METHODICA

Zpět
METHODICA je progresivní/heavy metalová kapela, která vznikla v italské v San Martino Buon Albergo, 10 km od Verony, v roce 1995. Můžeme je definovat jako hard-rock/metal-progresivní kapelu inspirovanou počiny jako Dream Theatre, Flower Kings, Spock's Beard, Genesis a dalšími, ale se zcela originálním repertoárem zpívaným v angličtině.

V první sestavě se objevili Paolo "Pecchia" Pesavento na kytaru, Marco Piccoli na bicí, baskytarista Alessandro Brusco a Riccardo dal Zovo (Ciaba) na klávesy, všichni pocházející ze San Martino Buon Albergo a z jiných rockových metalových kapel. Jako většina začínajících kapel střídají na svých koncertech v repertoáru vlastní materiál s covery (Dream Theatre a dalších), aby měli naplněný repertoár vystoupení. Původní čtyřčlenná sestava byla spojena jejich vzájemnou touhou vytvářet odlišnou a jedinečnou hudbu nad rámec obvyklého hard rockového formátu, který se hrál a poslouchal kolem v té době. Kapela začala zkoušet a psát jako instrumentální čtyřčlenná tvorba a teprve později přibrali i zpěváka do sestavy.

V roce 1998 přichází nahrávka prvního dema, jednoduše nazvaného "Methodica" produkovaného samotnou kapelou. Obsahuje písně s anglickými i italskými texty, napsané všemi pěti hudebníky. Po několika letech práce došlo k umělecké pauze, která byla v různých okamžicích způsobena defekcí některých členů v sestavě, než byli nahrazeni jinými hudebníky. Marco Baschera se stal novým klávesovým hráčem, pak přišel nový zpěvák Massimo Piubelli. Nového kytaristu bylo těžší najít, přicházelo a odcházelo mnoho různých muzikantů.

V roce 2002 s novou sestavou kapela opět zahájila činnost a pracovali výhradně na skládání původních písní v angličtině. Po období zkoušení začínali znovu s koncerty v klubech a kluci hrali všechny nové písně. Ale 15. července 2004 měl bubeník Marco havárii na motorce s následnou amputaci levé nohy a práce musela být přerušeno. Během následujících měsíců, čekajících na Marcoův návrat, se vrhli na skládání nových písně. Všichni členové se jednomyslně rozhodli znovu hrát naživo až po jeho zotavení. Marco s houževnatostí a pomocí speciální protézy, po pouhém roce byl schopen znovu hrát, a tak kapela mohla pokračovat v cestě k vytouženému cíli.

V roce 2005 je pro propagaci v klubech nahráno bezejmenné čtyřpísňové EP demo. V září 2006 došlo k další změně v sestavě. Marco Ciscato se stal novým kytaristou a rychle se přizpůsobil zbytku kapely. V roce 2007 znovu po období zkoušení započala již poněkolikáté živá aktivita kapely. Po několika změnách hudebníků a úpravy sestavy se v roce 2007 zúčastnili a podařilo se jim překonat i první předběžná kola rockové soutěže "Rock contest di Grancona - Artisti No Llimits Countdown", ve které nakonec obsadili druhé místo. V tomto období se také kapela konečně ustálila ve své stabilní sestavě Alessandro Brusco na basu, Marco Baschera na klávesy, Marco Ciscato na kytary, Marco Piccoli na bicí a zpěvák Massimo Piubelli. Dne 2. června 2007 opět v rámci soutěže "Rock Contest 2007" získali cenu za "Nejlepší instrumentální výkon". V červenci pak byli vybráni do soutěže Verona Rock 2007 Edition a 17. července vystoupili v Caprino Veronese jako součást Deltaland spolu se třemi dalšími soutěžními skupinami.

Dne 18. listopadu 2007 se účastnili výběrové soutěže "Bande Sonore" pořádané LAMS ve Veroně. Doputovali až do finále soutěže, která se konala v červnu 2008 v Piazza Bra ve Veroně, kde získali cenu kritiků za "originální hudební kategorii nad 22".

