Tesseract
  
  


Zpět
Tesseract (často uváděný jako TesseracT) je britská progresivní metalová kapela z Milton Keynes, Anglie. Kapela Tesseract původně vznikla v roce 2003 jako sólový projekt Acle Kahneyho, který v té době působil v kapele Mikaw Barish, podporované francouzským zpěvákem Julienem Perierem. Kapelu tvoří Daniel Tompkins (zpěv), Alec "Acle" Kahney (zpěvák a producent), James Monteith (rytmická kytara) a Amos Williams (basa, doprovodný zpěv). Do roku 2007 působila jako sólový projekt Acle Kahneyho. Kapela je momentálně smluvně vázana ke společnosti Kscope. Jsou označování jako jedna z kapel propagující djent hnutí v progresivním metalu. Do roku 2018 vydali Tesseract čtyři studiová alba: "One", "Altered State", "Polaris" a "Sonder", stejně jako živé album "Odyssey / Scala" a EP "Concealing Fate", "Perspective" a "Errai".

Název Tesseract vyjadřuje projekci krychle ve čtyřech rozměrech. Název poskytuje analogii hudby, protože pracuje na mnoha různých úrovních a spojuje různé vrstvy a textury a vytváří tak vícerozměrnou zvukovou scénu. Proto ta krychle i na přebalech jejich nahrávek.

Počátek kapely TesseracT lze dohledat do roku 2003, když zakládající člen Acle Kahney nahrával a skládal se svou kapelou Mikaw Barish. Francouzský zpěvák Julien Perier přidal vokály během počátečních fází Tesseract, ale logistické obtíže vyplývající ze vzdálenosti znamenaly, že se nemohl připojit k souboru natrvalo. V roce 2007 se pak proměnili se svoji kompletní sestavou se zpěvakem Abisolou Obasanyou, zahráli několik představení a vydali demo. Po dokončení první úplné sestavy Tesseract začali vystupovat na živých představeních a sestavovat materiál pro své debutové album. Krátce nato začal proces jejich debutového alba. V roce 2007 vydali čtyři skladbové demo obsahující části toho, co se nakonec se stalo jejich debutovým albem. V roce 2009 opustil kapelu původní zpěvák Abisola Obasanya a byl nahrazen Danielem Tompkinsem. Acle přišel předtím do kontaktu s Tompkinsem při asistenci při produkci alba "Atlantic" s jeho předchozí kapelou First Signs of Frost. Kapela pak přepracovala skladby alba znovu s Tompkinsem a posunula vydání až do roku 2010.

Šest skladeb z alba, celou suitu "Concealing Fate" Tesseract vydali jao EP těsně před začátkem své první větší serie koncertů. EP se šesti skladbovou suitou v délce 27 minut tvoří vrchol jejich debutového alba "One", které které vyšlo 22. března 2011. Brzy po vydání dema byla na cover CD magazínu Metal Hammer z listopadu 2009 uvedena skladba "Lament".

Později téhož roku Tesseract cestoval po Spojeném království na podporu "One" s doprovodem Chimp Spanner a Uneven Structure, vystoupili také na Sonisphere Festival v Knebworthu. Devin Townsend je také pozval, aby se k němu připojil na jeho turné po USA a Kanadě v říjnu a listopadu 2010.

Dne 20. srpna 2011 se začaly šířit zvěsti, že kapelu opouští zpěvák Daniel Tompkins, protože během koncertu v Craufurd Arms v Milton Keynes bylo možno zaregistrovat, že Tesseract vystupovali s jiným zpěvákem. Nakonec to bylo kapelou potvrzeno Elliot Coleman o několik dnů později, až 23. srpna, když představili Elliota Colemana jako nového zpěváka skupiny. Elliotova obrovská škála, výrazná povaha a brutální řev předvedený v jeho práci s Omnon, Sky Eats Airplane a Zelliack z něj udělali perfektní náhradu za bývalého zpěváka Dana Tompkinse. Elliot ke svému vstupu řekl: "Jsem velmi nadšený, že jsem součástí juggernautu, jakým je TesseracT. Vím, že musím naplnit velká očekávání, protože Dan je fantastický zpěvák, ale jsem si jistý, že v nadcházejícím roce vyrobíme skvělou novou hudbu a do tohoto neustále se vyvíjejícího stroje přidám novou příchuť." Daniel Tompkins pak po svém červencovém odchodu pokračoval jako zpěvák progresivní metalové skupiny Skyharbor, v pop rockové skupině In Color a svém vlastním experimentálním vedlejším projektu White Moth Black Butterfly.

TesseracT se v září a říjnu 2011 stali headlinery na evropském turné Lowering The Tone, než se v v listopadu a prosinci vydali do USA na společné turné nazvané Saints And Sinners s kapelami Animals As Leaders a Between The Buried And Me.

V září 2011 byla digitálně vydána instrumentální verze desky "One" a v říjnu 2011 vyšla na vinylu původní i instrumentální verze jako dvojité LP. Počátkem roku 2012 pracovali Tesseract na akustickém EP inspirovaném rozhlasovou akustickou relací, kterou před rokem odehráli v Brooklynu v New Yorku. Tato nahrávka pak vešla ve známost pod názvem "Perspektive", která byla vydána 25. května 2012. Jednalo se o vysoce očekávané akustické EP od TesseracT, které obsahuje pět skladeb - "Eden 2.0", akustické verze tří skladeb z debutového alba kapely "One" a cover píseň "Dream Brother" od Jeffa Buckleyho.

Po nedávném vydání jejich EP "Perspektive" se zpěvák Elliot Coleman a TesseracT rozešli s těžkým srdcem. Dne 12. června 2012 Tesseract oznámili, že Coleman v přátelském duchu opustil skupinu. Basista Amos Williams se k tomu vyjádřil: "Bohužel se náš dobrý kamarád Elliot rozhodl opustit tým TesseracT. Rádi bychom Elliotovi poděkovali za vše, co pro nás udělal. Milovali jsme jej, když se stal součástí této bestie. Představil nás na zcela jiné straně našeho zvuku a také potěšením Pho! To jsou věci, za které mu budeme vždy vděční". Dále dodal: "Stejně jako pokračujeme v psaní a nahrávání druhého alba, také velmi spěcháme, aby se další speciální člověk stal novým zpěvákem TesseracT na plný úvazek."

