Orchid


Zpět
Klasický heavy/hard rock opět přináší na hudební scénu nezadržitelný pokrok. Jedním z největších nových projektů svého druhu je jistě Orchid. Orchid je americká hard rocková (bývá často označovaná jako doom metal) skupina založená v San Franciscu v Kalifornii v roce 2007 a rychle ujíždí a ničí každého konkurenta. Existuje mnoho důvodů, proč. Hudebně Orchid vlastní svůj zvuk příslušící velmistrům rocku. Pohybují se ve stejných šlépějích jako Led Zeppelin, Black Sabbath a dokonce i Pink Floyd, ale lze připsat i další jméno Budgie, a přinášejí hojné nadšení všude tam, kdekoli se objeví. Tento hudební žánr, mix blues, folku a hard rocku, byl bezpochyby nejrozšířenější dovedností na počátku 70. let a tyto legendární výše uvedené kapely by stadiony snadno naplnily i dnes. Jejich nadčasová hudba přežila desetiletí trendů a módy a inspirovali několik generací hard rockových počinů. Jejich hudba je tvrdá hudba, má drive a je autentická a věrná svým kořenům. Může znovu naplňovat největší arény, aby okouzlila miliony návštěvníků koncertů po celém světě.

Někdy v roce 2006 v San Franciscu v Kalifornii Theo oslovil Marka, když chtěl sestavit skupinu, která by tvořila a hrála hudbu ve stylu hard rocku a heavy metalu z konce 60. a začátku 70. let. Měl při tom na mysli kapely Black Sabbath, Led Zeppelin, Blue Cheer, Pentagram, a také nějaké psychedelické věci jako raní Pink Floyd a Hawkwind. Začínali hrát koncem toho roku s různými lidmi a kolem října 2007 měli sestavu, v níž figurovali Mindell, Baker, Nickel a bubeník Carter Kennedy. Většina členů působila před Orchid v jiných kapelách. Zpočátku bylo jejich hlavním cílem vypařit se na pár večerů týdně do chladné zkušebny, kde bychom se mohli usadit, pít pivo, smát se a vyseknout i pár skladeb. Jméno Orchid si zvolili podle stejnojmenné písně kapely Black Sabbath (hezká, většinou akustické mezihry na LP "Master Of Reality" z roku 1971) a hudebně lze jejich styl hudby označit jako velmistři rocku. Orchid se od té doby dostal na vrchol tohoto žánru a rychle se stali jedním z nejatraktivnějších nových objevů. Začalo to všechno v oblasti Bay Area před několika lety - dnes se proměnilo ve vítězný pochod přes mezinárodní terény. Gotz Künemund od Rock Hard nedávno uvedl ve videu, že: "Dnes, tady na festivalu Hammer of Doom, jsem byl svědkem nejúžasnější kapely za mnoho let. Orchid dokázali odfouknout všechno, co jim stálo v cestě. Byli opravdu nejlepší kapelou a jejich album "Capricorn" je úder geniality, vynikající deska, která nikdy neopustí můj přehrávač!“

Kapelu v prvopočátku tvořili Theo Mindell (zpěv, syntezátor, bicí), Mark Thomas Baker (kytara), Keith Nickel (basová kytara) a Tommy Rickard (bicí). Své první EP vydali "Through The Devil's Doorway" v roce 2009. Následovalo jejich debutové studiové album "Capricorn" vydané v roce 2011. Obě tyto počáteční nahrávky na labelu Church Within byly později znovu vydány na kompilačním albu Nuclear Blast nazvaném "Zodiac Sessions" v roce 2013.

Kapela Orchid si vybudovala reputaci hned od začátku v roce 2009, když vydali své první EP "Through The Devil's Doorway". Nahrávka rychle obdržela prvotřídní recenze po celém světě a označili je za geniální debut pro skupinu s příznivou budoucností. Krátce po vydání tohoto EP začali Orchid pracovat na svém plnohodnotném albu "Capricorn", které vyšlo v roce 2011 pod malým nezávislým labelem The Church Within Records. Deska okamžitě přinesla kapele obrovské uznání v Evropě. Kapela kolem charismatického vedoucího zpěváka Theo Mindella a jeho fascinující psychedelické vokály byly novými miláčky retro heavy rockové scény. Následující velmi úspěšné turné s kolegy labelu Free Fall nebo Seamount a freneticky oslavované show na proslulém Rock Hard Festival posunuly Orchid na samý vrchol současné rockové scény. Mezinárodní média jako jsou Metal-Planet, Metal Rules, Lord of Metal a Powermetal hovořila okamžitě o tom, že se jedná o nejlepší album roku 2011. Citace: "O tomto albu nemůžu říci dost, kromě toho, že to skončí mezi mými nejlepšími z roku 2011."

