Solstice - progressrock.cz


                   
                                                       
   
   
   

Zpět
Anglická skupina SOLSTICE (česky Slunovrat), založená v roce 1980 v Milton Keynes, je především projektem Andyho Glassa (kytara), jediného hudebníka, který se podílí na všech nahrávkách kapely a je hlavním skladatelem kapely v různých podobách. Solstice se objevili v době, když Marillion uvedli to, čemu se tehdy říkalo "new prog", což mělo za následek vývoj stylu, který je dnes kategorizován jako neo-prog.

Kromě nahrávání demo kazety "The Peace Tape" Glass a jeho kolegové neprodukovali v prvních letech své existence žádné další nahrávky, soustředili se především na živé hraní v těchto raných létech. Vystupovali na mnoha outdoorových festivalech a byli perfektním hudebním zázemím pro undergroundové "crusty" hnutí v Británii v 80. letech, které se podobalo hippie hnutí v USA na začátku 70. let. Sporadická nahrávací kariéra a mnoho personálních změn však kapelu v průběhu let hodně sužovaly. V době, kdy si Solstice začal získávat pověstst, do roku 1983 již jejich řadami prošly dvě zpěvačky Sue Robinson a Shelly Patt. Jejich rané roky zahrnovaly řadu klubových a univerzitních koncertů ve Velké Británii, což vedlo k několika vystoupením v legendárním klubu Marquee v Londýně v roce 1983. Od této chvíle se ke kapele připojila zpěvačka Sandy Leigh. Její vokály mísily vášeň Annie Haslam s výškami Jona Andersona a vytvořily z kapely jediný ženský outfit celé éry, což vytvořilo precedens, který si oblíbily kapely jako Mostly Autumn a Karnataka před koncem století. Jejich demo "The Peace Tape" jim pomohla zajistit podporu slotů s Marillion a Twelfth Night, stejně jako vystoupení na Reading Festival v roce 1983. Manažera kapele v jejích počátcích dělal Guy Hewison, původní manažer Marillion.

O rok později se kapela nakonec dostala do studia k nahrávání svého debutového alba. Bylo to v sestavě, v níž byli Glass, Marc Elton (housle, klávesy), Mark Hawkins (basa), Martin Wright (bicí) a Sandy Leigh (zpěv). Po slibném začátku, který vedl k vystoupení v televizi a rozhlase, bylo nahráno jejich první album "Silent Dance", které vyšlo v roce 1984. Jejich debutové album produkoval bláznivý lidový virtuos Nigel Mazlyn Jones a také se objevili na kompilaci "Fire In Harmony" vydané v roce 1985 u Elusive Records. Samotné album přineslo směs progresivních, folkových, rockových a new age zvuků. Solstice nahrávali album ve studiích Isle of Light od Mazlyna Jonese, což měla být tří-týdenní relizace. Problémy mezi kapelou a Jonesem ale natáhly projekt na dalších pět měsíců, takže kapela měla nízkou morálku a vysoké účty za studio. Navzdory tomu je to poutavé album. Vrcholem je určitě blažený hlas Sandy Leigh, který se dokonale hodí k tomuto typu hudby. Bohužel kapelu brzy opustila. "Find Yourself" je uklidňující a snové, poněkud new age, ale ne tak otupěle nebo vtipně. Hudebně je výjimečnou skladba "Return of Spring", osvěžující instrumentální kousek, který je přehlídkou expresivní hry na housle Marca Eltona. Akustická kytara hraje velkou roli v "Earthsong", kde rezonuje s kytarovou figurou písně "Madman Across The Water" od Eltona Johna. Existuje sice několik slabých míst - "Peace" a "Brave New World" znějí trochu zastarale a trochu příliš v nich dominuje syntezátor z 80. let. Byla to jejich poslední nahrávka na téměř deset let.

Ačkoli album mělo pozitivní odezvu, skupina s tím byla obecně nespokojená. Kapela se ale začala rozpadat krátce po prvním albu, když příští rok nejdříve odešla zpěvačka Sandy Leigh a po jednom vánočním koncertu se odporoučel i basista Mark Hawkins. Dvojici původně nahradili Barbara Deason (zpěv) a Ken Bowley (basa), ale tato sestava se rychle roztříštila a od roku 1985 byla skupina fakticky v rozpadu až do roku 1992, pouze s jednorázovým návratem na charitativní akci v roce 1986, což byla labutí píseň pro toto uskupení.

"Nemyslím si, že náš tehdejší přístup k hudebnímu podnikání byl obzvláště užitečný," přemítal později Glass. "Byli jsme prostě proti všemu, co se tehdy zdálo být obchodní stránkou věci. Opravdu jsme věřili, že to bylo všechno o hudbě, a otočili jsme se zády ke všem možným věcem. Vzpomínám si, že ten chlap, který v prvních dnech řídil Marillion, nás neustále smluvně kontaktoval, ale opravdu nás to nezajímalo. Nakonec jsme se dostali k nahrávání "Silent Dance", ale zdálo se, že se to poté rozpadlo".

Glass a jeho hudební přívrženec Marc Elton (houslista a hráč na klávesy) se vydali pracovat studiově. Skutečný reunion nastal až o 6 let později, když Glass a Elton byli jedinými zbývajícími členy z počátečních časů, tentokrát se k nim přidali zpěvačka Heidi Kemp, Craig Sutherland (basa) a Pete Hemsley (bicí). V roce 1993 vyšla v této sestavě deska s příhodným názvem "New Life", které se sice ukázalo jako další skvělá nahrávka, ale v éře grunge se kapela bez profilu neprosadila. V jistém smyslu toto album navazuje na místo, kde "Silent Dance" končilo v roce 1984. "New Life" je v podstatě rockové new age album, a přestože se vyznačuje stejně vynikající úrovní muzikantnosti, jakou lze od Solstice očekávat, je celkově podobný i zvuk alba. Elektrická kytara je uvedena do popředí, ale zdá se, že splývá studiovými úpravami. Je zde méně folku než na jejich ostatních nahrávkách a mnohem méně živého zvuku. Navzdory tomu píseň "Pathways" na albu vyniká a je to jedna z nejtěžších rockových skladeb, které kapela nahrála.

Krátce po této nahrávce však následovaly další změny v sestavě. O pět let později u Solstice během přípravy na nahrávání nové desky přišly další změny v sestavě. Nová zpěvačka Emma Brown, jejich šestá a nejdéle sloužící, nahradila odcházející Heidi Kemp a prvotřídní bubeník Clive Bunker (ex-Jethro Tull, Pentangle, Gordon Giltrap) usedl za bicí a nahradil Petera Hemsleye. S Craigem Sutherlandem zpátky u basy byli Andy Glass a Marc Elton také na svém místě. Kapela se vrátila do nahrávacího studia a nahrála v roce 1997 třetí album "Circles".

