PHI
             
      

  Zpět
PHI je rakouská post-progresivní rocková skupina, která má v současné době základnu v Badenu bei Wien. Mezi jejich nejvýznamnější vlivy patří kapely Tool, Tool, Porcupine Tree, Amplifier, Anathema, King Crimson nebo Pink Floyd. Vznikli v roce 2006 v rakouském městečku Trofaiach a jako power-trio PHI přinášejí vzrušující rámec heavy progresivní rocku rozšířeného o spoustu psychedelických a progmetalových prvků až po experimentální rockovou scénu nového tisíciletí. Členy PHI jsou Markus Bratusa (kytara, vokály), Arthur Darnhofer-Demar (basa) a Nick Koch (bubny). Skupina vydala několik desek a EP v průběhu let - stejně jako živou CD/DVD pod názvem "Waves Over Vienna".

PHI je řecké písmeno. PHI také znamená zlatý řez, dokonalou estetickou rovnováhu výtvarného uměleckého díla, jak se říká ve Vídni, der Goldene Schnitt ("zlatý řez"), v hudebním kontextu to pak znamená perfektní směs rock'n'rolu a umělecké sofistikovanosti. PHI je také skupina, která pracuje na tomto zlatém řezu s hudbou, která vytváří silnou alianci tužeb a rock'n'rollového přístupu. Hudebníci posouvají hranice konvenční rockové hudby s lehkostí, aniž by se dostali na zcela nezajívavé území. Chytré riffy a linie dokonale spojují polyrytmickou složitost a zajímavé skladby.

První nahrávka "Half Hour Universe" s basistou Peterem Leitnerem nefungovala, jak doufali na konci roku 2008, takže se s Markus s Nickem rozhodli začít hledat nové hudebníky - proces, jehož délku a úsilí ale podcenili. I konec roku 2009 byl (téměř) stagnaci pro PHI a teprve začátkem roku 2010 opět začali s Artem Darnhoferem-Demárem na basu a Christophem W. Pirkem u kláves. Poté začala produkce nového alba, krátce po začátku natáčení ale Christoph W. Pirkera opět odešel, kapela se vrátila zpátky k tříčlennému složení a to je dalo znovu dohromady.

Ještě ve čtyřčlenném obsazení z roku 2010 se rozhodli nahrát první desku. - Krátce poté, co se tak rozhodli, nahráli několik demosnímků a doufali, že s pomoci jejich velmi omezených zdrojů dokáží vykouzlit "skutečné" album. Začátkem ledna 2011 nahráli materiál ve třech (těžkých) dnech, po kterých se Markus trochu naučil míchání a mastering, aby dokončil album ve svém volném čase od února do května. Byl to kompletní proces D-I-Y (Do It Youself). Pak samozřejmě vyvstaly všechny další otázky (cover art, vlastní štítek, AKM ...), s nimiž se museli vypořádat, což trvalo asi půl roku. Těsně před vydáním ale naštěstí našli hrst sponzorů na výrobu a kopírování CD a tak se nahrávka mohla oficiálně v roce 2011 pod názvem "For The Love Of Ghosts" objevit.

Album "For The Love Of Ghosts” je i není koncepčním albem. Koncepční album v klasickém smyslu potřebuje jednoho nebo více protagonistů, ale na romto albu se vše odehrává v hlavě. Představte si někoho, kdo se chystá překonat velmi těžké období svého života a konečně uvidí světlo na obzoru těsně předtím, než se minulé události a pocity vzpamatují. Jednu skladbu "The Surgical Cut" pro tento účel rozdělili na dvě čísti, přičemž je na album zařadili obráceně - nejdříve se představí části 2 až 4 skladby, a v závěru teprve část 1. Chtěli prostě udělat album napínavým, stejně jako ostatní (neskuteční) příběhy, takže trochu přeházeli části, neboť si ne vždy pamatujeme věci vždy v chronologickém pořadí.

