Kinetic Element


Zpět
Kinetic Element je americká neo/symfonic progresivní rocková kapela z Richmondu ve Virginii, která ctí kořeny klasických umělců jako Emerson, Lake & Palmer, Yes, Asia a Genesis nebo dalších skvělých kapel jako Transatlantic, Knight Area, Frost a Also Eden, a míchá tyto vlivy s filozofickými a mocně procítělými a povznášejícími texty. Jsou známým koncertním aktem v prog rockovém žánru se dvěma hlavními festivalovými vystoupeními.

Kinetic Element vznikli, aby mohli hrát hudbu ze sólového CD Mika Visaggio "Starship Universe", které vyšlo v roce 2006 a Mike byl poté vybrán k vystoupení na festivalu Pop Montreal 2006. Mike hledal další hudebníky, aby mohl své dílo předvést naživo. Matt Harris (basa) a Michael Murray (bicí) se rozhodli, že se k němu připojí, a tato spolupráce fungovala tak dobře, že se krátce poté rozhodli, že ji promění na projekt kapely - velmi rychle pojmenované Kinetic Element.

Mike Visaggio a Kinetic Element pak vystoupili na Progday Festival Preshow dne 29. srpna 2008. ProgDay je jeden z nejstarších progresivních rockových festivalů v Americe a Mike a jeho kapela byli vyzváni, aby vystoupili jako zahajovací akt celého podniku. Bohužel v červnu je ale opustil zakladatelský basista Matt Harris, a to krátce poté, co jsme byli pozváni, aby zahráli vystoupení na ProgDay Pre-Show v Chapel Hill NC. V panice, když vystoupení nechtěli zrušit, Mike oslovil kamaráda Tonyho D'Amata, jestli nechce podstoupit cestu do pekla a doplnit jim místo basisty, protože o něm věděl, že chtěl vždycky hrát v prog kapele. Od té doby odehráli již řadu živých vystoupení a pomalu, ale jistě se dostávali také k nahrávání vlastních písní. Todd Russel, skvělý místní kytarista, se kterým se předtím nikdy nesetkali, je vyhledal a požádal o konkurz. Jeho nadšení je zaujala a stali se kvartetem. Po několika měsících zkoušení odehráli několik lokálních vystoupení. Tony D'Amato ale v říjnu 2009 byl nucen opustit kapelu z osobních důvodů a nahradil jej později Mark Tupko. Po Tonyho odchodu hledali nové ho basistu a díky tomu museli zrušit pár dobrých koncertů, včetně vystoupení v Orion Studios v Baltimoru, kde loni vystoupili jako trio.

Třebaže hráli hudbu z CD "Starship Universe", měli v repertoáru vybrané klasické prog a klasické rockové covery a jejich nové progresivní skladby. V květnu 2008 byla zvolena tehdejší inkarnace KE jako doprovodná kapela pro turné Circa:, představované Tony Kayem a Alanem Whitem z Yes, v Jaxx v severní Virginii, na Rare Blend v Orion Studios v Baltimore, Maryland, (jeden z prog festivalu) a v květnu 2008 s IZZ, kteří hráli snad na každém prog festivalu v Americe, na festival Artomatic ve Washingtonu, D.C. V roce 2008 Kinetic Element vydali své demo EP "Powered By Light Suite".

Díky finanční podpoře jejich výkonného producenta Billa DiLiberta z New Yorku vstoupili 21. května 2008 do Sound of Music Studio a nahráli debutové EP "Powered" By Light", které bylo nahráno a vydáno v roce 2009. Bylo pro ně povzbuzující, že výtvarník Martin Kornick (dříve dělal pro Keitha Emersona, The Tangent, Ajalon a Pinnacle) a vytvořil nádherný přebal alba. Jejich přítel Frank Stickle jim přinesl Mellotron k využití při nahrávání, takže jsme se rozhodně přesunuli z režimu ELP do režimu Yes. Album "Powered By Light" bylo nominováno na Nejlepší debutové CD roku 2009 portálem The Prog Awards. V roce 2009 skupina v sestavě EP alba "Powered By Light" podpořila projekt Morglbla v Capitol Ale House Music Hall v Richmondu, VA. V roce 2010 vystoupili v Orionu s Edensong. Kinetic Element otevírali jeden z nejdéle fungujících prog rockových festivalů, Prog Day, na Pre-Show 29. srpna 2008 se Speechless a znovu 3. září 2010 s Jackem Duponem. Hráli s The Magic Room v Bostonu v listopadu 2011 jako headlineři, podporovali projekty Eccentric Orbit a Resistor. Byli pozváni hrát na prvním Ohio Prog festivalu, který se měl konat v září 2012, ale byl bohužel zrušen. Smlouvu s Melodic Revolution Records podepsali během ROSfestu 2013. Dne 29. května 2015 se Kinetic Element opět představil v Orion Studios jako doprovod kapely Brave a podporovali 6. června Lo-Fi Resistance v New Jersey Proghouse. Kinetic Element byli také představeni v časopise Progression Magazine #59.