"Circles", orámované dvěma meditativními instrumentálkami "Salu" a "Coming Home", je možná nejvíce vášnivým albem Solstice. Rušná hudební energie praská pod texty týkajícími se individuální a komunální spirituality, ale nejde o žádnou utopickou fantazii, která je pevně zakotvena v ukázkách rozhlasových zpráv o násilných střetech v Stonehenge 1985. Téma pokračuje po celém albu a nutnost změny má kořeny v politickém a ekologickém chaosu na konci 20. století. Díky sólistce Emmě Brown, dosud nejsilnější zpěvačky, kapela na disku nikdy nezněla tak silně. Produkovaný zvuk, podporovaný bývalým bubeníkem Jethro Tull Clive Bunkerem, je plný, dynamický a důvěryhodný. Album je naplněno skutečnými obavami o nepořádek, který na naší planetě děláme, zvednutý oslavou lidského potenciálu ke změně.

Album nepřineslo tolik nezapomenutelných písní, ale působí stále stejným celkovým dojmem a stylem předchozích dvou desek, bylo to teprve třetí album Solstice během 16 let. Ačkoli to není špatné album, v psaní písní bylo tentokrát méně inspirace nebo tvůrčí odvahy. Objevil se opět nový sólista, ale kapela zaslouží uznání za to, že v tomto ohledu činila vždy jen dobrá rozhodnutí. Emma Brown, nová zpěvačka, má podobný hlas jako její dvě předchůdkyně a má ve svém hlase jemnou kvalitu ve stylu Sandy Denny.

O rok později v roce 1998 byla skupina pozvána legendárním Fairport Convention k vystoupení na každoročním festivalu Cropredy, což je významná událost ve britském lidovém kalendáři. Předtím ale došlo k další změně, když se Marc Elton musel vzdát živého hraní kvůli potížím se sluchem, a byl nahrazen současnou houslistkou Jenny Newman. Sestavu doplňují ještě basista Robin Phillips a hráč na klávesy Steve McDaniel. Za slunečného odpoledne 15. srpna 1998 se kapela vydala na pódium a propracovala se ohromujícím setem, který zahrnoval skladby ze všech tří studiových alb. V tom roce byli jedním ze dvou aktů na festivalu, kteří měli to štěstí, že byli zachyceni kamerou a na pásky. Když však došlo na poslech přehrávání, Andy Glass byl zklamaný, když zjistil, že nahrávka neodpovídá kvalitě představení. S plánovaným komerčním vydáním bylo učiněno odvážné rozhodnutí opakovat set živě ve studiu následující den. A právě tato nahrávka byla v roce 2002 vydána jako "The Cropredy Set" a objevila se pouze na CD. Podobné technické problémy totiž způsobily, že video dosud nikdy nespatřilo denní světlo.

V návaznosti na dosud nejkonzistentnější záchvat aktivity Solstice však skupina okamžitě znovu vstoupila do režimu hibernace na období pěti let. Kytarista Andy Glass se v té době soustředil na svůj druhý projekt 3 Sticks.

V roce 2007 byl nově remasterován a vydán v rozšířené podobě "Definitive Edition" celý předchozí katalog SOLSTICE - celkem 4 desky s přidaným bonusovým materiálem a živé DVD připojené k albu z roku 2002 "The Cropredy Set", které je patrně nejzajímavější z nich. Právě v roce 2007 se Solstice znovu objevili, tentokrát pouze s jednou menší změnou v sestavě, když bývalého bubeníka Pete Hemsleyho nahradil Clive Bunker. Zároveň začali Solstice znovu koncertovat a připravili také plány na páté album.

"Myslím, že nastal ten správný čas na to, abychom všechno vážně využili," přemítá Glass. "Podepsali jsme smlouvu s Festival Music, abychom znovu vydali celý předchozí katalog [všechny byly rozsáhle přebaleny s dalšími disky, které nádherným způsobem metodicky vyplenily klenby Solstice] a myslím, že oheň byl zpátky".

Rovněž bubeník Pete Hemsley byl také zpátky. "S Petem jsem pracoval už na počátku 80. let a také jsem s ním hrál ve [folk offshoot] 3Sticks," vysvětluje Glass."Byl to jen další ozubené kolečko na správném místě".

Po vydání celého katalogu Solstice byla kapela v posledních třech letech aktivnější, než pravděpodobně kdykoli v jejich kariéře. Kromě toho, že se stali mnohem viditelnější živou nabídkou - vystoupili v The Peel's House Of Progression, v legendárním londýnském klubu 100 a na několika koncertech Classic Rock Society, stejně jako před královnou při otevírání nového Milton Keynes Stadium MK. Skupina také už více než deset let dychtivě pracovala na svém novém studiovém albu.

Album "Spirit" navazuje na tradici minulých nahrávek Solstice a spojuje zemitou spiritualitu se zvukem, který kombinuje prvky Yes, Hillage, Floyd, Renaissance a Fairport s více světovými tématy. Glassova kytarová tvorba stále oslňuje, ale zdá se, že jeho roky práce mimo Solstice se mu vyplatily zvládnutím zdánlivě obtížného úkolu vytvořit zvuk, který aktualizuje Solstice na moderní dobu, aniž by ztratili jakoukoli vlastnost, kterou fanoušci nepochybně budou oceňovat.

"Je to opravdu případ, kdy děláme to, co děláme, ale nemůžete ignorovat dlouholeté zkušenosti," říká Glass. "V tom, co děláme, vždy existoval mírný světový prvek, který se dostává do popředí u něčeho jako "Freedom", a pak máte více materiálu zaměřeného na písně a delší skladby na kytaru jako "Solomon's Bridge" a samotný "Spirit". Jsme všichni neuvěřitelně spokojení s tím, jak se věci vyvinuly".

"Neočekávejte však, že Solstice udělá další zmizení. Po třech solidních letech tvrdého vystupování se tentokrát zdá, že se kapela může ocitnout na pokraji vážného průlomu. Není to špatné jít po 30 letech, zapnout a vypnout". Je jen jedna hádanka: vzhledem k různým zpěvačkám, které v průběhu let procházely Solstice, se Glass nikdy necítil nucen k tomu mít šanci s mužským zpěvákema? "Ach ne," prohlásil jednoznačně. "Nikdy se mi nepodařilo najít zpěváka, který by zněl jako Jon Anderson. Kromě samotného Andersona. A ten byl zaneprázdněn!"

Skupina Solstice vystoupila v sobotu 6. března 2010 v The Pitz v Milton Keynes. V dalším termínu dne 4. září 2010 si Solstice zahráli na známém festivalu Night of The Prog Festival v Loreley nedaleko města Koblenz v Německu, kde se představili v sestavě Andy Glass (guitars), Jenny Newman (violin), Emma Brown (vocal), Steve McDaniel (keyboards), Robin Phillips (bass) a Pete Hemsley (drums). Vystupovali tam po boku kapel jako Galahad, japonských Ars Nova, Twelfth Night, Pallas s jejich 25th Sentinel Show, němečtí Sylvan, Marillion, Moongarden, Gazpacho a The Enid.

Více než 30 let po vzniku kapely Solstice napsali snad svoji dosud nejlepší nahrávku. Páté studiové album kapely z roku 2013 nazvané "Prophecy" se skládá z pěti skladeb, bez přestávek mezi nimi, které celkově trvá necelou hodinu. Album se točí kolem konceptu nebo tématu, které chytře nikdy nesmí zastínit skvělou hudbu. Komiksová obálka od marvelovského umělce Barryho Kitsona poskytuje atraktivní vizuální aspekt. Texty a umělecká díla doplňují hudbu ladící v organické jednotě. "Eyes Of Fire" zahauje album poměrně nenápadným způsobem, skoro ospalým způsobem, hezky navazuje kytarové sólo a vede to k mnohem energičtější skladbě "Keepers Of The Truth" a dále pokračuje vzrušující a progresivní cestou.