Dne 15. října 2012 měla kapela hrát v Ostravě v České Republice. Ale vzhledem k problému se zmeškaným letem Elliota Colemana, který bydlel v USA, jej nemohli dostat včas do Evropy, takže jsme museli zrušit týden vystupování včetně Ostravy.

TesseracT a Ashe O'Hara Dne 7. září 2012 skupina oznámila, že našla svého dosud nejmenovaného nového zpěváka a 12. října vydá singl "Nocturne". Byla také vyhlášena řada vystoupení v Evropě, včetně vystoupení na festivalu Euroblast. Později bylo odhaleno, že novým zpěvákem se stane Ashe O'Hara. Tesseract pak vydali krátké prohlášení o novém zpěvákovi na svých internetových stránkách. Ashe řekl: "Vždycky jsem byl obdivovatelem jejich práce, takže je docela úžasné projít tak náročným plamenem. Jsem si velmi dobře vědom očekávání a jistě cítím jeho váhu, ale stejně jsem nadšen z toho, že to bude úžasný a totálně horký zážitek!"

O singlu kapela napsala: "Nocturne" je jedním z nejvíce povznášejících a nejúžasnějších kousků hudby, které jsme vytvořili. Věrně pokračuje ve stejné linii groovy a euforických progresivních zvukových scén, se kterými jsme známí. Zároveň však umožňuje hudební vývoj, což je zásadní pro každou skupinu, která prodělá změnu sestavy". TesseracT také nedávno převzali ocenění "New Blood", kterou obdrželi pří hlasování čtenářů časopisu PROG v minulých týdnech. Byla to vůbec první cena Progressive Music Awards v jejich rodné Británii a zároveň se připravovali na malé turné po Velké Británii a Evropě, kde měli fanoušci šanci seznámit se také s Ashem. Turné mělo během října zastávky v Brightonu, The Haunt, UK, v Milton Keynes, The Cauford, UK, v Paříži, Le Batofar, Francie, v Nijmegenu, Merleyn, Nizozemí, a v Kolíně, Euroblast Festival, Německo.

Dne 28. února 2013 skupina zveřejnila datum vydání svého nového alba "Altered State" spolu s úplným seznamem skladeb Album tvoří 51 minutová souvislá skladba rozdělena do čtyř velkých částí "Of Matter", "Of Mind", "Of Reality", "Of Energy", z nichž každá obsahuje dalších skladeb. De 30. dubna byla "Singularity" vysílána na BBC Radio 1's Rock Show a později byla vydána na jejich účtu na SoundCloud.

Během telefonického rozhovoru s Metal Injection Williams uvedl, že kapela bude v létě 2013 na turné ve Spojených státech a koncem roku 2013 bude putovat po Evropě. Zmíněný rozhovor byl vyslán v plném rozsahu 12. května 2013 na oficiálním kanálu společnosti YouTube, dva týdny před jeho vydáním 27. května.

Dne 27. června 2014 bylo oznámeno, že se kapela Tesseract rozešla se zpěvákem Ashem O'Haro a zároveň oznámila, že Dan Tompkins se znovu připojil ke skupině jako zpěvák a opustil zároveň kapelu Skyharbor. Dne 18. května 2015 vydali Tesseract "Odyssey/Scala", jejich první živou kompilace na DVD a albu. Krátce poté, co se Daniel Tompkins znovu spojil s kapelou, začali skládat a nahrávat materiál na řetí studiové album. Kapela pravidelně aktualizovala sociální média a zobrazovala členy obsluhující více nástrojů ve studiu. Dne 10. července 2015 oficiální stránka Tesseract na Facebooku zveřejnila video ukázku pro nového alba s názvem "Polaris". Zveřejnili také obálku alba a stanovili datum vydání na 18. září 2015. Úplný stream alba byl nahrán na YouTube společností Kscope Music dne 15. září 2015. To, čeho TesseracT dosáhli s "Polaris" není nic jiného než úplná svoboda v jinak rigidním žánru. Mnoho progresivních metalových kapel vyžáduje tvůrčí nezávislost, ale ve skutečnosti dodržují stejná "pravidla" jako kdokoli jiný. Mnozí jako Tool, Deftones a Radiohead vytvářejí signaturní atmosférické otisky a oživují svůj zvuk rozšířenými obzory každého nového alba. Evoluce TesseracT je neustálým pohybem. Cesta je sama o sobě cílem a alba jsou jako vozidla. TesseracT nezatížený žánrovými omezeními, povznesení objetím melodie, dynamikou a jedinečným zaměřením vydali díky "Polaris" odvážné prohlášení o účelu. "Polaris" je husté, destruktivní, rekonstrukční a promyšlené a plní sliby, které učinili se silným a ještě progresivnějším charakteristickým soundem.

V listopadu 2015 skupina vystoupila na podporu nového alba s doprovodnými kapelami včetně The Contortionist, ERRA a Skyharbor.

Skládání nového alba probíhalo po celý rok 2017. Během roku se vydali i na krátké třítýdenní turné po Severní Americe s kapelami Megadeth a Meshugge, odehráli rovněž několik vystoupení na festivalech po celé Evropě. Kapela 23. června 2017 vydala promo singl "Smile". Několik členů kapely, včetně Acle Kahneye a Amose Williamse, přiznalo, že singl nebyl kompletním finálním mixem, a že byl vydán jen z toho důvodu, aby vyšel ještě před vydáním alba. Amos na webových stránkách společnosti Kscope k tomu uvedl: "Máme pevnou představu o tom, kam bychom chtěli posunout tuto skladbu na dalším albu, protože v žádném případě není dokončena." Britská formace Tesseract oznámila své čtvrté studiové album, které se objeví na trhu již v srpnu 2018 a bude mít název "Sonder". Hlavní singl "Luminary" vyšel 8. února 2018 a druhý singl "King“ byl vydán hned následující měsíc 16. března 2018. Kapela právě představila klip pro píseň "King". Video režíroval Kylee Kade a Steven Cleavlande a natočeno v zasněženém Wisconsinu.

