OCEANSIZE


Zpět
Oceansize byla anglická rocková kapela z Manchesteru, která vznikla v roce 1998. Jejími členy byli Mike Vennart (vokály, kytara), Steve Durose (kytara, zpěv), Richard "Gambler" Ingram (kytara, klávesy), Mark Heron a Jon Ellis (basová kytara) pro většinu jejich historie. Pouze Steve Hodson v roce 2006 nahradil basistu Ellise Kapela vydala čtyři studiová alba, kromě několika EP a singlů, které ukazují širokou škálu vlivů z několika žánrů, včetně post-rock, math rock, psychedelic rock, space rock a post-hardcore. Oceansize je také titulován jako "nejméně manchesterský z manchesterských souborů". Třebaže je Oceansize známá jako manchesterská skupina, Vennart, Gambler a Ellis jsou původně z Yorkshiru, DuRose z Birminghamu a Mark Heron je Skot. Steven Hodson, který až později vstoupil do skupiny, je jediným členem Oceansize, který pochází z oblasti Manchesteru. Po dvanáctileté kariéře ohlásila ale kapela Oceansize svůj konec v únoru 2011 s její členové se vrhli na různé další projekty.

Mezi své inspirační zdroje zařazují Pink Floyd, Black Sabbath, Can, Swervedriver, The Beach Boys, Gong nebo Jane's Addiction. Název jedné písně Jane's Addiction "Oceansize" z alba "Nothing's Shocking" si kapela dokonce vypůjčila i pro svůj vlastní název. S tímto názvem přišel poprvé basista Jon Ellis, připoměl Gambler v jednom rozhovoru pro Rockarea.eu. Jon a zpěvák Mike byli velkými fanoušky Jane's Addiction a navíc pojmenování Oceansize se ideálně hodilo pro to, čeho chtěli v hudbě dosáhnout. Ostatně i písnička "Oceansize" je skvělá.

Gambler a JohnEllis Formování a první roky (1998–2000)

Členové kapely se navzájem seznámili, když navštěvovali hudební školu v Salfordu, kde různí členové hráli v řadě různých hudebních akcí, které se hodně stylově lišily od kapely, kterou později vytvořili. "Skupiny byly docela strašné," vzpomínal Mike Vennart. "Byli jsme v grunge kapele, když jsem se setkal s Stevem. Požádal jsem se jej, aby se stal novým kytaristou, chtěl jsem být experimentální a neobvyklý a stále jsem skládal popové písně, byli jsme hrozní. Neposunuli jsme se v té době nikam dále. Když jsme získali novou rytmickou sekci, přemýšleli jsme o tom, co uděláme a jak se zlepšíme. Měli jsme více vizí. Ačkoli se nám nelíbí stejná hudba a máme jiný vkus, viděli jsme jasně, kde naše hudba potřebuje nejvíce práce."

Kapela se pojmenovala po písni Jane's Addiction, "Ocean Size". Podle kytaristy Gamblera přišel kytarista Jon Ellis s tímto názvem: "Představuji si, že v té době si myslel, co bychom takto mohli znít jako album "Nothing's Shocking" od Jane's Addiction. Skladba "Ocean Size" z tohoto alba měla rozhodně velký vliv."

První nahrávky (2000-2005)

V příštích několika letech skupina Oceansize vydala dvě ve vlastní režii realizované EP "Amputee" a "A Very Still Movement". Své první EP Oceansize vydali v roce 1999 a nazvali je podle jedné ze svých skladeb "Amputee". Na EP si našly cestu čtyři skladby "Amputee", "Ebb", "Heaven Alive" a "Saturday Morning Breakfast Show", mezi nimiž "Ebb" byla nejdelší jedenácti minutová skladba. "Amputee" a "Saturday Morning Breakfast Show" se staly součástí jejich prvního alba "Effloresce", zatímco "Heaven Alive" byla znovu nahrána pro album "Everyone Into Position". "Ebb" byla také nahrána znovu, ale byla přejmenován na "Relapse" ještě předtím, než vyšla na jiném jejich EP "Relapse". To příspělo k rychlému získání fanoušků pro jejich původní mix stylů Rock, New Prog, Heavy Metal, Alternative Metal, Shoegazers a Avant-Garde a upoutalo rovněž pozornost vydavatelství Beggars Banquet Records, se kterým podepsala v roce 2000 kapela smlouvu. První nahrávkou kapely na labelu bylo EP "Relapse" nazvané podle velmi rané kompozice, která prošla mnoha různými přepracováními. EP produkoval Tim Smith, leader kapely Cardiacs, dlouholetý přítel kapely.

Krátce po vydání EP "Relapse" vydali Oceansize v roce 2001 EP "A Very Still Movement", při kterém spolupracovali s labelem Soviet Union. Na tomto EP se objevily čtyři písně "Catalyst", "A Very Still Movement", "Women Who Love Men Who Love Drugs" a "Sizeofanocean". EP produkoval Sel Balamir, sólový zpěvák a kytarista Amplifier, který také mixoval doprovodný zpěv ve skladbě "Sizeofanocean".

Debutové album Oceansize "Effloresce" vyšlo dne 29. září 2003 u Beggars Banquet. Album přineslo singly "Catalyst", "One Day All This Could Be Yours" a "Remember Where You Are", ke každémi z nich bylo představeno i hudební video. Album získalo značné pochvalné ohlasy a hudební kritik Ben Hogwood prohlásil, že "s jejich širokým harmonickým jazykem a kolísavými rytmy je obtížné hleadt alternativu k Oceansize, což je vždy dobré znamení. Kdybych pátral, řekl bych, že převzali vše dobré ze 70. let, ale přidali k tomu díla kapel jako Muse a The Cooper Temple Clause spolu s rozsáhlejším koncem grunge hudby ze Seattlu."

