LAHOST

Zpět
LaHost je zcela pozapomenutá skupina pocházející z východoanglického města Norwiche, odkazující se na inspiraci Genesis. LaHost vznikli v roce 1983 po rozpadu norwichské progresivní kapely a stali se jednou z nejvýraznějších neo-progresivních skupin, které vznikly ve Velké Británie během krátké renesance progresivní hudby v 80. letech. LaHost jsou velmi dobrým příkladem scény New Wave of British Progressive Rock z 80. let. Napjatá, energická, melodická, komplexní a přitom i zábavná hudební stopa. Dalo by se říci, že hráli v komerčním křídle zmíněného hnutí, a přesto bez ohledu na to, jak moc se snažili, každá skladba v dodatčně vydané kompilaci z roku 1992 se objevila v progresivní rockové podobě. Pokud bychom chtěli hudbu LaHost někam zařadit, představte si spojení alba "Heads Or Tales" od kapely Saga a "The Wake" od IQ, s nějakými doplňkovými vlivy sólové éry Petera Gabriela z počátku 80. let.

AIRBRIDGE byli na začátku 80. let velmi úspěšní a vydali album "Paradise Moves" a singl "Words And Pictures". Tento singl se vyznamenal jako jedna ze skladeb Malcolma Bradburyse na jeho discích "Desert Island Discs" pro BBC Radio 4 ve Velké Británii.

Už v době zániku kapely Airbridge se basista Sean Godfrey a klávesista Stephen Bennett rozhodli získat členy pro novou kapelu, kteří by při zachování svých progresivních kořenů přijali novou technologii a pokusili se posunout tento žánr kupředu. Kytarista David Valentine-Haggart byl vyzkoušen a ohromil se svým pultem a E-bow. Po konkurzu několika bubenících (včetně nejhlasitějšího bubeníka na světě) byl nalezen mladý chlapík jménem Fudge Smith. Fudge dokázal zahrát všechny ty ďábelsky složité časové rytmy a přechody, které na něj mohl Stephen brzy uvalit, a často všechny najednou. Dodnes nikdo neví, proč je Fudge měl jméno Fudge.

Mark Spencer Již dříve bylo vyzkoušeno několik zpěváků, včetně jednoho příhodně pojmenovaného "Crazy Steve". Fudge si však přivedl kamaráda jménem Mark Spencer, který byl ale pouze zpěvákem. Byl vyzkoušen a práce sólisty byla jeho. Fudge měl také dalšího přítele, Jaffa, který byl shodou okolností perkusionistou. Rychlá ukázka na jeho elektronické soupravě značky Simmons a byl také členem sestavy. Tak se zrodili LaHost, i když původně nazvané The Host. První vystoupení kapely se odehrálo v legendární Norwichské hospodě Whites.

Díky novým rekrutům, Fudge Smithovi na bicí a nespoutaně extrovertnímu frontmanovi Markovi Spencerovi, se Lahost vydali na zběsilé bezmála pětileté turné po Velké Británii, jen občas se zastavili v nahrávacích studiích, aby dokumentoval svoji hudbu. Proto po nich zůstalo tak málo nahrávek. Velká část LaHost aktivit spočívala v živém vystupování, a přestože z jejich koncertů nepřežily skoro žádné videozáznamy, živé zvukové nahrávky ukazují důkazy o energické kapele, která tvrdě konkurovala některým z jejich významnějších současníků.

Kapela často vystupovala v Marquee Club v Londýně, kde hrála před nadšeným početným publikem. Během té doby se ale kytarista David Valentine Haggart rozhodl opustit kapelu opustil a nahradil jej Spindle (Mark Trayton - kytara). Ani ten dlouho nevydržel, a byl nahrazen kytaristou Mary Wyattem. Spindle poté pokračoval krátce v práci v The Lodge Recording Studio, kterou vlastnil Robert John Godfrey z The Enid a je v současné době v roce 2007 nezávislým místním rozhlasovým producentem a autorem reklamních znělek. Ve studiu The Enid byl natočen singl "Just Breaking Away / The Big Sleep", který byl novým kytaristou Myry Wyattem posouván k energištějšímu zvuku. Zvukařem při nahrávání byl Simon Osbourn, který pak pokračoval v práci s tak "neznámými" akty, jako jsou Sting a Phil Collins.

