Seven Impale
                
            


Zpět
Norská skupina Seven Impale byla založena v roce 2010 v Bergenu a je tvořena šesticí mladíků. Vydavatelství Karisma Records brzy podepsalo smlouvu s šesti mladými muži z Norska přicházejících z pozadí jazzu a klasické hudby. Jejich hudba bývá označována jako progresivní jazz-rock. Mezi vlivy, které kapela zmiňuje, patří vše od Jana Garbareka a Side Brok Enslaved, Tool a Meshuggah, ale lze u nich objevit shlédnutí se v The Mars Volta a Jaga Jazzist.

Seven Impale založil v roce 2010 zpěvák a kytarista Stian Okland. Fredrik Mekki Wideroe se nedlouho poté připojil na kytaru vedle některých bývalých členů, než se posadil za bicí soupravu. Na saxofon se brzy připojil Tormod Fosso, nejdříve také pouze jako hráč na violoncello a nakonec přešel k baskytaře, a Fredrikův mladší bratr Benjamin Mekki Wideroe. Na konci léta 2010 se k Seven Impale připojil Hakon Vinje na klávesy a Erlend Vottvik Olsen na kytaru. Fredrik a Benjamin jsou bratři a vyrůstali ve stejné oblasti jako Håkon a Tormod. Čtyři členové hodně pracovali na různých projektech po dlouhou dobu. Fredrik se seznámil se Stianem a Erlendem prostřednictvím společných přátel už mnoho let před vznikem Seven Impale. Zbytek příběhu je většinou náhodný a o tom, že je správné být na správném místě ve správný čas a se správným nástrojem.

Název kapely Seven Impale objevil Stian ještě dříve, než kapela vůbec existovala. Přihodilo se to náhodně, když přemýšlel o tom, jak by nazval další projekt, a pomyslel si, že z toho měl pěkný pocit. Číslo sedm je navíc často spojováno s náboženstvím a slovo "impale (nabodnout, napíchnout)" přináší spíše temný nebo tíživý pocit. A všichni v kapele jsou vůči náboženství poněkud kritičtí, takže to docela jako název sedí.

Po několika letech experimentování a definování zvuku Seven Impale se skupina stala známou po úspěšném koncertním vystoupení podporované norskou nahrávací společností Karisma, pod níž spadají kapely jako Airbag, Brimstone, Tiebreaker, D'accord a Shaman Elephant.

Seven Impale je skupina, která svůj vliv nedokáže popřít - je to prog skupin King Crimson, Mahavishnu Orchestra a Van der Graaf Generator. Ale jako hudebníci nepocházejí původně vůbec z rockového pozadí. V podstatě se jedná o skupinu hudebníků, kteří absolvovali výuku v jazzu nebo klasickém stylu. Výsledkem je, že jejich zvukem je těžká odnož progu King Crimson, která má do své receptury zabudovanou tlustou desku jazzové fussion, protože mají záseky, aby ji stáhly, ale které se nikdy zcela nezmění do bezcílného meandrování, protože také mají přísnou instrumentaci, aby tomu zabránila.

Seven Impale vydalo v dubnu 2013 jejich vůbec první EP "Beginning / Relieve, zatímco skupina již mezitím nahrávala materiál pro své první studiové album. Nejviditelnějším znakem této kapely je, že mají jazz a jazz rock v samém jádru svých výletů. Zejména basa a bicí přidávají výraznou jazzovou příchuť ve většině pohybech, přičemž saxofon je dalším nástrojem, který je používán k tomu, aby přidal tento svůj stylistický dotek, nebo jej zdůraznil. Děje se to však řadou různorodých způsobů, i když poněkud podobným přístupem.

Skupina pak vystupovala na několika festivalech, jako jsou např, Oslo Jazz Festival a Inferno Festival.

Pak konečně skupina připravila debutové album "City Of The Sun" vyšlo v září 2014. Jednalo se v podstatě sbírkou písní, které už nějakou dobu hráli naživo. Album, nahrané a produkované Iverem Sandym (Enslaved, Krakow atd.) ve Solslottet a Duper Studio, se skládá z pěti různých a složitých skladeb. Hudba je na něm rozmanitá i klasický progresivní rock. Kapela se ale nikdy nebála vydávat mnohem hlasitější zvuky, které se běžně vyskytují v metalovém žánru. Se začleněním saxofonu má skupina ve své hudbě také mnoho jazzových prvků. "City Of The Sun" je debut, který měl obrovský dopad na všechny fanoušky progresivního rocku.

