Hard Stuff - progressrock.cz


   
   

   

   
   
   

Zpět
Hard Stuff byla britská hard rocková superskupina, jejímiž členy byli John Du Cann, Paul Hammond (oba ex-Atomic Rooster) a John Gustafson (ex-Quatermass), ke kterým se připojil zpěvák Harry 'Al' Shaw (dříve Curiosity Shoppe a naposledy Export).

Du Cann a Hammond opustili Atomic Rooster po vydání jejich třetího alba "In Hearing of Atomic Rooster" na konci roku 1971 a jejich britském hitu "Devil’s Answer" kvůli neshodám s Vincentem Cranem ohledně stále více bluesového a soulovějšího směru, kterým se měla kapela nadále ubírat. V důsledku toho ve srovnání s progresivnějšími sklony Atomic Rooster byli Hard Stuff více založeni na agresivní kytarě.

Bývalá kapela Harryho 'Al' Shawa Curiosity Shoppe byla jednou z prvních, těžších psychedelických kapel, které vyšly z Liverpoolu. Debutovala stejně jako mnoho dalších v Cavern Clubu, který také viděl kapely jako The Beatles, The Kinks a The Rolling Stones z těch nejznámějších. Zvuk Curiosity Shoppe se podobal zvuku Deep Purple s těžkými varhanami a kytarami. Podepsali smlouvu s Decca Records v roce 1968 a vydali singl "Baby I Need You", než se brzy rozpadli.

Původně Du Cann, Hammond a Shaw založili kapelu dočasně nazvanou Daemon, s úmyslem nakonec cestovat a nahrávat pod jménem Atomic Rooster. Gustafson byl na tomto základě pozván, aby se k nim přidal, ale poté, co zjistili, že Crane si ponechal práva na jméno Atomic Rooster, rozhodlo se kvarteto přesto pokračovat, ale místo toho pod jménem Bullet.

Kapela vydala singl "Hobo / Sinister Minister" v roce 1971 a písně na singlu hezky rockovaly. Pod jménem Bullet nahráli album "Entrance To Hell". Objevil se ale problém, že už existovala americká kapela Bullet, která měla hit v Top 30, a tak kvůli právní hrozbě od americké kapely bylo kvarteto donuceno přijmout nové jméno. Během své éry "Bullet" nahráli asi polovinu materiálu připravovaného alba, než byl Shaw vyloučen ze sestavy a nebyl nahrazen žádným jiným sólistou, jeho party byly znovu zaznamenány a vokály zbývajících skladeb byly zpracovány Du Cannem a Gustafsonem, neboť oba dva sloužili i jako jako zpěváci ve svých předchozích kapelách. Zbývající trio si před vydáním debutového alba vybralo název Hard Stuff.

Poté je přijala nahrávací společnost Purple Records, labelem řízeným vedením Deep Purple, která vydávala alba členů Deep Purple Davida Coverdale a Jon Lorda, stejně jako glam a hard rock kapel jako Silverhead a Tucky Buzzard,a vydali své první album pod názvem Hard Stuff. Debutové album z roku 1972 nazvané "Bulletproof" je jemný kus hard rocku, kombinace melodií napsaných Du Cannem a Gustafsonem, kteří na něm sdílejí vokály. Album zahrnovalo mnoho písní z bývalého alba Bullet a zahrnovalo také bývalého zpěváka Harryho "Al" Shawa, přestože nebyl uveden na přebalu. Pokud se podíváte na přebal alba, zjistíte, že měl obsahovat čtyři headshoty a byl narychlo přepracován tak, aby zobrazoval pouze tři.

