The Retrospective

Zpět
RETROSPECTIVE je progresivní rocková kapela založená v roce 2005 v Leszno, Wielkopolska, Polsko, a představuje mladou generaci polských progresivních rockových kapel. Jejich hudba je inspirována různými hudebníky se širokým spektrem hudebních žánrů a není omezena na určitý styl hudby. Často vyhledávají různé druhy rocku, od art rocku až po hard rock. Jsou schopni vytvářet zvláštní hudební atmosféru, plnou emocí, ale zároveň překvapují své posluchače tvrdým zvukem. Všechny tyto variace a kontrasty u nich vytvářejí jejich vlasytní vynikající hudební styl.

Kapela vznikla ve městě Leszno, Polsko, hlavně z podnětu Roberta Kusikaa (bicí) a Macieje Klimka (kytary). Krátce poté se jim představil Alan Szczepaniak (kytary) během jedné ze zkoušek. Jeho dovednosti a vášeň pro netradiční hraní jej tak přivedlo do sestavy. V dubnu 2005 byl nalezen basista Lukasz Marszalek, velký fanoušek IRON MAIDEN z The Trooper. Během té doby měli několik vystoupení ještě pod názvem HOLLOW a seznámili se s Beatou Lagodou, která pak zaujala místo u kláves. Tehdy začali HOLLOW směřovat více jiným směrem, stali se progresivnější a inspiraci nacházeli u KING CRIMSON, DREAM THEATRE, PINK FLOYD a polských RIVERSIDE. V únoru 2006 skupina našla svého zpěváka Jakuba Roszaka, jehož hluboký hluboký hlas se pak stává definující značkou kapely, což vede k zvuku někde mezi RIVERSIDE a PEARL JAM.

V tomto šestičlenném složení skupina začala nahrávat své první demo, které bylo vydáno v roce 2006 jen pod názvem kapely "Hollow". Ale hned následující rok 2007 přinesl mnoho změn.

Kapela změnila v roce 2007 název na The Retrospective a již pod novým názvem vydali EP nahrávku "Spectrum Of The Green Morning" v témže roce. Toto EP jim otevřelo cestu k širšímu publiku, zvláště když se nahrávky objevily na rádiové stanici Trójka. Poprvé se objevil i zájem zahraničních médií. Pozitivní recenze na "Spectrum Of The Green Morning" se objevily i v Německu, Nizozemsku, Francii, USA, Švýcarsku a dalších. Rostoucí zájem o hudbu skupiny vedl k podpisu smlouvy s labelem Lynx Music. V tomtéž roce hráli jako podpora před koncertem Fishe ve Wroclawi.

Svůj studiový debut "Stolen Thoughts" kapela vydala na podzim roku 2008. Je to koncepční album, v němž dospívání dítěte k dospělosti, které je provázeno ztrátou představivosti, nevinnosti a lehkomyslnosti. Po jeho vydání skupina začala v Polsku počátkem roku 2009 podporovat album několika koncerty. Práce na na novém albu kapela začala po vydání "Stolen Thoughts", avšak vydání dalšího alba v tak krátké době nebylo možné. Po čtyři roky hudebníci shromážďovali své hudební nápady, než sestavili materiál pro další album.

V následujících letech byla kapela aktivní jen sporadicky a nastaly i velké rotace v sestavě. V roce 2011 ale dochází k velké personální změně, když zpěvák Jakub Roszak opustil kapelu z osobních důvodů. Ostatní hudebníci se rozhodli udělat odvážný krok a přijali zpěvačku - Annu Spławskou. Společně se však podařilo hrát pouze dva koncerty. Jedním z nich bylo vystoupení na na 5. ročníku Progressive Promotion v Rüsselsheimu nad Mohanem, který pořádala vydávací společnost Progressive Promotion Records. Krátce po koncertech ale odchází Anna z důvodu rozdílných názorů a první zpěvák Jakub se vrátil do kapely opět na post zpěváka Retrospektive.

