TO-MERA

              

Diskografie
To-Mera je anglická progresivní metalová kapela z anglického South Oxfordshire. Byla založena počátkem roku 2004 a hraje technický styl metalu, který se vyznačuje dlouhými písněmi, mnohonásobnými změnami času a jazzovými přestávkami. Spojení "To-Mera" lze volně přeložit jako "The Land of the Pyramid" (Dolní Egypt), jak ji uvádí Herbie Brennan v "The Secret History of Ancient Egypt" (Tajné dějiny starověkého Egyptu). Skutečný význam tohoto slova je však sporný. Dolní Egypt je nejsevernější oblast Egypta, včetně delty Nilu. Dolní Egypt byl znám jako Ta-Mehu, což znamená "země papyru". Kapela se rozhodla pro tohle jméno, protože byla fascinována staroegyptskou kulturou (zejména pak Julie Kiss). Stylově nebylo snadné kategorizovat částečně britsko skupinu To-Mera. Většina jejich fanoušků by souhlasila, že spadají do metalu, ale kapela nebyla ovlivněna výhradně jedním typem metalu. Metalově byli ovlivněni všemi, od Dream Theater a Symphony X až po Dark Funeral, Meshuggah, Evergrey, Opeth a Lacuna Coil nebo Pain of Salvation, ale mají také nemetalové vlivy, které zahrnují jazz, evropskou klasickou hudbu, východoevropský folk a world music.

Myšlenka na založení nové kapely přišla od Julie Kiss bezprostředně po jejím odchodu z maďarské progresivní metalové kapely Without Face, která byla založena v roce 1997. Ještě v době působení s Without Face odmítli Lee Barretovu nabídku podepsat smlouvu s Earache, když byli už vázáni pod jinou značkou. Trvalo však téměř dva roky, než se v Londýně zformovala konečná sestava. Julie Kiss ss rozhodla založit kapelu s britskýn basistou Lee Barrettem. Julie Kiss se narodila na počátku 80. let minulého století a dává přednost éterickému, andělskému vokálnímu stylu, za který hodně vděčí stylu goth rock a goth metal. Barrett byl nejznámější svými příspěvky u kapely Extreme Noise Terror, ale na svém životopise měl také alternativní metalovou kombinaci Disgust a industriálně zaměřené Mussolini Headkick. Na začátku roku 2004 začali hledat další členy na plný úvazek. Takže po letech se Julie a Tom setkali na londýnské stanici Waterloo, kde jej informovala, že už není zpěvačkou Without Face a že právě formuje novou kapelu, ale přesto se jen pozdravili a rozloučili. Po sérii proměnlivých sestav začala současná stabilní inkarnace To-Mera počátkem roku 2005, poté, co se Tom MacLean (fanoušek skupiny Without Face, ex-Forlorn Hope, Fubar) setkal s Julií na koncertě Dillinger Escape Plan v Londýně a nabídl své služby jako kytarista a dal ji svoji e-mailovou adresu. Ve skutečnosti se však měsíce nedostali do kontaktu, protože Julie byla do té doby trochu rozčarovaná z celého vyhledávání členů trvajícího téměř 2 roky. Naštěstí mu nakonec poslala e-mail, dostal kazetu s nějakými nápady a začlo to fungovat. Julie poté požádala o pomoc svého rodáka a přítele Akosa Pirisiho jako bubeníka kapely a byly zahájeny práce na psaní materiálu pro demo.

Záměrem bylo spojit hudební zájmy každého ze členů v temném a přinejmenším sférickém rámci. Výsledkem je, že styl To-Mera lze popsat jako směsici nejrůznějších metalových podžánrů, klasické a jazzové hudby. Během léta roku 2005 nahrála skupina To-Mera ve složení Kiss /Barrett / MacLean / Pirisi první demo kapely, které namíchal producent Brett Caldas-Lima ve Francii. První nahrávka "Demo" obsahující skladby "Dreadful Angel" a "Born Of Ashes" byla nahrána v červenci 2005 ve studiu The Peel se sídlem v Kingston Upon Thames South West London na notebooku budoucího francouzského producenta Bretta Caldase-Limy. Písně jsou zpracovány téměř doslova kolem Juliiných textů a dodávají šťávu emotivním, temným a esoterickým základům. Fascinující popisná témata umožňují posluchači velmi osobní pohled na hluboce rozmanité myšlení. Výsledkem je složitý, těžký a někdy srdečný hybrid silného progresivního metalu, okouzlující akustické pasáže, okouzlující zvuky kláves a nezaměnitelný ženský vokál. "Demo" bylo odesláno do mnoha webzinů a časopisů, kde mu bylo uděleno všeobecné uznání. Kapela získala ocenění "Demo měsíce" v časopisech Organ Magazine, Zero Tolerance a Imperiumi.net (Finsko). Tyto a mnoho dalších skvělých recenzí vedly k tomu, že se ozvala řada zainteresovaných nahrávacích společností. Brzy vyšlo najevo, že Candlelight Records byla nejlepší volbou pro kapelu a počátkem ledna 2006 byla podepsána celosvětová dohoda s labelem.