"Bulletproof" je hlasité a agresivní album a začíná ohnivou kytarovou skladbou "Jay Time", skladbou Du Canna, kterou nejprve nahráli jako Bullet, poté znovu přehráli jako Hard Stuff a vydali jako doprovod prvního singlu. "Sinister Minister", další tvrdý rockový kousek, napsaný a zpívaný Gustafsonem, následuje a byl také vydán jako B strana "Jay Time". Celé album "Bulletproof" je plné těžkých riffů a tvrdého rockového materiálu, přičemž výjimečné jsou Gustafsonova píseň "No Witch At All" a Du Cannova "Time Gambler". Z deseti skladeb alba je šest opětovnými nahrávkami melodií od Bullet, přičemž jednou z nich je "Monster In Paradise", kterou společně napsali Gustafson s Ianem Gillanem a Rogerem Gloverem z Deep Purple, patřícím pod stejný label jako Hard Stuff.

Rok po jednom z nejuspokojivějších hard-rockových debutů své doby "Bulletproof" z roku 1972, byli Hard Stuff tvrdě tlačeni, aby na svém druhém LP udělali takový drzý dojem, a to i přes to, že mezitím strávili čas tím, že se tlačili na samou hranici průlomu. Druhé a poslední album kapely "Bolex Dementia", které se natáčelo v A.I.R. Studios v Londýně a De Lane Lea ve Wembley v Londýně, je dalším skvělým kouskem hard rocku, plným těžkých riffů od DuCanna a hromové basy od Gustafsona. Stejně jako u svého předchůdce je deska směsicí melodií napsaných Du Cannem a Gustafsonem, z nichž každý přispěl na album pěti skladbami. Úvodní skladba "Roll A Rocket", kterou napsal Du Cann, připravuje půdu pro svůj těžký riff a nádherné sólo. Vokály na nahrávce jsou rovnoměrně rozděleny mezi Du Canna a Gustafsona, přičemž každý zpívá své vlastní skladby. Dvě skladby, které nejsou součástí desky, Gustafsonova "Inside Your Life" a Du Cannova "(It’s) How You Do It!" byly vydány jako singl doprovázející album a jsou zahrnuty až jako bonusové skladby na vydané antologii. Pokud jde o jejich zvuk, lze je srovnávat s ranými Nazareth a klasickými heavy rockovými kapelami té doby.

Hard Stuff koncertovali po celé Evropě, zejména v Německu a Itálii, často jako podpora kapel Deep Purple a Uriah Heep, ale nikdy se nedostali do USA. Skupina se u publika dobře chytla, jádro její posluchačské základny tvořila v podstatě drtivá většina fanoušků Atomic Rooster, kterým se nelíbil Craneův odklon od tvrdého rocku, a tak šli za Cannem. Na turné po Velké Británii v roce 1973 doprovázeli také skupinu Captain Beefheart And His Magic Band, což byl hudební nesoulad, který hodně podkopal vznikající pověst britské kapely.

Bohužel během nahrávání jejich druhého alba v roce 1973 rozlet jejich kariéry omezila autonehoda v Belgii, při které byli Du Cann a Hammond těžce zraněni. Cann seděl na předním sedadle spolujezdce jejich Fordu Zodiac a utrpěl zranění zad a zlomená žebra, zatímco Hammond, který spal na zadním sedadle, měl zlomeny obě nohy. Cann strávil týden v nemocnici v Ostende a Hammond strávil dva měsíce v nemocnici s vloženou kovovou jehlicí, která držela jeho špatně zlomenou nohu pohromadě. Dva roky strávil tím, že dával "zpátky dohromady" své bubnování, soustředil se na znovuzískání plné síly v levé noze, stále však chodil s velmi mírným pokulháváním. Po vydání alba a nealbového singlu "Inside Your Life / (It’s) How You Do It!" se Hard Stuff brzy rozpadli.

Cann se připojil jako kytarista ke skupině Thin Lizzy na turné po Německu. Poté odkráčel z hudební scény a začal skládat reklamní znělky. V roce 1977 natočil sólové album "The World's Not Big Enough" se členy skupin Status Quo a Gillan, než se dozvěděl, že mu jej jeho nahrávací společnost nevydá. V roce 1979, poté, co si změnil jméno znovu na John Du Cann, měl menší problém s použitímk hitu "Don't Be a Dummy“, použitým v reklamním spotu na džíny firmy Levi Strauss & Co. Harry 'Al' Shaw se nakonec znovu objevil na začátku 80. let s kapelou Export z NWOBHM v Liverpoolu.