Jako ochutnávku na další album vydali Orchid dne 22. února 2013 EP "Wizard Of War" a zároveň zveřejnili seznam skladeb a přebal alba. Samotné druhé studiové album Orchid "The Mouths Of Madness" bylo vydáno prostřednictvím Nuclear Blast v roce 2013. Samotné nahrávání desky bylo rozdělené do dvou samostatných session, které se odehrály v Hyde Street Studios, San Francisco, Kalifornie (m.j. Dead Kennedys, Mr. Bungle, Joe Satriani, Exodus) a také v Laughing Tiger Studios, San Rafael, Kalifornie (Santana, Sammy Hagar). Teprve poté se začaly nahrávat vokály s dlouholetým producentem a technikem Will Storksonem v jeho domácím studiu. "Použili jsme tentokrát jiný zvuk kytar, takže v tomhle ohledu mi novinka připadá tvrdší," říká kytarista Mark Thomas Baker. Masteringu desky se ujal zvukař Richard Whittaker, který před časem staral o nejnovější nahrávky a remasteroval klasická alba Black Sabbath a Thin Lizzy. Legendární producent poté prohlásil: "Byl jsem velkým fanouškem Orchid, když jsem poprvé uslyšel jejich debutové EP v roce 2009 a od té doby určitě prošli dlouhou cestu. Takže, jak si dokážete představit, když mě pořádali abych spolupracoval s Orchid na jejich záznamech, byla to pro mě čest a potěšení zároveň". "The Mouths Of Madness" se v německých žebříčcích vyšplhala na pozici #18 ihned v prvním týdnu jeho prodeje.

Jejich dvě raná díla "Through The Devil’s Doorway" a "Capricorn" byla znovu vydána jako "The Zodiac Sessions" na jednom disku ve velkolepém digipaku, kde se objevuje zcela nový přebal umělecky nadaného zpěváka Theo Mindella. Na vinylu jsou obě části vydány samostatně a jsou k dispozici v různých barvách. Krátce před vydáním této kolekce se v listopadu 2013 skupina vydala na podporu tohoto alba na druhé evropské turné společně s Blues Pills a Scorpion Child, umožnilo kapele prozkoumat své další schopnosti a pozvednout jejich status na vysoce autentickou a velice uvolněnou živou kapelu.


Dne 21. dubna 2016 Orchid oznámili, že Carter Kennedy opustil kapelu. K odchodu došlo loni v červenci, poté, co se kapela vrátila domů z Evropy. Orchid poděkovali Carterovi za jeho příspěvky k jejich 2 studiovým a4 EP deskám a mnoho živých koncertů a turné a popřáli mu vše nejlepší v jeho budoucích hudebních snahách.

V srpnu roku 2015 začala skupina spolupracovat s dalším bubeníkem z Bay Area a dlouholetým přítelem Tedem (TJ) Coxem. Psali a ladili nový materiál pro třetí studiové album v roce 2017. Později se ale v roce 2016 Tommy Rickard připojil jako nový bubeník kapely, který nahradil Coxe.

Dne 13. listopadu 2015 classic doom metalisté Orchid vydali officiální hudební video ke skldbě "Helicopters" z jejich nadcházejícího EP. Toto EP se pod názvem "Sign Of The Witch" objevilo pod hlavičkou vydavatelství Nuclear Blast dne 17. července 2015 a bylo doprovázeno textovým videem. Objevily se na něm 4 zbrusu nové skladby. Kytarista Mark Thomas Baker to okomentoval: "Je to už pár let, co jsme nahrávali, a všichni jsme se nyní při hraní a spolupráci společně cítili mnohem lépe. Jsme nadšeni, když lidem umožníme, aby uslyšeli, co děláme dnes." Kapela se pak znovu vydala na evropské turné, které zahájili 29. května 2015 v Mnichově, Německo, dostali se i do Itálie, Rakouska, Švýcarska, Belgie a Řecka s poslední zastávkou v Barceloně ve Španělsku.