Na další nahrávku se sice čekalo déle, ale stálo to za čekání. Kapela nahrála své druhé album s názvem "Travelog", které vyšlo 1. června 2015 a bylo fanoušky i recenzenty ceněno dosti vysoko. Americké kvarteto však prošlo mezitím změnami, když Mark Tupko počítkem roku 2014 nahradil původního basistu Tony D´Amato. A vokální povinnosti, kdysi náležející klávesistovi Mike Visaggio, nyní byly řešeny za pomoci tří různých hostujících zpěváků. Další členové kapely zůstali a tvořili ji tak Mike Visaggio (klávesy), Todd Russell (elektrická a akustická kytara), Michael Murray (bicí) a Mark Tupko (basa). Přebaly obou jejich dosavadních desek navrhl a vytvořil velmi talentovaný Martin Kornick. Na vokály si vypůjčili hlasy hostů jako Dimetrius LaFavors z Odin’s Court, Michelle Schrotz z Brave a sólový umělec Mike Florio. S albem jim vypomáhal talent dvou pánů, a to přímo leadři symfonické prog legendy Glass Hammer, Fred Schendel a Steve Babb, kteří mixovali nové CD ve studiu Sound Resources v Chattanooga, TN.

Ve srovnání s jejich debutem je "Travelog" mnohem symfoničtější záležitostí, se silným vlivem jazz-rockové fúze, zejména v kytarových partech. Hudba je stále melodická a přístupná, ale rozhodně složitější a propracovanější a s delšími instrumentálními pasážemi. Nejkratší písní je například titulová skladba, která i tak má přes 9 minut. K nejlepším skladbám patří úvodní 20-ti minutová epická skladba "War Song" s mnoha tempy a změnami nálady.

Kinetic Element otevírali páteční večer na festivalu Rites of Spring (ROSfest) dne 7. května 2016 a byli nedělním otvírákem na Terra Festival Incognita 2. května 2016. Vystoupili také na Progtoberfest 22. října 2017. Po festivalu Progtoberfest v roce 2017 ale kapelu opustil Todd Russell a nahradil jej kytarista z Los Angeles Peter Matuchniak. Po festivalech z roku 2016 se stal jejich novým stálým vokalistou St. John Coleman, který dříve hrál s prog cover kapelou DEJA v okolí Tidewater ve Virginii. A jak sám John prohlásil, příchod ke Kinetic Element mu vrátil jeho hudební duši.

Kinetic Element vydali v únoru 2019 své třetí album "The Face Of Life" s novým kytaristou Peterem Matuchniakem a zpěvákem St. Johnem Colemanem. Nahrávali je v letech 2017 a 2018. Nový kytarista Peter s sebou přinesl nemálo prog zkušeností z kapel Gekko, The Steppes nebo jeho nejnovějšího projektu Bomber Goggles. Jeho hra sice přinesla určitou změnu soundu Kinetic Element, ale celkový zvuk jsou stále jednoznačně charakterističtí Kinetic Element. Mike je hlavním skladatelem a je hodně zaměřen na složky, kterými je tvořen symfonický prog, textově se zajímal o duchovní témata (jakožto křesťan) a pozorování stavu světa a lidstva. Sci-fi texty se vytratily, ale podařilo se mu vytvořit věčný světonázor v něčem, co se může dotýkat každého. Jednu z nových skladeb napsal spolu s bývalým členem Toddem, ale zbytek skladeb napsal docela sám.