Všechny písně kapely jsou zahrnuty v "The Complete Purple Records Anthology" z roku 2017, přičemž obě strany singlu Bullet byly přidány jako bonusové skladby. Strany Bullet byly znovu zaznamenány Hard Stuff a zahrnuty do "Bulletproof". "The Complete Purple Recordings 1971-1973" přináší na i debutové singly Bullet. Dřívější mix "Monster In Paradise" byl také zahrnut jako bonusová skladba. Zvuková kvalita nahrávek je zatím nejlepší, na remasteringu se podíleli DuCann, Gustafson a Hammond. Plnobarevná brožura sestavy o 16 stranách obsahuje informativní esej Malcolma Domea, stejně jako fotografie členů kapely, alba a jednotlivých přebalů nahrávek a diskografii Hard Stuff/Bullet, což z ní činí definitivní a kompletní kolekci Hard Stuff a její historie. Fanoušci hard rocku a hry na kytaru Du Canna určitě budou chtít, aby tuto antologii zařadili do své sbírky.

Zpět
Členové:
John Du Cann - Vocals, Electric & Acoustic Guitar, Cello
Paul Hammond - Drums, Percussion
John Gustafson - Bass, Piano, Vocals
Bývalí členové:
Harry 'Al' Shaw - Vocals, Percussion

Členové John Du Cann
(rodným jménem John William Cann)
(Narozen 5. června 1946, Leicester, England
zemřel 21. září 2011, Norwich, Norfolk, England)
Vocals, Electric & Acoustic Guitar, Cello


John Du Cann byl britský kytarista známý především pro svoji práci v 70. letech s kapelami The Attack a Atomic Rooster. John působil také v kapelách Hellhound, John Du Cann's Daemon, The Bumbles, The Five Day Week Straw People.

Du Cann se přestěhoval do Norwiche a vyráběl skleníky a zimní zahrady. Na konci 90. let John McCoy představil nahrávací společnost Angel Air. Později aktivně katalogizoval a remasteroval svůj osobní páskový archiv k vydání na CD a sestavoval nové vydání labelu, za což získal plný kredit a licenční poplatky. Obsahovaly i puchýřovou verzi "Exodus (Johnny and His Epic Guitars)" zaznamenanou v roce 1977, která však v té době nebyla vydána.

Du Cann zemřel ve svém domě v Norwichi 21. září 2011 po infarktu. Jeho osobní sbírka 75 kytar, 30 zesilovačů, desek a CD byla vydražena v lednu 2012. Originální kopie desky kapely Andromeda vydělaly 800 liber, zatímco jeho dobře používaný Fender Strat z roku 1963 se prodala za 6500 liber. Jeho matka byla jediným příjemcem jeho majetku. Je pohřben na hřbitově Greenacres v Colney poblíž Norwiche ve Velké Británii. Na jeho náhrobku je uvedeno na prvním řádku "Devil's Answer".

     Více na adrese: John Du Cann

Členové Paul Hammond
(Narozen 1952, Marlow, Buckinghamshire, England,
zemřel 1992)
Drums, Percussion


Paul Hammond byl anglický hudebník a hráč na bicí, který byl v 70. letech členem progresivní rockové skupiny Atomic Rooster a hardrockové skupiny Hard Stuff.

Hammond, pocházející z Marlow, Buckinghamshire, začal hrát na bicí ve 12 letech a poté, co vyhrál soutěž v hudebního magazínu Melody Maker, připojil se ke své první kapele The Farm.