Poté, co byl nalezen stálý klávesista v osobě Huga Shepparda, strávila skupina zimní měsíce roku 2005 a začátek roku 2006 psaním materiálu pro jejich debutové album. Výsledné debutové album "Transcendental" se objevilo v září 2006 v Candlelight Records a bylo oceněno za jeho vynalézavost a vysoké hravé dovednosti. "Transcendental" bylo zaznamenáno v květnu 2006 v improvizovaném studiu v zákulisí hospody ve Veszpremu (Maďarsko) bez notebooku. Basa a klávesy byly nahrávány v Londýně, zatímco mixování a mastering zvuku probíhaly v Tower Studio v Montpellier ve Francii, opět s producentem Brett Caldas-Limou. Celosvětově bylo vydáno v září téhož roku. Kvintet nabídl na albu pečlivý výběr progresivních riffů, metal, goth, thrash i suchou klasickou atmosféru; celkem hudebně ohromující komplex. Tato směsice hudebních vlivů je velmi zodpovědná za rozmanitost jejich zvuku. Měkký, ale silný hlas Julie Kiss vše krásně temperuje, na albu nejsou vůbec žádné mužské vokály. Juliin hlas lze popsat jako kombinaci Amie Lee (Evenescence) a Tarji Turunen (ex-Nightwish), čili směs, která si přizpůsobuje intonace klasické hudby a rocku, a je vždy oduševnělá a expresivní.

Ale krátce před vydáním alba bylo rozhodnuto, že aby projekt fungoval jako plně aktivní kapela, bude logisticky nemožné pokračovat s bubeníkem působícím v zahraničí, a bylo přijato smutné rozhodnutí rozejít se s Akosem. Paul Westwood byl přiveden v roce 2006 jako jeho náhrada včas pro vůbec první koncerty kapely. Ten první koncert se odehrál na The Peel v Kingstonu vděčnému davu, jen několik dní před oficiálním vydáním alba.


Ke konci roku 2007 klávesista Hugo Sheppard opustil kapelu z osobních důvodů. Hen, zběsilý kytarista a hráč na klávesy z ultra-prog metalové skupiny Haken, brzy poté nahradil Huga. Mezi koncertní aktivity se zařadila podpora i pro kapely jako Dream Theater, Fates Warning, Insomnium a Emperor a výstupy na druhém pódiu na festivalu Bloodstock.

To-Mera pracovali na následovníkovi "Transcendental" v průběhu roku 2007. Album po několika změnách v sestavě vyšlo 18. února 2008 pod názvem "Delusions" a bylo stylisticky velmi podobné debutovému albu, rovněž získalo pozitivní zpětnou vazbu od hudebního tisku. "Delusions" bylo album změn, když představilo nového bubeníka Paula Westwooda a klávesistu Richarda Henshalla. Bylo také posledním albem, na kterém se představil basista Lee Barrett, neboť několik dnů po vydání alba oznámil basista a zakládající člen Lee Barrett svůj odchod z kapely s tím, že kvůli své další práci nebude "schopen plnit žádné budoucí turné nebo hudební závazky" a soustřdí se na svou práci s labelem Candlelight Records a později Ascendance Records. Jako náhradník byl rychle nalezen Mark Harrington, který působil v londýnské kapele Demagogue.

V roce 2009 vydala kapela To-Mera následující oznámení o rozchodu s jejich vydavatelstvím Candlelight Records: "Po vydání dvou alb u Candlelight Records jsme dospěli ke vzájemnému rozhodnutí, že je čas, aby se tato kapela přesunula na nové pastviny, aby mohla pokročit. Chtěli bychom poděkovat všem zaměstnancům společnosti Candlelight za veškerou pomoc během našeho čtyřletého vztahu".

První prací To-Mera s novou sestavou byla čtyřskladbové EP "Earthbound". Bylo vydáno v samorežii kvůli odchodu kapely od labelu Candlelight Records v roce 2009. Je to první nahrávka s producentem Jaime Gomez-Arellano ve studiích Zed One Studios a Orgone Studios. Jaime nahrával pro Paulovu další kapelu Skaldic Curse, takže věděli, že dokáže dobrou práci. Kromě toho si Paul vždy ponechal svoji obrovskou bicí soupravu v Zed One Studios, takže se to logisticky hodně ulehčilo.