Jednou z věcí, která vás okamžitě udeří u "City Of The Sun", je mnohonásobné použití saxofonu, který hraje hlavní roli hned od začátku alba tím, že hraje úplně samostatně. Je to skvělý úvod, protože upozorňuje na nástroj a také ve vás zanechává fantastický dojem. Výrazným vrcholem alba je skladba "Eschaton Horo", které lze určitě označit za mini epickou. Opakující se saxofonová linie opravdu vklouzne do vaší hlavy, než se vrhnete do měkčí a chladnější sekce s několika ohromujícími vokály, a poté jste všichni vpuštěni do těžší a téměř metalově znějící pasáže, což je naprosto neuvěřitelné, a pak přichází více jazzovější a progresivnější přístup. Seven Impale plynule smíchali několik žánrů do jedné entity v této písní, a naprosto dokonale to funguje. Pokud chcete skladbu, která charakterizuje, co tato kapela dokáže, pak je to "Eschaton Horo".

Karisma Records oznámila ke konci června 2016, že "Contrapasso", druhé studiové album mladých norských prog rockerů Seven Impale, bude vydáno na podzim. Label dále v informaci uvedl: "Jak si dokážete představit u takové mladé kapely, Seven Impale od svého debutu hodně povyrostli. Pokračovali v objevování jedinečného zvuku, který začali vyvíjet na "City Of The Sun", a jak jejich vlastní důvěra rostla, posunuli tento zvuk dále, stali se experimentálnějšími a přidali složitost a tvrdší zvukové krajiny, spolu s chytlavějšími a pozitivnějšími zvuky skladeb. Řekněme jen, že Seven Impale nevěří v hranice žánru, a naštěstí v tomto procesu neztratili nic ze svého mladistvého nadšení".

Album bylo zaznamenáno ve studiu Solslottet, kde kapela opět využila služeb Ivera Sandoyho, známého z jeho práce s kapelami jako Enslaved a Krakow. "Tentokrát se náš producent, Iver Sandoy, podílel na rozhodování o aranžování a instrumentaci ještě ve větší míře," komentovala skupina, která dále vysvětlila, že "proces nahrávání tohoto alba byl toho minulého docela odlišný". "Z materiálu, který jsme s sebou přinesli do studia, došlo k nespočetným úpravám a změnám. Byla to dlouhá cesta, která stála za každým krokem, a výsledek je o to jasnější, proč jsme se opět rozhodli pracovat s Iverem".

"Na začátku procesu vytváření alba měla naše vize pro "Contrapasso" mnohem více tematického konceptu, a myslíme si, že k tomu dojde ve formě sjednocenějšího (i když docela různorodého) alba. Neměli byste se příliš zabývat významem textů, ale mohli bychom tomu říkat temnější protějšek "City Of The Sun". Temnější nejen v konceptu, ale také temnější a těžší ve zvuku, ale s ještě větším dynamickým rozsahem. V mnoha ohledech podivnější a experimentálnější, zatímco stále zníme 100% jako Seven Impale".

Album "Contrapasso" nakonec vyšlo 16. září 2016 a skládá se z devíti velmi rozmanitých a složitých skladeb rozšiřujících se o jedinečný zvuk, který Seven Impale začali zkoumat už na "City Of The Sun", ale... tentokrát šli mnohem dále. Na "Contrapasso" najdete kapelu, která je odvážnější, experimentálnější a složitější. Opět se dotýkají tvrdších zvukových scén a zahrnují i chytlavější a pozitivnější skladby, ale na tomto albu jde všechno ještě o krok dále. Návštěva míst, kde předtím žádná kapela nebyla, s deskou"Contrapasso" Seven Impale jakoby opomíjeli veškeré žánrové hranice. Seven Impale, mixováním melodií, experimentováním, dramatikou, atmosférou a kontrastními rytmy, vytvořili zásadní album pro každého fanouška progresivního rocku.

Dne 16. července 2017 kapela vystoupila i na známém festivalu Night Of The Prog XI v Loreley, Německo.

Rok 2019 byl pro skupinu Seven Impale poněkud tišším rokem, ale ne tak pro jednotlivé členy. Benjamin dokončil svůj magisterský titul, Stian dokončil svůj roční pobyt ve Walesu, Hakon cestoval s Enslaved a Hugsjá a Erlend se stal otcem!