Vokály často připomínají Yes, přičemž ženské hlavní vokály Emmy Brownové jsou podpořeny mužskými harmonickými vokály způsobem, který silně evokuje styl, kterým Chris Squire a v menší míře i Steve Howe charakteristicky doplňují Jona Andersona v sestavě Yes. Dokonce i některé texty new-age připomínají Andersonův lyrický styl, některé party akustické kytary připomínají akustickou hru Steva Howea. Hra na elektrickou kytaru Andy Glasse místo toho často evokuje úžasný zvuk Andy Latimera, jeho jmenovce v Camel. Mnoho pasáží užívajících housle pak vzdáleně připomínají i Kansas. Přesto Slunovrat nejsou v žádném případě jen napodobiteli, mají svůj vlastní zvuk, který také čerpá z folku a jazzové hudby způsobem, který je cizí výše uvedeným progresivním gigantům (a new-age/world-music), pokud atmosféra hudby není jedinečná, je přinejmenším poněkud neobvyklá. Solstice rozhodně inspirovali hordy progresivních rockových kapel s ženskými sólistkami, které jsou v poslední době v módě. Často jsou považováni za průkopníky britského hnutí neo-prog, ale ve skutečnosti nemají nic společného s obvyklými prominenty tohoto subžánru jako Marillion, Pallas, IQ a další. Solstice jsou někde na htranici mezi neo-prog a klasickým symphonic prog. Zvuky kláves mohou být moderní, ale nastavení mysli je blíže tomu, které je charakteristické pro klasický progresivní rock.

Neo-prog folk rocková kapela Solstice se představila naživo na A New Day Festival in 2017, kde hrála v sestavě Andy Glass (guitar), Emma Brown (vocals), Jenny Newman (violin), Robin Phillips (bass), Peter Helmsley (drums) a Steve McDaniels (keyboards).

Kytarista Solstice a někdejší leader kapely Andy Glass by mohl znít poněkud odmítavě ohledně dědictví kapely, ale ve skutečnosti pouze posiluje tu skutečnost, že současná sestava Solstice je taková, která pravděpodobně povede určitým způsobem k tomu, aby Solstice mohli pokračovat nepřetržitě. "Myslím, že dynamika, kterou tato nová sestava kapele přináší, spočívá v tom, že přinejmenším ve skutečnosti mohou všichni zahrát hudbu, kterou hrajeme naživo!"

Jess Holland Kapela, která měla hrát na již přeloženém Winter's End Festival 2020, byla zaneprázdněna psaním při lockdownu a nahráváním svého dalšího alba, které navazuje na "Prophecy" z roku 2013, vydala video demo verze skladby "Love Is Coming", píseň pro nové album, na níž se představila nová zpěvačka Jess Holland, která s kapelou na videu debutovala. "Nemohu vám sdělit, jaké vzrušení je pracovat s Jess Holland na novém albu Solstice… je úžasná," nadšeně hovoří kytarista Andy Glass. "Během posledních několika let jsme společně hráli na velkých folkových festivalech jako součást hitové kapely Jenny Newman ceilidh, FCPB, kde Jess je vlastně baskytaristkou ... A přitom skvělou!"

Rok 2020 byl pro hudebníky určitě rokem spíše pro psaní než pro hraní. Navíc Solstice slaví v roce 2020 své 40. výročí a v upomínku této příležitosti vydávají své šesté studiové album. Když se přiblížil konec roku 2020, Solstice nám poskytli tolik potřebné vydatné povznesení a pozitivitu s vydáním nového alba "Sia" [vyslovováno "Shee-a"]. Skotsko-keltské slovo, které znamená "šest", má toto album celistvost, která je patrná v hudbě, textech, uměleckých dílech, celkové produkci a jednoduše v celkovém záměru. Je to šesté album v jejich čtyřicetileté historii, v kapele je šest členů, je zde šest nových písní, i když s výjimečným znovu nahranou sedmou upoutávkou z jejich debutového alba "Silent Dance".

Začátkem roku 2020 v rozhovoru leader Solstice Andy Glass, nyní jediný člen původní sestavy stále s kapelou, uvedl, že si myslí, že nadcházející album bude nejlepším albem Solstice, a výsledek mu dává za pravdu. Toto je album, které se musí hrát od začátku do konce, nic z něj nejde stáhnout a znovu zamíchat. Lze opravdu vycítit, že Andy pečlivě zvolil průběžné pořadí, počínaje optimistickou "Shout", která nastavila scénu, a uzavírá nové písně skladbou "A New Day", která je tak plná emocí, že máte pocit, že jste na dlouhé a nesmírně uspokojující cestě. "Sia" je album, na němž jsou písně prostoupeny výzvami k individuální svobodě a přemožení strachu, což je jasně slyšet, ale také připomínkou odpovědnosti, kterou si navzájem dlužíme. Andy Glass si stanovil skutečně velmi vysokou laťku, ale se 40-letými skladatelskými a aranžérskými zkušenostmi a nadanou vícegenerační kapelou za ním to tak mělo být. Existují plány na turné a připravuje se i nová hudba.

Anglický outfit Solstice si udělal jméno jako akt hrající melodický progresivní rock se silným sklonem k neo progresivnímu zvuku s důrazem na klasický symfonický rock ze 70. let, navíc s příměsí prvků folkové hudby. Jiné recenze jejich styl označují jako heavy folk s vlivy new age nebo je označují za neomalenou bandu volných festivalových veteránů, kteří hráli hippie nakloněnou verzi neo-progu. Při popisu stylu kapely byly uváděny kapely jako Camel, Yes a Mostly Autumn.

Zpět
Členové:
Andy Glass - Guitars, Vocals (1980-dosud)
Peter Helmsley - Drums (1992-?, 2007-dosud)
Jess Holland - Vocals (2020-dosud)
Robin Phillips - Bass (1997-dosud)
Steve McDaniels - Keyboards (1997-dosud)
Jenny Newman - Violin, Fiddle (1997-dosud)
Bývalí členové:
Emma Brown - Vocals (1996-2020)
Ken Bowley - Bass
Clive Bunker - Drums
Marc Elton - Violin, Keyboards, Backing Vocals (1980-1997)
Craig Sunderland - Bass (1992-1997)
Heidi Kemp - Vocals (1992-?)
Barbara Deason - Vocals (1984-1986)
Martin Wright - Drums (1980-1986)
Sandy Leigh - Vocals (1983-1984)
Mark Hawkins - Bass, Bass Pedals (1980-1984)
Shelley Patt - Vocals (1981-1983)
Sue Robinson - Vocals (1980-1981)

