi a nahrál mnoho alb od rocku po lidovou hudbu. Už více než 45 let profesionálního perkusionisty je jeho hlavním nástrojem bicí souprava nebo sada. Je však také učitelem latinských, afrických a středovýchodních bubnů se značnými zkušenostmi s paličkou a dalšími orchestrálními bicími nástroji. Na bicí soupravě u něj studenti získají širokou škálu dovedností od osvojení základů jazzu, latiny a rocku až po čtení partitur a hraní s nahrávkami. Pokud jsou cílem výuky ruční bubny, používá Dr. Woodson část své mezinárodní sbírky světových perkusí k výuce technik od počáteční až po pokročilou úroveň.


V roce 1976 založil Woodson Ethnomusic, Inc., poradenskou společnost zaměřenou na světové hudební vzdělávání, která představuje výrobu multikulturních nástrojů, vzdělávací koncerty, školní programy a profesionální rozvoj. Později napsal "Roots of Rhythm" bezplatný online bubenický učební plán pro střední školy, který učí koncepty z historie, zeměpisu a dalších předmětů prostřednictvím nástrojů a rytmů zemí z celého světa. "Roots of Rhythm" byl propagován prostřednictvím Percussion Marketing Council, s níž také vyvinul program s názvem "Drum Set In The Classroom", jehož cílem je oslovit učitele základních a středních škol, kteří se mohou zabývat hudební výchovou, ale mají malé nebo žádné znalosti bicích sad.

Dr. Woodson využívá své hudební znalosti k práci po celém světě. Prostřednictvím neziskové organizace Drums Of Humanity vedl workshopy a vystoupení v Iráku, Súdánu a dalších zemích zotavujících se z války a přírodních katastrof. Tato práce začala v roce 2009 dvěma cestami do severního Iráku s hudební terapeutkou Christine Stevensovou ve spolupráci s [neziskovou] organizací Kurdistan Save the Children. Představili bubenické obory a výrobu nástrojů v mládežnických centrech pro mladé lidi zničené bezohledným vedením země. V dalším projektu také pracuje s americkými veterány a uprchlíky v USA, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Působí rovněž jako poradce několika muzeí umění a Rock and Roll Hall of Fame a vystupoval nebo spolupracoval s významnými umělci od Kronos Quartet od počátku 90. let, kdy se David Harrington doslechl o jeho práci při výrobě jednoduchých nástrojů, včetně jednoduchých houslí. Spolupracoval i s dalšími hudebníky přes Micka Fleetwooda po Lindu Ronstadt. A aby se ujistil, že za tento život dá 110 procent, vlastní Woodson také 12 patentů na technologii hudebních nástrojů a design bicích nástrojů.

Jeho nejnovějším projektem je STEAM, workshopy, které spojují hudbu s koncepty vědy, inženýrství, technologie, umění a matematiky pro školní shromáždění a workshopy. V roce 1999 se NASA dozvěděla o jeho práci a zeptala se, zda by se nepodílel na výukovém videu s dalšími umělci. V roce 1999 byl Dr. Woodson uveden ve videu jako jeden ze sedmnácti umělců, kteří hovořili s jedenácti vědci v inscenaci s názvem "Windows On Mars" sponzorované NASA o tom, jak se zabývat uměním na budoucí cestě na rudou planetu. Další rok získal finanční prostředky od National Endowment for the Arts na vývoj školního hudebního shromáždění s názvem "To Mars with Music in 2030" o této budoucí cestě na Mars, která ukazuje, jak lze hudební nástroje vyrobit z materiálů na vesmírné lodi z materiálů na Marsu.

V roce 2004 napsal afrocentrické kurikulum s názvem "The Black Music Experience" pro společnost Read and Rock, a projekt organizace založené ke gramotnosti A Cultural Exchange v East Clevelandu ve státě Ohio. Jeho nedávný projekt pro bubenickou společnost Remo, Inc., nazvaný Handle-Leg Connectors, spojuje Remo Sound Shapes dohromady do bicích sad a byl představen maloobchodníkům s hudbou v lednu 2006. Je ženatý, má dvě dospělé děti a žije se svoji manželkou poblíž Clevelandu ve státě Ohio.
Zpět
(celým jménem Gordon Howard Marron)
(Narozen 1943, ***, USA)
Electric Violin, Ring Modulator, Vocals


Gordon Marron je americký hudebník a hráč na housle. Je znám jako hráč na elektrické housle ve skupině ve skupině The United States Of America na jejich jediném albu z roku 1968.