Mike v rozhovoru uvedl i podrobnosti z nahrávání alba. "Po nahrání písně "All Open Eyes" s Toddem, poté co odešel, Peter znovu udělal všechny Toddovy kytarové stopy. Náš další kousek byl třetí na albu, který se vyvinul z kratší skladby, kterou jsem napsal už v roce 2015, a melodického téma napsaném rok předtím, které jsme úspěšně propojili. Peter se s kapelou opravdu hodně podílel na této skladbě. Podobně jako "All Open Eyes", jeden nápad vedl k další věci, o které jsme věděli, že máme ještě další epos. První píseň alba "Epistle" vznikla jako bluesová píseň, a věřte tomu nebo ne, nyní je z ní 'prog' blues/rocková píseň. Vrátili jsme se k ní a stal se z ní další epos. Je to spíše klasická rocková píseň s progovým vyzněním. Ve skutečnosti jsme to zaranžovali a nahráli na třech sezeních, protože všechno bylo tak jednoduché. Samozřejmě, že overdubs zabraly o něco více času".

"Píseň "Last Words" jsem napsal v 70. letech minulého století a nějak jsem se na sebe naštval, když jsem viděl, jak to nesedí. Dostal jsem ale nápad udělat první sloku jako smyčcový kvartet, který je přednastaven na mém novém syntetizátoru, který jsem si právě koupil. Takže jsme se dostali úplně mimo naše pole. Kvarteto jsme nahráli se třemi nástroji (violoncello, dvě violy a housle). Všechno jsme poslali klukům z Glass Hammer a měli jsme trochu obavy z toho, jak jsme to zvládli, ale během listopadu při trochu mučivém posílání souborů tam a nazpátek, se nakonec vydařil skvělý mix. Oni byli tak milí a ochotní!"

Nyní již Kinetic Element pracují na dalším materiálu, aby navázali na "The Face Of Life" s dalším záznamem, tentokrát se zabývajícím lidmi okolo projektu Apollo a cestě na Měsíc. Jejich záměrem je, aby se Peter více podílel na příspěvcích. Kapelu tvoří již všechno starší muži, kteří znají strohost a hořkosladkost života, a tak deska "The Face Of Life" vás nastaví "tváří v tvář" realitě způsobem, který zanechá vaše progresivní rockové svědění důkladně poškrábané, ale vaše duše se odlehčí a dotkne se to vašeho srdce.

Kinetic Element sice nikdy neprorazili na vrchol amerického art rocku, ale jejich alba "Travelog" (2015) a "The Face Of Life" (2019) si vybudovala pevnou pozici spolehlivé, ambiciózní progrockové skupiny. Nebo spíše symfonický rock, protože počínaje předchozím albem se hudební propozice Kinetic Element jednoznačně drží v hudebním trendu z okolí ELP (především!), Genesis a Yes. Složení skupiny se stabilizovalo: kromě lídra Mika Visaggia (k), bubeníka Michaela Murrayho a zpěváka Saint Johna Colemana tu máme dva muzikanty s polskými kořeny: Peter Matuchniak hraje na kytary a Mark Tupko na basu.

Nejnovější album se jmenuje "Chasing The Lesser Light" a mělo premiéru 20. března 2023. Nahrávka je asi nejvyzrálejší věc v tvorbě kapely, je to jednoznačný krok kupředu oproti například nahranému ve stejné sestavě a jinak dobrému předchozímu albu. Nápad na album vycházel z konceptu Petera Matuchniaka. Je o návratu lidstva na Měsíc, expedici na Mars a vesmírných letech poté. Peter měl nápad ocenit každého, kdo pracoval na úspěchu misí Gemini a Apollo. Texty odrážejí lidskou touhu zkoumat vesmír: od lunárních misí z doby před 50 lety až po moderní plány cesty na Mars. Tato kosmická myšlenka se odráží v hudbě. Ne, není to space rock, ale dá se říct, že je to klasický neo prog, ale s velmi vyzrálou barvou. Skladby jsou dlouhé, většina z nich má přes 10 minut, takže členové Kinetic Element jsou jen stěží mistři výstižného výrazu. Ale na toto šílenství existuje metoda. Rozsáhlé kompozice se skládají ze segmentů, které na sebe dobře navazují a poskytují pěkný tok. V těchto dlouhých skladbách najde každý z instrumentalistů dostatek prostoru pro sebe, aby se blýskl svými vynikajícími dovednostmi a potěšil publikum zajímavými nápady.