1980-1983
1983-1984
1984-1985
Andy Glass - Guitars, Vocals
Marc Elton - Violin, Keyboards
Mark Hawkins - Bass
Martin Wright - Drums
Sandy Leigh - Vocals
Andy Glass - Guitars, Vocals
Marc Elton - Violin, Keyboards
Mark Hawkins - Bass
Martin Wright - Drums
Sandy Leigh - Vocals
Andy Glass - Guitars, Vocals
Marc Elton - Violin, Keyboards
Martin Wright - Drums
Barbara Deason - Vocals
Ken Bowley - Bass
1986
1992-1996
1996-1997
Andy Glass - Guitars, Vocals
Marc Elton - Violin, Keyboards, Backing Vocals
Sandy Leigh - Vocals
Martin Wright - Drums
Andy Glass - Guitars, Vocals
Peter Helmsley - Drums
Marc Elton - Violin, Keyboards, Backing Vocals
Heidi Kemp - Vocals
Craig Sunderland - Bass
Andy Glass - Guitars, Vocals
Craig Sunderland - Bass
Marc Elton - Violin, Keyboards
Emma Brown - Vocals
1997-2020
2020-dosud

Andy Glass - Guitars, Vocals
Steve McDaniels - Keyboards
Jenny Newman - Violin, Fiddle
Robin Phillips - Bass
Andy Glass - Guitars, Vocals
Peter Helmsley - Drums
Jenny Newman - Violin, Fiddle
Jess Holland - Vocals
Robin Phillips - Bass
Steve McDaniels - Keyboards


Členové

(Narozen ***)
Guitars


Andy je anglický hudebník, skladatel a kytarista, ale také pracuje v Glasshouse Studios. Je nejznámější jako zakladaterl kapely Solstice, dříve působil i v kapele Electric Gypsy s Mick Pointerem na bicí, zpěvákem Alanem Kingem a basistou Doug Irvinem.

Andy založil kapelu v roce 1980 spolu s houslistou Marcem Eltonem a v následujících čtyřech letech je bylo možno vidět, jak si z Marquee Club udělali domov a přivedli kapelu na hlavní pódium na Reading Rock Festival, Glastonbury a mnoho dalších akcí.

Po rozkolu v roce 1985 nastala u něj změna, kdy se stak koncertním kytaristou amerických soulových legend Billa Witherse a Genea Washingtona vedle jeho práce jako studiového inženýra a hudebníka. Poté, co nahrával Iana Andersona ve studiu, byl Andy pozván, aby se ujal práce zvukového inženýra "front of house" u Jethro Tull, což vedlo k pěti americkým turné a dlouhým výletům po Evropě a Velké Británii.

Nic se však neukázalo tak uspokojivé jako hraní se Solstice, a tak Andy nevyhnutelně reformoval kapelu v její současné sestavě v roce 2007.

Andy hodně cestoval a nahrával například s Billem Withersem, Jethro Tullem a Genem Washingtonem. Členové kapely Andy Glass, Peter Helmsley a Jenny Newman také společně pracují v kapele 3 Sticks. Kromě své práce s 3sticks je znám především na progrockové scéně pro 5 alb, která napsal a nahrál se Solstice. Andy je také velmi zkušený vedoucí workshopu a učitel.

Členové
(také Hatman)
(Narozen *** UK)
Drums


Peteova kariéra se odehrála v mnoha aspektech hudebního průmyslu, včetně produkce, remixování, koncertování (jako sólový umělec a sideman), skládání a výuky hry na bicí. Hrál s některými velikány, včetně Roberta Planta a Jimmy Page, nahrál řadu alb, naposledy se Solstice. Pete byl třikrát nominován na cenu APRA! Nyní žije v Bedfordshire, má nabitý program výuky hry na bicí a pracuje na živé show při propagaci "Beauty Of Time".

Pete nejprve hrál na bicí se Solstice na albu z roku 1992 s názvem "New Life". Pete a Andy již úzce spolupracovali a setkali se, zatímco Pete pracoval pro Virgin s Jazz Devils. Krátce po "New Life" Pete emigroval do Austrálie, kde se proslavil jako oceňovaný producent a umělec, kde prostřednictvím Sony vydal uznávané album "Lords Garden...". Také spolupracoval s dvojicí Page and Plant! Od jeho návratu z Oz Peteho povzbuzení nehrálo při reformaci kapely v roce 2007 žádnou malou roli.

Jeho hudební počátky byly v popových kapelách smluvně vázaných s Virgin a EMI, koncertoval po celém světě a nahrával v ikonických studiích, jako je Abbey Road v Londýně a Sigma Sound ve Filadelfii. Poté se přestěhoval do Austrálie a vytvořil mnoho dalších prací včetně remixů pro Neila Finna, Bobbyho McFerrina a Josha Abrahamse (Addicted To Bass). Pracoval pro Sony Australia při vydání alba nominovaného APRA "The Lords Garden-Journeys" a také dělal pro Sony Publishing. Ceny APRA jsou australskou verzí cen Brit. Měl jsem nahrávky na fonogramu pro projekt s názvem Sons Of Invention, produkoval alba pro další umělce vázané s Virgin a EMI a jeho první produkce alba pro Virgin byla nominována na cenu APRA. Následovala práce v televizi a jeho hudba se používala v mnoha populárních pořadech, jako jsou Neighbors a Home and Away.

Vrátil se zpátky do Velké Británie a brzy se dostal na turné po Japonsku s House of Love a do Austrálie se vrátil s uznávaným klasickým kytaristou Slavou Grigoryanem.

Členové

(Narozen ***)
Vocals


Jess je britská hudebnice, zpěvačka a hráčka na housle.

Jess, Jenny a Andy spolupracují od roku 2018 v Jennyině velmi úspěšné kapele Festival ceilidh, FCPB. Dne 23. 6. 2020 Solstice oznámili, že mají novou zpěvačku Jess Holland, která se připojila k Solstice, aby zahájila práci na jejich šestém studiovém albu "Sia". Debutovala ve videu k nové písni "Love Is Coming". Nahradila Emmu Brown, která se ke skupině připojila na albu "Circles" z roku 1996.

Členové
(Narozen ***)
Bass


Robin je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám z působení v kapelách Solstice a Subterraneans.

Robin je synem Margaret Phillips, která hrála na "Silent Dance" a příležitostně se ke kapele připojila na pódiu v klubu Marquee. Vyrůstal obklopen hudbou, a proto se stalo jeho osudem, že by se měl připojit k Cliveovi Bunkerovi a vytvořit rytmickou sekci Solstice, která vystupovala na podporu "Circles" z roku 1996. Jeho pověst skvělého basisty a "nejhezčího chlápka, kterého jste mohli potkat" vedla ke spolupráci s mnoha dalšími projekty.

Členové

(Narozen ***)
Keyboards


Steven je lokálně známý jako hráč na klávesy z Milton Keynes působící v řadách prog-rockových Solstice a historicky jako komunitní hudebník, který kdysi provozoval Madcap Recording Studio a pracoval s celou řadou teenagerů, z nichž mnozí byli "v ohrožení" a pomáhal jim produkovat jejich vlastní hudbu. V posledních letech produkuje svou vlastní hudbu a spolupracuje s dalšími hudebními kreativci, například s Michele Welborn, na jejich produkci a nyní má nahráno několik alb, vše z jeho skromného domácího studia "Planet Zyz" a vše multi-žánrové od Gospel Soul s Yaw Asiyama až po Symphonic Soundscape nebo kvadrofonní instalaci vytvořenou z terénních nahrávek Wolvertonu s Word In Edgeways.

Stevenova brilantní hra na klavír se dostala do pozornosti Andyho během nahrávání ve studiu Madcap Studio, kde Steven vykouzlil poezii z Fender Rhodes tak otlučeného, že to byl zázrak, že to vůbec fungovalo.

