maudlin of the Well - progressrock.cz

                                     

Zpět

maudlin of the Well (zkráceně jako motW, psáno takto záměrně) je avantgardní metalová kapela, která byla založena v roce 1996 v Amherst, Massachusetts, United States. Jejich hudba obsahuje prvky z mnoha různých žánrů, včetně jazzu, progresivního rocku, psychedelického rocku, post rocku, art rocku, progresivního metalu, doom metalu, death metalu a gothic metalu, stejně jako komorní hudby, ambientní a elektronické hudby, dalo by se říci Opeth posunutí na další úroveň. maudlin Of The Well vydala 3 studiová alba, než se v roce 2003 rozpadla. Po pětileté přestávce se kapela znovu spojila, aby nahrála své nejnovější album "Part The Second", které bylo financováno z darů fanoušků a vydáno online 14. května 2009 zdarma.

Hudba motW spojuje jazz, metal, avantgardu, post-rock a východní vlivy do jedinečné a další celosvětové kombinace. Většina hudby a textů kapely je založena na astrální projekci. Cílem maudlin Of The Well nikdy nebylo vytvářet hudbu, ale spíše přivést již existující hudbu z jiné roviny existence, jak uvádí Toby Driver v poznámkách k nahrávce, které jsou součástí znovu vydaných alb "Bath" a "Leaving Your Body". Toho bylo dosaženo praktikami jasného snění a astrální projekce. Ať už skupina dosáhla svého cíle, je spravedlivé říci, že rozhodně vytvořili jedny z nejoriginálnějších a nejsvětovějších hudebních skladeb vůbec.

Kapela měla celkem konzistentní základní sestavu, kterou tvořili Jason Byron, Greg Massi a Toby Driver. Během své kariéry se podle potřeby účastnily jakési "otočné dveře" hostujících členů a hudebníků. Všechna alba skupiny obsahují vokály a smyčcovou tvorbu od Mie Matsumiya, která se později objevila v dalším Driverově projektu s mnohem výraznějším vstupem, Kayo Dot.

Na podzim 1992 začala střední škola, kde se Toby seznámil s Jasonem Byronem ve školním autobusu, přestože vyrůstali přes ulici od sebe. Seděli vedle sebe v hodině povinného náboženství (jako katolík) a dělal problémy, takže byl přeřazen do jiné třídy náboženství, tam si sedl před Grega, který Tobymu neustále klepal na rameno, aby mohli pokecat o metalu. Tím začalo jejich přátelství.

V průběhu příštích pár let každý z nich dělal sólové domácí nahrávky. Tobyho první spolupráce s Gregem přišla v roce 1994 s písní "Uncovering The Gift". S Byronem pak měli malou spolupráci v podobě toho, že ve stejném roce přispěl skladbou pro jeho album "Twisted Christmas Tales" a Greg a Byron také udělali ve spolupráci EP během roku 1995. Samostatné sólové nahrávky pokračovaly, Tobyho projekt se jmenoval Spoonion, Byronův se jmenuje Buttkey a Gregův Baliset. V roce 1995 Toby spolu s Gregem založili kapelu Celestial Providence s Chrisem Korzinskim a Davidem Watersem, který je bratrem Jasona Bitnera. Celestial Providence je pravověrná astrální metalová kapela. Napsali nějaké písně a trochu zkoušeli, ale nikdy nenahrávali, ani nekoncertovali. Prostřednictvím Davea se Toby seznámil s Jasonem Bitnerem.

V té době Byron a Toby neustále poslouchali "Wildhoney" kapely Tiamat a pokoušeli se o astrální projekt. Kupovali si CD desítek kapel, o kterých nikdy neslyšeli, a na základě obalů alb nebo názvů písní dofali v naději, že naleznou něco podobného jako "Wildhoney". Dokonce ani ostatní alba Tiamat nebyla doopravdy srovnatelná. Hovořili o tom, jak schází hudba, kterou kupovali, tak si řekli, proč prostě neudělat vlastní, která by měla všechny prvky, které chtěli v kapele slyšet. Nahráli tedy demo "Through Languid Veins" s Gregem se 4 skladbami, kde je Greg původně zapsán pouze u kytarových sól. Název kapely vymašleli v Byronově suterénu ve věku 17 let. "Through Languid Veins" získalo jednu recenzi ve webzinu Inferno. Poslali asi 30 kopií demo svým přátelům a randomům na mailinglist My Dying Bride. O semestr později jsou na 4-skladbévém EP vytvořena nová dema, tentokrát s Jasonem Bitnerem, který se připojil s hrou na trubku, tento materiál byl později přepracován do EP "Begat Of The Haunted Oak: An Acorn".

Tehdy na Hampshire College potkali Andrewa Dicksona, Terrana Olsona, Joshe Seippa-Williamse a Sky Coopera. Andrew, Josh Toby hráli v kapele Captain Smiley. Hampshire mělo malé nahrávací studio, které mohly velké společnosti používat kdykoli, jen s omezeními. Andrew hrál na bicí v některé nové písně, která se dostala na "Begat Of The Haunted Oak...". Greg a Byron zaznamenali své party o víkendové návštěvě. NAkonec to považovali za hotové album a pokračovali ve svých nesoustředěných studiích. Greg dal na internet pár zvukových ukázek z "Begat...". Andreas Katsambas ze svého nově vytvořeného labelu The End Records nějak zaslechl jejich nahrávky a nabídk jim vydání alba, ale s podnínkou, aby všechno znovu nahráli. Pracovali na "Begat..." usilovně a nechtěli se k tomu vracet a začínat odznova, takže Tobyho v tuto chvíli úplně nenadchlo znovu nahrávat. Škola pokračuje a na "Begat..." se víceméně pozapomělo.

V tomto období Toby chvíli hrál v jazz/funk/fussion kapele s Andrewem, Terranem Olsonem, Jeffem Barnettem a Sky Cooperem a jmenovali se Ghost House. Hudební oddělení Hampshire pořádalo přehlídku pro nižší ročníky, Ghose House odehrálie set a Toby dával dohromady kapelu, aby zahrála "A Conception Pathetic", první živé ztělesnění motW, které Greg nemohl udělat kvůli své vlastní školní funkci. Skupinu tvořili Andrew Dickson, Terran Olson, Josh Seipp-Williams, Aaron Germain, Jeff Barnett a Toby. Možná tam byli i jiní, ale nějak byli pozapomenuti.