Album se stalo jedním z nejsilnějších alb tohoto roku. Reakce posluchačů na album byla také dobrá až velmi dobrá a v porovnání s mezinárodními skupinami a profesionálními produkcemi. Zajímavé je, že album se uchytilo velmi dobře v goticky zaměřeném publiku, což nečekali. Hlavní úsilí pak zaměřili na vyhledání vydavatelství, což by jim uvolnilo ruce a čas pro tvůrčí činnost.

Tam, kde mnoho dalších mladých prog kapel má problémy vyjít ven a najít publikum s výjimkou těch málo lidí, kteří se obvykle zajímají o takovou hudbu, Phi hrávali koncerty pravidelně ve dvou největších rakouských městech Graz a Vídeň, stejně jako všude mezi nimi, pro velké a nadšené publikum, dokonce zvítězili v několika soutěžích mezi více kapelami. V roce 2011 například odehráli zhruba 40 koncertů, z nichž čtyři byly finále soutěží kapel.

Jejich další nahrávkou bylo EP s názvem "Deflowering Of Reality" z roku 2012, která spolu s první deskou byla zveřejněna na Bandcamp blogu [http://phimusic.bandcamp.com/]. Obě desky byly hodně ceněné v mnoha e-zinech a na internetových blozích specializujících se na metal a experimentální rock, a jsou určitě pevným důkazem určitého druhu energie a tvořivosti, které se tato kapela snaží nabídnout ve jménu umělecké rockové hudby. Nedlouho poté pak kapela vydala další desku "Years Of Breathing", jejíž základy už vznikaly ve studiu Fast Forward Studios, Vienna. Ke trojici členů Bratusa, Koch a Darnhofer-Demar se ve studiu přidali i hostující hudebníci ve skladbě "Life Passing By" (trvá přes 20 minut), kterými byli Hans Hausl na Grand Piano a Ulrich Krieger na saxofón.


V roce 2013 se jejich první evropské turné stalo velkým úspěchem. Kapela v roce 2014 natáčela své třetí album s názvem "Now The Waves Of Sound Remain" již pro label Gentle Art Of Music. Album pak vyšlo 24. října 2014 a po něm následovala opět série koncertů. Záznam z jednoho z nich ve vídeňském klubu "dasBach" ve Vídni dne 30. dubna 2015 se stal podkladem pro jejich první živou desku s názvem "Waves Over Vienna".

Přišel rok 2017 s ním i velké změny v kapele. Tiou první bylo, že kapela je od roku 2017 čtyřčlenná, když představila v únoru svého nového člena Stefana Helige na postu kytaristy spolu s doprovodnými vokály. Získal diplom v oboru jazzové kytary (Marcus i Stefan studovali s velkým maestrem Geraldem Gradwohlem), je to dokonale přesně riffující stroj a jeden z nejvíce technicky zdatných hráčů, s kterými Markus kdy hrál.

Dne 1. března 2017 se Gabe Cresnar rozhodl opustit PHI. Připadá to jako nedávno, když se několik let zpátky účastnich konkurzů kapelay a od té doby neustále zásoboval skupinu nejen svým hudebním přístupem k bubnování, ale také svoji neporušenou integritou a pozoruhodnými lidskými vlastnostmi a stal se jedním z nejlepších přátel ostatních členů kapely. Zbytek kapely byl sice zarmoucen, ale plně respektovali a pochopili jeho rozhodnutí. Nebyly v tom vůbec žádné hádky a rozešli se v přátelském duchu. Jeho skvělé bubnování bylo perfektně zachyceno na živé nahrávce "Waves Over Vienna", kterou považují za svoji nejlepší desku... Gabe samozřejmě bude i nadále dělat hudbu a jeho melodic death metalový outfit CroworD vydal v roce 2017 skvělé album.