Začátkem roku 2012 začala skupina usilovně pracovat ve studiu na dalším albu. Na podzim roku 2012 byla skupina požádána vlivem jejich vystoupení na festivalu v üsselsheimu, aby se připojila k etiketě a podepsala a podepsala smlouvu s německým vydavatelsvím Progressive Promotion Records. Od té chvíle se práce na novém albu urychlily a skupina brzy přešla do nahrávacího studia. Také vystoupili na festivalu Sophiscapes jako jeden z finalistů vybraných v online hlasování. Dne 19. listopadu 2012 pak vydali své druhé studiové album s názvem "Lost In Perception" již pod hlavičkou Progressive Promotion Records. Skladba "The End Of The Winter Lethargy" byla zvolena k realizaci jejich prvního hudebního videa kapely. Jeho premiéra se konala 14. srpna 2012 na oficiálním kanálu YouTube kapely. Klávesistka Beata Łagoda se také poprvé představila na albu jako vokalistka.

V letech 2013 až 2014 kapela intenzívně koncertovala, když na pódiu stále vedle takových kapel jako Riverside, Coma, Votum, Hunter a dalších.

Rok 2016 se ukázal pro kapelu jako průlomový a také plný práce. Stihli nahrát třetí album "Re: Search". Před vydáním nové desky vydali ještě EP "TEOTW", která do jisté míry ukázala, s čím přijde Retrospektive v nadcházejícím roce. Koncertovali v Toruni, kde předvedli spoustu premiérového materiálu, a to i ve velmi syrové podobě, ale všichni přítomní skladby velmi dobře přijati. Nové album "Re: Search" vyšlo 10. února 2017 a v tomto dnu také odehráli speciální premiérový koncert v Leszně. "Re: search" je skvělé album plné zahalených tónů, ohnivých momentů a hladkých melodií. Po vydání alba hráli na mnoha koncertech po celém Polsku a nejen tam.

Retrospektive vystupovali na mnoha festivalech jako headlineři. Za zmínku stojí například vystoupení na Progressive Promotion Festival v Russelsheimu nebo Progressive Rock Festival Tomasze Beksińskiego ve městě Toruń. V roce 2018 se skupina objevila na jednom z největších a nejznámějších progresivních hudebních festivalů Night Of The Prog v Německu. Skupina odehrála již více více než 200 koncertů v Polsku a v Evropě.

Dne 24. června debutovala na oficiálním profilu Facebook nová píseň Retrospektive s názvem "Still There". Byl to první singl propagující čtvrté album skupiny a jeho text se zabývá obtížným tématem alkoholismu. "Text se týká boje proti alkoholismu. O tom, jak člověk ničí vztahy se svoji rodinou, se svými blízkými. A zatímco se snaží dostat z této nemoci, ve skutečnosti "netvor" číhá stále v hlavě a zůstává tam po celý život" vysvětluje námět textu Jakub Roszak, zpěvák kapely. Druhou skladbou propagující toto album je píseň "Programmed Fear", kterou kapela uvolnila 12. srpna 2019.

Nové očekávané album Retrospective "Latent Avidity" vyjde 17. září 2019 v Polsku a 27. září 2019 pro zbytek světa u společností Progressive Promotion Records. Kapela nahrála album pouze v pětičlenné sestavě po odchodu Alana Szczepaniaka. Obal navrhla řecká umělkyně Dimitra Papadimitriou, která s Retrospective spolupracuje. Nejnovější album je skvělým příkladem cest různých hudebních stylů při zachování typicky art-rockové melodie skladby. Album bylo již dříve propagováno dvěma skladbami "Still There" a "Programmed Fear". Dne 19. září 2019 skupina vyráží na koncertní turné propagující novou nahrávku. Doprovází jej nostalgický, emocionální projekt Starsabout a také akustický duet Melanie Mau a Martin Schnella, sbírající vynikající recenze po celé Evropě.

Kytarista Darek Kazmierczak kapelu na koncertech podporuje už několik měsíců. Díky společnému turné a zkouškám si ostatní členové uvědomili, že si soukromě i hudebně velmi dobře rozumí a 8. srpna 2020 se stal jejich plnohodnotným členem a kapela se vrátila k šestičlenné sestavě.