Kompletní album nakonec bylo vydáno 20. dubna 2018. Album "Sonder" bylo nahráno v britském 4D Sounds Studio, Celestial Sounds and Project a bylo produkováno skupinou a Aidenem O'Brienem. Acle Kahney byl zodpovědný za mastering, zatímco přebal ztvárnil Amos Williams.

Po vydání desky se vydali na Sonder World Tour, kdy vystupovali v Austrálii, pak pokračovali na evropské hlavní cestě po zbytek roku 2018. V roce 2019 se vrátili do Severní Ameriky a navštívili zbytek Evropy a Asie.

Existují alba, které je možné poslouchat, a kapely, které lze sledovat, ale jen několik elitních hudebních kolektivů projevuje tvůrčí práci, kterou je třeba zažít. TesseracT stoupají do popředí progresivní hard rockové a metalové komunity prostřednictvím kreativní nebojácnosti a odhodlání, zvou posluchače na expanzivní, esoterickou a atmosférickou cestu, vytvářející v jejich hudbě jedinečné a pohlcující světy, to vše prostoupené vířícími vrstvami zvuku, výraznými melodiemi a neaplikačními experimenty.

Organizátoři Radar Festival dokončili sestavu svého druhého ročníku, který se bude konat ve městě Guildford v Surrey ve dnech 30. a 31. července 2021, tedy dva roky po velmi úspěšné inaugurační akci. K seznamu vystupujících byl přidán živý sólový výstup zpěváka TesseracT Daniela Tompkinsa, kapel Intervals, Palm Reader a nováčků Entro-P. Dále uvedli: "Zařazení Daniela Tompkinse, který předvede svoji vůbec první živou show svého sólového materiálu, je pro nás také opravdu velká věc. Album "Castles" vydané v roce 2019 je již jedinečné a nyní se k němu připojuje britský virtuos a skladatel Chimp Spanner. Na pódiu nás to jen více povzbuzuje."

V únoru 2022 TesseracT vydali EP "Regrowth", které obsahuje dva singly "Hollow" a "Rebirth", ve prospěch Ukrajiny. Výtěžek byl věnován Regrowth Disasters Emergency Committee /Výboru pro mimořádné události při obnově růstu (DEC), který nadále pomáhá lidem na Ukrajině. "Tyto písně byly nějakou dobu v doméně Tesseract," uvedla kapela v prohlášení. "Vyvinuli jsme je pro páté album, ale prostě se nehodily pro to, kam album směřovalo. Místo toho, aby se pomalu rozkládali někde na serveru, jsme cítili, že by mohly udělat něco dobrého, bez ohledu na to, jak malé jsou? Mnoho organizacím se v tuto chvíli daří dobře. Lékaři bez hranic, Amnesty International a World United. Rozhodli jsme se pomoci The Disasters Emergency Committee (DEC) v jejich úsilí pomoci lidem na Ukrajině postiženým invazí Ruska a válečným zónám po celém světě. Naše poslední hlavní turné navštívilo Kyjev, Charkov a Lvov. Cestovali jsme po silnicích, které jsou v současnosti napadeny, ale nedokážeme si představit, jakou změnu prošly".

Dne 26. září 2022 Tesseract informovali, že dokončují práce s následovníkem svého alba "Sonder" z roku 2018 a vydáji jej někdy v roce 2023. V rozhovoru se Sophie K z Knotfest kytarista Tesseract James Monteith řekl, že skupina nedávno dokompletovala album a doufá, že bude k dispozici někdy v polovině roku 2023. Na otázku, jak zní nová deska, Monteith odhalil, že bude mnohem "organičtější" než předchozí snahy. "Všechny předchozí nahrávky Tesseract byly skutečně vytvořeny v téměř ložnicovém stylu, velmi digitálním stylu, zatímco nové album bylo provedeno jako tradiční rocková nahrávka [ve studiu]," řekl Monteith. "Mám pocit, že by to mohl být skutečný krok novým směrem pro TesseracT a zároveň zůstat věrní zvuku, který se snažíme vytvořit."

TesseracT se vrací s 11-minutovou epickou sjkladbou "War Of Being" a v září představí své zbrusu nové album nazvané rovněž "War Of Being". TesseracT představili impozantní 11-minutové video k uvedené skladbě, která je titulní skladbě z jejich připravovaného nového alba vydávaném prostřednictvím Kscope Records 15. září 2023. Opět koncepční album "War Of Being" je pátým studiovým albem kapely, jejich prvním po pěti letech, po vydání "Sonder" v roce 2018.

"War Of Being" nás od konce roku 2019 pohltilo," říká o novém albu baskytarista Amos Williams. "Poté, co jsem se vrátil domů z natáčení P O R T A L S, ocitl jsem se v tak hluboce introspektivním headspace. Rozsah práce a odměny z tohoto projektu to nastavily tak, že to bylo nevyhnutelné. Prostě jsme museli zkusit a zjistit, jak daleko dokážeme posunout koncepční album s TesseracT".

"V těchto písních dala kapela život tématům a nápadům, které jsou ztělesněny v postavách příběhu "The Strangeland". Určitě to pro mě byla katarze a způsob, jak prozkoumat vnitřní nesoulad." Zpěvák Daniel Tompkins k novému singlu dodává: "War Of Being" je boj o přijetí, boj o existenci a odpor proti egu, je to boj o kontrolu, když se prodíráme bílým šumem reality. Je to potřeba poznat a ztotožnit se se sebou samým, přijmout a pochopit, za čím stojíme a kdo jsme. Je naléhavá potřeba "Strhnout masku a odhalit své pravé já"."