Když v létě roku 1970 bubeník Atomic Rooster Carl Palmer opustil skupinu, aby vytvořil Emerson, Lake & Palmer, byl krátce nahrazen Ricem Parnellem, než byl v srpnu přijat jako trvalá náhrada Hammond a připojil se tak ke zpěvákovi a kytaristovi Johnu Cannovi a klávesistovi Vincentu Crenemu. Kapela následně v září téhož roku nahrála album "Death Walks Behind You", po kterém následovaly hity "Tomorrow Night" a "Devil's Answer". Po dalším albu "In Hearing Of Atomic Rooster" v létě 1971 Hammond opustil kapelu spolu s Cannem. Ke skupině se jako bubeník následně se vrátil Parnell.

Hammond a Cann spojili své síly se zpěvákem Al Shawem a basovým kytaristou Johnem Gustafsonem, aby vytvořili Daemon, později změnili název na Bullet, kteří vydali album "Entrance To Hell". Když Al Shaw odešel z kapely, proměnili se ve známější Hard Stuff. Hammond s Hard Stuff nahrál dvě alba "BulletProof" a "Bolex Dementia", než se skupina rozpadla v roce 1973. Toho roku utrpěl vážná zranění nohou při autonehodě v Belgii a nějakou dobu strávil v nemocnici s vloženou kovovou jehlicí, která držela jeho špatně zlomenou nohu pohromadě. Dva roky strávil tím, že dával "zpět dohromady" své bubnování, soustředil se na znovuzískání plné síly v levé noze, stále však chodil s velmi mírným pokulháváním.

V roce 1977 byl Hammond členem T.H.E. s Petem Newnhamem (ex-Cockney Rebel) a Mikem Marchantem (Third Ear Band) a pod jménem Pete Newnham byl vydán neúspěšný singl "Rudi". Hammond se v roce 1978 připojil k The Intellektuals, art punkové kapele z Londýna, vedené Jackem Huesem a Nickem Feldmanem. Po jejím rozpadu v roce 1978 založili Hues a Feldman Wang Chung. Hammond poté pracoval na sólovém albu Johna Du Canna. Když se v září 1980 uvolnilo místo pro bicí v Atomic Rooster, Paul se vrátil a zůstal s kapelou ve složení Hammond, Du Cann a Crane. Poté, co Du Cann znovu odešel, kapela ještě nahrála v roce 1983 neúspěšné album "Headline News". Hrál na následujících turné, dokud se kapela v roce 1984 znovu nerozešla.

Hammond zemřel v roce 1992 v Londýně na náhodné předávkování drogami.

Členové
(celým jménem John Frederick "Johnny" Gustafson)
(také John "Gus" Gustafson)
(Narozen 8. srpna 1942, Liverpool, Lancashire, England
zemřel 12. září 2014, Kent, England)
Bass, Lead Vocals


John byl anglický baskytarista pocházející z Liverpoolu v Lancashire v Anglii, byl druhým nejdůležitějším basistou, který kromě Paula McCartneyho pocházel z Liverpoolu. Narodil se v Liverpoolu otci švédského původu a matce irského původu. Měl dlouhou kariéru v nahrávání a živém hraní. Působil v kapelách Ablution, Bullet, Episode Six, Hard Stuff, Ian Gillan Band, John Du Cann's Daemon, Johnny & John, Quatermass, Roger Glover and Guests, Roxy Music, Sphincter Ensemble, The Big Three (1961-1963), The Johnny Gus Set, The Merseybeats (1964-1965), Episode Six (1969), The Pirates (1985-1992), Rowdy, The Quotations a The Spencer Davis Group. Byl také uznávaným studiovým hráčem, který nahrával pro Steve Hacketta (basa na albu "Voyage Of The Acolyte", 1975, ve skladbě "Star Of Sirius"), Iana Huntera, Ricka Wakemana, Jerry Lee Lewise a mnoho dalších. Nazpíval také původní nahrávku Jesus Christ Superstar jako Simon Zealotes.

Bernie Torme, bývalý člen Quatermass, uvedl přes Facebook k jeho úmrtí: "RIP k velkému Johnu Gustafsonovi, který pro hudbu od Velké trojky udělal tolik. Pravda. Je mi ctí, že jsem jej potkal a během dne si povídal".

