Hiatus Kaiyote - progressrock.cz
Biografie Členové Diskografie Fotogalerie Odkazy

Zpět
Hiatus Kaiyote je australská neo soulová hudební skupina, která vznikla v roce 2011 v Melbourne a hraje ve čtyřčlenné sestavě. Hiatus Kaiyote se objevili na začátku roku 2011 s progresivní směsicí R & B, jazzu a hip-hopu, kterou nazvali "future soul". Dynamickou fúzi zvuků svérazného soundu australské kapely ještě více odlišuje chraplavý, ale ladný zpěv Nai Palm, poetické písničkářky, která čerpala inspiraci z animovaných fantasy filmů a přírody a artikulovala široké spektrum emocí pomocí imaginativních metafor. Každé z jejich prvních dvou alb "Tawk Tomahawk" (2012) a "Choose Your Weapon" (2015), obsahuje nahrávku nominovanou na Grammy, konkrétně skladby "Nakamarra" a "Breathing Underwater", zatímco druhé LP bylo nominováno na cenu ARIA v kategorie Best Urban Album. Když byli v roce 2013 nominováni na Grammy za nejlepší výkon R&B za píseň „Nakamarra“, vystupovali s Q-Tipem, ale prohráli s nahrávkou Snarky Puppyho a Lalah Hathaway "Something".

Zpěvačka po celkem krutém dětství, když jí matka zemřela v 11 letech na rakovinu prsou a otec zahynul v jejich 13 letech při požáru domu. Po několikaleté pěstounské péči se Palm v 15 letech přestěhovala se zpátky do Melbourne a nějakou dobu byla bez domova. Začala používat přezdívku Nai Palm jako profesionální jméno, zatímco pracovala jako umělec s ohněm.

V Melbourne pak zahájila kariéru sólové zpěvačky a kytaristky. Po jednom koncertu v roce 2010, poté, co Bender viděl Palm hrát na růžovou kytaru v malém klubu, jí předal vizitku. Nikdy mu nevolala, ale o rok později do sebe narazili a začali společně pracovat na nové hudbě. Brzy se k nim připojili Bubeník Perri Moss a klávesista Simon Mavin se k nim a kvarteto začalo hrát svoji esoterickou hudbu s podivnými takty a složitými rytmickými strukturami.

Hiatus Kaiyote vznikli v Melbourne v roce 2011 a skládájí se ze zpěvačky, skladatelky a kytaristky Palmy, baskytaristy Paula Bendera, bubeníka Perrina Mosse (aka Clever Austina) a klávesisty Simona Mavina (také z PutBacks). V roce 2012 kapela otevírala vystoupení Taylora McFerrin v Melbourne. McFerrin později představil Nai Palm ve své skladbě "The Antidote". V dubnu 2012 vydali své krátké debutové album "Tawk Tomahawk" a postupně si získali podporu DJů a kolegů umělců, kteří vytvářejí vkus, od Gillese Petersona po Questlove a Erykah Badu. Kapela podepsala smlouvu se společností Salaam Remi, která v USA distribuovala značku Flying Buddha, a znovu vydala "Tawk Tomahawk" s bonusovým střihem, což je verze zvýraznění alba "Nakamarra" vylepšená hostujícím veršem od Q-Tipa (rapper, producent a herec). Díky této skladbě získala kapela první nominaci na Grammy za nejlepší výkon R&B.

Od svého vzniku v polovině roku 2011 již Hiatus Kaiyote sdílí pódia s takovými počiny, jako jsou Taylor McFerrin od Stones Throw Record, Warp legendy Chrise Clarka a Harmonic 313 a zvukového génia Robina Foxe, Brainfeeder's Lapalux a oOoOO, také se objevili na Woodford Folk Festival, Melbourne International Jazz Festival a jako hlavní hvězdy na pódiu na závěrečném The Bohemian Masquerade Ball.

Jejich první stálé angažmá každé úterý v hotelu The Evelyn v Fitzroy Melbourne bylo kvůli rostoucí populáritě prodlouženo ze 4 týdnů na čtyři měsíce. Vyprodali The Northcote Social Club pro jejich vydání EP (5. dubna 2012) a získali silnou účast na Black Bear Lodge v Brisbane a Goodgod Small Club v Sydney jako součást jejich debutového turné na pomoc prodejům alba.

V roce 2014 kapela spojila své síly s hip hopovým umělcem Remim, mnohostranným Kirkisem, producentem Silent Jayem a zpěvákem Jace XL, aby se vydali na turné po celé Austrálii s názvem "The Sonic Architects National Conference". Pro toto turné se připojili i další tři doprovodní zpěváci Jace XL, Loreli a Jay Jay.