"War Of Being" bylo nahráno s koproducenty Peterem Milesem (Architects/Sylosis) a Katherine Marsh z Choir Noir (Marillion) v Middle Farm Studios s dodatečným zvukařením Forrestera Savella (Karnivool). Artwork s postavami "ex" a "el" byl vytvořen ve spolupráci AI a člověka jako prostředek k rozšíření konceptu alba do jeho prezentace. TesseracT se vydá na celosvětové turné, které začne v roce 2023 a potrvá do roku 2024, a vystoupí po celých USA, Evropě, Velké Británii, Asii a Austrálii s podporou kapel Intervals, Unprocessed, Alluvial a The Callous Daoboys.

Zpět
Členové:
Alec "Acle" Kahney - Lead Guitar (2003-present), Rhythm Guitar, Bass (2003-2006)
Jay Postones - Drums, Percussion (2005-present)
James 'Metal' Monteith - Rhythm Guitar (2006-present)
Amos Williams - Bass, Growls, Backing Vocals (2006-present)
Daniel Tompkins - Lead Vocals (2009-2011, 2014-present)
Bývalí členové:
Ashe O'Hara - Lead Vocals (2012-2014)
Elliot Coleman - Lead Vocals (20112012)
Abisola Obasanya - Lead Vocals (2006-2009)
Julien Perier - Lead Vocals (2004-2006)


Členové Alec "Acle" Kahney
(narozen 27. července 1985, Milton Keynes, Buckinghamshire, South East England, United Kingdom)
Guitars, Bass, Songwriter


Alec je britský kytarista a skladatelpocházející z Milton Keynes, UK. Rovněž pracuje jako zvukový inženýr ve 4D Studios. Najznámější je jako člen kapely TesseracT. Acle také spolupracoval s Heart Of A Coward, Sylosis nebo Frank Carter & The Rattlesnakes.

Na kytaru hraje od svých 8-9 let. Veškerou hraju na kytaru a veškeré psaní realizuje v TesseracT, které zformoval jako jako vedlejší projekt v roce 2002, když byl ještě členem Fell Silent.

Také se věnujehodně online mixování a masteringu pro kapely, kde pracuje ve studiu pro mixování a mastering zvuků 4D. Více informací na na www.4dsounds.com.

Členové Jay Postones
(narozen 5. dubna 1984, Reading, England, United Kingdom)
Drums, Percussion


Jay Postones je britský hudebník a hráč na bicí v britské prog metalové kapele TesseracT.

Je pyšným propagátorem Sabian činelů, DW bubnů, Roland V-Drums, Evans drum heads, paliček Vater, Vratim bubenických bot a Porter and Davies stoliček.

Rodiče mu darovali na Vánoce malé klávesy, když mu byly asi tři roky a hudba k němi proklouzlami velmi přirozeně. Během celé docházky do školy hrál klávesy v kapelách, dokud mm jeho dobrý přítel na zkoušce neřekl: "Nepotřebujeme hráče na klávesy, potřebujeme bubeníka!". Bylo mu tehdy 11 nebo 12 let a neměl znalosti ani technologii, která by zdůvodňovala klávesy, tak jsem řekl: "No, stejně mě také neslyšíš. Který je nejhlasitější nástroj? Aha, bubny!"

V jejich školní hudební místnosti byla stará sada Premier, takže se za ně usadil a vrhli se do několika melodií od kapely Nirvana. K Jayově překvapení mu to celkem šlo, asi pochytil nějaké rytmické schopnosti při hraní na klávesy - byl obeznámen s konceptem udržování taktu a základními rytmy. Od té doby říkal: "To je ono, jsem bubeník".

V celé školní výuce byly hudba a umění jedinými předměty, o které se opravdu zajímal. Nebylo to otravné, byly spíše zajímavé. Prošel pár hudebních zkoušek až do 6. ročníku, ale objevil také teorii hudby jako docela nudnou. Pro zkoušky se učil jenom ty skladby, které musel udělat od srdce, ale předstíral, že je čte. Po celou školní docházku hrával na bicí v různých kapelách a po jejím ukončení se přidal k tolika kapelám, kolik jen mohl, k některým orchestrům jen proto, aby mohl hrát tak často, jak je to jen bylo možné.

Kromě běžných školních kapel také hrál na bicí v jazzovém a dechovém orchestru. Byl to pro něj úplně jiný výstup a také důvod k hraní na bicí nástroje, i když to nebyla hudba, kterou chtěl hrát. Hrál nejen v orchestrech, ale i v bluesové kapele a jedné cover kapele. Hlavně jej to dostávalo z domu a koncerty byly skvělým zážitkem, protože byly mnohem větší, raději hrával v městských sálech než ve třídě. První vystoupení si zahrál mimo Spojené království také s jedním z těchto orchestrů v Safari Park v Paříži v jednom velmi bizarním vystoupení.

Během působení v různých kapelách a orchestrech rychle objevil lásku ke složitější stránce bubnování, a tedy cestu k progresivní hudbě. Poslouchal například kapely jako Tool a Meshuggah, což byla jeho první zkušenost s podivnými časovými takty a rytmy. Začal tedy hledat hudebníky, kteří by mohli hrát více zajímavých nápadů, ale bylo to velmi obtížné. Jeho táta byl ten, kdo jej přivedl k trochu složitější hudbě - vychoval jej na dietě Steely Dan, Pink Floyd a podobných věcech. Svůj horizont omezil na svoji skupinu přátel a jejich přátele a na město, ve kterém žil - což brzy zjistil, že nestačí.

Nakonec jsem se přestěhoval do Readingu v Berkshiru, kde znal dva velmi schopné kytaristy. Už založili skupinu, takže spojili své síly a vznikal jejich materiál. V té době měl v Midlands malé studio, které rozebral a přesunul s sebou do Readingu. To byl jeho první vážný krok k hudební kariéře.

