Moon Safari

 
 
 


 

Zpět
Moon Safari je progresivní rocková kapela pocházející ze švédského města Skelleftea. Tvoří ji pětice hudebníků ze Švédska, která svým posluchačům už nějakou tu dobu dělá radost svým "happy progem". Jejich diskografie není sice nijak obsáhlá, přesto v ní můžeme objevit zásadní desky, které by si správný fanoušek progresivní muziky neměl nechat ujít. Někdo může nabídnout, že jejich tvorba je až moc přeslazená, ale není to zrovna právě to, co tomuto žánru chybělo? Když se dílo dělá pořádně a máte vynikající muzikantské schopnosti, je z poloviny vyhráno. Pak záleží už jen na posluchačích, zda veselou, někdy až srdcervoucí formu progu přijmou či ne.

Jejich žánrem je převážně symfonický rock, i když jejich hudba obsahuje mnoho různých stylů. Společné charakteristiky jejich zvuku zahrnují složitou hlasovou harmonizaci, akustické nebo plynulé elektrické instrumentálky a všudypřítomné tónové struktury v hlavních i vedlejších partiích skladeb.

Moon Safari vznikli v roce 2003 a první sestavu tvořili klávesista a zpěvák Simon Akesson, kytarista a zpěvák Pette Sandström, baskytarista Johan Westerlund, kytarista Anthon Johansson a bubeník Tobias Lundgren a setrvali v ní až do roku 2005. Skupina vydala čtyři studiová alba, všechna byla zaznamenana a míchána skupinou a vyšla na jejich vlastním labelu Blomljud Records Inc.

Kapela v roce 2003 během mixingu prvního alba...

V roce 2003 jednoho temného únorového večera si udělali hudebníci patnácti minutovou zkoušku, což bylo vše, aby se cítili hřwjivě a letně. Takže následující měsíc vstoupili do místního nahrávacího studia v Skelleftea, na malém pobřežním úseku na severu Švédska, a začalo se rodit něco, z čeho se později stalo "A Doorway To Summer". Čtyř skladbové demo, které tam vzniklo, bylo zasláno Tomasi Bodinovi, klávesistovi z kapely The Flower Kings. Nahrávka si pak získala jeho uznání a pozornost, takže hudebníci se vydali ještě v roce 2003 na sever, aby se v létě 2003 mohlo namixovat a masterovat demo. Výsledek spolupráce vedl ke skvělým verzím "Doorway" a duvější "Lovely Raini", které potěšily obě strany a tehdy se tam rozhodlo, že se nahraje album a samotný Tomas Bodin se ujme role producenta.

Asi o dva roky později, kdy již měli mnohem více bohatých zkušeností, a po několika vyčerpávajících měsících nahrávání a spoustě zábavy, nahráli své první studiové dílo. Jejich první album "A Doorway To Summer" z roku 2005 produkoval Tomas Bodin, klávesista švédské progresivní rockové kapely The Flower Kings. Jejich první album evokuje témata léta, slunce a jedná se obecně o velmi uklidňující a nadějný koncept.

Na následujícím dvojalbu "Blomljud" (ve švédštině "Flower Sound"), vydaném v roce 2008, převládají motivy květin a přírody, ale nemalou roli zde hrají i sci-fi témata.


Další deska "The Lover End" přináší příběh bolestivého rozpadu s tematikou rodící se lásky, ilustrující a zdůrazňující emoce, které jsou obvykle spojeny s fázemi před, během a po ukončení romantického vztahu. Jejich EP "The Lover's End Pt. III: Skelleftea Serenade" z roku 2012 pokračuje v příběhu rozpadu popsaného v "The Lover's End", ale s dalším důrazem na silné pocity spojené s jeho rodným městem. Rovněž eozvíjí a opakuje témata z písní "The Lover's End Pt. I" a "The Lover's End Pt. II".