Mezitím kapela i živě vystupovala. V roce 2010 podporovala kapelu Theatre of Tragedy dne 14. března v Underworld v Camdenu. V dubnu 2011 kapela hrála na zbrusu novém progresivním metalovém festivalu Fused, který pořádali organizátoři báječného Summer's End a vystoupili na něm kromě jiných i kapely Vanden Plas a Threshold. To-Mera vstoupila koncem ledna 2012 do Hardbeat Studios (Haken, Linear Sphere) ve Wembley s producentem Johnem Papasem, který začne s bicíma pro nadcházející skupinové třetí album. Většina nových nahrávek alba se konala v nedávno postaveném domácím studiu kytaristy Toma MacLeana.

Album "Exile" je první koncepční album kapely a bylo vydáno prostřednictvím vlastního labelu Toma MacLeana Illusionary Records ve fyzické i digitální podobě 24. září 2012. Brzy bylo nominováno na album roku 2012 v kategorii Progressive Metal na slavných Metal Storm Awards. Po dvou albech a posledním EP z rohu 2009 umožnily tři roky mlčení anglickým alchymistům z To-Mera vymyslet další významnou nahrávku, jejíž smícháním to bylo zjednodušeno: progresivní metal a jazz kombinující latinské zvuky a africkou a filmovou hudbu, skladby jsou tak hodně evokující. Pro velmi technickou část hudby To-Mera skvěle využívá až zneužívá změny rytmů a žánrů s tvrdými roffy. Ale na druhé straně zůstává mimořádně melodická díky sestavení instrumentace, nálad a hlasových linek v tom nejlepším vkusu. Celým paradoxem této chytré směsi nikdy není ztížení poslechu, právě naopak: někdy mocné, jindy prudce stoupající, jejich skladby, pokud možno rozmanité, v ideálním případě nesoucí magický hlas Julie Kiss. Všichni hudebníci dosahují velmi vysoké úrovně: Paul Westwood v dokonalé harmonii se svými bicími, Richard Henshall zářící za svými klávesami, Tom MacLean v klidu s dokonale vyváženými sóly a nakonec Mark Harrington zajišťuje velmi moderní hru na baskytaru. Nakonec Julie je stále více v pohodě s touto nepravděpodobnou hudbou, přináší potřebné nádech do takové hustoty s texty vytesanými jejím krystalickým hlasem, nepochybně jedním z nejkrásnějších ženských hlasů v metalu.

Kapela To-Mera přišla v lednu 2013 s oznámením o rozchodu s bubeníkem Paulem Westwoodem: "Jak si někteří z vás mohli všimnout z rozhovoru pro Classic Prog, nedávno jsme se rozešli s naším bubeníkem Paulem Westwoodem - Paul se rozhodl, že je čas, aby se vydal alternativními hudebními cestami. Jsme vděční za všechny ty skvělé časy a přejeme mu hodně štěstí v jeho budoucích snahách! Co se týče toho, co to znamená pro To-Mera, to je vidět... chtěli bychom si jen trochu odpočinout a soustředit se na jiné (nové?) projekty..."

Kapela To-Mera v současné době neprovádí žádné koncerty ani jiné známé veřejné aktivity. Počátkem roku, 7. února 2014, kapela uvedla na své Facebookové stránce informace:

"Méně dobrou zprávou, se kterou se někteří z vás možná setkali, je to, že jsme zatím To-Mera postavili k ledu. V podstatě je nyní čas, abychom se každý z nás soustředil na různé další věci ve svém životě, ať už jsou to jiné kapely a projekty, nebo jen život obecně, a jak každý, kdo je nebo byl v kapele, bude vědět, věci fungují správně jedině, když jsou všichni na stejné stránce.

Dobrou zprávou pro fanoušky To-Mera je to, že hlavní tvůrčí síly, které stojí za hudbou kapely od samého začátku, využívají tento výpadek k nalití své energie nejen do jednoho, ale do dvou zbrusu nových projektů za posledních 6 měsíců. Projekt č. 1 je společným počinem Toma a Julie, který zahrnuje symfonické zvukové scény a atmosféru ve směsi s nepředvídatelnými jazzrockovými groovy a klidnými vokály. Projekt č. 2 byl založen jako Tomův "sólový projekt", který se více zaměřuje na temnější a melancholičtější stránku progrocku a metalu. Jsme si jisti, že fanoušci To-Mera si v těchto připravovaných projektech přijdou na své a cítíme, že je to nejlepší způsob, jak udržet ducha hudby v tuto chvíli naživu. Mnoho hudby již bylo napsáno a nahráno a do veřejného ucha bude vydáno v následujících měsících. Více informací o každém z těchto projektů, včetně jmen, odkazů na www stránkách atd., se objeví v blízké budoucnosti".