Toby se vrátil zpátky do studia Hampshire a nahrával s Andrewem, Gregem, Byronem, Jasonem a nyní Terranem a Sky nové album s názvem "Odes To Darksome Spring". To se ale také dokončilo a znovu odložilo. Následující rok, stále v Hampshire, nahráli "For My Wife" s několika dalšími party od Aarona Germaina a Scotta Paukera. Když se toto album připravovalo, seznímili se s Marii-Stellou Fountoulakis a domluvili se s ní, aby zazpívala v několika skladbách. Toby si nejasně vzpopmíná, že pršelo téměř po celou dobu, kdy se toto album nahrávalo, možná byl listopad nebo březen nebo jeden z těch odpornějších měsíců. Album bylo dokončeno a znovu odloženo.

Na začátku roku 1999 přišel Tobymu e-mail od Teda Tringa z Autumn Tears. Nedávno vytvořil label s názvem Dark Symphonies pro vydávání hudby Autumn Tears a měl zájem vydávat i další kapely. Nějak zaslechl dávno zapomenuté Tobyho zvukové soubory, které Greg zveřejnil online, a chtěl by z toho něco zveřejnit. Tyto věci k ničemu nevyužívali, tak si řekli "proč ne?" V tomto okamžiku vůbec neuvažovali o tom, že by motW někdy někam dokráčelo.

Ze tří alb, která jsou nyní označována za "dema", vybrali skladby a nechali je zremixovat Adamem Dutkiewiczem, který se později stal mega slavným v kapele Killswitch Engage. První album kapely je tedy sbírka demonahrávek, která vyšla v roce 1999 pod názvem "My Fruit Psychobells... A Seed Combustible", když většina členů kapely byla ještě studenty na New Hampshire College. Tento záznam lze považovat za kompilaci dřívějších nahrávek, přestože stojí samostatně jako studiový záznam.

Když vyšlo album "My Fruit Psychobells...", bylo to v době, kdy mnoho dalších kapel liberálně experimentovalo s metalovou formou. V roce 1999 se Norsko ocitlo v háji výrazných "podivností" jejich black metalových kořenů. Maudlin Of The Well pocházející z USA se nesou se v podobném duchu jako avantgarda norské scény: Ved Buens Ende, Beyond Dawn, Arcturus, In The Woods a dalších. Pochopit zvuk kapely je obtížné, zvláště když máte pocit, že i oni vlastně nevědí přesně, o co jde. Když si poslechnete maudlin Of The Well, vybaví se vám vše od My Dying Bride, Pink Floyd, Blue Oyster Cult, Coil a rané Anathemy, ale může se stát, že jsou inspirováni něčím úplně jiným, než naznačuje ten podivný hybrid. To, co tu máme, je odvážná skupina hudebníků, kteří se vydávají čelit výzvám. Hudba alba je velmi eklektická a čerpá vlivy z mnoha žánrů jak v metalovém žánru, tak i za hranicemi tohoto žánru. Death metal, melodický metal, psychadelický rock, avantgardní rock a dva growlující, čisté mužské a ženské vokály. Maudlin of the Well je typ kapely, kterou nemůžete doopravdy kategorizovat.

Ted jim nabídl šanci hrát na Milwaukee Metalfest v roce 2000, ale Andrew absolvoval školu o rok dříve a motW byla v podstatě mrtvá, bez ohledu na to, že "My Fruit Psychobells..." právě vyšlo. Od Andrewova odchodu nebyl téměř rok zpracován žádný nový materiál a všechno, co Toby vytvořil, se dostalo do dalších projektů ve škole. Přesto nechtěli Milwaukee Metalfest pominout, protože mnozí z nich se jej chtěli zúčastnit už roky. Toby znal Sama Guttermana ze třídy a jednoho dne si promluvili o jeho tričku Ulver. MotW sice odešli, ale příležitost hrát na Milwaukee Metalfest stále lákala. Sam projevil zájem pomáhat, zpočátku na kytaru. Dal Tobymu kazetu, kterou vytvořil z vlastní hudby žhavého black metalu. Toby byl naprosto ohromen nejen hudbou, ale i jeho bubnováním. Ukázalo se, že Sam je také bubeníkem na pásce, takže se k nim připojil pro účely několika festivalových koncertů, které Ted zařídil. Josh Seipp-Williams a Cas Lucas se připojili jako kytaristé, také na festivaly. Emily Eynon se také připojil na Milwaukee Metalfest.

V zásadě byla poslepovaná sestava na koncertem během pár týdnů. První tři profesionální koncerty MotW se odehrály na festivalech Worcester Metalfest, New Jersey Metalfest a Milwaukee Metalfest v roce 2000, ačkoli v Hampshire máme dvě neformální show mezi Worcester fest a Milwaukee Metalfest, kde zaskakovali Emma Walker a Emily Eynon. Vystoupení nedopadla dobře, vzhledem k tomu, že právě dali živou kapelu dohromady a má možná jednu zkoušku na každé představení z logistických důvodů, ale zvukaři projevili velkou neúctu, když se ukázalo, že zvukaři na Metalfests znají pouze sestavu kytara/basa/bicí/zpěv a to je vše. Jako by v životě nikdy neviděli lesní roh.

Každopádně po Milwaukee Metalfest skončila vysoká škola a Greg, Byron, Terran, Jason a Cas se všichni přestěhovali do Bostonu, aby byli blízkými přáteli a pokračovali v kapele kvůli nedostatku lepšího post-vysokoškolského plánu. Sam a Josh zůstávají mimo v západním Massachusetts, což bylo jen pár hodin cesty, ale motW byli v zásadě neaktivní měsíce, zatímco se snažili zvyknout na skutečný život. Toby však celou dobu skládal a nakonec se věci propojily natolik, že bylo možné nahrát alba "Bath" a "Leaving Your Body Map".