Další tentokrát živé album "The Gettysburg Address" vydané ještě v roce 2012 bylo dokonce zvoleno na internetových stránkách Progarchives nejlepší živou deskou všech dob! Nachází se na něm nahrávka představení v Gettysburgu, Pensylvánie, a obsahuje skladby z prvních tří studiových alb.

V prosinci 2010 zpěvák Steve Nardelli z kapely The Syn oznámil novou spolupráci se švédskou kapelou Moon Safari, kteří jsou známi pro jejich umělečtější rockový sound a pětihlasé vokály. Nahrávací sessions se uskutečnila v prosinci 2010 v jejich sídelním městě Skelleftea ve Švédsku. Deska pak měla vyjít v roce 2011. Členové Moon Safari ale uvedli v říjnu 2014, že "na projektu se stále pracuje vzhledem k pracovním zatížení obou stran, u Moon Safari kvůli živém hraní a nahrávání nového materiálu pouze v pracovní dny, Nardelli zase pracoval na svých mimohudebních projektech, takže scházel čas dát se dohromady a dokončit nahrávání. Takže až v roce 2016 vyšla další deska obnovených The Syn pod názvem "Trustworks". Steve Nardelli na albu překonal sám sebe nejen tím, že složil několik skvělých písniček, ale výběrem témat pro texty. Album je především o vzdoru proti přesile, které je postaveno na loajalitě, důvěře a úsilí. Produkce alba se ujal Jonas Reingold z The Flower Kings. Album začíná ve velmi mrazivém stylu, když úvodem zazní hlasy Olofa Palmeho a Inda Mahátma Gándhího, dvou velkých mužů míru, kteří byli zavražděni na veřejnosti. Tyto dva mluvené slovní výňatky od dvou ctihodných vizionářů shrnuje tématicky Steve Nardelli a jeho nový materiál vydaný pod hlavičkou The Syn, kde v 9 skladbách The Syn přijímají zvukovou a hudební podporu díky nadšenemu výkonu Moon Safari.

Jejich čtvrté studiové album "Himlabacken Vol. 1", což švédsky znamená "Heaven Hill", vyšlo v roce 2013, a pojednává o dětství členů kapely, dospívání a odpovědnosti z dospělosti.

V lednu 2014 kapela oznámila, že Tobias a jeho manželka očekávají dítě v době kolem koncertů Bajaprog a CTTE, takže se tentokrát nebude moci připojit ke skupině v Severní Americe. Zastoupil jej velmi dobrý přítel Mikael Israelsson - znám svoji vynikající bubenickou dráhou v Black Bonzo, který odehraje oba dva koncerty.

V sobotu 15. srpna 2015 Moon Safari potvrdili, že se v dubnu naštvaně rozloučili se spoluzakladatelem kapely bubeníkem Tobiasem Lundgrenem.

Dne 11. července 2017 Simon Akesson oznámil na Facebooku, že opouští kapelu. Osttaní členové k tomu uvedli: Toto rozhodnutí se nerodilo lehce, ale okolnosti v jeho životě v posledních pár letech, hlavně jeho problémy s alkoholem, kterého že se nyní snaží vážně zbavit, jej nechaly bez pomoci. Je to člověk, který vždycky dával 100% všemu, co dělal v hudbě, a protože se cítí, že tomu tak nyní není, je toto rozhodnutí o to smutnější, jak přesto logické. Potřebuje přestávku na nějakou dobu. Vrátit se může vždycky, aby se stal opět aktivním členem. Ale v tomto okamžiku všichni máme pocit, že jeho zdraví a pocit pohody je pro něj nejdůležitější věcí".

Zbývajících pět členů se nyní zaměří na dokončení desky "Himlabacken Vol. 2". Pokud jde o živé vystupování, musí kapela nejprve najít adekvátní náhradu u kláves.

Švédští progrockeři Moon Safari konečně oznámili vydání svého posledního alba "Himlabacken Vol. 2", který vyjde prostřednictvím vlastního Blomljud Records kapely 8. prosince (6. prosince prostřednictvím Marquee Inc. v Japonsku). Nové album následuje deset let po vydání svého předchůdce, uznávaného "Himlabacken Vol. 1", kterou vydali již v roce 2013.