Gordon Marron se po po konci kapely stal losangeleským studiovým hudebníkem a podílel se na nahrávkách umělců jako David Ackles, Carole King, Alice Coltrane ("Eternity", 1975), Tom Pacheco ("The Outsider", 1977), Helen Reddy a dalších. Byl spoluautorem písně Vic Dana "The Love In Your Eyes" a pracoval na filmových soundtracích se skladatelem Reidem Reilichem. Objevil se také jako hráč na housle na albu "The Simpsons: Testify".

Později se přestěhoval do Kauai na Havaji, kde nadále hraje na housle a klávesy.
Zpět
(Narozen 28. ledna 1947,***, USA
zemřel 23. prosince 2020, USA)
Electric Bass


Rand Forbes je americký hudebník a hráč na basovou kytaru. Jako jeden z prvních hrál na bezpražcovou baskytaru ve skupině The United States Of America na jejich jediném albu z roku 1968. V letech 1964 - 1969 vystudoval University of California, Los Angeles (UCLA) v oboru Hudební kompozice.

Rand Forbes se po konci kapely stal softwarovým inženýrem, pracoval jako administrátor databáze Oracle, vývojář NeXT a obchodní analytik ve společnosti Trident Data Systems v letech 1990 - 1994, vlastnil společnost zabývající se vývojem softwaru. V období květen 1995 – srpen 2000 pracoval jako manažer Oracle DBA ve společnosti HBO, kde se podílel na navržení a vývoji systému Development Deal Tracking, který sledoval roční závazky ve všech divizích společnosti, sloužil pro rozsáhlé zprávy a analýzy managementu od projektu, tak přes nákladové položky specifické pro jednotlivé kategorie pro každou divizi a také zajišťoval sladění nákladů se stávajícími účetními systémy. Od roku 2008 do března 2009 pracoval jako senior vývojář ve firmě UNICON International, Cleveland/Akron, Ohio, kde se zabával podporou Data Warehouse jako vývojář, designér a analytik. V období březen 2010 až listopad 2013 působil jako Senior softwarový inženýr ve firmě Snap-on Business Solutions, Richfield, Ohio, kde navrhoval metadata, funkční specifikace, vývoj, implementaci a podpora systému automatizovaného příjmu a publikování surových dat (ETL) pro všechny řady vozidel Toyota pomocí postupů Oracle Data Integrator (ODI) 10g a PL / SQL.

Později žil v Chagrin Falls, oblasti Clevelandu ve státě Ohio poblíž Craiga Woodsona.

Zemřel v roce 2020 po dlouhé nemoci a po kontraktu s COVID-19. Bylo mu 72 let.
Zpět
(celým jménem Edgar Noel "Ed" Bogas)
(narozen 2. února 1942, ***, USA)
Organ, Piano, Calliope


Ed Bogas, někdy uváděný jako Edward Bogas, je americký hudebník a skladatel. Byl členem The United States of America, experimentální rockové skupiny vedené Josephem Byrdem. Později se podílel na nahrávkách hudebních umělců jako Ruby, Clover, The Rowan Brothers, Gene Ammons, Leon Spencer, David Wiffen a Sly and the Family Stone. V roce 1993 se oženil s Desirée Goyette.

Od roku 1977 do roku 1989 skládal Bogas soundtracky k televizním speciálům Peanuts. Byl také skladatelem filmů Ralpha Bakshiho "Fritz the Cat" a "Heavy Traffic", stejně jako několika videoher. Zařídil hudbu pro Pinball Number Count na Sesame Street, kterou zpívali The Pointer Sisters.