V poslední době se zdá, že se kapela zasekla na personálních změnách a tím se zpožďuje i plánované vydání jejich další desky. Doufejme, že jim jejich úsilí vydrží.

Zpět
Členové:
Theo Mindell - Vocals, Synthesizer, Percussion (2006-present)
Keith Nickel - Bass (2007–present)
Tommy Rickard - Drums (2016-present)
Bývalí členové:
Mark Thomas Baker - Guitars (2006-2018)
Ted (TJ) Cox - Drums (2013/5-2016)
Carter Kennedy - Drums (2006-2015)

Členové Theo Mindell
(Narozen ***)
Vocals, Synthesizer, Percussion


Theo je americký zpěvák, skladatel a člen kapely Orchid.

Theo Mindell je také talentovaný tetovací výtvarník, který provozuje tetování
ve Spider Murphy v San Rafael v Kalifornii. Jeho práce je jedinečným pohledem
na tradiční tetovací styl s odvážnými tématy přes celá záda, paže apod.

Členové Keith Nickel
(celým jménem Keith Nickel Langevin)
(Narozen ***)
Bass


Keith je americký hudebník a hráč na baskytaru.
Působí v kapelách FOMAinc.com a Orchid.
Pracuje také jako designer ve Foma Publishing, LLC.
Členové Tommy Rickard
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Tommy je bubeník, producent a zpěvák/skladatel a rodák z oblasti zálivu, své kořeny má v San Franciscu i v Los Angeles.

Své rané bubenické dny travil hraním v punkových kapelách v severní Kalifornii, zahajoval vystoupení pro Black Flag, Social Distortion a Agent Or-ange. Další hudební kapitolu strávil ve studiu a na turné s kapelou Vain ze San Francisca, s níž nahrál i její poslední album "Roll With The Punches". Poté, co se členové Vainu rozhodli jít vlasními cestami, začal Tommy hrát a nahrávat s kapelami, producenty, zpěváky a skladateli jako jsou Linda Perry, Scott Weiland, Eric Martin, Ronnie Montrose, Single, Naughty by Nature, Tone Loc a Sugar Hill Gang z některých. Při práci s Lindou Perry nahrál Tommy svoji Grammy oceněnou "Beautiful“, která se pro Christinu Aguileru stala singlem č. 1.

Tommy nyní tráví čas jako člen Orchid, kteří právě nahrávají nové album a připravují se na mezinárodní turné. Stejně jako se účastní nahrávacích zkoušek ve Státech a v Evropě, výuka a produkuje dokumentární sérii The Hard Road.
Členové Mark Thomas Baker
(Narozen ***)
Guitars


Mark je americký hudebník a kytarista. Je členem kapely Orchid.

Mark pochází z polo muzikální rodiny a ještě v dětství se museli učit hrát na něco. Zpočátku hrál na klavír rok nebo dva, když mu bylo asi 10 let, ale neměl nějak zálusk na elektrickou kytarou až do 14 let, kdy zaslechl úvod pro "Crazy Train" poprvé v rádiu. Ten epický zahajovací riff jej přiměl, aby se dozvěděl více o elektrických kytarách. Ten rok jsem pracoval během léta, koupil si první kytaru a zesilovač a začal se dostávat do metalu.

K jeho vlivům patřili vždy evropští hráči od samého začátku. Kromě Randyho Rhoadse, který mu na nahrávkách vždy zněl trochu evropsky, opravdu miloval Michaela Schenkera a Ritchie Blackmora, stejně jako Davea a Adriana z Iron Maiden a Eddie Clarka z Motorhead. Asi za dva roky, co hrál, k němu dolehl Thrash Metal a skutečně se do něj vrhl. Scéna z East Bay v Ruthie's Inn a River Theatre v Guerneville byly jeho počátkem pro živá vystoupení. Kapela, ve které jsem hrál, nebyla nijak populární, ale hráli otevíráky s Possessed, Death Angel, Legacy, Violence, Attitude Adjustment a se všemi místními kapelami, které v té době vznikaly. Když tato kapela skončila, odešel na vysokou školu na několik let a propadl kouzluo Jimmyho Page.