"Trvalo nám to deset let z milionu různých důvodů," vysvětluje kapela. "Nebudeme vás nudit detaily. Řekněme, že pro kapelu, která oslavuje zázraky mládí jako my, by pro nás bylo nemožné udržet tempo, které jsme měli do roku 2014. Měli jsme mezi sebou čtyři děti, když "Himlabacken Vol. 1" vyšlo. Teď je to číslo 16. Sledování těchto dětí, jak se smějí, hrají si a žasnou nad jednoduchými věcmi v životě, je smyslem toho všeho, opravdu, a to nám zabralo hodně času. Správně".

"Ale ještě nejsme mrtví. Vracíme se s tím, o čem víme, že je to důstojné comebackové album, plné naší vlastní speciální značky symfonického rocku pěstovaného přes 20 let jako lék na dlouhé temné zimy v severním Švédsku, s těmi typickými vokály harmonie inspirované skupinou, povznášející melodie a oduševnělé romantické texty, které naši fanoušci očekávají. Tentokrát v kontrastu s těžší, trochu temnější stránkou, která by mohla překvapit a doufejme, že nadchnout naše dlouholeté posluchače a také přinést nové. S přidáním bývalého bubeníka Black Bonzo Mikaela Israelssona do kapely jsme úplně předělali a posílili spodní část našeho zvuku, zpřísnili ho a ten posun v postoji je cítit v celém našem aranžmá. Vítejte zpět na Heaven Hill, drazí přátelé. Doufáme, že si jízdu užijete."

Mikael Israelsson se připojuje k Simonovi Åkessonovi (hlavní a doprovodný zpěv, klavír, varhany, moog), Pontusovi Åkessonovi (hlavní a doprovodný zpěv, elektrická a akustická kytara), Sebastianu Åkessonovi (doprovodné vokály, různé klávesy, perkuse) a Johanu Westerlundovi (hlavní a doprovodné). zpěv, baskytara), zatímco saxofonista Jamison Smeltz hostuje na "Forever, For You". Album "Himlabacken Vol. 2" bylo nahráno v Kulturföreningen Mullberget ve Skelleftea ve Švédsku a smícháno a masterováno Richem Mouserem v Mouse House Studio v Los Angeles, Kalifornie.

Hudební styl Moon Safari je charakterizován symfonickým rockovým zvukem s pětihlasými vokálními harmoniemi, něco, s čím se skupina nejprve potýkala, dokud Simon nenaučil kapelu, jak to správně realizovat, jak má každý zpívar. Rundgren později řekl, že harmonie se brzy stala druhou povahou. Simon Akesson a Petter Sandström každý z nich zpívá sólově, přičemž oba jejich hlasy často poskytují sólově vokální melodie. Nicméně všech šest členů přispívá k hlasovému aspektu jejich hudby. Mnoho z jejich melodií je zpíváno jako plné vokální harmonie, a mnoho jejich písní má a capella části. Hlavně klávesy tvoří většinu jejich hudby, s menšími klávesovými mezihrami, které se často vyskytují pouze v konkrétních částech jejich písní. Lze v nich objevit vlivy jako The Beatles a vynikajících progresivních rockových kapele Genesis, Marillion, IQ a Yes.

Zpět
Členové:
Petter Sandström - Acoustic Guitars, Vocals, Harmonica (2003-present)
Johan Westerlund - Bass, Backing Vocals (2003-present)
Pontus Åkesson - Electric Guitars, Vocals (2005-present)
Sebastian Åkesson - Keyboards, Guitars, Backing Vocals (2008-present)
Mikael Israelsson - Drums, Percussion, Backing Vocals (2015-present)

Bývalí členové:
Simon Åkesson - Keyboards and Vocals (2003-present)
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Backing Vocals (2003-2015)
Anthon Johansson - Guitars, Backing Vocals (2003-2005)

Členové Petter Sandström
(Narozen 26. listopadu 1981)
Acoustic Guitars, Vocals, Harmonica (2003-present)


Petter je kytarista a zpěvák kapely Moon Safari.