     Více na adrese: John Gustafson

Členové Harry 'Al' Shaw
(také Harry 'Al' Shaw)
(Narozen ***, Liverpool, England)
Vocals


Harry je britský vokalista pocházející z Liverpoolu. Sám pocházel ze čtyř bratrů, kteří se všichni věnovali zpěvu, a sám je otcem zpěváka Andy Shawa, působícím v projektu Parise. Krátkou dobu byl zakládajícím členem kapely Bullet / Hard Stuff.

Po odchodu a rozpadu Hard Stuff se stal členem kapely Export¨, což byla hard rocková kapela z Liverpoolu, která vznikla v roce 1979. Doprovázela mimo jiné skupinu Slade na jejich zimním UK turné 1980-1981.

Zpět
Studiové desky:
1973 Bolex Dementia
1972 Bulletproof
Ostatní nahrávky:
2017 The Complete Purple Records Anthology 1971 - 1973
2010 Bullet - The Entrance To Hell
1994 Daemon - The Entrance To Hell

Singly:
1972 Inside Your Life / (It's) How You Do It
1972 Jay Time / The Orchestrator
1971 Hobo / Sinister Minister (as Bullet)


Skupina:
John Du Cann - Vocals, Electric Guitar, Acoustic Guitar, Cello
Paul Hammond - Drums, Other
John Gustafson - Vocals, Bass Guitar, Keyboards, Other
Hosté:
Diskografie Bolex Dementia
Vyšlo 12. března 1973, Purple Records, TPSA 7507 (UK)

Seznam skladeb:
Side 1
01. Roll A Rocket (John Cann) (5:19)
02. Libel (Gustafson) (3:58)
03. Ragman (Gustafson) (3:01)
04. Spider's Web (John Cann) (4:55)
05. Get Lost (John Cann) (3:01)
Side 2
06. Sick N' Tired (John Cann) (4:04)
07. Mermany (Gustafson) (5:58)
08. Jumpin' Thumpin' (Ain't That Somethin') (2:55)
09. Dazzle Dizzy (Gustafson) (3:41)
10. Bolex Dementia (Gustafson) (3:41)
Total Time: (45:02)

CD bonus tracks:
11. Inside Your Life (Gustafson) (3:04)
12. (It's) How You Do It (Cann) (3:04)

Producer: Paul Hammond, John Du Cann, John Gustafson
Engineer: Louis Austin
Mastering: Gilbert Kong
Mastered: Porky
Art Direction: Sheila Green
Photography: Fin Costello
Painting: Istvan Sandorfi
Cover painting: István Sándorfi, US pressing: John Charles Youssi
"Bolex Dementia" je druhé a poslední album britské rockové skupiny Hard Stuff ze 70. let. Během natáčení alba byli dva členové kapely (John Cann a Paul Hammond) zraněni při vážné dopravní nehodě v Belgii. Cann seděl na předním sedadle spolujezdce svého Fordu Zvěrokruh a utrpěl zranění zad a zlomená žebra, zatímco Hammond, který spal na zadním sedadle, zlomil si obě nohy. Cann strávil týden v nemocnici v Ostende a Hammond dva měsíce. Kapele se podařilo dokončit nahrávání Bolex Dementia, ale Cann později uvedl: "Když to poslouchám, zní to trochu nerovnoměrné a ne tak, jak jsme to zamýšleli... Stále má své dobré chvíle, ale je to škoda, že se stalo, co se stalo".