Na konci roku 2014 vydali třískladbovou upoutávku na druhé album v čele se závratnou skladbou "By Fire", částečně inspirovanou smrtí otce od Palmy při požáru domu. Druhé album "Choose Your Weapon" vyšlo 1. května 2015 a vstoupilo do žebříčku ARIA na 22. místě a debutovalo na 11. místě žebříčku Billboard v žebříčku nejlepších R&B/Hip-Hop alb v USA. Agregátor recenzí Metacritic dal albu normalizované hodnocení 88 ze 100 na základě 6 recenzí, což znamená "univerzální uznání". Dne 9. května 2015 "Choose Your Weapon" debutovalo na pozici 22 na australském žebříčku alb. Singl "Breathing Underwater" byl nejlepší toho roku pro ocenění na 58. Grammy Award v kategorii Best R&B Performance, ale prohrála s nahrávkou The Weeknd "Earned It (Fifty Shades of Grey)". Deska "Choose Your Weapon" byla nominována na ARIA za Best Urban Album.

Album se dostalo k osobnostem jako The Carters (Beyonce a Jay-Z), Kendrick Lamar, Anderson, kteří písně samplovali. Rapeři Paak a Drake nasamplovali jejich diskografii od písní "Molasses" a "Building A Ladder" až k "The World It Softly Lulls". S oběma Nai Palm spolupracovala na jejich albu "Scorpion".

Během několika příštích let skupina vydávala doplňkový materiál, jako například "Recalibrations, Vol. 1" EP. Častěji se zabývali řadou vedlejších a sólových nahrávek a produkční prací. Nejpozoruhodnější je, že Palm vydala své první sólové album "Needle Paw", Moss věnoval více času změně ega Clever Austin a Bender a Mavin zaznamenali jako dvě třetiny "Sweet Enoughs". Navíc Moss, Bender a Mavin natočili mixtape pod názvem "Swooping". Ke konci roku 2020 vydali Hiatus Kaiyote cover "Christmas Time Is Here" a počátkem roku 2021 se formálně vrátili na etiketu Flying Lotus Brainfeeder s "Get Sun", což je spolupráce s uznávaným brazilským aranžérem Arthurem Verocaiem.

Po práci na různých vedlejších projektech vytvořili své třetí album "Mood Valiant", které vyšlo v pátek 25. června 2021 prostřednictvím Brainfeeder Records / Ninja Tune. Třetí album skupiny je plné naděje, odolnosti a exotického zvuku Brazílie a je další kapitolou této dobrodružné série. Po šesti dlouhých letech mezinárodního turné, sólových projektech, život ohrožujícím zdravotním strachu a globální pandemii, australská kapela Hiatus Kaiyote, konečně připravila třetí studiové album "Mood Valiant". Šestiletá cesta alba původně začala na turné, protože během té doby začali přidávat nový materiál do svých živých setů turné na podporu "Choose Your Weapon". Na podzim roku 2018 byly z velké části položeny doprovodné stopy, připravené na Naiiny vokály.

Ve skutečném stylu Hiatus jsou harmonie měnící náladu a zvukové krajiny vytvořené v každé skladbě nadpozemské. Ale pod složitými aranžemi a bohatými drážkami je album v jádru osobním odrazem výzev posledních let. "Mám pocit, že jsme se dostali do bahna, abychom tu věc udělali," řekl Bender, "a z bouře vychází klidný a vítězný pocit, který vychází do klidných vod."

"Myslím, že je chybou, že musíte chodit do školy a dělat inteligentní hudbu. Vždycky existovala od úsvitu času", řekla frontmanka Nai Palm. "Nejlepší způsob, jak se to naučit, je poslouchat... a já jsem opravdu šťastná, že mám takovou emocionálně inteligentní kreativu, od které se můžu odrazit... Každý je super sladký a chce pro sebe to nejlepší. Všichni jsme jen nerdi, kteří spolu rádi dělají podivné zhůvěřilosti".

Čtyřčlennou ssestavu tvoří zpěvačka a kytaristka Naomi Saalfield (známá také jako Nai Palm), baskytarista Paul Bender, hráč na klávesy Simon Mavin a bubeník Perrin Moss. Jejich dokonalá fúze klasicky vycvičených a samoukových instinktů, volně improvizovaných a strategicky uspořádaných písní přispívá k jejich charakteristickému, samozvanému zvuku "wondercore" (definovaném jako zjednodušení komplexního zvuku).