Druhá deska a změny v sestavě (2005-2007)

O dva roky později vydala skupina druhé album "Everyone Into Position". Na pultech se objevilo dne 19. září 2005. Skladba "Meredith" z alba byla uvedena v populárním televizním dramatu The O.C. a jeden ze singlů alba "Music For A Nurse" se stal součástí soundtracku k reklamní kampani Orange v létě 2006 nazvané Fish. Skladba "Music For A Nurse" byla také uvedena ve filmu The Invisible (2007) a obě písně "Music for A Nurse" i "Meredith" byly také použity v dramatické řadě BBC Waterloo Road.

Oceansize zamíchali názory na album jako celek. Přes názory kapely na nahrávku, kritici a fanoušci obecně desku chválili. Vlažná recenze alba od Pitchfork byla ta, která se zdála být nejvíce konzistentní s vlastními myšlenkami kapely. Recenze vybrala progresivní skladby alba, jako například "You Can't Keep a Bad Man Down" a "Ornament/The Last Wrongs" pro pochvalu, zatímco kritizovala písně jako "Heaven Alive" za to, že se drží přísně alt rockových konvencí, ze kterých recenzent cítí, že vracejí kapelu poněkud zpátky. Navzdory tomu Mike Vennart často uváděl, že "Everyone Into Position" je jeho oblíbeným albem Oceansize.

Po vydání alba "Everyone Into Position" Oceansize následně opustili vydavatelství Beggars Bankquet. Kapela usilovala o novou nahrávací smlouvu, která by lépe podporovala kapelu v propagaci a finanční podpoře pro mezinárodní turné. Mike Vennart v nedávném rozhovoru předpokládal, že nahrávací smlouva závisela na tom, aby skupina napsala dvě skladby "na objednávku " pro firmu. Tyto mp3 soubory byly zveřejněny na stránce Myspace kapely kolem Vánoc 2006 jako kapelou věnovaný dárek fanouškům. Jednalo se o dvě skladby "Red Rag To A Bear" a "Siberian Bullshit". Při vysílání těchto mp3 popisoval Vennart tyto skladby jako "všeobecné bradavice" a navrhl, aby se na novém albu neobjevily. Při přechodu na nový label Superball Music, Vennart tento krok popsal jako šanci, aby se kapela posunula kupředu: "Dosáhli jsme bodu, kdy jsme došli, kam jsme mohli [s Beggars Banket]. Tihle kluci nám to nabídli rovnou na talíři. Jsme v současné době jedinou kapelou na labelu, takže si nemůžeme stěžovat na nedostatky."

Album "Everyone Into Position" ale bylo poslední nahrávkou basisty Jona Ellise. Dne 4. prosince 2005 skupina vydala tiskové prohlášení, v němž uvedla, že Ellis odchází z kapely, ale bude hudebně i nadále přispívat. Dne 16. ledna 2006 vydal frontman Mike Vennart krátký příspěvek na zpravodaji Oceansize, kde oznámil nahradu za Ellise, Stal se jí Steve Hodson, člen bočního projektu členů Oceansize nazvanéko Kong a také bubeník kapely Capulet.

Alba "Frames" a "Home & Minor" (2007–2009)

Třetí album skupiny pod názvem "Frames" vyšlo 1. října 2007 už u Superball Music. Přebal alba poskytl Robin Finck známý z Nine Inch Nails a Guns N 'Roses. Původně název "The Frame" se kapela rozhodla pozměnit mírně po náhodném návrhu, který Vennart vysvětlil, že "jeden z našich přátel, který je v Future of the Left, řekl: "Miluji ten titul... Rámy, že ano?" Jen jsme si pomysleli, tak to nebylo, ale je to mnohem lepší. Úžasný titul, vyvolává sílu a strukturu a je to docela kinematické." Album bylo zachyceno jako" spousta písní o nevraživosti a negativní energii", k písní "Commemorative 9/11 T-Shirt", byli inspirováni Vennartovým dárkem od kapely Cardiacs, který obsahoval datum "11/8 nebo 9/8, takže když jsme tak jmenovali píseň, bylo to jako "je to v 11, je to v 9, tak to muselo být 9 /11".

V květnu a červnu 2009 koncertovali v Austrálii a v srpnu pak hráli na festivalech v Británii. V květnu a červnu 2009 skupina Oceansize podpořila sydneyskou kapelu Cog na národním turné po Austrálii spolu s další podporou Calling All Cars, která obsahovala řadu zastávek, mezi které patřily vystoupení v hlavních městech Sydney, Melbourne, Adelaide a Brisbane. O turné Mike Vennart hovořil o vzrušení, když říkal: "Od okamžiku, kdy jsme se zmínili o turné, už jsem tlačil na našeho manažera, aby se tak stalo!"

Dne 1. srpna 2009 hrála skupina na festivalu Sonisphere v Knebworthu, kde se připojila ke kapelám Linkin Park, Metallica, Nine Inch Nails, Alice In Chains a dalším na víkendovém festivalu. Dne 21. srpna 2009 kapela Oceansize podporovala Biffy Clyro na Edinburgh Corn Exchange a reformované Faith No More pak 25. srpna 2009.

Skupina vydala v září 2009 rozsáhlý živý box set s názvem "Feed To Feed". Vydání bylo omezeno pouze na 5000 kopií. Živé nahrávky byly převzaty ze série vystoupení, které skupina uskutečnila ve třech po sobě jdoucích večerech v Roadhouse v Manchesteru. Kapela zahrála každé ze svých tří studiových alb od začátku do konce, jedno album na večer včetně souvisejících b-stran. Boxset obsahuje tři DVD a čtyři CD.

V říjnu 2009 vydali nové EP s názvem "Home & Minor". U EP Vennart vysvětlil, že kapela použila při záznamu určitý stylový přístup.

Album "Self Preserved While The Bodies Float Up" (2009–2010)

Kapela začala pracovat na svém čtvrtém (a nakonec posledním) albu "Self Preserved While The Bodies Float Up" na podzim roku 2009. V lednu 2010 se kapela vydala na turné po Velké Británii, aby představila nový materiál. Podle Mike Vennarta z Twitteru bylo album dokončeno 17. dubna a Vennart uvedl: "Záznam je kompletní! Album 4 přichází!" Mastering dokončil v Abbey Road Studios 18. května 2010 Sean Magee. Dne 22. července 2010 zveřejnila kapela Oceansize jednu z albových písní "SuperImposer" na svých stránkách Superball a zpřístupnila ji ke stažení prostřednictvím Twitteru a Facebooku.