Bogasovy příspěvky pokrývají čtyři desetiletí a několik žánrů. V 60. letech byl Bogas členem progresivní rockové psychedelické kapely The United States of America a v 70. letech přispěl hudbou k filmům Ralpha Bakshiho a k TV speciálům pro sérii Peanuts, pokračoval úspěšně po Vince Guaraldiho až do roku 1976. V 80. letech začal komponovat hudbu pro počítačové hry Commodore 64, jako je např. Hardball!. Skládal také hudbu pro Children's Television Workshop (Sesame Street) hry pro Atari, jako je "Oscar's Trash Race" a "Big Bird's Egg Catch".

V roce 1980 složil Bogas partituru k TV filmu CBS "A Christmas Without Snow", ve kterém se také jako součást doprovodu sbormistra ztvárněného Johnem Housemanem. Pokračoval v psaní hudby pro TV speciály Peanuts až do roku 1989 (This Is America, Charlie Brown). V roce 1982 také začal přispívat hudbou k TV speciálům a seriálům Garfield. Složil hudbu ke všem 121 půlhodinám Garfield and Friends a první tři sezóny spolu s budoucí manželkou Desirée Goyetteovou a spolu se spisovatelem Markem Evanierem po zbytek běhu napsal všechny písničky pro segmenty Garfield. Také na Garfield and Friends, Bogas poskytl hlasy darebných zpívajících mravenců ve třech epizodách. Goyette a Bogas mají dvě děti (Benjamin a Lily).

V současné době Bogas píše hudbu pro rozhlasové reklamy, televizi a film se svou společností v San Francisku Bogas Productions.
Zpět
(Narozen 25. března 1941, Brooklyn, New York, USA,
zemřel 3. července 2016)
Keyboards


Richard Grayson byl americký skladatel a pianista.

Richard Grayson pochází z New Yorku. V roce 1969 získal doktorát z kompozice na UCLA jako pouze třetí osoba, která získala hudební doktorát na UCLA po Michaelovi Zearottovi a Edwardu Applebaumovi. Ve stejném roce nastoupil na hudební fakultu Occidental College, kde vyučoval až do svého odchodu do důchodu v roce 2001. Jeho 32 let každoročních koncertů s klávesovou improvizací, na nichž improvizoval na základě požadavků publika, byl vrcholem koncertní sezóny této školy. Je také skladatelem instrumentální a vokální hudby i živé elektronické hudby. V roce 2001 mu byla udělena cena fakulty za úspěch v roce 1972 a cena Alumni Seal Award za fakultu v roce 2001. Mezi jeho ocenění patří Fulbrightovo stipendium ke studiu v letech 1965-1966 u Henriho Pousseura v Bruselu a na Cologne Courses for New Music nebo grant na kompozici od National Endowment for the Arts. Od podzimu 2001 do června 2016 vyučoval hudební teorii na škole Crossroads School v Santa Monice.

Již více než tři desetiletí pořádá Grayson koncerty a semináře pro nadaci Yamaha Music Education Foundation a mnohokrát navštívil Japonsko, aby tam vystupoval a učil. Grayson byl mezinárodně známý umělec, pedagog, skladatel a hudebník hrající na klavír, varhany a syntezátor, byl možná nejznámější svými pozoruhodnými improvizačními schopnostmi. Posledních deset let řídil opakovaně improvizační kurzy na Showa Academy of Music v japonském Kawasaki, kde přednášel, koncertoval a pořádal semináře o klasické a jazzové improvizaci. Byl také zván na semináře a vystoupení na konzervatořích v Tchaj-wanu, Číně a Vietnamu. Působil jako účinkující na několika amerických konferencích pedagogiky klavíru v USA a byl dvakrát pozván na mistrovské kurzy improvizace na festivalu Oficina de Música v brazilské Curitibě.