Steve se připojil k Solstice v návaznosti na "Circles" a zůstává jediným hráčem na klávesy v Solstice. Mimo Solstice je Steve vynikajícím studiovým hráčem a autorem skladeb, o nichž svědčí jeho sólové album "Lark". Působí rovněž jako manažer projektu The Great War Remembered, který za pomocí grantu od The Heritage Lottery Fund, Living Archive, Milton Keynes, sbírá a zaznamenává válečnou historii a uchovává ji na zvukových či jiných záznamech.

Členové
(Narozen ***)
Violin


Jenny je jedinečná houslistka. Ve školách a dílnách vyučuje hru na housle a violu. Je členkou kapely Solstice, hraje také v ceilidh kapele 3 Sticks a je MD v The Big Fiddle Band. Jenny hrála na mnoha festivalech, včetně Towersey, Sidmouth nebo Cropedy.

Jenny začínala jako klasicky vyškolená violistka a vystupovala s Yehudi Menuhinem. Návštěva Donegalu však poslala Jennyinu hudební kariéru jiným směrem, když si získala vášeň pro tradiční irskou hudbu. To bylo vylepšeno častými cestami zpátky do Donegalu a jammováním s hudebníky jako Siobhan Peoples, Mairead ni Mhonaigh a James Byrne. Jenny má proto hudební kořeny v Donegalské houslové tradici a je velmi zkušenou keltskou hudebnicí, performerkou, vedoucí workshopu a učitelkou.

Jenny se rovněž pravidelně účastní kampů Folk Camps. Poprvé tábořila ve věku 12 let se svou nedávno ovdovělou matkou - obě si okamžitě našly celoživotní přátele a od té doby jsme tábořili jako rodina a v posledních letech se svými vlastními dětmi.

Jenny absolvovala turné se shetlandskou kapelou Rock Salt and Nails a rockovou kapelou Solstice. V roce 2010 uvedla na trh své sólové CD s názvem „Tom's Fiddle“, na kterém hrají také hudebníci Andy Glass (kytara), Kathleen Newman (violoncello), Chris Walshaw (French Pipes), Jon Swayne (Border Pipes) a Mark Maguire (Bodhran).

Andy hledal nového hráče na housle od doby, kdy onenocnění sluchu Marca Eltona mu znemožnilo pokračovat v přehrávání zesílené hudby. Společná kamarádka mu představila Jenny, a přestože se chystala hrát na "Circles", v době, kdy začalo nahrávání, Jenny cestovala po Kanadě i mimo ni s folkrockovou kapelou Rock, Salt and Nails. Po svém návratu se však připojila ke kapele na živá vystoupení a její keltské hudební kořeny od té doby zdobí koncerty a nahrávky.

V roce 2010 založila spolu s Andy Glassem (kytara, bouzouki a basové pedály) a Petem Hemsleym (perkuse) skupinu Jenny's Chickens, která poté změnila název na 3 Sticks. Skupina vydala alba "Crossing Currents" a "Red Moon". Působí rovněž jako hudební režisérka a leader orchestru Big Fiddle Band.

Členové
(Narozena ***)
Vocals


Emma je britská vokalistka, je nejznámější jako členka kapely Solstice.

Pro kapelu My Dad Joe nazpívavala v roce 2004 doprovodné vokály na jejich bezejmenném albu "My Dad Joe".

Členové
(Narozen ***, London, England, UK)
Bass


Ken je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Krátce působil v kapele Solstice, kde nahradil Marka Hawkinse, který odešel do kapely Gordon Giltrap.

V roce 1995 ale nahrával také s Gordon Giltrap (Keyboards, Bass) album "Music For The Small Screen". Dnes působí jako zvukový inženýr, skladatel a studiový hudebník.

Členové
(celým jménem Clive William Bunker)
(Narozen 30. prosince 1946, Luton, Bedfordshire, England)
Drums


Clive je britský bubeník, je nejznámější jako původní bubeník rockové kapely Jethro Tull, když hrál v této skupině v letech 1967 až 1971. Jako samouk technický bubeník se Clive zabýval esencí blues a rock and rollu, když byl ovlivněn hráči jako Ginger Baker a Mitch Mitchell, inspirovali jej také Buddy Rich a bubeník The Hollies Bobby Elliott. Clive postupně vystřídal nebo spolupracoval s řadou kapel jako A A A, Aviator, Blodwyn Pig, Gathering, Gordon Giltrap Band, Jethro Tull, Manfred Mann's Earth Band, Solstice, Steve Hillage Band, The John Evan Band a Wild Turkey.

Bunker se narodil v Lutonu v Bedfordshire a v 60. letech hrál na bicí ve své první kapele The Warriors. S Mickem Abrahamsem v roce 1967 založil kapelu známou jako McGregor's Engine. V této rané kariéře, kdy hráli na malých místech v okolí Lutonu, měl Bunker mimořádně nesourodou bicí soupravu, poskládanou z kousků a vybavení různých výrobců.

Jako bubeník označovaný "mix and match" se na konci roku 1967 připojil k rodícím se Jethro Tull, kde působil vedle Iana Andersona, Micka a Glenna Cornicka v raných, opojných letech post blues-boomu britského rocku až do roku 1971, tedy poté co kapela vydala své nejpopulárnější album k tomuto datu "Aqualung", aby se oženil a strávil více času se svoji novomanželkou. S kapelou nahrál alba "This Was" (1968), "Stand Up" (1969), "Benefit" (1970) a již zmiňované "Aqualung" (1971). Nahradil jej přítel zpěváka a skladatele skupiny Iana Andersona ze školních dnů v Blackpoolu Barriemore Barlow. Bunker o svém rozhodnutí opustit Jethro Tull, když její úspěch nazrůstal, řekl: "Vždycky jsem Ianovi říkal‚ že pokud najdu tu pravou dámu, půjdu pryč...". A udělal to právě na začátku jejich turné po světě v roce 1972 a já bych se nevrátil do Anglie najednou na věky. Takže jsem si myslel, že bych to mohl také ukončit. Kromě toho byl Barrie stejně vždy v pozadí, takže jsem věděl, že je nedostanu do obtížné situace. Musíte to pochopit, tehdy jsme neměli žádné volno, byla to nepřetržitá práce a chtěl jsem trávit čas se svoji ženou".

Během působení v Jethro Tull se Clive spřátelil s Corky Laingem z Mountain a mnoha dalšími bubeníky z kapel, s nimiž se brzy Jethro Tull objevili na prvních amerických turné v letech 1969 a 1970.

Clive se dobrovolně rozhodl odejít do předčasného důchodu do jiného světa manželství, přestěhoval se na farmu mimo Luton a začal podnikat v chovatelských stanicích pro psy a v lehkém strojírenství, což byla jeho dřívější profese.

V roce 1974 se Clive připojil ke skupině Blodwyn Pig, kterou založil Mick Abrahams po jeho odchodu z Jethro Tull v roce 1969. Po odchodu z Jethro Tull Bunker nahrával a vystupoval jako studiový hudebník s různými počiny, včetně hudebníků či kapel jako Blodwyn Pig, Robin Trower, Jude, Steve Howe, Jeff Pain (jako Dicken, zakladatel britská kapely Mr.Big), Manfred Mann's Earth Band, Jack Bruce, Gordon Giltrap, Anna Ryder, Uli Jon Roth a jeho Electric Sun, Steve Hillage, Vikki Clayton, Solstice, Glenn Hughes a Jerry Donahue.