Hned na konci roku 2000 Toby se Samem začali předvádět nové nápady ve studiu Hampshire College. Nahráli kytaru a bicí na 3 písně a pak promovali, mezitím se Toby přestěhoval do Bostonu. Bez místního zkušebního prostoru využívali se Samem na zkoušení nového alba sklep Tobyho rodičů v Connecticutu. Cas se odstěhoval do Oaklandu těsně před tím, než vešli do studia, a nakonec byli prostřednictvím relativně dlouhého vztahu s kapelou připraveni nahrávat. Během procesu nahrávání se rozhodli hrát znovu živě, takže se připojoval i Nick Kyte, i když bohužel asi o měsíc později, než aby se mohl objevit na albu. Toby znal Nicka ze školy, žil ve Western Mass a pracoval v Hampshire poblíž poštovní místnosti, kde Toby pracoval. Povídali si a Nick mu pak poslal CD se svou kapelou The Year of Our Lord a koupil si ""My Fruit Psychobells...". Také Tobymu poslal dopis, ve kterém uvedl, že má zájem spolupracovat. Toby si to uchoval v paměti a zavolal mu téměř o 2 roky později v roce 2001, kdy se shodou okolností právě přestěhoval do Bostonu z Western Mass.

Kapela na avůj debut navázala rovnou dvěma alby (vyšly společně), která na sebe přímo navazují, a to "Bath" a "Leaving Your Body Map" byly vydány v roce 2003 a ukazují kapelu na vrcholu jejich tvůrčích sil. Obě desky nabízejí různorodou kombinaci prog-metalu a avantgardy s jazzovými mezihrami a světskou atmosférou.

Původně kratší "Bath/LYBM" se stalo dvojalbem, když Ted navrhl zahrnout některé starší písně spolu s novým materiálem. Ke vzniku alb Toby řekl: "Proces psaní byl nevinný, snový, jedinečný... procesy všech alb jsou opravdu jedinečné, proto mají za následek právě tuto práci. Je to reprezentace sebe sama v konkrétním čase. V tuto chvíli se zajímám o myšlenku "astrální knihovny" – extraplanárního místa, kde již existuje veškeré umění. Tím se z umělce stane jednoduše posel, který ve změněném stavu navštíví astrální knihovnu, něco si přečte, uvidí nebo naslouchá, a pak to přinese zpět a podá zprávu nebo ji interpretuje do světa - v zásadě novější věk. verson Múzy; dobrodružnější verze vidění".

"Přicházím s laděním kytary, které se mě opravdu zvláštním způsobem dotýká, a ladím k tomu i akustiku. Nechávám to tak u své postele a každou noc těsně před spaním trefím struny, aby to při usínání rezonovalo. Experiment nakonec opravdu funguje, "Interlude 4" je zcela vysněný. Písně v tomto ladění se objevují na dvojalbu v pořadí, v jakém byly napsány, aby ukazovaly vývoj od vědomé k nevědomé tvorbě. Byron v textech a poznámkách k nahrávce vymyslí hádanku, která bude odpovídat konceptu projektu - konceptu skutečné, skutečné Muse. "Interlude 4" je vrcholem hudby motW, je to konečný cíl toho, čeho se motW snaží dosáhnout od svého vzniku o 6 let dříve".

Album "Bath" je vytvořeno ze dvou extrémů, jemného, akustického vesmírného rocku s jemnými vokály a extrémního heavy metalu. Možná vám to připomene Opeth, ale motW to dělá způsobem, který nezní vyváženě a organizovaně. Například první skladba je skvělým 7-minutovým úvodem akustických kytar a prostorných textur. To se pak samozřejmě náhodně stočí do rychlé, těžké skladby s growlingovými vokály. Takže metaloví fanoušci, kteří nemají rádi space rock nebo akustickou práci, najdou pro sebe jen asi polovinu tohoto alba. A těm fanouškům, kteří milují svůj akustický a space rock, ale nenávidí extrémní metal, jejich zážitek z poslechu pravděpodobně zkazí zcela jistě těžké části tohoto alba.

Album "Leaving Your Body Map" je těžší a hrozivější než "Bath", které je spíše na měkké straně, ale obě dvě stále mají dobrou kombinaci těchto dvou stylů. Album začíná jejich ochrannými známkami měkčího stylu, díky kterému upadnete, vznášíte se, a během několika sekund vás složí k země, když začnou growling vokály s velmi pěknými měkkými rohy a hrou na kytaru, zatímco growlují, ale cesta ne tady nekončí. Přes vrchol začíná na několik sekund hrát rychlý death metal, ale stále za vším šílenstvím je nějaká měkká post-rocková kytara, jen aby skončila měkký a melodický plovoucí zvuk, jako na začátku. Většina písní přináší stejné pocity, což je velmi temné a depresivní a rozhněvané také pro většinu death metalových partů. Po téměř mistrovském dílu "Bath" toto album předčilo očekávání fanoušků. Poslední studiové album Maudlin of the Well spojilo oba styly, které spolu hrají ještě více, a ukázalo se, že je to snad jejich nejlepší album.

Na konci roku 2001 skupina začala pracovat na čtvrtém studiovém albu. Během této doby skupina ale ztratila několik dlouholetých členů, změnila vydavatelství a nakonec se rozešla. Toto čtvrté album vyšlo později v roce 2003 pod hlavičkou Kayo Dot pod názvem "Choirs Of The Eye".

Charismatický frontman Toby Driver po rozchodu tolik milované MAUDLIN OF THE WELL vytvořil v roce 2003 avantgardní hudební projekt KAYO DOT jako nové východisko pro svoji narůstající kreativitu. Multiinstrumentalista a zpěvák zůstává v této kapele jedinou absolutní konstantou, i když v rozsáhlé diskografii se často objevují lyrické příspěvky od jeho bývalého spoluhráče Jasona Byrona. V následujících 18 letech vydal KAYO DOT působivý počet celovečerních nahrávek, EP, splitů a živých nahrávek, které se vyznačují značnými stylovými rozdíly a širokou škálou instrumentace, která zahrnovala kytary, basu, bicí, vibrafon, housle, syntezátory, flétny, klarinety a saxofon. Zejména v progresivních kruzích se KAYO DOT stal pojmem a je podporován prestižními, dopředu myslícími festivaly, jako je Roadburn.

Label Dark Symphonies znovu vydal alba "Bath" a "Leaving Your Body Map" v roce 2006 a "My Fruit PsychoBells... Seed Combustible" v roce 2008, vše s bonusovými skladbami skládajícími se z prvních demosnímků.