Mezi jeho významné práce patří šest nahrávek současné hudby, na nichž vystupuje jako pianista, a čtyři jeho skladby. Po mnoho let byl účastníkem koncertů Monday Evening v Los Angeles County Museum of Art a často v této sérii vystupoval. Tři z Graysonových elektronických klávesových děl byla předvedena na historickém koncertu University of Massachusetts v Lowellu, kde se znovu objevila kompletní baletní hra Mécanique od George Antheila. Dvě z těchto skladeb "Mr. 528" a "Shoot The Piano Player" vydala na CD Electronic Music Foundation v New Yorku. V září 2001 uspořádal sólový koncert svých improvizačních a vizuálně elektronických kompozic v Los Angeles County Museum of Art. Grayson byl také 35 let varhaníkem v kostele, naposledy v St. Martin of Tours ve West Los Angeles, odkud odešel do důchodu v roce 2009. Žil v Santa Monice více než 40 let se svou manželkou Dr. Susan Graysonovou, profesorkou španělských a francouzských studií na Occidental College. Jeho poslední koncert byl v Los Angeles County Museum of Art v květnu 2016.

Grayson zemřel po dlouhé nemoci 3. července 2016 ve věku 75 let.
Zpět
(celým jménem Johnathan Carmi Simon)
(Narozen ***)
Bass, Guitars, Banjo


Carmi Simon má za sebou slavnou kariéru nejen jako profesionální hudebník, hrající na kytaru, base, mandolínu, banjo, dobro a steel kytary, ale také jako kytarový technik, opravář a stavitel. Mezi mnoho hudebníků a kapel, se kterými hrál, patřili Chicago Slim Blues Band (Noel Schiff), Sam Lay and the Mojo Workers, The Moving Violations (Nate Herman), USA, Leonard Nimoy, McCabe's Floating House Band (Bobby Kimmel) ), Wendy Waldman Band, The Gypsy Hollow Boys a The Stomp Band (s legendárním Steve Fergusonem).

Od roku 2016 hraje v kapele Buenos Tiempos, kterou založili hudebníci ze Státu a skončili v San Miguel de Allende kvůli mexické kultuře, skvělému počasí, báječnému jídlu a prosperující umělecké a hudební scéně. V kapele vystupují Gabe Hizer (vocals, guitar), Bob Block (guitar), Carmi Simon (bass and vocals) a Valentino Guzman (drums).

Zpět
Studiové desky:
1969 The American Metaphysical Circus
1968 Gifts And Creatures (komp.)
1967 The United States of America
Ostatní nahrávky:
2004 Hard Coming Love (SP)
1968 The Garden Of Earthly Delights (SP)


Skupina:
Joseph Byrd- Organ, Synthesizer [Electronic], Backing Vocals (02), Lead Vocals (04,05,06,09,10,12)
Michael Whitney - Classical Guitar
Don Kerian - Cornet, Trumpet
Ted Greene - Guitars
Richard Durrett - Electronics [Electronic Instruments]
Ed Sheftel - Flugelhorn, Trumpet
Dana Chalberg - Flute, Piccolo Flute
Chuck Bennett - Bass Trombone
Larry Kass - Tabla
Gregg Kovner - Percussion [II], Drums
John Clauder - Percussion [I], Drums
Pot - Piano, Harpsichord, Conductor
Fred Selden - Saxophone - Clarinet, Flute
Tom Scott - Saxophone, Clarinet, Flute
Meyer Hirsch - Saxophone, Flute
Ray Cappocchi - Trombone [Tenor], Tuba
Susan de Lange - Lead Vocals (02,03,10)
Victoria Bond - Lead Vocals, Voice [Electronic Voice] (01,02,10,11)
Christie Thompson - Lead Vocals (07)
The J. Hunter Byrd Gospel Band (08)
Ernie Anderson - Voice [Announcer] (11)
Diskografie The American Metaphysical Circus
Vyšlo 1969, Columbia Masterworks, MS 7317

