Jeronimo - progressrock.cz
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

    Zpět
Jeronimo byla německá hard rocková skupina z počátku 70. let pocházející z Hergershausenu, Hessen. Hned zpočátku měli evropský úspěch v hitparádách se singly "Heya" a "Na Na Hey Hey". V letech 1970-1972 vydali tři studiová alba.

Jeronimo založili v říjnu 1969 Rainer Marz (sólová kytara, zpěv), Gunnar Schäfer (basová kytara, zpěv) a Ringo Funk (bicí, zpěv) a pojmenovali ji po legendární americké historické postavě. Na albech využívali i klavír, zpočátku se o tento nástroj staral hostující Walter Ortel z The Rollicks. Rainer přešel z bicích na kytaru, byl také velmi dobrým kytaristou a Walter hrál na klávesy. Heinz Schepior, producent ve studiu Waldorf, právě přivezl píseň "Heya" z Ameriky. Peter Hanke, manažer kapely, doporučil svým chlapcům, aby si titul poslechli. Ti byli ta nadšení, že okamžitě šli do studia Ludwigsburg a nahráli singl "Haya" s B-stranou "So Nice To Know". O několik dní později singl vydal Bellaphon. Po pouhých 3 týdnech byl "Heya" v první desítce v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Singlový následovník "Na Na Hey Hey", který vyšel o dobrých šest měsíců později, byl zdaleka nejúspěšnějším titulem kapely.

Jejich první dva singly vydané v letech 1969-1970, cover "Heya" od J.J. Lighta a "Na Na Hey Hey", se staly hity v několika evropských zemích, kde se se Jeronimo vyšplhali na pozici číslo 1 v několika žebříčcích. Některé skladby z jejich repertoáru jako "Heya", "Na Na Hey Hey", "No No No" a "Highjack" svého času zdomácněly na lokálnich českých tancovačkách v repertoáru mnoha vesnických začínanících kapel.

První studiové nahrávky Jeronimo se objevily na růžovém vinylovém společném albu s Creedence Clearwater Revival nazvaném "Spirit Orgaszmus", které bylo vylisováno z růžového vinylu, každá strana obsahovala vždy skladby jedné kapely Jeronimo a Creedence Clearwater Revival. Nahrávka měla úspěch v celé Evropě. Vzhledem k výstřednímu designu obalu (penis, který ejakuluje hudebníky) se album stalo prototypem pozdějších vydání v progresivním žánru. Všech šest skladeb Jeronimo se pak dostalo i na debutové studiové album kapely "Cosmic Blues" z roku 1970, jehož hudba byla popsána jako "Cream meets The Kinks", album obsahovalo velmi krátké písně v typickém hippie stylu při jízdě ve stylu Cream, Experience od Jimi Hendrixe a zejména Grand Funk Railroad. Jeronimo příliš neladil krautrocku, který tehdy vyznávaly německé kapely, protože byl blíže k tehdejším anglickým nebo americkým kapelám.

Krátce poté Jeronimo absolvoval turné po Nizozemsku se skupinou Golden Earring, Suzie Quattro a kapelou Uriah Heep.

V roce 1970 Jeronimo úspěšně cestovali po Německu s americkou kapelou Steppenwolf. Ve stejném roce se Jeronimo hráli na prvním Burg-Berzberg-Festival a zúčastnili se legendárního Progressive Pop Festival v Kolíně. Poté Jeronimo sdíleli jako předskokani pódia se skupinami jako Golden Earring, Wishbone Ash, Arthur Brown, Colosseum, Soft Machine, T-Rex, The Kinks, Barclay James Harvest, Procol Harum a dalšími na různých evropských open-air festivalech. Ve dnech 16. - 17. května 1970 se představili na Pop Camp Festival v Nürnbergu v Messehalle s kapelami T-Rex, Spencer Davis Group a mnoha dalšími. Za zmínku stojí zejména koncert na Rock Circus Open Air ve Frankfurtu v roce 1970. Dne 9. a 11. června 1970 reprezentovali Německo v soutěži Barbarela de Conjuntos 70, která se konala na diskotéce Barbarela na Mallorce, ale ale byli diskvalifikováni za překročení časového limitu.