Dne 20. června 2008 publikoval Toby Driver příspěvek na blogu s vysvětlením, že měl v mysli nevydaný materiál motW a zvažoval, že zkusí financovat komunitu, aby se to zhmotnilo jako volně dostupné digitální vydání. Driver zpochybnil, zda to lze provést s ohledem na vysoké výrobní náklady a mastering a relativně nejisté pokračování kapely. Fanoušek kapely Etienne Dubé později oznámil svůj projekt hraní online pokeru po celý následující měsíc ve snaze financovat nový materiál. Dubé zdokumentoval svůj postup na svém blogu a do konce července 2008 úspěšně získal 6 000 dolarů na projekt. Na stránce kapely MySpace dne 27. července 2008, stejně jako na Driverově blogu, bylo oznámeno, že Dubéův dar jim umožnil nahrát nové album v plné délce, zatímco další dary fanoušků by směřovaly k najímání hostujících hudebníků a případnému fyzickému vydání. Podle Drivera by za "100% původní materiál motW" mohly být v té době považovány pouze dvě písně, ale pracoval s "tuctem hodnotných fragmentů" a rozšířil by je, přičemž konečným výsledkem by podle Driverových slov byl „hybrid“ dvou různých období jeho kompoziční mysli".

Po pětileté přestávce nahrávání nového alba začalo 10. února 2009 a album s názvem "Part The Second" vyšlo nakonec v květnu 2009. Bylo k dispozici ke stažení zdarma v různých formátech na webových stránkách motW. Nové písně jako směs mnoha různých hudebních stylů sdílejí éterickou kvalitu s předchozími nahrávkami motW, ale jsou zřetelně jemnější než předchozí vydání skupiny a neobsahují žádné umrtvující growling, ale přesto dnes je jejich nejznámější a nejoceňovanější nahrávkou. Toto album představuje zcela nový MOTW, který ukazuje více orchestrální zvuk s velmi malým propojením s metalovými zvuky v jejich předchozích vydáních. Toto vydání přineslo kapele mnoho nových fanoušků a také mnohem větší uznání za jejich dřívější díla.

V roce 2012 byla celá diskografie kapely znovu vydána na CD prostřednictvím finského vydavatelství Blood Music včetně singlu "The Secret Song" a prvního vydání CD "Part The Second", stejně jako další malé série předchozích alb skupiny. Projekt od té doby zůstal neaktivní, s výjimkou reunionového show v srpnu 2015 v The Stone v New Yorku, kdy oznámil Greg Massi ve svém podcastu 2. ledna 2015 jako součást několikadenní oslavy kariéry Tobyho Drivera.


Kapela od té doby vystupovala sporadicky, ale většinou zůstala neaktivní. Přesto nejnovější album Kayo Dot "Moss Grew on the Swords and Plowshares Alike" z roku 2021 je maudlin of the Well albem se vším všudy, kromě jména, protože sestava na albu je téměř shodná s originální sestavou maudlin of the Well. Mimochodem deska je opravdu výborná.

V roce 2021 je 20. výročí přelomového dvojalba "Bath" a "Leaving Your Body Map" a 25. výročí založení kapely maudlin of the Well. Před pandemií v Kayo Dot diskutovali o několika výročních událostech, včetně koncertů a dokonce o novém albu. COVID tyto plány bohužel tlumil. Pandemie také pomohla zabránit tomu, aby se sestava "Blasphemy" dala dohromady a pracovala na čemkoli. Tento kosmický souběh okolností však vedl k příležitosti vytvořit skutečné originální výročí motW. Nové album Kayo Dot bylo vytvořeno stejným způsobem, kterým vyprodukovali úplně první kazetu motW "Through Languid Veins" v roce 1996. Nahrávalo se v Connecticutu s Jasonem Byronem a sólovou kytarou Grega Massiho, spolupracovníka z dob motW. Album sice vyšlo pod hlavičkou Kayo Dot, ale ruku v ruce s ním jde i původní duch motW.

Diskografie kapely je různorodá, i když dokonalým výchozím bodem je nejnovější "Part The Second", protože je k dispozici zdarma a mnohem přístupnější než jejich dřívější práce. "Leaving Your Body Map" přináší mnohem více prog-metalový přístup než jeho předchádce "Bath" a je mnohem vhodnější jako výchozí album pro poslech jejich dřívějších nahrávek. Je doporučeno pro fanoušky avantgardního a experimentálního metalu.

Maudlin of the Well byli jednou z nejskvělejších a nejtragičtěji přehlížených metalových skupin, jaké se kdy objeily. Udělali pouze tři alba, z nichž všechna jsou nyní poněkud obtížně dostupná, a proto se zdá, že brilantnost kapely zůstala většinou bez povšimnutí, a to i mezi vášnivými metalovými fanoušky. Není však vše ztraceno, neboť šílený, excentrický génius Tobyho Drivera a ostatních, kteří pokračovali pod jménem Kayo Dot, stále posouvá hranice hudby dál než kdykoli předtím.

Zpět
Členové:
Toby Driver - Guitars, Baritone Guitar, Bass, Cello, Keyboards, Percussion, Vocals
Jason Byron - Keyboards, Percussion, Vocals
Greg Massi - Guitars, Vocals
Josh Seipp-Williams - Guitars
Terran Olson - Flute, Clarinet, Alto & Baritone Saxophones, Piano, Keyboards, Organ, Synthesizers, Vocals (2001-present)
Sam Gutterman - Drums, Bass, Percussion, Guitar, Vocals (2001-present)
Bývalí členové:
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals (1996-2003)
Jason Bitner - Trumpet (1996-2003)
Nicholas Kyte - Bass (2001-2003)
Anna Wetherby - Viola (hosted, 2001-2003)
Andrew "D" Dickson - Drums (1996-1999)


1996-1999
My Fruit Psychobells... A Seed Combustible
2000
2001-2002
Bath
Leaving Your Body Map