Dne 14. listopadu 2012 vydal svoji první sólovou desku "The River st. Blues", kterou nahrál pod hlavičkou Petter Sandström & The Money ve složení Johan Westerlund, PA, Magnus Kärnebro, Tobias Lundgren, Lena-Olivia Andersson a Simon Akesson (vesměs spoluhráči z kapely).
Členové Johan "J-Bird" Westerlund
Bass, Backing Vocals (2003-present)

Členové Pontus Åkesson
Electric Guitars, Vocals (2005-present)

Členové Sebastian Åkesson
Keyboards, Guitars, Backing Vocals (2008-present)

Členové Mikael Israelsson
Drums, Percussion, Backing Vocals (2015-present)

Členové Simon Åkesson
(Narozen 6. května 1984)
Keyboards and Vocals (2003-present)


Členové Tobias Lundgren
Drums, Percussion, Backing Vocals (2003-2015)Zpět
Studiové desky:
2023 Himlabacken Vol. 2
2013 Himlabacken Vol. 1
2010 The Lover's End
2008 [blomljud]
2005 A Doorway To Summer
Živé nahrávky:
2014 Live In Mexico
2012 The Gettysburg Address

Singly:
2012 The Lover's End Pt. III: Trilogy (SP)
2012 The Lover's End Pt. III: Skellefteå Serenade (SP)


Skupina:
Simon Akesson - Lead Vocals, Grand Piano, Organ, Moog, Choral and Orchestral arrangements
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Backing Vocals
Petter Sandström - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Backing Vocals
Sebastian Akesson - Organ, Percussion, Backing Vocals
Johan Westerlund - Bass Guitars, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Himlabacken Vol. 2
Vyšlo 8. prosince 2023, Blomljud Records

Seznam skladeb:
01. 198X (Heaven Hill) ()
02. Between The Devil And Me ()
03. Emma, Come On ()
04. A Lifetime To Learn How To Love ()
05. Beyond The Blue ()
06. Blood Moon ()
07. Teen Angel Meets The Apocalypse ()
08. Forever, For You ()
09. Epilog ()
Total Time: (00:00)

Artwork: Obestämd Form with Harry Rundström (photo)

Skupina:
Simon Akesson - Lead Vocals, Grand Piano, Organ, Moog, Choral and Orchestral arrangements
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Backing Vocals
Petter Sandström - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Backing Vocals
Sebastian Akesson - Organ, Percussion, Backing Vocals
Johan Westerlund - Bass Guitars, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Himlabacken Vol. 1
Vyšlo 21. srpna 2013, Blomljud Records, BRCD006

Seznam skladeb:
01. Kids (2:07)
02. Too Young To Say Goodbye (6:28)
03. Mega Moon (8:21)
04. Barfly (4:47)
05. Red White Blues (5:08)
06. My Little Man (2:55)
07. Diamonds (6:42)
08. Sugar Band (9:37)
Total Time: (46:08)

Artwork: Obestämd Form with Harry Rundström (photo)

Skupina:
Simon Akesson - Lead Vocals, Grand Piano, Organ, Moog, Choral and Orchestral arrangements
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Backung Vocals
Petter Sandström - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Vocals
Sebastian Akesson - Keyboards, Percussion, Vocals
Johan Westerlund - Bass Guitars, Backung Vocals
Hosté:
Diskografie The Lover's End
Vyšlo 1. října 2010, Blomljud Records, BRCD003 / 2012, US

Seznam skladeb:
01. Lover's End Pt. 1 (6:42)
02. A Kid Called Panic (13:57)
03. Southern Belle (3:46)
04. The World's Best Dreamers (5:47)
05. New York City Summergirl (4:08)
06. Heartland (5:46)
07. Crossed The Rubicon (9:45)
08. Lover's End Pt. 2 (1:56)
Total Time: (51:51)47