Závěrečný koncert kapely se konal v březnu 1986 před velkým publikem v The Rock Garden v Londýně. Během své kariéry vydali pouze dvě kazety a jeden singl. LaHost měli i jednu skladbu "Blood & Roses" zahrnutou na albu "Fire In Harmony", což byla kompilace od Elusive Records, která to dosáhla na číslo #49 v žebříčky alb Kerrang!. Podobně se jejich skladba objevila na kompilaci "La Mosaique", která vyšla 1. června 1988 se skladbou "In the Cold Heat".

Po rozpadu kapely někteří členové zcela opustili hudební branži. Po rozchodu se Fudge vydal do řad kapely PENDRAGON, zatímco Stephen Bennett s ním hrál na prvním albu Henry Fool, které také uvedlo Tima Bownessa, nyní známého z No-Man a spolupráci se Stevenema Wilsonem z Porcupine Tree. Stephen se také objevil na albu Tima Bownesse "My Hotel Year" a poté založil vlastní hudební projekt The Fire Thieves. Na jejich demo nahrávce z roku 1990 "Slow Dancing In The Big City" se objevily některé skladby LaHost. Zpěvák Mark Spencer byl spolubydlícím zpěváka Twelfth Night Andyho Searse a byl pozván Searsem, aby nahradil Ricka Battersbyho jako klávesáka během reunionu ve Vídni v listopadu 2007.

Jejich zaznamenaný výstup byl sestaven na CD a vydán dodatečně v roce 1992 na albu nazvaném "Erotic Antiques". Album bylo dopněno několika demonahrávkami a singly spolu s poznámkami od zakladatele Stephena Bennetta. "Erotic Antiques" jsou k dispozici v remasterované podobě s dalšími bonusovými skladbami a novými přebaly online v Gentlemen’s Club!

V roce 2007 začal původní basista Sean Godfrey a zpěvák Mark Spencer po vícero nezdařených začátcích s dalšími původními členy kapely začít psát a nahrávat materiál pro nové album. "Myslím, že jsme oba byli už dost dlouho zablokováni na to, abychom věděli, že to, co jsme tehdy dělali, i když to mělo určité kouzlo, není to, co bychom dnes nazvali "k vydání", říká zpěvák Mark Spencer. "Navíc nyní oba posloucháme tolik odlišnou hudbu, a většina toho není to, co by se mohlo vzdáleně nazývat prog. To přináší na stůl úplně jinou dynamiku, když píšeme a nahráváme. Koneckonců už je to přece jenom dvacet let..."

Sean pak dodal: "Má to co do činění s hudbou, stejně jako s nedokončeným obchodem, a to myslím v tom nejpozitivnějším smyslu! Oba jsme oslovili další členy původní kapely, abychom zjistili, zda by po té době bylo něco, co by stálo za to udělat to znovu, a mysleli jsme si, že by to byl skvělý nápad. Z těchto plánů bohužel nikdy nic nepřišlo, ale rozhodli jsme se pokračovat a udělat si to sami. Bylo to opravdu osvobozující, jen se do toho pustit a celá myšlenka, že jde o takové otevřené pracovní prostředí, skutečně pomohla podnítit některé skvělé nové nápady. Je to, jako by všechny sázky skončily a my si můžeme dělat, co se nám sakra líbí. Snad uváženě, doufejme..."

Sean a Mark poté již začali neformálně chatovat s několika dalšími prog luminaristy a některými umělci z oblasti mimo rámec s ohledem na některá místa pro hosty na novém albu, takže se lze dočkat některých překvapení. Mohlo by se zdát, že Mark a Sean mají pro své nové nahrávky určitě nějaké zajímavé plány...

Ale nové CD se pravděpodobně doposud (2020) neobjevilo.