Po mnoha měsících hledání inspirace, zvuků a spousty obětí kapela s potěšením oznámila, že naše páté studiové album se stalo skutečností. Jak už to tak bývá, nastaly chvíle pochybností, nejistoty, ale hlavně vzrušení a radosti, kdy nový materiál rostl v očích členů (nebo spíše v jejich uších). Album, které si budete moci brzy poslechnout, vypráví příběh o odcizení, které vede k závislosti. Bude to druhé koncepční album v naší historii a první, na kterém se aktivně podílel náš nový kytarista Dariusz Kaźmierczak. Album s názvem iNtroVert" vyšlo 16. listopadu 2022 v Polsku. Mezitím také začala předobjednávka nového alba, těsně před společným turné Retrospektiva a Antimatter. První singl z alba "Self-Control" byl zveřejněn 31. října 2022. "Self-Control" vyzývá posluchače, aby zahodili své obavy a vzali svůj osud do vlastních rukou, ale činí tak jemně a bez nátlaku. Skladba začíná lehkým kytarovým riffem, místy připomínajícím zvuk horské bystřiny, téměř okamžitě následovaným silným a sebevědomým hlasem Jakuba Roszaka, následovaným mohutnou elektrickou kytarou a jasným vokálem Beaty Łagody. Neobvyklé melodické linky a progresivní nepředvídatelnost posluchače okamžitě přesvědčí. Nejsou zde žádná klišé a banality a nadšení členů kapely připomíná doby lesku a síly žánru.

Zpět
Členové:
Jakub Roszak - Lead Vocal
Beata Łagoda - Keyboard, Backing Vocal
Maciej Klimek - Guitars
Robert Kusik - Drums, Percussion
Łukasz Marszałek - Bass Guitar
Dariusz Kaźmierczak - Guitars (2020-dosud)
Bývalí členové:
Alan Szczepaniak - Guitars
Anna Spławska - Lead Vocal


(narozen ***)
Lead Vocal


Jakub je polský hudebník a zpěvák. V současné době působí jako člen kapely Retrospective. Je ženatý od 23. května 2015 s Jagoda Data-Roszak.


(narozen ***)
Keyboard, Backing Vocal


Beata Lagoda je polská hudebnice a hráčka na klávesy a zpěvačka. Kromě toho, že je klávesistkou a nově i zpěvačkou kapely Retrospective, je také zpěvačkou v projektu BIS BAND.


(narozen ***)
Guitars


Maciej Klimek je polský hudebník a kytarista. V současné době působí jako člen kapely Retrospective. Žije v Leszno, Leszno, Poland, jeho přítelkyně se jmenuje Aleksandra Szafraniak.

(narozen ***)
Drums, Percussion


Robert Kusik je polský hudebník a hráč na bicí. Je také majitelem společnosti Water Concept, která se zabývá vodními a světëlnými efekty. V současné době působí jako člen kapely Retrospective.

Studoval na škole Politechnika Poznańska, předtím se učil na Technikum Elektroniczne. Žije v Leszno, Polsko, a je ženatý se Zuzannou Kusik.

(narozen ***)
Bass Guitar


Lukasz Marszalek je polský hudebník a hráč na basovou kytaru. V současné době působí jako člen kapely Retrospective. Pochází z Kigali. Žije v Kigali, Butare, Rwanda.

(také jako Dariusz Ky)
(narozen ***)
Guitar


Dariusz Kaźmierczak je polský hudebník a hráč na kytaru. V současné době působí jako člen kapely Retrospective. Působil také v kapelách Art de Light (2002) a Moral Insanity (2003).

(narozen ***)
Guitars


V současné době působí jako člen kapely Retrospective. Žije v Leszno, Leszno, Poland. Působí také jako DJ a redaktor v Radio Elka.

Zpět
Studiové desky:
2022 INtrovErt
2019 Latent Avidity
2017 Re:Search
2012 Lost In Perception
2008 Stolen Thoughts
2007 Spectrum Of The Green Morning EP
2006 Demo
Kompilace:
2016 TEOTW (The End Of Their World)


Skupina:
Jakub Roszak - Lead Vocals
Maciej Klimek - Guitars
Robert Kusik - Drums
Beata Łagoda - Keyboards, Backing Vocals
Łukasz Marszałek - Bass
Darek Kaźmierczak - Guitars
Hosté:
Diskografie INtrovErt
Vyšlo 16. listopadu 2022, Oscar, OSKAR 1137 CD (Poland)

Seznam skladeb:
01. Log Out (8:52)
02. New Perspective (8:48)
03. Invincible Man (4:58)
04. Intoxicated Generation (9:51)
05. Away (6:52)
06. Self-Control (5:29)
Total Time (44:50)

Recorded at Impressive Art Studio, 2021
Lyrics: Jakub Roszak
Music: Retrospective
Produced: Retrospective and Przemysław Nowak
Engineered, mixed and edited: Przemysław Nowak
Cover Art: Dimitra Papadimitriou (www.mimikascraftroom.com)
Photo: Marcus Ranum
Artwork: Dimitra Papadimitriou


