Shaman Elephant
Zpět
Shaman Elephant přidali další progresivní rockové album na této hodně prosperující scéně Norska. Rocková a progresivní scéna kolem města Bergenu v Norsku již zaznamenala vznik mnoha kapel jako jsou Seven Impale, Tiebreaker, D'accorD a Ossicles. Nejnovějším přírůstkem této rozvíjející se scény jsou Shaman Elephant.

Shaman Elephant je norská psychedelická rocková skupina. Jejich zvuk zahrnuje prvky žánrů jako jsou jazz a progresivní rock. Skupina je známá svými energickými koncerty s těžkými riffy, plynoucími melodiemi a improvizací. Inspirace pocházejí od Jimiho Hendrixe, Mahavishnu Orchestra a Motorpsycho, až po Steely Dan a Bushman's Revenge.

Během posledních několika let toto kvarteto ve svém domovském městě přitahovalo stále větší a větší davy lidí. Jensen, Ole-Andreas, Jonas Sarsten a Jard Hole spolu hráli téměř 8 let v různých kapelách a projektech. V určitém okamžiku se rozhodli, že chtějí vytvořit rockovou kapelu. Posléze se k nim připojil kytarista a zpěvák Eirik Sejersted. Trojice o Eirikovi věděla prostřednictvím svých přátel a vždy se jim zamlouval jeho styl hraní, takže jej kontaktovali a společně začali zjkoušet. Zpočátku se jen rušili, snažili se zjistit, kam je to zavede, ale po chvíli jsme šli do Eirikova letního domu a zůstali tam až do konce týdne. Žádné přerušování, jen hudba, většina členů Shaman Elephant pak souhlasí, že to je právě ten okamžik, kdy "se kapela zrodila".

Jard Hole a Jonas Sarsten hráli spolu už v různých inkarnacích, "Vlastně jsme chtěli založit dvě různé kapely - jednu rockovou a jednu jazzovou," říká Vognstolen. "Ale jsme přemýšleli, proč to nedát dohromady a vytvořit jednu kapelu?" Kapela vydala v roce 2015 své první digitální EP "More" pod Lyd iLøo Records, které přitáhlo pozornost Karisma Records, domova jejich kolegů jazzových prog rockerů Seven Impale. A tak o rok později v prosinci 2016 podepsali smlouvu s norským labelem Karisma Records. Zvuk kapely je pevně zakotven v psychedelickém a progresivním stylu Proto Hard Rock na konci 60. a na počátku 70. let, ale je k němu přimíchán moderní nádech. S velkou hnací silou, kterou poskytl bubeník Jard Hole (také v kapele Línt) a Ole-Andreas Jensen na basu, vytvořili páteř pro klávesistu Jonase Sarstena a kytaristu a zpěváka Eirika Sejersted Vognstolena. Jejich debut ukazuje velkou variabilitu v progresivnějších a psychedeličtějších zvucích minulosti, s písněmi směřujícími k fantazii vyvolané drogami.

"Předtím jsme si mysleli, že vydáme další EP a pokusíme se získat další koncerty, ale přišli za námi s nahrávací smlouvou a byli jsme v potavení: "Whoa, nemáme peníze ani materiál!" Říkal Jensen. "Byli jsme trochu stresovaní, ale to opravdu vyvolalo naši inspiraci." A k tomu ještě dodal: "Ponořili jsme se do toho a napsali spoustu riffů a písní a pak se to prostě spojilo. Byl to rychlý a intenzivní proces psaní."

Do Studia Solslottet v Bergen Kjøtt (přeloženo jako "Bergen Maso"), vstoupili na jaře 2016 s producentem Iverem Sandoym (producentem Enslaved, Krakow, Seven Impale) a výsledek je úžasný. "Znamená to hrad Slunce, Sluneční hrad," říká Sarsten a Jensen k tomu dodává: "Nachází se ve staré továrně na maso poblíž centra města v Bergenu. Proměnili tu budovu ve zřízení různých studií, zkušeben a koncertních pódií. Nahráli jsme celou skupinu najednou a poté zpěv i nějaké další kytary. Ale z velké části je to živé. To jsme chtěli s u toho alba udělat, protože jsme vytvořili živý zvuk, který chceme zachovat." Kapela to vše stihla za čtyři dny, které ji dostaly pod tlak, zvláště když je v jejich hudbě tolik improvizace. Pouze nějaké vokály a overduby pak dodělali ve Solslottet.

"Když máte 12-minutové písně a vy se nimráte s 10 sekundami zbývajícími v poslední minutě, je snadné být frustrovaný," říká Sarsten. "Abychom však zachovali živý zvuk, který chceme, je to cena, kterou musíte zaplatit, a jsem rád, že ji zaplatím. Moc se mi líbí živé studiové myšlení, hodně čestné, pokud se mě zeptáte".