Album "Self Preserved While the Bodies Float Up" bylo vydáno 6. září 2010 a představilo těžší stránku skupiny, která tvrdila, že to bylo pravděpodobně jejich dosavadní nejtěžší studiové album. Nicméně, Vennart uváděl, že album ještě mělo dost rozmanitostí nacházejících se na jiných albech Oceansize. Kapela se následně vydala na doprovodné turné, aby podpořila její vydání.

Rozpad kapely

Dne 25. února 2011 ale kapela Oceansize oznámila prostřednictvím stránek Twitteru a Facebooku, že se rozpustila. Nebylo poskytnuto žádné bližší vysvětlení. Na jejich internetovej stránce vyšlo oznámení: "Drazí přátelé. Litujeme, že vás musíme informovat, že se Oceansize rozpadli. Vysvětlení této udalosti není nutné ani potřebné. Vše, co zůstává jako opověď je: Děkujeme vám, že jste tu byli pro nás. Bylo to velmi rušné a život, který vyplnil dvanáctť let. Budete nám scházetť. Takže brzy, jak to jen bude možné, vznikne nová hudba, ale již od každého z nás."

V roce 2012 v jednom rozhovoru Vennart pouze komentoval: "Je to složité, chtěl jsem vyprávět příběh, ale bylo to docela dramatické, což by změnilo zvuk záznamů, nad kterými jsme strávili věk snění, to ale pro některé lidi byl opakující se problém, který se zvětšoval a rostl a nemohl už být ignorován ani tolerován." Dne 31. května 2013 Vennart nakonec ukončil většinu spekulací prostřednictvím příspěvku na Twitteru, kde konstatoval, že po katastrofickém koncertu kapely ve Varšavě 23. října 2010 Gambler opustil Oceansize a to rozdělilo kapelu. V odpovědi fanouškovi, který zvěřejnil na tweetu video z představení, ve kterém bubeník Mark Heron se zdál být značně ovlivněn, Vennart poznamenal: "Zůstaňte mimo drogy, děti".

Zatímco Vennart odmítl obviňovat kteréhokoliv jednotlivce, předtím v květnu 2012 při rozhovor s hudebním blogem Undersong připustil, že přetrvávající zneužívání drog alespoň jedním členem kapely podkopalo Oceansize a vedlo k okolnostem kolem rozdělení: "Přestože Oceansize neměli žádné bludy velkoleposti, v kapele se objevili ti, kteří prostě nesplnili svoji povinnost. Berme to takhle, když se podíváte na Biffy Clyro, můžete si být jisti, že je hodně chladně střízlivý. Určitě není opilý, zfetovaný, ani neujíždí na nějakých nových tabletkách z okruhu Chrise Morrise. Je pak snadné hrát, protože ví, jak hrát písně a hrát je správně každý večer. Je tam neodmyslitelná důvěra. Je tam také respekt k jejich publiku - oni chápou, že jejich fanoušci mohli procestoval míle, šetřili si peníze na lístky, když si plánovali navšívit jejich živou show.To je právě ten respekt v sebe a jejich publikum, které si udržuje Biffy jako dobrou volbu, která pomohla dostat je na vrchol. Tento způsob myšlení musí být na místě předtím, než dokonce uvažujete o setlistu. Tento respekt a tyto vlastnosti byly, nutno s trochou smutku přiznat, nekonzistentní v řadách Oceansize. Dokonce i kdyby se tato okolnost vůbec neukázala, Oceansize jednoduše neměli možnost jít kupředu. Kdykoli jsme se museli vypořádat s touto výzvou, bylo pořáed stejné lejno na prahu dveří."

Richard 'Gambler' Ingram Zatímco Vennart poukázal na Heronovo varšavské představení jako primární impuls, rozhovor s Gamblerem přece jen vrhl více světla na toto téma a uvedl, že to nebyl jediný důvod rozpadu. Přesto uznává, že Heronův výkon ve Varšavě byl opravdu důležitým faktorem, také poukázal na konec dlouhodobého vztahu jako faktor ve svém rozhodnutí opustit skupinu. Hráč sice nevylučuje opětovné setkání v budoucnosti, i když nevěří, že se to stane v brzké době.

Po rozpadu kapely

Po rozpadu Oceansize se různí členové vydali na další práce nebo pokračovali s vedlejšími projekty, které začaly již před rozpadem. Gambler, tentokrát pod svým skutečným jménem Richard A. Ingram, již začal sólovou kariéru paralelně s Oceansize, zatímco Steve Hodson a Mark Heron pokračovali v kapele Kong. Hodson navíc pokračoval v probíhající sólové práci jako Mild Eyes. V roce 2011 se Mike Vennart a Steve Durose představili jako koncertní kytaristé pro další skupiny - Vennart s Biffy Clyro a Durose se Amlifier.

Další projekty po Oceansize se objevily rychle po jejich rozpadu. Steve Hodson spolupracoval s kapelou Chandelier Swing, zatímco Mark Heron pracoval s improvizovanou kapelou Shamefaced a vydal novou hudbu pod svoji přezdívkou z Kong "Krem". Mike Vennart a Gambler se sešli v duo British Theatre, které v únoru 2012 vydalo své debutové EP přes Bandcamp. V únoru 2012 v rozhovoru s The Line Of Best Fit, Vennart zmínil, že skládal znovu společně se Stevem Durosem pro ještě-neurčený projekt. Vennart vydal v roce 2015 své debutové sólové album s názvem "The Demon Joke", kde opět spolupracoval s Gamblerem a Stevem Durosem.