Název alba pochází ze sdílené myšlenky naděje a odolnosti a zároveň odkazuje na dva kombíky Valiant, které vlastnila zesnulá matka Nai Palm. "Jeden byl bílý a jeden černý," řekla Nai Palm, "...a podle toho, v jaké náladě byla, by řídila jedno nebo druhé. Byla to matka samoživitelka se šesti dětmi. Pokud řídila tu černou, věděla jsi, že se s ní nemažeš". Nai Palm přišla o matku kvůli rakovině prsu v 11 letech. A v roce 2018, když byla na cestě zpět do Melbourne ze sólového amerického turné k nahrání závěrečných vokálů pro "Mood Valiant", zaskočila ji její vlastní diagnóza rakoviny prsu. "Bylo to děsivé, ale také, jakmile jsem se od toho odrazila, měla jsem mnohem větší emocionální hloubku, se kterou jsem si mohla hrát při mém objevování a záměru... Bylo to jako palivo navíc," řekla. Smrt její matky na stejnou nemoc nebyla nikdy daleko od její mysli. Nai spěchala zpět do Austrálie rovnou do nemocnice, kde podstoupila život zachraňující mastektomii. Jakmile se Nai zrehailitovala, kapela se opět vrátila zpět ke své práci.

Prvním singlem, který vyšel z nového alba, byla rozzářená a temperamentní skladba "Get Sun", jedna ze skladeb s filmovými smyčcovými aranžemi od brazilského skladatele a aranžéra Arthura Verocaie. Skladba vznikla během společného zkoušení v australské Byron Bay. Píseň uvedená na albu dává příchuť jihoamerického vlivu, který se do alba vtiskl z předchozího turné po Chile, Argentině a Brazílii, které bylo použito na financování návštěvy studia s Verocaiem. "Byla to třešnička na dortu tohoto velmi náročného alba. Víš? Zvedli jsme se to dokončit v Riu s jedním z našich hrdinů," řekla Nai Palm.

Fráze "nikdy se nesetkejte se svými hrdiny“ zde neplatí, protože Verocai kapelu odboural svými předem napsanými aranžemi. "Byli jsme jako děti v cukrárně v řídící místnosti jako... pláč," vzpomínala Nai Palm. Inženýr na směně nechal Hiatus Kaiyote zůstat pozdě do noci, což vedlo k psaní a sledování náladového a rytmického singlu "Red Room". "To, že je "Red Room" singlem, je pro mě šílené... bylo to jako pár procházek ve dvě ráno. Ale byla to atmosféra. Nebylo to podle mě ani určeno k nahrávání", přiznala se Nai Palm. Téže noci byla spontánně nahrána i "Stone Or Lavender", balada ukazující zranitelnější stránku kapely, soustředěnou kolem silných vokálů Nai a poklidného klavíru.

Na cestě do Ria de Janeira, aby nahrávali se známým brazilským skladatelem Arthurem Verocaiem, zůstala Palm v amazonském deštném pralese 10 dní a zúčastnila se kambo rituálu otření žabího jedu na kůži, aby se odstranily toxiny z jejího těla. Turné po Jižní Americe tak bylo zakončeno kouzelnou návštěvou Amazonie, kde Nai Palm dokázala zaznamenat zvuky zpěvu ptáků a osobně se setkat s domorodými ženami patřícími k místním kmenům. Tyto hlasové záznamy byly nakonec rozptýleny po celém albu a lze je slyšet ve skladbách jako "Flight Of The Tiger Lily", kde vystupují dvě starší ženy z Varinawy, kteří ji učí, jak vyslovoval jména ptáků, a "Hush Rattle", v níž lze zaslechnout místní ženy zpívající v jejich rodném jazyce. Album uzavírá skladba "Blood And Marrow", která začala jako basová linka od Bendera a na kterou Nai Palm a Perrin navázali a improvizovali. Kvalita rytmu bossanovy a ozvěny vykouzlí obraz kapely hrající zpoza hlubin amazonského vodopádu, možná v protikladu k nemocničnímu oddělení, kde se Nai Palm zotavovala ze své mastektomie jen pár týdnů předtím. Psaní a nahrávání písně "Blood And Marrow" byly údajně fólií pro vlastní smutek Nai Palmové, což je něco, co je ochotná sdílet v naději, že to poskytne pohodlí ostatním. "Když mi lidé řeknou, že poslouchají moji hudbu, když truchlí, to je nejvyšší kompliment," řekla. "Poslouchala jsem alba, když jsem byla na svém nejzranitelnějším místě, a pokud tedy můžete být na druhé straně konverzace a nabízet to lidem, je to opravdu krásné."


"Mood Valiant" ztělesňuje neodmyslitelnou sílu ducha a zdůrazňuje hluboké spojení kapely s přírodním světem. "Zní to teď jako bláznivé esoterické čarování, ale příroda a hudba, to je struktura života," řekla Nai. "[Hudba] se neustále mění, vyvíjí se a je přizpůsobivá. Cítím se ne tak opuštěná, když toho mohu být součástí... To je můj cíl. Takže když se zítra probudím, vím, že jsem se pokusila nabídnout světu krásu".

Album vydal label Brainfeeder, značka, kterou v roce 2008 založil experimentální producent Flying Lotus, jako domov alternativního soulu, hip-hopu a elektroniky.
Skupina v září 2021 překročí Tasman a vyrazí na turné po Novém Zélandu se zastávkami v Aucklandu a Wellingtonu.

