NUMEN


Zpět
Numen je španělská progresivní rocková skupina pocházející z města Alicante, Španělsko, která vznikla v roce 1992. Numen se stali jednou z nejznámějších progresivních rockových souborů ve Španělsku během 90. let. Zvuk skupiny je převážně neoprogresivní.

Numen se zrodili jako kvartet v roce 1992. Původními zakládajícími členy byli Víltor Arques (vokály a basy), Manuel Mas (klávesy), Antonio Valiente (kytara) a Gaspar Martínez (bicí). Od začátku své hudební kariéry směrovala skupina svůj hudební styl k poměrně propracované hudbě, jejímž hlavním cílem jsou melodie a instrumentální aranžmá. Všechny tyto vlastnosti jsou dokonale namixovány s hlubokým dojmem z jejich textů. Konečný výsledek pak představuje jakousi mozaiku, kde spontánnost a inovace zapadají do hudebního stylu jako progresivní rock, což je jedna z nejvhodnějších oblastí pro hudební experimenty.

V roce 1996 se César Alcaraz připojil ke kapele jako zpěvák a jeho styl úžasně zapadl do hudební koncepce kapely. Právě v té době začal vznikat jejich první projekt, a to nahrávání prvního alba pod názvem "Samsara". Album "Samsara" (s významem "reinkarnační cyklus") je koncepční nahrávka, ve které se kapela snaží ukázat všechny věci, které obklopují člověka, jako integrující součást Všehomíru. Každá píseň na desce souvisí s některými životně důležitými záležitostmi, které mají přímý vliv na člověka jako kulturní zázemí, svoboda, láska, stárnutí. Na nahrávce se objevilo devět skladeb počínaje různými hudebními nápady, které nás přivádějí k volněji strukturovanému vývoji. Melodie a instrumentální aranžmá vytvářejí atmosféru, která posluchače přivádí ke každé ze situací odrážející texty. Numen se díky tomuto prvnímu albu vešli ve známost prostřednictvím prog rockových katalogů z Itálie, Velké Británie, USA a Japonska. Kromě toho "Samsara" sklidila i velmi dobré recenze po celém světě.

V roce 2000 byli ale Numen rozpuštěni jako skupina a její členové se od té doby zabývali svými dalšími nebo sólovými projekty.

Až po dlouhé pauze se členové Numen opět sešli v roce 2013 u příležitosti oslavy 15. výročí vydání desky "Samsara". Zároveň toho využili a složili a nahráli nové album. V roce 2014 tak po dlouhé šestnáctileté pauze skupina opět mohla vydat album nazvané "Numenclature", které se vydali podpořit i koncertně. Album znovu ukázalo vysokou míru vyspělosti jejich hudby. Písně obsažené na "Numenclature" pokrývají několik stylů, jako je klasický rock, prog rock, folk aj. Podobně jako před patnácti lety, i nyní Numen sklidili spoustu dobrých recenzí. Přes celosvětovou krizi, kterou hudební průmysl utrpěl, si našlo "Numenclature" své místo v katalozích prog rocku z celého světa. Kromě nového CD vydal v roce 2015 režisér Alejandro Moreno DVD s názvem "Numenclature. A journey in progressive" věnované prog rocku ve Španělsku prostřednictvím nahrávání "Numenklature". Videoklip s využitím sociálních sítí byl navíc natočen na základě písně "The Camel's Back", aby bylo možné oznámit opětovný návrat Numen.

Na konci roku 2014 opustil skupinu kytarista Numen Antonio Valiente a nahradil jej Marcos Beviá. Od této chvíle začala nová etapa, ve které místo toho, aby upadli do dlouhé letargie jako po vydání "Samsara" v roce 1998, Numen hráli koncerty pro prezentaci svého druhého alba "Numenclature". Jejich druhé album bylo přijata kladně specializovanými recenzenty.

Numen s využitím tohoto nového impulsu opět vstoupili do studia, aby realizovali svůj další hudební projekt a po pěti letech v roce 2019 Numen představili své třetí album "Cyclothymia". V roce 2019 Numen podepsali smlouvu s nahrávací značkou Mylodon Records. Album "Cyclothymia" představuje hudební dílo s nejtemnějším obsahem. Nejedná se o koncepční album, přestože se k němu přibližuje vlivem podobných námětů, do kterých se lidská bytost ponoří, když se pro ní život stává břemenem a mučením. Na rozdíl od toho existují i jiná méně idylická témata, jako je "Lady Of The Winds" nebo "A Cosmic Prayer", které vyzdvihují hodnotu malých věcí, které nás obklopují. Pouze první skladba "The Man With The X-Ray Eyes" je mimo tuto linii, jakoby se stala parodickým tématem, které kritizuje snadnost, se kterou lidská bytost posuzuje hodnoty.