Dne 13. února 2016 se na Facebooku kapely objevila zpráva: "Díky za zprávy, lidi. Měli byste vědět, že "hibernace" To-Mera nebylo rozhodnutí, které jsme přijali s lehkou váhou, ve skutečnosti to bylo pravděpodobně jedno z nejtěžších rozhodnutí, jaké jsme kdy udělali! Cítíme se však skvěle pracovat na něčem novém a čerstvém, bez hranic, které stanovuje zavedený projekt (dokonce i jako To-Mera, jehož cílem bylo v zásadě odstranit hranice ...), a jsme opravdu nadšení, že můžeme s vámi brzy sdílet naše nové experimenty a dobrodružství!!"

Dva ze zakládajících členů To-Mera, kytarista Tom MacLean a zpěvačka Julie Kiss, zahájili v listopadu 2014 nový symfonicko-elektrický
progresivní rockový projekt s názvem „Euphonia“ a vydali také nový singl s názvem "Breathless".

Diskografie
Členové:
Julie Kiss - Vocals (2004–present)
Thomas MacLean - Guitars (2004–present)
Richard Henshall - Keyboards (2007–present)
Mark Harrington - Bass (2008–present)
Paul Westwood - Drums (2006–present)
Bývalí členové:
Hugo Sheppard - Keyboards (2004-2006)
Ákos Pirisi - Drums (2004-2007)
Lee Barrett - Bass (2004-2008)

Členové Julie Kiss
(Narozen ***, Hungary)
¨Vocals


Julie je britská zpěvačka, která se narodila se v Maďarsku, ale v současné době žije v Londýně ve Velké Británii. Je provdaná za kolegu z kapely To-Mera Toma MacLeana. Je známá jako zakladatelka a sólová zpěvačka kapely To-Mera.

Julie vyrůstala v Maďarsku a docela brzy se zapojila do hudby a místní rockové a metalové scény. V 16 se připojila k maďarské progresivní metalové kapele Without Face, která podepsala smlouvu s Earache Records. Byli založeni v Nottinghamu a tak se rozhodli trochu přiblížit "ohni" a přestěhovali se do Velké Británie. To bylo skvělé z hlediska perspwktivy "hudební kariéry" a objevili se na mnoha dobrých turné po Velké Británii a Evropě, zvláště pak koncertování po Evropě s Arch Enemy, Opeth a Samael počátkem roku 2000.

Bylo to však také opravdu těžké a nakonec napjaté vztahy v kapele ji přivedly k bodu zlomu. Bylo to po tomto rozdělení, kdy spoluzakládala kapelu To-Mera a už pak zůstala v Anglii.

Členové Thomas MacLean
(celým jménem Thomas Hugh MacLean, také Tom MacLean)
(Narozen 12. srpna 1982, Portsmouth, England, United Kingdom)
Bass, Guitars


Thomas MacLean je anglický progresivní metalový multiinstrumentalista a producent. Nejznámější je jako kytarista v progresivní metal/jazz fusion kapele To-Mera, je také bývalým basistou progresivní metalové skupiny Haken. Jako člen Haken byl čtenáři Magazine nominovan jako 6. nejlepší basista v roce 2013. Je rovněž certifikován jako zvukový technik od společnosti HOFA.

MacLean původně začínal ve hře na klasickou kytaru ve věku 10 let, až ve 14 letech přešel na elektrickou. U ní vydržel až do 25 let, když začal hrát na basu, aby se mohl připojit k Haken. Tom vystudoval Trinity College of Music v Londýně, kde studoval jazzovou kytaru. I když je to obrovský metalista, jeho široké hudební vkusy jsou patrné z jeho hraní a neustále se snaží dosáhnout nové úrovně dovedností.

Je zakladatelem labelu Illusionary Records, u nějž vydala poslední desku kapela To-Mera. Je ženatý, za manželku má kolegyni, zpěvačku kapely To-Mera Julii Kiss a žijí v Guildford, UK.

To-Mera vznikla v roce 2005 spojením několika přátel - Julie Kiss (zpěv), Lee Barrett (basa), Akos Pirisi (bicí), Hugo Sheppard (klávesy) a MacLean. Vydali demo, které upoutalo pozornost Candlelight Records. Hudební styl kapely se drasticky lišil od konvenčního progresivního metalu; kapela čerpala z celé řady vlivů, jako je progresivní rock. V roce 2006 společnost Candlelight vydala album "Transcendental". V roce 2008 vydali To-Mera své další album "Delusions" v roce 2008. V roce 2009 se rozešli s Candlelight. Hugo Sheppard poté odešel a na tento post přijali Richarda Henshalla. Poté samostatně vydali "Earthbound" EP. Jejich další studiovka "Exile" byla vydána v září 2012.