Zpět
Členové:
Nai Palm - Guitars, Vocals, Keyboards
Paul Bender - Bass, Electronics
Simon Mavin - Keyboards, Synths, Electronics
Perrin Moss - Drums, Percussion, Electronics
Bývalí členové:


Členové
(rodné jméno Naomi Grace Saalfield)
(Narozena 15. května 1989, Melbourne, Australia)
Guitars, Vocals


Naomi Saalfield, profesionálně známá jako Nai Palm, je australská hudebnice, skladatelka, zpěvačka a kytaristka nejznámější jako zpěvačka a kytaristka jazz/funk kapely Hiatus Kaiyote.

Nai Palm se narodila v Melbourne v Austrálii. Se jejími pěti sourozenci ji vychovávala jejich svobodná matka, choreografka a malířka. Saalfield poprvé představila hudbu její matka, hrála na klavír a poslouchala soulovou, flamenco a severozápadní africkou hudbu. Později jí bratr představil klasické rockové ikony Jimi Hendrixe a Led Zeppelin. Když bylo Palm 11 let, její matka zemřela na rakovinu prsu. Následně Saalfield osiřela ve věku 13 let, když její otec zemřel při požáru domu.

Pak prošla systémem pěstounské péče a odešla žít ke své tetě do Mount Beauty. Nějaký čas také žila s rodinou, která provozovala přírodní rezervaci pro domorodá zvířata, kde si vypěstovala lásku a pouto k přírodnímu světu. Její teta měla akustickou kytaru a Nai se s ní naučila první akordy. Když bylo Palm 15 let, přestěhovala se zpět do Melbourne a nějakou dobu byla bez domova. Začala používat přezdívku Nai Palm jako profesionální jméno, zatímco pracovala jako umělec s ohněm.

V Melbourne zahájila Palm kariéru sólové zpěvačky a kytaristky. Po jednom koncertu v roce 2010 ji oslovil basista Paul Bender, který viděl její vystoupení a navrhl jí spolupráci. Následující rok společně založili kapelu Hiatus Kaiyote s bubeníkem Perrinem Mossem a klávesistou Simonem Mavinem.

V roce 2017 vydala Palm své debutové sólové album "Needle Paw", které bylo možná pojmenováno podle pouštní květiny. Album obsahuje pouze obnažené vokály a kytaru a obsahuje originální skladby i covery písní Davida Bowieho, Tamie a Jimiho Hendrixe. Na albu také pracovala s australským domorodým umělcem Jasonem Guwanbalem Gurruwiwi. Palm vysvětlila, že práce na sólovém albu jí poskytla větší flexibilitu při práci na jejích kytarových zvucích a výzvu vydat více surovou a osobní desku. Obálku alba, abstraktní kresbu Palm, vytvořil chilský umělec Jowy Maasdamme.

V červnu 2018 byla Palm uvedena na albu "Scorpion" od Drakea, který o ní i Hiatus Kaiyote mluvil velmi dobře. Zpívala v části titulní písně "More Than A Woman" od Aaliyah, která se objevila na konci "Drake’s Is Is More". O svém pracovním vztahu s Drakem Palm řekla NME v roce 2021, že začal posílat její stonky a společně pracovali na vytvoření vzájemného respektu; „Docela rychle pochopil, že jeho hovno neprodám na koupi jachty.“

Třetí studiové album Hiatus Kaiyote, Mood Valiant, vyšlo v červnu 2021. Název alba byl inspirován Palmovou matkou, která vlastnila dva kombíky Valiant Safari, jeden bílý a jeden černý, a jela by podle toho, co by vyhovovalo její náladě pro daný den.


Palm je známá svým osobitým stylem a ozdobami a její vlastní make-up styl zaznamenaly i módní časopisy. Má tetování na obličeji, které replikuje jizvu způsobenou vránou, o kterou se v dětství starala. Jak je uvedeno v rozhovoru pro časopis Allure, "způsob, kterým se zdobím, je rozšířením toho, kdo jsem: můj smysl pro spiritualitu, moji hravost, můj pocit zvědavosti ve světě".

Dne 18. října 2018 Palm odhalila, že jí byla diagnostikována rakovina prsu, a uvedla, že "byla prošpikována úzkostí, když se snažíla denně cvičit odvahu a trpělivost tváří v tvář nejděsivějším a nejemotivněji přicházejícím sračkám, jaké kdy měla, když to musela vydržet". Ze svého nemocničního lůžka, když se vzpamatovávala z mastektomie, předvedla s Paulem Benderem cover "The Makings Of You" od Curtise Mayfielda, který byl zveřejněn online. Odhlásila se z rekonstrukce prsou v naději, že zpochybní standardy krásy, ale předtím, než jí byly odstraněny, nechala si vymodelovat ozdobnou zlatou podobu, kterou plánuje nosit ve svých jevištních kostýmech. Podle rozhovoru s KCRW Berlin v roce 2019 je už bez rakoviny.