Skupina:
Jakub Roszak - Lead Vocals
Maciej Klimek - Guitars
Robert Kusik - Drums
Beata Łagoda - Keyboards, Backing Vocals
Łukasz Marszałek - Bass
Hosté:
Diskografie Latent Avidity
Vyšlo 19. září 2019 (Poland), Oscar, Oscar, 029 LP
27. září 2019, Progressive Promotion Records, PPRCD073 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Time (0:50)
02. Still There (6:08)
03. Loneliness (5:14)
04. The Seed Has Been Sown (7:53)
05. Stop For A While (5:55)
06. In The Middle Of The Forest (6:51)
07. Programmed Fear (5:25)
08. What Will Be Next? (10:42)
Total Time (48:58)

Recorded at Impressive Art Studio, 2018
Lyrics: Jakub Roszak
Music: Retrospective
Produced: Retrospective and Przemysław Nowak
Engineered, mixed and edited: Przemysław Nowak
Cover Art: Dimitra Papadimitriou (www.mimikascraftroom.com)
Photo: Marcus Ranum
Artwork: Dimitra Papadimitriou


Skupina:
Jakub Roszak - Lead Vocals
Maciej Klimek - Guitars
Alan Szczepaniak - Guitars
Beata Łagoda - Keyboards, Backing Vocals
Łukasz Marszałek - Bass
Robert Kusik - Drums
Hosté:
Diskografie Re:Search
Vyšlo 10. února 2017, Progressive Promotion Records, PPRCD046, Germany

Seznam skladeb:
01. Rest Another Time (5:04)
02. Right Way (4:51)
03. The End Of Their World (4:49)
04. Roller Coaster (5:04)
05. Heaven Is Here (5:44)
06. Look In The Mirror (4:47)
07. Last Breath (4:23)
08. Standby (4:19)
09. The Wisest Man On Earth (7:32)
Total Time (46:38)

Recorded at Impressive Art Studio, 2016
Produced: Retrospective and Przemysław Nowak
Engineered, mixed and edited: Przemysław Nowak
Cover Art: Dimitra Papadimitriou (www.mimikascraftroom.com)
Photo: Marcus Ranum
Booklet and artwork: Bartłomiej Musielak and Maciej Klimek


Skupina:
Jakub Roszak - Lead Vocals
Maciej Klimek - Guitars
Alan Szczepaniak - Guitars
Beata Łagoda - Keyboards, Backing Vocals
Łukasz Marszałek - Bass Guitar
Robert Kusik - Drums
Hosté:
Diskografie Lost In Perception
Vyšlo 30. listopadu 2012, Progressive Promotion Records, PPRCD009 (Germany)

Seznam skladeb:
01. The End Of The Winter Lethargy (5:30)
02. Huge Black Hole (3:58)
03. Egoist (5:32)
04. Lunch (6:34)
05. Our Story Is Beginning Now (3:58)
06. Tomorrow Will Change (6:19)
07. Musical Land (4:23)
08. Ocean Of A Little Thoughts (3:45)
09. Swallow The Green Tone (10:34)
Total Time: (50:33)

Recorded at: Firma Producencka Gorycki & Sznyterman, Kraków 2012
Music: Retrospective
All lyrics: Jakub Roszak
Engineered and Mixed: Jarosław Baran
Edited: Piotr Madej
Artwork: Olli-Pekka Jauhiainen
Druhé album Retrospective "Lost in Perception" je rozděleno do devíti skladeb a bylo velmi dobře přijat posluchači i recenzenty, stejně jako bylo vysoce hodnoceno v polském i ve světových žebříčcích.


Skupina:
Jakub Roszak - Lead Vocals
Maciej Klimek - Guitars
Alan Szczepaniak - Guitars
Beata Łagoda - Keyboards
Łukasz Marszałek - Bass Guitar
Robert Kusik - Drums
Hosté:
Diskografie Stolen Thoughts
Vyšlo 27. října 2008, Lynx Music, LM42CD

Seznam skladeb:
01. Defend Your Identity (6:55)
02. Stupid Joke (3:26)
03. Sitting In The Red Train (5:35)
04. Yesterday's Dream (4:39)
05. Memories (3:02)
06. It's Time To Grow Up (9:42)
07. sNoone (4:53)
08. Asleep (8:25)
Total Time (46:37)

Music: Retrospective
All lyrics: Jakub Roszak
Recorded, mixed and mastered: Artur Górski
Producer: Maciej Mendyka
Cover image: Robert Kudera
Graphic Design: Wojciech Kostoglu
Illustrations, Graphic Design: Arkadiusz Kulasik
Artwork: Arkadiusz Kulasik
Photography: Robert Kudera
"Stolen Thoughts" je první plnohodnotná studiová deska Retrospective po jejich EP "Spectrum of the Green Morning". Album obsahuje 8 nových skladeb. nahrávka dostala v Polsku vysoké hodnocení - RockArea 8/10 and ProgRock 5/5.