Zpět
Členové:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals (1998-2011)
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals (1998-2011)
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards (1998-2011)
Steven Hodson - Bass, Keyboards, Guitars (2006-2011)
Mark Heron - Drums (1998-2011)
Bývalí členové:
Jon Ellis - Bass, Keyboards (1998-2005)

Členové

(Narozen 19. srpna 1976, Pontefract, West Yorkshire, Manchester, England)
Guitars, Lead Vocals (1998-2011)


Hudební skupiny: Oceansize (1998 – 2011), British Theatre (od 2011)

Mike je britský kytarista, zpěvák a skladatel, je nejznámější jako frontman a jeden z kytaristů kapely Oceansize. Mikův trochu chraplavý a sípavý hlas byl jedním z charakteristik hudby Oceansize. Při velkém respektu k jejimu progresivnímu vyznění si kapela Oceansize získala kultovní ohlas, třebaže nikdy nedosáhla ocenění v hlavním hudebním proudu.

Po rozpuštění Oceansize v roce 2011 pokračoval Vennart na dalších projektech. V roce 2012 vydal dvě EP pod hlavičkou British Theatre, kterou založil spolu s bývalým spoluhráčem Richardem A. Ingramem "Gamblerem", a v roce 2016 pak vydali své debutové studiové album "Mastery".

Mike Vennart také vydal v roce 2015 své vlastní sólové album "The Demon Joke", na kterém se představili bývalí kolegové jako jeho studioví a později i koncertní hosté. Koncertuje také se skotskou kapelou Biffy Clyro jako hostující koncertní kytarista již několik let. V současné době pracuje na svém druhém albu.

Dne 6. února 2014 vydal Mike Vennart spolu se Steve Durosem (také ex-Oceansize) singl "Operate" s obálkou od Jona Lee Martina. Počátkem roku 2017 vydal "Target: 15", jeho první živé album, které obsahuje více než 3 hodiny nahrávek pořízených z jeho koncertů v roce 2015. Mezi několika Vennartovými písněmi z jeho debutu "The Demon Joke" se objevily i některé klasické písně od Oceansize a kompletní vystoupení Britsh Theatre na festivalu ARCTangent.
Členové Steve Durose
(Narozen 23. ledna 1976, Birmingham, West Midlands, England)
Guitars, Backing Vocals (1998-2011)


Steve je britský kytarista a zpěvák, je spoluzakladatel kapely Oceansize v roce 1998. Působil také v sólovém projektu kytaristy a zpěvákya Mike Vennarta (člen British Theatre, koncertní kytarista u Biffy Clyro a zakládající člen Oceansize).

Po rozchodu Oceansize v roce 2011 začal vystupovat s kapelou Amplifier.

Členové Richard "Gambler" Ingram
(Narozen 23. června 1975, Pontefract, West Yorkshire, England)
Guitars, Keyboards (1998-2011)


Richard je britský hudebník, kytarista a klávesista, nyní žijící v Manchesteru.

Byl členem Oceansize, koncertním členem kapely Biffy Clyro a tvoří polovinu dua British Theatre. Své vlastní sólové nahrávky vydává i pod názvem RaI.

Ingramovo debutové album "Consolamentum" vyšlo na manchesterském labelu White Box v květnu 2010, další "Better Luck" pak v roce 2011, "Piano Test" v červenci 2011, EP "The Western District Way" v červenci 2011, "Happy Hour" v červnu 2011, "Hymns Vol. 1" v říjnu 2011, "Softened Almost Into Melody By The Distance" v červnu 2012, "Torside" v březnu 2016, "Valehouse" v září 2016. Dne 3. září 2018 vydal další svoji sólovou nahrávku "Blackdeathcross", která je plná elektronické hudby, tak jako všechny jeho sólové nahrávky. Jeho ostatní nahrávky lze nalézt pouze na adrese: https://richardaingram.co.uk/.
Členové Steven Hodson
(Narozen 23. října 1981, Preston, Lancashire, England)
Bass, Keyboards, Guitars (2006-2011)


Působil a působí v kapelách Capulet, Chandelier Swing, Kong, Oceansize, USA Nails

USA Nails tvoří Steven Hodson - Guitar & Vocals, Matt Reid - Drums, Gareth Thomas - Guitar a Daniel Holloway - Bass. Vznikli počátkem roku 2013 prostřednictvím vzájemné lásky ke stylům noise rock, punk a krautrock, USA Nails jsou škodolibě konfliktní při oživování post-punk scény v Londýně.

V kapele Kong se Steven sešel s dalším ex-členem Oceansize, bubeníkem Markem Heronem.
Členové
(Narozen 20. srpna 1970, St. Andrews, Scotland)
Drums (1998-2011)


Mark je britský bubeník a spoluzakladatel kapely Oceansize v roce 1998. Po jejím rozchodu v roce 2011 začal vystupovat s kapelou Losers a natočil s nimi jejich druhé album "...And So We Shall Never Part", které vyšlo 4. dubna 2014.

Ke slyšení je také s noise rock kapelou Kong, kteří již vydali v červenci 2009 debutové album "Snake Magnets". Kapelu tvoří Jon-Lee Martin a dva ex-členové Oceansize Mark Heron a Steven Hodson.

Kromě vystupování s kapelami je také vyučujícím hry na bicí.
Členové Jon Ellis
(Narozen 9. října 1975, Kingston-Upon-Thames, Yorkshire, London, England)
Bass, Keyboards (1998-2005)


Jon je britský basista a klávesista z Manchesteru (UK). Byl členem kapely Oceansize až do roku 2005.