Byl také studiovým hráčem na druhé desce punkové kapely Generation X "Valley Of The Dolls" v roce 1979. V roce 1978 založil Bunker kapelu Aviator s Jackem Lancasterem, bývalým spoluhráčem z Blodwyn Pig, později vydali dvě desky "Aviator" (1979) a "Turbulence" (1980). Bunkerovo debutové sólové album s názvem "Awakening" vyšlo v roce 1998 a pomáhali mu s ním kolegové z Jethro Tull Ian Anderson a Martin Barre.
Dodnes Clive stále zůstává vyhledávaným hudebníkem, který má na svém kontě mnoho a mnoho nahrávek ve světě starých a ne tak starých hudebních skupin.

Členové
(Narozen ***)
Violin, Keyboards, Backing Vocals


Marc je britský hudebník a hráč na housle a klávesové nástroje. Je nejznámější jako člen kapely Solstice, který musel v roce 1996 kapelu opustit kvůli jeho zdravorním potířím se sluchem.

Marc nyní žije v Cardiffu a účinkuje v The Abbey String Quartet, The Welsh Baroque Orchestra a The Orchestra Of The Age Of Enlightenment. Objevil se také jako houslista v nedávné filmové adaptaci Lorna Doone.

Alba nahrával také s hdebníky/kapelami:
2005 "Life Changes Everything Changes Life" - Rachel Mari Kimber (Mandolin, Violin, Viola)
1984 "Migrant Tales" - Nelson Brothers (Fiddle, Group Member)
1984 "Chaozmos" - Marc Elton / Roy Jones

Členové
(Narozen ***)
Bass


Craig je anglický hudebník a hráč na basovou kytaru. Působil v kapelách Solstice a The Lord's Garden.

Členové
(Narozena ***)
Vocals


Heidi Kemp je britská vokalistka, která zpívala na albu "New Life" skupiny, začala sama s produkční smlouvou, po níž následoval záskok v Soltice.

Skladbu "Zombie" nazpívala Heidi Kemp, sólovou kytaru nahrál Daz, všechny ostatní nástroje Phil Jarman. Napsali ji The Cranberries a nahrával a produkoval ji Phil Jarman na Minstrel Music Milton Keynes 2008.

Duo Phil & Heidi (Phil Jarman) na The Navigation Gosgrove na Vánoce 2005 Heidi odezpívala skladbu "The Other Side Of the World". Cover od Marthy "Harbour Sung" krásně nazpívala talentovaná Heidi Kemp. Na všechny nástroje hrál a nahrávku produkoval Phil Jarman nahraný na Minstrel Music, Milton Keynes 2006.

Členové
(Narozena ***, United Kingdom)
Vocals


Barbara je britská vokalistka, která krátce působila v kapele Solstice v jejích začátcích.

Členové
(Narozen ***)
Drums


Martin je britský hudebník a hráč na bicí. Je znám jako původní bubeník skupiny Solstice, objevil se také u Gray Lady Down, vystupoval rovněž jako kapely Gordona Giltrapa. Nyní žije v Kanadě.

Členové
(Narozena ***)
Vocals


Sandy je britská zpěvačka, která je známá především ze svého působení v kapele Solstice.

Pro mnoho lidí byly vokály Sandy Leigh něco jako Jon Anderson při prvních zvukových produktech Solstice na začátku 80. let v klubu Marquee.

Po působení v Solstice se Leigh spojila s Jill Arroway v kapele Double Helix, která v roce 2000 vydala album "The Butterfly Effect".

Členové
(Narozen ***)
Bass, Bass Pedals


Mark Hawkins je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám ze svého působení v kapele Solstice, s níž nahrál alba "Prophecy" (2013, host), "Pathways" (1988), "New Life" (1993, host) a "Silent Dance" (1984, člen).

Členové
(Narozen ***)
Vocals


Shelley byla zpěvačkou Solstice, která nahradila Sue Robinson. Jí samotnou na začátku 80. let nahradila Sandy Leigh.

Když se Shelley objevila na obálce časopisu Sounds, byla právě zpěvačkou skupiny. Od té doby o ní není moc zmínek.

Po odchodu ze Soltice se v roce 1989 stala členkou folk rockové kapely Blue Eyed English, která vznikla v roce 1985. Když předchozí zpěvačka Vikki Clayton odešla v roce 1988 kvůli nepřiměřeným požadavkům nahrávací společnosti, která vydala jejich debutové sólové album, nahradila ji. Kapela pracovala na druhé desce, ale dokončili pouze jedinou dokončenou skladbou, ale album kvůli finančním omezením nikdy nespatřilo světlo světa. Kapela se nakonec rozpustila v roce 1993 kvůli hledání dalších kariérních cest.

V roce 2004 nazpívala doprovodné vokály na album "Dreams" projektu Auburn. Dne 27. listopadu 2011 vystoupila zpěvačka Shelley Patt na pódiu v Leamington Arena. Dne 6. dubna 2019 zpěvačka Shelley Patt a Mark 'Gus' Gustavina (Guitar, Bass, Keyboards, Drum Programming) zveřejnili pod hlavičkou dua Shelley & Gus video s písní "Catch Me When I'm Falling". Text k ní napsala zpěvačka, hudbu oba dva společně, produkce se ujal Mark Gustavina.

Členové
(celým jménem Susan Robinson)
(Narozena ***, United Kingdom)
Vocals


Sue je britská vokalistka, je nejznámější jako členka kapely Solstice a Quasar.

Když Paul Vigrass opustil kapelu Quasar, nahradila jej zpěvačka Susan Robinson, která právě odešla ze Solstice. Poté, co Susan Robinson nemohla pokračovat, připojila se ke Quasar v roce 1985 zpěvačka Tracy Hitchings.

Zpět
Studiové desky:
2020 SIA
2013 Prophecy
2010 Spirit
1997 Circles
1992 New Life
1984 Silent Dance
Ostatní nahrávky:
2011 Kindred Spirits
2002 The Cropredy Set
1998 Pathways
1983 The Peace Tape
1982 Pathways


Skupina:
Andy Glass - Guitars, Vocals (01-05)
Jenny Newman - Violin, Fiddle
Pete Hemsley - Drums
Jess Holland - Vocals
Robin Phillips - Bass
Steven McDaniel - Keyboards, Vocals
Emma Brown - Vocals
Hosté:
Diskografie SIA
Vyšlo 23. listopadu 2020, GEP, GEPCD1066 (UK)

Seznam skladeb:
01. Shout (12:45)
02. Love Is Coming (6:28)
03. Long Gone (4:09)
04. Stand Up (6:13)
05. Seven Dreams (7:46)
06. A New Day (6:53)
07. Cheyenne 2020 (6:46)
Total Time: (51:00)

Written, Producer, Mixed: Andy Glass
Cover Painting: Shaun Blake
Artwork: Phoenix Robins
Artwork, Calligraphy, Logo Painting: Barry Kitson
Liner Notes: Oz Hardwick