Skupina:
John Gustafson - Bass, Piano, Vocals
Paul Hammond - Drums, Percussion
John Du Cann - Guitar, Cello, Vocals (01,08,11)
Harry Shaw - Vocals
Harry Shaw – Vocals (uncredited) (03,05,06,10)
Hosté:
Diskografie Bulletproof
Vyšlo květen 1972, Purple Records, TPSA 7505 (UK)

Seznam skladeb:
01. Jay Time (Cann) (2:50)
02. Sinister Minister (Gustafson) (3:30)
03. No Witch At All (Gustafson) (5:36)
04. Taken Alive (Gustafson) (3:14)
05. Time Gambler (Rodney) (Cann) (6:11)
06. Millionaire (Cann) (6:05)
07. Monster In Paradise (Gustafson, Ian Gillan, Roger Glover) (4:33)
08. Hobo (Cann) (3:25)
09. Mr. Longevity-RIP (Gustafson) (4:35)
10. The Provider-Part One (Cann) (2:31)
Total Time: (42:29)

Bonus tracks (2011 Angel Air issue):
11. Jay Time" (single version) (Cann) (2:36)
12. The Orchestrator" (Cann, Gustafson) (3:17)

Recorded on London, August - September 1971 at De Lane Lea, Kingsway, London
Producer: Paul Hammond, John Du Cann, John Gustafson
Engineer: Louis Austin
Design: Castle, Chappell & Partners Limited
Cover Photography: Tony Burnett
Photography: Shepard Sherbell
Tape: Des & Druid
"Bulletproof" je první album britské rockové skupiny Hard Stuff ze 70. let. To bylo vydáno na labelu Purple Records, nahrávací společnost související s Deep Purple. Představil se na něm také zpěvák Harry Shaw, dříve Curiosity Shoppe, ale v době vydání kapelu opustil a byl z přebalu odstraněn. Přebal desky byl přepracován tak, aby zmizel Shawův obličej (původně zobrazený vpravo dole).


Skupina:
John Gustafson - Bass, Vocals, Piano, Keyboards, Electronics [Tuners]
John Cann - Electric Guitar [Fender Guitars], Acoustic Guitar, Vocals, Cello
Paul Hammond - Drums, Percussion [Sticks, Other Walking Aids]
Hosté:


Diskografie The Complete Purple Records Anthology 1971 - 1973
2CD, vyšlo 21. července 2017, Purple Records, Purple 010D

Seznam skladeb:
CD 1:
Bulletproof (1972)
01. Hard Stuff – Jay Time (Cann, Cann) (2:52)
02. Hard Stuff – Sinister Minister (Gustafson, Gustafson) (3:32)
03. Hard Stuff – No Witch At All (Gustafson, Gustafson) (5:38)
04. Hard Stuff – Taken Alive (Gustafson, Gustafson) (3:15)
05. Hard Stuff – Time Gambler (Rodney) (Cann, Cann) (6:15)
06. Hard Stuff – Millionaire (Cann, Cann) (6:03)
07. Hard Stuff – Monster In Paradise (Gillan, Gustafson, Glover) (4:34)
08. Hard Stuff – Hobo (Cann. Cann) (3:24)
09. Hard Stuff – Mr. Longevity - RIP (Gustafson, Gustafson) (4:33)
10. Hard Stuff – The Provider - Part One (Cann, Gustafson) (2:31)
Bonus Tracks
11. Bullet – Hobo (Bullet Single A-Side, 1971 PUR 101) (Cann, Cann) (3:27)
12. Bullet – Sinister Minister (Bullet Single B-Side, 1971 PUR 101) (Gustafson, Gustafson) (3:34)
13. Hard Stuff – Jay Time (Bullet Single A-Side, 1972 PUR 103) (Cann, Cann) (2:43)
14. Hard Stuff – The Orchestrator (Bullet Single B-Side, 1972 PUR 103) (Cann, Gustafson) (3:24)
15. Hard Stuff – Monster In Paradise (Early Mix) (Gillan, Gustafson, Glover) (4:45)
Total Time: (60:38)