Zpět
Studiové desky:
2010 Self Preserved While The Bodies Float Up
2007 Frames
2005 Everyone Into Position
2003 Effloresce

EPs:
2009 Home & Minor
2004 Music For Nurses
2003 One Day This Could All Be Yours...
2003 Catalyst
2002 Relapse
2001 A Very Still Movement
1999 Amputee

Live:
2008 Frames Live In Manchester
British Theatre:
2016 Mastery
2015 Cross The Swords (SP)
2012 Dyed In The Wool Ghost (EP)
2012 British Theatre (EP)

Mike Vennart:
2018 Copeland (EP)
2018 To Cure A Blizzard Upon A Plastic Sea
2015 Target: '15 (live DVD/CD)
2015 The Demon Joke

Richard "Gambler" Ingram:
2018 Blackdeathcross


Skupina:
Mike Vennart - Vocals, Guitars, Bass
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards
Steven Hodson - Bass, Keyboards, Guitars
Mark Heron - Drums, Percussion
Hosté:
Claire Lemmon - Backing Vocals (02,06)
Simon Neil - Backing Vocals (08)
Semay Wu - Cello
Helen Tonge - Violin
Diskografie Self Preserved While The Bodies Float Up
Vyšlo 06.září 2010, Superball Music, 0504422 (UK)
CD Superball Music, SBMSECD 014 (UK)
Media-book SE with a bonus track

Seznam skladeb:
01. Part Cardiac (4:10)
02. SuperImposer (4:15)
03. Build Us A Rocket Then... (3:59)
04. Oscar Acceptance Speech (8:54)
05. Ransoms (4:07)
06. A Penny's Weight (3:38)
07. Silent/Transparent (8:29)
08. It's My Tail And I'll Chase It If I Want To (3:36)
09. Pine (4:55)
10. SuperImposter (5:16)
Total Time (51:19)

Bonus track on 2010 Special Edition:
11. Cloak (3:39)
Total Time (54:58)

Producer: Oceansize
Mixed: Chris Sheldon
Mastering: Sean Magee
Artwork: Tommy Davidson

Skupina:
Mike Vennart - Vocals, Guitars
Steve Durose - Guitars, Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards
Steven Hodson - Bass, Keyboards, Cymbals
Mark Heron - Drums, Percussion
Hosté:
Paula Simpson - Violin (04,05)
Justin Lingard - Viola (4,5)
Semay Wu - Cello (04,05)
Diskografie Frames
Vyšlo 1. říjen 2007, Superball Music, 79632 CD (Germany)

Seznam skladeb:
01. Commemorative T-Shirt (8:37)
02. Unfamiliar (6:32)
03. Trail Of Fire (8:06)
04. Savant (8:07)
05. Only Twin (7:22)
06. An Old Friend Of The Christies (10:19)
07. Sleeping Dogs And Dead Lions (6:42)
08. The Frame (10:08)
Bonus track on the special edition:
09. Voorhees (11:11)
Total Time: (76:05)

Produced, mixed: Chris Sheldon and Oceansize
Artwork: Sandra Hiltmann (design)
CD "Frames" z roku 2007 lze považovat za hozenou rukavici všem těm mladým post-rockovým kapelám, snažícím se svést na trendové vlně. Manchesterští rodáci totiž ke své tvorbě přistupují zcela netrendově a namísto líbivých popěvků, zabalených do trochu intelektuálnějšího rockového výraziva, si klestí cestu trním, aby posluchače atakovali jedním rafinovaným nápadem za druhým, nebojíc se uchýlit třeba až ke skličujícím těžkotonážním metalovým riffům. Nečekal jsem, že se podaří výtečný opus "Frames" v dohledné době překonat, ale ani, že následující o dva roky novější materiál, zvěčněný na EP "Home and Minor", přinese takové rozčarování. Šestice skladeb působí jako naprostý protipól oproti entuziasmem prosycené řadovce. Ani by mně nevadilo, že se jedná o komorní nekonfliktní kytarovky, ale ať jsem EP poslouchal stále dokola, nebyl jsem schopen zaznamenat byť jediný zajímavý nápad, nějaký motiv či třeba nápěv, jenž posluchače obohatí. Jakoby skupina najednou začala závidět komerční úspěch jiným nekonfliktním spolkům jako třeba MUSE a snažila se zacílit na nevyhraněné posluchače.

Když se o rok později na pultech objevil nový řadový počin (čtvrtý v pořadí) s poněkud krkolomným názvem "Self Preserved While the Bodies Float Up" a neméně nejednoznačným avantgardním obalem, OCEANSIZE mi uštědřili další překvapení. Jakmile se z reproduktorů začaly linout velmi zatěžkané riffy, jak vystřižené z partitury jistého Justina K. Broadricka, raději jsem se pozorněji zahleděl na přebal, zdali se opravdu jedná o tu samou kapelu, co nahrála "Home and Minor". Je tomu skutečně tak, otvírák "Part Cardiac" zabředává prakticky až k sludgeové sklíčenosti, jen zmar a chlad, Mike Vennart, jindy natolik křehký, nyní s naléhavostí v hlase lamentuje nad zkažeností dnešní mládeže, konkrétně oživuje vzpomínky na hrůzné běsnění studentských střelců ve školách. Následující "SuperImposer" se již nese v o poznání poklidnějším duchu, kytary a hlavně rytmika sice nezapřou příjemný spád, ale líbivé "cinkavé" klávesy se snaží navodit pocit klidu a míru. "Build Us A Rocket Then..." jakoby se snažila evokovat progresivnější tvář kapely, dovedenou prakticky k dokonalosti na "Frames", bohužel se nacházíme tak v půli cesty. Závěr kompozice jakoby nejlepší momenty z předchozí řadovky spíše vykrádal, na místo, aby na ně navázal či je rozvíjel.

Odvážný otvírák "Part Cardiac" se nakonec ukázal jako osamocený jedinec, nenalézající v dalších jedenácti skladbách adekvátního sourozence. Bohužel, kolekce "Self Preserved While the Bodies Float Up" z velké části navázala na ono bezpohlavní EP "Home and Minor", neboť stejně vatovitě působí jak "Ransoms", "A Penny's Weight" tak třeba "Pine". Uznávám, že albové provedení těchto "indie" ploužáků disponuje krapet větší invencí, díky pestřejším aranžím, tudíž ve výsledku vyzní méně minimalisticky, přesto nedosahují patřičné energie prvních tří velmi slušných kompozic. V tomto koloritu poněkud nepatřičně působí katarzní "Silent / Transparent" s překvapivě epickým finále, anebo i dynamická "It's My Tail And I'll Chase It If I Want To" poněkud okatě vklíněná mezi velmi subtilní oddechovky.