Takže dneska pobaveně říká, že se už více než 25 let snaží být Jimmym Pagem. Spolu s metalovými nebo tvrdšími rockovými věcmi se dostal i do raných gotických a moderních rockových věcí od Cure, Joy Division a New Order, Love & Rockets, Sisters of Mercy aj. Zároveň rád pracuje se syntetizátory a programovacími bucími, stejně jako hraní na kytaru. To dělal už několik let před vznikem Orchid. Částečně ztratil jsem zájem o kytaru a hluboce se začal věnovat elektronickým věcem.

Rabid - Guitars
1984 "Demo" (Demo) - Guitars
1986 "Led To The Gallows" (Demo) - Guitars
Členové Ted (TJ) Cox
(Narozen ***)
Drums (2013/5-2016)


Ted je americký hudebník a hráč na bicí. V roce 2016 nahradil zakládajícího bubeníka Cartera Kennedyho, ale v kapele se dlouho neohřál, když ještě v témže roce jeho samotného nahradil Tommy Rickard.
Členové Carter Kennedy
(Narozen ***)
Drums


Carter je americký heavy metalový
bubeník.
Působil v kapele Orchid, kterou opustil
v roce 2016 a založil kapelu The Watchers,
s níž již stačil vydat dvě alba.

The Watchers - Drums (2016-present)
2018 "Black Abyss" - Drums
2016 "Sabbath Highway" (EP) - Drums

Zpět
Studiové desky:
2013 The Mouths Of Madness
2011 Capricorn
Ostatní nahrávky:
2015 Sign Of The Witch (EP)
2014 The Zodiac Sessions (LP)
2013 Wizard Of War (EP)
2012 Heretic (EP)
2009 Through The Devil's Doorway (EP)
2009 Orchid (EP)


Skupina:
Theo Mindell - Vocals, Synth, Percussion
Carter Kennedy - Drums
Keith Nickel - Bass
Mark Thomas Baker - Guitars
Hosté:
Will Storkson – Keyboards, Synthesizer, Percussion
Diskografie The Mouths Of Madness
Vyšlo 26. dubna 2013, Nuclear Blast, NB 2980-2, 27361 29802 (Europe)

Seznam skladeb:
01. The Mouths Of Madness (5:51)
02. Marching Dogs Of War (5:30)
03. Silent One (7:26)
04. Nomad (6:22)
05. Mountains Of Steel (6:57)
06. Leaving It All Behind (7:20)
07. Loving Hand Of God (6:11)
08. Wizard Of War (3:19)
09. See You On The Other Side (7:16)
Total Time: (56:12)

Producer: Theo Mindell, Will Storkson
Recorded at Hyde St. Studios in San Francisco, California, Laughing Tiger Studios in San Rafael, California, and Capricorn Studios in Novato, California
Mixing, Engineering: Will Storkson
Mastering: Richard Whittaker
Cover art, Mixing, Lyrics: Theo Mindell
Cover design layout: Bud Sypeck
Packaging design layout: Keith Langevin
Photography: Raymond Ahner

Skupina:
Theo Mindell - Vocals, Percussion, Synthesizer
Carter Kennedy - Drums, Percussion
Mark Thomas Baker - Guitars, Synthesizer
Keith Nickel - Bass
Hosté:
Will Storkson - Keyboards, Synthesizer, Percussion
Diskografie Capricorn
Vyšlo 15. února 2011, The Church Within Records, CW 021 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Eyes Behind The Wall (7:13)
02. Capricorn (4:40)
03. Black Funeral (6:28)
04. Masters Of It All (6:37)
05. Down Into The Earth (6:24)
06. He Who Walks Alone (6:49)
07. Cosmonaut Of Three (5:44)
08. Electric Father (7:19)
09. Albatross (5:54)
Total Time: (57:08)

Recording, Engineering, Producer, Mixing: Will Storkson
Producer, Mixing, Booklet Paintings: Theo Mindell
Mastering: Justin Weis


Skupina:
Theo Mindell - Vocals, Percussion, Guitar
Carter Kennedy - Drums
Keith Nickel - Bass
Mark Thomas Baker - Guitars, Organ
Hosté:
Louie Sonor - Bongos, Gong
Diskografie Sign Of The Witch
EP, vyšlo 2015, first pressing released July 17, 2015, Nuclear Blast, NB 3324-0

Seznam skladeb:
01. Helicopters (4:20)
02. John The Tiger (4:53)
03. Sign Of The Witch (4:18)
04. Strange Minds (5:30)
Total Time (19:01)