Od léta 2017 se toho v životech členů kapely mimo Seven Impale stalo hodně, díky čemuž se věci trochu zpomalily. Aktivity s jinými kapelami, pár magisterských titulů, zdraví, práce, rodina, milostné životy, miminko, pandemie... seznam by mohl pokračovat. V dubnu 2021 zahráli Seven Impale v Bergenu znovu poprvé od května 2017. Zahráli první píseň, která byla napsána pro naše dlouho očekávané třetí album. Všichni znovu žijí v Bergenu, všichni jsou opravdu nadšení z toho, že opět nabírají na síle a ukážeme světu, jak jsme za posledních pět let vyrostli jako lidské bytosti, jako hudebníci, jako kolektiv i individuálně. Jestli svět potřebuje eklektičtější, excentričtější, električtější, elastický heavy jazz-rock, není jisté, ale přichází to k vám.

Dlouho jsme čekali na známky života od Seven Impale, mezitím byli členové zaneprázdněni životem. Zpěvák a kytarista Stian vystudoval Grieg Academy jako operní zpěvák a zahájil mezinárodní kariéru. Klávesista Håkon se připojil ke kapele Enslaved. Někteří mají děti a někteří dokončili své vzdělání. Život pokračuje. I když, po pravdě řečeno, kluci udrželi kapelu, když ne teplou, tak alespoň hodně vlažnou. A nyní je tu dlouho očekávané třetí album od Seven Impale, sedm let po vydání předchozí "Contrapasso".

Nové album "Summmit, které vyšlo 26. května 2023, pokračuje ve známém a osvědčeném stylu Seven Impale a mísí jazz a progresivní rock s těžšími vlivy do čtyř obřích skladeb. Aniž by opustilo šílenství "City Of The Sun" a "Contrapasso", album dává hudbě a textům dostatečný prostor a čas potřebný k uchvácení a oslnění. Seven Impale možná tímto dosáhli vrcholu, ale znamená to, že odtud nemají kam jít... "Summit" byla nahrána v Solslottet, Bergen a produkoval, mixoval a masteroval je Iver Sandoy.


Zpět
Členové:
Stian Økland - Vocals, Lead Guitar
Tormod Fosso - Bass, Cello
Erlend Vottvik Olsen - Guitars, Vocals
Håkon Vinje - Keyboards, Vocals
Fredrik Mekki Widerøe - Drums, Percussion, Banjo, Vocals
Benjamin Mekki Widerøe - Tenor Sax, Flute, Vocals
Bývalí členové:


Členové Stian Økland
(Narozen ***)
Vocals, Lead Guitar


Stian je norský lyrický tenorista, bakalářský titul získal na Grieg Academy v norském Bergenu v roce 2017. V současné době studuje na Wales International Academy of Voice pod vedením Dennise O'neilla a Nucciea Focile.

Svůj hudební život začínal jako jazz/rockový kytarista, ale ve dvaceti letech se zamiloval do opery. V letech 2011-2016 byl součástí Bergen National Operas sboru. V roce 2014 vytvořil jednu z hlavních rolí v Bergenské národní operní produkci "All About My Family" a v roce 2016 hrál roli Dona José v inscenaci "Carmen" v Berlin Opera v Německu.

Kromě své kariéry a výuky jako klasický zpěvák začal Stian v roce 2010 pracovat s mezinárodně uznávanou prog rockovou skupinou Seven Impale. Se třemi pochvalně uznávanými alby odehráli mnoho koncertů po celé Evropě se Stianovou hudbou.

Økland je od roku 2017 také součástí profesionálního vokálního souboru Trondheim.

Členové Tormod Fosso
(Narozen ***, Bergen, Norway)
Bass, Cello


Tormod je norský hudebník a hráč na baskytaru. Je členem progresivní jazz-rockové kapely Seven Impale. Studuje obory Filosofia a Biology na škole UiB. Žije v městečku Bergen.

Členové Erlend Vottvik Olsen
(Narozen ***, Bergen, Norway)
Guitars, Vocals


Erlend je norský hudebník a hráč na kytaru. Je členem progresivní jazz-rockové kapely Seven Impale.

Členové Håkon Vinje
(Narozen 1992, ***, Bergen, Norway)
Keyboards, Vocals


Håkon je norký hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám jako zakládající člen kapely Seven Impale. Od roku 2017 je také členem kapely Enslaved. V roce 2017 tako hostoval jako klávesista na koncertech Skuggsjá.

Členové Fredrik Mekki Widerøe
(Narozen 1990, Bergen, Norway)
Drums, Percussion, Banjo, Vocals


Frederik je norský hudebník, hráč na bicí a perkuse, člen kapely Seven Impale společně se svým bratrem Benjaminem.