Zpět
Členové:
Mike Visaggio - Keyboards & Vocals
St. John Coleman - Vocals
Mark Tupko - Bass (05/2014-dosud)
Michael Murray - Drums & Backing Vocals
Peter Matuchniak - Guitars (2018-present)
Bývalí členové:
Todd Russell - Guitars (2008-2017)
George DeCola - Vocals (2011-2013)
Len Dupilka - Bass (2011-2013)
David Donlon - Bass (2010)
Tony D'Amato - Bass (2008-2009)
Matt Harris - Bass (2006-2008)

Členové Mike Visaggio
(Narozen ***)
Keyboards & Vocals


Kinetic Element není první Mikeovou kapelou, protože se věnoval hudbě již od roku 1962, když hrával v řadě NYC cover kapelách, později počátkem 70. let v progresivní rockové skupině Randori. V letech 1980-1985 byl členem estrádní skupiny Sound City Orchestra a působil také v křesťanských rockových outfitech Innervision a The Ambassadors. Pracoval se zpěvákem a autorem Billy Falconem a jeho Burning Rose a s richmondskými legendami Strokers z počátku nového milénia.

Následovala 15letá přestávka od hudební scény, ale v roce 2000 se Visaggio opět rozhodl znovu vyslyšet svoji vášeň pro hudbu a zapojil se rovnou do 3 kapel, včetně nahrávání CD s The Strokers. Žádný pokus však úplně nevyšel. Proto se rozhodl ve svých 53 letech nahrát sólovou desku a od roku 2005 začal skládat a nahrávat své skladby. Veteránský klávesista tak svůj první návrat zpátky do říše progresivní hudby po dlouhé pauze začal s duchovně zabarveným neo-symfonickým sólovým CD s názvem "Starship Universe" z roku 2006, které posloužilo k jeho znovuuvedení do prog rockové komunity. Mike, svým založením křesťan, je přesvědčen, že celkovým poselstvím disku je naděje a osvícení. Tento pocit pak přešel i do projektu nahrávky "Powered By Light", symfonického progresivního rockového alba již pod hlavičkou kapely Kinetic Element, které hudebně objevují varhany a syntezátory Hammond B3 jako u Keith Emersona a Tony Kaye, stejně jako u Ricka Wakemana a Geoffa Downese. Jeho vnímavost a citlivost k jednotlivým právům člověka jako základu svobody mu přinesla inspiraci pro další album "Travelog". Mike byl také těžce ovlivněn popem a rockem svého mládí zejména pak hudebníky jako Felix Cavaliere (Young Rascals), Mark Stein (Vanilla Fudge), Steve Winwood (Traffic, Blind Faith) a Lee Michaels z těch nejznámějších.
Členové Saint John Coleman
(Narozen ***)
Lead Vocals


Saint John je americký zpěvák, který působil v cover kapele DEJA působící v Norfolku, v okolí Tidewater ve Virginii a okolí, se kterou hrál hudbu kapely Rush a dalších. John má silný a široký vokální rozsah, který dobře zapadá do Kinetic Element. Po festivalech z roku 2016 se stal jejich novým stálým vokalistou. Byl to již jeho druhý pokus vstoupit do kapely (první byl v roce 2013), a zbytek kapely byl docela nadšen, protože to vypadá, že na druhý pokus v roce 2016 to bude fungovat. John prohlásil, příchod ke Kinetic Element mu vrátil jeho hudební duši. Saint John je znám i tím, že nenávidí kalhoty a raději nosívá kilt.

V divočině Bronxu, New York, vyrůstal jako malý chlapec. S důvtipem, který se vyvíjel od divokých krys a psů, všech druhů riffů a později policie, byl malý Johnny objeven, když se zjistilo, že má hlas podobný Geddy Leeovi. Přední vokální instruktorka Katie Agresta v New Yorku mu pomáhala rozšiřovat jeho vokální schopnosti na jejich aktuální rozsah a zdokonalovala jeho techniku. V současné době také vystupuje se stadionem rock tribute DEJA, nyní je rád, že může zpívat s Kinetic Element.
Členové Mark Tupko
(Narozen ***, Poland)
Bass


Mark se narodil v Polsku a prokázal některé opravdové basové zářezy a prog rockovou senzitivitu navzdory tomu, že do doby, než přišel do Ameriky, nehrál prog rock. Mark se ke Kinetic Element připojil v květnu 2014, když skupina pokračovala v práci na svém nejnovějším albu.