Zpět
Zakládající členové:
Stephen Bennett - Keyboards
Sean Peter Godfrey - Bass, Vocals
Fudge Smith - Drums
Mark Spencer - Vocals
Jaff - Percussion
David Valentine Haggart - Guitars
Další členové:
Mark Wyatt - Guitars
Dave Beckett - Drums
Mark Trayton - Guitars

Členové
(Celým jménem Stephen James Bennett)
(známý jako Stephen Bennett)
(Narozen ***, Skelmersdale, Lancashire)
Novatron 400, Keyboards, Guitars, Mellotron, Electric Piano, Keyboards, Moog Bass, Ebow Guitar, Synths, Bass Synth


Stephen Bennett je anglický hudebník, skladatel a filmový tvůrce narozený ve Skelmersdale v Lancashire. Hraje na všechny druhy kláves, bubny a na kytaru. Poprvé se uvedl a vzbudil veřejnou pozornost v 80. letech minulého století v kapele LaHost, nové vlně progresivního rocku, která vystupovala v Marquee Club v Londýně.

Po rozpadu LaHost se Bennett věnuje hudební kariéře se svoji vlastní kapelou The Fire Thieves, spolupracuje s Timem Bownessem a skupinou Henry Fool. Také zpíval a hrál na klávesy na dvou albech The Opium Cartel. Svými klávesami také doplňuje nahrávky kapely No-Man s Stevenem Wilsonem a Timem Bownessem.

Jeho spolupráce z roku 2014 s Timem Bownessem "Abandoned Dancehall Dreams" dosáhla čísla 18 ve Rock Rock Chart ve Velké Británii. Skladba "Smiler at 50" z tohoto alba byla v roce 2014 nominována na cenu magazínu Prog. Další spolupráce s Timem Bownessem na albu "Stupid Things That Mean The World" dosáhla čísla 10 v Rock Rock Chart v UK.

Bennett se podílel jako spoluautor na většině písní na albu Tima Bownesse z roku 2017 "Songs from the Ghost Light", stejně jako nahrál klávesy, kytaru, editoval, nahrával a připravoval materiál pro mixování, kterého se ujal Steve Wilson. Album doprovázelo v roce 2017 také EP "Songs from the Ghost Light". Obě dvě nahrávky bodovaly v britských žebříčcích.

Bennett také spolupracoval s Lady Sara Rönneke, Davidem Tornem, Hughem Hoppem a Davidem Pickingem. Vytvořil hudební videa pro Tima Bownesse, Petera Chilverse a No-Man a dokončil jeden vyprávěcí krátký film The Perfect Number.

Napsal o softwaru Logic Pro Digital Audio Workstation společnosti Apple pro Sound on Sound, mimo jiné napsal také několik knih o hudební technologii pro PC-Publishing. Píše také pro Audiomedia, Tape-op a magazíny Pro Sound News a Electronic Sound.
Členové Sean Peter Godfrey
(Narozen ***)
Bass, Vocals


Sean je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám pouze jako zakladatel kapely LaHost.
Členové
(Celým jménem Stephen Michael Smith)
(narozen 6. října 1964, Watton, Norfolk, England)
Drums, Percussion


Fudge Smith je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze, nyní žije ve Falmouth. Je nejznámější ze svého působení v kapele Pendragon (1986-2001).

Svoji progresivní kariéru Fudge začínal počátkem 80. let v kapele LaHost, po jejímž rozpadu v roce 1986 nastoupil do kapely Pendragon (1986-2006), se kterými strávil 20 let, nahrával a koncertoval na více než 10 albech včetně "The Masquerade Overture", "The Window Of Life", "The World", "Kowtow", "9:15 live", "Live At Last", Not of this World, Believe, Fallen Dreams & Angels, The Very Very Bootleg, Utrecht... The Final Frontier, As Good As Gold, Live in Krakow video & album plus charitativní vydání After The Storm "A Benefit Album For The Survivors Of Hurricane Katrina".