Kytarista Acle začal psát materiál TesseracT v roce 2003 a umístil jej na několik hudebních fór, jako je fórum Meshuggah, sevenstring.org a podobně. Kytarista skupiny, ke které se Jay připojil v Readingu, sebral věci TesseracT a poslal mu na ně odkaz s dotazem, co si o jejich bubeníkovi myslí. "Ten si jen pomyslel, že je to úžasné! Chtěl hrát rovněž takové bicí!" Poslouchal to spolu s mnoha dalšími materiály, mezi kterými v té době byli Dillinger Escape Plan, Sikth, Tool a materiál TesseracT, i když to bylo jen demo, pro Jaye to bylo stejně dobré nebo lepší než některé věci, které poslouchal. Řekl si: "Viděl jsem, že ten chlap má tolik potenciálu, tak proč se ho nezeptám, jestli má bubeníka?" Ve skutečnosti si v té době neuvědomoval, že bubny na demonahrávkách byly naprogramovány. Znělo to tak opravdově.

V té době byl Acle v kapele s názvem FellSilent, takže Tesseract tehdy vlastně ještě nebyli - byl to spíš soubor nápadů, které dělal stranou. Začali se domlouvat online a Jay mu řekl, ať mu dá vědět, jestli by někdy potřeboval bubeníka. Asi šest měsíců poté, kdy se poznali online, Jay hrál show náhodně doprovázející FellSilent v tomto podivném mužském klubu v Lutonu. Na konci setu se otočil a Acle stál za ním na pódiu, podíval se na něj a řekl: "Hmmm, pojďme si zkusit zajamovat."

Acle mu poslal CD obsahující vše, co napsal pro Tesseract. Bylo to asi 10 hodin hudby. Dal to do svého iPodu a poslouchal to asi devět měsíců, protože si myslel, že se někdy objeví konkurz. Dokonce si koupil elektronickou bicí soupravu, aby si to mohl procvičit ve svém bytě. Takže asi devět měsíců poté, co se poprvé potkali, konečně vešli do studia. Po jejich jamu následoval brzy další o několik týdnů později, pak rychle našli další členy (Amos, James a Abi) a zrodila se kapela. Své první show odehráli v roce 2007. V průběhu let se střídali různí zpěváci, ale jádro kapely zůstalo stejné.

Posledních deset let je Jay doma v britské prog rockové kapele TesseracT, se kterou nejenže značně cestuje, ale v současné době také pracuje i na dalším studiovém albu. Kromě kapely Postones provozuje boutique snare drum společnost s názvem Planet Earth Drums, která vyrábí a brzy uvede své první nástroje. Kromě TesseracT má Jay i vedlejší projekt s názvem Heights. Je to instrumentální prog-rockové trio, se kterým už vadyl 4 desky. V září 2017 měl i své vystoupení na UK Drum Show v Manchesteru.

Jay získal i řadu ocenění:
Music Radar 2018 - Prog Drummer of the Year (2nd)
Prog Awards 2015 - Limelight (Heights)
Rhythm Magazine 20 Prog drummers of the Millennium - Nominee
Prog Awards 2012 - New Blood
Rhythm Magazine Poll 2014 - Nominated in Prog Drummer category

Členové James 'Metal' Monteith
(narozen ***)
Rhythm Guitar


James je britský hudebník a kytarista pocházející z Londýna, UK. Je nejznámější jako člen progresivní rockové kapely TesseracT (9/2006 - dosud). Před TesseracT působil v letech 9/2000 - 12/2005 jako kytarista kapely nazvané "209".

V letech 1998 - 2002 navštěvoval Brunel University London, kterou zakončil diplomem v oboru Mechanical Engineering. Poté začal pracovat v Quakers jako asistent marketingu (12/2002 – 8/2004). Ve společnosti Hold Tight v Camden, London, pracuje od ledna 2010 jako ředitel a společník. Jedná se o rychle se rozvíjející hudební a zábavní marketingovou firmu, která pracuje pouze s nejzajímavějšími projekty z celého světa. Její kanceláře jsou v Greenwich v Londýně. Poskytují plně integrované profesionální kampaně pro nové nahrávky, turné, akce a festivaly.

Krátce byl zaměstnán jako promoční asistent v Bohemian Records 9/2004 – 7/2005, jako tiskový mluvčí pro Basick Records v Londýně 7/2008 – 1/2010. Jako šéf účtárny pracoval pro společnost Gorkana v letech 8/2005 – 9/2010. Poté pracoval v letech 4/2014 – 3/2016 ve Shape Arts v Kentish Town jako Freelance PR a Marketing Manager. Shape Arts je umělecká organizace pracující se zdravotně postiženými, která se snaží zlepšit přístup ke kultuře pro zdravotně postižené osoby prostřednictvím rozvoje příležitosti pro umělce se zdravotním postižením.

Kytarista James Monteith se rozhodl v roce 2019, že se svým novým projektem Cage Fight dokonale odkloní od zvuku TesseracT. Monteith se spojil se zpěvákem Jonem Reidem a také nechává kytaristu TesseracT Acle Kahney zvládnout míchání a úpravy bicích na albu. Monteith popsal skupinu jako "výraz nespokojenosti se světem". V podstatě byli zařazeni do kolonky hardcore Punk/Thrash crossover. Ukázky na: https://cagefight.bandcamp.com/.

Členové Amos Williams
(narozen xxx, London, UK)
Bass, Growls, Backing Vocals


Amos je britský hudebník a hráč na basovou kytaru, audio producent a zvukař pocházející z Londýna, Velká Británie. Amos Williams z britské skupiny Tesseract patří mezi nejzajímavější basové hráče progresivní rockové scény.