Haken založili kamarádi ze školy Ross Jennings, Matthew Marshall a Richard Henshall nejprve v roce 2004. Členové se na chvíli rozešli, aby mohli studovat na univerzitě, sejít se v roce 2007. Současní členové našli Petera Jonese na klávesnici a Raymonda Hearna na bicí. Jones odešel brzy poté a byl nahrazen Diego Tejeida. Jako jejich kytarista byl najat Charlie Griffiths a Henshall na basu přivedl spoluhráče To-Mera Macleana. V letech 2007 a 2008 vydali dvě ukázky, které získaly vynikající recenze. Jejich hudba upoutala pozornost Sensory Records a první album Aquarius vyšlo v roce 2010. MacLean opustil Haken v roce 2013 a byl nahrazen Connerem Greenem.

Po odchodu z Haken v květnu 2015 Tom MacLean jako hráč na kytaru, basu a syntezátory spoluzaložil Psion, progresivní metalovou kapelu, která zahrnuje bubeníka Jaspera Barendregta, kytaristu Nikolasa Wolfa a zpěváka Bryana Ramageho. Kapela Psion vydala své debutové EP "Psion" 1. září 2017 a zpřístupnila jej pro streamování na Bandcampu.

Od roku 2006 působí také v projektu Euphonia, což je společný projekt s jeho manželkou Julií Kiss. Na konci roku 2019 zahájil Tom MacLean svoji práci v mixování a masteringu u Twelve Tone Studio pro rockové, metalové a alternativní umělce. V roce 2020 se účastnil projektu Sorceress of Sin jako klávesista a aranžér na nahrávce "Mirrored Revenge".

Členové Richard Henshall
(celým jménem Richard James Henshall)
(Narozen 8. srpna 1984, London, England, United Kingdom)
Guitars, Keyboards


Richard "Hen" Henshall je britský progressive metal multi-instrumentalista. Je ženatý, manželka Sev Yuk Hen. Je nejznámější jako kytarista a klávesista kapel To-Mera, Haken a Opinaut. Vydal jedno EP "Earthbound" (2009) a album "Exile" (2012) s To-Mera, pět nahrávek "Aquarius", "Visions", "The Mountain", "Restoration" a "Affinity" s Haken a "EPs Oxygen" s Opinaut.

Jeho máma je učitelkou klavíru a táta zase hudební nadšenec, takže byl seznámen s hudbou již ve velmi útlém věku. Henshall začal své klasicky zaměřené lekce na klavír ve svých 7 letech. Někdy od 11 až 12 let až do sedmnácti let začal hrát na kytaru jako samouk. Zároveň také získával zkušenosti ve hře na bicí a klarinet.

Byl spoluzakladatelem kapely Haken v roce 2004 se spolužáky Ross Jenningsem (vocals) a Matthew Marshallem (guitars), když vznik kapely podmínily jejich pravidelná setkávání, až se zrodila myšlenka na založení Haken. Postupem času začali brát jejich vybrané nástroje vážněji a dohodli se, že se dočasně rozejdou, aby mohli dokončit svá studia. Takže se členové dočasně na 3 roky rozešli, ale v roce 2007 obnovili činnost a postupně vybudovali skupinu působící až dodnes.

V kapele To-Mera je od roku 2007, když v její sestavě nahradil zakládajícího klávesistu Hugo Shepparda, který kapelu opustil pro osobní neshody.

Kapelu Opinaut vytvořil na počátku roku 2011 kolem skupiny čtyř hudebníků, kteří pracovali v Sutton Music Centre. Všichni čtyři jsou talentovaní multi-instrumentalisté, kteří pracují v hudbě na plný úvazek jako studioví hráči a lektoři. Jsou to Jon Hart (Vocals), John Vince (Drums), Richard Henshall (Guitars), a Samuel Brooks (Bass). Opinaut představují kombinace rockých bicích a basy se snovou electro vibrací a epických akordovými sekvencemi. Jejich EP "Oxygen" vyšlo v roce 2011 a je k dispozici on-line.

Členové Mark Harrington
(Narozen ***, United Kingdom)
Bass


Mark je britský hudebník a hráč na baskytaru a je špičkou londýnské metalové scény. Do kapely To-Mera nastoupil v roce 2008 místo Lee Barretta. Mark také hraje na basu ve female-fronted melodic metalových Pythia (2011–2016). Působil také v kapele The Clan of Steel (jako Shadek), s Lost Legion (jako Shadek) nahrál v roce 2008 album "Glory or Death".