Palm je také známá tím, že cestuje se svým papouškem se jménem Charlie Parker, který jí ale zemřel v roce 2019. Během pandemie COVID19 se naučila japonské umění Kintsugi a vysvětlila, že "... s Kintsugi se rozhodnete z něj udělat něco krásného novým a jiným způsobem. Střep, který byl zlomen, je nyní osvětlenou části".

Členové
(Narozen ***, Tasmania, Australia)
Bass


Paul, původem z Tasmánie, je australský hudebník a hráč na basovou kytaru. V současné době je členem kapely Hiatus Kaiyote. Předtím hrával se Simonem (Mavinem) v jedné kapele. Potkal jej brzy poté, když se přestěhoval do Melbourne, a to prostřednictvím spousty náhodných společných koncertů.

Před příchodem do Melbourne pobýval v Miami, kde studoval jazz jako úplný jazzový šprt. Bender se vrátil do Melbourne po studiu v zemi jazzu - USA. "V té době jsem přišel ze školy a věděl jsem, že hudba je to, co chci dělat," říká. "Chtěl jsem ji poznat někde jinde na světě a také jsem chtěl studovat a prostě mi to dávalo smysl, s tím, co mě v té době bavilo, zkusit se dostat na americkou školu. Tak přišla myšlenka na hudbu." Koketoval s myšlenkou vrátit se za několik let, získal tam spoustu opravdu dobrých přátel, kteří jsou roztroušeni po celé Americe. Po návratu v Melbourne zjistil co, se rtam opravdu děje, kolik je tam úžasných hudebníků a bylo opravdu inspirativní být součástí něčeho, kde všude vznikalo tolik úžasných věcí. Po jednom koncertu v roce 2010, poté, co Bender uviděl Palm hrát na růžovou kytaru v malém klubu, jí předal vizitku. Nikdy mu nevolala, ale o rok později do sebe narazili a začali společně pracovat na nové hudbě. Brzy se k nim připojili Bubeník Perri Moss a klávesista Simon Mavin se k nim a kvarteto začalo hrát svoji esoterickou hudbu s podivnými takty a složitými rytmickými strukturami. Hiatus Kaiyote tak vznikli v Melbourne v roce 2011.

"Naše harmonie je to, co nás jako kapelu spojuje, to je fakt, který tu vždycky byl. Každý má po celou dobu tak dobré nápady a pokud máte někdy pocit, že nemáte čím přispět, vždy se najde někdo jiný se skvělým nápadem, na kterém budeme chtít zapracovat. Pro mě osobně je to nejzajímavější část - dostat se spolu do místnosti a strávit kvalitní čas zpracováním nových nápadů a vyzkoušením mnoha nových věcí. Vždycky je to nejzajímavější, když poprvé vyzkoušíte nápad a přibalíte ho".

Kapela začínala jako prostředek pro Palminy sólové písní. "Nai už měla celou řadu písniček, které napsala, a odtamtud se první formování kapely učilo její věci a hledali vlastní způsob, jak to interpretovat a rozvést," vysvětluje Bender. "Od začátku jsme ale udělali mnohem více spolupráce a každá píseň se dávala dohromady úplně jiným způsobem. Není to typ projektu, kde by někdo v kapele mohl být někdy nahrazen, každý přináší něco tak konkrétního".

Baskytarista Hiatus Kaiyote Paul Bender o třetím víkendu v srpnu 2020 potichu vydal hip-hopové album s názvem "Middle Aged Caucasian Existential Debut Rap Record". Velká část textů se hraje pro legraci, meta-riffy v roce 2020 a Benderova nová rapová "kariéra", ale beaty jsou profesionálně vytvořené a evokují neo-soul kapely, pro kterou je známý. Parodie na rapová alba jsou hojné, včetně pětidílných mezihery "Obligatory Voicemail" a komicky agresivní výměny urážek v "Down At The Arcade" a la Wu Tang Clan.

Členové
(Narozen ***)
Keyboards


Simon je australský hudebník a hráč na klávesové nástroje a syntezátory. Je členem kapely Hiatus Kaiyote (od 2011), ale působil či působí i v kaúelách The Bamboos (2012-2013), North Project, The PutBacks a Whitesploitation. Simon také vystupuje jako součást Swooping Duck, kteří hrají v The Cave pro Melb Jazz Fest.

Pocházející z Melbourne, sugestivní hudba Hiatus Kaiyote rozostřuje jazz a duši a získala si legii eklektických fanoušků, včetně The Rootova bubeníka QuestLove, Erykah Badu a zesnulého, legendárního Prince. Klávesista Simon Mavin, který zdobil pódium s takovými kapelami, jako je australský přední soulový outfit The Bamboos, rocková jazz-freak kapela Whitesploitation, mistři reggae The Red Eyes a funk heavy kapela The Firemen.