Seznam skladeb:
Side A
The Sub-Sylvian Litanies
01. Kalyani (Joseph Byrd) (3:50)
02. You Can't Ever Come Down (Joseph Byrd) (2:58)
03. Moonsong: Pelog (Joseph Byrd) (3:47)
American Bedmusic I - Four Dreams For A Departing President
04. Patriot's Lullabye (Joseph Byrd) (2:44)
05. Nightmare Train (Joseph Byrd) (3:23)
06. Invisible Man (Music: Pot / Words, Music: Joseph Byrd) (3:31)
07. Mister 4th Of July (Jseph Byrd, Lisa Kindred) (1:46)
Side B
Gospel Music For Abraham Ruddell Byrd III
08. Gospel Music (Joseph Byrd) (4:28)
The Southwestern Geriatrics Arts And Crafts Festival
09. The Sing-Along Song (Joseph Byrd) (4:00)
10. The Elephant At The Door (Joseph Byrd) (5:10)
11. Leisure World (Joseph Byrd, Alan Metter) (1:33)
12. The Sing-Along Song (Reprise) (Joseph Byrd) (0:44)
Total Time: (37:54)

Producer, Arranged: Joseph Byrd
Producer [Assistant Producer]: Dana Chalberg
Musical Assistance: Roger Phillip
Supervised [Production Supervisor]: John McClure
Engineer [Recording], Engineer [Remixing]: Bob Breault
Engineer [Remixing]: Sy Mitchell
Consultant [Audio Repoduction]: Paul Welborne
Mastered at Customatrix
Artwork [Cover Art]: Peter Schaumann

Skupina:
Hosté:
Diskografie Gifts And Creatures
Vyšlo ,
(soniclovenoize “Second Album” reimagining)

Seznam skladeb:
Side A:
01.Kalyani ()
02.You Can’t Ever Come Down ()
03.Tailor Man ()
04.Nightmare Train ()
05.Osamu’s Birthday ()
06.Do You Follow Me ()
Side B:
07.No Love ()
08.The Sing-Along Song ()
09.Perry Pier ()
10.Invisible Man ()
11.The Sub-Sylvian Litanies ()
12.The Elephant At The Door ()
13.The Sing-Along Song (Reprise) ()
Total Time: (00:00)

Producer: David Rubinson
Jedná se o reimaging možného druhého alba od psychedelicko-popových vizionářů The United States of America. Pomocí kombinace sólových nahrávek leaderů kapely Josepha Byrda a Dorothy Moskowitz a několika vystřižení z debutového alba United States of America přišel pokus vytvořit něco, co by znělo jako teoretické druhé album z roku 1969. Všechny skladby byly upraveny z nejlepších zdrojů a začleněny do dvou souvislých stran hudby.

Skupina:
Joseph Byrd - Electronic Music & Harpsichord, Organ, Calliope, Piano, Vocals (01-14,18-20)
Dorothy Moskowitz - Lead Vocals
Craig Woodson - Electric Drums, Percussion (01-14,18-20)
Gordon Marron - Electric Violin, Ring Modulator (01-14), Vocals (06,09)
Rand Forbes - Electric Bass (01-14)
Hosté:
Ed Bogas - Occasional Organ, Piano, Calliope (01-14)
Don Ellis - Trumpet (05)
Dennis Wood - Drums (15-17)
Jeff Marinell - Guitar (15-17)
Mike Agnello - Organ (18-20)
Richard Grayson - Keyboards (15-17)
Carmie Simon - Bass (15-17)
Stu Brotman - Bass (18-20)
Richard Durrett - Other [Instrument Design Engineer]


Diskografie The United States of America
Vyšlo 6. března 1968, Columbia, CS 9614 (US)
CD 1987, Edsel Records, ED CD 233 (UK)
CD 2004, Sundazed Music, 11124 (US) remastered: Bob Irwin +10 bons tracks
CD 2014, Esoteric Recordings, ECLEC 2449 (UK)
LP 2017, Sundazed Music, LP5211 (US)


Seznam skladeb:
Side one
01. The American Metaphysical Circus (Byrd) (4:56)
02. Hard Coming Love (4:41)
03. Cloud Song (3:18)
04. The Garden Of Earthly Delights (2:39)
05. I Won't Leave My Wooden Wife For You, Sugar (3:51)
Side two
06. Where Is Yesterday (Gordon Marron, Ed Bogas, Moskowitz) (3:08)
07. Coming Down (2:37)
08. Love Song For The Dead Ché (Byrd) (3:25)
09. Stranded In Time (Marron, Bogas) (1:49)
10. The American Way Of Love (6:38)
       i. Metaphor For An Older Man (Byrd)
      ii. California Good-Time Music (Byrd)
     iii. Love Is All (Byrd, Moskowitz, Rand Forbes, Craig Woodson, Marron)
Total Time: (37:07)