Mark několik let hrál v extrémní metalové kapele Demagogue. Ke kapele To-Mera přišel v roce 2008, kde nahradil zakládajícího člena Lee Barretta, který se rozhodl věnovat jiným aktivitám. Mark Harrington (To-Mera) nahradil v kapele Pythia v roce 2011 basistu Andy Nixon-Corfielda. Ale dne 19. září 2016, Pythia oznámila, že Mark Harrington také opustil kapelu po vystoupení kapely v Bloodstock, když důvodem jeho odchodu byly změny okolností v jeho životě, a cítí, že jeho vášně leží jinde. S kapelou nahrál alba "The Serpent's Curse" (2011) a "Shadows Of A Broken Past" (2014).

Po konkurzu dne 20. dubna 2020 se stal novým kytaristou Happy Millionaire.

Členové Paul Westwood
(znám také jako Derwydd, Vermin)
(Narozen ***, United Kingdom)
Drums, Percussion


Paul je anglický hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámější jako člen kapely To-Mera (2006-2013), ke které se připojil v roce 2006, když nahradil původního bubeníka z Maďarska Akose Pirisiho. Byl také bubeníkem kultovních atmospheric black metalistů Fen (2011-2016).

Paul vystřídal mnoho kapel, mezi ktré lze zařadit Foe (2003), De Profundis (2005-2006), Skaldic Curse (jako Vermin, 2006-2011), Rogue Male (2010-2011), Landskap (2014-2013), Indesinence (2013-2015) a Geiger Counter.

Pro kapelu Foe nahrál bicí na albu "The Combined Stupidity of Spiteful Men" v roce 2003. S kapelou Skaldic Curse pod přezdívkou Vermin nahrál desky "World Suicide Machine" (2009) a "Devourer" (2013). V kapele Fen působil během nahrávání alb 2013 "Dustwalker" (2013), "Carrion Skies" (2014) a 2016 "Stone And Sea" (2016). Pro kapelu To-Mera se podílel na albech "Delusions" (2008) a "Exile" (2012), EP "Earthbound" (2009) a singlu "The Lie" (2008). U kapely Landskap se podílena jejich třech albech 2014 "I" (2014), "II" (2014) a "III" (2016). V roce 2015 pak nahrál album "III" a kapelou Indesinence.

Členové Hugo Sheppard
(Narozen ***, London, Greater London, United Kingdom)
Keyboards


Hugo je britský hudebník a hráč na klávesy. Je nejznámější ze svého působení v kapele To-Mera. Hugo je také absolventem Trinity College of Music, kde studoval hru na klasický klavír.

Poté, co kapela To-Mera nahrála v roce 2005 demo, konečně našla klávesového hráče na plný úvazek právě v osobě Huga Shepparda, který již přispěl do novějšího materiálu kapely a jeho avantgardní, volně plynoucí styl přidal zvuku To-Mera ještě další rozměr.

Hugo se objevil na albech "Demo" (2005), "Transcendental" (2006) a "Delusions" (2008). Ke konci roku 2007 ale klávesista Hugo Sheppard opustil kapelu z osobních důvodů, aby se mohl věnovat svým dalším aktivitám.

The Clockwork Quartet je skupina cestujících hudebníků, kteří baví cestující při jízdě vlakem, který jezdí tam a zpět mezi Londýnem a Dovrem. Právě jednotlivé příběhy cestujících, se kterými se setkávají, kvarteto oživuje v písňové podobě. v sestavě kapely působí Maral Mohammadi (Cello), Patrick Gleeson (The Conductor), Ash Gardner (Engineer), Hugo Sheppard (Fugitive + Accordion), bývalý člen To-Mera, vystupující v Arch Stanton, House of Strange, Figwasp, dále Nadia Walsh (Guitars), Hannah Ballou (Raconteuse), Stuart Lawson (Basss Banjo), Dr Matthew Williamson (Oboe), Will Segerman (5-String Banjo), Ed Saperia (The Magician, Percussion), Noura Sanatian (Viola), Emma Butterworth (Viola), Jason Griffiths (Percussion).

Členové Ákos Pirisi
(Narozen ***, Veszprém, Hungary)
Bass


Akos je maďarský hudebník a hráč na bicí. Ve všeobecnou známost přišel z členství v kapele To-Mera, kterou založila jeho krajanka Julie Kiss. Maďarský bubeník Akos Pirisi je velkým fanouškem Meshuggah a mistrem polyrytmiky.

Akos Pirisi byl přizván jako člen To-Mera v roce 2005, kde působil až do července 2006, kdy byl Pirisi nahrazen Paulem Westwoodem, když se ukázalo, že bubeník působící v zahraničí neumožňuje, aby projekt fungoval jako plně aktivní a koncertní kapela. S kapelou stihl nahrát "Demo" (2005), EP "Blood" (2006) a "Transcendental" (2006).