Bývalý student jazzu, klávesový hráč Simon Mavin se zviditelnil v roce 2011, když pomohl sestavit žánrově ohýbající debutové album "Tawk Tomahawk". Nyní, když Mavin propůjčuje své dovednosti rytmické sekci The Putbacks a soulu duše Laneous, přidává do svého skládaného domácího studia Nuraphone.

Členové
(Narozen ***, Melbourne, Australia)
Drums


Perrin Moss je australský hudebník, bubeník samouk a producent z Blue Mountains v Austrálii. Moss, původně hip-hopový producent, považuje za své fanoušky některé z nejuznávanějších bubeníků a producentů na světě jako jsou Questlove, Pharrell Williams, Erykah Badu, Chris Daddy Dave nebo Flying Lotus. Je rovněž bývalým frontmanem desetičlenné hip-hopové kapely Jumbledat Blue Mountains, Perrin spolupracoval s dalšími skupinami jako jsou Thundamentals.

Perrin pochází z Melbourne, ale vyrůstal v Blue Mountains, což je asi dvě hodiny od Sydney. Tam začínala Perrinova hudební cesta, když vyrůstal v listnaté australské oblasti Blue Mountain, a byla neustále ukotvena experimentováním, zvědavostí a rytmy. Perrinovi bylo 22 let, když se v roce 2008 přestěhoval do Melbourne za hudbou, což představovalo více koncertů a více muzikantů. Inspirovali jej hudebníci, které tam našel. Tehdy se začal intenzivněji věnovat bicím. Měl talent pro rytmy a beaty odvozené z hudby celého světa a vyjadřoval se různými perkusemi a gramofonem. Nejstarší Perrinovy vzpomínky na hudbu souvisejí s rodinou a zahrnují pozváni na večírky, kde se neuvěřitelní místní hudebníci jammovali s ostatními z celého světa na zahraničních nástrojích. V 17 letech měl Perrin svůj první pár gramofonů poháněných řemenem a mixér, se kterým se naučil míchat tak, že pároval staré jazzové nahrávky svých rodičů s verzí DJ The Swamp’s The Neverending Breakbeats. Byl DJ, než vůbec uvažoval o profesionální hře na bicí soupravu. Rok tajně cvičil, když pravidelně hrával 8-10 hodin denně. Dva roky poté, co se přestěhoval do Melbourne, se Perrin připojil k první kapele, ve které kdy byl oficiálně součástí - Hiatus Kaiyote, a to s tehdejšími spolubydlícími Simonem Mavinem a Paulem Benderem a písničkářkou a vokalistkou Nai Palm.

V jeho pokoji ve společném domě v Northcote produkovali a míchali debutové album "Tawk Tomahawk", které vyšlo v roce 2012, a rychle si získalo podporu široké škály DJů a hudebních ikon. Moss nyní působí jako producent a bubeník melbournského neo-soulového outfitu Hiatus Kaiyote, patřících pod Flying Buddha Records, odnože Sony Music od Salaama Remiho (Amy Winehouse, The Fugees, Nas, Miguel).

Spolupráce na skladbě "Nakamarra" s legendou A Tribe Called Quest Q-Tipem na jejich opětovném vydání debutové nahrávky vlastní produkce "Tawk Tomahawk" přinesla Hiatus Kaiyote nominaci na Grammy za nejlepší výkon R & B, čímž se australská historie stala prvním Australanem, který byl nominován na jakékoli kategorie R & B.

Perrin Moss vydal v roce 2019 své debutové album se svým vedlejším projetem Clever Austin a londýnskými Touching Bass a Melbourne’s Wondercore Island s názvem "Pareidolia", na kterém mu vypomohli hostující vokalisté Jon Bap, Laneous a Georgia Anne Muldrow. Clever Austin je devítičlenná instrumentální skupinu hrající originální produkci. Malbu na přebalu alba vytvořila jeho matka Judi Moss.

Navzdory veškerému úspěchu zůstává Perrinovo domácí studio pokornou nulovou základnou pro jeho cesty do nových světů.

Zpět
Studiové desky:
2021 Mood Valiant
2015 Choose Your Weapon
2012 Tawk Tomahawk
Ostatní nahrávky:
2021 Get Sun (EP)
2016 Recalibrations Vol.1 (EP)
2012 Tawk Tomahawk (remix)Skupina:
Paul Bender - Bass, Group Member, Guitar, Keyboards, Programming
Nai Palm - Keyboards, Vocals
Simon Mavin - Keyboards, Percussion, Vocoder
Perrin Moss - Bass, Drums, Group Member, Keyboards, Percussion
Hosté:
Angélica Alves - Violin
Aldivas Ayres - Trombone
Michel Bessler - Violin
José Carlos Bigorna - Saxophone (Alto)
Victor Botene - Viola
Idriss Boudrioua - Sax (Alto)
Andre Cunha - Violin
Lisiane de Los Santos - Cello
Diogo Gomes - Trumpet
William Isaac - Violin
Samuel Passos - Viola
Clovis Pereira - Violin
Carol Santa Rosa - Violin
Jessé Sadoc - Trumpet
Nikolay Sapoundjiev - Violin
Emilia Valova - Cello
Joyce Veiga - Violin
Arthur Verocai - String Arrangements, Viola, Wind Arrangements
Diskografie Mood Valiant
Vyšlo 25. června 2021,