Amos se na baskytaru zaměřil asi v 9 nebo 10 letech, v té době poslouchal Guns'n'Roses, Red Hot Chilli Peppers, Faith No More, Iron Maiden, Slayer nebo Rage Against The Machine, celkem široký rozsah těžké hudby. Mezi rané basové vzory určitě patřili Flea, Duff McKagan a Steve Harris.

V letech 2005 - 2008 absolvoval Islington Music Workshop, London, kterou dokončil s diplomem v oboru Sound Recording and Music Technology. Od roku 2007 je členem britské progresivní rockové skupiny TesseracT.

V poslední době žije v Číně, protože mám svobodu, a jeho žena tam byla vyslána svou prací.

Členové Daniel Tompkins
(narozen xxx, Kirkby-In-Ashfield, Nottinghamshire, England, United Kingdom)
Lead Vocals


Daniel je oceněný a inovativní britský zpěvák a skladatel, uznávaný z působení v přední progresivní metalové kapele TesseracT (2009-2011, 2014-present) se svými jedinečnými živými vystoupeními a nezaměnitelnými dramatickými zvukovými scénami na vysoce uznávaných albech "One", "Polaris" a "Sonder". V současnosti pracuje v několika hardcore a progress rockových projektech jako hostující zpěvák nebo člen na plný úvazek jako jsou kapely Absent Hearts (2010-present), First Signs Of Frost (2007-), Haji's Kitchen (2011-present), Piano, Skyharbor (2011-2015), White Moth Black Butterfly (2013-present), Zeta (2013-present), In Colour (2012-2014).

Od roku 2008 se Daniel etabloval jako vysoce respektovaný zpěvák se specializovanou celosvětovou fanouškovskou základnou. Pravděpodobně je jedním z nejvytíženějších spolupracujících zpěváků, Danielův hlas byl oslavován jako jeden z nejlepších moderního progresivního rocku a metalu. Poté, co vydal několik úspěšných rockových či metalových desek, v poslední době Daniel prokázal svou přirozenou schopnost snoubit svůj zvuk s různými žánry a přesto zůstat ve fascinující kontrole nad svým publikem.

Tompkins opustil TESSERACT v červenci 2011 kvůli jiným životním prioritám. Ve svém prohlášení vysvětlil: "Toto bylo nejtěžší rozhodnutí, které jsem musel učinit v mé kariéře zpěváka. Moje životní priority se změnily, a proto už s kapelou nemohu pokračovat. Naše přátelství jsou silná a chci poděkovat Aclemu, Mosovi, Jayovi a Jamesovi za veškerou podporu a obětavost za posledních několik let. Dosáhli jsme skvělých věcí, cestovali jsme po světě a setkali jsme se s mnoha neuvěřitelnými lidmi a jsem hrdý na to, že jsem byl součástí úspěchu skupiny a pomohl jsem vybojovat skvělé album. Budu tyto vzpomínky uchovávat po zbytek svého života. Byla to neuvěřitelná cesta a rozhodně to není konec pro mě ani TESSERACT. Těším se na nové začátky a přeji svým dobrým přátelům vše nejlepší do budoucna".

Mnohem více než umělec, který nahrává, je dokonalým interpretem, který cestoval po světě a získal řadu ocenění a vyznamenání od nominace Golden God magazínu "Metal Hammer" až po živý rozhovor s 5K Kerrang! Spolu s TesseracT, Daniel sdílel jeviště s umělci jako Iron Maiden, Megadeth, Lamb of God, Meshuggah, Gojira, Devin Townsend, Steven Wilson a mnoha dalšími.

Při pohledu do budoucnosti Daniel udržuje své zaměření na TesseracT, ale také vyrovnává svůj čas mezi jeho tvůrčím výstupem jako sólový umělec, White Moth Black Butterfly, ZETA a jeho hlasovým koučováním, a nadále vytváří silný dojem v hudebním průmyslu.

Daniel vydal své debutové sólové album "Castles" dne 31. května prostřednictvím značky Kscope a přizval si ke spolupráci jako producenta Dmitry Stepanova, Acle Kahney (TesseracT), Randy Slaugha (Periphery, Architects, Devin Townsend) a Paula Ortize (Zeta, Chimpspanner).

Členové Ashe O'Hara
(celým jménem Ashe Austin O'Hara Goodings)
(narozen 6. března 1990, Northampton, Northamptonshire, England, United Kingdom)
Vocals


Ashe je britský hudebník a zpěvák pocházející z Northamptonu. Působil v kapele TesseracT a nyní je členem kapely Voices From The Fuselage. Po odchodu z TesseracT propůjčil v úoru 2015 svůj hlas skladbě britské progresivní metalové kapely Dzyen a objevil se v jejich videu ve skladbě "As One".

Vždycky si přál zpívat už hodně dlouho. Když skládal svou první píseň, bylo mu teprve devět let. Psal jsem o hvězdách a mléčných dráhách. Mezi své hlavní vzory, když byl mladší, řadil umělce jako Alanis Morissette, Queen, jeho rodiče neustále ujížděli na Beatles a The Rolling Stones, pravděpodobně jej podprahově ovlivňovali, bez ohledu na jeho nechuť k tomuto stylu hudby. Vždycky měl raději více melodičtější styl a umělce jako Alanis, Anberlin, Thrice, Anathema, Dead Letter Circus a Karnivool.

Ashe původně působil jako zpěvák v mnoha různých skupinách, od sborů až po hudební divadlo, nedávno pracoval v řadě ambient/alternative metalových projektů a ve studiových pracích. Ashe v současné době sídlí v Hove, East Sussex a netrpělivě čeká na nadcházející turné s TesseracT a pracuje na novém albu.

Členové Elliot Coleman
(narozen xxxx)
Lead Vocals


Působil v kapelách Omnon, Sky Eats Airplane a Zelliack, Legends, Haunted Shores, Good Tiger a Tesseract.

