Intruitus


Zpět
Ve světě není mnoho skupin, kde by jejich jádro tvořila rodina a příbuzní. U Intruitus pocházející z Vansbro, Švédsko, tomu tak je, kde kapelu tvoří právě rodiče a jejich dvě děti. Autorské jádro kapely Introitus tvoří manželé Mats a Anna Benderovi. Mats začínal se začal aktivně věnovat hudbě už v 70. minulého století, kdy začal hrát v mnoha lokálních rockových kapelách jako klávesista. Zroveň působil jako učitel hudby a prodavač hudebních nástrojů. Mezi tehdejší jeho vlivy patří kapely Camel, Genesis, Yes nebo třeba Vangelis.

Vlivy švédské lidové hudby do celkového soundu Introitus pak přinesla pro změnu Anna, která se lidové hudbě a tanci věnovala od dětství. Mats a Anna hrávali od 80. let jako akustické duo v hotelích a restauracích, celkem jim trvalo dlouho, než se pustili do společného skládání. Dostali se k tomu v podstatě až na konci 90. let v roce 1999, kdy ze šuplíků vytáhli několik Matsových skladeb napsaných o 20 let dříve a v roce 2000 se je poprvé rozhodli předvést naživo s Matsovou tehdejší skupinou.

Introitus hraje něco velmi blízkého progresivnímu rocku. Často je to folkové a někdy i dost heavy, a právě zde se objevuje povzbuzující atmosféra syntezátoru a efektů, která je opravdu odlišuje od mnoha jiných kapel. Mats je jedním z nejoblíbenějších klávesistů pro svěží gobelínový zvuk, který vytváří, ale zbytek instrumentace je také vždy prvotřídní, zejména bicí od od Mattiase a Anniny vokály jsou vždy silné a plné pocitů. Všechna jejich alba získala perfektní skóre 5/5 od magazínu Background Magazine.

Historie hudby jejich prvního alba je dlouhá! Mats Bender začal skládat některé písně na CD již před 30 lety na jednom ze svých prvních syntetizátorů. Skladby byly vytvořeny a přepracovávány v průběhu času a konečně, když to vývoj techniky dovolil, mohl dokumentovat hudební audioaktivity ve svém vlastním studiu. Mats totiž konečně dokončil v první půlce desetiletí nového století své domácí nahrávací studio a rozhodl se, že je právě čas zformovat regulérní progresivní rockovou skupinu, kterou pojmenoval Introitus. Tvořil ji on, jeho manželka Anna, syn Mattias a dcera Johanna, děti dostaly na starost hru na bicí a zpěv. Do plnohodnotné sestavy je doplnili jejich přátelé kytaristé Henrik Björlind a Per Danielsson a basista Peter Wetterberg. V této sestavě nahráli první album "Fantasy", které vyšlo v roce 2007. Objevilo se na něm 7 skladeb od Matse ze 70. let, mezi nimiž vyniká především 26 minutová titulní kompozice rozdělená do pěti oddílů. Deska ukázala jaký hudební potenciál nabízí rodina Benderova a album přineslo velmi sympatický progresivní rock s dominantními klávesami, s příměsi jazzu a folku. Album bylo celkem hezky přijato, takže Introitus měli pocit, že by bylo hezké vydat se na další cestu s více hudby a se změnami v sestavě.

Mats a jeho manželka Anna, spolupracovali hudebně mnoho let, než udělali krok k vytvoření hudby společně. Jejich druhé album z roku 2011 se stalo jedním z nejlepších alb tohoto rocku v progresivním rocku. Jmenovalo se "Elements" a je to velmi vyzrálá a kompaktně znějící nahrávka, na níž předešlé folkové a jazzové vlivy ustoupily. Veškerý materiál alba byl nový, už žádné starší skladby vyškrábané někde ze šuflíku, také se zde ubedl Mattias Bender jako skladatel jedné z písní. Na albu už v sestavě působili dva noví hráči kytarista Pär Helje a basista Dennis Lindkvist, kteří nahradili Danielssona a Wetterberga. Druhé album bylo v progresivním světě přijato ještě lépe než první nahrávka.

V roce 2014 kapela vydala třetí studiovou desku s názvem "Anima" a patřilo k nejočekávanějším progresivním nahrávkám roku. Johanna Bender sice opustila kapelu v březnu 2013, ale stále zpívá doprovodné vokály na nejnovějším albu "Anima" a také se objevila jako host na obalu alba. Kapela na albu opět o něco posunula svůj zvuk proti předchozímu albu, kde dominovaly klávesy a kytara byla pouze jako doplňkový nástroj. Zde dostala daleko větší prostor kytara Pära Helje a kytarových sól se tak objevilo mnohem více. Nejlepší skladbou je opět ta nejdelší, 16-ti minutová "Anima", která je zajímavá vzájemnou kombinací hlasů Anny Jobs a Matse, který si v ní občas i zařve. Skladba je zárověň jednou z nejtemnějších.

Po vydání třetího alba se uskutečnilo i první turné po Velké Británii. Od té doby se Introitus stali také dobrou koncertní kapelou. Jejich živé vystoupení na Summer’s End Festival v roce 2015 bylo velmi vysoce uznávané a chválené.