Je stále aktivní v richmondské klasické rockové kapele Poisonous Crue, ale je jasné, že je doma v mnoha stylech hudby. Stejně jako Michael Murray se připojil ke Kinetic Element, aby si zahrál něco náročnějšího. Další členy Kinetic Element těší slibný kreativní vztah s Markem.
Členové Michael Murray
(Narozen ***)
Drums & Backing Vocals


Michael dostal již velmi brzy svůj počáteční impuls k tomu, aby pokračoval na bicí svého otce, který byl také bubeník. Začal hrát v 6. třídě a od té doby se nezastavil. Po tři desetiletí se pohyboval v Richmondu, Virginie, na hudební scéně, kde hrál v cover kapelách hrajících hodně blues, klasický rock, country a jižanský rock. Je velkým fanouškem klasických kapel jako Rush, Heart, Yes, Pink Floyd a The Allman Brothers, ale také sleduje moderní progresivní a studiovou scénu jako Dave Matthews Band, Govt.Mule či Spock's Beard. Touha hrát více intelektuálně stimulující hudbu přivedla Michaela, aby si zahrál na sólovém projektu Mike Visaggia a v roce 2006 se pak připojil i nově formovaným Kinetic Element. Je mu také připisováno autorství názvu skupiny, ve které se také ujal zvukařských povinnosti při nahrávání nového materiálu kapely.
Členové Peter Matuchniak
(Narozen ***)
Guitars


Peter vyrůstal a poslouchal různé druhy hudby, ale jeho první pozornot upoutala první alba Genesis. Začal se učit hrát na kytaru, většinou pod vlivem Steve Hacketta, Andyho Latimera (Camel), Davida Gilmoura (Pink Floyd) a Mika Oldfielda, ale nakonec si vytvořil svůj vlastní jedinečný styl. Ještě během docházky do školy Peter vydal dvě na alba kazetách s londýnskými Janysium a Mach One, které byly spojovány s britským neo-prog hnutím z raných 80. let, a následně prodával kopie po tisících. Během svých cest do Indie psal a nahrával reklamní znělky pro národní televizi (1987), předtím, než se přestěhoval do Kalifornie, kde od roku 2008 vydal několik CD s Evolve IV (2007-2008), Gekko Project (2009-2015) a Bomber Goggles (2018), stejně jako dvě sólová alba a živé DVD (2012-2015).

Peter také natáčel desky pro Marco Ragni, Transportinae a Psychic For Radio (2012-2017). V roce 2016 byl požádán, aby vytvořil cover kapelu "Early Steve Hackett", nazvanou The Steppes, s hudebníky dobře známými z LA prog komunity jako Randy George, Jonathan Sinfelman, Scott Connor a Pamela George, kteří obdrželi nadšené recenze od Hackettovy originální koncertní kapely. Peter byl kontaktován klávesistou Kinetic Element Mikeem Visaggiem po tom, co se jejich kytarista rozhodl opustit kapelu koncem roku 2017. Jeho úkolem byla snaha přesvědčit i ostatní členy, že se chce zapojit do jejich projektu. Začátkem února 2018 se tak Peter stal členem kapely a podílel se již na jejich posledním albu "The Face Of Life".
Členové Todd Russell
(Narozen ***, Stamford, CT, United States)
Guitars


Todd je klasicky vzdělaný hudebník z oblasti Richmondu, který nastoupil do Kinetic Element v listopadu 2008. Je velkým fanouškem Steva Howe z Yes spolu s mnoha vlivnými kapelami z éry 70. let jako Black Sabbath a Led Zeppelin. Todd je všestranný kytarista, je virtuózní v sólovém prostředí, např. jeho doprovodné složení "Meditace" na "Powered By Light" vás může přesvědčit, nebo může poskládat nějaké oduševnělé elektrické sólové linky, které vás přivedou k rořivosti. Todd má svůj titul Ph.D. v Music Theory na University of Kentucky. V hudbě a byl součástí skladatelského zázemí Kinetic Element. Spolu s Mikeem Visaggiem spolupracovali na materiálu pro album "Travelog", která pojmenovává název jednoho z jeho skladeb.

Todd opustil kapelu 29. října 2017 kvůli protichůdnám hudebním názorům.
Členové Tony D'Amato
(Narozen ***)
Bass


Tony byl kytaristou kapely Kinetic Element od roku 2008, když nahradil zakládajícího Matta Harrise. Kapelu však musel opustit z osobních důvodů již v říjnu 2009. Nahradil jej dosavadní basista Mark Tupko.
Členové George DeCola II
(narozen ***, Utica, NY, United States)
Vocals, Guitars, Keyboards


George DeCola pochází z Utica, NY, a zpívá už od základní školy, kde on, jeho otec a sestra zpívali "Goin' To The Chapel" ve 3-dílné harmonii při úklidu nádobí po večeři. V roce 1989 se naučil hrát na kytaru a klávesy, takže mohl psát písničky protože jej opustila přítelkyně. Celý život zpíval v mnoha sborech ve škole a v komunitě. George hrál s tátou v rock-n-rollových kapelách asi 5 let v barech, nočních klubech, na festivalech, svatbách.