Skupina:
Petter Sandström - Lead and Backing Vocals, 12-string and Electric Guitars, Sound Effects
Pontus Akesson - Acoustic Guitars (12-string and Nylon & Steel 6-string), Mandolin, Backing Vocals
Simon Akesson - Piano, Moog, Mellotron, Hammond organ, Piano Accordion, Sound Effects, Vocals, Choir Arrangements
Johan Westerlund - Bass, Backing Vocals
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Anthon Johansson (founding member) - Electric Guitars (07)
Andreas Persson - Percussion
Mona Falk - Cello (09)
Anders Pettersson - Pedal Steel Guitar
Mans Axelsson-Ljung - Violin, Fiddle
Diskografie [blomljud]
Vyšlo 3. ledna 2008, Blomljud Records, BRCD002
2012, US, Remastered by Jonas Reingold

Seznam skladeb:
CD1: Ka-on I
01. Constant Bloom (1:27)
02. Methuselah's Children (15:42)43
03. In The Countryside (5:42)43
04. Moonwalk (8:48)49
05. Bluebells (10:11)
06. The Ghost Of Flowers Past (9:46)47
Total Time: (51:39)
CD2: Ka-on II
01. Yasgur's Farm (8:06) 02. Lady Of The Woodlands (3:36)37
03. A Tale Of Three And Tree (3:28)29
04. Other Half Of The Sky (31:44)
      i. Written In The Stars (6:28)
     ii. The Meaning Of Success (7:51)
    iii. Child Inside The Man (10:13)
    iv. After All (7:12)
05. To Sail Beyond The Sunset (5:18)

01. Constant Bloom 01:29 02. Methuselah's Children 15:41 03. In The Countryside 05:36 04. Moonwalk 08:54 05. Bluebells 10:18 06. The Ghost of Flowers Past 09:44 07. Yasgur's Farm 08:06 08. Lady of the Woodlands 03:37 09. A Tale of Three and Tree 03:25 10. Other Half of the Sky 31:36 11. To Sail Beyond the Sunset 05:10 Total Time: (50:09)

Artwork: Petter Sandström

Skupina:
Petter Sandström - Lead & Backing Vocals, Acoustic Guitars, Harmonica
Anthon Johansson - Electric, Slide and 6- & 12-string Acoustic Guitars, Backing Vocals, Percussions
Simon Akesson - Lead & Backing Vocals, Piano, Hammond, Moog, Mellotron, Choir Arrangements
Johan Westerlund - Bass, Backing Vocals
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Tomas Bodin - Moog & Mellotron & Synth Pads (01)
Anders Pettersson - Pedal Steel Guitar (03,05)
Simon Lundin - Djembe & Percussion (01,03,04)
Diskografie A Doorway To Summer
Vyšlo 1. října 2005, Blomljud Records, BRCD001,
2012, US, Remastered by Jonas Reingold

Seznam skladeb:
01. Doorway (11:34)
02. Dance Across The Ocean (7:26)
03. A Sun Of Your Own (9:19)
04. We Spin The World (24:52)
05. Beyond The Door (6:40)
Total Time: (59:57)

Co-producer, Mastering, Mixing: Tomas Bodin
Artwork: Petter SandströmSkupina:
Tobias Lundgren - Drums, Percussion, Vocals
Petter Sandström - Lead Vocals, Acoustic Guitars, Harmonica
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Vocals
Sebastian Akesson - Organ, Keyboards, Guitars, Vocals
Simon Akesson - Lead Vocals, Grand Piano, Organ, Moog, Mellotron, Keyboards, Choral and Orchestral arrangements
Johan Westerlund - Bass Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie Live In Mexico
Vyšlo 14. října 2014, Blomljud Records, BRCD006

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Too Young To Say Goodbye (7:42)
02. Heartland (6:15)
03. Barfly (5:05)
04. Mega Moon (8:50)
05. A Kid Called Panic (5:55)
Disc 2
06. Crossed The Rubicon (10:49)
07. Lover's End Pt. III - Skelleftea Serenade (24:55)
Total Time: (79:12)