V březnu 2017 Nick Koch získal bubenický trůn u PHI! Objevil se již za bicími na novém albu a následných živých vystoupeních, ale také pomůže s mixováním a produkci záznamu. Nick je Markův vůbec první kamarád, poprvé hráli společně v kapele na jejich hudební školy asi před 16 lety! A byl také jedním ze zakladatelů PHI. Během posledních let ale nikdy doopravdy nepřestali hrát společně v hudebním divadle, klasický rock, fusion, top40, jazzové projekty a jiné. Takže zůstali stejně pevní jako kdykoli předtím, a to osobně a hudebně.

Po dlouhých a klidných rozhovorech během nahrávání se Arthur po dokončení nového záznamu rozhodl v listopadu 2017 opustit řady PHI. Kapela mu vzkázala: "Arthure, byl jsi jedinečný hudebník a lidská bytost - přejeme ti všechno nejlepší pro tvé budoucí úsilí a jsme hluboce vděční za vše, co jsi přinesl kapele během deseti let." Bylo těžké se s tím vyrovnat, ale odhodlání a nadšení Nicka a Štefana, stejně jako skvělé výsledky mnoha stovek hodin, které byly věnovány do vzniku čtvrtého alba PHI, jasně ukázaly, že odpiskat kapelu NENÍ možnost. V posledních týdnech se proto snažili najít bassistu na živá představení, které kapela plánuje v příštím roce. Novým baskytaristou se stal David Loimer.

V červenci 2017 byla kapela připravena začít nahrávat napsaný a v demosnímcích zachycený materiál na čtvrté album, studiové nahrávky proběhly v červenci a srpnu. Po perném období, kdy se vyrojilo spoustu krve, potu a slz, byl dokončen nový studiový záznam, který vyšel na jaře roku 2018 pod názvem "Cycles".

Za posledních deset let je Phi dobře známým jménem na evropské prog scéně. S jejich poslední nahrávkou "Cycles" leader kapely kytarista Markus Bratusa vytáhl kapelu k jejich nejvyzrálešímu výkonu. Kapela své založení na rockovém přístupu nezměnila, pouze jej zesílila v každém detailu, přidala nové harmonické a rytmické impulsy a další prog-metalem ovlivněný zvuk - bez kompromisů při jejich silné a velmi soudržné skladbě písní. Nové album má všechno: více soustředění, více detailů, více polyrytmů a jemně tkané instrumentální složitosti. "Cycles" zobrazují větší epickou šířku, grandióznější melodie, více vzrušení, větší tíha - a nakonec větší rozmanitost než kdy předtím. Fascinující album.

  Zpět
Členové - LIVE LINE-UP 2018
Markus Bratusa - Vocals, Guitars, Synths/Keys
Stefan Helige - Guitars, Backing Vocals
Nick Koch - Drums, Backing Vocals, Synths/Keys
David Loimer - Bass, Backing Vocals

Bývalí členové:
Arthur Darnhofer-Demar - Bass (2010-2017)
Gabe Cresnar - Drums (2013-2017)
Christoph W. Pirker - Keyboardss (2010-2011)
Peter Leitner - Bass (2006-2008)
Lukas Rausch - Drums

Členové Markus Bratusa
Vocals, Guitars, Synths/Keyboards

Markus je zakladatel, leader, zpěvák a kytarista a nejhlavnější autor kapely. Působí v ní od jejího samého začátku a bez něj by kapela v podstatě nebyla.

Vystudoval hru na kytaru v oboru jazzová kytara pod vedením Geralda Gradwohla.
Členové Stefan Helige
Guitars, Backing Vocals

Ke kapele se připojil v únioru 2017.

Navštěvoval školu Borg Wiener v Neustadtu. Studoval obor E-Gitarre na škole Joseph Haydn Konservatorium Eisenstadt. Vystudoval hru na kytaru v oboru jazzová kytara pod vedením Geralda Gradwohla.
Členové Nick Koch
Drums, Backing Vocals, Synths/Keys

S hrou na bicí začal již v sedmi letech ale nic zásadního. Až do čtrnácti let míval přednost vždycky fotbal a chtěl stát profesionálem. Byl v něm velmi dobrý, ale již ve štýrském výběru, se to v určitém okamžiku obrátilo a usoudil, že je více cool stát na jevišti. Kromě toho získal hudební zkušenosti i v bubenickém souboru. Současně ale hrál fotbal pro radost a to bylo také pochopeno ze strany jeho trenéra, že se účastnil pouze některých zápasů.