V roce 1971 Rainer Marz odešel z kapely a s novým členem Michaelem Kochem kapela začala znovu nahrávat v Dierks-Studio ve Stommelnu. Své druhé studiové album kapela vydala ještě v témže roce pod názvem "Jeronimo". Po celkem neuhlazeném debutu se skupina rozmáchla a vytvořila skvost. Jedná se o vynikající heavy psychic album s hardrockovými aranžemi, celkem drsný hard rock v lepším zvuku, kterému vévodí kytara Michaela Kocha a působivé basové party Gunnara Schäfera. Toto bezejmenné album nabízí dobré hardrockové riffy, vynikající basové linky jako např. v "Silence Of The Night", prostě vynikající basy a dobré vokální pasáže, velmi vhodné pro nabízenou hudbu. Minivsuvka "Reminiscenses" patří k těm málo místům, kde má posluchač šanci si alespoň na chvíli vydechnout. Vrcholem je sólo na bicí v "Hugudila", které není nijak obtížné, ale je velmi efektní.

V roce 1971 proběhlo největší celosvětové představení Jeronimo v Lausanne ve Švýcarsku pro UNICEF (United Nations Children’s Fund), které bylo vysíláno do celého světa. Jeronimo bylo možné vidět i v mnoha evropských TV pořadech, v samotném Německu se objevili v "Hits A Gogo", "Beatclub" a "Bananas".

Své třetí album "Time Ride" vydali v roce 1972, tentokrát na Bacillus Records, a po něm následovalo turné se Sweet napříč Německem. Na třetím LP dochází v novém obsazení k výrazné změně stylu s posunem místy až k folkrocku. Jak se ukázalo, bylo to jejich poslední album, neboť brzy poté se skupina rozpadla. Pozdější remasterovaná CD verze obsahuje navíc dva bonusy z vzácného francouzského singlu.

Poté, co se skupina rozpadla, bubeník Ringo Funk a kytarista Rainer Marz se sešli znovu v kapele Atlantis, kde Marz už působil. Dierks po rozpadu kapely působil mimo jiné v Jane, Galactic Supermarket nebo Cosmic Jokers spolu s Klausem Schulzem, pozdějším členem Tangerine Dream, a poté v kapele Tea. Rainer Marz se stal mimořádně vyhledávaným studiovým hudebníkem v prostředí úspěšného frankfurtského producenta Petera Haukeho (Nektar, Peter Maffay, Supermax). Marz se také stal stálým členem živé kapely Supermax.

První reunion se konal nakrátko v letech 1981-1982, když se trojice náhodně setkala v baru a rozhodla se reformovat skupinu. Nahráli novou verzi "Heya" pro singlové vydání. Nová německá vlna jim ale nedádala čas na produkci druhého singlu.

V letech 1991–2000 byly jejich hity "Heya" a "Na Na Hey Hey" znovu vydány na mnoha kompilacích hitů. Po několika jednáních s nahrávací společností ve Frankfurtu Ringo Funk v listopadu 2000 úspěšně získal práva na všechny Jeronimo písně. Na jaře 2002 vyšla 4 CD tří studiových desek a "best" kompilace, digitálně předělané z původních nahrávek, s bonusovými skladbami na každém z CD. Původní sestava se sešla v Bruchköbelu, Hessen, v roce 2001 při svém reunionu, aby hrála živě až do roku 2007, ale nebyl vydán žádný nový materiál. Odehráli jeden z koncertů 16. května 2004 na Waldstadion ve Frankfurtu.

Po 30 letech a milionech prodaných desek po celém světě je Jeronimo stále kultovní. V letech 1999/2000 byly jejich hity "Na Na Hey Hey" a "Heya" znovu vydány na mnoha hitových kompilacích.