Seznam skladeb:
01. Flight Of The Tiger Lily (0:35)
02. Sip Into Something Soft (1:42)
03. Chivalry Is Not Dead (3:26)
04. And We Go Gentle (3:23)
05. Get Sun (feat. Arthur Verocai) (5:37)
06. All The Words We Don't Say (5:06)
07. Hush Rattle (0:41)
08. Rose Water (3:59)
09. Red Room (3:52)
10. Sparkle Tape Break Up (5:15)
11. Stone Or Lavender (5:29)
12. Blood And Marrow (3:29)
Total Time: (00:00)

Recording Manager: Tamara Emy
Název třetí desky Hiatus Kaiyote má dvojí význam. Je to připomenutí matky frontmanky Nai Palm, která projevovala svojí náladu řízením bílého (pozitivního) nebo černého (negativního) vozu Valiant Safari. Nálada Valiant se dotýká také přímo Palm, které v roce 2018 diagnostikovali rakovinu prsu, nemoc na ktero zemřela i její matka, tak podstoupila operaci zachraňující život. V té době byla kapela uprostřed toho, z čeho se vyvinulo album "Mood Valiant", ale Palm dostala vše, co jí umožnilo nahrát vokály alba, do konce roku 2019.

Skupina:
Paul Bender - Bass, Group Member, Guitar, Keyboards, Programming
Nai Palm - Keyboards, Vocals
Simon Mavin - Keyboards, Percussion, Vocoder
Perrin Moss - Bass, Drums, Group Member, Keyboards, Percussion
Hosté:
Phil Binotto Percussion
Adam King - Percussion
Salvador Persico - Percussion
Miguel Atwood-Ferguson - String Arrangements, Strings
Diskografie Choose Your Weapon
Vyšlo 15. května 2015,

Seznam skladeb:
01. Choose Your Weapon (1:33)
02. Shaolin Monk Motherfunk (5:50)
03. Laputa (2:25)
04. Creations Part One (0:49)
05. Borderline With My Atoms (6:01)
06. Breathing Underwater (5:44)
07. Cicada (0:37)
08. Swamp Thing (4:59)
09. Fingerprints (4:16)
10. Jekyll (5:33)
11. Prince Minikid (2:49)
12. Atari (6:08)
13. By Fire (5:03)
14. Creations, Pt. Two (1:01)
15. The Lung (4:53)
16. Only Time All the Time/Making Friends With Studio Owl (1:02)
17. Molasses (4:49)
18. Building a Ladder (5:42)
Total Time: (69:14)

Recorded: at Ghost Oak Studios, Mornington Peninsula, Australia,
at Headshell Hideout, Melbourne, Australia,
at Instrument Zoo, Miami, FL,
at Oakland Studios, Melbourne, Australia,
at Sound Park Studios, Melbourne, Australia,
at Willow Grove Studios, Melbourne, Australia
Arranger, Composer, Engineer, Producer: Hiatus Kaiyote
Product Development: Laura Kszan, Jennifer Liebeskind
A&R: D. Prosper
A&R, Executive Producer: Salaam Remi
Mastering: Ari Blitz, Larry Ryckman, Andrei Eremin
Graphic Design: Federico Ruiz
Artwork: Nai Palm
Cover Art: Laneous "Lame-boy" The Lunchboxer
Art Direction: Roxanne Slimak
Cover Design, Formatting: Laura Christoforidis
Photography: Wilk
Když bylo "Tawk Tomahawk" upsáno labelu Buddha Salaama Remiho, štítek připojil bonusovou verzi skladby "Nakamarra" tradiční písně alba s textem od hostujícího Q-Tipa. Mladé australské kvarteto to potřebovalo více pro zviditelnění než pro důvěryhodnost. Tento krok zafungoval, alespoň podle ohlasu Recording Academy, kteří nominovali tuto verzi na Grammy 2014 v kategorii Best R&B Performance. Texty zpěvačky a kytaristky Nai Palm, které jsou samy o sobě závratné, mísí přirozená, nadpřirozená a technologická témata a jsou dodávány v celé řadě stylů. Nejosobitější skladbou je na konci roku "By Fire", pohřební píseň inspirovaná částečně smrtí jejího otce při požáru domu.