Produced: Davy Vain and Theo Mindell
Engineered and Mixed: Davy Vain at The Groove Room, San Rafael, CA
Mastered: Richard Whitttaker at FX Mastering, London, UK
Top Photo: Cris Kentzell
Bottom Photo: Raymond Ahner
Design layout: FOMAinc.com
Cover: Bud Sypeck and Theo Mindell

Skupina:
Theo Mindell - Vocals, Percussion, Synthesizer
Ted (TJ) Cox - Drums
Carter Kennedy - Drums, Percussion
Mark Thomas Baker - Guitars
Keith Nickel - Bass
Hosté:
Will Storkson - Keyboards, Synthesizer, Percussion
Diskografie The Zodiac Sessions
Vyšlo 1. listopadu 2013, Nuclear Blast, NB 3253-0, 27361 32530 (Europe)

Seznam skladeb:
Capricorn01. Eyes Behind The Wall (7:14)
02. Capricorn (4:40)
03. Black Funeral (6:28)
04. Masters Of It All (6:35)
05. Down Into The Earth (6:24)
06. He Who Walks Alone (6:49)
07. Cosmonaut Of Three (5:45)
08. Electric Father (7:20)19
09. Albatross (5:53)
Through The Devil's Doorway
10. Into The Sun (3:25)
11. Eastern Woman (4:23)
12. Son Of Misery (2:14)
13. No One Makes A Sound (5:53)
Total Time (71:03)

Recorded at Capricorn Studios, Novato, California
Engineered at Capricorn Studios, Novato, California
Producer, Mixed: Theo Mindell, Will Storkson
Remastered: Richard Whittaker, Will Storkson
Artwork: Theo Mindell
Layout: Tim Wezel
Painting: Theo Mindell
Photography: Raymond Ahner

Skupina:
Theo Mindell - Vocals, Percussion
Carter Kennedy - Drums
Mark Thomas Baker - Guitar, Moog Synthesizer
Keith Nickel - Bass
Hosté:
Diskografie Wizard Of War
Vyšlo 22. února 2013,

Seznam skladeb:
01. Wizard Of War (3:20)
02. Demon's Eyes (4:03)
03. Albatross (5:56)
Total Time (13:19)

Producer: Richard Whittaker
Artwork: Theo Mindell

Skupina:
Theo Mindell - Vocals
Carter Cenedy - Drums
Mark Thomas Baker - Guitars
Keith Nickel - Bass
Hosté:
Will Storkson - Organ, Keyboards
Rachel Roomian - Ocarina
Diskografie Heretic
EP, vyšlo 14. září 2012, Nuclear Blast, NB 2971-1, 27361 29711 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Heretic (5:04)
02. Falling Away (7:12)
03. Saviours Of The Blind (7:29)
04. He Who Walks Alone (6:49)
Total Time (26:34)

Producer, Lyrics: Theo Mindell
Producer, Engineering: Will Storkson
Mastering: Richard Whittaker
Cover Photos and Design: Theo Mindell and Bud Sypeck
Inside Phoros: Sergio Albert and Chris Burton

Skupina:
Theo Mindell - Vocals
Carter Cenedy - Drums
Mark Thomas Baker - Guitars, Moog
Keith Nickel - Bass
Hosté:
Diskografie Through The Devil's Doorway
Vyšlo 15. prosince 2009, The Church Within Records, CW020 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Into The Sun (3:25)
02. Eastern Woman (4:21)
03. Son Of Misery (2:13)
04. No One Makes A Sound (5:56)
Total Time: (15:57)

Producer, Artwork: Theo Mindell
Producer, Recording, Engineering: Will Storkson

Skupina:
Theo Mindell - Vocals
Carter Cenedy - Drums
Mark Thomas Baker - Guitars
Keith Nickel - Bass
Hosté:
Diskografie Orchid
Vyšlo 2009, Not On Label

Seznam skladeb:
01. Eastern Woman (4:04)
02. Cosmonaut Of Three (5:45)
03. Eyes Behind The Wall (7:05)
04. Son Of Misery (2:19)
05. No One Makes A Sound (5:42)
Total Time: (24:55)

Zpět


 

Zpět
Oficiální stránky:
http://orchidsf.com/
https://orchid.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/orchidsf/


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  14.10.2019 
Menu Poslední aktualizace: 14.10.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!