"Self Preserved While the Bodies Float Up" se jeví jako poněkud kontroverznější dílko obsahující jak výtečné kompozice tak i neskutečný, mainstreamově znějící balast. Jakoby se OCEANSIZE nemohli rozhodnout, zdali jít naproti většinovým posluchačům odkojeným MUSE či RADIOHEAD či se částečně zavděčit fanouškům jejich tvorby po "Frames". Dvěma pánům však sloužit nelze, snad na to časem kvintet přijde.

Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Steve Durose - Guitars, Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars
Jon Ellis - Bass Guitar
Mark Heron - Drums
Hosté:
Diskografie Everyone Into Position
Vyšlo 19.září 2005, 2LP Beggars Banquet, BBQ 244 (UK)
CD Beggars Banquet, BBQCD 244 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Charm Offensive (7:19)
02. Heaven Alive (6:20)
03. A Homage To A Shame (5:52)
04. Meredith (5:26)
05. Music For A Nurse (8:16)
06. New Pin (5:11)
07. No Tomorrow (7:10)
08. Mine Host (4:10)
09. You Can't Keep A Bad Man Down (7:36)
10. Ornament / The Last Wrongs (9:21)
Total Time (66:41)

Producer: Dan Austin and Oceansize
Mixing: Danton Supple
Mastering: Nick Webb
Artwork: Spyros "Seth" Antoniou
Podobně jako u Amplifier je i u současných Oceansize možno pozorovat velmi široký výrazový rozptyl. Už předchozí album "Effloresce“ bylo hodně kontrastní a "Everyone Into Position“ jde ještě dál především po stránce proměnlivosti hudebního a zvukového důrazu, když například hned úvodní skladba "The Charm Offensive“ postupně vyroste z prosté akustiky až do pokřivené progresivity připomínající tvrdší pasáže amerických Tool.

Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars
Jon Ellis - Bass, Keyboards
Mark Heron - Drums
Hosté:
Claire Lemmon - Backing Vocals (04,11)
Kimberlee McCarrick - Cello, Violin, Viola (04,12)
Martin McCarrick - Cello, Violin, Viola (04,12)
Choir (10)
Diskografie Effloresce
Vyšlo 29.září 2003, Beggars Banquet, BBQCD 235X (UK),

Seznam skladeb:
01. I Am The Morning (4:18)
02. Catalyst (6:40)
03. One Day All This Could Be Yours (4:19)
04. Massive Bereavement (9:59)
05. Rinsed (3:58)
06. You Wish (6:00)
07. Remember Where You Are (5:22)
08. Amputee (5:32)
09. Unravel (2:50)
10. Women Who Love Men Who Love Drugs (8:30)
11. Saturday Morning Breakfast Show (9:04)
12. Long Forgotten (8:57)
Total Time: (75:31)

Producer, mixing: Mike Sheldon and Oceansize
Mastering: Chris Blair
Artwork: Phil Lee


Skupina:
Mike Vennart - Vocals and Guitars
Mark Heron - Drums
Steven Hodson - Bass, Guitars and Keyboards
Gambler - Guitars and Keyboards
Steve Durose - Guitars and Vocals
Hosté:
Diskografie Home & Minor
Vyšlo 2009, Superball Music, 0505062, Superball Music, SBMCD 012

Seznam skladeb:
01. Legal Teens (4:28)
02. Getting Where Water Cannot (5:24)
03. Monodrones (2:34)
04. Home & Minor (8:10)
05. Didnaeland (3:22)
06. The Strand (8:04)
Total Time (69:22)


Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Steve Durose - Guitars, Vocals
Gambler - Guitars
Jon Ellis - Bass Guitar
Mark Heron - Drums
Hosté:
Diskografie Music For Nurses
CD/EP, vyšlo 205, Beggars Banquet Impt, BBQ 380TT

Seznam skladeb:
01. One Out of nONE (5:40)
02. Paper Champion (5:45)
03. Drag the 'nal (1:45)
04. Dead Dogs An'all Sorts (4:44)
05. As the Smoke Clears (7:05)
Total Time: (24:59)Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Vocals
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Gambler - Guitars, Keyboards
Jon Ellis - Bass
Mark Heron - Drums
Hosté:
Diskografie One Day This Could All Be Yours...
Vyšlo 2003,

Seznam skladeb:
01. One Day This Could All Be Yours... (4:23)
02. Breed Siamese (7:02)
03. Massive Bereavement [LIVE] (10:00)
Total Time: (21:25)


Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Vocals
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Gambler - Guitars, Keyboards
Jon Ellis - Bass
Mark Heron - Drums
Hosté:
Diskografie Catalyst
Vyšlo 2003, Beggars Banquet, BBQ 375CD

Seznam skladeb:
01. Catalyst (Edit) (4:38)
02. Women Who Love Men Who Love Drugs (Live) (7:56)
03. Catalyst (4:36)
04. One Day All This Could Be Yours (4:20)
Total Time: (78:24)


Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Vocals
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Gambler - Guitars, Keyboards
Jon Ellis - Bass
Mark Heron - Drums
Hosté:
Diskografie Relapse
Vyšlo 2002, Beggar's Banquet Records, BBQ364CD

Seznam skladeb:
01. Amputee (5:08)
02. Relapse (10:14)
03. You Wish (6:55)
Total Time (22:17)


Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Vocals
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Gambler - Guitars, Keyboards
Jon Ellis - Bass
Mark Heron - Drums
Hosté:
Sel Belamir - Additional Guitar and Backing Vocals (04)
Diskografie A Very Still Movement
EP, vyšlo 2001, Soviet Union records, SOV 04CD

Seznam skladeb:
01. Catalyst (6:51)
02. A Very Still Movement (3:26)
03. Women Who Love Men Who Love Drugs (9:21)
04. Sizeofanocean (5:19)
Total Time: (22:56)


Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Richard Ingram - Guitars, Keyboards
Jon Ellis - Bass
Mark Heron - Drums
Hosté:
Diskografie Amputee
EP, vyšlo 1999, Not On Label (Oceansize self-released)

Seznam skladeb:
01. Amputee (5:29)
02. Saturday Morning Breakfast Show (7:37)
03. Ebb (11:05)
04. Heaven Alive (4:47)
Total Time: (28:54)

All songs written and owned by Oceansize P&C 1999/2000
All tracks produced and mixed by Rob and Oceansize
Tracks 01 and 02 recorded and engineered by Rob Bradshaw & Peter McLoughlin at The Works Studio, Stockport
Track 03 recorded live in The Blue Room somewhere in Salford
Přebal je ručně ztvárněn a navržen skupinou. Původně vyšlo v roce 1999 jako debutová nahrávka Oceansize.