Recorded live at the Baja Prog Festival at the Teatro del Estrado, Mexicali, Mexico
Mixed and mastered: Jonas Reingold

Skupina:
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Vocals
Sebastian Akesson - Organ, Mellotron, Percussion and Vocals
Simon Akesson - Lead Synthesizers, Grand Piano, Organ, Mellotron and Vocals
Tobias Lundgren - Drums, Percussion and Vocals
Petter Sandström - Acoustic Guitar and Vocals
Johan Westerlund - Bass Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie The Gettysburg Address
Vyšlo 1. března 2012, Blomljud Records, BRCD006

Seznam skladeb:
Disc 1
01. Moonwalk (11:38)39
02. Lover's End Pt. 1 (6:55)56
03. A Kid Called Panic (14:34)
04. Yasgur's Farm (8:44)45
05. The World's Best Dreamers (6:20)30
Total Time: (48:14)
Disc 2
06. Dance Across The Ocean (8:48)49
07. Heartland (6:04)05
08. New York City Summergirl (4:57)58
09. Other Half of The Sky (30:39)
Total Time: (50:30)Skupina:
Tobias Lundgren - Drums, Vocals
Petter Sandström - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Vocals
Sebastian Akesson - Organ, Percussion, Vocals
Simon Akesson - Lead Vocals, Grand Piano, Organ, Moog, Choral and Orchestral arrangements
Johan Westerlund - Bass Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie The Lover's End Pt. III: Trilogy
SP, vyšlo 1. září 2012, Blomljud Records, BRCD006

Seznam skladeb:
01. Lover's End Pt. III (24:20)
Total Time: (24:20)


Skupina:
Tobias Lundgren - Drums, Vocals
Petter Sandström - Lead Vocals, Acoustic Guitars
Pontus Akesson - Electric and Acoustic Guitars, Vocals
Sebastian Akesson - Organ, Percussion, Vocals
Simon Akesson - Lead Vocals, Grand Piano, Organ, Moog, Choral and Orchestral arrangements
Johan Westerlund - Bass Guitars, Vocals
Hosté:
Diskografie The Lover's End Pt. III: Skellefteå Serenade
SP, vyšlo 1. září 2012, Blomljud Records, BRCD006

Seznam skladeb:
01. Lover's End Pt. III: Skellefteå Serenade (24:21)
Total Time: (24:21)


Zpět

Zleva: Johan Westerlund, Pontus Akesson, Petter Sandström, Simon Äkesson, Sebastian Akesson a Tobias Lundgrun

2003
Tobias Lundgren, Johan Westerlund, Petter Sandström, XXX a Anthon Johansson


Line up Moon Safari (left to right): Pontus Akesson - lead guitars & backing vocals, Petter Sandström - acoustic guitar, lead and backing vocals, Johan Westerlund - bass, backing vocals, Simon Äkersson - keyboards, lead & backing vocals, Tobias Lundgrun - drums, backing vocals

Moon Safari (left to right) - Pontus Akesson: electric guitar, backing vocals / Petter Sandström: acoustic guitar, lead and backing vocals / Sebastian Äkesson: keyboard, backing vocals / Simon Äkesson: main keyboards, lead and backing vocals / Tobias Lundgrun: drums, backing vocals / Johan Westerlund: bass, backing vocals


Mikael Israelsson, Pontus Akesson, Sebastian Akesson, Petter Sandström a Johan Westerlund
Simon Akesson, Pontus Akesson, Sebastian Akesson, Johan Westerlund, Petter Sandström a Phideaux Xavier


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.moonsafari.se
http://moonsafari.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/moonsafariofficial/

https://itunes.apple.com/se/album/himlabacken-vol.-1/id69459
http://www.dprp.net/reviews/200816.php

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  27.10.2018 
Menu Poslední aktualizace: 1.9.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©