Pak s otcem založili Beatles Tribute Band s názvem Abbey Road, vyprávějící historii The Beatles a jejich vlivnou hudbu, s nímž hrál v letech 1996-2001. Byla to skvělá show, na sobě kostýmy, paruky vyprávějící historii The Beatles. Hráli na The Beatle Fest v New Yorku, New York State Fair, Hershey Park, PA a mnoha dalších. Byla to hudebně úžasná show, která kombinovala slide show se zvukovou části vyprávějící historii The Beatles a jejich písní. V roce 2001 se přestěhoval do Richmondu, VA, se svou ženou hned poté, co jsme se vzali.

V březnu 2004 jej Bůh poklepal na rameno a jeho vášeň pro náboženství propukla. Pokud jde o hudbu, přidal se k velebené kapele v kostele. Od roku 2004 hraje většinou v kostele, ale rocková hudba mu scházela. Nakonec se stal v roce 2009 koordinátorem uctívání v Good Shepherd Lutheran Church v Midlothian, VA. I když si hraní v kostele velmi užíval, chybělo mu také hraní rockové hudby. V roce 2011 odpověděl na inzerát progresivní rockové kapely z Richmondu Kinetic Element a asi 2 roky pro ně zpíval sólově. Během té doby mu Bůh položil na srdce, abych požádal křesťanské hudebníky, aby hráli pozitivní světskou hudbu, ze které se stala kapela s názvem Beyond Before, která se však nikdy pořádně nerozjela.

Poté se zúčastnil konkurzu do Route 64, což je 40 nejlepších varietních tanečních kapel, protože potřebovali hráče na klávesy, a Tony tak s nimi hraje od roku 2016. Jeho přítel Mike Borgos se k Route 64 přidal v roce 2018 a krátce poté založili George & Mike Duo, pak se připojil Cat Sadlowski, aby z toho udělali trio, a stále se někdo připojoval, až se z nich stali Legal Tender Party Band. V únoru 2020 se Tony zúčastnil konkurzu s KOS (Kings of Swing). Takže jej v květnu 2021 požádali, aby se připojil ke ‚KOS‘, nemohl být více nadšený, protože je skvělé hrát s jedněmi z nejlepších hudebníků v celém Central VA.
Členové Len Dupilka
(Narozen ***, Cold Spring, NY, United States)
Bass


Len se narodil v Cold Spring, New York a k hudbě byl zpočátku uveden na základní škole Fishkill Plains. Naplnili posluchárnu studenty a každému z nich dali pár klaves. Když učitel zahrál určitý rytmus, měli ho napodobit. Procesem eliminace se sešlo jen několik studentů, kteří dokázali napodobit jakýkoli rytmus, který jim dali. Len si pamatuje, že jej vzali stranou a zeptali se, jestli se nechce naučit hrát na hudební nástroj. Řekl tehdy že ne, protože byl strašně nadšený baseballem. Hudba si jej později našla asi v 15 letech.

Velmi jej zaujaly klouzavé basové linky, a tak si našel album Rona Cartera "Piccolo" s Busterem Williamsem na basu a Kenny Barronem na klavír. Spolu s Carterovou knihou "Comprehensive Bass Method" se naučil typické vzorce klouzavé aranže. Vzpomíná si na baskytaristu Chrise Squirea v "Roundabout" a pomyslel si, že kdybych to někdy učil, určitě by to zvládl. Své formální školení začal u Norm Irvine, baskytaristy Richmond Symphony a studoval jazz u Herba Smithe na NVCC. Svá bakalářská studia absolvoval s titulem BS v oboru hudba, ekonomie a finance na Austin Peay State University pod vedením Dr. Solie Fott, AS z Northern VA Community College. Byl také jmenován Certified Purchasing Manager (C.P.M.) a má titul MBA na Jennings A. Jones College of Business na MTSU. Hrál také se členy Nashville Symphony Orchestra, kde studoval baskytaru u Norm Irvine, baskytaristy na 3. židli u Richmond Symphony, Herba Smithe, saxofonista u NVCC, Dr. Solie Fott – APSU. Studoval také hru na kontrabas pod vedením Rogera Spencera na Nashville Jazz Institute.