Kapela Jeronimo, známá pro rozhlas, film a TV svými 2 světoznámými hity, byla se svým fotbalovým super hitem naposledy na mistrovství světa 2006 v TV show "Hitgiganten" Sat 1, nejlepší fotbalové hity všech dob. Společnost Sony BMG-Germany současně vydala stejnojmenné dvojité CD, které bylo znovu vydáno pro mistrovství Evropy 2008 v Rakousku a Švýcarsku. U příležitosti tohoto mistrovství Evropy 2008 vydala společnost EMI (Rakousko) ve spolupráci s Antenne Kärnten sampler "Überdose Fußball" se super fotbalovým hitem Jeronima "Na Na Hey Hey". Společnost Sony BMG Austria také vydala fotbalovou kompilaci "Super Fußballhits" pro EM 2008 ve spolupráci s Wiener Kronezeitung, na které byli Jeronimo zastoupen také písní „Na Na Hey Hey". Společnost Sony BMG Germany vydala na mistrovství Evropy 2008 vzorkovník hitů fotbalového kultu "Fetenkult - EM Fußballparty 2008", Jeronimo tam byli také slyšet se svým super fotbalovým hitem "Na Na Hey Hey". Nakonec to nejlepší, super fotbalový hit Jeronimo "Na Na Hey Hey" byl také uveden na super sampleru "Ballermann Hits Soccer Party 2008" u EMI Německo.

V roce 2017 vydali Jeronimo speciální digipack alba "Cosmic Blues" se speciálními uměleckými díly a CD s jedinečným "vinylovým vzhledem". V roce 2019 oslavili Jeronimo své 50. výročí a vydali limitovanou edici 300 obrazových vinylů alba "Jeronimo".

Geronimo (Mescalero-Chiricahua, 16. června 1829 - 17. února 1909) byl prominentní vůdce a šaman z tlupy Bedonkohe z kmene Apache. Od roku 1850 do roku 1886 se Geronimo spojil se členy dalších tří kmenů Chiricahua Apache - Tchihende, Tsokanende a Nednhi - aby provedli četné nájezdy a bojovali proti mexickým a americkým vojenským kampaním ve státech Chihuahua a Sonora v severním Mexiku a na jihozápadě amerického území v Novém Mexiku a Arizoně. Geronimovy nájezdy a související bojové akce byly součástí prodlouženého období konfliktu Apache – USA, který začal americkým osídlením v zemích Apache po skončení války s Mexikem v roce 1848.

    Zpět
Členové:
Gunnar Schäfer - Bass, Vocals
Ringo Funk - Drums, Percussion, Vocals
Michael Koch - Guitars, Vocals (1971-present)
Bývalí členové:
Rainer Marz - Guitars (1969-1970)
Hajo Born - Guitars, Keyboards (1969)


Členové Gunnar Schäfer
(Narozen ***)
Bass, Vocals


Gunnar je německý hudebník a hráč na basovou kytaru. Je nejznámější jako zakladastel a člen kapely Jeronimo. Po jejím rozpadu se objevil i v řadách kapely The Rollicks.

Členové Manfred "Ringo" Funk
(Narozen 1945, Berlin, Germany)
Drums, Percussion, Vocals


Manfred je německý hudebník a hráč na bicí. Je nejznámější jako člen kapely Jeronimo. Působil však také v kapelách Atlantis, Frankfurter Kurorchester, Karthago, The Kentuckys, Glenn a The Rollicks.

Po mnoha jednáních s nahrávací společností ve Frankfurtu Ringo Funk v listopadu 2000 úspěšně získal práva na všechny Jeronimo písně a patří mu značka Jeronimo-Rockband a Jeronimo-music. V poslední době žije ve Frankfurtu, Lubek, Šlesvicko-Holštýnsko, Německo.
Členové Michael Koch
(Narozen ***)
Guitars, Vocals


Gunnar je německý hudebník a hráč na basovou kytaru. Je nejznámější jako člen kapely Jeronimo, kde v roce 1970 nahradil zakládajícího člena Rainera Marze.


Členové Rainer Marz
(Narozen 1945, Frankfurt, Germany,
zemřel 11. dubna 2016)
Guitars


Rainer je německý hudebník, zpěvák a hráč na kytaru. Je nejznámější jako zakladastel a člen kapely Jeronimo, se kterou se objevil na její prvním albu z roku 1969.

Působil rovněž v kapelách Achim's Farm, Atlantis, Frankfurter Kurorchester, Krokodil, Speed Limit, Supermax, Thanx, The Rollicks, Wyoming a Sky Train.

Rainer Marz se stal mimořádně vyhledávaným studiovým hudebníkem v prostředí úspěšného frankfurtského producenta Petera Haukeho (Nektar, Peter Maffay, Supermax). Marz se také stal stálým členem živé kapely Supermax.