Pokud se týče hudby, vokální partie jsou kombinovány v typickém lyrickém stylu Numen s dalšími instrumentálními pasážemi, které jsou inovativnější díky velkému bohatství tónového a harmonického uspořádání. Numen je skupina se silným vlivem neo prog. Jejich hudba je v podstatě melodická s mistrovským provedením nástrojů. Mají složitý styl založený na klasické hudbě krásně smíchaný s elektronickými nástroji a se solidním základem akustických nástrojů, čímž vytvářejí jedinečný zvuk. "Samsara" je ozdobou každé kolekce fanoušků prog rocku. Hudebně připomínají své krajany Galadriel.

Zpět
Členové:
César Alcaraz - Guitars, Vocals (1992-dosud)
Gaspar Martínez - Drums, Percussion (1992-dosud)
Víctor Arques - Bass (1992-dosud)
Manuel Mas - Keyboards (1992-dosud)
Marcos Beviá - Guitars, Keyboards, Vocals (2014-dosud)
Bývalí členové:
Antonio Valiente - Guitars (1992-2014)
Carlos Vte Mas Devesa - Saxophone, Vocals

Členové César Alcaraz
(přezdívka Brutoces Cesar)
(Narozen ***)
Vocals


César je španělský hudebník a zpěvák, která je členem kapel Numen a Mind’s Doors.
Členové Gaspar Martínez
(celým jménem Gaspar Martínez Muñoz)
(Narozen ***, Villena, Spain)
Drums, Percussion


Členové Víctor Arques
(Narozen ***)
BassČlenové Manuel Mas
(celým jménem Manuel Mas Devesa)
(Narozen 2. března 1972, Alicante, Spain)
Keyboards


Manuel Mas je skladatel, profesor skladby na Conservatorio Superior de Música v Alicante a doktor na University of Alicante pro vědu a vzdělávání.

Kapela Numen byla založena v roce 1992 jako kvarteto a mezi její zakládající členy patřil i Manuel. S kapelou spolupracuje s časovými pauzami kapely dodnes.

Celé jeho hudební vzdělávání proběhlo na Conservatorio Superior de Música "Oscar Esplá" v Alicante. Studoval kompozici pod vedením Joana Enrica Caneta, následně studoval u známého skladatele Amanda Blanquera. Vystudoval hru na klavír u Any María Florí, profesorky klavíru v Alicante, poté byl studentem vynikajících učitelů klavíru a skladby Jaime Mas Porcell a José María Mira Figueroa. Studium dokončil získáním ceny za mimořádnou harmonii a s čestným uznáním za tvorbu. Má také diplom z rozšířených studií na University of Alicante se svým výzkumem v oblasti aplikace nových technologií ve výuce skladby a získal doktorát s diplomovou prací "Didáctica de la Armonía: una propuesta de ensenanza basada en el aprendizaje significativo" (Didaktika harmonie: Návrh výuky založený na smysluplném učení).

V roce 2004 po odpovídající obhajobě se stal členem sboru pedagogů hudby, konzultantů pro valencijskou vládu pro speciální nadační fond Fundamentos de Composición. V letech 2004 až 2006 byl profesorem Základů kompozice na Conservatorio Profesional v Elche. Do roku 2016 působil také jako vedoucí profesor kompozice v servisní komisi na vyšší konzervatoři hudby "Óscar Esplá" v Alicante. V současné době (od září 2016) je profesorem kompozice na stejné konzervatoři.

Během své hudební kariéry Manuel nepřestal pracovat na nových skladbách pro různé formace, jako jsou "Hojas de Otono para Irene" (2015), práce pro impresionistické piano, symfonická báseň o bombovém útoku v Alicante v roce 1938 nebo o revidoval některých skladby pro klavír, jako například "Las alubias mágicas".
Členové Marcos Beviá
(celým jménem Marcus Baebius)
(Narozen ***)
Guitars, Keyboards, Vocals


Marcos je španělský hudebník a zpěvák, která je členem kapel Numen a Mind’s Doors.
Členové Antonio Valiente
(Narozen ***)
Guitars


Členové Carlos Vte Mas Devesa
(Narozen ***)
Saxophone, Vocals


Conservatorio Profesional de Música de Burgos - 15. září 2018 až do současnosti
Conservatorio Palencia - 15. září 2015 až 2018