Studiová deska s názvem "Crystals" byla vydána 9. prosince 2016 prostřednictvím Karisma Records a je klenotem pro všechny hudební fanoušky se srdcem v 70. letech. V Norsku musí být něco ve vzduchu, protože hudba tam stále posouvá hranice, nebojí se vyzkoušet něco jiného, než jenom vypustit stejné populární vzorce. Deska byla celkem úspěšná a získala si i své fanoušky. Některé magazíny a hudební blogy přinášely docela dobré recenze a norské noviny BT mu daly hodnocení 5/6.

Kapela se poté připravila na uvedení "Crystals" na trh v roce 2017 a své první koncerty si zarezervovala i za hranicemi své vlasti. "Pokud si někdy chcete vydělat peníze hraním tohoto druhu hudby, musíte se dostat ven z Norska," říká Sarsten. "Naštěstí v tom nejsme za peníze," dodává Jensen s obezřetným úsměvem. "Byli bychom kurva nešťastní, kdybychom byli!"


V dubnu 2017 se kapela vydala do Londýna, kde odehráli hlavní show v Unicorn s GNOB 18. dubna, poté následovali na scénu v The Jonesing Jams na 93 Feet East o dva dny později. Další koncerty skupina odehrála většinou v Norsku, některé i Německu jako třeba festival Krach am Bach.

Druhé studiové album skupiny "Wide Awake But Still Asleep" je naplánováno na 29. květen 2020. Kapela již zveřejnila první skladbu z alba "Magnets", a věru její poslech za to stojí, má prostě grády. Jako další singl si kapela z nového alba zvolila píseň "Ease Of Mind", kterou lze streamovat nebo stáhnout. Kapela ke skladbě uvedla: "Ease Of Mind" je možná jedna z písní, která nám zabrala nejvíce času a pozornosti při jejím dokončení. Začalo to jako rocková píseň, ale po nějakém zkoušení se tvarově posunula do jakési podoby stylu West Coast Jazz. Stále jsme nebyli úplně spokojeni, změnili jsme to znovu, na to, co je nyní stylově rock/folková píseň s nutkavým zmatkem cactus-progu."

Produkce nového alba se ujal Iver Sandoy z kapely ENSLAVED ve studiu Solslottet. Covert art zhotovila Maja Markegard a fotografie pořídil Tom Wøbbekind. Sestava Shaman Elephant, Eirik Sejersted Vognstolen se zpěvem a kytarou, Jard Hole na bicí, Ole-Andreas Sabo Jensen na basu a Jonas Sarsten na klávesy, demonstruje záhadnou schopnost míchat psychedelii 60. a 70. let s progresivním rockem. Tato schopnost ohromila fanoušky progu jak studiovým výstupem skupiny, tak i při živých vystoupeních na pódiu.

Na novém albu "Wide Awake But Still Asleep" si kapela zachovala své šarmantní kouzlo Shaman Elephant, navíc však předvedla novou zralost, pokud jde o skládání písní a jejich muzikantství. Kapela se vyjádřila: "S tímto albem máme pocit, že jsme zjistili, kdo chceme být jako kapela. Zatímco první album směřovalo všemi směry, toto album je více soustředěné a vyzrálé. "Wide Awake, Still Isleep" je náš pokus o to, aby se melodie pohybovaly jako motýli, zatímco groovy bodají jako zabijácké včely".

Zpět
Členové:
Eirik Sejersted Vognstolen - Guitars and Vocals
Jard Hole - Drums
Ole-Andreas Jensen - Bass
Jonas Særsten - Keyboards
Bývalí členové:

Členové Eirik Sejersted Vognstolen
(Narozen ***)
Guitars and Vocals


Eirik je švédský hudebník, hráč na kytaru a zpěvák, působí jako člen kapely Shaman Elephant.

Eirik vyrůstal na hudbě svého otce. Prošel si fází hip hopu, kterého si dnes ještě váží, ale když mu táta řekl, aby se kouknul na Hendrixe, všechno to změnilo. Jednou objevil "Purple Haze" živě z Woodstocku a úplně jej to dostalo do kolen. Poté už začal poslouchat Led Zeppelin, Deep Purple nebo AC/DC, a to vše díky svému otci.
Členové Jard Hole
(Narozen ***, Bergen, Sweden)
Drums


Jard je švédský hudebník a hráč na bicí a percussion. Je spoluzakladatelem kapely Shaman Elephant.

Docházel do školy Arstad Videregaende Skole, poté studoval na Trondertun folkehogskole. Jard také spolupracuje s kapelou Línt, hrál v kapele Klangkollektivet. Poskytuje také kurzy výuky na bicí v AKKS Bergen.