Toby Driver - Vocals, Guitars, Baritone Guitar, Bass
Jason Bitner - Trumpet
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals
Andrew Dickson - Drums
Jason Bitner - Trumpet
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals
Toby Driver - vocals, guitars, baritone guitar, bass
Toby Driver - Vocals, Guitars, Baritone Guitar, Bass
Jason Bitner - Trumpet
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals
Anna Wetherby - Viola (hosted)
Jason Byron - Vocals, Keyboards
Josh Seipp-Williams - Guitars
Greg Massi - Guitars
Terran Olson - Flute, Alto & Baritone Saxophone, Piano, Organ, Synths
Sam Gutterman - Drums, Bass, Percussion
2003-2004
2005-2008
2009
Part The Second
disbanded
Toby Driver - Vocals, Guitars, Baritone Guitar, Bass
Josh Seipp-Williams - Guitars
Greg Massi - Guitars
Terran Olson - Flute, Alto & Baritone Saxophone, Piano, Organ, Synths
Sam Gutterman - Drums, Bass, Percussion
Toby Driver - Guitars, Bass, Vocals, Hand Claps
Sam Gutterman - Drums, Bass, Percussion, Hand Claps
Terran Olson - Flute, Clarinet, Alto & Baritone Saxophone, Piano, Organ, Synthesizers, Hand Claps
Greg Massi - Guitars
Josh Seipp-Williams - Guitars
2010-2014
2015-2017


disbanded
Toby Driver - Vocals, Guitars, Baritone Guitar, Bass
Josh Seipp-Williams - Guitars
Greg Massi - Guitars
Terran Olson - Flute, Alto & Baritone Saxophone, Piano, Organ, Synths
Sam Gutterman - Drums, Bass, Percussion
disbanded

Členové

(celým jménem Tobias Driver)
(také znám jako Alora Crucible)
(Narozen 29. září 1978, Meriden, New Haven County, Connecticut, United States)
Guitars, Baritone Guitar, Bass, Cello, Keyboards, Percussion, Vocals


Toby Driver je americký skladatel a multiinstrumentalista, který v současné době žije v v Brooklynu, New York, United States, jako nezávislý umělec i skladatel/interpret pro avantgardní kapelu Kayo Dot (2003-dosud). Toby hrával v Maudlin of the Well na basu, klavír, kytaru a zpíval. Spolupracoval i s řadou dalších kapel, včetně Asva (2011), Tartar Lamb (2006-2011), původně vytvořené pro hraní jeho vlastní skladby "Sixty Metonymies", Tartar Lamb II (2011-present), Oixisha (2020-present), Vaura (2012-2019), Snares of Sixes (2020-present). Hrával na pódiu například i se Secret Chiefs 3, Gregor Samsa, Piggy Black Cross, Bloodmist a Stern.

Během středoškolských let nahrál několik alb pod přezdívkou "Spoonion" pomocí magnetofonů a karaoke stroje. Později vydal své oblíbené kusy těchto alb online jako kompilace. Navštěvoval Hampshire College v Amherstu, MA, kde založil kapelu maudlin of the Well a kde nahráli své debutové album. Během této doby také studoval u skladatele a jazzové legendy Yusefa Lateefa.

Driver byl zakládajícím členem skupiny Maudlin of the Well v roce 1996. Rozešli se v roce 2003 a Driver ve stejném roce založil Kayo Dot, přičemž písně k tomu, co by bylo čtvrtým albem motW, použil pro první album Kayo Dot "Choirs Of The Eye". Kayo Dot od té doby zažil různé změny v sestavě, přičemž Driver zůstával klíčovým členem. V roce 2009 kvůli žádostem fanoušků a příspěvkům Driver spolu s Terranem Olsonem, který také stále hrál s Kayo Dot, reformovali maudlin of the Well, aby nahráli digitální album "Part The Second", a znovu se setkali s kytaristy Gregem Massim, Joshem Seippem-Williamsem a bubeníkem Sam Gutterman. Album obsahovalo pět nově vydaných skladeb, z nichž některé byly složeny, alespoň částečně, v počátcích kapely již v roce 1997, přičemž texty spolu napsali Jason Byron a Toby Driver.

Driver také vydal v roce 2005 sólové album "In the L..L..Library Loft" na etiketě Johna Zorna Tzadik Records. Bylo vydáno pod jeho jménem podle Tzadikových preferencí, ačkoli většina vlivu Kayo Dot se na něm stále objevuje. Objevil se jako hostující hudebník a/nebo zpěvák v několika dalších projektech. V roce 2007 také založil s Miou Matsumiya vedlejší projekt Tartar Lamb, který byl v roce 2010 rozšířen na Tartar Lamb II představující další členy Kayo Dot spolu se skladatelem a klarinetistou Jeremiah Cymermanem. V současné době nahrává a aktivně cestuje s Kayo Dot, a velmi příležitostně vystupuje s Tartar Lamb. Ve výjimečných případech hraje také živá vystoupení jako sólový akt s různými sestavami kapel.

Kromě toho od roku 2009 Driver pravidelně cestuje a nahrává jako basista kapely Trey Spruance, Secret Chiefs 3 (spin-off kapely Mr. Bungle), a objevuje se na jejich albu z roku 2013 "Book of Souls: Folio A". Driver také v současné době hraje na basu v experimentální metalové kapele Vaura, která vydala své debutové album "Selenelion" v roce 2012 prostřednictvím vydavatelství Wierd Records a druhé album "The Missing" v roce 2013 prostřednictvím Profound Lore Records.

V roce 2012 zahájil Driver kampaň kickstarter.com na financování nové skladby doprovázející taneční film. Složil soundtrack ke krátkému filmu "The Pod" (2013) režiséra Erica Pennycoffa a multimediálnímu projektu "Ichneumonidae" (2014), kde je skladba provedena malým souborem, který zahrnuje Secret Chiefs 3 a houslistu Estradasphere, Timba Harrise a perkusionistu Russella Greenberga, který se také objevil na albech Kayo Dot. Zvuková část "Ichneumonidae" byla dokončena, i když film, který ji doprovází, se stále chystá. Vydání filmu bylo očekávano na jaře 2014.

Jeho druhé sólové album "Madonnawhore" vyšlo v roce 2017, sám umělec jej popsal jako "skládanku výhradně z bezútěšných balad", živé album "Live at Roulette, March 2017", které dostalo ve stejném roce také limitované vydání.

Driver také nahrával s Asvou, Tuskem a Gregorem Samsou, remixoval pro Pyramids, Candiria a Bloody Panda, a pravidelně vystupuje po New Yorku s místními hudebníky.

Členové
(Narozen ***, United States)
Keyboards, Percussion, Vocals


Jason je americký hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám jako zakládající člen kapely Maudlin of the Well. Po jejím rozpadu přešel v roce 2003 do kapely Kayo Dot, kde působí dodnes.