Když je opustil dále spolupracoval s mnoha hudebníky jako Steve Hackett (1992), Nick Harper či Tim Burness (2007) nebo spolupracoval s kapelami Henry Fool (2001) a Landmarq (2006).

Fudge odehrál mnoho vystoupení, zejména se Stevem Hackettem pro Central Television a objevil se na albu "Steve Hackett Live". Nahrával také v Queen’s Mountain Studio s Nickem Harperem a dema s Clive Nolanem.

Nedávno se spojil s kytaristou Tommy Foxem a vystupují a pod hlavičkou Fudge & Fox Live Band.

Nedávná aktivita zahrnuje album "Time Collider" s Johnem Jowittem a Clive Mittenem "The C:Live Collective". Fudge také vystupuje na stejnojmenném albu Henry Fool s Timem Bownessem a Stephenem Bennettem spolu s několika alby a videi pro Tima Burnesse.
Členové
(celým jménem Mark Robert Patrick Spencer)
(Narozen 29. října 1966, Hillingdon, Middlesex, England)
Guitars, Bass, Keyboards


Mark Spencer je britský hudebník a vokalista, který se ukázal jako jeden z nejvíce okázalých frontmanů, kteří se objevili během progresivního oživení na počátku 80. let. "Myslím, že jsem vždycky chtěl zkusit něco trochu vypjatějšího než většina kapel, které jsem kolem sebe viděl", usmívá se Mark. "Není to ale tak, jako kdybych měl v té době doopravdy schopnost s tím něco udělat."

Mark Spencer se narodil v Hillingdon Hospital v Middlesexu a je nejznámější pro neo-prog fanoušky jako zpěvák kapely LaHost. "V šestnácti jsem pracoval jako bedňák pro bicí u Norfolkské cover kapely Axia. Začal jsem poslouchat některé zajímavé nové kapely v té době a moje sestra mě upozornila na inzerát v Sounds. Airbridge - kteří podporovali Marillion v Norwichi, kteří se poohlíželi po novém zpěvákovi a bubeníkovi. Podařilo se mi přesvědčit bubeníka z Axie Fudge, aby mě dovezl až do Norwiche, abych se s tou kapelou setkal. Nikdy jsem s nikým předtím nezpíval, ale neviděl jsem to až příliš špatně. Basissta Sean Godfrey a klávesista Stephen Bennett mi poslal nabídku s kopií skladby "Words and Pictures" od Airbridge, abych se ji naučil. Patřičně jsem se připravil na konkurs, odezpíval (nebo možná "odeřval") od srdce a dostal jsem angažmá. Naštěstí stejně tak i Fudge. Sean a Steve se rozhodli, že název Airbridge skončí, a tak se kapela přejmenovala na LaHost."

Poté, co se LaHost rozpadli, jeho hudební kariéra vystřelila všemi možnými směry, a to nejen hudebními. Mark se účastnil v různých kapelách a hudebních podnicích po celé roky, nahrával a vystupoval s celou řadou hudebníků jako jsou Robert Plant, Prince nebo Alexander O’Neal. Album "This Way Out", které vyšlo v listopadu 2007, obsahovalo výběr skladeb pokrývajících Markovu dvacetiletou kariéru v hudebním průmyslu.

Jako jeden ze spoluzakladatelů nahrávacího studia Animal House na konci 80. let s Clive Mitten, byl Mark zvukařem a programátorem na poslední nahrávce Twelfth Night, na které se představil Geoff Mann, což vyústilo ve skladby "Collector" a "Love Song" pro album "Collector’s Item". Mark v hudebním byznysu je zaměstnán jako zvukař, programátor, studiový hudebník a aranžér. Zpívá, hraje na kytaru, baskytaru, klávesy a bicí a v současné době se pokouší naučit hrát na violoncello (což, jak Mark prohlašuje, postupuje velmi pomalu).

Mark byl také spolubydlící Andy Searse po nějakou dobu, takže bylo přirozenou volbou, aby nahradil Ricka Battersbyho, když se objevila možnost na reunion Twelfth Night.