Před vstupem do TesseracT hrál na basu ve Washingtonu D.C. pro tech metallers Legends, ale jako vášnivý zpěvák dostal šanci ve skupině TesseracT.

https://mindequalsblown.net/interviews/interview-elliot-coleman-of-legends-sky-eats-airplane-of-man-not-of-machine
https://www.facebook.com/Zelliackband/?ref=page_internal

Zpět

Studiová alba:
2023 War Of Being
2018 Sonder
2015 Polaris
2013 Altered State
2011 One
2007 TesseracT (demo)
EPs:
2022 Regrowth (SP)
2016 Errai
2012 Perspective
2011 Nascent (SP)
2010 Concealing Fate

Živé nahrávky:
2015 Odyssey/Scala


Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Amos Williams - Bass
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Jay Postones - Drums
Hosté:
Diskografie War Of Being
Vyšlo 15. září 2023, Kscope/Mystic Production

Seznam skladeb:
01. Natural Disaster ()
02. Echoes ()
03. The Grey ()
04. Legion ()
05. Tender ()
06. War Of Being ()
07. Sirens ()
08. Burden ()
09. Sacrifice ()
Total Time (00:00)

Recorded: Peter Miles (Architects, Sylosis, Dodie) at Middle Farm Studios in the United Kingdom
Co-producers: Peter Miles (Architects/Sylosis), Katherine Marsh of Choir Noir (Marillion) at Middle Farm Studios
Additional Programming and Production: Randy Slaugh (Periphery, Architects, Devin Townsend)
Additional Engineering: Forrester Savell (Karnivool)
Artwork: characters "ex" and "el" was created in collaboration between AI
Mastering: Acle Kahney


Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Amos Williams - Bass
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Jay Postones - Drums
Hosté:
Diskografie Sonder
Vyšlo 20. dubna 2018, Kscope/Mystic Production, KSCOPE472 (Europe), KSCOPE600 (US)

Seznam skladeb:
01. Luminary (3:12)
02. King (6:56)
03. Orbital (2:19)
04. Juno (5:12)
05. Beneath My Skin (5:33)
06. Mirror Image (5:46)
07. Smile (4:47)
08. The Arrow (2:37)
Total Time (36:24)

Recorded on 2017 at Studio 4D Sound (Milton Keynes, UK) and Celestial Sound (Chicago, IL)
Production, Engineering: Aidan O'Brien
Mastering: Acle Kahney
Choir production, conducting: Randy Slaugh
Cover Art: Amos Williams
"Sonder" představuje první po sobě jdoucí nahrávku TesseracT se stejným zpěvákem, Danielem Tompkinsem, který se poprvé objevil na jejich debutovém studiovém albu "One" (2011) a později "Polaris". Koncepční album "Sonder" popsal Tompkins jako "prozkoumávání hlubin a pohlcující pocit bezvýznamnosti". Singl "Smile" kapela vydala 23. června 2017 a byla popsána jako jejich "skladba s největší spolupráci v poslední době", ale byla zamýšlena k přepracování a rozšíření pro album. Album bylo původně oznámeno k vydání 8. února 2018 se současným vydáním hlavního singlu "Luminary" a hudební video ke skladbě "King" (režie Kyle Kadow a Steven Cleavland ve Wisconsinu) vyšlo 16. března 2018. "Sonder" je nejkratší studiové album kapely s délkou 36 minut.

Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Amos Williams - Bass
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Martin Grech - Vocals (02)
Diskografie Polaris
Vyšlo 18. září 2015, Kscope, KSCOPE324 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Dystopia 6:51)
02. Hexes (5:17(
03. Survival (4:25)
04. Tourniquet (5:59)
05. Utopia (5:33)
06. Phoenix (3:53)
07. Messenger (3:34)
08. Cages (5:28)
09. Seven Names (5:40)
Total Time: (55:11)

Lyrics: Martin Grech, Daniel Tompkins
Recorded, Mixed, Mastered, Producer: Acle Kahney
Producer: Amos Williams, Acle Kahney
Management: Adam Foster
Artwork, Layout, Design: Shatner Bassoon
Cover: Simon C. Pages

Skupina:
Ashe O'Hara - Vocals
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Amos Williams - Bass
Jamie Postones - Drums, Drum Programming
Hosté:
Christopher Barretto - Sax (08,10)
Diskografie Altered State
Vyšlo 27. května 2013, Century Media, 9982742 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Of Matter - Proxy (5:05)
02. Of Matter - Retrospect (5:33)
03. Of Matter - Resist (3:40)
04. Of Mind - Nocturne (5:51)
05. Of Mind - Exile (8:51)
06. Of Reality - Eclipse (5:04)
07. Of Reality - Palingenesis (2:47)
08. Of Reality - Calabi-Yau (2:01)
09. Of Energy - Singularity (8:21)
10. Of Energy - Embers (3:36)
Total Time (50:49)

Composer & Producer: Acle Kahney
Artwork: Ion Lucin, Shatner Bassoon

Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Amos Williams - Bass
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Diskografie One
Vyšlo 22. března 2011, Century Media, 9980432 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Lament (4:53)
02. Nascent (4:09)
03. Concealing Fate, Part 1: Acceptance (8:33)
04. Concealing Fate, Part 2: Deception (5:22)
05. Concealing Fate, Part 3: The Impossible (4:50)
06. Concealing Fate, Part 4: Perfection (2:38)
07. Concealing Fate, Part 5: Epiphany (1:29)
08. Concealing Fate, Part 6: Origin (4:44)
09. Sunrise (3:57)
10. April (4:48)
11. Eden (9:08)
Total Time: (54:31)

Written: Tesseract
Lyrics: Daniel Tompkins
Producer, Mixed: Acle Kahney, Amos Williams

Skupina:
Acle Kahney - Guitars
Abisola Obasanya - Vocals
James Monteith - Guitars
Amos Williams - Bass & Vocals
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Martin Grech - Vocals (02)
Diskografie TesseracT
Vyšlo 2007, Kscope, KSCOPE324 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Concealing Fate (Part 1) (8:52)
02. The April Song (6:00)
03. Sunrise (3:13)
Total Time: (18:05)