Skupina:
Mark Heron - Drums
Steven Hodson - Bass, Keyboards
Gambler - Guitars, Keyboards
Steve Durose - Guitars, Backing Vocals
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Hosté:
Diskografie Frames Live In Manchester
Vyšlo 20. září 2010, Visions Magazine

Seznam skladeb:
01. Commemorative 911 T-shirt (8:21)
02. Unfamiliar (6:36)
03. Trail Of Fire (8:47)
04. Savant (8:07)
05. Only Twin (7:26)
06. An Old Friend Of The Christies (10:47)
07. Sleeping Dogs And Dead Lions(7:31)
08. The Frame (10:46)
Total Time: (68:21)

Vyšlo pouze jako přílogha VISIONS Magazine #210 (09/2010). Nahráno živě v 'the Roadhouse', Manchester, dne 18. 10. 2008


Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards
Hosté:
Diskografie Mastery
Vyšlo 29. dubna 2016,

Seznam skladeb:
01. Blue Horror (5:01)
02. The Cull (4:22)
03. Dinosaur (3:39)
04. The Coldest Of Shoulders (2:37)
05. Capra (5:30)
06. Newman (5:21)
07. Cross The Swords (3:34)
08. Gold Bruise (4:33)
09. Thunderlips (2:20)
10. Favour The Brave (4:28)
11. Mastery (6:39)
Total Time (00:22)

All songs by British Theatre
Lyrics: Vennart
Mixed: Dan Austin
Mastered: Peter Van 'Triet
Design and layout: R A Ingram
Co-ordinated: Beth Vennart
Debutové album kapelay British Theatre, dvou ex-členů Oceansize - Richard A Ingram a Michael J Vennart.

Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards
Hosté:
Diskografie Cross The Swords
SP, vyšlo 11. srpna 2015,

Seznam skladeb:
01. Cross The Swords (3:34)
Total Time: (3:34)

Written and recorded: Ingram/Vennart
Words: Mike Vennart
Mixed/mastered: IngramSkupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards
Hosté:
Alison Ingram - Cornet, Flugelhorn and Tenorhorn (03)
Joe Lazarus - Drums (01,03)
Diskografie Dyed In The Wool Ghost

EP, vyšlo 20. srpna 2012,

Seznam skladeb:
01. Defeat Skeletons (5:42)
02. The Gift's Demands (3:44)
03. As The Leaves Are To The Limbs (6:57)
04. Give A Man Enough Rope And He Will Hang Us All (3:33)
05. Helicopters (3:00)

Total Time (22:56)

All tracks written/recorded/mixed: British Theatre
Words: Mike Vennart
Mastered: Mark Cawthra
Photography: Richard Ingram
Drums recorded at Barnyard Studios by Tony Newton
Big thanks to Tony Newton and Steve Harris

Skupina:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Guitars, Keyboards
Hosté:
Diskografie British Theatre
EP, vyšlo 25. února 2012,

Seznam skladeb:
01. ID Parade On Ice (5:06)
02. Gold Bruise (4:37)
03. Little Death #3 (6th Gen Degrade) (4:05)
Total Time: (78:24)

All tracks: British Theatre
Words: Mike Vennart
Recorded and mixed: British Theatre
Mastered: Mark CawthraNahráli:
All Instruments: Mike Vennart
Hosté:
Diskografie Copeland
EP, vyšlo 14. září 2018, self-realised

Seznam skladeb:
01. Terrors (5:34)
02. Castlefordian Girls (4:26)
03. Mines (3:10)
04. Ambi (4:48)
05. I'm Janick Gers (7:28)
Total Time: (25:26)

All songs written and performed: Mike Vennart except "Castelfordian Girls" written: MV and Richard A Ingram, "Mines" written and performed: Denzel
Recorded on the Banks Of The Mersey, South Manchester
Denzel’s drums and Richard A Ingram’s keys recorded at Chairworks Studio, Castleford
Mixed: Steve Durose
Mastered: Anthony Chapman


Nahráli:
All Instruments: Mike Vennart
Hosté:
Denzel - Drums
Steve Durose - Additional vocal melodies where noted
Gambler - Additional Keyboards
Diskografie To Cure A Blizzard Upon A Plastic Sea
Vyšlo 14. září 2018, self-realised

Seznam skladeb:
01. Binary (5:56)
02. Donkey Kong (5:25)
03. Immortal Soldiers (4:51)
04. Into The Wave (5:53)
05. Friends Don't Owe (4:39)
06. Spider Bones (5:05)
07. Sentientia (3:10)
08. That's Not Entertainment (6:12)
09. Diamond Ballgag (5:44)
10. Robots In Disguise (7:02)
Total Time: (53:57)

Written and performed: Mike Vennart
Produced: Mike Vennart and Steve Durose
Written in fits and bursts between 2015-17
Recorded on the Banks Of The Mersey, Chorlton, Manchester, except for Denzel and Gambler, who were recorded at Chairworks in Castleford, West Yorkshire
Chorlton Brass Band recorded in Chorlton by Steve Durose. Brass arrangement by Steve Durose
Strings by Zach St Clair and Damo Stevens
Studio drum technician: Steven Anderson
Mixed by Steve Durose in Stretford April 2018
Mastered by Frank Arkwright at Abbey Road, May 2018
Artwork: Jon-Lee Martin
Layout by Sean Doherty