Mark V současné době žije v Hertfordshire, provozuje skromnou multimediální společnost a tráví svůj volný čas hraním a snaží se zvládnout mistrovsky výrobu kytar.
Členové Jaff
(Narozen ***)
Percussion, Vocals


Bohužel o tomto hudebníkovi nelze nalézt žádné informace.
Členové Mark "Scoop" Wyatt
(Narozen ***, Norwich)
Guitars, Vocals


Mark je britský hudebník a hráč na kytaru, provozuje vlastní nahrávací studio. Působil jako člen kapely LaHost z Norwiche.

V poslední době působí v projektu Penguins Go Pop, který byl zformován na konci 80. let hudebníky Richard Penguin (zvaný Richard Fryer), John Hough a Mark Scoop Wyatt. V té době sdíleli dům v Little Armes Street, Nch a nahrávali raná dema ve studiích Marka Scoopa. Brzy se připojili bubeník Andy Mickleburg a kytarista Claude Alberts a začali vystupovat i živě. Richard, Mark a Andy jsme se stali třemi stálými členy, se kterými hostovali Stephen J Bennett a Audrey Mcintyre v různých dobách na klávesami, Andy Butler na kytaru a Tim Vialls na basu. Hough a Albert se také občas vraceli. Vytvořili malé vyhrazené sledování pro své nepředvídatelné, nekonvenční, lyrické písně a po rozpuštění odehráli několik shledání.

V červenci 2011 se se pro zábavu dal dohromady Mark a Richard s Graeme Plantem (ex-The Elephants) a Richardovy akustické a eklektické večery byly akusticky zaznamenány v podobě 3 písně pod názvem "2 Penguins & An Elephant" a zopakovali si to na třetí výročí v lednu 2012.

Kapela se v roce 2013 zreformovala s Penguinem, Wyattem, Mickleburghem a Lewisem Jonesem a Butlerem. Je smutné, že Butler a Lewis-Jones v roce 2015 odešli, aby se věnovali svým vlastním samostatným hudebním aktivitám. Pak zapátrali po přítelkyni z před lety klávesistce, houslistce a saxofonistceu Liz Moore, a dostali se do kontaktu. Zmínila se, že její bratr Pete hrající na basu, by chtěl začít znovu hrát, tak se oba připojili se v lednu 2016 a byli skvělí. Nejen, že v roce 2018 konečně vydali album "20th Century Pop", které většinou obsahovalo nepředvídatelné písně s humornými příběhy, které vznikly již v rané fázi kapely, a písně, které Pebguin napsali s Johnem Bygravem jako King Penguin. Obdrželi jsme několik pěkných recenzí a od ledna 2016 do ledna 2020 jsme hráli 40 místních koncertů.

Andy M hrál na bicí na albu, ale rozhodl se, že chce hrát jen příležitostně. Dave Dowdeswell-Allaway přišel a odvedl skvělou práci v letech 2015 a 2017 a poté stejně Dave Clark v letech 2018 až 2020, dokud nezačala karanténa éry COVID. V současné době Richard i Mark skládají samostatně nové písně, a když se nakonec všichni objeví, už se těší na práci na písních pro následné album.
Členové Dave Beckett
(Celým jménem David Beckett)
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Dave je britský hudebník a hráč na bicí. Působil jako člen kapel Airbridhe a LaHost.
Členové Mark Trayton
(Narozen ***)
Guitars


Mark je britský hudebník a hráč na kytaru. Krátce působil pouze v kapele LaHost.

Zpět
Studiové desky:
1992 Erotic Antiques
1985 ...Another Song About Death - Live!
1984 The Host (EP)
Ostatní nahrávky:
1986 LaHost (SP)


Skupina:
Sean Peter Godfrey - Bass, Vocals
Stephen Bennett - Keyboards
Mark Spencer - Vocals
Fudge Smith - Drums
Jaff - Percussion
Mark Wyatt - Guitar
David Valentine Haggart - Guitar
Mark Trayton - Guitar
Dave Beckett - Drums
Hosté:
Diskografie Erotic Antiques
Vyšlo 1992, MSI/UGUM Production, UGU 00192