CD 2:
Bolex Dementia (1973)
16. Hard Stuff – Roll A Rocket (Cann, Cann) (5:19)
17. Hard Stuff – Libel (Gustafson, Gustafson) (3:59)
18. Hard Stuff – Ragman (Gustafson, Gustafson) (3:00)
19. Hard Stuff – Spider´s Web (Cann, Cann) (4:55)
20. Hard Stuff – Get Lost (Cann, Cann) (3:01)
21. Hard Stuff – Sick 'N' Tired (Cann, Cann) (4:04)
22. Hard Stuff – Mermany (Gustafson, Gustafson) (5:57)
23. Hard Stuff – Jumpin' Thumpin' (Ain't That Somethin') (Cann, Cann) (2:55)
24. Hard Stuff – Dazzle Dizzy (Gustafson, Gustafson) (3:41)
25. Hard Stuff – Bolex Dementia (Gustafson, Gustafson) (3:40)
Bonus Tracks
26. Hard Stuff – Inside Your Life (Single A-Side, 1973 PUR 116) (Gustafson, Gustafson) (3:10)
27. Hard Stuff – (It's) How You Do It ! (Single B-Side, 1973 PUR 116) (Cann) (3:11)
Total Time: (46:58)

Producer: Paul Hammond, John Du Cann, John Gustafson
Disc 1 recorded at De Lane Lea, Kingsway, London Aug-Sept 1971
Remixed at De Lane Lea, Wembley, London
Recorded at A.I.R. London, (except 16,18,21,22), recorded at De Lane Lea, Wembley
All tracks remixed at A.I.R. London
Engineer: Louie Austin
Painting [Cover Painting]: Istvan Sandorfi (16-25)
Photography: Fin Costello (16-25)
Photography [Cover Photography]: Tony Burrett (01-10)
Photography [Inside Photography]: Shepard Sherbell (01-10)
2017 Mastering: at Masterpiece
Mastered [2017 Reissue Credits: Mastering]: Tony Dixon
Photos & imagery courtesy of Purple Records
Art Direction: Sheila Green (16-25)
Artwork [2017 Reissue Credits Artwork]: Gilmour Design, London
Design [Cover Design]: Castle Chappell And Partners Ltd. (01-10)
Liner Notes [April 2017]: Malcolm Dome
Jedná se o 2CD kolekci. Když byla Purple Records poprvé založena v roce 1971, nebyla to v žádném případě pouhá marnost vydávat nahrávky Deep Purple, ale od Machine Head až do konce dekády se také rozhodli pomáhat a objevovat nové talenty. Label se nakonec stal domovem debutových sólových vydání od Jon Lorda, Rogera Glovera, Davida Coverdale a Glenna Hughese, stejně jako raných nahrávek Yvonne Elliman a Ronnie James Dio a Elf. Jedním z jejich prvních počinů byla hardrocková kapela Bullet, kde se představili kytarista John Du Cann a bubeník Paul Hammond, oba dříve Atomic Rooster, kteří hráli na Death Walks Behind You (1970) a In The Hearing Of (1971). K nim se přidal basák Quatermass John Gustafson. Už po jednom singlu objevili americkou kapelu Bullet, která si rychle změnila jméno na Hard Stuff. Hard Stuff vydali vinylový debut v roce 1972 pod názvem „Bulletproof“. Zahajuje je singl "Jay Time" a album zahrnuje také exkluzivní spoluautorství s kamarády labelu Purple Ianem Gillanem a Rogerem Gloverem v písni "Monster In Paradise", původně napsané pro Quatermass. Původní vinylová LP je nyní obohacena o Bullet singl "Hobo / Sinister Minister", plus "Jay Time" a nealbovou skladbu B-Side "The Orchestrator". Po turné po Evropě, překvapivě často jako podpora Deep Purple, nahráli Hard Stuff svůj druhý disk "Bolex Dementia" v A.I.R. Studios a de Lane Lea ve Wembley. "Bolex Dementia", který přebírá funkčnější směr než předchozí nahrávka, byl nyní doplněn o velmi vzácný singl "Inside Your Life / (It's) How You Do It!". Brožura obsahuje esej Malcolma Dome z Classic Rock, založenou na nových rozhovorech s Johnem Gustafsonem a člena Deep Purple Rogera Glovera.