Obrovský vliv na něj měli např. bubeník Travis Barker, pokud se jedná o rock/pop byla to i skladby na albu "Take Off Your Pans And Jackets" od Blink 182. Během studií pro něj byl důležitý i Gavin Harrison, kterého může sledovat a poslouchat celé hodiny.

Nick je také členem kapely Freytag, spolupracoval s Markusem Smallerem pod hlavičkou 3 Feet Smaller. Jeho první hudební zkušenosti byla kapela BHAK Eisenerz, která hledala bubeníka pro školní kapelu, tehdy byl ve třetím stupni střední školy. V té době si mohl hrát na obrovském školním galapředstavení a to bylo pro něj skvělý zážitek.

Kapela Freytag vznikla, když začal studovat na Konzervatoři Josepha Haydna v Eisenstadtu a seznámil se tam s basistou souboru Phi. Takže se přesunul do souboru Phi, v té době mu bylo patnáct, šestnáct let. pak kapelu opustil, aby se do ní mohl v roce 2017 po letech vrátit.
Členové David Loimer
Bass, Backing Vocals

David pochází a žije v Purkersdorf, Niederösterreich, Austria. Studoval na škole BG/BRG v Purkersdorfu. Kromě hru na baskytaru v kapele Phi je basistou v dalších kapelách Shane Ó Fearghail Music a The Shaftons.
Členové Arthur Darnhofer-Demar

Bass (2010-2017)

Hudebník Arthur Darnhofer-Demar byl od roku 2010 basistou na PHI. Vystudoval jazz na Konzervatoři Josepha Haydna v Eisenstadtu pod Wolfgangem Wograndlem a hraje vedle PHI také v kapele Christine Hödl (vítězky rakouské talentové soutěže "Die große Chance"). Vedle toho stále spolupracuje na projektu se dvěma basami, více v elektronickém směru. Koncertuje, dělá studiové nahrávky se spoustou umělců, např. zpěvák Boris Bukowski nebo projekt Tenta (velmi zajímavý projekt), a doprovází taneční vystoupení své přítelkyně na basu.
Členové Gabriel Gabe Cresnar
(Narozen ***, Judenburg)
Drums (2013-2017)


Navštěvoval školu BORG ve Wolfsbergu, nyní žije ve Štýrském Hradci.

Členem PHI jako bubeník působil od září 2013 do března 2017. Po odchodu z PHI bubnuje v kapelách CroworD a Sound Dealer.
Členové Christoph W. Pirker
Keyboardss (2010-2011)

Klávesista Chris Pirker působil v kapele v letech 2010-2011 a nahrál s nimi jako host desku "For The Love Of Ghosts" v roce 2011.

  Zpět
Studiové desky:
2018 Cycles
2014 Now The Waves Of Sound Remain
2013 Years Of Breathing
2011 For The Love Of Ghosts
Ostatní nahrávky:
2015 Waves Over Vienna (live)
2012 The Deflowering Of Reality (SP)
2007 Half Hour Universe


Skupina:
Stefan Helige - Guitars, Backing Vocals
Nick Koch - Drums, Keys, Backing Vocals
Markus Bratusa - Vocals, Guitars, Keyboards
David Loimer - Bass, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Cycles
Vyšlo 29. března 2018, Gentle Art Of Music / Soulfood, GAOM 055 / Soulfood

Seznam skladeb:
01. Children Of The Rain (8:54)
02. Dystopia (8:50)
30. In The Name Of Freedom (7:25)
04. Amber (7:38)
05. Existence (6:52)
06. Blackened Rivers (7:43)
Total Time: (47:22)