Eddie Gomez měl náslech na akustiku, který byl neskutečný a naučil jej, jak vychytat jemnosti nástroje. Jeden jeho přítel jej přivedl do světa elektrického bezpražce tím, že jej představil Percymu Jonesovi, což jej úplně pohltilo těmi klouzavými harmonickými. Stanley Clarke mu dodal do techniky slapping. Koupil sii debutové album Jaco Pastoriuse a byl jsem nadšen. Uvolnil nové standardy ve hře a od tohoto data zcela změnil nástroj.

Len také vyučoval, skládal, vystupoval a byl studiovým hudebníkem hrajícím všechny druhy hudby ve všech různých žánrech. Len byl inspirován Fretless Electric Bass, kde jeho největší vliv měl Jaco Pastorius. Přestěhoval se do Richmondu, VA, a v létě 2011 se připojil ke kapele Kinetic Element.

Zpět
Studiové desky:
2023 Chasing The Lesser Light
2019 The Face Of Life
2015 Travelog
2009 Powered By Light
2008 The Powered By Light Suite (Demo EP)
Ostatní nahrávky:
2020 Live From New York (live)

Mike Visaggio:
2006 Starship Universe


Skupina:
St. John Coleman - Vocals
Mike Visaggio - Keyboards, Vocals, Synthesizers
Mark Tupko - Bass
Michael Murray - Drums & Backing Vocals
Peter Matuchniak - Guitars
Hosté:
Diskografie Chasing The Lesser Light
Vyšlo 20. března 2013, Melodic Revolution Records, (US)

Seznam skladeb:
01. First Stage (6:16)
02. Chasing the Lesser Light (19:52)
03. Radio Silence (9:57)
04. We Can't Forget (11:37)
05. Door to Forever (15:18)
Total Time: (63:00)

Mixed at Sound Resources, Chattanooga TN
Mixing Engineers: Fred Schendel and Steve Babb
Mastered: Barry at The Other Room, Portland OR
Layout and Graphics: Man In The Mountain
Nápad na album vycházel z konceptu Petera Matuchniaka. Je o návratu lidstva na Měsíc, expedici na Mars a vesmírných letech poté. Peter měl nápad ocenit každého, kdo pracoval na úspěchu misí Gemini a Apollo. Texty odrážejí lidskou touhu zkoumat vesmír: od lunárních misí z doby před 50 lety až po moderní plány cesty na Mars. Obsah alba "Chasing The Lesser Light" je vyplněn pěti skladbami:
01. "First Stage" je apoteóza cestování vesmírem, během níž se lidstvo naučilo létat vysoko a bez křídel.
02. "Chasing The Lesser Light" popisuje první přistání na Měsíci a vnímání Země jako našeho společného světa.
03. "Radio Silence" hovoří o nebezpečí vesmírného cestování z hlediska dopadu na emoce a rodinný život, v tomto případě se zaměřuje na vztah astronauta s jeho synem. Hudebně jde vedle titulní skladby o rozhodně nejzajímavější fragment alba.
04. "We Can't Forget" je vize spojující minulost a lidi, kteří přispěli k úspěšným výpravám na Měsíc, s budoucností zde zobrazenou jako neodolatelná touha lidstva vkročit na Mars.
05. "Door To Forever" popisuje zasněnou touhu dobýt vesmír, otevřít dveře meziplanetárnímu cestování vesmírem a věčnou touhu hledat "nový svět"...

Skupina:
St. John Coleman - Vocals
Mike Visaggio - Keyboards & Vocals
Mark Tupko - Bass
Michael Murray - Drums & Backing Vocals
Peter Matuchniak - Guitar
Hosté:
Diskografie The Face Of Life
Vyšlo 28. února 2019, Melodic Revolution Records, MRRCD-22164 (US)

Seznam skladeb:
01. Epistle (7:08)
02. All Open Eyes (15:56)
03. The Face of Life (19:35)
04. Last Words (3:49)
Bonus Track
05. Last Words (radio edit) (2:55)
Total Time: (49:23)

Mixed at Sound Resources, Chattanooga TN
Mixing Engineers: Fred Schendel and Steve Babb
Mastered: Barry at The Other Room, Portland OR
Layout and Graphics: Man In The Mountain

Skupina:
Mike Visaggio - Keyboards & Vocals
Michael Murray - Drums & Vocals
Todd Russell - Guitars
Mark Tupko - Bass
Hosté:
Michelle Schrotz (Brave) - Vocals (03)
Demitrius LaFavors (Odin’s Court) - Vocals (01,02,05)
Mike Florio (Solo Artist) - Vocals (04)
Diskografie Travelog
Vyšlo 1. června 2015, Melodic Revolution Records, MRR CD 22112 (US)