Skupina:
John Gustafson - Bass Guitar, Vocals
John Du Cann - Vocals, Guitar
Paul Hammond - Drums
Al Shaw - Vocals
Hosté:
Diskografie Bullet - The Entrance To Hell
Vyšlo 2010, Angel Air Records, SJPCD281 (UK)

Seznam skladeb:
01. Door Opens (0:08)
02. Millionaire (6:04)
03. No Witch At All (5:39)
04. Taken Alive (3:15)
05. The Soul That I Had (5:37)
06. Entrance To Hell (4:30)
07. The Orchestrator (3:24)
08. Hell, Demonic Possession (3:45)
09. Fortunes Told (3:29)
10. Sinister Minister (3:36)
11. Jam (The Rock) (1:39)
12. Time Gambler (6:15)
13. Monster In Paradise (4:41)
14. Jay Time (2:53)
15. Mr Longevity (4:40)
16. Door Slams (0:03)
17. Jam (The Taker) (7:12)
Total Time: (66:50)

"The Entrance To Hell" je jednou z těch legendárních vykopávek, v nichž se značka Angel Air stala tak zběhlá, ponořila se tentokrát do archivů, na které dokonce jejich majitelé zdánlivě zapomněli, a objevují se s poklady, jejichž samotná reputace je věcí mytologie. Klenotem je tentokrát debutové album skupiny Bullet, kterou tvořili John Du Cann a Paul Hammond bezprostředně po odchodu z Atomic Rooster, ale jejichž životnost byla zkrácena nástupem další, známější americké skupiny stejného jména. Bullet UK si změnil svůj název na Hard Stuff a ihned znovu nahrál své již kompletní debutové album, přejmenovali jej na "Bulletproof" a původní skladby nechali v trezoru. Pravděpodobně udělali správné rozhodnutí. "Bulletproof", jak se nakonec ukázalo, je do značné míry klasikou podobného žánru, hard-hitového metalového rocku, který kompenzuje čistou agresivní silou to, co mu chybí, v jemnosti nebo muzikálnosti. "The Entrance To Hell" si zachovává stejné kvality, ale zdá se, že mu chybí stejné lepidlo, které drželo jeho nástupce pohromadě; není to tak docela ukázka alba, ale jedná se spíše o hrubý náčrt toho, co mělo přijít, vynikající kolekce, která by brzy byla ještě lepší.

Skupina:
John Gustafson - Bass Guitar, Vocals
John Du Cann - Vocals, Guitar
Paul Hammond - Drums
Al Shaw - Vocals
Hosté:
Diskografie Daemon - The Entrance To Hell
Vyšlo 1994, Kissing Spell, KSCD9491 (UK)
2010, Angel Air Records, SJPCD281 (UK)
Seznam skladeb:
01. Door Opens (0:08)
02. Millionaire (6:07)
03. No Witch At All (5:39)
04. Taken Alive / Amyl Nitrate (3:16)
05. Evil Maker (5:39)
06. Entrance To Hell (4:30)
07. The Orchestrator (3:27)
08. Hell: Daemonic Possession (3:48)
09. Fortunes Told (3:33)
10. Sinister Minister (3:34)
11. Jam (1:41)
12. Time Gambler (6:15)
13. Monster In Paradise (4:46)
14. Jay Time (2:53)
15. Mr Longevity (4:40)
16. Door Closes (0:07)
:17. Jam: The Provider (7:09)
Total Time: (67:12)

Recorded 1970-1971 (post Atomic Rooster, pre Hard Stuff)
Poznámky k vydání uvádějí, že John Du Cann skladby předělal, ale není jasné, zda je vydání legitimní. Daemon byl název kapely, než se přejmenovali na Bullet.

Zpět
Daemon/Bullet
Al Shaw, Paul Hammond, John Gustafson, John Du CannZpět
Oficiální stránky:
http://wheelband.net/
https://burningambulance.com/2017/08/15/hard-stuff/
http://www.45cat.com/biography/curiosity-shoppe

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  15.3.2021 
Menu Poslední aktualizace 15.3.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!