Po dobu 10 let jsme měli úžasného Henrika Björlinda na flétny, klávesy, kytaru, housle a zpěv, ale od poloviny roku 2017 se rozhodl věnovat veškerou svou dobu své krásné rodině. Do kapely jako jeho náhrada nastoupila Linnéa Syrjälä, přítelkyně Mattiase Bendera, která svojí hrou na flétnu, akordeon, přídavné klávesy a rovněž i svým hlasem nenarušila rodinný charakter kapely.

Na dalším albu začali Introitus pracovat v roce 2017. Život se však změnil se svým každodením během, přišly nové výzvy a novorozenci nebo další rodinné událostmi. Takže příprava alba chvíli trvala.

Bad Elephant Music s potěšením oznamila, že 14. června 2019 vyjde nové album "Shadows" švédského progresivního rockového souboru Introitus. "Shadows" je dlouho očekávaným pokračováním chváleného alba "Anima". Na "Shadows" lze pozorovat, jak kapela vytváří svůj moderní progresivní zvuk, v němž kombinuje své švédské folkové dědictví a prvky tradičního progresivního rocku a vytváří tak jedinečný hudební zvuk. Jejich první nahrávka u Bad Elephant Music ukazuje, jak se Introitus zvedají tam, kde na "Anima" končili, a do hudby přineslo poněkud temnější prvky. Míchají vítr a magické tajemství divokých lesů Švédska s náznaky progresivního rocku 70. let, když posouvají své hudební limity.

Anna z Introitus k tomu uvedla: "Tým Bad Elephant Music byl od začátku vřelý a nápomocný, takže naše volba pro vydání "Shadows" na světě byla snadná. Introitus byli vždy velmi dobře přijímáni britským progresivním rockovým publikem, takže vydání našeho nového alba Shadows pod BEM je pro nás jako návrat domů..." "Je příjemné přivítat Introitus v rodině BEM," dodal k tomu David Elliott, BEM Label Manager. "S Annou a Matsem jsem v kontaktu od té doby, kdy jsem je viděl hrát koncem léta před několika lety. Progresivní rock smíchaný s folkovými prvky byl vždy jednou z mých oblíbených kombinací, a tohle je kapela, která to dělá opravdu dobře."

Zpět
Členové kapely:
Mats Bender - Keyboards
Anna Jobs Bender - Lead Vocals
Mattias Bender - Drums and Vocals
Pär Helje - Guitars
Henrik Björlind - Guitars, Flute, Keyboards, Vocals
Linnéa Syrjälä - Flute, Keyboards, Accordian, Ocarina, Chalumeau, Vocals
Bývalí členové:
Dennis Lindkvist - Bass
Johanna Bender - Percussion, Keyboards, Vocals
Per Danielsson - Electric & Acoustic Guitars
Peter Wetterberg - Bass, Backing Vocals

Členové Mats Bender
(narozen ***)
Keyboards


Mats je švédský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je zakladatelem, hlavním autorem a leaderem kapely Introitus. Je manželem členky kapely - zpěvačky Anny Jobs.

Mats se také objevil hostinsky na nahrávkách kapely Cross.

Členové Anna Jobs Bender
(narozena ***)
Lead Vocals


Anna je zpěvačka a členkla kapely Introitus. Je manželkoi zakladatele kapely Matse Bendera.

Členové Mattias Bender
(narozen 22. června ***, Dala-Järna, Vansbro, Sweden)
Drums and Vocals


Mattias je švédský hudebník a hraje na bicí v kapele Introitus, kterou zformovali jeho rodiče Mats a Anna Bender.

Mattias také vystupuje jako live session bubeník pro In Mourning poté, co od nich odešel v lednu 2014 jejich dlouholetý bubeník Christian Netzell.

Členové Pär Helje
(narozen ***, Dala-Järna)
Guitars


Pär je švédský hudebník a hráč na kytaru žijící ve Stockholmu.

Do školy docházel ve Vansbro utbildningscenter gy. Studoval rovněž obor Ljud och Musikproduktion na škole Högskolan Dalarna, později na Uppsala universitet a KTH. Pak pracoval ve společnosti Vansbro Kommun.

Členové Henrik Björlind
(narozen ***)
Guitars, Flute and Additional Keyboards, Vocals


Henrik je švédský hudebník a hráč na kytaru a klávesy. Je rovněž producentem zvuku a hudby. Působí jako člen kapely Introitus.

Členové Linnéa Syrjälä
(narozen ***)
Flute, Keyboards, Accordian, Ocarina, Chalumeau, Vocals


Linnéa je švédská hudebnice a hráčka na klávesy, flétnu, okarinu a zpívá. Od roku 2017 je členkou kapely Introitus, kam ji přivedl její přítel Mattias Bender.

Členové Dennis Lindkvist
(narozen ***, Dala-Järna, Sweden)
Bass


Dennis je švédský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je členem kapely Introitus.

Pracuje jako Redovisningskonsult ve společnosti Anroli Revision AB a stále žije v Dala-Järna.