Ve spojení s "Bande Sonore" začala skupina v prosinci 2007 nahrávat první skutečné studiové album v Opal Arts Studio od Fabia Serry. Cesta k jejich studiovému debutovému albu "Search For Reflections" byla dlouhá a obtížná, ale nahrávka konečně spatřila světlo světa v březnu 2009. Práce trvaly téměř rok a na konci roku 2008, po dokončení nahrávání a masteringu ve Sterling Sound Studios v New Yorku bylo album připraveno k vydání. Obsahovalo 7 písní, z nichž 6 dosáhlo délky 8 minut. Některé labely se o nahrávku zajímaly a v březnu 2009 se Methodica konečně dostala do popředí hudebního vydavatelství Underground Symphony, která podepsala smlouvu s Methodica a zpřístupnila jejich debutové album široké veřejnosti. Dostala se tak do společnosti kapel Arthemis, Labyrinth a Skylark.

Album vydané v září 2009 za několik měsíců získalo vynikající recenze z mnoha specializovaných webů jako Rock Rebel Magazin, Metallus, Eutk/Metal, Metalinside, Unprogged, Metallo Italiano, Truemetal a dalších a hudebních časopisů Rockerilla, Metal Maniac, Classix! a Rock Hard.

Po vydání alba vystupovala skupina na mnoha propagačních koncertech, v oblasti Verony i mimo ni. Připomenout lze mimo jiné účast v prosinci 2009 vystoupením na veronesském "Italy in Progress Tour 2009" s Twinspirits a Ytsejam KR a v červnu 2010 pak vystoupení na akci "Musica Diversa – Omaggio a Demetrio Stratos" v Cento (FE), na "Exprog" v Mogliano Veneto, kde také vystoupili Moongarden a Marillion. Kapela také v červnu představila album na Fnac ve Veroně s polo-akustickou sadou, kterou velké publikum ocenilo.

V roce 2011 se kapela pustila do nového letního turné, na kterém si Methodica zahajovala koncert se Skunk Anansie na "Pistoia Blues 2011". Kapela kromě toho vystoupila na "Vallemaggia Magic Blues" ve Švýcarsku jako zahajovací akt pro Uriah Heep, na "Play Art Festival" v Arezzo, na "Metarock 2011" v Pise a na "2 Days Prog" ve Veruno (Novara) vedle kapel Riverside a Anathema.

Během turné 2011 vyšlo druhé oficiální video "The Marble Column" publikováno online v režii Valentina Fusa. Ve stejném období se kvintet podílel na tributním albu Doors "Waiting For The Moon" labelu Azzurra Music, kde představili svou vlastní verzi písně "Light My Fire". "Požádali nás, abychom se účastnili CD pocty Doors k 40. výročí úmrtí Jima Morrisona, a my jsme s nadšením přijali..." říká Massimo Piubelli, vokalista a autor kapely. "Zvolilil jsme "Light My Fire", což se nám zdálo jako píseň, která se nejvíce hodila k nové interpretaci ve stylu Methodica a výsledek nás natolik nadchl, že jsme se rozhodli vydat píseň také jako singl s přidáním nevydaného materiálu a nových verzí našich písní, jako dárek pro naše fanoušky a možnost poznat Methodica i těm, kteří dosud neposlouchali naši hudbu".

V červenci 2012 Methodica vydala EP "Light My Fire", kde se kromě klasických Doors objevily i písně "Neon" a "The Marble Column" v jednotlivých edičních verzích, dříve k dispozici pouze online, dále oficiální video "Light My Fire", opět režírované Valentinem Fusou a dosud nevydaná "Knast", z netrpělivě očekávaného nového alba naplánovaného na rok 2013. Kapela představila nový singl na volné show v divadle Astra v San Giovanni Lupatoto (VR) dne 26. října 2012 v rámci recenze "Sound Progressions".

V roce 2012 vystoupili na "Garden Prog Festival 2012", kde zahajovali vystoupení Pendragon. V roce 2013 došlo rovněž ke změně v sestavě, když Marco Piccoli nahradil jejich odcházejícího basistu Alessandra Brusco.