Členové
(Narozen ***, United States)
Guitars, Vocals


Greg je americký hudebník a hráč na kytaru. Je znám jako zakládající člen kapely Maudlin of the Well (1996-2009). Po jejím rozpadu přešel v roce 2003 do kapely Kayo Dot (2003-dosud), kde působí dodnes.

Greg působil také v kapele Baliset, se kterou natočil EP "Exordium" (2013) a album "A Time For Rust" (2009). Od roku 2014 je také členem kapely Concilium, s níž natočil v roce 2015 "Demo" a EP album "No Sanctuary" v roce 2019.Členové

(Narozen ***, United States)
Guitars


Josh je americký hudebník a hráč na kytaru. Je znám ze svého působení v prog avant-garde kapele Maudlin Of The Well (2001-2009). V letech 2016-2017 rovněž působil v řadách kapely Alms.

Členové
(Narozen ***)
Flute, Clarinet, Alto & Baritone Saxophones, Piano, Keyboards, Organ, Synthesizers, Vocals


Terran je americký hudebník a hráč na klávesové a foukací nástroje. Je znám jako člen prog avant-garde kapely Maudlin Of The Well (2001-2003), kde hrál na flétnu, alto a baritone saxophon, piáno, varhany a syntezátory.

Po jejím rozpadu se stal členem návazné kapely Kayo Dot (2003-2013), kde hrál na dřevěné foukací nástroje a klávesy. Kromě toho Terran nahrával také s Autumn Tears, Tartar Lamb 2, Mairin a Baliset, pracoval jako skladatel s Ives Quartet a Quartet San Francisco, je absolventem pobočky Capsicum společnosti Immersion Composition Society. Spolupracoval s hudebníky jako jsou zpěvačka Janet Collard, Sonsherée Giles nebo Sebastian Grubb. Spolupracoval také na soundtracku "The Soul Broker" a představení videohry na Festival Stop Motion Montréal 2019. Jeho kompozice pro sbory a soubory jsou známé v New Yorku a jižní Kalifornii, rovněž tak i v oblasti San Franciska.

V roce 2018 působil jako člen kypely Vesper Moth, se kterou nahrál album "A Sea Become Winged" (jazz-fussion). V kapele se sešel s dalším bývalým členem Maudlin Of The Well, bubeníkem Samem Guttermanem, v jedné skladbě tam hostoval i kytarista Greg Mass.

Členové
(Narozen ***)
Drums, Bass, Percussion, Guitar, Vocals


Sam je americký hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámější jako člen prog avant-garde kapely Maudlin Of The Well (2001-2003). Po jejím rozpuštění přešel do kapely Kayo Dot (2003-2005).

Od roku 2018 pusobí pod přezdívkou "Maleus" jako bubeník v kapele Forlesen.

V roce 2018 působil jako člen kypely Vesper Moth, se kterou nahrál album "A Sea Become Winged". V kapele se sešel s dalším bývalým členem Maudlin Of The Well, klávesistou Terranem Olsonem, v jedné skladbě tam hostoval i kytarista Greg Mass.

Členové
(Narozena ***, Bronx, New York, United States)
Vocals


Maria-Stella je americká zpěvačka, je nejznámější jako členka a vokalistka kapely Maudlin Of The Well, s níž natočila její první tři studiové desky.

Poté co po rozpadu skupiny Maudlin Of The Well opustila kariéru zpěvačky, pracuje jako realitní agentka. Mezi oblíbené kratochvíle Maria-Stelly, zpěvačky a vychovatelky z New Yorku, patří hledání skrytých pamětihosností tohoto divokého a nádherného města.

Členové
(rodným jménem Glen Ellyn)
(Narozen ***, Illinois, United States)
Trumpet


Jason Bitner je autor a producent projektu, zvukový technik, nezávislý nahrávací distributor, který v současné době žije v Chicagu, Illinois. Pracuje také pro Traffic Entertainment Group - Somerville, MA, USA. Je rovněž znám jako člen kapely maudlin of the Well. Je spolutvůrcem Found Magazine, show-and-tell projektu oslavujícího nalezené noty, dopisy a další efeméry. Je redaktorem pořadu "“Cassette From My Ex: Stories and Soundtracks of Lost Loves" z My Ex, projektu vyprávění o lásce a mixtapech a producent dokumentárního filmu La Porte v Indianě podle stejnojmenné Bitnerovy knihy.

Bitnerova práce byla široce publikována a recenzována, byla uvedena v tištěných, webových, rozhlasových a televizních vystoupeních včetně The New York Times, The Chicago Tribune, The Boston Globe, National Public Radio, a The New Yorker.

Členové
(také Nick Kyte)
(Narozen 8. února 1977, Massachusetts, United States)
Bass


Nick je americký hudebník a hráč na basovou kytaru. Je nejznámější z působení v kapele Maudlin of the Well, po jejím rozpadu se objevil i v kapele Kayo Dot (2003-2006), s níž nahrál album "Choirs Of The Eye" (2003).

Jako kytarista působil i v kapele The Year of Our Lord, se kterou nahrál EP "The Frozen Divide" (1999) a album "The Year Of Our Lord" (2002).


Zpět
Studiové desky:
2009 Part The Second
2001 Leaving Your Body Map
2001 Bath
1999 My Fruit Psychobells... A Seed Combustible


Ostatní nahrávky (jako Kayo Dot):
2021 Moss Grew on the Swords and Plowshares Alike
2003 Choirs of the Eye

Demonahrávky:
1997 Odes To Darksome Spring
1997 Begat Of The Haunted Oak: An Acorn
1997 Sacred Spaces: Second demo, January 1997
1996 Through Languid Veins
1995 The Day That Knew No End / The Palace (SP)


Skupina:
Toby Driver - Guitars, Baritone Guitar, Bass, Vocals, Hand Claps
Sam Gutterman - Drums, Bass, Percussion, Hand Claps
Josh Seipp-Williams - Guitars
Terran Olson - Flute, Alto & Baritone Saxophones, Piano, Organ, Synthesizers, Hand Claps
Greg Massi - Guitars
Host:
Mia Matsumiya - Violin
Madeleine Craw - Cello
David Bodie - Orchestral Percussion, Hand Claps
Jim Fogarty - Hammond Elbow
Diskografie Part The Second
Vyšlo 14. března 2009,
2LP 2010, Antithetic Records, Anti-001 (US) remastered for vinyl
CD 2012, Blood Music, BLOOD-005 (Finland) limited edition