Skupina:
Maciej Klimek - Guitars
Robert Kusik - Drums
Beata Łagoda - Keyboards
Łukasz Marszałek - Bass Guitar
Jakub Roszak - Vocals
Alan Szczepaniak - Guitars
Hosté:
Diskografie Spectrum Of The Green Morning
EP, vyšlo 18. listopadu 2007,

Seznam skladeb:
01. Enemy World Vision (7:39)
02. Some Kind Of Hope (4:42)
03. Pink Elephant Missed (4:11)
04. Waking Up In The Zoo (8:13)
05. Regret And Frightened Child (5:38)
06. Have In Mind (4:09)
Total Time: (34:37)

Music by: Beata Łagoda, Jakub Roszak, Maciej Klimek, Łukasz Marszałek, Robert Kusik, Alan Szczepaniak
All lyrics: Jakub Roszak
Recording and mixing: Artur Górski
Producer: Maciej Mendyka
Illustrations: Robert Kudera
Cover Design: Wojciech Kostoglu

EP obsahuje 6 nových skladeb včetně "Enemy World Vision", který byl často uváděn v polských radiových stanicích. Vydané výlisky "Spectrum Of the Green Morning" byly všechny vyprodány a neuvažuje se o jejich znovuvydání.


Skupina:
Maciej Klimek - Guitars
Robert Kusik - Drums
Beata Łagoda - Keyboards
Łukasz Marszałek - Bass
Jakub Roszak - Vocals
Alan Szczepaniak - Guitars
Hosté:
Diskografie Demo
Demo, vyšlo 2006,

Seznam skladeb:
01. Second Place ()
02. Seven Deadly Sins ()
Total Time (00:00)

Demo bylo nahráno po doplnění úplné sestavy kapely, ale ještě předtím, než kapela oficiálně změnila své jméno z Hollow na Retrospective.


Skupina:
Jakub Roszak - Lead Vocal
Beata Łagoda - Keyboard, Backing Vocal
Maciej Klimek - Guitars
Alan Szczepaniak - Guitars
Łukasz Marszałek - Bass Guitar
Robert Kusik - Drums
Hosté:
Diskografie The End Of Their World
EP, vyšlo November 12, 2016,

Seznam skladeb:
01. The End of their World (4:51)
02. Huge, Black Hole (Live Session) (3:12)
03. Lunch (Live Session) (7:44)
04. WindOpt (10:08)
05. traManOpt (7:34)
Total Time: (33:29)

All lyrics: Jakub Roszak
Music: Beata Łagoda, Jakub Roszak, Maciej Klimek, Łukasz Marszałek, Robert Kusik, Alan Szczepaniak
"The End Of Their World" recorded, mixed and mastered: Przemysław Nowak at Impressive-Art Studio
Live sessions recorded: Tomasz Pawłowski
"WindOpt" and "traManOpt": Alan Szczepaniak
Retrospektive vydali toto EP "The End Of Their World" jako ukázku z jejich nového alba "Re: Search", které později vyšlo 10. února 2017. Kompilace také obsahuje dvě živé nahrávky, které byly zaznamenány v roce 2014 a dvě skladby, které složil kytaristou Alan Szczepaniak.

Zpět


Retrospective 2011
Sestava s novou zpěvačkou v roce 2011 - Anna Spławska (v popředí)


Maciej Klimek, Alan Szczepaniak, Jakub Roszak, Beata Łagoda, Łukasz Marszałek, Robert Kusik


Beata Łagoda, Jakub Roszak, Łukasz Marszałek, Maciej Klimek, Robert Kusik, Alan Szczepaniak

Zpět
Oficiální stránky:

http://www.retrospective.pl
https://www.facebook.com/retrospectivepl/
https://retrospectivepl.bandcamp.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  26.8.2017 
Menu Poslední aktualizace: 23.11.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©