Jard také hostoval u skupiny Espen Lund na jejich albu "The Speaking Hand" z ledna 2020 nebo na nahrávce "Misantropesommer" od Johannese Holtmona z roku 2019.
Členové Ole-Andreas Jensen
(Narozen ***)
Bass


Ole-Andreas je švédský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je spoluzakladatelem kapely Shaman Elephant.

Zvolil si jako nástroj elektrickou basu pod vlivem hráčů, kteří jej inspirovali, když začínal hrát. Ve svých prvních letech hraní hodně poslouchal Marcuse Millera, spolu s mnoha klasickými smooth-jazzovými hráči jako Abraham Laboriel a Stanley Clarke.

Když dospíval a rozšířil si svůj hudební horizont, začal poslouchat vše od tradičního jazzu až po Meshuggah. Díky tomu objevil řadu inspirujících basových hráčů - příliš mnoho na to, abych je všechny uvedl. Jedním z jeho nejoblíbenějších basových hráčů všech dob je však Bent Sæther. Také by rád upozornil na švédského basového hráče Bjørna Meyera - skutečného mistra low-endu. Jeho práce s Nikinem Bärtschem Roninem a jeho vlastní kapelou Bazar Blå patří mezi nejkreativnější basy, které kdy slyšel.
Členové Jonas Særsten
(Narozen ***)
Keyboards


Jonas je švédský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je spoluzakladatelem kapely Shaman Elephant.

Hudbě se věnuje asi od roku 2005. Začínal hrát na kytaru, ale v roce 2008 se více zaměřil na elektronickou hudbu. Ve škole se také aktivně věnoval pěveckému sboru a zúčastnil se i řady hudebních vystoupení. Hudbu hraje na klávesy a pomocí samplů. Pracuje ve svém malém "studiu" ve svém pokoji v Arně. Snaží se co nejvíce proměňovat svoji hudbu.

Pohyboval se v hudebním prostředí v Bergenu, aby se posunul vpřed. Než se stal členem kapely Shaman Elephant hrál v několika kapelách, nahrál i vlastní demo se dvěma písněmi "Punch" a "The Microphone Messiah". Obě jsou na samostatně vydaném demo záznamu "Armadillo".

Zpět
Studiové desky:
2020 Wide Awake But Still Asleep
2016 Crystals
2015 More (EP)


Skupina:
Eirik Sejersted Vognstolen - Guitars and Vocals
Jard Hole - Drums
Ole-Andreas Jensen - Bass
Jonas Sarsten - Keyboards
Hosté:
Diskografie Wide Awake But Still Asleep
Vyšlo 29. května 2020, Karisma Records (Norway)

Seznam skladeb:
01. Wide Awake But Still Asleep ()
02. H.M.S: Death, Rattle and Roll ()
03. Steely Dan ()
04. Ease of Mind ()
05. Magnets (3:56)
06. Traveller ()
07. Strange Illusions ()
Total Time: (00:00)

Design Art: Maja Markegard
Photography: Tom Wobbekind


Skupina:
Eirik Sejersted Vognstolen - Guitars and Vocals
Jard Hole - Drums
Ole-Andreas Jensen - Bass
Jonas Sarsten - Keyboards
Hosté:
Diskografie Crystals
Vyšlo 9. prosince 2016, Karisma Records (Norway)

Seznam skladeb:
01. Crystals (8:15)
02. Shaman In The Woods (4:46)
03. IAB (4:04)
04. Tusco (5:52)
05. The Jazz (9:55)
06. Stoned Conceptions (12:32)
Total Time: (45:24)

Coverart: Kare Thomsen


Skupina:
Eirik Sejersted Vognstolen - Guitars and Vocals
Jard Hole - Drums
Ole-Andreas Jensen - Bass
Jonas Sarsten - Keyboards
Hosté:
Diskografie More
EP, vyšlo 1. července 2015, Lyd iLøo Records/Mute Records

Seznam skladeb:
01. Preachers (7:58)
02. Soul (4:03)
03. More (7:53)
Total Time (19:54)

Producer, Engineering: Alvin Vestrheim
Mastering: Alex Wharton at Abbey Road Studios
Artwork (Logo): Tom Osberg
Cover Art: Erik Holleland
Design: Mads Basso Gertz


Zpět
Jard Hole, Eirik Sejersted Vognstolen, Ole-Andreas Jensen a Jonas Sarsten

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.karismarecords.no/artists/shaman-elephant
https://www.facebook.com/pg/shamanelephant/about/?ref=page_internal
https://shamanelephant.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/shamanelephant/ProgressRock Nahoru
Made by 
©  4.5.2020 
Menu Poslední aktualizace: 4.5.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©