Seznam skladeb:
01. An Excerpt From 6,000,000,000,000 Miles Before The First, Or, Revisitation Of The Blue Ghost (1999-2009) (10:55)
02. Another Excerpt: Keep Light Near You, Even When Dying (1997-2009) (5:59)
03. Rose Quartz Turning To Glass (1997-2009) (7:30)
04. Clover Garland Island (2007-2009) (8:18)
05. Laboratories Of The Invisible World (Rollerskating The Cosmic Palmistric Postborder) (2005-2009) (11:50) Total Time: (44:32)

All music: maudlin of the Well
Lyrics: Jason Byron and Toby Driver
Recorded and Mixed by Jim Fogarty at Zing, Westfield MA, February - March 2009
Produced: Toby Driver
Mixing: Jim Fogarty
Mastered: Mell Dettmer at Sinister Kitchen, Seattle WA, April 2009
All Artwork: Toby Driver
Web design and dev: Sam Gutterman and Toby Driver

Skupina:
Toby Driver - Guitars, Bass, Cello, Keyboards, Percussion
Josh Seipp-Williams - Guitars
Greg Massi - Guitars
Jason Byron - Keyboards, Percussion, Vocals
Terran Olson - Keyboards, Clarinet, Flute, Percussion
Sam Gutterman - Drums, Percussion, Guitars
Jason Bitner - Trumpet
Hosté:
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals
Sky Cooper - Guitars (10)
Anna Wetherby - Viola
Diskografie Leaving Your Body Map
Vyšlo 7. srpna 2001, Dark Symphonies, Dark 13 (US)
CD 2005, Dark Symphonies, Dark 13 (US) +2 bonus tracks
CD 2012, Blood Music, BLOOD-004 (Finland) +1 bonus track

Seznam skladeb:
01. Stones of October's Sobbing (7:25)
02. Gleam In Ranks (4:16)
03. Bizarre Flowers / A Violent Mist (9:35)
04. (Interlude 3) (4:18)
05. A Curve That To An Angle Turn'd (8:22)
06. Sleep Is A Curse (5:37)
07. Riseth He, The Numberless 1 (4:18)
08. Riseth He, The Numberless 2 (5:12)
09. (Interlude 4) (5:10)
10. Monstrously Low Tide (6:47)
Total Time: (61:00)

Bonus tracks on 2005 Dark Symphonies reissue:
11. Secret Song (6:50)
12. The Painting Of Mu Principle (4:13)

Bonus track on 2012 Blood Music reissue:
11. Banquet Of Dis (8:48)

Recorded at Zing Recording Studios in Westfield, MA
Mastered at Peerless Mastering in Boston, MA
Engineering: Jim Fogarty
Mastering: Jeff Lipton
Artwork: Toby Driver
Together with "Bath", both albums include a combination of older demo material written as far back as 1997 in rearranged and re-orchestrated forms and new material.

Skupina:
Toby Driver - Guitars, Bass, Cello, Keyboards, Percussion
Greg Massi - Guitars
Jason Byron - Keyboards, Percussion, Vocals
Josh Seipp-Williams - Guitars
Jason Bitner - Trumpet
Terran Olson - Keyboards, Clarinet, Flute, Percussion
Sam Gutterman - Drums, Percussion, Guitars
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals
Hosté:
Sky Cooper - Guitar (10)
Anna Wetherby - Viola
Diskografie Bath
Vyšlo 7. srpna 2001, Dark Symphonies, Dark 12 (US)
CD 2006, Dark Symphonies, Dark 12 (US) remastered +3 bonus tracks
CD 2012, Blood Music, BLOOD-003 (Finland) +1 bonus track

Seznam skladeb:
01. The Blue Ghost / Shedding Qliphoth (7:57)
02. They Aren't All Beautiful (5:36)
03. Heaven And Weak (7:42)
04. (Interlude 1) (1:38)
05. The Ferryman (7:50)
06. Marid's Gift Of Art (3:41)
07. Girl Eith A Watering Can (8:44)
08. Birth Pains Of Astral Projection (10:34)
09. (Interlude 2) (2:12)
10. Geography (5:00)
Total Time: (60:54)

Bonus tracks on 2006 Dark Symphonies reissue:
11. The Ocean, The Kingdom And The Temptation (demo version) (12:27)
12. Uncovering The Gift (2:47)
13. The Horror Of Lunar's Retreat (2:45)

Bonus track on 2012 Blood Music reissue:
11. The Bleeding Month (6:07)

Recorded at Zing Recording Studios in Westfield, MA
Mastered at Peerless Mastering in Boston, MA
Engineering: Jim Fogarty
Mastering: Jeff Lipton
Artwork: Toby Driver
Together with "Leaving Your Body Map", both albums include a combination of older demo material written as far back as 1997 in rearranged and re-orchestrated forms and new material.

Skupina:
Toby Driver - Guitars, Bass, Keyboards, Clarinet, Vocals
Greg Massi - Lead Guitars
Jason Byron - Keyboards, Vocals
Andrew Dickson - Drums
Jason Bitner - Trumpet
Maria-Stella Fountoulakis - Vocals
Hosté:
Sky Cooper - Guitar Solo (03)
O.J. Mask - Guitars
Diskografie My Fruit Psychobells... A Seed Combustible
Vyšlo 1999, Dark Symphonies, Dark 6 (US)
CD 2007, Dark Symphonies, Dark 6 (US) remastered +2 bonus tracks
CD 2012, Blood Music, BLOOD-012 (Finland) +2 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Ferocious Heights (7:35)
02. A Conception Pathetic (7:03)
03. Undine And Underwater Flowers (8:46)
04. The Ocean, The Kingdom, And The Temptation (11:21)
05. Pondering A Wall (6:20)
06. Catharsis Of Sea-Sleep And Dreaming Shrines (9:33)
07. Blight Of River Systems (5:50)
08. (whispering) (instrumental) (1:55)
Total Time: (58:23)

Bonus tracks on 2007 & 2012 reissues:
09. Beauty (8:39)
10. The Crystal Margin (3:23)
Total Time (12:02)