Zpět
Studiové desky:
2019 Cyclothymia
2014 Numenclature
1998 Samsara
1995 Birth (demo)
Ostatní nahrávky:
2015 Numenclature. A Journey In Progressive


Skupina:
César Alcaraz - Vocals
Manuel Mas - Keyboards
Marcos Beviá - Lead Guitars
Víctor Arques - Bass
Gaspar Martínez - Drums and Percussion
Hosté:
Diskografie

Cyclothymia
Vyšlo 30. března 2019, Mylodon Records, MRV003 (Spain)

Seznam skladeb:
01. The Man With The X-Ray Eyes (6:34)
02. Some Faith (5:01)
03. A Cosmic Prayer (7:04)
04. Cyclothymia (14:30)
05. Lady Of The Winds (5:31)
06. Footprints (9:27)
Total Time: (48:07)

Mixed: Rafa Camisón (Estudio 79)
Mastered: Kadifornia Mastering
Artwork: Manny House

Skupina:
Víctor Arques - Bass, Vocals
Gaspar Martínez - Drums, Percussion
César Alcaraz - Vocals
Antonio Valiente - Electric Guitars
Manuel Mas - Keyboards, Additional Arrangements
Hosté:
Carlos Mas - Saxophone
Orlando Regidor - Percussion
Yolanda Pérez - Violoncello
Alejandro Moreno - Backing Vocals
Izaga Plata - Backing Vocals
Diskografie

Numenclature
Vyšlo 12.prosince 2014, self-released

Seznam skladeb:
01. Cold And Grey (10:31)
02. Drops Of Water (5:27)
03. Out Of The Earth 7:38)
04. Dumb Tongues (7:02)
05. Every Day Brings Something New (7:49)
06. Missing Your Love (5:49)
07. The Camel's Back (6:25)
08. She Lost The Track Of Time (7:21)
09. Remembrance (3:47)
Total Time: (53:34)


Skupina:
César Alcaraz - Vocals
Manuel Mas - Synthesizers
Gaspar Martínez - Drums and Percussion
Antonio Valiente - Electric, Acoustic and Spanish Guitars
Víctor Arques - Bass
Hosté:
Juan Carlos Aracil - Flute
Carlos Mas - Saxophone
Jesús Braceli - Slide Guitar
Pablo Segura - Violin
Aranza Aleman - Backing Vocals
Belén Alemany - Backing Vocals
Diskografie

Samsara
Vyšlo 24. června 1998, Sacramento, SMT 00498 (Spain)

Seznam skladeb:
01. Introitus (7:49)
02. Genesis (7:20)
03. Lady Time (5:38)
04. Walking On Garwigland (6:50)
05. Unlucky Orchid (7:49)
06. Psychodrama (10:18)
07. Running On Ice (2:33)
08. Only One Step From Your Wings (3:59)
09. Samsara's End (8:33)
Total Time (60:37)

Artwork: Pablo Auladell (Premio Nacional del Cómic 2016)

Skupina:
Víctor Arques - Bass, Vocals
Gaspar Martínez - Drums
Antonio Valiente - Guitars
Manuel Más - Keyboards
Gaspar Martínez - Vocals
Hosté:
Diskografie

Birth
Demo, vyšlo 1995,

Seznam skladeb:
01. Cold And Grey (8:48)
02. The Keys Of The Kingdom (6:03)
03. The Dumb Tongues Song (7:33)
04. Psychodrama (10:48)
Total Time: (33:12)

Recorded in April 1995 at Horizontes Musical Studios (Valencia)

Diskografie

Numenclature. A Journey In Progressive
DVD, vyšlo 2015, Limited Edition

Seznam skladeb:
Total Time: (00:00)

Documentary directed by Alejandro Moreno about prog rock in Spain through the production of the new Numen's album Numenclature.

Zpět

Při nahrávání dema 1995 - Manuel Mas Devesa, Victor A, Rigsby Rossiter a Gaspar Martínez Munoz
Gaspar Martínez Munoz, Rigsby Rossiter, Manuel Mas Devesa a Victor Arques


Manuel Mas Devesa, Brutoces Cesar, Carlos Vte Mas Devesa, Gaspar Martínez Munoz a Rigsby Rossiter.Zpět
Oficiální stránky:
https://www.numenmusic.com/
https://numenmusic.bandcamp.com/


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  5.12.2019 
Menu Poslední aktualizace: 5.12.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!