Seznam skladeb:
01. War Song (20:29)
02. Travelog (9:48)
03. Into The Lair (10:05)
04. Her (11:16)
05. Vision (18:26)
Total Time: (70:04)

Recorded at “The Garage” Richmond, VA
Recording Engineer: Michael Murray
Mix and Mastered at Sound Resources, Chattanooga TN
Mixing and Mastering Engineers: Fred Schendel and Steve Babb
Layout and Graphics: Man In The Mountain

Skupina:
Mike Visaggio - Keyboards & Vocals
Michael Murray - Drums & Vocals
Todd Russell - Guitars
Mark Tupko - Bass
Hosté:
Diskografie Powered By Light
Vyšlo 9. září 2009, self-released

Seznam skladeb:
01. Riding In Time (9:06)
02. The Ascent (8:20)
03. Now And Forever (7:29)
04. Peace Of Mind, Peace Of Heart (12:20)
05. Meditation (5:53)
06. Reconciliation (16:07)
     i. Beginning Anew
    ii. View From The Mountain
   iii. The Healing
07. See The Children (9:58)
Total Time (69:13)

All pieces: Mike Visaggio except Meditiation: Todd Russell
Recorded at Sound of Music Studio, Richmond VA
Engineered and produced: John Morand
Assistant engineer: Brian Walthall
Mastered at The Kitchen, Chapel Hill NC, by Brent Lambert
Artwork and Layout: Man In The Mountain (Martin Kornick)
Following in the tradition of the progressive rock giants of the 1970s, heavy with symphonic keyboards and virtuoso guitar work, Kinetic Element takes the listener on a light-speed journey of the heart.

Skupina:
Hosté:
Diskografie The Powered By Light Suite
Vyšlo 2008, self-released

Seznam skladeb:


nejsou žádné údaje

Total Time: (00:00)Skupina:
Mike Visaggio - Keyboards, Keyboard Bass, Vocals, Organ
Michael Murray - Drums, Percussion
Mark Tupko - Bass
St. John Coleman - Vocals
Peter Matuchniak - Guitars
Hosté:
Diskografie Live From New York
Vyšlo 21. června 2020, Melodic Revolution Records

Seznam skladeb:
01. War Song (19:21)
02. Into the Lair (9:09)
03. Chasing the Lesser Light (20:45)
04. Epistle (6:35)
05. The Face of Life (19:26)
Total Time: (75:16)

Recorded Live in October 2019 at "My Fathers Place" Rosyln NY
All songs composed: Mike Visaggio
Video and Production Manager: Peter Hedeman
House Audio, Don Gabis Monitor, and Mixer: John Fig
Stage Manager: Marc Greene
Engineered: Michael Murray, Peter Matuchniak
Mixed and Mastered: Peter Matuchniak
Album art: Peter Matuchniak
Photos: Gary Hobish, Emily Sears, Shelby Anderson, Gerry Nevarete, Mark Schoen, Pierre Menard, and Olimpia Tupko


Skupina:
Mike Visaggio - Keyboards, Keyboard Bass, Programmed Drums, Vocals, Organ, Flute, Kalimba, Strings

Hosté:
Michael Murray - Drums (01,07,08)
Diskografie Starship Universe
Vyšlo 6. července 2006, Self-released

Seznam skladeb:
01. In The Nazarene Church (6:38)
02. Prelude No. 2 for Piano (0:54)
03. My Elders' Son (6:42)
04. Blues Variation (8:01)
05. 2001: Also Rocked Zarathustra (9:50)
06. Starship Universe (2:38)
07. The Sychronized Life (6:52)
08. On The Ship of Emotion (8:36)
09. Music's Coming To Us (4:27)
Total Time: (53:34)

Hudba Mike Visaggia je eklektická směsice klasických, progresivních a novodobých rockových stylů. Klávesy představují Mikeův osobitý styl hry na klavír, varhany a synthezátory a vezmnou vás s sebou na duchovní cestu.

ZpětTodd Russell, Mike Visaggio, Tony D'Amato, Mark TupkoMike Visaggio, St. John Coleman, Mark Tupko, Peter Matuchniak, Todd Russell
Mark Tupko, Peter Matuchniak, Michael Murray, St. John Coleman, Mike Visaggio (right)Zpět
Oficiální stránky:
https://kineticelement.rocks/
https://kineticelement.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/kineticelementband/
http://www.mikevisaggio.com/


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  8.6.2019 
Menu Poslední altualizace: 20.6.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!