Nové album "The Silence Of Wisdom" vychází v roce 2015 u Vrec/Audioglobe.

Dne 28. června 2016 kapela zveřejnila další své video k písni "Only Blue", které již tradičně režíroval Valentino Fuso. Video je o schopnosti opustit minulost a uvědomit si, že to, co nebylo možné změnit, může přesto pokračovat. Video se odehrává na dualitě mezi minulostí (postava oblečená v bílém) na nemocničním lůžku a přítomností (postava oblečená v černé barvě) sledující minulost, která ji nedokáže opustit. Vstoupí do své minulosti, kde protagonista konečně najde podněty a motivace, představované řekou a jejím prouděním, aby se smířili.

V roce 2015 kapela vystoupila na Pistoia Blues 2015, kde zahajovala vystoupebí před kapelami Queensrÿche a Dream Theater. V roce 2016 a 2017 se další turné realizovaly s podporou kapely Queensrÿche, v následujícím roce 2018 pak byli Methodica viděni spolu s další progresivní legendou Fates Warning.

Italští prog metallers Methodica vydávají své nové album 2. října 2020 pod názvem "Clockworks". Nahrávalo se v Industrial Studio Recording a přispěli k němu i speciální hosté jako je zpěvák Edoardo Borrello ze spřátelené kapely Krashah nebo Todd La Torre, zpěvák kapely Queensrÿche.

Tento kvintet vydal 6. června 2020 video pro zbrusu novou skladbu "A Trick", která je převzata z nadcházejícího alba. Video s touto skladbou získalo během června přes 40,000 shlédnutí na YouTube. "Tato skladba představuje novou tvář metodiky: náš současný zvuk kombinuje silné riffy a rozpoznatelné vzdušné melodie s moderními elektronickými prvky", říká zpěvák Max Piubelli a dodává: "A Trik" představuje nový kurz Methodica a je dokonalou syntézou současného zvuku skupiny, kombinující výkonné riffy a vzletné melodie s novými a moderními elektronickými prvky, které jsme nikdy dříve tak intenzivně nepoužívali. Výsledkem této kombinace je skvělá kompoziční svěžest s velkou energii a eleganci z hlediska hudebního stylu, které předefinují nový hudební smět Methodica. Jsme velmi hrdí na tuto skladbu a na celé nové album, věříme, že se jedná o nejvíce inspirovaný a soustředěný záznam, který jsme dosud napsali. Nemůžeme se dočkat, až to všechno představíme na turné".

V červenci 2020 kapela zveřejnila z nové desky první skladbu "A Dystopian Tale" s videem zároveň, kde se představil i hostující zpěvák Queensrÿche Todd La Torre. "Skladba je o dystopické temné budoucnosti, kde stroje vládnou nad lidstvem," říká zpěvák Max Piubelli. "Je to jen představivost, ale můžete najít jasné spojení se současnou lidskou závislostí na technologiích. Požádali jsme Todda La Torreho během našeho evropského turné v roce 2017, když jsme doprovázeli Queensrÿche. A Toddův hlas byl přesně to, co nálada písně potřebovala. S nadšením přijal, a když jsme slyšeli jeho hlasové nahrávky, byli jsme naprosto ohromeni. Jsme velmi hrdí na to, čeho jsme dosáhli, doufám, že se vám bude líbit také."

Methodica vydala své třetí studiové album "Clockworks" dne 2. října 2020 a je k dispozici ve všech formátech. Progresivní metalová skupina také 7. září 2020 vydala třetí singl a videoklip k písni "Before The Wrath" z nového alba. Max Piubelli, zpěvák kapely, představi koncept písně: "Before The Wrath" vypráví o lidské krutosti a lhostejnosti, povzbuzené a povzbuzované dnešními masmédiemi - od sociálních médií po televizi - kde je snazší ničit než postavit, kde jedinou formou opozice je vědomí. Video od Mose’s Productions vychází z konceptu vyjádřeného písní, lidská lhostejnost, která často končí krutostí, při pohledu pouze na náš vlastní zájem".