Producer, Engineering: Toby Driver
Engineering: Josh Seipp-Williams
Mixing: Adam Dutkiewicz
Mastering: Ken Cmar
Artwork: Toby DriverSkupina:
Toby Driver – Guitars, Bass, Synths, Drums, Programming, All Vocals
Greg Massi - Guitar Solos (03,05,07)
Jason Byron - All Lyrics
Hosté:
Diskografie Moss Grew on the Swords and Plowshares Alike
Vyšlo 29. října 2021, Prophecy Productions

Seznam skladeb:
01. The Knight Errant ()
02. Brethren of the Cross ()
03. Void in Virgo (The Nature of Sacrifice) (9:10)
04. Spectrum of One Colour ()
05. Get Out of the Tower (7:05)
06. The Necklace (8:09)
07. Epipsychidion ()
Total Time: (00:00)

Recording and mixed: Toby Driver at Haunted Steps, Connecticut, USA
Mastering: Greg Obis at Chicago Mastering Services, Chicago, USA
Album Layout by Toby Driver
Toto album kapely Kayo Dot bylo nahráno s původní sestavou předchozí kapely Toby Drivera MAUDLIN OF THE WELL.

Skupina:
Toby Driver - Vocals, Guitars, Cello, Double Bass, Bells, Synthesizer, Tuba
Terran Olson - Flute, Clarinet, Alto Saxophone, Grand Piano, Hammond Organ, Rhodes Piano
Greg Massi - Vocals, Electric Guitar
Nicholas Kyte - Vocals, Bass Guitar
Sam Gutterman - Vocals, Drums, Percussion
Sam Minnich - French Horn
Benjie Messer - Trombone
Todd Neece - Recitation
Mia Matsumiya - Violin, Viola
Alex Nagle - Electric Guitar
Adam Scott - Trumpet
Hosté:
Diskografie Choirs Of The Eye
Vyšlo 21. října 2003, Tzadik Records

Seznam skladeb:
01. Marathon (10:14)
02. A Pitcher Of Summer (5:46)
03. The Manifold Curiosity (14:28)
04. Wayfarer (10:45)
05. The Antique (14:41)
Total Time: (55:59)

All songs written: Toby Driver
All lyrics written: Jason Byron
Recorded on April 2002 – June 2003 at Zing Recording Studio in Westfield, Massachusetts, United States
Producer: Toby Driver, John Zorn, Kazunori Sugiyama
"Choirs Of The Eye" je debutové studiové album skupiny Kayo Dot, které vyšlo u Tzadik Records v roce 2003. Bylo vydáno krátce po rozpadu maudlin of the Well, přičemž skupinu tvoří několik členů bývalé kapely a také hostující interpreti, kteří byli přáteli členů kapely. Album je pojmenováno po lyrické písni písně Maudlin of Well "Blight Of River-Systems" na "My Fruit Psychobells ... A Seed Combustible". SputnikMusic jej vyhlásil jako jedno z nejlepších metalových alb 2000s. Skupina provedla celé album v roce 2010 na dvou vyprodaných večerech v Brooklynu v New Yorku.Skupina:
Hosté:
Diskografie Odes To Darksome Spring
Vyšlo 1997, self-realised

Seznam skladeb:
01. The Horror Of Lunars Retreat (2:45)
02. Dandylione (instrumental) (1:48)
03. Swarming (6:28)
Total Time: (11:01)


Skupina:
Hosté:
Diskografie Begat Of The Haunted Oak: An Acorn
Vyšlo 1997, self-realised

Seznam skladeb:
01. Banquet of Dis (8:49)
02. The Bleeding Month (6:08)
03. A Conception Pathetic (7:03)
04. He Who Breathes the Soil (7:20)
05. Bizarre Flowers / A Violent Mist (9:35)
06. The Ocean, The Kingdom And The Temptation (11:21)
07. The Painting of Mu Principle (4:13)
08. Catharsis Of Sea-Sleep And Dreaming Shrines (9:33)
Total Time: (64:02)


Skupina:
Toby Driver - Guitars, Keyboards, Drums
Hosté:
Jason Bitner - Trumpet (04)
Diskografie Sacred Spaces: Second demo, January 1997
Vyšlo 31. ledna 1997,

Seznam skladeb:
01. The Bleeding Month (instrumental) (6:15)
02. A Conception Pathetic (instrumental) (7:49)
03. What Ascends the Violet Sea (instrumental) (14:27)
04. Banquet of Dis (instrumental) (9:21)
05. Sacred Spaces: Ley Node 1 (instrumental) (3:14)
Total Time: (41:06)

Artwork: Toby Driver

Skupina:
Jason Byron - Growled Vocals, Lyrics
Greg Massi - Lead Guitars
Toby Driver - Guitars, Bass, Keyboards, Vocals, Clarinet, Composer, Producer
Hosté:
Diskografie Through Languid Veins
Vyšlo 1. července 1996,

Seznam skladeb:
01. He Who Breathes The Soil (7:39)
02. In The Magnificent Nothing (12:21)
03. Beauty (8:56)
04. The Ocean, The Kingdom, And The Temptation (12:51)
Total Time: (41:47)

Composed: Toby Driver
Lyrics: Jason Byron
Producer: Toby Driver
Artwork: Toby Driver

Skupina:
Jason Byron - Vocals
Toby Driver - Guitars, Clarinet, Keyboards
Hosté:
Diskografie The Day That Knew No End / The Palace
SP, vyšlo 1. ledna 1995,

Seznam skladeb:
01. The Day That Knew No End (6:42)
02. The Palace (instrumental) (3:41)
Total Time: (10:23)

Bylo zveřejněno na bandcamp Kayo Dot (a hudby Toby Drivera) jako exkluzivní předplatné. Úplně první nahrávky MOTW, a to i před "Through Languid Veins". Zhruba ve stejnou dobu jako "Uncovering the Gift".

Zpět
Jason Bitner, Tony Driver, Greg Massi, Josh Seipp, Jason Byron, Terran Olson
They Are the Shield tour, Prague, Winter 2018 (L to R: Timba Harris, Nick Hudson, Charlie Schmid, Toby Driver)


Kayo Dot v roce 2021 - Jason Byron, Toby Driver, Greg Massi

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.maudlinofthewell.net/
https://metalstorm.net/bands/biography.php?band_id=3963&bandname=Maudlin+Of+The+Well
https://kayodot.bandcamp.com/musicProgressRock Nahoru
Made by 
©  23.10.2021 
Menu Poslední aktualizace: 23.10.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©