Členové Benjamin Mekki Widerøe
(Narozen 1993, Bergen, Norway)
Tenor Sax, Flute, Vocals


Benjamin je norský hudebník a členy kapely Seven Impale společně se svým bratrem Frederikem.

S kapelou Nautilus natočil v roce 2018 album "The Oceanwalker". S kapelou Gravdal hrál na saxofon na desce "Kadaverin". V roce 2019 se také připojil k další progresivní kapele z Bergenu jménem Trojka.

Zpět
Studiové desky:
2023 Summit
2016 Contrapasso
2014 City Of The Sun
2013 Beginning/Relieve
Ostatní nahrávky:Skupina:
Hosté:
Diskografie Summit
Vyšlo 26. května 2023,

Seznam skladeb:
01. Hunter ()
02. Hydra ()
03. Ikaros (9:26)
04. Sisyphus ()
Total Time: (00:00)

Recorded in Solslottet, Bergen
Produced, Mixed and Mastered: Iver Sandøy

Skupina:
Stian Økland - Vocals, Lead Guitar
Tormod Fosso - Bass, Cello
Erlend Vottvik Olsen - Guitars, Vocals
Håkon Vinje - Keyboards, Vocals
Benjamin Mekki Widerøe - Tenor Sax, Flute, Vocals
Fredrik Mekki Widerøe - Drums, Percussion, Banjo, Vocals
Hosté:
Diskografie Contrapasso
Vyšlo 16. září 2016, Karisma Records, KAR117CD/Kar117LP (Norway)

Seznam skladeb:
01. Lemma (8:59)
02. Heresy (7:16)
03. Inertia (9:09)
04. Langour (7:39)
05. Ascension (1:37)
06. Convulsion (5:06)
07. Helix (9:16)
08. Serpentstone (7:20)
09. Phoenix (11:14)
Total Time: (67:37)

Artwork: Costin Chioreanu

Skupina:
Stian Økland - Vocals, Guitars
Erlend Vottvik Olsen - Guitars
Håkon Vinje - Keyboards
Benjamin Mekki Widerøe - Saxophone
Tormod Fosso - Bass, Cello
Fredrik Mekki Wideroe - Drums
Hosté:
Diskografie City Of The Sun
Vyšlo 9. ledna 2014, Karisma Records, KAR083/KAR083LP (Europe)

Seznam skladeb:
01. Oh, My Gravity! (9:49)
02. Windshears (6:32)
03. Eschaton Horo (8:29)
04. Extraction (6:34)
05. God Left Us for a Black-Dressed Woman (14:12)
Total Time: (45:36)

Performer, Producer, Mixing: Iver Sandøy
Artwork: Erik Hølleland painting
Logo: Daniel Langeland

Skupina:
Fredrik Mekki Widerøe - Drums
Erlend Vottvik Olsen - Guitars
Stian Økland - Vocals, Guitars
Håkon Vinje - Organ, Rhodes & Synthesizer
Tormod Fosso - Bass
Benjamin Mekki Widerøe - Saxophone
Hosté:
Diskografie Beginning/Relieve
Vyšlo 5. dubna 2013, Karisma Records

Seznam skladeb:
01. Mind Riot (1:21)
02. Blind to All (6:49)
03. Beginning / Relieve (6:27)
04. Measure 15 (3:26)
05. What Am I Sane For? (6:46)
Total Time (24:49)

Zpět

Hakon Vinje, Stian Okland, Fredrik Mekki Wideroe, Tormod Fosso, Erlend Vottvik Olsen a Benjamin Mekki Wideroe.


Hakon Vinje, Tormod Fosso, Stian Okland, Fredrik Mekki Wideroe, Benjamin Mekki Wideroe a Erlend Vottvik Olsen v Nordfjordeid.
Iver Sandøy, Fredrik Mekki Widerøe, Eirik Marinius Sandvik (Shaman Elephant), Håkon Vinje, Erlend Vottvik Olsen.


Erlend Vottvik Olsen, Stian Økland, Håkon Vinje, Benjamin Mekki Widerøe, Fredrik Mekki Widerøe a Tormod Fosso v Divan Du MondeZpět
Oficiální stránky:
https://sevenimpale.com/

http://www.sevenimpale.bandcamp.com
http://www.soundcloud.com/sevenimpale

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  7.5.2020 
Menu Poslední aktualizace: 30.3.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©