Recorded, Mixed, Producer: Acle Kahney & TesseracT
Artwork: Simon C. Pages w/ Shatner Bassoon


Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Amos Williams - Bass
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Jay Postones - Drums
Hosté:
Diskografie Regrowth
SP, vyšlo 7. dubna 2022, Kscope (UK/Europe)

Seznam skladeb:
01. Hollow (3:04)
02. Rebirth (4:09)
Total Time: (7:13)

Recorded, Mixed, Mastered, Producer: Acle Kahney
Producer: Aidan O'Brien, Amos Williams
Artwork: Simon C. Pages w/ Shatner Bassoon
Cover: Dan Mumford

Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Amos Williams - Bass
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Martin Grech - Vocals (02)
Diskografie Errai
Vyšlo 16. září 2016, Kscope, KSCOPE934 (UK/Europe)

Seznam skladeb:
01. Survival (Tour Edition Version) (3:56)
02. Cages (Tour Edition Version) (4:12)
03. Tourniquet (Tour Edition Version) (6:23)
04. Seven Names (Tour Edition Version) (4:21)
Total Time: (18:52)

Recorded, Mixed, Mastered, Producer: Acle Kahney
Producer: Aidan O'Brien, Amos Williams
Artwork: Simon C. Pages w/ Shatner Bassoon
Cover: Dan Mumford

Skupina:
Elliot Coleman - Vocals
Acle Kahney - Guitars
Amos Williams - Bass
James Monteith - Guitars
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Diskografie Perspective
Vyšlo 21. května 2012, Century Media, 8882-2 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Concealing Fate Part Four - Perfection (3:46)
02. April (4:31)
03. Concealing Fate Part Six - Origin (4:55)
04. Dream Brother (5:17)
05. Eden 2.0 (4:28)
Total Time: (22:77)

Producer, Recorded, Mixed, Mastered, Written: Acle Kahney
Producer, Recorded, Mixed: Amos Williams
Engineer [Additional]: Will Donnelly
Artwork: Daniel Wagner & TesseracT

Skupina:
Elliot Coleman - Vocals
Acle Kahney - Guitars
Amos Williams - Bass
James Monteith - Guitars
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Diskografie Nascent
SP, vyšlo 2011, Century Media, (Europe, US)

Seznam skladeb:
01. Nascent (4:09)
02. Nascent (Instrumental) (4:10)
Total Time: (8:19)

Producer, Recorded, Mixed, Mastered, Written: Acle Kahney
Producer, Recorded, Mixed: Amos Williams
Engineer [Additional]: Will Donnelly
Artwork: Daniel Wagner & TesseracT

Skupina:
Daniel Tompkins - Vocals
Acle Kahney - Guitars
James Monteith - Guitars
Amos Williams - Bass & Vocals
Jamie Postones - Drums
Hosté:
Martin Grech - Vocals (02)
Diskografie Concealing Fate
Vyšlo 11. října 2010, Kscope/Century Media, CMR 8747-2, KSCOPE324 (Europe)

Seznam skladeb:
      i - Acceptance (8:38)
     ii - Deception (5:17)
    iii - The Impossible (4:50)
     iv - Perfection (2:38)
      v - Epiphany (1:29)
     vi - Origin (4:44)
Total Time: (27:36)

Written, Lyrics: Daniel Tompkins
Recorded at Metropolis Studios, London, UK and 4D Sounds, Milton Keynes, UK
Mastered at Metropolis Studios, London, UK
Producer: Acle Kahney
Producer, Engineer, Edited, Mixed: Amos Williams, Acle Kahney
Mastered: Hippy
Artwork: Simon C. Pages w/ Shatner Bassoon


Skupina:
Daniel Tompkins - Lead Vocals
Acle Kahney - Lead Guitars
James Monteith - Rhythm Guitars
Amos Williams - Bass, Backing Vocals
Jay Postones - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Odyssey/Scala
Vyšlo 18. května 2015, Century Media, 9985181 (Europe)

Seznam skladeb:
Odyssey (Disc 1; Audio)
01. Singularity (recorded in Moscow, Russia) (6:24)
02. Deception - Concealing Fate Part Two (recorded in Birmingham, UK) (5:55)
03. The Impossible - Concealing Fate Part Three (recorded in Nottingham, UK) (5:04)
04. Perfection/Epiphany - Concealing Fate Parts Four/Five (recorded in Rome, Italy) (4:26)
05. Origin - Concealing Fate Part Six (recorded in Strasbourg, France) (4:48)
06. Of Matter - Proxy (recorded in Koln, Germany) (5:58)
07. Of Matter - Retrospect (recorded in Nijmegen, Netherlands) (5:53)
08. Of Matter - Resist (recorded in Budapest, Hungary) (3:47)
09. April (recorded in Paris, France) (5:44)
10. Nocturne (recorded in Manchester, UK) (5:11)
11. Acceptance - Concealing Fate Part One (recorded in Moscow, Russia) (10:41)
Total Time: (63:51)

Scala (Disc 2; DVD/ Live in London, 06.11.2014)
01. Singularity ()
02. Deception - Concealing Fate Part Two ()
03. The Impossible - Concealing Fate Part Three ()
04. Perfection/Epiphany - Concealing Fate Parts Four/Five ()
05. Origin - Concealing Fate Part Six ()
06. Of Matter - Proxy ()
07. Of Matter - Retrospect ()
08. Of Matter - Resist ()
09. April ()
10. Nocturne ()
11. Acceptance - Concealing Fate Part One ()
Total Time: (00:00)

"Odyssey", audio portion, was recorded throughout the final leg of the Altered State World Tour in autumn of 2014 after the return of Tompkins, at stops all over Europe
"Scala", video portion, was filmed live at Scala in London, UK last year on November 6th 2014

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
https://heightsuk.bandcamp.com/
www.aclekahney.com
ProgressRock Nahoru
Made by 
©  19.7.2020 
Menu Posledním aktualizace: 13.07.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©