Zpět
Členové:
Massimo Piubelli - Vocals
Marco Baschera - Keyboards
Marco Ciscato - Guitars
Paolo Iemmi - Bass (2013-present)
Marco Piccoli - Drums
Bývalí členové:
Alessandro Brusco - Bass


Členové Massimo Piubelli
(Narozen ***)
Vocals


Massimo, také Max, je italský hudebník a zpěvák. Je nejznámější jako sólový zpěvák progresivní rockové kapely Methodica. Byl také přizván jako sólový zpěvák k projektu Røsenkreütz.

Massimo získal i nové zkušenosti s kapelou Methodica ve svých interpretačních schopnostech, zejména poté, co na evropském turné vystupovali společně s kapelymi Queensrÿche a Fates Warning.

Členové Marco Baschera
(Narozen ***)
Keyboards


Marco je italský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je nejznámější jako člen kapely Methodica. Dříve spolupracoval i s kapelou Cryogenic.

Členové Marco Ciscato
(Narozen ***)
Guitars


Marco je italský hudebník, hráč na kytaru, hudební a zvukový designér, inženýr, producent a sólový kytarista a producent kapely Methodica. Od června 2012 je rovněž majitelem studia Industrial Recording Studio, Verona, Itálie. Spolupracoval také s kapelami Aphonic a Hypnotheticall (album "A Farewell To Gravity", 2013).

Jeho vášeň pro hudbu se zrodila díky lásce ke kytaře, touze experimentovat s různými zvukovými zážitky a hledání nové hudební emoce. Proto se dostal do kontaktu s elektronickým světem a pokouší se slučovat obě prostředí, virtuální i akustické do osobního stylu.

Začínal jako studiový kytarista v letech 1998 - 1999 v Havana Studio (Sergio Dall'Ora) v Peschiera del Garda. V období 1/2003 - 1/2005 pracoval jako producent u Saifam, Verona, Itálie. Poté pracoval v období 2/2009 - 1/2011 jako producent, zvukař a asistent zvuku v Sotto il Mare Recording Studios. Od roku 2007 je členem kapely Methodica.

Členové Paolo Iemmi
(Narozen ***)
Bass


Pablo je italský hudebník a hráč na byskytaru. Je nejznámější jako člen kapely Methodica.

Od roku 2000 také vystupoval jako sólový zpěvák a basista s kapelou Divisionband, což je tributní kapela skupiny Pink Floyd. Působil také v kapelách Big One (2009, live tribute Pink Floyd) a kapele od roku 2009 Astrolabio, která byla založena v roce 203 pod původním názvem Elettrosmog.


Členové Marco Piccoli
(Narozen 1977, Verona, Italy)
Drums


Marco Piccoli se narodil v rodině hudebníků a díky svému bratru Morenovi (klavírista, skladatel a hudebník) poslouchal různé hudební žánry a hudebníky jako Matt Bianco, Genesis, Chick Corea, Electric Band, Emerson Lake & Palmer. Ještě v době dospívání našel zálibu v objevování kapel hard rockové hudby jako Bon Jovi, Guns'n'Roses, Aerosmith, Metallica, Dream Theatre. To byl jeho počátek cesty jako hudebníka, který se učil jako samouk při objevování světa rytmů a učil se bubnovat za pomocí první bicí soupravy.

Začínal hraním v několika kapelách, hrával naživo na mnoha místních pódiích a divadlech. Vášeň pro hudbu byla tak silná, že Marco dokázal čelit a překonat i hroznou dopravní nehodu z 15. července 2004, po níž mu byla amputována levá noha. Marco s houževnatostí a pomocí speciální protézy, po pouhém roce byl schopen znovu hrát, a kapela mohla pokračovat v jejich aktivitách.

V roce 2009 konečně našel v Methodica správnou sestavu pro hudební vyjádření v celé své kráse.