Seznam skladeb:
01. Over The Edge (3:57)
02. Dreams In The Witch House (3:21)
03. Elegant Methods Of Parking (1:52)
04. It's Only Me (4:56)
05. The Drowning Pool (7:39)
06. Morning Air (1:47)
07. In The Cold Heat (5:59)
08. Trick Of The Light (3:48)
09. Blood And Roses (4:10)
10. Just Breaking Away (3:13)
11. The Big Sleep (5:13)
12. The Drowning Pool (Vocal Version) (5:08)
13. Word And Pictures (Live) (5:05)
Total Time: (56:09)

"Erotic Antiques" is a compilation of all the LaHost recordings.
Sbírka skladeb původně vydaných jako demonahrávky, singly a kompilační dodělávky z let 1984-1985. Hudebníci neuvedeni v brožuře, ale jsou uvedeni v "The History of British Progressive Rock of the Eighties" od autorů François Guirin a André-François Ruaud (vyd. Yellow Submarine, Francie, 1991). První 4 skladby pocházejí z jejich první kazety z roku 1984 je to podivná směsice new-wave a prog s velmi brilantní (a pompézním) aranží "Elegant Methods Of Parking" vedenou typickým zvukem Moog. Další čtyři následující skladby pocházejí z jejich druhé (a poslední) kazety z roku 1985. "Blood & Roses" byla píseň na kompilaci "Fire in harmony" (1985).

Skupina:
Stephen Bennett - Synthesizers, Keyboards, Piano
Sean Peter Godfrey - Bass, Vocals
Fudge Smith - Acoustic & Electronic Drums
Spindle - Guitars (01,02,04)
Mark Spencer - Vocals
Hosté:
Jaff - Percussion
Caroline Robertson - Violin (04)
Rebecca Abbolt - Flute (04)
Diskografie ...Another Song About Death - Live!
Vyšlo 1985, self-realised

Seznam skladeb:
Side A
01. The Drowning Pool (7:39)
02. Morning Air (1:47)
Side B
03. In The Cold Heat (5:50)
04. Trick Of The Light (3:48)
Total Time: (19:04)

Live Sound: Graham Halliwell
Management: Jimkun Road
Same band as The Host (4) and related to Airbridge

Skupina:
Stephen Bennett - Synthesizers, Keyboards, Piano
Sean Peter Godfrey - Bass, Vocals
Fudge Smith - Acoustic & Electronic Drums
Spindle - Guitars
Mark Spencer - Vocals
Hosté:
Diskografie The Host
Demo Tape, vyšlo 1984, Orb Records

Seznam skladeb:
01. Over the Edge ()
02. It's Only Me ()
03. Elegant Methods of Parking ()
04. Dreams in the Witch House ()
Total Time: (00:00)Skupina:
Sean Peter Godfrey - Bass Guitar
Stephen Bennett - Keyboards, Vocals
Fudge Smith - Acoustic & Electronic Drums
Jaff - Percussion, Vocals
Mark Spencer - Vocals
Scoop - Guitar, Vocals
Hosté:
Caroline Robertson - Backing Vocals
Meg Starling - Backing Vocals
Diskografie LaHost
Demo, vyšlo 1986, Quiet Records, QU001

Seznam skladeb:
01. The Big Sleep ()
02. Just Breaking Away ()
Total Time (00:00)

Recorded at The Ledge on June 1985
Produced: LaHost
Engineering: Simon Osbourne
Assistant: Keith Goodrin
Read Management: Jinks
Mutt and Jeff Management: Greg Smith
Life Sound: Graham Halliwell

Zpět

Mark Spencer and Sean Godfrey at The Marquee - 29.9.1985


Sean Godfrey v popředí (v kapele Airbridge)
Mark Spencer (s Twelfth Night)

Zpět
Oficiální stránky:
www.stephenjamesbennett.co.uk
http://lahost.co.uk/index.htmlProgressRock Nahoru
Made by 
©  15.11.2020 
Menu Poslední aktualizace: 29.12.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©