Skupina:
Emma Brown - Vocals (01-05)
Andy Glass - Guitars, Vocals (01-05, 06-07)
Steve McDaniel - Keyboards, Vocals (01-05)
Jenny Newman - Fiddle (01-05)
Robin Phillips - Bass (01-05)
Pete Hemsley - Drums (01-05)
Hosté:
Johnny McGuire - Additional Vocals (01-05)
Johnny "Two Feathers" McGuire - Vocals [Additional Vocals] (01-05)
Sandy Leigh - Vocals (06-08)
Marc Elton - Fiddle & Vocals (06-08)
Mark Hawkins - Bass (06-08)
Martin Wright - Drums (06-08)
Diskografie Prophecy
Vyšlo 2013, Esoteric Antenna, EANTCD 1024 (UK)

Seznam skladeb:
01. Eyes Of Fire (8:52)53
02. Keepers Of the Truth (8:14)15
03. Warriors (17:33)34
04. West Wind (11:05)
05. Blackwater (10:52)11 08

Bonus tracks:
06. Find Yourself (6:15)16
07. Return Of Spring (7:24)26
08. Earthsong (6:32)38
Total Time: (77:18)

Text [Poem "The Prophecy (Eyes Of Fire)"]: Oz Hardwick
Recorded and Produced: Nigel Mazlyn Jones
Producer: Andy Glass (01-05)
Engineer: Jim Hoyland (01-05), Loz Jackson (01-05)
Mixed: Loz Jackson (01-05)
Mastered: Paschal Byrne
Coordinator [Additional Project Co-ordination For Esoteric Antenna Ltd.]: Vicky Powell
Coordinator [Co-ordination For Esoteric Antenna]: Mark Powell
Artwork: Barry Kitson
Illustration [Illustrations]: Barry Kitson
Layout [Package Layout]: Phil Smee
Vyšlo se 3 bonusovými skladbami v roce 1984, nyní remixovány Stevenem Wilsonem z originalních pásků "Silent Dance".

Skupina:
Emma Brown - Vocals
Andy Glass - Guitars, Vocals
Pete Hemsley - Drums
Jenny Newman - Violin, Viola
Steve McDaniel - Keyboards
Robin Phillips - Bass
Hosté:
Diskografie Spirit
CD/DVD, vyšlo 6. března 2010, Festival Music, 201002 (UK)

Seznam skladeb:
01. Solomon's Bridge (9:47)48
02. Sky Path West (8:23)
03. Freedom (6:55)56
04. Flight (7:26)27
05. Oberon's Folly (8:51)
      Part 1 - Puit D'Amour
      Part 2 - Lady Muck
06. Here & Now (6:57)58
07. Spirit (11:40)41
Total Time (59:59)

Bonus DVD - Solstice Live
(Complete 2009 Pitz Club Show)

01. Morning Light
02. New Life
03. Sky Path West
04. Oberon's Folly
05. Ducks On The Pond
06. Chicken Train
07. Hear & Now
08. Pete's Solo
09. Cheyenne
10. Freedom
11. Flight
12. Sacred Run
13. Brave New World

Recorded: Andy Glass
Recorded [Drums Recorded]: David Rowles
Recorded [Solstice Live]: Dave Wilke
Mixed: Loz Jackson
Mixed [Solstice Live: Studio Mix]: Loz Jackson
Video Editor [Solstice Live: Video Editing]: Martin Higgs
Cameraman [Solstice Live: Camera] – Martin Higgs (2), Scott Wright (4)
Coordinator [Record Company]: David Robinson
Lighting [Solstice Live]: Richard Wilson
Technician [Solstice Live: Live Sound]: Loz Jackson (DVD 01-13)
Artwork [Mandala]: Allan Forsyth
Artwork [Additional Artwork]: Martin Higgs
Photography: Phoenix
Photography: Chris Walkden

Skupina:
Emma Brown - Vocals
Andy Glass - Guitars, Programming, Backing Vocals, Arranger
Marc Elton - Violin
Craig Sunderland - Bass
Clive Bunker - Drums
Hosté:
John McGuire - Chanting (06)
Heidi Kemp - Vocals (08)
Diskografie Circles
Vyšlo 1997, A New Day Records, AND CD 13 (UK)
2CD, 2007, Festival Music, 200709C (UK) Remastered: Andy Glass +4 bonus tracks from the album sessions; New cover art

Seznam skladeb:
01. Salu (5:24)
02. Circles (8:32)
03. Soul To Soul (7:20)
04. Thank You (5:51)
05. Medicine (5:50)
06. Sacred Run (6:18)
07. Coming Home (3:02)
Total Time: (42:17)

Bonus tracks on 2007 remaster:
08. Medicine (Demo) (5:50)
09. Salú (Early Demo) (4:53)
10. Coming Home (Demo Written For Flute & Guitar) (2:59)
11. Freedom (Demo Of Vocal Melody) (6:34)

Recorded at Audiolab Studios, West Street, Buckingham, England
Executive-Producer: Dave Rees
Calligraphy: Pauline Roberts
Artwork: Arlene Weston

Skupina:
Andy Glass - Guitars, Programming, Backing Vocals
Heidi Kemp - Vocals
Marc Elton - Violin, Keyboards, Backing Vocals
Craig Sunderland - Bass
Pete Hemsley - Drums
Hosté:
Barbara Deason - Vocals (bonus)
Martin Wright - Drums (bonus 03-13)
Ken Bowley - Bass (bonus 01,02,06-13), Programming (bonus 01,02)
Mark Hawkins - Bass, Bass Pedals (bonus 03-05)
Diskografie New Life
CD, vyšlo 12. srpna 1993, Progressive International, PRO 017 (UK)
2CD2007, Festival Music, 200709B (UK) Bonus CD including Demos & Bootlegs; New cover art

Seznam skladeb:
01. Morning Light (3:46)
02. Guardian (10:41)
03. The Sea (6:52)
04. New Life (4:54)
05. Pathways (5:04)
06. Journey (10:03)
Total Time: (41:20)

Bonus CD from 2007 SE:
01. New Life (1985 Demo) (3:42)
02. Spirit (1985 Demo) (3:08)
03. Morning Light (1984 Live) (3:03)
04. Return Of Spring (1984 Live) (7:49)
05. Pathways (1984 Live) (7:46)
06. Sunrise (1985 Live) (4:20)
07. Peace (1985 Live) (6:48)
08. Earthsong (1985 Live) (6:07)
09. Cheyenne (1985 Live) (5:30)
10. Brave New World (1985 Live) (9:24)
11. Chicken Train (1985 Live) (4:36)
12. Time For A Toke (1985 Live) (2:38)
13. Guardian Of My Soul (1985 Live) (11:17)
Total Time: (76:08)

Recorded on 1992
Artwork: Cara Lee

Skupina:
Andy Glass - Guitars, Backing Vocals
Sandy Leigh - Lead Vocals
Marc Elton - Violin, Keyboards, Backing Vocals
Mark Hawkins - Bass, Bass Pedals
Martin Wright - Drums, Percussion
Hosté:
Margaret Phillips - Fender Rhodes (02,07)
Sue Robinson - Vocals (bonus 05,06,08)
Shelley Patt - Vocals (bonus 09)
Diskografie Silent Dance
Vyšlo 1984, Equinox Records, EQRLP 001 (UK)
CD 1991, Progressive Records, PRO 013 (UK)
2CD 2007, Festival Music, 200709A (UK) Remaster + bonus CD including MC Releases & Demos