    Zpět
Studiové desky:
1972 Time Ride
1971 Jeronimo
1970 Cosmic Blues

Ostatní nahrávky:
2007 Timevision (DVD)
2003 Best Of Jeronimo
1970 Spirit Orgaszmus (split LP)


Skupina:
Michael Koch - Guitar, Keyboards, Vocals
Gunnar Schäfer - Bass, Guitars, Vocals
Ringo Funk - Drums, Percussion, Vocals
Hosté:
Peter Hauke - Percussion, Backing Vocals
Dieter Dierks - Percussion, Backing Vocals, engineer
Diskografie Time Ride
LP, vyšlo březen 1972, Bacillus Records, BLPS 19095 (Germany)
CD 1991, Bacillus Records, 288·09·015 (Germany)
CD 2002, Jeronimo Music, JERO 1003 (Germany) remastered: Eroc +bonus track

Seznam skladeb:
01. Time Ride (3:54)
02. There Are People (6:36)
03. Blind Man (4:23)
04. To Be Alone (5:34)
05. Sunshine (3:35)
06. Indian River (5:26)
07. Do You Still Remember (3:46)
08. Ice Dream (3:24)
09. Gone (4:19)
Total Time: (40:57)

Bonus track on 2002 remaster:
10. Kind Of Feelin' (3:31)

Producer: Peter Hauke
Engineer: Dieter Dierks
Artwork: Klaus Holitzka
Třetí album z roku 1972 s názvem Time ride s pěkným přebalem je pro mě méně zajímavé než to předchozí. I když to není špatné, zvláště první polovina alba je více než v pořádku, zbytek je celkem nevýrazný a přinejmenším nezajímavý, zní to tak, že členové ztratili chuť psát konzistentní hardrockové kousky a soustředili se na střední tempo vokální orientace melodie, které nemají moc co nabídnout, už žádné skvělé kytarové riffy a pevné basové linky. Titulní skladba skvěle zachovává stejný přístup jako u Jeronima, ale například Sunshine nebo Indian River jsou přinejlepším zapomenutelné, s nudnými částmi. Konec této recenze tím, že tato skupina vydala za svou krátkou meteorickou kariéru slušná alba, plus jejich nejlepší album Jeronimo z roku 1971. Časová jízda je pro mě 2,5 zaokrouhlená na 3 hvězdičky, ale jen tentokrát.

Skupina:
Michael Koch - Guitars, Vocals
Gunnar Schäfer - Bass, Vocals
Ringo Funk - Drums, Vocals
Hosté:
Diskografie Jeronimo
LP, vyšlo 1. ledna 1971, LP Bellaphon, BLPS19044 (1971, Germany)
CD 1997, Second Battle, SB 044 (Germany) +bonus track
LP 2009, Jeronimo Music, JERO 6001 (Germany) +bonus track

Seznam skladeb:
01. Sunday's Child (4:25)
02. Shades (3:27)
03. Reminiscenses (1:01)
04. How I'd Love to Be Home (4:30)
05. End of Our Time (4:08)
06. Understanding (4:06)
07. Silence of the Night (3:36)
08. Hugudila (7:49)
09. You Know I Do (5:29)
Total Time: (38:31)

Bonus track on 1997 & 2002 reissues:
10. Save Our Souls · SOS · (Single) (3:31)

Bonus track on 2009 reissue:
10. Ice Dream (3:23)

Producer: Gerhard Rieger
Engineer: Dieter Dierks
Artwork: Helmut Wenske
Jeronimo, heavy psych/hardrocková kapela z Německa a jejich druhé album se jmenuje z roku 1971 z jejich krátké kariéry. Toto je vynikající těžké psychické album s hardrockovými aranžemi, kterému vévodí kytara Michael Koch a působivé basové kotlety od Gunnara Schäfera. Toto album s vlastním názvem nabízí dobré hardrockové riffy, vynikající basové linky jako v Silence of the Night, prostě vynikající basy a dobré vokální pasáže, velmi vhodné pro nabízenou hudbu. Docela méně známý dnes dokonce všechna 3 alba byla vydána na CD, toto přichází ve velmi pěkném hnědém barevném digipacku vydaném Second battle labelem na konci 90. let. Solidní zvuk, dobré skladby z tohoto tria, pěkné nápady, co jiného album mít ve své sbírce, to, co jsem zde slyšel, se mi hodně líbí a díky tomu jsou 4 hvězdičky snadné, určitě jejich nejlepší album ze tří vydaných dříve rozpuštění na konci roku 1972. Měli krátké setkání v roce 2001, ale zůstaly bez povšimnutí širší veřejnosti. Doporučený pěkný kousek těžké psychiky a hard rocku.