1992 reissue bonus tracks 11. Osamu's Birthday (Byrd) (2:59)
12. No Love To Give (Moskowitz) (2:36)

2004 reissue bonus tracks
11. Osamu's Birthday (Byrd) (2:59)
12. No Love To Give (Moskowitz) (2:36)
13. I Won't Leave My Wooden Wife For You, Sugar (3:45)
14. You Can Never Come Down (Byrd) (2:32)
15. Perry Pier (Moskowitz) (2:37)
16. Tailor Man (Moskowitz) (3:06)
17. Do You Follow Me (Kenneth Edwards) (2:34)
18. The American Metaphysical Circus (Byrd) (4:01)
19. Mouse (The Garden Of Earthly Delights) (2:39)
20. Heresy (Coming Down) (2:32)

Recorded on 1967 at CBS Studios, Hollywood, USA
Music: Dorothy Moskowitz (02,12,15,16), Ed Bogas (06,09), Gordon Marron (06,09), Joseph Byrd (01-05,07,08,10.I,10.II,11,13,14,18-20), Kenneth Edwards (17)
Words: Dorothy Moskowitz (02-05,07,12,13,15,16,19,20), Ed Bogas (09), Gordon Marron (09), Joseph Byrd (02,04,05,07,013,19,20), Kenneth Edwards (17)
Arranged: Joseph Byrd
Producer: David Rubinson
Remix [Original Re-mix Engineering]: Glen Kolotkin, Arthur Kendy
Management [Project Managers]: Jayme Pieruzzi, Tim Livingston
Coordinator [Project Coordinator] - Stephanie Kennedy
Instrument design engineering: Richard Durrett
Engineering: David Diller
Mastered: Bob Irwin
Mastered at Sundazed Studios, Coxsackie, NY
Originally issued as Columbia CS 9614 on March 6th, 1968
Design - Eric Schou, Jeff Smith (17)
Artwork: Gary Margolis and Sgt. William Kerby (photo)
Photography [Cover Photos]: Gary Margolis, Sgt. William Kerby
Liner Notes [Annotation]: Joseph Byrd



Skupina:
Joseph Byrd - Electronic Music & Harpsichord, Organ, Calliope, Piano, Vocals
Dorothy Moskowitz - Lead Vocals
Craig Woodson - Electric Drums, Percussion
Gordon Marron - Electric Violin, Ring Modulator, Vocals
Rand Forbes - Electric Bass
Hosté:
Ed Bogas - Organ Piano, Calliope
Diskografie Hard Coming Love
SP, vyšlo 2004, Sundazed Music, KS7-04

Seznam skladeb:
01. Hard Coming Love (D.Moskowitz, J.Byrd) (4:53)
02. Osamu's Birthday (J. Byrd) (2:45)
Total Time: (7:38)

Liner Notes: Prof. Jud Cost

Previously unreleased versions recorded live-in-the-studio, 1967


Skupina:
Hosté:
Diskografie The Garden Of Earthly Delights
SP, Vyšlo 1968, CBS, 3745 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Garden Of Earthly Delights (2:39)
02. Love Song For The Dead Che (3:25)
Total Time: (6:09)

Producer: David Rubinson

Zpět





The United States of America (L-R): Gordon Marron, Rand Forbes, Joseph Byrd, Dorothy Moskowitz and Ed Bogas





Zpět
Oficiální stránky:
https://www.psychedelicbabymag.com/2013/02/joseph-byrd-interview.html
http://jazz-rock-fusion-guitar.blogspot.com/2015/11/joe-byrd-and-field-hippies-1967-2004.html
https://drummagazine.com/educating-the-world-through-percussion-dr-craig-woodson/

Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  10.4.2021 
Menu Poslení aktualizace: 10.4.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!