Členové Johanna Bender
(narozena ***)
Percussion, Keyboards, Lead and Backing Vocals


Johanna je švédská zpěvačka, působila v kapele Introitus, kterou zformovali její rodiče Mats a Anna Bender.

Z kapely odešla v roce 2013, ale nahrávek kapely se účastní jako hostující zpěvačka.

Zpět
Diskografie
2019 Shadows
2014 Anima
2011 Elements
2007 Fantasy


Skupina:
Dennis Lindkvist - Bass
Linnéa Syrjälä - Accordian, Ocarina, Chalumeau and Vocals
Mats Bender - Keyboards
Anna Jobs Bender - Lead Vocals
Pär Helje - Guitars
Mattias Bender - Drums and Vocals
Hosté:
Martin Jobs - Vocal (06)
Johanna Bender - Vocals
Helena Tenstam - Flutes
Diskografie Shadows
Vyšlo 14. června 2019, Bad Elephant Music, BEM069 (UK)

Seznam skladeb:
01. Belong (6:59)
02. Shadows (9:28)
03. Beyond Fantasy (7:04)
04. Desperation (13:17)
05. Figures (6:19)
06. My Hero (4:36)
07. Awakening (11:43)
Total Time: (59:26)

Recorded, Produced and Mixed: Mats Bender
Mastered: David Elliott


Skupina:
Mats Bender - Keyboards
Anna Jobs Bender - Lead Vocals
Johanna Bender - Backing Vocals
Henrik Björlind - Flute and Additional Keyboards
Pär Helje - Lead Guitars
Dennis Lindkvist - Bass
Mattias Bender - Drums and Backing Vocals
Hosté:
Ida, Stephanie, Kajsa, Sara, Alizia and Tezla - Choir (07)
Diskografie Anima
Vyšlo 25. září 2014, Progress Records, PRCD 058 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Initiare (1:54)
02. Broken Glass (10:28)
03. Who Goes There (7:14)
04. Slipping Away (11:14)
05. You Will Always Be My Girl (6:30)
06. Free (7:50)
07. Anima (16:30)
08. Exire (1:34)
09. (Secret Track) (2:58)
Total Time: (66:12)

Producer: Bender Produktion
Artwork: Gudmunds Foto
Layout: 1:e Tant Orange AB
Skladba 09 není uvedena na přebalu alba.

Skupina:
Mats Bender - Keyboards
Anna Jobs Bender - Lead Vocals
Dennis Lindqvist - Bass Guitar
Pär Helje - Lead Guitar, Backing Vocals
Henrik Björlind - Guitars, Flutes, Additional Keyboards, Vocals
Johanna Bender - Percussion, Keyboard, Vocals
Mattias Bender - Drums, Backing Vocals
Diskografie Elements
Vyšlo 2011, Progress Records, PRCD 043 (Europe)

Seznam skladeb:
01. The Hand That Feeds You (14:18)
02. Earth (1:22)
03. Like Always (8:22)
04. Wind (2:02)
05. Restless (8:14)
06. Fire (1:36)
07. Dreamscape (11:48)
08. Water (1:58)
09. Soulprint (17:02)
Total Time: (66:42)

Producer, Recorded, Mixed: Mats Bender
Photography: Lina Flodins
Artwork: Peter Wetterberg
Layout: Artur Kent


Skupina:
Mats Bender - Synthesizer, Programming, Accordion, Electric & Acoustic Guitars, Bass, Percussion
Anna Jobs Bender - Lead & Backing Vocals
Mattias Bender - Drums, Backing Vocals
Peter Wetterberg - Bass, Backing Vocals
Johanna Bender - Percussion, Choir, Backing Vocals
Per Danielsson - Electric & Acoustic Guitar
Henrik Björlind - Guitars, Add Synthesizer, Flute, Accordion, Fiddle, Choir
Hosté:
Matilda Kock - Flute
Tony Fritzon - Saxophone
Jobs Karl Larsson - Violin
Liselotte Hellstrom - Violin
Steffan Rasmusson - Violin
Stefan Ekedahl - Cello, Swedish Bagpipes
Anna Hansback - Backing Vocals
Anna Nyström - Backing Vocals
Sanna Hansson - Backing Vocals
Stefan Bohlin - Backing Vocals
Diskografie Fantasy
Vyšlo 2007, Self-released, BP00001 (Europe)
CD 2011, Progress Records, PRCD 045 (Europe) Remastered

Seznam skladeb:
01. Genesis (7:17)
02. Child (5:56)
03. Ghost (9:12)
04. Fantasy (26:02)
    Part I: Overture
    Part II: Beginnings
    Part III: Birth
    Part IV: Life
    Part V: Endings
05. Crossroads (8:43)
06. Here and Now (6:55)
07. Magical Moment (8:25)
Total Time: (72:30)

Artwork: Typografitti


ZpětMats Bender, Anna Jobs Bender, Johanna Bender, Henrik Björlind, Pär Helje, Dennis Lindqvist, Mattias BenderZpět
Oficiální stránky:
http://www.introitus.se/
https://introitus.bandcamp.com/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  29.12.2018 
Menu Poslední aktualizace: 29.12.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©