Akos byl členem nejen To-Mera, ale působil v mnoha dalších kapelách jako:
The BK Saloon Band (1993-1995) - Richard Clayderman cover band
Keszegsors 162 (1993-1995) - alternativní textově orientovaný rock
Moslék (1994) - "psychedelická nehudební"
Óvatlan Pillanat (1993-1995) - rocková kapela
Kisház Projekt (1995) - metal/hardcore cover band
Para's Band (1995) - temný alternativní rock orientovaný na texty
Wood Boys (1996-1997) - cover band kapel Dire Straits a Queen
Black Molly (1997-2002) - melodický power metal (a covery Pantera, Metallica, Megadeth, Ozzy Osbourne, Deep Purple aj.)
Tedium (1998-1999) - "progresivní šílenství" založené na hudbě vyrobené počítačem
OctoberSun (2005-present)
Lunatic Asylum (2007-2009)
Clitor (1998) - cover kapela
A.P.E. (Another PsychoEvolution) (2002-2010) - progresivní hudební a divadelní projekt (hudebně podobný Porcupine Tree a Pain of Salvation)

Spolupracoval také s Moonlight Shadow jako studiový bubeník. Jedná se o vedlejší projekt Árpáda Takácse, zpěváka, kytaristy a hlavního skladatel kapely Éjfény.

Členové Lee Barrett
(Narozen Jun 23rd, 1970, High Wycombe, Buckinghamshire, United Kingdom)
Bass


Lee je britský hudebník a hráč na baskytaru. Lee Barret provozoval dnes již neexistující Elitist Records, podznačku Earache Records, která vydávala alba mimo jiné Forest Face a Rakoth. Label byl uzavřen z důvodu nadřazeného vydavatelství Earache, když odmítli plnit své dohody, aby si mohli dovolit náklady na umělecká díla a studiový čas pro českou grindovou kapelu !T.O.O.H.!.

Před vedením Elitist Records založil a provozoval Candlelight Records a je zodpovědný za přivedení Opeth a Emperor mimo jiné. V poslední době pracuje pro label Ascendence Records, se kterou finančně spolupracuje, ale jeho partner Sam Grant vyhledává kapely z valné většiny. Stále pracuje jako A&Ring pro Candlelight. Přesto ohlásil velkou novinku, kterou je vznik Purist Records, nového labelu, který bude dělat se starou školou a dobrým přítelem Mitchem Dickinsonem (Unseen Terror, Heresy atd.). Bude to undergroundová smrt, v podstatě černá a grindová, s důrazem na limitované vinylové a speciální edice CD.

Lee také hrál na basy v kapelách jako Disgust, Extreme Noise Terror (1993-1997), Mussolini Headkick a naposledy v kapele To-Mera, kterou pomáhal spozaložit s Julii Kiss. Kapelu nakonec opustil, protože ostatní členové byli důkladně zaškolení a Lee prostě neměl čas ani chuť se snažit držet s nimi krok.

Diskografie
Oficiální stránky:
2012 Exile
2008 Delusions
2006 Transcendental
2005 Demo
Ostatní nahrávky:
2009 Earthbound (EP)
2008 The Lie (SP)
2006 Blood (EP)


Skupina:
Tom MacLean - Guitars
Julie Kiss - Vocals
Paul Westwood - Drums
Mark Harrington - Bass
Richard Henshall - Keyboards
Hosté:
Stéphan Forté - Vocals (additional) (03)
Marcela Bovio - Violin (02)
Ray Hearne - Percussion, Tuba (01,02,05,07)
Jesse Higginson - Growls (bonus track)
Diskografie Exile
Vyšlo 24. září 2012, Illusionary Records, CDIR001 (UK)

Seznam skladeb:
01. Inviting the Storm (3:02) (instr.)
02. The Illusionist (7:21)
03. The Descent (7:54)
04. Deep Inside (6:46)
05. Broken (10:04)
06. End Game (6:13)
07. Surrender (11:05)
08. All I Am (12:46)
Total Time: (65:11)

Mixing, Mastering: Brett Caldas-Lima
Artwork, Photography: Julie Kiss
Photography: Joanna Krause, Marcus Sam, Karol Kowalski
Released on Illusionary Records in both physical and digital form on September 24th; has been nominated for the Album of the Year 2012 in the Progressive Metal category at the illustrious Metal Storm Awards.