Skupina:
Paul Bender - Bass, Effects, Guitar, Synthesizer
Perrin Moss - Drums, Effects, Percussion, Synthesizer
Simon Mavin - Keyboards, Synthesizer
Nai Palm - Guitar, Vocals
Hosté:
Q-Tip - Vocals
Diskografie Tawk Tomahawk
Vyšlo 30. července 2013, Flying Buddha/M/Relativity, 8888376583

Seznam skladeb:
01. Mobius Streak (5:59)
02. The World It Softly Lulls (2:55)
03. Leap Frong (1:24)
04. Malika (4:55)
05. Ocelot (1:23)
06. Boom Child (1:31)
07. Lace Skull (4:00)
08. Rainbow Rhodes (1:53)
09. Sphinx Gate (1:58)
10. Nakamarra (4:38)
Bonus track:
11. Nakamarra (Hiatus Kaiyote / Q-Tip) (4:35)
Total Time: (35:11)

Recorded at Blank Tape Studio, Oakland Studios, Shamrock Studio, Melbourne, Australia and The Abstract Lab, New York, NY
Willow Grove Recording Studio, Melbourne, Australia
Composer, Engineer, Mixing, Primary Artist, Producer: Hiatus Kaiyote
Engineer: Nick Herrera, Phil Noy
Engineer, Mixing: Damien Charles
Mixing: Simon Russell
Mastering: Joseph Carra, Kelly Hibbert
Artwork: James Lane
A&R: D. Prosper
Composer, Engineer: Q-Tip
A&R, Executive Producer: Salaam Remi
"Tawk Tomahawk" vydané ve vlastní režii v roce 2012 zapůsobilo na Salaama Remiho, který kapelu upsal pod svým labelem Flying Buddha distribuovaným společností Sony.


Skupina:
Paul Bender - Bass, Effects, Guitar, Synthesizer
Perrin Moss - Drums, Effects, Percussion, Synthesizer
Simon Mavin - Keyboards, Synthesizer
Nai Palm - Guitar, Vocals
Hosté:
Arthur Verocai - (01)
Diskografie Get Sun
Vyšlo 12. června 2021, Brainfeeder, BF114 (Australia)

Seznam skladeb:
Side 1
01. Get Sun ()
02. Bird Sounds ()
03. Acoustic Guitar Interlude ()
04. Horn & String Arrangement ()
05. One Shot Sample ()
06. Keys & Guitar Interlude ()
07. Locked Grooves 1 ()
Side 2
08. Acapella ()
09. Instrumental ()
10. Locked Grooves 2 ()
Total Time (00:00)


Skupina:
Paul Bender - Bass, Effects, Guitar, Synthesizer
Perrin Moss - Drums, Effects, Percussion, Synthesizer
Simon Mavin - Keyboards, Synthesizer
Nai Palm - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Tawk Tomahawk
Vyšlo 20. září 2012,

Seznam skladeb:
01. Bendaur - Nakamarra (Bendaur's Double Rainbow Mix) (3:35)
02. Anthony Valadez feat. Miles Bonny - Mobius Streak (Anthony Valadez Remix feat. Miles Bonny) (2:58)
03. MFP - Sphynx Gate (MFP Remix) (3:15)
04. S I L E N T J A Y - Mobius Streak (S I L E N T J A Y "Uber Troll" Mix) (4:25)
05. Amin Payne - The World It Softly Lulls (Amin Payne Remix) (2:45)
06. Dufrane - Mobius Streak (Dufrane Remix) (3:57)
07. Malika (Slametz Remix) (3:18)
08. Willow Beats - Ocelot (Willow Beats Remix) (5:39)
09. Mark de Clive-Lowe - Malika (Mark de Clive-Lowe Remix) (5:07)
10. Cleveraustin - Boom Child (Clever Austin Remix) (3:39)
11. Shafiq Husayn - The World It Softly Lulls (Shafiq Husayn Remix) (2:59)
12. Kirkis - Nakamarra (Kirkis' Glitchbitch Remix) (2:36)
Total Time (00:00)


Skupina:
Paul Bender - Bass, Effects, Guitar, Synthesizer
Perrin Moss - Drums, Effects, Percussion, Synthesizer
Simon Mavin - Keyboards, Synthesizer
Nai Palm - Guitar, Vocals
Hosté:
Diskografie Recalibrations Vol.1
Vyšlo 2016, Music On Vinyl, MOV10021, Flying Buddh
Limited colored edition of 1500 numbered copies

Seznam skladeb:
01. Prince Minikid (Live Cassette Edition) (3:22)
02. By Fire (Vikter Duplaix Remix) (4:58)
03. Nakamara (Rox N Stix Desert Mix) (4:46)
04. Laputa (Taylor McFerrin Remix, featuring Anderson, Paak) (4:05)
Total Time: (17:11)

Written: Hiatus Kaiyote

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
https://hiatuskaiyote.com/
https://hiatuskaiyote.bandcamp.com/music

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  14.9.2021 
Menu Poslední aktualizace: 14.9.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©