Skupina:
Rainer Marz - Guitars, Vocals
Gunnar Schäfer - Bass, Vocals
Ringo Funk - Drums, Vocals
Hosté:
Walter Ortel - Keyboards, Vocals
Diskografie Cosmic Blues
LP, vyšlo 1970, Bellaphon, BI 1530 (Germany)
CD 1991, Bellaphon, 288.03.003 (Germany)
CD 2002, Jeronimo Music, JERO 1001 (Germany) Remastered: Eroc +bonus track

Seznam skladeb:
01. News (3:01)
02. The Key (3:00)
03. Hands (2:40)
04. So Nice to Know (2:03)
05. Na Na Hey Hey (3:37)
06. Let the Sunshine In (1:57)
07. Highjack (2:58)
08. Number 5 (5:22)
09. No No No (3:53)
10. Never Goin' Back (2:37)
11. The Light Life Needs (2:14)
12. Heya (5:54)
Total Time: (39:16)4013

Bonus track on 2002 remaster:
13. Na Na Hey Hey (Freemix) (5:54)

Artwork: Jürgen Lische (photo)


Skupina:
Hosté:
Diskografie Timevision
DVD, vyšlo 1. září 2007, Jeronimo

Seznam skladeb:
01. Trailer
02. Steppenwolf-Tour
03. Hallo Twen
04. Jeronimo - Der Film
05. Hits A Gogo
06. The Wild 80's
07. Commerzbank-Arena
08. Ice Dream No. 0 - Live 2002
09. Jeronimo Meets
Total Time: (00:00)


Skupina:
Michael Koch - Guitars, Vocals
Gunnar Schäfer - Vocals, Bass Guitar
Ringo Funk - Drums
Rainer Marz - Guitars
Walter Ortel - Keyboards, Vocals
Hajo Born - Guitars, Keyboards
Hosté:
Diskografie Best Of Jeronimo
Vyšlo 27. července 1987, Bacillus Records/Bellaphon, 288.09.005 (Germany)
CD 2002, CD JERO, 1004 (Germany) digitally remastered from the original tapes

Seznam skladeb:
01. Heya (3:31)
02. Starting All Over (3:44)
03. Time Ride (3:53)
04. Blind Man (4:21)
05. Hands (2:40)
06. Na Na Hey Hey (3:37)
07. High Jack (2:58)
08. The Key (3:00)
09. Never Goin' Back (2:37)
10. The Light Life Needs (2:14)
11. Baby Tonight (3:41)
12. Understanding (4:06)
13. Ice Dream (3:23)
14. Save Our Souls - SOS (3:30)
15. Number 5 (5:22)
16. Baby Baby (3:11)
17. Too Late (3:55)
18. Na Na Hey Hey - Freemix (5:54)
Total Time (65:37)


Skupina:
Hosté:
Diskografie Spirit Orgaszmus
Vyšlo 1970, Bellaphon International, BI 1527

Seznam skladeb:
Side One - Creedence Clearwater Revival
01. It Came Out Of The Sky (J.C. Fogerty) (2:51)
02. The Night Time Is The Right Time (Herman, Cadena) (3:10)
03. Ninety-Nine And A Half (Cropper, Pickett) (3:36)
04. The Midnight Special (J.C. Fogerty) (4:16)
05. Porterville (Fogerty) (2:23)
06. Cross-Tie Walker (J.C. Fogerty) (3:18)

Side Two - Jeronimo
01. Heya (R. Markley, J.P. Stalling) (3:30)
02. Hands (H. Born) (2:49)
03. So Nice To Know (H. Born) (2:06)
04. The Light Life Needs (H. Born) (2:18)
05. Number 5 (H. Born) (5:25)
06. No No No (H. Born) (3:54)
Total Time: (00:00)


    Zpět

Ringo Funk, Rainer Marz, Gunnar Schäfer


Gunnar Schäfer, Michael Koch, Ringo Funk

Ringo Funk

    Zpět
Oficiální stránky:
http://jeronimo-music.de/history/Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  3.8.2021 
Menu Poslední aktualizace: 3.8.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!