Skupina:
Tom MacLean - Guitars
Julie Kiss - Vocals
Paul Westwood - Drums
Lee Barrett - Bass
Hugo Sheppard - Keyboards
Hosté:
Brett Caldas-Lima - Orchestration (01)
Laurence Hill - Percussion (03,04)
Hugh Greenish - Sax (06), Bass Clarinet (08)
Diskografie Delusions
Vyšlo 18. února 2008, Candlelight Records, CANDLE213CD

Seznam skladeb:
01. The Lie (7:29)
02. Mirage (7:11)
03. The Glory Of A New Day (8:24)
04. Inside The Hourglass (8:19)
05. A Sorrow To Kill (8:03)
06. Asylum (5:40)
07. Fallen From Grace (8:18)
08. Temptation (8:40)
Total Time (62:04)

Recorded at Tower Studios, Montpellier, France, August–September 2007
Producer, Mastered: Brett Caldas-Lima
Cover Art: Eliran Kantor
Photography: Dave Willis, Ze'ev Kantor
The album was initially released in a limited edition glossy slipcase featuring the band logo embroidered onto it. This was available directly through the band website and was limited to 2000 copies, all of which are now sold out. The artwork was once again done by Eliran Kantor.

Skupina:
Tom MacLean - Guitars
Julie Kiss - Vocals
Hugo Sheppard - Keyboards
Lee Barrett - Bass
Akos Pirisi - Drums
Hosté:
Brett Caldas-Lima - Guitars (noises), Orchestration (05)
Josh Eisenthal - Violin (03)
Diskografie Transcendental
Vyšlo 11. září 2006 EU, 3. října 2006 US, Candlelight Records, CANDLE143CD

Seznam skladeb:
01. Traces (3:14)
02. Blood (5:36)
03. Dreadful Angel (6:52)
04. Phantoms (7:19)
05. Born Of Ashes (7:05)
06. Parfum (6:33)
07. Obscure Oblivion (6:18)
08. Realm of Dreams (9:44)
Total Time: (52:41)

Recorded May–June 2006
Producer: Brett Caldas-Lima
Engineering, Mixing: Brett Caldas-Lima
Photography: Ester Segarra
Artwork: Eliran Kantor
The album was recorded and mixed between May and July 2006 in Hungary (drums, vocals, guitars), England (keyboards, bass) and France (Audio mixing and mastering). The cover was created by Eliran Kantor. The band liked the website he made for them so much that they took the album artwork directly from it. The band chose Transcendental as a début album title to reflect the emotional effects of their music. The idea that the title was chosen to hint at the Transcendental Études written by Hungarian composer Franz Liszt - which were considered some of the most technical musical pieces of their time - has been denied by the band.

Skupina:
Tom MacLean - Guitars, Keyboards
Julie Kiss - Vocals
Lee Barrett - Bass
Akos Pirisi - Drums
Hosté:
Brett Caldas-Lima - Keyboards
Diskografie Demo
Vyšlo 31. července 2005, self-released

Seznam skladeb:
01. Dreadful Angel (7:01)
02. Born of Ashes (7:06)
Total Time: (14:07)

Recorded at The Peel Rehearsel Rooms, Kingston-Upon-Thames, UK in July 2005
Mixed: Brett Caldas-Lima at Tower Studio, Montpellier, France


Skupina:
Tom MacLean - Guitars
Julie Kiss - Vocals
Paul Westwood - Drums
Mark Harrington - Bass
Richard Henshall - Keyboards
Hosté:
Diskografie Earthbound
Vyšlo 24. října 2009, self-released

Seznam skladeb:
01. Mesmerized (4:58)57
02. Earthbound (7:30)28
03. Arcane Solace (7:00)
04. Another World (8:56)
Total Time (28:24)21

Recorded Aug-Sept 2009
Engineering, Production: Jaime Gomez-Arellano at Zed One Studios and Orgone Studios
Mastered at Orgone Mastering
Artwork: Julie Kiss
Earthbound is an EP by the British progressive metal band To-Mera produced by Ghost BC producer Jaime Gomez Arellano. It is the first release without former bass player and founding member Lee Barrett. It was self released following the band's split from the label Candlelight Records in mid-2009.

Skupina:
Tom MacLean - Guitars
Julie Kiss - Vocals
Paul Westwood - Drums
Lee Barrett - Bass
Hugo Sheppard - Keyboards
Hosté:
Brett Caldas-Lima - Orchestration
Diskografie The Lie
SP, vyšel 4. února 2008, Abstract Sounds

Seznam skladeb:
01. The Lie (7:29)
Total Time (7:29)


Skupina:
Tom MacLean - Guitars
Julie Kiss - Vocals
Lee Barrett - Bass
Akos Pirisi - Drums
Hugo Sheppard - Keyboards
Hosté:
Diskografie Blood
Vyšlo 13. listopadu 2006, Candlelight Records, DC1006

Seznam skladeb:
01. Then Blood (5:36)
02. Parfum (6:32)
03. Born Of Ashes (7:06)
Total Time: (19:14)


Diskografie  

Diskografie
Oficiální stránky:
https://www.pro-quo.com/to-mera.html
http://thenoblehare.blogspot.com/2011/04/clockwork-quartet.html
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  31.5.2021 
Menu Poslední aktualizace: 31.5.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©