Zpět
Studiové desky:
2020 Clockworks
2015 The Silence Of Wisdom
2012 Light My Fire (EP)
2009 Searching For Reflections

Singly:
2020 A Dystopian Tale (SP)
2020 A Trick (SP)
2016 The Angel Lies Dying (SP)
2011 The Marble Column (SP)


Skupina:
Marco Ciscato - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Synth, Programmed
Massimo Piubelli - Vocals, Keyboards [Additional]
Paolo Iemmi - Bass
Marco Piccoli - Drums
Marco Baschera - Keyboards, Guitar [Additional]
Hosté:
Edoardo Borrello - Vocals (Krashah)
Todd La Torre - Vocals (Queensrÿche)
Diskografie Clockworks
Vyšlo 2. října 2020, digital

Seznam skladeb:
01. A Trick (7:44)
02. When I Fell Out Of The Sky (7:06)
03. The Door To You (7:41)
04. Shooting Stars (3:33)
05. A Dystopian Tale (feat. Todd La Torre) (4:43)
06. 1994 (8:39)
07. Before The Wrath (8:54)
08. Cold Sun (6:24)
09. Wreckage (5:06)
10. Nail In My Hand (Redubmix) (5:18)
Total Time: (00:00)

Recorded and mixed at Industrial Studio Written: Methodica
Produced: Marco Ciscato
Mastered at Systematic Productions
Artwork: AP Design
Todd La Torre appears courtesy of Century Media Records

Skupina:
Marco Ciscato - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Synth, Programmed
Massimo Piubelli - Vocals, Keyboards [Additional]
Paolo Iemmi - Bass
Marco Piccoli - Drums
Marco Baschera - Keyboards, Guitar [Additional]
Hosté:
Marta Cicogna - (Vocals [Growl] (02)
Gianluigi Scamperle "Per Le" - Acoustic Guitar (04)
Diskografie The Silence Of Wisdom
Vyšlo 2015, VREC, VREC 168.1 (Italy)

Seznam skladeb:
01. Ukiyo-E: Intro (Music: Piubelli) (2:28)
02. The Angel Lies Dying (Lyrics: Piubelli/Music: Baschera, Ciscato) (6:43)
03. J. (L: Piubelli/M: Baschera, Ciscato) (7:47)
04. Only Blue (L: Piubelli/M: Ciscato, Piubelli) (6:42)
05. Caged (L: Piubelli/M: Ciscato, Iemmi, M: [Part IV] Piccoli) (13:46)
      i. Consternation
     ii. Annihilation
    iii. Gravitation
     iv. Exaltation
06. The Lord Of Empty Spaces (L: Piubelli/M: Baschera, Piubelli) (10:40)
07. Destruction Of Idols (L: Piubelli/M: Ciscato, Iemmi) (6:08)
08. Ukiyo-E (L: Piubelli/M: Baschera, Ciscato, Piubelli, Iemmi) (7:47)

Bonus Track
09. Firth Of Fifth (cover Genesis) (7:46)
¨ Total Time: (00:00)

Lyrics: Massimo Piubelli (02-08)
Songwriter: Methodica (01-08), Moreno Piccoli (05.iv)
Producer: Marco Ciscato, Methodica
Recorded: Marco Ciscato at Industrial Studio
Mixed: Marco Ciscato & Methodica Industrial Studio
Mastered At – Creative Mastering
Management: Davvero Comunicazione
Design Concept [Artowrk Concept]: AP Design, Alessandro Palvarini

Skupina:
Massimo Piubelli - Vocals
Marco Baschera - Keyboards
Marco Ciscato - Guitars
Alessandro Brusco - Bass
Marco Piccoli - Drums
Hosté:
Diskografie Light My Fire
EP, vyšlo 2012, VREC, VREC073 (Italy)

Seznam skladeb:
01. Light My Fire (Radio Edit) (4:09)
02. Neon (Radio Edit) (4:28)
03. The Marble Column (Radio Edit) (4:03)
04. Knast (6:13)
05. Light My Fire (Extended Version) (4:49)
Video Light My Fire (Video) (5:10)
Total Time: (53:34)

"Knast" previously unreleased
Tracks 01,04,05,06 recorded and mixed at Industrial Studio (Verona)
Track 02, 03 recorded and mixed at Opal Arts Studio (Verona)