Nahráli:
The Venant Band:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Steve Durose - Guitars, Bass, Backing Vocals
Richard "Gambler" Ingram - Bass, Guitars, Keyboards
Hosté:
Kavus Torabi - Guitar (DVD 12)

British Theatre:
Richard A Ingram - Bass, Keyboards, Programming
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Denzel - Drums
Diskografie Target: '15
DVD/CD, vyšlo 1. února 2017, Medium Format, MF0009

Seznam skladeb:
DVD:
Live At London Bush Hall
01. Vennart 255
02. Vennart Doubt
03. Vennart Infatuate
04. Vennart Don’t Forget The Joker
05. Vennart Music For A Nurse (Songwriter – Oceansize)
06. Vennart Duke Fame
07. Vennart Retaliate
08. Vennart Build Us A Rocket Then… (Songwriter – Oceansize)
09. Vennart Operate
10. Vennart Amends
11. Vennart Only Twin (Songwriter – Oceansize)
12. Vennart Big Ship (Written: Tim Smith)
Live At Arctangent Festival
13. Vennart 255
14. Vennart Doubt
15. Vennart Infatuate
16. Vennart Don’t Forget The Joker
17. Vennart Music For A Nurse (Songwriter – Oceansize)
18. Vennart Duke Fame
19. Vennart Retaliate
20. Vennart A Weight In The Hollow
21. Vennart Build Us A Rocket Then… (Songwriter – Oceansize)
22. Vennart Operate
Live At Arctangent Festival
23. British Theatre Gold Bruise
24. British Theatre Dinosaur
25. British Theatre Blue Horror
26. British Theatre The Cull
27. British Theatre Cross The Swords
28. British Theatre Favour The Brave
29. British Theatre Mastery
Live At Manchester Soup Kitchen
30. Vennart The Frame (Songwriter – Oceansize)
31. Vennart Part Cardiac (Songwriter – Oceansize)
Live At Manchester Deaf Institute
32. Vennart Savant (Producer – Guy Crawford, Songwriter – Oceansize)
CD:
Live At Arctangent Festival
01. Vennart 255
02. Vennart Doubt
03. Vennart Infatuate
04. Vennart Don't Forget The Joker
05. Vennart Music For A Nurse (Songwriter – Oceansize)
06. Vennart Duke Fame
07. Vennart Retaliate
08. Vennart A Weight In The Hollow
09. Vennart Build Us A Rocket Then... (songwriter – Oceansize)
10. Vennart Operate
Total Time: (182:00)
Film Producer, Film Director: Ryan Pearce (DVD 01-31)
Mixed: Steve Durose
Artwork: Jon-Lee Martin

Nahráli:
Mike Vennart - Guitars, Lead Vocals
Hosté:
Richard A Ingram - Keyboards, Piano
Steve Durose - Guitars, Vocals (03-06,08-10)
Jo Spratley - Vocals (05)
Denzel - Drums (06)
Diskografie The Demon Joke
Vyšlo 22. června 2015, Superball Music, SBMSECE 037
Superball Music, 0507190, Medium Format, MF0003

Seznam skladeb:
01. Two Five Five (3:15)
02. Doubt (4:13)
03. Infatuate (5:10)
04. Rebirthmark (3:46)
05. Duke Fame (4:17)
06. Don't Forget The Joker (3:54)
07. Retaliate (3:56)
08. A Weight In The Hollow (5:39)
09. Operate (4:45)
10. Amends (3:33)
Total Time: (42:28)

Recorded At The Chairworks
Written, Performer, Producer: Mike Vennart
Mixed: Mark Williams at Mirror Studios
Mastered: Peter Van 't Riet at FineTune Mastering
Drums recorded at Chairworks in Castleford
Recorded [Drums, Assisted]: Samuel L Jackson
Recorded [Drums]: David Watts
Artwork: Jon-Lee Martin
Booking [Live, At] – NMClive
Booking [Live]: Haydn Britland

This record is dedicated to the memory of John Vennart, Marjorie Moorhouse and Rik Mayall
Kytarista a zpěvák Mike Vennart v posledních letech působil i jako koncertní člen kapely Biffy Clyro. Nicméně nyní se rozhodl vydat se na sólovou dráhu a založit projekt Vennart. Pravdou ovšem je, že zase tak sám v něm nezůstal. Na jeho debutu "The Demon Joke" jej totiž doprovodili hned dva bývalí členové Oceansize - kytarista Steve Durose (momentálně Ampflier) a klávesák Richard 'Gambler' Ingram. K nim se navíc přidal ještě bubeník Denzel, který hrál v minulosti s Gingerem Wildheartem. Výsledkem je celkem deset písniček, které v sobě mixují progresivní rock s psychedelickým popem.

Nahráli:
All Instruments: Richard A Ingram
Hosté:
Diskografie Blackdeathcross
Vyšlo 3. září 2018, self-realised

Seznam skladeb:
01. Add Loren (4:10)
02. Oaken Semi (4:00)
03. Abort Steppe (4:07)
04. Aeons Mike (4:53)
05. Mazel Vick (6:38)
06. Vick Zelma (5:32)
07. Nodal Red (3:17)
08. Dead Lorn (4:42)
09. Aptest Probe (5:09)
10. Add Loner (4:14)
Total Time: (46:42)

All tracks written and recorded: Richard Ingram
Mastered: Danny Saul


ZpětOceansize - Mark Heron, Steve Durose, Mike Vennart, John Ellis a Richard 'Gambler' Ingram


Oceansize někdy v roce 2005 před natáčením alba "Everyone Into Position" - left to right: Richard 'Gambler' Ingram, Jon Ellis, Mark Heron, Mike Vennart and Steve Durose

Mike Vennart
Kapela Kong s Markem Heronem
Zpět
Oficiální stránky:
http://www.oceansize.co.uk/category/history/

www.facebook.com/vennartvennart
www.mikevennart.tumblr.com
www.twitter.com/vennart

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  21.10.2018 
Menu Poslední aktualizace: 21.10.2018
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!