Mixed: Arno Koch
Engineered: Heiko Ernstreiter of Neonsound Studio Leoben
Mixed at Diamond Precision Studio
Mastering: Horst and Sebastian of Goldchamber Mastering
Artwork: Dr.Winter of Teratogen
Christian Grosskopf

Skupina:
Markus Bratusa - Vocals, Guitar, Programming
Arthur Darnhofer-Demar - Bass, Vocals
Gabe Cresnar - Drums
Hosté:
Diskografie Now The Waves Of Sound Remain
Vyšlo 24. října 2014, Gentle Art Of Music, GAOM 024

Seznam skladeb:
01. Buy Your Piece Of Love (04:41)
02. Welcome Tomorrow (08:36)
03. Tune In Zone Out (05:19)
04. Maye Sometime Else Then (05:05)
05. Revolution By Design (04:08)
06. Behind A Veil Of Snow (05:45)
07. The Liquid Hourglass (02:46)
08. Now The Waves Of Sound Remain (12:10)
09. This Last Favour (04:51)
Total Time: (53:21)

Mastering: Jon Astley of Close To The Edge Mastering
¨ Artwork: Dr.Winter of Teratogen

Skupina:
Markus Bratusa - Guitars, Vocals, Additional Keyboards, Noise
Arthur Darnhofer-Demar - Bass, Backing Vocals
Nick Koch - Drums, Keyboards, Vibraphone
Hosté:
Hans Hausl - Grand Piano (07), www.hausl.co.at
Ulrich Krieger - Saxophone (07), www.ulrich-krieger.de
Diskografie Years Of Breathing
Vyšlo 10. února 2013, Self-released

Seznam skladeb:
01. Years Of Breathing (3:18)
02. Empathy And The Crowbar (7:15)
03. Sustained Delusions (4:10)
04. Exile (5:19)
05. Cashflow Prayer Answering Machine (4:34)
06. Singularity (4:13)
07. Life Passing By (21:24) /*
08. A Clear View (6:36)
Total Time: (56:49)

/* "Life Passing By" is dedicated to Adalbert Bratusa, 1952-2010
Music: phi
Lyrics: Markus Bratusa
Basic tracks recorded at Fast Forward Studios Vienna
Grand Piano (07) recorded at Joseph Haydn Konservatorium Eisenstadt - www.haydnkons.at
Engineered: Harald Pairits and phi
Produced: Markus Bratusa & phi
Engineered: Harald Pairits and phi
Saxophone recorded: Ulrich Krieger in California
Engineered: Jonas Petersen and Gerhard Vellusig
Mixed: Markus Bratusa
Mastered: Horst Pfaffelmayer and Sebastian Porstner at Gold Chamber
Artwork: Dr.Winter of Teratogen

Skupina:
Markus Bratusa - Guitars, Vocals, Programming, Additional Keyboards
Arthur Darnhofer-Demar - Bass, Backing Vocals
Nick Koch - Drums, Programming
Hosté:
Christoph W. Pirker - Keyboards, Organ (01-06)
Markus Czwiertnia - Violin (04)
Peter Yearsley and Librivox - Spoken Words (01,06)
Diskografie For The Love Of Ghosts
Vyšlo 2011, Self-released

Seznam skladeb:
01. The Surgical Cut, Parts 2-4 (9:51)
02. Departure (4:41)
03. DesIre (12:08)
04. Wintersong (5:23)
05. The Illusion (Death Is Dead) (6:19)
06. The Surgical Cut, Part 1 (9:04)
07. Epilogue: For The Love Of Ghosts (1:46)
Total Time: (49:12)

"For The Love Of Ghosts" je první plnohodnotné album kapely. Není to jen sbírka skladeb, ale koncepční album. Je pečlivě naplánované a vytvořené, aby vyprávělo temný příběh, šílené pokroucený. Tak zhasněte světla, stereo a poslechněte si album najednou, abyste získali úplný obrázek. Většinu tohoto alba nahráli naživo ve studiu a u základu skladeb nepoužívali téměř žádnou korekci výšeku, žádné doplňky ani překážky, aby zachytili skutečný pocit namísto leštěné studiové dokonalosti.