Written: Morrison & Densmore (01,05,06), Baschera & Piubelli (02,03,04), Manzarek & Krieger (01,05,06) Arranged [Rearranged]: Methodica (01,05,06)
Management [Press Agency]: Davvero Comunicazione
Mastered: UE Nastasi at Sterling Sound
Producer: Fabio Serra (tracks: 2, 3), Methodica (tracks: 1, 4, 5, 6), Methodica (tracks: 2, 3)
Recorded, Mixed: Fabio Serra at Industrial Studio (02,03), Marco Ciscato at Opal Arts Studio (01,04,05,06)
Film Director ["Light My Fire"]: Valentina Fusa
Artwork: Marco Baschera, Massimo Piubelli

Skupina:
Alessandro Brusco - Bass
Marco Piccoli - Drums
Marco Ciscato - Guitars
Marco Baschera - Keyboards
Massimo Piubelli - Vocals
Hosté:
Fabio Serra - Keyboards, Guitars
Ivan Caburlon - Flamenco Guitar (01,04)
Moreno Piccoli - Piano, Keyboards (03)
Angela Merlin - Vocals (03)
Massimo Tomiet - Speech [Croatian] (05)
Diskografie Searching For Reflections
Vyšlo 2009, Underground Symphony, US CD-113 (Italy)

Seznam skladeb:
01. Neon (8:44)
02. Ghosts (11:18)
03. Heavenland (Marble Column Pt. I) (2:52)
04. The Marble Column (12:09)
05. Nail In My Hand (12:48)
06. Presentiments (11:20)
     1. Certainties And Doubt
     2. The Stranger
     3. Vs. All
07. Machine (12:19)
Total Time (00:24)

Bonus Track:
08. Neon (Bonus Track) (Radio Edit) (4:28)

Songwriter: Marco Baschera (01,02,04-07), Massimo Piubelli, Moreno Piccoli (03)
Recorded:Fabio Serraat at Opal Arts Studios, Verona
Additional guitars recorded at Sotto Il Mare Studio, Verona
Keyboards pre-production at Sausages Studio, Verona
Producer: Fabio Serra, Methodica
Mixed: Fabio Serra at Opal Arts Studio
Mastered: UE Nastasi at Sterling Sound


Skupina:
Marco Ciscato - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Synth, Programmed
Massimo Piubelli - Vocals, Keyboards [Additional]
Paolo Iemmi - Bass
Marco Piccoli - Drums
Marco Baschera - Keyboards, Guitar [Additional]
Hosté:
Todd La Torre - Vocals
Diskografie A Dystopian Tale
Vyšlo 10. července 2020,

Seznam skladeb:
01. A Dystopian Tale (4:43)
Total Time: (4:43)Skupina:
Marco Ciscato - Lead Guitar, Rhythm Guitar, Synth, Programmed
Massimo Piubelli - Vocals, Keyboards [Additional]
Paolo Iemmi - Bass
Marco Piccoli - Drums
Marco Baschera - Keyboards, Guitar [Additional]
Hosté:
Diskografie A Trick
Vyšlo 5. června 2020,

Seznam skladeb:
01. ATrick (4:47)
Total Time: (4:47)


Skupina:
Hosté:
Diskografie The Angel Lies Dying
Vyšlo 2016,

Seznam skladeb:
01. The Angel Lies Dying (single edit)
02. The Angel Lies Dying (acoustic version)
03. J. (acoustic version)
04. The Angel Lies Dying (album version)
Total Time: (00:00)

Cover Art: "Prevailed (Wounded Angel)" by Steven DaLuz

Skupina:
Alessandro Brisco - Bass
Marco Baschera - Keyboards
Marco Ciscato - Guitars
Marco Piccoli - Drums
Massimo Piubelli - Vocals
Hosté:
Diskografie The Marble Column
Vyšlo 2011, VREC (USA)

Seznam skladeb:
01. The Marble Column (Radio Edit) (4:01)
02. Light My Fire (The Doors cover) (4:49)
Total Time: (8:50)


Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
https://www.methodicaofficial.com/
https://methodica.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/methodica.music/Nahoru ProgressRock
Made by 
©  28.8.2020 
Menu Poslední aktualizace: 31.1.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!