Seznam skladeb:
01. Peace (6:30)
02. Earthsong (6:38)
03. Sunrise (4:07)
04. Return of Spring (4:53)
05. Cheyenne (6:00)
06. Brave New World (7:55)
07. Find Yourself (6:14)
08. White Lady (5:46)
Total Time: (48:42)

Bonus CD from 2007 remaster:
Demos 1982:
01. Morning Light (1:12)
02. Return Of Spring (6:50)
03. Whyte Lady (5:49)
04. Morning Light (Reprise) (1:31)
Pathways Demos:
05. New Life (4:21)
06. Whyte Lady (5:49)
07. Pathways (6:23)
08. Morning Light (2:44)
Demo 1983:
09. Sunrise (3:42)
Peace Tape Demo:
10. Peace For The New Age (6:38)
11. New Life (4:37)
BBC Radio 1 Friday Rock Show Session:
12. Find Yourself (4:30)
13. Peace For The New Age (6:34)
14. The Sea (7:31)
15. Cannibalise Legalis (4:47)
Total Time: (72:58)

Recorded between March and August 1984 at Isle of Light Studios
Produced &Mixed: Nigel Mazlyn Jones
Assistan Engineer: Richard Burnett
Artwork: Martin Higgs


Skupina:
Andy Glass - Guitars, Vocals
Emma Brown - Vocals
Pete Hemsley - Drums
Jenny Newman - Violin & Viola, Fiddle
Steve McDaniel - Keyboards
Robin Phillips - Bass
Hosté:
Diskografie Kindred Spirits
Vyšlo 21. června 2011, Festival Records, 201106

Seznam skladeb:
CD:
01. New Life (5:10)
02. Peace (6:56)
03. Earthsong (7:49)
04. Thank You (5:36)
05. Medicine (6:13)
06. Brave New World (9:59)
07. Don't Tell Me (8:42)
Total Time: (50:39)

DVD:
01. Morning Light
02. Solomon's Bridge
03. Sky Path West
04. Freedom
05. Cheyenne
06. Ducks
07. 5456
08. Here And Now
09. Oberon's Folly
10. Flight
11. Sacred Run

Bonus Tracks:
12.New Life (5:06)
13.Brave New World (10:13)
Total Time: (110:00)

DVD recorded on March 6th, 2010 at Pitz Club in Milton Keynes
DVD extras (DVD 12,13) recorded at Night Of The Prog festival, Loreley Amphitheatre, September 4th, 2010
Recorded: Dave Wilke (CD 01-06)
CD recorded at Pitz Club during 2007 & 2008
Recorded [DVD: Sound Recorded]: Dave Wilke (DVD 01-11)
Mixed: Loz Jackson, Loz Jackson (DVD 01-11, CD 01-06)
Video Editor [DVD: Video Editing]: Alan Kelly (DVD 01-11)
Technician [DVD: Live Sound]: Loz Jackson (DVD 01-13)
Artwork: Barry Kitson

Skupina:
Andy Glass - Guitars
Jenny Newman - Fiddle
Emma Brown - Vocals
Steve McDaniel - Keyboards
Robin Phillips - Bass
Clive Bunker - Drums
Hosté:
Diskografie The Cropredy Set
Vyšlo 2002, A New Day Records, AND 53 (1998, UK

Seznam skladeb:
01. Morning Light (3:24)
02. New Life (4:50)
03. Find Yourself (4:42)
04. Circles (7:38)
05. Ducks On The Pond (4:07)
06. Awakening (3:48)
07. Medecine (5:33)
08. Thank You (4:45)
09. Sacred Run (6:18)
Total Time: (45:13)

V roce 1998 byla skupina pozvána legendárním Fairport Convention k vystoupení na každoročním festivalu Cropredy, což je významná událost ve britském lidovém kalendáři. Za slunečného odpoledne 15. srpna 1998 se kapela vydala na pódium a propracovala se ohromujícím setem, který zahrnoval skladby ze všech tří studiových alb. V tom roce byli jedním ze dvou aktů na festivalu, kteří měli to štěstí, že byli zachyceni kamerou a na pásky. Když však došlo na poslech přehrávání, Andy Glass byl zklamaný, když zjistil, že nahrávka neodpovídá kvalitě představení. Jelikož nahraný živý set nebyl příliš kvalitní, tak si to kapela zopákla ještě jednou ve studiu následující den.

Skupina:
Marc Elton - Violin, Background Vocals, Keyboards
Craig Sunderland - Bass
Andy Glass - Guitars, Background Vocals, Programming
Mark Hawkins - Bass, Bass Pedals
Martin Wright - Percussion, Drums
Heidi Kemp - Vocals
Pete Hensley - Drums
Emma Brown - Vocals
Ken Bowley - Bass
Barbara Deason - Vocals
Shelley Patt - Vocals
Clive Bunker - Drums
Sandy Leigh - Vocals
Hosté:
Diskografie Pathways
Vyšlo 1998, A New Day Records, AND CD 22

Seznam skladeb:
CD 1 (72:22)
01. Morning Light (3:47)
02. Guardian (10:42)
03. The Sea (6:53)
04. New Life (4:54)
05. Pathways (5:05)
06. Journey (10:04)
07. Peace (6:31)
08. Earthsong (6:38)
09. Sunrise (4:07)
10. Return Of Spring (4:54)
11. Brave New World (8:47)

CD 2 (70:08)
01. Cheyenne (5:59)
02. Find Yourself (6:01)
03. New Life (3:42)
04. Spirit (3:09)
05. Sunrise (3:42)
06. Morning Light/Return Of Spring/Light (3:47)
07. Salu (4:49)
08. Coming Home (2:56)
09. Guardian Of My Soul (11:14)
10. Chicken Train (4:22)
11. Time For A Toke (2:38)
12. Peace For The New Age (6:38)
13. New Life (4:37)
14. Freedom (6:34)
Total Time: (53:34)
Obsahuje remasterované album "Silent Dance/New Life" plus živé skladby a některá nevydaná dema.

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Peace Tape
Vyšlo 1983, not on label

Seznam skladeb:
01. New Life (4:37)
02. Peace For The New Age (6:38)
Total Time: (11:15)

Songs written, arranged and performed: Solstice

Skupina:
Hosté:
Diskografie Pathways
EP, vyšlo 1982, not on label

Seznam skladeb:
01. New Life ()
02. Whyte Lady ()
03. Pathways ()
04. Morning Light ()
Total Time: (00:00)

Songs written, arranged and performed: Solstice

Zpět

Barbara Deason a Ken Bowley v Solstice
Martin Wright, Mark Hawkins, Marc Elton, Sandy Leigh, Andy Glass


Solstice 1983 na Stonehenge

Solstice 1997

Solstice 2020Zpět

      Oficiální stránky:
      http://www.solsticeprog.uk/
      https://www.loudersound.com/features/the-return-of-neo-proggers-solstice
      http://petehemsley.com/home/4594536070
      https://solstice3.bandcamp.com/
      http://3sticks.weebly.com/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  26.1.2021 
Menu Poslední aktualizace: 26.1.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!