Skupina:
Markus Bratusa - Guitars, Vocals, Programming
Gabe Cresnar - Drums
Arthur Darnhofer-Demar - Bass, Vocals
Hosté:
Diskografie Waves Over Vienna
Live CD/DVD, vyšlo 2015, Gentle Art Of Music, GAOM039, (Germany)

Seznam skladeb:
01. Intro (1:20)
02. Cashflow Prayer Answering Machine (4:33)
03. Welcome Tomorrow (8:22)
04. Tune In, Zone Out (4:30)
05. Revolution By Design (5:52)
06. Behind A Veil Of Snow (5:01)
07. Manager Of The Year (7:30)
08. Wintersong (6:43)
09. A Clear View (6:55)
10. Exile (5:33)
11. Clouds (3:02)
12. Now The Waves Of Sound Remain (13:12)
13. The Beginning Of The End (7:22)
Total Time: (79:55)

Recorded live at "dasBach", Vienna, 30.04.2015
Horst and Sebastian of Goldchamber Mastering

Skupina:
Markus Bratusa - Guitars, Vocals, Keyboards
Arthur Darnhofer-Demar - Bass, Backing Vocals
Nick Koch - Drums
Hosté:
Diskografie The Deflowering Of Reality
Vyšlo 17. března 2012, office4music.com

Seznam skladeb:
01. Manager Of The Year (8:09)
02. The Beginning Of The End (5:12)
03. Teenage Lust (8:56)
Total Time: (22:17)

All songs written: Phi, except main riff of "The Beginning Of The End" by Peter Leitner
Lyrics: Markus Bratusa
Artwork: Dr. Winter, www.teratogen.at
Recorded and Mixed: Matthias Reindl, www.parkdeckrecordings.com
Mastered: Philip Schiel, www.potato-musics.com

Skupina:
Markus Bratusa - Vocals, Guitars
Peter Leitner - Bass
Nick Koch - Drums
Hosté:
Diskografie Half Hour Universe
Vyšlo 2007, not on label

Seznam skladeb:
01. Genesis (4:10)
02. Catharsis (13:28)
03. Clouds (6:54)
04. Home (4:39)
Total Time: (29:11)

Produced and Mixed: Heiko Ernstreiter z Neonsound Studio Leoben


  Zpět

Nick Koch, Markus Bratusa, Christoph Walter Pirker a Arthur Darnhofer-Demar

Snapshots of our Show at the DAOS Club in Timisoara, Romania, April 19th 2013 - Lukas Rausch, Arthur Darnhofer-Demar a Markus Bratusa


Markus Bratusa (Voc, Guitars), Lukas Rausch (Drums), Arthur Darnhofer-Demár (Bass, Voc)


PHI 2014 - Markus Bratusa, Arthur Darnhofer-Demar a Gabe Cresnar

Markus Bratusa, Nick Koch, Arthur Darnhofer-Demar


Stefan Helige - Guitars, Backing Vocals, Nick Koch - Drums, Keys, Backing Vocals, Markus Bratusa - Vocals, Guitars, Keys, David Loimer - Bass, Backing Vocals

  Zpět
Oficiální stránky:
http://www.phi-band.com/
Další zdroje:
http://framemusic.net/2018/03/07/phi-set-to-release-cycles/
http://www.lordsofmetal.nl/en/interviews/view/id/5228
https://bassmusicianmagazine.com/2015/06/austrian-prog-rock-power-trio-phi-tour-with-bassist-arthur-darnhofer-demar/

ProgressRock Nahoru
Made by 
© 28.4.2018 
Poslední aktualizace: 28.4.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©